Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • avast!

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • AVG Anti-Virus

    Ψήφοι: 2 8.0%
  • Avira

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • BitDefender

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • ClamAV / ClamWin

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Defender

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Kaspersky

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ESET

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • Norton

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Panda Antivirus

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Από όλα αυτά τα Anti-Virus ποια είναι δωρεάν; Και είναι καλό να έχουμε παραπάνω από ένα anti-virus στο pc?

Μόνο ένα antivirus. Αλλιώς γίνεται μπλέξιμο μεταξύ τους.
Καλό και δωρεάν είναι το Avira.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μόνο ένα antivirus. Αλλιώς γίνεται μπλέξιμο μεταξύ τους.
Καλό και δωρεάν είναι το Avira.
Εγώ για μια περίοδο είχα 3 (avast!, nav 2006, kaspersky) και φόρτωνα το kaspersky μόνο στην εκκίνηση για τον τυπικό έλεγχο. Δε θυμάμαι να είχα πρόβλημα :S.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αν τα άλλα δεν τα χρησιμοποιείς καθόλου οκ. Αν και τότε δεν έχει νοήμα να τα εγκαθιστάς.
Σε αντίθετη περίπτωση κατασπαταλάς τους πόρους του pc σου και διατρέχεις και το κίνδυνο να δημιουργηθεί πρόβλημα.
Ίσως να χρειάζεται citation για να στηρίξω αυτά που λέω, αλλά νομίζω ένα google search θα σε πείσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αν τα άλλα δεν τα χρησιμοποιείς καθόλου οκ. Αν και τότε δεν έχει νοήμα να τα εγκαθιστάς.
Σε αντίθετη περίπτωση κατασπαταλάς τους πόρους του pc σου και διατρέχεις και το κίνδυνο να δημιουργηθεί πρόβλημα.
Ίσως να χρειάζεται citation για να στηρίξω αυτά που λέω, αλλά νομίζω ένα google search θα σε πείσει.
Είναι καλό να έχεις πάνω από ένα antivirus στο pc, δεν είναι καλό να τα έχεις όλα να φορτώνονται στην έναρξη γιατί τρώνε πολύ χώρο στη μνήμη και καθυστερούν πολύ το φόρτωμα των windows κάτα την εκκίνηση. Θα κρατήσεις το ένα και θα απενεργοποιήσεις το φόρτωμα των υπόλοιπων κατά την εκκίνηση από το msconfig
Αυτό εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
kind of...

Δεν είναι καλό να τα έχεις όλα γιατί τρώνε πολύ χώρο στη μνήμη, καθυστερούν πολύ το φόρτωμα των windows κάτα την εκκίνηση και μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα το ένα στο άλλο αν τρέχουν ταυτόχρονα. Θα κρατήσεις το ένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Ο τιτλος τα λεει ολα. Εγω χρησιμοποιω το avast 4.8 και το βρισκω παρα πολυ καλο για δωρεαν αντιβιωτικο.

Εσεις ποιο χρησιμοποιειτε? Σας καλυπτει αυτο που εχετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ενα karspersky μου εχουν βαλει...:D
and it's gooood
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
οντως. ειναι ισως το καλυτερο κατα την αποψη μου, αλλα πολυ βαρυ. ααααααααα, ξεχασα να σας πω. εκτος απο το αβαστ που εχω στο desktop, στο φορητο εχω το nod32.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Avast βεβαίως κι εγώ. Πολύ ελαφρύ, απίστευτα αποτελεσματικό, με πολλές υπηρεσίες και κυρίως νομιμότατο μέσω του activation key που σου αποστέλλει η ίδια η εταιρεία για τη home edition. Και δεν έχει περιορισμό χρόνου. Ένα χρόνο που το έχω, εχω μεινει πολύ ευχαριστημένος. Πριν το avast! είχα το γερμανικό antivir που επίσης ήταν καλό, αλλά όχι και σαν το avast.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οντως. ειναι ισως το καλυτερο κατα την αποψη μου, αλλα πολυ βαρυ. ααααααααα, ξεχασα να σας πω. εκτος απο το αβαστ που εχω στο desktop, στο φορητο εχω το nod32.


τι εννοεις βαρυ?εγω καλα το βλεπω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
ποση ραμ εχεις? αν εχεις μικρη ραμ ο υπολογιστης θα σερνεται...;)

συγκρινε:
https://www.avast.com/eng/system-requirements-avast-home.html

https://www.kaspersky.com/kaspersky_anti-virus
στο δευτερο λινκ πατα την καρτελα system requirements
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποση ραμ εχεις? αν εχεις μικρη ραμ ο υπολογιστης θα σερνεται...;)

συγκρινε: https://www.avast.com/eng/system-requirements-avast-home.html

https://www.kaspersky.com/kaspersky_anti-virus
στο δευτερο λινκ πατα την καρτελα system requirements

μικρη εχω...αλλα και παλι ο υπολογιστης δεν σερνεται....καλα τον βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
ειδες διαφορα σε απαιτησεις με το αβαστ ομως??? τεραστια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
AVG free.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
To ίδιο με τον κύριο από πάνω. Αυτός μου το πρότεινε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noodlee999

Νεοφερμένος

Η noodlee999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
κ γω το ιδιο χρησιμοποιω .........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
και εγω το avast εχω και το βρισκω πολυ καλο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Καταρχάς antivirus = αντιικό, αντιβιωτικό = vaccine :p

Εγώ το Kaspersky χρησιμοποιώ, είναι αρκετά καλό, βέβαια κανένα antivirus δεν προσφέρει απόλυτη προστασία, το καλύτερο antivirus είναι ο προσεχτικός και ενημερωμένος χρήστης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Επειδη στον δικο μου pc οτι εχει σχεση με αυτα ασχολειται ο αδερφος μου γιατι εγω ειμαι εντελως ασχετη αλλα νομιζω οτι εχει βαλει ενα που λεγεται Panda Antivirus ξερετε αν ειναι καλο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Κάτι ξέρουν οι Ρώσοι... Kaspersky κι εγώ...

Παρεπιπτόντως αν κάποιος έχει κάνει το λάθος να έχει το Norton, καλύτερα να το σβήσει και να πάρει σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top