Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ζώνη Ασφαλείας!

Απαιτείτε την ζώνη ασφαλείας στους πίσω επιβάτες?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 60)
Πάντα
27
45,00%
Μόνο σε ταξίδια
17
28,33%
Όχι
16
26,67%

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 20:36, 18-08-06:

Τα τελευταία χρόνια έχουμε δει μια σχετική συμόρφωση στο θέμα της ζώνης οδηγού και συνοδηγού πιστεύω κυρίως λόγω τουχρηματικού προστίμου. Ο λόγος που το λέω αυτό είναι γιατί άτομα που φοράνε πάντα ζώνη μπροστά δεν τους αρέσει όταν τους λέω να φοράνε ζώνη όταν κάθονται πίσω!

Και το ερώτημα μου είναι. Απαιτείται από τους πίσω επιβάτες να φοράνε ζώνη στο όχημα σας μέσα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 20:43, 18-08-06:

Εγώ έμαθα να φοράω ζώνη ασφαλείας για την ασφάλεια μου αλλά και την ασφάλεια του μπροστά μου όταν είμουν χρόνια απλά επιβάτης!
Μετανιώνω που δεν το έκανα μέσα στα ταξί και επίσης μετανιώνω που δεν το ζητάω από τον καθένα που κάθεταιπίσω!

Σε ταξίδι όμως το αμάξι δεν θα πάει πουθενά αν οι πίσω δεν φορέσουν ζώνη. Και μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνουν και πρέπει να το εξηγώ! Ειδικά ο πίσω από μένα που οδηγάω αν χρειαστεί να φρενάρω απότομα θα πέσει πάνω μου και ίσως μου προκαλέσει αδυναμία στον έλεγχο του οχήματος ρισκάροντας έτσι όχι μόνο την ζωή του που δεν φοράει ζώνη αλλά και την δική μου! Στο μεταξύ κάθε αερόσακος πάει περίπατο σαν ασφάλεια αν πέσει από πίσω σου κάτι 70 κιλών.
Στην ελλάδα πρέπει όλα να είναι ή πληρώνεις ή συμορφώνεσαι ??? Το προσωπικό μας συμφέρον δεν το βλέπουμε πουθενά?

Και πραγματικά δυστυχώς δεν ασχολούμαι με το θέμα μέσα στην πόλη γιατί βαριέμαι να το εξηγώ στον κάθε κουκουτσοκέφαλο ότι είναι για το καλό όλων μας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:08, 18-08-06:

εγώ να την πω την αμαρτία μου... μόνο στα ταξίδια αν και σπάνια έχει τύχει να κάνουμε ταξίδια που να υπάρχουν και στο πίσω κάθισμα άτομα....

Κι αυτό, το έχω ξεκινήσει εδώ και πολύ λίγο χρόνο παρόλο που εγώ φοράω ζώνη και τα 18 χρόνια που οδηγώ....
Μεγαλώνοντας βλέπεις ΠΟΛΛΑ πράγματα διαφορετικά ρε γμτ

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 21:41, 18-08-06:

Ρε ΚΟΥΕ δεν είναι πραγματικά χαζό να μην φοράμε τις ζώνες όταν είμαστε πίσω επιβάτες?
Δείχνει πραγματικά ότι όταν την βάζουμε μπροστά την βάζουμε όχι για την ασφάλεια μας!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:44, 18-08-06:

είναι... πως δεν είναι...
απλά πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος (και εγώ μέσα μέχρι πριν λίγο καιρό) δεν γνωρίζει τον πραγματικό κίνδυνο που διατρέχει σε σύγκρουση με 70 χλμ είτε κάθετε μπροστά είτε πίσω....
άσε που όλοι μας έχουμε την νοοτροπία του "σε μένα θα συμβεί?".....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 22:15, 18-08-06:

Εγώ ποια το σκέφτομαι καθαρά ότι τι φταίνε στον από πίσω τα άτομα που σωστά είναι δεμένα μπροστά! Η ασφάλεια δεν επιδέχεται μισές δουλειές!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:48, 19-08-06:

Αν και δεν ειμαι οδηγος, εγω προσωπικα θα υποχρεωνα για τους πισω επιβατες ειδικα αν ηταν παιδια για τον λογο οτι ,αν κρινω και απο εμενα, εχουν την ταση να κανουν τα παντα ωστε να περιοριζουν την οραση του οδηγου απο το πισω τζαμη

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:57, 19-08-06:

Θελουμε δεν θελουμε να το πιστεψουμε η ζωνη ειναι για την ασφαλια μας. Δεν θα μας σωσει σε περιπτωση αγριου ατυχηματος αλλα θα μας κρατισει στην θεση μας(ετσι αποφευγουμε πολους συμαντικους τραυματισμους) σε περιπτωση που τρακαρουμε. Ιδικα αμα το αυτοκινιτο αναποδογυρισει η πλαγιασει η φυγει αλλου για αλλου. Αποτε ακομα και οι πισω που εχουν καθησμα απο μροστα και οχι παρπριζ κλπ πρεπει να φορανε.
Εγω δεν οδηγω ακομα, αλλα και οταν ερθει η ωρα αμφυβαλω αν θα τους αναγκαζω να φορεσουν ζωνη

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 06:30, 19-08-06:

Δεν υποχρεώνω κανέναν να βάλει τίποτα. Αν θέλει κάποιος να βάλει ζώνη, ευχαρίστως να βάλει, δεν μπορώ όμως να τον υποχρεώσω να το κάνει.

Βέβαια στο δικό μου αυτοκίνητο, η πίσω ζώνη δεν έχει νόημα καθώς δεν υφίσταται θέση πίσω: έχω διθέσιο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:59, 19-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Η ασφάλεια δεν επιδέχεται μισές δουλειές!
αυτό.... ξαναπέστο!!!!

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
ειδικα αν ηταν παιδια
ναι ξέχασα... σημαντική διόρθωσις προσθήκη σε όσα έχω πει μέχρι τώρα....
Με τα παιδιά είμαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αυστηρή στους κανόνες ασφαλείας.....
ΦΥΣΙΚΑ και ΥΠΟΧΡΕΩΝΩ να φορέσουν ζώνη στο πίσω κάθισμα ακόμα κι αν προκειται για διαδρομή ενός οικοδομικού τετραγώνου....
έχω βρίσει οδηγό και συνοδηγό άλλου οχήματος στο φανάρι γιατί η περήφανη μανούλα κρατούσε το βρέφος αγκαλιά στο μπροστινό κάθισμα (καλά ζωνη δεν φορούσε ΚΑΝΕΝΑΣ τους)
Η ατάκα ήταν στον μπαμπα.... "ωραίος ο αερόσακος που κρατάει η κυρία σας... τον πήρατε ακριβά??" και πριν προλάβει να απαντήσει απ το σοκ....
" μα πόσο μ@λ@κες είσαστε????????!!!!!!!!!!!??????? "

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:43, 19-08-06:

Στα διόδια της Ελευσίνας μια φορά είναι ένα τζιπ 2 σειρές αριστερά μου με ένα παιδί (είχε το βλέμα λίγο του κακομαθημένου) να έχει τα πόδια στο προσκέφαλο του συνοδηγού και την πλάτη εκέι που θα καθόταν!
Ήταν μακρυα και δεν μπορούσα να πω κάτι! Τους κοίταζα όμως επίμονα και όταν έφτασα να πληρώσω του λέω του τύπου πείτε κάτι στο τσιπ που έρχεται και λες και με κοίταζε με ένα ύφος συνδυασμό
τι λές τώρα
ασχολείσαι με άλλους?
σίγουρα είσαι έλληνας!

Τελικά δεν ξέρω αν κάναν κάτι!

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:18, 20-08-06:

λοιπόν εγω δεν έχω αυτοκίνητο τουλάιστον όχι ακόμα
καλό είναι όμωςαν φοράνε πάντα και οι πίσω ζωνη για την δική τους αλλά και των μπροστινων την ασφάλεια

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 16:29, 20-08-06:

Καποτε βγηκε ενα video που εδειχνε ενα παιδακι να καθεται στο πισω καθισμα πισω απο τον πατερα του χωρις να ειναι δεμενο. Δειχνει να χτυπανε με 60 χιλ/ωρα σε ενα τοιχο και να μεταμορφωνεται το παιδι σε ελεφαντα και να παιρνει μαζι με το καθισμα τον δεμενο με ζωνη πατερα...

Εξηγουσε μετα οτι οταν σταματησει το σωμα μας αποτομα ακομη και σε μικρες ταχυτητες τοτε απο την ορμη πολλαπλασιαζεται το βαρος μας. Δηλαδη το παιδακι των 40 κιλων με την 60χιλ/ωρα συγκρουση "απεκτησε" βαρος 2.4 τονους(demelene δεν θυμαμαι ακτιβως το νουμερο αλλα ηταν τονοι. Και πολυ φοβαμαι οτι ηταν πανω απο τρεις τονους.)...Τρομακτικο τι μπορει να κανει ακομη και ενα γεματο κουτακι coca cola ξεχασμενο στο πισω καθισμα...

Και σημειωνε οτι σε περιπτωση μετωπικης συγκρουσης η ταχυτητα προσκρουσης ειναι αθροιστικη με του αλλου αυτοκινητου και αντιστοιχα πολλαπλασιαζεται το βαρος μας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη songless_bird : 20-08-06 στις 18:24.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 17:47, 20-08-06:

Φυσικά η Κινητική ενέργεια ενός σώματος είναι ανάλλογη του τετραγώνου της ταχύτητας του αντικειμένου
Αν και δεν είναι ισόδύναμα συκρίσιμα αντικείμενα. Κάποιος που θυμάται καλύτερα φυσική δέσμης?? και πάνω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 20-08-06 στις 17:50.
Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 18:20, 20-08-06:

Τι συμβαινει αν καποιος δεν εχει βαλει ζωνη στο πισω καθισμα...
http://www.youtube.com/watch?v=7nk8HcrAOr4
Βραβευμενο βιντεακι για τη ζωνη ασφαλειας.
http://www.youtube.com/watch?v=IJfWSmMf_hA

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:21, 20-08-06:

στο δικό μου αμάξι δεν ξεκινώ τη μηχανή αν δεν έχουν βάλει ΟΛΟΙ οι επιβαίνοντες ζώνη ασφαλείας. Αν μπω σε άλλο αμάξι [ακόμα κ ταξί] φοράω πάντα ανεξάρτητα από το που κάθομαι. Οι υπόλοιποι δεν με απασχολεί τι κάνουν στο αμάξι αυτό [αν και με αυτό που διάβασα θα έπρεπε]. Με εμένα οδηγό ο μόνος που δεν έχει βάλει ζώνη στο αυτοκίνητο είναι ο παππούς μου και αυτό μόνο αφού μου έδειξε την ειδική κάρτα που έχει που λέει ότι λόγω βηματοδότη δεν πρέπει να βάζει ζώνη [δεν το ήξερα από πριν και δεν τον πίστεψα όταν απλά μου το είπε ]

Έτσι έμαθα από όταν πήρα δίπλωμα, έτσι κάνω...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 22:02, 20-08-06:

Μπράβο ρε XRZ. Δλδ σοβαρά δεν το κουνάς αν δεν δεθούν όλοι?? Μπαίνει συχνά κόσμος στο αμάξι σου?? Και ειδικά κόσμος που δεν ξέρεις? Δλδ δεν βαριέσαι? Εμένα μπαίνει συχνά κόσμος και πραγματικά Boring

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 02:16, 21-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
Τι συμβαινει αν καποιος δεν εχει βαλει ζωνη στο πισω καθισμα...
http://www.youtube.com/watch?v=7nk8HcrAOr4
Βραβευμενο βιντεακι για τη ζωνη ασφαλειας.
http://www.youtube.com/watch?v=IJfWSmMf_hA
καλά το δευτερο βιντεακι όντως άξιζε το βραβείο

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:15, 21-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Μπράβο ρε XRZ. Δλδ σοβαρά δεν το κουνάς αν δεν δεθούν όλοι?? Μπαίνει συχνά κόσμος στο αμάξι σου?? Και ειδικά κόσμος που δεν ξέρεις? Δλδ δεν βαριέσαι? Εμένα μπαίνει συχνά κόσμος και πραγματικά Boring
έχω τσακωθεί με τον πατέρα μου [που με το ζόρι βάζει στα ταξίδια και μου έρχεται να τον χτυπήσω!!!] για το θέμα!!! Εννοείται πως όχι. Και ναι μπαίνει αρκετά συχνά κόσμος. Και επειδή το θεωρώ θέμα υψίστης σημασίας για μένα δεν κολώνω να το κάνω όχι μόνο σε άτομα ηλικίας μου αλλά και σε μεγαλύτερους [πχ όταν είχε χρειαστεί να πάω κάπου έναν καθηγητή μου ή ένα manager άλλου τμήματος της εταιρίας μου-παντελώς άγνωστο σε μένα...] .Αν και τα μεγαλύτερα προβλήματα μου τα δημιουργούν οι περίπου συνομήλικοι και πολλές φορές με έχουν τσαντίσει/κουράσει με σχόλια "καλά τόσο δεν εμπιστεύεσαι την οδήγηση σου [γυναίκα γαρ!] που φοβάσαι ότι θα μας σκοτώσεις?"

Αλλά σου λέω...δεν με νοιάζει... εφόσον μπαίνουν στο δικό μου αμάξι οφείλουν να ακολουθήσουν τους δικούς μου κανόνες. Και οι δικοί μου κανόνες λένε ότι το αμάξι ξεκινά μόνο όταν ΟΛΟΙ είναι δεμένοι

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:59, 21-08-06:

Απαιτείται την ζώνη ασφαλείας στους πίσω επιβάτες?
Οχι, δεν απαιτω. Με εξαιρεση οταν βαζω την βαφτιστηρα μου πισω, που ειναι μικρη και διαολος σκετος κι αν δεν ειναι δεμενη δεν καθεται φρονιμα.
Ουτε εγω φοραω ζωνη ακομα κι οταν οδηγω. Μονο οταν κανω κανενα μεγαλο ταξιδι, ή αν μπω στην Αττικη οδο.

Απαραδεκτη το ξερω..

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:44, 21-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Αν και τα μεγαλύτερα προβλήματα μου τα δημιουργούν οι περίπου συνομήλικοι και πολλές φορές με έχουν τσαντίσει/κουράσει με σχόλια "καλά τόσο δεν εμπιστεύεσαι την οδήγηση σου [γυναίκα γαρ!] που φοβάσαι ότι θα μας σκοτώσεις?"

Αλλά σου λέω...δεν με νοιάζει... εφόσον μπαίνουν στο δικό μου αμάξι οφείλουν να ακολουθήσουν τους δικούς μου κανόνες. Και οι δικοί μου κανόνες λένε ότι το αμάξι ξεκινά μόνο όταν ΟΛΟΙ είναι δεμένοι
You are my HERO!!!!
Που είσαι να έρθω για χειραψία! Νομίζω σου χρωστάω και άλλη μια για κάτι άλλο!
ΚΛΑΠ ΚΛΑΠ ΚΛΑΠ! Να σου πώ ότι χάρις σε σένα από εδώ και πέρα και εγώ το ίδιο θα κάνω.Τουλάχιστον σταδιακά θα ξεκινήσω!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:17, 21-08-06:

απλά θεωρώ ότι τη μια φορά που θα γίνει η στραβή [μπορεί και ποτέ, που μακάρι] είναι μ@λ@κεία να χαθούν ζωές ή τραυματιστούν άνθρωποι σοβαρά... και προτιμώ να με πουν σπαστικιά 5 άνθρωποι [γιατί εγώ τουλ γενικά βλέπω ότι το τηρούν αρκετά το θέμα οι περισσότεροι χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αν τους το επισημάνω] παρά να οδηγώ και να σκέφτομαι ότι έχω έναν εν δυνάμει σοβαρά τραυματία στο αμάξι μου...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:05, 21-08-06:

στο δικό μου αμάξι δεν ξεκινώ τη μηχανή αν δεν έχουν βάλει ΟΛΟΙ οι επιβαίνοντες ζώνη ασφαλείας. Αν μπω σε άλλο αμάξι [ακόμα κ ταξί] φοράω πάντα ανεξάρτητα από το που κάθομαι. Οι υπόλοιποι δεν με απασχολεί τι κάνουν στο αμάξι αυτό [αν και με αυτό που διάβασα θα έπρεπε]. Με εμένα οδηγό ο μόνος που δεν έχει βάλει ζώνη στο αυτοκίνητο είναι ο παππούς μου και αυτό μόνο αφού μου έδειξε την ειδική κάρτα που έχει που λέει ότι λόγω βηματοδότη δεν πρέπει να βάζει ζώνη [δεν το ήξερα από πριν και δεν τον πίστεψα όταν απλά μου το είπε ]

Έτσι έμαθα από όταν πήρα δίπλωμα, έτσι κάνω...
Μπράβο XRZ,
Ειδικά στα καινούργια αυτοκίνητα με αερόσακο, στο περίπτερο να πρέπει να πάς επιβάλετε να φορέσεις ζώνη.
Βλέπω ότι αρκετοί έχουν ψηφήσει μόνο στα ταξίδια, γιατι ρε παιδιά μέσα στην πόλη με 20 πάτε? Η μήπως τα 100 δεν είναι ταχήτητα για να πάθεις σοβαρό ατύχημα?

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 14:08, 21-08-06:

Ψήφισα "μόνο σε ταξίδια" γιατί αν και μέσα στην πόλη την βάζω, δυστυχώς το τελευταίο διάστημα δεν....και όσο πάει την βάζω όλο και σπανιότερα....αλλά σε ταξίδια είναι MUST....

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 14:08, 21-08-06:

δεν μπορω τους υστερισμους με τις ζωνες! ενταξει φοραμε! το εχω βιωσει το θεμα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:21, 21-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
Ψήφισα "μόνο σε ταξίδια" γιατί αν και μέσα στην πόλη την βάζω, δυστυχώς το τελευταίο διάστημα δεν....και όσο πάει την βάζω όλο και σπανιότερα....αλλά σε ταξίδια είναι MUST....
η κοπελιά που καθόμασταν μαζί πριν 2 χρόνια στα ισπανικά μια παρασκευή δεν ήρθε... όταν πήρα στο κιν της να μάθω τι έγινε την πέτυχα σοκαρισμένη και χτυπημένη γιατί πηγαίνοντας να μπει σε ένα δρόμο από το σπίτι της [3 σπίτια από το δικό της το οποίο είναι το τελευταίο σε αδιέξοδο] και πηγαίνοντας με...10 ένα αμάξι, παραβιάζοντας στοπ την έφερε σβούρα 180 μοιρών... η τροχαία και το εκαβ της είπε ότι αν δεν είχε φορέσει ζώνη τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα για αυτήν..

και ήταν 3 σπίτια μακρυά από το δικό της σπίτι...μόλις... ερχόταν στο μάθημα της στο κέντρο της Αθήνας... δεν το λες ακριβώς ταξίδι

Αρχική Δημοσίευση από paikths
δεν μπορω τους υστερισμους με τις ζωνες
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν περιττό κάτι που αποδεδειγμένα είναι απαραίτητο ΠΑΝΤΑ εγώ προσωπικά δεν τολμώ να κατηγορήσω κανέναν αν παθαίνει "υστερία" με το ζήτημα και αν με θεωρούν υστερικιά για αυτό το λόγο sorry! δεν έχω εγώ το πρόβλημα

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:28, 21-08-06:

Όσο υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν περιττό κάτι που αποδεδειγμένα είναι απαραίτητο ΠΑΝΤΑ εγώ προσωπικά δεν τολμώ να κατηγορήσω κανέναν αν παθαίνει "υστερία" με το ζήτημα και αν με θεωρούν υστερικιά για αυτό το λόγο sorry! δεν έχω εγώ το πρόβλημα
Η ζώνη είναι περιτή, μια βόλτα στο ΚΑΤ σάββατο βράδυ μας δείχνει πόσο περιτή ήταν για κάποια άτομα.
XRZ και με 10 και με 20 χιλιόμετρα χωρίς ζώνη παθαίνεις ζημιά καλά κάνει πάντως η αστυνομία που έχει βάλει προστιμάρα αν δεν φοράς ζώνη/κράνος. Μήπως έτσι τουλάχιστον σωθούν κάποιες ζωές,

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

O songless_bird έγραψε στις 15:16, 21-08-06:

Παιδια το μεγαλυτερο ποσοστο ατυχηματων συμβαινει μεσα στις πολεις και σε κατοικημενες περιοχες. συνηθως μαλιστα οι εμπλεκομενοι μενουν εκει κοντα.
Σαν ποσοστο τα ατυχηματα σε περιφερειακους δρομους ειναι λιγοτερα αλλα μεγαλυτερο ποσοστο θανασιμα... Δεν συμαινει οτι ενα τρακαρισμα εντος πολης με 50khm χωρις ζωνη δεν ειναι θανασιμο...

Κακως δεν φορατε παντα ζωνη. Πιο συχνα κυκλοφορειτε εντος πολης παρα κανετε ταξιδια?...Κανω λαθος?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:34, 16-10-07:

Λοιπόν με τα νέα μέτρα βάζουν πρόστημο για τον πίσω που δεν φοράει ζώνη και πρόστημο στον οδηγό που δεν του είπε να την βάλει

Καλά κάνουν, στο αμάξι είμαστε πάντα μόνοι και με ζώνη, όταν όμως κάποιος μπεί στο πίσω κάθησμα τον υποχρεώνουμε να βάλει, όχι για πρόστημα αλλα για την ασφάλεια, πρίν ακόμο ο νόμος βγεί η φράση που ακουγαμε απο τους πίσω ήταν γιατί να την βάλω, αφού δεν γράφουν, πάντα όμως στο τέλος φορούσαν, έτσι πρέπει έτσι είναι το σωστό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fatsoula (Χαρούλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fatsoula
H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H fatsoula έγραψε στις 12:26, 22-10-07:

Πάντα..και μπροστά και πίσω!
Όταν δεν φοράνε ζώνη αυτοί που κάθονται πίσω τους υποχρεώνω να φορέσουν...(ασχέτως που δεν οδηγώ εγώ...και απλά είμαι συνοδηγός...)
Πιστεύω πως ζώνη πρέπει να φοράμε ασχέτως απο το αν δεν έχουμε ζώνη θα πρέπει να πληρώσουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:45, 22-10-07:

Αν και συμφωνώ ότι είναι απαραίτητη η ζώνη και στους πίσω επιβάτες, ομολογώ ότι ξεχνώ τόσο να την φορέσω (όταν είμαι συνεπιβάτης) όσο και να την απαιτήσω (όταν είμαι οδηγός). Λάθος μου, το ξέρω....

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:02, 22-10-07:

Εγώ πάλι στα μπροστινά καθίσματα είτε ως οδηγός είτε ως συνοδηγός βάζω στάρνταρ ζώνη ακόμα και για εκατό μέτρα.. αν είμαι πίσω δεν φοράω (παρόλο που έχω πάθει ατύχημα όντας στη πίσω θέση και χτύπησα το κεφάλι μου στο κάθισμα μπροστά ) και ποτέ δεν ασχολούμαι με το αν και οι άλλοι έχουν βάλει ζώνη ή όχι.. βλακεία!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:44, 22-10-07:

Σαν συνοδηγός φοράω πάντα ζώνη και απαιτώ και από τον οδηγό να φορέσει, ακόμα και αν η απόσταση είναι ελάχιστη...
Όταν είμαι στις πίσω θέσεις όμως δεν βάζω...δεν την έχω συνηθίσει και δεν την αντέχω βασικά (πάντως πάλι πρήζω τους μπροστινούς να βάλουν )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 19:21, 22-10-07:

Μπροστά φοράω πάντα και για οποιαδήποτε απόσταση. οσο για το πίσω ομολογώ ότι σπάνια βάζω, κυρίως στις μεγάλες αποστάσεις

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 19:31, 22-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από fatsoula
Πάντα..και μπροστά και πίσω!
Όταν δεν φοράνε ζώνη αυτοί που κάθονται πίσω τους υποχρεώνω να φορέσουν...(ασχέτως που δεν οδηγώ εγώ...και απλά είμαι συνοδηγός...)
Πιστεύω πως ζώνη πρέπει να φοράμε ασχέτως απο το αν δεν έχουμε ζώνη θα πρέπει να πληρώσουμε.
Ζώνη φοράω παντα, σε όποια θέση και να κάθομαι. Οταν οδηγώ όμως η αλήθεια είναι ότι στους πίσω δεν λέω για ζώνη. Κακώς βεβαια γιατί σε ένα ατύχημα οι πίσω είναι πιο επικίνδυνοι.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:37, 22-10-07:

Η ζωνη παει... ξεχαστικε.... Εχω καμποσους μηνες να μπω στο αμαξι μας, και στα ξενα αμαξια παντα ξεχνιεμε.
Ωστωσω οταν οδηγω το μηχανακι μου ειμαι σχεδων παντα με κρανος (υπαρχουν και η φορες που φευγουν ο μπαμπας μου με την κοπελα του με την μηχανη και δεν μενει κρανος στο σπιτι...), και με την μηχανη του μπαμπα μου ποτε με και ποτε χωρις κρανος...

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 20:32, 22-10-07:

Όταν βρίσκομαι στη θέση του οδηγού ή του συνοδηγού πάντα φοράω και πάντα λέω στο συνοδηγώ να βάλει ζώνη.
Στους πίσω δεν έλεγα ποτέ να φορέσουν(χαζομάρα μου βέβαια).Όταν καθομαι στο πισω καθισμα σπάνια φοραω ζωνη αλλα πλεον θα το καθιερώσω.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 00:31, 23-10-07:

Στο συγκεκριμένο θέμα είμαι κάθετος. Απαιτώ πάντοτε ζώνη, σε σημείο που να καταντάω σπαστικός πολλές φορές και να αναγκάζομαι να έρχομαι αντιμέτωπος με την καζούρα των άλλων.

Δεν γουστάρω να παίζω με την ζωή κανενός. Οπότε όταν έχω άλλα άτομα μέσα στο αυτοκίνητό που οδηγώ αρνούμαι να ξεκινήσω αν δεν έχουν μπει οι ζώνες, ενώ όταν είμαι επιβάτης βάζω πάντοτε τη ζώνη μου, ανεξάρτητα από το που θα κάθομαι και πόσοι φοράνε ζώνη.

Με έχουν συνηθίσει πλέον

Εν τω μεταξύ αυτή την άρνηση για τη ζώνη στην Ελλάδα δεν την καταλαβαίνω βρε παιδιά. Στην Κύπρο που έζησα 4 χρόνια ΠΑΝΤΟΤΕ, ΟΛΟΙ φορούσαν ζώνη, και το ίδιο παρατηρώ και εδώ στην Γερμανία. Δηλαδή όλοι οι άλλοι είναι υπερβολικοί;

(Υ.Γ. Δεν έχω διαβάσει την συζήτηση, οπότε δεν απαντάω σε κάποιον προσωπικά. Γενική τοποθέτηση κάνω )

Παράθεση

rose87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rose87
H rose87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H rose87 έγραψε στις 15:24, 24-10-07:

Φοράω πάντα ζώνη σε όποια θέση του αυτοκινήτου κι αν βρίσκομαι, όταν δε οδηγώ τους ζητώ πάντα να φορούν. Εκτός απο τους γονείς μου όλοι οι άλλοι φοράνε... δεν ξέρω γιατί...

Παράθεση

plokami

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη plokami
Ο plokami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O plokami έγραψε στις 20:25, 27-10-07:

Στο θέμα που έχετε αναλύσει τόσο πολύ μου επιτρέπεται να βάλω ένα βιντεάκι που έφτιαξα για να δείξω τις συνέπειες από τη μη χρήση της ζώνης ασφαλείας. Είναι λίγο σοκαριστικό αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τα βλέπουμε σε βίντεο παρά στα αλήθεια.

http://www.youtube.com/watch=χρησιμότητα της ζώνης ασφαλείας.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:58, 29-10-07:

Πολύ ωραίο βίντεο plokami!

Παράθεση

BadGuy (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BadGuy
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O BadGuy έγραψε στις 12:18, 02-11-07:

Πολύ ωραίο και πολύ σοκαριστικό!

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 17:50, 02-11-07:

Πάντα φοράω ζώνη κ απαιτώ κ από τους άλλους που βρίσκονται μέσα να δεθούν. Αφήστε που στα καινούργια αυτοκίνητα, αν δεν είσαι δεμένος οι αερόσακοι αντί να σε προστατεύουν, σε σκοτώνουν...

[Επίσης, άσχετο, αλλά όταν είναι κ άλλοι μέσα στο αμάξι μαζί μου όταν οδηγώ, με πιάνει ένα πράγμα κ πηγαίνω σαν κότα νιώθω υπεύθυνη κ δεν τρέχω...]

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 16:33, 13-11-10:

Δεν νομίζω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 19:06, 07-09-12:

Πλεον φοραω παντα ζωνη,ακομα και για πολυ μικρες αποστασεις...
Παλιοτερα που δεν φορουσα την επαθα και εβαλα μυαλο,ημουν πολυ τυχερη !! Δεν ειναι ομως ολοι τοσο τυχεροι...οποτε κατεληξα : παντα ζωνη!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

souzana

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη souzana
H souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H souzana έγραψε στις 18:29, 14-09-12:

εμένα με ενοχλει πολύ στον λαιμό γαμώτο και με εκνευρίζει αλλά τι να κάνω αναγκαστικα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:49, 07-11-12:

Κι εγώ φοράω πάντα ζώνη.
Νιωθω περίεργα αν δεν φορέσω, σαν κάτι να λείπει.
Άσε που το αυτοκίνητό μου τσιρίζει άμα δεν βάλω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους