Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,042 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:26, 10-04-08:

No offence αλλά έχω απορία...

Ναι, να το δεχτώ ότι τα "επώνυμα" ισως είναι καλύτερα ποιοτικά και κρατάνε περισσότερο αλλά...δεν τα βαριέστε;;;

Προσωπικά, στην παρούσα φάση προτιμώ τα "αναλώσιμα" ρούχα που δεν θα κλάψω το μισθό μου επειδή απλώς τα ... βαρεθηκα, ούτε θα φορέσω 17 φορές την ίδια μπλούζα στο μήνα για να "βγάλει τα λεφτά της"... [προτιμώ 17 διαφορετικές και ας μου κρατήσουν λιγότερο ].

Έχω και "καλά" κομμάτια στην ντουλάπα μου, αλλά δεν είναι "αυτοσκοπός" όταν πάω για ψώνια. Θα πάω και στο κολωνάκι θα πάω και στην Αγ.Μάρκου δλδ, δεν κολλάω..

Θυμάμαι στο σχολείο μου που υπήρχε μια παρέα κοριτσιών που είχαν ... κοινή ταυτότητα τα (ομολογουμένως) πανάκριβα ρούχα τους. Ούτε τότε ούτε και σήμερα μπορώ να το καταλάβω αυτό...

Τι να πω, ίσως αργότερα, να αλλάξω άποψη αλλά για την ώρα δεν το βλέπω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:33, 10-04-08:

Εγώ έχω μια άλλη απορία,

Υποθέτουμε ότι με το 10% του μισθού σας αγοράζεται τα λεγόμενα φτηνά ρούχα. Αν ξαφνικά άλλαζε αυτό, δλδ με το το 10% του μισθού σας θα μπορούσατε να αγοράσετε το τελευταίο σχέδιο του Valentino ή Armani ή και εγώ δεν ξέρω τι. Θα συνεχίζεται να αγοράζεται τα ίδια με πριν ρούχα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 17:47, 10-04-08:

Εγώ ναι..

Πραγματικά μου φαίνεται αδιανόητο να αγοράσω ακριβά ρούχα. Ο πρωταρχικός σκοπός των ρούχων είναι να μας προστατεύουν από το κρύο. Από εκεί και πέρα ΓΙΑΤΙ να αγοράσει κάποιος το ίδιο πράγμα πανάκριβα;;;; Τόσο πολύ επηρεαζόμαστε από τη διαφήμιση και τη δυτική κουλτούρα που για να νιώσουμε καλά πρέπει να υπάρχει η μάρκα πάνω στα ρούχα μας; Τόσο πολύ θέλουμε να αυτοεπιβεβαιωθούμε μέσα από μία μάρκα που ξοδεύουμε υπέρογκα ποσά τη στιγμή που μέχρι και το να πήγαιναν σε φιλανθρωπία θα ήταν καλύτερο; Τόσο πολύ έχει ξεπέσει ο δυτικός πολιτισμός που δίνει τόσο μεγάλη σημασία στο περιτύλιγμα;

Προσοχή δεν λέω ότι δεν πρέπει να είμαστε κομψοί. Είναι σημαντικό και για μένα και εγώ και οι γύρω μου να είναι ντυμένοι με καλαισθησία. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την τιμή των ρούχων. Άλλωστε, τα πιο κακόγουστα και κιτς ντυσίματα τα έχω δει από κάτι κυρίες που φορτώνονται πάνω τους ότι ακριβή βλακεία βρούν.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη φιλοσοφία του ακριβού ρούχου. Εντάξει να έχεις μερικά κομμάτια επειδή σου άρεσαν αλλά να μην αγοράζεις τίποτε αν δεν είναι μάρκα; Είναι ποτέ δυνατόν;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 10-04-08 στις 19:10.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:22, 10-04-08:

Ο πρωταρχικός σκοπός ύπαρξης των δυο φίλων είναι η αναπαραγωγή, ωστόσο δεν νομίζω κάνεις να κάνει σχέση μόνο για αυτό

Τόσο πολύ επηρεαζόμαστε από τη διαφήμιση και τη δυτική κουλτούρα που για να νιώσουμε καλά πρέπει να υπάρχει η μάρκα πάνω στα ρούχα μας;
Κόβω το κεφάλι μου ότι στην Αραβία υπάρχουν και "ακριβές" κελεμπίες. Αυτό σημαίνει ότι είναι λόγο των διαφημίσεων του MTV;

Τόσο πολύ θέλουμε να αυτοεπιβεβαιωθούμε μέσα από μία μάρκα που ξοδεύουμε υπέρογκα ποσά τη στιγμή που μέχρι και το να πήγαιναν σε φιλανθρωπία θα ήταν καλύτερο;
Αυτοί που δίνουν υπέρογκα ποσά για ντύσιμο, συνήθως (δεν ξέρω το γιατί) ασχολούνται με τις φιλανθρωπίες.

Τόσο πολύ έχει ξεπέσει ο δυτικός πολιτισμός που δίνει τόσο μεγάλη σημασία στο περιτύλιγμα;
Με αυτή την λογική θα μπορούσα να έχω και εγώ μια παρόμοια απορία. Τόσο πολύ έχει ξεπέσει η γυναίκα όπου δίνει τόσο μεγάλη σημασία στο ... χρώμα των μαλλιών;

Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την τιμή των ρούχων.
Ότι έχω πάρει από την λαϊκή μου βγήκε μάπα

Άλλωστε, τα πιο κακόγουστα και κιτς ντυσίματα τα έχω δει από κάτι κυρίες που φορτώνονται πάνω τους ότι ακριβή βλακεία βρούν.
Τις πιο κακόγουστες κυρίες τις έχω δει στο δημόσιο λύκειο που πήγαινα ...

Οκ, ας σοβαρευτώ και ας απαντήσω σοβαρά

Δεν πιστεύω κάνεις να υπονόησε ότι ανεξαρτήτως χρηματικής άνεσης ΟΛΟΙ πρέπει να φοράμε ακριβά ρούχα. Προσωπικά αν δω κανέναν υπάλληλο με 500ευρώ να αγοράζει ρούχα "Μάρκας" αξιοποιώντας το νέο του καταναλωτικό δάνειο με υποθήκη το τελευταίο σπίτι της γιαγιάς του ... θα γελάω μέχρι ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα.

Το ερώτημα μου εμένα είναι από την στιγμή που η οικονομική σου άνεση είναι τέτοια όπου ένα καλό τζιν σου στοιχίζει όπως ένα απλό τζιν π.χ. στον Μ.Ο. των Ελλήνων γιατί να προτιμήσεις το απλό; Ας μην υπερβάλουμε, ούτε να ισοπεδώνουμε όλα. Συνήθως οι αξιόλογες μάρκες έχουν και μια α ποιότητα. Επίσης παίζει ρόλο το που συνήθισες να ψωνίζεις.

Το κυριότερο ωστόσο είναι ότι κάνεις δεν μπορεί να απαγορέψει κανέναν κάτι ούτε να επιμένει σε πολιτικές για την διαχείριση των χρημάτων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 21:28, 10-04-08:

Εγώ πάντως έχω χτίσει τα Springfield, καθώς και λογικές τιμές έχουν και είναι πολύ κοντά στο στυλ μου.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 22:59, 10-04-08:

Kι εγώ έχω ένα κόλλημα με τα "ακριβά" ρούχα. Απλά όσο περνάει ο καιρός καταλαβαίνω πως δεν αξίζει να έχεις αυτό το τρελό κόλλημα με την μάρκα, γιατί απλά σε εκμεταλλεύονται. Και το εξηγώ:

Όλα τα brands που μονοπολούν την νεανική ένδυση(γι' αυτήν μπορώ να μιλαώ τώρα), φτιάχνουν τα ρούχα τους στο Λάος, την Καμπότζη, την Κίνα, κλπ φτωχές χώρες με εξευτελιστικά μεροκάματα. Αυτά τα μεροκάματα δικαιολογούν την εξωφρενική τιμή ενός πατελονιού Diesel ή μιας μπλούζας Paul Frank στα ράφια των καταστημάτων? Θεωρώ πως είναι καθαρή αισχροκέρδια αυτό που γίνεται με τις "μάρκες" που ράβουν ρούχα σε εκείνες τις χώρες. Και φυσικά αυτό δεν θα σταματήσει ποτέ, αφού ο δυτικός κόσμος θα συνεχίζει να αγοράζει αυτά τα υπερτιμολογημένα ρούχα.

Γι' αυτό κατέληξα πως θα αγοράζω "μάρκες" που σέβονται τα λεφτά μου και ράβουν τα ρούχα που μου πουλάνε σε χώρες που να δικαιολογούν τέτοιες τιμές. Π.χ. η Benetton είναι από τις τελευταίες εταιρείες που ράβουν τα ρούχα στην έδρα της εταιρείας. Οι υπόλοιπες εταιρείες, μπορεί να βγάζουν το σούπερ ρούχο, με την σούπερ αντοχή που κρατάει τόσα χρόνια, αλλά απλά μας εκμεταλλεύονται.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:07, 11-04-08:

Κάθε άνθρωπος ανάλογα με τις συναναστροφές, την οικονονική του κατάσταση και τον σωματότυπό του πράττει ανάλογα στο ντύσιμό του. Το θέμα είναι ότι άν φοράς κάποιο ρούχο γνωστού οίκου να μην το διατυμπανίζεις απο εδώ και απο εκεί, είναι και θέμα χαρακτήρα βέβαια!
Δεν χρειάζεται να ξέρει ο άλλος αν αυτό που φοράς κοστίζει τόσα Ευρώ και είναι της Α' μάρκας.

Όσον αφορά εμένα, όπως ποείπα, μου αρέσει το καλό ρούχο γιατί πολύ απλά κολλαέι επάνω μου τέλεια όπου άνα άλλο, ίσως της λαικής κ.α., δεν με κολλακεύει καθόλου! Αυτό δεν σημαίνει πως όλοι πρέπει να αγοράζουμε ακριβά ρούχα για να δείξουμε κάτι απαραίτητα!

Κάθε άνθρωπος έχει κάποια χόμπι, να το πώ διαφορετικά, εγώ δεν έχω άλλο παραμόνο να αγοράζω ορισμένα ρούχα και να τα ευχαριστιέμαι όπως εγώ κρίνω!

Φυσικά, αν ο μισθός μου ήταν χαμηλός θα ήμουν πιο συντηρητική...

Και στην τελική η Νίνα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, γιατί να μην χαραμίσει κάποια χρήματα από τον μισθό της για να νοιώσει εκείνη ότι κάτι κερδίζει απο όλο αυτό το άγχος της εβδομάδας???

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:24, 11-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Και στην τελική η Νίνα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, γιατί να μην χαραμίσει κάποια χρήματα από τον μισθό της για να νοιώσει εκείνη ότι κάτι κερδίζει απο όλο αυτό το άγχος της εβδομάδας???
βρε σαφώς! Δεν νομίζω να είπε κανείς το αντίθετο.!!!

Απλώς για μένα, όπως συμβαίνει και με άλλα πράγματα, με προβληματίζει λίγο όταν κάτι γίνεται αυτοσκοπός (Δεν λέω ότι το κάνεις εσύ, ούτε ξέρω τα οικονομικά σου, ούτε φυσικά σε κρίνω!) απλώς δεν ... το καταλαβαίνω

στα άλλα που λες μαζί σου... έχω φίλη που κυκλοφορεί με ρούχα που... άμα βάλουμε όλες οι υπόλοιπες τους μισθούς του μήνα μπορεί και να τα αγοράσουμε, και ουδέποτε το έκανε θέμα, ή το τόνισε. Απλώς η κοπέλα προέρχεται από τέτοιο περιβάλλον που αυτό είναι το default για αυτήν δεν το κάνει "για να φανεί". Προσωπικά με ενοχλούν τα άτομα που αγοράζουν (ειτε γιατί τα έχουν είτε γιατί "πεινάνε" για να τα αποκτήσουν) και μετά κυκλοφορούν και το ...διαφημίζουν

[γνωστή της παραπάνω φίλης "ναι, και πολύ στενοχωρήθηκα γιατί το δαχτυλίδι αυτό (σσ. μας το δείχνει σα σημαία) στα bulgary το είχε στο τριπλό μόνο σε χρυσό και όχι και σε λευκόχρυσο και τώρα δεν ξέρω πόσο θα περιμένω μέχρι να το φέρουν και ΑΝ το φέρουν βέβαια!" χμμμ... και..χ*στηκαμε κοπελιά ας πούμε??? --]

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:20, 11-04-08:

Δεν έχω κάποιο "κολλημα" με τα ακριβά ρούχα, συνήθως παίρνω ο,τι μου κάνει κλικ (αρκεί να έχω την οικονομική δυνατότητα να το πάρω).
Πάντως έχω παρατηρήσει ότι όσα είναι "μάρκας" έχουν συνήθως και καλύτερη ποιότητα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 12:39, 11-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν έχω κάποιο "κολλημα" με τα ακριβά ρούχα, συνήθως παίρνω ο,τι μου κάνει κλικ (αρκεί να έχω την οικονομική δυνατότητα να το πάρω).
Πάντως έχω παρατηρήσει ότι όσα είναι "μάρκας" έχουν συνήθως και καλύτερη ποιότητα.
Σωστά...και ποιότητα και εμφάνιση...!!!
ΕΕε δεν είναι σημαντικο??

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:31, 11-04-08:

ποιότητα ναι
εμφάνιση παίζεται

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 16:08, 11-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
ποιότητα ναι
εμφάνιση παίζεται
Εντάξει..η εμφάνιση είναι ανάλογα το γούστο του καθενός....

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:26, 11-04-08:

Εγώ στα ρούχα κοιτάζω απλά να μου αρέσουν και να μου πηγαίνουν. Σπάνια μπαίνω σε μαγαζιά που ξέρω ότι έχουν πολύ υψηλές τιμές (θα μπω μόνο όταν χρειάζομαι κάτι πολύ καλό). Μέχρι στιγμής η ντουλάπα μου έχει ρούχα που κοστίζουν από 20 μέχρι και 80-90 ευρώ, ενώ το πιο ακριβό πράγμα που έχω στην κατοχή μου είναι ένα ζευγάρι επώνυμα μαύρα πέδιλα που απλά τα ερωτεύτηκα και αντιστάθηκα 1,5 μήνα στο να τα πάρω (αλλά τελικά δεν άντεξα)- κοστίζουν 190 Ευρώ.

Πάντως γενικά ισχύει το ό,τι πληρώνεις παίρνεις, αφού τα ακριβά ρούχα κρατάνε πολύ περισσότερο από τα φθηνότερα και είναι αδύνατον να χαλάσουν από το πλύσιμο ή αν φορεθούν πολύ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 19:39, 12-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Κόβω το κεφάλι μου ότι στην Αραβία υπάρχουν και "ακριβές" κελεμπίες. Αυτό σημαίνει ότι είναι λόγο των διαφημίσεων του MTV;
Ακριβές κελεμπίες μπορεί να υπάρχουν επειδή είναι από ακριβό ύφασμα. Υπάρχουν επειδή είναι μάρκας; Και γω 'κόβω το κεφάλι μου' ότι μάρκες στις κελεμπίες υπάρχουν μόνο τα τελευταία χρόνια στις αραβικές χώρες (αν υπάρχουν) εξ αιτίας της δυτικής επιρροής. Δεν έχει διαφήμισεις μόνο το mtv, ούτε μόνο η τηλεόραση. Πλέον περπατάμε στο δρόμο και περιβαλλόμαστε από διαφήμιση...Πάω στοίχημα ότι και στις αραβικές χώρες έχει εισβάλει πλέον η διαφήμιση, όχι τόσο έντονα όσο εδώ αλλά αναμφίβολα υπάρχει και εκεί.

Αυτοί που δίνουν υπέρογκα ποσά για ντύσιμο, συνήθως (δεν ξέρω το γιατί) ασχολούνται με τις φιλανθρωπίες.
Που το στηρίζεις αυτό;
Αναλογικά πάντως αυτοί που έχουν περισσότερα χρήματα λογικό είναι και να ξοδεύουν περισσότερα σε φιλανθρωπίες και να αγοράζουν ακριβότερα ρούχα με τα σημερινά δεδομένα.

Με αυτή την λογική θα μπορούσα να έχω και εγώ μια παρόμοια απορία. Τόσο πολύ έχει ξεπέσει η γυναίκα όπου δίνει τόσο μεγάλη σημασία στο ... χρώμα των μαλλιών;
Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το προηγούμενο ποστ μου, ούτε και κατάλαβες τη λογική μου. Λέω:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Προσοχή δεν λέω ότι δεν πρέπει να είμαστε κομψοί. Είναι σημαντικό και για μένα και εγώ και οι γύρω μου να είναι ντυμένοι με καλαισθησία. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την τιμή των ρούχων.
Προφανώς και το να βάψεις τα μαλλιά σου δεν είναι ακριβό. Ούτε έχει διαχωρισμούς μεταξύ ακριβού και φτηνού. Εκτός και αν πας σε ακριβό κομμωτή. Εδώ μιλάμε για ακριβά και φτηνά ρούχα και όταν λέω περιτύλιγμα εννοώ την σημαντικότητα που έχει για κάποιον αυτό να αποτελείται από μία μάρκα.

Αν έχεις κάποιο επιχείρημα πάντως ευχαρίστως να το ακούσω.

Ότι έχω πάρει από την λαϊκή μου βγήκε μάπα

Τις πιο κακόγουστες κυρίες τις έχω δει στο δημόσιο λύκειο που πήγαινα ...
Είπα πουθενά να αγοράζουμε από την Λαϊκή; Νομίζω ότι υπάρχουν πολλά αξιοπρεπή μαγαζιά που πουλάνε ρούχα σε λογικές τιμές. Προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ τίποτε από λαϊκές αγορές.

Εγώ πάλι σε συγκέντρωση του Ανατόλια έχω δει μεγάλη κακογουστιά...Γενικώς συνήθως ο νεοπλουτισμός συνοδεύεται από αρκετή υπερβολή. Συνήθως, όχι πάντα.

Δεν πιστεύω κάνεις να υπονόησε ότι ανεξαρτήτως χρηματικής άνεσης ΟΛΟΙ πρέπει να φοράμε ακριβά ρούχα. Προσωπικά αν δω κανέναν υπάλληλο με 500ευρώ να αγοράζει ρούχα "Μάρκας" αξιοποιώντας το νέο του καταναλωτικό δάνειο με υποθήκη το τελευταίο σπίτι της γιαγιάς του ... θα γελάω μέχρι ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα.

Το ερώτημα μου εμένα είναι από την στιγμή που η οικονομική σου άνεση είναι τέτοια όπου ένα καλό τζιν σου στοιχίζει όπως ένα απλό τζιν π.χ. στον Μ.Ο. των Ελλήνων γιατί να προτιμήσεις το απλό; Ας μην υπερβάλουμε, ούτε να ισοπεδώνουμε όλα. Συνήθως οι αξιόλογες μάρκες έχουν και μια α ποιότητα. Επίσης παίζει ρόλο το που συνήθισες να ψωνίζεις.

Το κυριότερο ωστόσο είναι ότι κάνεις δεν μπορεί να απαγορέψει κανέναν κάτι ούτε να επιμένει σε πολιτικές για την διαχείριση των χρημάτων.

Γιατί να ξοδέψει κάποιος υπέρογκα ποσά για μια μάρκα όσο λεφτά και αν έχει όταν μπορεί να πάρει κάτι φθηνότερο ίδιας σχεδόν ποιότητας στην ουσία; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος ακόμη και εκατομμυριούχος να ξοδεύει μια περιουσία για να ντυθεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 13-04-08 στις 00:00.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:02, 12-04-08:

Πάντως προσωπικά λυπάμαι να ξοδέψω πολλά λεφτά για ρούχα....
Ειδικά όταν δύο κομμάτια "επώνυμα" που μπορούν να μου αρέσουν ισοδυναμούν με το ενοίκιο του μήνα

Επίσης σε "επώνυμα" ρούχα έχω ένα τεράστιο κόλλημα... Δεν θέλω να φαίνεται με τίποτα η μάρκα Δεν ξέρω πως το απέκτησα αλλά αισθάνομαι αμήχανα...γενικά δεν θέλω να φωνάζει το ρούχο ότι είναι της τάδε εταιρίας....

Στην ντουλάπα μου υπάρχουν επώνυμα και μη ρούχα...Με το μεγαλύτερο ποσοστό τα μη.... Ειδικά της μία σεζόν είναι από τα "φτηνιάρικα" ....

Βασικά κοιτάω να μου πηγαίνει το ρούχο και να αισθάνομαι καλά σε αυτό...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:56, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Γιατί να ξοδέψει κάποιος υπέρογκα ποσά για μια μάρκα όσο λεφτά και αν έχει όταν μπορεί να πάρει κάτι φθηνότερο ίδιας σχεδόν ποιότητας στην ουσία; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος ακόμη και εκατομμυριούχος να ξοδεύει μια περιουσία για να ντυθεί.
Το επιχείρημα περί ίδιας ποιότητας που το στηρίζεις;
Διότι η δική μου προσωπική εμπειρία μου λέει ότι τα περισσότερα ρούχα "μάρκας" έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα από τα "μη μάρκας" (και συνήθως καλύτερο σχεδιασμό).
Παρ'ότι ανέφερα παραπάνω ότι δεν έχω κάποιο κόλλημα με τα ρούχα "μάρκας", αυτό είναι κάτι που αναγνωρίζω (απλά θεωρώ βλακεία να ξοδέψω πολλά χρήματα για ρούχα γενικώς, είτε πρόκειται για πολλά και φτηνά είτε για λίγα και ακριβά, έχω άλλα καταναλωτικά κολλήματα εγώ )

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:51, 13-04-08:

(απλά θεωρώ βλακεία να ξοδέψω πολλά χρήματα για ρούχα γενικώς, είτε πρόκειται για πολλά και φτηνά είτε για λίγα και ακριβά, έχω άλλα καταναλωτικά κολλήματα εγώ )
my thought excactly

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:59, 14-04-08:

Το επιχείρημα περί ίδιας ποιότητας που το στηρίζεις;
Διότι η δική μου προσωπική εμπειρία μου λέει ότι τα περισσότερα ρούχα "μάρκας" έχουν [1]πολύ καλύτερη ποιότητα από τα "μη μάρκας" ([2]και συνήθως καλύτερο σχεδιασμό).
[1]Κατά κανόνα, ίσως, απλά από ένα σημείο και μετά, πόσο αξιολογείται η ποιότητα πια;
Υπάρχει ποιότητα που να δικαιολογεί 200? σε κασκόλ ενώ άντε να χρειάζονται 50? για την ποιότητα και μόνο; Δεν νομίζω, απλά εκεί πληρώνεις την μάρκα. Αυτό είναι που ενοχλεί μερικούς όπως εμένα
[2]Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, αναλόγως αν προτιμάς να ντύνεσαι κυριλάτα ή όχι

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:13, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
[1]Κατά κανόνα, ίσως, απλά από ένα σημείο και μετά, πόσο αξιολογείται η ποιότητα πια;
Υπάρχει ποιότητα που να δικαιολογεί 200? σε κασκόλ ενώ άντε να χρειάζονται 50? για την ποιότητα και μόνο; Δεν νομίζω, απλά εκεί πληρώνεις την μάρκα. Αυτό είναι που ενοχλεί μερικούς όπως εμένα
[2]Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, αναλόγως αν προτιμάς να ντύνεσαι κυριλάτα ή όχι
Υπάρχουν και casual ακριβά ρούχα.
Πάντως νομίζω πρέπει να ορίσουμε τι εννοούμε "φτηνό" και τι "ακριβό" ρούχο.

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 02:25, 14-04-08:

Φαντακουλή μου καταρχήν δεν είναι το ίδιο να φοράς ένα DG ή ένα burberry ένα dior με ένα αμαρκέ και δεύτερο παίζει αρκετό ρόλο η ποιότητα και το ύφασμα του ρούχου εφαρμόζει καλύτερα πάνω σου δεν χαλά από το πρώτο πλύσιμο δεν φεύγει το χρώμα και είμαι σίγουρη γιαυτό που σου λέω γιατί το έχω δοκιμάσει. χχχ

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 02:28, 14-04-08:

Νομίζω ότι θέμα ποιότητας μετά από κάποια τιμή δεν υπάρχει..
Για παράδειγμα τα Bsb όχι και τόσο ακριβά ρούχα, ούτε και φτηνά δεν νομίζω ότι υστερούν σε ποιότητα από άλλα ακριβότερα γυναικεία ρούχα. Ας το παραδεχτούμε ότι μετά από κάποιο σημείο πληρώνεις μόνο την μάρκα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:30, 14-04-08:

Ομολογώ ότι δεν ξέρω από "ακριβά" ρούχα μάρκες γιατί ποτέ δεν έψαξα. Έχω ακούσει όμως για αγορές κασκόλ (μου έχει κολλήσει ναι) και μάλιστα για δώρο, αξίας 150? ενώ εμένα με ζεσταίνει μια χαρά και αυτό των 5? αλλά σίγουρα είναι πιο καλής ποιότητας αυτό που έχω των 25?.
Γιαυτό συμφωνώ ότι είναι και το τι θεωρούμε ακριβό υποκειμενικό, μιας και το κασκόλ των 25? για κάποιους είναι φτηνό

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 02:39, 14-04-08:

Ομολογώ ότι δεν ξέρω από "ακριβά" ρούχα μάρκες γιατί ποτέ δεν έψαξα. Έχω ακούσει όμως για αγορές κασκόλ (μου έχει κολλήσει ναι) και μάλιστα για δώρο, αξίας 150? ενώ εμένα με ζεσταίνει μια χαρά και αυτό των 5? αλλά σίγουρα είναι πιο καλής ποιότητας αυτό που έχω των 25?.
Γιαυτό συμφωνώ ότι είναι και το τι θεωρούμε ακριβό υποκειμενικό, μιας και το κασκόλ των 25? για κάποιους είναι φτηνό
Φαντακουλινουλίνο μου όταν είναι τα bday σου, θα κάνω ένα e-steki έρανο να σου κάνουμε και σένα δώρο ένα κασκόλ των 200?
να δεις ότι θα σου αρέσει ακόμη περισσότερο από αυτό των 25 ? που έχεις.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:46, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από commie
Φαντακουλινουλίνο μου όταν είναι τα bday σου, θα κάνω ένα e-steki έρανο να σου κάνουμε και σένα δώρο ένα κασκόλ των 200?
να δεις ότι θα σου αρέσει ακόμη περισσότερο από αυτό των 25 ? που έχεις.
Ευχαριστώ πολύ commie, αλλά δεν νομίζω ότι θα βρεθεί άνθρωπος να συνδράμει στον έρανο

Επίσης, δεν μου παίρνετε καλύτερα 2 παντελόνια, 3 κοντομάνικες, 2 κάπρι και ένα μαγιό στις εκπτώσεις; Κάπου τόσο θα βγουν. Οπότε νομίζω αν τα φοράω όλα μαζί, πάλι θα ζεσταίνομαι καλύτερα απ' ότι με ένα κασκόλ μόνο

Βέβαια θα δεχόμουν το δώρο, αν και θα ένιωθα άσχημα να το φοράω, μην μου πάθει τίποτα ή μου το κλέψουν

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 02:51, 14-04-08:

Νομίζω ότι ένα κασκόλ των 200 ευρώ πιθανόν να μην διαφέρει ποιοτικά από κάποιο που μου έφτιαξε η γιαγιά μου από αγνό παρθένο μαλλί...Και γιατί να αρέσει σε κάποιον κασκόλ τόσο ακριβό περισσότερο από κάποιο των 25 ευρώ (που είναι ήδη ακριβό); Πόσα σχέδια κασκόλ μπορεί να υπάρχουν; Και πόσο πιο ποιοτικό μπορεί να είναι ένα κασκόλ;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 02:55, 14-04-08:

Ευχαριστώ πολύ commie, αλλά δεν νομίζω ότι θα βρεθεί άνθρωπος να συνδράμει στον έρανο

Επίσης, δεν μου παίρνετε καλύτερα 2 παντελόνια, 3 κοντομάνικες, 2 κάπρι και ένα μαγιό στις εκπτώσεις; Κάπου τόσο θα βγουν. Οπότε νομίζω αν τα φοράω όλα μαζί, πάλι θα ζεσταίνομαι καλύτερα απ' ότι με ένα κασκόλ μόνο

Βέβαια θα δεχόμουν το δώρο, αν και θα ένιωθα άσχημα να το φοράω, μην μου πάθει τίποτα ή μου το κλέψουν
lol το κασκόλ θα συνοδεύεται με αντικλεπτικό σύστημα καλέ μου... πάντως όταν είναι τα bday σου θα δοκιμάσω για τον έρανο αλλιώς θα σου το στείλω μόνη μου το δώρο σου

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 14:11, 18-01-09:

παντα φοραω οτι μου αρεσει!δεν χρειαζεται να ειναι μαρκας! αν και πιστευω ενα ρουχο μαρκας που το εχεις πληρωσει παραπανω απο κατι πιο "φτηνιαρικο" εντελει ειναι πιο οικονομικο! κραταει παραπανω χρονια και τα βγαζει τα λεφτα του σε αντιθεση με κατι πιο φτηνο που το αλλαζεις μεσα σ'εναν χρονο.

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 14:16, 18-01-09:

επισης απορια! εγω ενα κοστουμι εχω και πολυ σπανια το εχω φορεσει!αλλα γιατι ολα μου φαινονται ιδια? εμφανισιακα τουλαχιστον!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:23, 18-01-09:

οτι πληρνεις παιρνεις!!!
δεν αγοραζω συνεχεια μαρκες στα ρουχα...αλλα κ παλι δε θα παρω κατι ''φτηνιαρικο''...
βεβαια απο παπουτσακια που ναι κ η αδυναμια μου αν δω γοβα που να μαρεσει δε θα σκεφτω τα λεφτα κ ας μεινω νηστικια ολο τον υπολοιπο μηνα!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 15:06, 18-01-09:

Κάτι το επώνυμο δεν σημαίνει πάντα ότι είναι και από καλής ποιότητας υλικά. Αλλά εγώ για ένα πράγμα χαίρομαι : όσα αθλητικά και μποτάκια κ αν έχω ένα ζευγάρι αντέχει 5 χρόνια τώρα : τα αρβυλομποτάκια DrMarten's μου. Με έχουν περπατήσει σε 10 χώρες, έχω σκαρφαλώσει σε δέντρα και σε κατσάβραχα, έχουν δει πολλές συναυλίες και παραμένουν πιστά.

Πάνε με φούστα κοντή (όχι μίνι, νορμάλ καταστάσεις), πάνε με παντελόνι σωλήνα, με φαρδύ παντελόνι και σκοτώνουν εύκολα κατσαρίδες (άρα φοριούνται και με πυτζάμες στο σπίτιη έξω απ αυτό, μια μέρα που η κολλητή ήθελε τσιγάρα και βγήκα με μπλε πυτζάμα με αρκούδια κ με αυτά τα παπά)

Σκυλιά μαύρα, χαλάλι τα 100κάτι ευρά που πλήρωσα εν έτει 2004

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:11, 18-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum

Πάνε με φούστα κοντή (όχι μίνι, νορμάλ καταστάσεις), πάνε με παντελόνι σωλήνα, με φαρδύ παντελόνι και σκοτώνουν εύκολα κατσαρίδες (άρα φοριούνται και με πυτζάμες στο σπίτιη έξω απ αυτό, μια μέρα που η κολλητή ήθελε τσιγάρα και βγήκα με μπλε πυτζάμα με αρκούδια κ με αυτά τα παπά)

Σκυλιά μαύρα, χαλάλι τα 100κάτι ευρά που πλήρωσα εν έτει 2004
sorry κοπελια... αλλα ουτε 5 ευρο δεν εδινα γιαυτα!! δε πανα κρατανε κ δεκαετιες ολοκληρες!!
εχω μια πολυ καλη μου φιλη που χει παρομοια κ τα χε παρει κ αυτη καπου τοσα κ συνεχεια την κραζω, οποτε μη το παρεις προσωπικα!!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 15:31, 18-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
sorry κοπελια... αλλα ουτε 5 ευρο δεν εδινα γιαυτα!! δε πανα κρατανε κ δεκαετιες ολοκληρες!!
εχω μια πολυ καλη μου φιλη που χει παρομοια κ τα χε παρει κ αυτη καπου τοσα κ συνεχεια την κραζω, οποτε μη το παρεις προσωπικα!!
είναι θέμα γούστου αλλά η ανατομία του πέλματος χρειάζεται και ένα βολικό παπούτσι πέραν της γόβας κτλ που είναι καθαρά καλλοπιστικά. Είναι και θέμα στυλ, όπως π.χ. αν μου δώριζαν μπαλαρινέ παπούτσια το πιο πιθανό είναι να τα έκανα διακοσμητικά φυτεύοντας μέσα τους δυόσμο.

No offence, αλλά μην την πολυκράζεις γιατί το συγκεκριμένο υπόδημα έχει βγει και με σίδερο μπροστά και δεν θα πάρεις χαμπάρι την κρανιοεγκεφαλική κάκωση

On topic : έχω παρατηρήσιε όμως ότι πολλά επώνυμα υποδήματα έχουν αρκετά καλή ποιότητα. Κάτι μποτάκια Hilfiger που μου είχε κάνει δώρο η μάδερ είναι και άνετα, και για ορειβατικές ανησυχίες και όμορφα...
Από καταστήματα με οικονομικές τιμές αγοράζω πουλοβεράκια και μαύρα παντελόνια για casual ντύσιμο.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:36, 18-01-09:

No offence, αλλά μην την πολυκράζεις γιατί το συγκεκριμένο υπόδημα έχει βγει και με σίδερο μπροστά και δεν θα πάρεις χαμπάρι την κρανιοεγκεφαλική κάκωση
ααα αυτα με το σιδερο μπροστα εχει η φιλεναδα μου!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 18-01-09 στις 17:31. Αιτία: Quote tag
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:51, 18-01-09:

εγώ πάντως τα ανωτέρω μποτάκια τα είχα στη νιότη μου

και τα λάτρευα

τα βλέπω τώρα και απορώ γιατί

γεράσαμα... εγκαίρως

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:18, 18-01-09:

είναι θέμα γούστου αλλά η ανατομία του πέλματος χρειάζεται και ένα βολικό παπούτσι πέραν της γόβας κτλ που είναι καθαρά καλλοπιστικά.
Θα συμφωνήσω απολύτως. Εγκατέλειψα τα τακούνια εδώ και 15 χρόνια και νιώθω υπέροχα. Άσε που υπάρχουν κομψότατα μοκασίνια και άλλα σχεδιάκια.
Δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι τα καλά παπούτσια, δηλ. πέλμα, ποιότητα δέρματος, μαλακό, γερό, που δεν χάνει τη φόρμα του, είναι τελικά (δυστυχώς ξανά) τα ακριβά παπούτσια, όχι οι τρελλές υπερβολές αλλά μάρκες που έχουν αποδείξει την ποιότητα τους. Εγώ επειδή φοράω τα παπούτσια στις 7με8 το πρωί και τα βγάζω μετά τις 9 το βράδυ στις καλές μέρες, έχω αγκυροβολήσει σε timberland (εννοείται όχι μόνο μποτάκι αλλά και τα γυναικεία μοκασίνια και πάντα από το stock), geox, clarks. Μοναδικές αποκλίσεις ένα (έρωτας μεγάλος ζευγάρι μποτούλες Hilfinger -από stock εννοείται) με γραμμή γαλότσας αλλά δέρμα - ύφασμα με λουλουδάκια!!! και το κλασσικό ζευγάρι μπότες ιππασίας που αγοράζω μια φορά στα 10 χρόνια, στις εκπτώσεις και με βγάζουν από πολλά διλήμματα... Φέτος ήταν η χρονιά μου γιατί βρήκα ένα ζευγάρι mayura Ισπανικές - χειροποίητες τελευταίο και το έδιναν στη μισή τιμή
Για τα ρούχα δεν κολλάω πολύ, τα απλά καθημερινά, φτηνά, από stocks και χωρίς εμμονές με μάρκες γιατί είναι και παράλογοι οι άνθρωποι...
Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις αν πάρω κάτι ακριβό γιατί ξέρω ότι θα το κρατήσω πολλά χρόνια επειδή είναι διαχρονικό κομμάτι και μου αρέσει τόσο που αδιαφορώ για μόδα κλπ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:20, 18-01-09:

Τα μόνα που δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω "άμαρκα" είναι τα jeans και τα παπούτσια.
Για όλα τα υπόλοιπα δε με νοιάζει.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 11:10, 17-03-09:

λοιπον και γω πλεον κατεληξα οτι καλυτερα να εχεις λιγα και καλα που λεμε. προτιμω να δωσω κατι παραπανω παντα σε λογικα πλαισια και να το εχω και να το χαιρομαι.. τζην , παπουτσια σιγουρα θα παρω κατι ποιοτικο , παλτο επισης. τσαντες ας πουμε εχω και ακριβες και πιο φτηνες καθως και ρουχα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 19:51, 17-03-09:

Εμενα τα τζην μου φαινονται χαμενα λεφτα.. Το βλεπω οτι το φορναρινα μπορει να κανει τον ποπο να φαινεται καλυτερα(που τι να σου κανει και το τζην βεβαια, θελει και πρωτη υλη), αλλα δε μου αρκει σαν λογος για να δωσω 200 ευρω παραπανω ..ετσι κι αλλιως θα λιωσει κι αυτο :X

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 21:43, 17-03-09:

και ομως ειναι τζην που με 100-150 ευρω ειναι πολυ καλα με τρομερη εφαρμογη και πιστεψε με φαινεται διαφορα στα τζην

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:01, 17-03-09:

Δεν κατάλαβα, το 100-150 το λες σα να 'ναι λίγο ή πολύ;

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 22:06, 17-03-09:

Για ένα τζην είναι υπερβολική τιμή, μην τρελαθούμε! Ας διαθέσει κάποιος 100 σε συνδρομή γυμναστηρίου και 50 σε ένα τζην στην τελική, προκειμένου να πληρώσει τη "φόρμα*"

*φορμάρω/ δείχνω πιο αδύνατη κτλ.

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 22:20, 17-03-09:

τα ρούχα τώρα έχουν χαλάσει!!!!Ολα φαίνονται τόσο φθηνά κ ψευτικα,ειλικρινά!!Καλύτερα να δώσουμε κάτι παραπάνω κ να αξίζει τα λεφτά του,σωστά????????

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 22:26, 17-03-09:

Τί εννοείς έχουν χαλάσει; Εγώ ακόμα βρίσκω και φορέματα και παντελόνια και μπλούζες από ύφασμα καλής ποιότητας , χωρίς να σκάω 100 ευρώ το κομμάτι.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:41, 17-03-09:

Όλα έχουν τα μέτρα και τα σταθμά τους, μην τρελαθούμε.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 22:53, 17-03-09:

Πολυ φοβαμαι οτι εννοει το 150 για λιγο, κι οτι εχουμε χασει τα αυγα και τα πασχαλια επισης :υφος:Aυτια:

Μου φαινεται παντως περιεργο λιγο και μην παρεξηγηθειτε οσες το κανετε, να σκας ΤΟΣΑ λεφτα για ενα παντελονι η αξια του οποιου ειναι περιπου 10000% λιγοτερη απ'αυτη που πωλειται, μονο επειδη γραφει ενα "D" ή ενα "60" απο πισω..δεν πιστευω δηλαδη οτι τα αγοραζουμε/ετε οντως για την εφαρμογη, αλλα για το τι φαινεται οτι ειναι :S

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:09, 17-03-09:

Κι εμένα αυτό μου τη δίνει. Έχω ένα τζην "και καλά D" αγορασμένο κινέζικο. Έκανε ένα γελοίο νούμερο, που απλά ήταν λίιιγο πάνω από το κόστος κατασκευής του. Το φοράω συχνά τα τελευταία 5 χρόνια και μου πάει.

Πας να αγοράσεις ένα σήμερα, "ορίτζιναλ" και καλείσαι να σκάσεις 150 ευρώ. Ορίστε;;;

Δίνω λεφτά για τα τζην. Αλλά για να τα αποσβέσω, όχι να κάνω show off ούτε όμως τσιγγουνιές.
Και στην τελική, αν θελήσω να πάρω κάτι ακριβό, θα είναι σπέσιαλ. Είτε το υλικό, είτε το design είτε κάτι, να ξέρω ότι τα Χ ευρώ που το χωρίζουν από κάτι άλλο του είδους του αντιστοιχούν σε... κάτι. Αγοράζεις ποιότητα, σχέδιο, κλπ.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 23:55, 17-03-09:

Για κάποια ''καλά'' ψώνια, δεν τσιγγουνεύομαι τα χρήματα. Λέγοντας καλά εννοώ και το κυριλέ φουστάνι για special περιστάσεις και το ρούχο με ξεχωριστό σχέδιο που ξέρεις ότι δύσκολα θα βρεις αλλού.

Το να τα σκάει κάποιος για jeans, συγγνώμη, δεν το συλλαμβάνει ο εγκέφαλός μου. Το αγαπημένο μου jean έκανε 18 λίρες και με έχει βολέψει.Όσον αφορά την εφαρμογή, καλό είναι, καλύτερο από πολλά επώνυμα. Τα Diesel μου αρέσουν πολύ, αλλά τα βλέπω σαν πολυτέλεια, θα πάρω 1 στο τόσο.

Παρόλα αυτά, από λαϊκή και κινέζο δεν ψωνίζω. Όσες φορές έχω μπει σε κινέζικα δεν μου άρεσε τίποτα και μου φαίνονταν ψιλοχάλια ποιότητας (όχι ότι τα Berska είναι ποιοτικά, λέμε τώρα).

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 01:57, 18-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Μου φαινεται παντως περιεργο λιγο και μην παρεξηγηθειτε οσες το κανετε, να σκας ΤΟΣΑ λεφτα για ενα παντελονι η αξια του οποιου ειναι περιπου 10000% λιγοτερη απ'αυτη που πωλειται, μονο επειδη γραφει ενα "D" ή ενα "60" απο πισω..δεν πιστευω δηλαδη οτι τα αγοραζουμε/ετε οντως για την εφαρμογη, αλλα για το τι φαινεται οτι ειναι :S
xμμμμ... ναι και όχι. ΔΕΝ έχω αγοράσει ποτέ μου όσο θυμάμαι τζην στα νούμερα που λέτε βέβαια [], αλλά την αμαρτία μου να την πω 9 στις 10 που θα αγοράσω τζην θα σκάσω 80άρι. Είμαι μια ιδιοτροπία και μισή σε αυτό το θέμα. ΔΕΝ με νοιάζει να φαίνεται κανένα γράμμα ή κάτι, αλλά έχω βρει μια συγκεκριμένη μάρκα που λατρεύω το πως μου κάθεται και ... εκεί κοστολογεί τα τζήν της... όταν ...λιώσει το παλιό πάω γραμμή εκεί (αν και η αλήθεια είναι ότι το πιο αστεράτο τζην έβερ το είχα πάρει σε μια παν-φθηνη τιμή από ένα μαγαζί που... δεν υπάρχει-ήτοι μια τρύπα... αλλά δεν ξαναβρήκα ποτέ )

Από λαϊκή και κινέζο... χμμμ... έχω αγοράσει [από κινέζο σίγουρα από λαϊκή δεν θυμάμαι να πω την αλήθεια]. Ειδικά το καλοκαίρι που θέλω 1283716348987 μπλούζες τη μέρα [δεν μπορώ με τη ζέστη αν μπορούσα θα άλλαζα κάθε μισή ώρα μπλούζα ] δεν νομίζω να έβγαινα οικονομικά να ήταν όλες από μαγαζί . Πάντως και πιο "καλή" μπλούζα έχω αγοράσει και να πω την αμαρτία μου την χιλιοφόρεσα χωρίς τύψεις...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:52, 18-03-09:

Βρε κοριτσια συγγνωμη...
Αλλα τι σημασια εχει η φιρμα του εκαστοτε ρουχου, οταν η εφαρμογη αυτου ειναι ακριβως αυτο που πιστευεις οτι σου ταιριαζει...
Π.χ Σε ο,τι αφορα τα τζιν, ενω εχω φορεσει απο φερε και αρμανι μεχρι και πεπε, γκες, ντιζελ και ζαρα, εχω διαπιστωσει οτι αυτο που πανω μου δειχνει περισσοτερο καλα ειναι το ντιζελ...
Ε, αυτο και θα αγορασω οσο και αν κανει, ειδικα οταν μιλαμε για τζιν, τα οποια τα κρατας χρονια...ειναι ντιζελ. Δεν ειναι ενδυμα της μιας σεζον, ωστε να λυπηθω τα χρηματα που θα διαθεσω. Το ιδιο ισχυει για τα υποδηματα, τα φορεματα, οπως επισης και για τα παντος ειδους παλτο
.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:48, 18-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Από λαϊκή και κινέζο... χμμμ... έχω αγοράσει [από κινέζο σίγουρα από λαϊκή δεν θυμάμαι να πω την αλήθεια]. Ειδικά το καλοκαίρι που θέλω 1283716348987 μπλούζες τη μέρα [δεν μπορώ με τη ζέστη αν μπορούσα θα άλλαζα κάθε μισή ώρα μπλούζα ] δεν νομίζω να έβγαινα οικονομικά να ήταν όλες από μαγαζί . Πάντως και πιο "καλή" μπλούζα έχω αγοράσει και να πω την αμαρτία μου την χιλιοφόρεσα χωρίς τύψεις...
Κι εγώ έχω ανάγκη πλήθος μπλουζακιών το καλοκαίρι, όμως τα παίρνω συνήθως από Berska. Κόλλημα έχω με αυτό το μαγαζί. Με 20 euros παίρνω 4-5 τιραντέ μονόχρωμα και κρατάνε για 2 σεζόν. Πολύ ωραία ρούχα σε στυλάκι Berska έχει και το Stradivarius που είναι του ίδιου ομίλου. Για πιο ιδιαίτερα η μόνιμη καταφυγή είναι Helmi, Atrattivo, Heel και σε σπάνιες περιπτώσεις θα πάρω κάτι από πιο κυριλέ εταιρίες όπως Pepe Jeans. Βέβαια, αν ξέρεις καλά 1 αγορά βρίσκεις και τρύπες με φτηνά ρούχα που όμως δεν ντρέπεσαι να βάλεις για να βγεις στην κοινωνία. Αυτό καταφέρνω με την αγορά του Χαλανδρίου, αν και έχω εκνευριστεί λίγο επειδή οι καινούριοι καταστηματάρχες την έχουν δει Κηφισιά κι ανοίγουν το 1 κυριλέ, ''ψαγμένο'', ΠΑΝΑκριβο μαγαζί μετά το άλλο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους