• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Έχω τριχόπτωση;

Christof

Νεοφερμένος

Ο Christof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Άρχισα να αφήνω μαλλί επειδή σκέφτηκα να τα κάνω σαν σαμουράι στιλ(Το σκέφτηκα από τον beckam ) Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι αν κάποιο μπάνιο ή τα χτενιστώ μου φεύγουν υπερβολικά πολλές τρίχες. Φοβάμαι ότι είναι κάποιο πρόβλημα. Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να το επαληθεύσω και γενικά τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η βαθή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Δε βλέπω και την ηλικία σου για να είμαι πιο΄σίγουρος. Καλό θα είναι να πάς σε ένα ειδικό π.χ Fair hair (Γνωστή εταιρία από τη τηλεόραση) Δε θέλω να κάνω διαφήμηση,αλλά εκεί πήγε η μάνα μου (είχε σοβαρό πρόβλημα τριχόπτωσης)και έσωσε τα μαλλιά της από βέβαιη απώλεια. Τώρα είναι όπως και πρίν, πυκνά και ακμαία. ;) Το πιθανότερο είναι αν διαγνωστεί πρόβλημα να σου συστήσουν κάποια ειδικά σαμπουάν ή αμπούλες ή και τα δύο. Σε προειδοποιώ ότι αυτά τα πράγματα ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ αρκετό χρήμα, ΑΛΛΑ η Fair hair, εγκυάται βέβαια αποτελέσματα. Στο υπογράφω. Λυπάμαι που δε μπορώ να σε βοηθήσω ουσιαστικά στο ερώτημά σου, αλλά είναι αδύνατο να γίνει διάγνωση μέσω Ίντερνετ. :( Πάντως καλό θα είναι να το πάρεις πρώιμα παρά όταν θα (αν γίνει αυτό) σοβαρέψει το πρόβλημα. Ελπίζω να βοήθησα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Και η βαφη μπορει να φταιει καθως δεν ειναι και το καλυτερο για το δερμα του κεφαλιου. Αλλα απο την αλλη, δεν ξερω και το μηκος των μαλλιων σου...Καθε μερα μας πεφτουν 100 περιπου τριχες σε ενα φυσιολογικο κεφαλι. Ε, οταν η καθε τριχα ειχε μηκος σε μενα 50 ποντους λογικο να νομιζω οτι καθε μερα επεφτε το μισο μαλλι μου. Ισως η διαφορα στο μηκος να σε μπερδευει για τον ογκο των μαλλιων που χανεις. Αλλα πηγαινε και σε γιατρο. Αν υπαρχει το γονιδιο στο σοι παντως δεν τα σωζεις:P Και ειδικα απο το σοι της μανας...Απλως καθυστερεις το αποτελεσμα.

Υ.Γ. Ενας πρωην μακρυμαλλης/μελλον φαλακρος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Songless_bird, παλιά λέγανε ότι η φαλάκρα δε γιατρέυεται. Σήμερα η επιστήμη κάνει θαύματα. Δεν έχω κανένα απολύτως κέρδος και το τονίζω, από το να διαφημίζω τη Fair Hair, αλλά η εταιρία αυτή έχει τη δύναμη να σώσει τα μαλλιά του καθενός. Η μάνα μου μπορεί να το επιβεβαιώσει. Είχε αδειάσει το κεφάλι της και τώρα είναι όπως πρίν. ;) Όσοι έχουν πρόβλημα ας κάνουν μια επίσκεψη από το κατάστημα αυτό προιόντων για το τριχωτό της κεφαλκής και θα με θυμηθούν. Επαναλαμβάνω ότι κοστίζουν αυτά, (Είναι δυστυχώς ακριβή εταιρία, αλλά αυτό είναι και το μόνο αρνητικό.εγγυάται το αποτέλεσμα) Η θεραπεία γίνται αποκλειστικά και μόνο με φυτικά προιόντα και αυτό τα λέει όλα. ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Songless_bird, παλιά λέγανε ότι η φαλάκρα δε γιατρέυεται. Σήμερα η επιστήμη κάνει θαύματα. Δεν έχω κανένα απολύτως κέρδος και το τονίζω, από το να διαφημίζω τη Fair Hair, αλλά η εταιρία αυτή έχει τη δύναμη να σώσει τα μαλλιά του καθενός. Η μάνα μου μπορεί να το επιβεβαιώσει. Είχε αδειάσει το κεφάλι της και τώρα είναι όπως πρίν. ;) Όσοι έχουν πρόβλημα ας κάνουν μια επίσκεψη από το κατάστημα αυτό προιόντων για το τριχωτό της κεφαλκής και θα με θυμηθούν. Επαναλαμβάνω ότι κοστίζουν αυτά, (Είναι δυστυχώς ακριβή εταιρία, αλλά αυτό είναι και το μόνο αρνητικό.εγγυάται το αποτέλεσμα) Η θεραπεία γίνται αποκλειστικά και μόνο με φυτικά προιόντα και αυτό τα λέει όλα. ;) :)

Με μια διαφορα:D Η μητερα σου, οχι ο πατερας σου. Η γυναικες δεν εχουν το γονιδιο και συνηθως η τριχοπτωση οφειλεται σε παθολογικες αιτιες ή αγχος. Στους αντρες το μονο που σταματαει την τριχοπτωση ειναι το πατωμα:P Και στους αντρες αν δεν σχετιζεται με το γονιδιο τοτε θεραπευεται. Αλλα αν εισαι τυχερουλης και το εχεις, το κεφαλι σου θα εχει ενα "λαμπρο" μελλον:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Με μια διαφορα:D Η μητερα σου, οχι ο πατερας σου. Η γυναικες δεν εχουν το γονιδιο και συνηθως η τριχοπτωση οφειλεται σε παθολογικες αιτιες ή αγχος. Στους αντρες το μονο που σταματαει την τριχοπτωση ειναι το πατωμα:P Και στους αντρες αν δεν σχετιζεται με το γονιδιο τοτε θεραπευεται. Αλλα αν εισαι τυχερουλης και το εχεις, το κεφαλι σου θα εχει ενα "λαμπρο" μελλον:D

Μια καλή ιδέα θα ήταν ο κάθε ενδιαφερόμενος να περάσει από εκεί, χωρίς απαραίτητα να κάνει θεραπεία, απλά και μόνο να ρωτήσει κάποια βασικά πράγματα και να λάβει κάποιες απαντήσεις σχετικά με τη μέθοδο θεραπείας, τη κληρονομηκότητα και πώς αυτή αντιμετωπίζεται, τη λιπαρότητα κτλ.(ότι τέλος πάντων τον/την απασχολεί. Αν οι απαντήσεις και τα αποτελεέσματα από άλλες περιπτ΄ωσεις παρόμοιες, τον/την ικανοποιήσουν, τότε ας προχωρήσει στη θεραπεία αλλιώς ας το πάρει απόφαση ότι θα έχει ένα <<λαμπερό>> μέλλον. :whistle:Με μια απλή επίσκεψη, δε χάνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Φυσιολογικά πέφτουν αρκετές τρίχες κάθε μέρα από το κεφάλί του καθένα.Έχει δίκιο ο songless bird που λέει ότι αν κάποιος έχει μακριά μαλλιά το προσέχει περισσότερο, ακόμα κι αν του πέφτουν οι ίδιες τρίχες με πριν.
Πάντως, φυσιολογικά και πάλι, το φθινόπωρο αυξάνεται ο αριθμός των τριχών που πέφτουν.Αν δηλαδή το παρατηρεί κάποιος τέτοια εποχή και μετά σταματάει κάπως, δεν πρέπει να ανησυχεί και τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Άρχισα να αφήνω μαλλί επειδή σκέφτηκα να τα κάνω σαν σαμουράι στιλ(Το σκέφτηκα από τον beckam ) Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι αν κάποιο μπάνιο ή τα χτενιστώ μου φεύγουν υπερβολικά πολλές τρίχες. Φοβάμαι ότι είναι κάποιο πρόβλημα. Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να το επαληθεύσω και γενικά τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η βαθή;

Πέρυσι τα είχα μακρύνει και δεν τα περιποιόμουν δηλ. να κόβω τις άκρες κλπ. και όλο το σπίτι είχε γεμίσει τρίχες.:P Ήμουν σαν τον Garfield τον γατούλη!:clapup: Να τα περιποιείσαι και να τα ενδυναμώνεις ειδάλλως κάποια μέρα θα τα πάρεις στο χέρι.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Πέρυσι τα είχα μακρύνει και δεν τα περιποιόμουν δηλ. να κόβω τις άκρες κλπ. και όλο το σπίτι είχε γεμίσει τρίχες.:P Ήμουν σαν τον Garfield τον γατούλη!:clapup: Να τα περιποιείσαι και να τα ενδυναμώνεις ειδάλλως κάποια μέρα θα τα πάρεις στο χέρι.:worry:

Το να κοβεις τα μαλλια δεν δυναμωνουν, με την ενοια δεν θα σου πεσουν, θα γινει πιο χοντρη η τριχα..Σε οσους δερματολογους πηγα μου ειπαν μακρυα μαλλια και τριχοπτωση δεν πανε μαζι. Δηλαδη αν αφησεις μακρυα μαλλια θα σου πεσουν. Το θεμα ειναι η υγεια της τριχας. Οταν τα κοβεις φευγει η σπασμενη ξηρη τριχα που αν την αφησεις θα καταστρεψει το μαλλι μεχρι τη ριζα με αποτελεσμα να καταστρεφεται στον ιδιο ρυθμο που μεγαλωνει. Και φυσικα οι σπασμενες τριχες με ψαλιδα ειναι αυτες που πεφτουν πρωτες(οχι απο τη ριζα, αλλα απο εκει που εχει το προβλημα).

Ετσι για να μην πολυλογω. Μακρυ μαλλι δεν σημαινει τριχοπτωση. Αν δεν ειναι γονιδιακο θεραπευεται. Αν ειναι γονιδιακο μπορεις να το καθυστερησεις. Πολλες βιταμινες παιδια γιατι το μαλλι απο βιταμινες και μεταλλικα στοιχεια τρεφεται. Και δεν το λες για το μαλλι για να δειχνει ωραιο, αλλα για σας. Το μαλλι θα τραφει ετσι κι αλλιως και θα τα παρει απο το σωμα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγώ με το θέμα της ηλικίας (πόσο είσαι?) και της κληρονομικότητας….αλλά στο θέμα της αλωπεκίας των ανδρών παίζουν πολλά ακόμα….και παίζει η εθνική….οπότε ας απαντήσω στα γρήγορα…
Μόνο όταν χτενίζεσαι σου πέφτουν?? δοκίμασε να χτενισθείς με το χέρι σου και κλείσε τα δάχτυλα σου ελαφριά και δες αν μαζεύει τρίχες, η τρίχα που είναι να πέσει δεν χρειάζεται και τραβολόγημα…παρατήρησε το πάτωμα του δωματίου σου και το μαξιλάρι σου αν έχουν τρίχες…και εντόπισε την περιοχή της τριχόπτωσης η κληρονομική τριχόπτωση ξεκινά από την κορυφή του κεφαλιού και μπροστά….αν έχεις τριχόπτωση σε διαφορές περιοχές του κεφαλιού μπορεί να είναι κάτι παθολογικό….ίσως κάποια μυκητίαση η όντως η βαφη να σου έκανε ζημιά αν ήταν τοξική. Ότι και αν είναι λύσεις υπάρχουν αλλά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
βρε καλο μου, ποιο είναι το samurai κούρεμα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.


αυτό δεν είναι samurai

αυτό είναι samurai



μήπως τελικά σε παίρνει να το κανεις? :P

και τι σχέση έχει με τον Beckham?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απλά ενημερωτικά σας λέω πως το ότι οι άντρες έχουν καράφλα (όσοι έχουν) οφείλεται στην παραπάνω τεστοστερόνη (και δεν θέλω ου! )- γι αυτό και σπάνια γυναίκες χάνουν τα μαλλιά τους και όταν συμβαίνει είναι κάποια ασθένεια (νομίζω). Επίσης το φθινόπωρο, επειδή έχει προηγηθεί το καλοκαίρι, χάνουμε πιο πολλά μαλλιά λόγω ζέστης και ταλαιπωρίας. Τέλος, σίγουρα παίζει ρόλο και το μήκος. Αυτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Απλά ενημερωτικά σας λέω πως το ότι οι άντρες έχουν καράφλα (όσοι έχουν) οφείλεται στην παραπάνω τεστοστερόνη (και δεν θέλω ου! )- γι αυτό και σπάνια γυναίκες χάνουν τα μαλλιά τους και όταν συμβαίνει είναι κάποια ασθένεια (νομίζω). Επίσης το φθινόπωρο, επειδή έχει προηγηθεί το καλοκαίρι, χάνουμε πιο πολλά μαλλιά λόγω ζέστης και ταλαιπωρίας. Τέλος, σίγουρα παίζει ρόλο και το μήκος. Αυτιά.
Τοτε ο Ζαγορακης θα ηταν φαλακρος απο την εφηβεια του...Η τεστοστερονη απλως ενεργοποιει το γονιδιο της φαλακρας δεν ειναι η κυρια υπευθυνη. Η μονη λυση ειναι να γινει καποιος καστρατο πριν την εφηβεια:P .

Το σιγουρα μην το λες. Εγω οταν ειχα κοψει τα μαλλια μου επεφταν με τον ιδιο ρυθμο, μπορει και χειροτερα. Αρα, οπως μου ειπαν και οι γιατροι, δεν οφειλεται στα μακρια μαλλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με το σίγουρα εννοούσα πως το μήκος των μαλλιών κάνει τις τρίχες να φαίνονται περισσότερες, χωρίς απαραίτητα να είναι και περισσότερες! Για την τεστοστερόνη έτσι ήξερα, πως η καράφλα είναι σίγουρα δείγμα παραπάνω τεστοστερόνης, δεν είπα πως απαραίτητα χάνουν τα μαλλιά τους όσοι την έχουν παραπάνω! (την τεστοστερόνη! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christof

Νεοφερμένος

Ο Christof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις σας:

Είμαι 17

Και τα μαλλία μου τα περιποιείμαι, σχεδόν κάθε 10 μέρες πάω και κομμωτήριο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
φιλε αν εχεις μακρυ μαλλι, πηγαινε κ κοψτω κοντο. παρε καποιο φαρμακευτικο σαμπουαν, π.χ. προπολάιν η κορρε, και περιμενε..... το ιδιο προβλημα ειχε και ο φιλος μου. κουρευτηκε κ πλεον λουζεται με προπολ..ν και εχει σωθει. το προβλημα σου ομωσ μπορει να ειναι και γονιδιακο , γιάυτο πηγαινε κ σε δερματολογο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
βρε παιδιά... όλοι οι επιστήμονες εδώ μαζεύτηκαν? :hmm:

Έτσι όπως εξελίσσεται η κουβέντα, καλύτερα να πάει σε ένα γιατρό το παιδί. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
βρε παιδιά... όλοι οι επιστήμονες εδώ μαζεύτηκαν? :hmm:

Έτσι όπως εξελίσσεται η κουβέντα, καλύτερα να πάει σε ένα γιατρό το παιδί. :worry:
Εγω μιλαω εκ πειρας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top