Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,716 μέλη και 2,404,413 μηνύματα σε 74,743 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 227 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προτείνετε ένα βιβλίο

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H scar.lett έγραψε: στις 15:03, 25-04-07:

ναι ακριβώς αυτόν εννοώ.....μαύρες ώρες πέρασα με αυτό το βιβλίο. επειδή έχω σαν αρχή να διαβάζω το βιβλίο μέχρι το τέλος όσο μάπα και να είναι μαρτύρησα η γυναίκα......τελικά δεν το διάβασα όλο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 15:05, 25-04-07:

Παρ' όλα αυτά μου κίνησες την περιέργεια.
Θα ψάξω να του ρίξω μια ματιά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett έγραψε: στις 15:06, 25-04-07:

σε λυπάμαι
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 09:14, 26-04-07:

Ο Βασιλιάς, ο Σοφός και ο Γελωτοποιός, του πολύ μεγάλου Shafique Keshavjee
Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε: στις 09:40, 27-04-07:

Έχω καιρό να μπω στο e-steki και έχω αρκετές προτάσεις (θετικές και προς αποφυγή...)
Κατ' αρχάς την πάτησα για ακόμη μία φορά αγοράζοντας και διαβάζοντας ευπώλητο... "Τα πυθαγόρεια εγκλήματα" του Τεύκρου Μιχαηλίδη, ένα βιβλίο από τα πολλά που τελευταία κατατάσσονται στη λεγόμενη "μαθηματική λογοτεχνία" Βαρετό!!! Του είδους μακράν προτιμώ το "Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκολντμπαχ" του Απ. Δοξιάδη, Το ξαναδιάβασα πρόσφατα με το ίδιο ενδιαφέρον όπως και παλιότερα. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι το "Τρομορατικό χτύπημα" του Γιασμίνα Χάντρα. Πολύ πρωτότυπη ιστορία, με πολλά -κυρίως φιλειρηνικά- μηνύματα, άψογους διαλόγους και πλοκή που κρατάει τον αναγνώστη.
Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε: στις 18:23, 29-04-07:

Όταν έκλαψε ο Νίτσε του Irvin Yalom και το Νησί της Προηγούμενης Ημέρας του Ουμπέρτο Έκο. Υπέροχα βιβλία και τα ξαναδιάβασα πολλές φορές
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε: στις 18:25, 29-04-07:

"Το αρωμα του ονειρου" απο Τομ Ρομπινς. Μαγικο και αγαπημενο.
Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett έγραψε: στις 09:52, 30-04-07:

αν σας αρέσουν τα παραμύθια διαβάστε το "Μπαουντολίνο" του Ουμπέρτο Έκο
Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett έγραψε: στις 14:30, 02-05-07:

αν δεν το έχετε διαβάσει σας προτείνω το "όσα παίρνει ο άνεμος". το βιβλίο δεν έχει καμιά σχέση με την ταινία. Η ταινία αφορά σε μία αισθηματική ιστορία και με την ευκαιρία μας λέει ότι κάπου γινόταν και πόλεμος. αντίθετα το βιβλίο περνάει πολλά αντιπολεμικά και κοινωνικά μηνύματα(αν και ενδεχομένως κάποια να είναι και λίγο ρατσιστικά) και με την ευκαιρία αναφέρει και έναν έρωτα.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 15:00, 02-05-07:

Το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" και "Το άρωμα του ονείρου" μου άρεσαν και μένα πολύ! Το πρώτο συνδυάζει μυθοπλασία, ψυχανάλυση και φιλοσοφία με πολύ ωραίο τρόπο. Το ρούφηξα. Το άλλο είναι πολύ σουρρεαλιστικό και τρελό! Ταξιδιάρικο. Εδώ και ΚΑΙΡΟ διαβάζω και το "Ακόμα και οι καουμπόυσες μελαγχολούν" του ίδιου συγγραφέα και είναι πολύ ωραίο.
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε: στις 22:42, 03-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" και "Το άρωμα του ονείρου" μου άρεσαν και μένα πολύ! Το πρώτο συνδυάζει μυθοπλασία, ψυχανάλυση και φιλοσοφία με πολύ ωραίο τρόπο. Το ρούφηξα. Το άλλο είναι πολύ σουρρεαλιστικό και τρελό! Ταξιδιάρικο. Εδώ και ΚΑΙΡΟ διαβάζω και το "Ακόμα και οι καουμπόυσες μελαγχολούν" του ίδιου συγγραφέα και είναι πολύ ωραίο.
underwaterινι κι εγω εχω διαβασει το "Οταν εκλαψε ο Νιτσε" και μου αρεσε πολυ καθως και την "Θεραπεια του Σοπεναουερ" του ιδιου συγγραφεα. Ταιριαζουν τα γουστα μας στο βιβλιο
Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε: στις 23:16, 03-05-07:

Μολις τέλειωσα το "Οταν εκλαψε ο Νίτσε" και ειναι απλά υπέροχο
Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε: στις 09:04, 16-05-07:

Μηπως ξερετε αν υπαρχει κανενα ελληνικο σαιτ, που μπορουμε να διαβαζουμε κιολας αυτα τα βιβλια? Κατι εχω ακουσει για αυτο, αλλα ειναι στα αγγλικα μονο νομιζω.
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 09:59, 16-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από ghelly
Μολις τέλειωσα το "Οταν εκλαψε ο Νίτσε" και ειναι απλά υπέροχο
για πες περιπου.... ενδιαφερον ακουγετε...
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε: στις 12:55, 17-05-07:

τελειωσα το "ο διαβολος φοραει πραντα" αρκετα καλο και αναλαφρο βιβλιο. σημερα θα παω να παρω και το διβιδι για να διω και πώς ειναι σε ταινια
Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε: στις 18:40, 06-06-07:

Ίμρε Κέρτες - Αστυνομική ιστορία
Ρίτσαρντ Μπαχ - Ο γλάρος Ιώναθαν Λίβινγκστον

Εξαιρετικά για απαιτητικούς αναγνώστες.
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε: στις 19:36, 07-06-07:

"Η καλοσύνη των ξένων" - Πέτρος Τατσόπουλος
Παράθεση

fairytale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H fairytale έγραψε: στις 19:40, 07-06-07:

Του Έρωτα και της Σκιάς - Ιζαμπέλ Αλιέντε
Παράθεση

Αυτός

Νεοφερμένος

Ο Αυτός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Αυτός έγραψε: στις 18:43, 11-06-07:

" Τα μήλα του Νεύτωνα" Jean-Marie Vigoureux, Εκδόσεις Κέδρος.
Ένα ταξίδι από την εμφάνιση του ανθρώπου μέχρι το 1800. Ο συγραφέας με εκπληκτική γραφή, απλή και κατανοητή, μιλάει για τις αντιλήψεις των πρώτων ανθρώπων και των αρχαίων Ελλήνων για τη φύση . Κατόπιν αναφέρεται στην Επιστημονική επανάσταση και στους πρωταγωνιστές τους. Για τον καθένα (Κοπέρνικο, Κέπλερ, Γαλιλαίο,Newton) παραθέτει εκτενή στοιχεία για την ζωή τους την εποχή που έζησαν και το έργο τους.Το ταξίδι είναι συναρπαστικό και γοητευτικό.Όπως και η ΦΥΣΙΚΗ.
Παράθεση

Nemain

Νεοφερμένος

H Nemain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Nemain έγραψε: στις 22:14, 11-06-07:

Τάδε έφη Ζαρατούστρας του Νίτσε, είναι πολύ παρεξηγήμενο βιβλίο, αλλά είναι υπέροχο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Στωικος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους