Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δουλειά ή χρήματα απο γονείς;

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 16:13, 29-08-06:

αν ο πατέρας σας ή η μητέρα σας είχε τη δυνατότητα να σας δίνουν 200 ευρώ το μήνα κάθε μήνα όμως, τι θα κάνατε? θα πηγαίνατε να δουλέψετε ή θα επαναπαυόσασταν με αυτά..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:51, 29-08-06:

Φυσικα θα πηγενα να δουλεψω, ειτε μου εφταναν ειτε οχι αυτα τα χρηματα, γιατι ακομα και αν φτανουν καπια στιγμη πρεπει να αρχισουμε να δουλευουμε και οσο πιο νωρις γινει αυτο τοσο το καλυτερο και επισης τα περισσοτερα λευτα δεν νομιζω να μην τα θελεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:56, 29-08-06:

200?
τσίχλες θα αγοράζεις?

Παράθεση

duke nukem

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη duke nukem
Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O duke nukem έγραψε στις 17:03, 29-08-06:

Θα συμφωνήσω και εγώ με την δουλειά ωριμάζεις, μεγαλώνεις βλέπεις τα πράγματα έξω από την θεωρητική ματιά του σπιτιού σου…άσε που και να κάθεσαι στο τέλος θα βαρεθείς…και πιο πολλά να ήταν τα λεφτά ώστε να με υπερκαλύπτουν πάλι θα κοίταζα κάπως να προσφέρω

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 17:06, 29-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
200?
τσίχλες θα αγοράζεις?

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 17:07, 29-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Φυσικα θα πηγενα να δουλεψω, ειτε μου εφταναν ειτε οχι αυτα τα χρηματα, γιατι ακομα και αν φτανουν καπια στιγμη πρεπει να αρχισουμε να δουλευουμε και οσο πιο νωρις γινει αυτο τοσο το καλυτερο και επισης τα περισσοτερα λευτα δεν νομιζω να μην τα θελεις.

μικρός είμαι ακόμη

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:26, 29-08-06:

Πόσο είσαι;

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 17:42, 29-08-06:

ποντάρω στο εικοσιοχτώ μαύρο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:22, 29-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
ποντάρω στο εικοσιοχτώ μαύρο.
ελπιζω να μη σκάσει η μπιλιά σε κανα πράσινο ζερό....

Το τι έχουν τη δυνατότητα να μου δώσουν οι γονεις μου ειναι εντελώς ανεξαρτητο με το αν θελω να τους ειμαι φορτωμα.....
Λες και οι γονεις μου τα 200 τα μαζεύουν απο δεντρο της αυλής... που κι έτσι να ήταν.... κι αυτό εχει τη δυσκολια του! (εχεις μαζέψει ποτε ελιές να δεις τη γλύκα? )
Εν ολίγης.... ΦΥΣΙΚΑ και θα έβρισκα δουλεια!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 18:28, 29-08-06:

Ειμαι εγωιστρια (και περηφανη ) αρκετα και δεν θα δεχομουν (στην ηλικια που ειμαι) να παιρνω χρηματα απο τους δικους μου ακομα κι αν ηταν πολυ ανετοι οικονομικα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:40, 29-08-06:

Επειδή με 200 ? τη σήμερον ημέρα δεν τη βγάζεις ούτε για 1 εβδομάδα με όλα τα έξοδα μέσα (υπολογίζοντας επιμεριστικά πάντα πχ 1000 ο μήνας δια 4 εβδομάδες), σαφώς και θα πήγαινα για δουλειά. Πέρα κι από αυτό, αρκετά έχουν πληρώσει για μένα οι γονείς μου και νιώθω άσχημα ακόμα και τώρα που τους επιβαρύνω στο όποιο ποσοστό γίνεται αυτό. (είμαι φοιτητής στην ΑΣΟΕΕ και είχα φύγει από ΕΜΠ οπότε υπάρχει και κάποιο ιστορικό εξόδων).

Κάποτε πρέπει να χαρούν κι εκείνοι τους κόπους τους και να αρχίσουν οι δικοί μου οι κόποι, να μάθω να κερδίζω το ψωμί μου και ταυτόχρονα τον σεβασμό τρίτων, να πονάω κάθετι που θα (αν) ξοδέψω άσκοπα και να μαθαίνω από αυτά τα λάθη, να μπορώ να κάνω οικογένεια και να είναι υπερήφανα τα παιδιά μου και η γυναίκα μου για το ψωμί που θα φέρνω σπίτι.

._

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:55, 29-08-06:

Αναλόγως την ηλικία μου και την κύρια απασχόλησή μου. Αν ήμουν φοιτήτρια και 20 χρονών, όπως είμαι τώρα θα τα δεχόμουν. Αν είχα τελειώσει τη σχολή μου ή τελος πάντων ήμουν προς το τέλος των σπουδών μου όχι δεν θα τα δεχόμουν, θα προτιμούσα να δουλέψω.

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 23:31, 29-08-06:

*

Επειδή και η ερώτηση είναι εντελώς υποθετική...,
θα σου απαντήσω και εντελώς υποθετικά...

Εξαρτάται από το αν θα μου έφθαναν ή όχι.
Ανάλογα δηλαδή, με το τι θα ήθελα να κάνω με αυτά τα χρήματα.
Εάν οι απαιτήσεις μου καλύπτοντο..., δεν θα δούλευα.
Εάν όμως δεν μου κάλυπτε αυτό το ποσό τις ανάγκες μου..., θα αναγκαζόμουν να δουλέψω...

Νομίζω όμως, πως αυτό το θέμα, είναι εντελώς προσωπικό...
και δεν μπορεί κανείς να σου πει κάτι, το οποίο να σε βοηθήσει ουσιαστικά...
Θα πρέπει να το δεις, βάση των άπαιτήσεών σου..., των αναγκών σου κλπ, κλπ
και να αποφασίσεις αναλόγως...

Όσες απόψεις και αν ακούσεις, δεν νομίζω πως θα έχουν για σένα ιδιαίτερη σημασία...
Μόνο εσύ, μπορείς να το ξέρεις αυτό...

.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:59, 30-08-06:

Και περισσότερα να ήταν, θα πήγαινα να δουλέψω. Λατρεύω τη δουλειά και απο μικρή έψαχνα τρόπους (αρκετά αστείους τότε ) να κερδίσω χρήματα με κάποια δουλειά. Απλά μέχρι να φτάσω σε ένα καλό σημείο (διότι ποτέ δεν αναφέρομαι σε υπάλληλος), θα δεχόμουν τη βοήθεια τους όπως κάνω και τώρα, ώστε να έχω μια ασφάλεια και να μπορώ να ρισκάρω, να μην παίρνω δουλειές που με υποτιμούν ή δεν μου αρέσουν καθόλου και γενικά να έχω μια καβάτζα. Αυτό ωστόσο δεν σημαίνει οτι θα επαναπαυόμουν. Θα προσπαθούσα το συντομότερο δυνατόν να αναπτυχθω αρκετά ώστε να έχω προσωπική καβάτζα και να μην τους χρειάζομαι, όπως κάνω και τώρα. Το θεωρώ επένδυση στο μελλοντικό επαγγελματικό μου image.
Εδώ εγώ είμαι 20 και δεν μπορώ να ανεχτώ την ιδέα οτι πρέπει έστω και να μειώσω τη δουλειά αυτό το χρόνο για τις πανελλήνιες που θα ξαναδώσω και νιώθω απίστευτο στρες, που να ήμουν και 27-28... Θα είχα τρελαθεί αν δεν δούλευα!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:16, 30-08-06:

Επειδή ηλικία δεν αναφέρετε, τι θες να κάνεις πάλι δεν αναφέρεται η ερώτηση σου είναι πολύ γενική!Εγώ πχ ας πούμε λιγότερα καταναλογία έπερνα αλλά αμάξι δεν είχα όπως αν θυμάμαι καλά έχει εσύ! Αλλά δεν το ζόρισα εν φοιτητής!Δλδ η ερώτηση σου είναι πολύ γενική!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:08, 30-08-06:

Προσωπικα δεν θα δεχομουν ποτε κανεναν μισθο που δεν θα αυξανονταν ποτε, θα ενιωθα σαν δημοσιος υπαλληλος στα ελτα

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 09:46, 30-08-06:

200 ευρώ τον μήνα;
Μήπως σου ξέφυγε κανά μηδενικό;
Αν σου ξέφυγε το συζητάμε, αν όχι, τότε αυτά δεν φτάνουν ούτε για το "ζήτω"!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 09:47, 30-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Προσωπικα δεν θα δεχομουν ποτε κανεναν μισθο που δεν θα αυξανονταν ποτε, θα ενιωθα σαν δημοσιος υπαλληλος στα ελτα
Ποσο δικιο εχεις! Μηνας μπαινει, μηνας βγαινει, εμεις απικο, εκει, παιδια τους, κι αυτοι μας κρατανε με 3 και 60.. Παλιοζωη!

(Δεν πατε μια βολτα απο skywalker λεω εγω?.. Να δουλεψεις, εννοειται.)

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:15, 30-08-06:

Κατερίνα αν είσαι δημόσιος όμως, έχεις άλλα καλά! Όχι επί του θέματος!
Εγώ δεν τα βρίσκω ακριβώς καλά αλλά όλοι φαίνεται να διαφωνού μαζί μου!

Παράθεση

VASILISTIMP

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη VASILISTIMP
Ο VASILISTIMP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O VASILISTIMP έγραψε στις 08:39, 01-10-06:

Δουλειά σημαίνει χρήματα, γνωριμίες, λόγοι φαντάζομαι ικανοί να σε προτρέψουν στην εργασία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 01-10-06 στις 09:02. Αιτία: Απαγορεύεται η γραφή του μεγαλύτερου τμήματος των μηνυμάτων/τίτλων με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Παρακαλώ διαβάστε τους Όρους χρήσης :)
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 14:42, 01-10-06:

Η απόφαση για το αν είναι αρκετα 200 ευρώ ή πρέπει κάποιος να δουλέψει εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως είναι η ηλικία, το αν το άτομο σπουδάζει δηλ. έχει κι άλλες υποχρεώσεις, και γενικά τι ανάγκες θέλει να καλύψει αυτός ο άνθρωπος. Π.χ. αν μένει στο σπίτι των γονιών του, αν κάνει συχνά ταξίδια κτλ.

Προσωπικά πιστεύω ότι 200 ευρώ είναι αρκετά για κάποιον που σπουδάζει και μένει στο σπίτι των γονιών. Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω δύο, τότε δεν είναι.

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 16:03, 01-10-06:

Και να μου έφταναν θα πήγαινα να δουλέψω είπαμε ρεμάλι αλλά με κάποιο όριο!

Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 21:47, 01-10-06:

Απο μικρος πρεπει να αρχίσεις να δουλευεις!Ετσι μαθαινεις τη ζωη...

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 23:02, 01-10-06:

Μετά το σχολείο, είτε κάποιος συνεχίζει στο πανεπιστήμιο είτε σταματάει την εκπαίδευσή του καλό είναι να ξεκινήσει δουλειά. Ίσα που μπορώ να φανταστώ τα συναισθήματα όταν πας να εισπράξεις τον πρώτο σου μισθό.. τα λεφτά που κέρδισες με το κόπο σου [πνευματικό ή σωματικό] και τα οποία θα μπορείς να τα σπαταλήσεις όπου θες χωρίς να δώσεις αναφορά σε κανέναν.

Ακόμα και να μπορούν να σε στηρίζουν οι γονείς οικονομικά, πρέπει κάποια στιγμή να μπει ένα τέλος και να αρχίζεις να αποκτάς την ανεξαρτησία σου καθώς θα τα βρεις σκούρα αργότερα αμα είσαι καλομαθημένος και μια ζωή άπλωνες το χέρι και λάμβανες χρήματα από τους γονείς.

-petros

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:10, 02-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Ακόμα και να μπορούν να σε στηρίζουν οι γονείς οικονομικά, πρέπει κάποια στιγμή να μπει ένα τέλος και να αρχίζεις να αποκτάς την ανεξαρτησία σου καθώς θα τα βρεις σκούρα αργότερα αμα είσαι καλομαθημένος και μια ζωή άπλωνες το χέρι και λάμβανες χρήματα από τους γονείς.

Ελα ομως που οι γονεις δεν θα ειναι παντα εκει η δεν θα εχουν παντα την δυνατοτιτα να στιριξουν...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδέες για χρήματα - Από konstantinospol
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-12-16 στις 16:46.
    • Σας χρωστάνε χρήματα και δεν σας τα δίνουν; - Από cacofonix
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νομικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-05-11 στις 00:50.
    • Χρήματα μέσω internet! - Από !!!...vivaki...!!!
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-11-09 στις 18:12.
    • Χρήματα ή prestige; - Από astathmitos
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-09-09 στις 22:36.
    • Prestige ή χρήματα; - Από astathmitos
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-04-09 στις 14:55.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους