Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,302 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 227)
Υπέρ
104
45,81%
Κατά
115
50,66%
Δε ξέρω/δεν απαντώ
8
3,52%

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:34, 06-05-07:

Εγώ είμαι υπέρ της αποποινικοποίησης του χασίς. Ναι, έχει πολλές αρνητικές συνέπειες, ναι, πολλοί το χρησιμοποιούν σαν είσοδο στον κόσμο των σκληρών ναρκωτικών, αλλά αυτό δεν μου αλλάζει την γνώμη. Τις ίδιες συνέπειες μπορεί να έχει και το αλκόολ, που κι ένας έφηβος μπορεί να προμηθευτεί από παντού. Πολλοί λένε πως μεταξύ ενός ναρκομανή κι ενός αλκοολικού, ο δεύτερος είναι πιο επικίνδυνος, αλλά και πιο καταβεβλημένος σωματικά (καλύτερα να το επιβεβαιώσουν οι γιατροί μας αυτό).

Νομίζω όμως ότι αυτός που επιθυμεί να "καεί" θα το κάνει, είτε το ρίξει στα σκληρά ναρκωτικά, είτε στη νόμιμη λύση του αλκόολ. Αν πάλι θέλει να δοκιμάσει χασίς για την εμπειρία, θα το κάνει χωρίς τον φόβο να διωχθεί ποινικά. Και είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ πως πολλοί έφηβοι που τώρα κάνουν σαν τρελοί να βρουν "μαύρο" να πουλήσουν μούρη, αν νομιμοποιηθεί δεν θα το αποζητούν τόσο πολύ. Δεν θα είναι τόσο μάγκες αν το κάνουν! Κι αν σκεφτώ πως πολύ μεγάλος αριθμός αγοριών στο σχολείο μου έκανε μαύρο ακριβώς γι'αυτή την μαγκιά, υποστηρίζω με ακόμα μεγαλύτερη θέρμη την άποψή μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:49, 06-05-07:

Πρεζα = μικρη δοση απο κατι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 18:58, 06-05-07:

Δηλαδη οταν λεμε ο πρεζακιας εννοουμε καποιον που παιρνει μικρη δοση απο κατι?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:05, 06-05-07:

Οχι, αλλά απο την αλλη ειναι πολλες οι λεξεις και οι εκφρασεις που χρησημοποιουμε με λαθος τροπο. Θεωρητικα για οποιαδηποτε ουσια παιρνεις τακτικα σε μικρες ποσοτητες , μπορεις να λεγεσαι πρεζακιας

Το συγκεκριμενο , επειδη αυτοι που παιρνουν ναρκωτικα (οποιαδηποτε) το κανουν σε μικρες δοσεις, βγηκε η εκφραση. Αλλά συμφωνα με αυτην και ο καπνιστης ειναι πρεζακιας Απλα απο συνηθεια την χρησημοποιησαν για να διαχωρισουν τα πιο βαια ναρκωτικα απο τα πιο ελαφρα (τσιγαρο,ποτο κλπ)

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:37, 07-05-07:

Διάβασα και εγώ το άρθρο της independent και δεν συμφωνώ.
Ξέρω πόσο κόσμο που κάνει αρκετά συστηματικά και είναι μια χαρά.
Τώρα αν το πας στην υπερβολή όπως τελευταία έχει επιδοθεί η αγγλία σε οτιδήποτε ΟΚ ναι θα κάνει κακό, αλλά λόγω υπερβολής.
Και φυσικά τους βρίζω όλους τους φίλους μου που λιώνουν καμιά φορά αλλά όχι γιατί έχουν κάποιο πρόβλημα ύγείας ή φαίνεται να αποκτάνε αλλά γιατί πνευματικά για ένα άνθρωπο το θεωρώ βλακεία να επιλέγεις κάτι τέτοιο συστηματικά για να περάσεις τον χρόνο σου. Αλλά αυτό είναι θέμα ανθρώπου και άποψης.

Τα παιδιά που αφήναν οι γονείς τους να πιούν μικρά, αυτά είναι που έχουν κάψει τον εγκέφαλο. Ξεκινά η εντολή από τον εγκέφαλο και μετά από μισή ώρα φτάνει εκεί που πρέπει. Το ίδιο σύμπτωμα έχουν και όλοι αυτοί που καίγονται συστηματικά με μαύρο, αλλά μόλις το κόψαν και πέρασε καιρός μια χαρά ήταν. Αν είναι να γίνει ζημιά εγώ παρατηρώ ότι θα γίνει μέχρι τα 18.

Τι να πω. Ίσως το δικό μας να είναι πιο υγειυνό.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:51, 07-05-07:

Βρήκα αυτή τη σελίδα και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα.
Μπορούν όλοι να την παρακολουθήσουν μια που έχει επιλογή και για Ελληνικά.

Drugs and the brain

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nemain

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nemain
H Nemain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Nemain έγραψε στις 22:29, 19-05-07:

Υπέρ, το απαγορευμένο πάντα ασκεί μεγαλύτερη έλξη.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 06:44, 21-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nemain
Υπέρ, το απαγορευμένο πάντα ασκεί μεγαλύτερη έλξη.
αυτο ακριβως με καλυψε

πολυ ενδιαφερον ισιελακι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 21-05-07 στις 20:27. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:55, 21-05-07:

δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά...
για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα τι θα ήταν καλύτερο ή χειρότερο... άρα απλά δεν ξέρω

όμως το "είμαι υπέρ γιατί το απαγορευμένο ασκεί μεγαλύτερη έλξη" δεν με βρίσκει σύμφωνη. Όχι ως πραγματικότητα, γιατί αυτό ναι μπορεί και να ισχύει....
Αλλά σαν "δικαιολογία" για να επιτρέψω στη συνείδηση μου κάτι τόσο σοβαρό....
Κι αυτό το λέω γιατί με το αυτό το σκεπτικό.... θα έπρεπε να μην έχουμε νόμους και κανόνες..... να μην απαγορεύεται τίποτα... όλα να επιτρέπονται για να να μην υπάρχει έλξη στο απαγορευμένο.
Δε γίνεται όμως εκ των πραγμάτων όλα να επιτρέπονται...
κι επειδή όπως συχνά λέγεται, δεν είναι ένας κόσμος αγγελικά πλασμένος.. δεν είμαστε και τόσο σίγουροι ότι η ελευθερία σε κάτι θα μειώσει και τη ζήτηση του ... ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που ουσιαστικά έχει και μία δόση εθισμού (πχ βλέπε τσιγάρο)

Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ghelly
H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 20:17, 21-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
όμως το "είμαι υπέρ γιατί το απαγορευμένο ασκεί μεγαλύτερη έλξη" δεν με βρίσκει σύμφωνη. Όχι ως πραγματικότητα, γιατί αυτό ναι μπορεί και να ισχύει....

Σε αυτό ακριβώς το σημείο μπορώ να πω ότι συνοψίζεται μεγάλο μέρος και της δικής μου άποψης πάνω σε αυτό το ζήτημα. Αν και έχω ήδη δηλώσει ότι είμαι 100% κατά της αποποινικοποίησης κάθε μορφής ναρκωτικών ουσιών.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:44, 21-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά...
για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα τι θα ήταν καλύτερο ή χειρότερο... άρα απλά δεν ξέρω

Κι αυτό το λέω γιατί με το αυτό το σκεπτικό.... θα έπρεπε να μην έχουμε νόμους και κανόνες..... να μην απαγορεύεται τίποτα... όλα να επιτρέπονται για να να μην υπάρχει έλξη στο απαγορευμένο.
Δε γίνεται όμως εκ των πραγμάτων όλα να επιτρέπονται...
κι επειδή όπως συχνά λέγεται, δεν είναι ένας κόσμος αγγελικά πλασμένος.. δεν είμαστε και τόσο σίγουροι ότι η ελευθερία σε κάτι θα μειώσει και τη ζήτηση του ... ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που ουσιαστικά έχει και μία δόση εθισμού (πχ βλέπε τσιγάρο)
Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα να μια ενδεχόμενη αποποινικοποίηση θα μείωνε τους χρήστες. Δεν ξέρω.
Ξέρω όμως οτι όπως και να έχει το πράγμα δεν λυπάμαι κανέναν, μα κανέναν που πληρώνει συνέπειες από τέτοια λάθη. Προσωπικά, και επειδή πιστεύω οτι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσα να δεχτώ να μου πει κάποιος είναι η φράση : "είδες τώρα; στα έλεγα εγώ..."
Θέλεις να καπνίζεις φίλε μου; οκ
Θέλεις να πάρεις ναρκωτικά; οκ
Δικές σου η επιλογές, δικές σου και οι συνέπειες.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 14:07, 22-05-07:

Νομιζω οτι η Ελλαδα δεν ειναι η καταλληλη χωρα για την αποποινικοποιηση των μαλακων ναρκωτικων.
Δηλαδη ο λαος της δεν ειναι καταλληλος.

Παράθεση

SS-officer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SS-officer
Ο SS-officer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O SS-officer έγραψε στις 14:28, 22-05-07:

Είμαι κατα της αποποινικοποίησης. Τα μαλακά ναρκωτικά είναι το πρώτο στάδιο πρίν τα σκληρά και το θάνατο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:48, 22-05-07:

Εγω λεω να μην κανουμε ημιμετρα. Ή ναι σε ολα (κοκα ηρωινη) ή οχι σε ολα (νικοτινη, αλκοολ).

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gsova
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 14:52, 22-05-07:

Ένα μεγάλο ποσοστό του Ελληνικού πληθυσμού κάνει ναρκωτικά (είτε μαλακά είτε σκληρά). Είχα συμμαθητές, γνωστούς, φίλους κλπ οι οποίοι έκαναν χασίς σαν να κάπνιζαν ένα οποιοδήποτε τσιγάρο. Είμαι υπέρ της απόποινικοποίησης γιατί όσοι είναι εθισμένοι είναι απλά άρρωστοί και όχι εγκληματίες και ώς τέτοιοι θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται. Όσοι έκαναν μου έλεγαν ότι μπορείς να τα βρείς παντού και πανεύκολα και δεν είχα λόγο να μην τους πιστέψω. Μερικές αγοραπωλησίες μάλιστα της διαπίστωσα με τα ίδια μου τα μάτια, μέρα μεσημέρι σε εντελώς πολυσύχναστα μέρη και χωρίς να προσπαθεί κανείς να κρυφτεί. Έτσι, νομίζω ότι είναι σα να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας για το θέμα της απόποινικοποίησης. Όποιος δεν θέλει να κάνει, απλά δεν θα κάνει, όπως δεν έκανα κι εγώ.

Και το τσιγάρο δεν είναι εθισμός; Είναι όμως νόμιμο. Φυσικά, αφού το κράτος εισπράττει τρελούς φόρους και πλέον στη συνείδηση (ειδικά του Έλληνα) έχει καθιερωθεί ώς ακίνδυνο. Γι'αυτό και βλέπεις πλέον παιδιά του δημοτικού να καπνίζουν... Ακόμη και νομικά να το πάρουμε, αυτό δεν είναι παράνομο; Δεν θα έπρεπε να διώκεται ο περιπτεράς που έδωσε τσιγάρα σε ανήλικο; Ας μη γελιώμαστε, το σύστημα έχει πολλές τρύπες και απλά είναι θέμα της δικής μας κοινωνικής ανοχής. Γιατί ο πατέρας/μητέρα που θα δεί το παιδί του κάνει τσιγάρο στα 17-18, δεν θα πεί πλέον τίποτα. Είναι ενήλικο το παιδί μου να αποφασίσει τι είναι καλό για τον εαυτό του θα πεί... έ, το ίδιο ενήλικο είναι να αποφασίσει και για το χασίς, την μαριχουάνα και οποιοδήποτε άλλο "σκεύασμα" εθίζει.

Είχα πάει στο Άμστερνταμ και επισκέφθηκα τόσο Coffee Shops όσο και τα λεγόμενα Mushroom stores, μαγαζιά που ουσιαστικά πωλούν ναρκωτικά κανονικά και με το νόμο στη βιτρίνα. Έ λοιπόν, πιό παράξενο μου φάνηκε το Red Light District με τις πόρνες στις βιτρίνες παρά αυτά τα μαγαζιά. Το προσωπικό τους ήταν ευγενέστατο και ενώ απλά είχαμε μπεί για να δούμε (κλασσική περιέργεια), ούτε μας κοίταζαν κάπως ούτε μας γιουχάρισαν που δεν αγοράσαμε. Γύρω γύρω εθισμένοι στη συνοικία κι όμως δεν αισθάνθηκα καμμία ανασφάλεια. Δεν θα μπορούσα να πώ το ίδιο για περιοχές της Αθήνας όπου συχνάζουν εθισμένοι στα ναρκωτικά (προσέξτε: δεν μ'αρέσει ο όρος "ναρκομανείς").

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 14:59, 22-05-07:

gsova +1. Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες.
Επιπλεόν είναι συχνό φαινόμενο κάποιος να μπαίνει στη φυλακή για κατοχή χασίς και να καταλήγει εθισμένος στα σκληρά ναρκωτικά ενώ αν έμενε έξω πιθανότατα να έμενε μακριά από αυτά.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:21, 23-05-07:

Πάντως δε νομίζω πως οι Έλληνες είναι τόσο χύμα ή χαμηλής νοημοσύνης για να λέμε ότι δεν θα μπορούσε στην χώρα αυτή να πιάσει η αποποινικοποίηση! Έλεος βρε παιδιά, εγώ τουλάχιστον δεν δέχομαι να υποβιβάζω τον εαυτό μου έτσι. Μας λείπει παιδεία σε πολλούς τομείς, αλλά στην τελικη δε νομίζω πως η εκάστοτε κυβέρνηση θα είναι τόσο κάφρικη που να εισάγει μια τέτοια πολιτική χωρίς υποδομή (βασικά δεν θα την εισάγει καν, αλλά τέλος πάντων). Αλλά ρε παιδιά, πόσοι έφηβοι ξεκινάνε το μαύρο για μαγκιά και πόσοι για να βρουν διέξοδο από τα προβλήματά τους; Νομίζω πως το συντριπτικό ποσοστό ανήκει στην πρώτη κατηγορία. Και σε αυτή μία άρση της απαγόρευσης θα χαλούσε το cool της υπόθεσης!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:18, 23-05-07:

Αμφιβαλω κατα ποσο θα χαλουσε το "cool" της υποθεσης.
Ειδα και το ποτο και το τσιγαρο που ειναι ελευθερα ποσους πελατες χανουν καθε χρονο.
Ολο και σε μικροτερη ηλικια τα ξεκινουν και τα δυο.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:23, 23-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Αμφιβαλω κατα ποσο θα χαλουσε το "cool" της υποθεσης.
Ειδα και το ποτο και το τσιγαρο που ειναι ελευθερα ποσους πελατες χανουν καθε χρονο.
Ολο και σε μικροτερη ηλικια τα ξεκινουν και τα δυο.
Διαφωνώ. Βλέπω φερ'ειπείν στην Σκωτία που τα μέτρα απαγόρευσης πρόσβασης ανηλίκων στο αλκόολ είναι πολύ πιο αυστηρά από ότι στην Ελλάδα, η διαφορά συμπεριφοράς των παιδιών είναι πολύ διαφορετική. Στην Ελλάδα, ναι, μεθάνε οι έφηβοι, όπως κι όλοι οι λίγο μεγαλύτεροι λιγότερο ή περισσότερο κάναμε, αλλά εδώ αν τύχει και βρουν μπουκάλι αντιδρούν με εξωπραγματικό για τα δικά μου μάτια τρόπο. Ασυδοσία.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:37, 23-05-07:

ΑΝ!Βρουν μπουκαλι!
Οχι να εχουν προσβαση σε καβα με 5000000 διαφορετικα ειδη ποτων χαλαρα και χωρις να τους πει κανεις τιποτα.
Γι'αυτο κι αν θυμαμαι καλα τα Ελληνοπουλα εισαι πρωτα στην Ευρωπη σε καταναλωση αλκοολ βαση ηλικιας (βαση μιροτερης ηλικιας μαλλον.)
Αν θυμαμαι καλα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:50, 23-05-07:

ΑΝ!Βρουν μπουκαλι!
Οχι να εχουν προσβαση σε καβα με 5000000 διαφορετικα ειδη ποτων χαλαρα και χωρις να τους πει κανεις τιποτα.
Νομίζω πως αν βρίσκανε μπουκάλι όσο εύκολα βρίσκουν τα ελληνόπουλα, δεν θα φτάνανε στο σημείο να μπεκρουλιάζουν τόσο.

Γι'αυτο κι αν θυμαμαι καλα τα Ελληνοπουλα εισαι πρωτα στην Ευρωπη σε καταναλωση αλκοολ βαση ηλικιας (βαση μιροτερης ηλικιας μαλλον.)
Αν θυμαμαι καλα.
Εμένα αυτό δεν με πειράζει. Τι έγινε να δοκιμάσεις νωρίς αλκόολ; Ίσα-ίσα θα σου φύγει η περιέργεια. Εγώ δοκίμασα πολύ μικρή, είχα το πρώτο μου μεθύσι στο δημοτικό, αλλά όταν μπήκα στην εφηβεία δεν ήμουν ποτέ αυτή που ξέρναγε στις τουαλέτες. Και στην Ελλάδα τουλάχιστον οι περισσότεροι έφηβοι περιορίζονται στο να ξερνάνε στις τουαλέτες, εδώ όμως λιποθυμάνε στον δρόμο!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:13, 23-05-07:

Αν ειδες μιλαω για καταναλωση αλκοολ κι οχι δοκιμη.
Αλλα δεν μπορω να βρω που ειχα βρει τα στατιστικα...Κι αν θυμαμαι καλα πανω απο την Ελλαδα και γενικα πρωτη ηταν η Τσεχια...αλλα τεσπα.
Και το οτι μπορει καποιος να δοκιμασει αλκοολ μικρος κι υστερα να ξερει να περιοριζει τον εαυτο του στο να πινει οσο πρεπει "ισχυει" αλλα δεν ειναι καθολικο.
Τωρα το αν εβρισκαν μπουκαλι οσο ευκολα βρισκουν τα ελληνοπουλα...προφανως και βρισκουν για να λες οτι μπεκρουλιαζουν ΤΟΣΟ ευκολα.
Αλλα το θεμα εδω ειναι τα ελαφρα ναρκωτικα κι εχουμε ξεφυγει.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:51, 27-11-08:

Άμα πίνεις κάθε βράδι λίγο αλκοόλ δε θα γίνεις ψυχωσικός ούτε τρελός ούτε απομονωμένος.Μπορεί κάποια ναρκωτικά να είναι λιγότερα εθιστικά απ'το αλκοόλ,αλλά αυτό είναι ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ:δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο επικίνδυνα σε καμία περίπτωση.
Είδαμε και η Ολλανδία που επέτρεπε τη χρήση κάποιων ναρκωτικών τώρα σκέφτονται να τα απαγορεύσουν βλέποντας πολλούς να γίνονται ψυχωσικοί,εσωστρεφείς και αντικοινωνικοί...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:07, 27-11-08:

Η αποψη μου σε οπτικοακουστικό μεσο :

short short short version

full very wise (and funny) version

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 08:48, 28-11-08:

Κατά την δική μου άποψη δεν υπάρχουν μαλακά ναρκωτικά.Υπάρχουν ναρκωτικά και πρέπει να είναι απαγορευμένα σε συνδυασμό με μια σωστή ενημέρωση , που θα αρχίζει από τα σχολεία.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dazeos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dazeos
Ο Dazeos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Dazeos Υ.Γ. ΦΩΣ έγραψε στις 19:03, 29-11-08:

Καλησπέρα, είμαι υπέρ της αποποινικοποίησης της κάνναβης. Ο λόγος είναι απλός...τίποτα δεν έχει εξακριβωθεί σχετικά με τις έρευνες που έχουν γίνει για το αν και κατά πόσο μπορεί η χρήση της ουσίας να "κάψει" εγκεφαλικά κύτταρα. Τροχαία ατυχήματα υπό την επήρρεια της ουσίας δεν έχουν αναφερθεί σε αντίθεση με αυτά του αλκοόλ. Για όσους χρησιμοποιούν το επιχείρημα ότι αποτελεί προστάδιο για τη χρήση "σκληρότερων" ναρκωτικών...απλά θα πρέπει να ξέρουν πως στα κέντρα αποτοξίνωσης το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε είναι αν έπινες αλκοόλ πριν προχωρήσεις παραπέρα και όχι αν έπινες γάρα. Το ότι πολλά άτομα ξεκίνησαν από το χόρτο φυσικά και ισχύει...άτομα όμως που είχαν τη προδιάθεση να συνεχίσουν. Καταρχάς να διευκρινήσω πως προσωπικά την ινδική κάνναβη δε τη θεωρώ ναρκωτικό...διότι δεν σε ναρκώνει (εξαίρεση αποτελεί η κατάχρηση). Και πληροφορίες για την κατηγορία της: http://www.##############/SunsetStrip...7/grdrugs.html
Είμαι περιστασιακός χρήστης αν και νέος για να έχω τέτοια αυτοσυγκράτηση(??). Το γεγονός ότι δεν προκαλέι σωματική εξάρτηση αλλά ψυχολογική, δεν είναι αρκετό για να σας πείσει πως όποιος είναι εγκεφαλικά καλλιεργημένος μπορεί να έχει ένα μέτρο? Γνωρίζω άτομα που "καίγονται", κάποτε "καιγόμασταν" μαζί...όταν γνωρίζεις από κοντά όμως τη σαπίλα είναι εύκολο να απομυθοποιήσεις τα όσα πίστευες αρχικά, και αυτό για όσους θέλουν να δουν. Και για να προλάβω αυτούς που θα υποθέσουν τη κατάληξη ενός 17χρονου περιστασιακού χρήστη, έχω να τους πω πως πολλές φορές μου έχει δωθεί η δυνατότητα να δοκιμάσω κάτι "σκληρότερο". Ποτέ μου δεν έχω διανοηθεί όμως να το κάνω...ίσα ίσα φροντίζω να απομακρύνω τα άτομα που είχαν-έχουν το θράσος να τους ακολουθήσω. Γιατί όταν δεν γνωρίζεις τον εαυτό σου, περιθωριοποιημένος και από την κοινωνία αγωνίζεσαι να τραβήξεις όσα περισσότερα άτομα μπορείς στο πάτο που βρίσκεσαι. Έτσι αυτός που σπρώχνει την κάνναβη κατά 80% θα σπρώχνει και τη κοκό και τη ζαπρέ, διότι παράνομες είναι όλες. Δημιουργεί και μια τεχνιτή έλλειψη κάνναβης σε συννενόηση με άλλους όμοιους του και να πως από μπάφο που ξεκινά κανείς καταλήγει στην ηρωίνη. Σκεφτήτε όμως η αποποινικοποίση της ινδικης κάνναβης τι όλεθρο θα επέφερε στα παράνομα κυκλώματα διακίνησης ...εν τέλη ποιούς θα προστάτευε? Το κράτος θέλει και την καταστολή (ώστε να μην έχεις πολιτική συνείδηση-δε σε ενδιαφέρουν πλέον αυτά- και να σου περνάνε ότι θέλουν). Να μη μακρολογώ...ήδη έγραψα έκθεση ! Λοιπόν υπερ αλλά με ενημέρωση και όχι με προπαγανδισμό για την χρήση της ουσίας. Αυτά!

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 13:24, 30-11-08:

Δηλαδή? να μοιράζονται φυλλάδια στο δρόμο για το πως και ποιός είναι ο ασφαλείς τρόπος να κάνει κάποιος χρήση κάνναβης?
Η κάνναβη λοιπόν είναι ναρκωτικό μπορεί να μην είναι όπως η ηρωίνη αλλά είναι ναρκωτικό.
Σε ντοκιμαντέρ στην ΕΤ1 ιατροί , μετά από μελέτες , ανέφεραν το πόσο αλλοιώνει η κάνναβη τα εγκεφαλικά κύτταρα των νέων μέχρι 25 , εάν θυμάμαι καλά , χρόνων.
Όσο για τον τρόπο και την συχνότητα της χρήσης της , ο καθένας φαντάζομαι έχει τελείως διαφορετικά όρια και αντοχές.
Το αλκοόλ είναι ναρκωτικό...μπορεί να μην είναι για όλους , αλλά για κάποιους είναι.Κάποιοι εθίζονται και νοσούν από αυτό..γιατί πρώτα απ όλα προκαλεί ψυχολογική εξάρτηση...όπως και η κάνναβη αλλά και όλα τα ναρκωτικά.Φυγή από την πραγματικότητα.........
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στην αποποινικοποίηση των ουσιών αυτών , αλλά στην απουσία της παιδείας του κάθε σύγχρονου πολίτη.
Η αδυναμία στο να μπορούμε να δεχτούμε την πραγματικότητα μας και να αναλάβουμε ευθύνες.
Η άρνηση μας στην ωρίμανση.Η ανικανότητα στο πώς να μας αγαπάμε και να μας φροντίζουμε.
Για μένα είναι ανόητο να χωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλακά και σε σκληρά , αφού και τα δυο φέρνουν το ίδιο τέλμα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:21, 30-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από negative
Η αδυναμία στο να μπορούμε να δεχτούμε την πραγματικότητα μας και να αναλάβουμε ευθύνες.
Η άρνηση μας στην ωρίμανση.Η ανικανότητα στο πώς να μας αγαπάμε και να μας φροντίζουμε.
Για μένα είναι ανόητο να χωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλακά και σε σκληρά , αφού και τα δυο φέρνουν το ίδιο τέλμα.
Ξέρεις πόσοι είναι στη στενή γιατί δεν είχαν καλό δικηγόρο επειδή έκαναν ένα τσιγάρο και πόσοι είναι έξω ενώ πουλοάνε ηρωίνη; Πολλοί, πάρα πολλοί. Δεν είναι ανόητο να τα χωρίζουμε όπως δεν είναι ανόητο να χωρίζεις το απλό τσιγάρο από το μπάφο. Νομικό είναι κυρίως το ζήτημα...

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στην αποποινικοποίηση των ουσιών αυτών , αλλά στην απουσία της παιδείας του κάθε σύγχρονου πολίτη.

Ναι μεν χρειάζεται παιδεία αλλά το να ισοπεδώνουμε τα πάντα, φόβο προκαλεί στον κόσμο. Από τσιγάρο πεθαίνουν περισσότεροι καί είναι το ίδιο εξαρτησιογόνα. Κανείς δεν είπε να το επικροτούμε αλλά το κυνήγι τα αντίθετα αποτελέσματα φέρνει πάντα.
Μάλλον μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να ταιριάζουν πάντα με την πραγματικότητα για αυτό καταφεύγουν σε αυτά.

Παράθεση

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λυσανδρος
Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Λυσανδρος έγραψε στις 15:30, 30-11-08:

Ουτε που μπορω να φανταστω να ξυπνα καποιος το πρωι....και να πηγαινει στο περιπτερο της γειτονιας του για να αγορασει ενα πακετο φουντα light
ατσιβανοτα

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:04, 30-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Άμα πίνεις κάθε βράδι λίγο αλκοόλ δε θα γίνεις ψυχωσικός ούτε τρελός ούτε απομονωμένος.Μπορεί κάποια ναρκωτικά να είναι λιγότερα εθιστικά απ'το αλκοόλ,αλλά αυτό είναι ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ:δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο επικίνδυνα σε καμία περίπτωση.
Είδαμε και η Ολλανδία που επέτρεπε τη χρήση κάποιων ναρκωτικών τώρα σκέφτονται να τα απαγορεύσουν βλέποντας πολλούς να γίνονται ψυχωσικοί,εσωστρεφείς και αντικοινωνικοί...
Link;

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Μάλλον μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να ταιριάζουν πάντα με την πραγματικότητα για αυτό καταφεύγουν σε αυτά.
Και εδώ έγκειται η ουσία του ζητήματος, γιατί οι άνθρωποι καταφεύγουν στις ουσίες. Η απάντηση έχει ψυχο-κοινωνικο-οικονομικές προεκτάσεις που κανένας υπεύθυνος σε θέση ισχύος δεν είναι πρόθυμος να απαντήσει και καταφεύγει σε αξιοθρήνητες κινήσεις του τύπου "ενημέρωση στα σχολεία" και "προγράμματα μεθαδόνης".

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 01:56, 01-12-08:

Ξέρεις πόσοι είναι στη στενή γιατί δεν είχαν καλό δικηγόρο επειδή έκαναν ένα τσιγάρο και πόσοι είναι έξω ενώ πουλοάνε ηρωίνη; Πολλοί, πάρα πολλοί. Δεν είναι ανόητο να τα χωρίζουμε όπως δεν είναι ανόητο να χωρίζεις το απλό τσιγάρο από το μπάφο. Νομικό είναι κυρίως το ζήτημα...
Μίλησα εγώ νομικά?Αναφέρθηκα στο πόσο άδικο μπορεί να είναι το νομικό μας σύστημα ή όχι?Αναφέρθηκα σε άλλα πράγματα.Μίλησα για ωρίμανση για ευθύνες για αποδοχή.Και μίλησα για κάτι που λέγετε τέλμα......που αυτό εάν το έχει δει κάποιος να συμβαίνει δίπλα του σίγουρα θα ξέρει ότι δεν είναι αποτέλεσμα μαλακού ή σκληρού ναρκωτικού αλλά κάποιου ναρκωτικού.
Όταν κάποιος άνθρωπος έχει καταστρέψει την ζωή του και τον εαυτό του πιθανότατα δεν έχει σημασία το ναρκωτικό , το μέσο , αλλά η πηγή η πορεία και το τέλος .

Παράθεση

AMELIA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AMELIA
H AMELIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H AMELIA έγραψε στις 12:08, 01-12-08:

Νομίζω πως έτσι ή αλλιώς η ουσία δεν αλλάζει... Ας νομιμοποιηθούν τα ελαφρά ναρκωτικά να μην μπαίνουν και τόσα χρήματα στις τσέπες των κρατικών φορέων...

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:37, 01-12-08:

Μίλησα εγώ νομικά?Αναφέρθηκα στο πόσο άδικο μπορεί να είναι το νομικό μας σύστημα ή όχι?Αναφέρθηκα σε άλλα πράγματα.Μίλησα για ωρίμανση για ευθύνες για αποδοχή.Και μίλησα για κάτι που λέγετε τέλμα......που αυτό εάν το έχει δει κάποιος να συμβαίνει δίπλα του σίγουρα θα ξέρει ότι δεν είναι αποτέλεσμα μαλακού ή σκληρού ναρκωτικού αλλά κάποιου ναρκωτικού.
Όταν κάποιος άνθρωπος έχει καταστρέψει την ζωή του και τον εαυτό του πιθανότατα δεν έχει σημασία το ναρκωτικό , το μέσο , αλλά η πηγή η πορεία και το τέλος .
Διαφωνούμε γιατί το προσεγγίζεις περισσότερο φιλοσοφικά ενώ εγώ περισσότερο πολιτικά. Ναι συμφωνώ ότι είναι ένα τέλμα αλλά δεν πρέπει να τους καταδικάζουμε. Δεν αναφέρομαι σε σένα για το τελευταίο αλλά γενικότερα

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 17:33, 01-12-08:

Κατά είμαι γενικά.
Βεβαια μια αποψη είναι οτι θα μετριαστεί αν είναι ελευθερο, αλλά πάλι είμαι κατά.
Ευχαριστω που με ακούσατε......
Δεν έχω να πω κάτι άλλο.
Κατά.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 11:32, 02-12-08:

Διαφωνούμε γιατί το προσεγγίζεις περισσότερο φιλοσοφικά ενώ εγώ περισσότερο πολιτικά. Ναι συμφωνώ ότι είναι ένα τέλμα αλλά δεν πρέπει να τους καταδικάζουμε. Δεν αναφέρομαι σε σένα για το τελευταίο αλλά γενικότερα
Δεν καταδικάζω κανέναν....απλά καταθέτω ποια είναι η σημαντικότερη πηγή και άμυνα του προβλήματος που μπορούμε να έχουμε εμείς προσωπικά.Γιατί για μένα τα ναρκωτικά δεν είναι η αρχή ...η ρίζα εάν θες , αλλά το αποτέλεσμα.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:56, 02-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Εξάλλου περισσότερες πιθανότητες να πέσει στην ηρωίνη έχει κάποιος ο οποίος δεν έχει κάνει ποτέ ναρκωτικά πριν στη ζωή του ή αυτός που για κάποια χρόνια δοκίμασε χάπια, μαύρο και απλά δεν την βρίσκει άλλο με αυτά?…σκεφτείτε και το εξής …ο δεύτερος είναι ήδη μέσα στα κόλπα και ξέρει και που να βρει τη σκόνη ..
και σίγουρα από μπάφο έχει κάποιος περισσότερες πιθανότητες να επεκταθεί και περαιτέρω...
στο κάτω κάτω της γραφής κάνε μαύρο και κάτσε δούλεψε μετά να δούμε πόσο θα αποδώσεις …όχι εσύ γενικά το λέω… δεν είναι και τόσο ακίνδυνο μην τρελαθούμε.. καίει τον εγκέφαλο ρε παιδιά και εθίζει…
Πόσοι και πόσοι ξεκίνησαν χαλαρά και πλέον δεν μπορούν να λειτουργήσουν αν δεν πιούν πρώτα?
Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Απο εκει και περα ο λογος που προσωπικα δεν ειμαι υπερ της νομιμοποιησης τους ειναι το γεγονος οτι παρα πολλοι που πιθανοτατα να θελουν να το δοκιμασουν ή γενικοτερα που να ειναι επιρεπεις σε νεες "δοκιμες", με το να ξερουν οτι δεν θα μπορουν να τα βρουν ελευθερα και στα περιπτερα, δεν θα τα δοκιμασουν ποτε.
Με λιγα λογια τους αποθαρυνει το γεγονος οτι πρεπει να "ψαχτουν" (αληθεια με τι ατομα?) και το οτι προκειται να δοκιμασουν κατι που απαγορευεται απο τον νομο.
Λοιπόν, ήδη πριν 20 χρόνια μαύρο μπορούσες να βρεις οπουδήποτε από φίλους στα φοιτητικά σου χρόνια χωρίς να έχεις την αίσθηση κανενός παρε/δώσε με τον "υπόκοσμο". Έχω μια αίσθηση ότι τώρα οι ηλικίες αυτές έχουν κατέβει τουλάχιστον στο λύκειο. Άρα δεν θεωρώ αποτρεπτικό παράγοντα την παρανομία.
Επίσης θυμάμαι ότι όντας ζώον δεν ήξερα την μυρωδιά και ο φίλος μου που δούλευε νύχτα σε περιβάλλοντα τίγκα στο μαύρο μπορούσε να μυρίσει σε ποια μπαράκια καπνίζανε οι θαμώνες και ερχότανε η μυρωδιά στο δρόμο.... δεν μιλάμε για καταγώγια αλλά για κανονικά μπαράκια. (Ένα περίεργο πράγμα.... οι αστυνομικοί μάλλον δεν θα αναγνωρίζαν την μυρωδιά!). Ούτε εκείνος ούτε εγώ ήπιαμε ποτέ έστω και "κοινωνικά" (κι ύστερα μιλάμε για παρανομία!) Αλλά ξέρω και πολλά άτομα που κάποτε ήπιανε ή πίνανε περιστασιακά και δεν πίνουνε πια.
Νομίζω ότι το μαύρο από αυτό που βλέπω γύρω μου είναι σαν το αλκοόλ, υπάρχει όλη η γκάμα χρηστών από τον κοινωνικό πότη μέχρι τον αλκοολικό και ότι η αντιμετώπιση του θα έπρεπε να είναι παρόμοια.
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ξέρω όμως οτι όπως και να έχει το πράγμα δεν λυπάμαι κανέναν, μα κανέναν που πληρώνει συνέπειες από τέτοια λάθη. Προσωπικά, και επειδή πιστεύω οτι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσα να δεχτώ να μου πει κάποιος είναι η φράση : "είδες τώρα; στα έλεγα εγώ..."
Θέλεις να καπνίζεις φίλε μου; οκ
Θέλεις να πάρεις ναρκωτικά; οκ
Δικές σου η επιλογές, δικές σου και οι συνέπειες.
Μου φαίνεται λοιπόν υπερβολή να βρεθεί στη φυλακή ένας πιτσιρικάς που έκανε μια μαμακία στην ηλικία που είναι για να κάνεις λάθη και να μαθαίνεις... και να στιγματιστεί όλη του η ζωή ή να γνωρίσει τον "υπόκοσμο" που δεν χρειάστηκε να γνωρίσει για να κάνει μια τζούρα. Με αυτήν την έννοια οι ποινικές συνέπειες θα ήθελα να ήταν διαφορετικές.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 03:16, 03-12-08:

Αξίζει προσοχής:

Δήλωση Ελλήνων Γιατρών για τη νομιμοποίηση της Κάνναβης και την αποποινικοποίηση της χρήσης των απαγορευμένων ουσιών

Οι υπογράφοντες γιατροί* θεωρούμε ότι η εξακολούθηση της ποινικοποίησης της κάνναβης είναι απολύτως αβάσιμη από επιστημονική άποψη και επικίνδυνη από κοινωνική άποψη.
Όλες οι επιστημονικές έρευνες και οι Εκθέσεις των κυβερνητικών και επιστημονικών επιτροπών που συστήθηκαν στα τελευταία εκατό χρόνια για τη μελέτη της, καταλήγουν στο κοινό συμπέρασμα ότι η κάνναβη:

1) Δεν προκαλεί τοξικομανία
2) Δεν έχει αρνητικές βιολογικές επιπτώσεις (σε κάθε περίπτωση, τα αποτελέσματα της είναι υποδεέστερα αυτών που προκαλεί η χρήση του αλκοόλ και του καπνού).
3) Δεν αποτελεί προστάδιο για τη χρήση ηρωίνης.
4) Δεν αποτελεί παράγοντα εγκληματικότητας.
5) Είναι πολύτιμο θεραπευτικό μέσο (για τον έλεγχο της ενδοφθάλμιας υπέρτασης λόγω γλαυκώματος, την αντιμετώπιση των παρενεργειών της χημειο-θεραπείας, την επιληψία, το άσθμα, την κατάθλιψη, την ανορεξία, κ.α.)

Η επισκόπηση της ιστορίας της απαγόρευσης καθιστά προφανές το συμπέρασμα ότι η δίωξη της κάνναβης (η οποία, σύμφωνα με το Εθνικό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας των ΗΠΑ, "είναι το πιο ασφαλές από τα φάρμακα πλατιάς χρήσης, από πλευράς τοξικότητας") οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην εξουσιαστική απαίτηση να εξυπηρετηθούν κοινωνικές και πολιτικές σκοπιμότητες που συνδέονται με τη χειραγώγηση ορισμένων κοινωνικών στρωμάτων και την υπεράσπιση των οικονομικών συμφερόντων ορισμένων βιομηχανικών αυτοκρατοριών (πετροχημικά, φάρμακα, αλκοόλ, καπνός, κ.α.) που καταστρέφουν ανενδοίαστα το περιβάλλον και περιορίζουν τις προοπτικές επιβίωσης της ζωής στον πλανήτη.

Το ατομικό και συλλογικό κόστος της δίωξης των χρηστών της κάνναβης (που μοναδικό τους "έγκλημα" είναι ότι καταναλώνουν μια ατοξική ευφορική ουσία και ως εκ τούτου δεν μπορεί να θεωρηθούν υπόλογοι ούτε καν για πράξη αυτοπροσβολής) έχει υπερβεί τα όρια αντοχής της κοινωνίας.

Σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, όπου οι περιστασιακοί και συστηματκοί χρήστες αυτού του υφορικού υπολογίζονται στο 10% του πληθυσμού, η συντήρηση της απαγόρευσης της ατοξικής κάνναβης και η -εξ'αυτής- παραμονή της στην ίδια παράνομη αγορά όπου διακινείται η νοθευμένη ηρωίνη, έχει ανυπολόγιστες και πολλές φορές τραγικές συνέπειες για τους χρήστες και τις οικογένειές τους.

Ως γιατροί και πολίτες, απαιτούμε την αποποινικοποίηση της χρήσης, της κατοχής και της προμήθειας της κάνναβης για προσωπική χρήση, πράγμα που αποτελεί σημαντικό μέτρο για τη μείωση της εγκληματικότητας, την αποδυνάμωση του οργανωμένου εγκλήματος, την περιστολή της εξάπλωσης τη ηρωίνης, την αποσυμφόρηση των φυλακών, την ενίσχυση του θεραπευτικού οπλοστασίου της ιατρικής και την υπεράσπιση των ατομικών δικαιωμάτων και ελευθεριών.

*Το κείμενο συνοδεύτηκε από τα ονόματα 100 Ελλήνων γιατρών όλων των ειδικοτήτων και δημοσιεύθηκε στις εφημερίδες Ελευθεροτυπία (16/12/1993) και The Independent on Sunday (28/12/1997)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 06:54, 03-12-08:

Δηλαδή? να μοιράζονται φυλλάδια στο δρόμο για το πως και ποιός είναι ο ασφαλείς τρόπος να κάνει κάποιος χρήση κάνναβης?
Στην άρση της ποτοαπαγόρευσης είδες να αφισοκολλούν ή να μοιράζουν φυλλάδες εγκράτειας για τη χρήση του μπέρμπον και της άμπσολουτ;
Δεν είναι επιχείρημα αυτό.
Ή θα αναγάγουμε σε επίπεδο σημαντικότητας (στατιστικά ή μη) περισσότερο ό,τι καπνίζεται και λιγότερο ό,τι πίνεται;

Άσε που στην ουσία δε νοείται σύγκριση ανόμοιων ουσιών αφού και οι επιδράσεις είναι ανόμοιες (επενεργούν σε διαφορετικά όργανα και συστήματα)

Η κάνναβη λοιπόν είναι ναρκωτικό μπορεί να μην είναι όπως η ηρωίνη αλλά είναι ναρκωτικό.
Μύθος 1ος: Η Κάνναβη "προκαλεί" Τοξικομανία

Οι θιασώτες της ταύτισης της κάνναβης με ναρκωτική ουσία διαψεύδονται συνεχώς από την ιστορική πείρα και τη σύγχρονη επιστημονική έρευνα.
Θεωρείται σήμερα αναμάσημα ψευδολογήματος (αν όχι βλακείας) ότι η κάνναβη "προκαλεί τοξικομανία" (πράγμα που σημαίνει σωματική εξάρτηση).

Για να αποφύγει κανείς την κουραστική περιπλάνηση στην ογκώδη διεθνή επιστημονική βιβλιογραφία που διαψεύδει κατηγορηματικά αυτό το "εφεύρημα", μπορεί να το αντιπαρέλθει διαβάζοντας μερικές μονάχα διαπιστώσεις Ελλήνων ερευνητών που ασχολήθηκαν επι πολύ με το θέμα:
α) Καθηγητής της Ιατροδικαστικής (Γ.Αγιουτάντης):"Αντίθετα απ'ό,τι συμβαίνει με τα Οπιούχα, η παρατεταμένη χρήση του χασίς δεν παρουσιάζει σωματικό σύνδρομο από χρόνια δηλητηρίαση".
β) Καθηγητής της Φαρμακολογίας (Δ.Βαρώνος): "Ανθεκτικότητα και σωματική εξάρτηση φαίνεται ότι δεν αναπτύσσονται από τη χρήση της ινδικής κάνναβης (χασίς, μαριχουάνα)".
γ) Καθηγητής της Ιατροδικαστικής (Α.Κουτσελίνης): "Γεγονός παραμένει ότι η μαριχουάνα δεν είναι "ναρκωτικό" ως τα κλασσικώς παραδεδεγμένα..Δεν είναι διεγερτικό, καταπραϋντικό, ηρεμιστικό, ναρκωτικό ή ψευδαισθησιογόνο..Η λέξη "ευφορικό" το προσεγγίζει περισσότερο..Δεν οδηγεί αναμφισβητήτως σε εθισμό (addiction)".
δ) Καθηγητής της Φαρμακολογίας (Γ.Λογαράς): "Ο οργανισμός δεν φαίνεται να εθίζεται εις αυτό (χασίς), διότι η ουσία αυτού δεν χρειάζεται να αυξηθεί. Ούτε σωματική εξάρτηση παρατηρείται οία επί των τοξικομανιογόνων φαρμάκων, ήτοι δεν παρατηρείται σύνδρομο στερήσεως".
ε) Καθηγητής της Φαρμακολογίας (Μ.Μαρσέλος): "Η μακροχρόνια λήψη κανναβινοειδών δεν έχει συσχετισθεί με την εγκατάσταση σωματικής εξάρτησης".
ζ) Οι αρχίατροι του ελληνικού στρατού Α.Δαβαρούκας και Γ.Σουρέτης: "Το χασίς δεν δημιουργεί εθισμό...δεν αναπτύσσει σωματική εξάρτηση" (καλά αυτό άμα θέλουμε το πιστεύουμε...μπουαχαχα )

Σε ντοκιμαντέρ στην ΕΤ1 ιατροί , μετά από μελέτες , ανέφεραν το πόσο αλλοιώνει η κάνναβη τα εγκεφαλικά κύτταρα των νέων μέχρι 25 , εάν θυμάμαι καλά , χρόνων.
Μύθος 2ος: Η Κάνναβη "προκαλεί" Εγκεφαλική Ατροφία

Αφορμή για την καλλιέργεια αυτής της τραγελαφικής φήμης ήταν μία εργασία του A.Campbell και των συνεργατών του που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Lancet, τον Νοέμ. του 1971, σύμφωνα με την οποία τα "εγκεφαλογραφήματα 10 τακτικών καταναλωτών μεγάλων ποσοτήτων μαριχουάνας απέδειξαν την ύπαρξη εγκεφαλικής ατροφίας".

Και με πυρήνα αυτό το δημοσίευμα, αναπτύχθηκε μια εντυπωσιακή παραφιλολογία, παρά το γεγονός ότι η εργασία του Campbell δέχθηκε σκληρές κριτικές και απορρίφθηκε από την επιστημονική κοινότητα ως αναξιόπιστη και "ανευ σημασίας". Όπως γράφει ο καθηγητής Lester Grinspoon "και τα 10 άτομα (τακτικοί χρήστες κάνναβης) που επέλεξε ο Campbell ήταν ψυχιατρικοί ασθενείς, και δεν έγινε καμιά συγκριτική μελέτη ανάμεσα σ'αυτούς και σε άλλους ψυχιατρικούς ασθενείς που δεν χρησιμοποιούσαν κάνναβη.

Τουλάχιστον ένας (ίσως και δύο) απ'αυτούς ήταν επιληπτικοί, αρκετοί υπέφεραν από κακώσεις στον εγκέφαλο, ένας ήταν διανοητικά καθυστερημένος και πέντε περίπου είχαν διαγνωστεί ως σχιζοφρενικοί!!!!!!!!!!! Όλοι είχαν κάνει χρήση LSD, οι περισσότεροι είχαν χρησιμοποιήσει αμφεταμίνες και λίγοι έκαναν μεγάλη χρηση οπιοειδών, βαρβιτουρικών και ηρεμιστικών. Δεν πάρθηκε υπόψη ο πιθανός ρόλος του αλκοόλ, που ως γνωστόν είναι νευροτοξικό (δηλ. προκαλεί εγκεφαλικές βλάβες).

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να υπάρξουν μελλοντικά ελεγχόμενες έρευνες για την κάνναβη και τις εγκεφαλικές βλάβες, αλλά υπάρχουν μηδαμινοί λόγοι να αναμένει κανείς ότι θα μπορούσε να ανακαλυφθεί οποιαδήποτε σχέση (μεταξύ κάνναβης και εγκεφαλικών βλαβών).

Σαφώς επικριτική απέναντι στην εργασία του Campbell είναι και η στάση του καθηγητή Jerome Jaffe, που διαβεβαιώνει κατηγορηματικά ότι: "Έγιναν έρευνες αλλά σε καμία περίπτωση δεν βρέθηκε ο τύπος της ατροφίας του εγκεφάλου που είχε ανακοινωθεί αρχικά" κι ότι " δεν έχουν διαπιστωθεί κάποιες μόνιμες εγκεφαλικές ανωμαλίες".

Κι όχι μόνο δεν βρέθηκε η παραμικρη ένδειξη ατροφίας του εγκεφάλου, αλλά επιπλέον κι ότι πολλές μελέτες μεγάλης κλίμακας σε Αμερικανούς φοιτητές "δεν βρήκαν καμιά ένδειξη ότι οι τακτικοί χρήστες της κάνναβης έχουν λιγότερες ακαδημαϊκές επιτυχίες από τους μη χρήστες".

...γιατί πρώτα απ όλα προκαλεί ψυχολογική εξάρτηση...όπως και η κάνναβη αλλά και όλα τα ναρκωτικά.
Μύθος 3ος: Η Κάνναβη "προκαλεί" Χασισική Ψύχωση

Η υπόθεση της "χασισικής ψύχωσης" που υποστηρίχθηκε το 1957 από τον Μαροκινό ψυχίατρο Benabud, αποδείχθηκε αβάσιμη όταν, ύστερα από προσεκτική μελέτη, "αποδείχθηκε ότι δεν επρόκειτο για μόνιμες ψυχώσεις αλλά για "παροδικές" τοξινώσεις που οφείλονταν σε τεράστιες δόσεις χασίς, 20-30 πίπες kif, και σε μερικές περιπτώσεις προκαλούνταν ή επιδεινώνονταν από τον υποσιτισμό ή τις μολύνσεις".

Η υπόθεση αυτη απορρίφθηκε επίσης: 1) Από τις εκθέσεις της επιτροπής των ΗΠΑ και του Καναδά, 2) από τις μελέτες που έγιναν στην Τζαμάϊκα, Κόστα Ρίκα και στην Ελλάδα, 3) Από το σύνολο σχεδόν των επιστημόνων που τη διερεύνησαν.

Όπως παρατηρεί ο Giancarlo Arnao, "πολλοί απ'αυτούς τους επιστήμονες (Fort, Grinspoon, Murphy κ.α.) κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η χρήση της κάνναβης όχι μόνο δεν προκαλεί ψύχωση αλλ' ότι, αντίθετα, ειναι πιθανόν να καλύπτει και να επανορθώνει ορισμένες παθολογικές ψυχικές καταστάσεις και να αμβλύνει τα πιο εμφανή συμπτώματα σε ορισμένα άτομα".

Όσο για την ψυχολογική εξάρτηση που ανέφερες, negative:

Καμία ψυχοτρόπος ουσία δεν στερείται παντελώς παρενεργειών. Όλες είναι ηδονιστικές (και υπο αυτή την έννοια η κάνναβη εθίζει όσο και ο αυνανισμός), ενεργοποιούν το ντοπαμινεργικό σύστημα και μπορούν να προκαλέσουν μεγαλύτερη ή μικρότερη ψυχική εξάρτηση. Εντούτοις, η κάνναβη, με βάση την επικινδυνότητα της, βρίσκεται στο πάτο της ταξινόμησης.

Φυγή από την πραγματικότητα.........
Τέτοια που είναι πολλές φορές, η φυγή με pot, αποτελεί μια εναλλακτική λύση του σιάτσου και του μασάζ με σοκολάτα (αχχχ )

You've got that half right.
Αν αποποινικοποιηθεί, ίσως να μειωθεί η original επικοινωνία μεταξύ των χασικλήδων και η σχέση τους θα γίνει καθαρά σχέση "πιώματος". Αυτό το κακό βλέπω μόνο στην αποποινικοποίηση. Ότι το "μαύρο" θα γίνει μόδα στην πιο αισχρή μορφή της.
Θα μαστουρώνει η κοινωνία γιατί είναι "in".
Το ζητούμενο, πάντως είναι να μην το παίζουμε μαστουρωμένοι, αλλά να βγαίνει και κάτι απ'αυτό.

Δεν είναι πάντα αδυναμία αντιμετώπσης της πραγματικότητας, όταν κάποιος πίνει το ρογά.
Απλώς γουστάρει το feeling. Αποκλείεται;

Υπερβολές.
Όποιος δεν "πίνει" είναι ώριμος κι όποιος "πίνει" είναι ακόμη άγουρος στο νου;
Ο χασικλής που πίνει για να απολαύσει με μια ιεροτελεστία (τασάκι δίπλα του, νερό, γλυκό για μετά κ.α.) με σκοπό ένα δημιουργικό φτιάξιμο, να δει μια ενδιαφέρουσα ταινία, να διαβάσει κάποιο καλό βιβλίο ή να απολαύσει ένα καλό σέξ (), αλλά ακόμη και ο πειραματισμός με μια τέτοια ουσία γιατί εκλαμβάνονται ως ανικανότητα στην αυτοαγάπη και την φροντίδα του εαυτού μας; Μόλις τώρα τη φροντίδα δεν περιέγραψα;

Αγάπη είναι να κάνεις και όλα αυτά χωρίς να "την ακούσεις". Σύμφωνοι.
Αλλά αν ο άλλος τη βρίσκει κιόλας να σκάει που και που κανά μπάφο, γιατί είναι bad self attitude ; Όπως εσύ ανάβεις συμβατικό τσιγαράκι, έτσι κι εκείνος ανάβει τσιγαριλίκι και παρατηρεί τον κόσμο μέσα απο τα δικά του μάτια, τα κόκκινα...

Δηλαδή τα οπιοειδή, τα κοκαϊνικά, τα αμφεταμινικά, τη κάνναβη, τις βενζοδιαζεπίνες, το αλκοόλ, το LSD, το subutex, το ecstasy, τα διαλυτικά τα θεωρείς ίδιας επικινδυνότητας αφού το τέλμα που σε περιμένει έπειτα από τη χρήση τους είναι ίδιο για όλα;

τέλμα = ?

υγ. Δεν πίνω, δεν καπνίζω αλλά δεν θα επικρίνω και μια πρακτική επειδή μου χαλάει ...την γεύση!

υγ. Θα επανέλθω, with more myths.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δεσμώτης : 03-12-08 στις 07:08.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 08:31, 03-12-08:

Από προσωπική πείρα λοιπόν φίλε Δεσμώτη..από αυτά που έχω δει στην μέχρι τώρα ζωή μου έφτασα στο σημείο να μην διαχωρίζω τα ναρκωτικά σε μαλακά και σκληρά.
Δεν έχω δει κανέναν να πίνει μόνο φούντα....τις περισσότερες φορές το συνδυάζει με κάτι άλλο.
Πηγαίνοντας λοιπόν σε ένα μπαρ βλέπεις ανθρώπους να πίνουν αλκοόλ.Κάποιοι από αυτούς είναι και θα είναι σε όλη την διάρκεια της ζωής τούς κοινωνικοί πότες....κάποιοι άλλοι όμως θα γίνουν αλκοολικοί.Θα εθιστούν για κάποιους λόγους που δεν νομίζω ότι έχει δοθεί απάντηση.
Γιατί κάποιοι περνούν αυτό το όριο , αυτή την γραμμή.
Το αλκοόλ είναι ένα μαλακό ναρκωτικό?Ο αλκοολισμός είναι μια μαλακιά αρρώστια?
Για μένα όχι , ο αλκοολισμός είναι αρρώστια προοδευτική και θανατηφόρα.
Το αλκοόλ μπορεί να μην σε εθίζει από το πρώτο ποτήρι αλλά μπορεί να σε κάνει εξαρτημένο.
Παρόλα αυτά το αλκοόλ διανέμετε ελεύθερα.
Αν θυμάμαι λοιπόν καλά από μαρτυρίες......η χρήση κάνναβης από εξαρτημένους προκαλεί ψευδαισθήσεις που πολλές φορές μοιάζουν με εφιάλτες.
Για μένα δεν είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι η χρήση κάνναβις από άτομα που δεν έχουν ενηλικιωθεί (που ο οργανισμός τούς δεν έχει αναπτυχθεί) δεν είναι τόσο αθώα.
Όπως επίσης δεν είναι δυσκολο να δεις διαφορές σε ανθρώπους που τούτη η χρήση έχει γίνει καθημερινότητα τούς.
Μπορεί λοιπόν να εθιστεί κάποιος από την κάνναβη την υπερκατανάλωση φαγητού από το τσιγάρο από το sex αλλά και από τον αυνανισμό όπως λες , γιατί προτιμά τον αυνανισμό από το να κάνει έρωτα και σχέση με κάποιον άλλον άνθρωπο.
Για αυτό λοιπόν μίλησα για συναισθηματική ανωριμότητα ή εάν θες για αδυναμία διαχείρισης συναισθήματος .
Ο καθένας λοιπόν μπορεί να κοκκινίσει τα μάτια του όσο θέλει , να τα κάνει και κόκκινο καδμίου άμα το επιθυμεί...και γω να με γεμίσω με καπνό όσο θέλω αλλά ας πάψουμε να διαχωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλάκα και σκληρά για να τουμπεκιάσουμε τις τυχόν ενοχές μας.

υ.γ. Τέλμα = ο καθένας έχει τον δικό του χρόνο για να έρθει αντιμέτωπος με το δικό του τέλμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 03-12-08 στις 09:00.
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:09, 03-12-08:

Από προσωπική πείρα λοιπόν φίλε Δεσμώτη..από αυτά που έχω δει στην μέχρι τώρα ζωή μου έφτασα στο σημείο να μην διαχωρίζω τα ναρκωτικά σε μαλακά και σκληρά.
Δεν έχω δει κανέναν να πίνει μόνο φούντα....τις περισσότερες φορές το συνδυάζει με κάτι άλλο.
Εγώ πάλι έχω δει δεκάδες.........
Μπορεί λοιπόν να εθιστεί κάποιος από την κάνναβη την υπερκατανάλωση φαγητού από το τσιγάρο από το sex αλλά και από τον αυνανισμό όπως λες , γιατί προτιμά τον αυνανισμό από το να κάνει έρωτα και σχέση με κάποιον άλλον άνθρωπο.
Για αυτό λοιπόν μίλησα για συναισθηματική ανωριμότητα ή εάν θες για αδυναμία διαχείρισης συναισθήματος .
Ο καθένας λοιπόν μπορεί να κοκκινίσει τα μάτια του όσο θέλει , να τα κάνει και κόκκινο καδμίου άμα το επιθυμεί...και γω να με γεμίσω με καπνό όσο θέλω αλλά ας πάψουμε να διαχωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλάκα και σκληρά για να τουμπεκιάσουμε τις τυχόν ενοχές μας
Τότε ας απαγορεύσουμε τα πάντα........ Ο ψυχαναγκασμός διαλύει προσωπικότητες και οικογένειες ακόμα κι όταν αφορά την καθαριότητα του σπιτιού ή τον φόβο των μικροβίων...
Το "μαλακά / σκληρά" έχει να κάνει με την κατάσταση που φέρνει το ναρκωτικό τον οργανισμό και την προσπάθεια που χρειάζεται ο χρήστης για να το κόψει. Πόσους κοινωνικούς χρήστες ηρωϊνης ξέρεις? Πόσους κοκάκηδες που το έκοψαν? Πόσους πότες χασίς που χτυπάνε κάποιον για την δόση τους? Σκέψου πρακτικά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 09:23, 03-12-08:

Εγώ έχω δει πότες....πολλών ειδών.
Τα διαφορετικά χαρακτηριστικά του κάθε ναρκωτικού δεν το κάνει αυτόματα μαλακό ή σκληρό ναρκωτικό.Σίγουρα το χασίσι δεν έχει τις ίδιες παρενέργειες με την ηρωίνη , αλλά αυτό ως γεγονός δεν αποδεικνύει ότι δε είναι ναρκωτικό.

Υ.Γ.Το τσιγάρο είναι ένα μαλακό ναρκωτικό?
Τι στερητικά έχει ? και πόσο εύκολο είναι να το κόψει κανείς?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 03-12-08 στις 09:33.
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:32, 03-12-08:

Tο χασίς το κόβεις, το τσιγάρο δεν το κόβεις

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 12:58, 03-12-08:

Εγώ έχω δει πότες....πολλών ειδών.
Τα διαφορετικά χαρακτηριστικά του κάθε ναρκωτικού δεν το κάνει αυτόματα μαλακό ή σκληρό ναρκωτικό.Σίγουρα το χασίσι δεν έχει τις ίδιες παρενέργειες με την ηρωίνη , αλλά αυτό ως γεγονός δεν αποδεικνύει ότι δε είναι ναρκωτικό.

Tο χασίς το κόβεις, το τσιγάρο δεν το κόβεις
Ακόμα και την ηρωϊνη κόβεις.... αν έχεις το ψυχικό σθένος αλλά το θέμα είναι με πόση βοήθεια, πόσο εξειδικευμένη βοήθεια, και για πόσο χρόνο πρέπει να έχεις υποστήριξη (ΑΑ γιατί υπάρχουν)....
Χιλιάδες πράγματα είναι ναρκωτικά με την έννοια που το λες. Έκοψε κάποια γνωστή την καφεϊνη, είχε 2 μέρες υπνηλία και πόνο στα κόκαλα σαν να'χε γρίππη. Κάποτε που έτρωγα 1 σοκολάτα την ημέρα συγκεκριμένη ώρα όταν αποφάσισα να το κόψω πέρασα 3 μέρες κατάθλιψη. Αλλά και το τσιγάρο και το χασίς (και τη σοκολάτα, και την καφεϊνη) τα κόβεις μόνος σου αν το αποφασίσεις. Όμως και το αλκοόλ και η ηρωϊνη χρειάζονται βοήθεια και μάλιστα ειδικευμένη. Αν κάποιος το κάνει μόνος του είναι ήρωας.

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 01:22, 05-12-08:

Τα διαχωρίζει η νευροφυσιολογία όμως, κατά τρόπο που διαψεύδει την δική σου έλλειψη διαχωριστικών γραμμών. (1η κατηγορία: Αλκοόλ, Ηρωϊνη (και οπιοειδή), Κοκαϊνη, 2η κατηγορία: Βενζινοδιαζεπίνες, Καπνός, Παραισθησιογόνα, Ψυχοδιεγερτικά, 3η Κατηγορία: Κάνναβη------ορισμένες βενζινοδιαζεπίνες πρέπει να τοποθετηθούν στην πρώτη ομάδα.)

Δεν είναι ποτέ δυνατόν να θεωρείς ίδιας μαλθακότητας ή σκληρότητας την ηρωϊνη με την κάνναβη. Ούτε την νοθευμένη κόκα με ένα χάπι ecstasy. Αν δεν θεωρείς, τότε διαχωρίζεις κι απλώς δεν μας το λες.
Δεν τάσσομαι υπερ του ενός ή του άλλου με γνώμονα την ελάχιστη δυνατή επικινδυνότητα, απλώς διαχωρίζω όταν εσύ στηρίζεις την επιχειρηματολογία σου στη λογική του μη διαχωρισμού. Μα αφού υπάρχει κλίμακα έντασης (μαλακά/σκληρά/πεντάσκληρα), γιατί αποκλιμακώνεις;

Η φύση μας δίνει συστατικά με διάφορα επίπεδα και εντάσεις επιρροών είτε μέσω αποξήρανσης είτε απόσταξης κλπ.
Αυτόματα όσο και μοιραία, λοιπόν, η ένταση μιας ουσίας είναι μεγαλύτερη αναλόγως του είδους και της ποσότητας. (π.χ. η Κάνναβη Σατίβα (ή κλωστική) περιέχει μικρή ποσότητα THC -Δ9-Τετραϋδροκανναβινόλη, η Ινδική κάνναβη περιέχει μεγαλύτερη ποσότητα THC και γι'αυτό είναι πιο ευφορική)
Ας μη πάω σε ρίγανη, χαμομηλάκι, όπιο, μανιτάρια κλπ.
Η φύση θεραπεύει, η φύση σκοτώνει. Είναι λάθος να λέμε ότι έχει διττή υπόσταση;
Η άγνοια σκοτώνει. Όχι η αποδεκτή επιστημονικά διαφορετικότητα των εντάσεων των ουσιών που προσλαμβάνουμε από ίδια ή ανόμοια είδη, είτε χόρτο είναι, είτε άνθος, είτε χυμός δένδρου, είτε στήμονες, είτε σπέρματα, είτε φλύδες, είτε ριζικά τριχίδια ή θύλακες ριζών ή αδενικές τρίχες των ακρινών στελεχών είτε θρυμματισμένα φύλλα κάνναβης.

Για να μιλήσουμε για σκληρά και μαλακά drugs πάντως θα πρέπει πρώτα να συμφωνήσουμε στο "ναρκωτικό".
Και αν μιλάμε στο συγκεκριμένο τόπικ που θέμα μας είναι η κάνναβη, φοβάμαι ότι υποπίπτουμε σε "αστοχία υλικού".

Η μόνη ίσως εξάρτηση που μπορεί να στηριχτεί (και οι ίδιοι οι χρόνιοι χρήστες το παραδέχονται) είναι μια ανάπτυξη "ανοχής" από χρόνια χρήση της.
Ψυχική εξάρτηση εμφανίζεται αν και φαινόμενα φυσικής εξάρτησης απουσιάζουν. Μέρος της δυσκολίας για τη διακοπή του καπνίσματος της μαριχουάνας μπορεί να οφείλεται στην αλλαγμένη ερμηνεία της πραγματικότητας που υπάρχει στον μπαφοκράτορα.
Του φαίνεται, δηλ. ότι μοναδικές ουσιαστικές εμπειρίες είναι εκείνες που έχει κάτω από την επίδραση της κάνναβης.
Οι παρατεταμένοι χρήστες της χάνουν κάθε ενδιαφέρον για τα καθημερινά γεγονότα, γίνονται όλο και πιο παθητικοί και ευπαθείς στην ονειροπόληση αλλά τότε μιλάμε για άτομα που κάνουν χρήση καθ'υπερβολήν.

και σίγουρα από μπάφο έχει κάποιος περισσότερες πιθανότητες να επεκταθεί και περαιτέρω...
Μύθος 4ος: Η Κάνναβη είναι προστάδιο Ηρωϊνης

Πρόκειται για ανεκδοτολογία των υπέρμαχων της καταστολής της κάνναβης ότι η χρήση της αποτελεί "προστάδιο" της χρήσης άλλων σκληρών ναρκωτικών, που το μόνο εχέγγυο της "εγκυρότητας" του έγκειται απλώς στο ότι...διατυπώνεται.

Οι πολυάριθμες εκθέσεις κρατικών επιστημονικών οργανισμών και κυβερνητικών επιτροπών από διάφορες χώρες και όλες οι σχετικές έρευνες, που η σοβαρότητά τους δεν αμφισβητήθηκε από τον επιστημονικό κόσμο, διαψεύδουν κατηγορηματικά τη θεωρία της "κλιμάκωσης".

Έρευνες μεταξύ των ηρωινο-εξαρτημένων στο Σικάγο έδειξαν ότι μόνο το 11% απ'αυτούς είχε στο ιστορικό του χρήση μαριχουάνας.
Δεν υπάρχει αιτιολογική σχέση ανάμεσα στη χρήση της μαριχουάνας και στη χρήση της ηρωίνης.
Ας μην αναφέρω ονόματα επιστημόνων-αν και τα'χω πρόχειρα- επειδή βαριέμαι αλλά αν θες μπορώ να σε πιμιάσω σχετικά με ονόματα και βιβλιογραφίες.

Το γενικότερο κλίμα που αποπνέεται είναι, πάντως, ότι δεν υπάρχει καμιά απολύτως ένδειξη ότι η χρήση της μαριχ. αποτελεί προστάδιο για τη χρήση άλλων επικίνδυνων ουσιών.

..χμ, μετάνιωσα.
Ας παραθέσω δύο μόνο ( από 7 - 8 ) απόψεις.

1. Ο Jerome Jaffe, καθηγητής της Ψυχιατρικής, σύμβουλος για τα ναρκωτικά δύο Αμερικανών προέδρων, γνωστός και ως ο "πάπας" των αντιναρκωτικών εκστρατειών στις ΗΠΑ, συμπληρώνει: "Μερικοί άνθρωποι πίστευαν ότι κατά κάποιον τρόπο η χρήση της μαριχουάνας οδηγούσε σε οπιομανία. Αν αυτό σημαίνει ότι κατα μία φαρμακευτική ή ιατρική ή οργανική έννοια η χρήση της κάνναβης προκαλεί αργότερα την ανάγκη της χρήσης ηρωϊνης, τότε η άποψη αυτή είναι λανθασμένη".

Σαν να λέμε, βγαίνω να πάρω λεμονίτα κι επειδή δεν έχει, παίρνω μια μαλαματίνα.
Δεν έχει κάνναβη ο λαθρέμπορας και καταλήγω να πάρω MDMA. (τι λέμε τώρα)

Αγοράζω το άλλο όχι επειδή η κάναβη δεν με καλύπτει/τριπάρει αρκετά αλλά γιατί έχω εγώ την κωλοφαγούρα να ψαχτώ αλλού και δε θέλω να γυρίσω σπίτι με αδειανά χέρια.

και 2. και ο καθηγητής της ιατροδικαστικής Α. Κουτσελίνης αποφαίνεται ότι : "Υπό ερευνητών τινών υπεστηρίχθη προσέτι οτι είναι δυνατόν η χρήσις της μαριχουάνας να οδηγήσει αργότερον και εις την χρήσιν έτερων ναρκωτικών. Εν τοιούτον ενδεχόμενον δεν φαίνεται, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δυνατόν, το αντίθετον δε, ήτοι η εκτροπή εξ ετέρων ναρκωτικών εις την μαριχουάναν, εάν συνέβαινε, θα ηδύνατο να θεωρηθεί ευτυχής κατά το μάλλον ή ήττον της έκβασης, εάν δηλονότι κατά την θεραπείαν μιας ετέρας τοξικομανίας (ως της ηρωϊνης) επετυγχάνετο η εκτροπή του ασθενούς προς την μαριχουάναν".

Με καλύπτουν, αμφότεροι, ικανοποιητικά.

Φυσικά αν συνοδεύεις τον μπάφο με αλκοόλ, δε φταίει ο μπάφος γι'αυτό.
I invite you: Let's not be crazy!

Διαβάζω συμπτωματολογία αμέσως μετά τη λήψη της κάνναβης:
Ένα αίσθημα ευφορίας, ευκοοσυγκινησία, ελαφρά ξηροστομία, μια αίσθηση αυξημένης ψυχοκινητικής δραστηριότητας, μυϊκής δύναμης και απώλειας σωματικού βάρους, ηδονικές φαντασιώσεις και επιβραδυνόμενη αντίληψη του χρόνου, και στη συνέχεια χαλάρωση, ηρεμία και ύπνος με ηδονικά όνειρα, ο οποίος ακολουθείται από αφύπνιση με καλή διάθεση.

Ε, τη ξηροστομία την αποκαθιστάς και με γουότα. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεις σταφίδα με συνοδεία σκότς. (έλεορ.)

Από την ανάποδη, αν μπορείς να διαχειρίζεσαι τα συναισθήματά σου κατα τις στιγμές που δεν έχεις τον απόλυτο έλεγχο, τότε αυτό δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί μια ασκητική, μια εκπαίδευση της διαχείρισης της συναισθηματικότητας;
Ας το συζητήσουμε.

Ο καθένας λοιπόν μπορεί να κοκκινίσει τα μάτια του όσο θέλει , να τα κάνει και κόκκινο καδμίου άμα το επιθυμεί...και γω να με γεμίσω με καπνό όσο θέλω αλλά ας πάψουμε να διαχωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλάκα και σκληρά για να τουμπεκιάσουμε τις τυχόν ενοχές μας.
Δεν βρίσκω σύνδεση της χημικής κατηγοριοποίησης των εξαρτησιογόνων (με βάση παρατηρούμενες επιδράσεις στο νευρικό σύστημα) με ενοχές και αποσιώπηση αυτών.
Από τη μία ο χασισοχρήστης δεν έχει το όφελος να θεωρεί πως καπνίζει ένα μαλακό και ακίνδυνο ναρκωτικό, άρα να τον συμφέρει η ταύτιση με τις μαλακές ουσίες γιατί ναρκωτικό δεν είναι από φυσιολογικής απόψεως. Του μένει το επίθετο "μαλακό" χωρίς τον προσδιορισμόν! Ένα "μαλακό" μετέωρο.
Ο ηρωϊνάκιας/κοκαϊνάκιας τι ενοχές να τουμπεκιάσει; Δεν ξέρει ότι απέχει από το θάνατο όσο τα δάχτυλα του από τη σύριγγα;

υ.γ. Τέλμα = ο καθένας έχει τον δικό του χρόνο για να έρθει αντιμέτωπος με το δικό του τέλμα.
Χμμ..

Καθείς με το τέλμα του και το "μαύρο" με τον ..Γιώργο Φούντα

Ο καθένας έχει τον δικό του χρόνο = ο αλκοολικός έχει α χρόνο = ο ηρωινομανής έχει α/4, κοκ...
Μόλις είπες με δικά σου λόγια ότι υπάρχουν μαλακά και σκληρά ναρκωτικά.

Σ'αγαπάω.

Κάν’ τε μου μια λίστα τι θεωρείτε ΄΄μαλακό ΄΄ και τι ΄΄σκληρό΄΄.
μαλακά:
α.

β.

Σκληρά:

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 01:53, 05-12-08:

......απο αυτην
..την αποψη δεν μποορυμε να μιλαμε για τον
διαχωρισμο
των " μαλακων & " σκληρων" ναρκωτικων....
ΗΛΙΑΣ ΜΗΧΑΛΑΡΕΑΣ
Ψυχοθεραπευτής στο 18 Άνω

Η χρήση και η εξάρτηση από τα ναρκωτικά είναι αποτέλεσμα των κάθε είδους κοινωνικών αντιθέσεων και της συνακόλουθης καταπίεσης μεγάλων στρωμάτων πληθυσμού. Προβάλλονται ως "λύση" και "διέξοδος", όμως οδηγούν στην αλλοτρίωση.
Νομιμοποίηση της χρήσης σημαίνει νομιμοποίηση των αιτιών, που προωθούν τη χρήση.
Το χασίς είναι εξίσου επικίνδυνο, με κάθε άλλο ναρκωτικό.
Η νομιμοποίηση δε θα χτυπήσει τους εμπόρους, όπως δε χτυπήθηκαν η παράνομη πορνεία, το παράνομο εμπόριο αλκοόλ και το παράνομο εμπόριο όπλων. Τέτοιες απόψεις μόνον κακό κάνουν σε χρήστες, που προσπαθούν να απεξαρτηθούν.

Μια συζήτηση με τον Ηλία Μιχαλαρέα, ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή στο Θεραπευτικό Πρόγραμμα Απεξάρτησης Ουσιών 18 Άνω , και πρόεδρο της Πανελλήνιας Ένωσης Νοσοκομειακών Ψυχολόγων, είναι ενδιαφέρουσα και αποκαλυπτική:

- Υπάρχει αύξηση στους αριθμούς των χρηστών;

- Οι χρήστες έχουν τριπλασιαστεί σε σχέση με μια δεκαετία πριν. Επίσης, έχουν κατεβεί οι μέσοι ηλικιακοί όροι. Σήμερα μιλάμε για παιδιά 13 και 14 χρόνων, που παίρνουν ναρκωτικά. Στην εφηβεία πια, είναι χρήστες. Μην πάμε μακριά. Πριν 5-10 χρόνια, μια δόση ηρωίνης στοίχιζε 4.000-5.000 δραχμές. Σήμερα κοστίζει 10 euro , ή και λιγότερο. Ακριβώς, για να μπουν στο παιχνίδι οι μικρότερες ηλικίες, που δεν έχουν
παραπανω στην τσεπη τους
, αλλά ένα χιλιάρικο το έχουν.

Από παλαιότερη κινητοποίηση των παιδιών της μονάδας απεξάρτησης 18 ΑΝΩ

- Πώς ορίζουμε την τοξικομανία και το εξαρτημένο άτομο;

- Η τοξικομανία, ως τρόπος ζωής, χαρακτηρίζεται από την απώλεια νοημάτων, ενδιαφερόντων, ασχολιών, ανθρωπίνων σχέσεων, επικοινωνίας. Ο τοξικομανής είναι ένας μονοσήμαντος άνθρωπος. Έβαλε στο επίκεντρο της ζωής του την ουσία, θυσιάζοντας στο βωμό της όλες τις ανθρώπινες πλευρές του. Έχει μπει σε μια διαδικασία απώλειας της καθαρά ανθρώπινης - δηλαδή της κοινωνικής του - φύσης. Σε μια διαδικασία "αποδόμησης" της προσωπικότητάς του.

- Η ύπαρξη των ναρκωτικών είναι αιτία της τοξικομανίας;

- Όχι. Οι νέοι στρέφονται στις ουσίες, όχι γιατί αυτές υπάρχουν, αλλά γι' αυτό που οι ουσίες συμβολίζουν. Αιτία της τοξικομανίας δεν είναι τα ναρκωτικά, αλλά η ανάγκη του ατόμου να τα χρησιμοποιήσει.

- Γιατί υπάρχει αυτή η "ανάγκη";

- Ένα άτομο χρησιμοποιεί τα ναρκωτικά, για να ξεφύγει από την κοινωνική πραγματικότητα, που καραδοκεί να το συνθλίψει. Για να αντέξει το αδιέξοδο μιας παρακμιακής κοινωνίας. Η εξάρτηση από τα ναρκωτικά είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο κρίσης, που παράγεται από τη βασική αντίθεση κεφαλαίου - εργασίας. Από αυτήν την άποψη, η εξάρτηση - με τα σημερινά χαρακτηριστικά - είναι αποτέλεσμα του ίδιου του καπιταλισμού και, κατά συνέπεια, φαινόμενο των δύο τελευταίων αιώνων, περίπου.

Οι ίδιες κοινωνικο-οικονομικές αιτίες δημιουργούν επίσης όλες εκείνες τις συνθήκες ανάπτυξης μιας "κουλτούρας της παρακμής", που προβάλλει - μεταξύ άλλων - την ανάγκη της "φυγής" - ως "μόδα" και "τρόπο ζωής" - από την καπιταλιστική κοινωνία.

Παγιδευμένοι οι νέοι από την "αίσθηση" μιας "ψευδοάρνησης" του κατεστημένου, σπρώχνονται σε μια πράξη φυγής και μέσα από μια στρεβλή συνειδητοποίηση της πραγματικότητας βιώνουν τη χρήση και την εξάρτηση σαν πράξη αντίστασης. Έτσι, δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς πως υπάρχει «καλή» και «κακή» χρήση. Η χρήση ναρκωτικών είναι μια πρόταση φυγής προς τη συστηματική χρήση και την εξάρτηση σαν τρόπο ζωής.

Αυτός ο τρόπος ζωής δεν είναι τίποτε άλλο, παρά μια ακραία μορφή αλλοτρίωσης, που καθορίζει επίσης και το χαρακτήρα της σχέσης του ατόμου με την κοινωνία.

- Αρκετοί, όμως, προβάλλουν ως λόγους στροφής των νέων στα ναρκωτικά την "έλξη του απαγορευμένου", την περιέργεια, τη μίμηση...

- Όλα αυτά μπορεί να είναι σημαντικοί παράγοντες για να δοκιμάσει ένας νέος ναρκωτικά, αλλά δεν είναι επαρκείς για να οδηγήσουν στην εξάρτηση. Στρέφονται στα ναρκωτικά, για να ξεφύγουν από την αφόρητη κοινωνική κρίση.

- Γιατί δε χρειάζεται ο διαχωρισμός των ναρκωτικών σε
"μαλακα" & "σκληρα";

- Στη χρήση και την εξάρτηση, κύριο λόγο δεν παίζει η φαρμακολογική και χημική πλευρά των ναρκωτικών, αλλά η κοινωνική και ψυχολογική διάσταση του φαινομένου. Η δράση διαφορετικών ουσιών, στον ανθρώπινο οργανισμό, μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα.

Όμως, τα αίτια που οδηγούν στη χρήση είναι κοινά για όλες τις ουσίες. Δεν υπάρχουν "μαλακά" και "σκληρά" αίτια αναζήτησης μιας ουσίας. Από αυτήν την άποψη, δεν μπορούμε να μιλάμε για "σκληρά" και "μαλακά" ναρκωτικά.

Στη χρήση και την εξάρτηση, δεν έχει σημασία ποια ουσία χρησιμοποιεί κανείς.
Σημασία έχει η διαμόρφωση μιας ψυχολογίας του "φτιαξίματος", μιας ψυχολογίας "εξάρτησης", μιας ψυχολογίας αναζήτησης της όποιας ουσίας.

04/02/2003

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 05-12-08 στις 02:03.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:59, 05-12-08:

Μαλιστα...και συ (Δεσμωτη) Γριβα διαβαζες ε?! τς τς τς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 05-12-08 στις 02:07.
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 03:56, 05-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μαλιστα...και συ (Δεσμωτη) Γριβα διαβαζες ε?! τς τς τς

1 εικόνα χίλιες λέξεις (κι ούτε πρόλαβε να πει τα μισά ο φουκαράς. Τον διέκοψε ο χατζηνικόλ πάνω στο καλύτερο. )

Δεν γουστάρεις Κλεάνθη;
Οι απόψεις του είναι οι πιο επιστημονικές που έχουν εκφραστεί επι του θέματος.

Το "τς τς τς" θα πει ότι διαφωνείς με Γρίβα;
Διαφωνείς στην παράθεση των επιστημόνων που είχε στο αρχείο του πιστεύοντας πως όφειλα να τις παρουσιάσω ή θα'πρεπε όπως έπραξες εσύ να κάνω upload το βίδεο;

Στο θέμα "track of the mastouris" σίγουρα θα το 'βαζα με exlpication quote και τίτλο "o kleanthis kanei thavmata xatzinick remix".

Αντί να ψαχουλεύεις τις ορμές μου δε μας λες καμιά γνώμη σου μπας και βρούμε την Νεραϊδοάκρη;

Υ.γ. με πρόδωσαν οι αρχίατροι...(αχχχχχχ, δαγκώνω τη γροθιά μου.)

Υ.γ. 2 negative, όλο άρνηση είσαι σήμερα.. (οξύμωρον!)

..αν δε χρειάζεται ο διαχωρισμός τότε ας πούμε "στην υγειά της σκόνης". Είναι επικίνδυνος ο μη διαχωρισμός.
Γιατί δημιουργείται η αυτοσυνείδηση ότι όλα έχουν τη ρίζα άκακων ουσιών λόγω μεγαλύτερης φήμης του μαύρου.
Αν λέμε ότι δεν υπάρχουν, λοιπόν μαλακά και σκληρά, ο ανώριμος νους θα ταυτίσει τον μη διαχωρισμό με την επίκληση στο πιο ονομαστό και κατα κοινή ομολογία άκακο χασίς και επομένως θα ανιχνεύσει λιγότερους κινδύνους στα επικίνδυνα ναρκωτικά αφού κι αυτά ναρκωτικά είναι λόγω αυτής της εξισωτικής λογικής.

Όπως τα οξέα τα διαχωρίζεις σε επίπεδα καυστικότητας και ποτέ δε θα απολύμανες με aquaforte με γυμνά χέρια, είναι του ίδιου βαθμού ανεπίτρεπτο η μη παραδοχή επιπέδων τοξικότητας από τη χρήση διαφορετικών εθιστικών ουσιών.

Ο ψυχοθεραπευτής Μηχαλαρέας αγγίζει πεδία γραφικότητας με ατάκες αλα Μπένυ Χιλ του τύπου "Το χασίς είναι εξίσου επικίνδυνο, με κάθε άλλο ναρκωτικό"

θα τον προτιμούσα να συνέχιζε απρόσκοπτα στην ψυχανάλυση απατημένων συζύγων.
Επίσης, όταν η κρίση σου είναι θαρρετή μα αλλοιωμένη από ειδώματα επήρειας άλλων ουσιών (ηρωϊνη, κοκαϊνη), δεν αποσκοπεί πουθενά μια εφετζίδικη αντιεπιστημονική προσέγγιση στο θέμα κάνναβης.

Δεν είναι αχταρμάς οι ουσίες μόνο επειδή ανήκουν στο ίδιο club ψυχοτρόπων.

Αυτά με πρώτο μάτι.
Για δεύτερο, τρίτο κοκ μάτι, θα επανέλθω οσονούπω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δεσμώτης : 05-12-08 στις 04:47. Αιτία: that's the way, aha aha i like it..aha aha..
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 04:07, 05-12-08:

Μήπως είστε ψυχολόγος?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:06, 05-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
1 εικόνα χίλιες λέξεις (κι ούτε πρόλαβε να πει τα μισά ο φουκαράς. Τον διέκοψε ο χατζηνικόλ πάνω στο καλύτερο. )

Δεν γουστάρεις Κλεάνθη;
Οι απόψεις του είναι οι πιο επιστημονικές που έχουν εκφραστεί επι του θέματος.

Το "τς τς τς" θα πει ότι διαφωνείς με Γρίβα;
Διαφωνείς στην παράθεση των επιστημόνων που είχε στο αρχείο του πιστεύοντας πως όφειλα να τις παρουσιάσω ή θα'πρεπε όπως έπραξες εσύ να κάνω upload το βίδεο;

Αντί να ψαχουλεύεις τις ορμές μου δε μας λες καμιά γνώμη σου μπας και βρούμε την Νεραϊδοάκρη;

..αν δε χρειάζεται ο διαχωρισμός τότε ας πούμε "στην υγειά της σκόνης". Είναι επικίνδυνος ο μη διαχωρισμός.
Γιατί δημιουργείται η αυτοσυνείδηση ότι όλα έχουν τη ρίζα άκακων ουσιών λόγω μεγαλύτερης φήμης του μαύρου.
Αν λέμε ότι δεν υπάρχουν, λοιπόν μαλακά και σκληρά, ο ανώριμος νους θα ταυτίσει τον μη διαχωρισμό με την επίκληση στο πιο ονομαστό και κατα κοινή ομολογία άκακο χασίς και επομένως θα ανιχνεύσει λιγότερους κινδύνους στα επικίνδυνα ναρκωτικά αφού κι αυτά ναρκωτικά είναι λόγω αυτής της εξισωτικής λογικής.

Ο ψυχοθεραπευτής Μηχαλαρέας αγγίζει πεδία γραφικότητας με ατάκες αλα Μπένυ Χιλ του τύπου "Το χασίς είναι εξίσου επικίνδυνο, με κάθε άλλο ναρκωτικό"

θα τον προτιμούσα να συνέχιζε απρόσκοπτα στην ψυχανάλυση απατημένων συζύγων.
Επίσης, όταν η κρίση σου είναι θαρρετή μα αλλοιωμένη από ειδώματα επήρειας άλλων ουσιών (ηρωϊνη, κοκαϊνη), δεν αποσκοπεί πουθενά μια εφετζίδικη αντιεπιστημονική προσέγγιση στο θέμα κάνναβης.

- Η τοξικομανία, ως τρόπος ζωής, χαρακτηρίζεται από την απώλεια νοημάτων, ενδιαφερόντων, ασχολιών, ανθρωπίνων σχέσεων, επικοινωνίας.

- Η ύπαρξη των ναρκωτικών είναι αιτία της τοξικομανίας;

- Όχι. Οι νέοι στρέφονται στις ουσίες, όχι γιατί αυτές υπάρχουν, αλλά γι' αυτό που οι ουσίες συμβολίζουν. Αιτία της τοξικομανίας δεν είναι τα ναρκωτικά, αλλά η ανάγκη του ατόμου να τα χρησιμοποιήσει.

- Γιατί υπάρχει αυτή η "ανάγκη";

- Ένα άτομο χρησιμοποιεί τα ναρκωτικά, για να ξεφύγει από την κοινωνική πραγματικότητα, που καραδοκεί να το συνθλίψει. Για να αντέξει το αδιέξοδο μιας παρακμιακής κοινωνίας. Η εξάρτηση από τα ναρκωτικά είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο κρίσης, που παράγεται από τη βασική αντίθεση κεφαλαίου - εργασίας. Από αυτήν την άποψη, η εξάρτηση - με τα σημερινά χαρακτηριστικά - είναι αποτέλεσμα του ίδιου του καπιταλισμού και, κατά συνέπεια, φαινόμενο των δύο τελευταίων αιώνων, περίπου.

Οι ίδιες κοινωνικο-οικονομικές αιτίες δημιουργούν επίσης όλες εκείνες τις συνθήκες ανάπτυξης μιας "κουλτούρας της παρακμής", που προβάλλει - μεταξύ άλλων - την ανάγκη της "φυγής" - ως "μόδα" και "τρόπο ζωής" - από την καπιταλιστική κοινωνία.

Παγιδευμένοι οι νέοι από την "αίσθηση" μιας "ψευδοάρνησης" του κατεστημένου, σπρώχνονται σε μια πράξη φυγής και μέσα από μια στρεβλή συνειδητοποίηση της πραγματικότητας βιώνουν τη χρήση και την εξάρτηση σαν πράξη αντίστασης. Έτσι, δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς πως υπάρχει «καλή» και «κακή» χρήση. Η χρήση ναρκωτικών είναι μια πρόταση φυγής προς τη συστηματική χρήση και την εξάρτηση σαν τρόπο ζωής.

Αυτός ο τρόπος ζωής δεν είναι τίποτε άλλο, παρά μια ακραία μορφή αλλοτρίωσης, που καθορίζει επίσης και το χαρακτήρα της σχέσης του ατόμου με την κοινωνία.

- Αρκετοί, όμως, προβάλλουν ως λόγους στροφής των νέων στα ναρκωτικά την "έλξη του απαγορευμένου", την περιέργεια, τη μίμηση...

- Όλα αυτά μπορεί να είναι σημαντικοί παράγοντες για να δοκιμάσει ένας νέος ναρκωτικά, αλλά δεν είναι επαρκείς για να οδηγήσουν στην εξάρτηση. Στρέφονται στα ναρκωτικά, για να ξεφύγουν από την αφόρητη κοινωνική κρίση.

- Γιατί δε χρειάζεται ο διαχωρισμός των ναρκωτικών σε
"μαλακα" & "σκληρα";

- Στη χρήση και την εξάρτηση, κύριο λόγο δεν παίζει η φαρμακολογική και χημική πλευρά των ναρκωτικών, αλλά η κοινωνική και ψυχολογική διάσταση του φαινομένου. Η δράση διαφορετικών ουσιών, στον ανθρώπινο οργανισμό, μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα.

Όμως, τα αίτια που οδηγούν στη χρήση είναι κοινά για όλες τις ουσίες. Δεν υπάρχουν "μαλακά" και "σκληρά" αίτια αναζήτησης μιας ουσίας. Από αυτήν την άποψη, δεν μπορούμε να μιλάμε για "σκληρά" και "μαλακά" ναρκωτικά.

Στη χρήση και την εξάρτηση, δεν έχει σημασία ποια ουσία χρησιμοποιεί κανείς.
Σημασία έχει η διαμόρφωση μιας ψυχολογίας του "φτιαξίματος", μιας ψυχολογίας "εξάρτησης", μιας ψυχολογίας αναζήτησης της όποιας ουσίας.
Για αρχη δεν εψαξα τις δικες σου ορμες (ξεκαβαλα), αλλα ετυχε να διαβασω τι εχει γραψει ο Γριβας για τις ψυχοτροπες ουσιες κανναβη μαριχουανα χασις...
Ακομα και εαν δεχτω τα περι επιστημονικων αποψεων, αυτο που εμενα αφορα ειναι ακριβως εκεινο που ειπωθηκε απο τον Μιχαλαρεα του οποιου τις αποψεις ευκολως χλευαζεις, και εχει να κανει με την κοινωνικη και ψυχολογικη διασταση του φαινομενου...
βλ. μπολνταρισμενα παραθεσης negative

Και ομως οχι, ο ανωριμος νους δε θα ταυτισει το μη διαχωρισμο, οπως υποστηριζεις, με την επικληση στο πιο ονομαστο και ακακο χασις και θα ανιχνευσει λιγοτερους κινδυνους στα "σκληρα" ναρκωτικα (τι ωραια που τα λες), αλλα θα εχει μια ακομα δικαιολογια στην περιπτωση που σκεφτει και κανει πραξη τη χρηση αυτων των "μαλακων" ναρκωτικων...Διοτι τα αιτια της αναζητησης ειναι τα ιδια...Και οταν πια οι αναγκες του δεν καλυπτονται απο αυτα, γιατι να μην προχωρησει σε κατι σκληροτερο..? Ενιγουει, αυτοι οι νεοφιλελευθερισμοι σε αυτα τα θεματα με τρομαζουν...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 05-12-08 στις 16:47.
Παράθεση

pepper ann7365 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pepper ann7365
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 9 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H pepper ann7365 Έχει γίνει λίγο "Trekkie" :) έγραψε στις 14:56, 05-12-08:

Υπέρ.
Είναι ελευθερία του καθενός το τι θα κάνει στο σώμα του, απ' τη στιγμή που δεν ενοχλεί τον διπλανό του.

Μάλλον όσοι θεωρούν ότι δεν υπάρχουν ελαφρυά ναρκωτικά θα ήταν καλό να κόψουν τα ντεπόν, το αλκοόλ, τον καφέ και το τσιγάρο, γιατί σύμφωνα με αυτά που λένε έπρεπε να εχει ποινικοποιηθεί η χρήση τους. Κι ας μην ξεχνάμε ότι και το αλκοόλ είναι εν μέρη ποινικοποιημένο, αφού, πχ, δεν επιτρέπεται η οδήγηση κάτω απ την επίρρειά του - αυτό θα έπρεπε να λέει κάτι. Ας μην ξεχνάμε ότι τα παυσίπονα "ναρκώνουν", ότι ο καφές προσφέρει σύντομη ευφορία (και περισσότερο άγχος και θλίψη λίγη ώρα αργότερα, κι αυτό είναι κάτι που δε το ξέρει όλος ο κόσμος), κι ότι το τσιγάρο είναι εθιστικότατο - και ξεκινάει για τους πιο ηλίθιους κοινωνικούς λόγους (δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν που να είπε ότι του άρεσε το πρώτο του τσιγάρο). Μήπως να τα ποινικοποιήσουμε κι αυτά τελικά;

Το ποσοστό των νέων σήμερα που χρησιμοποιεί ελαφρυά ναρκωτικά είναι τεράστιο, μπορεί τα ίδια άτομα να είναι φοιτητές σε ιατρικές/νομικές σχολές, πολυτεχνεία, να διαβάζουν απ το πρωί μεχρι το βράδυ κατά τα άλλα, να έχουν μια ζωή όπως όλοι οι άλλοι, και φυσικά να μην είναι εξαρτημένοι από αυτό το πράγμα το οποίο το κάνουν καθαρά για διασκέδαση - όπως οι περισσότεροι από εμάς για παράδειγμα καταναλώνουμε έστω μια μικρή ποσότητα αλκοόλ όταν βγαίνουμε έξω με μια παρέα, το κάνουμε και για κοινωνικούς ίσως λόγους, αλλά και γιατί χαλαρώνουμε και περνάμε όμορφα.

Ουσιαστικά κανένας από αυτούς που ανέφερα δεν θα περάσει στην... ηρωίνη, γιατί οι άνθρωποι που φτάνουν εκεί έχουν οδηγηθεί από πολύ σοβαρά προβλήματα, κι όχι απλώς από περιέργεια ή από παρέες που κάνουν πράγματα για να περάσουν καλά. Δεν υπάρχει κάποια ανάγκη να "καλυφτεί" από τη χρήση ούτε του αλκοόλ, ούτε άλλων ελαφρυων ουσιών, όταν υπάρχει αυτή η ανάγκη τότε το πρόβλημα βρίσκεται αλλού, όχι στις ουσίες και στην χρήση τους ούτε στην ελευθερία διακίνησης και χρήσης τους. Οι αλκοολικοί είναι άραγε σε αυτή την κατάσταση επειδή η χρήση του αλκοόλ είναι σχετικά ελεύθερη;

Οι σωματικές επιδράσεις του κάθε ναρκωτικού παίζουν επισης τεράστιο ρόλο σε αυτό το πράγμα. Το "χόρτο" δεν είναι αντικαταθλιπτικό, αντίθετα μπορεί να κάνει κάποιον να νιώσει ακόμα χειρότερα αν δεν είναι ήδη καλά - ακριβώς όπως και το αλκοόλ. Η ηρωίνη και άλλα βαρειά ναρκωτικά έχουν άλλες επιδράσεις, και κυρίως, γίνονται πάρα πολύ εθιστικά με μία και μόνο χρήση. Μια χρήση και μετά σε σώζει ΙΣΩΣ μόνο το κέντρο απεξάρτησης και θεραπείες. Από την άλλη δεν εθίζεσαι πχ στην κάναβη ούτε με την πρώτη ούτε με τη δεύτερη φορά ούτε με καμία, αν φροντίσεις να μην την καταναλώνεις σε μεγάλη συχνότητα εξ αρχής.
Όλα μπορεί όταν καταναλώνονται σε μεγάλη συχνότητα και ποσότητα να προκαλέσουν εξάρτηση και να γίνουν εξαιρετικά επιβλαβή, όμως με τι πράγμα δεν συμβαίνει αυτό;
Το ότι βλέπουμε μόνο "pot-heads" και πρεζάκια στην Ελλάδα δε λέει κάτι, αφού τα περισσότερα ναρκωτικά είναι απαγορευμένα, κανείς δε βγαίνει να πει "πίνω μπάφους" εκτός κι αν το πει σε τραγούδι . Στην Ολλανδία αν πας σε ένα coffee shop δεν πρόκειται να δεις τίποτα τέτοιο όμως.

Το ότι δεν είναι αποποινικοποιημένα ακόμα στην Ελλάδα, ενώ πασχίζουμε απ την άλλη να τους πάρουμε το τσιγάρο απ το στόμα στους δημοσιους χώρους που καπνίζουν (εδώ έρχεται το "αρκεί να μη βλάπτω τους άλλους"), δείχνει απλώς την ωριμότητα της κοινωνίας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους