Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,084 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έχω τριχόπτωση;

Christof

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Christof
Ο Christof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Christof έγραψε στις 08:10, 03-09-06:

Άρχισα να αφήνω μαλλί επειδή σκέφτηκα να τα κάνω σαν σαμουράι στιλ(Το σκέφτηκα από τον beckam ) Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι αν κάποιο μπάνιο ή τα χτενιστώ μου φεύγουν υπερβολικά πολλές τρίχες. Φοβάμαι ότι είναι κάποιο πρόβλημα. Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να το επαληθεύσω και γενικά τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η βαθή;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Troll
Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Troll έγραψε στις 09:35, 03-09-06:

Δε βλέπω και την ηλικία σου για να είμαι πιο΄σίγουρος. Καλό θα είναι να πάς σε ένα ειδικό π.χ Fair hair (Γνωστή εταιρία από τη τηλεόραση) Δε θέλω να κάνω διαφήμηση,αλλά εκεί πήγε η μάνα μου (είχε σοβαρό πρόβλημα τριχόπτωσης)και έσωσε τα μαλλιά της από βέβαιη απώλεια. Τώρα είναι όπως και πρίν, πυκνά και ακμαία. Το πιθανότερο είναι αν διαγνωστεί πρόβλημα να σου συστήσουν κάποια ειδικά σαμπουάν ή αμπούλες ή και τα δύο. Σε προειδοποιώ ότι αυτά τα πράγματα ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ αρκετό χρήμα, ΑΛΛΑ η Fair hair, εγκυάται βέβαια αποτελέσματα. Στο υπογράφω. Λυπάμαι που δε μπορώ να σε βοηθήσω ουσιαστικά στο ερώτημά σου, αλλά είναι αδύνατο να γίνει διάγνωση μέσω Ίντερνετ. Πάντως καλό θα είναι να το πάρεις πρώιμα παρά όταν θα (αν γίνει αυτό) σοβαρέψει το πρόβλημα. Ελπίζω να βοήθησα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 10:05, 03-09-06:

Και η βαφη μπορει να φταιει καθως δεν ειναι και το καλυτερο για το δερμα του κεφαλιου. Αλλα απο την αλλη, δεν ξερω και το μηκος των μαλλιων σου...Καθε μερα μας πεφτουν 100 περιπου τριχες σε ενα φυσιολογικο κεφαλι. Ε, οταν η καθε τριχα ειχε μηκος σε μενα 50 ποντους λογικο να νομιζω οτι καθε μερα επεφτε το μισο μαλλι μου. Ισως η διαφορα στο μηκος να σε μπερδευει για τον ογκο των μαλλιων που χανεις. Αλλα πηγαινε και σε γιατρο. Αν υπαρχει το γονιδιο στο σοι παντως δεν τα σωζεις Και ειδικα απο το σοι της μανας...Απλως καθυστερεις το αποτελεσμα.

Υ.Γ. Ενας πρωην μακρυμαλλης/μελλον φαλακρος

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 10:13, 03-09-06:

Songless_bird, παλιά λέγανε ότι η φαλάκρα δε γιατρέυεται. Σήμερα η επιστήμη κάνει θαύματα. Δεν έχω κανένα απολύτως κέρδος και το τονίζω, από το να διαφημίζω τη Fair Hair, αλλά η εταιρία αυτή έχει τη δύναμη να σώσει τα μαλλιά του καθενός. Η μάνα μου μπορεί να το επιβεβαιώσει. Είχε αδειάσει το κεφάλι της και τώρα είναι όπως πρίν. Όσοι έχουν πρόβλημα ας κάνουν μια επίσκεψη από το κατάστημα αυτό προιόντων για το τριχωτό της κεφαλκής και θα με θυμηθούν. Επαναλαμβάνω ότι κοστίζουν αυτά, (Είναι δυστυχώς ακριβή εταιρία, αλλά αυτό είναι και το μόνο αρνητικό.εγγυάται το αποτέλεσμα) Η θεραπεία γίνται αποκλειστικά και μόνο με φυτικά προιόντα και αυτό τα λέει όλα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 10:24, 03-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Troll
Songless_bird, παλιά λέγανε ότι η φαλάκρα δε γιατρέυεται. Σήμερα η επιστήμη κάνει θαύματα. Δεν έχω κανένα απολύτως κέρδος και το τονίζω, από το να διαφημίζω τη Fair Hair, αλλά η εταιρία αυτή έχει τη δύναμη να σώσει τα μαλλιά του καθενός. Η μάνα μου μπορεί να το επιβεβαιώσει. Είχε αδειάσει το κεφάλι της και τώρα είναι όπως πρίν. Όσοι έχουν πρόβλημα ας κάνουν μια επίσκεψη από το κατάστημα αυτό προιόντων για το τριχωτό της κεφαλκής και θα με θυμηθούν. Επαναλαμβάνω ότι κοστίζουν αυτά, (Είναι δυστυχώς ακριβή εταιρία, αλλά αυτό είναι και το μόνο αρνητικό.εγγυάται το αποτέλεσμα) Η θεραπεία γίνται αποκλειστικά και μόνο με φυτικά προιόντα και αυτό τα λέει όλα.
Με μια διαφορα Η μητερα σου, οχι ο πατερας σου. Η γυναικες δεν εχουν το γονιδιο και συνηθως η τριχοπτωση οφειλεται σε παθολογικες αιτιες ή αγχος. Στους αντρες το μονο που σταματαει την τριχοπτωση ειναι το πατωμα Και στους αντρες αν δεν σχετιζεται με το γονιδιο τοτε θεραπευεται. Αλλα αν εισαι τυχερουλης και το εχεις, το κεφαλι σου θα εχει ενα "λαμπρο" μελλον

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 10:36, 03-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
Με μια διαφορα Η μητερα σου, οχι ο πατερας σου. Η γυναικες δεν εχουν το γονιδιο και συνηθως η τριχοπτωση οφειλεται σε παθολογικες αιτιες ή αγχος. Στους αντρες το μονο που σταματαει την τριχοπτωση ειναι το πατωμα Και στους αντρες αν δεν σχετιζεται με το γονιδιο τοτε θεραπευεται. Αλλα αν εισαι τυχερουλης και το εχεις, το κεφαλι σου θα εχει ενα "λαμπρο" μελλον
Μια καλή ιδέα θα ήταν ο κάθε ενδιαφερόμενος να περάσει από εκεί, χωρίς απαραίτητα να κάνει θεραπεία, απλά και μόνο να ρωτήσει κάποια βασικά πράγματα και να λάβει κάποιες απαντήσεις σχετικά με τη μέθοδο θεραπείας, τη κληρονομηκότητα και πώς αυτή αντιμετωπίζεται, τη λιπαρότητα κτλ.(ότι τέλος πάντων τον/την απασχολεί. Αν οι απαντήσεις και τα αποτελεέσματα από άλλες περιπτ΄ωσεις παρόμοιες, τον/την ικανοποιήσουν, τότε ας προχωρήσει στη θεραπεία αλλιώς ας το πάρει απόφαση ότι θα έχει ένα <<λαμπερό>> μέλλον. Με μια απλή επίσκεψη, δε χάνει τίποτα.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 10:47, 03-09-06:

Φυσιολογικά πέφτουν αρκετές τρίχες κάθε μέρα από το κεφάλί του καθένα.Έχει δίκιο ο songless bird που λέει ότι αν κάποιος έχει μακριά μαλλιά το προσέχει περισσότερο, ακόμα κι αν του πέφτουν οι ίδιες τρίχες με πριν.
Πάντως, φυσιολογικά και πάλι, το φθινόπωρο αυξάνεται ο αριθμός των τριχών που πέφτουν.Αν δηλαδή το παρατηρεί κάποιος τέτοια εποχή και μετά σταματάει κάπως, δεν πρέπει να ανησυχεί και τόσο.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:03, 03-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Christof
Άρχισα να αφήνω μαλλί επειδή σκέφτηκα να τα κάνω σαν σαμουράι στιλ(Το σκέφτηκα από τον beckam ) Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι αν κάποιο μπάνιο ή τα χτενιστώ μου φεύγουν υπερβολικά πολλές τρίχες. Φοβάμαι ότι είναι κάποιο πρόβλημα. Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να το επαληθεύσω και γενικά τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η βαθή;
Πέρυσι τα είχα μακρύνει και δεν τα περιποιόμουν δηλ. να κόβω τις άκρες κλπ. και όλο το σπίτι είχε γεμίσει τρίχες. Ήμουν σαν τον Garfield τον γατούλη! Να τα περιποιείσαι και να τα ενδυναμώνεις ειδάλλως κάποια μέρα θα τα πάρεις στο χέρι.

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

O songless_bird έγραψε στις 11:27, 03-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Πέρυσι τα είχα μακρύνει και δεν τα περιποιόμουν δηλ. να κόβω τις άκρες κλπ. και όλο το σπίτι είχε γεμίσει τρίχες. Ήμουν σαν τον Garfield τον γατούλη! Να τα περιποιείσαι και να τα ενδυναμώνεις ειδάλλως κάποια μέρα θα τα πάρεις στο χέρι.
Το να κοβεις τα μαλλια δεν δυναμωνουν, με την ενοια δεν θα σου πεσουν, θα γινει πιο χοντρη η τριχα..Σε οσους δερματολογους πηγα μου ειπαν μακρυα μαλλια και τριχοπτωση δεν πανε μαζι. Δηλαδη αν αφησεις μακρυα μαλλια θα σου πεσουν. Το θεμα ειναι η υγεια της τριχας. Οταν τα κοβεις φευγει η σπασμενη ξηρη τριχα που αν την αφησεις θα καταστρεψει το μαλλι μεχρι τη ριζα με αποτελεσμα να καταστρεφεται στον ιδιο ρυθμο που μεγαλωνει. Και φυσικα οι σπασμενες τριχες με ψαλιδα ειναι αυτες που πεφτουν πρωτες(οχι απο τη ριζα, αλλα απο εκει που εχει το προβλημα).

Ετσι για να μην πολυλογω. Μακρυ μαλλι δεν σημαινει τριχοπτωση. Αν δεν ειναι γονιδιακο θεραπευεται. Αν ειναι γονιδιακο μπορεις να το καθυστερησεις. Πολλες βιταμινες παιδια γιατι το μαλλι απο βιταμινες και μεταλλικα στοιχεια τρεφεται. Και δεν το λες για το μαλλι για να δειχνει ωραιο, αλλα για σας. Το μαλλι θα τραφει ετσι κι αλλιως και θα τα παρει απο το σωμα σας.

Παράθεση

duke nukem

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη duke nukem
Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O duke nukem έγραψε στις 13:16, 03-09-06:

Συμφωνώ και εγώ με το θέμα της ηλικίας (πόσο είσαι?) και της κληρονομικότητας….αλλά στο θέμα της αλωπεκίας των ανδρών παίζουν πολλά ακόμα….και παίζει η εθνική….οπότε ας απαντήσω στα γρήγορα…
Μόνο όταν χτενίζεσαι σου πέφτουν?? δοκίμασε να χτενισθείς με το χέρι σου και κλείσε τα δάχτυλα σου ελαφριά και δες αν μαζεύει τρίχες, η τρίχα που είναι να πέσει δεν χρειάζεται και τραβολόγημα…παρατήρησε το πάτωμα του δωματίου σου και το μαξιλάρι σου αν έχουν τρίχες…και εντόπισε την περιοχή της τριχόπτωσης η κληρονομική τριχόπτωση ξεκινά από την κορυφή του κεφαλιού και μπροστά….αν έχεις τριχόπτωση σε διαφορές περιοχές του κεφαλιού μπορεί να είναι κάτι παθολογικό….ίσως κάποια μυκητίαση η όντως η βαφη να σου έκανε ζημιά αν ήταν τοξική. Ότι και αν είναι λύσεις υπάρχουν αλλά.....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:35, 03-09-06:

βρε καλο μου, ποιο είναι το samurai κούρεμα???

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:36, 03-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
βρε καλο μου, ποιο είναι το samurai κούρεμα???
Δες Naruto και θα καταλάβεις!!!!!!!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:40, 03-09-06:

αυτό δεν είναι samurai

αυτό είναι samurai

μήπως τελικά σε παίρνει να το κανεις?

και τι σχέση έχει με τον Beckham?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:11, 04-09-06:

Απλά ενημερωτικά σας λέω πως το ότι οι άντρες έχουν καράφλα (όσοι έχουν) οφείλεται στην παραπάνω τεστοστερόνη (και δεν θέλω ου! )- γι αυτό και σπάνια γυναίκες χάνουν τα μαλλιά τους και όταν συμβαίνει είναι κάποια ασθένεια (νομίζω). Επίσης το φθινόπωρο, επειδή έχει προηγηθεί το καλοκαίρι, χάνουμε πιο πολλά μαλλιά λόγω ζέστης και ταλαιπωρίας. Τέλος, σίγουρα παίζει ρόλο και το μήκος. Αυτιά.

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

O songless_bird έγραψε στις 10:32, 05-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Απλά ενημερωτικά σας λέω πως το ότι οι άντρες έχουν καράφλα (όσοι έχουν) οφείλεται στην παραπάνω τεστοστερόνη (και δεν θέλω ου! )- γι αυτό και σπάνια γυναίκες χάνουν τα μαλλιά τους και όταν συμβαίνει είναι κάποια ασθένεια (νομίζω). Επίσης το φθινόπωρο, επειδή έχει προηγηθεί το καλοκαίρι, χάνουμε πιο πολλά μαλλιά λόγω ζέστης και ταλαιπωρίας. Τέλος, σίγουρα παίζει ρόλο και το μήκος. Αυτιά.
Τοτε ο Ζαγορακης θα ηταν φαλακρος απο την εφηβεια του...Η τεστοστερονη απλως ενεργοποιει το γονιδιο της φαλακρας δεν ειναι η κυρια υπευθυνη. Η μονη λυση ειναι να γινει καποιος καστρατο πριν την εφηβεια .

Το σιγουρα μην το λες. Εγω οταν ειχα κοψει τα μαλλια μου επεφταν με τον ιδιο ρυθμο, μπορει και χειροτερα. Αρα, οπως μου ειπαν και οι γιατροι, δεν οφειλεται στα μακρια μαλλια.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:54, 05-09-06:

Με το σίγουρα εννοούσα πως το μήκος των μαλλιών κάνει τις τρίχες να φαίνονται περισσότερες, χωρίς απαραίτητα να είναι και περισσότερες! Για την τεστοστερόνη έτσι ήξερα, πως η καράφλα είναι σίγουρα δείγμα παραπάνω τεστοστερόνης, δεν είπα πως απαραίτητα χάνουν τα μαλλιά τους όσοι την έχουν παραπάνω! (την τεστοστερόνη! )

Παράθεση

Christof

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Christof
Ο Christof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Christof έγραψε στις 13:06, 05-09-06:

Να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις σας:

Είμαι 17

Και τα μαλλία μου τα περιποιείμαι, σχεδόν κάθε 10 μέρες πάω και κομμωτήριο...

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:28, 06-09-06:

φιλε αν εχεις μακρυ μαλλι, πηγαινε κ κοψτω κοντο. παρε καποιο φαρμακευτικο σαμπουαν, π.χ. προπολάιν η κορρε, και περιμενε..... το ιδιο προβλημα ειχε και ο φιλος μου. κουρευτηκε κ πλεον λουζεται με προπολ..ν και εχει σωθει. το προβλημα σου ομωσ μπορει να ειναι και γονιδιακο , γιάυτο πηγαινε κ σε δερματολογο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:56, 06-09-06:

βρε παιδιά... όλοι οι επιστήμονες εδώ μαζεύτηκαν?

Έτσι όπως εξελίσσεται η κουβέντα, καλύτερα να πάει σε ένα γιατρό το παιδί.

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

O songless_bird έγραψε στις 10:57, 08-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
βρε παιδιά... όλοι οι επιστήμονες εδώ μαζεύτηκαν?

Έτσι όπως εξελίσσεται η κουβέντα, καλύτερα να πάει σε ένα γιατρό το παιδί.
Εγω μιλαω εκ πειρας

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:04, 08-09-06:

εσύ όντως είσαι πιο συνεπής στα λόγια σου, συνέχισε...

Παράθεση

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πελοπίδας
Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Πελοπίδας έγραψε στις 13:27, 27-09-06:

Κάντο όπως ο Μπέκαμ. Ξύρισε τα! Έτσι κι τριχόπτωση θα φαίνεται λιγότερο.

Ότι κι αν λένε διάφοροι, φάρμακο για τη φαλάκρα δεν υπάρχει μέχρι στιγμής.

Μια κοπέλλα που σε αγαπάει δεν λογαριάζει τρίχες.

Παράθεση

Vintage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vintage
H Vintage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Vintage MaDe In ChInA :PP έγραψε στις 11:22, 05-03-09:

εγω τον τελευταιο μηνα (που δεν ειναι φθινωπορο) εχω παρατηρησει οτι εχουν αραιωσει τα μαλλια μου(οχι φαλακρα ,απλα δεν ηταν τοσο πλουσια οσο ηταν πριν ενα χρονο πχ.και μου το ειπε και ο κομμωτης μου.) και ειχαν αρχισει να μου φευγουν πολλα.δεν πηγα ποτε στον δερματολογο ο μπαμπας μου που ειναι γιατρος μου εδωσε καποια φαρμακα...τωρα βεβαια δεν πεφτουν πολυ..αλλα συνεχιζει το μαλλι μου να μην ειναι τοσο πλουσιο...δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι ειχα ελειψη σιδηρου (που ενα μερος ειναι απο αυτο) ή το οτι τα ισχιωνω με πιστολακι καθε μερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 11:25, 05-03-09:

Τα ταλαιπορείς με το πιστολάκι. Υφίστανται αλλαγές οι πρωτεϊνες της τρίχας και σταδιακά καταστρέφονται. Άρα σπάνε πιο εύκολα και φαίνονται άτονα και αδύναμα. Ή πάρε μάσκα αναδόμησης και σίγουρα conditioner, ή περιόρισε το πιστολάκι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Vintage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vintage
H Vintage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Vintage MaDe In ChInA :PP έγραψε στις 12:07, 05-03-09:

και να φανταστεις οχι μονο πιστολακι αλλα σιδερο μαλλιων και extensions πριν λιγο καιρο!!ασε στα 30 μου βλεπω να μενω καραφλη!!!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:45, 02-11-09:

παιδια με προβληματιζει τις τελευταιες μερες το εξης.. εδω και λιγο καιρο προσεξα οτι τα μαλια μου εχουν αδυνατισει φοβερα( παντα ηταν αδυνατα σαν μαλια αλλα δεν ειχα προβλημα, τα ειχα μακρος ως τη μεση μετα τα κοντινα αλλα παντα ηταν πολλα)
τωρα πεφτουν τουφες τουφες, παω να τα πιασω πισω και οπως τα δουλευω να πιαστουν φευγουν πολλα μες το χερι μου. το ιδιο και οταν κανω μπανιο..

προβλημα σιδηρου δεν εχω, τσεκαρισμενο. μου εχει πει μια κοπελα να παω δερματολογο να μου δωσει βιταμινες ειδικες για τα μαλια για 6 μηνες αλλα φοβαμαι οτι δεν θα κανουν τιποτα οι βιταμινες.. δεν ξερω τι να κανω. εχω αγχωθει τις τελευταιες μερες με το θεμα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:58, 02-11-09:

Κοιτα, ειναι γεγονος πως καθε Φθινοπωρο και Ανοιξη εντεινεται η τριχοπτωση, οποτε θα σου ελεγα να μην ανησυχεις τοσο πολυ...
Βεβαια μια επισκεψη στο δερματολογο σου ειναι καλη ιδεα...
Και στην τελικη, δεν εχεις να χασεις κατι...ισα ισα που θα σε ηρεμησει

Και μολις διαβασα αυτο:
"Αλωπεκία λόγω έλξης ή τριβής: Αυτός ο τύπος τριχόπτωσης είναι αποτέλεσμα της μηχανικής έλξης των μαλλιών και παρατηρείται συνήθως σε γυναίκες που συνηθίζουν να πιάνουν τα μαλλιά τους κότσο ή αλογοουρά τραβώντας τα με δύναμη. Το πρόβλημα επιδεινώνεται με το έντονο βούρτσισμα, καθώς και τη συχνή χρήση σεσουάρ και ρόλεϊ για το φορμάρισμα των μαλλιών. ."

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:00, 02-11-09:

Θα το έχεις ακούσει και ΄συ, ότι τέτοια εποχή για κάποιον λόγο τα μαλλιά πέφτουν περισσότερο από το συνηθισμένο.

Αν δεν πας στο δερματολόγο να είσαι σίγουρη πως θα μείνεις με την απορία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 11:12, 02-11-09:

μα τοσο πολυ βρε κοριτσια? το ξερω οτι πεφτουν ετσι καιρο αλλα απο το καλοκαιρι το προσεξα. σκεφτητε οτι γεμιζει το δωματιο κατω..
θα παω σε δερματολογο εχετε δικαιο.. τουλαχιστον θα ηρεμησω οπως λες νεραιδα μου

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 04:45, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Christof
Να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις σας:

Είμαι 17

Και τα μαλλία μου τα περιποιείμαι, σχεδόν κάθε 10 μέρες πάω και κομμωτήριο...
Καλά κάνεις! Προσέχουμε για να έχουμε δεν λέμε?

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 04:52, 11-01-10:

Υπάρχουν ειδικά σαμπουάν για την τριχόπτωση. Γενικά το μακρί μαλλί θέλει ιδιαίτερη φροντίδα, ειδικά στους άντρες. Πρωί-βράδυ χτένισμα με χτένα για να απομακρύνονται οι νεκρές τρίχες. Καλό είναι όσο μπορείς να μην τα ταλαιπωρείς δηλαδή όχι συνέχεια πιστολάκι, βαφές, σίδερο κλπ. Επίσης υπάρχουν ειδικά χάπια υποτίθεται που δυναμώνουν την τρίχα αλλά για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις μια ισορροπημένη διατροφή και πιστεύω θα δεις βελτίωση. Δηλαδή πολύ γάλα, φρούτα και λαχανικά, κόκκινο κρέας... Και μιας και είπα για κόκκινο κρέας από σίδηρο πώς τα πας? Γιατί η έλλειψη σιδήρου συνήθως έχει ως αποτέλεσμα να χάνουμε περισσότερες τρίχες.

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H deathpale έγραψε στις 04:54, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Vintage
δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι ειχα ελειψη σιδηρου (που ενα μερος ειναι απο αυτο) ή το οτι τα ισχιωνω με πιστολακι καθε μερα!
Νομίζω ότι και τα δυο παίζουν ρόλο. Τρως καλά? Και εννοώ σε ποιότητα όχι σε ποσότητα. Η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο.

Αρχική Δημοσίευση από Πελοπίδας
Μια κοπέλλα που σε αγαπάει δεν λογαριάζει τρίχες.
Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά εν μέρει. Όντως όταν αγαπάς κάποιον you couldn't care less about his hair και εξάλλου και οι φαλακροί έχουν την γοητεία τους. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να φροντίζουμε τα μαλλιά μας, εφησυχασμένοι ότι αν αρχίσουν να πέφτουν "θα τα ξυρίσω και καθάρισα" γιατί πολύ απλά το κούρεμα αυτό 1ον δεν πάει σε όλους τους ανθρώπους και 2ον ένα άτομο που είχε συνηθίσει να έχει πολύ μαλλί ίσως το πάρει βαρέως όταν το χάσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 11-01-10 στις 10:10. Αιτία: merge
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:44, 19-01-10:

Πρόσφατα έκοψα τα μαλλιά μου φρατζούλες και παρατήρησα οτι πάνω υπάρχουν λίγα μαλλιά. Πάντα είχα λεπτή τρίχα κι αδύνατο μαλλί, αλλά τώρα τα βλέπω χειρότερα από παλιά. Ξέρετε κανένα σαμπουάν ή φάρμακο για να δυναμώσει η τρίχα;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 12:53, 19-01-10:

μπορω να σου πω τι μου εχει δωσει εμενα ο δερματολογος αλλα το θεμα ειναι οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και ειδικα οτιδηποτε εκτος απο σαμπουαν καλυτερα ειναι να συμβουλευτεις ειδικο.
παντος εμενα μου εχει δωσει βιταμινες, σαμπουαν και ενα σπρευ για το τριχωτο της κεφαλης αλλα δυστυχως δεν εχω αρχισει ακομα την θεραπεια για να σου πω αποτελεσματα. το σαμπουαν παντως που ειναι το μονο που ξεκινησα μου αρεσε πολυ. τα αλλα τα εχω αγορασει αλλα ακομα να τα ξεκινησω..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:59, 19-01-10:

Υπάρχει πιθανότητα το χλώριο να κάνει κακό στο μαλλί;

Πες μου το σαμπουάν πώς λέγεται αν θες.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:09, 19-01-10:

σε διαβεβαιω οτι η ποιοτητα του νερου σας ειναι πολυ καλη και για τα μαλια και για το δερμα πιστεψε με
το κλιμα επισης ειναι πολυ καλο και αν δεν υπηρχε το νεφος θα ηταν ιδανικο.

το αλλο στο εστειλα

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:19, 19-01-10:

Εννοώ το χλώριο στην πισίνα...

Ευχαριστώ κοριτσάκι!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:26, 19-01-10:

αααα στην πισινα
εμ αυτο κανει γενικως ζημια το ατιμο.. δεν ειναι οτι καλυτερο σιγουρα. παντως καλο θα ηταν μετα απο βουτια σε πισινα ή θαλασσα να ξεπλενεις το μαλλι με νερακι οπως κανω και γω για να φευγει μεγαλη ποσοτητα χλωριου ή αλατος

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:27, 19-01-10:

Καλέ πάντα το λούζω. Απλά λέω αυτήν την ώρα που είμαι μέσα, μήπως του κάνει κακό;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:44, 19-01-10:

καλε κανει κακο το χλωριο αλλα ποσα πραγματα κανουν κακο αμα το σκεφτεις θα τα κοψουμε ολα? αμα πια. με μετρο και ολα καλα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:50, 19-01-10:

εγω εχω ελαχιστο μαλι το κοβω κοντο στρατιωτικο και ειμαι μια χαρα...ποτέ δεν μου πηγαινε το πολυ μαλλι..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:53, 19-01-10:

Προτείνεις να το κόψω κοντό στρατιωτικό;

Πάλι οφ τόπικ μας βλέπω...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:40, 19-01-10:

οχι βεβαια...εγω λατρευω το μακρυ μαλλι στις γυναικες.....

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:42, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οχι βεβαια...εγω λατρευω το μακρυ μαλλι στις γυναικες.....
Κι οι γυναίκες λατρεύουν το μακρύ μαλλί στις γυναίκες.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:43, 19-01-10:

Κοντό στρατιωτικό όχι...αλλά ένα περίεργο κοντό μαλλάκι γιατί όχι...ειδικά αν έχεις ίσια μαλλία...
Προσωπικά αν ειχα ισια μαλλια θα τα ειχα κοντα...

Και για να ειμαι ον τοπικ εχω να προσθεσω οτι δεν εχω τριχοπτωση απο την στιγμη που εκοψα τα μαλλια μου...αν εχεις καιρο να τα κοψεις ίσως γι'αυτο να πεφτουν...επίσης φταίει και η διατροφή...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:46, 19-01-10:

η θηλυκοτητα και η επιδειξη της ειναι το μακρυ μαλλι..γιαυτο συχνα οταν παντρευονται οι γυναικες και δεν χρειαζεται να προκαλουν εχοντας δεσει το γαιδαρο τους κοβουν συχνα το μαλλι...

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:48, 19-01-10:

Ασε με να εχω διαφορετική άποψη....Ωστόσο είμαστε

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:49, 19-01-10:

η θηλυκοτητα και η επιδειξη της ειναι το μακρυ μαλλι..γιαυτο συχνα οταν παντρευονται οι γυναικες και δεν χρειαζεται να προκαλουν εχοντας δεσει το γαιδαρο τους κοβουν συχνα το μαλλι...
Αχ βρε μανάρι μου με τα στερεότυπά σου...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:51, 19-01-10:

ερευνες δειξανε αυτο που ειπα σε χονδρες γραμμες,,αυτος ειναι ο κανονας..
υπαρχουν και πολλες εξαιρεσεις βεβαια..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:53, 19-01-10:

ερευνες δειξανε αυτο που ειπα σε χονδρες γραμμες,,αυτος ειναι ο κανονας..
υπαρχουν και πολλες εξαιρεσεις βεβαια..
Σταμάτα να ορίζεις τα πιστεύω σου σύμφωνα με έρευνες. Βάλε λίγο συναίσθημα μέσα, νιώσε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους