Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,013 μέλη και 2,415,449 μηνύματα σε 75,306 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 272 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

ΓΛΩΣΣΑ και Γλώσσες Προγραμματισμού

Metal-Militiaman

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Metal-Militiaman έγραψε: στις 20:12, 13-09-08:

Είναι το πρώτο μου post και θα ήθελα να μου πείτε, μιας και βλεπω πολλούς εδω που ασχολούνται με τον προγραμματισμό, ποια γλώσσα βρίσκετε καταλληλη να ξεκινήσω, η οποία ταιριάζει περισσοτερο με αυτήν που διδάσκεται στο μάθημα "Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον λυκείου Γ λύκείου δηλ "Γλώσσα". Θυμάμε οτι η pascal την προσεγγίζει κάπως ,τι θα λέγατε για c/c++, java,basic...

Τονίζω ότι θέλω μια γλώσσα που να μοιάζει με την "Γλώσσα" περισσότερο και ας είναι και δύο αυτές.Επιπλέον τον τελευταίο καιρό άρχισε να με ενδιαφέρει ο προγραμματισμός, μέχρι και τον προηγούμενο μήνα δεν ήξερα καν τι σήμαινε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiriakoskiriakos

Νεοφερμένος

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O kiriakoskiriakos έγραψε: στις 15:45, 14-09-08:

pascal
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EpaRon (Νώντας)

Δραστήριο Μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O EpaRon έγραψε: στις 16:00, 14-09-08:

pascal και basic, ή pascal και fortran, αν θες να μοιάζουν με τη ΓΛΩΣΣΑ, αλλά μετά θα πρέπει να πας και σε πιο ανεβασμένες γλώσσες
Παράθεση

Metal-Militiaman

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Metal-Militiaman έγραψε: στις 23:37, 14-09-08:

Δηλαδή η Pascal είναι πιο εύκολη και δεν θα με μπερδέψει,μιας και θα δωσω πανελλαδικές. Μήπως ξέρεται κανένα e-book για την Pascal και απο που μορώ να κατεβάσω την τελευταία έκδοσή της?
Επισης μπορείτε να μου πείτε γενικά αν η Pascal και ΓΛΩΣΣΑ θεωρούνται εύκολες γλώσσες σε σχέση με άλλες π.χ. όπως η java
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά τον τελευταίο καιρο αρχισε να με ενδιαφέρει ο προγραμματισμός.
Παράθεση

demerlad (Χρηστος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O demerlad έγραψε: στις 11:15, 15-09-08:

Παντως μιας και ανεφερες καποιες γλωσσες η C++ ειναι απο πολυ δυσκολη...Ετσι βεβαια μου εχει πει ο κολλητος μου που εχει περασει πληροφορικη... Ενα απο τα μαθηματα που θεωρουνται παλουκακια...
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 11:41, 15-09-08:

Η C++ (όπως και η C) σου δίνει πολλές ελευθερίες (λέγε με pointers), αν δεν ξέρεις όμως να τις χειρίζεσαι σωστά μπορούν να γίνουν εφιάλτης.
Παράθεση

Fosa

Δραστήριο Μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 274 μηνύματα.

O Fosa έγραψε: στις 14:37, 15-09-08:

Κ σένα τώρα στην 3η Λυκειου σ ήρθε να μάθεις προγραμματισμό?Γιατί δεν αφοσιώνεσαι στα μαθήματά σ μόνο κ μετά να περάσεις σε μια σχολή πληροφορικής και να μάθεις εκεί όχι 1 αλλά 10 γλώσσες?
Παράθεση

Cosdel (Κώστας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O Cosdel έγραψε: στις 14:45, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Fosa
Κ σένα τώρα στην 3η Λυκειου σ ήρθε να μάθεις προγραμματισμό?Γιατί δεν αφοσιώνεσαι στα μαθήματά σ μόνο κ μετά να περάσεις σε μια σχολή πληροφορικής και να μάθεις εκεί όχι 1 αλλά 10 γλώσσες?
Και εγω θα συμφωνησω. Αν θελεις να κανεις εξασκηση και πραγματικα σου αρεσει ο προγραμματισμος, κανε τωρα καλυτερα με τη ΓΛΩΣΣΑ και μετα εχεις καιρο να κανεις και αλλες γλωσσες.

Ασε που αναλογα με τη σχολη σου μπορει να διδασκονται αλλες γλωσσες εκει.

Προς το παρον οσο πιο πολυ δουλευεις τη ΓΛΩΣΣΑ τοσο καλυτερα θα γραψεις στο τελος, ασχετα αν δεν προκειται να την ξαναδεις μπροστα σου.
Παράθεση

greggr (Γρηγόρης)

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O greggr έγραψε: στις 11:00, 18-09-08:

Metal-Militiaman
και εγώ φέτος έδωσα Πανελλήνιες και είχα τον ίδιο πόθο με σένα. Η Γλώσσα μου φαινόταν πολύ βαρετή με πολλούς περιορισμούς και αντιφάσεις. Η pascal είναι η μετάφραση της Γλώσσας στα Αγγλικά με πολύ περισσότερες δυνατότητερς φυσικά. Ωστόσο αν θες μπορείς να βρεις πολύ καλά και πολύ ζόρικα για ένα αρκετά καλό μαθητή προγράμματα ακόμα και για τη Γλώσσα.
Γι' αυτό σε συμβουλεύω ότι και οι υπόλοιποι, δηλαδή να μάθεις τη Γλώσσα τέλεια να δώσεις εξετάσεις και μετά μάθε ό,τι θες...
Παράθεση

aekara4ever (Αλέξανδρος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O aekara4ever έγραψε: στις 16:49, 25-09-08:

Απέφυγε αν μπορείς την Pascal, ναι μεν είναι το πρώτυπο της "Γλώσσας" αλλά είναι πολύ περιορισμένη σε δυνατότητες και πρωτογράφτηκε το '68/'69.
Προτίμησε ανεπτυγμένες γλώσσες π.χ. C#/C++ για βασικό προγραμματισμό, αν βέβαια τις βρίσκεις δύσκολες, που είναι το πιθανότερο να συμβεί, απλά προτίμησε την Visual Basic που είναι μια απλοϊκή γλώσσα με τη δυνατότητα να "σχεδιάζεις" οπτικά το περιβάλλον εργασίας του λογισμικού και να γράφεις εύκολα και γρήγορα Condition-Based(Βασισμένο σε Συνθήκες) κώδικα. Βέβαια, η καλύτερη λύση για σένα είναι σίγουρα μια σχολή πληροφορικής όπου θα εξοικιωθείς με πολλές γλώσσες προγραμματισμού.(κάτι τέτοιο θα ήθελα κ'εγω)

P.S.: Μάλλον φαίνεται να είμαι πολύ μικρός για να έχω γνώσεις για τις γλώσσες προγραμματισμού, αλλά ασχολούμαι με αυτόν ανελειπώς από το Πάσχα του 2006(6η Δημοτικού) και οπότε δε λέω (θέλω να πιστεύω) ασυνάρτητα πράγματα.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 16:53, 25-09-08:

Σε μια (σοβαρή) σχολή πληροφορικής δεν θα μάθεις γλώσσες, θα μάθεις τη λογική των διαφόρων ειδών προγραμματισμού (συναρτησιακός, αντικειμενοστραφής κτλ). Το να μάθεις τη σύνταξη μιας γλώσσας που δεν ξέρεις είναι τετριμμένο.
Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Tilemaxos έγραψε: στις 17:04, 25-09-08:

Φιλε θα συμφωνησω με τα παιδια... τωρα απλα ασχολισου με αυτη για να περασεις στης πανελληνιες και μετα βλεπουμε τι κανουμε ( ασε και εγω το ιδιο προβλημα εχω αλλα το συζητησα με τους καθηγητες μου και μου ειπαν να μην ασχολιθω για την ωρα)
Παράθεση

EpaRon (Νώντας)

Δραστήριο Μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O EpaRon έγραψε: στις 20:02, 25-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από aekara4ever
Προτίμησε ανεπτυγμένες γλώσσες π.χ. C#/C++ για βασικό προγραμματισμό, αν βέβαια τις βρίσκεις δύσκολες, που είναι το πιθανότερο να συμβεί, απλά προτίμησε την Visual Basic που είναι μια απλοϊκή γλώσσα με τη δυνατότητα να "σχεδιάζεις" οπτικά το περιβάλλον εργασίας του λογισμικού και να γράφεις εύκολα και γρήγορα Condition-Based(Βασισμένο σε Συνθήκες) κώδικα.
Ειδικά την c# αξίζει πολύ να τη δεις μετά το Λύκειο. Είναι πάρα πολύ αξιόλογη γλώσσα, και μια απ τις καλύτερες που υπάρχουν σήμερα
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 14:06, 08-02-09:

Εγώ παιδιά ερωτεύτηκα την DELPHI.. Όλα τα προβλήματα που είχα στην δημιουργία GUI στην C++ ξεπεράστηκαν αμέσως.
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 15:13, 08-02-09:

Και ξέθαψες ένα αρχαίο thread για να πείς αυτό;
Παράθεση

zyp

Νεοφερμένος

Ο zyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O zyp έγραψε: στις 15:42, 08-02-09:

Κι εγώ προτείνω την Visual Basic μιας και είναι απλή γλώσσα και μπορείς ταυτόχρονα να σχεδιάσεις τον διάλογο (dialog) του προγράμματος.
Παράθεση

zip_unzip

Δραστήριο Μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O zip_unzip έγραψε: στις 18:02, 14-02-09:

Γεια σας παιδιά. Λοιπόν, θα "μπω" κατ'ευθείαν στο ψητό Με ενδιαφέρει να μάθω μια γλώσσα προγραμματισμού.Ποιά έχετε να μου προτείνετε;

:thanks:
Παράθεση

baggos12 (Βαγγέλης)

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O baggos12 έγραψε: στις 19:28, 14-02-09:

Κανένα λινκ για download? Και κανένας οδηγός?
Παράθεση

Ηλίας

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 796 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε: στις 19:50, 14-02-09:

GLBasic
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 16:08, 15-02-09:

http://www.freenetpages.co.uk/hp/alan.gauld/

Μόνο αν δεν είστε 3η Λυκείου.

Απο ότι βλέπω σε βάζει πολύ ομαλά στο πνεύμα μιας γλώσσας προγραμματισμού.

Υ.Γ. Μακρυά απο proprietary γλώσσες όσο περισσότερο γίνεται. Αν κάποια στιγμή σταματήσει να αναπτύσσεται η GLBasic, θα μείνετε με το πληκτρολόγιο στο χέρι. Καλύτερα
αρχίστε απο την αρχή με όσο το δυνατόν πιο ανοιχτές και ελεύθερες γλώσσες.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια