Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κάθε πότε κάνετε format στον υπολογιστή σας;

Καθε ποτε κανετε format στον υπολογιστη σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 160)
Καθε 1 χρονο η και λιγοτερο
101
63,13%
Καθε 2 χρονια
16
10,00%
Καθε 3 χρονια
4
2,50%
Καθε 4 χρονια η και περισσοτερο
18
11,25%
Format; Τι ειναι αυτο;
21
13,13%

_____KRS_____

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη _____KRS_____
Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O _____KRS_____ έγραψε στις 17:50, 21-05-09:

:!:Ξέρει πολλά........!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

N@D!@

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη N@D!@
H N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H N@D!@ έγραψε στις 17:52, 25-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Η διαδικασία δημιουργίας συστήματος αρχείων στον σκληρό δίσκο. Χρησιμοποιείται κυρίως για την παρενέργειά της, η οποία είναι οτι σβήνονται όλα τα αρχεία. Χρησιμοποιείται επίσης ως έκφραση για την επανεγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος γιατί αυτή συνήθως περιλαμβάνει και τη διαμόρφωση του δίσκου.
Αυτά

δεν καταλαβα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eukleidis
Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 997 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε στις 18:27, 25-05-09:

Format συνήθως κάνω όταν επιβραδύνει to pc λογω ιών, όταν είναι να δημιουργήσω partitions για να βάλω και αλλα λειτουργικά. Αλλά μην φανταστειτε συχνά. 1 φορα καθε τρίμηνο

Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη djimmakos
Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής . Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 11:17, 29-05-09:

Eγώ είχα να κάνω format ένα χρόνο και την έπαθα ξαφνικά (πάρτα μαλάκα).

Πριν λίγες ημέρες, ενώ δεν είχα κάνει ΚΑΝΕΝΑ backup, ξαφνικά δε φόρτωναν τα windows. Καθόλου. Τι repair έκανα, τι προσευχές στον Άγιο Πέτρο, τίποτα αυτά.

Ε χθες έκατσα και έκανα format και έχασα όλα τα αρχεία μου (ξαναπάρτα μαλάκα)

Αυτά.

:p

Παράθεση

Johnsonb (John)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnsonb
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Johnsonb έγραψε στις 12:54, 29-05-09:

Όποτε μου 'ρθει...

Q1-Q3 2008 έκανα συνέχεια,δοκίμαζα λειτουργικά,και άλλες φορές έκανα γιατί βαριόμουν... Έχω κάνει και 5-6 φορές την ίδια ημέρα για δοκιμές ξέρωγω για να τρέξω κοντροπρόγραμμα σε καθαρή εγκατάσταση χωρίς προγράμματα μετά από overclocking κτλ.
Βέβαια με δουλεύανε ψιλό γαζί με αυτό που έκανα,αλλά δεν βαριέσαι,έγινα και διάσημος στα forums από αυτήν την δουλειά.

@Djimmakos πάρτα: O&O Format Recovery,GetDataBack,Undelete,Recuva.
(Τα πρώτα κάνουν δουλειά.)

Παράθεση

Fedde le Grand

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fedde le Grand
Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε στις 08:51, 16-06-09:

Εγώ δηλαδή όχι εγώ ο φίλος του αδερφού μου συνήθως κάνουμε κάθε χρόνο η και λιγότερο

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 11:44, 18-06-09:

Εγώ αν και προσπαθώ να αυξήσω τις μέσες περιόδους, κάθε χρόνο (όταν έχω υπολογιστή). Και αυτό, γιατί στη τετάρτη το κάναμε format και ακόμα να το ξαναστήσουμε. Μου πήραν mac mini πρινα από 1-2 μήνες... (λογικά το ξέρετε όλοι, το είχα διατυμπανίσει...). Πάντως δευτέρα και τρίτη όταν ήμουν (δημοτικού) μια χαρά μου το 'καναν format, αλλά στη δευτέρα είχα windows '95... Μετά πήρα millenium μετά πάλι millenium κι αργότερα το μπούλο...

Παράθεση

Inferno29278

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Inferno29278
Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Inferno29278 έγραψε στις 12:57, 18-06-09:

Πέρυσι, επειδή επισκεπτόμουν πολλά παράνομα site και ψαχνόμουν λίγο σχετικά με το hacking και ιούς, έκανα περίπου 1 φορά το μήνα. Φέτος με τις πανελλαδικές, σταμάτησα τις επισκέψεις και άρχισα να χρησιμοποιώ laptop, τα οποία φοβάμαι λίγο να πειράξω

Παράθεση

Manthak47 (Θοδωρής)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Manthak47
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Manthak47 έγραψε στις 13:19, 18-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Djimmakos
Eγώ είχα να κάνω format ένα χρόνο και την έπαθα ξαφνικά (πάρτα μαλάκα).

Πριν λίγες ημέρες, ενώ δεν είχα κάνει ΚΑΝΕΝΑ backup, ξαφνικά δε φόρτωναν τα windows. Καθόλου. Τι repair έκανα, τι προσευχές στον Άγιο Πέτρο, τίποτα αυτά.

Ε χθες έκατσα και έκανα format και έχασα όλα τα αρχεία μου (ξαναπάρτα μαλάκα)

Αυτά.

:p
Το κακό είναι ότι δεν είναι πολύ γνωστές οι εκδόσεις Linux που τρέχουν από cd, γνωστές ως live εκδόσεις.
Ό,τι και να πάθεις (εκτός από κυριολεκτικό κρασάρισμα δίσκου ) γίνεται να κάνεις backup απλά βάζοντας το cd, μπαίνοντας στο δίσκο, αντιγράφοντάς τα αλλού και μετά βουρ για format!
Και αυτό να μη θέλεις, γίνεται να βάλεις το σκληρό σε άλλο pc.
Γενικά υπάρχουν πολλοί τρόποι, και βολεύουν σε τέτοιες καταστάσεις.

Υ.Γ. Κι εγώ από format είμαι καμένος, (οπότε τι μιλάω...) γιατί πήγα να κάνω backup αλλά δεν πρόσεξα ότι όλος ο φάκελος χρήστη δεν αντιγράφηκε στον εξωτερικό σκληρό, και έτσι.... πάνε φωτογραφίες, βίντεο, mp3 :boom::boom:. Ακόμα προσπαθώ να σώσω αρχεία μέσω προγραμμάτων recovery, αλλά είμαι και γκαντέμης! Τις δύο πρώτες φορές που έτρεξα το πρόγραμμα, αυτό ΚΟΛΛΗΣΕ, ενώ έκανε 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ να μου βρει τα αρχεία (τόσο καιρό χωρίς να κλείσω καθόλου το pc). Την 3η φορά έγινε γενικό μπλακάουτ στην κεντρική Μακεδονία και @@. Την 4η φορά το pc υπερφορτώθηκε και έκανε επανεκκίνηση..... Δε γίνεται άλλο, :mpam:.

Παράθεση

nick#18 (Νικος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nick#18
Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O nick#18 έγραψε στις 21:25, 23-06-09:

οποτε το βλεπω και σερνετε...δηλαδη 3-4 μηνες max....του βαζω διαφορα μεσα

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 19:30, 10-11-10:

Καθε 4 χρονια η και περισσοτερο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 21:47, 10-11-10:

Κάθε 3η του μηνός. lol. Δεν είναι κάτι standard, αν δεν χρειάζεται ποιος ο λόγος να κάνει κάποιος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

passenger123 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη passenger123
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O passenger123 έγραψε στις 00:22, 04-02-11:

Κανονικά κάνω μιά φορά τον χρόνο , απο τότε που έβαλα πρόγραμμα αυτόματης ανασυγκρότησης στο background και χρησιμοποιώ εξωτερικούς δίσκους αποθήκευσης με ταυτόχρονη επιλογή προγραμμάτων εγκατάστασης στον σκληρό το κάνω κάθε 2 χρόνια . Χρησιμοποιώ συνήθως ghost εφαρμογή και μέχρι να πιώ ένα καφέ ..έγινε
Καλό βέβαια είναι το πλήρες φορμάτ ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:40, 04-02-11:

Πολύ συχνά όμως.
Είτε επειδή βαριέμαι τα win7 είτε επειδή βαριέμαι τα xp.
Τελευταία κάθε 3μηνο το πολύ τρώει φορμάτ επειδή έχει προβλήματα, κολλάει, κάνει ριστάρτς και τέτοια, και η εύκολη λύση είναι το φορμάτ ,και μία δέχεται τα έξ πι μία τα 7, με κουράζει αλλά τι να κάνουμε.
Εχμ θα' ρθει η στιγμή που θα το πετάξω και δε θα χρειάζεται να ξανακάνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 00:44, 04-02-11:

Και εγώ πρέπει να κάνω και στους 2.
Ο ένας έκλεισε χρόνο, καινούριος, και ο άλλος έχει υποστεί 2-3 format.
Γενικά δεν κάνω συχνά καθώς βαριέμαι.

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 01:00, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Afey
Δεν έχεις βαρεθεί να παραμονεύεις να βρεις ευκαιρία για να πεις τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...;
όχι , αυτό μου αρέσει στα forums

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:08, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Πολύ συχνά όμως.
Είτε επειδή βαριέμαι τα win7 είτε επειδή βαριέμαι τα xp.
Τελευταία κάθε 3μηνο το πολύ τρώει φορμάτ επειδή έχει προβλήματα, κολλάει, κάνει ριστάρτς και τέτοια, και η εύκολη λύση είναι το φορμάτ ,και μία δέχεται τα έξ πι μία τα 7, με κουράζει αλλά τι να κάνουμε.
Εχμ θα' ρθει η στιγμή που θα το πετάξω και δε θα χρειάζεται να ξανακάνω.
πρεπει να δοκιμασεις οπωσδηποτε kubuntu με kde 4.6!!!! Θα το λατρεψεις σιγουρα!!! Ασε που δεν υπαρχει περιπτωση να το βαρεθεις γιατι το κανεις οτι θελεις!

Format δεν κανω συχνα, το αποφευγω για την ακριβεια, επειδη εχω παρα πολλα αρχεια τα οποια πρεπει να μεταφερω και βαριεμαι να το κανω. Επισης θα χασω κωδικους και πολλους απο αυτους δεν τους θυμαμαι και θα πρεπει να κανω ανακτηση and guess what το βαριεμαι και αυτο Τελευταια φορα που εκανα format στο laptop μου με τα windows ηταν πριν 1 χρονο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:17, 04-02-11:

Ποτέ, γιατί έχω linux. Ούτε καν restart δεν θέλει.

** το clean install δεν πιάνεται σαν "format". Είναι αλλαγή διανομής, όχι format για να ξεμπουκώσει το σύστημα.

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Format δεν κανω συχνα, το αποφευγω για την ακριβεια, επειδη εχω παρα πολλα αρχεια τα οποια πρεπει να μεταφερω και βαριεμαι να το κανω.
Κρατάς το /home σε ξεχωριστό partition, οπότε δεν μεταφέρεις τίποτα. It's right there.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JellyFish (Κακόβουλο Λογισμικό)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JellyFish
H Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H JellyFish έγραψε στις 01:23, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Ποτέ, γιατί έχω linux. Ούτε καν restart δεν θέλει.

Ήμουνα εντελώς σίγουρη ότι θα πεταχτεί ένας λινουξάκιας να πει κάτι τέτοιο!

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:45, 04-02-11:

Γιωργο δεν ηξερα οτι μπορω να κανω κατι τετοιο!!! Σιχαινομαι απιστευτα το φορματ!!! Με εσωσες!!!!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:18, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Γιωργο δεν ηξερα οτι μπορω να κανω κατι τετοιο!!! Σιχαινομαι απιστευτα το φορματ!!! Με εσωσες!!!!
Τα πάντα μπορείς να κάνεις!

It's pretty simple. Κάνεις ξεχωιριστό partition, μετακινείς όλο το /home εκεί και απλώς ενημερώνεις το /etc/fstab. Done!
Σε κάθε clean install που θα κάνεις από εκεί και πέρα το μόνο που θα ξαναπερνάς είναι οι ρυθμίσεις του συστήματος. Στη δε εγκατάσταση, απλώς κάνεις format το / (root) partition και το άλλο το αφήνεις intact.

Κι άσε τους WIndowsάκηδες στο Βιλαμπάιο να συνεχίζουν να τρίβουν.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:24, 04-02-11:

Με τα windoes 7 δεν χρειάζεται ποτέ format σε μένα.

Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 435 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 14:26, 04-02-11:

Format? Τι είναι αυτό;
Γενικά είναι πολύ λάθος η αντίληψη που έχει κολήσει σε όλους: ότι δηλαδή οι υπολογιστές χρειάζονται κάθε χρόνο format.
Τα WINDOWS χρειάζονται κάθε χρόνο format, επειδή υπάρχουν πολλά σχεδιαστικά λάθη που τα κάνουν πιο αργά και πιο δύσχρηστα μέρα με τη μέρα. Σε ένα Linux για παράδειγμα οι επιδώσεις τις πρώτης μέρας της εγκατάστασης του λειτουργικού είναι σχεδόν οι ίδιες με τις επιδόσεις του 10 χρόνια μετά. Και αυτό δεν είναι καθόλου υπερβολή.
http://www.whylinuxisbetter.net/item...el.php?lang=el
Tο format είναι και βατετό και κουραστικό αν γίνεται κάθε χρόνο. Κάντε το μία και καλή, βάλτε Linux και υσηχάστε!!!!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:30, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Κι άσε τους WIndowsάκηδες στο Βιλαμπάιο να συνεχίζουν να τρίβουν.
Παιχνίδια παίζεις εσύ; Από αυτά που δεν παίρνει ο Wine εννοώ! Οχι! Ε παράτα μας!

Αν και εγώ είμαι μισός μισός καθώς χρησιμοποιώ το κάθε λειτουργικό για τη δουλειά που το θέλω.

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 14:32, 04-02-11:

Εντάξει format δεν πρεπει να κάνουμε και καθε χρονο, μη το παρακανουμε κιολας. Format πρεπει να γινεται ΜΟΝΟ οταν ο υπολογιστης αντιμετωπιζει καποια δυσκολια, διαφορετικα αν ειναι μια χαρα δεν υπαρχει λογο.
Το Linux ειναι καλο, γιατι μετα ησυχαζεις και δεν υπαρχει προβλημα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:38, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από maria....
Εντάξει format δεν πρεπει να κάνουμε και καθε χρονο, μη το παρακανουμε κιολας. Format πρεπει να γινεται ΜΟΝΟ οταν ο υπολογιστης αντιμετωπιζει καποια δυσκολια, διαφορετικα αν ειναι μια χαρα δεν υπαρχει λογο.
Δεν ησυχάζεις.... με τα λινουξ τρέχεις και δεν φτάνεις.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:42, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Παιχνίδια παίζεις εσύ; Από αυτά που δεν παίρνει ο Wine εννοώ! Οχι! Ε παράτα μας!
Παίζει StarCraft II; Παίζει.

Παίζει Warcraft III; Παίζει.

Νομίζω πρέπει να σε έπεισα.

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 14:51, 04-02-11:

Μια φορα του εκανα, οταν εγινε τρωικος πολεμος. Δεν επαιρνε την αντιβιωση.

Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη element skate
Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O element skate Game is over έγραψε στις 14:55, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
γτ με τα λινουξ τρεχεις και δε φτανεις

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:01, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από element skate
γτ με τα λινουξ τρεχεις και δε φτανεις
Επειδή το hardware έχει φτιαχτεί για windows. Κάνεις ένα update και δεν ξέρεις τι θα σου γίνει. Με update μου χάλασε το grub και έπρεπε να το εγκταστήσω με ένα live cd (επειδή είμαι απλός χρήστης δυσκολεύτηκα) για να βρω την λύση. Προβλήματα με τους drivers (πρέπει να κάνεις επιλογη εκτυπωτη και περιφερειακών ώστε να αναγνωρίζεται καλά από τα λινουξ). Δεν μπορεις να διαλέξεις ότι παιχνίδι θέλεις αναγκαστικά πρέπει να κάνεις επιλογή από αυτά που αναγνωρίζονται. Απλές ρυθμίσεις όπως το hmdi ο 4κάναλος ήχος που στα windows είναι ρουτίνα στα λινουξ θέλει αρκετό ψάξιμο για να ρυθμιστεί σωστά.

Εχει γίνει μεγάλη βελτίωση στα λινουξ αλλά για τον απλό χρήστη που θελει να μπαινει στο στεκι και να τρολαρει η ιδανικη επιλογη ειναι windows,

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη element skate
Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O element skate Game is over έγραψε στις 15:04, 04-02-11:

Επειδή το hardware έχει φτιαχτεί για windows. Κάνεις ένα update και δεν ξέρεις τι θα σου γίνει. Με update μου χάλασε το grub και έπρεπε να το εγκταστήσω με ένα live cd (επειδή είμαι απλός χρήστης δυσκολεύτηκα) για να βρω την λύση. Προβλήματα με τους drivers (πρέπει να κάνεις επιλογη εκτυπωτη και περιφερειακών ώστε να αναγνωρίζεται καλά από τα λινουξ). Δεν μπορεις να διαλέξεις ότι παιχνίδι θέλεις αναγκαστικά πρέπει να κάνεις επιλογή από αυτά που αναγνωρίζονται.

Εχει γίνει μεγάλη βελτίωση στα λινουξ αλλά για τον απλό χρήστη που θελει να μπαινει στο στεκι και να τρολαρει η ιδανικη επιλογη ειναι windows,
με τους drivers εχεις ενα δικαιο αλλλα δε νομιζω οτι γι αυτο φταινε τα λινουξ αλλα οι εταιριες λογισμικου αλλα και οντως το τελικο αποτελεσμα μετραει

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:07, 04-02-11:

Εχει γίνει μεγάλη βελτίωση στα λινουξ αλλά για τον απλό χρήστη που θελει να μπαινει στο στεκι και να τρολαρει η ιδανικη επιλογη ειναι windows.

Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,034 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 15:45, 04-02-11:

Εμένα ο υπολογιστής μου (Windows Vista) στα 4 χρόνια λειτουργίας του, δεν έχει χρειαστεί ποτέ format και πηγαίνει αρκετά γρήγορα Είμαι πολύ τυχερός και χαρούμενος

Το desktop και το laptop που έχει ο μεγαλύτερος αδερφός μου, χρειάζονται format κάθε εξάμηνο ή κάθε χρόνο, στην καλύτερη περίπτωση Το καλό είναι ότι πρήζω τον αδερφό μου για να κάνει format και στο τέλος το κάνω εγώ.

Σε αντίθεση με εσάς, εγώ δεν βαριέμαι να κάνω format

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:44, 04-02-11:

Γιώργη, μη μου κάνεις τον έξυπνο, αφού μαζί βάλαμε το Warcraft III στο wine και έπαιξε στο λαπτοπ μου.

Εγώ ρώτησα για ΣΟΒΑΡΑ native παιχνίδια στο Linux.

ΥΓ: Το Starcraft II είναι ιεροσυλία να το παίξω μέσω Wine οπότε suck it up.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:49, 04-02-11:

Εγώ ρώτησα για ΣΟΒΑΡΑ native παιχνίδια στο Linux.
Glest. Το πέτυχα χθες και μου φαίνεται πολύ αξιόλογο. Θα το βάλω να δω.

Επίσης, στα σκαριά είναι ένα από τις επικότερες παραγωγές παιχνιδιών όλων των εποχών: 0 A.D.
God knows πότε θα είναι έτοιμο - εφόσον μιλάμε για open source gaming - πάντως είναι ρισπέκτ η όλη προσπάθειά τους.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:37, 04-02-11:

Μια φορά έκανα μόνο στον φορητό γιατί έπιασε ιούς.
Τώρα που έχω antivirus για πιο λόγο να κάνω;

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 17:41, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Τώρα που έχω antivirus για πιο λόγο να κάνω;
Για να το απεγκαταστήσεις.

(Ειδικά τα Norton, δεν ξεκολλάνε από το σύστημα λέμεεε)

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 17:41, 04-02-11:

εγώ έκανα το λάπτοπ 2 φορές...μια γιατί είχε πιάσει ιό και δεν άνοιγε και τη δεύτερη γιατί .....δε θυμάμαι..
πάντως με το format σαν καινούργιος γίνεται ο υπολογιστής...

α και ένας άλλος λόγος για κάνω format είναι για να έχω πάλι τσάμπα internet security & antivirus για 90 μέρες

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:11, 04-02-11:

αμα χρησιμοποιεις καλα καθαριστικα ..-οπως εγω- και δεν αλλαζεις τα φωτα του υπολογιστη με πειραματισμους-οπως του αλλαζω εγω-τοτε μπορει να θελει και 4-5 χρονια και να μην θελει φορματ..

Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 04:36, 05-02-11:

Στις 9/2 ο σταθερός υπολογιστής με εγκατεστημένα τα Windows 7 Ultimate κλείνει ένα χρόνο χωρίς φορμάτ. Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι η εκκίνηση έγινε λίγο πιο αργή, κατά τ'άλλα λειτουργεί όπως την πρώτη μέρα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:17, 05-02-11:

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι η εκκίνηση έγινε λίγο πιο αργή,
αυτο ισως να φτιαχνεται ευκολα..πατα ενα msconfig στο start/run και αφαιρεσε προγραμματα για εκκινηση...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 12:33, 05-02-11:

Μου είπε ένα τεχνικός στην δουλειά, ότι το καλύτερο για να ξεμπλοκάρει ένας υπολογιστής, είναι να βγάλεις το καλώδιο από την μπρίζα (που συνδέεται στον υπολογιστή) και να πατήσεις το on-off μερικές φορές, είναι το καλύτερο σέρβις.
Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά λέω, μήπως έχει σχέση με το "πιο αργός".
Το έχετε ακούσει αυτό;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:38, 05-02-11:

καλα,χωρις μπριζα ,σβηστο δεν θα ειναι?

τι κουφο ειναι αυτο?

οι πιο ειδικοι ας πουν κατι...

εγω απλα κλεινω το ρευμα στον υπολογιστη με το πολυπριζο οταν τον κλεινω,,γιατι συνεχιζει να στελνει σημα στο μοντεμ ρουτερ..αν δεν κοψεις το ρευμα..

ετσι υποτιθεται διαρκει περισσοτερο ο υπολογιστης..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:47, 05-02-11:

Μου είπε ένα τεχνικός στην δουλειά, ότι το καλύτερο για να ξεμπλοκάρει ένας υπολογιστής, είναι να βγάλεις το καλώδιο από την μπρίζα (που συνδέεται στον υπολογιστή) και να πατήσεις το on-off μερικές φορές, είναι το καλύτερο σέρβις.
Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά λέω, μήπως έχει σχέση με το "πιο αργός".
Το έχετε ακούσει αυτό;
Για να ξεμπλοκάρει από τι;

Lol πάντως, πλάκα έχουν αυτά τα "μου είπε ο μπατζανάκης του θείου του γείτονα που είναι σε εταιρεία πληροφορικής ότι πρέπει να έχεις το router σε γωνία 45 μοιρών".

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

O koum έγραψε στις 12:51, 05-02-11:

Το μόνο που μπορεί να ξεμπλοκάρει κάνοντας αυτό, είναι το κουμπί on/off.
Έχει πιάσει λίγδες και κολλάει;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 13:14, 05-02-11:

Ίσως οι πυκνωτές που κρατούν ρεύμα για τις αυξομοιώσεις να αδειάζουν και να ξελαφρώνουν έτσι τα κυκλώματα, δεν ξέρω.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:52, 05-02-11:

Ίσως οι πυκνωτές που κρατούν ρεύμα για τις αυξομοιώσεις να αδειάζουν και να ξελαφρώνουν έτσι τα κυκλώματα, δεν ξέρω.
Φίλε D_G, όταν λες "κολλάει", τι θέλεις να πεις; Κόλλημα πού; Κατά το booting; (Εκκίνηση) Ή μέσα στα Windows;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 15:38, 05-02-11:

Ακυρο.
Απλώς άκουσα κάτι, και ήθελα να μάθω αν ισχύει.
Και για να μην βγω off-topic, από την άνοιξη που πήρα νέο υπολογιστή, και πριν που είχα για περίπου 4 χρόνια, δεν έχω κάνει ποτέ format, εκτός από έναν παλιό φορητό που κόλλησε ιούς.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:07, 05-02-11:

Με τα windoes 7 δεν χρειάζεται ποτέ format σε μένα.
αστο 5 χρονια χωρις φορματ και θα σου παιρνει μιση ωρα για να ξεκινησει

Btw, κοντεψα να κανω format πριν μερικες βδομαδες στα 7 επειδη κολλησα εναν απαισιο ιο που μου ειχε εξαφανισει ενα σωρο αρχεια και χρειαστηκε να κατεβασω antispyware για να τον ξεφορτωθω απο safe mode γιατι απο το κανονικο, δεν λειτουργουσε τιποτα. Επισης στα 7 με 1gb ram κολλαει το συμπαν. Στo kubuntu με 1gb ram παει σφαιρα! Το παλιο μου laptop αναστηθηκε

Αν και εγώ είμαι μισός μισός καθώς χρησιμοποιώ το κάθε λειτουργικό για τη δουλειά που το θέλω.
Gweled

Αρχική Δημοσίευση από maria....
αν εχεις windows πρεπει να κανεις 1 φορα τον χρονο γιατι το registry φουσκωνει και η επιδοση των windows πεφτει. Πχ οταν ανοιγω τωρα το photoshop δεν ειναι το ιδιο οπως οταν μετα το format. Τρωει κολληματα..

θελεις να σου δειξω την επιφανεια εργασιας μου να αλλαξεις γνωμη;;

Επειδή το hardware έχει φτιαχτεί για windows. Κάνεις ένα update και δεν ξέρεις τι θα σου γίνει. Με update μου χάλασε το grub και έπρεπε να το εγκταστήσω με ένα live cd (επειδή είμαι απλός χρήστης δυσκολεύτηκα) για να βρω την λύση. Προβλήματα με τους drivers (πρέπει να κάνεις επιλογη εκτυπωτη και περιφερειακών ώστε να αναγνωρίζεται καλά από τα λινουξ). Δεν μπορεις να διαλέξεις ότι παιχνίδι θέλεις αναγκαστικά πρέπει να κάνεις επιλογή από αυτά που αναγνωρίζονται. Απλές ρυθμίσεις όπως το hmdi ο 4κάναλος ήχος που στα windows είναι ρουτίνα στα λινουξ θέλει αρκετό ψάξιμο για να ρυθμιστεί σωστά.

φοκε εχω κανει απειρα updates και ποτε δεν ειχα προβλημα με το hardware (εχουμε linux σε 2 laptops και 1 desktop - ολα διαφορετικες μαρκες με διαφορετικο hardware). Ακομα και για τον εκτυπωτη μου που δεν ειχε προεγκατεστημενα drivers το kubuntu δεν δυσκολευτηκα καθολου να εγκαταστησω τα drivers manually. Ακομα και οταν ο αδερφος μου εκανε βλακεια στο laptop του και εσβησε ολο το xorg με ολα του τα dependencies, δεν δυσκολευτηκα να επαναφερω το συστημα. Αν ειχα windows θα επρεπε να βαλω ξανα το cd και να κανω εγκατασταση απο την αρχη

H βελτιωση δεν εχει γινει στο linux αλλα στα windows τα οποια εχουν ακομα το μαυρο τους το χαλι

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:18, 06-02-11:

αν εχεις windows πρεπει να κανεις 1 φορα τον χρονο γιατι το registry φουσκωνει και η επιδοση των windows πεφτει. Πχ οταν ανοιγω τωρα το photoshop δεν ειναι το ιδιο οπως οταν μετα το format. Τρωει κολληματα..
με ενα καθαριστικο και μια ρυθμιση στην prefetch μια χαρα φορτωνει..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους