'Εκλεισε τα 113 ο γηραιότερος άνθρωπος στον κόσμο!

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Ο γηραιότερος άνθρωπος στον κόσμο γιόρτασε χθες (Πέμπτη) τα 113α γενέθλιά του, περιγράφοντας στους δημοσιογράφους στο σπίτι του στη νότια Ιαπωνία την χαρούμενη ζωή του, την όρεξη και την υγιεινή διατροφή του.

«Είμαι χαρούμενος. Είμαι καλά. Τρώω πολύ», δήλωσε ο Τομόζι Τανάμπε την ώρα που ο δήμαρχος της πόλης του πρόσφερε μια ανθοδέσμη και ένα τεράστιο φλυτζάνι τσαγιού, με χαραγμένο πάνω του το όνομά του και την ημερομηνία γέννησής του.

Ο Τανάμπε είναι εγγεγραμμένος στο βιβλίο των Ρεκόρ Γκίνες ως ο γηραιότερος άνδρας στον κόσμο για τον περασμένο χρόνο. Η διατροφή του περιλαμβάνει κυρίως λαχανικά και θεωρεί ότι το «κλειδί» για τη μακροζωία είναι να μην πίνει κανείς αλκοόλ.

Ο πρώην δημόσιος υπάλληλος ζει με τον γιό του, πίνει καθημερινά γάλα και δεν υποφέρει από κάποια σοβαρή πάθηση. Παλαιότερα συνήθιζε να γράφει στο ημερολόγιό του καθημερινά, αλλά τώρα το έχει περιορίσει στη μια ή δύο φορές το μήνα.

«Το αγαπημένο του φαγητό είναι οι τηγανητές γαρίδες, αλλά έχουμε μάθει ότι έχει κόψει το λάδι», είπε αξιωματούχος στη γενέτειρα του Τανάμπε, την Μιγιακονόγιο, και πρόσθεσε ότι «μας έχει πει ότι θέλει να ζήσει άλλα δέκα χρόνια και ότι δεν θέλει να πεθάνει».

Οι Ιάπωνες συγκαταλέγονται στους μακροβιότερους λαούς στον κόσμο με τον αριθμό Ιαπώνων η ηλικία των οποίων ξεπερνά τα 100 χρόνια να φθάνει τις 36.276, σύμφωνα με κυβερνητική έκθεση που δόθηκε στη δημοσιότητα την περασμένη εβδομάδα.

Οι Γιαπωνέζες βρίσκονται στην κορυφή της παγκόσμιας λίστας με τις μακροβιότερες γυναίκες εδώ και 23 χρόνια, ενώ οι Ιάπωνες κατέχουν την τρίτη θέση μετά τους Ισλανδούς και τους άνδρες από το Χονγκ Κονγκ.

:):no1:

πηγή: kathimerini.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο γηραιότερος άνδρας θες να πεις. Γιατί υπάρχουν 3-4 γυναίκες που τον περνάνε περίπου 1 με 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
να τα κατοστήσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
χαχ, περνάει 10 χρόνια τον προπαππού μου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
να'ναι καλά ο άνθρωπος να αντέξει για πολύ καιρό ακόμα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αχρηστεύει όλες τις ευχές! τι να του πείς τώρα;;;"να τα εκατοστήσεις"; ή "να γίνεις μεγάλος με άσπρα μαλλιά"...;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Αχρηστεύει όλες τις ευχές! τι να του πείς τώρα;;;"να τα εκατοστήσεις"; ή "να γίνεις μεγάλος με άσπρα μαλλιά"...;;;

Να πεθάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
να τα χιλιασεις κακε ανθρωπε....:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
και πόσο να πάει πια? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Και το να ζεις τοσα χρονια δυστυχια μου φαινεται... τουλαχιστον με τα μυαλα που κουβαλαω εγω! :p Εισαι ανημπορος να κανεις το οτιδηποτε και γινεσαι βαρος στους αλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Και το να ζεις τοσα χρονια δυστυχια μου φαινεται... τουλαχιστον με τα μυαλα που κουβαλαω εγω! :p Εισαι ανημπορος να κανεις το οτιδηποτε και γινεσαι βαρος στους αλλους...
Η ζωή είναι γλυκία!!!Κι αν δεν έχει και κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και το να ζεις τοσα χρονια δυστυχια μου φαινεται... τουλαχιστον με τα μυαλα που κουβαλαω εγω! :p Εισαι ανημπορος να κανεις το οτιδηποτε και γινεσαι βαρος στους αλλους...

Δεν νομίζω πως η ζωή (η παραπάνω) είναι δυστυχία!
Η ζωή και μόνο είναι ευτυχία, και ευκαιρίες για πολλές στιγμές.Και αν υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να ζήσουν τόσο, και να είναι ευτυχισμένοι και περνάνε καλά και χαίρονται για την ζωή γενικά και την πιο συγκεκριμένα για την δική τους την ζωή..είναι ευτυχισμένοι με αυτό που ζου, τότε είναι χαρά να τους βλέπεις... :) Να είναι σε τέτοια ηλικία και να είναι ακόμα ''ζωντανοί'' Προσωπικά χαίρομαι πολύ όταν βλέπω ανάλογες περιπτώσεις...:)
όχι σαν και εμάς που δεν δίνουμε σημασία και απαξιούμε τα πάντα...Να είμαστε ευτυχισμένοι... δεν χρειάζεται τίποτα άλλο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Για να σας δωσω ενα παραδειγμα, και η 96χρονη προγιαγια μου τυπικα ειναι υγιεστατη! Εκτος απο τα προβληματα μετακινησης και αυτοεξυπηρετησης που λογικο ειναι να τα εχει καθε ανθρωπος σ' αυτη την ηλικια. Και ομως ολοι στην οικογενεια λενε: "ποτε θα πεθανει η γρια να ησυχασουμε". Ε λοιπον εγω δεν θα ηθελα ποτε να εχω μια τετοια αντιμετωπιση...

Και πιστευω οτι οι περισσοτεροι υπεργηροι ανθρωποι τυγχανουν τετοιας μεταχειρησης δυστυχως...

Επισης η συγκεκριμενη γυναικα εχει χασει 4 απο τα 6 παιδια της. Ποιος ο λογος να ζει μετα απο τοσες στεναχωριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Επισης η συγκεκριμενη γυναικα εχει χασει 4 απο τα 6 παιδια της. Ποιος ο λογος να ζει μετα απο τοσες στεναχωριες;

Αυτό όντως είναι άσχημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Για να σας δωσω ενα παραδειγμα, και η 96χρονη προγιαγια μου τυπικα ειναι υγιεστατη! Εκτος απο τα προβληματα μετακινησης και αυτοεξυπηρετησης που λογικο ειναι να τα εχει καθε ανθρωπος σ' αυτη την ηλικια. Και ομως ολοι στην οικογενεια λενε: "ποτε θα πεθανει η γρια να ησυχασουμε". Ε λοιπον εγω δεν θα ηθελα ποτε να εχω μια τετοια αντιμετωπιση...

Και πιστευω οτι οι περισσοτεροι υπεργηροι ανθρωποι τυγχανουν τετοιας μεταχειρησης δυστυχως...

Επισης η συγκεκριμενη γυναικα εχει χασει 4 απο τα 6 παιδια της. Ποιος ο λογος να ζει μετα απο τοσες στεναχωριες;

Εντάξει αυτό είναι σωστό κατά κάποιο τρόπο δεν λέω...Άλλωστε σε κανέναν δεν αξίζει τέτοια αισχρη αντιμετώπιση! Άρα εγώ καταλαβαίνω, που ίσως κάνω και λάθος, πως παίζει ρόλο και το περιβάλλον που ζει ο ηλικιωμένος. Γιατί δεν πιστεύω ότι π.χ η προγιαγιά σου το αισθάνεται αυτό..σίγουρα!
αν ο άλλος ζει σε ένα περιβάλλον που τον θέλει αυτό του το μεταδίδουν, και παίζει και αυτό ένα σημαντικό ρόλο στα πολλά χρόνια ζωής που έχει...

Και πάνω από όλα η δύναμη και η θέληση για ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
κι εμάνα η πρόγιαγιά μου είναι 98 και έχει πολλά προβλήματα... πονάει η πατούσα της...χιχι!πάντως πραγματικά το κακό με τα γειρατειά είναι οι απώλειες... τι πιο φοβερό από ένα γονιό που χανει το παιδί του;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αυτό ναι εντάξει...είναι πάρα πολύ σκληρό... σε αποτελειώνει πραγματικά! Και ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις οι μεγάλοι άνθρωποι δεν πρέπει να έχουν άσχημη αντιμετώπιση από τους υπόλοιπους! όσο μεγάλοι και να είναι, όσο και να μην είναι στα καλά τους θέλουν αγάπη...σαν μικρά παιδιά πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αυτό που έχω να πω είναι πως θα ήθελα να πάρω τα χρόνια του, αρκεί να είμαι υγιής..και ποιος δε θα ήθελε να ζήσει τόσο?....οι περισσότεροι βέβαια σε αυτή την ηλικία έχουνε προβλήματα..και αυτό που λέει ο Χρήστος θεωρώ ότι είναι λάθος..που λέει "πότε θα πεθάνει η γριά?"....εντελώς λάθος!!...γιατί την αντιμετωπίζετε έτσι?...εσάς θα σας άρεσε να σας φέρονται μ'αυτό τον τρόπο?...ελάτε στη θέση της...λίγα χρόνια της απομένουν ακόμα απ ότι κατάλαβα...θα ήθελες να τα περάσει χάλια?...τι να πω?...μακάρι να φτάσω κι εγώ ως τα 113 και να είμαι υγιέστατη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν καταλαβες καλα αυτο δεν το λεω εγω!! Το λενε τα παιδια που της εχουν απομεινει! Και τους δινω και ενα ελαφρυντικο γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο να βλεπεις τα αδερφια σου να πεθαινουν (και μαλιστα με ασχημο τροπο) και η μητερα σου να ζει ακομα! Υπαρχει ενα αισθημα... "αδικιας" (αν μπορω να το πω ετσι)


Τελος παντων... αρκετα ξεφυγαμε απο το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
από τι πεθάνανε? Είπαμε, παιδική θνησιμότητα, αλλά τόσο έντονη?


(αν σου φάνηκε αδιάκριτη ερώτηση απλά μην απαντήσεις :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top