Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,307 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τοπικές προφορές

tsus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsus
Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 21:24, 08-09-06:

Λοιπον, ειπα να ανοιξω ενα θεμα που με απασχολει.....Ξεχωριζετε εσεις τα ατομα αναλογα με την προφορα τους?Πιο συγκεκριμενα, πολλοι (που δεν ειναι απο την ροδο) μου λενε οτι μιλαμε πολυ περιεργα, σαν τραγουδιστα! Στην πενταημερη παλι στη θεςς ενας ταξιτζης μας ρωτησε αν ειμαστε κυπριοι!
Μα καλα τοσο περιεργη προφορα εχουμε??????????????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsus : 08-09-06 στις 21:43.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:27, 08-09-06:

Δεν ξέρω για τη Ρόδο, αλλά ένα είναι σίγουρο: Όσο χωριάτικη προφορά κι αν έχει κάποιος, ποτέ δεν το συνειδητοποιεί (εκτός αν του το πούν).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 21:38, 08-09-06:

Ναι, ο ταξιτζής έχει δίκιο
Κι εγώ όταν είχα πάει πενθήμερη στη Ρόδο, είχα βρει μεγάλη ομοιότητα με την κυπριακή προφορά. Και όντως μιλάτε λίγο τραγουδιστα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 21:42, 08-09-06:

δηλ. ειναι ενοχλητικο??????????????

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 21:45, 08-09-06:

όχι, δεν είναι ενοχλητικό, απλά διαφορετικό

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:46, 08-09-06:

Για τη Ρόδο δε ξέρω...η Κερκυραϊκή προφορά πάντως -επίσης τραγουδιστή- εμένα με συναρπάζει!

Τι θα πει ωραίο και άσχημο; Το διαφορετικό δεν είναι απαραίτητα και ενοχλητικό!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:53, 08-09-06:

Γιατί πρέπει να είναι ενοχλητική η χωριάτικη προφορά; Κατεβήκαμε 5 εκατομμύρια λαός στην Αθήνα και άλλα 2 στη Θεσσαλονίκη και ξαφνικά γίναμε κυριλέ πρωτευουσιάνοι που όταν γεννηθήκαμε μας τύλιξαν σε πορφύρα και τα κάναμε σε χρυσαφένιο γιογιό;;;

Οι ιδιωματισμοί, οι χρωματισμοί, τα πάντα που απαρτίζουν μια τοπική παραλλαγή της μητρικής γλώσσας, είναι απολύτως φυσιολογικά!

Για τους Ρόδιους δεν γνωρίζω αλλά οι Κύπριοι μιλούν μια παραλλαγή σα να τους έχεις πιάσει από τη μύτη ή σαν χαλασμένο ραδιόφωνο στα βραχέα. Το είχα πει ακριβώς έτσι και στην κολλητή μου που είναι Κύπρια αλλά και σε άλλους φίλους μου από εκεί και μου εξήγησαν ότι όσο πιο επαρχιώτης είναι ο Κύπριος τόσο πιο "σαν χαλασμένο ραδιόφωνο" θα μιλάει. Είναι η προφορά της Κυπριακής υπαίθρου. Οι Λευκωσίτες μιλάνε σχεδόν όπως ένας Αθηναίος.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 22:08, 08-09-06:

Στα Αφάντου πάντως μιλάνε λίγο περίεργα,.. απο εκεί είσαι?

Πάντως δεν νομίζω πως έχουμε πια παράξενη προφορά, εκτός και αν κάποιος είναι απο χωριό...

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να νομίζει κάποιος ότι είμαι Κύπριος πάντως

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

O tsus έγραψε στις 22:16, 08-09-06:

Οχι δεν ειμαι απο τα αφαντου....κ ομως μιλαμε πολυ περιεργα!πιστεψε το

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 22:17, 08-09-06:

Οντως μιλατε γρηγορα και τραγουδιστα, οταν ειχα ερθει Ροδο ζητουσα καθε φορα να μου επαναλαβουν τι ελεγαν :p Εμενα παντως ΜΕ αρεσει (δεν εχει κανενα ΛΛΛΛΛαμδα μεσα να το πω γμτ).

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:29, 08-09-06:

αχ ποσο θα ήθελα να είχα κρητική προφορά...

μετά από την εμπειρία εδώ στα ξένα μου έχουν γίνει φετίχ οι προφορές, κι ας χάλασαν τι γοητεία τους οι επιθεωρήσεις τις μετά-αστικοποίησης εποχής...

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 23:13, 08-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsus
Λοιπον, ειπα να ανοιξω ενα θεμα που με απασχολει.....Ξεχωριζετε εσεις τα ατομα αναλογα με την προφορα τους?Πιο συγκεκριμενα, πολλοι (που δεν ειναι απο την ροδο) μου λενε οτι μιλαμε πολυ περιεργα, σαν τραγουδιστα! Στην πενταημερη παλι στη θεςς ενας ταξιτζης μας ρωτησε αν ειμαστε κυπριοι!
Μα καλα τοσο περιεργη προφορα εχουμε??????????????
Ένας ροδίτης πάντως που σπουδάζει εδώ στην Κύπρο μας είπε οτι τα ροδίτικα (τα χωριάτικα) μοιάζουν πάρα πολύ με κυπριακά...

Καλά ε... Μιας κ αναφέρθηκε... τα κυπριακά κ αν είναι περίεργη διάλεκτος!! Α! Και οι Λευκωσιάτες μιλάνε πολύ περίεργα, απλά λιγότερο από τους άλλους

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 08-09-06 στις 23:15.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 23:43, 08-09-06:

Bαλντερ με καλυψες απολυτα!
Διαφορετικες προφορες υπαρχουν σε ολη την Ελλαδα...Απο Αλεξανδρουπολη μεχρι Κρητη θα συναντησεις σε πολλα μερη διαφορετικες προφορες και ιδιοματισμους στην γλωσσα.
Για τους Ροδιτες το ειχα παρατησισει κι εγω και μπορω να πω οτι μου αρεσε ο τροπος που μιλαγαν γιατι ηταν πολυ ευχαριστος.Το ιδιο και οι Κερκυραοι!
Αυτο για τις προφορες ομως και το ολο στυλ ομιλιας υπαρχει και στην Ιταλια και σε πολυ πιο εντονο βαθμο.Μεχρι τωρα που εχω μεινει σε "Bari,Perugia,Bologna,Parma" και εχω παει σε παρα πολλες αλλες πολεις μπορω να σας πω με σιγουρια οτι...γινεται το απιστευτο μπαχαλο.
Απλως οταν π.χ. συναντηθω με εναν κρητικο θα μου μιλησει αυτος στα "κοινα" Ελληνικα.Μεταξυ τους οταν μιλανε δυο Κρητικοι μπορω να σας πω οτι δεν πιανω μια...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 08-09-06 στις 23:50.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:34, 09-09-06:

Μονο τα Αφαντου ειναι Νικολα; Αρχαγγελιτη(η Ρχαντζελιτη οπως θα ελεγε ενας αρχαγγελιτης) δεν εχεις ακουσει ποτε να μιλαει;
Και απο την κρεμαστη που εισαι εσυ ομως tsus εχετε μια διαφορετικη προφορα απο αυτην που εχουμε στην πολη.
Καταρχην ιδικα στην ροδο δεν ειναι μονο η προφορα αλλα και η λεξεις που αλλαζουν. Εχουμε επειρεαστει απο τα γυρο νησια και τους πολους κατοικους που ηρθανε απο αυτα καθος και απο τηους Ιταλους που ητανε στο νησι τοσα χρονια.
Και γενικοτερα εμενα μου αρεσει οταν ακουω ανθρωπους που μιλανε με προφορα, μονο το "Με" που εχουν σε καπιες περιοχες (που ανεφερε και η Κατερινα, σορυ Κατερια...) μου την σπαει αλλα και παλι χαιρομε που το κρατανε οσοι μιλανε ετσι.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 07:33, 09-09-06:

πΛΛΛάκα με κάνεις.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:39, 09-09-06:

Γενικά προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως προβλημα με τη ροδίτικη, την ΘεσσαΛΛΛΛΛονικιότικη, την κυπριακή ή την κρητική προφορά....
Ομως.... αν πας κατά τα δικά μου μέρη, που έχουν την καραβλάχικη προφορά (Βλέπε Καρπενήσι κι άνω) είναι κάπως πιο... αστείο να το πω
Εγώ τουλάχιστον την προφορά του χωριού μου την ψιλοκοροϊδεύω, κάνω πλάκα αλλά όχι κακοπροαίρετα.... δε θα με πειράξει δλδ αν ένας άνθρωπος που συναναστρέφομαι έχει αυτή την προφορά
Περαν του ότι νιώθω ότι μιλάω άλλη μια ξένη γλώσσα....

"Τσ εντσαν τσ αλλ???" "Τ ίνους ίσι??" μπρρρρρρ κιτσ κιτσ κιτσ

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:44, 09-09-06:

τσαπρρρρρρρρρρρρρρρρ

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

O tsus έγραψε στις 11:50, 09-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Ένας ροδίτης πάντως που σπουδάζει εδώ στην Κύπρο μας είπε οτι τα ροδίτικα (τα χωριάτικα) μοιάζουν πάρα πολύ με κυπριακά...

Καλά ε... Μιας κ αναφέρθηκε... τα κυπριακά κ αν είναι περίεργη διάλεκτος!! Α! Και οι Λευκωσιάτες μιλάνε πολύ περίεργα, απλά λιγότερο από τους άλλους
Μηπως το λενε Γιωργο?

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 18:20, 09-09-06:

Θα σε γελάσω... Ένας με μακριά μαλλιά είναι. ΠΟΛΥΥΥ μακριά όμως!

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

O tsus έγραψε στις 18:28, 09-09-06:

οχι δεν ειναι αυτος....γιατι εχω ενα ξαδερφο στο πολυτεχνιο στη Λευκοσια

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 10:17, 11-09-06:

Ριχνω τρελο γελιο με την Κυπριακη προφορα. Οχι για να κοροιδεψω ομως. Μου αρεσει!
Γενικα μου αρεσει οταν πηγαινω στο χωριο της γιαγιας μου ή στην Κρητη ή στην Θεσσαλονικη κλπ, οι ανθρωποι που ειναι μεγαλωμενοι εκει μιλανε λιγο διαφορετικα. Η διαφορα "φαινεται" αλλα αυτο δεν πρεπει να "σας" πειραζει καθολου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:56, 11-09-06:

Πάντως όταν ακούω άντρες να μιλάνε κυπριακά με εκνευρίζει η προφορά τους, δεν ξέρω γιατί. Σε γυναίκες όχι ιδιαίτερα, μερικές φορές είναι και χαριτωμένο.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:00, 11-09-06:

Που να ακούσετε παππούδες κύπριους στα χωρια, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Εγώ εχω πήξει στα κρητικά με την γυναίκα μου και τα πεθερικά μου και σαν να μην φτάνει αυτό έχουμε και τον αδερφό της με την Κρητικιά μέλλουσα.
Έκανα γέλιο το προηγούμενο ΣΚ που είχα βάλει τα ξαδερφάκια της κατερίνας να παιζουν Call of Duty στο πισι μου, όποτε έβλεπαν γέρμανο, φώναζαν το ένα στο άλλο
-παίξτου την , παίξτου την!!!! (Ρίξτου, ρίξτου)

Παράθεση

Μαρουλίτα της γειτονιάς (Μάρω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρουλίτα της γειτονιάς
H Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Γλωσσολόγος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Μαρουλίτα της γειτονιάς έγραψε στις 13:37, 11-09-06:

Πάντως χαίρομαι που σ' αυτό το θέμα, οι στάσεις είναι θετικές για τα ιδιώματα και τις διαλέκτους! Όπως μπορεί να φανεί σε μας "περίεργο" το να ακούσουμε έναν αρχαγγελίτη ή έναν σφακιανό ή έναν τσάκωνα ή έναν αρβανίτη ή όποιον άλλο, από οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας, άλλο τόσο φαίνεται και σ' αυτούς περίεργη η δική μας "προφορά". Ασχετα αν το αθηναϊκό ιδίωμα καθιερώθηκε από το κράτος και σ' αυτό βοήθησαν και ΜΜΕ κλπ, δεν παύει και μεις οι αθηναίοι να μιλάμε το ιδίωμά μας.

Προσωπικά, θαυμάζω τους ανθρώπους, και ειδικά τους νέους, που θέλουν να κρατήσουν αυτή τη γλωσσική διαφορετικότητα!

Επισης, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε σας, αλλά όποτε πάω στο χωριό μου έχω μια τάση να προσαρμόζομαι στη ντοπιολαλιά, μου βγαίνει αυθόρμητα! Οχι ότι χρησιμοποιώ το λεξιλογιο, αλλά κατι παίζει με την προφορά και την μουσικότητα...

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

O tsus έγραψε στις 13:38, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Που να ακούσετε παππούδες κύπριους στα χωρια, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Εγώ εχω πήξει στα κρητικά με την γυναίκα μου και τα πεθερικά μου και σαν να μην φτάνει αυτό έχουμε και τον αδερφό της με την Κρητικιά μέλλουσα.
Έκανα γέλιο το προηγούμενο ΣΚ που είχα βάλει τα ξαδερφάκια της κατερίνας να παιζουν Call of Duty στο πισι μου, όποτε έβλεπαν γέρμανο, φώναζαν το ένα στο άλλο
-παίξτου την , παίξτου την!!!! (Ρίξτου, ρίξτου)
αχαχαχαχα!!!!!!!!φοβερο
εγω μιλαω πολυ περιεργα(απ'ότι μου λενε).....οταν ειμαι στη ροδο(της μητερας μου η καταγωγη) μιλαω πολυ κρητικα κ οταν ειμαι στη κρητη(του πατερα μου η καταγωγη) μιλαω πολυ ροδιτικα...........οπου κ να παω μου λενε οτι μιλαω αλλιως,λαθος timing

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:38, 11-09-06:

Τι να σας πώ βρε παιδιά, ίσως σε άλλες περιοχές να είναι πιο όμορφο, αλλά στη Μυτιλήνη απο την οποία κατάγομαι εγώ η προφορά μου φαίνεται τελείως αντιαισθητική!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:43, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρουλίτα της γειτονιάς
Επισης, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε σας, αλλά όποτε πάω στο χωριό μου έχω μια τάση να προσαρμόζομαι στη ντοπιολαλιά, μου βγαίνει αυθόρμητα! Οχι ότι χρησιμοποιώ το λεξιλογιο, αλλά κατι παίζει με την προφορά και την μουσικότητα...

εμένα μου συμβαίνει αυτό... επιρρεάζομαι απ τα ακούσματα μου και τους ακολουθώ αβίαστα... μου βγαίνει πάρα πολύ άνετα και ρίχνω και τρελό γέλιο με την πάρτη μου

Παράθεση

Μαρουλίτα της γειτονιάς (Μάρω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρουλίτα της γειτονιάς
H Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Γλωσσολόγος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Μαρουλίτα της γειτονιάς έγραψε στις 13:45, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
εμένα μου συμβαίνει αυτό... επιρρεάζομαι απ τα ακούσματα μου και τους ακολουθώ αβίαστα... μου βγαίνει πάρα πολύ άνετα και ρίχνω και τρελό γέλιο με την πάρτη μου
Ναι είναι περίεργη αίσθηση και γω το απολαμβάνω πάντως!!!!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:03, 12-09-06:

καθολου ενοχΛΛΛητικα, ουτε τα ΛΛΛαμδα, ουτε τα ΜΕ, ουτε τα τραγουδιστα, ουτε τιποτα! ολα μαρεσουν να τακουω! και εχει πλακα, αναλογα με την προφορα, να προσπαθω να μαντεψω καταγωγη!!!

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 17:51, 12-09-06:

Άμα βγαίνει ρε παιδιά γιατί να φαίνεται παράξενο;;;
Εγώ πχ ήμουν στη Ρόδο 4 χρόνια και όσο ήμουν εκεί είχα αρχίσει να μιλάω με τον ρυθμικό τους τρόπο. Όλοι για Ροδίτισσα με περνούσαν! Ώρες και φορές γελάω πολύ με τοντρόπο που μιλάω αλλά το χαίρομαι και μ' αρεσει

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

O tsus έγραψε στις 18:30, 12-09-06:

Τι εκανες στη Ροδο??σπουδαζες?
Την Κρεμαστη την ειδες??????

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 20:26, 12-09-06:

H κρητική προφορά μου αρέσει πολύ, αυτό που δεν μπορώ με τίποτα είναι το ννννί και λλλλί ...

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 21:30, 12-09-06:

Τι εκανες στη Ροδο??σπουδαζες?
Την Κρεμαστη την ειδες??????
Ναι σπούδαζα 4 χρόνια και την έχω γυρισει όοοολη. Κυρίως τριγυρνούσα από κέντρο μέχρι Σορωνή και απο κέντρο πάλιι μέχρι Χαράκι-Μαλώνα και όλες τις ενδιαμεσες φυσικά perioχές. Αυτό ήταν το πεδίο δράσης μου! Την ξέρω απ΄εξω και ανακατωτά¨:smile:

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

O tsus έγραψε στις 23:05, 12-09-06:

nice!!!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:10, 13-09-06:

Όλες οι προφορές είναι μια χαρά και το να μην καταλαβαίνω τι μου λένε ακόμα καλύτερο, αλλά please, όπως είπε και η φίλτατη Σκουλικαντέρα, τα περίφημα νιιιιιιιι και λιιιιιιιι είναι κάπως ενοχλητικά. ΟΚ, σε φίλους και γνωστούς, δεν με ενοχλούν, αλλά με τίποτα δεν θα μπορούσα να κάνω σχέση με κάποιον που θα μίλαγε έτσι.
"Ελένιιιιιιιιη, μου λιιιιιιιιιιείπεις"

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:53, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsus
Ξεχωριζετε εσεις τα ατομα αναλογα με την προφορα τους?
Τους Θεσσαλους απο μακρια τους καταλαβαινω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 21:05, 20-07-12:

Ρε παιδια, εγω που ειμαι απο Θεσσαλονικη να ανησυχησω που δεν ξερω κανεναν απο δω να μιλαει με "με" και "σε" και αυτο το "λλλ"? Ουτε εγω μιλαω ετσι. Εχω συναντησει ανθρωπους που μιλανε ετσι, αλλα οχι απο δω.. Δεν ξερω αν ζω σε αλλη Θεσσαλονικη απο αυτην που λετε εσεις..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 23:41, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη_
Ρε παιδια, εγω που ειμαι απο Θεσσαλονικη να ανησυχησω που δεν ξερω κανεναν απο δω να μιλαει με "με" και "σε" και αυτο το "λλλ"? Ουτε εγω μιλαω ετσι. Εχω συναντησει ανθρωπους που μιλανε ετσι, αλλα οχι απο δω.. Δεν ξερω αν ζω σε αλλη Θεσσαλονικη απο αυτην που λετε εσεις..
Περίεργο, τι με λλλες;
Το με & σε είναι εύκολο να παρατηρήσεις αν χρησιμοποιείται, αλλά το λλλ είναι δύσκολο και θέλει προσοχή. Εγώ πολύ πρόσφατα κατάλαβα ότι το λέω και εγώ βαριά το λάμδα. Παλιά δεν το είχα προσέξει

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 23:44, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Monte Cristo
Περίεργο, τι με λλλες;
Το με & σε είναι εύκολο να παρατηρήσεις αν χρησιμοποιείται, αλλά το λλλ είναι δύσκολο και θέλει προσοχή. Εγώ πολύ πρόσφατα κατάλαβα ότι το λέω και εγώ βαριά το λάμδα. Παλιά δεν το είχα προσέξει
Τι ΣΕ ΛΛΛεω?? :Ρ Την αληθεια. Αυτο που βλεπω δηλαδη.. Τωρα το λλλ εγω το καταλαβαινω. Το αν το λες λιγο η οχι ειναι θεμα ανθρωπου νομιζω και οχι προφορας.

Παράθεση

Katerina S (Κατερίνα Μουρατίδου)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina S
H Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Katerina S what the water gave me έγραψε στις 19:04, 21-07-12:

Νομιζω πως οι θεσσαλονικιοι δεν εχουν καποια περιεργη προφορα. Οι Κυπριου οντως εχουν, θυμαμαι πριν λιγα χρονια που ειχα παει σε μια κατασκηνωση και τους ακουγες και ηταν σαν να μιλουσαν αλλη γλωσσα:S. Παντως δεν ακουγεται ασχημα, ειναι ωραια η προφορα τους.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:33, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Katerina S
Νομιζω πως οι θεσσαλονικιοι δεν εχουν καποια περιεργη προφορα.
Εχουν βαρη λαμδα, και αν δεν κανω λαθος απο καπου εκει δεν ειναι και το η χρηση του με αντι για μου;

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 20:41, 21-07-12:

Όλες οι προφορές εκτός Αθήνας μου χτυπάνε κάπως.Με πιο αφόρητες την Θεσσαλική (έλεος),την Ηπειρώτικη και τα νι λι Πελοποννήσου Αιτωλοακαρνανίας..Τα Κρητικά (τα βαριά) θέλω μεταφραστή όπως και τα Κυπριακά (απάλευτα εντελώς όμως).

Υπάρχει όμως μια ντοπιολαλιά που μου αρέσει.Για κάποιο λόγο τη θεωρώ ιδιαίτερα εύηχη και εύπεπτη.Μιλάω για τη ντοπιολαλιά της Ρόδου και Καρπάθου (νομίζω και Κως στα ίδια).Ειδικά οι ντόπιοι Ροδίτες που έχω ακούσει μου φαίνονται πολύ super.Kάτι πραγματικά διαφορετικό και καθόλου βλάχικο στο αυτί μου.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 22:05, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εχουν βαρη λαμδα, και αν δεν κανω λαθος απο καπου εκει δεν ειναι και το η χρηση του με αντι για μου;
Κι ομως, οσο περιεργο και να σου φαινεται, δε μιλαμε ετσι.. :Ρ

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 23:16, 21-07-12:

Όσους γνωστούς έχω, έτσι μιλάνε πάντως.

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 23:18, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Όσους γνωστούς έχω, έτσι μιλάνε πάντως.
Τι να σου πω.. Οι δικοι μου γνωστοι δε μιλανε ετσι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ελενη_ : 21-07-12 στις 23:29.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:22, 22-07-12:

2 ανθρωπους ξερω απο θεσσαλονικη, ο ενας μιλαει με βαρυ λαμδα, ο αλλος με βαρυ λαμδα και καμια φορα λεει και κανα "μην με πεις"

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 03:35, 22-07-12:

Προφανώς και υπάρχουν εξαιρέσεις. [....]

Δεν τονίζουμε όλοι το λάμδα.
(αν και εγώ δεν έχω κανένα κόλλημα με την "προφορά" κανενός,κάποιοι κομπλεξικοί το έχουν. )

Ωστόσο,γνωρίζω αρκετά άτομα από Αθήνα - με τα οποία βρίσκομαι συχνά, και μιλάω καθημερινά - και δεν μου έχουν κάνει κανένα σχόλιο ποτέ για την προφορά μου. Παρά το γεγονός ότι το έχουμε συζητήσει κιόλας,δεν έχουν παρατηρήσει κάτι.

Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο σε εμένα,αλλά και σε άλλους φίλους μου.
Προφανώς και πολλοί Θεσσαλονικείς μιλάνε με έναν συγκεκριμένο τρόπο,
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι περπατάς στην Αριστοτέλους και όλοι λένε: " τι με λλλες ρε φιλαράκι".

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 10:53, 22-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
2 ανθρωπους ξερω απο θεσσαλονικη, ο ενας μιλαει με βαρυ λαμδα, ο αλλος με βαρυ λαμδα και καμια φορα λεει και κανα "μην με πεις"
Δες, δε μιλανε ολοι το ιδιο.. Υπαρχουν ανθρωποι που μιλανε ετσι, φυσικα. Απλα σου λεω οτι δεν ειναι ολοι. Οι περισσοτεροι τουλαχιστον απ οσο ξερω δε μιλανε ετσι. Απ την αλλη ξερω ανθρωπους που μιλανε ετσι και δεν ειναι απο Θεσσαλονικη, οποτε δε νομιζω να εχει και πολυ σχεση.

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 19:23, 18-02-14:

Στην Αιτωλοακαρνανία έχουμε έντονο Λι και Νι αλλά όχι όπως σε άλλες περιοχές.Ωστόσο, όταν μιλάω με παιδιά από άλλες περιοχές όπως μου φαίνεται περίεργη η δική τους προφορά έτσι τους φαίνεται και η δική μου.Η αλήθεια είναι ότι όταν συζητάω με φίλους μου και είναι εντελώς χαλαρό το ύφος μου δε συνειδητοποιώ οτι πέρα από το Λι και Νι κόβω και λέξεις.Και σκέφτομαι μήπως του χρόνου ,που (με το καλό) θα πάω να σπουδάσω σε κάποια πόλη,μιλάω περίεργα -καθώς ασυναίσθητα θα μου βγαίνει η ντοπιολαλιά- και με κοροΪδεύουν. :p
Αν δεν είστε από πόλη έχετε δεχτεί αρνητικά σχόλια για την προφορά σας;Όχι απλά να σου κάνει πλάκα ο άλλος αλλά να φτάνει στο σημείο να σε χλευάζει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:16, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Στην Αιτωλοακαρνανία έχουμε έντονο Λι και Νι αλλά όχι όπως σε άλλες περιοχές.Ωστόσο, όταν μιλάω με παιδιά από άλλες περιοχές όπως μου φαίνεται περίεργη η δική τους προφορά έτσι τους φαίνεται και η δική μου.Η αλήθεια είναι ότι όταν συζητάω με φίλους μου και είναι εντελώς χαλαρό το ύφος μου δε συνειδητοποιώ οτι πέρα από το Λι και Νι κόβω και λέξεις.Και σκέφτομαι μήπως του χρόνου ,που (με το καλό) θα πάω να σπουδάσω σε κάποια πόλη,μιλάω περίεργα -καθώς ασυναίσθητα θα μου βγαίνει η ντοπιολαλιά- και με κοροΪδεύουν. :p Αν δεν είστε από πόλη έχετε δεχτεί αρνητικά σχόλια για την προφορά σας;Όχι απλά να σου κάνει πλάκα ο άλλος αλλά να φτάνει στο σημείο να σε χλευάζει.
Κάποια αστειάκια και πειραγματάκια στην αρχή μάλλον δεν θα τα αποφύγεις, όμως δε νομίζω να σε χλευάσουν. Στο κάτω-κάτω για παράδειγμα στην Αθήνα, οι πιο πολλοί φοιτητές από επαρχία έρχονται. Επίσης, γρήγορα και εντελώς ασυναίσθητα, η προφορά σου θα προσαρμοστεί με των υπολοίπων και θα φτάσει σε σημείο (σχεδόν) να μην ξεχωρίζει. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για αυτό. Όμως, αυτόματα η ντοπιολαλιά σου θα ξαναγυρίζει όταν μιλάς με συντοπίτες σου. Στην παρέα μου υπάρχουν αγόριαν και κορίτσιαν από την Κύπρον και όλοιν ξέρομεν την προφοράν των. Έχουν φτάσει σε σημείο να μην ξεχωρίζει ιδιαίτερα η προφορά τους. Όμως όταν συζητάνε μεταξύ τους, σχεδόν δεν καταλαβαίνουμε τη λένε. Το θέμα της τοπικής προφοράς είναι διεθνές. Νομίζεις ότι ο Λονδρέζος και ο Σκωτσέζος έχουν την ίδια προφορά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους