Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,795 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,119 μηνύματα σε 93,212 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 860 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
avast!
6
25,00%
AVG Anti-Virus
2
8,33%
Avira
1
4,17%
BitDefender
3
12,50%
ClamAV / ClamWin
0
0%
Microsoft Security Essentials
0
0%
Kaspersky
0
0%
ESET
6
25,00%
Norton
1
4,17%
Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
1
4,17%
Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)
4
16,67%

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,388 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 04:41, 05-02-11:

Panda Antivirus Pro 2011.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 18:30, 13-02-11:

ξερει κανεις αν υπαρχει free εκδοση του nod32?
απο τα τζαμπε ποιο ειναι καλυτερο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 14-02-11 στις 01:09. Αιτία: greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 22:31, 13-02-11:

panda antivirus pro 2010

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:10, 14-02-11:

πλεον δεν χρησιμοποιω κανενα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 01:17, 14-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Freya
ξερει κανεις αν υπαρχει free εκδοση του nod32?
απο τα τζαμπε ποιο ειναι καλυτερο?
Δες εδώ για Free http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=63890.
To nod32 μόνο σε trial απ' όσο ξέρω.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:29, 14-02-11:

εμενα απο τα free με ειχε βολεψει πολυ το avira (πολυ ελαφρυ και επιανε περισσοτερους ιους απο οτι το norton) σε συνδιασμο με το spybot S&D

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:58, 14-02-11:

εμενα απο τα free με ειχε βολεψει πολυ το avira (πολυ ελαφρυ και επιανε περισσοτερους ιους απο οτι το norton
οντως,,και εγω μετα απο πολυ ψαξιμο και προγραμματα εκει κατεληξα..

δεν εχω βρει πιο ελαφρυ..

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 14:22, 14-02-11:

Δεν χρησιμοποιώ.

Παράθεση

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tiffanykal
H tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H tiffanykal έγραψε στις 15:39, 14-02-11:

Κι εγώ..

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 20:35, 14-02-11:

theodora tnx

Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη element skate
Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 245 μηνύματα.

O element skate Game is over έγραψε στις 20:40, 14-02-11:

norton εδω και 4 χρονια ποτε δεν ειχα προβλημα πλιζ μην αρχισετε κατω η symantec και τετοια γτ ως συνηθως οτι εχει επιτυχια εχει και περισσοτερους εχθρους και εχει καταντησει η ιστορια σαν να το εκανε η microsoft

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:33, 14-02-11:

οποτε το εβαλα μου φαινοταν υπερβαρο...πολυπλοκο..

Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 245 μηνύματα.

O element skate Game is over έγραψε στις 22:39, 14-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οποτε το εβαλα μου φαινοταν υπερβαρο...πολυπλοκο..
κοιτα στο βαρυ ακουγονται πολλα αλλα οι νεες εκδοσεις ειναι ελαφριες το παλιο οντως ηταν λιγο βαρυ
πολυπλοκο ειναι θεμα συνηθεις και το νεο τα κανει ολα μονο του ενημερωσεις και λοιπα οποτε δεν ειναι θεμα.
εμενα παντως το user interface του μου φαινεται πολυ καλο

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:40, 15-02-11:

το θεμα ειναι οτι το norton δεν πιανει αρκετους ιους. Το ειχα ενα χρονο και οταν εληξε και εβαλα το avira και εκανα scan μου βρηκε ενα σωρο ιους και spyware.

Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Αποκλεισμένος χρήστης

O element skate Game is over έγραψε στις 15:01, 15-02-11:

ελα τα ρε παιδια τωρα μη λεμε τετοια οταν βγαινει καποιος καινουργιος ιος 99% τον εχει βρει η symantec και εχει βγαλει ενημερωση.για το οτι ηταν βαριες και δεν ειχαν καλη αξιοπηση των πορων του συστηματος οι προηγουμενες εκδοσεις το καταλαβαινω αλλα οτι το avira πιανει περισσοτερους ιους δε μπορω να το πιστεψω.
και το avira βρηκε οτι βρηκε γτ οντας δωρεαν λογισμικο δεν εχει τοσο καλη ενημερωση απο το νορτον το οποιο συλλεγη πληροφοριες για το ποια προγραμμα ειναι κακοβουλα ή οχι και μαλλον γι αυτο δε σου εβγαζε ενημερωση.ακομα το νορτον ειναι σιωπηλο δεν ενοχλει τον χρηστη τα κανει ολα μονο του.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 13:46, 09-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny Cash
Αν και πιστεύω οτι ο τίτλος τα λέει όλα, ξανα κάνω την ερώτηση. Ποίο Antivirus χρησιμοποιείτε?
Έγω πλέων χρησιμοποιώ το Nod32. Είναι το καλλίτερο που έχω χρησιμοποιήσει. Δυστυχώς απο Interface δεν είναι ότι καλλίτερο αλλά εμένα δεν με πειράζει καθόλου!
Πάντως εγώ χρησιμοποιώ το Norton είναι βραβευμένο γιατί λένε ότι βρίσκει όλους τους ιούς (εγώ το χρησιμοποιώ για αυτό το λόγο)

Παράθεση

PanosCraft

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PanosCraft
Ο PanosCraft αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O PanosCraft Never Start Playing MineCraft...! xD έγραψε στις 13:02, 17-06-11:

Εγω δεν εχω ποια Antivirus.Αλλα παλια ειχα Nod32.Ηταν αρκετα καλο.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:44, 17-06-11:

Έχω το Eset smart security δύο χρόνια που το αναβάθμισα από το απλό Nod32.
Μέχρι στιγμής, κανένα πρόβλημα, ελαφρό, και με έχει προειδοποιήσει αρκετές φορές σε διάφορες σελίδες!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:27, 25-03-12:

Έχω linux.
Problem solved

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Αποκλεισμένος χρήστης

O element skate Game is over έγραψε στις 14:30, 25-03-12:

Για όταν μπαίνω απο win έχω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:30, 25-03-12:

Problem solved
ναι,ελυσες ενα δημιουργωντας χιλια..
ειναι σαν το γαμο ενα πραγμα,,

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Αποκλεισμένος χρήστης

O element skate Game is over έγραψε στις 14:42, 25-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ναι,ελυσες ενα δημιουργωντας χιλια..
ειναι σαν το γαμο ενα πραγμα,,
έχεις μια μανία με το linux πλέον διανομές όπως ubuntu/mint/fedora δεν έχουν κάτι να ζηλέψουν από τα windows

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:00, 25-03-12:

Την πάτησα πολύ άσχημα με το Trojan Worm:Win32/Dorkbot.A. Είχα συνδέσει τον εξωτερικό δίσκο σε υπολογιστή που δεν ο ιδιοκτήτης δεν το φρόντιζε ιδιαίτερα. Μου έκανε κρυφά όλα τα αρχεία του δίσκου, και έφτιαξε διάφορες άχρηστες και κακόβουλες συντομεύσεις. Το χειρότερο ήταν ότι οι συντομεύσεις είχαν τα ονόματα των φακέλων που είχα στο δίσκο με αποτέλεσμα να μην το προσέξω και τα εκτελέσω.

Το Microsoft Security Essentials δεν το εντόπισε κατευθείαν, έπρεπε να το υποψιάστω εγώ και να κάνω scan τον δίσκο. Αφού έσβησα το Trojan, καθάρισα τις δεκάδες συντομεύσεις τελικά αποφάσισα ότι με τα antivirus δεν πρέπει να παίζουμε όποτε αγόρασα σήμερα το ESET. Παλιότερα είχα άδεια, όποτε η ανανέωση μου στοίχισε περίπου 15€

Παράθεση

@nn@

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη @nn@
H @nn@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H @nn@ έγραψε στις 00:48, 20-04-12:

Γειά σας , θέλω να εγκαταστήσω ένα free antivirus αλλά δέν ιδέα πιό είναι το καλύτερο μήπως θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει κάποιο.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:50, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από @nn@
Γειά σας , θέλω να εγκαταστήσω ένα free antivirus αλλά δέν ιδέα πιό είναι το καλύτερο μήπως θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει κάποιο.
Απο τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό:

Παράθεση

@nn@

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη @nn@
H @nn@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H @nn@ έγραψε στις 01:09, 20-04-12:

Πιστεύετε ότι τα free antivirus καλύπτουν τις ανάγκες ενός υπολογιστή για προστασία ή είναι η έσχατη λύση?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:18, 20-04-12:

καλυπτουν αψογα,,το αβιρα εχω,,και δεν του εχει ξεφυγει τιποτα..

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 19:50, 08-06-12:

noorton!!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:09, 26-08-12:

Κι εγω τα Avira εχω βαλει αλλα οποτε τρεχουν τα updates απο πισω κολλαει ολο το συμπαν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:06, 27-08-12:

ε,,δεν κανει συνεχεια updates,,μπορεις να κλεισεις και τα αυτοματα updates..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 13:01, 04-09-12:

Εδώ είναι ένα καλό ελληνικό σάιτ με κριτικές και συμβουλές για antivirus. Καλό θα ήτανε να το επισκευτείτε:
http://www.bestantivirus.gr/index.html

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:30, 04-09-12:

Το καλητερο αντιvirus ειναι το ανθρωπινο μυαλο!
Αν πας να κατεβασεις μια εικονα και δεις οτι ειναι exe ειναι προφανες οτι δεν κατεβαζεις εικονα....
Αν κρατας παντα "καθαρο και στεγνο" το pc σου, οτι μικρο ιος-trojan κλπ και αν βρεθει μεσα μπορεις να το απομακρινεις με απλα προγραμματακια γενικοτερης συντηρης, δεν χρειαζετε ενα καθαροαιμο antivirus.
Με λιγη προσοχη πιστευω πως δεν ειναι αναγκαιο, αρκει φυσικα να εχεις και καποια εξικοιωση και να μην χρησιμοποιειτε το pc πολυ απο ατομα με διαφορετικες συνθιες απο εσενα.

Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 00:34, 17-09-12:

Μου έφεραν λοιπόν οι δικοί μου το λάπτοπ τους απ'τη δουλειά, σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Με το που το άνοιγες το pad έκανε μόνο του αμέτρητα κλικ σε όλα. Μιλάμε ΟΛΑ όμως. Παράνοια. Κατάφερα να το συνεφέρω, να κάνω update στο adivirus (ESETnod32) και scan. Βρήκε 9 infected files και διέγραψε τα 5. Το pad λειτουργεί κανονικά, αλλά τις τελευταίες ώρες μου έχει βγάλει στο log αμέτρητα αρχεία με την ένδειξη Win32/InstallMate.A potentially unwanted application, ενώ στο action λέει unable to delete, και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Στις επιλογές με το δεξί κλικ υπάρχει το delete, αλλά απ'όσο καταλαβαίνω είναι για τη διαγραφή του ιστορικού και όχι του αρχείου.

Παιδιά ένα χρόνο που λείπω ειλικρινά δεν ξέρω τι του έχουν κάνει. Και το καμάρι ο αδερφός μου τους έλεγε πως δεν χρειάζεται antivirus γιατί η χρήση που του κάνουν είναι ελάχιστη (που είναι δηλαδή, αλλά ο ίδιος όταν το παίρνει στα χέρια του, τού αλλάζει τα φώτα άλλα τέσπα).

Καμία συμβουλή, επειδή έχω πελαγώσει όσο και να ψάχνω;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:41, 17-09-12:

μπες σε safe mode και κανε delete τα προβληματικα αρχεια

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 00:41, 17-09-12:

βάλε το malwarebytes antimalware. Ισως σε βοηθησει

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 00:42, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
μπες σε safe mode και κανε delete τα προβληματικα αρχεια
Πώς μπαίνουμε σε safe mode..;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:44, 17-09-12:

κανε επανεκκινιση και μολις αρχισει πατα το F8, αν δεν πιασει δοκιμασε το del, F9, F10, F11... εξαρτατε την μητρικη σου.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 00:45, 17-09-12:

Οκ, θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,641 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:46, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Μου έφεραν λοιπόν οι δικοί μου το λάπτοπ τους απ'τη δουλειά, σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Με το που το άνοιγες το pad έκανε μόνο του αμέτρητα κλικ σε όλα. Μιλάμε ΟΛΑ όμως. Παράνοια. Κατάφερα να το συνεφέρω, να κάνω update στο adivirus (ESETnod32) και scan. Βρήκε 9 infected files και διέγραψε τα 5. Το pad λειτουργεί κανονικά, αλλά τις τελευταίες ώρες μου έχει βγάλει στο log αμέτρητα αρχεία με την ένδειξη Win32/InstallMate.A potentially unwanted application, ενώ στο action λέει unable to delete, και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Στις επιλογές με το δεξί κλικ υπάρχει το delete, αλλά απ'όσο καταλαβαίνω είναι για τη διαγραφή του ιστορικού και όχι του αρχείου.

Παιδιά ένα χρόνο που λείπω ειλικρινά δεν ξέρω τι του έχουν κάνει. Και το καμάρι ο αδερφός μου τους έλεγε πως δεν χρειάζεται antivirus γιατί η χρήση που του κάνουν είναι ελάχιστη (που είναι δηλαδή, αλλά ο ίδιος όταν το παίρνει στα χέρια του, τού αλλάζει τα φώτα άλλα τέσπα).

Καμία συμβουλή, επειδή έχω πελαγώσει όσο και να ψάχνω;
Βάλ' του linux.
Seriously, δεν νομίζω ότι χρειάζονται κάτι special.

Παράθεση

miro2

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη miro2
H miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 618 μηνύματα.

H miro2 έγραψε στις 02:19, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Βάλ' του linux.
Seriously, δεν νομίζω ότι χρειάζονται κάτι special.
για ανθρώπους μεγάλης ηλικίας που δεν είναι εξοικιωμένοι με υπολογιστές, το Linux είναι ο ασφαλέστερος δρόμος...μόνο που κάποιοι "ειδικοί" τους συμβουλεύουν να τους το βγάλουν από τον υπολογιστή, οπότε άντε μετά να τους αλλάξεις γνώμη...

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 13:54, 02-06-15:

Καλέ μου άνθρωπε, ξέρεις από βέσπα; σόρυ από Windows ήθελα να πώ.
Πήρα έναν υπολογιστή με windows κι εγκατέστησα linux. Όμως πρέπει να κρατήσω το windows τουλάχιστον όσο κρατάει η εγγύηση, αλλά ίσως και μόνιμα (ίσως μεταπουλήσω τον υπολογιστή κάποια στιγμη στο μέλλον, δεν ξέρω). Τώρα τι μέτρα προστασίας πρέπει να λάβω, λόγω ιντερνέτ; Πέστε κάνα καλό antivirus, antispyware και ό,τι άλλο χρειάζεται. Βρίσκω πολλά αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Έχω πανω από 10 χρόνια να χρησιμοποιήσω windows και ψάχνομαι...
Βασικά δεν το χρειάζομαι το windows, αλλά μπαίνω και το ψάχνω από περιέργεια και φοβάμαι μην κολλήσω τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:52, 02-06-15:

Αν χρησιμοποιείς linux για τις βασικές σου ανάγκες δεν χρειάζεται να μπαίνεις windows.

Τώρα τι windows έχεις? Αν έχεις τα 8.1 νομίζω δεν χρειάζεται να βάλεις ξεχωριστό antivirus. Το να κολλήσεις κάτι ειδικά χωρίς να μπαίνεις σε παράξενα site είναι δύσκολο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 868 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 17:00, 02-06-15:

Φυλαγε τα ρουχα σου για να 'χεις τα μισα λεει ο σοφος κοσμος.
Απο τα δωρεαν AV προτεινω το avira και απο τα αλλα το bitdefender και kaspersky (ή οπως αλλιως γραφεται).
Για spyware προτεινω το spybot search & destroy.
Ως εσχατη λυση μπορεις απλα να χρησιμοποιεις το av των windows, αλλα προσωπικα δεν το βρισκω ιδιαιτερα αποτελεσματικο.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,535 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:30, 02-06-15:

Εγώ τα χω με το δικό τους μόνο και εδώ και 2 χρόνια δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Βέβαια δεν τα χρησιμοποιώ και πολύ. Αλλά γενικά προσωπικά είμαι της άποψης πως δε χρειάζεται να μπουκώνουμε το pc με τέτοια διάφορα το αργοπορεί χωρις λόγο.

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 19:02, 02-06-15:

Τα windows7 έχω. Για antivirus δεν έχω ακόμα αποφασίσει. Βρήκα και κάτι reviews πχ όπως αυτή http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2388652,00.asp και τις κοιτάω. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν εγκαταστήσεις κάτι και δεν σού αρέσει και μετά το βγάλεις, αν αφήνει τίποτα κατάλοιπα στο σύστημα, γιατί και τέτοιο δεν θα μού άρεσε. Έχω μια μανία με την «καθαριότητα»...
Για antispyware θα βάλω το spybot search & destroy. Επίσης δεν υπάρχει CD για επανεγκατάσταση σε περίπτωση format. Εδώ τι κανουμε;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 19:38, 02-06-15:

Σε windows 7 καλό είναι να βάλεις. Αν είχες windows 8.1 πάντως δεν νομίζω να χρειαζόταν.

Κοιτάς και δωρεάν βλέπω. Εγώ πάντα τα έπαιρνα πειρατικά τα δικά μου. Για antimalware πάντα διάλεγα το malwarebytes antimalware. Για antivirus έχω περάσει από διάφορα. ESET, Bitdefender, Norton... Το bitdefender κάποια στιγμή ήταν πολύ καλό αλλά οι νεότερες εκδόσεις μου έβγαζαν ένα θεματάκι με το firewall. Το ESET πολύ παλιά το είχα αλλά ήταν καλό τότε. Το Norton ήταν το τελευταίο μου και αυτό αρκετά καλό μπορώ να πω. Από τότε που έβαλα windows 8.1 πάντως δεν έχω βάλει ξεχωριστώ antivirus γιατί έχω διαβάσει ότι το δικό τους είναι πολύ καλό.

Αυτά τα free του λινκ φαίνονται καλά. Διάλεξε και βάλε, στην τελική δεν έχουν μεγάλη διαφορά, αρκεί να μην σε ενοχλεί, να μην έχει ενοχλητικά pop ups, και να είναι ελαφρύ.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 868 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:54, 02-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Τα windows7 έχω. Για antivirus δεν έχω ακόμα αποφασίσει. Βρήκα και κάτι reviews πχ όπως αυτή http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2388652,00.asp και τις κοιτάω. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν εγκαταστήσεις κάτι και δεν σού αρέσει και μετά το βγάλεις, αν αφήνει τίποτα κατάλοιπα στο σύστημα, γιατί και τέτοιο δεν θα μού άρεσε. Έχω μια μανία με την «καθαριότητα»...
Για antispyware θα βάλω το spybot search & destroy. Επίσης δεν υπάρχει CD για επανεγκατάσταση σε περίπτωση format. Εδώ τι κανουμε;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
το νορτον που ηταν προεγκατεστημενο δε μου εχει αφησει καταλοιπα. Ηταν αρκετα ελαφρυ σε σχεση με μερικα χρονια πριν.

Πηγαινε στο start και στο search γραψε recovery media ή σκετο recovery και θα σου βγαλει το προγραμμα να φτιαξεις recovery media/disks. Οταν τα φτιαξεις και θελησεις στο μελλον να κανεις format βαζεις τα dvd κανεις boot απο εκει και σου επαναφερει το pc στην αρχικη του μορφη οταν το αγορασες. Αν υπαρχει recovery partition μπορεις να κανεις απο εκει φορματ (ειναι πιο γρηγορο).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nelliel : 02-06-15 στις 21:04.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 23:18, 03-06-15:

Ευχαριστώ πολύ όλους. Το άφησα για το σαββατοκύριακο.

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 11:19, 19-12-15:

έχω ESET NOD32 και θέλω να το αναβαθμίσω στο Smart security αλλά δεν εχω καταλάβει αν πρέπει να βάλω απλά to username και το password που μου έστειλαν με την αγορά ή αν πρέπει να κάνω απεγκατάσταση και να το εγκαταστήσω ξανά. μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 12:52, 27-12-15:

Αν έχεις μόνο το antivirus τότε κάνε απεγκατάσταση και μετά βάλε το smart security με τα νέα στοιχεία που σου στείλανε
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους