Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,071 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,107 μηνύματα σε 92,195 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1002 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
avast!
5
23,81%
AVG Anti-Virus
1
4,76%
Avira
1
4,76%
BitDefender
3
14,29%
ClamAV / ClamWin
0
0%
Microsoft Security Essentials
0
0%
Kaspersky
0
0%
ESET
6
28,57%
Norton
1
4,76%
Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
1
4,76%
Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)
3
14,29%

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 12:45, 14-09-09:

Panda!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kansas Rocks!
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 984 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 13:09, 14-09-09:

Το Avast...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,380 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 13:58, 14-09-09:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:
Αγόρασα το καινούριο NOD32 πριν από ένα μήνα.
Μου δίνει, στο cd της εγκατάστασης, 3 κωδικούς. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να εγκατασταθει σε τρεις διαφορετικούς υπολογιστές;
Δηλαδή, μπορώ, αφού χρησιμοποιήσω τον 1ο κωδικό για τον δικό μου υπολογιστή, να το δώσω σε δύο ακόμα άλλους να το εγκαταστήσουν;

Eυχαριστώ.

Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη !w@Nn4
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε στις 15:22, 14-09-09:

Nod32!! Πολύ καλό!!:no1:

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 17:19, 14-09-09:

Κατά 99% αγόρασες το 3-licence pack, το οποίο σημαίνει ότι ΝΑΙ, είναι ΝΟΜΙΜΟ να το περάσεις σε 3pc. Αλήθεια πόσο και από που το πήρες? Αν κάπου λέει 3-licence pack είναι στανταρ για 3 πισι.

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 19:06, 14-09-09:

Το αγόρασα από το ΠΛΑΙΣΙΟ, 64 ευρώ.
Γράφει: "3 licenses for the price of 1".
Και το περσινό, που είχε μόνο έναν κωδικό, περίπου τόσο το είχα πάρει.

Υπάρχει κάποιος που να το θέλει;
Τον ένα κωδικό θα ρωτήσω έναν φίλο μου αν τον θέλει. Τον άλλο λέω να τον δώσω, για να αξιοποιηθεί από κάποιον.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 19:33, 14-09-09:

για να τν θελει καποιος δεν θα πρεπει να του στειλεις και το σιντι;
(ειμαι ασχετη αλλα μου γεννηθηκε η απορια)

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 19:37, 14-09-09:

Nαι.
Mπορώ να το στείλω.

Παράθεση

mixalis007

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mixalis007
Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O mixalis007 mixalis έγραψε στις 19:42, 14-09-09:

το ανεβαζεις στο rapidshare και απο εκει δινεις το link και το κατεβαζει ο αλλος

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 19:45, 14-09-09:

Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ.

Μόνο, σε παρακαλώ, πες μου μερικές λεπτομέρειες.
Αν το κατεβάσει από το λινκ κάποιος, το αποθηκεύει στον υπολογιστή, το ανοίγει και αυτό θα αρχίσει την εγκατάσταση μόνο του, σαν να είχε ανοίξει το cd;

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 20:09, 14-09-09:

Θα δώσεις το Product Key και αυτός που θα το πάρει θα το βάλει την Trial Version του προϊόντος που θα "κατεβάσει" από την ιστοσελίδα της ESET.Μπορείς να κρατήσεις το Product Key και όταν σου λήξει αυτό που έχεις να το ανανεώσεις αμέσως αν και θα βρεις πολλά Serials στα κρυφά σοκάκια του Internet.

Παράθεση

mixalis007

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mixalis007
Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O mixalis007 mixalis έγραψε στις 22:49, 14-09-09:

το κατεβαζει ο αλλος ανοιγει το προγραμμα κανει εγκατασταση και οταν ζητησει το serial το κανει επικολληση εκει

Παράθεση

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isidorosrigas
Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O isidorosrigas έγραψε στις 15:40, 15-09-09:

Ποίο είναι το καλύτερο Anti-Virus (για Windows φυσικά-δυστυχώς);
Εγώ έχω το Norton Anti-Virus 2009. Το είχα αγοράσει 50 ευρώ αλλά όταν έβαλα τα 7 αναγκάστηκα να το κατεβάσω από το internet.
Νομίζω πως είναι το καλύτερο!

Παράθεση

~Λένα~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 15:54, 15-09-09:

Θελω να ρωτησω κατι και εγω η ασχετη, μην ανοιγω τωρα θεμα
Τι διαφορα εχει ενα κατεβασμενο antivirus(free)απο αυτο της Αλεξανδρας π.χ με τα 64 ευρω; Ποσο καλυτερα σε προστατευει; Αξιζει;

Παράθεση

Emile

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Emile
Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Emile έγραψε στις 16:16, 15-09-09:

ΝΟD32 μαζί με Spybot Search & Destroy!

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 16:20, 15-09-09:

Τα antivirus που τα πληρώνεις σου δίνουν πλήρη προστασία του υπολογιστή σε σχέση με τις free εκδόσεις.Δεν αξίζει,όμως, να αγοράσει κάποιος antivirus γιατί ή το βρίσκει "σπασμένο" στο ίντερνετ ή "κατεβάζει" την free edition και με Serial το κάνει full ή βρίσκει full antivirus μαζί με περιοδικά υπολογιστών.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

johnykim (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη johnykim
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O johnykim έγραψε στις 16:24, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από ~Λένα~
Θελω να ρωτησω κατι και εγω η ασχετη, μην ανοιγω τωρα θεμα
Τι διαφορα εχει ενα κατεβασμενο antivirus(free)απο αυτο της Αλεξανδρας π.χ με τα 64 ευρω; Ποσο καλυτερα σε προστατευει; Αξιζει;
Υπάρχουν anti-virus free τα οποία μπορεί να είναι καλύτερα απο ένα αγορασμένο, αλλά και το ανάποδο..

Επειδή είναι δωρεάν ένα πρόγραμμα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και χειρότερο.

Στις περισσότερες περιπτώσεις φταίει πιο πολύ ο χρήστης σχετικά με τι κατεβάζει και σε τι σελίδες μπαίνει.Οπότε η γνώμη μου για καλύτερη αφάλεια είναι καλύτερος-προσεκτικότερος τρόπος χρήσης στο internet και όχι μια ακριβή σουίτα προγραμμάτων.

Με λίγα λόγια αν βάλεις ένα free και αν είσαι λίγο προσεκτική δεν θα έχεις πρόβλημα.

Παράθεση

~Λένα~

Περιβόητο Μέλος

H ~Λένα~ έγραψε στις 16:56, 15-09-09:

Αχ τωρα τα ειδα.
Ευχαριστω πολυ Γιαννηδες!!

Παράθεση

lorinser

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lorinser
Ο lorinser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται φοιτητης . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O lorinser έγραψε στις 19:34, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από johnykim
Υπάρχουν anti-virus free τα οποία μπορεί να είναι καλύτερα απο ένα αγορασμένο, αλλά και το ανάποδο..

Επειδή είναι δωρεάν ένα πρόγραμμα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και χειρότερο.

Στις περισσότερες περιπτώσεις φταίει πιο πολύ ο χρήστης σχετικά με τι κατεβάζει και σε τι σελίδες μπαίνει.Οπότε η γνώμη μου για καλύτερη αφάλεια είναι καλύτερος-προσεκτικότερος τρόπος χρήσης στο internet και όχι μια ακριβή σουίτα προγραμμάτων.

Με λίγα λόγια αν βάλεις ένα free και να είσαι λίγο προσεκτική δεν θα έχεις πρόβλημα.
εγω παλι που εχω αγορασμενο ειναι πολυ καλυτερο απο ολα τα σπασμενα που εχω δοκιμασει . απο τοτε που το εβαλα δεν εχω ξανακολλησει κατι.και να καταλαβετε μπαινω στα παντα ολα και κατεβαζω απο παντου . τα εντοπιζει ολα και τα καθαριζει. με τα σπασμενα ειχα κανει 3 φορες format. συγκεκριμενα εχω το bit-defender . ειναι τρομερο. εχει και online υποστηριξη . μια φορα ειχε κολλησει κατι κακο και τους εστειλα την αναφορα και μου εταξαν update σε 15 λεπτα και το καθαρισα . τα ατομα δεν παιζονται:no1::no1::no1::no1:

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 19:41, 15-09-09:

απο που το αγορασες?

Παράθεση

lorinser

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο lorinser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται φοιτητης . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O lorinser έγραψε στις 19:43, 15-09-09:

bit - defender internet security 2009 απλως απαιχτο

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 20:22, 15-09-09:

Τι σχέση έχουν τα σπασμένα με τα free;
Επίσης, το οτι δεν ξέρεις οτι έχεις κολλήσει κάτι, δε σημαίνει οτι δεν έχεις κολλήσει κάτι

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 21:47, 15-09-09:

Παιδιά μπορείτε απλά με free εκδόσεις να φτιάξετε 1 "προσωπική σουίτα" και να είστε οκ!!Εγώ πχ. έχω το bitdefender total security 2010 και το έχω περάσει με κοινό κλειδή της εταιρίας....και firewall έχω του comodo που είναι κορυφή...αν και το bd δεν είναι και τόσο καλό στον καθαρισμό μολυσμένων αρχείων...δεν ξέρω...θα δω τι θα κάνω....αύριο θα περάσω τα βίστα γιατί με τα 7 κόλησα πολλούς ιούς(έκανα βλακείες) και μόλις βγουν τα 7 rtm θα τα ξαναπεράσω-έχω και μερικά προβλήματα με rc...και σκέφτομαι να κάνω συndiασμό avira free με comodo firewall και δεν ξέρω τι άλλο

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 21:48, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από lorinser
bit - defender internet security 2009 απλως απαιχτο
Αν θες ξέρω κοινό κλειδί για total care 2010!!Είμαι και εγώ φαν του bd αλλά πολλα προβλήματα βρε αδερφέ!!Και μερικές φορές δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ιούς

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 22:22, 15-09-09:

Με το Norton έχω την χείριστη εμπειρία. Το symantec corporate της ίδιας εταιρίας είναι σοβαρά καλύτερο στους πόρους που τρώει αλλα έχει το ίδιο αδύναμο κατ εμένα πλέον detection. Έχω καλές εντυπώσεις για το NOD32 που έχουμε αγορασμένο στη δουλειά (σε δικτυακό περιβάλλον με server - ρουφιάνο που καρφώνει όποιον κολλήσει ιό) όπως και για το antivir που χρησιμοποιώ την τζάμπα έκδοσή του στο σπίτι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gademis : 16-09-09 στις 05:23. Αιτία: merge με το thread που παρέπεμπα σε αρχικό link
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isidorosrigas
Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O isidorosrigas έγραψε στις 22:35, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Δές εδώ ποιό χρησιμοποιούν οι πολλοί.
Με το Norton έχω την χείριστη εμπειρία. Το symantec corporate της ίδιας εταιρίας είναι σοβαρά καλύτερο στους πόρους που τρώει αλλα έχει το ίδιο αδύναμο κατ εμένα πλέον detection. Έχω καλές εντυπώσεις για το NOD32 που έχουμε αγορασμένο στη δουλειά (σε δικτυακό περιβάλλον με server - ρουφιάνο που καρφώνει όποιον κολλήσει ιό) όπως και για το antivir που χρησιμοποιώ την τζάμπα έκδοσή του στο σπίτι.
Ευχαριστώ
Ειλικρινά, είδα όλο το αυτό το forum και δεν το είδα!

Παράθεση

lorinser

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O lorinser έγραψε στις 10:00, 16-09-09:

multirama
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Τι σχέση έχουν τα σπασμένα με τα free;
Επίσης, το οτι δεν ξέρεις οτι έχεις κολλήσει κάτι, δε σημαίνει οτι δεν έχεις κολλήσει κάτι
κοιταξε αν ειχα κολλησει κατι χοντρο , θα ειχε γινει αντιληπτο.(προβληματα στον ηχο,πχ msn ,real player καθυστερηση στο ανοιγμα προγραμματων, ακομα και ροζ οθονη μου ειχε πεταξει κατα το ξεκινημα , δεν εμπαινε καν στην επιφανεια εργασιας) εχω χρησιμοποιησει το avg free ,το nod32 free που λενε οτι ειναι καλο το macaffee και αλλα . με ολα ειχα προβληματα. οσο για ορισμενες φορες που ενω εντοπιζει και δεν καθαριζει ειναι σαφες και δικαιολογει καθε φορα γιατι το κανει. πχ file was in an archieve.σαν να σου λεει για να το καθαρισω πρεπει να στο σβησω αρα καντο μονος σου.και να ξερετε οτι η μεγαλυτερη διαφορα απο τα τριαλ και ακομα αν βρειτε ενα κλειδι ειναι στο update. οταν το πηρα το 1 update κρατησε 2,5 ωρες. ενω στο τριαλ 1 λεπτο αρα δε μπορει να συγκριθει. επισης καθε 10 λεπτα εχει update . τεσπα ακομα και αν κολλησετε κατι χοντρο τους ενοχλεις online τους στελνεις την αναφορα και θα σου βρουν το update.το εχω 8 μηνες τωρα και σερφαρω αφοβα ακομα και σε σελιδες που θεωρουντε κακοβουλες εγω παταω παραβλεψη .:no1::no1::no1η τιμη του ηταν 58 ευρο με 3 αδειες χρησεως )παντως να ξερετε αναμεσα στα τριαλ επιλεξτε bit-defender . το δοκιμασε φιλος που ειχε δοκιμασει και αλλα πολλα και του καθαρισε 6 trojan σε 1 λεπτο .(total security)

Παράθεση

Undead (john)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Undead
Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

O Undead έγραψε στις 11:39, 16-09-09:

Eset Smart Security 4 σε Windows 7 μαζι με το προγραμμα επαναφορας Rollback Rx 9

Λοιπον να ξερετε οτι
αυτο το θεμα κυριαρχεί σε οσα forum σερφαρω με θεμα την τεχνολογια (πανω απο 10 ) ,και σε αυτην την ερωτηση πάντα πρώτο βγαίνει το Nod32 !
Στην 2η θέση δεν ξέρω τι γινεται , αλλά σίγουρα το KAV & το AVG ελοχεύουν εκεί γύρω .

Παράθεση

Undead (john)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Undead
Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

O Undead έγραψε στις 14:23, 16-09-09:

λοιπον τα free σιγουρα δεν ειναι τοσο καλα σαν τα αυτά του εμπορίου ! (ότι δίνεις πέρνεις ) ,όχι βεβαια ότι δεν κανουν σωστα τη δουλειά τους , αλλά να ξερετε ότι free έχουν φτιαχνεί είτε από ερασιτεχνες που τους αρεσει να αναπτύσσουν κώδικα ή από μια εταιρεία η οποια ναι μεν σου δίνει ενα free antivirus της (βλέπω AVG) αλλά πουλάει και κάτι παραπάνω στα μαγαζιά π.χ. Internet Security με αποτελεσμα να θελει να σε παροτρύνει να αγορασεις καποιο προιν της .

Παράθεση

lorinser

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O lorinser έγραψε στις 14:26, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από giannis
λοιπον τα free σιγουρα δεν ειναι τοσο καλα σαν τα αυτά του εμπορίου ! (ότι δίνεις πέρνεις ) ,όχι βεβαια ότι δεν κανουν σωστα τη δουλειά τους , αλλά να ξερετε ότι free έχουν φτιαχνεί είτε από ερασιτεχνες που τους αρεσει να αναπτύσσουν κώδικα ή από μια εταιρεία η οποια ναι μεν σου δίνει ενα free antivirus της (βλέπω AVG) αλλά πουλάει και κάτι παραπάνω στα μαγαζιά π.χ. Internet Security με αποτελεσμα να θελει να σε παροτρύνει να αγορασεις καποιο προιν της .
λογικο, αλλωστε αν το τριαλ ηταν ιδιο με το αυθεντικο τοτε ποιο το νοημα να μας πουλανε antivirus με 60 ευρο

Παράθεση

~Λένα~

Περιβόητο Μέλος

H ~Λένα~ έγραψε στις 14:59, 16-09-09:

Καηκα.
Και Αναρκι με τρομαξες με αυτο το '' οτι δεν ξέρεις οτι έχεις κολλήσει κάτι, δε σημαίνει οτι δεν έχεις κολλήσει κάτι''

Παράθεση

indiespyllak (Σπύλλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη indiespyllak
H Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H indiespyllak Lost in shadow# έγραψε στις 15:45, 16-09-09:

To avira και είναι πολύ καλό σε αντίθεση με το AVG που ποτέ δεν με προειδοποιούσε και δεν μου αναγνώριζε τους ιούς..

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 17:41, 16-09-09:

Ο κωδικός δόθηκε.

Παράθεση

DimitrisMat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitrisMat
Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 223 μηνύματα.

O DimitrisMat έγραψε στις 19:38, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από lorinser
λογικο, αλλωστε αν το τριαλ ηταν ιδιο με το αυθεντικο τοτε ποιο το νοημα να μας πουλανε antivirus με 60 ευρο
Μα οι (περισσότεροι) ιοί αναπτύσσονται από τις ανταγωνιστικές εταιρείες antivirus,η μία χτυπάει την άλλη...

Εγώ προσωπικά πάντως τόσα χρόνια δεν έχω δώσει πουθενά λεφτά για λογισμικό,από τη στιγμή που μπορώ να το βρω free.
Όσο για τους ιούς με σωστή χρήση δεν πρόκειται να κολλήσει κανείς,5 μήνες είμαι χωρίς antivirus και 1+ χρόνο χωρίς format.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 19:58, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από DimitrisMat
Μα οι (περισσότεροι) ιοί αναπτύσσονται από τις ανταγωνιστικές εταιρείες antivirus,η μία χτυπάει την άλλη...

Εγώ προσωπικά πάντως τόσα χρόνια δεν έχω δώσει πουθενά λεφτά για λογισμικό,από τη στιγμή που μπορώ να το βρω free.
Όσο για τους ιούς με σωστή χρήση δεν πρόκειται να κολλήσει κανείς,5 μήνες είμαι χωρίς antivirus και 1+ χρόνο χωρίς format.
Συγχαρητήρια, όταν αποφασίσεις με το καλό και βάλεις ένα A/V (και γενικά anti-malware) πες μας αν ο αριθμός είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος του 10.

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 19:59, 16-09-09:

Μπορείς κάποιος που είναι "ειδικός" στο ίντερνετ να έχει τον υπολογιστή του χωρίς αντιβάιρους για πάντα (που λέει ο λόγος),αλλά ο αρχάριος χρήστης (δεν θέλω να προσβάλω κανέναν) δεν ξέρει και πολλά με αποτέλεσμα να "κατεβάζει" προγράμματα που νομίζουν ότι είναι αντιβάιρους αλλά κάνουν κακό (π.χ:Antivirus XP,Antivirus 2009 κλπ).

Παράθεση

johnykim (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη johnykim
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O johnykim έγραψε στις 22:53, 16-09-09:

Δυστυχώς όσο καλή χρήση και να κάνεις στο internet ,μόνο που είσαι συνδεδεμένος και φαίνεται η IP σου, μπορεί να γίνουν πολλά.

Γι'αυτό ένα καλό free anti-virus ,και ένα scan το μήνα με ένα anti-spyware πιστέυω είναι κάποιος καλυμμένος.Επίσης μην ξεχνάμε οτι cookies,history,passwords και διάφορα άλλα προσωρινά αρχεία internet καλό θα ήταν να διαγράφονται.

Παράθεση

Chartson (Κανενας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chartson
Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O Chartson έγραψε στις 22:57, 16-09-09:

mozilla firefox+ccleaner+kespersky antivirus αντε και panda και είσαι εντάξει και φανταστείτε πως η πλοήγηση που κάνω είναι (επικίνδυνη) {απο free το avira einai kalo }

Παράθεση

DimitrisMat

Δραστήριο Μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 223 μηνύματα.

O DimitrisMat έγραψε στις 07:51, 17-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Συγχαρητήρια, όταν αποφασίσεις με το καλό και βάλεις ένα A/V (και γενικά anti-malware) πες μας αν ο αριθμός είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος του 10.
Δεν κατάλαβα τι προσπαθείς (άστοχα) να αποδείξεις.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 10:51, 17-09-09:

Δεν κατάλαβα τι προσπαθείς (άστοχα) να αποδείξεις.
Το άστοχα ή όχι θα το κρίνει κάποιος τρίτος, ούτε εσύ ούτε εγώ.

Το point ήταν ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν έχεις κολλήσει κάτι αν δεν κάνεις ποτέ scan με κανα AV και μετα γενικότερα με antimalware π.χ. a^2

(Τόσο καιρό υπήρχαν κενά σε flash -java - acrobat.)

Κατά γενική ομολογία, αν θέλεις να είσαι χωρίς AV καλό θα είναι να ανεβάζεις εδώ οτιδήποτε ενδεχομένως επικίνδυνο.

http://www.virustotal.com/

είτε εδώ

http://virusscan.jotti.org/en

Ελπίζω να τα είχες ήδη υπ όψην σου και να τα χρησιμοποιούσες.

Επίσης για web - based malware υπάρχει κι αυτό

http://wepawet.cs.ucsb.edu/index.php

Όλα τα cr@cks, k3yg3ns που (ενδεχομένως) κατεβάζεις, είναι (?) επικίνδυνα. Γι αυτό είναι καλό να υπάρχει ένα AV. Το ότι βρήκες το torrent στο γαμάτο, ούτε στο ελάχιστο δεν αποτελεί "απόδειξη" ότι είναι "καθαρό"

Από εκέι και πέρα.. Δεν ξέρω τι χρήση κάνεις γι αυτό και δεν μπορώ να ξέρω, από την περιγραφή σου όμως ότι σε προειδοποιεί (πιθανότατα το WOT), για επικίνδυνη σελίδα κι εσύ δεν του δίνεις την παραμικρή σημασία, εμένα κάτι μου δείχνεις.

Τα USB sticks επίσης αποτελούν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κίνδυνο, απ ότι (ίσως) νομίζεις. Πόσες φορές έβαλες usb άλλου στο pc σου?

(Από περιέργεια θα τρέξεις ένα a^2?)

Παράθεση

DimitrisMat

Δραστήριο Μέλος

O DimitrisMat έγραψε στις 11:38, 17-09-09:

Δεν χρησιμοιποιώ το gamato.Δεν κατεβάζω torrent.Δεν έχω βάλει USB stick στον υπολογιστή,ό,τι χρειάζομαι το μεταφέρω μέσω του κινητού καθώς δεν έχω usb stick.Δεν μπαίνω σε όλες τις επικίνδυνες σελίδες.Δεν ξέρεις τη χρήση κάνω.Δεν τρέχω το a^2,πιθανότατα θα είναι κάποιου είδους εντολή υπερφόρτωσης του cpu.Δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει για να κάνεις (σωστή) χρήση του υπολογιστή/internet.Δεν σπουδάζω πληροφορική.

Αφού έχεις περισσότερες γνώσεις θα προτιμούσα σε μια συζήτηση να κατέβεις εσύ επίπεδο,αφού εγώ δεν σε φτάνω και όχι να προσπαθείς να εντυπωσιάσεις.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 11:55, 17-09-09:

Δεν χρησιμοιποιώ το gamato.Δεν κατεβάζω torrent.Δεν έχω βάλει USB stick στον υπολογιστή,ό,τι χρειάζομαι το μεταφέρω μέσω του κινητού καθώς δεν έχω usb stick.Δεν μπαίνω σε όλες τις επικίνδυνες σελίδες.Δεν ξέρεις τη χρήση κάνω.Δεν τρέχω το a^2,πιθανότατα θα είναι κάποιου είδους εντολή υπερφόρτωσης του cpu.Δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει για να κάνεις (σωστή) χρήση του υπολογιστή/internet.Δεν σπουδάζω πληροφορική.

Αφού έχεις περισσότερες γνώσεις θα προτιμούσα σε μια συζήτηση να κατέβεις εσύ επίπεδο,αφού εγώ δεν σε φτάνω και όχι να προσπαθείς να εντυπωσιάσεις.
(1)Η χρήση του υπολογιστή σου όπως την περιγράφεις ΔΙΑΦΕΡΕΙ αρκετά από την χρήση της συντρηπτικής πλειοψηφίας χρηστών. (όχι torrents κτλ)

Π.χ. κι εγώ σε έναν πι-σι που δεν το έχω online δεν έχει και (τόσο) νόημα να έχω AV.

(2) Δεν έχει βάλει κανένας φίλος/γνωστός/συμφοιτητής usb stick στον H/Y σου? Εντύπωση μου κάνει και επανέρχομαι στο (1)

(3) a^2

(4) Δεν χρειάζεται να σπουδάζει κανείς πληροφορική για "σωστή χρήση", παρ όλα αυτα χρειάζονται ΓΝΩΣΕΙΣ. Από εκεί και πέρα αν θες απλά ένα πι-σι για το γουορντ και το εξελ τότε δεν χρειάζονται καν γνώσεις (ούτε AV)

(5) Εγώ θα σου πρότεινα να έχεις εγκατεστημένο ένα AV και απλά να κάνεις disable την active shield όταν δεν την θες.

(6) Αν ήθελα να εντυπωσιάσω θα είχα αναφερθεί σε XSS κτλ, θα σου πρότεινα no-script κτλ. Αν είπα κάτι πολύπλοκο πολύ ευχαρίστως να το αναλύσω

(7) Όλη αυτή την ώρα θεωρώ δεδομένο οτι τρέχεις windows, αν είσαι linuxas καλά κάνεις και δεν έχεις AV, και ζητώ και συγγνώμη.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 11:57, 17-09-09:

Βασικά, αυτό που λέει ο djohn και ο anarki είναι ότι δεν γνωρίζεις αν αυτή τη στιγμή έχεις ή όχι κολλήσει κάποιον ιό. Απλά γνωρίζεις ότι δεν σου δημιουργεί προβλήματα στη χρήση του.
Αν το κινητό το διαβάζεις σαν δίσκο στο pc σου και το έχεις συνδέσει και σε άλλα pc, ενδεχομένως να χεις κολλήσει κάποιον ιό. Κάντου ένα τσεκάρισμα. Επί τη ευκαιρία και για να προστατέψεις το κινητό σου αν έχει λειτουργικό (symbian, windows mobile) απο τυχόν ιούς. Στα κινητά είναι λίγο πιο επικίνδυνοι.

Όσο για τη διαφορά free και αγορασμένου antivirus, δεν ισχύει αυτό που είπε κάποιος ότι τα εμπορικά (βασικά, όλα εμπορικά είναι που λέτε, απλά κάποια δίνονται δωρεάν) είναι καλύτερα από τα δωρεάν. Έχει να κάνει με την μηχανή του antivirus και με το πόσο συχνά και πόσο πλήρη ανανεώνουν την βιβλιοθήκη τους. Το τελευταίο, σε ένα antivirus που υπάρχει και δωρεάν και επί πληρωμή, είναι το ίδιο. Συνήθως έχω παρατηρήσει ότι οι αγορασμένες εκδόσεις, προσφέρουν μαζί και τσεκάρισμα email, firewall και άλλα καλούδια, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είσαι αρκετά προστατευμένος με την δωρεάν έκδοση.

Βέβαια πάντα χρειάζεται συνεχής ενημέρωση του λειτουργικού και A/V (σε windows, όσο και να λένε το αντίθετο, όσο <<μη-άσχετος>> και να είσαι, χρειάζεται) και μια απλή firewall που να κλείνει τις πόρτες που δεν χρειαζόμαστε (των windows μια χαρά κάνει τη δουλειά της).

Πάντως ενημερώσεις χρειάζονται πάντα. Ακόμα και πειρατικό να έχετε το λειτουργικό και να το <<καταλάβει>> η MS, ενημερώσεις ασφαλείας πρέπει να γίνονται (σου επιτρέπει) είναι πλήρως απαραίτητο. Όπως και σε όλα τα λειτουργικά.

@djohn, νυσάφι πια με το XSS

Παράθεση

DimitrisMat

Δραστήριο Μέλος

O DimitrisMat έγραψε στις 11:59, 17-09-09:

ok τέλος ξέχνα και το ipod O_O

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 12:09, 17-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo

@djohn, νυσάφι πια με το XSS
When everything Fails.. Try xss-ing it

Ναι, πάντως δεν έχεις κι άδικο, το χω παραμαμήσει

Παράθεση

lorinser

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O lorinser έγραψε στις 13:31, 17-09-09:

ε τοτε τι το θελεις το ιντερνετ. εσυ ουσιαστικα δεν απολαμβανεις τιποτα.μα ουτε torrent. η μηπως νομιζεις οτι μονο τα torrent ειναι μολυσμενα. εγω παντως απο τοτε που εβαλα αγορασμενο δεν φοβαμαι τιποτα. οσο ειχα σπασμενο δεν τολμαγα να πατησω το download button .δηλ μονο σελιδες ανοιγεις?και ας ληξει επιτελους το θεμα με τα σπασμενα. και εγω οσο ειχα σπασμενο υποστηριζα οτι δεν αξιζει να πετας τα λεφτα σου για ολοκληρωμενο. μετα τα 3 format αλλαξα γνωμη και μολις ληξει παλι κανονικο θα αγορασω.!!!για χαζες τις περασατε τις εταιριες. μαλλον το αντιθετο συμβαινει.

Παράθεση

DimitrisMat

Δραστήριο Μέλος

O DimitrisMat έγραψε στις 14:44, 17-09-09:

Σε λίγο θα μου πεις ότι κάθομαι στην επιφάνεια εργασίας και κάνω F5 και τίποτα άλλο.

Παράθεση

lorinser

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O lorinser έγραψε στις 15:28, 17-09-09:

Σε λίγο θα μου πεις ότι κάθομαι στην επιφάνεια εργασίας και κάνω F5 και τίποτα άλλο.
ε πανω κατω

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 18:16, 17-09-09:

Ή αλλιώς βάλ' τε μακ ή Linux που χωρίς τη βοήθεια ΚΑΜΙΑΣ δεύτερης εταιρίας, ΔΕΝ-ΚΟΛΛΑΕΙ-ΙΟΥΣ!

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 01:22, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από nioniosmeg
Ή αλλιώς βάλ' τε μακ ή Linux που χωρίς τη βοήθεια ΚΑΜΙΑΣ δεύτερης εταιρίας, ΔΕΝ-ΚΟΛΛΑΕΙ-ΙΟΥΣ!
Δεν σημαίνει οτι είσαι ασφαλής όμως επειδή δεν κολλάει ιούς

Βασικά στο linux, αν βάζεις τα πάντα απο τα repositories, πιθανότατα δεν θα χεις πρόβλημα. Στο mac απο την άλλη, υπήρξαν πολλές πρόσφατες περιπτώσεις malware (νομίζω απο σελίδες που διαφήμιζαν αναβάθμιση σε snow leopard).

Σε κανένα απολύτως λειτουργικό δεν μπορείς να είσαι ασφαλής.
Πχ, μπορώ να καμουφλάρω την ακόλουθη εντολή:

$ rm -rf ~/ σε ένα μικρό scriptaki κάπου σε μια εφαρμογή που σου λέω να κατεβάσεις και voila, μόλις χάσατε όλα τα αρχεία σας. Δεν χρειάζεστε καν κωδικό.

Γι αυτό δεν επαναπαυόμαστε στο οτι έχουμε linux ή mac, αλλα φροντίζουμε και προσέχουμε απο που κατεβάζουμε.

Προσοχή: Μην διανοηθεί κανείς και τρέξει την ακόλουθη εντολή, σβήνει όλα τα αρχεία του προσωπικού καταλόγου κάποιου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους