Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,349 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,739 μηνύματα σε 94,385 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 850 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 13:56, 25-06-11:

Σιγά ρε παιδιά ένα ζευγάρι αθλητικά αγόρασε το παληκάρι, πείτε του με γειά…. Και μην γράφετε για φθηνά και ακριβά….γιατί όλοι γνωρίζουμε λίγο πολύ τι παίζει. Μην μου πείτε πως δεν έχετε αγοράσει ποτέ diesel , levis, Harley τζιν. Πληρώσατε 100 ή 200 ευρουδάκια γιατί θέλατε να φαίνεται στην πίσω πλευρά η μάρκα….Από που πήραν το ύφασμα για το τζιν αυτοί; Από άλλο τόπι; Ειδικό;;; Από εκεί που πήραν και αυτοί που έφτιαξαν τζίν με 30 ευρώ…. Ή μήπως όλοι μας δεν δώσαμε κάποια στιγμή για 50 ml άρωμα 70-80-90 ευρουδάκια (αυτά δεν είναι πολλά για λίγο οινόπνευμα αρωματισμένο) (για δείτε την αντιστοιχία αρώματος – τιμής και παπούτσια – τιμής). ; Πληρώνεις την μάρκα….και το γνωρίζεις εκ των προτέρων. Όσο για την LV έχει χτίσει μια αυτοκρατορία, πως θα μπορούσε να πουλάει φθηνότερα, ακόμη και αυτά που σας φάνηκαν απλά αθλητικά. Τι θέλατε να είναι από ατόφιο χρυσό; Όσο για την LV αγόρασα κάποτε μια τσάντα και το μετάνιωσα…. Ο λόγος ήταν πως την έβλεπα παντού μπροστά μου σε φθηνή απομίμηση και μου την έδινε στα νεύρα…. Επίσης κάτι μπότες Gucci που είχα, πάλι τις είδα σε μαϊμού και νευρίασα….Όσο θα υπάρχει η φθηνή αντιγραφή για εμένα τα γνήσια θα χάνουν πάντα την αξία τους. Και κάτι ακόμη, ψωνισμένοι στην Ελλάδα δεν είναι αυτοί που τα αγοράζουν αλλά αυτοί κυρίως που τα πουλούν, διότι δεν ξέρουν τι ζητάνε…Π.χ. ο οίκος burberry που είναι ο μόνος, που μου αρέσουν τα περισσότερα ρούχα του και παπούτσια εδώ και κάποια χρόνια πουλάει μέσω ίντερνετ, (όχι outlet), δείτε τις τιμές και μετά πηγαίντε στην Ελλαδίτσα την ψωροκώσταινα να τα αγοράσετε τα έχει 3πλάσια τιμή. Έχω πάρει τσάντα από Λονδίνο 600 ευρώ και την πουλούσαν εδώ 2000. Φίλη μου δουλεύει στις εισαγωγές του Dior και μου έλεγε τιμή εισαγωγής ανδρικών πουκαμίσων (15 ευρώ το τεμάχιο), τιμή βιτρίνας (από χονδρέμπορα και μετά λιανική) 200 ευρώ. Πόσο κόστος έχουν για να φτιαχτούν ρούχα, παπούτσια και άλλα επώνυμα; Όσο και τα ανώνυμα!!!! (άσε που τώρα όλοι οι οίκοι κατασκευαστικά, τα έστειλαν κίνα) αλλά είπαμε πληρώνεις την ιδέα….οπότε αν κάποιος τα έχει…. Απλά θεωρώ λάθος να αγοράζεις μάρκες από την Ελλάδα, τεράστιο λάθος…είναι ακόμη πιο υπερτιμημένα….

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:09, 25-06-11:

IL PENSIERO

Οσο περιεργο και εξωπραγματικο και αν σου ακουγετε δεν εχω δωσει ποτε πανω απο 60 ευρω για παπουτσια και ποτε πανω απο 60 ευρω για μπλουζα η τζιν.Βασικα για τζιν πανω απο 30 ευρω δεν παιζει να εχω δωσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:03, 25-06-11:

Οσο περιεργο και εξωπραγματικο και αν σου ακουγετε δεν εχω δωσει ποτε πανω απο 60 ευρω για παπουτσια και ποτε πανω απο 60 ευρω για μπλουζα η τζιν.Βασικα για τζιν πανω απο 30 ευρω δεν παιζει να εχω δωσει
εγω δεν εχω δωσει ποτέ πανω απο 30 ευρω για ρουχο ή παπουτσι..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:22, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Όμως lorien τα ρούχα που επιλέγεις να φορέσεις ,ναι, σηματοδοτούν ένα ιδιαίτερο στυλ,το προσωπικό σου στυλ, που ναι, έχει να κάνει και με την ¨τακτική¨ σου, και με την ¨κουλτούρα¨ σου, και με την αισθητική σου, και με τη φινέτσα σου, και με το κατά πόσο τολμάς, και με το αν νιώθεις αυτοπεποίθηση, και με το αν προσπαθείς να ¨κουκουλωθείς¨ κάτω-μέσα από τα ρούχα σου,και με το αν ντύνεσαι συντηρητικά, ή μονότονα, κτλ,κτλ...

Οπότε ναι, σαφώς και catαδεικνύει κάποια πράγματα για σένα, για την ¨τακτική¨ σου και την ¨κουλτούρα¨ σου ο τρόπος που επιλέγεις να ντύνεσαι... προσωπικά παρατηρώ τον τρόπο που ντύνεται κάποιος- είναι κάτι που με βοηθάει να βγάλω κάποια συμπεράσματα για εκείνον... Δηλαδή , αν δω κάποιον να ντύνεται με κουστούμι και γραβάτα -χωρίς να είναι μέρος των επαγγελματικών του στάνταρ και υποχρεώσεων, αλλά του αρέσει αυτός ο τρόπος ντυσίματος-, εεεεεεεε, άντε γειά.......... Σαφώς και αυτό μου λέει πολλά για την ¨τακτική¨ του και την ¨κουλτούρα¨ του...
Δε διαφωνω, αλλά μαλλον δεν καταλαβες το σχολιό μου (ή δε το ειπα καλα) προς τον daemon. Εννοουσα οτι οι λεξεις που χρησημοποιησε ("τακτικη", "κουλτουρα"), ειναι αστοχες γιατι, δεν ειναι θεμα κουλτουρας αν καποιος δεν εχει χρηματα να αγοραζει ακριβα. Και οτι δεν ειναι θεμα κουλτουρας αν καποιοι παιρνουν οτι φθνοτερο βρισκουν. Αν ειχαν, δε νομιζω να μην αγοραζαν και κατι ενδιαμεσο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:35, 25-06-11:

@roza

1. Ωραια. Ειναι λογος αυτος να θεωρεις καλη αγορα ενα πεδιλο που κοστιζει 500 ευρω ; αν οχι, τοτε συμφωνεις μαζι μου οποτε μη το κουραζουμε. Πες μου οτι το πηρες γιατι σαρεσε αισθητικα τοσο πολυ και ειχες 500 ευρω. Εκει το καταλαβαινω. Οχι ομως "πηρα το τοσο ακριβο, γιατι ολα τα αλλα θα χαλασουν σε χρονο dt".

3. Για πλουσιους μιλησαν καποιοι που θεωρησαν οτι αμα τα χεις να τα δωσεις, ολες οι αγορες ειναι "καλες". Μην κολλαμε εκει. Εγω ξεκαθαρισα οτι δεν εχει σημασια αν καποιος εχει μικρη ή μεγαλη ή τεραστια ανεση. Η κακη αγορα , ειναι κακη αγορα.

4. Για πλατυποδια, προφανως, μιλησα εγω επειδη ανεφερες ανατομικα προβληματα. Αυτο ειναι ενα συχνο. Το αν ενα υποδημα ειναι ανετο ή οχι, νομιζω μπορουμε να το δοκιμασουμε πριν το παρουμε και δεν ευθυνεται κανενας αλλος αν το πηραμε επιπολαια.

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
5.Ναι να λογοδοτησεις.Διοτι εγω και οσοι κανουμε ακριβες αγορες -πραγμα που ειναι προσωπικο μας δικαιωμα - δεν χαρακτηρισαμε κουτο κανεναν απο οσους προτιμουν τις φθηνες αγορες ,διοτι αντιστοιχως ειναι δικαιωματους καθολα σεβαστο, σε αντιθεση με εσενα που προεβεις σε προσβλητικο χαρακτηρισμο για να στηριξεις την αποψη σου .Κατ' εμε λοιπον στερουνται φαντασιας εκεινοι οι ανθρωποι που αντι επιχειρηματων σπευδουν να στολιζουν συνανθρωπους τους με προσβλητικους χαρακτηρισμους ,επειδη δεν συμφωνουν μαζι τους ή ανοικουν σε διαφορετικους κοσμους.
Ας τα παρουμε με τη σειρα.

1ον....το συνταγμα μου δινει το δικαιωμα, να χαρακτηρισω οποιον θελω οπως θελω. Οπως και μενα οι αλλοι. Αν δε το χωνεψετε αυτο, δε μπορουμε να συννενοηθουμε και σιγουρα προτιμω το δικο μου κοσμο.

2ον....το αν εχει καποιος δικαιωμα να κανει οτι αγορά θελει, ισχυει, αλλά δε σημαινει οτι οι υπολοιποι δεν εχουν το δικαιωμα να το κρινουν και να το σχολιασουν. Αν προσεξεις ΟΛΟΙ σχολιαζουμε και κρινουμε πολλα πραγματα που βλεπουμε καθε μερα. Δε σημαινει οτι δε τα σεβομαστε. Εμποδισα κανεναν να αγορασει οτι θελει ; Οχι. Κι εγω αν αγορασω κατι αυριο και σου φανει μαπα και μου το πεις, δε θα βαλω τα κλαματα. Πολυ που θα σκοτιστω αν προκειται περι γουστων. Αν ομως μου πεις "εκανες κακη αγορα γιατι εκει το βρισκεις Χ φθηνοτερα", τοτε θα θυμωσω. Αλλα θα θυμωσω με μενα.

3ον.....τι σχεση εχει η φαντασια ; Και που ειδες να στερουμαι επιχειρηματων ; Αντιθετως εγω βλεπω αλλους να στερουνται επιχειρηματων. Αυτα που ακουσαμε ως "επιχειρηματα" για κακες αγορες , ξερεις ποια ειναι ; Οτι "αμα τα χεις χεστηκες", και οτι "τα ακριβα κρατανε παντα πιο πολυ", και το "οι μεγαλοι οικοι μοδας ξερουν καλυτερα τι ειναι ωραιο". Αν εσυ πειθεσαι απο αυτα, τοτε χαιρομαι ιδιαιτερως που ανηκω σε διαφορετικο κοσμο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 15:40, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Στην Ιταλια που πηγαμε εκδρομη ενας φιλος μου αγορασε απο τα Ζαρα ενα τετοιο μπλουζακι

Και πληρωσε 40 ευρω........Δηλαδη τι εχει αυτο το μπλουζακι για να αξιζει 40 ευρω?Αν πας στην λαικη η σε κανενα κινεζικο θα βρεις 10 φορες καλυτερα σχεδια,θα το πληρωσεις 4 φορες πιο φτηνα και θα σου κρατησει το πολυ 1 χρονο λιγοτερο απο οτι η <<φιρμα>>

Τι θελω να πω?Οτι οι μαρκες,η γκλαμουρια και καλα,η κατασταση που επικρατει οτι ολοι αγοραζουν απο επωνυμα μαγαζια και οποιος αγοραζει απο τα αλλα ειναι αχρηστος,σας εχουν κανει να σκεφτεστε εντελως λαθος και παρανοικα (για μενα).

Μονο εγω νομιζω πως τα επωνυμα ρουχα ειναι χαλια στα σχεδια απο οτι τα απλα μαγαζια (οχι δεν εννοω μονο λαικες και κινεζικα) βγαζουν καλυτερα σχεδια και πιο ωραια ρουχα????Νομιζω πως στην σκεψη της εκκεντρικοτητας (ο απλος ο κοσμος το λεει βλακεια) οι εταιριες φτιαχνουν βλακειες και οι δεξιομανεις πελατες τα αγοραζουν σαν τρελοι
Δεν είσαι ο μόνος. Πιστεύω ότι τα επώνυμα δεν έχουν ποικιλία σε σχέδια.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:14, 25-06-11:

ειδικα τα γυναικεια ρουχα παπουτσια κλπ σπανια πληρωνεις πραγματικη αξια,,αλλα φιρμα μοδα και τεχνη..
κοινως αερας..

γιαυτο βλεπω στα γυναικεια μεχρι 70% εκπτωσεις..(κατω του κοστους δηλαδη,που σημαινει οτι πριν ηταν φουσκωμενα με την τρομπα)

ενω στα αντρικα αντε απο 25 ευρω μποτακια που ειδα,,να πανε 15..παρολο που τα ανδρικα παπουτσια και ρουχα χρησιμοποιουν περισσοτερη πρωτη υλη ,δερμα υφασμα κλπ απο τα γυναικεια και ειναι πιο γερα ραμμενα συνηθως..

στο γυναικειο κοινως ενδυμα υποδημα,,πουλιεται πολυυυυς,αερας.........
και βασιζεται συχνα στο γυναικειο συναισθημα,,και οχι τοσο στην πρακτικη λογικη οπως πιο συχνα τα ανδρικα..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:46, 25-06-11:

Μερικές σκέψεις πάνω στα διάφορα που προαναφέρθηκαν:

Όσον αφορά το δικαίωμα του καθενός νο ψωνίζει προϊόντα που γουστάρει και που του επιτρέπει η τσέπη του θα συμφωνήσω. Ο καθένας με τις προτιμήσεις του. Σκέφτομαι ότι ποτέ δεν θα έδινα 500άρα για παπούτσια και ότι εν γένει δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει για κάποιον (εκτός κι αν κυκλοφορεί στους κοσμικούς κύκλους και ξέρει ότι οι άλλοι θα τον κράξουν αν φορέσει κάτι φθηνότερο). Από την άλλη και εγώ δίνω τα λεφτούλια μου για ταξίδια ας πούμε, και σε πολλούς φαίνεται χαζό και άκυρο όταν οι ίδιοι καλύπτονται με το να πάνε απλά 5 μέρες σε κάποιο κοντινό νησί. Οπότε μιλάμε για διαφορά νοοτροπίας.

Εκείνο που δεν μπορώ να συμφωνήσω με τίποτα είναι η άποψη του ότι κάτι που δεν είναι πανάκριβο στερείται βασικών ποιοτικών στάνταρντς. Μου έχει κάτσει το χωρίο που η Roza Azul ανέφερε ότι τα παπούτσια των 100 euros (παπούτσια αντικειμενικά ακριβά δηλ.) είναι ουσιαστικά ελαττωματικά και δημιουργούν προβλήματα στο πόδι. Θα το καταλάβαινα αν μιλούσαμε για παπούτσια των 20 και 30 euros, αλλά πραγματικά, μου φαίνεται αδιανόητο να δεχτώ ότι παπούτσια των 100 euros, παπούτσια που για την πλειοψηφία των Ελλήνων είναι πια πολυτέλεια, κάποιοι τα θεωρούν "πλέμπα". Εγώ συνήθως επιλέγω Camper, Hush Puppies και Clarks (60-130 euros το ζευγάρι), τα οποία είναι υπεράνετα και κρατάνε πολύ (να τονίσω ότι, καθώς δεν οδηγώ, περπατάω πάρα πολύ) και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Αν κάποια στιγμή θελήσω παπούτσια με δέρμα πύθωνα ή πολύ εξεζητημένο στυλ πιθανώς να δώσω κάτι παραπάνω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι αν δεν ξοδέψω κι άλλα χρήματα κινδυνεύει ουσιαστικά η υγεία των ποδιών μου (πού να το ακούσει καμιά γιαγιούλα με οστεοπόρωση και σύνταξη 400 euros).

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaggos-mvdr
Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O vaggos-mvdr έγραψε στις 17:37, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Σιγά ρε παιδιά ένα ζευγάρι αθλητικά αγόρασε το παληκάρι, πείτε του με γειά…. Και μην γράφετε για φθηνά και ακριβά….γιατί όλοι γνωρίζουμε λίγο πολύ τι παίζει. Μην μου πείτε πως δεν έχετε αγοράσει ποτέ diesel , levis, Harley τζιν. Πληρώσατε 100 ή 200 ευρουδάκια γιατί θέλατε να φαίνεται στην πίσω πλευρά η μάρκα….Από που πήραν το ύφασμα για το τζιν αυτοί; Από άλλο τόπι; Ειδικό;;; Από εκεί που πήραν και αυτοί που έφτιαξαν τζίν με 30 ευρώ…. Ή μήπως όλοι μας δεν δώσαμε κάποια στιγμή για 50 ml άρωμα 70-80-90 ευρουδάκια (αυτά δεν είναι πολλά για λίγο οινόπνευμα αρωματισμένο) (για δείτε την αντιστοιχία αρώματος – τιμής και παπούτσια – τιμής). ; Πληρώνεις την μάρκα….και το γνωρίζεις εκ των προτέρων. Όσο για την LV έχει χτίσει μια αυτοκρατορία, πως θα μπορούσε να πουλάει φθηνότερα, ακόμη και αυτά που σας φάνηκαν απλά αθλητικά. Τι θέλατε να είναι από ατόφιο χρυσό; Όσο για την LV αγόρασα κάποτε μια τσάντα και το μετάνιωσα…. Ο λόγος ήταν πως την έβλεπα παντού μπροστά μου σε φθηνή απομίμηση και μου την έδινε στα νεύρα…. Επίσης κάτι μπότες Gucci που είχα, πάλι τις είδα σε μαϊμού και νευρίασα….Όσο θα υπάρχει η φθηνή αντιγραφή για εμένα τα γνήσια θα χάνουν πάντα την αξία τους. Και κάτι ακόμη, ψωνισμένοι στην Ελλάδα δεν είναι αυτοί που τα αγοράζουν αλλά αυτοί κυρίως που τα πουλούν, διότι δεν ξέρουν τι ζητάνε…Π.χ. ο οίκος burberry που είναι ο μόνος, που μου αρέσουν τα περισσότερα ρούχα του και παπούτσια εδώ και κάποια χρόνια πουλάει μέσω ίντερνετ, (όχι outlet), δείτε τις τιμές και μετά πηγαίντε στην Ελλαδίτσα την ψωροκώσταινα να τα αγοράσετε τα έχει 3πλάσια τιμή. Έχω πάρει τσάντα από Λονδίνο 600 ευρώ και την πουλούσαν εδώ 2000. Φίλη μου δουλεύει στις εισαγωγές του Dior και μου έλεγε τιμή εισαγωγής ανδρικών πουκαμίσων (15 ευρώ το τεμάχιο), τιμή βιτρίνας (από χονδρέμπορα και μετά λιανική) 200 ευρώ. Πόσο κόστος έχουν για να φτιαχτούν ρούχα, παπούτσια και άλλα επώνυμα; Όσο και τα ανώνυμα!!!! (άσε που τώρα όλοι οι οίκοι κατασκευαστικά, τα έστειλαν κίνα) αλλά είπαμε πληρώνεις την ιδέα….οπότε αν κάποιος τα έχει…. Απλά θεωρώ λάθος να αγοράζεις μάρκες από την Ελλάδα, τεράστιο λάθος…είναι ακόμη πιο υπερτιμημένα….
Τοση μεγαλη διαφορα στην τιμη ? Παραξενο.Στην LV οι τιμες ειναι καπου στα 15-20 ευρω πιο πανω απο οτι ειναι στο εξωτερικο.
Στην Gucci οι τιμες ειναι σχεδον οι ιδιες . Πως γινεται η Bureberry να τα πουλαει με τετοια διαφορα? Παντως οτι και να εχω παρει απο την Burberry εχει την ιδια τιμη με την τιμη που δινει το ηλεκτρονικο τους μαγαζι το οποιο ειναι για χωρες του εξωτερικου νομιζω . Μηπως η τσαντα ηταν με εκπτωση? . Μηπως κανεις λαθος?

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,482 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 18:01, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από vaggos-mvdr
Παντως οτι και να εχω παρει απο την Burberry εχει την ιδια τιμη με την τιμη που δινει το ηλεκτρονικο τους μαγαζι το οποιο ειναι για χωρες του εξωτερικου νομιζω .
Σε αυτό συμφωνώ κι επαυξάνω κι εγώ. Ό,τι έχω πάρει από τα official σημεία πώλησης που αναγράφονται και στο site της εταιρείας, είχε ακριβώς την ίδια τιμή.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 19:14, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
ρητορικό ερώτημα-daemon, μην μου πεις ότι τη βρίσκεις να ντύνεσαι με μαρκάτα κουστούμια ; (παίζω και στοίχημα-στανταράκι- την απάντηση!
Μαρινάκι, δεν είχα σκοπό να μιλήσω για προσωπικό γούστο και συνήθειες στα επιμέρους σημεία αλλά δεν θα μπορούσα βέβαια να αφήσω αναπάντητο δικό σου ερώτημα, έστω και....ρητορικό!
Έτσι,"μαρκάτα" είναι ακόμη και τα τζην μου, άρα για κοστούμια δεν γίνεται καν λόγος! Σιγά μην με πιάσει η..... επισταμένη οικονομική επιμέλεια και το κουλάντρισμα της καρμιριάς σε θέματα τέτοια!
Θεωρώ 100 φορές "χειρότερο" εκείνον που έχει την δυνατότητα αλλά προτιμά να διεκδικεί επάξια τον τίτλο του σαβουρατζή, παίζοντας το και καλά.... σωστός διαχειριστής των οικονομικών του, και προτιμά το χρήμα σαν χρήμα, από ότι μπορεί να του προσφέρει αυτό!

Όσον αφορά το αν αξίζει πραγματικά ότι πληρώνω, ε να με συγχωρεί η κολτούρα μερικών μερικών, αλλά είμαι σε θέση να καταλαβαίνω τι παίρνω και όχι μόνο σε επίπεδο...παπουτσιών, πως να το κάνουμε τώρα!
Δεν παριστάνω τον κάποιο ή υπεράνω, αλλά νομίζω ότι εάν δεν υπάρχει δυνατότητα να είναι κάποιος καταναλωτής πέρα από κινέζικα πανέρια, δεν υπάρχει λόγος να γράφει στο θέμα!
Σιγά μην θεωρήσουμε και σαν φιλοσοφική στάση ζωής την επιλογή του "δεύτερου" ! Έλεος δηλαδή! Αν δεν μπορείς οκ, αλλά μη ψάχνεις για δικαιολογίες ρε κομπλεξικέ, πες δεν μπορώ, και όχι θα ακουμπούσα 2000 για καμπαρτίνα αλλά από μέσα θα φοράω σώβρακο των 2 ευρώ!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 25-06-11 στις 19:21. Αιτία: .
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 19:41, 25-06-11:

Τοση μεγαλη διαφορα στην τιμη ? Παραξενο.Στην LV οι τιμες ειναι καπου στα 15-20 ευρω πιο πανω απο οτι ειναι στο εξωτερικο.
Στην Gucci οι τιμες ειναι σχεδον οι ιδιες . Πως γινεται η Bureberry να τα πουλαει με τετοια διαφορα? Παντως οτι και να εχω παρει απο την Burberry εχει την ιδια τιμη με την τιμη που δινει το ηλεκτρονικο τους μαγαζι το οποιο ειναι για χωρες του εξωτερικου νομιζω . Μηπως η τσαντα ηταν με εκπτωση? . Μηπως κανεις λαθος?
Στις τσάντες και στα ρολόγια τουλάχιστον στην burberry είμαι απόλυτα σίγουρη. Από άλλες μάρκες δεν έχω πάρει μέσω internet. Tώρα για την LV στην Αμερική έχει όλα τα κομμάτια της πολύ πιο φθηνά από Ευρώπη και αυτό είναι κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα.....

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 19:50, 25-06-11:

Στις τσάντες και στα ρολόγια τουλάχιστον στην burberry είμαι απόλυτα σίγουρη. Από άλλες μάρκες δεν έχω πάρει μέσω internet. Tώρα για την LV στην Αμερική έχει όλα τα κομμάτια της πολύ πιο φθηνά από Ευρώπη και αυτό είναι κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα.....
Κανεις λαθος . Οι τιμες ειναι λιγο ακριβοτερες στην Αμερικη .
Μια τσαντα που μολις κοιταξα εχει 1340 δολλαρια δηλαδη 940 ευρω ενω στην ευρωπη την δινουν για 880 .
Απο οτι εχω ακουσει στην Ασια ειναι λιγο ακριβοτερα .
Στο Παρισι ειναι φθηνοτερα σε σχεση με τις υπολοιπες χωρες για 10-20 ευρω .
Μπες στο site του οικου και δες τα.
Αναρωτιεμαι ποιος σου ειπε οτι ειναι πολυ ποιο φθηνα στην Αμερικη.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 19:56, 25-06-11:

Κανεις λαθος . Οι τιμες ειναι λιγο ακριβοτερες στην Αμερικη .
Μια τσαντα που μολις κοιταξα εχει 1340 δολλαρια δηλαδη 940 ευρω ενω στην ευρωπη την δινουν για 880 .
Απο οτι εχω ακουσει στην Ασια ειναι λιγο ακριβοτερα .
Στο Παρισι ειναι φθηνοτερα σε σχεση με τις υπολοιπες χωρες για 10-20 ευρω .
Μπες στο site του οικου και δες τα.
Αναρωτιεμαι ποιος σου ειπε οτι ειναι πολυ ποιο φθηνα στην Αμερικη.
Ζούσα στην Αμερική για χρόνια και εκεί οι τιμές στα καταστήματα της LV δεν είχαν καμία σχέση με Ευρώπη. Αν εξισορρόπησαν τώρα τι να σου πω.... Τότε βέβαια δεν πουλούσε μέσω net.

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 19:59, 25-06-11:

Ζούσα στην Αμερική για χρόνια και εκεί οι τιμές στα καταστήματα της LV δεν είχαν καμία σχέση με Ευρώπη. Αν εξισορρόπησαν τώρα τι να σου πω.... Τότε βέβαια δεν πουλούσε μέσω net.
Μπορει να εχεις δικιο.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
E πες το ντε οτι εισαι της ταμπελας/φιρμας κι εσυ κι γιαυτο σε εθιξαν οι αλλες αποψεις !

Ε αλοιμονο ! Τα ρουχα ειναι υψιστης σημασιας θεμα και πρεπει να αγοραζουμε οτι πιο ακριβο μπορουμε! Αν δε τα χαλασουμε εκει, που θα τα χαλασουμε ; (σε ταξιδια ; δωρα ; σπιτι ; αμαξι; οικογενεια; καλλιεργεια; αθλητισμο; απαπα... )

Μ .
Πιστευω οτι το γουστο και η επιλογη της καλης ποιοτητας γενικα εχουν να κανουν με καλλιεργεια . Το ιδιο πιστευω οτι ισχυει και στα ρουχα . Θεωρω οτι αλλιως θα ντυθει ενας ακαλλιεργητος και αλλιως ενας καλλιεργημενος χωρις βεβαια να παει να πει οτι ο καλλιεργημενος θα αγορασει το πανακριβο και το επωνυμο και ο ακαλλιεργητος το φθηνο .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 27-06-11 στις 12:52. Αιτία: merge
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:49, 25-06-11:

Πιστευω οτι το γουστο και η επιλογη της καλης ποιοτητας γενικα εχουν να κανουν με καλλιεργεια . Το ιδιο πιστευω οτι ισχυει και στα ρουχα . Θεωρω οτι αλλιως θα ντυθει ενας ακαλλιεργητος και αλλιως ενας καλλιεργημενος χωρις βεβαια να παει να πει οτι ο καλλιεργημενος θα αγορασει το πανακριβο και το επωνυμο και ο ακαλλιεργητος το φθηνο .
Τελικά, αφού κατά τη γνώμη σου ένας καλλιεργημένος άνθρωπος μπορεί να ντύνεται με ακριβά αλλά και με φθηνότερα ρούχα, αυτό που γράφεις παραπάνω δεν είναι παρά ένα στρογγυλό μηδενικό.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 21:57, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Τελικά, αφού κατά τη γνώμη σου ένας καλλιεργημένος άνθρωπος μπορεί να ντύνεται με ακριβά αλλά και με φθηνότερα ρούχα, αυτό που γράφεις παραπάνω δεν είναι παρά ένα στρογγυλό μηδενικό.
Δεν εχει να κανει με την τιμη αλλα με την ποιοτητα και το σχεδιο και συνηθως τυχαινει τα πολυ φθηνα πραγματα να μην ειναι εξισου καλα με αλλα ακριβοτερα γιατι στα ακριβα πληρωνεις πολυ το ονομα αλλα πληρωνεις και την ποιοτητα και καποια αλλα πραγματα τα οποια κοστιζουν και το φθηνο δεν τα προσφερει .
Εγω θεωρω οτι ολα οσα κατασκευαζονται απο τους μεγαλους οικους ειναι ανωτερα ( οχι αισθητικα αλλα γενικα) για πολλους λογους . Το κακο για μενα δεν ειναι να μην θες να δωσεις λεφτα για να τα αγορασεις ( ανεξαρτητα αν εχεις η οχι ) αλλα να μην μπορεις να αναγνωρισεις την αξια τους και να τα υποτιμας . Αλλωστε σκεψου αν μια τσαντα που εκανε 1000 ευρω ηταν ισαξια με μια των 50 ο οικος που θα την εφτιαχνε και δεν θα ειχε πελατες και καποια στιγμη θα εκλεινε . Αλλωστε ολοι ξεκινανε απο το 0 . Απο οτι γνωριζω ο Louis V. στα 14 του μαθαινε να φτιαχνει βαλιτσες και δεν τον ηξερε κανεις και τωρα η εταιρεια του εξουσιαζει ολο τον κοσμο . Τελοσπαντων ξεφυγα παλι. χαχαχα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggos-mvdr : 25-06-11 στις 22:11.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 48,670 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:00, 25-06-11:

Και πληρωσε 40 ευρω........Δηλαδη τι εχει αυτο το μπλουζακι για να αξιζει 40 ευρω?Αν πας στην λαικη η σε κανενα κινεζικο θα βρεις 10 φορες καλυτερα σχεδια,θα το πληρωσεις 4 φορες πιο φτηνα και θα σου κρατησει το πολυ 1 χρονο λιγοτερο απο οτι η <<φιρμα>>
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.Τι εννοω...ξερεις φιλε μου οτι τα κινεζικα,χρησιμοποιουν τοσο χαλια μπογιες για να βαφουν τα ρουχα,που ειναι ακρως καρκινογονα;Ξερεις ποσα τετοια εχουν κατασχεθει,ως ακρως επικινδυνα;Οχι...σιγουρα τα κινεζικα δεν ειναι το ιδιο.ΟΜΩΣ...αλλο αυτο,και αλλο να δινω 400 ευρω για ενα παπουτσι....χρυσαφενιο ειναι;;;...ελεος...βεβαια,περι ορεξεως,κολοκυθοπιτα
Ομως αναρωτιεμαι...η καλλιεργεια του ανθρωπου φαινεται απο τα ρουχα;;δεν νομιζω..Ποτε δεν θα σκεφτομουν οτι ενα ατομο ειναι καλιεργημενο,απο τα ρουχα που φοραει...ισα ισα..
Και μαλλον οσοι το κανουν αυτο,εχουν αναγκη να επιβεβαιωθουν..απο τα ρουχα,εφοσον δεν μπορουν απο τα υπολοιπα που διαθετουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:02, 25-06-11:

προσωπικα θα προτιμουσα καποιον "δευτερο" στο ντυσιμο, παρα καποιον "δευτερο" στην προσωπικοτητα.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 22:39, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Σιγά μην θεωρήσουμε και σαν φιλοσοφική στάση ζωής την επιλογή του "δεύτερου" ! Έλεος δηλαδή!
Θα μπορουσες ομως να το θεωρησεις εμμεσα και να το ακολουθει καποιος ο οποιος δεν τον ενδιαφερουν τα ρουχα (οσο παραξενο και αν σου ακουγετε) αλλα αλλα πραγματα πολυ πιο ενδιαφεροντα και να σπαταλαει τα χρηματα,που εσυ θα αγοραζες για ενα πανακριβο φορεμα,σε αυτα.

Ξερεις υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους ενδιαφερουν τα ρουχα και η εμφανιση τους.Πως τους θεωρεις αυτους?

Χωρις να ειμαι σιγουρος,διορθωστε με αν κανω λαθος,αλλα ο Αινσταιν και ολοι οι αλλοι επιστημονες και φιλοσοφοι κατι κουρελια δεν φορουσαν?Και αν οχι,παντως οχι ολα αυτα τα ακριβα για τα οποια μιλαμε.Αυτοι δεν ειναι καλλιεργιμενοι?Εκτος και αν ειναι καλλιεργημενος ο Σακης Ρουβας και η Γκαγκα

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:01, 26-06-11:

Δεν εχει να κανει με την τιμη αλλα με την ποιοτητα και το σχεδιο και συνηθως τυχαινει τα πολυ φθηνα πραγματα να μην ειναι εξισου καλα με αλλα ακριβοτερα γιατι στα ακριβα πληρωνεις πολυ το ονομα αλλα πληρωνεις και την ποιοτητα και καποια αλλα πραγματα τα οποια κοστιζουν και το φθηνο δεν τα προσφερει .
Κάτσε να συνοψίσουμε:
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις σε προηγούμενο ποστ, η καλλιέργεια του ατόμου εξαρτάται από την ικανότητά του να εντοπίζει το γουστόζικο και ποιοτικό ρούχο. Αφού όμως συνήθως τυχαίνει στα ακριβά να πληρώνεις την ποιότητα και κάποια άλλα πράγματα τα οποία κοστίζουν, τελικά δεν υπάρχει λόγος να είσαι καλλιεργημένος αρκεί να έχεις λεφτά και να τα εμπιστεύεσαι στους ακριβούς οίκους που εκ προοιμίου γνωρίζουν από καλό γούστο και ποιότητα επειδή ...πουλάνε ακριβά. Παράλογόοοοο... δεν απαντάει. Άρα λογικό.

Εγω θεωρω οτι ολα οσα κατασκευαζονται απο τους μεγαλους οικους ειναι ανωτερα ( οχι αισθητικα αλλα γενικα) για πολλους λογους . Το κακο για μενα δεν ειναι να μην θες να δωσεις λεφτα για να τα αγορασεις ( ανεξαρτητα αν εχεις η οχι ) αλλα να μην μπορεις να αναγνωρισεις την αξια τους και να τα υποτιμας .
Όλα τα πράγματα έχουν την αξία που τους δίνουμε. Ακόμη και τα χρήματα δεν έχουν πραγματική αξία, αλλά μορφοποιούν την αξία που νομίζουμε πως έχουν. (Γι΄αυτό άλλωστε ονομάζονται και ...νομίσματα). Τα ρούχα των ακριβών οίκων έχουν την αξία που τους δίνει ο καθένας μας. Για σένα είναι ανώτερα. Για μένα είναι αδιάφορα, όπως αδιάφορος μου είναι και κάποιος που σκέφτεται όπως εσύ. Μπορεί μεθαύριο ν' αναρωτιέσαι γιατί δεν αναγνωρίζεται η αξία σου και υποτιμάται η ...καλλιέργειά σου, αλλά τι να κάνουμε; Για κάποιους θα είσαι αδιάφορος.
Αλλωστε σκεψου αν μια τσαντα που εκανε 1000 ευρω ηταν ισαξια με μια των 50 ο οικος που θα την εφτιαχνε και δεν θα ειχε πελατες και καποια στιγμη θα εκλεινε .
Το εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ μου. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως το ακριβό είναι απαραίτητα και καλό επειδή είναι ακριβό (κυκλικό επιχείρημα δεν είναι αυτό; ) το ακριβό θα υπάρχει και θα βασιλεύει και όχι μόνο στα ρούχα. Να 'σαι καλά και να τα χαίρεσαι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 00:15, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Κάτσε να συνοψίσουμε:
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις σε προηγούμενο ποστ, η καλλιέργεια του ατόμου εξαρτάται από την ικανότητά του να εντοπίζει το γουστόζικο και ποιοτικό ρούχο. Αφού όμως συνήθως τυχαίνει στα ακριβά να πληρώνεις την ποιότητα και κάποια άλλα πράγματα τα οποία κοστίζουν, τελικά δεν υπάρχει λόγος να είσαι καλλιεργημένος αρκεί να έχεις λεφτά και να τα εμπιστεύεσαι στους ακριβούς οίκους που εκ προοιμίου γνωρίζουν από καλό γούστο και ποιότητα επειδή ...πουλάνε ακριβά. Παράλογόοοοο... δεν απαντάει. Άρα λογικό.

Όλα τα πράγματα έχουν την αξία που τους δίνουμε. Ακόμη και τα χρήματα δεν έχουν πραγματική αξία, αλλά μορφοποιούν την αξία που νομίζουμε πως έχουν. (Γι΄αυτό άλλωστε ονομάζονται και ...νομίσματα). Τα ρούχα των ακριβών οίκων έχουν την αξία που τους δίνει ο καθένας μας. Για σένα είναι ανώτερα. Για μένα είναι αδιάφορα, όπως αδιάφορος μου είναι και κάποιος που σκέφτεται όπως εσύ. Μπορεί μεθαύριο ν' αναρωτιέσαι γιατί δεν αναγνωρίζεται η αξία σου και υποτιμάται η ...καλλιέργειά σου, αλλά τι να κάνουμε; Για κάποιους θα είσαι αδιάφορος.

Το εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ μου. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως το ακριβό είναι απαραίτητα και καλό επειδή είναι ακριβό (κυκλικό επιχείρημα δεν είναι αυτό; ) το ακριβό θα υπάρχει και θα βασιλεύει και όχι μόνο στα ρούχα. Να 'σαι καλά και να τα χαίρεσαι.
Καταρχην τα ρουχα οπως τα t-shirt και τα jeans δεν εχουν κατι το τρομερο οποτε μπορουν να κατασκευαστουν εξισου καλα απο καποια φθηνη μαρκα .Τα πραγματα τα οποια συνηθως αξιζουν ειναι οι τσαντες , τα παπουτσια , τα αξεσουαρ και καποια ρουχα οπως φορεματα , κοστουμια , παλτα και αλλα τετοια . Ειπα οτι αυτα ειναι ανωτερα οχι επειδη ειναι ακριβα αλλα γιατι εχουν καποιες διαφορες απο τα πιο φθηνα και ο οικος που τα αγοραζεις σου προσφερει καποια πραγματα που δεν τα προσφερουν αλλοι.
Τελος δεν ισχυει οτι κατι ειναι καλο μονο και μονο επειδη ειναι ακριβο . Η καλη ποιοτητα και η λεπτομερεια φαινεται απλως συμβαινει την καλη ποιοτητα και την λεπτομερεια να την προσφερουν καποιοι λιγοι που ειναι πανακριβοι.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:16, 26-06-11:

η μητερα μου καποια περιοδο δουλευε πωλητρια σε μαγαζι μεγαλης και γνωστης φιρμας, και παιρναν τα ρουχα και βγαζανε τις ταμπελιτσες που ελεγαν "made in china" και εβαζαν "made in france", "made in Italy" κλπ.

μια φορα μαλιστα φοραγε κατι ρουχα που χε αγορασει απο ενα "κοινο" μαγαζι, και μπαιναν οι πελατισες και τι ρωταγαν που βρισκονται στο μαγαζι τα ρουχα που φοραει! αντε να τους εξηγησεις μετα οτι αυτα που φοραγε με το ζορυ κοστιζαν τα μισα αποσο καναν τα ρουχα εκει μεσα!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 00:20, 26-06-11:

Χωρις να ειμαι σιγουρος,διορθωστε με αν κανω λαθος,αλλα ο Αινσταιν και ολοι οι αλλοι επιστημονες και φιλοσοφοι κατι κουρελια δεν φορουσαν?Και αν οχι,παντως οχι ολα αυτα τα ακριβα για τα οποια μιλαμε.Αυτοι δεν ειναι καλλιεργιμενοι?Εκτος και αν ειναι καλλιεργημενος ο Σακης Ρουβας και η Γκαγκα
Δεν ξερω τι φοραει ο Ρουβας και η Γκαγκα ντυνεται λιγο υπερβολικα .
Μπορει οι επιστημονες να ντυνοταν απλα αλλα αυτο δεν λεει κατι γιατι ο καθενας μπορει να καλλιεργησει οτι θελει πανω του
αλλος το μυαλο του , αλλος την εμφανιση του και αλλος και τα δυο . Ετσι πιστευω.
Επισης πιστευω οτι τα παντα μπορουν να καλλιεργηθουν πανω στον ανθρωπο .

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
η μητερα μου καποια περιοδο δουλευε πωλητρια σε μαγαζι μεγαλης και γνωστης φιρμας, και παιρναν τα ρουχα και βγαζανε τις ταμπελιτσες που ελεγαν "made in china" και εβαζαν "made in france", "made in Italy" κλπ.

μια φορα μαλιστα φοραγε κατι ρουχα που χε αγορασει απο ενα "κοινο" μαγαζι, και μπαιναν οι πελατισες και τι ρωταγαν που βρισκονται στο μαγαζι τα ρουχα που φοραει! αντε να τους εξηγησεις μετα οτι αυτα που φοραγε με το ζορυ κοστιζαν τα μισα αποσο καναν τα ρουχα εκει μεσα!
Θες να πεις οτι αυτο μπορει να εχει γινει σε μενα και να με εχουν κοροιδευσει?
Αλλωστε το τι θεωρει κανεις γνωστη και μεγαλη φιρμα ειναι σχετικο. Εγω θεωρω μεγαλη φιρμα την LV ενω αλλος θεωρει την Diesel .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 26-06-11 στις 00:32. Αιτία: merge
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 00:36, 26-06-11:

Bαγγέλη γιατί χρειάζεται να πείσεις και τους υπόλοιπους που δεν θέλουν να πειστούν ότι εσύ μπορείς και αγοράζεις αθλητικά loui και γούστο σου και καπέλο σου. Δηλαδή αν εδώ δεν τα εκτιμήσουν εσύ θα πάψεις να τα φοράς;;; Βλέπω ένα ζευγάρι παπούτσια να γίνεται για γέλια. Φόρα τα παπουτσάκια σου και πήγαινε μια βολτίτσα και όποιος θέλει παίρνει LV όποιος θέλει LA ( δηλαδή ΛΑΙΚΗ). Από εμένα με γειά σου, χιλιάδες να λιώσεις (που έλεγε η γιαγιά μου)... Το πόσα έχει ο καθείς στο πορτοφόλι του και πως τα διαθέτει είναι δικό του θέμα και δεν νομίζω πως χρειάζεται να απολογείται....τα έκλεψες;; όχι φαντάζομαι....

αυτό είναι λίγο off topic αλλά οι υπάλληλοι στα καταστήματα της βουκουρ. είναι πολύ ψηλομύτηδες και κομπλεξικοί, λες και σου κάνουν χάρη που σε εξυπηρετούν (άσε που όταν σου πουλάνε σε κοιτάνε από πάνω μέχρι κάτω για να δουν τι φοράς, ώστε να υπολογίσουν αν μπορείς να τους πληρώσεις)...αυτός είναι ένας λόγος για να μην τους δώσω ούτε σεντ....

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 00:40, 26-06-11:

Bαγγέλη γιατί χρειάζεται να πείσεις και τους υπόλοιπους που δεν θέλουν να πειστούν ότι εσύ μπορείς και αγοράζεις αθλητικά loui και γούστο σου και καπέλο σου. Δηλαδή αν εδώ δεν τα εκτιμήσουν εσύ θα πάψεις να τα φοράς;;; Βλέπω ένα ζευγάρι παπούτσια να γίνεται για γέλια. Φόρα τα παπουτσάκια σου και πήγαινε μια βολτίτσα και όποιος θέλει παίρνει LV όποιος θέλει LA ( δηλαδή ΛΑΙΚΗ). Από εμένα με γειά σου, χιλιάδες να λιώσεις (που έλεγε η γιαγιά μου)... Το πόσα έχει ο καθείς στο πορτοφόλι του και πως τα διαθέτει είναι δικό του θέμα και δεν νομίζω πως χρειάζεται να απολογείται....τα έκλεψες;; όχι φαντάζομαι....

αυτό είναι λίγο off topic αλλά οι υπάλληλοι στα καταστήματα της βουκουρ. είναι πολύ ψηλομύτηδες και κομπλεξικοί, λες και σου κάνουν χάρη που σε εξυπηρετούν (άσε που όταν σου πουλάνε σε κοιτάνε από πάνω μέχρι κάτω για να δουν τι φοράς, ώστε να υπολογίσουν αν μπορείς να τους πληρώσεις)...αυτός είναι ένας λόγος για να μην τους δώσω ούτε σεντ....
thanks
Απλως γινεται μια συζητηση δεν προσπαθω να πεισω κανεναν . Ο καθενας λεει την γνωμη του και το συζηταμε.
Εχω ακουσει απο αρκετους ασχημα λογια για τους υπαλληλους και νομιζα οτι μου εκαναν πλακα γιατι οσες φορες και να εχω παει μου εχουν φερθει φοβερα μεχρι και κυριο με φωναζουν δεν μπορω να καταλαβω γιατι το λες εμενα μου φαινονται ευγενεστατοι και εξυπηρετικοτατοι.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:44, 26-06-11:

Φόρα τα παπουτσάκια σου και πήγαινε μια βολτίτσα και όποιος θέλει παίρνει LV όποιος θέλει LA ( δηλαδή ΛΑΙΚΗ).
καλα οκ. δεν ειναι το ενα ακρο ή το αλλο. οποιος δεν αγοραζει LV σημαινει οτι αγοραζει απο τη λαικη?

αυτο γινεται στα ατρατιβο της περιοχης μου. και να πω οτι ειναι και κανα μαγαζι πανακριβο... σου ρχεται να τις χτυπησεις!

πσ: ωραιο αβαταρι καλοκαιρινο! ^^

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 00:49, 26-06-11:

καλα οκ. δεν ειναι το ενα ακρο ή το αλλο. οποιος δεν αγοραζει LV σημαινει οτι αγοραζει απο τη λαικη?
όχι βρε love μου απλά έβαλα τα δυο άκρα αντίθετα, γιατί ο τίτλος λέει ακριβά vs φθηνά, ώστε να δείξω την διαφορά....

αυτο γινεται στα ατρατιβο της περιοχης μου. και να πω οτι ειναι και κανα μαγαζι πανακριβο... σου ρχεται να τις χτυπησεις!

πσ: ωραιο αβαταρι καλοκαιρινο! ^^
Καλά.... πρέπει να ανοιχτεί θέμα στο e steki, αν δεν υπάρχει ήδη, με την αγένεια των υπαλλήλων δεν το συζητώ....
π.σ: thanks

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:13, 26-06-11:

Το κακο για μενα δεν ειναι να μην θες να δωσεις λεφτα για να τα αγορασεις ( ανεξαρτητα αν εχεις η οχι ) αλλα να μην μπορεις να αναγνωρισεις την αξια τους και να τα υποτιμας .
Προσωπικά δεν αμφισβητω, την ποιοτητα στα πολυ ακριβα.Θα γινοντουσαν και ρομπα αν δεν ηταν τουλαχιστον η ποιοτητα καλη. Αμφισβητω την αισθητικη (σε καποια), και αμφισβητω το αν η τιμη τους συναδει με την αξια τους. Δε γουσταρω να πληρωνω το ονομα, τη μαρκα.

Αλλωστε σκεψου αν μια τσαντα που εκανε 1000 ευρω ηταν ισαξια με μια των 50 ο οικος που θα την εφτιαχνε και δεν θα ειχε πελατες και καποια στιγμη θα εκλεινε .
Αν οι ανθρωποι ειχαν μαυλο και λογικη ναι εχεις δικιο.Αλλα δεν εχουν. Πολλοι ανθρωποι εχουν πολλα περισσοτερα χρηματα, απο οτι μυαλο ή γουστο.

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Κάτι σαν τον κύριο στο avatar σου! Λίαν επιεικώς.....
Αρα για τον κυριο daemon οποιος δεν ενδιαφερεται να φοραει ακριβα ρουχα ειναι πιθηκος. Ρε γμτ...σιγουρα εισαι 42 ετων ;

Any questions ?

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 01:14, 26-06-11:

Any questions ?
???????
Ας μαθουμε πρωτα το μαγαζι και την μαρκα και μετα βλεπουμε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 26-06-11 στις 09:24. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:46, 26-06-11:

αν αγοραζεις ή οχι ρουχα μονο βασει τιμης και οχι αντικεινικης ποιοτητας καταστευης..

εχεις προβλημα ματαιοδοξιας συνηθως..

που ευτυχως που υπαρχουν και αυτοι οι ανθρωποι για να δουλευει τοσα χρονια ο αεριτζιδικος κλαδος του ρουχου..
που τωρα με την κριση ξεφτιλιζεται,,δειχνοντας ποσο απαταιωνια πουλαγε τοσα χρονια στους ματαιοδοξους πελατες του..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:44, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Α και μου τη σπάει απίστευτα το ρούχο μου να έχει τυπωμένη τη μάρκα πάνω. Όποια και αν είναι αυτή. Όσο και να μαρέσει, δε θα το πάρω.

Τι θυμήθηκα...
Λυκειο με τσάντα eastpak. Μας την εδινε η μαρκα και τη βγαζαμε γιατι ημαστε μεγαλα αλανια τότες
Μου αρεσε σκέτη και να γράφω ο,τι θέλω πάνω της. Των πρώτων χρόνων δεν ξεχωρίζεις αν είναι τσάντα ή πίνακας ζωγραφικής - την έχω ενθύμιο. Της γ τάξης είναι κατάμαυρη κι άραχνη, ούτε ίχνος μπογιάς και σημαδιού
Το ίδιο και στα τζινς, ο,τιδήποτε replay και diesel ( εκαναν πολύ καλή εφαρμογή) έτρωγαν ξεκόλλημα οι ετικέτες
Οι λόγοι ποικίλλουν....
ο πιο σοβαρός ήταν γιατί ημασταν και πολυ γαμάτοι

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:32, 26-06-11:

δεν ειναι κακο να εχεις λεφτα και να παρεις κατι ακριβο..

αλλα να το παρεις επειδη ειναι το καλυτερο πραγματικα,,
και οχι γιατι ειναι γνωστη φιρμα που θα κανεις φιγουρα στους γυρω σου..

επιδεικνυοντας τα λεφτα σου,,(και το κενο αερος στο κεφαλι σου)
σαν αυτους που ανοιγουν τις καπαρντινες μεσα στο δρομο..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:35, 26-06-11:

Να πω κι εγω τη γνωμη μου μιας και τα διαβασα με την ησυχια μου
Κατ' αρχας, ξενερωσα σε καποια σημεια της ολης κουβεντας. Δεν μπορω να χωνεψω (πρεπει μαλλον) πως υπαρχει κοσμος που τρελαινεται και προσπαθει να πεισει τον αλλο οτι η γη δε γυριζει ετσι, αλλα ετσι. Το ζητημα ειναι να συζηταμε, οχι να καυχιομαστε η να κακομοιριαζομαστε για το αν φοραμε μαρκες η οχι κι αμα δε τα βρισκουμε, προχωραμε, δεν τσακωνομαστε, απλη λογικη, τεσπα παμ παρακατω

Δεν μπορω επισης να χωνεψω (μαλλον πρεπει) να υπαρχει κοσμος που κρινει καθαρα και μονο απο το ντυσιμο του αλλου την προσωπικοτητα του αλλου. Παιζει τον ρολο του, δε λεω, αλλα δεν ειναι το ρουχο που κανει τον ανθρωπο, αλλα ο ανθρωπος που κανει το ρουχο

Οσον αφορα τη δικη μου αποψη, ειμαι στη μεση. Δηλαδη, θα φορεσω ο,τι μου κατσει καλα στο ματι, στο σωμα μου και στο ποδαρακι μου. Εχει τυχει να πεσω σε μπουρδες αγοραζοντας ακριβα, εχει τυχει να πεσω σε απιθανα κομματια αγοραζοντας φθηνοτερα. Παρ'ολ'αυτά, μου χει συμβεί και το αντίθετο, να πω δηλαδή με κάτι ακριβό ''ο΄τι πλήρωσα πήρα'' ή '' ε βέβαια με 20 ευρώ περιμένεις να βγει καλό;;'' Οπότε, αλλοτε ισχυει για μενα το ο,τι πληρωσεις, παιρνεις, αλλοτε το αναποδο, Οπως ειπα, μου εχουν τυχει διαφορα γιατι στην εμφανιση(απο ενδυματα ως αξεσουαρ ως καλλυντικα) εχω ιδιαιτερη αγαπη γιατι με ενδιαφερει να' μαι καλογουστη και προσεγμενη, παντα με την πινελια μου, στο δικο μου υφος και προσωπικοτητα, να υποστηριζω ο,τι φοραω και να νιωθω καλα

Δευτερον, προτιμω αμαρκο(=οχι γνωστης εταιρείας) απο μουφα (=απομίμηση) Αν και το ''αμαρκο'' ειναι σχετικο, διότι στο εξωτερικό, παίζουν μάρκες ποιοτητες που ο Ελληνας ούτε στα πιο τρελά του όνειρα δε θα γνωρισει. Κατι αλλο που θελω να προσθεσω ειναι πως οι ελληνικες εισαγωγες ειναι για κλαμματα, δυστυχως, ο,τι σαβουρα υπαρχει παγκοσμιως τη φερνουν εδω. Η θα πας εξω να ''ντυθεις'', ή θα παραγγείλεις απέξω ή θα κάνεις ενα καλό ξεσκαρτάρισμα σε εμας, υπαρχει καλο υλικο αρκει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και διαθεση
Τριτον, θα αγοραζα παπουτσι και των 400, αλλα και των 15, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα αφου ο,τι και να φορεσω, αν το χω ψαξει καλα, θα μου πηγαινει, κι αν δε μου πηγαινει η δε μου καθεται καλα τελικα, δε προκειται ουτε να κλαψω τα 400 ουτε να χαρω για τα 15
Πχ. Το χειμωνα που μας περασε αγορασα τρομερες γοβες ολο swarofski (hollywood αν την εχετε ακουστα) και εκανα φοβερες εμφανισεις, μονο το παπουτσι ελαμπε πανω στο ποδι μου. Μαλιστα καποιος που με φλερταρε μου ζητησε να του δωσω το ενα να με βρει (δια τηλεφωνου ) και να μου το φορεσει. Του λεω ''και πριγκηπας εσυ να'σαι, το παπουτσι μου εγω δεν στο δινω''
Απο την αλλη, εχω παντελονι και σαγιοναρίδια Zara 3 χρονια, τα χω λιωσει, κρατουν σε τελεια κατασταση
Και σας δινω αυτα τα παραδειγματα γιατι μου χουν κανει τρομερη εντυπωση στην 25 χρονη μοδατη ζωη μου

Γενικα ειμαι υπερ στο να ντυνεσαι σωστα νοωντας στο δικο σου υφος. Αν καποιος θεωρει πως δεν εχει αρκετα χρηματα για μια μπλουζα ακριβη και νιωθει πως θα του κρατησει, τοτε ας μην παρει 3 αλλες κι ας κανει μερικες οικονομιες, υπομονη ωστε να την αγορασει, το ιδιο ισχυει για μενα σε ολες τις αγορες (απο ρουχο μεχρι αμαξι, σπιτι, σκαφος, αεροπλανο)--> και να μπορεί να τα υποστηρίζει/''συντηρεί'' όλ αυτά, έτσι;;
Ποτε δεν κανω χαζες αγορες, μικροτερη ενθουσιαζομουν, σημερα τσεκαρω, ερευνω κι επειτα αποφασιζω εκτος αν παθω τραμπακουλο με κατι παρα πολυ ωραιο και εχει ραφτει που λέμε ''για μενα''
Και τελευταιως, δεν μπορω να χωνεψω (μαλλον πρεπει) ουτε τα ψωνια που το παιζουν(εχουν/δεν εχουν δεν εχει σημασια) γιατι οι πραγματικοι λαρτζ ανθρωποι εχουν και νοημοσυνη, αξιοπρεπεια και παιδεια αλλα ουτε και τους κομπλεξικους κακομοιρηδες που τα ριχνουνε σε αυτους που τα εχουν και με γεια τους με χαρα τους και γουστο τους καπελο τους στο βρακι τους τους εβαλαν; επειδη οι ιδιοι λογω προσωπικων ανασφαλειων αισθανονται υποδεεστεροι (και τελικα είναι στα μάτια των αλλων)

Με τα ματια της mind για το στεκι.γρ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 26-06-11 στις 13:54.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:42, 26-06-11:

Δευτερον, προτιμω αμαρκο(=οχι γνωστης εταιρείας) απο μουφα (=απομίμηση)
σωστοο..η απομίμηση δειχνει απλα οτι εχεις την ματαιοδοξια ,αλλα σου λειπουν τα λεφτα....
η ποιοτητα μετραει

Πχ. Το χειμωνα που μας περασε αγορασα τρομερες γοβες ολο στρας (hollywood αν την εχετε ακουστα) και εκανα φοβερες εμφανισεις με πιο χαμηλη τιμη στο ρουχο, μονο το παπουτσι ελαμπε πανω στο ποδι μου. Μαλιστα καποιος που με φλερταρε μου ζητησε να του δωσω το ενα να με βρει (δια τηλεφωνου ) και να μου το φορεσει. Του λεω ''και πριγκηπας εσυ να'σαι, το παπουτσι μου εγω δεν στο δινω''
γιατι να του το δωσεις?

ας καθοταν εκει να πιει σαμπανια απ οτο γοβακι σου.

και αν ζουσε μετα να τον έχριζες πρίγκηπα των ονειρων σου..

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,260 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 14:23, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
(...)
Δευτερον, προτιμω αμαρκο(=οχι γνωστης εταιρείας) απο μουφα (=απομίμηση) Αν και το ''αμαρκο'' ειναι σχετικο, διότι στο εξωτερικό, παίζουν μάρκες ποιοτητες που ο Ελληνας ούτε στα πιο τρελά του όνειρα δε θα γνωρισει. Κατι αλλο που θελω να προσθεσω ειναι πως οι ελληνικες εισαγωγες ειναι για κλαμματα, δυστυχως, ο,τι σαβουρα υπαρχει παγκοσμιως τη φερνουν εδω. Η θα πας εξω να ''ντυθεις'', ή θα παραγγείλεις απέξω ή θα κάνεις ενα καλό ξεσκαρτάρισμα σε εμας, υπαρχει καλο υλικο αρκει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και διαθεση
(...)
...που επίσης, (αφού εγκρίνω κι επαυξάνω όλη την ανάρτηση) αν έχεις κάποια χρήματα και αισθάνεσαι έτοιμη για ένδυση-επένδυση, γιατί να μη χρησιμοποιήσεις κάποια από τις εξαιρετικές μοδίστρες που υπάρχουν και αναβιώνουν μάλιστα στις μέρες μας.
Προσωπικά το έχω κάνει είτε μετατρέποντας ρούχα που λυπόμουν να τα αποχωριστώ μόνο για μια λεπτομέρεια στη ραφή ή το σχέδιο ενώ έχουν εξαιρετικό ύφασμα, είτε ράβοντας από την αρχή σύνολα που είναι α-κρι-βώς όπως τα θέλω χωρίς κανένα συμβιβασμό και μπορούν και να με ακολουθήσουν σε ένα στένεμα-φάρδεμα αν χρειαστεί.
Μάλιστα υπάρχουν αποθήκες υφασμάτων που είναι όρεξη νάχεις να ψάχνεις όπως στις παλιές ελληνικές ταινίες και με τόπια-προσφορές γιατί είναι στα τελευταία τους

...και κάτι τελευταίο που στην Ελλάδα μας ξενίζει σφόδρα αλλά που στο εξωτερικό είναι καθημερινότητα είναι και η ανταλλαγή ρούχων μεταξύ φίλων, συγγενών κλπ, όταν κάποιος έχει κάτι που δεν θα το φορέσει πια και είναι σε καλή κατάσταση, δεν είναι ντροπή να το προτείνει σε κάποιον δικό του και ο άλλος να το δεχθεί για να έχει ακόμα ένα κομμάτι στη ντουλάπα του. Κάπως έτσι και με (κατά περίπτωση) μια καλή μοδίστρα για τους συνδυασμούς γίνονται πολύ ενδιαφέροντα πράγματα όπου έχει εξοικονομηθεί και η δαπάνη για το ύφασμα, (εντάξει, φόδρες, κουμπιά κλπ τα πληρώνεις, αλλά φανταστείτε τί παιχνίδι μπορεί να γίνει σε σχήματα και χρώματα)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 26-06-11 στις 14:32. Αιτία: μια εμπειρία ακόμα...
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:34, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
...που επίσης, (αφού εγκρίνω κι επαυξάνω όλη την ανάρτηση) αν έχεις κάποια χρήματα και αισθάνεσαι έτοιμη για ένδυση-επένδυση, γιατί να μη χρησιμοποιήσεις κάποια από τις εξαιρετικές μοδίστρες που υπάρχουν και αναβιώνουν μάλιστα στις μέρες μας.
Προσωπικά το έχω κάνει είτε μετατρέποντας ρούχα που λυπόμουν να τα αποχωριστώ μόνο για μια λεπτομέρεια στη ραφή ή το σχέδιο ενώ έχουν εξαιρετικό ύφασμα, είτε ράβοντας από την αρχή σύνολα που είναι α-κρι-βώς όπως τα θέλω χωρίς κανένα συμβιβασμό και μπορούν και να με ακολουθήσουν σε ένα στένεμα-φάρδεμα αν χρειαστεί.
Μάλιστα υπάρχουν αποθήκες υφασμάτων που είναι όρεξη νάχεις να ψάχνεις όπως στις παλιές ελληνικές ταινίες και με τόπια-προσφορές γιατί είναι στα τελευταία τους
)
Συμφωνω! Τα μαγιώ μου φέτος ειναι κυριολεκτικά κομμένα και ραμμένα πάνω μου! Μέχρι πέρυσι είχα τόσα μαγιώ που κανένα δεν είχα ευχαριστηθεί ουσιαστικά, μερικά άκριβα (τυπου luna, guess) μερικά φτηνά (τυπου yamamay, sloggi). Ενα μαγιώ θυμάμαι στη ζωή μου είχα ευχαριστηθεί πριν παρα πολλά χρόνια laperla αλλά χάλασε με τα χρόνια. Ετσι είχα απογοητευθεί με τα μαγιώ της αγοράς και με το κατά πόσο με κολακεύουν. Ετσι έψαξα ''ράφτρα/μοδίστρα μαγιώ'' ( ετσι δεν το λένε? ) και το αποτέλεσμα θεαματικό! Οχι μόνο με κολακεύει (μου το έκανε όπως πραγματικά το ονειρευόμουν) αλλά νιώθω και τόσο περήφανη για τη φετινή επιλογή μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 26-06-11 στις 15:44.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:52, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge

...και κάτι τελευταίο που στην Ελλάδα μας ξενίζει σφόδρα αλλά που στο εξωτερικό είναι καθημερινότητα είναι και η ανταλλαγή ρούχων μεταξύ φίλων, συγγενών κλπ, όταν κάποιος έχει κάτι που δεν θα το φορέσει πια και είναι σε καλή κατάσταση, δεν είναι ντροπή να το προτείνει σε κάποιον δικό του και ο άλλος να το δεχθεί για να έχει ακόμα ένα κομμάτι στη ντουλάπα του. Κάπως έτσι και με (κατά περίπτωση) μια καλή μοδίστρα για τους συνδυασμούς γίνονται πολύ ενδιαφέροντα πράγματα όπου έχει εξοικονομηθεί και η δαπάνη για το ύφασμα, (εντάξει, φόδρες, κουμπιά κλπ τα πληρώνεις, αλλά φανταστείτε τί παιχνίδι μπορεί να γίνει σε σχήματα και χρώματα)
Καλά, στο εξωτερικό πολλά αυτονόητα ισχύουν που εδώ θεωρούνται μικροαστικά. Το στυλάτο ντύσιμο θεωρείται το mix and match με συνδυασμούς φθηνών και ακριβών κομματιών. Θα βάλουν το "statement" κομμάτι του χ σχεδιαστή, αλλά τα υπόλοιπα ρούχα θα είναι από ευρείας κατανάλωσης μαζαγιά ή από charity/vintage shops που τα παίρνουν 2nd hand! Τα συγκεκριμένα μαγαζιά θεωρούνται πραγματικά value for money και μπορείς να ανακαλύψεις θησαυρούς σε πολύ χαμηλές τιμές! Και όχι, δεν ψωνίζουν μόνο οι, κατά Demon, κομπλεξικοί φτωχομπινέδες από εκεί, αλλά άτομα που μπορούν να διαθέσουν πολλά χρήματα και όμως προτιμούν να κάνουν την διαφορά με κάτι ξεχωριστό! Η Kate Moss, που θεωρείται πρότυπο στυλ και όσο να 'ναι φτωχή δεν την λες, έχει κάνει πολλές συζητημένες δημόσιες εμφανίσεις με κομμάτια από τέτοια μαγαζιά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:54, 26-06-11:

Καλά, στο εξωτερικό πολλά αυτονόητα ισχύουν που εδώ θεωρούνται μικροαστικά.
παντως απο καναδα και γαλλια αγγλια κλπ που μου εχει πει η αδελφη μου και εγω ειδα καποτε..

ειναι πιο κακογουστοι στο ντυσιμο ειδικα οι γυναικες απο οτι εδω..

στον Καναδα ειδικα,,το απλο ντυσιμο για εδω,,το θεωρουν πολυτελειας,,και "ευρωπαικο"

το τι ασχετα πολυχρωμα και ατεριαστα φορανε καιοι γυναικες τι αχαρα ρουχα δεν λεγεται..

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 17:40, 26-06-11:

Κάπου είδα ότι αναφέρθηκε η λαϊκή ως το άλλο άκρο της πανάκριβης μάρκας.
Τι έχει η λαϊκή; Μπορείς να βρεις και ποιότητα εκεί.

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Παρακαλω οσους μου δινουν να μου λενε τον λογο Ευχαριστω!
Thanks sid!
@ vaggos-mvdr

Σοβαρά τώρα, αν πας στην λαϊκή, αν και μεταξύ μας σιγά μην πας σε τέτοια μέρη (sorry, αυτή την εικόνα έχω για εσένα), και σου αρέσει ένα μπλουζάκι δε θα το πάρεις επειδή είναι από λαϊκή;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 27-06-11 στις 00:34. Αιτία: merge
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 17:56, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Thanks sid!
Σοβαρά τώρα, αν πας στην λαϊκή, αν και μεταξύ μας σιγά μην πας σε τέτοια μέρη (sorry, αυτή την εικόνα έχω για εσένα), και σου αρέσει ένα μπλουζάκι δε θα το πάρεις επειδή είναι από λαϊκή;
Δεν ξερω γιατι δεν μου αρεσει το μερος . Αλλο να ψωνιζεις εδω http://www.lvmh.com/LVMH.Web/Static/...ondStreet1.jpg
και αλλο εδω http://2.bp.blogspot.com/_F4j9so7B-q...laikiagora.jpg

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 18:03, 26-06-11:

Δεν ξερω γιατι δεν μου αρεσει το μερος . Αλλο να ψωνιζεις εδω http://www.lvmh.com/LVMH.Web/Static/...ondStreet1.jpg
και αλλο εδω http://2.bp.blogspot.com/_F4j9so7B-q...laikiagora.jpg
Κοπελα μου ειδικα μετα απο αυτο το τελευταιο δεν εισαι καν για συζητηση.Απλα ενα πραγμα σου ευχομαι

Μακαρι παντα και για μια ζωη να εχεις αρκετα λεφτα για να αγοραζεις τετοια ρουχα γιατι χωρις αυτα δεν μπορεις να ζησεις.[...]

Υ.Σ.Στις λαικες παντως βρισκονται ατομα με πολυ περισσοτερο μυαλο απο εσενα,με περισσοτερη συνεισφορα στην κοινωνια απο εσενα και πιο καλλιεργημενα απο εσενα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 26-06-11 στις 18:25. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 18:04, 26-06-11:

Κοπελα μου ειδικα μετα απο αυτο το τελευταιο δεν εισαι καν για συζητηση.Απλα ενα πραγμα σου ευχομαι

Μακαρι παντα και για μια ζωη να εχεις αρκετα λεφτα για να αγοραζεις τετοια ρουχα γιατι χωρις αυτα δεν μπορεις να ζησεις.[...]

Υ.Σ.Στις λαικες παντως βρισκονται ατομα με πολυ περισσοτερο μυαλο απο εσενα,με περισσοτερη συνεισφορα στην κοινωνια απο εσενα και πιο καλλιεργημενα απο εσενα
ΚΟΠΕΛΑ???????
Που κολλανε ολα αυτα που λες με το ποιο περιβαλλον μου αρεσει να ψωνιζω?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 26-06-11 στις 18:25. Αιτία: προσαρμογή της παράθεσης στους όρους χρήσης
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:06, 26-06-11:

Lol, και στο πανάκριβο μαγαζί μπορεί να πέσεις θύμα ληστείας.
Σου λέει ένας ανθρωπάκος ''α, εκεί όλο πλούσιοι πάνε και ψωνίζουν ας κλέψω κατιτις''.
Μπαίνει λοιπόν ως πελάτης, κλέβει το πορτοφόλι σου όταν είσαι στο δοκιμαστήριο και την κάνει ελαφρώς.
Please όχι άλλα τέτοια πενιχρά επιχειρήματα, στη λαϊκή δεν πάει ο υπόκοσμος.

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 18:07, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Lol, και στο πανάκριβο μαγαζί μπορεί να πέσεις θύμα ληστείας.
Σου λέει ένας ανθρωπάκος ''α, εκεί όλο πλούσιοι πάνε και ψωνίζουν ας κλέψω κατιτις''.
Μπαίνει λοιπόν ως πελάτης, κλέβει το πορτοφόλι σου όταν είσαι στο δοκιμαστήριο και την κάνει ελαφρώς.
Please όχι άλλα τέτοια πενιχρά επιχειρήματα, στη λαϊκή δεν πάει ο υπόκοσμος.
Δεν ειπα εγω οτι παει ο υποκοσμος ειπα οτι δεν μου αρεσει το περιβαλλον.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 18:10, 26-06-11:

ΚΟΠΕΛΑ???????
Που κολλανε ολα αυτα που λες με το ποιο περιβαλλον μου αρεσει να ψωνιζω?
Αντρας?Ωχ αμαν αμαν.

Δεν μου λες,τι σε ενοχλει στο περιβαλλον μιας λαικης?

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 18:12, 26-06-11:

Αντρας?Ωχ αμαν αμαν.

Δεν μου λες,τι σε ενοχλει στο περιβαλλον μιας λαικης?
Δεν ειναι το θεμα τι με ενοχλει .
Αν εσενα σου ελεγαν να διαλεξεις ενα απο το δυο μερη για ψωνια θα διαλεγες την λαικη?

Παράθεση

toi_toi

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη toi_toi
Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 757 μηνύματα.

O toi_toi έγραψε στις 18:13, 26-06-11:

χαχαχαχαχαχαχαχ κοπελα μου!!! καλα το παππουτσι δεν το δες?

οσο για τα αλλα που λες σορρυ αλλα κρινεις εναν ανθρωπο για το αν ειναι καλλιεργημένος ή οχι , το αν συνεισφέρει στην κοινωνία ή οχι απο το γεγονος οτι δεν του αρεσει να ψωνίζει απ την λαϊκή?
τραγικο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 26-06-11 στις 18:26. Αιτία: προσαρμογή της παράθεσης στους όρους χρήσης
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 18:14, 26-06-11:

Δεν ειναι το θεμα τι με ενοχλει .
Αν εσενα σου ελεγαν να διαλεξεις ενα απο το δυο μερη για ψωνια θα διαλεγες την λαικη?
Αν εμενα με ελεγαν οτι ο μπλουζακι που θες να αγορασεις βρισκετε και στα δυο μερη,δεν θα με ενδιεφερε που θα πηγαινα.Η μαλλον θα με ενδιφερε,εκει που ειναι πιο κοντα στο σπιτι μου

Για την μπλουζα πας,οχι για το περιβαλλον γυρω σου

Αρχική Δημοσίευση από toi_toi
χαχαχαχαχαχαχαχ κοπελα μου!!! καλα το παππουτσι δεν το δες?

οσο για τα αλλα που λες σορρυ αλλα κρινεις εναν ανθρωπο για το αν ειναι καλλιεργημένος ή οχι , το αν συνεισφέρει στην κοινωνία ή οχι απο το γεγονος οτι δεν του αρεσει να ψωνίζει απ την λαϊκή?
τραγικο!
Ισως βιαστικο συμπερασμα.Νομιζα οτι ηταν κοπελα απο εκεινες που ολη την ωρα ειναι για ψωνια,ειναι μαι ψωνισμενη και ολη την ωρα ειναι μεσα στην γκλαμουρια.Ε αφου νομιζα οτι ειναι ετσι μετα υπεθεσα οτι αποριπτει την λαικη και ολους ους ανθρωπους που πανε εκει,οτι αυτη ειναι ανωτερη κτλ κτλ κτλ.Αυτην την εντυπωσου μου εδωσε

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 18:17, 26-06-11:

Αν εμενα με ελεγαν οτι ο μπλουζακι που θες να αγορασεις βρισκετε και στα δυο μερη,δεν θα με ενδιεφερε που θα πηγαινα.Η μαλλον θα με ενδιφερε,εκει που ειναι πιο κοντα στο σπιτι μου

Για την μπλουζα πας,οχι για το περιβαλλον γυρω σου
Αν μιλας για μπλουζα γενικα τοτε βρισκεται και στα δυο μερη αν μιλας για συγκεκριμενη μπλουζα θα βρισκεται η στο ενα η στο αλλο , αποκλειεται και στα δυο.
Το περιβαλλον καθως και οι ανθρωποι που θα με εξυπηρετησουν ειναι σημαντικα για μενα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Waverer765

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους