Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,683 μηνύματα σε 74,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Νεκρός ο 16χρονος

statistikos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη statistikos
Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 672 μηνύματα.

O statistikos έγραψε στις 16:03, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
αρκει οι νομοι να μην ειναι συνταγματικοι. αλλα το να καθεσαι και να οδυρεσαι οτι επειδη το συνταγμα λεει αυτο, ολοι εσεις που διαφωνειτε ειστε παρανομοι και αλητες, για παραδειγμα, ειναι απλα τυπολατρεια.

τελος, ο νομος για τις καμερες στο κεντρο της αθηνας ΗΤΑΝ αντισυνταγματικος, οπως επισης και ο νομος για την κουκουλα. εσενα ποια ηταν η αποψη σου;
Η άποψη μου είναι ξεκάθαρη. Όπως κι εσύ συμφωνώ με κάποια άρθρα, και διαφωνώ με κάποια άλλα. Είμαι εκ φύσεως αριστερός, οπότε είμαι πιο πολύ της ισονομίας κτλ..

Το σύνταγμα όπως ξέρεις (με εξαίρεση κάποια άρθρα), διαμορφώνεται, αλλάζει από την εκάστοτε κυβέρνηση.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ.

Δεν έχω δικαίωμα να πάω κόντρα στο 85% των πολιτών που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.

Έχω δικαίωμα να πω τη γνώμη μου, αλλά οφείλω να σεβαστώ την πλειοψηφία.

Απλά πράγματα, δεν είναι πυρηνική φυσική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thanous18

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη thanous18
Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 16:03, 04-12-09:

εχουμε φτασει να λατρευουμε τους νεκρους, και να αγνοουμε τους ζωντανους. πανω απ ολα πρεπει να σεβαστουμε τους ζωντανους, και μετα οποιονδηποτε νεκρο.

στη τελικη, αυτοι που ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ειναι αυτοι που μιλανε για μνημοσυνα. γιατι ειναι τα ιδια ατομα που φροντιζουν να υπαρχουν αστυνομικοι που δολοφονουν.
:bravo::bravo:
εμ δεν πρεπει καποια στιγμη να σκεφτουμε και τους ζωντανους??
παντα αυτη η καραμελα " ο νεκρος που τα βλεπει απο εκει πανω.."

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

statistikos

Διάσημο Μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 672 μηνύματα.

O statistikos έγραψε στις 16:09, 04-12-09:

εχουμε φτασει να λατρευουμε τους νεκρους, και να αγνοουμε τους ζωντανους. πανω απ ολα πρεπει να σεβαστουμε τους ζωντανους, και μετα οποιονδηποτε νεκρο.

στη τελικη, αυτοι που ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ειναι αυτοι που μιλανε για μνημοσυνα. γιατι ειναι τα ιδια ατομα που φροντιζουν να υπαρχουν αστυνομικοι που δολοφονουν.
Τελικά είσαι περιπτωσάρα.

Να καταργήσουμε τους μπάτσους λοιπόν;Άντε να σε δω.

Ή μήπως φταίνε όλοι οι μπάτσοι, που βρέθηκε ένας δολοφόνος; Και άλλοι 10-50-100 αρρωστημένοι εκεί μέσα;

Μήπως φταίει η εκπαίδευση; Ότι δεν τους κοιτούν ψυχολόγοι κτλ;

Σου φταίνε όλα τα στρουφάκια;

Όπως λέει και ο Thanous, πάλι φταίνε οι μπάτσοι λοιπόν...

thanous18

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη thanous18
Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 16:15, 04-12-09:

καλα συζητηση δεν γινεται εδω μεσα... statistikε εγω δε σε ειρωνευτηκα.. που οτι να ναι καταλαβαινει ο καθενας επειδη δεν μπορει να δει και την αλλη αποψη.. αλλα λεει η γιαγια μου και αλλα ακουν τα αυτια μου ... θα μου πεις η πρωτη φορα ειναι? ωχ βαρεθηκα.. αντε γεια..

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 16:16, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από statistikos
Η άποψη μου είναι ξεκάθαρη. Όπως κι εσύ συμφωνώ με κάποια άρθρα, και διαφωνώ με κάποια άλλα. Είμαι εκ φύσεως αριστερός, οπότε είμαι πιο πολύ της ισονομίας κτλ..

Το σύνταγμα όπως ξέρεις (με εξαίρεση κάποια άρθρα), διαμορφώνεται, αλλάζει από την εκάστοτε κυβέρνηση.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ.

Δεν έχω δικαίωμα να πάω κόντρα στο 85% των πολιτών που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.

Έχω δικαίωμα να πω τη γνώμη μου, αλλά οφείλω να σεβαστώ την πλειοψηφία.

Απλά πράγματα, δεν είναι πυρηνική φυσική.
το συνταγμα δεν μπορει να αλλαξει απο την εκαστοτε κυβερνηση, ετσι ευκολα. οι νομοι δεν αποτελουν ολοι κομματι του συνταγματος.

εχεις καθε δικαιωμα να πας καοντρα με το 85% των ατομων που ψηφιζουν πασοκ-νδ (το οποιο πεφτει αρκετα παρακατω αν σκεφτεις την αποχη)

εχεις δικαιωμα να πεις την αποψη σου, και ο,τι και να λεει η πλειονοτητα, οφειλει και αυτη να σεβαστει την αποψη σου
-----------------------------------------
Τελικά είσαι περιπτωσάρα.

Να καταργήσουμε τους μπάτσους λοιπόν;Άντε να σε δω.

Ή μήπως φταίνε όλοι οι μπάτσοι, που βρέθηκε ένας δολοφόνος; Και άλλοι 10-50-100 αρρωστημένοι εκεί μέσα;

Μήπως φταίει η εκπαίδευση; Ότι δεν τους κοιτούν ψυχολόγοι κτλ;

Σου φταίνε όλα τα στρουφάκια;

Όπως λέει και ο Thanous, πάλι φταίνε οι μπάτσοι λοιπόν...
μου φταιει οτι δεν εχουν εκπαιδευτει να προστατευουν τον πολιτη, αλλα εχουν εκπαιδευτει να τον καταστελουν.

ετσι και αλλιως, η αστυνομια δεν προστατευει τους πολιτες, αλλα αποτελει ενα οργανο το οποιο ελεγχεται απο την εκαστοτε κυβερνηση.

οι αστυνομικοι στη πλειονοτητα τους, δεν εχουν εκπαιδευτει σε ζητημα ψυχολογιας και πώς πρεπει να αντιμετωπιζουν διαφορες καταστασεις, οπως για παραδειγμα η εφοδος στο βιβλιοπωλειο πριν ενα μηνα

statistikos

Διάσημο Μέλος

O statistikos έγραψε στις 16:21, 04-12-09:

το συνταγμα δεν μπορει να αλλαξει απο την εκαστοτε κυβερνηση, ετσι ευκολα. οι νομοι δεν αποτελουν ολοι κομματι του συνταγματος.

εχεις καθε δικαιωμα να πας καοντρα με το 85% των ατομων που ψηφιζουν πασοκ-νδ (το οποιο πεφτει αρκετα παρακατω αν σκεφτεις την αποχη)

εχεις δικαιωμα να πεις την αποψη σου, και ο,τι και να λεει η πλειονοτητα, οφειλει και αυτη να σεβαστει την αποψη σου
Μόνο που δεν εξετάζουμε αν λες την άποψη σου, αλλά αν προσπαθείς να την επιβάλλεις.

Τα γεγονότα του περασμένου Δεκέμβρη, είναι μια μορφή δικτατορίας.

Το να μου καις αμάξι-κατάστημα επειδή έχουμε αντίθετες απόψεις ή για να με κλέψεις, νομίζω πως μου θυμίζει άλλες εποχές.
Αρχική Δημοσίευση από thanous18
καλα συζητηση δεν γινεται εδω μεσα... statistikε εγω δε σε ειρωνευτηκα.. που οτι να ναι καταλαβαινει ο καθενας επειδη δεν μπορει να δει και την αλλη αποψη.. αλλα λεει η γιαγια μου και αλλα ακουν τα αυτια μου ... θα μου πεις η πρωτη φορα ειναι? ωχ βαρεθηκα.. αντε γεια..
Όχι ρε Thanous. Παρεξήγηση.

Πάντως δεν φταίνε για όλα οι μπάτσοι. Μην αφήνεις να σε κάνουν ότι θέλουν.

Άντε καλό ΣΚ.
Για να το κλείσουμε εδώ το θέμα ας αναπαυτεί η ψυχή του παιδιού και κυρίως να είναι καλά αυτή η μάνα και ο πατέρας.

Εύχομαι να μην ξαναδούμε ποτέ τραμπούκισμους, διαφθορά και κατάχρηση της εξουσίας από τους μπάτσους, και ποτέ ξανά ανύπαρκτα ανθρωπάκια χωρίς προσωπικότητα που είτε για χαβαλέ είτε για να κλέψουν, πολλές φορές μέσα στη μαστούρα τους καταστρέφουν ότι έχει χτίσει με ιδρώτα ο κόσμος.

Είναι ουτοπία το ξέρω, απλά το εύχομαι.

Καλό ΣΚ σε όλους.

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:04, 04-12-09:

Τα γεγονότα του περασμένου Δεκέμβρη, είναι μια μορφή δικτατορίας.

Το να μου καις αμάξι-κατάστημα επειδή έχουμε αντίθετες απόψεις ή για να με κλέψεις, νομίζω πως μου θυμίζει άλλες εποχές.
ξεκολλα, δεν καηκαν τα αμαξια και τα καταστηματα που ισχυριζεσαι. εκει ημουν, ειδα τις ζημιες, και ακουσα και τα ΜΜΕ.

ΔΕΝ καηκε η αθηνα, τι να γινει δηλαδη; μεσα σε 4 μερες το 80 τις εκατο των ζημιων ειχαν αποκατασταθει, δηλαδη οι σπασμενες βιτρινες.

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 17:33, 04-12-09:

ξεκολλα, δεν καηκαν τα αμαξια και τα καταστηματα που ισχυριζεσαι. εκει ημουν, ειδα τις ζημιες, και ακουσα και τα ΜΜΕ.

ΔΕΝ καηκε η αθηνα, τι να γινει δηλαδη; μεσα σε 4 μερες το 80 τις εκατο των ζημιων ειχαν αποκατασταθει, δηλαδη οι σπασμενες βιτρινες.
Απ' το μυαλο σου τα βγαζεις αυτα τα ποσοστα?
Εχω γνωστους και φιλους στο υπουργειο οικονομιας και οικονομικων και αυτα που λες ειναι τερατωδεις ανακριβειες.
Μαλιστα μιλησα με τα ατομα που εξετασαν την νομοθεσια για την αποκατασταση ζημιων ,με χρηματα του ελληνικου δημοσιου φυσικα.
Το νομοσχεδιο βγηκε τον Φεβρουαριο και οι τριμελεις επιτροπες ξεκινησαν την δουλεια τους καπου τον Μαιο ,τοσους μηνες μετα και μαλιστα υφιστανται ακομα και συνεχιζουν την δουλεια τους.
Περισσοτερες ζημιες υπεστησαν οι μικρο-μεσσαιες επιχειρησεις , μικρο-μεσσαιες με τα ελληνικα στανταρ διοτι αυτο που θεωρει η κοινοτητα μικρο-μεσσαιο αστο.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Edit : Παντως θα δωσω μια συμβουλη στους επιδοξους καταστροφεις.
Αμα εχετε σκοπο να κανετε ζημια σε καποιο μαγαζι επειδη το κακο συστημα ειναι κακο να του κανετε μεγαλη διοτι το ελαχιστο ποσοστο αποζημιωσης που προεβλεπε ο νομος για την αποκατασταση ζημιας ηταν 10.000Ευρω(αρκει να πληρεις καποια κριτηρια εννοειται) , οποτε οταν σπας μονο μια τσαμαρια που κοστιζει περιπου 3.000Ευρω ουσιαστικα πριμοδοτεις το μαγαζι με 7.000 Ευρω με χρηματα του ελληνικου δημοσιου.
Πηγαιντε μια βολτα απο αρχειου του υπουργειου να δειτε ποσοι πηρανε παραπανω λεφτα απ' ο,τι επρεπε.
Θυμηθηκα τωρα που λεγανε τα παιδια απο το υπουργειο για εναν δικηγορο ο οποιος δεν ειχε παθει πολυ ζημια και οταν τον αξιολογουσαν για την αποφαση ειπε "Ρε παιδια εγω τι να τα κανω 10.000 ευρω μια τζαμαρια στο γραφειο μου σπασανε" η απαντηση ητανε "Θα τα παρεις" και τα πηρε.

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 17:49, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
nPb για την φρούρηση λέγαμε και οι 2. Ειδικά τις μέρες που γίνονταν πορείες είχε ματ παντού γύρω από την Βουλή.
Τα ματ είχαν εντολή να ανοίξουν πυρ σε περίπτωση κορύφωσης του δράματος; Νομίζω ότι είδαμε πέρυσι τι φρούτο ήταν τα ματ...πόσο οργανωμένοι ήταν, πόσο εξοπλισμένοι ήταν...κτλ...

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 18:36, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Τα ματ είχαν εντολή να ανοίξουν πυρ σε περίπτωση κορύφωσης του δράματος; Νομίζω ότι είδαμε πέρυσι τι φρούτο ήταν τα ματ...πόσο οργανωμένοι ήταν, πόσο εξοπλισμένοι ήταν...κτλ...
ναι, για αυτο τους τελειωσαν τα χημικα.

αλιμονο, να τους διναν και εντολη να ανοιξουν πυρ στους πολιτες που διαδηλωνουν.
Εχω γνωστους και φιλους στο υπουργειο οικονομιας και οικονομικων και αυτα που λες ειναι τερατωδεις ανακριβειες.
καμια πηγη; τιποτα;

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 18:48, 04-12-09:

καμια πηγη; τιποτα;
Σου ειπα , πηγαινε στο Υπουργειο Οικονομιας και οικονομικων να δεις τα αρχεια.

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:30, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από beautiful loser
Σου ειπα , πηγαινε στο Υπουργειο Οικονομιας και οικονομικων να δεις τα αρχεια.
προφανως αυτη τη στιγμη δεν μπορω να παω.
εχεις μια πηγη προχειρη μηπως; κατι απο αυτα που "σου ειπαν οι φιλοι σου;"

με την ιδιωτικη ασφαλιση ομως τι γινεται;

απο εκει και περα, δεν νομιζω οτι οι καταστηματαρχες να περιμεναν τις επιτροπες αυτες να τους δωσουν χρηματα πρωτα για να αντικαταστησουν τις βιτρινες τους

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,288 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 20:01, 04-12-09:

και να γίνει χαμός την Κυριακή τίποτα δεν θα αλλάξει
δεν υπάρχει λόγο να πέφτει άσκοπα ξύλο.

το μόνο που χρειάζεστε για να κάνουμε για να γίνουν τα πράγματα καλύτερά είναι να κάνουμε καλύτερους τους εαυτούς μας

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

O beautiful loser έγραψε στις 20:35, 04-12-09:

προφανως αυτη τη στιγμη δεν μπορω να παω.
εχεις μια πηγη προχειρη μηπως; κατι απο αυτα που "σου ειπαν οι φιλοι σου;"

με την ιδιωτικη ασφαλιση ομως τι γινεται;

απο εκει και περα, δεν νομιζω οτι οι καταστηματαρχες να περιμεναν τις επιτροπες αυτες να τους δωσουν χρηματα πρωτα για να αντικαταστησουν τις βιτρινες τους
Οχι δεν εχω προχειρη πηγη, δεν ειμαι προχειρος εγω.
Οσοι ειχαν ιδιωτικη ασφαλιση απλα τους αποζημιωσε η ασφαλιστικη τους εταιρια ,ευλογο , αμα δεν εφταναν να τους τα καλυψει τοτε οι τριμελεις επιτροπες εξεταζαν (και εξαταζουν) αυτες τις υποθεσεις και τους εδιναν την διαφορα.

Στην τελευταια τοποθετηση σου εχεις δικιο ,χαρακτηριστικο παραδειγμα το καταστημα Sprint που υπεστει μεγαλη ζημια.

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:54, 04-12-09:

σε εμας ειπαν να βαλουμε ολο το σχολειο μαυρες μπλουζες τη δευτερα...γυριζαν ταξη-ταξη και το ελεγαν...εγω παντος δεν ειμαι συμφωνη με αυτο! την θλιψη σου δε τη δειχνεις με ενα χρωμα..

In Flames

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 903 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 21:22, 04-12-09:

Από τις τράπεζες και τις πολυεθνικές ξέρεις πόσες οικογένειες τρώνε;

Αν αυτές έχουν καταχρηστικούς όρους, πρέπει να έρθει το κράτος και να τους ρυθμίσει.

Όμως από τη στιγμή που δεν υπάρχει κράτος, οι τράπεζες και οι πολυεθνικές σου φταίνε;

Ο άλλος έβαλε τα λεφτά του, για να ξεκινήσει μία τράπεζα και επιχείρηση, γιατί να μην βγάλει κέρδος;

Θες να κάψεις; Πήγαινε σε ένα νησί, εσύ και οι υπόλοιποι και μείνετε εκεί για πάντα. Δεν φταίει σε τίποτα ο απλός καθημερινός κόσμος.

Αυτοί που φταίνε είναι τα πρόσωπα εξουσίας. Αλλά ότι θέλουμε λέμε. Άσε που χάρη στις τράπεζες οι περισσότεροι έχουν ένα αυτοκινητάκι ή ένα σπίτι.

Αλλά ξέχασα, το ποτήρι πρέπει να είναι μονίμως ή μισογεμάτο ή μισοάδειο.

Και δεν καταλαβαίνω, τι δουλειά έχει όλο αυτό με την δολοφονία ενός παιδιού.

Δεν μπορεί μια μειοψηφία ανθρώπων, να καταστρέφει περουσίες ανθρώπων που μπορεί να έκαναν χρόνια ολόκληρα για να τις αποκτήσουν.

Όλα ξεκινούν και τελειώνουν στο κράτος.

Περαστικά σας.
πρώτον , δεν χτυπάω τις οικογένειες , χτυπάω τις καταστάσεις.

πρώτα κατάλαβε τι γράφω , μετά να αντιδράσεις αν θες.

καλό είναι να διαβάζεις και λίγο πρεσεκτικά τα προηγούμενα post...
δεν έχουν να κάνουν ΜΟΝΟ με το παιδί , όλα αυτά.

όσο για το νησί:
ΜΠΡΑΒΟ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ , ΜΑΣ ΕΣΩΣΕΣ , τώρα πάω να πάρω την παρέα μου με αναρχικούς σε ένα νησάκι επειδή μας το είπες΄...

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

και επειδή νομίζω ξεχνάμε εύκολα...

και επειδή σε 48 ώρες και άλλοι θα τρώνε άδικα ξύλο απο μπάτσους.

ας θυμηθούμε λίγο τα περυσινά:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=byQCetTOauw&feature=related[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=i2Hmx1uZ3OM&feature=related[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=xpj-dxZ19p4&feature=related[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Z7-DnU2NYSI&feature=related[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=XqAGc0cnw0w&feature=related[/ame]

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:33, 04-12-09:

αυτές οι εικόνες των video, δεν είναι οι εικόνες μιας χώρας μπανανίας; ε;

Με τον όρο μπανανία χαρακτηρίζεται το κράτος στο οποίο δε λειτουργούν σωστά οι θεσμοί και οι κρατικοί μηχανισμοί. Ο μειωτικός αυτός όρος χρησιμοποιείται για να περιγράψει μικρά κράτη, πολιτικά ασταθή και συνήθως εξαρτώμενα σε περιορισμένη γεωργική παραγωγή και κυβερνώμενα από μία μικρή αυτοεκλεγμένη συνήθως πλούσια και διεφθαρμένη κλίκα. Προφανής είναι η αναφορά σε τριτοκοσμικές χώρες της Αφρικής ή της Λατινικής Αμερικής που κατά τη συνήθη αντίληψη είναι μπανανοπαραγωγές χώρες.

Rania.

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 22:59, 04-12-09:

Ωραια ας βγουμε στους δρομους να κλαψουμε για τον Αλεξη. Ο πρωτος ειναι ή ο τελευταιος που σκοτωνεται ετσι; Τι θα αλλαξει; Και μην πει κανεις οτι ειναι σιωπηλη υποταγη στη μαλακια που δερνει ορισμενους αστυνομικους το να μην βγω στο δρομο την Κυριακη. Φτανει με τις μοδες στις εξεγερσεις. Μεχρι και στο facebook το ειδα.

Ας ξεσπαμε επετειακα λοιπον, μια φορα το χρονο, και υστερα ας απολαμβανουμε τις διακοπες των Χριστουγεννων.

Εδω κοντευει να ιδιωτικοποιηθει η εκπαιδευση, το να διαμαρτυρηθουμε για γεγονοτα του παρελθοντος που δεν ειχαν αμεσο αντικτυπο σε μας ειναι ο καημος μας..

Απολυσεις εργαζομενων, αθλιες συνθηκες σωφρονιστικων ιδρυματων, τσακισμα στις συνταξεις, πλασαρισμα των σχολειων μας σε ιδιωτες.. Που ειστε ρε παιδια τοτε; Αυτα δεν σας νοιαζουν; Σας ενδιαφερει μονο η εξεγερση χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα;

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 23:13, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rania.
...πλασαρισμα των σχολειων μας σε ιδιωτες.. Που ειστε ρε παιδια τοτε; Αυτα δεν σας νοιαζουν;
είδαμε και ο οίκος ανοχής που λέγεται Ελληνικό Δημόσιο Διαπλοκής τι κάνει με τα "δημόσια" σχολεία και με ότι "δημόσιο" ίδρυμα ή οργανισμός του ανήκει...τα χρεωκοπεί μια και έξω......

καλό, το ανέκδοτο "δημόσια δωρεάν παιδεία"...διότι έχει βολέψει αρκετούς ημέτερους-κομματοσκούληκα-συνδικαλιστάδες (κρατικοδίαιτους), τόσα χρόνια...:no1::no1::no1::no1: μην ζητάμε και τα ρέστα τώρα...κρίμα είναι...

λίγη αυτογνωσία δεν βλάπτει
λίγη τσίπα δεν βλάπτει να έχουμε...
είναι αμαρτία από τον Θεό, να εθελοτυφλούμε στα μπιπ αληθινά προβλήματα της παιδείας (κάθε βαθμίδας)....
κουράστικα και σιχάθηκα, να ακούω "εικονικά" προβλήματα της παιδείας στο πλαίσιο προεκλογικών ψεμάτων-εξαγγελιών...

για ποια "δημόσια" σχολεία ρε μιλάτε; είστε σοβαροί;

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:35, 04-12-09:

Ειπώθηκαν πάρα πολλά και δεν έχω το χρόνο να τα σχολιάσω.
Παρ' όλα αυτά ας παραθέσω κι εγώ τις απόψεις μου

1. Η παραβίαση στοιχειωδών δικαιωμάτων ενός πολίτη είναι παραβίαση της Δημοκρατίας.
Με λίγα λόγια τη στιγμή που παραβιάζεται κάθε έννοια αξίας τότε δε με ενδιαφέρει για το αν θα βελτιωθεί η παιδεία ή το σύστημα υγείας.

2. Ένας χρόνος θα περάσει και τίποτα δεν έχει αλλάξει.
Αντί για διαδηλώσεις έπρεπε να πηγαίνουμε σε δημόσια υπηρεσία και να δέρνουμε τους ξύστες.
Αντί για καταλήψεις να γίνουν συζητήσεις για τη Δημοκρατία.
Κάτι που δε γίνεται ούτε ανάμεσα σε εμάς.
Περιμένουμε τους μεγάλους να ενεργήσουν και τους ρίχνουμε το φταίξιμο τη στιγμή που καλά καλά εμείς είμαστε χειρότεροι από αυτούς.

3. Αν δεν πέθαινε το παιδί μήπως θα ήταν ίδια η ζωή μας;

In Flames

Περιβόητο Μέλος

O In Flames έγραψε στις 01:49, 05-12-09:

Ωραια ας βγουμε στους δρομους να κλαψουμε για τον Αλεξη. Ο πρωτος ειναι ή ο τελευταιος που σκοτωνεται ετσι; Τι θα αλλαξει; Και μην πει κανεις οτι ειναι σιωπηλη υποταγη στη μαλακια που δερνει ορισμενους αστυνομικους το να μην βγω στο δρομο την Κυριακη. Φτανει με τις μοδες στις εξεγερσεις. Μεχρι και στο facebook το ειδα.

Ας ξεσπαμε επετειακα λοιπον, μια φορα το χρονο, και υστερα ας απολαμβανουμε τις διακοπες των Χριστουγεννων.

Εδω κοντευει να ιδιωτικοποιηθει η εκπαιδευση, το να διαμαρτυρηθουμε για γεγονοτα του παρελθοντος που δεν ειχαν αμεσο αντικτυπο σε μας ειναι ο καημος μας..

Απολυσεις εργαζομενων, αθλιες συνθηκες σωφρονιστικων ιδρυματων, τσακισμα στις συνταξεις, πλασαρισμα των σχολειων μας σε ιδιωτες.. Που ειστε ρε παιδια τοτε; Αυτα δεν σας νοιαζουν; Σας ενδιαφερει μονο η εξεγερση χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα;

το ζήτημα είναι ότι αυτό που λες με τον επετειακό χαρακτήρα το είπα πολύ πιο πριν και μάλιστα τόνισα ότι δεν θέλουμε να δώσουμε επετειακό χαρακτήρα στη μέρα , στόχος δεν είναι φέρετρα με λουλουδάκια και τραγουδάκια και κεράκια και στεφάνια και σημαίες πάνω στα φέρετρα που δείχναν (ποιός άλλος , τα κανάλια) πέρυσι .
Δεν είναι ο Αλέξης , πάει αυτός , ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ , πέθανε , κανείς δεν τον φέρνει πίσω , βγήκε ένας μλακας μπάτσος και τον σκότωσε , και (ακόμη) κλαίνε για τις βιτρίνες , που ακόμη ομολογώ μέσα σε 5-6 μέρες αποκαταστάθηκαν απο ασφαλιστικές.
Δεν χτυπάς τον καπιταλισμό με τις καταστροφές , δεν σταματάς τις αγορές και τις τάσεις του κόσμου ή τις κοινωνίας.
Απλά διαδηλώνεις , η μέρα δεν είναι επέτειος (όπως η χαζοπανήγυρη τον Χριστουγέννων) αλλά είναι σύμβολο , όπως σύμβολο είναι να ριμάξεις.

Με το να καίει κάποιος , συμβολίζει κάτι , ξεκολλήστε απο το να λέτε το (κλισέ) "δεν αλλάζει κάτι" , εντάξει , το εμπεδώνουμε οτί δεν αλλάζει κάτι απο εσάς, μην μας λέτε το ίδιο. Υπάρχουν άτομα που τα βράδυα δεν κοιμούνται απο τη συνείδησή τους , και συ αυτή τη στιγμή , τώρα με αυτό που λες , το ισοπεδώνεις όλο. ΟΛΟ.
Και μένα σαν Γιώργο με προσβάλει , αυτό που λες και με νοιάζει , γιατί αμαυρώνονται και οι σκοποί και οι ιδέες μου με αυτόν τον κατεδαφισμό των πάντων στις πορείες.
Και στην τελική δεν καταλαβαίνω ποιός αναρχικός υποστήριξε ότι με μία πορεία συμβολική (όπως κάθε πορεία-διαφέρει απο την επανάσταση-), θα αλλάξει η κατάσταση.
Με την πορεία δεν αλλάζεις , διαμαρτύρεσαι.

Πρώτα αλλάζεις το "μέσα" του κόσμου και μετά την κατάταση...και για το "μέσα" του κόσμου έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.
Διαφωνείς? Κάτσε σπίτι ή πάνε για καφέ ή τελος πάντων μην έρχεσαι σε πορεία , δικαίωμά σου , δημοκρατία θέλουμε να έχουμε (γιατί δεν έχουμε ούτε δημοκρατία).

"Ωραία" τα προβλήματα που θέτεις though και θα συμφωνήσω , πρέπει να ξυπνήσουν όλοι.
αυτές οι εικόνες των video, δεν είναι οι εικόνες μιας χώρας μπανανίας; ε;

Με τον όρο μπανανία χαρακτηρίζεται το κράτος στο οποίο δε λειτουργούν σωστά οι θεσμοί και οι κρατικοί μηχανισμοί. Ο μειωτικός αυτός όρος χρησιμοποιείται για να περιγράψει μικρά κράτη, πολιτικά ασταθή και συνήθως εξαρτώμενα σε περιορισμένη γεωργική παραγωγή και κυβερνώμενα από μία μικρή αυτοεκλεγμένη συνήθως πλούσια και διεφθαρμένη κλίκα. Προφανής είναι η αναφορά σε τριτοκοσμικές χώρες της Αφρικής ή της Λατινικής Αμερικής που κατά τη συνήθη αντίληψη είναι μπανανοπαραγωγές χώρες.
χειρότερα απο την Αφρική είμαστε...

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 02:11, 05-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από in flames gn
μπα, πριν την Ουγκάντα είμαστε...
το είπε και ο νυν προωθυπουργός της Ελλάδας, Γιώργος Ομπάμα...

υγεία και καλή καρδιά, συνάδελφε! :no1:

Rania.

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 10:05, 05-12-09:

το ζήτημα είναι ότι αυτό που λες με τον επετειακό χαρακτήρα το είπα πολύ πιο πριν και μάλιστα τόνισα ότι δεν θέλουμε να δώσουμε επετειακό χαρακτήρα στη μέρα , στόχος δεν είναι φέρετρα με λουλουδάκια και τραγουδάκια και κεράκια και στεφάνια και σημαίες πάνω στα φέρετρα που δείχναν (ποιός άλλος , τα κανάλια) πέρυσι .
Δεν είναι ο Αλέξης , πάει αυτός , ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ , πέθανε , κανείς δεν τον φέρνει πίσω , βγήκε ένας μλακας μπάτσος και τον σκότωσε , και (ακόμη) κλαίνε για τις βιτρίνες , που ακόμη ομολογώ μέσα σε 5-6 μέρες αποκαταστάθηκαν απο ασφαλιστικές.
Δεν χτυπάς τον καπιταλισμό με τις καταστροφές , δεν σταματάς τις αγορές και τις τάσεις του κόσμου ή τις κοινωνίας.
Απλά διαδηλώνεις , η μέρα δεν είναι επέτειος (όπως η χαζοπανήγυρη τον Χριστουγέννων) αλλά είναι σύμβολο , όπως σύμβολο είναι να ριμάξεις.

Με το να καίει κάποιος , συμβολίζει κάτι , ξεκολλήστε απο το να λέτε το (κλισέ) "δεν αλλάζει κάτι" , εντάξει , το εμπεδώνουμε οτί δεν αλλάζει κάτι απο εσάς, μην μας λέτε το ίδιο. Υπάρχουν άτομα που τα βράδυα δεν κοιμούνται απο τη συνείδησή τους , και συ αυτή τη στιγμή , τώρα με αυτό που λες , το ισοπεδώνεις όλο. ΟΛΟ.
Και μένα σαν Γιώργο με προσβάλει , αυτό που λες και με νοιάζει , γιατί αμαυρώνονται και οι σκοποί και οι ιδέες μου με αυτόν τον κατεδαφισμό των πάντων στις πορείες.
Και στην τελική δεν καταλαβαίνω ποιός αναρχικός υποστήριξε ότι με μία πορεία συμβολική (όπως κάθε πορεία-διαφέρει απο την επανάσταση-), θα αλλάξει η κατάσταση.
Με την πορεία δεν αλλάζεις , διαμαρτύρεσαι.

Πρώτα αλλάζεις το "μέσα" του κόσμου και μετά την κατάταση...και για το "μέσα" του κόσμου έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.
Διαφωνείς? Κάτσε σπίτι ή πάνε για καφέ ή τελος πάντων μην έρχεσαι σε πορεία , δικαίωμά σου , δημοκρατία θέλουμε να έχουμε (γιατί δεν έχουμε ούτε δημοκρατία).

"Ωραία" τα προβλήματα που θέτεις though και θα συμφωνήσω , πρέπει να ξυπνήσουν όλοι.

Ναι εχεις δικιο σχετικα με τις πορειες, αλλα πριν λιγο διαβαζα σε αλλο φορουμ τοπικ οπου εγραφε το καθε ζωαδι ''ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΕΝΑ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ;''. Γι αυτο τα ειπα ολα αυτα. Σαφως δεν απευθυνομαι σε ατομα που δεν μενουν σε ενα μεμονωμενο περιστατικο και δεν διαδηλωνουν μια φορα το χρονο νομιζοντας πως κανουν κατι.

In Flames

Περιβόητο Μέλος

O In Flames έγραψε στις 20:08, 05-12-09:

Ναι εχεις δικιο σχετικα με τις πορειες, αλλα πριν λιγο διαβαζα σε αλλο φορουμ τοπικ οπου εγραφε το καθε ζωαδι ''ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΕΝΑ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ;''. Γι αυτο τα ειπα ολα αυτα. Σαφως δεν απευθυνομαι σε ατομα που δεν μενουν σε ενα μεμονωμενο περιστατικο και δεν διαδηλωνουν μια φορα το χρονο νομιζοντας πως κανουν κατι.
ναι το ξέρω , δυστυχώς και γω έχω διαβάσει διάφορα...τι να πω , πολύ με ρίχνει αυτή η φιλοσοφία τους...

statistikos

Διάσημο Μέλος

O statistikos έγραψε στις 14:20, 07-12-09:

Απ'ότι θυμάμαι 6 Δεκέμβρη δεν είχε δολοφονηθεί ο Αλέξης;

Αλλά βέβαια και σήμερα οι συγκεντρώσεις για να κάνουν 3ωρη στάση εργασίας οι ΔΥ και να χάσουν και καμιά ώρα μάθημα οι μαθητές.

Δεν ντρεπόμαστε λίγο, πατάμε στο πτώμα ενός παιδιού για να κάνουμε ότι μας καπνίσει. Σιχαμένοι άνθρωποι. Ούτε τους νεκρούς δεν σέβονται.

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 14:24, 07-12-09:

στην χώρα μας επικρατεί σε όλους τους τομείς, η γελοιότητα...

ούτε έναν νεκρό δεν σεβόμαστε...έλεος...

η πολιτική ζωή του τόπου με ευγενική συμμετοχή των ΜΜΕ...προάγει ήθος ισοπέδωσης των πάντων!

(έλεος με την κωλομπανανία χώρα...)

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 14:55, 07-12-09:

Ο σεβασμος που επρεπε να αποδοθει στον νεκρο εχει αποδοθει, απο κει και περα υπαρχουν καποια πραγματα που αφορουν τους ζωντανους. Εσυ npb δεν εχω καταλαβει τι θελεις επιτελους, τη μια λες γιατι δεν βγαινουν οι μαθητες να διεκδικησουν και τωρα που βγηκαν λες οτι ειναι γελοιοι.

garch

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη garch
Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.

O garch έγραψε στις 15:18, 07-12-09:

Εμ, αν ήθελαν να καλέσουν πανεκπαιδευτικό θα το είχαν κάνει οποιαδήποτε στιγμή και σίγουρα πιο νωρίς, τόσο σκ@τ@ που είναι τα πράγματα.
Το να καλέσεις συλλαλητήριο μια μέρα μετά την επέτειο είναι μεγάλη υποκρισία, γιατί χρησιμοποιείς ως πρόσχημα και τη δολοφονία του παιδιού. Μία πορεία χθες φτάνει για να τιμήσεις τη μνήμη του. Πορείες και καταλήψεις σήμερα επειδή η 6/12 έπεσε Κυριακή και δεν βόλεψε να χάσουμε μάθημα είναι περιττές.
Αν θες να δείξει ότι υπάρχεις και διεκδικείς το κάνεις οποιαδήποτε μέρα.

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 15:56, 07-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από garch
Εμ, αν ήθελαν να καλέσουν πανεκπαιδευτικό θα το είχαν κάνει οποιαδήποτε στιγμή και σίγουρα πιο νωρίς, τόσο σκ@τ@ που είναι τα πράγματα.
Το να καλέσεις συλλαλητήριο μια μέρα μετά την επέτειο είναι μεγάλη υποκρισία, γιατί χρησιμοποιείς ως πρόσχημα και τη δολοφονία του παιδιού. Μία πορεία χθες φτάνει για να τιμήσεις τη μνήμη του. Πορείες και καταλήψεις σήμερα επειδή η 6/12 έπεσε Κυριακή και δεν βόλεψε να χάσουμε μάθημα είναι περιττές.
Δεν διαφωνω αλλα καλως ή κακως τη μερα αυτη ο κοσμος ειναι πιο μαζεμενος και ετοιμος για να κανει κατι τετοιο, ακομα και η χτεσινη πορεια δεν εγινε αποκλειστικα για να τιμησει τη μνημη του παιδιου, εγινε για να υπενθυμισει τα τοσα προβληματα που υπαρχουν και δεν εχουν λυθει και να υψωσει φωνη για μια ακομα φορα. Επισης αυτο με το να χασουμε μαθημα κτλ ειναι τελειως φτηνη δικαιολογια, οι καθηγητες κανουν απεργια σημερα για να γινει πορεια, αυτο σημαινει οτι χανουν απο το μισθο τους. Δε γινεται να το κανεις "ετσι απλα για να χασεις μαθημα" ελεος με αυτη την καραμελα.
Δηλαδη ακομα και περυσι το Δεκεμβρη δεν εγιναν τοσες φασαριες απλα και μονο γιατι δολοφονηθηκε το παιδι, εγινε γιατι ο κοσμος δεν αντεχε αλλο και βρηκε την αφορμη να βγει ετσι στους δρομους και ειδικα οι μαθητες οι οποιοι καταπιεζονται τοσο πολυ, ολοι τα ξερουμε δεν εχουμε και καιρο που ειμασταν μαθητες.

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 16:20, 07-12-09:

Απ'ότι θυμάμαι 6 Δεκέμβρη δεν είχε δολοφονηθεί ο Αλέξης;

Αλλά βέβαια και σήμερα οι συγκεντρώσεις για να κάνουν 3ωρη στάση εργασίας οι ΔΥ και να χάσουν και καμιά ώρα μάθημα οι μαθητές.

Δεν ντρεπόμαστε λίγο, πατάμε στο πτώμα ενός παιδιού για να κάνουμε ότι μας καπνίσει. Σιχαμένοι άνθρωποι. Ούτε τους νεκρούς δεν σέβονται.
σημερα ειναι πανεκπαιδευτικο συλλαλητήριο, και δεν σχετιζεται αμεσα με τις διαδηλωσεις για τον γρηγοροπουλο
ναι, το κανεις και σημερα.

garch

Περιβόητο Μέλος

O garch έγραψε στις 16:33, 07-12-09:

Δεν διαφωνω αλλα καλως ή κακως τη μερα αυτη ο κοσμος ειναι πιο μαζεμενος και ετοιμος για να κανει κατι τετοιο, ακομα και η χτεσινη πορεια δεν εγινε αποκλειστικα για να τιμησει τη μνημη του παιδιου, εγινε για να υπενθυμισει τα τοσα προβληματα που υπαρχουν και δεν εχουν λυθει και να υψωσει φωνη για μια ακομα φορα. Επισης αυτο με το να χασουμε μαθημα κτλ ειναι τελειως φτηνη δικαιολογια, οι καθηγητες κανουν απεργια σημερα για να γινει πορεια, αυτο σημαινει οτι χανουν απο το μισθο τους. Δε γινεται να το κανεις "ετσι απλα για να χασεις μαθημα" ελεος με αυτη την καραμελα.
Δηλαδη ακομα και περυσι το Δεκεμβρη δεν εγιναν τοσες φασαριες απλα και μονο γιατι δολοφονηθηκε το παιδι, εγινε γιατι ο κοσμος δεν αντεχε αλλο και βρηκε την αφορμη να βγει ετσι στους δρομους και ειδικα οι μαθητες οι οποιοι καταπιεζονται τοσο πολυ, ολοι τα ξερουμε δεν εχουμε και καιρο που ειμασταν μαθητες.
Δεν διαφωνώ, οι πορείες δεν γίνονται μόνο για το θάνατο του παιδιού, αλλά το να κάνεις δεύτερο συλλαλητήριο σε εργάσιμη μέρα γιατί η επέτειος (και αρχή όλου του κύματος μαζικών γενικών διεκδικήσεων) έτυχε να είναι Κυριακή συνεχίζει να μου μοιάζει υποκριτικό. Πέρσι το Δεκέμβρη κανέναν μαθητή/φοιτητή/καθηγητή δεν τον ένοιαζε αν ήταν Τετάρτη ή Σάββατο, έβγαιναν στο δρόμο για να διεκδικήσουν πραγματικά. Δεν είχε καμμία σημασία αν ήταν Κυριακή (και άρα δεν είχαν μάθημα έτσι κι αλλιώς). Έτσι και φέτος, δεν έχει καμμία σημασία που έπεσε Κυριακή η 6/12. Όποιος ήθελε να διεκδικήσει δικαιώματα μπορούσε να το κάνει και χθες.
Τώρα για τους καθηγητές, καταλαβαίνω ότι μια απεργία τους στοιχίζει ένα μεροκάματο. Αυτό αποτελεί βέβαια ένα κάποιο επιχείρημα για να πεις ότι πρόκειται για μια σοβαρή απεργία/πορεία, αλλά νομίζω θα μπορούσε να είχε γίνει όλο μαζί χθες, και δίνει κάλυψη σε πολλούς που απλά θέλουν να χάσουν μάθημα...
---------------
fasdag, δεν είναι καθόλου ένα απλό πανεκπαιδευτικό και μόνο, όταν τα συνθήματα είναι τα ίδια με του περασμένου Δεκέμβρη. Έχω πάει κι εγώ σε πανεκπαιδευτικό πριν το 2008 και δεν είχε καμμία σχέση...

In Flames

Περιβόητο Μέλος

O In Flames έγραψε στις 16:44, 07-12-09:

Επειδή σε προηγούμενα πόστ διάβασα κάτι παπαριές περί σεβασμού νεκρού.

Ξέρετε ποιοί δε σέβονται το νεκρό???

ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΡΕ.

που έναν χρόνο μετά , και μάλιστα ένα χρόνο ακριβώς απο τον θάνατο του Αλέξη , βγήκαν και έδειραν άδικα κόσμο , χειρότερα απο πέρυσι , χειρότερη στάση και πιο απαξιωτική απέναντι στους διαδηλωτές , ενώ πέρυσι χάθηκε απο αυτούς ένα παιδί.
ΑΥΤΟΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΝΕΚΡΟ.
ούτε αυτοί που καίνε ούτε αυτοί που διαδηλώνουν , γιατί δεν τα κάνουν για τον Αλέξη , αλλά για άλλους λόγους.

Σταματήστε τις μαλακίες λοιπόν , γιατί τα ΜΜΕ σας κάνουν τα μυαλά κρέμα.

Τελικά κατάλαβα ότι ο περυσινός Δεκέμβρης έφερε χειρότερα.
Παράνομη η κουκούλα , χειρότερη αστυνόμευση και μπατσοκρατία , πιο άθλια συμπεριφορά...

Μάλιστα...

Τώρα θα παν να μας καταργήσουν και το άσυλο...

λες και δεν φωνάξαμε για ελευθερία , λες και δεν κλάψαμε για την παιδεία...

Άπλετος Φασισμός...Δεν έχω σάλιο να σας φτύσω ρε...

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 16:56, 07-12-09:

Δεν διαφωνώ, οι πορείες δεν γίνονται μόνο για το θάνατο του παιδιού, αλλά το να κάνεις δεύτερο συλλαλητήριο σε εργάσιμη μέρα γιατί η επέτειος (και αρχή όλου του κύματος μαζικών γενικών διεκδικήσεων) έτυχε να είναι Κυριακή συνεχίζει να μου μοιάζει υποκριτικό. Πέρσι το Δεκέμβρη κανέναν μαθητή/φοιτητή/καθηγητή δεν τον ένοιαζε αν ήταν Τετάρτη ή Σάββατο, έβγαιναν στο δρόμο για να διεκδικήσουν πραγματικά. Δεν είχε καμμία σημασία αν ήταν Κυριακή (και άρα δεν είχαν μάθημα έτσι κι αλλιώς). Έτσι και φέτος, δεν έχει καμμία σημασία που έπεσε Κυριακή η 6/12. Όποιος ήθελε να διεκδικήσει δικαιώματα μπορούσε να το κάνει και χθες.
Τώρα για τους καθηγητές, καταλαβαίνω ότι μια απεργία τους στοιχίζει ένα μεροκάματο. Αυτό αποτελεί βέβαια ένα κάποιο επιχείρημα για να πεις ότι πρόκειται για μια σοβαρή απεργία/πορεία, αλλά νομίζω θα μπορούσε να είχε γίνει όλο μαζί χθες, και δίνει κάλυψη σε πολλούς που απλά θέλουν να χάσουν μάθημα...
---------------
fasdag, δεν είναι καθόλου ένα απλό πανεκπαιδευτικό και μόνο, όταν τα συνθήματα είναι τα ίδια με του περασμένου Δεκέμβρη. Έχω πάει κι εγώ σε πανεκπαιδευτικό πριν το 2008 και δεν είχε καμμία σχέση...
Γιατι ποιος ειπε οτι εγινε δευτερο συλλαλητηριο για να χαθουν μαθηματα; Λες και τα καλεσματα τα κανουν οι μαθητες.

statistikos

Διάσημο Μέλος

O statistikos έγραψε στις 17:11, 07-12-09:

Επειδή σε προηγούμενα πόστ διάβασα κάτι παπαριές περί σεβασμού νεκρού.

Ξέρετε ποιοί δε σέβονται το νεκρό???

ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΡΕ.

που έναν χρόνο μετά , και μάλιστα ένα χρόνο ακριβώς απο τον θάνατο του Αλέξη , βγήκαν και έδειραν άδικα κόσμο , χειρότερα απο πέρυσι , χειρότερη στάση και πιο απαξιωτική απέναντι στους διαδηλωτές , ενώ πέρυσι χάθηκε απο αυτούς ένα παιδί.
ΑΥΤΟΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΝΕΚΡΟ.
ούτε αυτοί που καίνε ούτε αυτοί που διαδηλώνουν , γιατί δεν τα κάνουν για τον Αλέξη , αλλά για άλλους λόγους.

Σταματήστε τις μαλακίες λοιπόν , γιατί τα ΜΜΕ σας κάνουν τα μυαλά κρέμα.

Τελικά κατάλαβα ότι ο περυσινός Δεκέμβρης έφερε χειρότερα.
Παράνομη η κουκούλα , χειρότερη αστυνόμευση και μπατσοκρατία , πιο άθλια συμπεριφορά...

Μάλιστα...

λες και δεν φωνάξαμε για ελευθερία , λες και δεν κλάψαμε για την παιδεία...

Άπλετος Φασισμός...Δεν έχω σάλιο να σας φτύσω ρε...
Κρίμα να βλέπω νέα παιδιά με τόσο άσχημη πλύση εγκεφάλου. Είσαστε τα στρατιωτάκια του σήμερα. Μαριονέτες. Απλά εξυπηρετείτε συμφέροντα.

Πάντα γέλαγα με όλους του δήθεν "αριστερούς" που όποιος είχε αντίθετη γνώμη ξαφνικά γινόταν φασίστας.

Και δεν είναι ούτε έλλειψη γνώσεων, ούτε λόγω χαμηλού iq όσο κι αν θέλετε να μας πείσετε γι'αυτό.

Είναι πασιμφανές ότι πολύ απλά έχετε επηρεαστεί και μέσα στο εφηβικό πάθος, σας φταίνε όλα.

Απλά τελικά προκαλείτε το γέλιο και το κλάμα του περισσότερου κόσμου για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Και όπως έχω ξαναπεί αν σας φταίνε κάποιοι, να πάτε εκεί να ζητήσετε τα ρέστα και όχι σε όσους δεν φταίνε.

Περαστικά λοιπόν. Κρίμα πραγματικά...

In Flames

Περιβόητο Μέλος

O In Flames έγραψε στις 17:16, 07-12-09:

Κρίμα να βλέπω νέα παιδιά με τόσο άσχημη πλύση εγκεφάλου. Είσαστε τα στρατιωτάκια του σήμερα. Μαριονέτες. Απλά εξυπηρετείτε συμφέροντα.

Πάντα γέλαγα με όλους του δήθεν "αριστερούς" που όποιος είχε αντίθετη γνώμη ξαφνικά γινόταν φασίστας.

Και δεν είναι ούτε έλλειψη γνώσεων, ούτε λόγω χαμηλού iq όσο κι αν θέλετε να μας πείσετε γι'αυτό.

Είναι πασιμφανές ότι πολύ απλά έχετε επηρεαστεί και μέσα στο εφηβικό πάθος, σας φταίνε όλα.

Απλά τελικά προκαλείτε το γέλιο και το κλάμα του περισσότερου κόσμου για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Και όπως έχω ξαναπεί αν σας φταίνε κάποιοι, να πάτε εκεί να ζητήσετε τα ρέστα και όχι σε όσους δεν φταίνε.

Μιλάω απο προσωπικές εμπειρίες με τους μπάτσους...

Προφανώς διαφέρουν τα βιώματά μας...

Ζήσε πρώτα στους δρόμους , βγες απο τον καναπέ και την τιβι στην πραγματικότητα...

Μετά κρίνε μας.

Περαστικά σε σένα...

garch

Περιβόητο Μέλος

O garch έγραψε στις 17:21, 07-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Γιατι ποιος ειπε οτι εγινε δευτερο συλλαλητηριο για να χαθουν μαθηματα; Λες και τα καλεσματα τα κανουν οι μαθητες.
Ναι αλλά η συγκεκριμένη συγκυρία προσφέρει κάλυψη σε μια παράταση της κατάστασης... Το πανεκπαιδευτικό μπορούσε να γίνει οποιαδήποτε άλλη μέρα. Τώρα προσφέρει κάλυψη σε αυτούς που ήθελαν να κλείσουν σχολεία και σχολές σήμερα, και που συζητούν να το τραβήξουν ακόμη περισσότερο...

in flames gn, τί λες πάλι για το άσυλο?

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:33, 07-12-09:

ζησε στη γυαλα σου, στον ατομικο σου δρομο. αυτο θελουν, εδω που τα λεμε. ασε αλλους να δινουν αγωνες που εσυ φοβασαι και αδυνατεις να καταλαβεις. η σταση του περισσοτερου κοσμου που λες και εσυ, ειναι παθητικη. αν σε αυτους προκαλουμε το γελιο, τοτε μακαρι να τους κανουμε να ξυπνησουν.

ειναι ασεβεια να αποκαλει η καθε κυράτσα για τα παιδια που κανουν καθιστική διαμαρτυρια στην ιερα οδο, ως κωλοπαιδα.

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 19:00, 07-12-09:

Μιλάω απο προσωπικές εμπειρίες με τους μπάτσους...

Προφανώς διαφέρουν τα βιώματά μας...

Ζήσε πρώτα στους δρόμους , βγες απο τον καναπέ και την τιβι στην πραγματικότητα...

Μετά κρίνε μας.

Περαστικά σε σένα...
χαβαλές να γίνεται...

οι ευθύνες πρέπει να αποδίδονται εκεί που πρέπει...

Αν είναι να κάνετε μια χώρα μπουρδέλο λόγω προσωπικών κόμπλεξ και ανικανοποίητης %$^%** για ολική σύγκρουση με το κατεστημένο, ας πάτε στους υπεύθυνους στα χλιδάτα υπουργεία, αν έχετε τα @@@@ να τα κάνετε γυαλιά-καρφιά εκφράζοντας την διαμμαρτυρία σας, αλλά όμως στις 4 Οκτωβρίου η χώρα υποδεχόταν τον Λαϊκιστή-Σωτήρα-Μεσσία Παπανδρέου...

αυτές οι αντιφάσεις με κάνουν και γελάω κλάνοντας...

ο κόσμος είναι μόνο για χειροκροτεί και για να ψηφίζει, όλα τα άλλα είναι ραπανάκια για την όρεξη

(μια οδυνηρή αρρωστημένη μεταπολεμική Ελληνική πραγματικότητα... )

Όσο για σένα krou, με τις συγκεχυμένες πληροφορίες αδυνατώ να καταλάβω τα αίτια και τους σκοπούς που κρύβονται πίσω από όλα αυτά τα τραγελαφικά γεγονότα, που μετά από 20 χρόνια θα κλαίμε για την κατάντιά μας. Αδιαφορώ για τα άγνωστα αποτελέσματα. Τελικά, αφού στο Πολυτεχνείο, πριν 30 χρόνια θέσαμε βάσεις για μια καλύτερη Ελλάδα που την θέλουμε...γιατί τώρα πάλι δεν είμαστε ευχαριστημένοι; Επαναστάτες δεν μας κυβερνούν; Οραματιστές δεν μας κυβερνούν; Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε; Μήπως είμαστε χορτάτοι και βαρεθήκαμε να τα ξύνουμε; Ας σκεφτούμε ότι άλλα άτομα στο πλανήτη αυτήν την στιγμή πεθαίνουν αβοήθητοι στον πλανήτη ή στερούνται ανθρωπίνων δικαιωμάτων και μεις ασχολούμαστε με στημένες επετείους, στημένες πορείες ρουτίνας, στημένες ειδήσεις των ΜΜΕ, στημένες δηλώσεις πολιτειακών καραγκιόζηδων, στημένα βίντεο (με άψογο μοντάζ εικόνων),...μέσα στην ζεστασιά του σπιτιού μας ή στους δρόμους της ήσυχης ειρηνικής πόλης μας. Θα σας έλεγα εγώ, αν θα λέγαμε φιλοσοφίες, αν είχαμε κανέναν πόλεμο (εφικτό γεγονός)...στο σημερινό παγκόσμιο κοινωνικοοικονομικοπολιτικό χάος..

...από την στιγμή που φτάσαμε να ξαναμιλάμε για το αυτονόητο δημοκρατικό θέμα του ασύλου,...κτλ εν έτει 2009, μάλλον έχουμε πρόβλημα λογικής μέσα στην παραλογική κοινωνία μας...

Υ.Σ.: Δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνω κανενός την άποψη ή την σκέψη...
Η ιστορία θα κρίνει, όσο αμερόληπτα γίνεται, τα έτη 1974-2010...

οι καλύτερες δημοκρατικές αποφάσεις για το κοινωνικό καλό, πέρνονται όταν υπάρχει ηρεμία και καθαρό μυαλό...και όχι εντάσεις αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης από την σκληρή καθημερινότητα...

εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώσετε το ενοίκιο διότι ο σπιτονοικοκύρης με πετάει στο δρόμο; εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου βρείτε δουλειά, διότι αύριο δεν θα μπορέσω
να επιβιώσω, να κάνω οικογένεια και να πληρώνω φόρους; εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου δώσετε πολλά λεφτά για να ικανοποιήσω τις καταναλωτικές μου ανάγκες (σαν ανθρώπινο ον με καταναλωτικά δικαιώματα); εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώσετε τα κωλοκρατικά παράβολα για τους "δωρεάν" διαγωνισμούς του δημοσίου (ΑΣΕΠ); (το κάθε παράβολο σε κάθε διαγωνισμό κοστίζει 40 ?, με δεδομένο ότι δεν είσαι επιτυχών με την πρώτη φορά και επίσης, δεν θέλω άλλη δουλειά από αυτή που μπορώ να κάνω ως πτυχιούχος ΑΕΙ) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε τα: βενζίνη, τέλη κυκλοφορίας, συνεργεία διότι δεν θα μπορέσω να κινούμε με το χλιδάτο αυτοκίνητο (προσωπικό δικαίωμα, να έχω χλιδάτο αυτοκίνητο) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε την διασκέδαση στα μπουζούκια (διότι σαν ανθρώπινο ον, έχω συνταγματικό δικαίωμα στην ψυχαγωγία);....

Phoenix

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Phoenix
Ο Phoenix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Phoenix έγραψε στις 19:06, 07-12-09:

Έχουμε γεμίσει με δηθεν ώριμους, εξυπνάκιδες, οι οποίοι πιστευουν οτι κατέχουν την απόλυτη και αναμφισβητητη αλήθεια και θωρούν τους υπόλοιπους ανώριμους και ανάξιους λόγου και που με τσιτατα τύπου κριμα κτλ και χωρίς να προβάλουν ούτε ένα λογικό επιχείρημα ή να τεκμιριώνουν παρα μόνο με σοφίσματα και το ύφος της αυθεντίας (μη χέσω) τα λεγομενά τους, ελπίζοντας κάποιος ψαρωμένος να τουσ πάρει στα σοβαρά.
Μπορείς λοιπόν να συνεχίζεις να αυνανίζεσαι με το πόσο ώριμος κατασταλαγμένος και ορθός στις απόψεις σου είσαι αλλά μην περιμένεις να σε πάρουμε και στα σοβαρά ή μπορείς να μας θεωρήσεις ισότιμους συνομιλητές και να προβάλεις τα επιχειρήματα της άποψης σου για να γίνει συζήτηση.
Περαστικά σε σένα και σε όλους τους υπόλοιπους του σιναφιού σου.

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 19:21, 07-12-09:

Ναι αλλά η συγκεκριμένη συγκυρία προσφέρει κάλυψη σε μια παράταση της κατάστασης... Το πανεκπαιδευτικό μπορούσε να γίνει οποιαδήποτε άλλη μέρα. Τώρα προσφέρει κάλυψη σε αυτούς που ήθελαν να κλείσουν σχολεία και σχολές σήμερα, και που συζητούν να το τραβήξουν ακόμη περισσότερο...

in flames gn, τί λες πάλι για το άσυλο?
Μα καλα σοβαρτα το πιστευεις αυτο;Το οτι εκλεισαν σχολειο στο ονομα μια γριπης ας πουμε ειναι εντελως τυχαιο;Το οτι την ΑΣΟΕΕ ο ιδιος ο πρυτανης την εκλεισε επισης λογω γριπης τυχαιο...Αν ειναι δυνατον..τοσες συλληψεις...μεχρι το ασυλο κατηργησαν στο ΑΠΘ προχθες και εδεσαν 7 ατομα και μετα μου λετε για καταληψεις..ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΡΕ που για αυτο τοσοι αγωνες εγιναν παμε μπρος για πισω και οχι για μπροστα ειναι να μην εξοργιζεσαι;Οποτε πριν πεις τι λεει ας ενημερωθεις λιγο πρωτα και μετα κανε ειρωνικες ερωτησεις...Επισης το οτι εκαναν ντου στο ρεσαλντο πολυ νομιμο ετσι; εκει δλδ που καθεσαι να σε μπαγλαρουν καποιοι μαλακες επειδη ετσι καυλωσαν γτ δεν θελουν να ακουγονται αυτες οι φωνες και να γινονται αυτες οι οποιες δρασεις.Επισης στο δημαρχειο που εγινε καταληψη στο κερατσινι επισης οσους μα οοσους ειχε μεσα τους επιασαν επισης...για ποια πουτανα ελευθερια μιλαμε; δεν υπαρχει ξεχαστε την καλα για δημοκρατια ουτε λογος...

!Βάλια! (seize the day*)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 19:29, 07-12-09:

Έχω βαρεθεί να βλέπω υποκριτές. Στο σχολείο το 15μελές αποφάσισε να κάνουμε "αποχή" για να τιμήσουμε τον νεκρό Αλέξη. Τέλεια. Τα παιδιά άρχισαν να ζητοκραυγάζουν. Η πρόεδρος ζήτησε να κάτσουμε όλοι κάτω στην αυλή, και να μείνουμε σιωπηλοί.
Υπήρξαν αρκετές ομάδες παιδιών εδώ.Αυτοί που κάθισαν με την μία κάτω, αυτοί που το σκέφτηκαν λίγο και κάθισαν(εκεί ανήκω εγώ), αυτοί παραπονιόταν ότι το τζιν είναι ολοκαίνουριο ή μόλις τώρα τους το έπλυνε η μαμά τους, αλλά τελικά κάθισαν με την παρότρυνση των φίλων τους. Υπήρξαν και άλλοι, που έμειναν όρθιοι απο πάνω μας, με τον ύφος "κορόιδα". Και τελικά δεν ξέρω ποιος ήταν ο σωστός.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι κάτσαμε μία ώρα στην αυλή, και μετά φύγαμε. Πήγε ο καθένας σπίτι του, και μάλιστα πολλοί χαίρονταν με το ότι χάσαν το διαγώνισμα ιστορίας ή πληροφορικής. Άλλοι λέγαν ότι καλά το κάναν το παιδί, γιατί θα τους έβρισε τους αστυνομικούς...Και φυσικά το καθιερωμένο "και τι έκανε στα εξάρχεια τότε;".
Εγώ δεν ξέρω ούτε τι έκανε στα εξάρχεια, ούτε ποιος έφταιξε. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τραβάμε τα γεγονότα μέχρι εκεί που δεν πάει, και να αποσιωπιούμε με τόση τέχνη άλλα. Γιατί τελικά, ο θάνατος του παιδιού είναι αυτός που θα μας κάνει να χάσουμε μάθημα, και να δώσει την ευκαιρία στους γνωστούς αντεξουσιαστές να βγουν στους δρόμους σπάζοντας βιτρίνες. Στην τελική όμως, αυτοί είναι οι χειρότεροι λάτρεις της εξουσίας, αφού με την βία προσπαθούν να μας επιβάλουν τις απόψεις τους.
Είμαι γενικά μπερδεμένη όσο να αφορά το τι είναι σωστό και το τι όχι. Το αν το υπάρχον πολιτικό σύστημα μπορεί να σώσει την Ελλάδα μας. Μια φωνούλα πίσω στο μυαλό μου μου φωνάζει παρ'όλα αυτά ότι το να διαδηλώνουμε για την πολιτική κατάσταση είναι ηλίθιο. Γιατί εμείς είμαστε αυτοί που τους ψηφίσαμε, τους ΞΑΝΑψηφίσαμε, και συνεχίζουμε να τους ψηφίζουμε.

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 19:34, 07-12-09:

Όσο για σένα krou, με τις συγκεχυμένες πληροφορίες αδυνατώ να καταλάβω τα αίτια και τους σκοπούς που κρύβονται πίσω από όλα αυτά τα τραγελαφικά γεγονότα, που μετά από 20 χρόνια θα κλαίμε για την κατάντιά μας. Αδιαφορώ για τα άγνωστα αποτελέσματα. Τελικά, αφού στο Πολυτεχνείο, πριν 30 χρόνια θέσαμε βάσεις για μια καλύτερη Ελλάδα που την θέλουμε...γιατί τώρα πάλι δεν είμαστε ευχαριστημένοι; Επαναστάτες δεν μας κυβερνούν; Οραματιστές δεν μας κυβερνούν; Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε; Μήπως είμαστε χορτάτοι και βαρεθήκαμε να τα ξύνουμε; Ας σκεφτούμε ότι άλλα άτομα στο πλανήτη αυτήν την στιγμή πεθαίνουν αβοήθητοι στον πλανήτη ή στερούνται ανθρωπίνων δικαιωμάτων και μεις ασχολούμαστε με στημένες επετείους, στημένες πορείες ρουτίνας, στημένες ειδήσεις των ΜΜΕ, στημένες δηλώσεις πολιτειακών καραγκιόζηδων, στημένα βίντεο (με άψογο μοντάζ εικόνων),...μέσα στην ζεστασιά του σπιτιού μας ή στους δρόμους της ήσυχης ειρηνικής πόλης μας. Θα σας έλεγα εγώ, αν θα λέγαμε φιλοσοφίες, αν είχαμε κανέναν πόλεμο (εφικτό γεγονός)...στο σημερινό παγκόσμιο κοινωνικοοικονομικοπολιτικό χάος..

...από την στιγμή που φτάσαμε να ξαναμιλάμε για το αυτονόητο δημοκρατικό θέμα του ασύλου,...κτλ εν έτει 2009, μάλλον έχουμε πρόβλημα λογικής μέσα στην παραλογική κοινωνία μας...

Ποιες συγκεχυμενες πληροφοριες; Αν αναφερεσαι στα επεισοδια, εγω δεν μιλαω για αυτα.
Οχι δε μας κυβερνουν επαναστατες, επειδη αρκετοι απο τους πολιτικους ηταν τοτε στο πολυτεχνειο και απαιτουσαν δημοκρατια δεν τους δινουν αυτοματως καποιο αλαθητο ή μπαινουν σε μια κατηγορια ατομων που θα πρεπει να ειμαστε ικανοποιημενοι μαζι τους με το οτιδηποτε κανουν και απορω με τη λογικη σου.
Φυσικα και να σκεφτουμε και τον υπολοιπο κοσμο αλλα αυτο γινεται δυσκολα οταν υπαρχουν και τοσα προβληματα στη χωρα (μπανανια την ανεβαζεις μπανανια την κατεβαζεις και τωρα λες να ξεχασουμε αυτα που μας απασχολουν και να ασχοληθουμε με αλλα. Επειδη δηλαδη (ευτυχως) δεν εχουμε πολεμο θα πρεπει να ειμαστε ευτυχεις με τα προβληματα μας και να μην διεκδικουμε κατι παραπανω; Τι ηττοπαθης αντιληψη ειναι αυτη;

Και κατι τελευταιο, ολη την ωρα μιλας λες και το ηλικιακο φασμα του φορουμ ειναι 40-50 χρονων, λες και ΕΜΕΙΣ επιλεξαμε τους πολιτικους του σημερα (οκ καποιοι ψηφιζουν αλλα προφανως καμια σχεση με το συνολικο πληθυσμο) λες και ΕΜΕΙΣ επιλεγουμε ολα οσα συμβαινουν στη χωρα, παιδεια υγεια κτλ. Σου υπενθυμιζω οτι στο φορουμ ειναι η πλειοψηφια παιδια και εφηβοι οι οποιοι δεν διαμορφωνουν προς το παρον σχεδον τιποτα στην κοινωνια αλλα δεχονται τα σκατα που εχουν κανει οι προηγουμενοι. Και ακριβως επειδη δεχονται σκατα εγιναν γεγονοτα οπως αυτα του περσινου Δεκεμβρη.

garch

Περιβόητο Μέλος

O garch έγραψε στις 19:39, 07-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
Μα καλα σοβαρτα το πιστευεις αυτο;Το οτι εκλεισαν σχολειο στο ονομα μια γριπης ας πουμε ειναι εντελως τυχαιο;Το οτι την ΑΣΟΕΕ ο ιδιος ο πρυτανης την εκλεισε επισης λογω γριπης τυχαιο...Αν ειναι δυνατον..τοσες συλληψεις...μεχρι το ασυλο κατηργησαν στο ΑΠΘ προχθες και εδεσαν 7 ατομα και μετα μου λετε για καταληψεις..ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΡΕ που για αυτο τοσοι αγωνες εγιναν παμε μπρος για πισω και οχι για μπροστα ειναι να μην εξοργιζεσαι;Οποτε πριν πεις τι λεει ας ενημερωθεις λιγο πρωτα και μετα κανε ειρωνικες ερωτησεις...Επισης το οτι εκαναν ντου στο ρεσαλντο πολυ νομιμο ετσι; εκει δλδ που καθεσαι να σε μπαγλαρουν καποιοι μαλακες επειδη ετσι καυλωσαν γτ δεν θελουν να ακουγονται αυτες οι φωνες και να γινονται αυτες οι οποιες δρασεις.Επισης στο δημαρχειο που εγινε καταληψη στο κερατσινι επισης οσους μα οοσους ειχε μεσα τους επιασαν επισης...για ποια πουτανα ελευθερια μιλαμε; δεν υπαρχει ξεχαστε την καλα για δημοκρατια ουτε λογος...
Να σου πω, χαλάρωσε λίγο.
Αν θες να βλέπεις ό,τι διαβάζεις μονόπλευρα πρόβλημά σου, αλλά να σκέφτεσαι δύο φορές αυτά που διαβάζεις, πριν τα σχολιάσεις. Έκανες ένα τεράστιο ανούσιο σχόλιο πάνω στο θέμα του ασύλου εξαιτίας μιας φράσης που νομίζεις ότι είναι ειρωνική. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Η πρωτεύουσα χρήση μιας ερώτησης είναι η κάλυψη ενός κενού πληροφορίας/γνώσης. Ρώτησα λοιπόν για να καταλάβω τι εννοεί με αυτό:
Για το ΑΠΘ πχ δεν ήξερα. Μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση χωρίς να ψάχνουμε αφορμή να αρπαχτούμε με κάποιον?

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 19:48, 07-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Επειδη δηλαδη (ευτυχως) δεν εχουμε πολεμο θα πρεπει να ειμαστε ευτυχεις με τα προβληματα μας και να μην διεκδικουμε κατι παραπανω; Τι ηττοπαθης αντιληψη ειναι αυτη;
...μα τόσο καιρό, το μόνο που κάνουμε είναι μια ατέρμονη διαπίστωση "γνωστών" κοινωνικών προβλημάτων στην χώρα μας...αλλά δυστυχώς δεν προτείνουμε εφικτές λύσεις...και όχι γενικόλογες αοριστίες με τον τίτλο "λύσεις"...

σήμερα αρκετοί άνθρωποι (με ή χωρίς οικογένεια) στην χώρα μας, βρέθηκαν χωρίς δουλειά, σπίτι,...κτλ...
τι κάνει το κωλοκράτος γι' αυτούς, σήμερα 7 Δεκεμβρίου; ε; ε;

το να είμαστε αιθεροβάμωνες δεν κάνει καλό στην παρούσα άσχημη φάση που περνάει η χώρα μας...(αλλά και το παγκόσμιο στερέωμα)

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 19:53, 07-12-09:

Να σου πω, χαλάρωσε λίγο.
Αν θες να βλέπεις ό,τι διαβάζεις μονόπλευρα πρόβλημά σου, αλλά να σκέφτεσαι δύο φορές αυτά που διαβάζεις, πριν τα σχολιάσεις. Έκανες ένα τεράστιο ανούσιο σχόλιο πάνω στο θέμα του ασύλου εξαιτίας μιας φράσης που νομίζεις ότι είναι ειρωνική. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Η πρωτεύουσα χρήση μιας ερώτησης είναι η κάλυψη ενός κενού πληροφορίας/γνώσης. Ρώτησα λοιπόν για να καταλάβω τι εννοεί με αυτό:

Για το ΑΠΘ πχ δεν ήξερα. Μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση χωρίς να ψάχνουμε αφορμή να αρπαχτούμε με κάποιον?
ναι συγγνωμη για το υφος μου, εχεις δικιο απλα εχω ακουσει τοσα και τοσα που ολα μου φαινονται επιθετικα απο την τοση επιθεση.Ναι ειναι μια περιπτωση καταργησης ασυλου και εγινε προχθες με 7 συλληψεις.Νομιζω οτι πλεον περασε και πλαισιο οπου ο προαυλιος χωρος δεν αποτελει ασυλο παραμονο οι αιθουσες δεν ξερω με βεβαιοτητα αλλα ηταν ενα απο τα πολλα σημεια της αναθεωρησης του αρθρου 16.

garch

Περιβόητο Μέλος

O garch έγραψε στις 20:03, 07-12-09:

ναι συγγνωμη για το υφος μου, εχεις δικιο απλα εχω ακουσει τοσα και τοσα που ολα μου φαινονται επιθετικα απο την τοση επιθεση.Ναι ειναι μια περιπτωση καταργησης ασυλου και εγινε προχθες με 7 συλληψεις.Νομιζω οτι πλεον περασε και πλαισιο οπου ο προαυλιος χωρος δεν αποτελει ασυλο παραμονο οι αιθουσες δεν ξερω με βεβαιωτητα αλλα ηταν ενα απο τα πολλα σημεια της αναθεωρησης του αρθρου 16.
Παρακαλώ.
Είχα διαβάσει (εδώ νομίζω) ότι ρίξανε δακρυγόνα μέσα στο ΑΠΘ αλλά για συλλήψεις όχι.
Αν έχει όντως περάσει τέτοια ρύθμιση είναι όντως σοβαρό. Αλλά δεν θα γινόταν μεγάλος χαμός σε αυτή την περίπτωση? Τι βλακεία πάντως, σαν να υποχρεώνεις τους κουκουλοφόρους να διαρρήξουν τα κτήρια και να καταστρέφουν την περιοχή με κάλυψη...

mangkac

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mangkac
Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O mangkac έγραψε στις 20:12, 07-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από !Βάλια!
Έχω βαρεθεί να βλέπω υποκριτές. Στο σχολείο το 15μελές αποφάσισε να κάνουμε "αποχή" για να τιμήσουμε τον νεκρό Αλέξη. Τέλεια. Τα παιδιά άρχισαν να ζητοκραυγάζουν. Η πρόεδρος ζήτησε να κάτσουμε όλοι κάτω στην αυλή, και να μείνουμε σιωπηλοί.
Υπήρξαν αρκετές ομάδες παιδιών εδώ.Αυτοί που κάθισαν με την μία κάτω, αυτοί που το σκέφτηκαν λίγο και κάθισαν(εκεί ανήκω εγώ), αυτοί παραπονιόταν ότι το τζιν είναι ολοκαίνουριο ή μόλις τώρα τους το έπλυνε η μαμά τους, αλλά τελικά κάθισαν με την παρότρυνση των φίλων τους. Υπήρξαν και άλλοι, που έμειναν όρθιοι απο πάνω μας, με τον ύφος "κορόιδα". Και τελικά δεν ξέρω ποιος ήταν ο σωστός.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι κάτσαμε μία ώρα στην αυλή, και μετά φύγαμε. Πήγε ο καθένας σπίτι του, και μάλιστα πολλοί χαίρονταν με το ότι χάσαν το διαγώνισμα ιστορίας ή πληροφορικής. Άλλοι λέγαν ότι καλά το κάναν το παιδί, γιατί θα τους έβρισε τους αστυνομικούς...Και φυσικά το καθιερωμένο "και τι έκανε στα εξάρχεια τότε;".
Εγώ δεν ξέρω ούτε τι έκανε στα εξάρχεια, ούτε ποιος έφταιξε. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τραβάμε τα γεγονότα μέχρι εκεί που δεν πάει, και να αποσιωπιούμε με τόση τέχνη άλλα. Γιατί τελικά, ο θάνατος του παιδιού είναι αυτός που θα μας κάνει να χάσουμε μάθημα, και να δώσει την ευκαιρία στους γνωστούς αντεξουσιαστές να βγουν στους δρόμους σπάζοντας βιτρίνες. Στην τελική όμως, αυτοί είναι οι χειρότεροι λάτρεις της εξουσίας, αφού με την βία προσπαθούν να μας επιβάλουν τις απόψεις τους.
Είμαι γενικά μπερδεμένη όσο να αφορά το τι είναι σωστό και το τι όχι. Το αν το υπάρχον πολιτικό σύστημα μπορεί να σώσει την Ελλάδα μας. Μια φωνούλα πίσω στο μυαλό μου μου φωνάζει παρ'όλα αυτά ότι το να διαδηλώνουμε για την πολιτική κατάσταση είναι ηλίθιο. Γιατί εμείς είμαστε αυτοί που τους ψηφίσαμε, τους ΞΑΝΑψηφίσαμε, και συνεχίζουμε να τους ψηφίζουμε.

Πραγματικα σε πειραζει που εχασες μια μερα μαθημα για ενα παιδι που σκοτωθηκε περσι σαν σημερα και δεν σε πειραζει που χανεις 2-3 βδομαδες σχολειο απο την υποτιθεμενη θανητηφορο γριπη? Η μηπως επειδη το κανει το κρατος και οχι καποιο συντονιστικο ή επειδη καποιοι πιο ανοιχτομυαλοι καθηγητες -για πολλους χασομεριδες και χαραμοφαηδες- προτειναν να κανετε αποχη, εχει μεγαλυτερη ισχυ? Η μηπως το να μετρας τις απουσιες σου 1-1, αν οχι εσυ σιγουρα οι φιλοι σου(ολοι μας το καναμε), για να δεις ποτε θα πας 1η ωρα για καφε και οχι στο σχολειο ειναι περισσοτερο σημαντικο απο το να κανεις μια αποχη τον χρονο, για να δειξεις σε καποιους οτι απλα δεν συμφωνεις με αυτο-αυτα που εγινε-γινονται.

Και φυσικα θα υπαρχουν αυτοι που δεν θα παρουν σοβαρα μια αποχη, και φυσικα οι περισσοτεροι θα πανε για καφε αντι να ειναι στην καταληψη και φυσικα θα δεν θα πανε σε μια πορεια και θα κατσουν να παιξουν στα bnb. Και? Εσυ αν δεν μπορεις να τους δειξεις ποιο ειναι το σωστο, τουλαχιστον μην του μιμεισαι.

Και τελος εγω πιστευω το να διαδηλωνεις για κατι που πιστευεις ποτε δεν ειναι ηλιθιο. Δεν επελεξα εγω να βγει το πασοκ, ουτε να βγει υπουργος παιδειας η Δαμανακη, και αυτην την αρνηση μου πρεπει να την δειξω καπως αν θελω να τα εχω καλα με τον ευατο μου. Αν δεν δειξω την αρνηση μου, τοτε ναι ειμαι ηλιθιος και βολεμενος.
χαβαλές να γίνεται...

Αν είναι να κάνετε μια χώρα μπουρδέλο λόγω προσωπικών κόμπλεξ και ανικανοποίητης %$^%** για ολική σύγκρουση με το κατεστημένο, ας πάτε στους υπεύθυνους στα χλιδάτα υπουργεία, αν έχετε τα @@@@ να τα κάνετε γυαλιά-καρφιά εκφράζοντας την διαμμαρτυρία σας, αλλά όμως στις 4 Οκτωβρίου η χώρα υποδεχόταν τον Λαϊκιστή-Σωτήρα-Μεσσία Παπανδρέου...

ο κόσμος είναι μόνο για χειροκροτεί και για να ψηφίζει, όλα τα άλλα είναι ραπανάκια για την όρεξη

οι καλύτερες δημοκρατικές αποφάσεις για το κοινωνικό καλό, πέρνονται όταν υπάρχει ηρεμία και καθαρό μυαλό...και όχι εντάσεις αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης από την σκληρή καθημερινότητα...

εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώσετε το ενοίκιο διότι ο σπιτονοικοκύρης με πετάει στο δρόμο; εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου βρείτε δουλειά, διότι αύριο δεν θα μπορέσω
να επιβιώσω, να κάνω οικογένεια και να πληρώνω φόρους; εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου δώσετε πολλά λεφτά για να ικανοποιήσω τις καταναλωτικές μου ανάγκες (σαν ανθρώπινο ον με καταναλωτικά δικαιώματα); εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώσετε τα κωλοκρατικά παράβολα για τους "δωρεάν" διαγωνισμούς του δημοσίου (ΑΣΕΠ); (το κάθε παράβολο σε κάθε διαγωνισμό κοστίζει 40 ?, με δεδομένο ότι δεν είσαι επιτυχών με την πρώτη φορά και επίσης, δεν θέλω άλλη δουλειά από αυτή που μπορώ να κάνω ως πτυχιούχος ΑΕΙ) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε τα: βενζίνη, τέλη κυκλοφορίας, συνεργεία διότι δεν θα μπορέσω να κινούμε με το χλιδάτο αυτοκίνητο (προσωπικό δικαίωμα, να έχω χλιδάτο αυτοκίνητο) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε την διασκέδαση στα μπουζούκια (διότι σαν ανθρώπινο ον, έχω συνταγματικό δικαίωμα στην ψυχαγωγία);....

Εισαι πολυ βολεμενος αγορι μου. Κανεις δεν προκειται να σου δωσει να φας. Βγες να βρεις το φαι σου μονος σου.

Και οσον αφορα περι μη δυναμης των πολιτων και λοιπα γνωστα οπλα των εχοντων για να ειμαστε κλεισμενοι στο καβουκι μας, εμενα προσωπικα δεν μου λενε τιποτα. Το ξερω οτι με το να βγω και να φωναξω 2 ωρες στην πορεια δεν θα αλλαξει ο κοσμος, το ξερω οτι αν δεν γινω κομματοσκυλο παντα θα υπαρχουν διπλα μου πολλα απο αυτα, το ξερω οτι αν δεν ζητησω ρουσφετι καποιος αλλος θα ζητησει στην θεση μου και πολλα αλλα παραδειγματα. Ομως στο τελος θα πω οτι εχω αξιοπρεπεια γιατι τα καταφερα μονος μου, και δεν εγινα ενας απο αυτους.

Εν αντιθεση με σενα που παντα θα ψαχνεις ευθυνες στους αλλους, και θα γινεσαι ενας απο αυτους που τωρα καταδικαζεις απο τον ωραιο σου καναπε.

In Flames

Περιβόητο Μέλος

O In Flames έγραψε στις 20:37, 07-12-09:

χαβαλές να γίνεται...

να επιβιώσω, να κάνω οικογένεια και να πληρώνω φόρους; εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου δώσετε πολλά λεφτά για να ικανοποιήσω τις καταναλωτικές μου ανάγκες (σαν ανθρώπινο ον με καταναλωτικά δικαιώματα); εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώσετε τα κωλοκρατικά παράβολα για τους "δωρεάν" διαγωνισμούς του δημοσίου (ΑΣΕΠ); (το κάθε παράβολο σε κάθε διαγωνισμό κοστίζει 40 , με δεδομένο ότι δεν είσαι επιτυχών με την πρώτη φορά και επίσης, δεν θέλω άλλη δουλειά από αυτή που μπορώ να κάνω ως πτυχιούχος ΑΕΙ) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε τα: βενζίνη, τέλη κυκλοφορίας, συνεργεία διότι δεν θα μπορέσω να κινούμε με το χλιδάτο αυτοκίνητο (προσωπικό δικαίωμα, να έχω χλιδάτο αυτοκίνητο) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε την διασκέδαση στα μπουζούκια (διότι σαν ανθρώπινο ον, έχω συνταγματικό δικαίωμα στην ψυχαγωγία);....
μιλάς για στημένες πορείες και επαναστάσεις και σπασίματα...

και γω σου λέω ότι ένα παιδί 18-19 χρονών που δεν ανήκει ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ σχηματισμό ή κόμμα , δε μπορεί να έχει συμφέρον όταν κατεβαίνει στις πορείες και φωνάζει για ελευθερία , παιδεία και δικαιώματα.

Περισσότερο κάλυψη του πολιτικού σου κενού είναι να καταδικάζεις και να θεωρείς στημένα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Περισσότερο στημένη είναι η ίδια σου η θέση και ανάγεται σε βαθύτερα ζητήματα ψυχολογίας το γιατί το κάνεις. Ισοπέδωση όλων δηλαδή.

Εγώ πάντως απο το Πολυτεχνείο το 73-74 ΄βλέπω να μην άλλαξε τίποτα στην ουσία. ίδια τα αιτήματα.

Τριάντα πέντε χρόνια , η ίδια ιστορία : ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Και ποιός σου είπε ρε ψευτοδηθενοέξυπνε , προγραμματισμένο αμφισβητικό ρομπότ του ψευδοχάος στην ψευδαίσθηση της ψευδοζωής στον ψευτοτρόμο σου , ότι

οι αγωνιστές του δρόμου σου υποσχέθηκαν όλα αυτά που ζητάς???

Δεν κάνουμε φιλανθρωπίες , κάνουμε αγώνες.
Δεν είμαστε Μεσσίες που θα αλλάξουμε σε μία μέρα την κατάσταση , διαμαρτυρίες κάνουμε...

ΞΥΠΝΗΣΤΕ.

Κανείς διαδηλωτής δεν υποστήριξε ότι με την πορεία θα αλλάξει κάτι.

Απλά δε μας αρέσει και διαμαρτυρόμαστε , πρώτα την δικιά μου ζωή και συνείδηση θα αλλάξω και θα τα εφαρμόσω , και μετά την κοινωνία .

Να συμμετείχες και συ λοιπόν σε διαδηλώσεις για να διεκδικήσεις όλα αυτά που αιτείς...εμπρός.

αύριο κάνε κάλεσμα και διοργάνωσε πορεία.

Δεν θα αλλάξει τίποτα , αλλά θα ακουστείς.

Μα με την απραξία , ρε πούστη μου , δεν κοιτάς μπροστά , ΠΙΣΩ κοιτάς.

δε σου μίλησα για κόμματα και ιδεολογίες...

Πίστευε ό,τι θες , αλλά ό,τι κι αν είναι αυτό , διεκδίκησέ το.

ΑΜΑΝ γαμώτο , για όλα μας θεωρείτε υποκινούμενους και συμφεροντολόγους , άντε να , βγες να μας πολεμήσεις...

τι περιμένεις και μυξοκλαίς απο αυτά που υπόσχονται τα κόμματα.

τα κόμματα υπόσχονται , όχι εμείς...

μην απαιτείς απο μας να σου δώσουμε όλα αυτά...

Ο νοών νοείτο...

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 20:44, 07-12-09:

μιλάς για στημένες πορείες και επαναστάσεις και σπασίματα...

και γω σου λέω ότι ένα παιδί 18-19 χρονών που δεν ανήκει ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ σχηματισμό ή κόμμα , δε μπορεί να έχει συμφέρον όταν κατεβαίνει στις πορείες και φωνάζει για ελευθερία , παιδεία και δικαιώματα.

Περισσότερο κάλυψη του πολιτικού σου κενού είναι να καταδικάζεις και να θεωρείς στημένα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Περισσότερο στημένη είναι η ίδια σου η θέση και ανάγεται σε βαθύτερα ζητήματα ψυχολογίας το γιατί το κάνεις. Ισοπέδωση όλων δηλαδή.

Εγώ πάντως απο το Πολυτεχνείο το 73-74 ΄βλέπω να μην άλλαξε τίποτα στην ουσία. ίδια τα αιτήματα.

Τριάντα πέντε χρόνια , η ίδια ιστορία : ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Και ποιός σου είπε ρε ψευτοδηθενοέξυπνε , προγραμματισμένο αμφισβητικό ρομπότ του ψευδοχάος στην ψευδαίσθηση της ψευδοζωής στον ψευτοτρόμο σου , ότι

οι αγωνιστές του δρόμου σου υποσχέθηκαν όλα αυτά που ζητάς???

Δεν κάνουμε φιλανθρωπίες , κάνουμε αγώνες.
Δεν είμαστε Μεσσίες που θα αλλάξουμε σε μία μέρα την κατάσταση , διαμαρτυρίες κάνουμε...

ΞΥΠΝΗΣΤΕ.

Κανείς διαδηλωτής δεν υποστήριξε ότι με την πορεία θα αλλάξει κάτι.

Απλά δε μας αρέσει και διαμαρτυρόμαστε , πρώτα την δικιά μου ζωή και συνείδηση θα αλλάξω και θα τα εφαρμόσω , και μετά την κοινωνία .

Να συμμετείχες και συ λοιπόν σε διαδηλώσεις για να διεκδικήσεις όλα αυτά που αιτείς...εμπρός.

αύριο κάνε κάλεσμα και διοργάνωσε πορεία.

Δεν θα αλλάξει τίποτα , αλλά θα ακουστείς.

Μα με την απραξία , ρε πούστη μου , δεν κοιτάς μπροστά , ΠΙΣΩ κοιτάς.

δε σου μίλησα για κόμματα και ιδεολογίες...

Πίστευε ό,τι θες , αλλά ό,τι κι αν είναι αυτό , διεκδίκησέ το.

ΑΜΑΝ γαμώτο , για όλα μας θεωρείται υποκινούμενους και συμφεροντολόγους , άντε να , βγες να μας πολεμήσεις...

τι περιμένεις και μυξοκλαίς απο αυτά που υπόσχονται τα κόμματα.

τα κόμματα υπόσχονται , όχι εμείς...

μην απαιτείς απο μας να σου δώσουμε όλα αυτά...

Ο νοών νοείτο...
:no1: Ε μαα επιτελους ενα σωστο ποστ στα τοσα ανουσια εδω μεσα,μας τα χουν πρηξει οι βολεμενοι καναπεδακηδες οχι ρε πατε να κωλοχτυπηθειτε στα μπουζουκια...ετσι γινονται αλλαγες με το οτι φαμε οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο κωλος μας....ρε ποσο κοιμισηδες πια...ποσο....ολοι μ@@κλαινε αλλα απο την αλλη βριζουν οσους τουλαχιστον προσπαθουν τη μια φταινε οι κακοι που κλεινουν τις σχολες την αλλη φταινε τα ανυπαρχτα καψιματα σε μικρομαγαζα εε μα ελεος /....

In Flames

Περιβόητο Μέλος

O In Flames έγραψε στις 20:51, 07-12-09:

:no1: Ε μαα επιτελους ενα σωστο ποστ στα τοσα ανουσια εδω μεσα,μας τα χουν πρηξει οι βολεμενοι καναπεδακηδες οχι ρε πατε να κωλοχτυπηθειτε στα μπουζουκια...ετσι γινονται αλλαγες με το οτι φαμε οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο κωλος μας....ρε ποσο κοιμισηδες πια...ποσο....ολοι μ@@κλαινε αλλα απο την αλλη βριζουν οσους τουλαχιστον προσπαθουν τη μια φταινε οι κακοι που κλεινουν τις σχολες την αλλη φταινε τα ανυπαρχτα καψιματα σε μικρομαγαζα εε μα ελεος /....
μα ναι ρε γαμώτο , έλεος πια...

εμ δεν κάνουν τίποτα άλλο απο το να καταναλώνουν , εμ κάθονται έξω απο τον χορό και σχολιάζουν τα πάντα με απαξίωση.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Athena apo

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους