Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,796 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,212 μηνύματα σε 93,216 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1043 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:18, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
παντως απο καναδα και γαλλια αγγλια κλπ που μου εχει πει η αδελφη μου και εγω ειδα καποτε..

ειναι πιο κακογουστοι στο ντυσιμο ειδικα οι γυναικες απο οτι εδω..

στον Καναδα ειδικα,,το απλο ντυσιμο για εδω,,το θεωρουν πολυτελειας,,και "ευρωπαικο"

το τι ασχετα πολυχρωμα και ατεριαστα φορανε καιοι γυναικες τι αχαρα ρουχα δεν λεγεται..
Πουθενά δεν είναι όλοι καλόγουστοι ή όλοι κακόγουστοι. Αγγλία βλέπεις πολλούς πειραματισμούς και εναλλακτικά ντυσίματα που εδώ σπανίζουν. Γαλλία είναι πιο σικ και κυριλέ, ωραίο στυλ και όχι κραυγαλέο. Εννοείται βέβαια ότι υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα με την περιοχή, το έπαγγελμα και την παιδεία του κάθε ατόμου αλλά εγώ μιλάω συνολικά.

Για Καναδά δεν ξέρω, αλλά για ΗΠΑ που έχω δει μπορώ να πω ότι όντως ντύνονται σαν λέτσοι. Αλλά αν πας στη Νέα Υόρκη αλλάζει το σκηνικό και βλέπεις στυλάτα ντυσίματα αντίστοιχα ή και ανώτερα από Ευρωπαϊκές χώρες. Που και η ταμπέλα "Ευρωπαϊκές χώρες" δεν είναι σωστή, άλλο ντύσιμο θα δεις Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία (με τους Ιταλούς να υπερτερούν αρκετά και τους Ισπανούς να μειονεκτούν με διαφορά), άλλο σε χώρες που φημίζονται για την μόδα τους και άλλο στην Σκανδιναβία ας πούμε που είναι κάπως μονοκόματοι στυλιστικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 18:20, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από vaggos-mvdr
Αν μιλας για μπλουζα γενικα τοτε βρισκεται και στα δυο μερη αν μιλας για συγκεκριμενη μπλουζα θα βρισκεται η στο ενα η στο αλλο , αποκλειεται και στα δυο.
Το περιβαλλον καθως και οι ανθρωποι που θα με εξυπηρετησουν ειναι σημαντικα για μενα.
Στο υποθετικο σεναριο οτι η μπλουζα που θες βρισκετε και στα δυο μερη συζηταμε

Αληθεια γιατι ειναι τοσο σημαντικα για σενα?Δεν μπορεις να συγκεντρωθεις και να διαλεξεις την σωστη την μπλουζα?

Αν μια παρα πολυ καλη μπλουζα που σου αρεσει βρισκοταν μονο στην λαικη και οχι στα μαγαζια πολυτελειας,θα πηγαινες να την αγορασεις η οχι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

toi_toi

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη toi_toi
Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 757 μηνύματα.

O toi_toi έγραψε στις 18:21, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Ισως βιαστικο συμπερασμα.Νομιζα οτι ηταν κοπελα απο εκεινες που ολη την ωρα ειναι για ψωνια,ειναι μαι ψωνισμενη και ολη την ωρα ειναι μεσα στην γκλαμουρια.Ε αφου νομιζα οτι ειναι ετσι μετα υπεθεσα οτι αποριπτει την λαικη και ολους ους ανθρωπους που πανε εκει,οτι αυτη ειναι ανωτερη κτλ κτλ κτλ.Αυτην την εντυπωσου μου εδωσε
οκ απο δω και περα μην βγαζεις βιαστικα συμπερασματα για ατομα που δεν τα ξερεις!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaggos-mvdr
Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O vaggos-mvdr έγραψε στις 18:22, 26-06-11:

Στο υποθετικο σεναριο οτι η μπλουζα που θες βρισκετε και στα δυο μερη συζηταμε

Αληθεια γιατι ειναι τοσο σημαντικα για σενα?Δεν μπορεις να συγκεντρωθεις και να διαλεξεις την σωστη την μπλουζα?

Αν μια παρα πολυ καλη μπλουζα που σου αρεσει βρισκοταν μονο στην λαικη και οχι στα μαγαζια πολυτελειας,θα πηγαινες να την αγορασεις η οχι?
Αν την ειχα δει και μου αρεσε πολυ και ηταν στην λαικη θα την αγοραζα.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:23, 26-06-11:

Αν μιλας για μπλουζα γενικα τοτε βρισκεται και στα δυο μερη αν μιλας για συγκεκριμενη μπλουζα θα βρισκεται η στο ενα η στο αλλο , αποκλειεται και στα δυο.
Το περιβαλλον καθως και οι ανθρωποι που θα με εξυπηρετησουν ειναι σημαντικα για μενα.
Γιατί θεωρείς ότι στη λαϊκή υπάρχουν οι β κατηγορίας άνθρωποι;
Μη μου πεις ότι δεν το θεωρείς γιατί από την τελευταία φράση αυτό καταλαβαίνω.
Και στην λαϊκή να πουλήσουν θέλουν, δε θα σε βρίζουν.
Εκτός βέβαια αν θες πάνω από το κεφάλι σου έναν πωλητή να σου πρήζει τα @@ λες και δεν μπορείς να ψωνίσεις μόνος σου.

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 18:26, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Γιατί θεωρείς ότι στη λαϊκή υπάρχουν οι β κατηγορίας άνθρωποι;
Μου πεις ότι δεν το θεωρείς γιατί από την τελευταία φράση αυτό καταλαβαίνω.
Και στην λαϊκή να πουλήσουν θέλουν, δε θα σε βρίζουν.
Εκτός βέβαια αν θες πάνω από το κεφάλι σου έναν πωλητή να σου πρήζει τα @@ λες και δεν μπορείς να ψωνίσεις μόνος σου.
Δεν μου αρεσει το περιβαλλον ειπα οχι οι ανθρωποι . Παρακαλω μην βγαζετε δικα σας συμπερασματα.
Απλος οι πωλητες ειναι λιγο καλυτεροι.

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 18:30, 26-06-11:

Σιγα να μην πληρωσω 100 ευρω ενα τζιν

Πας στην λαικη και το αγοραζεις με 10 ευρω.Σιγα ποιος θα το καταλαβει???Απο εμφανιση ειναι σχεδον το ιδιο καλα.Απο ποιοτητα δεν εχω προβλημα.Λιγα ειναι αυτα που μου εχουν χαλασει.Τα πιο πολλα κρατανε χρονια

Μεχρι στιγμης ποτε δεν εχω δωσει πανω απο 50 ευρω για ενα ρουχο.Ουτε προκειτε.Αντε για κανα καλο παπουτσι (Adidas) μπορει και να δωσω αλλα θα μου κρατησει και κατι χρονια
Οντως, τα παπουτσια ειναι το μονο πραγμα που αξιζει 100+ ευρω. Ειδικα αν εισαι αθλητης, ενα κακης ποιοτητας παπουτσι μπορει να σου γα***** το ποδι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:30, 26-06-11:

Δεν μου αρεσει το περιβαλλον ειπα οχι οι ανθρωποι . Παρακαλω μην βγαζετε δικα σας συμπερασματα.

εμένα πάντως μου προκαλεί την ίδια αηδία , ο πατατάς που ζυγίζει τις πατάτες που διάλεξα προσθέτοντας 3-4 σάπιες
με
την καλοντυμένη κοπέλα που με κοιτάζει από πάνω ως κάτω
αναρωτώμενη σχεδόν φωναχτά γιατί είμαι σε αυτό το μαγαζί
αφού δεν φαίνεται να έχω λεφτά για να πάρω τίποτα

για να μην δημιουργώ εντυπώσεις , δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω να διαλέγω πατάτες
να λέω πάντως σίγουρα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 18:30, 26-06-11:

Yeah!
Ok, δε βρίσκω νόημα να συνεχίσω να μιλάω όταν ο συνομιλητής φάσκει και αντιφάσκει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 18:32, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
την καλοντυμένη κοπέλα που με κοιτάζει από πάνω ως κάτω
αναρωτώμενη σχεδόν φωναχτά γιατί είμαι σε αυτό το μαγαζί
αφού δεν φαίνεται να έχω λεφτά για να πάρω τίποτα
Δεν μου εχει τυχει ποτε.

Yeah!
Ok, δε βρίσκω νόημα να συνεχίσω να μιλάω όταν ο συνομιλητής φάσκει και αντιφάσκει.
Σορρυ.
Θελω να πω οτι η παρουσια των πωλητων στα καλα μαγαζια μου αρεσει περισσοτερο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Avicii : 26-06-11 στις 22:21. Αιτία: ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,478 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:47, 26-06-11:

Vaggos..πες μου κατι,αν θελεις βεβαια.Αν για τον Α ή Β λογο..δεν πανε καλα τα πραγματα στη ζωη σου,υποθετικα μιλαμε παντα.(.αλλα να ξερεις οτι τα παντα μπορουν να συμβουν στη ζωη),τι θα κανεις;Πως θα νιωσεις..που θα πρεπει να αγοραζεις φθηνα ρουχα;Πιστευεις οτι η προσωπικοτητα σου θα χασει;;Δεν θα εισαι ο ιδιος;Πες βρε παιδι μου οτι αναγκαζεσαι να αγοραζεις απο τους παγκους..ή φθηνοπραγματα...θα ειναι κατι τραγικο για σενα;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 18:55, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Vaggos..πες μου κατι,αν θελεις βεβαια.Αν για τον Α ή Β λογο..δεν πανε καλα τα πραγματα στη ζωη σου,υποθετικα μιλαμε παντα.(.αλλα να ξερεις οτι τα παντα μπορουν να συμβουν στη ζωη),τι θα κανεις;Πως θα νιωσεις..που θα πρεπει να αγοραζεις φθηνα ρουχα;Πιστευεις οτι η προσωπικοτητα σου θα χασει;;Δεν θα εισαι ο ιδιος;Πες βρε παιδι μου οτι αναγκαζεσαι να αγοραζεις απο τους παγκους..ή φθηνοπραγματα...θα ειναι κατι τραγικο για σενα;
Ηδη εχουν αρχισει να δυσκολευουν τα πραγματα
Αν δεν μπορουσα να τα παρω δεν θα μου αρεσε αλλα τι θα μπορουσα να κανω? Θα επερνα λιγοτερα και ποιο φθηνα .

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:06, 26-06-11:

το θεμα καθαριστηκε απο flame και off-topic.
παρακαλειστε για ακομα μια φορα να πεσουν οι τονοι ωστε να επικεντρωθουμε στο θεμα μας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 26-06-11 στις 22:31. Αιτία: τυπογραφικό λάθος
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 00:00, 27-06-11:

Κάπου είδα ότι αναφέρθηκε η λαϊκή ως το άλλο άκρο της πανάκριβης μάρκας.
Τι έχει η λαϊκή; Μπορείς να βρεις και ποιότητα εκεί.
Ε ειναι στην κυριολεξια το αλλο ακρο .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:05, 27-06-11:

παιδια η λαικη ειναι απροβλεπτη,,μπορεις να βρεις απο τα καλυτερα εως τα χειροτερα..
παζαρι ειναι..

η λαικη πουλαει συχνα ρουχα που εχουν ξεπουλησει μαγαζια που κλεινουν κλπ..

τωρα αν δεν κοιταμε τι αγοραζουμε αλλα το χωρο..

τοτε ας παρουμε τα χειροτερα ρουχα αν ειναι μεσα σε ωραιες βιτρινες με καλοβαμμενες πωλητριες..
μονο που που η φιγουρα του χωρου πληρωνεται,,και δεν τη φοραμε στο τελος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 09:58, 27-06-11:

παιδια η λαικη ειναι απροβλεπτη,,μπορεις να βρεις απο τα καλυτερα εως τα χειροτερα..
παζαρι ειναι..

η λαικη πουλαει συχνα ρουχα που εχουν ξεπουλησει μαγαζια που κλεινουν κλπ..

τωρα αν δεν κοιταμε τι αγοραζουμε αλλα το χωρο..

τοτε ας παρουμε τα χειροτερα ρουχα αν ειναι μεσα σε ωραιες βιτρινες με καλοβαμμενες πωλητριες..
μονο που που η φιγουρα του χωρου πληρωνεται,,και δεν τη φοραμε στο τελος
Συμφωνω οτι πληρωνεται αλλα δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να προτιμουσε να αγορασει ενα ρουχο σε μια λαικη παρα σε ενα πολυτελες μαγαζι.

Κοπελα μου ειδικα μετα απο αυτο το τελευταιο δεν εισαι καν για συζητηση.Απλα ενα πραγμα σου ευχομαι

Μακαρι παντα και για μια ζωη να εχεις αρκετα λεφτα για να αγοραζεις τετοια ρουχα γιατι χωρις αυτα δεν μπορεις να ζησεις.[...]

Υ.Σ.Στις λαικες παντως βρισκονται ατομα με πολυ περισσοτερο μυαλο απο εσενα,με περισσοτερη συνεισφορα στην κοινωνια απο εσενα και πιο καλλιεργημενα απο εσενα
Να σε ρωτησω κατι ? τι εχει το τελευταιο που ειπα ? αδικο εχω?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 27-06-11 στις 10:03. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων -χρησιμοποιήστε την επεξεργασία για να προσθέσετε κείμενο στη δημοσίευσή σας.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:15, 27-06-11:

Η λαϊκή αγορά πουλά κυρίως φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Το χρώμα, το άρωμα και η αίσθηση φρεσκάδας, έχει παρατηρηθεί πως επηρεάζει θετικά τον ψυχισμό των ανθρώπων. Γι' αυτό και στα περισσότερα σούπερ μάρκετ, όπου η θέση των προϊόντων είναι σαφώς μελετημένη, τα ζαρζαβατικά είναι δίπλα στην είσοδο. Αυτή η έκρηξη χρωμάτων μεθά τις αισθήσεις και ενισχύει την αγοραστική εμπειρία.

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 10:17, 27-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η λαϊκή αγορά πουλά κυρίως φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Το χρώμα, το άρωμα και η αίσθηση φρεσκάδας, έχει παρατηρηθεί πως επηρεάζει θετικά τον ψυχισμό των ανθρώπων. Γι' αυτό και στα περισσότερα σούπερ μάρκετ, όπου η θέση των προϊόντων είναι σαφώς μελετημένη, τα ζαρζαβατικά είναι δίπλα στην είσοδο. Αυτή η έκρηξη χρωμάτων μεθά τις αισθήσεις και ενισχύει την αγοραστική εμπειρία.
Δεν καταλαβαινω που κολλαει αυτο .

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:21, 27-06-11:

Υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει να ψωνίζουν στις λαϊκές αγόρι μου. Αισθάνονται πολύ πιο όμορφα από τα πολυτελή καταστήματα.

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 10:24, 27-06-11:

Υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει να ψωνίζουν στις λαϊκές αγόρι μου. Αισθάνονται πολύ πιο όμορφα από τα πολυτελή καταστήματα.
Και τι ειναι αυτο που τους κανει να νιωθουν πιο ομορφα?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:27, 27-06-11:

Και τι ειναι αυτο που τους κανει να νιωθουν πιο ομορφα?

...ποστ 269.

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 10:30, 27-06-11:

Τα λαχανικα ? πλακα πρεπει να κανεις .

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:03, 27-06-11:

Τα λαχανικα ? πλακα πρεπει να κανεις .
Άστο μωρέ, διότι βγαίνουμε και off-topic. Το κενό ανάμεσα στις κοσμοθεωρίες μας δεν γεφυρώνεται (ευτυχώς).
Τουλάχιστον επειδή έχω ζήσει τα παιδικά και τα εφηβικά μου χρόνια καθώς κι ένα πολύ μεγάλο μέρος της ενήλικης ζωής μου στην Κηφισιά,(η οποία δυστυχώς έχει μετατραπεί σε αριστοκρατικό εμπορικό κέντρο) θα μου επιτρέψεις να διατηρώ το θάρρος των επιλογών μου και να τις υπερασπίζομαι σε ό,τι τουλάχιστον με αφορά.

Το θέμα μας, δεν είναι να κρίνουμε τι κάνει καθείς με τα χρήματά του, αλλά το αν υπάρχει όριο στην τιμή και την αξία ενός υλικού πράγματος ή μιας υπηρεσίας, το οποίο θέτει ο καθένας για τον εαυτό του ή τίθεται από το αντικειμενικό κόστος και τον κόπο που αυτό χρειάζεται για να δημιουργηθεί ή να εκτελεστεί.

Αν δηλαδή μου περισσεύουν 7000 ευρώ, θα τα δώσω για ν' αγοράσω ένα ζευγάρι παπούτσια; Γιατί ναι; Γιατί όχι; Πού τελειώνει η ποιότητα και αρχίζει η αισχροκέρδεια και η υπερβολή, ποιος τα ορίζει και με ποια κριτήρια; Ποιες ανάγκες εξυπηρετώ αγοράζοντας ακριβά ή φτηνά και ποια εσωτερικά κενά καλύπτω;

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 11:10, 27-06-11:

Άστο μωρέ, διότι βγαίνουμε και off-topic. Το κενό ανάμεσα στις κοσμοθεωρίες μας δεν γεφυρώνεται (ευτυχώς).
Τουλάχιστον επειδή έχω ζήσει τα παιδικά και τα εφηβικά μου χρόνια καθώς κι ένα πολύ μεγάλο μέρος της ενήλικης ζωής μου στην Κηφισιά,(η οποία δυστυχώς έχει μετατραπεί σε αριστοκρατικό εμπορικό κέντρο) θα μου επιτρέψεις να διατηρώ το θάρρος των επιλογών μου και να τις υπερασπίζομαι σε ό,τι τουλάχιστον με αφορά.

Το θέμα μας, δεν είναι να κρίνουμε τι κάνει καθείς με τα χρήματά του, αλλά το αν υπάρχει όριο στην τιμή και την αξία ενός υλικού πράγματος ή μιας υπηρεσίας, το οποίο θέτει ο καθένας για τον εαυτό του ή τίθεται από το αντικειμενικό κόστος και τον κόπο που αυτό χρειάζεται για να δημιουργηθεί ή να εκτελεστεί.

Αν δηλαδή μου περισσεύουν 7000 ευρώ, θα τα δώσω για ν' αγοράσω ένα ζευγάρι παπούτσια; Γιατί ναι; Γιατί όχι; Που τελειώνει η ποιότητα και αρχίζει η αισχροκέρδεια και η υπερβολή, ποιος τα ορίζει και με ποια κριτήρια; Ποιες ανάγκες εξυπηρετώ αγοράζοντας ακριβά ή φτηνά και ποια εσωτερικά κενά καλύπτω;
Συμφωνω! αλλα γιατι ειναι καλο που το κενο αναμεσα στις κοσμοθεωριες μας δεν γεφυρωνεται?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:13, 27-06-11:

Συμφωνω! αλλα γιατι ειναι καλο που το κενο αναμεσα στις κοσμοθεωριες μας δεν γεφυρωνεται?
Διότι οι ερωτήσεις που έθεσα δεν απαντώνται με "Συμφωνώ" ή "Διαφωνώ"

..και για να σου απαντήσω και πιο σοβαρά, επειδή έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου ως τα 39 που είμαι εγώ και το ταξίδι σε κάθε περίπτωση είναι διδακτικό και απολαυστικό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:25, 27-06-11:

Αν δηλαδή μου περισσεύουν 7000 ευρώ, θα τα δώσω για ν' αγοράσω ένα ζευγάρι παπούτσια; Γιατί ναι; Γιατί όχι; Πού τελειώνει η ποιότητα και αρχίζει η αισχροκέρδεια και η υπερβολή, ποιος τα ορίζει και με ποια κριτήρια; Ποιες ανάγκες εξυπηρετώ αγοράζοντας ακριβά ή φτηνά και ποια εσωτερικά κενά καλύπτω;
Ξέρεις τι με "εκνευρίζει" σε όλη τη συζήτηση που γίνεται τόσες μέρες?
Αν εσύ, με την εργασία σου, με γνώση του τι απαιτείται για να έχεις 7000Ε περισσευούμενα, έχεις 7000Ε περισσευούμενα και επιλέξεις να τα δώσεις για να αγοράσεις παπούτσια ...κατα κάποιο τρόπο θα το δεχτώ.
Αν μου πεις όμως "μαθαίνω την κόρη μου να ζει με υπερβολικά μεγάλα ποσά για να ψωνίζει" ή αν εμφανιστεί η κόρη σου και μου πει "α... εγώ μόνο ακριβά παπούτσια, τα πουλάνε πιο ευγενικοί υπάλληλοι() σε ωραιότερο περιβάλλον", ναι θα με ενοχλήσει. Γιατί μπορεί όντως να τα έχει, επειδή τα έχεις εσύ και της τα προσφέρεις απλόχερα, όμως δεν εκτιμάει και δεν ... καταλαβαίνει. Στις περισσότερες των περιπτώσεων φυσικά, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.

**"εσύ", "η κόρη σου" κτλ προφανέστατα χρησιμοποιούνται χάρην ευκολίας
*** δυσκολεύομαι γενικά να πιστέψω ότι οποιοσδήποτε έχει γνώση του πώς βγαίνουν τα χρήματα (είτε αμοίβεται με 700Ε είτε με 7000Ε το μήνα) θα χρησιμοποιούσε οποιοδήποτε από τα επιχειρήματα υπερ της ...αισχροκέρδειας των μεγάλων οίκων που έχουν χρησιμοποιηθεί έως σήμερα σε αυτό το Thread. Πιθανόν να τα ξόδευε τα χρήματα αλλά όχι για τους λόγους που έχουν αναφερθεί εδω μέσα.
***** (off topic)... τελικά οι real housewives of athens δεν ήταν καλοπληρωμένες @#$!@#! πολυτελείας όπως πίστευα αλλά άτομα βγαλμένα μέσα από τη ζωή! I am honestly surprised!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 11:34, 27-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Ξέρεις τι με "εκνευρίζει" σε όλη τη συζήτηση που γίνεται τόσες μέρες?
Αν εσύ, με την εργασία σου, με γνώση του τι απαιτείται για να έχεις 7000Ε περισσευούμενα, έχεις 7000Ε περισσευούμενα και επιλέξεις να τα δώσεις για να αγοράσεις παπούτσια ...κατα κάποιο τρόπο θα το δεχτώ.
Αν μου πεις όμως "μαθαίνω την κόρη μου να ζει με υπερβολικά μεγάλα ποσά για να ψωνίζει" ή αν εμφανιστεί η κόρη σου και μου πει "α... εγώ μόνο ακριβά παπούτσια, τα πουλάνε πιο ευγενικοί υπάλληλοι() σε ωραιότερο περιβάλλον", ναι θα με ενοχλήσει. Γιατί μπορεί όντως να τα έχει, επειδή τα έχεις εσύ και της τα προσφέρεις απλόχερα, όμως δεν εκτιμάει και δεν ... καταλαβαίνει. Στις περισσότερες των περιπτώσεων φυσικά, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.

**"εσύ", "η κόρη σου" κτλ προφανέστατα χρησιμοποιούνται χάρην ευκολίας
*** δυσκολεύομαι γενικά να πιστέψω ότι οποιοσδήποτε έχει γνώση του πώς βγαίνουν τα χρήματα (είτε αμοίβεται με 700Ε είτε με 7000Ε το μήνα) θα χρησιμοποιούσε οποιοδήποτε από τα επιχειρήματα υπερ της ...αισχροκέρδειας των μεγάλων οίκων που έχουν χρησιμοποιηθεί έως σήμερα σε αυτό το Thread. Πιθανόν να τα ξόδευε τα χρήματα αλλά όχι για τους λόγους που έχουν αναφερθεί εδω μέσα.
***** (off topic)... τελικά οι real housewives of athens δεν ήταν καλοπληρωμένες @#$!@#! πολυτελείας όπως πίστευα αλλά άτομα βγαλμένα μέσα από τη ζωή! I am honestly surprised!
Δεν καταλαβαινω τι κακο εχουν τα επιχειρηματα μου . Μηπως να μου εξηγουσες?

Αν έχεις κάνει ήδη τη συζήτηση, νι.
Μπα μαλλον η αληθεια ειναι .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 27-06-11 στις 12:54. Αιτία: merge
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:22, 27-06-11:

κατι ηξερε ο αντενα

ψωνισμενα ατομα ειναι τα καλυτερα θυματα για το εμποριο..
τους πουλας φυκια για μεταξωτες κορδελες που λεμε..
φτανει να ξερεις να τροφοδοτεις την αυταρεσκεια .ματαιοδοξια και ναρκισσισμο τους..(όπως κανουν πωλητριες με γυναικες συχνα.."αυτο σαν κανει ομορφη κλπκαι λοιπα γλυψιματα)

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 12:30, 27-06-11:

κατι ηξερε ο αντενα

ψωνισμενα ατομα ειναι τα καλυτερα θυματα για το εμποριο..
τους πουλας φυκια για μεταξωτες κορδελες που λεμε..
φτανει να ξερεις να τροφοδοτεις την αυταρεσκεια .ματαιοδοξια και ναρκισσισμο τους..(όπως κανουν πωλητριες με γυναικες συχνα.."αυτο σαν κανει ομορφη κλπκαι λοιπα γλυψιματα)
Πως ξερεις οτι πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες ? ψωνιζεις απο κει και ξερεις ? γιατι εγω δεν νομιζω να ψωνιζεις απο κει ουτε νομιζω οτι ξερεις τι πουλανε .

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:44, 27-06-11:

Πως ξερεις οτι πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες ? ψωνιζεις απο κει και ξερεις ?
γενικα μιλησα,,εσυ γιατι πειραχτηκες?
δεν πιστευω να θεωρεις τον εαυτο σου ψωνισμενο ατομο?

η love angel το ειπε πριν,,οτι πουλανε φτηνα πραγματα σε πολυτελη βιτρινα.

και το εχω δει κει εγω συχνα,,τα ιδια φτηνα πραγματα να πωλουνται πανακριβα με γυαλιστερες βιτρινες..

προσωπικα προτιμω να ψωνιζω απο οσο πιο λιτα μαγαζια γινεται,,γιατι αυτα δεν εχουν κοστη φιγουρας και αρα φτηνοτερα προιοντα..
συνηθως..

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 12:48, 27-06-11:

γενικα μιλησα,,εσυ γιατι πειραχτηκες?

η love angel το ειπε πριν,,οτι πουλανε φτηνα πραγματα σε πολυτελη βιτρινα.

και το εχω δει κει εγω συχνα,,τα ιδια φτηνα πραγματα να πωλουνται πανακριβα με γυαλιστερες βιτρινες..

προσωπικα προτιμω να ψωνιζω απο οσο πιο λιττα μαγαζια γινεται,,γιατι αυτα δεν εχουν κοστη φιγουρας και αρα φτηνοτερα προιοντα..
συνηθως..
Ενας ανθρωπος που ψωνιζει απο τετοια μαγαζια και εχει εμπειρια δεχομαι να μου πει οτι ειναι φθηνα αλλα καποιος αλλος που δεν εχει εμπειρια μαλλον οχι . Καποιοι μιλανε χωρις να εχουν καν περασει απεξω . Μηπως το ιδιο συμβαινει και εδω?? Μπορει ναι μπορει και οχι . Αλλα να ξερετε οτι καθε εταιρεια ειναι διαφορετικη οποτε δεν κανει να γενικευουμε τα πραγματα .

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:52, 27-06-11:

εχω ψωνισει και απο μαγαζια,,και απο λαικη,,και απο παντου..

αλλα συνηθως μονο που βλεπεις τη βιτρινα με τις τιμες στα περισσοτερα μαγαζια φευγεις..

γιατι να μπω παραμεσα?για να δω τα ωραια ματια της πωλητριας?

δεν ειμαι και γυναικα που θελει να ψωνιζει τα μοδατα καθε εποχης..

3 ζευγαρια μποτακια εχω που φοραω ολον τον καιρο..με 20 ευρω μαξ τα εχω παρει..
και ειναι πολυυ γερα..τοσο βαρος στηριζουν..
τα πιο ωραια παπουτσια ορειβασιας trekking 46αρια με 11 ευρω τα πηρα στο καρφουρ (στο διαδρομο του οποιου πχ εδω στην Πατρα εχει πολυ φτηνα αλλα και γερα παπουτσια,,ανδρικα γυναικεια,,)μιλαμε..

ακομα σκεφτομαι πως γινεται τοσο γερα παπουτσια να ειχαν τοσο χαμηλα λογω παλιας σεζον..
το εμποριο εχει πολυ λιγα ορια στις τιμες,,ελευθερη αγορα εχουμε..

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 13:02, 27-06-11:

εχω ψωνισει και απο μαγαζια,,και απο λαικη,,και απο παντου..

αλλα συνηθως μονο που βλεπεις τη βιτρινα με τις τιμες στα περισσοτερα μαγαζια φευγεις..

γιατι να μπω παραμεσα?για να δω τα ωραια ματια της πωλητριας?

δεν ειμαι και γυναικα που θελει να ψωνιζει τα μοδατα καθε εποχης..

3 ζευγαρια μποτακια εχω που φοραω ολον τον καιρο..με 20 ευρω μαξ τα εχω παρει..
και ειναι πολυυ γερα..τοσο βαρος στηριζουν..
Κοιτα εχει τυχει να πεσουν στα χερια μου και φθηνα και ακριβα πραγματα και αυτο το οποιο μπορω να πω ειναι οτι ανεξαρτητως αισθητικης τα ακριβα τυχαινει οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες να ειναι καλυτερα οσο αφορα την ποιοτητα και την κατασκευη . Υπαρχουν καποιες εταιρεις που φημιζονται για την δουλεια τους . Ο ενας φημιζεται για παπουτσια , ο αλλος για τσαντες , ο αλλος για ρουχα , ο αλλος για ειδη ταξιδιου . Αυτο το οποιο μπορω να πω με βεβαιοτητα ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πας σε καποιον και να παρεις κατι για το οποιο φημιζεται και να μην ειναι τελειο . Απλως τυχαινει συνεχεια οσοι ειναι γνωστοι για την δουλεια τους να ειναι πανακκριβοι και μονο για τους λιγους .

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:06, 27-06-11:

Δεν καταλαβαινω τι κακο εχουν τα επιχειρηματα μου . Μηπως να μου εξηγουσες?
the truth is...i can't. Και όχι επειδή σε θεωρώ χαζό που δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις αλλά μου φαίνεται ...τόσο αδύνατο να κάνω κάποιον με τα επιχειρήματά σου να δει αυτό που προσπαθώ να πω όσο και το να πείσω έναν φανατισμένο παναθηναϊκό να γίνει οπαδός του ολυμπιακού. Απλώς... δεν γίνεται...

For the record, έχω ψωνίσει από τα λεγόμενα ακριβά μαγαζιά αν και ομολογουμένως τα τελευταία χρόνια τα ρούχα μου και τα παπούτσια μου τα αγοράζω Online (ΣΚΥΛΟβαριέμαι να πηγαίνω για ψώνια γενικώς).

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:09, 27-06-11:

Κοιτα εχει τυχει να πεσουν στα χερια μου και φθηνα και ακριβα πραγματα και αυτο το οποιο μπορω να πω ειναι οτι ανεξαρτητως αισθητικης τα ακριβα τυχαινει οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες να ειναι καλυτερα οσο αφορα την ποιοτητα και την κατασκευη .
πολλες φορες δεν μου εχει τυχει αυτο..

αλλες φορες ναι..

και να παρεις κατι για το οποιο φημιζεται και να μην ειναι τελειο
πολλες φορες πληρωνεις την φημη,,και η ποιοτητα εχει περασει δευτερη..

οχι παντα βεβαια.

το θεμα ειναι να πετυχεις κατι που να αξιζει την τιμη του,,εκει φαινεται η εξυπναδα αλλα και η τυχη συχνα..

υπαρχουν μεριεκς εταιριες που παρολη την φημη τους δεν χαλασαν την ποιοτητα και αλλες που εγιναν εταιριες μαρκετινγκ συχνα,,απλα ριχνοντας τρελα ποσα στη διαφημιση και φτιαχνονταςτα προιοντα απο τα εργοστασια που παιρνουν και οι αλλοι.

η μαγκια ειναι να καταλαβεις τι ποσοστο της τιμης ειναι πραγματικη ποιοτητα και τι ειναι φουσκα..

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 13:18, 27-06-11:

η μαγκια ειναι να καταλαβεις τι ποσοστο της τιμης ειναι πραγματικη ποιοτητα και τι ειναι φουσκα..
Σε μια τσαντα οπου εχει 1000 ευρω πχ το ποσοστο της ποιοτητας ειναι χαμηλο αλλα αυτη η τσαντα ισως να εχει λεπτομερεια που μια πιο φθηνη να μην ειχε . ΠΧ αν η τσαντα ηταν ραμμενη σε ραπτομηχανη θα μπορουσε να ειναι ποιοτικα η ιδια με μια ραμμενη στο χερι αλλα αυτη στο χερι θα ηταν ακριβοτερη ε ? οποτε η τιμη δεν νομιζω να εχει να κανει μονο με ποιοτητα αλλα και με υλικα και με τροπο κατασκευης τα οποια δεν επιρεαζουν παντα την ποιοτητα .

Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,032 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 13:45, 27-06-11:

Σε μια τσαντα οπου εχει 1000 ευρω πχ το ποσοστο της ποιοτητας ειναι χαμηλο αλλα αυτη η τσαντα ισως να εχει λεπτομερεια που μια πιο φθηνη να μην ειχε . ΠΧ αν η τσαντα ηταν ραμμενη σε ραπτομηχανη θα μπορουσε να ειναι ποιοτικα η ιδια με μια ραμμενη στο χερι αλλα αυτη στο χερι θα ηταν ακριβοτερη ε ?
Ίσως, ναι! Το ζήτημα είναι αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεσαι μία τσάντα που κοστίζει 1000 ευρώ και η διαφορά της με την άλλη που κοστίζει 20 ή 30 είναι το ότι η μία είναι ραμμένη στο χέρι, ενώ η άλλη στην ραπτομηχανή.

Ειδικά για το θέμα της τσάντας πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Είναι απλά ένα αξεσουάρ που χρησιμεύει μόνο για να βάζεις μέσα τα πράγματά σου. Ποιος ο λόγος να είναι από πρώτης ποιότητας δέρμα ή να κοστίζει ένα μηνιάτικο; Οκ, πες πως για τα παπούτσια θα προσέξεις να είναι καλής ποιότητας (χωρίς και πάλι να είναι εξωφρενικής τιμής) ώστε να μπορείς να περπατάς όσο το δυνατόν πιο άνετα, αλλά για μια τσάντα;

Τέλος πάντων, είμαι πεπεισμένη ότι όλη αυτή η συζήτηση που γίνεται τόσες μέρες εδώ μέσα είναι παντελώς ανούσια, καθώς μιλάμε για δύο διαφορετικούς κόσμους και για δύο αντιδιαμετρικές κοσμοθεωρίες. Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση, όχι να πείσει η μία πλευρά την άλλη, αλλά ούτε καν να την καταλάβει!

Και για να εξισορροπήσουμε λίγο τα πράγματα, πιστεύω πως δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ούτε καν για τις ίδιες μας τις επιλογές. Κι αυτό γιατί, οι μεν αν είχαν περισσότερα χρήματα από όσα έχουν, μπορεί να διαχειρίζονταν τα λεφτά τους με διαφορετική φιλοσοφία, χωρίς να τα σκέφτονται και να τα υπολογίζουν τόσο όσο τώρα και οι δε, αν δεν ήταν τόσο προνομιούχοι και γεννιόντουσαν σε φτωχότερες οικογένειες, όχι απλά δεν θα σνόμπαραν την λαική και τα φθηνά καταστήματα, αλλά θα είχαν μάθει να έχουν ευγνωμοσύνη γι' αυτά τα λίγα και φθηνά πράγματα που έχουν αποκτήσει!

Το χάσμα, όπως ειπώθηκε ήδη, είναι αγεφύρωτο και αυτή τη στιγμή, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα παραπάνω από εμπειρίες προσωπικών βιωμάτων που έχουν, φυσικά, διαμορφώσει και την γενικότερη αντίληψή μας για την αξία των πραγμάτων και τον κόσμο γενικότερα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 13:53, 27-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Ίσως, ναι! Το ζήτημα είναι αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεσαι μία τσάντα που κοστίζει 1000 ευρώ και η διαφορά της με την άλλη που κοστίζει 20 ή 30 είναι το ότι η μία είναι ραμμένη στο χέρι, ενώ η άλλη στην ραπτομηχανή.

Ειδικά για το θέμα της τσάντας πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Είναι απλά ένα αξεσουάρ που χρησιμεύει μόνο για να βάζεις μέσα τα πράγματά σου. Ποιος ο λόγος να είναι από πρώτης ποιότητας δέρμα ή να κοστίζει ένα μηνιάτικο; Οκ, πες πως για τα παπούτσια θα προσέξεις να είναι καλής ποιότητας (χωρίς και πάλι να είναι εξωφρενικής τιμής) ώστε να μπορείς να περπατάς όσο το δυνατόν πιο άνετα, αλλά για μια τσάντα;
!
Γιατι να μην ειναι οσο πιο τελεια γινεται? τελεια στο δερμα , στις ραφες , στα μεταλλικα , μπλα μπλα μπλα μπλα....
Αν ειναι τελεια φτιαγμενη θα δειχνει ωραια και ακριβη και θα πηγαινει καλυτερα πανω σου .

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 14:15, 27-06-11:

Γιατι να μην ειναι οσο πιο τελεια γινεται? τελεια στο δερμα , στις ραφες , στα μεταλλικα , μπλα μπλα μπλα μπλα....
Αν ειναι τελεια φτιαγμενη θα δειχνει ωραια και ακριβη και θα πηγαινει καλυτερα πανω σου .
Ω! Πες μου ότι αυτό είναι επιχείρημα!
Πες το μου να πάω να διαβάσω γιατί, όπως φαίνεται, έχω ξεχάσει πολλές ορολογίες.

Το ακριβό δεν είναι πάντοτε ωραίο και δεν ταιριάζει πάντοτε πάνω σου.
Το κάθε ρούχο/αξεσουάρ/υπόδημα πρέπει να σε εκφράζει, να το φοράς και να μη σε φοράει.

Βαριέμαι οικτρά να συνεχίσω στο τόπικ, μέχρι στιγμής δεν έχω δει κανένα λογικό επιχείρημα. Για την ακρίβεια δεν έχω δει επιχείρημα.

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 14:19, 27-06-11:

Ω! Πες μου ότι αυτό είναι επιχείρημα!
Πες το μου να πάω να διαβάσω γιατί, όπως φαίνεται, έχω ξεχάσει πολλές ορολογίες.

Το ακριβό δεν είναι πάντοτε ωραίο και δεν ταιριάζει πάντοτε πάνω σου.
Το κάθε ρούχο/αξεσουάρ/υπόδημα πρέπει να σε εκφράζει, να το φοράς και να μη σε φοράει.

Βαριέμαι οικτρά να συνεχίσω στο τόπικ, μέχρι στιγμής δεν έχω δει κανένα λογικό επιχείρημα. Για την ακρίβεια δεν έχω δει επιχείρημα.
Το οτι θα ειναι τελεια φτιαγμενη δεν ειναι επιχειρημα ε ?? και μετα λενε οτι εγω εχω προβλημα .

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:28, 27-06-11:

Αν θελεις ενα Pc για να παιξεις Pacman θα αγορασεις τον υπερσυγχρονο υπολογιστη της Νασα?Μα γιατι,αφου θες να ειναι οτι πιο τελειο υπαρχει

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:29, 27-06-11:

Τέλος πάντων, είμαι πεπεισμένη ότι όλη αυτή η συζήτηση που γίνεται τόσες μέρες εδώ μέσα είναι παντελώς ανούσια, καθώς μιλάμε για δύο διαφορετικούς κόσμους και για δύο αντιδιαμετρικές κοσμοθεωρίες. Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση, όχι να πείσει η μία πλευρά την άλλη, αλλά ούτε καν να την καταλάβει!
αα,δικιο εχεις..

αλλα με τρωει η γλωσσα μου να απανταω..

Αν θελεις ενα Pc για να παιξεις Pacman θα αγορασεις τον υπερσυγχρονο υπολογιστη της Νασα?Μα γιατι,αφου θες να ειναι οτι πιο τελειο υπαρχει
με τετοια λογικη θα ειχε καταρρευσει το οικολογικο συστημα και θα ειχαμε καταναλωσει ολους τους πορους του πλανητη..

ευτυχως η φυση δεν λειτουργει ετσι..

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 14:39, 27-06-11:

Δεν ειναι το ιδιο γιατι ειτε παιξεις πακμαν σε υπολογιστη της πλακας ειτε σε υπολιγιστη υπερσυγχρονο το αποτελεσμα για σενα θα ειναι το ιδιο και στα δυο θα παιζεις πακμαν και μεσα απο το πακμαν δεν προκειται να καταλαβεις την διαφορα ενος καλου και ενος κακου υπολογιστη . Οσο αφορα την τσαντα που ανεφερα ως παραδειγμα η καλη και η κακη τσαντα θα κουβαλουν τα πραγματα το ιδιο αλλα η καλη θα ειναι πιο ωραια , θα εχει λεπτομερεια στα παντα και μπορει να κρατησει μια ζωη ενω η κακη και δεν θα αντεξει πολυ καιρο και δεν θα ειναι τοσο τελεια φτιαγμενη .
Την διαφορα την βλεπεις στο ματι .
Και τελος εγω για να μπαινω στο ιnternet και να χαζευω αγορασα mac δηλαδη ενα απο τα καλυτερα που θα μπορουσα να αγορασω .

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:47, 27-06-11:

Και τελος εγω για να μπαινω στο ιnternet και να χαζευω αγορασα mac δηλαδη ενα απο τα καλυτερα που θα μπορουσα να αγορασω .
το φανταστηκα..

μεγαλο τμημα της τιμης του δεν ειναι τα ιδια στοιχεια που εχουν και οι αλλοι υπολογιστες αλλα η φιρμα μοδα και το σχεδιο..

φουσκα που λεμε..

ειναι θεμα νοοτροπιας,,

το να μπλεκουμε το καλυτερο,το μοδατο,το ακριβο και αυτο που κανει καλυτερη φιγουρα στους διπλα μας..

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:47, 27-06-11:

Δεν ειναι το ιδιο γιατι ειτε παιξεις πακμαν σε υπολογιστη της πλακας ειτε σε υπολιγιστη υπερσυγχρονο το αποτελεσμα για σενα θα ειναι το ιδιο και στα δυο θα παιζεις πακμαν και μεσα απο το πακμαν δεν προκειται να καταλαβεις την διαφορα ενος καλου και ενος κακου υπολογιστη . Οσο αφορα την τσαντα που ανεφερα ως παραδειγμα η καλη και η κακη τσαντα θα κουβαλουν τα πραγματα το ιδιο αλλα η καλη θα ειναι πιο ωραια , θα εχει λεπτομερεια στα παντα και μπορει να κρατησει μια ζωη ενω η κακη και δεν θα αντεξει πολυ καιρο και δεν θα ειναι τοσο τελεια φτιαγμενη .
Την διαφορα την βλεπεις στο ματι .
Καταρχην να σου πω οτι προσωπικη αποψη μου ειναι οτι εκανες βλακεια που αγορασες μακ μονο και μονο για σερφαρισμα στο ιντερνετ

Κατα δευτερον οπως και το Πακμαν μπορεις να το απολαυσεις σε οτι πισι να ειναι και ετσι και μια ακριβη τσαντα προσφερουν την ιδια απολαυση με μια φθηνη,αυτη της μεταφορας διαφορων προιοντων που θες.Κατα αλλα δεν βρισκω αλλο λογο για να εχεις τσαντα αν δεν θες να μεταφερεις πραγματα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:50, 27-06-11:

αν ειχα τα λεφτα που κοστιζει ενας μακ,θα εφτιαχνα απλα το απολυτο pc..

αλλα τη μοδα και το μαρκετινγκ του αλλου δεν το πληρωνω..

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 14:50, 27-06-11:

Καταρχην να σου πω οτι προσωπικη αποψη μου ειναι οτι εκανες βλακεια που αγορασες μακ μονο και μονο για σερφαρισμα στο ιντερνετ

Κατα δευτερον οπως και το Πακμαν μπορεις να το απολαυσεις σε οτι πισι να ειναι και ετσι και μια ακριβη τσαντα προσφερουν την ιδια απολαυση με μια φθηνη,αυτη της μεταφορας διαφορων προιοντων που θες.Κατα αλλα δεν βρισκω αλλο λογο για να εχεις τσαντα αν δεν θες να μεταφερεις πραγματα
Μπορεις να μεταφερεις πραγματα σε κατι που ξεχωριζει και καλυτερευει την παρουσια σου .
Τα πραγματα δεν εχουν μονο χρηστικη αξια.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 15:15, 27-06-11:

Ξεκινήσατε από τα φθηνά και ακριβά ρούχα, περάσατε στα παπούτσια και μετά στα φρούτα και τα λαχανικά;;; Και μετά στους mac;;; Βαγγέλη σε βλέπω ακόμη εδώ, θα βγάλει η loui καινούρια σχέδια και δεν θα έχεις προλάβει να βάλεις αυτά που αγόρασες.
Σημ: έχει και ο άνδρας μου imac αλλά για την εργασία του, εσύ τον πήρες μόνο για serfarisma;;;;

Παράθεση

vaggos-mvdr (vangelis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vaggos-mvdr έγραψε στις 15:23, 27-06-11:

το φανταστηκα..

μεγαλο τμημα της τιμης του δεν ειναι τα ιδια στοιχεια που εχουν και οι αλλοι υπολογιστες αλλα η φιρμα μοδα και το σχεδιο..

φουσκα που λεμε..

ειναι θεμα νοοτροπιας,,

το να μπλεκουμε το καλυτερο,το μοδατο,το ακριβο και αυτο που κανει καλυτερη φιγουρα στους διπλα μας..
Tα μακ εχουν λογισμικο μακ το οποιο ειναι πολυ πιο γρηγορο και ευχρηστο . Ανοιγει σε 15 δευτερα , κλεινει σε 5 και δεν κολλαει ποτε . Ετσι λεγε το δικα σου για πραγματα που δεν ξερεις .

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:24, 27-06-11:

Και μετά στους mac;;;
ναι,,Αι Mac μεγαλη η χαρη του..

Μπορεις να μεταφερεις πραγματα σε κατι που ξεχωριζει και καλυτερευει την παρουσια σου .
σε ξεχωριζει επειδη ειναι κατι καλο ή κατι γνωστο?
ή κατι καλλιτεχνικα ωραιο?
ή απλα οτι ειναι ακριβο υπερκαλυπτει τα παραπανω?

δεν συμπιπτουν παντα..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    panagiotis econ

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους