Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,071 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,107 μηνύματα σε 92,195 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 999 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Προτείνετε ένα βιβλίο

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 08:03, 01-07-06:

Τελείωσα το Σάλεμς Λοτ (εν αναμονή του Μαύρου Πύργου VII).Εκπληκτικό θρίλερ με απίστευτη αγωνία.Μακράν ένα από τα καλύτερα έργα του υπέροχου King

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 22:39, 03-07-06:

Όπως είχε αναφέρει και η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ σε 2 προηγούμενα post της σίγουρα θα κερδίσετε αν διαβάσετε τον ΑΛΧΗΜΙΣΤΗ του ΠΑΟΛΟ ΚΟΕΛΙΟ.

Εγώ έχω να προτείνω άλλο ένα του ίδιου συγγραφέα: Ο ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Σε όσους αρέσουν τα ιστορικά μυθηστορήματα, διάβασα τελευταία την τριλογία του ΜΠΕΡΝΑΡΝΤ ΚΟΡΝΓΟΥΕΛ :

1)Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ
2)Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
3)ΕΞΚΑΛΙΜΠΕΡ

... αλλά θα πρέπει να σας αρέσουν τα βιβλία με ιστορικά στοιχεία, με λεπτομερειακές περιγραφές μαχών, καθώς και με μεσαιωνική ατμόσφαιρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 11:06, 15-07-06:

Διάβασα το πράσινο μίλι του Κινγκ.Εξαίσιο.Ο Κινγκ σε πολύ μεγάλες φόρμες και στα καλύτερα του.Υπέροχο.

25/7 βγαίνει επιτέλους ο Μαύρος Πύργος....

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Troll
Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Troll έγραψε στις 11:15, 31-07-06:

Πρίν λίγες μέρες τελείωσα το βιβλίο της Ρέας Γαλανάκη Αμίλητα βαθιά νερά (Η απαγωγή της Τασούλας). Τελικά ήταν ωραιότερο απ' ότι νόμιζα. Κάνει λόγο για μια απαγωγή κοπέλας στη Κρήτη του 1950 και τις μεγάλες αναταραχές και διαμάχες που προκάλεσε αυτή η ενέργεια στη τοπική και όχι μόνο κοινωνία. Δεν είναι απλά ένα μελόδραμα από τα συνηθισμένα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εμένα τουλάχιστον η ιστορία με τράβηξε αρκετά ώστε να το τελειώσω σε λίγες ημέρες.

Nicko_Mcbrain, είδα στις προθήκες των βιβλιοπωλείων το Μαύρο πύργο 7. Αρκετά χοντρό βιβλίο, αλλά πιστεύω ότι θα αξίζει.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:27, 31-07-06:

Ιρβιν Γιαλομ - Οταν εκλαψε ο Νιτσε

Ο αυστριακος γιατρος Μπροιερ αναλαμβανει να θεραπευσει τον φιλοσοφο Νιτσε ο οποιος ταλαιπωρειται απο χρονιες παθησεις. Αποκλειοντας διαφορες γνωστες μεχρι την εποχη μεθοδους, ο Μπροιερ μετα απο παροτρυνση του Φρουντ ξεκινα ψυχαναλυση που μεχρι τοτε δεν υπηρχε ως εννοια. Στο βιβλιο παρακολουθουμε μεσα απο μια φανταστικη συναντηση των τριων ανθρωπων, τη γεννηση της ψυχαναλυσης, την αναπτυξη θεωριων του Νιτσε, και την πορεια της υγειας του..

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 14:46, 31-07-06:

Τρούμαν Καπότε - Εν Ψυχρώ

Τoν Nοέμβριο του 1959 ο Πέρι Σμιθ και ο Ντικ Χίκοκ, δύο νεαροί κλέφτες που φορούσαν ακόμη τα άρβυλα της φυλακής, διανύουν 700 χιλιόμετρα και φτάνουν στο Κάνσας, όπου εισβάλλουν νύχτα σε ένα αγρόκτημα με σκοπό τη ληστεία. Σφάζουν, κυριολεκτικά, τον μεγαλοκτηματία Χερμπ Κλάτερ, πυροβολούν εν ψυχρώ στο κεφάλι τη σύζυγο, το γιο και την κόρη του και φεύγουν παίρνοντας 40 δολάρια από ένα συρτάρι... (Καθημερινή)

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 15:22, 31-07-06:

τι προηγούμενη βδομάδα στις διακοπές διάβασα τα "ο επίμονος κηπουρός" και το "μυστικό ποτάμι" επειδή δεν είχα να κάνω τίποτα καλύτερο και τα έδιναν δώρο εφημερίδες.

Το πρώτο μου φάνηκε αδιάφορο. Το δεύτερο επιβεβαίωσε τη γνώμη μου για τη σχέση βιβλίου - ταινίας. Οι ταινίες ωχρειούν μπροστά στα βιβλία. books ftw!

Έχω αρχίσει να διαβάζω το "φτωχούλη του θεού" του Καζατζάκη. Είναι το μοναδικό βιβλίο του που δεν έχω διαβάσει μαζί με ένα απο τα "ταξιδεύοντας" (αυτό στη ρωσία νομίζω). Μέχρι τώρα δε με απογοητεύσει ούτε στο ελάχιστο.

Θέλω να τελειώσω και το "Μην πας ποτε μόνος στο ταχυδρομείο" του Κούλουγλου, το οποίο αν και είχα αρχίσει πριν απο δυο τρεις μήνες, παράτησα γιατί κάπου έχασα το βιβλίο τώρα το ξαναβρήκα

Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoLoReS
H DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H DoLoReS έγραψε στις 16:44, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Troll
Πρίν λίγες μέρες τελείωσα το βιβλίο της Ρέας Γαλανάκη Αμίλητα βαθιά νερά (Η απαγωγή της Τασούλας).
Το διάβασα και εγώ.
Δε μου άρεσε και τόσο ο τρόπος που παρουσιάζει η Γαλανάκη μια απαγωγή, σαν το μέγα κοινωνικό πρόβλημα, της τότε κρητικής κοινωνίας, μιας και παραθέτει ψευδή στοιχεία αφού τα πρόσωπα του βιβλίου είναι υπαρκτά.

Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

H DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H DoLoReS έγραψε στις 16:53, 31-07-06:

Ενα όμορφο και χαλαρωτικό πόνημα για την παραλία είναι οι περβόητες "Λίστες" του Νίκου Δήμου. Επιβάλλεται να έχουμε μαζί μας και ένα μολυβάκι για να τις συμπληρώσουμε.

Ξεκίνησα το "Μουσική σε ξένη γλώσσα" του Κρούμυ, μια ιστορία ερωτα, φιλίας, προδοσίας και ερωτηματικών και μέχρι τώρα φαίνεται αρκετά καλό, αν και είναι το πρώτο βιβλίο που έγραψε ο Κρούμυ.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 17:02, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από DoLoReS
Ενα όμορφο και χαλαρωτικό πόνημα για την παραλία είναι οι περβόητες "Λίστες" του Νίκου Δήμου. Επιβάλλεται να έχουμε μαζί μας και ένα μολυβάκι για να τις συμπληρώσουμε.
έχει γράψει ο ίδιος και ένα εγχειρίδιο με παραγράφους που ονομάζεται "100 λόγοι που λυπάμαι που είμαι έλληνας" ή κάπως έτσι. Το απόλαυσα.

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 10:00, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από DoLoReS
Το διάβασα και εγώ.Δε μου άρεσε και τόσο ο τρόπος που παρουσιάζει η Γαλανάκη μια απαγωγή, σαν το μέγα κοινωνικό πρόβλημα, της τότε κρητικής κοινωνίας, μιας και παραθέτει ψευδή στοιχεία αφού τα πρόσωπα του βιβλίου είναι υπαρκτά.
Γιατί το λές αυτό? Δε νομίζω ότι τα στοιχεία που παραθέτει η Ρέα Γαλανάκη είναι ψευδή. Στην ενότητα επίμετρο παρουσιάζει επιμελώς και αναλυτικά τα στοιχεία στα οποία βασίστηκε και έγραψε το μυθηστορηματικό της χρονικό όπως το ονομάζει. Δεν είναι και λίγα. Εκτός αυτού προέρχονται από αξιόπιστες πηγές. Συμφωνώ ότι οι απαγωγές γενικά δεν ήταν το μέγα κοινωνικό πρόβλημα της τότε κρήτης, αλλά προσωπικά δε νομίζω ότι η πρόθεση της συγγραφέως είναι αυτή. Απλά αναφέρει ένα γεγονός που αν και συνηθισμένο οδήγησε σε καταστάσεις πρωτόγνωρες για τη τότε κρήτη και Ελλάδα γενικότερα. Το γεγονός και τις συνέπειες παρουσιάζει και δε προσπαθεί να το ανάγει σε μέγα κοινωνικό πρόβλημα. Το μέγα κοινωνικό πρόβλημα δεν ήταν η απαγωγή αυτή καθε αυτή αλλά το ότι ακολούθησε που δεν ήταν και λίγο και δεν έμεινε μόνο στα στενά Ελληνικά πλαίσια αλλά έκανε ούτε λίγο ούτε πολύ και το γύρο του κόσμου. Όσο για τα πρόσωπα είναι όλα αληθινά. Απλά επέιδή η μια πλευρά δεν έδειξε και μεγάλο ενδιαφέρον για την αναψηλάφηση της ιστορίας από τη συγγραφέα, δεν τους αναφέρει με τα ονόματά τους σε αντίθεση με την άλλη πλευρά. Τους αναφέρει απλά με την συγγενική ιδιότητά τους ως προς τους πρωταγωνιστές της ίδιας οικογένειας. Τους τελευταίους τους αναφέρει με τα ονόματά τους κανονικά. Πιστεύω ότι καλώς έπραξε αφού δεν ήθελαν οι ίδιοι να αναφερθούν τα ονόματά τους για διάφορους δικούς τους λόγους.

Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

H DoLoReS έγραψε στις 12:17, 01-08-06:

Συμφωνώ ότι οι απαγωγές γενικά δεν ήταν το μέγα κοινωνικό πρόβλημα της τότε κρήτης, αλλά προσωπικά δε νομίζω ότι η πρόθεση της συγγραφέως είναι αυτή. Απλά αναφέρει ένα γεγονός που αν και συνηθισμένο οδήγησε σε καταστάσεις πρωτόγνωρες για τη τότε κρήτη και Ελλάδα γενικότερα. Το γεγονός και τις συνέπειες παρουσιάζει και δε προσπαθεί να το ανάγει σε μέγα κοινωνικό πρόβλημα.
Η Γαλανάκη αυτή τη φορά δεν έγραψε μυθιστόρημα, αλλά ένα χρονικό, έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον εμένα.
Δεν προσπαθεί να αποδείξει οτι ήταν μέγα κοινωνικό πρόβλημα οι αρπαγές-απαγωγές (σίγουρα δεν ήταν,αν και συχνό φαινόμενο), κοινώς στην Κρήτη λέμε "κλέψιμο", αλλά προβάλλει με κουτσομπολίστικη διάθεση ένα γεγονός απλά για να γράψει τα συμπέρασματά της απο την ολη ιστορία.
Αυτή τουλάχιστον είναι η γνώμη για αυτό το βιβλίο της, που το βρήκα βαρετό.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:36, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Ιρβιν Γιαλομ - Οταν εκλαψε ο Νιτσε

Ο αυστριακος γιατρος Μπροιερ αναλαμβανει να θεραπευσει τον φιλοσοφο Νιτσε ο οποιος ταλαιπωρειται απο χρονιες παθησεις. Αποκλειοντας διαφορες γνωστες μεχρι την εποχη μεθοδους, ο Μπροιερ μετα απο παροτρυνση του Φρουντ ξεκινα ψυχαναλυση που μεχρι τοτε δεν υπηρχε ως εννοια. Στο βιβλιο παρακολουθουμε μεσα απο μια φανταστικη συναντηση των τριων ανθρωπων, τη γεννηση της ψυχαναλυσης, την αναπτυξη θεωριων του Νιτσε, και την πορεια της υγειας του..
δε μου φαινεται πολυ ενδιαφερον ρε συ...
για πες τπτ περισσοτερο!
δλδ γενικα ενα ολοκληρο βιβλιο, μονο 3 ατομα αναφερει? εχει μηνυμα? τι σου αρεσε πιο πολυ??

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,607 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:41, 01-08-06:

Ο μαγικός κύκλος τελικά δνε μου άρεσε

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 08:45, 02-08-06:

Έχω ακόμα να προτείνω ένα βιβλίο το οποίο διάβασα πρίν το βιβλίο της Ρέας Γαλανάκη, αυτό το καλοκαίρι. Πρόκειται για το λάθος του Αντώνη Σαμαράκη. (Εξηκοστή έκδοση παρακαλώ) Δυνατό βιβλίο με εκπλήξεις και ανατροπές σε καθυλώνει και αυτό. Η γλώσσα του Σαμαράκη είναι όμορφη χάρη και στην απλότητά της και απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες και κατηγορίες αναγνωστών. Όσοι αγαπούν το διάβασμα θα εκτιμήσουν το έργο που έχει αποσπάσει βραβείο και έχει μεταφραστεί και σε χώρες του εξωτερικού.

Παράθεση

Aria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aria
H Aria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Aria έγραψε στις 23:28, 06-08-06:

Ο Κολοσσός του Μαρουσίου - Henry Miller
On The Road - Jack Kerouak
Γράμματα στην 'Άννα - Άννα Σικελιανού

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:43, 07-08-06:

Giovanna εννοεις οτι το διαβαζεις και δε σου φαινεται ενδιαφερον η οτι ετσι οπως εγραψα την περιληψη δε σου κανει κλικ? Περιμενω απαντηση για να προωθησω καταλληλα το προιον
(Δεν αναφερει μονο αυτους τους 3 παντως, σε καποια δοση κανει κοιλια με τις πολλες φιλοσοφιες αλλα εγω το ρουφηξα κανονικα..Αν σου αρεσουν τα φιλοσοφικοιατρικοπεριεργα θα σ'αρεσει)

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 16:06, 10-08-06:

Πρίν λίγες μέρες τελείωσα το βιβλίο της Ρέας Γαλανάκη Αμίλητα βαθιά νερά (Η απαγωγή της Τασούλας). Τελικά ήταν ωραιότερο απ' ότι νόμιζα. Κάνει λόγο για μια απαγωγή κοπέλας στη Κρήτη του 1950 και τις μεγάλες αναταραχές και διαμάχες που προκάλεσε αυτή η ενέργεια στη τοπική και όχι μόνο κοινωνία. Δεν είναι απλά ένα μελόδραμα από τα συνηθισμένα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εμένα τουλάχιστον η ιστορία με τράβηξε αρκετά ώστε να το τελειώσω σε λίγες ημέρες.
Αν σου αρέσει η Γαλανάκη θα ξετρελαθείς με τον "Αιώνα των Λαβυρίνθων" και φυσικά το μνημειώδες "Ο βίος του Ισμαήλ Φερίκ Πασά"

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 16:10, 10-08-06:

Έχουμε και λέμε.....
1) Ο επίμονος κηπουρός, Τζόν Λε Καρέ (στο οποίο βασίστηκε η ομώνυμη υπέροχη ταινία)
2) Κάτω από το δέρμα, Μισέλ Φέιμπερ
3) Ο κόκκινος δράκος, Τόμας Χάρις
4) Το άρωμα, Πατρίκ Ζίσκιντ (παλιό αλλά το διάβασα με την αφορμή της ταινίας που θα έρθει στους κινηματογράφους φέτος το χειμώνα)

Τα προτείνω όλα μαζί γιατί συνήθως διβάζω 2-3 μαζί!!!!

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε στις 12:44, 18-08-06:

Έχω εδώ και αρκετές μέρες στα χέρια μου τον 7ο τόμο του Μαύρου Πύργου.Εκπληκτικό βιβλίο/το καλύτερο της σειράς για μένα.Εξαιρετικά καλογραμμένο,συγκηνητικό.

Απομένουν ακόμα γύρω στις 150 σελίδες για να το τελειώσω.

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε στις 16:08, 19-08-06:

Μόλις τελείωσα τον τελευταίο τόμο του Μαύρου Πύργου.Για μένα είναι το καλύτερο της σειράς και κοντά βρίσκεται το Ο Μάγος και η Γυάλινη σφαίρα (έχουν και τα 2 κάτι κοινό...)

Πολύ συγκηνητικό βιβλίο,δημιουργεί τεράστια αγωνία.Ο King σε πολύ μεγάλες φόρμες.

Με ενθουσίασε το τέλος του-ήταν κάτι που δεν περίμενα και με συγκήνισε...

Για μένα κατάφερε να είναι ένας από τους καλύτερους συγγραφείς όλων των εποχών.

Παράθεση

vaguraw (Βαγγέλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaguraw
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O vaguraw έγραψε στις 14:55, 21-08-06:

1984 - George Orwell

Τρομερο...

Παράθεση

daemon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daemon
Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O daemon έγραψε στις 13:41, 28-08-06:

Εγώ προτείνω το βιβλίο του Michael Crichton "The state of fear" (Στα ελληνικά κυκλοφορεί ως "το κράτος του φόβου" από τις εκδόσεις Bell). Πρόκειται για ένα βιβλίο περιπέτειας που αναφέρεται στο πρόβλημα της παγκόσμιας υπερθέρμανσης και την "πολιτικοποιημένη" επιστήμη.

Από το οπισθόφυλλο

"Why Politicized Science is Dangerous
(Excerpted from State of Fear)" (Από το επίσημο site του Michael Crichton)

Είναι πραγματικά καθηλωτικό.

Του Dan Brown έχω διαβάσει τον κώδικα το οποίο μου άρεσε, το "illuminati" το οποίο δε με ενθουσιάσε και το ψηφιακό οχυρό, του οποίου μόλις διάβασα το τέλος ήθελα να το πετάξω από το παράθυρο (δεν το έκανα γιατί φοβήθηκα μην πέσει σε κανένα κεφάλι
).

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 15:05, 28-08-06:

Το ψηφιακό οχυρό γιατί δεν σου άρεσε? Εντάξει δεν είπαμε να το λατρέψεις αλλά δεν ήταν και τόσο χάλια - τουλάχιστον με τα δικά μου δεδομένα πάντα! Ίσως εγώ επειδή το διάβασα στα αγγλικά να μου φαίνεται η πραγματική του αξία, ίσως δηλαδή έχασε κάτι από την μετάφραση αλλά και πάλι δεν ξέρω...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 15:39, 28-08-06:

η πραγματική αξία του ψηφιακού οχυρού είναι κάτι παραπάνω από καμία

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 15:42, 28-08-06:

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί το βιβλίο είναι χάλια...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 15:43, 28-08-06:

προβλέψιμο κάργα.
τουλάχιστον με μια αντίστοιχη κατασκοπική ταινία, έχεις και εικόνα.

Παράθεση

daemon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daemon
Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O daemon έγραψε στις 19:23, 28-08-06:

Και βασικά αυτό που γίνεται στο τέλος απλά δε στέκει. Όποιος ξέρει τα στοιχειώδη απο κρυπτογραφία μπορεί να σε διαβεβαιώσει
.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:52, 28-08-06:

Αποφασίστε επιτέλους με αυτο το βιβλίο... (Ψηφιακό οχυρό )
Πιο αμφιλεγόμενο βιβλίο δεν έχω ξαναδει εδώ μέσα....
Μια το ξεκινάω και μια το σταματαω.....

ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ????????

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O drteddy έγραψε στις 13:51, 31-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Αποφασίστε επιτέλους με αυτο το βιβλίο... (Ψηφιακό οχυρό )
Πιο αμφιλεγόμενο βιβλίο δεν έχω ξαναδει εδώ μέσα....
Μια το ξεκινάω και μια το σταματαω.....

ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ????????
Αν σου αρέσει η πλοκή γιατί να μην το τελειώσεις; Το αν σε κάποιους μπορεί να μην άρεσε είναι εντελώς υποκειμενικό, όπως για οποιοδήποτε βιβλίο. Προσωπικά το διάβασα, όπως και όλα τα βιβλία του Brown για να περάσω μερικές ευχάριστες ώρες. Δε θεωρώ ότι ο εν λόγω συγγραφέας έχει τη μέγιστη λογοτεχνική αξία, αλλά όταν θέλεις να διαβάσεις κάτι ελαφρύ χωρίς να εμβαθύνεις ιδιαίτερα είναι μια χαρά, όπως όλα τα συνωμοσιολογικά βιβλία που έχουν γίνει της μόδας μετά τον Κώδικα Da Vinci.

Με σειρά κατάταξης από το καλύτερο στο χειρότερο θα ταξινομούσα τα βιβλία του Brown ως εξής:
1. Illuminati
2. Κώδικας Da Vinci
3. Ψηφιακό οχυρό
4. Αρκτικός κύκλος (απαράδεκτο!!!!!!!)

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 09:48, 03-09-06:

Αυτό το καιρό ο πατέρας μου διαβάζει τη βιογραφία του Ρασπούτιν, από τον Εντγκαρντ Ραντζίνσκι. (700 σελίδες) Εκπληκτικό βιβλίο το οποίο λογικά θα πιάσω στα χέρια μου μόλις το τελειώσει ο πατέρας μου. Περιγράφει λεπτομέρειες για τη ζωή του πιο αινιγματικού ίσως ανθρώπου όλων των εποχών για τη Ρωσία. Ίντριγκες, πλοκή, δολοφονίες, εξουσία,ρομάντζα και άλλα πολλά στα οποία ο Ρασπούτιν ήταν άμεσα ή έμεσα αναμεμιγμένος. Σας το προτείνω με τα χίλια. Οι 700 σελίδες δεν είναι ουσιαστικό εμπόδιο, δεδομένου ότι το έργο σε σπρώχνει να το διαβάσεις μόνο και μόνο για να δείς τί γίνεται παρακάτω. Η καλύτερη και πληρέστερη βιογραφία που έχει γραφτεί ποτέ (σύμφωνα με κριτικούς) για αυτόν τον αινιγματικό άνθρωπο που έζησε στη Τσαρική Ρωσία και π΄΄εθανε λίγο πρίν την Οκτωβριανή επανάσταση του 1917. Αγοράστε το. Ακριβούτσικο αλλά αξίζει.

-Σε όλα τα καλά βιβλιοπωλεία. Τιμή 25 ευρώ περίπου. (Αν θυμάμαι καλά)

Παράθεση

Aria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aria
H Aria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Aria έγραψε στις 16:20, 03-09-06:

Ένα πολύ καλό βιβλίο από τη σειρά των "Μυστικών" βιβλίων
του Ιωάννη Γιαννόπουλου- εκδόσεις Έσοπτρον-είναι:

Η Μυστική Ακρόπολη- Η άγνωστη πλευρά του Ιερού βράχου
των Αθηνών

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 13:52, 08-09-06:

Μου αρεσε "Οι παραχαρακτες της ευτυχιας" της Ευας Ομηρολη.
Στην παραλια περασα καλα διαβαζωντας "Επιμονος κηπουρος" του John le Carre.

Παράθεση

Amelie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 15:23, 08-09-06:

Προτίνω τα
Ο πίνακας της Φλάνδρας και Η βασίλισα του Νότου του Ρεβέρτε...
Καταπληκτικά βιβλία και τα δύο...

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 18:12, 08-09-06:

Εκτός από τον κώδικα του Da Vinvci, άρχισα χωρίς να τελειώσω ποτέ και τον πίνακα της Φλάνδρας. Είχε ενδιαφέρον και ήταν σαφώς καλύτερο από τον κώδικα αλλά το παρατράβηξε κάποια στιγμη. Τώρα διαβάζω το "κουρδιστό πουλί" του Χαρούκι Μουρακάμι, το οποίο μου φαίνεται αρκετά καλό.

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O drteddy έγραψε στις 13:17, 17-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Amelie
Προτίνω τα
Ο πίνακας της Φλάνδρας και Η βασίλισα του Νότου του Ρεβέρτε...
Καταπληκτικά βιβλία και τα δύο...
Όπως και ο "Δάσκαλος της ξιφασκίας", "Το αίνιγμα της Σεβίλλης" του ιδίου. Σαφώς ανώτερα από τα προβλέψιμα και επίπεδα του Dan Brown....

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:21, 20-09-06:

'Ενα από τα αγαπημένα μου βιβλία είναι "Τα μπλουζ του έρωτα και του θανάτου" του Πάτρικ Νιτ. Αν σας ενθουσιάζουν η τζαζ, ο αμερικανικός νότος σε συνδυασμό με έναν απίστευτο έρωτα και μια ευφυή γραφή αυτό το βιβλίο είναι για εσάς!

Παράθεση

Pepper-ann

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pepper-ann
H Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Pepper-ann έγραψε στις 23:41, 01-10-06:

Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες : Δώδεκα Διηγήματα Περιπλανώμενα
Και μόνο το όνομα του Μάρκες νομίζω ότι είναι ενδεικτικό της ποιότητας του βιβλίου.

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 17:02, 05-10-06:

Ωραίο βιβλίο είναι το '' Ο κόσμος της Σοφίας'' και είναι βασικά φιλοσοφικό!

Πάντως εγώ τρελαίνομαι και για Χάρι Πότερ!!!Μ' άρεσαν όλα τα βιβλία αλλα περισσότερο το 3ο κ το 5ο!

Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

H DoLoReS έγραψε στις 12:00, 10-10-06:

Του Χρήστου Γιανναρά το "Σχόλιο στο Άσμα Ασμάτων".
Μου άρεσε πολύ.
Το μεγαλείο της αγάπης και του έρωτα.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,262 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:41, 10-10-06:

Το τελείωσα προχθές το βράδυ και μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη, όπως σχεδόν πάντα από τα βιβλία αυτού του συγγραφέα. Πρόκειται για το καινούργιο μυθιστόρημα του Χ.Α.Χωμενίδη "Το σπίτι και το κελλί". Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,262 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:37, 24-10-06:

Μόλις διάβασα το "Κύκλος του Αίματος" του Jerome Delafosse.
Άλλο ένα από αυτά τα βιβλία με τις μυστικές θρησκευτικές οργανώσεις, τους γρίφους και τους κώδικες που κυκλοφορούν κατά συρροήν πλέον!
Για παραλία πάντως, το προτείνω ανεπιφύλακτα! (υπομονή.... 8-9 μήνες μείνανε μέχρι το καλοκαίρι )

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:11, 02-11-06:

Να προτείνω 2 βιβλία που υπεραγαπώ. Το πρώτο είναι "Ο επίμονος κηπουρός" του Τζον Λε Καρέ. Θα έχετε δει μάλλον την ταινία, όπως κι εγώ. Το βιβλίο όμως είναι πολύ πιο ενδιαφέρον, σε καθηλώνει. Έχει πολλές λεπτομέρειες που δεν υπάρχουν στο βιβλίο και πάνω από όλα ευαισθητοποιεί για σημαντικά ζητήματα όπως η κατάσταση στην Αφρική και ο ακτιβισμός.

Το άλλο είναι "Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια" της Χάρπερ Λι. Μέσα από τα μάτια ενός παιδιού βλέπουμε την κατάσταση στην Αμερική στα χρόνια που ο ρατσισμός μεσουρανούσε. Ο συντηρητισμός και η μισαλλαδοξία σε συδυασμό με χιούμορ και πολύ ωραία γραφή!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 21:21, 08-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn
Κώδικας DaVinci - The Illuminati

Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να μη τα έχει διαβασει!
πειραζει που δε το εχω διαβασει? τοσο καλο ειναι πια!?

Παράθεση

fetish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fetish
H fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H fetish έγραψε στις 21:36, 08-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
πειραζει που δε το εχω διαβασει? τοσο καλο ειναι πια!?
πιστευω πως το illuminati ηταν πολυ καλυτερο!!!αν βεβαια θεωρησουμε ως δεδομενο οτι ο Dan Brown δεν ειναι λογοτεχνης

Παράθεση

fetish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fetish
H fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H fetish έγραψε στις 21:41, 08-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Pepper-ann
Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες : Δώδεκα Διηγήματα Περιπλανώμενα
Και μόνο το όνομα του Μάρκες νομίζω ότι είναι ενδεικτικό της ποιότητας του βιβλίου.
ειναι ο αγαπημενος μου!!!!!!!100 χρονια μοναξιας

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 09:35, 18-11-06:

The Broker - John Grisham ... δεν ξέρω πως ακριβώς το έχουν μεταφράσει στα ελληνικά [ή αν το έχουν μεταφράσει ακόμα]...Πάντως είναι αρκετά ωραίο και σε κρατάει σε αγωνία

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε στις 07:29, 22-11-06:

Το Κινητό
(Cell)
King Stephen

Σελίδες: 448

Tιμή: ? 7,90

ISBN: 960 450 879 2

Είναι 1η Οκτωβρίου. Ο Θεός βρίσκεται στον Παράδεισό Του, το χρηματιστήριο ανεβαίνει, τα περισσότερα αεροπλάνα είναι στην ώρα τους. Και ο Κλέιτον Ρίντελ από το Μέιν, περπατάει χαρούμενος στους δρόμους της Βοστόνης. Επιτέλους, έχει βρει εκδότη για το κόμικ του. Ετοιμάζεται να γυρίσει σπίτι με δώρα για τη γυναίκα και το γιο του. Όλα τώρα θα πάνε καλύτερα. Ο Κλέι το νιώθει.
Αλλά κάνει λάθος. Τα πάντα αλλάζουν αστραπιαία, όταν αρχίζει ο Παλμός…

Ο Παλμός εξαγριώνει. Στο άκουσμά του ξεχνάς τον πολιτισμένο σου εαυτό. Τα πιο κτηνώδη, καταστροφικά ένστικτά σου έρχονται στην επιφάνεια. Ο Παλμός μεταδίδεται από τα κινητά. Όλα τα κινητά…

Από τη μια στιγμή στην άλλη, ο Κλέιτον και μερικοί ακόμη επιζώντες βουλιάζουν σε μια από τις πιο σκοτεινές και πρωτόγονες εποχές του πολιτισμού. Γύρω τους όλεθρος, σφαγή και κοπάδια ανθρώπων που έχουν επιστρέψει στην κατάσταση του θηρίου…

Δεν υπάρχει σωτηρία από τον εφιάλτη. Αλλά ο Κλέι πρέπει να γυρίσει στο Μέιν. Και καθώς ο ίδιος και οι σύντροφοί του ξεκινάνε σαν πρόσφυγες τη δύσκολη πορεία προς το βορρά, αρχίζουν να βλέπουν παντού το ίδιο παράξενο μήνυμα να τους κατευθύνει: ΚΑΣΟΥΑΚ=ΟΧ-ΤΙΛ. Μια υπόσχεση ίσως. Ή μια απειλή…

Σκεφτείτε… Πόσα κινητά υπάρχουν σήμερα σʼ ολόκληρο τον πλανήτη; Ποιος δεν έχει ένα; Το συνταρακτικό, μακάβριο και σαρκαστικό μυθιστόρημα του Stephen King δεν θέτει απλώς το ερώτημα «Μʼ ακούς;». Το απαντάει μʼ έναν τρόπο που δεν θα ξεχάσετε ποτέ…

Θα το τιμήσω,έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές.

Παράθεση

candygirl1936

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη candygirl1936
H candygirl1936 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H candygirl1936 έγραψε στις 20:11, 02-12-06:

Ειναι τοσα πολλα αυτα που εχω διαβασει.........Αλλα πολυ λιγα αυτα που μου εχουν μεινει........

Με κορυφαια ολων τον
"Μπρουτζινο Καβαλαρη" της Πωλινα Σιμμονς και
"Τατιανα και Αλεξαντερ" της ιδιας.............Ε Κ Π ΛΗ Κ ΤΙ Κ Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επισης
Η τριλογια "οι μυθοι των Οτορι" Της Λιαν Χερν
"Το σμηνος των σπουργιτιων" του Τακασι Ματσουοκα

Επισης στην Αγγλικη τους εκδοση αφου δεν εχουν ακομη μεταφραστει στα ελληνικα και δεν εχουν εκδοθει ακομα απο καποιο εκδοτικο οικο......

"The garden summer" της Πωλινα Σιμμονς που αποτελει την συνεχεια των δυο παραπανω...
"The harsh cry of the heron" της Λιαν Χερν που αποτελει και συνεχεια της τριλογιας.
"Autumn bridge" του Τακασι Ματσουοκα που ειναι και αυτο κατα καποιο τροπο συνεχεια του "σμηνους των σπουργιτιων"......

Αυτα και συγνωμη αν σας κουρασα...........

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη scar.lett
H scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H scar.lett έγραψε στις 15:21, 06-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από fetish
ειναι ο αγαπημενος μου!!!!!!!100 χρονια μοναξιας

το αγαπημένο μου βιβλίο.......και άλλο ένα που κινείται στα ίδια πλαίσια είναι το "και με το φως του λύκου επανέρχονται" της Ζυράννας Ζατέλη

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    nikos/keratsini

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους