Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τοπικές προφορές

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:28, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Στην Αιτωλοακαρνανία έχουμε έντονο Λι και Νι αλλά όχι όπως σε άλλες περιοχές.Ωστόσο, όταν μιλάω με παιδιά από άλλες περιοχές όπως μου φαίνεται περίεργη η δική τους προφορά έτσι τους φαίνεται και η δική μου.Η αλήθεια είναι ότι όταν συζητάω με φίλους μου και είναι εντελώς χαλαρό το ύφος μου δε συνειδητοποιώ οτι πέρα από το Λι και Νι κόβω και λέξεις.Και σκέφτομαι μήπως του χρόνου ,που (με το καλό) θα πάω να σπουδάσω σε κάποια πόλη,μιλάω περίεργα -καθώς ασυναίσθητα θα μου βγαίνει η ντοπιολαλιά- και με κοροΪδεύουν. :p
Αν δεν είστε από πόλη έχετε δεχτεί αρνητικά σχόλια για την προφορά σας;Όχι απλά να σου κάνει πλάκα ο άλλος αλλά να φτάνει στο σημείο να σε χλευάζει.
Βασικα δν χρειαζεται να σε αγχωνει το συγκεκριμενο ζητημα καθως οταν πας σε μια νεα περιοχη θα πρεπει να συναναστραφεις ατομα απο διαφορετικες περιοχες. Καποια στιγμη θα καταλαβεις οτι τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της διαλεκτου που μιλας τωρα θα μεινουν στην ακρη, ιδιαιτερα αν χρησιμοποιεις και αλλες λεξεις του τοπου σου. Θα μαθεις να μιλας τη γλωσσα της τηλεορασης, των σχολικων βιβλιων, αν διναμε στα αγγλικα την ονομασια θα ηταν Standard Greek. Οταν γυρνας στον τοπο σου θα μπορεις να προσαρμοζεις τη γλωσσα σου αναλογα. Και το εχω δει με φιλο μου απο τη Θεσσαλονικη που οταν ηρθε στο σχολειο χρησιμοποιουσε αρκετα στοιχεια απο τη διαλεκτο της βορειας ελλαδας και μεσα σε 6 μηνες ειχε συνηθισει να μιλαει χωρις αυτα. Χωρις να προσπαθησει, του εβγαινε φυσικα απο ενα σημειο και μετα. Να εισαι προετοιμασμενη οτι μπορει να ακουσεις καποια αρνητικα σχολια, προσπαθησε να τα δεις και εσυ στην πλακα για να σταματησουν να σε ενοχλουν.

Με τα παιδια απο την υπολοιπη Ελλαδα δν ειχα ποτε θεμα να συννενοηθω, ακομα κι αν καποιος μιλαει με τη διαλεκτο του τοπου του. Με Κυπριο ομως ειχα θεμα, γιατι δεν επιανα ολα οσα μου ελεγε και δν τον ξαναρωτουσα μην παρεξηγηθει. Γιατι ενα παιδι εκανε χαβαλε με το παχυ σ ενος Κυπριου (σαν γερμανικο Sch) και ο Κυπριος σταματησε να του μιλαει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 21:10, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Βασικα δν χρειαζεται να σε αγχωνει το συγκεκριμενο ζητημα καθως οταν πας σε μια νεα περιοχη θα πρεπει να συναναστραφεις ατομα απο διαφορετικες περιοχες. Καποια στιγμη θα καταλαβεις οτι τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της διαλεκτου που μιλας τωρα θα μεινουν στην ακρη, ιδιαιτερα αν χρησιμοποιεις και αλλες λεξεις του τοπου σου. Θα μαθεις να μιλας τη γλωσσα της τηλεορασης, των σχολικων βιβλιων, αν διναμε στα αγγλικα την ονομασια θα ηταν Standard Greek. Οταν γυρνας στον τοπο σου θα μπορεις να προσαρμοζεις τη γλωσσα σου αναλογα. Και το εχω δει με φιλο μου απο τη Θεσσαλονικη που οταν ηρθε στο σχολειο χρησιμοποιουσε αρκετα στοιχεια απο τη διαλεκτο της βορειας ελλαδας και μεσα σε 6 μηνες ειχε συνηθισει να μιλαει χωρις αυτα. Χωρις να προσπαθησει, του εβγαινε φυσικα απο ενα σημειο και μετα. Να εισαι προετοιμασμενη οτι μπορει να ακουσεις καποια αρνητικα σχολια, προσπαθησε να τα δεις και εσυ στην πλακα για να σταματησουν να σε ενοχλουν.

Με τα παιδια απο την υπολοιπη Ελλαδα δν ειχα ποτε θεμα να συννενοηθω, ακομα κι αν καποιος μιλαει με τη διαλεκτο του τοπου του. Με Κυπριο ομως ειχα θεμα, γιατι δεν επιανα ολα οσα μου ελεγε και δν τον ξαναρωτουσα μην παρεξηγηθει. Γιατι ενα παιδι εκανε χαβαλε με το παχυ σ ενος Κυπριου (σαν γερμανικο Sch) και ο Κυπριος σταματησε να του μιλαει
Αρχική Δημοσίευση από Dias

Κάποια αστειάκια και πειραγματάκια στην αρχή μάλλον δεν θα τα αποφύγεις, όμως δε νομίζω να σε χλευάσουν. Στο κάτω-κάτω για παράδειγμα στην Αθήνα, οι πιο πολλοί φοιτητές από επαρχία έρχονται. Επίσης, γρήγορα και εντελώς ασυναίσθητα, η προφορά σου θα προσαρμοστεί με των υπολοίπων και θα φτάσει σε σημείο (σχεδόν) να μην ξεχωρίζει. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για αυτό. Όμως, αυτόματα η ντοπιολαλιά σου θα ξαναγυρίζει όταν μιλάς με συντοπίτες σου. Στην παρέα μου υπάρχουν αγόριαν και κορίτσιαν από την Κύπρον και όλοιν ξέρομεν την προφοράν των. Έχουν φτάσει σε σημείο να μην ξεχωρίζει ιδιαίτερα η προφορά τους. Όμως όταν συζητάνε μεταξύ τους, σχεδόν δεν καταλαβαίνουμε τη λένε. Το θέμα της τοπικής προφοράς είναι διεθνές. Νομίζεις ότι ο Λονδρέζος και ο Σκωτσέζος έχουν την ίδια προφορά;
Η φωτογραφία με τρέλανε...

Απλά δε ξέρω...Όποτε μιλάω με φίλους από την Αθήνα μου βγαίνει να μιλάω ολοκληρωμένα αλλά επειδή σε εμένα ακούγεται περίεργο νομίζω ότι ακούγομαι σαν χαζή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Emilouko : 18-02-14 στις 21:22.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους