Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,836 μέλη και 2,410,843 μηνύματα σε 75,042 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 604 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τοπικές προφορές

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε: στις 10:17, 11-09-06:

Ριχνω τρελο γελιο με την Κυπριακη προφορα. Οχι για να κοροιδεψω ομως. Μου αρεσει!
Γενικα μου αρεσει οταν πηγαινω στο χωριο της γιαγιας μου ή στην Κρητη ή στην Θεσσαλονικη κλπ, οι ανθρωποι που ειναι μεγαλωμενοι εκει μιλανε λιγο διαφορετικα. Η διαφορα "φαινεται" αλλα αυτο δεν πρεπει να "σας" πειραζει καθολου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 12:56, 11-09-06:

Πάντως όταν ακούω άντρες να μιλάνε κυπριακά με εκνευρίζει η προφορά τους, δεν ξέρω γιατί. Σε γυναίκες όχι ιδιαίτερα, μερικές φορές είναι και χαριτωμένο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 13:00, 11-09-06:

Που να ακούσετε παππούδες κύπριους στα χωρια, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Εγώ εχω πήξει στα κρητικά με την γυναίκα μου και τα πεθερικά μου και σαν να μην φτάνει αυτό έχουμε και τον αδερφό της με την Κρητικιά μέλλουσα.
Έκανα γέλιο το προηγούμενο ΣΚ που είχα βάλει τα ξαδερφάκια της κατερίνας να παιζουν Call of Duty στο πισι μου, όποτε έβλεπαν γέρμανο, φώναζαν το ένα στο άλλο
-παίξτου την , παίξτου την!!!! (Ρίξτου, ρίξτου)
Παράθεση

Μαρουλίτα της γειτονιάς (Μάρω)

Νεοφερμένος

H Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Γλωσσολόγος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Μαρουλίτα της γειτονιάς έγραψε: στις 13:37, 11-09-06:

Πάντως χαίρομαι που σ' αυτό το θέμα, οι στάσεις είναι θετικές για τα ιδιώματα και τις διαλέκτους! Όπως μπορεί να φανεί σε μας "περίεργο" το να ακούσουμε έναν αρχαγγελίτη ή έναν σφακιανό ή έναν τσάκωνα ή έναν αρβανίτη ή όποιον άλλο, από οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας, άλλο τόσο φαίνεται και σ' αυτούς περίεργη η δική μας "προφορά". Ασχετα αν το αθηναϊκό ιδίωμα καθιερώθηκε από το κράτος και σ' αυτό βοήθησαν και ΜΜΕ κλπ, δεν παύει και μεις οι αθηναίοι να μιλάμε το ιδίωμά μας.

Προσωπικά, θαυμάζω τους ανθρώπους, και ειδικά τους νέους, που θέλουν να κρατήσουν αυτή τη γλωσσική διαφορετικότητα!

Επισης, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε σας, αλλά όποτε πάω στο χωριό μου έχω μια τάση να προσαρμόζομαι στη ντοπιολαλιά, μου βγαίνει αυθόρμητα! Οχι ότι χρησιμοποιώ το λεξιλογιο, αλλά κατι παίζει με την προφορά και την μουσικότητα...
Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε: στις 13:38, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Που να ακούσετε παππούδες κύπριους στα χωρια, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Εγώ εχω πήξει στα κρητικά με την γυναίκα μου και τα πεθερικά μου και σαν να μην φτάνει αυτό έχουμε και τον αδερφό της με την Κρητικιά μέλλουσα.
Έκανα γέλιο το προηγούμενο ΣΚ που είχα βάλει τα ξαδερφάκια της κατερίνας να παιζουν Call of Duty στο πισι μου, όποτε έβλεπαν γέρμανο, φώναζαν το ένα στο άλλο
-παίξτου την , παίξτου την!!!! (Ρίξτου, ρίξτου)
αχαχαχαχα!!!!!!!!φοβερο
εγω μιλαω πολυ περιεργα(απ'ότι μου λενε).....οταν ειμαι στη ροδο(της μητερας μου η καταγωγη) μιλαω πολυ κρητικα κ οταν ειμαι στη κρητη(του πατερα μου η καταγωγη) μιλαω πολυ ροδιτικα...........οπου κ να παω μου λενε οτι μιλαω αλλιως,λαθος timing
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 13:38, 11-09-06:

Τι να σας πώ βρε παιδιά, ίσως σε άλλες περιοχές να είναι πιο όμορφο, αλλά στη Μυτιλήνη απο την οποία κατάγομαι εγώ η προφορά μου φαίνεται τελείως αντιαισθητική!
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 13:43, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρουλίτα της γειτονιάς
Επισης, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε σας, αλλά όποτε πάω στο χωριό μου έχω μια τάση να προσαρμόζομαι στη ντοπιολαλιά, μου βγαίνει αυθόρμητα! Οχι ότι χρησιμοποιώ το λεξιλογιο, αλλά κατι παίζει με την προφορά και την μουσικότητα...

εμένα μου συμβαίνει αυτό... επιρρεάζομαι απ τα ακούσματα μου και τους ακολουθώ αβίαστα... μου βγαίνει πάρα πολύ άνετα και ρίχνω και τρελό γέλιο με την πάρτη μου
Παράθεση

Μαρουλίτα της γειτονιάς (Μάρω)

Νεοφερμένος

H Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Γλωσσολόγος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Μαρουλίτα της γειτονιάς έγραψε: στις 13:45, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
εμένα μου συμβαίνει αυτό... επιρρεάζομαι απ τα ακούσματα μου και τους ακολουθώ αβίαστα... μου βγαίνει πάρα πολύ άνετα και ρίχνω και τρελό γέλιο με την πάρτη μου
Ναι είναι περίεργη αίσθηση και γω το απολαμβάνω πάντως!!!!
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,069 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 13:03, 12-09-06:

καθολου ενοχΛΛΛητικα, ουτε τα ΛΛΛαμδα, ουτε τα ΜΕ, ουτε τα τραγουδιστα, ουτε τιποτα! ολα μαρεσουν να τακουω! και εχει πλακα, αναλογα με την προφορα, να προσπαθω να μαντεψω καταγωγη!!!
Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε: στις 17:51, 12-09-06:

Άμα βγαίνει ρε παιδιά γιατί να φαίνεται παράξενο;;;
Εγώ πχ ήμουν στη Ρόδο 4 χρόνια και όσο ήμουν εκεί είχα αρχίσει να μιλάω με τον ρυθμικό τους τρόπο. Όλοι για Ροδίτισσα με περνούσαν! Ώρες και φορές γελάω πολύ με τοντρόπο που μιλάω αλλά το χαίρομαι και μ' αρεσει
Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε: στις 18:30, 12-09-06:

Τι εκανες στη Ροδο??σπουδαζες?
Την Κρεμαστη την ειδες??????
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε: στις 20:26, 12-09-06:

H κρητική προφορά μου αρέσει πολύ, αυτό που δεν μπορώ με τίποτα είναι το ννννί και λλλλί ...
Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε: στις 21:30, 12-09-06:

Τι εκανες στη Ροδο??σπουδαζες?
Την Κρεμαστη την ειδες??????
Ναι σπούδαζα 4 χρόνια και την έχω γυρισει όοοολη. Κυρίως τριγυρνούσα από κέντρο μέχρι Σορωνή και απο κέντρο πάλιι μέχρι Χαράκι-Μαλώνα και όλες τις ενδιαμεσες φυσικά perioχές. Αυτό ήταν το πεδίο δράσης μου! Την ξέρω απ΄εξω και ανακατωτά¨:smile:
Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

O tsus έγραψε: στις 23:05, 12-09-06:

nice!!!
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 11:10, 13-09-06:

Όλες οι προφορές είναι μια χαρά και το να μην καταλαβαίνω τι μου λένε ακόμα καλύτερο, αλλά please, όπως είπε και η φίλτατη Σκουλικαντέρα, τα περίφημα νιιιιιιιι και λιιιιιιιι είναι κάπως ενοχλητικά. ΟΚ, σε φίλους και γνωστούς, δεν με ενοχλούν, αλλά με τίποτα δεν θα μπορούσα να κάνω σχέση με κάποιον που θα μίλαγε έτσι.
"Ελένιιιιιιιιη, μου λιιιιιιιιιιείπεις"
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 20:53, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsus
Ξεχωριζετε εσεις τα ατομα αναλογα με την προφορα τους?
Τους Θεσσαλους απο μακρια τους καταλαβαινω.
Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε: στις 21:05, 20-07-12:

Ρε παιδια, εγω που ειμαι απο Θεσσαλονικη να ανησυχησω που δεν ξερω κανεναν απο δω να μιλαει με "με" και "σε" και αυτο το "λλλ"? Ουτε εγω μιλαω ετσι. Εχω συναντησει ανθρωπους που μιλανε ετσι, αλλα οχι απο δω.. Δεν ξερω αν ζω σε αλλη Θεσσαλονικη απο αυτην που λετε εσεις..
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε: στις 23:41, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη_
Ρε παιδια, εγω που ειμαι απο Θεσσαλονικη να ανησυχησω που δεν ξερω κανεναν απο δω να μιλαει με "με" και "σε" και αυτο το "λλλ"? Ουτε εγω μιλαω ετσι. Εχω συναντησει ανθρωπους που μιλανε ετσι, αλλα οχι απο δω.. Δεν ξερω αν ζω σε αλλη Θεσσαλονικη απο αυτην που λετε εσεις..
Περίεργο, τι με λλλες;
Το με & σε είναι εύκολο να παρατηρήσεις αν χρησιμοποιείται, αλλά το λλλ είναι δύσκολο και θέλει προσοχή. Εγώ πολύ πρόσφατα κατάλαβα ότι το λέω και εγώ βαριά το λάμδα. Παλιά δεν το είχα προσέξει
Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε: στις 23:44, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Monte Cristo
Περίεργο, τι με λλλες;
Το με & σε είναι εύκολο να παρατηρήσεις αν χρησιμοποιείται, αλλά το λλλ είναι δύσκολο και θέλει προσοχή. Εγώ πολύ πρόσφατα κατάλαβα ότι το λέω και εγώ βαριά το λάμδα. Παλιά δεν το είχα προσέξει
Τι ΣΕ ΛΛΛεω?? :Ρ Την αληθεια. Αυτο που βλεπω δηλαδη.. Τωρα το λλλ εγω το καταλαβαινω. Το αν το λες λιγο η οχι ειναι θεμα ανθρωπου νομιζω και οχι προφορας.
Παράθεση

Katerina S (Κατερίνα Μουρατίδου)

Δραστήριο Μέλος

H Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Katerina S what the water gave me έγραψε: στις 19:04, 21-07-12:

Νομιζω πως οι θεσσαλονικιοι δεν εχουν καποια περιεργη προφορα. Οι Κυπριου οντως εχουν, θυμαμαι πριν λιγα χρονια που ειχα παει σε μια κατασκηνωση και τους ακουγες και ηταν σαν να μιλουσαν αλλη γλωσσα:S. Παντως δεν ακουγεται ασχημα, ειναι ωραια η προφορα τους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους