Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,309 εγγεγραμμένα μέλη και 3,069,989 μηνύματα σε 94,298 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 414 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Προτείνετε ένα βιβλίο

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LaLuna
H LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H LaLuna έγραψε στις 21:26, 29-03-08:

ας προτεινω και το αριστουργημα της Διδους Σωηριου "Ματωμενα Χωματα"
ειμαι σιγουρη οτι οι περισσοτεροι θα το εχετε διαβασει μιας και προκειται στ αληθεια για ενα διαματι των ελληνικων κ διεθνων γραμματων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 21:30, 29-03-08:

@Michelle
Κρατος και επανασταση(LENIN-η διδασκαλια του μαρξισμου για το κρατος και τα καθηκοντα του προλεταριατου στην επανασταση) απο την συγχρονη εποχη Πιστεψε με ειναι καλο βιβλιο

Για περισσοτερες πληροφοριες κλικ στο link http://www.1917.gr/search?q=%CE%9A%C...B1%CF%83%CE%B7

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 29-03-08 στις 21:38.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:00, 01-04-08:

Και καλό πάσχα.

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 19:33, 01-04-08:

Paolo Coelho : "Στις Όχθες Του Ποταμού Πιέδρα Κάθησα Και Έκλαψα". Αυτή την περίοδο είμαι λίγο ευάλωτη συναισθηματικά. Όντως με συγκίνησε. Συναισθηματικό και ευαίσθητο...

Για ένα παράπονο κλεισμένο σε μπουκάλι στο βυθό δεν έχω άλλα δάκρυα , στέρεψε η ψυχή μου έγινε χίλια κομμάτια.

Μαζεύω τα συντρίμμια της στο δρόμο,αμάξια περνούν, περαστικοί γελούν κι εγώ σιγοκλαίω.

Το κλάμα μου ακούγεται σαν βουητό μιας άλλης εποχής τότε που οι σάλπιγγες ηχούσαν για την αγάπη μιας ωραίας κοιμωμένης με ένα πριγκηπόπουλο μα εγώ ζω σε χίλια χρόνια πιο φαρμακερά μπροστά.

Κανείς δεν μου δίνει σημασία το κουράγιο έχω για ελπίδα και την αντοχή για οδηγό.

Δεν έχω άλλα δάκρυα και όμως δακρύζω στραγγίζεται η ψυχή μου το αίμα της κάνει σταγόνα κι εγώ χάνομαι σιγά σιγά.

Νιώθω πως στερεύω και δεν θα μείνει τίποτα πια μα έχω τον άγγελο - βοηθό μου να με κρατάει αγκαλιά , μου δίνει δύναμη μου λέει πώς θα μου χαρίσει τα δικά του τα φτερά για να βρώ τον δρόμο μου , εγώ να ξαναπερπατήσω.

Πρέπει λοιπόν να σηκωθώ μα πώς να προχωρήσω μεσα σε μια τρικυμμία από χαμένα όνειρα και υποσχέσεις ,λυπάμαι μα δεν μπορώ λυγίζουν τα γονατά μου , παλεύω με τον ίδιο μου τον εαυτό.

Είναι ανώφελο τα φτερά κοπήκαν πέταξα σαν Ίκαρος που χάθηκε από εκεί ψηλά έτσι ξαφνικά από την απερισκεψία του , μα που να 'ξερα έλα ντε.

Και όμως εγώ επέζησα η άμοιρη και φόρεσα ένα χαμόγελο για ζωγραφιά στα χείλη να μου κρατάει συντροφιά.

Ξεπέρασα τον πόνο τον έκανα δώρο ακριβό τον κράτησα για φυλακτό.

Τώρα δεν έχω άλλα δάκρυα αλλά έχω άλλη καρδιά που ξέρει πως να μην δακρύζει για ό,τι εκείνη δεν αξίζει να πονά!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:38, 01-04-08:

Παμούκ Ορχάν- Χιόνι
Περίληψη
Ένα μεγάλο βιβλίο από τον Νομπελίστα Ορχάν Παμούκ, γραμμένο με σπαραχτική τρυφερότητα, για τη ζωή και τη μοίρα κρατών και ανθρώπων. 1992. Ο Κα, ποιητής και πολιτικός εξόριστος, επιστρέφει στην Τουρκία ως δημοσιογράφος για να ερευνήσει μια σειρά από ανησυχητικά γεγονότα στη μικρή πόλη Καρς, κοντά στα σύνορα με την Αρμενία. Μια «επιδημία αυτοκτονιών» μαστίζει τις νεαρές γυναίκες με μαντίλα, κι ένα θεατρικό πραξικόπημα που εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια του πριν από τις δημοτικές εκλογές τού αποκαλύπτουν πολύ περισσότερα απʼ όσα θα ʼθελε να ξέρει. Βλέπει μια πόλη στοιχειωμένη απʼ τις σιωπές της ιστορίας της, να σπαράσσεται από πολιτικές και θρησκευτικές έριδες, νʼ αργοπεθαίνει στη σκιά τής Ευρώπης. Χιονίζει αδιάκοπα τις τρεις μέρες που μένει ο Κα στο Καρς, κι εκεί, μες στην ονειρική σιωπή του χιονιού, ακούγεται ολοκάθαρα η λαχτάρα όλων των ανθρώπων για ευτυχία. Το Χιόνι τιμήθηκε το 2005 με το Γαλλικό λογοτεχνικό βραβείο Μεντισίς, ενώ οι «New York Times» το ανέδειξαν ως ένα από τα «10 καλύτερα βιβλία του 2004».
Πολύ καλό βιβλίο... πολύ!!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:00, 03-04-08:

Ένα τρυφερό μυθιστόρημα-βιογραφία για έναν άνθρωπο που προσπάθησε σκληρά για να ανέβει τα σκαλιά προς την καταξίωση, μέσα από την ευαίσθητη πένα γνωστού παραγωγικού συγγραφέα...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 06:31, 15-04-08:

Την Κυριακή τον Βαΐων γιορτάζει ο αντρούλης μου, σκέφτηκα λοιπόν να του πάρω κάποια βιβλία.
Διαβάζει αυτόν τον καιρό την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία το οποίο βιβλίο έχει νοικιάσει από την βιβλιοθήκη κ στην συνέχεια είχα ακούσει που έλεγε σε ένα φίλο του ότι θέλει να διαβάσει την Βυζαντινή κ μετά την Οθωμανική ξέρει κανείς καλά βιβλία να μου προτείνει?
Η ίσως κ κανένα άλλο διαβάζει πολύ φιλοσοφία,μυθολογία αλλά κ ιστορία.

Παράθεση

Γιώτα4169

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιώτα4169
H Γιώτα4169 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 65 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Γιώτα4169 έγραψε στις 07:54, 15-04-08:

Αγαπητή kakerlak σου προτείω το "Από πού πάνε για τον παράδεισο" εκδόσεις ΑΡΜΟΣ. Είναι κάπως μεταφυσικό αλλά πιστεύω θα αρέσει στον άντρα σου.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:47, 15-04-08:

Για οποιον αγαπα τα μυθιστορηματα..

Με τα μάτια της ψυχής
"Ζούσαν κι οι δυο παγιδευμένοι σ' ένα αίσθημα μειονεξίας που τους στερούσε τις χαρές της ζωής. Εκείνος κουβαλούσε ένα τραυματικό παρελθόν, εκείνη ένα αβάσταχτο παρόν.

Το όνειρο της αγάπης ήταν άπιαστο και για τους δυο - ή τουλάχιστον έτσι πίστευαν μέχρι εκείνη τη μέρα του Μάη που γνωρίστηκαν τυχαία κι αγαπήθηκαν παράφορα. Μαζί γνώρισαν έναν παράδεισο που ποτέ πριν δεν είχαν φανταστεί.

Όμως, από μια παραξενιά της μοίρας, τη στιγμή που το μέλλον πρόβαλλε μπροστά τους γεμάτο ελπίδες, ορθώθηκε ανάμεσά τους το παρελθόν, αμείλικτο, αναγκάζοντας εκείνον να εξαφανιστεί απροειδοποίητα από τη ζωή της. Εκείνη έμεινε να τον ψάχνει απεγνωσμένα και κάποτε έπαψε πια να περιμένει.
Μα η ζωή έχει πολλά γυρίσματα..."

Ο λογος του συγγραφεα χαρακτηριζεται απο αμεσοτητα και απλοτητα....

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 10:56, 15-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Για οποιον αγαπα τα μυθιστορηματα..

Με τα μάτια της ψυχής
A, αυτό δεν είναι ένα με μια γκαβη κι έναν loser που τον κλείσανε μέσα? Αν είναι αυτό δε μου είχε αρέσει καθόλου! (αλλα βεβαια είναι γνωστη η αβυσσαλέα αντιπάθεια μου για οτιδήποτε ρομαντικό οποτε ίσως να μην είμαι το κατάλληλο άτομο για να κρίνω. Πάω ρίξω μια επανάληψη το Icewind Dale trilogy να στανιάρω )

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:58, 15-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
A, αυτό δεν είναι ένα με μια γκαβη κι έναν loser που τον κλείσανε μέσα? Αν είναι αυτό δε μου είχε αρέσει καθόλου! (αλλα βεβαια είναι γνωστη η αβυσσαλέα αντιπάθεια μου για οτιδήποτε ρομαντικό οποτε ίσως να μην είμαι το κατάλληλο άτομο για να κρίνω. Πάω ρίξω μια επανάληψη το Icewind Dale trilogy να στανιάρω )
Ναι αυτο ειναι...και οντως δεν εισαι η καταλληλοτερη, αφου αντιπαθεις ο,τιδηποτε ρομαντικο!!!
(θυμισε μου να σε βγαλω απο τη λιστα με το Λοριεν..με κεινον σε εχω βαλει ή θυμαμαι λαθος?!)

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 11:05, 15-04-08:

Εμενα κι άλλες 153...

Κοίτα να με βάλεις με κανέναν καλύτερο τώρα! Και που να μη χρειάζεται να σφάξω ένα ολόκληρο χαρέμι για να τον έχω αποκλειστικά δικό μου, ok? (όχι τίποτα άλλο, λυπάμαι το ηρωικό σπαθί μου να χαραμίζεται για τέτοια ανούσια quests)

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 13:12, 23-04-08:

Βαρκάρισσα της χίμαιρας - Αλκυόνη Παπαδάκη

Να ονειρεύεσαι, μου 'λεγε ένας φίλος που μ' αγαπούσε και με ήξερε καλά. Τα όνειρα, συνήθως, προδίδουν. Παραπλανούν. Καμιά φορά και σκοτώνουν.
Oμως, δε γίνεται να ζεις χωρίς να ονειρεύεσαι. Δεν έχει νόημα. Δεν έχει ουσία.
Να ονειρεύεσαι!
Κοίτα μόνο να 'χεις σταμπάρει καλά την έξοδο κινδύνου από τα όνειρά σου. Τότε σώζεσαι.
Και ποιά είναι η έξοδος κινδύνου; Τίποτα δεν είναι στη ζωή το παν! Έχει και παρακάτω... Έχει κι άλλο... Προχώρα, λοιπόν, ξεκόλλα! Αυτή είναι η έξοδος κινδύνου!
Oταν ένας άνθρωπος έχει ενδώσει εντελώς στο πάθος του, είναι μάταιο να προσπαθείς να του αλλάξεις τακτική. Είναι όπως ακριβώς ο τζόγος. Όσο χάνεις, τόσο κολλάς. Έχει μια περίεργη γλύκα η αυτοκαταστροφή.

Η Αλκυόνη Παπαδάκη έχει ένα περίεργο ύφος, αλλά ταυτόχρονα πολύ ρεαλιστικό και ταξιδιάρικο. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο είναι η αγαπημένη μου Ελληνίδα συγγραφέας.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 13:14, 23-04-08:

Πάω ρίξω μια επανάληψη το Icewind Dale trilogy να στανιάρω )

Respect.
Εγώ αυτό τον καιρό διαβάζω πάλι Edgar Allan Poe, τον οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 13:17, 23-04-08:

Αρκεί να μην είσαι στις μαύρες σου γιατί μετά πας βουρ για αυτοκτονία. Η ατμμόσφαιρα της ποίησης του Πόε μου αρέσει πολύ, αν και δυσοίωνη

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 13:18, 23-04-08:

Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ και τα λογοτεχνικά του. Μόλις τελειώσω αυτό που διαβάζω τώρα, θα πάω να χτυπήσω τα άπαντα του Lovecraft.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H invalid αντ έγραψε στις 13:20, 23-04-08:

Από τη μαυρίλα στην παράνοια! Σωστό σε βρίσκω!!! Έχω ακούσει τα άπειρα για τον lovecraft αλλά δεν έχω αξιωθεί να διαβάσω ακόμα. Cthulhu ftw!!

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 13:23, 23-04-08:

Εγώ έχω διαβάσει τα βιβλία για το παιχνίδι που βασίζεται στους μύθους του (call of cthulhu) αλλά ούτε εγώ έχω αξιωθεί ακόμα να διαβάσω τα βιβλιά του... Αμέσως μετά τον Poe έχει κόψει νούμερο!

Παράθεση

fosia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fosia
H fosia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H fosia έγραψε στις 14:36, 23-04-08:

χτες τελείωσα την Βrida του Coelho...
πολύ καλό!!!
από το οπισθόφυλλο: (το πήρα στα αγγλικά αλλά κυκλοφορεί και στα ελληνικά)

"Βut how will I know who my Soulmate is?"
"By taking risks," she said to Brida. "By risking failure, disappointment, disillusion, but never ceasing in your search for Love. As long as you keep looking, you will trioumph in the end."

This is the story of Brida, a beautiful young Irish girl, and her quest for knowledge. On her journey she meets a wise man who teaches her about overcoming her fears, and a woman who teaches her how to dance to the hidden music of the world. They see in her a gift, but must let her make her own voyage of diskovery.

As Brida seeks her destiny, she struggles to find a balance between her relationships and her desire to transform herself.

A moving tale of love, passion, mystery and spirituality from the master storyteller and author of the Alchemist.

Eπίσης πολύ ωραίο μου φάνηκε το κορίτσι με τα πορτοκάλια (ο συγγραφέας νομίζω είναι αυτός που έγραψε και το Ο κόσμος της Σοφίας, επίσης καλό, αλλά μου διαφεύγει το όνομά του...)

Παράθεση

dalcfu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dalcfu
H dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dalcfu έγραψε στις 20:48, 23-04-08:

Το "Ψάχνοντας για κοχύλια" είναι όντως φοβερό!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giasas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giasas
H giasas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H giasas έγραψε στις 15:18, 28-04-08:

Και εγώ πριν λίγες μέρες διάβασα την ΄'ΜΠΡΙΝΤΑ΄' του Koelho.
Μαγικό βιβλίο..
Όσο για την Ρόζαμουντ Πίλτσερ(Ψάχνοντας για κοχύλια,Το Καρουζελ,Σεπτεμβρης,κτλ)έχω την εντύπωση ότι επαναλαμβάνεται.
.μοιάζουν πάρα πολύ οι ιστορίες μεταξύ τους.Για εμένα είναι κουραστικό.
Επίσης ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο είναι το ΄'Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΟ΄'της Τζόαν Χάρις.(Εκ.Ψυχογιός).

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 22:07, 01-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από giasas
Όσο για την Ρόζαμουντ Πίλτσερ(Ψάχνοντας για κοχύλια,Το Καρουζελ,Σεπτεμβρης,κτλ)έχω την εντύπωση ότι επαναλαμβάνεται.
.μοιάζουν πάρα πολύ οι ιστορίες μεταξύ τους.Για εμένα είναι κουραστικό.
Κοίτα εγώ σπάνια ξαναδιαβάζω βιβλίο από ίδιο συγγραφέα με κοινή ιστορία. Διάβασα το ψάχνοντας για κοχύλια και μου άρεσε αλλά όταν διάβασα την περίληψη από τα άλλα της αμέσως τα απέκλεισα γιατί απλά κάτι τέτοιο είχα ήδη διαβάσει...Το λένε πολλοί ότι επαναλαμβάνεται αλλά εμένα το συγκεκριμένο μου άρεσε δεν διάβασα κάποιο άλλο της.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andonis1_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Andonis1_
Ο Andonis1_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Andonis1_ έγραψε στις 14:55, 05-05-08:

Αρχιπέλαγος Γκούλαγκ του Alexander Solzhenitsyn είναι πολύ καλό

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 07:36, 06-05-08:

Μόλις το τελείωσα και θα πιάσω τα αντίστοιχα κόμικς!
Από Forgotten Realms καλό είναι επίσης το Elminster the making of a Mage.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 08:11, 06-05-08:

Κανένα βιβλίο γραμμένο πριν το 1900 δεν διαβάζει κανείς?

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 03:22, 07-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Διαβάζω τον τελευταίο καιρό (σαν διάλλειμα πιο πολύ μια και διαβάζεις ιστορία-ιστορία σε κανένα δεκάλεπτο) το Δεκαήμερο του Βοκκακίου.
Εχει πολλές ιστορίες που θα σου φανούν ενδιαφέρουσες.

Παράθεση

giasas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giasas
H giasas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H giasas έγραψε στις 13:45, 07-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Δεν έχει τύχει.Μπορείς να μου προτείνεις κανά δυο?
Μην μας κάνεις την παρατήρηση και μετά φεύγεις..

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 20:24, 07-05-08:

Ο μελαγχολικός θάνατος του Στρειδάκη και άλλες ιστορίες, Tim Burton.

Δεν χρειάζονται πολλά λόγια για τον Tim Burton και το γοτθικό του σύμπαν που είναι τόσο δημοφιλές στην Ελλάδα, και μάλιστα σε ένα κοινό που δεν περιορίζεται στα κορίτσια και τα αγόρια με μαύρο ρίμελ γύρω από τα μάτια... Τα μελαγχολικά τοπία και οι σκοτεινοί και ταυτόχρονα τρυφεροί χαρακτήρες που έχει την εξαιρετική ικανότητα να πλάθει σε ταινίες, όπως ο Σκαθαροζούμης, ο Ψαλιδοχέρης, ο Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης και η Νεκρή Νύφη, γίνονται ήρωες και σε αυτή τη σειρά ποιημάτων, που μάλιστα έχει εικονογραφήσει ο ίδιος. Με στίχους γλυκιάς αφέλειας, ο Burton πλάθει παραμύθια για μια σκληρή παιδική ηλικία, βουτώντας τα σε μια δυσοίωνων χρωμάτων παλέτα. Το απρόσμενα ζοφερό πλάσμα που όλοι κρύβουμε μέσα μας απολαμβάνει τον μελαγχολικό συνδυασμό λέξεων και εικόνας και το ταξίδι σε κόσμους θλιμμένους, με ήρωες μικρούς παρείσακτους.

......

Παράθεση

sostas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sostas
Ο sostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O sostas έγραψε στις 20:41, 07-05-08:

Το βιβλίο της ανησυχίας του Φερνάντο Πεσσόα, (Μπερνάρντο Σοάρες).
«Η κιβωτός της λογοτεχνίας του 20ου αιώνα » όπως αναφέρετε και στη πρώτη σελίδα του βιβλίου. Μόλις κυκλοφόρησε και ο δεύτερος τόμος, το συστήνω ανεπιφύλακτα για το πιο υπέροχο, μυστηριώδες και τρομακτικό ταξίδι στη ψυχή του ανθρώπου.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 03:11, 17-05-08:

Ντάριο Φο

"Η μαριχουάνα της μαμάς είναι η πιο γλυκειά"

εκδ. Κατσάνος

Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη provatooo
H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε στις 08:12, 17-05-08:

το μονοπατι στη θαλασσα του αντωνη σουρουνη. ενα πραγματικα ευχαριστο βιβλιο

Παράθεση

joannaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη joannaki
H joannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H joannaki έγραψε στις 21:05, 18-05-08:

''Το φιλί του δράκου'' της Χρύσας Δημουλίδου

Πολύ καλό, το διάβασα μέσα σε μια μέρα απο την περιέργεια μου να μάθω το τέλος!!

Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ghelly
H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 21:09, 18-05-08:

"To νησί της προηγούμενης ημέρας" του Έκο. Πραγματικά πολύ καλό!

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 21:23, 18-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από joannaki
''Το φιλί του δράκου'' της Χρύσας Δημουλίδου

Πολύ καλό, το διάβασα μέσα σε μια μέρα απο την περιέργεια μου να μάθω το τέλος!!
Μου έχουν πει καλά λόγια γι'αυτήν κι άλλοι. Αλλά δεν την έχω διαβάσει

Παράθεση

joannaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη joannaki
H joannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H joannaki έγραψε στις 21:32, 18-05-08:

Εγώ έχω διαβάσει τα περισσότερα απο τα βιβλία της, αλλά αυτό ήταν the best!!!!

Αξίζει να το διαβάσεις....

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 23:33, 18-05-08:

Διάβασα ένα καλό τελευταία, το Σοφό Παιδί του Χωμενίδη. Αν και γνωστός σχετικά δεν τον ήξερα και με εξέπληξε ευχάριστα ειδικά όταν διάβασα μετά ότι ήταν το πρώτο του βιβλίο. Καλή γραφή με ροή και το σοφό παιδί να 'ναι ένας δυνατός χαρακτήρας όχι τόσο συμπαθής όσο ενοχλητικά προικισμένος . Μέσα από το χιούμορ και την κριτική του ήρωα ο Χωμενίδης σατιρίζει την εποχή της μεταπολίτευσης. Η αρχή ήταν ενθουσιώδης αν και στη συνέχεια υπάρχουν κάποιες υπερβολές. Συνολικά πάντως είναι καλό βιβλίο.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 03:19, 19-05-08:

Mαγκανέλλι, "Γραμμένο για να βγάλω λεφτά"

εκδ. Γνώση

Παράθεση

dinosdi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dinosdi
Ο dinosdi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dinosdi έγραψε στις 17:47, 19-05-08:

Jose Saramago
Περί Τυφλότητας
Περί Φωτίσεως
Περί Θανάτου

Και τα τρία είναι εξαιρετικά. Ξεκινάνε από μία υπόθεση Τι-Θα-Γινόταν-Αν (υπήρχε μια επιδημία τύφλωσης, το Λευκό έβγαινε πρώτο με απόλυτη πλειοψηφία στις εκλογές, οι άνθρωποι σταματούσαν να πεθαίνουν) και περιγράφονται οι συνέπειες τόσο στην κοινωνία όσο και στους ανθρώπους με τρόπο συγκλονιστικό. Είναι από τα βιβλία που σε ακολουθούν για πολύ καιρό μετά την ανάγνωσή τους. Τα δύο πρώτα αποτελούν δίπτυχο ενώ το Περί Θανάτου από πλευράς υπόθεσης είναι αυτόνομο. Μην σας τρομάζουν οι τίτλοι, ειδικά το Περί Θανάτου είναι το πιο αισιόδοξο και κλείνοντας την τελευταία σελίδα θα σας αφήσει με χαμόγελο.

Παράθεση

Jesus ate your cake (Χεσούς)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jesus ate your cake
H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 18:13, 19-05-08:

Η απιστευτη και θλιβερη ιστορια της αθωας Ερεντιρα και της ασπλαχνης γιαγιας της - Gabriel Garcia Marquez

Παράθεση

marilou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marilou
H marilou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H marilou έγραψε στις 20:47, 23-05-08:

Γειά σε όλους!!!

Είμαι καινούριο μέλος... και θα ψαχτώ λιγάκι μέχρι να μάθω τι γίνεται!

Βιβλία που προτείνω και δεν ξέρω αν τα έχουν προτείνει άλλοι...

Ο Γλάρος Ιωννάθαν Ρίτσαρντ Μπαχ
Γράμματα σε ένα νέο ποιητή Ρίλκε
Οι δρόμοι μου Νίκος Δήμου
Σκέψεις του Έρμαν Έσε

Πολλά είπα (είχα κι άλλααααααα) ... σταματάω εδώ! Να σας ρωτήσω και κάτι... ψάχνω ένα βιβλίο που έχει εξαντληθεί " Η κραυγή του γλάρου". Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει που μπορώ να το βρω ας με ενημερώσει!

Φιλιά

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:17, 23-05-08:

Αν δεν το βρεις στο βιβλιοπωλείο των εκδόσεων Λιβάνη, δοκίμασε στην Απόλλων ΑΕ έκδοσης και διακίνησης βιβλίων.
Θα σ βοηθήσει πάρα πολύ το ISDN του βιβλίου που είναι το:
960-236-512-9

Παράθεση

marilou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marilou
H marilou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H marilou έγραψε στις 08:36, 24-05-08:

Ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω! Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ για να το βρω!
Φιλιά

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stelioskal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stelioskal
Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O stelioskal έγραψε στις 00:25, 26-05-08:

Αναμφίβολα "Το ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσυκλέτας"
του Ρόμπερτ Πίρσιγκ εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 01:36, 26-05-08:

Jerry Rubin και "Do it!"......Έτσι για να δείτε τις νεανικές σκέψεις ενός καπιτάλα

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:45, 26-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από marilou
Πολλά είπα (είχα κι άλλααααααα) ... σταματάω εδώ! Να σας ρωτήσω και κάτι... ψάχνω ένα βιβλίο που έχει εξαντληθεί " Η κραυγή του γλάρου". Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει που μπορώ να το βρω ας με ενημερώσει!Φιλιά
Η οποία είναι αληθινή ιστορία και απλά υπέροχο βιβλίο...
Όταν το έπιασα στα χέρια μου δεν μπορούσα να ξεκολλήσω με τ ι π ο τ ά!!!

Τέλειωσα "Στο ντιβάνι"- Yalom...
Και λέω να πάρω και τον "Δήμιο του έρωτα"...

Μου άρεσε πάρα πολύ και το συστήνω ανεπιφύλαχτα!!!

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 19:09, 26-05-08:

Η αέναος φιλοσοφία, του Osho.

Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LaLuna έγραψε στις 16:07, 25-06-08:

βασικα πηρα τον Αρκτικο κυκλο του Dan Βrown.
εχει κανεις ιδεα εαν ειναι καλο?
Ελπιζω να ειναι σαν τον κωδικα και το ιλουμινατι γιατι εχω 10 και κατι ωρες πτηση και
θελω να το διαβασω απνευστι...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 16:26, 25-06-08:

εχω 10 και κατι ωρες πτηση και
θελω να το διαβασω απνευστι...
...Και τι θα κάνεις τις υπόλοιπες 9 ώρες και 45 λεπτά?

Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LaLuna έγραψε στις 16:35, 25-06-08:

τροπος του λεγειν...

650 σελ. βιβλιο εινα

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 16:37, 25-06-08:

Ναι,
αλλά το διαβάζεις σα νερό,
γιατί νερό είναι βασικά...

Δε παίρνεις κάτι λογοτεχνικό? Θα βοηθήσει και να νυστάξεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους