Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,041 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 227)
Υπέρ
104
45,81%
Κατά
115
50,66%
Δε ξέρω/δεν απαντώ
8
3,52%

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 15:49, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Οιζε
Αμ δεν ξερεις εκεινο που σπουδαζεις τελικα.
Η ψιλοκυβινη (ενεργο αλκαλοειδες των ψυχοτροπων μανιταριων) ειναι κατα 90 % χημικα ομοια με τη σεροτονινη. Καμια ζημια δεν προκαλει στον εγκεφαλο αποδεδειγμενα.
Η ομοιοτητα που παρεθεσες εσυ ειναι ασχετη με αυτο που σου λεω εγω. Και εξαλλου υπαρχουν κ τα στατιστικα τεκμηρια.
Ποσοι πεθαινουν απο νικοτινη και ποση απο λιγη ψυχεδελεια;
Ασε τα λογια της γιαγιας τωρα και γινει λιγο πιο ευρωπαιος...
Φτανει πια με το Ελλαδισταν!
Oχι μωρέ,δεν παθαίνεις κάτι,κι εκείνη η κολλητή της καθηγητριας μου που κάπνιζε λιγο χασισάκι και ετρεξε να πεσει απο τη βεράντα γιατι έβλεπε πως την κυνηγαγαν τεράστιες αράχνες,ήταν απλά μια εξαίρεση.Παρακαλούνται τα ναρκωτικά να μας λένε με ποια σκευασματα αν ληφθουν θα έχουν παρενέργειες.

Edit:τρολλάρετε ή τα πιστεύετε αυτά που λέτε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:07, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Οιζε
Αμ δεν ξερεις εκεινο που σπουδαζεις τελικα.
Η ψιλοκυβινη (ενεργο αλκαλοειδες των ψυχοτροπων μανιταριων) ειναι κατα 90 % χημικα ομοια με τη σεροτονινη. Καμια ζημια δεν προκαλει στον εγκεφαλο αποδεδειγμενα.
Το ποσοστό διαφοράς 10% είναι αρκετά μεγάλο (οι περισσότερες τοξικές ουσίες είναι παρόμοιες χημικά με τις φυσιολογικες και τις ανταγωνίζονται). Δε νομίζω ότι έχει αποδειχτεί ότι η ψιλοκυβίνη είναι αβλαβής ουσία, το ότι δεν έχει αποδειχτει ή βρεθεί κάποιος βλαβερός μηχανισμός δεν σημαίνει ότι η ουσία είναι αθώα. Οι νευρολογία δεν έχει προχωρήσει τόσο πολύ ώστε να ενοχοποιούμε ή αθωώνουμε ουσίες.

Έχει παρατηρηθεί σε κάποιους χρήστες ότι μετά από παρατεταμένη χρήσης προκαλείται κρίση ταυτότητας, κατάθλιψη ή κάποιες ψευδαισθήσεις. Αυτό σημαίνει ότι η ουσία δεν είναι τελείως αθώα. Φυσικά είναι καλό να χρησιμοποιείται όπως και γίνεται σε καρκινοπαθείς και σοβαρά ασθενείς όχι όμως και να νομιμοποιηθούν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:13, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Δεν είναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ αυτό που ανέφερα και μάθετε να διαχωρίζετε επιτέλους τα επιχειρήματα από τα παραδείγματα...
Άρα να υποθέσω ότι το πόστ σου στερείτο επιχειρημάτων; That's even worse. Τουλάχιστον το σαθρό επιχείρημα είναι μια προσπάθεια.
Και τελοσπάντων νομίζω πήρα ξεκάθαρη θέση στο τέλος του post μου: ας κόψει ο καθένας το λαιμό του, ποσώς μ'ενδιαφέρει και πιστεύω ο περισσότερος pro-sober κόσμος παρόμοια θέση τηρεί. Επειδή όλη η φιλελευθερία των ανθρώπων σήμερα συνοψίζεται στο πόσο γουστάρουν μπάφο και πόσες βότκες πίνουνε πριν γίνουν τόπι και πόσο κώλο δίνουνε, μου φαίνεται πλέον γελοιοποιημένος όρος.
Σαφώς και δεν είναι καλό να είναι η φιλελευθερία κάποιου τόσο μονοδιάστατη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και αυτές οι ελευθερίες είναι οκ να περιορίζονται.

τι πάει να πει ρε μαλακά και σκληρά ναρκωτικά; Πάει να πει ότι δε σε ξεγράφει από την αυτοκυριαρχία με την πρώτη χρήση;
Τι υπέροχη που είναι η κρυσταλλική μεθαμφεταμίνη -εκγρήγορση, δε χρειάζεσαι να κοιμηθείς, είσαι πρωταθλητής του σεξ, πολλαπλοί οργασμοί, διαύγεια, ενεργητικότητα, δύναμη, ταχύς μεταβολισμός, ΕΚΓΡΗΓΟΡΣΗ ΕΚΓΡΗΓΟΡΣΗ ΕΚΓΡΗΓΟΡΣΗ
και τι υπέροχο εθισμό κάνει με την πρώτη χρήση με τέτοια χημική παραμορφωτικότητα που σε αφήνει νευρολογικά και ορμονικά παραπληγικό. Εμένα μου φαίνεται τόσο μαλακό ναρκωτικό που μπαίνεις μέσα του...
Από πότε είναι η κρυσταλλική μεθαμφεταμίνη μαλακό ναρκωτικό και σε ποιές χώρες έχει επιτραπεί ελεύθερα;

ΥΓ: Η πλάκα είναι ότι προσωπικά, δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον στη μαριχουάνα. Για μένα το ίδιο είναι είτε είναι νόμιμη, είτε όχι. Πιστεύω όμως ακράδαντα στο δικαίωμα κάθε ανθρώπου να διαλέγει ο ίδιος τα ρίσκα που θα πάρει και ακόμη και να αυτοκαταστραφεί, αν αυτό επιθυμεί. Συν τα όσα θετικά για την οικονομία αναφέρονται και στο άρθρο που παρέθεσα παραπάνω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:32, 26-11-10:

Πιστεύω όμως ακράδαντα στο δικαίωμα κάθε ανθρώπου να διαλέγει ο ίδιος τα ρίσκα που θα πάρει και ακόμη και να αυτοκαταστραφεί, αν αυτό επιθυμεί.
αναλογα με το αν προκαλει ζημια στην κοινωνια..

η ελευθερια του ενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου..
και ξερουμε τι κανουνε για να παρουν τη δοση τους τα πρεζονια..
γιαυτο και τα ναρκωτικα ειναι απαγορευμενα..λογω του ισχυρου εθισμου και του προβληματος που δημιουργουν στην κοινωνια..

ενω το χαμηλοτερο ναρκωτικο τσιγαρο,,εχει θεωρηθει "ασφαλες" για την κοινωνια...γιαυτο και επιτρεπεται..
επειδη η κοινωνια δεν ειναι τελεια ,γιαυτο υπαρχουν απαγορευσεις..

δεν θα υπηρχε κοινωνια χωρις περιορισμους καποιων ελευθεριων και απαγορευσεις..αυτο σημαινει νομος..

και ουτε στεκι, χωρις ποινες μπαν και απαγορευσεις..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:00, 26-11-10:

Να τιμωρήσεις τότε για τις επιπτώσεις στην κοινωνία (αν και όταν υπάρχουν, και όχι, δεν θεωρώ ότι στην περίπτωση της μαριχουάνας υπάρχουν), όχι για τις επιπτώσεις στον ίδιο το χρήστη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 18:04, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Να τιμωρήσεις τότε για τις επιπτώσεις στην κοινωνία (αν και όταν υπάρχουν, και όχι, δεν θεωρώ ότι στην περίπτωση της μαριχουάνας υπάρχουν), όχι για τις επιπτώσεις στον ίδιο το χρήστη.
κάτι το οποίο σημαίνει πως είστε υπέρ της παλλαπλασίασης των ποινών,γιατι αν τιμωρηθεί κανείς για βλάβη στην κοινωνία αυτό ακριβώς θα συμβει.That's even worse.

H μαριχουάνα δεν έχει επιπτώσεις στην ελληνική κοινωνία,επειδη δεν έχει νομιμοποιηθεί.Συνεπώς,καλώς ειναι παράνομη.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:04, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
H μαριχουάνα δεν έχει επιπτώσεις στην ελληνική κοινωνία,επειδη δεν έχει νομιμοποιηθεί.Συνεπώς,καλώς ειναι παράνομη.
Έχει επιπτώσεις στην Ολλανδική, τη Γερμανική ή την Ισπανική κοινωνία δηλαδή;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 18:15, 26-11-10:

Έχει επιπτώσεις στην Ολλανδική, τη Γερμανική ή την Ισπανική κοινωνία δηλαδή;
Εχει η Ελλάδα το γερμανικό συστημα και τη γερμανικη παιδεια,ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ δηλαδή?Εδω δεν ξερουμε τι και ποιος μπαινει και που μπαινει!
Ας εξομοιωθουν κι αυτα και το συζηταμε.

Κι ας είμαστε ρεαλιστες.

ΥΓ)Νομιζω ο ιδιος ανεφερα το ολλανδικο προτυπο παλιοτερα,για να τονισω ακριβως το οτι καθε συγκριση ειναι οξύμωρη.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:39, 26-11-10:

Εχει η Ελλάδα το γερμανικό συστημα και τη γερμανικη παιδεια,ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ δηλαδή?Εδω δεν ξερουμε τι και ποιος μπαινει και που μπαινει!
Ας εξομοιωθουν κι αυτα και το συζηταμε.

Κι ας είμαστε ρεαλιστες.

ΥΓ)Νομιζω ο ιδιος ανεφερα το ολλανδικο προτυπο παλιοτερα,για να τονισω ακριβως το οτι καθε συγκριση ειναι οξύμωρη.
Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 18:47, 26-11-10:

Eδώ σε θέλω:μήπως η πραγματική κότα είναι να παιδευτεί ο κοσμος τόσο ωστε να καταλάβει πως τα ναρκωτικά είναι παντελώς άχρηστα ακόμη κι ως μέσο αντιδρασης και να δει τι πραγματικά χρειάζεται?

Θα έδινες στο παιδί σου να δοκιμάσει ναρκωτικά?

Εγω,αν ήθελε να νιώσει ευεξία,θα το εστελνα να κάνει ενα αθλημα που θέλει και θα του εδινα να τρωει πορτοκάλια,αν ήθελα να του ανοιξω πνευματικούς ορίζοντες θα το προαίτρεπα να διαβάζει τα πάντα και θα το τάιζα ψάρια που εριέχουν λίπος.Απο κει και πέρα,σε ενα παιδι δεν πρέπει να λείπει τίποτα,και τα γλυκά,και κάποιες άλλες ... "αμαρτίες",αποτελούν πραγματα στα οποια ούτε εγώ μπορώ να αντισταθω γιατι είναι πειρασμός.Τα ναρκώτικα όμως ειναι αχρηστα.Εντελώς ομως.Ούτε την οικογενειακη θαλπωρη αντικαθιστουν,ουτε τα δωρα της φυσης στον ανθρωπο.

Και σε ρωτω τη δική σου ερώτηση:

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΤΑ?

Δηλαδή πως πρεπει να αρχισει να σκεφτεται ο ανθρωπος,ωστε να σκεφτει πραγματικα προς οφελος του?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:15, 26-11-10:

Eδώ σε θέλω:μήπως η πραγματική κότα είναι να παιδευτεί ο κοσμος τόσο ωστε να καταλάβει πως τα ναρκωτικά είναι παντελώς άχρηστα ακόμη κι ως μέσο αντιδρασης και να δει τι πραγματικά χρειάζεται?
Και σε ρωτω τη δική σου ερώτηση:

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΤΑ?

Δηλαδή πως πρεπει να αρχισει να σκεφτεται ο ανθρωπος,ωστε να σκεφτει πραγματικα προς οφελος του?
Έχω κουραστεί να ακούω επιχειρήματα του τύπου:
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπούν τα μαλακά ναρκωτικά
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπούν οι γάμοι ομοφυλόφιλων
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπεί η υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για ...χίλια δύο άλλα πράγματα

Μα πώς θα αποκτήσει την κατάλληλη παιδεία για όλα αυτά αν έχουμε πλήρως αποδεχτεί την έλλειψη της και κρατάμε την κοινωνία πίσω; Με την επαφή με το διαφορετικό αποκτάται η παιδεία (μεταξύ άλλων), όχι με το φόβο και την άγνοια.

Θα έδινες στο παιδί σου να δοκιμάσει ναρκωτικά?

Εγω,αν ήθελε να νιώσει ευεξία,θα το εστελνα να κάνει ενα αθλημα που θέλει και θα του εδινα να τρωει πορτοκάλια,αν ήθελα να του ανοιξω πνευματικούς ορίζοντες θα το προαίτρεπα να διαβάζει τα πάντα και θα το τάιζα ψάρια που εριέχουν λίπος.Απο κει και πέρα,σε ενα παιδι δεν πρέπει να λείπει τίποτα,και τα γλυκά,και κάποιες άλλες ... "αμαρτίες",αποτελούν πραγματα στα οποια ούτε εγώ μπορώ να αντισταθω γιατι είναι πειρασμός.Τα ναρκώτικα όμως ειναι αχρηστα.Εντελώς ομως.Ούτε την οικογενειακη θαλπωρη αντικαθιστουν,ουτε τα δωρα της φυσης στον ανθρωπο.
Κάτι τέτοιοι γονείς καταλήγουν να έχουν παιδιά που τους κρύβουν τη μισή ζωή τους. Θα του έδινα να τρώει πορτοκάλια λέει, λωλ Μήπως νομίζεις ότι μόνο εσύ θα υπήρχες στο σύμπαν του παιδιού σου; Γνωστούς και φίλους δεν θα είχε να του πούν ότι υπάρχουν κι άλλες ουσίες πέρα από τα ...πορτοκάλια; Ή θα καταλήξεις να είσαι από αυτούς που τρέμουν μην έρθει το παιδί τους σε επαφή με άλλες νοοτροπίες και "κακές παρέες" και το φυλακίζουν σε μια γυάλα μην τυχόν και τους το διαφθείρουν;
Αν νομίζεις ότι με το να κρύβεις πράγματα από το παιδί σου θα καταλήξει να κάνει το σωστό, πλανάσαι οικτρά. Γιατί κάποιος άλλος θα το ενημερώσει, και όχι με τρόπο που θα ήθελες, ούτε καν με τρόπο που ανταποκρίνεται απαραίτητα στην πραγματικότητα.
Για μένα προτεραιότητα θα ήταν να έχω κάνει establish μια τέτοια σχέση με το παιδί μου που να μπορεί να μου πει τα πάντα, ακόμα και αυτό. Όσον αφορά τα ναρκωτικά, θα του έλεγα ακριβώς όσα ξέρω, με τα θετικά και τα αρνητικά τους, χωρίς να προσπαθήσω να τα ωραιοποιήσω ή να τα δαιμονοποιήσω και θα το προέτρεπα να το ψάξει και μόνο του, διότι δεν είμαι παντογνώστης. Πιστεύω στη γνώση, όχι στην προπαγάνδα, ειδικά όταν πρόκειται για τη διαπαιδαγώγηση ενός ανθρώπου.
Και ναι, μαλακά ναρκωτικά δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα να δοκιμάσει. Το πιθανότερο είναι ότι θα το κάνει ούτως ή άλλως, είτε είναι νόμιμα είτε όχι, είτε το ξέρω είτε όχι. Ελάχιστους ανθρώπους ξέρω που να μην έχουν δοκιμάσει ποτέ, και σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσε να πει κανείς ότι συναναστρέφομαι με ...υπόκοσμο. Ας δοκιμάσει λοιπόν να δει ότι δεν είναι τόσο γουάου όσο τα παρουσιάζουν ορισμένοι να μη νομίζει ότι χάνει και τίποτα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:22, 26-11-10:

Το πιθανότερο είναι ότι θα το κάνει ούτως ή άλλως, είτε είναι νόμιμα είτε όχι, είτε το ξέρω είτε όχι.
Ελάχιστους ανθρώπους ξέρω που να μην έχουν δοκιμάσει ποτέ, και σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσε να πει κανείς ότι συναναστρέφομαι με ...υπόκοσμο.
Επ, fail. Κάνεις επαγωγικό συλλογισμό, από Ειδικό -> Γενικό.

Ξέρω ελάχιστους ανθρώπους που να μην έχουν δοκιμάσει -> Το παιδί μου κατά πάσα πιθανότητα θα δοκιμάσει

Κανονικά δεν θα το σχολίαζα, αλλά δεν περίμενα από σένα ειδικά - που ξέρεις περί ικανής/αναγκαίας συνήθηκης και λοιπά - να πέσεις σε αυτήν την παγίδα. ο_Ο

Εγώ πάλι ξέρω ελάχιστους ανθρώπους που να έχουν δοκιμάσει - including me. Σιγά βρε Λία μην είμαστε και είδος υπό εξαφάνιση όσοι δεν έχουμε κάνει ναρκωτικά.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:30, 26-11-10:

κάτι το οποίο σημαίνει πως είστε υπέρ της παλλαπλασίασης των ποινών,γιατι αν τιμωρηθεί κανείς για βλάβη στην κοινωνία αυτό ακριβώς θα συμβει.That's even worse.
να μην θεωρουμε αρρωστους τους χρηστες δηλαδη..αλλα να τους τιμωρουμε..ακομα χειροτερα..

και η ολλανδια δεν πετυχε με την -οχι νομιμοποιηση ,γιατι ο νομος απαγορευει το χασις κλπ ναρκωτικα-με την ανοχη να καπνιζουν χασις στα coffe shops και σκεφτονται βασικα να σταματησει αυτη η ανοχη..
το ξαναλεω ..

στην ολλανδια απαγορευεται απο το νομο το Χασις,μαριχουανα κλπ ναρκωτικα

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:31, 26-11-10:

Έχω κουραστεί να ακούω επιχειρήματα του τύπου:
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπούν τα μαλακά ναρκωτικά
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπούν οι γάμοι ομοφυλόφιλων
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπεί η υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για ...χίλια δύο άλλα πράγματα
.
Με όλο το σεβασμό,κι εγω εχω βαρεθει να ακούω τους προοευτικούς που ιδέα δεν έχουν γιατι μιλάνε.

Πρωτον,μπες στο θεμα των ομοφυλοφιλων.Οταν ημουν ο μονος υπερ,με τρια άτομα να με βριζουν και να με λενε ομοφυλοφιλο δεν μπηκε κανενας απο εσας ουτε για μια στιγμή μπροστα.Συνεπως μην το αναφέρεις τώρα.(Αυτα επειδη μερικά πράγματα ξεχνιούνται.)Δευτερον,απο πότε τα ναρκώτικα συγκρίνονται με την ομοφυλοφιλία?Το πρώτο βλάπτει,και μόνο βλάπτει,και είναι επιλογή.Το δευτερο δε βλάπτει,αλλα βλάπτεται οποιος ειναι ομοφυλοφιλος απο τους ομοφοβικους,και δεν ειναι και επιλογη καν.

Οσο για τα ναρκωτικα,φυσικα και δεν είναι έτοιμη η Ελλάδα!Πως σκ*** θα τα νομιμοποιήσει,όταν δεν ξέρει τι μπαινει?Στην Ολλανδία οι καφετέριες με μαριχουάνα ελέγχονται,τα υπόλοιπα περι ανεκτικοτητας και συγκρισεων είναι της πλάκας,αυτό έχω να πω.Στην Ολλανδια δε δερνουν τα ΜΑΤ!

Αν θέλεις εσύ,ας δίνεις στο παιδί σου ό,τι θέλει.(Αν και μου ακουγεται σαδιστικό,κι υπάρχουν και νομοι)Δεν προκειται ομως ενα παιδι να αναπτυξει συμπλεγματα κατωτεροτητας επειδη εμαθε πως υπαρχουν και ορια,και πως μπορει να πιει κατι σε ενα μπαρακι (προσεχοντας τι)χωρις να ξεφυγει.Διαφορετικα,ας γινω εγω ο κακος γονιός.

Δεν ξέρω αν εχεις δοκιμασει ναρκωτικά,και δε με αφορά.Λες ομως πως πιστευεις πως ο καθενας πρεπει να δοκιμαζει και να ειναι υπευθυνος.Ελα ομως που μπροστα σε κατι δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντοχες.Φαντασου αντι των ναρκωτικων,να θεωρουταν καλτ να ανεβαινεις στις ταρατσες κτηριων.Αν δοκιμαζαν και οσοι ζαλιζονται ,θα σκοτώνονταν.Το οτι εσυ δεν έχεις υψοφοβία δε σημαίνει οτι δεν είναι παράνομο κάτι που τον άλλον θα τον σκοτώσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 26-11-10 στις 19:34. Αιτία: ξερω οτι είμαι ισχυρογνώμων σε τετοια θέματα αλλά είναι ο τροπος μου,δεν ειναι προσωπικό,afk
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:36, 26-11-10:

Αν θέλεις εσύ,ας δίνεις στο παιδί σου ό,τι θέλει.(Αν και μου ακουγεται σαδιστικό,κι υπάρχουν και νομοι)Δεν προκειται ομως ενα παιδι να αναπτυξει συμπλεγματα κατωτεροτητας επειδη εμαθε πως υπαρχουν και ορια,και πως μπορει να πιει κατι σε ενα μπαρακι (προσεχοντας τι)χωρις να ξεφυγει.Διαφορετικα,ας γινω εγω ο κακος γονιός.
έτσιιιιιιιιιιιι

και για τα coffeshops στην ολλανδια ειπαμε ανεκτικοτητα δειχνουνε..αλλα τυπικα ειναι παρανομο το χασις..

εσενα chemwizard σε παω τελικα..
οντως στην κοινωνια αμεσα,,οι ομοφυλοφιλοι δεν κανουν και τιποτα,,σε σχεση με τα ναρκωτικα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:31, 26-11-10:

Γιώργο, θα εκπλαγείς από το πόσοι γύρω σου έχουν δοκιμάσει που δεν το περίμενες με τίποτα. Μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά.

Άγγελε λες ανακρίβειες ως συνήθως. Ολλανδία έχω πάει δύο φορές (φέτος και πέρσι) και επιτρέπεται κανονικότατα, απλά πωλείται μόνο σε συγκεκριμένα (ελεγχόμενα) μέρη (coffee shops κυρίως).

Πρωτον,μπες στο θεμα των ομοφυλοφιλων.Οταν ημουν ο μονος υπερ,με τρια άτομα να με βριζουν και να με λενε ομοφυλοφιλο δεν μπηκε κανενας απο εσας ουτε για μια στιγμή μπροστα.Συνεπως μην το αναφέρεις τώρα.(Αυτα επειδη μερικά πράγματα ξεχνιούνται.)
Αν διάβαζες το θέμα από την αρχή, θα έβλεπες ότι πολλές φορές είχα υποστηρίξει τις απόψεις μου και εκεί. Ε κάποια στιγμή το επικοινωνιακό χάσμα κουράζει (και όσο περνούν τα χρόνια, τόσο γρηγορότερα κουράζομαι και το βλέπω να γίνεται σύντομα και σε αυτό το θέμα). Είναι ψυχοφθόρο άλλα να λες και άλλα να καταλαβαίνουν οι άλλοι.

Δευτερον,απο πότε τα ναρκώτικα συγκρίνονται με την ομοφυλοφιλία?Το πρώτο βλάπτει,και μόνο βλάπτει,και είναι επιλογή.Το δευτερο δε βλάπτει,αλλα βλάπτεται οποιος ειναι ομοφυλοφιλος απο τους ομοφοβικους,και δεν ειναι και επιλογη καν.
Δεν σύγκρινα τα ναρκωτικά με την ομοφυλοφιλία, σταμάτα να διαστρεβλώνεις ο,τι γράφω. Είπα απλά ότι και τα 2 είναι πράγματα για τα οποία χρησιμοποιείται το επιχείρημα ότι δεν είναι ακόμα έτοιμη η ελληνική κοινωνία.

Οσο για τα ναρκωτικα,φυσικα και δεν είναι έτοιμη η Ελλάδα!Πως σκ*** θα τα νομιμοποιήσει,όταν δεν ξέρει τι μπαινει?Στην Ολλανδία οι καφετέριες με μαριχουάνα ελέγχονται,τα υπόλοιπα περι ανεκτικοτητας και συγκρισεων είναι της πλάκας,αυτό έχω να πω.Στην Ολλανδια δε δερνουν τα ΜΑΤ!
Συνειδητοποιείς τι λες; Να αποδεχτούμε ότι οι νόμοι εδώ πέρα δεν γίνονται enforce από κανέναν και να φτιάξουμε τους νόμους βάσει αυτής της παραδοχής!

Αν θέλεις εσύ,ας δίνεις στο παιδί σου ό,τι θέλει.(Αν και μου ακουγεται σαδιστικό,κι υπάρχουν και νομοι)
Διαστρέβλωση Νο2. Δεν είπα ότι θα το προτρέψω να δοκιμάσει! Είπα ότι θα έχω καλλιεργήσει τέτοια σχέση αποδοχής με το παιδί μου που αν θελήσει να δοκιμάσει, θα μου το πει και δεν πρόκειται να το αποτρέψω περισσότερο από του να του εκθέσω με λογικά επιχειρήματα την άποψη μου, και ούτε θα το θεωρήσω κάτι τραγικό να θελήσει να δοκιμάσει.

Δεν προκειται ομως ενα παιδι να αναπτυξει συμπλεγματα κατωτεροτητας επειδη εμαθε πως υπαρχουν και ορια,και πως μπορει να πιει κατι σε ενα μπαρακι (προσεχοντας τι)χωρις να ξεφυγει.Διαφορετικα,ας γινω εγω ο κακος γονιός.
Σαν να βλέπω την εικόνα μπροστά μου: "Παιδί μου, υπάρχουν και όρια!! Πώς τολμάς;;", με οργισμένο ύφος. Πόσο κοινότυπο... Κρίνοντας από όσα βλέπω γύρω μου, οι παραδοσιακές μεθόδοι διαπαιδαγώγησης έχουν αποτύχει τόσο οικτρά που οτιδήποτε και να κάνω, οι πιθανότητες να τα πάω χειρότερα είναι ελάχιστες.

Δεν ξέρω αν εχεις δοκιμασει ναρκωτικά,και δε με αφορά.Λες ομως πως πιστευεις πως ο καθενας πρεπει να δοκιμαζει και να ειναι υπευθυνος.Ελα ομως που μπροστα σε κατι δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντοχες.Φαντασου αντι των ναρκωτικων,να θεωρουταν καλτ να ανεβαινεις στις ταρατσες κτηριων.Αν δοκιμαζαν και οσοι ζαλιζονται ,θα σκοτώνονταν.Το οτι εσυ δεν έχεις υψοφοβία δε σημαίνει οτι δεν είναι παράνομο κάτι που τον άλλον θα τον σκοτώσει.
Διαστρέβλωση Νο3: Πότε είπα πώς ο καθένας πρέπει να δοκιμάζει;;;

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 21:13, 26-11-10:

Επ, fail. Κάνεις επαγωγικό συλλογισμό, από Ειδικό -> Γενικό.

Ξέρω ελάχιστους ανθρώπους που να μην έχουν δοκιμάσει -> Το παιδί μου κατά πάσα πιθανότητα θα δοκιμάσει
γου του φου;

Εγώ πάλι ξέρω ελάχιστους ανθρώπους που να έχουν δοκιμάσει - including me. Σιγά βρε Λία μην είμαστε και είδος υπό εξαφάνιση όσοι δεν έχουμε κάνει ναρκωτικά.
λαθος, ξερεις ελαχιστους ανθρωπους για τους οποιους γνωριζεις οτι εχεις δοκιμασει.
λαθος νουμερο 2, δεν νομιζω να θεωρειται ναρκωτικο

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 21:29, 26-11-10:

Χωρίς να έχω εντρυφήσει ιδιαίτερα στο θέμα νομίζω
πως η νομιμοποίηση των ναρκωτικών δεν συμφέρει
τους ίδιους του χρήστες. ( και λέω νομιμοποίηση γιατί απ'όσο ξέρω
δεν υφίσταται ποινικοποίηση και οι χρήστες δεν διώκονται ποινικά)

Σκέφτομαι τον υπάλληλο στο διάλειμμα να στρίβει ένα μπάφο,
τον μαθητή επίσης να καπνίζει χασίς στο σχολείο,
γονείς και παιδιά να είναι δακτυλοδειχτούμενοι από τον περίγυρό τους
όπως επίσης να δημιουργούνται παρέες στεγανές βλέπε γκέϋ.

Και δεν βλέπω τίποτα καλό σε αυτό.

Όπως επίσης και αυτό που γίνεται στο Άμστερνταμ,
το να υποχρεώνεις κάποιον να λειτουργεί υπό διαφορετικούς κανόνες
από τον υπόλοιπο πληθυσμό και αυτό να το ονομάζεις νόμιμο,
το θεωρώ αστείο.

Η πρόταση μου είναι ας ξεκινήσει πιλοτικά η νομιμοποίηση, δεν ξέρω πως,
- ας μας πούνε οι επιστήμονες - και βλέπουμε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 21:56, 26-11-10:

Άγγελε λες ανακρίβειες ως συνήθως. Ολλανδία έχω πάει δύο φορές (φέτος και πέρσι) και επιτρέπεται κανονικότατα, απλά πωλείται μόνο σε συγκεκριμένα (ελεγχόμενα) μέρη (coffee shops κυρίως).

Δεν σύγκρινα τα ναρκωτικά με την ομοφυλοφιλία, σταμάτα να διαστρεβλώνεις ο,τι γράφω. Είπα απλά ότι και τα 2 είναι πράγματα για τα οποία χρησιμοποιείται το επιχείρημα ότι δεν είναι ακόμα έτοιμη η ελληνική κοινωνία.
Eμ δε γινεται Subject απο τη μία να λες πως στην Ολλανδία είναι όλα ελεγχόμενα,και μετά να διαμαρτύρεσαι που λέω πως εδώ δεν είμαστε έτοιμοι!Το λες η ίδια.Αν δεν μορούμε να τιθασεύσουμε κάτι βλαβερό,επικύνδινο κι εθιστικό,πως θα το..."ενσωματώσουμε"?

Διαστρέβλωση Νο2. Δεν είπα ότι θα το προτρέψω να δοκιμάσει! Είπα ότι θα έχω καλλιεργήσει τέτοια σχέση αποδοχής με το παιδί μου που αν θελήσει να δοκιμάσει, θα μου το πει και δεν πρόκειται να το αποτρέψω περισσότερο από του να του εκθέσω με λογικά επιχειρήματα την άποψη μου, και ούτε θα το θεωρήσω κάτι τραγικό να θελήσει να δοκιμάσει.
Διαφέρουμε σε ενα μόνο πράγμα.Οταν το παιδί μου κλείσει τα 18,θα αντιδράσω οπως κι εσύ,αλλά ναι,ο ίδιος θα είμαι κάθετα αντίθετος στο να το κάνει.Προτιμώ να του έχω δείξει ο ίδιος το ναρκωτικό στα 10 του,και να του έχω εξηγήσει τι προκαλεί η χρήση του,και να του πω ο ίδιος "Αν θέλεις,είσαι ελεύθερος να το δοκιμάσεις"Αυτό,θα επρεπε να γίνεται εντός σχολείου κατ'εμέ,κι ας φανώ υπερβολικός.

Σαν να βλέπω την εικόνα μπροστά μου: "Παιδί μου, υπάρχουν και όρια!! Πώς τολμάς;;"
Η πρώτη μου σκεψη ήταν επιθετική αληθεια,και προτιμώ να μην την εξωτερικεύσω.Θα αρκεστώ στο να πω πως δεν έχεις καταλάβει τη στάση μου στο ελάχιστο,βλέπεις μια εικόνα που δεν έχει σχέση με εμένα,και πως είμαι παρα πολύ ικανοποιημένος απο τον "παραδοσιακό" τρόπο με τον οποίο με μεγάλωσε η δική μου οικογένεια.Εμενα και ολα τα μικρα.Αναρωτιεμαι γιατι πρεπει να απετυχε η δικη μου οικογενεια κι οχι αλλες.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
έτσιιιιιιιιιιιι

και για τα coffeshops στην ολλανδια ειπαμε ανεκτικοτητα δειχνουνε..αλλα τυπικα ειναι παρανομο το χασις..

εσενα chemwizard σε παω τελικα..
οντως στην κοινωνια αμεσα,,οι ομοφυλοφιλοι δεν κανουν και τιποτα,,σε σχεση με τα ναρκωτικα.
Αγγελε κοίτα,δεν προσπαθώ ούτε αντιπάθειες,ούτε συμπαθειες να κάνω με καποιον.Προσωπικά νομίζω πως ξέρω ελάχιστα τα άτομα με τα οποία μιλάω στη σελίδα πλην μερικών,κι εκείνα το ίδιο.Πχ έξω μπορεί εγώ κι η Subject να κάναμε παρέα μαζί,η να κολλούσα με εσένα,καμία σχέση δεν έχει η συζήτηση με ένα θέμα,με την πραγματική ζωή.Ξέρω πως καμια φορά ο τρόπος μου εκνευρίζει,απο όσους την έχω πάθει στη ζωή μου όμως με προσέγγισαν πολύ πιο ήπια.Οσο για τους ομοφυλόφιλους,τα εχουμε πει εκει,η ομοφυλοφιλία δε βλάπτει την υγεία.Για αυτό δεν είμαι κατά αυτής,ενώ είμαι κατά των ναρκωτικών.Κι όχι επειδή αυτά είναι taboo.Κλείνουμε εδώ το οφ-τόπικ.

Τώρα το αν είναι ή όχι απαγορευμένα στην Ολλανδία,δεν ξέρω.Ξέρω πως αν η χώρα μου είχε ένα συστημα σαν το Ολλανδικό,θα αισθανόμουν πιο ασφαλή τα παιδιά μου απέναντι στα ναρκωτικά.Και τότε συζητουσαμε σε νεα βάση.

Και δεν είναι μόνο το να δοκιμάσεις.Αν εθιστείς,η Ελλάδα δυστυχώς δε σου δίνει πολλές ευκαιρίες να γυρίσεις πίσω.Αρκει να κανει καποιος μια βολτα στο κεντρο της Αθήνας,για να το διαπιστώσει.

Αρχική Δημοσίευση από Achilles

Η πρόταση μου είναι ας ξεκινήσει πιλοτικά η νομιμοποίηση, δεν ξέρω πως,
- ας μας πούνε οι επιστήμονες - και βλέπουμε.

αυτό είναι για εμένα το fail.δεν μπορούμε να προτείνουμε ενσωμάτωση κατι επικύνδινου,χωρίς να ξέρουμε το πως.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 26-11-10 στις 22:37. Αιτία: λαθος nickname + προσθήκες
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 22:53, 26-11-10:

Διαφέρουμε σε ενα μόνο πράγμα.Οταν το παιδί μου κλείσει τα 18,θα αντιδράσω οπως κι εσύ,αλλά ναι,ο ίδιος θα είμαι κάθετα αντίθετος στο να το κάνει.Προτιμώ να του έχω δείξει ο ίδιος το ναρκωτικό στα 10 του,και να του έχω εξηγήσει τι προκαλεί η χρήση του,και να του πω ο ίδιος "Αν θέλεις,είσαι ελεύθερος να το δοκιμάσεις"Αυτό,θα επρεπε να γίνεται εντός σχολείου κατ'εμέ,κι ας φανώ υπερβολικός.
η οικογενεια ειναι ενας απο τους μηχανισμους που τελικα επηρεαζουν το τροπο σκεψης και δρασεις του ανθρωπου.
εχεις αναρωτηθει το ρολο που παιζει στη δημιουργια δεσμων του ατομου και τελικα στην δυστυχια του;

αυτό είναι για εμένα το fail.δεν μπορούμε να προτείνουμε ενσωμάτωση κατι επικύνδινου,χωρίς να ξέρουμε το πως.
να προτεινουμε την ποια; το χασις, καθως και ολες οι εθιστικες ουσιες ειναι ηδη ενσωματωμενες στην κοινωνια. δεν χρειαζεται να ειναι απαραιτητα νομιμες

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 22:57, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας
η οικογενεια ειναι ενας απο τους μηχανισμους που τελικα επηρεαζουν το τροπο σκεψης και δρασεις του ανθρωπου.
εχεις αναρωτηθει το ρολο που παιζει στη δημιουργια δεσμων του ατομου και τελικα στην δυστυχια του;
Συμφωνώ,αλλα αυτό δε σημαίνει πως το να είναι το παιδί μου στα ναρκωτικά θα το δεχόμουν τοσο εύκολα όσο το να μου πει πως είναι ομοφυλόφιλο.Ξαναλέω,είναι θέμα υγείας.

να προτεινουμε την ποια; το χασις, καθως και ολες οι εθιστικες ουσιες ειναι ηδη ενσωματωμενες στην κοινωνια. δεν χρειαζεται να ειναι απαραιτητα νομιμες
Εντάξη εννοούσα νομιμοποίηση που πρότειναν αυτοι στους οποίους εκανα quote.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:56, 26-11-10:

http://en.wikipedia.org/wiki/Drug_po...he_Netherlands

Large-scale dealing, production, import and export are prosecuted to the fullest extent of the law, even if this does not supply end users or coffeeshops with more than the allowed amounts. Exactly how coffeeshops get their supplies is rarely investigated, however. The average concentration of THC in the cannabis sold in coffeeshops has increased from 9% in 1998 to 18% in 2005.[4] One of the reasons is plant breeding and use of greenhouse technology for illegal growing of cannabis in Netherlands.[4] The former minister of Justice Piet Hein Donner announced in June 2007 that cultivation of cannabis shall continue to be illegal.
The drug policy of the Netherlands is marked by its distinguishing between so called "soft" and "hard drugs". An often used argument is that alcohol, which is a hard drug, is legal and a soft drug can't be more dangerous to society if it's controlled. This may refer to the Prohibition in the twenties, when the U.S. government decided to ban all alcohol. Prohibition created a golden opportunity for organized crime syndicates to smuggle alcohol, and as a result the syndicates were able to gain considerable power in some major cities.[5]
Cannabis remains a controlled substance in the Netherlands and both possession and production for personal use are still misdemeanors, punishable by fine. Coffee shops are also technically illegal according to the statutes but, as has been said, are flourishing nonetheless. However, a policy of non-enforcement has led to a situation where reliance upon non-enforcement has become common, and because of this the courts have ruled against the government when individual cases were prosecuted.

αυτο ελεγα ,,τυπικα παραμενει παρανομο το χασις,,

αλλο η νομιμοποιηση που λενε καποιοι,,και αλλο η ανοχη στα ορια και εκτος του νομου..

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:15, 27-11-10:

Το θέμα της νομιμοποίησης της κανάβης (και παρόμοιες ουσίες) είναι θέμα δικαιοσύνης, δεν έχει την παραμικρή σχέση με πολιτική, υγεία και λοιπές κοινωνικές προεκτάσεις. Και αυτό επειδή:
  1. Από την στιγμή που υπάρχουν νεαρά άτομα σε νοσοκομεία με προβλήματα που δημιουργήθηκαν λόγο του αλκοολ
  2. Από την στιγμή που υπάρχουν άτομα που πεθαίνουν λόγο του εθισμού της νικοτίνης
  3. Από την στιγμή που υπάρχουν άτομα στους δρόμους που προσπαθούν, είτε με το καλό είτε όχι, να βρουν λίγα χρήματα για το επόμενο μπουκάλι αλκοολ ενώ αντίθετα δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος που θα ασκούσε βίαια για το επόμενο τσιγάρο του.
Είναι πραγματικό άδικο και απάνθρωπο να ευλογούμε τους καπνιστές και ειδικότερα τους αλκοολικούς αλλά παράλληλα να παρομοιάζουμε τον χάσις με την ηρωίνη και την κόκα.

Το θέμα δεν είναι αν θα νομιμοποιηθεί το χασίς ή όχι, αλλά ποία η τοποθέτηση του νόμου. Ο νόμος φροντίζει μόνο για τα προβλήματα ή παράλληλα προσπαθεί να οριοθετήσει ένα υγιές κράτος που οι πολίτες έχουν την υποχρέωση-δικαίωμα να είναι είναι διαυγής και υγιής; Αν ισχύει το δεύτερο, τότε να οριοθετήσουμε και το αλκόολ και την νικοτίνη. Μάλιστα να προχωρήσουμε ακόμη σε πιο ουσιαστικούς νόμους. Π.χ. εκείνος ο πατέρας που διέλυσε μια οικογένεια μόνο και μόνο για τα ομορφιά μάτια της κολλητής της κόρης του, είναι λιγότερο επιβλαβής για την κοινωνία; Αν η μητέρα ήταν η κλασσική νοικοκυρά, ποίος θα μεγαλώσει τα παιδιά; Ποίος θα φροντίζει την μητέρα; Ο χασικλής, απλά καταστρέφει τον εαυτό του και είναι απλά το 5% του πληθυσμού. Εξάλλου ποίος θα ήταν εκείνος που θα διάλεγε ένα τσιγάρο από μια 16άρα;

Ωστόσο πιστεύω ότι η έννοια νόμος δεν συμβαδίζει πλέον με την πολυπλοκότητα των πολιτισμών και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα σε αυτή την περίπτωση. Στην ουσία ο νόμος επειδή οφείλει να απαγορεύει κάθε τι βλαβερό, αναγκαστικά μετατρέπει σε εμπόρους ναρκωτικών κάθε απλό πολίτη που απλά προτιμάει την νιρβάνα του χασισιού από την ένταση του club, αλκόολ, νικοτίνης, καφεΐνης.

Ο άνθρωπος είναι ον που εξελίσσεται, κάποτε τον ένοιαζε μόνο η αγέλη του, έπειτα η οικογένεια του και το κτήματα του. Στην διάρκεια όμως των αιώνων, προστέθηκαν και άλλες έννοιες. Πλέον έχουμε τον καλλιτέχνη άνθρωπο, τον ερωτευμένο άνθρωπο, τον ελεύθερο άνθρωπο, τον πνευματικό άνθρωπο. Όλοι οι είναι όμοιοι, αλλά κάνεις ίδιος.

Αυτή την στιγμή έχω περίπου 25 redbull στο ψυγείο (πήγα supermarket σήμερα ) και αυτό επειδή όταν ξυπνάω θέλω με λίγη μουσική ή με κάποιο χαζό αστυνομικό σήριαλ να φάω πρωινό, να πιω την καφεΐνη μου έτσι ώστε να ξυπνήσω (βασικά να τσιτωθώ) έτσι ώστε να αδράξω την ήμερα, να κάνω πράγματα και να ικανοποιήσω τα όνειρα του προηγούμενου βράδυ. Από την άλλη, ένας άλλος φοιτητής πίνει redbull για να έχει περισσότερη ενέργεια να τα σπάσει στα γήπεδα και στις καταλήψεις (θυμάμαι πρόπερσι σε μια κατάληψη, μια παράταξη φρόντισε οι οπαδοί να έχουν άμεσα διαθέσιμο redbull. Εντελώς τυχαία, μέχρι το απόγευμα είχαν δημιουργηθεί τόσο σοβαρά επεισόδια που κάποιος αναγκάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο). Αν το 99% των χρηστών καφεΐνης ήταν σαν το δεύτερο φοιτητή, πράγματι με βαριά καρδία θα συμφωνούσα σε μια ανάλογη απαγόρευση. Ωστόσο ποίος εισαγγελέας ή ποίος ένορκος θα τολμούσε να χώσει στην φυλακή το υπόλοιπο 1%;

Κάντε μου την χάρη και σκεφτείτε μια Ελλάδα χωρίς Καββαδία, Σιδηρόπουλο και άλλους ανάλογους ανθρώπους. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι προσωπικά δεν θέλω να φτιαχτεί μια καλύτερη λίστα με επιτρεπόμενες πράξεις. Οι λίστες είναι απαρχαιωμένες αλλά και χαζές (Το ξέρετε στην Ελλάδα είναι νόμιμη η χρήση Salvia επειδή όταν δημιουργήθηκε η λίστα με τις απαγορευμένες ουσίες, ήταν σχετικά άγνωστο; Επίσης σε θεωρητικό νομικό επίπεδο, αν πάρει κάποιος το χασίς, του κάνει μια έστω πολύ μικρή μετάλλαξη (δεν κοστίζει ιδιαίτερα, μια οργανωμένη προσπάθεια θα μπορούσε να είχε απόσβεση σε χρόνο, οι νόμοι λόγου ενός άλλου νόμου αλλάζουν κάθε δυο κυβερνήσεων) και να είναι απόλυτα νόμιμος. Ακόμη και αποδείξεις θα μπορούσε να κόβει ). Αυτό που προσωπικά θέλω είναι ζω σε έναν κόσμο με έξυπνους νόμους και κυρίως με έξυπνους ανθρώπους.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:31, 27-11-10:

λαθος, ξερεις ελαχιστους ανθρωπους για τους οποιους γνωριζεις οτι εχεις δοκιμασει.
λαθος νουμερο 2, δεν νομιζω να θεωρειται ναρκωτικο
Αν μη τι άλλο αναγνωρίζω το ότι η απουσία ένδειξης δεν αποτελεί απόδειξη μη ανυπαρξίας.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:41, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το θέμα της νομιμοποίησης της κανάβης (και παρόμοιες ουσίες) είναι θέμα δικαιοσύνης, δεν έχει την παραμικρή σχέση με πολιτική, υγεία και λοιπές κοινωνικές προεκτάσεις. Και αυτό επειδή:
  1. Από την στιγμή που υπάρχουν νεαρά άτομα σε νοσοκομεία με προβλήματα που δημιουργήθηκαν λόγο του αλκοολ
  2. Από την στιγμή που υπάρχουν άτομα που πεθαίνουν λόγο του εθισμού της νικοτίνης
  3. Από την στιγμή που υπάρχουν άτομα στους δρόμους που προσπαθούν, είτε με το καλό είτε όχι, να βρουν λίγα χρήματα για το επόμενο μπουκάλι αλκοολ ενώ αντίθετα δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος που θα ασκούσε βίαια για το επόμενο τσιγάρο του.
Είναι πραγματικό άδικο και απάνθρωπο να ευλογούμε τους καπνιστές και ειδικότερα τους αλκοολικούς αλλά παράλληλα να παρομοιάζουμε τον χάσις με την ηρωίνη και την κόκα.
Εδώ έχεις point.Bασικά,αν ήταν στο χέρι μου,θα τηρούσα ίδια στάση απέναντι και στο κάπνισμα,όμως η κοινωνία είχε άλλη άποψη,και το νομιμοποίησε,εξ αρχής.Και μόνο ο φόρος καπνίσματος είναι μια αιτία.

Το θέμα δεν είναι αν θα νομιμοποιηθεί το χασίς ή όχι, αλλά ποία η τοποθέτηση του νόμου. Ο νόμος φροντίζει μόνο για τα προβλήματα ή παράλληλα προσπαθεί να οριοθετήσει ένα υγιές κράτος που οι πολίτες έχουν την υποχρέωση-δικαίωμα να είναι είναι διαυγής και υγιής; Αν ισχύει το δεύτερο, τότε να οριοθετήσουμε και το αλκόολ και την νικοτίνη.
Απλά μια πρόσθεση.Λενε πως το τσιγάρο έχει πολύ πιο επικύνδινες ουσίες απο τη νικοτίνη μέσα.Απλά μιλάμε για αυτήν γιατί οι άλλες δεν ξέρουμε πως δρουν ακομη.
Μάλιστα να προχωρήσουμε ακόμη σε πιο ουσιαστικούς νόμους. Π.χ. εκείνος ο πατέρας που διέλυσε μια οικογένεια μόνο και μόνο για τα ομορφιά μάτια της κολλητής της κόρης του, είναι λιγότερο επιβλαβής για την κοινωνία; Αν η μητέρα ήταν η κλασσική νοικοκυρά, ποίος θα μεγαλώσει τα παιδιά; Ποίος θα φροντίζει την μητέρα; Ο χασικλής, απλά καταστρέφει τον εαυτό του και είναι απλά το 5% του πληθυσμού. Εξάλλου ποίος θα ήταν εκείνος που θα διάλεγε ένα τσιγάρο από μια 16άρα;
Κι εδώ συμφωνώ.Τα τρια τέταρτα ατόμων στις φυλακές,ειναι χρήστες.Οπως είπα παραπάνω,δεν πιστευω πως θα ηταν σοφο να νομιμοποιηθουν σε μια χωρα,στην οποια οι εθισμενοι χρηστες ειναι πισω απο τα καγκελα κι οχι σε κεντρα αποτοξίνωσης(απορώ και που η λέξη αποτοξίνωση υπάρχει και στην ελληνική γλώσσα.

Ωστόσο πιστεύω ότι η έννοια νόμος δεν συμβαδίζει πλέον με την πολυπλοκότητα των πολιτισμών και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα σε αυτή την περίπτωση. Στην ουσία ο νόμος επειδή οφείλει να απαγορεύει κάθε τι βλαβερό, αναγκαστικά μετατρέπει σε εμπόρους ναρκωτικών κάθε απλό πολίτη που απλά προτιμάει την νιρβάνα του χασισιού από την ένταση του club, αλκόολ, νικοτίνης, καφεΐνης.
Εδώ διαφωνώ,επειδή πιστεύω ακράδαντα πως η νιρβάνα του χασίς εγκυμονεί πολλους περισσότερους κινδύνους απο εκείνην του club.(εκτος κι αν γίνεται κι εκεί χρήση-επισης αυτό δε σημαινει πως δεν υπάρχει και προτιμώμενος για μενα τρόπος διασκέδασης απο την σαρδελοποίηση σε ενα club-οχι πως δεν πηγαίνω που και που)

Ο άνθρωπος είναι ον που εξελίσσεται, κάποτε τον ένοιαζε μόνο η αγέλη του, έπειτα η οικογένεια του και το κτήματα του. Στην διάρκεια όμως των αιώνων, προστέθηκαν και άλλες έννοιες. Πλέον έχουμε τον καλλιτέχνη άνθρωπο, τον ερωτευμένο άνθρωπο, τον ελεύθερο άνθρωπο, τον πνευματικό άνθρωπο. Όλοι οι είναι όμοιοι, αλλά κάνεις ίδιος.
Νομιζω,πως δε χρειάζεται να πάρει ενα σκεύασμα που είναι για όλους ιδιο κάποιος,ωστε να διατηρησει τη μοναδικότητά του.

Αυτή την στιγμή έχω περίπου 25 redbull στο ψυγείο (πήγα supermarket σήμερα ) και αυτό επειδή όταν ξυπνάω θέλω με λίγη μουσική ή με κάποιο χαζό αστυνομικό σήριαλ να φάω πρωινό, να πιω την καφεΐνη μου έτσι ώστε να ξυπνήσω (βασικά να τσιτωθώ) έτσι ώστε να αδράξω την ήμερα, να κάνω πράγματα και να ικανοποιήσω τα όνειρα του προηγούμενου βράδυ. Από την άλλη, ένας άλλος φοιτητής πίνει redbull για να έχει περισσότερη ενέργεια να τα σπάσει στα γήπεδα και στις καταλήψεις (θυμάμαι πρόπερσι σε μια κατάληψη, μια παράταξη φρόντισε οι οπαδοί να έχουν άμεσα διαθέσιμο redbull. Εντελώς τυχαία, μέχρι το απόγευμα είχαν δημιουργηθεί τόσο σοβαρά επεισόδια που κάποιος αναγκάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο). Αν το 99% των χρηστών καφεΐνης ήταν σαν το δεύτερο φοιτητή, πράγματι με βαριά καρδία θα συμφωνούσα σε μια ανάλογη απαγόρευση. Ωστόσο ποίος εισαγγελέας ή ποίος ένορκος θα τολμούσε να χώσει στην φυλακή το υπόλοιπο 1%;
1)25 red bull?Και δε σου δώσαν τιμητική πλακέτα?
2)Πρέπει να πάω σουπερ μάρκετ
3)Σοβαρό αυτή τη φορά:Είσαι σίγουρος πως και τα μαλακά ναρκωτικά βλάπτουν μόνο το 1% των χρηστών?Επίσης είσαι σίγουρος,πως ανάμεσα στις βλάβες εντάσσεται μόνο η επιθετικότητα?Δε δηλώνω και σίγουρος,αλλα δεν το νομίζω.

Κάντε μου την χάρη και σκεφτείτε μια Ελλάδα χωρίς Καββαδία, Σιδηρόπουλο και άλλους ανάλογους ανθρώπους. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι προσωπικά δεν θέλω να φτιαχτεί μια καλύτερη λίστα με επιτρεπόμενες πράξεις.
Θέλω να πιστεύω,χωρις να είμαι ατζέντης,πως το ταλέντο είναι ανεξάρτητο της χρήσης,ακομη κι αν εκείνοι έκαναν χρήση.Btw ο Καββαδίας είναι ο αγαπημένος του ποιητής,κι έχω μιλήσει σε έναν άλλο ροδιτη ποιητή που ήταν γνωστός του.
Οι λίστες είναι απαρχαιωμένες αλλά και χαζές (Το ξέρετε στην Ελλάδα είναι νόμιμη η χρήση Salvia επειδή όταν δημιουργήθηκε η λίστα με τις απαγορευμένες ουσίες, ήταν σχετικά άγνωστο; Επίσης σε θεωρητικό νομικό επίπεδο, αν πάρει κάποιος το χασίς, του κάνει μια έστω πολύ μικρή μετάλλαξη (δεν κοστίζει ιδιαίτερα, μια οργανωμένη προσπάθεια θα μπορούσε να είχε απόσβεση σε χρόνο, οι νόμοι λόγου ενός άλλου νόμου αλλάζουν κάθε δυο κυβερνήσεων) και να είναι απόλυτα νόμιμος. Ακόμη και αποδείξεις θα μπορούσε να κόβει ). Αυτό που προσωπικά θέλω είναι ζω σε έναν κόσμο με έξυπνους νόμους και κυρίως με έξυπνους ανθρώπους.
Με μπέρδεψες.Θέλεις να νομιμοποιηθει το χασις,ή να απαγορευτούν αυτές οι...μεταλλάξεις?

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 01:41, 27-11-10:

ναι σιγα ειναι απαγορευμενα,μενω στη Σαλονικη κοντα σε μια περιοχη που τα ναρκωτικα ανθιζουν εκει και οποιος θελει πηγαινει και παιρνει χωρις κανενα προβλημα..το προβλημα δεν ειναι αν θα απονομιμοποιηθουν η οχι αλλα το κρατος να μεριμνα για μια σωστη ενημερωση στα σχολεια και οχι να το κρατανε μυστικο δηθεν η κρυφο(μεγαλη βλακεια) και το πιο σημαντικο να φτιαξει κεντρα αποτοξινωσης και παρεχει στους πρωην χρηστες των ουσιων αυτων μια ομαλη νταξη παλι στη κοινωνια..Επιπλεον να μην αντιμετωπιζονται λες και ειναι τερατα.ολα αυτα πιστευω οτι παιζουν σημαντικο ρολο..αλλα αν περιμενουμε κατι απο το κρατος σωθηκαμε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:47, 27-11-10:

Το θέμα της νομιμοποίησης της κανάβης
αυτο δεν ισχυει πουθενα,και ισως υπαρχει καποιος λογος..

ναι σιγα ειναι απαγορευμενα,μενω στη Σαλονικη κοντα σε μια περιοχη που τα ναρκωτικα ανθιζουν εκει και οποιος θελει πηγαινει και παιρνει χωρις κανενα προβλημα..
αυτο ισχυει ακομα πιο χαλαρα στην ολλανδια

πουθενα δεν υπαρχει νομιμοποιηση της καναβης ,οπως πχ νομιμοποιηση του τσιγαρου..

να μιλαμε καθαρα,,αυξημενη ανοχη και ελαστικοτητα ναι..

αν γινοταν τοση παλη για αλλα θεματα οπως για το δικαιωμα μας στις εξαρτησιογονες ουσιεςφυλακές,,θα ηταν αλλιως ο κοσμος..

φωναζουμε για το δικαιωμα μας να ειμαστε ελευθεροι να φυλακιστουμε σε ουσιες!τι οξυμωρο

αλλα στον πολεμο,,πεθαιναν οι φανταροι,,και αντι να ζητησουν φαι,,ζητουσαν πρωτα τσιγαρο,,τι λεμε τωρα..

και υπαρχουν πολλοι μεγαλοι καλλιτεχνες,,Χατζηδακης Θεοδωρακης Διαλιανιδης και παρα πολλοι αλλοι ανα τους αιωνες που δεν ηταν πρεζονια..

αληθεια φιλε παναγιωτη,,δεν θα ενιωθες πιο ελευθερος αν δεν χρειαζοσουν τη δοση καφεινης σου καθε λιγο?αν δεν τη χρειαζοσουν για να ξυπνησεις?για να διαβασεις?
οσοι πχ δεν πινουμε καφε,,οπως εγω,,δεν χρειαζομαι καφε για ξυπνημα,,αρκει λιγο νερο στο προσωπο..
σκεφτητε τη ζωη σας χωρις εξαρτησιογονες ουσιες..

ως φιλελευθεροι ανθρωποι θα επρεπε να ειστε υπερ της ελευθεριας απο ουσιες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 27-11-10 στις 12:02.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:03, 27-11-10:

φωναζουμε για το δικαιωμα μας να ειμαστε ελευθεροι να φυλακιστουμε σε ουσιες!τι οξυμωρο

οι φιλελευθεροι ανθρωποι θα επρεπε να ήταν υπερ της ελευθεριας απο ουσιες!
συμφωνώ.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:12, 27-11-10:

Να βρεις ναρκωτικά είναι πολύ εύκολο και ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει με τον εαυτό του. Με ενοχλεί όμως η εντύπωση που υπάρχει ότι μερικά ναρκωτικά κάνουν καλό ή είναι ουδέτερεα για την ομαλη λειτουργία οργανισμού. Είναι πολλοί που καπνίζουν και λένε ότι το τσιγάρο κάνει καλό...

Το ότι είναι νόμιμο το τσιγάρο και το ποτό δε σημαίνει ότι πρέπει να επιτρέψουμε και άλλες ουσίες που είναι λιγότερες βλαβερες οι οποίες είναι απαγορευμένες....

Το κράτος απαγορεύει αυτές τις ουσίες για να προστατέψει την υγεία του μέσου Έλληνα (πολλοί κάνουνε του κεφαλιού τους) κάποτε θα καταλάβουν το λάθος που κάνανε αλλά δυστυχώς θα είναι αργά.

'Όσο αφορά στην Ολλανδία και την Γερμανία..... το ότι τα επιτρέπουν αυτά έχουν σοβαρές επιπτώσεις και στην υγεία του μέσου πληθυσμού και σε αυτό τον τομέα είναι χειρότεροι από την Ελλάδα
(στην Ελλάδα η κυριότερh αιτία θανάτου είναι τα αυτοκινητιστικά οι θανάτοι που σχετίζονται τοξίνες και διατροφή είναι πολύ λίγοι).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 27-11-10 στις 14:53.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:11, 27-11-10:

αληθεια φιλε παναγιωτη,,δεν θα ενιωθες πιο ελευθερος αν δεν χρειαζοσουν τη δοση καφεινης σου καθε λιγο?αν δεν τη χρειαζοσουν για να ξυπνησεις?για να διαβασεις?
οσοι πχ δεν πινουμε καφε,,οπως εγω,,δεν χρειαζομαι καφε για ξυπνημα,,αρκει λιγο νερο στο προσωπο..
σκεφτητε τη ζωη σας χωρις εξαρτησιογονες ουσιες..

ως φιλελευθεροι ανθρωποι θα επρεπε να ειστε υπερ της ελευθεριας απο ουσιες!
Δηλαδή ένας άνθρωπος που (νομίζει ότι) δεν χρειάζεται τον έρωτα είναι πιο ελευθέρος από εμένα; Τι λογική είναι αυτή; Δηλαδή ο ελευθέρος άνθρωπος είναι δουλεία, σπίτι άντε και κανένα πήδημα με την (άσχημη) γυναίκα του;

Σοβαρέψου! Ποτέ δεν είπα ότι έχω ανάγκη τον καφέ. Απλά θέλω κάφε. Έχω πλήρη επίγνωση της πράξης μου. Απλά θέλω να πιω κάφε. Και όταν πίνω κάφε, πίνω κάφε. Δεν σκέφτομαι κάτι άλλο, απλά απολαμβάνω τον ζεστό φρέσκο latte ή κρύο το redbull.

Αρχική Δημοσίευση από fockos
'Όσο αφορά στην Ολλανδία και την Γερμανία..... το ότι τα επιτρέπουν αυτά έχουν σοβαρές επιπτώσεις και στην υγεία του μέσου πληθυσμού και σε αυτό τον τομέα είναι χειρότεροι από την Ελλάδα
(στην Ελλάδα η κυριότερh αιτία θανάτου είναι τα αυτοκινητιστικά οι θανάτοι που σχετίζονται τοξίνες και διατροφή είναι πολύ λίγοι).
Ρε, σκέψου λίγο λογικά!
Στην Ολλανδία ΔΕΝ καπνίζει ΟΛΟΣ ο κόσμος, πόσο μάλλον καθημερινά!
Νομίζω ότι καπνίζει κάπου το 30-40% και ένα 2-5% σε καθημερινή βάση.
Λες δηλαδή ότι αυτό το 30% είναι αρκετό για επηρεάσει τον ΕΘΝΙΚΟ μέσο όρο;
Ρε παιδιά, μην διαβάζετε έτσι τα ΜΜΕ. Βασικά μην διαβάζετε καθόλου ΜΜΕ για γνώση, οι δημοσιογράφοι δεν είναι τίποτα μορφωμένοι άνθρωποι, απλά έχουν μια γενική γνώση όποτε απλά μπορούν να συντάξουν ένα καθωσπρέπει κείμενο.
Αν δείτε στην εφημερίδα μια έρευνα που θέλετε να την διαβάσετε, πηγαίνετε στο google και βρείτε την έρευνα.

και υπαρχουν πολλοι μεγαλοι καλλιτεχνες,,Χατζηδακης Θεοδωρακης Διαλιανιδης και παρα πολλοι αλλοι ανα τους αιωνες που δεν ηταν πρεζονια..
Τώρα το πρόσεξα αυτό!
Καλά ρε αχρείε, τολμάς να συγκρίνεις καλλιτέχνες μεταξύ τους; Ειδικά αυτού του επιπέδου; Τουλάχιστον κάνε το σωστά. Βρες τις παραμέτρους κτλ κτλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 27-11-10 στις 15:12. Αιτία: Merge
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:17, 27-11-10:

Δηλαδή ένας άνθρωπος που (νομίζει ότι) δεν χρειάζεται τον έρωτα είναι πιο ελευθέρος από εμένα; Τι λογική είναι αυτή; Δηλαδή ο ελευθέρος άνθρωπος είναι δουλεία, σπίτι άντε και κανένα πήδημα με την (άσχημη) γυναίκα του;
ειναι ο ερωτας εξαρτηση?τι λεμε? οτι θελουμε?
για τους εξαρτημενους απο το σεξ,υπαρχει ο ορος σεξομανια..

Ποτέ δεν είπα ότι έχω ανάγκη τον καφέ. Απλά θέλω κάφε. Έχω πλήρη επίγνωση της πράξης μου. Απλά θέλω να πιω κάφε.
ναι,,το σωμα σου εχει πληρη επιγνωση οτι θελει καφεινη(ή και νικοτινη) τώρα .δεν εισαι εθισμενος στην καφεινη?
κοψτη για μερικες μερες,,και αν δεν νιωσεις συμπτωματα στερησης,,τοτε ,ναι,,ειναι απλα ελευθερη ψυχικη επιλογη σου η καφεινη..αλλιως εισαι "σκλαβος" της καφεινης..κατι που δεν ειναι καθολου μαγκια και ελευθερια..

και ο ηρωινομανης θελει ηρωινη..τα συμπτωματα στερησης δειχνουν αν ειναι πρεζονι,ή απλα εχει ενα γουστο,,που το κοβει οποτε θελει..

τα πραγματα ειναι απλα μεγαλε,,μην τα μπλεκουμε χωρις λογο..

Καλά ρε αχρείε, τολμάς να συγκρίνεις καλλιτέχνες μεταξύ τους; Ειδικά αυτού του επιπέδου; Τουλάχιστον κάνε το σωστά. Βρες τις παραμέτρους κτλ κτλ.
εγω σε εβρισα?
και νομιζα οτι εγω χανω ευκολα την ψυχραιμια μου..
ναι,,οι ροκαδες συνηθως ηταν εξαρτημενοι απο τα ναρκωτικα,,ε και?θα εγκρινω τα ναρκωτικα γιαυτο?αν δεν υπηρχαν αυτα,,θα ηταν ζωντανοι και τωρα θα τους ακουγαμε ισως..

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:55, 27-11-10:

Eίμαι υπέρ για πολλούς λόγους. Καταρχάς, θα γίνουν λογικά πιο φθηνά, δεν θα υπάρχει τόση εκμετάλλευση, θα είναι λιγότερο νοθευμένα και θα περιοριστούν οι θάνατοι και θα μειωθούν τα τεράστια κέρδη όλων των εμπόρων αφού θα μοιραστεί περισσότερο η δουλειά. Επίσης, δεν θεωρώ τραγικό να παίρνει κάπως ελαφριά ναρκωτικά και δεν βλέπει πως θα επηρεάσει αρνητικά τους μη χρήστες..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:59, 27-11-10:

Eίμαι υπέρ για πολλούς λόγους. Καταρχάς, θα γίνουν λογικά πιο φθηνά, δεν θα υπάρχει τόση εκμετάλλευση, θα είναι λιγότερο νοθευμένα και θα περιοριστούν οι θάνατοι και θα μειωθούν τα τεράστια κέρδη όλων των εμπόρων αφού θα μοιραστεί περισσότερο η δουλειά. Επίσης, δεν θεωρώ τραγικό να παίρνει κάπως ελαφριά ναρκωτικά και δεν βλέπει πως θα επηρεάσει αρνητικά τους μη χρήστες..
το τσιγαρο και το ποτο ειναι νομιμα απολυτα..
και ειναι εξαπλωμενα παντου..με εκαττομυρια εθισμενους παγκοσμιως..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:03, 27-11-10:

Δεν έχουν όλες οι παραισθησιογόνες ουσίες (τόσο σοβαρό) εθισμό

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 19:03, 27-11-10:

το τσιγαρο και το ποτο ειναι νομιμα απολυτα..
και ειναι εξαπλωμενα παντου..με εκαττομυρια εθισμενους παγκοσμιως..
Και λοιπόν; Είπα κάτι διαφορετικό; Προτιμώ τα ναρκωτικά να θεωρούνται όπως το τσιγάρο (τα μαλακά μόνο, εννοείται) παρά όπως θεωρούνται τώρα. Και να γίνει επιτέλους η διάκριση ανάμεσα στα είδη των ναρκωτικών. Μην το ακούμε και φρικάρουμε αμέσως χωρίς να ξέρουμε για ποια ουσία μιλάμε κάθε φορά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alis : 27-11-10 στις 19:20.
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 19:25, 27-11-10:

ναι,,οι ροκαδες συνηθως ηταν εξαρτημενοι απο τα ναρκωτικα,,ε και?θα εγκρινω τα ναρκωτικα γιαυτο?αν δεν υπηρχαν αυτα,,θα ηταν ζωντανοι και τωρα θα τους ακουγαμε ισως..
Ένας καλλιτέχνης δεν κρίνεται με βάση το αν παίρνει ναρκωτικά ή όχι, εντάξει; Και δεν τα εγκρίνεις, απλά τα νομιμοποιείς, αυτά που είναι ελαφρά. Γιατί εγκρίνει κάποιος το κάπνισμα; Όπως έχει αποδειχτεί σε διάφορα θέματα και οι καπνιστές αναγνωρίζουν ότι το κάπνισμα πειράζει. Κάνοντας κάτι νόμιμο δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητο καλό, απλά έχεις την ελευθερία να αποφασίσεις για τον εαυτό σου εσύ και όχι κάποιος νόμος.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 20:17, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Ένας καλλιτέχνης δεν κρίνεται με βάση το αν παίρνει ναρκωτικά ή όχι, εντάξει; Και δεν τα εγκρίνεις, απλά τα νομιμοποιείς, αυτά που είναι ελαφρά. Γιατί εγκρίνει κάποιος το κάπνισμα; Όπως έχει αποδειχτεί σε διάφορα θέματα και οι καπνιστές αναγνωρίζουν ότι το κάπνισμα πειράζει. Κάνοντας κάτι νόμιμο δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητο καλό, απλά έχεις την ελευθερία να αποφασίσεις για τον εαυτό σου εσύ και όχι κάποιος νόμος.
ξερεις τι γινεται?το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι που αρχιζουν απο τα "μαλακα" ναρκωτικα στη πορεια δυστηχως δεν ειναι ικανοποιημενοι και αρχιζουν μετα τα σκληρα ναρκωτικα...στην Ελλαδα αντιμετωπιζουμε τεραστια προβληματα στο συγκεκριμενο θεμα...κατι πρεπει να γινει..ειναι κριμα να χανουν τη ζωη τους τοσα νεα παιδια...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:22, 27-11-10:

Και λοιπόν; Είπα κάτι διαφορετικό; Προτιμώ τα ναρκωτικά να θεωρούνται όπως το τσιγάρο (τα μαλακά μόνο, εννοείται) παρά όπως θεωρούνται τώρα. Και να γίνει επιτέλους η διάκριση ανάμεσα στα είδη των ναρκωτικών. Μην το ακούμε και φρικάρουμε αμέσως χωρίς να ξέρουμε για ποια ουσία μιλάμε κάθε φορά.
δειχνει οτι αν νομιμοποιηθουν τα μαλακα ναρκωτικα(κατι που δεν ισχυει ουτε στην Ολλανδια)
δεν θα μειωθουν οι χρηστς τους..απλα θα εθιζονται ευκολοτερα ολο και περισσοτεροι..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 08:44, 12-12-10:

Δε χρειάζεται να πω τίποτα το Αρκουδάκι μιλάει από μόνο του

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:03, 12-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Δε χρειάζεται να πω τίποτα το Αρκουδάκι μιλάει από μόνο του
...Υπάρχει κανένα τέλος ...μη τραγικό;

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 22:33, 12-12-10:

ειμαι κατα...καλα τι βιντεακι ηταν αυτο???με επιασε η ψυχη μου βραδιατικα

Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σελήνη
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Σελήνη έγραψε στις 15:24, 05-01-11:

Υπέρ στη νομιμοποίηση όλων των ναρκωτικών, βασικά.
Φρονώ πως αν αυτά διατίθενται, απλά, στο φαρμακείο της γειτονιάς, τουλάχιστον θα πάψει να έχει υπερκέρδη (και άρα λόγο ύπαρξης) το (τώρα, παράνομο) εμπόριο ναρκωτικών- άρα και η ώθηση των νέων (και όχι μόνο) στα ναρκωτικά. Δε θα υφίσταται και η όποια έλξη του απαγορευμένου.
Τα "μαλακά" ναρκωτικά, δη, δεν είναι απαραίτητα χειρότερα από τα (νόμιμα) τσιγάρα και αλκοόλ, στην κατάχρησή τους πάντα αναφερόμενοι. Εάν ενθυμούμαι (sic) καλά, η κάνναβη έχει και φαρμακευτικές χρήσεις.

Τελικά το θέμα αναφέρεται στη νομιμοποίηση ή στην αποποινικοποίηση; Αποφασίστε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 22:17, 05-01-11:

Υπέρ στη νομιμοποίηση όλων των ναρκωτικών, βασικά.
Φρονώ πως αν αυτά διατίθενται, απλά, στο φαρμακείο της γειτονιάς, τουλάχιστον θα πάψει να έχει υπερκέρδη (και άρα λόγο ύπαρξης) το (τώρα, παράνομο) εμπόριο ναρκωτικών- άρα και η ώθηση των νέων (και όχι μόνο) στα ναρκωτικά. Δε θα υφίσταται και η όποια έλξη του απαγορευμένου.
Τα "μαλακά" ναρκωτικά, δη, δεν είναι απαραίτητα χειρότερα από τα (νόμιμα) τσιγάρα και αλκοόλ, στην κατάχρησή τους πάντα αναφερόμενοι. Εάν ενθυμούμαι (sic) καλά, η κάνναβη έχει και φαρμακευτικές χρήσεις.
βασικα τα "νομιμα" ειναι ΜΑΚΡΑΝ τα χειροτερα...Το αλκοολ σκωτωνει καθε χρονο περισοτερους ανθρωπους απο οσα ολα τα παρανομα μαζι (εκθεση του WHO 2009...). Για το τσιγαρο δεν το συζητω...

ΕΠΙΣΙΣ η νικοτινη ειναι ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ εθιστικη απο την κοκαινη (που παραδωσιακα θεωρητε το πιο εξαρτησιογονο)

Μην ξεχνας οτι η νομιμοποιηση θα εχει και θετικα αποτελεσματα στα βιαια εγγληματα γιατι δεν θα υπαρχουν παρανομοι εμποροι που βγαζουν ΑΠΕΙΡΑ λεφτα απο την διακινηση συνεπως δεν θα υπαρχει το κινητρο για βιαια εγγληματα (ξεκαθαρισματα λογαριασμων κτλ).

Και κατι ακομα, η ποτο απαγορευση μας εδειξε το εξις, οτι οσο το ποτο απαγορευοταν υπηρχαν λιγοτεροι χρηστες αλκοολ αλλα ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ αλκοολικοι.

Αυτο γιατι οι ανθρωποι οποτε τυχαινε και εβρισκαν αλκοολ επιναν μεχρι να σκασουν, ενω τωρα που ειναι νομιμο συγγρατεις τον εαυτο σου και πινεις λιγο γιατι ξερεις οτι μπορεις να ξαναπιεις.

αλλα οχι το κρατος ξερει καλυτερα τι ειναι καλο για μας και τι οχι...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:17, 06-04-11:

Μόλις σήμερα υπέπεσε στην αντίληψή μου η επιστολή που απηύθυνε η Συμμαχία "Αλλάξτε πολιτική για τα ναρκωτικά", στον "πρωθυπουργό" Gap, ζητώντας του να αναθεωρήσει την πολιτική της κυβέρνησής του για τα ναρκωτικά. Η επιστολή συνοδεύεται από petition, στο οποίο μπορεί όποιος θέλει και συμφωνεί να συμμετάσχει, ενώ εμπεριέχει πάρα πολλά νέα στοιχεία, περί μιας μεταστροφής που παρατηρείται παγκοσμίως τα τελευταία χρόνια, για χώρες που έχουν αλλάξει πολιτική και γνωρίζουν θετικά αποτελέσματα, κλπ.

Το κείμενο περιλαμβάνει ακόμη και μια μακρά σειρά από links, τα οποία δεν έχω προλάβει ακόμη να μελετήσω διεξοδικά, πράγμα που θεωρώ ότι μπορεί να τροφοδοτήσει τη συζήτηση με νέα στοιχεία και να δημιουργήσει νέους προβληματισμούς, καθώς απαντούν στα περισσότερα από τα ζητήματα που έχουν τεθεί μέσα στο παρόν θέμα.

Παραθέτω το κείμενο:
ΑΛΛΑΞΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ “ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ”

πρωτοβουλία για τη δημιουργία συμμαχίας για τη μείωση της βλάβης από τις εξαρτήσεις
Διαβάστε το, μελετήστε εάν θέλετε τα links και πείτε μας τη γνώμη σας για τούτη την πρωτοβουλία, η οποία διοργανώνει και αντιαπαγορευτικό φεστιβάλ, όπως μπορείτε να δείτε εάν επισκεφτείτε τη σελίδα που έδωσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:57, 06-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
...
Διαβάστε το, μελετήστε εάν θέλετε τα links και πείτε μας τη γνώμη σας για τούτη την πρωτοβουλία, η οποία διοργανώνει και αντιαπαγορευτικό φεστιβάλ, όπως μπορείτε να δείτε εάν επισκεφτείτε τη σελίδα που έδωσα.
- Ο ΓΑΠ, ακόμη και σ' αυτό το ζήτημα αποδεικνύεται ανακόλουθος! Εκτός πια, τώρα που του ήρθε ο Σόρος, του φρεσκάρει τη μνήμη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

KostasMetalhead

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KostasMetalhead
Ο KostasMetalhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O KostasMetalhead έγραψε στις 02:38, 08-04-11:

Επειδή πολλά λέγονται και ακούγονται από "Μεγάλους γνώστες" του θέματος (έλεος ρε παιδιά και η μαλακία έχει τα όριά της) παραθέτω link προς γνώση και ενημέρωση όλων (έμπειρων και μη) από τον μεγάλο Έλληνα ψυχίατρο Κλεάνθη Γρίβα υπέρμαχο της νομιμοποίησης της κάνναβης.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=36748&cid=21

Επιπλέον παραθέτω την συζήτηση που είχε ο ίδιος με τους "Ράδιο Αρβύλα" το 2007 όταν είχε ανοίξει και πάλι το θέμα της κάνναβης περί νομιμοποίησης πράγμα που καταψηφίστηκε από το σύνολο των τίμιων, προστατών και εμπόρων πατριδοηρωίνης βουλευτών

http://www.youtube.com/watch?v=suONj...eature=related (part 1)
http://www.youtube.com/watch?v=tP3zc...eature=related (part 2)
http://www.youtube.com/watch?v=karK0...eature=related (part 3)
http://www.youtube.com/watch?v=NZiAu...eature=related (part 4)
http://www.youtube.com/watch?v=j89uf...eature=related (part 5)
http://www.youtube.com/watch?v=6-TAG...eature=related (part 6)

Καθώς και την συζήτηση σε μια εκπομπή του Χατζηνικολάου

http://www.youtube.com/watch?v=loXecTfJ8Ns (part 1)
http://www.youtube.com/watch?v=9yKcZ...eature=related (part 2)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 08-04-11 στις 08:17. Αιτία: κεφαλαία
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 10:18, 08-04-11:

Όταν μια οικονομία καταρρέει, βασιλεύουν τα "σκληρά". Έγινε στο Μεξικό, έγινε στην Αργεντινή, η φτώχια αντιμετωπίζεται με γκέτο και ο καλύτερος τρόπος να το πετύχεις είναι να "σπρώξεις" πρέζα.

Η αποποινικοποίηση της κάνναβης θα αναγκάσει τον ΕΟΦ να ελέγχει τους προμηθευτές, κάτι που απαιτεί οργάνωση. Δεν το κάναμε σε εποχές που έρεε άφθονο το χρήμα, θα το κάνουμε τώρα που χρεοκοπήσαμε;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:58, 08-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
...

Η αποποινικοποίηση της κάνναβης θα αναγκάσει τον ΕΟΦ να ελέγχει τους προμηθευτές, κάτι που απαιτεί οργάνωση. Δεν το κάναμε σε εποχές που έρεε άφθονο το χρήμα, θα το κάνουμε τώρα που χρεοκοπήσαμε;
Από παραγωγική όμως άποψη, όπως είχε προτείνει κι ο μίστερ Σόρος προ μηνών, πιθανά να συμφέρει...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:15, 08-04-11:

Δεν εχουμε αρκετα προβληματα και ως κρατος αλλα και ως μοναδες, η νομιμοποιηση των "μαλακων" (να τα κανει ο Διας δλδ) μας μαρανε...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Roben twn Xazwn
Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 13:41, 08-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δεν εχουμε αρκετα προβληματα και ως κρατος αλλα και ως μοναδες, η νομιμοποιηση των "μαλακων" (να τα κανει ο Διας δλδ) μας μαρανε...

ίσως αυτά τα δύο να σχετίζονται

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους