Νεκρός ο 16χρονος

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να βλέπω υποκριτές. Στο σχολείο το 15μελές αποφάσισε να κάνουμε "αποχή" για να τιμήσουμε τον νεκρό Αλέξη. Τέλεια. Τα παιδιά άρχισαν να ζητοκραυγάζουν. Η πρόεδρος ζήτησε να κάτσουμε όλοι κάτω στην αυλή, και να μείνουμε σιωπηλοί.
Υπήρξαν αρκετές ομάδες παιδιών εδώ.Αυτοί που κάθισαν με την μία κάτω, αυτοί που το σκέφτηκαν λίγο και κάθισαν(εκεί ανήκω εγώ), αυτοί παραπονιόταν ότι το τζιν είναι ολοκαίνουριο ή μόλις τώρα τους το έπλυνε η μαμά τους, αλλά τελικά κάθισαν με την παρότρυνση των φίλων τους. Υπήρξαν και άλλοι, που έμειναν όρθιοι απο πάνω μας, με τον ύφος "κορόιδα". Και τελικά δεν ξέρω ποιος ήταν ο σωστός.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι κάτσαμε μία ώρα στην αυλή, και μετά φύγαμε. Πήγε ο καθένας σπίτι του, και μάλιστα πολλοί χαίρονταν με το ότι χάσαν το διαγώνισμα ιστορίας ή πληροφορικής. Άλλοι λέγαν ότι καλά το κάναν το παιδί, γιατί θα τους έβρισε τους αστυνομικούς...Και φυσικά το καθιερωμένο "και τι έκανε στα εξάρχεια τότε;".
Εγώ δεν ξέρω ούτε τι έκανε στα εξάρχεια, ούτε ποιος έφταιξε. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τραβάμε τα γεγονότα μέχρι εκεί που δεν πάει, και να αποσιωπιούμε με τόση τέχνη άλλα. Γιατί τελικά, ο θάνατος του παιδιού είναι αυτός που θα μας κάνει να χάσουμε μάθημα, και να δώσει την ευκαιρία στους γνωστούς αντεξουσιαστές να βγουν στους δρόμους σπάζοντας βιτρίνες. Στην τελική όμως, αυτοί είναι οι χειρότεροι λάτρεις της εξουσίας, αφού με την βία προσπαθούν να μας επιβάλουν τις απόψεις τους.
Είμαι γενικά μπερδεμένη όσο να αφορά το τι είναι σωστό και το τι όχι. Το αν το υπάρχον πολιτικό σύστημα μπορεί να σώσει την Ελλάδα μας. Μια φωνούλα πίσω στο μυαλό μου μου φωνάζει παρ'όλα αυτά ότι το να διαδηλώνουμε για την πολιτική κατάσταση είναι ηλίθιο. Γιατί εμείς είμαστε αυτοί που τους ψηφίσαμε, τους ΞΑΝΑψηφίσαμε, και συνεχίζουμε να τους ψηφίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όσο για σένα krou, με τις συγκεχυμένες πληροφορίες αδυνατώ να καταλάβω τα αίτια και τους σκοπούς που κρύβονται πίσω από όλα αυτά τα τραγελαφικά γεγονότα, που μετά από 20 χρόνια θα κλαίμε για την κατάντιά μας. Αδιαφορώ για τα άγνωστα αποτελέσματα. Τελικά, αφού στο Πολυτεχνείο, πριν 30 χρόνια θέσαμε βάσεις για μια καλύτερη Ελλάδα που την θέλουμε...γιατί τώρα πάλι δεν είμαστε ευχαριστημένοι; Επαναστάτες δεν μας κυβερνούν; Οραματιστές δεν μας κυβερνούν; Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε; Μήπως είμαστε χορτάτοι και βαρεθήκαμε να τα ξύνουμε; Ας σκεφτούμε ότι άλλα άτομα στο πλανήτη αυτήν την στιγμή πεθαίνουν αβοήθητοι στον πλανήτη ή στερούνται ανθρωπίνων δικαιωμάτων και μεις ασχολούμαστε με στημένες επετείους, στημένες πορείες ρουτίνας, στημένες ειδήσεις των ΜΜΕ, στημένες δηλώσεις πολιτειακών καραγκιόζηδων, στημένα βίντεο (με άψογο μοντάζ εικόνων),...μέσα στην ζεστασιά του σπιτιού μας ή στους δρόμους της ήσυχης ειρηνικής πόλης μας. Θα σας έλεγα εγώ, αν θα λέγαμε φιλοσοφίες, αν είχαμε κανέναν πόλεμο (εφικτό γεγονός)...στο σημερινό παγκόσμιο κοινωνικοοικονομικοπολιτικό χάος..:)

...από την στιγμή που φτάσαμε να ξαναμιλάμε για το αυτονόητο δημοκρατικό θέμα του ασύλου,...κτλ εν έτει 2009, μάλλον έχουμε πρόβλημα λογικής μέσα στην παραλογική κοινωνία μας...

Υ.Σ.: Δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνω κανενός την άποψη ή την σκέψη...
Η ιστορία θα κρίνει, όσο αμερόληπτα γίνεται, τα έτη 1974-2010...:)


Ποιες συγκεχυμενες πληροφοριες; Αν αναφερεσαι στα επεισοδια, εγω δεν μιλαω για αυτα.
Οχι δε μας κυβερνουν επαναστατες, επειδη αρκετοι απο τους πολιτικους ηταν τοτε στο πολυτεχνειο και απαιτουσαν δημοκρατια δεν τους δινουν αυτοματως καποιο αλαθητο ή μπαινουν σε μια κατηγορια ατομων που θα πρεπει να ειμαστε ικανοποιημενοι μαζι τους με το οτιδηποτε κανουν και απορω με τη λογικη σου.
Φυσικα και να σκεφτουμε και τον υπολοιπο κοσμο αλλα αυτο γινεται δυσκολα οταν υπαρχουν και τοσα προβληματα στη χωρα (μπανανια την ανεβαζεις μπανανια την κατεβαζεις και τωρα λες να ξεχασουμε αυτα που μας απασχολουν και να ασχοληθουμε με αλλα;). Επειδη δηλαδη (ευτυχως) δεν εχουμε πολεμο θα πρεπει να ειμαστε ευτυχεις με τα προβληματα μας και να μην διεκδικουμε κατι παραπανω; Τι ηττοπαθης αντιληψη ειναι αυτη;

Και κατι τελευταιο, ολη την ωρα μιλας λες και το ηλικιακο φασμα του φορουμ ειναι 40-50 χρονων, λες και ΕΜΕΙΣ επιλεξαμε τους πολιτικους του σημερα (οκ καποιοι ψηφιζουν αλλα προφανως καμια σχεση με το συνολικο πληθυσμο) λες και ΕΜΕΙΣ επιλεγουμε ολα οσα συμβαινουν στη χωρα, παιδεια υγεια κτλ. Σου υπενθυμιζω οτι στο φορουμ ειναι η πλειοψηφια παιδια και εφηβοι οι οποιοι δεν διαμορφωνουν προς το παρον σχεδον τιποτα στην κοινωνια αλλα δεχονται τα σκατα που εχουν κανει οι προηγουμενοι. Και ακριβως επειδη δεχονται σκατα εγιναν γεγονοτα οπως αυτα του περσινου Δεκεμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μα καλα σοβαρτα το πιστευεις αυτο;Το οτι εκλεισαν σχολειο στο ονομα μια γριπης ας πουμε ειναι εντελως τυχαιο;Το οτι την ΑΣΟΕΕ ο ιδιος ο πρυτανης την εκλεισε επισης λογω γριπης τυχαιο...Αν ειναι δυνατον..τοσες συλληψεις...μεχρι το ασυλο κατηργησαν στο ΑΠΘ προχθες και εδεσαν 7 ατομα και μετα μου λετε για καταληψεις..ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΡΕ που για αυτο τοσοι αγωνες εγιναν παμε μπρος για πισω και οχι για μπροστα ειναι να μην εξοργιζεσαι;Οποτε πριν πεις τι λεει ας ενημερωθεις λιγο πρωτα και μετα κανε ειρωνικες ερωτησεις...Επισης το οτι εκαναν ντου στο ρεσαλντο πολυ νομιμο ετσι; εκει δλδ που καθεσαι να σε μπαγλαρουν καποιοι μαλακες επειδη ετσι καυλωσαν γτ δεν θελουν να ακουγονται αυτες οι φωνες και να γινονται αυτες οι οποιες δρασεις.Επισης στο δημαρχειο που εγινε καταληψη στο κερατσινι επισης οσους μα οοσους ειχε μεσα τους επιασαν επισης...για ποια πουτανα ελευθερια μιλαμε; δεν υπαρχει ξεχαστε την καλα για δημοκρατια ουτε λογος...

Να σου πω, χαλάρωσε λίγο.
Αν θες να βλέπεις ό,τι διαβάζεις μονόπλευρα πρόβλημά σου, αλλά να σκέφτεσαι δύο φορές αυτά που διαβάζεις, πριν τα σχολιάσεις. Έκανες ένα τεράστιο ανούσιο σχόλιο πάνω στο θέμα του ασύλου εξαιτίας μιας φράσης που νομίζεις ότι είναι ειρωνική. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Η πρωτεύουσα χρήση μιας ερώτησης είναι η κάλυψη ενός κενού πληροφορίας/γνώσης. Ρώτησα λοιπόν για να καταλάβω τι εννοεί με αυτό:
Τώρα θα παν να μας καταργήσουν και το άσυλο...
Για το ΑΠΘ πχ δεν ήξερα. Μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση χωρίς να ψάχνουμε αφορμή να αρπαχτούμε με κάποιον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Επειδη δηλαδη (ευτυχως) δεν εχουμε πολεμο θα πρεπει να ειμαστε ευτυχεις με τα προβληματα μας και να μην διεκδικουμε κατι παραπανω; Τι ηττοπαθης αντιληψη ειναι αυτη;

...μα τόσο καιρό, το μόνο που κάνουμε είναι μια ατέρμονη διαπίστωση "γνωστών" κοινωνικών προβλημάτων στην χώρα μας...αλλά δυστυχώς δεν προτείνουμε εφικτές λύσεις...και όχι γενικόλογες αοριστίες με τον τίτλο "λύσεις"...

σήμερα αρκετοί άνθρωποι (με ή χωρίς οικογένεια) στην χώρα μας, βρέθηκαν χωρίς δουλειά, σπίτι,...κτλ...
τι κάνει το κωλοκράτος γι' αυτούς, σήμερα 7 Δεκεμβρίου; ε; ε; :hmm:

το να είμαστε αιθεροβάμωνες δεν κάνει καλό στην παρούσα άσχημη φάση που περνάει η χώρα μας...(αλλά και το παγκόσμιο στερέωμα) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Να σου πω, χαλάρωσε λίγο.
Αν θες να βλέπεις ό,τι διαβάζεις μονόπλευρα πρόβλημά σου, αλλά να σκέφτεσαι δύο φορές αυτά που διαβάζεις, πριν τα σχολιάσεις. Έκανες ένα τεράστιο ανούσιο σχόλιο πάνω στο θέμα του ασύλου εξαιτίας μιας φράσης που νομίζεις ότι είναι ειρωνική. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Η πρωτεύουσα χρήση μιας ερώτησης είναι η κάλυψη ενός κενού πληροφορίας/γνώσης. Ρώτησα λοιπόν για να καταλάβω τι εννοεί με αυτό:

Για το ΑΠΘ πχ δεν ήξερα. Μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση χωρίς να ψάχνουμε αφορμή να αρπαχτούμε με κάποιον?

ναι συγγνωμη για το υφος μου, εχεις δικιο απλα εχω ακουσει τοσα και τοσα που ολα μου φαινονται επιθετικα απο την τοση επιθεση.Ναι ειναι μια περιπτωση καταργησης ασυλου και εγινε προχθες με 7 συλληψεις.Νομιζω οτι πλεον περασε και πλαισιο οπου ο προαυλιος χωρος δεν αποτελει ασυλο παραμονο οι αιθουσες δεν ξερω με βεβαιοτητα αλλα ηταν ενα απο τα πολλα σημεια της αναθεωρησης του αρθρου 16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ναι συγγνωμη για το υφος μου, εχεις δικιο απλα εχω ακουσει τοσα και τοσα που ολα μου φαινονται επιθετικα απο την τοση επιθεση.Ναι ειναι μια περιπτωση καταργησης ασυλου και εγινε προχθες με 7 συλληψεις.Νομιζω οτι πλεον περασε και πλαισιο οπου ο προαυλιος χωρος δεν αποτελει ασυλο παραμονο οι αιθουσες δεν ξερω με βεβαιωτητα αλλα ηταν ενα απο τα πολλα σημεια της αναθεωρησης του αρθρου 16.

Παρακαλώ.
Είχα διαβάσει (εδώ νομίζω) ότι ρίξανε δακρυγόνα μέσα στο ΑΠΘ αλλά για συλλήψεις όχι.
Αν έχει όντως περάσει τέτοια ρύθμιση είναι όντως σοβαρό. Αλλά δεν θα γινόταν μεγάλος χαμός σε αυτή την περίπτωση? Τι βλακεία πάντως, σαν να υποχρεώνεις τους κουκουλοφόρους να διαρρήξουν τα κτήρια και να καταστρέφουν την περιοχή με κάλυψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να βλέπω υποκριτές. Στο σχολείο το 15μελές αποφάσισε να κάνουμε "αποχή" για να τιμήσουμε τον νεκρό Αλέξη. Τέλεια. Τα παιδιά άρχισαν να ζητοκραυγάζουν. Η πρόεδρος ζήτησε να κάτσουμε όλοι κάτω στην αυλή, και να μείνουμε σιωπηλοί.
Υπήρξαν αρκετές ομάδες παιδιών εδώ.Αυτοί που κάθισαν με την μία κάτω, αυτοί που το σκέφτηκαν λίγο και κάθισαν(εκεί ανήκω εγώ), αυτοί παραπονιόταν ότι το τζιν είναι ολοκαίνουριο ή μόλις τώρα τους το έπλυνε η μαμά τους, αλλά τελικά κάθισαν με την παρότρυνση των φίλων τους. Υπήρξαν και άλλοι, που έμειναν όρθιοι απο πάνω μας, με τον ύφος "κορόιδα". Και τελικά δεν ξέρω ποιος ήταν ο σωστός.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι κάτσαμε μία ώρα στην αυλή, και μετά φύγαμε. Πήγε ο καθένας σπίτι του, και μάλιστα πολλοί χαίρονταν με το ότι χάσαν το διαγώνισμα ιστορίας ή πληροφορικής. Άλλοι λέγαν ότι καλά το κάναν το παιδί, γιατί θα τους έβρισε τους αστυνομικούς...Και φυσικά το καθιερωμένο "και τι έκανε στα εξάρχεια τότε;".
Εγώ δεν ξέρω ούτε τι έκανε στα εξάρχεια, ούτε ποιος έφταιξε. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τραβάμε τα γεγονότα μέχρι εκεί που δεν πάει, και να αποσιωπιούμε με τόση τέχνη άλλα. Γιατί τελικά, ο θάνατος του παιδιού είναι αυτός που θα μας κάνει να χάσουμε μάθημα, και να δώσει την ευκαιρία στους γνωστούς αντεξουσιαστές να βγουν στους δρόμους σπάζοντας βιτρίνες. Στην τελική όμως, αυτοί είναι οι χειρότεροι λάτρεις της εξουσίας, αφού με την βία προσπαθούν να μας επιβάλουν τις απόψεις τους.
Είμαι γενικά μπερδεμένη όσο να αφορά το τι είναι σωστό και το τι όχι. Το αν το υπάρχον πολιτικό σύστημα μπορεί να σώσει την Ελλάδα μας. Μια φωνούλα πίσω στο μυαλό μου μου φωνάζει παρ'όλα αυτά ότι το να διαδηλώνουμε για την πολιτική κατάσταση είναι ηλίθιο. Γιατί εμείς είμαστε αυτοί που τους ψηφίσαμε, τους ΞΑΝΑψηφίσαμε, και συνεχίζουμε να τους ψηφίζουμε.


Πραγματικα σε πειραζει που εχασες μια μερα μαθημα για ενα παιδι που σκοτωθηκε περσι σαν σημερα και δεν σε πειραζει που χανεις 2-3 βδομαδες σχολειο απο την υποτιθεμενη θανητηφορο γριπη? Η μηπως επειδη το κανει το κρατος και οχι καποιο συντονιστικο ή επειδη καποιοι πιο ανοιχτομυαλοι καθηγητες -για πολλους χασομεριδες και χαραμοφαηδες- προτειναν να κανετε αποχη, εχει μεγαλυτερη ισχυ? Η μηπως το να μετρας τις απουσιες σου 1-1, αν οχι εσυ σιγουρα οι φιλοι σου(ολοι μας το καναμε), για να δεις ποτε θα πας 1η ωρα για καφε και οχι στο σχολειο ειναι περισσοτερο σημαντικο απο το να κανεις μια αποχη τον χρονο, για να δειξεις σε καποιους οτι απλα δεν συμφωνεις με αυτο-αυτα που εγινε-γινονται.

Και φυσικα θα υπαρχουν αυτοι που δεν θα παρουν σοβαρα μια αποχη, και φυσικα οι περισσοτεροι θα πανε για καφε αντι να ειναι στην καταληψη και φυσικα θα δεν θα πανε σε μια πορεια και θα κατσουν να παιξουν στα bnb. Και? Εσυ αν δεν μπορεις να τους δειξεις ποιο ειναι το σωστο, τουλαχιστον μην του μιμεισαι.

Και τελος εγω πιστευω το να διαδηλωνεις για κατι που πιστευεις ποτε δεν ειναι ηλιθιο. Δεν επελεξα εγω να βγει το πασοκ, ουτε να βγει υπουργος παιδειας η Δαμανακη, και αυτην την αρνηση μου πρεπει να την δειξω καπως αν θελω να τα εχω καλα με τον ευατο μου. Αν δεν δειξω την αρνηση μου, τοτε ναι ειμαι ηλιθιος και βολεμενος.
-----------------------------------------
χαβαλές να γίνεται...

οι ευθύνες πρέπει να αποδίδονται εκεί που πρέπει...

Αν είναι να κάνετε μια χώρα μπουρδέλο λόγω προσωπικών κόμπλεξ και ανικανοποίητης %$^%** για ολική σύγκρουση με το κατεστημένο, ας πάτε στους υπεύθυνους στα χλιδάτα υπουργεία, αν έχετε τα @@@@ να τα κάνετε γυαλιά-καρφιά εκφράζοντας την διαμμαρτυρία σας, αλλά όμως στις 4 Οκτωβρίου η χώρα υποδεχόταν τον Λαϊκιστή-Σωτήρα-Μεσσία Παπανδρέου...:D:lol::lol:

αυτές οι αντιφάσεις με κάνουν και γελάω κλάνοντας...:D:lol::lol::lol:

ο κόσμος είναι μόνο για χειροκροτεί και για να ψηφίζει, όλα τα άλλα είναι ραπανάκια για την όρεξη

(μια οδυνηρή αρρωστημένη μεταπολεμική Ελληνική πραγματικότητα...:( :sick: )

Όσο για σένα krou, με τις συγκεχυμένες πληροφορίες αδυνατώ να καταλάβω τα αίτια και τους σκοπούς που κρύβονται πίσω από όλα αυτά τα τραγελαφικά γεγονότα, που μετά από 20 χρόνια θα κλαίμε για την κατάντιά μας. Αδιαφορώ για τα άγνωστα αποτελέσματα. Τελικά, αφού στο Πολυτεχνείο, πριν 30 χρόνια θέσαμε βάσεις για μια καλύτερη Ελλάδα που την θέλουμε...γιατί τώρα πάλι δεν είμαστε ευχαριστημένοι; Επαναστάτες δεν μας κυβερνούν; Οραματιστές δεν μας κυβερνούν; Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε; Μήπως είμαστε χορτάτοι και βαρεθήκαμε να τα ξύνουμε; Ας σκεφτούμε ότι άλλα άτομα στο πλανήτη αυτήν την στιγμή πεθαίνουν αβοήθητοι στον πλανήτη ή στερούνται ανθρωπίνων δικαιωμάτων και μεις ασχολούμαστε με στημένες επετείους, στημένες πορείες ρουτίνας, στημένες ειδήσεις των ΜΜΕ, στημένες δηλώσεις πολιτειακών καραγκιόζηδων, στημένα βίντεο (με άψογο μοντάζ εικόνων),...μέσα στην ζεστασιά του σπιτιού μας ή στους δρόμους της ήσυχης ειρηνικής πόλης μας. Θα σας έλεγα εγώ, αν θα λέγαμε φιλοσοφίες, αν είχαμε κανέναν πόλεμο (εφικτό γεγονός)...στο σημερινό παγκόσμιο κοινωνικοοικονομικοπολιτικό χάος..:)

...από την στιγμή που φτάσαμε να ξαναμιλάμε για το αυτονόητο δημοκρατικό θέμα του ασύλου,...κτλ εν έτει 2009, μάλλον έχουμε πρόβλημα λογικής μέσα στην παραλογική κοινωνία μας...

Υ.Σ.: Δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνω κανενός την άποψη ή την σκέψη...
Η ιστορία θα κρίνει, όσο αμερόληπτα γίνεται, τα έτη 1974-2010...:)


οι καλύτερες δημοκρατικές αποφάσεις για το κοινωνικό καλό, πέρνονται όταν υπάρχει ηρεμία και καθαρό μυαλό...και όχι εντάσεις αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης από την σκληρή καθημερινότητα...

εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώσετε το ενοίκιο διότι ο σπιτονοικοκύρης με πετάει στο δρόμο; εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου βρείτε δουλειά, διότι αύριο δεν θα μπορέσω
να επιβιώσω, να κάνω οικογένεια και να πληρώνω φόρους; εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου δώσετε πολλά λεφτά για να ικανοποιήσω τις καταναλωτικές μου ανάγκες (σαν ανθρώπινο ον με καταναλωτικά δικαιώματα); εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώσετε τα κωλοκρατικά παράβολα για τους "δωρεάν" διαγωνισμούς του δημοσίου (ΑΣΕΠ); (το κάθε παράβολο σε κάθε διαγωνισμό κοστίζει 40 ?, με δεδομένο ότι δεν είσαι επιτυχών με την πρώτη φορά και επίσης, δεν θέλω άλλη δουλειά από αυτή που μπορώ να κάνω ως πτυχιούχος ΑΕΙ) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε τα: βενζίνη, τέλη κυκλοφορίας, συνεργεία διότι δεν θα μπορέσω να κινούμε με το χλιδάτο αυτοκίνητο (προσωπικό δικαίωμα, να έχω χλιδάτο αυτοκίνητο) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε την διασκέδαση στα μπουζούκια (διότι σαν ανθρώπινο ον, έχω συνταγματικό δικαίωμα στην ψυχαγωγία);....:hmm:


Εισαι πολυ βολεμενος αγορι μου. Κανεις δεν προκειται να σου δωσει να φας. Βγες να βρεις το φαι σου μονος σου.

Και οσον αφορα περι μη δυναμης των πολιτων και λοιπα γνωστα οπλα των εχοντων για να ειμαστε κλεισμενοι στο καβουκι μας, εμενα προσωπικα δεν μου λενε τιποτα. Το ξερω οτι με το να βγω και να φωναξω 2 ωρες στην πορεια δεν θα αλλαξει ο κοσμος, το ξερω οτι αν δεν γινω κομματοσκυλο παντα θα υπαρχουν διπλα μου πολλα απο αυτα, το ξερω οτι αν δεν ζητησω ρουσφετι καποιος αλλος θα ζητησει στην θεση μου και πολλα αλλα παραδειγματα. Ομως στο τελος θα πω οτι εχω αξιοπρεπεια γιατι τα καταφερα μονος μου, και δεν εγινα ενας απο αυτους.

Εν αντιθεση με σενα που παντα θα ψαχνεις ευθυνες στους αλλους, και θα γινεσαι ενας απο αυτους που τωρα καταδικαζεις απο τον ωραιο σου καναπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
χαβαλές να γίνεται...

οι ευθύνες πρέπει να αποδίδονται εκεί που πρέπει...

Αν είναι να κάνετε μια χώρα μπουρδέλο λόγω προσωπικών κόμπλεξ και ανικανοποίητης %$^%** για ολική σύγκρουση με το κατεστημένο, ας πάτε στους υπεύθυνους στα χλιδάτα υπουργεία, αν έχετε τα @@@@ να τα κάνετε γυαλιά-καρφιά εκφράζοντας την διαμμαρτυρία σας, αλλά όμως στις 4 Οκτωβρίου η χώρα υποδεχόταν τον Λαϊκιστή-Σωτήρα-Μεσσία Παπανδρέου...:D:lol::lol:

αυτές οι αντιφάσεις με κάνουν και γελάω κλάνοντας...:D:lol::lol::lol:

ο κόσμος είναι μόνο για χειροκροτεί και για να ψηφίζει, όλα τα άλλα είναι ραπανάκια για την όρεξη

(μια οδυνηρή αρρωστημένη μεταπολεμική Ελληνική πραγματικότητα...:( :sick: )

Όσο για σένα krou, με τις συγκεχυμένες πληροφορίες αδυνατώ να καταλάβω τα αίτια και τους σκοπούς που κρύβονται πίσω από όλα αυτά τα τραγελαφικά γεγονότα, που μετά από 20 χρόνια θα κλαίμε για την κατάντιά μας. Αδιαφορώ για τα άγνωστα αποτελέσματα. Τελικά, αφού στο Πολυτεχνείο, πριν 30 χρόνια θέσαμε βάσεις για μια καλύτερη Ελλάδα που την θέλουμε...γιατί τώρα πάλι δεν είμαστε ευχαριστημένοι; Επαναστάτες δεν μας κυβερνούν; Οραματιστές δεν μας κυβερνούν; Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε; Μήπως είμαστε χορτάτοι και βαρεθήκαμε να τα ξύνουμε; Ας σκεφτούμε ότι άλλα άτομα στο πλανήτη αυτήν την στιγμή πεθαίνουν αβοήθητοι στον πλανήτη ή στερούνται ανθρωπίνων δικαιωμάτων και μεις ασχολούμαστε με στημένες επετείους, στημένες πορείες ρουτίνας, στημένες ειδήσεις των ΜΜΕ, στημένες δηλώσεις πολιτειακών καραγκιόζηδων, στημένα βίντεο (με άψογο μοντάζ εικόνων),...μέσα στην ζεστασιά του σπιτιού μας ή στους δρόμους της ήσυχης ειρηνικής πόλης μας. Θα σας έλεγα εγώ, αν θα λέγαμε φιλοσοφίες, αν είχαμε κανέναν πόλεμο (εφικτό γεγονός)...στο σημερινό παγκόσμιο κοινωνικοοικονομικοπολιτικό χάος..:)

...από την στιγμή που φτάσαμε να ξαναμιλάμε για το αυτονόητο δημοκρατικό θέμα του ασύλου,...κτλ εν έτει 2009, μάλλον έχουμε πρόβλημα λογικής μέσα στην παραλογική κοινωνία μας...

Υ.Σ.: Δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνω κανενός την άποψη ή την σκέψη...
Η ιστορία θα κρίνει, όσο αμερόληπτα γίνεται, τα έτη 1974-2010...:)


οι καλύτερες δημοκρατικές αποφάσεις για το κοινωνικό καλό, πέρνονται όταν υπάρχει ηρεμία και καθαρό μυαλό...και όχι εντάσεις αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης από την σκληρή καθημερινότητα...

εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώσετε το ενοίκιο διότι ο σπιτονοικοκύρης με πετάει στο δρόμο; εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου βρείτε δουλειά, διότι αύριο δεν θα μπορέσω
να επιβιώσω, να κάνω οικογένεια και να πληρώνω φόρους; εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου δώσετε πολλά λεφτά για να ικανοποιήσω τις καταναλωτικές μου ανάγκες (σαν ανθρώπινο ον με καταναλωτικά δικαιώματα); εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώσετε τα κωλοκρατικά παράβολα για τους "δωρεάν" διαγωνισμούς του δημοσίου (ΑΣΕΠ); (το κάθε παράβολο σε κάθε διαγωνισμό κοστίζει 40 , με δεδομένο ότι δεν είσαι επιτυχών με την πρώτη φορά και επίσης, δεν θέλω άλλη δουλειά από αυτή που μπορώ να κάνω ως πτυχιούχος ΑΕΙ) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε τα: βενζίνη, τέλη κυκλοφορίας, συνεργεία διότι δεν θα μπορέσω να κινούμε με το χλιδάτο αυτοκίνητο (προσωπικό δικαίωμα, να έχω χλιδάτο αυτοκίνητο) εσείς όλοι οι επαναστάτες του δρόμου, έχετε να μου πληρώστε την διασκέδαση στα μπουζούκια (διότι σαν ανθρώπινο ον, έχω συνταγματικό δικαίωμα στην ψυχαγωγία);....:hmm:

μιλάς για στημένες πορείες και επαναστάσεις και σπασίματα...

και γω σου λέω ότι ένα παιδί 18-19 χρονών που δεν ανήκει ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ σχηματισμό ή κόμμα , δε μπορεί να έχει συμφέρον όταν κατεβαίνει στις πορείες και φωνάζει για ελευθερία , παιδεία και δικαιώματα.

Περισσότερο κάλυψη του πολιτικού σου κενού είναι να καταδικάζεις και να θεωρείς στημένα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Περισσότερο στημένη είναι η ίδια σου η θέση και ανάγεται σε βαθύτερα ζητήματα ψυχολογίας το γιατί το κάνεις. Ισοπέδωση όλων δηλαδή.

Εγώ πάντως απο το Πολυτεχνείο το 73-74 ΄βλέπω να μην άλλαξε τίποτα στην ουσία. ίδια τα αιτήματα.


Τριάντα πέντε χρόνια , η ίδια ιστορία : ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.


Και ποιός σου είπε ρε ψευτοδηθενοέξυπνε , προγραμματισμένο αμφισβητικό ρομπότ του ψευδοχάος στην ψευδαίσθηση της ψευδοζωής στον ψευτοτρόμο σου , ότι

οι αγωνιστές του δρόμου σου υποσχέθηκαν όλα αυτά που ζητάς???

Δεν κάνουμε φιλανθρωπίες , κάνουμε αγώνες.
Δεν είμαστε Μεσσίες που θα αλλάξουμε σε μία μέρα την κατάσταση , διαμαρτυρίες κάνουμε...

ΞΥΠΝΗΣΤΕ.

Κανείς διαδηλωτής δεν υποστήριξε ότι με την πορεία θα αλλάξει κάτι.

Απλά δε μας αρέσει και διαμαρτυρόμαστε , πρώτα την δικιά μου ζωή και συνείδηση θα αλλάξω και θα τα εφαρμόσω , και μετά την κοινωνία .

Να συμμετείχες και συ λοιπόν σε διαδηλώσεις για να διεκδικήσεις όλα αυτά που αιτείς...εμπρός.

αύριο κάνε κάλεσμα και διοργάνωσε πορεία.

Δεν θα αλλάξει τίποτα , αλλά θα ακουστείς.

Μα με την απραξία , ρε πούστη μου , δεν κοιτάς μπροστά , ΠΙΣΩ κοιτάς.

δε σου μίλησα για κόμματα και ιδεολογίες...

Πίστευε ό,τι θες , αλλά ό,τι κι αν είναι αυτό , διεκδίκησέ το.


ΑΜΑΝ γαμώτο , για όλα μας θεωρείτε υποκινούμενους και συμφεροντολόγους , άντε να , βγες να μας πολεμήσεις...

τι περιμένεις και μυξοκλαίς απο αυτά που υπόσχονται τα κόμματα.

τα κόμματα υπόσχονται , όχι εμείς...

μην απαιτείς απο μας να σου δώσουμε όλα αυτά...



Ο νοών νοείτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
μιλάς για στημένες πορείες και επαναστάσεις και σπασίματα...

και γω σου λέω ότι ένα παιδί 18-19 χρονών που δεν ανήκει ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ σχηματισμό ή κόμμα , δε μπορεί να έχει συμφέρον όταν κατεβαίνει στις πορείες και φωνάζει για ελευθερία , παιδεία και δικαιώματα.

Περισσότερο κάλυψη του πολιτικού σου κενού είναι να καταδικάζεις και να θεωρείς στημένα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Περισσότερο στημένη είναι η ίδια σου η θέση και ανάγεται σε βαθύτερα ζητήματα ψυχολογίας το γιατί το κάνεις. Ισοπέδωση όλων δηλαδή.

Εγώ πάντως απο το Πολυτεχνείο το 73-74 ΄βλέπω να μην άλλαξε τίποτα στην ουσία. ίδια τα αιτήματα.


Τριάντα πέντε χρόνια , η ίδια ιστορία : ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.


Και ποιός σου είπε ρε ψευτοδηθενοέξυπνε , προγραμματισμένο αμφισβητικό ρομπότ του ψευδοχάος στην ψευδαίσθηση της ψευδοζωής στον ψευτοτρόμο σου , ότι

οι αγωνιστές του δρόμου σου υποσχέθηκαν όλα αυτά που ζητάς???

Δεν κάνουμε φιλανθρωπίες , κάνουμε αγώνες.
Δεν είμαστε Μεσσίες που θα αλλάξουμε σε μία μέρα την κατάσταση , διαμαρτυρίες κάνουμε...

ΞΥΠΝΗΣΤΕ.

Κανείς διαδηλωτής δεν υποστήριξε ότι με την πορεία θα αλλάξει κάτι.

Απλά δε μας αρέσει και διαμαρτυρόμαστε , πρώτα την δικιά μου ζωή και συνείδηση θα αλλάξω και θα τα εφαρμόσω , και μετά την κοινωνία .

Να συμμετείχες και συ λοιπόν σε διαδηλώσεις για να διεκδικήσεις όλα αυτά που αιτείς...εμπρός.

αύριο κάνε κάλεσμα και διοργάνωσε πορεία.

Δεν θα αλλάξει τίποτα , αλλά θα ακουστείς.

Μα με την απραξία , ρε πούστη μου , δεν κοιτάς μπροστά , ΠΙΣΩ κοιτάς.

δε σου μίλησα για κόμματα και ιδεολογίες...

Πίστευε ό,τι θες , αλλά ό,τι κι αν είναι αυτό , διεκδίκησέ το.


ΑΜΑΝ γαμώτο , για όλα μας θεωρείται υποκινούμενους και συμφεροντολόγους , άντε να , βγες να μας πολεμήσεις...

τι περιμένεις και μυξοκλαίς απο αυτά που υπόσχονται τα κόμματα.

τα κόμματα υπόσχονται , όχι εμείς...

μην απαιτείς απο μας να σου δώσουμε όλα αυτά...



Ο νοών νοείτο...

:no1: Ε μαα επιτελους ενα σωστο ποστ στα τοσα ανουσια εδω μεσα,μας τα χουν πρηξει οι βολεμενοι καναπεδακηδες οχι ρε πατε να κωλοχτυπηθειτε στα μπουζουκια...ετσι γινονται αλλαγες με το οτι φαμε οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο κωλος μας....ρε ποσο κοιμισηδες πια...ποσο....ολοι μ@@κλαινε αλλα απο την αλλη βριζουν οσους τουλαχιστον προσπαθουν τη μια φταινε οι κακοι που κλεινουν τις σχολες την αλλη φταινε τα ανυπαρχτα καψιματα σε μικρομαγαζα εε μα ελεος /....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
:no1: Ε μαα επιτελους ενα σωστο ποστ στα τοσα ανουσια εδω μεσα,μας τα χουν πρηξει οι βολεμενοι καναπεδακηδες οχι ρε πατε να κωλοχτυπηθειτε στα μπουζουκια...ετσι γινονται αλλαγες με το οτι φαμε οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο κωλος μας....ρε ποσο κοιμισηδες πια...ποσο....ολοι μ@@κλαινε αλλα απο την αλλη βριζουν οσους τουλαχιστον προσπαθουν τη μια φταινε οι κακοι που κλεινουν τις σχολες την αλλη φταινε τα ανυπαρχτα καψιματα σε μικρομαγαζα εε μα ελεος /....

μα ναι ρε γαμώτο , έλεος πια...

εμ δεν κάνουν τίποτα άλλο απο το να καταναλώνουν , εμ κάθονται έξω απο τον χορό και σχολιάζουν τα πάντα με απαξίωση.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
...μα τόσο καιρό, το μόνο που κάνουμε είναι μια ατέρμονη διαπίστωση "γνωστών" κοινωνικών προβλημάτων στην χώρα μας...αλλά δυστυχώς δεν προτείνουμε εφικτές λύσεις...και όχι γενικόλογες αοριστίες με τον τίτλο "λύσεις"...

σήμερα αρκετοί άνθρωποι (με ή χωρίς οικογένεια) στην χώρα μας, βρέθηκαν χωρίς δουλειά, σπίτι,...κτλ...
τι κάνει το κωλοκράτος γι' αυτούς, σήμερα 7 Δεκεμβρίου; ε; ε; :hmm:

το να είμαστε αιθεροβάμωνες δεν κάνει καλό στην παρούσα άσχημη φάση που περνάει η χώρα μας...(αλλά και το παγκόσμιο στερέωμα) :(

Αυτο το κανεις εσυ, οχι αυτοι που κατεβαινουν στους δρομους, που προσπαθουν να ξυπνησουν συνειδησεις με εκδηλωσεις, συνελευσεις, ομιλιες, συζητησεις κτλ. και να αλλαξουν εστω και κατι μικρο στη χωρα. Γιατι το να αλλαξεις συνειδησεις ειναι το σημαντικοτερο αυτη τη στιγμη καθως απο εκει ξεκινανε ολα.
Το κρατος πιθανοτατα δε θα κανει τιποτα αν οι ιδιοι δεν βγουν να διεκδικησουν αυτα που τους ανηκουν, οπως βγηκαν οι γαλακτοπαραγωγοι προσφατα, για παραδειγμα. Δε προκειται να σου δοθει τιποτα απλα επειδη το θελεις σε αυτη την κοινωνια.
Συμφωνω με το τελευταιο μεγαλο ποστ του inflames.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
μιλάς για στημένες πορείες και επαναστάσεις και σπασίματα...

και γω σου λέω ότι ένα παιδί 18-19 χρονών που δεν ανήκει ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ σχηματισμό ή κόμμα , δε μπορεί να έχει συμφέρον όταν κατεβαίνει στις πορείες και φωνάζει για ελευθερία , παιδεία και δικαιώματα.

Περισσότερο κάλυψη του πολιτικού σου κενού είναι να καταδικάζεις και να θεωρείς στημένα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Περισσότερο στημένη είναι η ίδια σου η θέση και ανάγεται σε βαθύτερα ζητήματα ψυχολογίας το γιατί το κάνεις. Ισοπέδωση όλων δηλαδή.

Εγώ πάντως απο το Πολυτεχνείο το 73-74 ΄βλέπω να μην άλλαξε τίποτα στην ουσία. ίδια τα αιτήματα.


Τριάντα πέντε χρόνια , η ίδια ιστορία : ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.


Και ποιός σου είπε ρε ψευτοδηθενοέξυπνε , προγραμματισμένο αμφισβητικό ρομπότ του ψευδοχάος στην ψευδαίσθηση της ψευδοζωής στον ψευτοτρόμο σου , ότι

οι αγωνιστές του δρόμου σου υποσχέθηκαν όλα αυτά που ζητάς???

Δεν κάνουμε φιλανθρωπίες , κάνουμε αγώνες.
Δεν είμαστε Μεσσίες που θα αλλάξουμε σε μία μέρα την κατάσταση , διαμαρτυρίες κάνουμε...

ΞΥΠΝΗΣΤΕ.

Κανείς διαδηλωτής δεν υποστήριξε ότι με την πορεία θα αλλάξει κάτι.

Απλά δε μας αρέσει και διαμαρτυρόμαστε , πρώτα την δικιά μου ζωή και συνείδηση θα αλλάξω και θα τα εφαρμόσω , και μετά την κοινωνία .

Να συμμετείχες και συ λοιπόν σε διαδηλώσεις για να διεκδικήσεις όλα αυτά που αιτείς...εμπρός.

αύριο κάνε κάλεσμα και διοργάνωσε πορεία.

Δεν θα αλλάξει τίποτα , αλλά θα ακουστείς.

Μα με την απραξία , ρε πούστη μου , δεν κοιτάς μπροστά , ΠΙΣΩ κοιτάς.

δε σου μίλησα για κόμματα και ιδεολογίες...

Πίστευε ό,τι θες , αλλά ό,τι κι αν είναι αυτό , διεκδίκησέ το.


ΑΜΑΝ γαμώτο , για όλα μας θεωρείται υποκινούμενους και συμφεροντολόγους , άντε να , βγες να μας πολεμήσεις...

τι περιμένεις και μυξοκλαίς απο αυτά που υπόσχονται τα κόμματα.

τα κόμματα υπόσχονται , όχι εμείς...

μην απαιτείς απο μας να σου δώσουμε όλα αυτά...



Ο νοών νοείτο...


+1 και απο μενα.

Δεν με ενδιαφερει ουτε συμφωνω ουτε με τα εστω και συμβολικα καψιματα σε τραπεζες ουτε με τους κουκουλοφορους. Απλα ξερω οτι ολοι ειμαστε δυσαρεστημενοι με την παρουσα κατασταση, αλλα ουτε το 1% απο αυτους δεν κατεβαινει στους δρομους για να φωναξει για οτι του αξιζει και πρεπει να εχει.

Εγω ξερω οτι σε μια πανεκπαιδευτικη πορεια στην Αθηνα μαζευτηκαν φετος 10.000 ατομα, εκ των οποιων οι μισοι γεροντες. Κανεις δεν μιλησε για εξεγερση ουτε να επελθουμε σε αναρχια, απλα οι 10.000 να γινουν 100.000 την επομενη φορα. Αλλα με την λογικη του ωχαδελφισμου και του βολεματος μονο πισω μπορουμε να παμε. Στους δρομους ολοι ειμαστε αδελφια, αριστεροι, ανεξαρτητοι, αντεξουσιαστες, αναρχικοι, κνιτες, εργατες, απλοι αγανακτισμενοι.. Αυτο πρεπει να καταλαβουμε μπας και ξυπνησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mangkac:
Πραγματικα σε πειραζει που εχασες μια μερα μαθημα για ενα παιδι που σκοτωθηκε περσι σαν σημερα και δεν σε πειραζει που χανεις 2-3 βδομαδες σχολειο απο την υποτιθεμενη θανητηφορο γριπη? Η μηπως επειδη το κανει το κρατος και οχι καποιο συντονιστικο ή επειδη καποιοι πιο ανοιχτομυαλοι καθηγητες -για πολλους χασομεριδες και χαραμοφαηδες- προτειναν να κανετε αποχη, εχει μεγαλυτερη ισχυ? Η μηπως το να μετρας τις απουσιες σου 1-1, αν οχι εσυ σιγουρα οι φιλοι σου(ολοι μας το καναμε), για να δεις ποτε θα πας 1η ωρα για καφε και οχι στο σχολειο ειναι περισσοτερο σημαντικο απο το να κανεις μια αποχη τον χρονο, για να δειξεις σε καποιους οτι απλα δεν συμφωνεις με αυτο-αυτα που εγινε-γινονται.

Και φυσικα θα υπαρχουν αυτοι που δεν θα παρουν σοβαρα μια αποχη, και φυσικα οι περισσοτεροι θα πανε για καφε αντι να ειναι στην καταληψη και φυσικα θα δεν θα πανε σε μια πορεια και θα κατσουν να παιξουν στα bnb. Και? Εσυ αν δεν μπορεις να τους δειξεις ποιο ειναι το σωστο, τουλαχιστον μην του μιμεισαι.

Και τελος εγω πιστευω το να διαδηλωνεις για κατι που πιστευεις ποτε δεν ειναι ηλιθιο. Δεν επελεξα εγω να βγει το πασοκ, ουτε να βγει υπουργος παιδειας η Δαμανακη, και αυτην την αρνηση μου πρεπει να την δειξω καπως αν θελω να τα εχω καλα με τον ευατο μου. Αν δεν δειξω την αρνηση μου, τοτε ναι ειμαι ηλιθιος και βολεμενος.
Ναι με πειράζει πάρα πάρα πολύ να βγαίνουν όλα τα μαλακισμένα και να χαίρονται που χάσαν μάθημα, χωρίς να έχουν την παραμικρή συναίσθηση του τι γίνεται και του τι κάνουν. Γιατί ξέρω ότι δεν υπάρχει ούτε ένας, που να κατάλαβε ΤΙ ακριβώς έγινε. Γιατί με ενοχλεί να αμαβρώνεται η φήμη του παιδιού, λέγοντας καλά να πάθει τέτοιος που ήταν. Αυτό όχι...δεν με πειράζει τελικά. Με εξαγριώνει.
Δεν με νοιάζουν οι απουσίες, ποτέ δεν με ένοιαζαν. Σκέφτομαι να πάω στην πορεία την πέμπτη. Αλλά μάντεψε ποιοι είναι οι δισταγμοί μου.
Δεν θέλω να επαναλαμβάνω ξανά τα ίδια και τα ίδια...Νομίζω ότι είπα τις σκέψεις μου πάνω στο θέμα, και άμα ξαναδιαβάσεις το ποστ μου θα απαντηθούν όλες οι ερωτήσεις σου:).



Όσο για τις διαδηλώσεις...Είναι μια μεγάλη κουβέντα. Ποτέ δεν ήμουν των άκρων. Φυσικά και δεν λέω σταματήστε τις διαδηλώσεις. Εκεί ουσιαστικά σταματάει η ελευθερία. Όμως λέω το τετριμένο "η ελευθερία σταματάει εκεί που αρχίζει να καταπατάται η ελευθερία του διπλανού σου". Και με όλα τα επακόλουθα των διαδηλώσεων, φυσικά και καταπατάται η ελευθερία άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Eπειδή έχω λάθος σε όλα όσα έχω πει σύμφωνα με τους προλαλήσαντες...γιατί στην χώρα μας, έχουμε άλυτα αιωνίως διογκωμένα κοινωνικά προβλήματα, και είμαστε μόνο 10.000.000 μαλάκες; Αν ήμασταν 2 δις, όπως η Κίνα, τι θα κάναμε τότε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν θα αλλάξει τίποτα , αλλά θα ακουστείς.

Συνεπώς? Αφού δεν αλλάζει, δεν κάνεις κάτι. Είναι μεν αγώνας, αλλά ανούσιος. Θα μου πεις, αισθάνεσαι ότι προσπαθείς, ότι δεν μένεις άπραγος, ναι οκ, so? Κι εγώ αν σπρώχνω ένα βουνό για να το μετακινήσω, προσπαθώ. Αλλά ποιο το νόημα?

Μπορείς όμως να αρχίσεις να ψάχνεις άλλους τρόπους από το να το σπρώχνεις. Δεν είπα να μην προσπαθήσεις.

Όσο για μένα, τον τρόπο δεν τον ξέρω φυσικά. Προσπαθώ όμως μέσα από την καθημερινή μου ζωή, από τα πιο απλά πράματα. Και νομίζω ότι αν το κάνανε αυτό όλοι όσοι είναι δυσαρεστημένοι με το σύστημα, θα αλλάζανε πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Eπειδή έχω λάθος σε όλα όσα έχω πει σύμφωνα με τους προλαλήσαντες...γιατί στην χώρα μας, έχουμε άλυτα αιωνίως διογκωμένα κοινωνικά προβλήματα, και είμαστε μόνο 10.000.000 μαλάκες; Αν ήμασταν 2 δις, όπως η Κίνα, τι θα κάναμε τότε; :hmm:

γνωριζεις πιστευω τα κοινωνικα προβληματα της κινας ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
γνωριζεις πιστευω τα κοινωνικα προβληματα της κινας ετσι;

ναι...
διαβάζω εφημερίδες
και αρκετά βιβλία κοινωνικής φιλοσοφίας για το πολιτικό καθεστώς της σύγχρονης Κίνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όμως λέω το τετριμένο "η ελευθερία σταματάει εκεί που αρχίζει να καταπατάται η ελευθερία του διπλανού σου". Και με όλα τα επακόλουθα των διαδηλώσεων, φυσικά και καταπατάται η ελευθερία άλλων.
Για αυτο ακριβως γινονται οι πορειες, επειδη καταπατονται καθημερα τα δικαιωματα και η ελευθερια μας.
και καθε αλλο, πως ακριβως μια διαδηλωση, η οποια δεν ειναι ακραιο μεσο, καταπαταει την ελευθερια του αλλου;
-----------------------------------------
ναι...
διαβάζω εφημερίδες
και αρκετά βιβλία κοινωνικής φιλοσοφίας για το πολιτικό καθεστώς της σύγχρονης Κίνας...

πιστευεις οτι τα κοινωνικα προβληματα εκει ειναι μικροτερα απο τα δικα μας τοτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Συνεπώς? Αφού δεν αλλάζει, δεν κάνεις κάτι. Είναι μεν αγώνας, αλλά ανούσιος. Θα μου πεις, αισθάνεσαι ότι προσπαθείς, ότι δεν μένεις άπραγος, ναι οκ, so? Κι εγώ αν σπρώχνω ένα βουνό για να το μετακινήσω, προσπαθώ. Αλλά ποιο το νόημα?

Μπορείς όμως να αρχίσεις να ψάχνεις άλλους τρόπους από το να το σπρώχνεις. Δεν είπα να μην προσπαθήσεις.

Όσο για μένα, τον τρόπο δεν τον ξέρω φυσικά. Προσπαθώ όμως μέσα από την καθημερινή μου ζωή, από τα πιο απλά πράματα. Και νομίζω ότι αν το κάνανε αυτό όλοι όσοι είναι δυσαρεστημένοι με το σύστημα, θα αλλάζανε πολλά.

όταν λέω ότι δεν αλλάζει τίποτα , εννοώ ότι όταν ξεκινάς μία πορεία χιλίων ατόμων πχ , δεν ξεκινάς με το πρόσχημα "ΤΩΡΑ θα αλλάξω τα πάντα" όπως πολύ λάθος υποστηρίζουν κάποιοι -που προφανώς δεν έχουν σχέση με πορείες-.

Ξεκινάς με το πρόσχημα να προβληματίσεις , να περάσεις μηνύματα , είτε σε όσους σε ακούσουν είτε σε όσους σε δουν μετά.

Με άλλα λόγια , δεν αλλάζει κάτι ΑΜΕΣΑ , γενικότερα αλλαγές μπαίνουν σε μία διαδικασία για πραγματοποίηση, έμμεσα δηλαδή.
για παράδειγμα:
ο κόσμος παρατηρώ ότι στρέφεται απο πέρυσι έντονα εναντίον των μπάτσων που κάνουν μαλακίες -άσχετα αν η μπατσοκρατία στους δρόμους και τις πορείες χειροτέρεψε-.

(όταν λέω μπάτσος το διαχωρίζω απο το αστυνομικός).

Και εκτός αυτού ενισχύεις το προσωπικό αίσθημα και τη συνείδηση για εφαρμογή όσων πιστεύεις , πρώτα απο σένα στην καθημερινή ζωή σου και μετά απο τους άλλους.

Συμφωνώ ότι πρέπει να ξεκινάμε πάντα απο τους εαυτούς μας και να κάνουμε αλλαγές όλοι στην καθημερινή μας ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Συνεπώς? Αφού δεν αλλάζει, δεν κάνεις κάτι. Είναι μεν αγώνας, αλλά ανούσιος. Θα μου πεις, αισθάνεσαι ότι προσπαθείς, ότι δεν μένεις άπραγος, ναι οκ, so? Κι εγώ αν σπρώχνω ένα βουνό για να το μετακινήσω, προσπαθώ. Αλλά ποιο το νόημα?

Μπορείς όμως να αρχίσεις να ψάχνεις άλλους τρόπους από το να το σπρώχνεις. Δεν είπα να μην προσπαθήσεις.

Όσο για μένα, τον τρόπο δεν τον ξέρω φυσικά. Προσπαθώ όμως μέσα από την καθημερινή μου ζωή, από τα πιο απλά πράματα. Και νομίζω ότι αν το κάνανε αυτό όλοι όσοι είναι δυσαρεστημένοι με το σύστημα, θα αλλάζανε πολλά.

πολύ λογική και διαφορετική άποψη από τα καθιερωμένα κλισέ...:no1:
-----------------------------------------
πιστευεις οτι τα κοινωνικα προβληματα εκει ειναι μικροτερα απο τα δικα μας τοτε;

όχι, αλλά τα δικά μας φαίνονται ανούσια (με την έννοια του μικρού σε μέγεθος) μπροστά στην απόλυτη ανυπαρξία ανθρώπινων δικαιωμάτων του μέσου Κινέζου εργάτη και στο καπιταλιστοκομμουνιστικό "φασιστικό" καθεστώς που υπάρχει σε κάθε επίπεδο της Κινέζικης καθημερινότητας...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top