Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,716 μέλη και 2,404,413 μηνύματα σε 74,743 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 225 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προτείνετε ένα βιβλίο

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε: στις 14:42, 20-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Μετά που μεγάλωσα μου φάνηκε οτι είχε πολύ αρνητικά και καταθληπτικά μυνήματα.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε: στις 21:39, 25-01-06:

χωρις καμια αμφιβολια, προτεινω τα "απαντα" του ελυτη. τον λατρευω τον ανθρωπο.
βασικα μικρη τον μισουσα, δεν ξερω γιατι (ειμαι λιγο ανθρωπος των ακρων ) αλλα τωρα καταλαβαινω τι γραφει, κι ειναι τρελα......
ειλικρινα, διαβαστε κατι δικο του.
ειδικα η "μαρινα των βραχων" , η "μαρια νεφελη" και "το μονογραμμα" ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.
αυτα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε: στις 16:01, 10-02-06:

εκτος του οτι προτεινω α-συ-ζη-τη-τί την τριλογια του αρχοντα καθως επισης και το χομπιτ... ...διαβασα προσφατα και αλλη μια τριλογια, της λιαν χερν, τους μυθους των οτορι.. μπορω να πω οτι ηταν αρκετα καλο, ανετα θα το ξαναδιαβαζα..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 16:14, 10-02-06:

Ν. Καζαντζάκης - Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
Κορυφή
Παράθεση

actaestfaboula

Νεοφερμένος

H actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H actaestfaboula έγραψε: στις 19:26, 13-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από simboy
Η Ελενα Ακρίτα μου αρέσει πολύ
Ανάλαφρο γράψιμο με χιούμορ λεπτό και σαρκαστικό .Μπορώ να τη διαβάζω με τις ώρες
Μου αρέσει η Εύα Ομηρόλη αν και στα μισά το κουράζει λίγο το θέμα
Οι αναλφάβητοι του Ερωτα ( για τις κοπέλες ) θα σας ξετρελάνει αλλά το "Μοιραίδα" θα το βαρεθείτε
Ο Χέρμαν Εσσε και "Καθε θαύμα μια αρχή το κατοικεί" είναι πανέμορφο βιβλίο όπως και τα ποιήματα του Χαλίλ Γκιμπράν
Εμένα μου αρέσει πολύ να διαβάζω και θρησκευτικά βιβλία αλλά λίγο βαριά
Δηλαδή όχι "αν είσαι καλό παιδί πέρνα τη γιαγιά απέναντι" αλλά λόγους πχ του Αγιου Ιωάννη του Χρυσοστόμου ή του Αγίου Νικόδημου του Αγιορείτη
Επίσης τις περιπέτειες ενός προσκυνητή από το οποίο εμπνεύστηκε και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης είπε για το άλμπουμ του
Το Η αγάπη άργησε μια μέρα πολύ ωραίο
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ με αγωνία είναι το "ΑΡΩΜΑ" του Ζισκίν
απίστευτες περιγραφές...
Παράθεση

actaestfaboula

Νεοφερμένος

H actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H actaestfaboula έγραψε: στις 19:27, 13-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από actaestfaboula
απίστευτες περιγραφές...
Αναφέρομαι στο Άρωμα...
Παράθεση

actaestfaboula

Νεοφερμένος

H actaestfaboula έγραψε: στις 19:38, 13-02-06:

τώρα μου ήρθε στο μυαλό...
για τους φανατικούς του Tim Burton,προτείνω ένα βιβλιαράκι του με ποιήματα κ σκιτσάκια, το "Ο μελαγχολικός θάνατος του στρειδάκϊ"
το έχω λατρέψει!!!
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 11:57, 14-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από ines
...........και "το μονογραμμα" ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.

Έχω κλάψει πάρα πολύ με το Μονόγραμμα...

Μ'ακούς?
Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε: στις 14:00, 14-02-06:

Επιτέλους αγόρασα τον Μάγικο Κύκλο!Αναμένεται συγκλονιστικό!
Εντυπώσεις τις πρόσεχεις ημέρες
Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε: στις 14:19, 14-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Έχω κλάψει πάρα πολύ με το Μονόγραμμα...

Μ'ακούς?
ανεβασαμε ολοκληρο νησι, μ'ακους
με σπηλιες και με καβους κι ανθισμενους γκρεμους
ακου, ακου,
ποιος μιλει στα νερα και ποιος κλαιει, μ'ακους
ειμαι εγω που φωναζω κι ειμαι εγω που κλαιω, ακους
σ'αγαπω, σ'αγαπω, μ'ακους........
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε: στις 14:29, 14-02-06:

Ο Dan Brown

Και μία ακόμα πρόταση

Stephen King - Περι συγγραφής

Αν δεν έχετε χρόνο για διάβασμα, τότε δεν έχετε ούτε χρόνο ούτε και εργαλεία για να γράψετε>.

Το 1999, ο Στίβεν Κινγκ άρχισε να γράφει ένα βιβλίο για την τέχνη του –και τη ζωή του. Στα μέσα εκείνου του χρόνου, ένα ατύχημα που πήρε ευρύτατη δημοσιότητα διεθνώς παραλίγο να βάλει τέλος και στα δύο. Και στους κρίσιμους μήνες που ακολούθησαν, ο σύνδεσμος ανάμεσα στο γράψιμο και τη ζωή έγινε πιο σημαντικός από ποτέ.

Σπάνια ένα βιβλίο για τη συγγραφή είναι τόσο σαφές, τόσο χρήσιμο και τόσο αποκαλυπτικό. Το Περί Συγγραφής αρχίζει με μια συναρπαστική εξιστόρηση της παιδικής ηλικίας του Κινγκ και της ασυνήθιστα πρώιμης επικέντρωσής του στο γράψιμο ιστοριών. Μια σειρά από γλαφυρές αναμνήσεις από την εφηβεία, το κολέγιο και τα δύσκολα χρόνια που οδήγησαν στο πρώτο του μυθιστόρημα, το Κάρι, θα δώσουν στους αναγνώστες την ευκαιρία να δουν τη διαμόρφωση ενός συγγραφέα από μια καινούρια, και συχνά πολύ αστεία, οπτική γωνία. Στη συνέχεια ο Κινγκ καταπιάνεται με τα βασικά εργαλεία της δουλειάς του –το πώς εξελίσσονται και πολλαπλασιάζονται με τη χρήση, και πώς πρέπει κανείς να μπορεί να τα αξιοποιεί ανά πάσα στιγμή. Και ξεναγεί τον αναγνώστη σε διάφορα καίρια σημεία της ζωής και της τέχνης του συγγραφέα, προσφέροντας πρακτικές και διαφωτιστικές συμβουλές για όλα, από την πλοκή και την εξέλιξη των χαρακτήρων ως τις συνήθειες του επαγγέλματος και τις απορρίψεις των εκδοτών.

Τέλος, το Περί Συγγραφής κορυφώνεται με μια βαθιά συγκινητική αφήγηση του Κινγκ για το πώς η καταλυτική ανάγκη του να γράψει τον ώθησε να αναρρώσει και να πάρει πάλι πίσω τη ζωή του.

Θαυμάσια δομημένο, άμεσο και φιλικό, αυτό το <χρονικό> της τέχνης ενός από τους πιο επιτυχημένους και δημοφιλείς συγγραφείς του καιρού μας θα εμπνεύσει –και θα ψυχαγωγήσει– όποιον το διαβάσει.

Τρελό respect στον King

Επίσης από τον ίδιο να προτείνω τα συγκλονιστικά : Το Αυτό,Το κοράκι και τον επικό Μαύρο Πύργο.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 14:31, 14-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από ines
ανεβασαμε ολοκληρο νησι, μ'ακους
με σπηλιες και με καβους κι ανθισμενους γκρεμους
ακου, ακου,
ποιος μιλει στα νερα και ποιος κλαιει, μ'ακους
ειμαι εγω που φωναζω κι ειμαι εγω που κλαιω, ακους
σ'αγαπω, σ'αγαπω, μ'ακους........
Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H ines έγραψε: στις 14:44, 14-02-06:

καλα, το "περι συγγραφης" ειναι αριστουργημα!!
κι εμενα που γραφω η τουλαχιστον προσπαθω, με εχει βοηθησει παρα πολυ!
respeeeeeeect........
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε: στις 14:49, 14-02-06:

To έχεις διαβάσει?Δεν κυκλοφορεί εδώ ακόμα
Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H ines έγραψε: στις 14:53, 14-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain
To έχεις διαβάσει?Δεν κυκλοφορεί εδώ ακόμα
το εχω διαβασει στα αγγλικα...το παρηγγειλα απο το internet,εκπληξη εκπληξη.
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,604 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε: στις 14:23, 16-02-06:

θΆΝΟ τελικά ο μαγικός κύκλος είναι καλό??
είναι σε στυλ ντα βιντσι??
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 22:54, 16-02-06:

Λοιπόν (ελπίζω να μην ξεφεύγω πολύ από το θέμα ) κάνω ιδιαίτερο στη φυσική σε ένα αγόρι γ' γυμνασίου. Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο που θα του κινήσει το ενδιαθέρον; Δεν είναι και πολύ φίλος του βιβλίου και ιδιαίτερα της λογοτεχνίας ...
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,604 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε: στις 00:34, 17-02-06:

Αδέσποτο κοίτα ούτε εγώ ήμουν πολύ του διαβάσματος λογοτεχνικών βιβλίων ειδικά όταν είχα και σχολείο, θα διάβαζα μπορεί κανενα το καλοκαίρι αλλά και πάλι αν έτρωγα καμιά φλασιά, ακόμα και τώρα που είμαι στα 23 μου όταν φάω φλασιά θα διαβάσω, τώρα διαβάζω τους Πεφωτισμένους του Νταν Μπράουν το είχα αρχίσει πριν περίπου ένα χρόνο το παράτησα και τώρα το συνεχίζω.
Δεν είναι οτι δεν είναι καλό βιβλίο το θεωρώ πολύ καλό απλα΄εγώ δεν είχα μετα κέφι να το διαβάσω.
Οπότε καλύτερα είναι να μην τον πιέσεις να διαβάσει κάτι και απο μόνος του όταν του έρθει η όρεξη θα το δοκιμάσει και θα βρει μόνος του κάποιο βιβλίο που να του αρέσει
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε: στις 12:14, 18-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
θΆΝΟ τελικά ο μαγικός κύκλος είναι καλό??
είναι σε στυλ ντα βιντσι??
Δεν μπορώ να πω πως μοιάζει πολύ.

Το βιβλίο είναι πολύ καλό,με πολλά ιστορικά στοιχεία και με αναπάντεχη πλοκή (τουλάχιστον μέχρι τώρα)
Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H ines έγραψε: στις 12:32, 18-02-06:

εγω παιδια τωρα διαβαζω το the mandarins της simone de beauvoir.....και με εχει φαει...ειναι (λεει) φιλοσοφικο μανιφεστο και παραλληλα επικη ιστορια αγαπης......ειναι λιγο βαρετο σε καποιες φασεις που οι πρωταγωνιστες μιλανε για την πολιτικη του μετα-τον-Β'παγκσμιο-στη γαλλια,οπου δεν καταλαβαινω τι διαβαζω, αλλα κατα τα αλλα αξιζει παρα πολυ!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Στωικος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους