Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,953 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια η γνώμη σας για τις κινητοποιήσεις των αγροτών?

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 12:58, 09-04-09:

Απαγορεύονται οι κρατικές επιχορηγήσεις, αυτό λέμε. Στην κοινή αγροτική πολιτική επιτρέπονται κοινοτικές επιχορηγήσεις και γενικότερες επενδύσεις που σαφώς ούτε η δυνατότητα (λόγω έλλειψης χρημάτων) υπάρχει να τις κάνεις στον αγροτικό τομέα, ούτε αξίζει κιόλας, αφού υπάρχουν πάρα πολλές χώρες στον κόσμο (εκτός ΕΕ κυρίως) που είναι πολύ πιο ανταγωνιστικές. Καλύτερα να δοθούν στις υποδομές και τον τουρισμό.
Από κει και πέρα, και προσωπικά είμαι εναντίον του ξελασπώματος αγροτών και αγροτικών επιχειρήσεων απ'το κράτος. Ως φορολογούμενος που είμαι και ως κάτοικος της Αθήνας πληρώνω το μέγιστο φορολογικό συντελεστή, αντίθετα με την επαρχία, δεν έχω καμία διάθεση να ξελασπώσω την επιχειρηματική ανικανότητα του κάθε αγρότη. Αν δε μπορεί να κερδοφορήσει, ας κάνει κάποια άλλη δουλειά. Είτε μιλάμε για χρεοκοπημένη τράπεζα, είτε για μικρό επιχειρηματία της αγροτιάς, η αποτυχία δε μπορεί να πληρώνεται απ'τους φορολογούμενους. Η λογική της πρότασης που ακριβώς υπάρχει; Στο να πληρώνει το κράτος συνεχώς επιχειρήσεις που εμφανίζουν ζημιές; Η προοπτική ποια είναι; Το μοναδικό αποτέλεσμα που έρχεται από κάτι τέτοιο που πολλά χρόνια γινόταν (και ήταν ψηφοθηρικό εργαλείο για άλλα τόσα) είναι να χάνει λεφτά το κράτος και να μην έχουμε και τελικά κερδοφόρες επιχειρήσεις. Δεν λέω εγώ ότι τα αίτια είναι μόνο η ανικανότητα του αγρότη. Σαφώς και δεν είναι και θα ήταν άστοχο να έλεγα ότι φταίει μόνο ο ίδιος ο αγρότης που αποτυγχάνει η επιχείρησή του. Δεν φταίω, όμως, ούτε εγώ για να τον πληρώνω συνέχεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 20:56, 09-04-09:

Ούτε εσύ φταις να πληρώνεις για να κάθονται οι ψυχασθενείς σε κλινικές, αλλά μέρος των εσόδων του κράτους διατίθεται και σε αυτό το σκοπό.
Όταν το κράτος δεν εκπληρώνει το καθήκον του να προστατέψει τον κάθε αγρότη από την εκμετάλλευση που υπάρχει από τους εμπόρους, σαφώς και το βαραίνει μεγάλο μέρος της ευθύνης για τη ζημία που υφίσταται ο καθένας που ασχολείται με το συγκεκριμένο τομέα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 21:44, 09-04-09:

Οι ψυχασθενείς είναι άρρωστοι, δεν είναι αποτυχημένοι επιχειρηματίες ούτε συνδικαλιστές. Άλλο πράγμα να χρηματοδοτώ, ως φορολογούμενος, το κοινωνικό κράτος κι άλλο να χρηματοδοτώ αποτυχημένους επιχειρηματίες, καμία σχέση.

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 13:47, 10-04-09:

Πολύ σκληρές κουβέντες ξεστομίζεται όλοι εσείς που λέτε στους αγρότες να αλλάξουν δουλεία, να μεταναστέψουν και γενικά να πάνε να γα....θούν.
Σκληρές κουβέντες από άτομα που δεν έχουν ζήσει ούτε θα ζήσουν ποτέ τις δυσκολίες των αγροτών στην παραγωγή και μιλούν παπαγαλίζοντας φρασούλες που έχουν ακούσει ή διαβάσει από ανενημέρωτους εκφραστές του στιγνού καπιταλισμού.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:05, 10-04-09:

Δεν πειράζει, καπιταλισμό έχεις είτε το θες είτε όχι. Ούτε εγώ κόβομαι να τον έχω, αλλά τον έχω κι έτσι θα πάω. Προηγούνται άλλες ομάδες πληθυσμού, αν μιλήσουμε για κρατική βοήθεια, ούτε οι αγρότες, ούτε οι λιμενεργάτες, ούτε οι υπάλληλοι της ΔΕΗ και του ΟΤΕ.
Αν ένας παραγωγός δε μπορεί να κάνει τη δουλειά του, ας αλλάξει δουλειά. Δεν δικαιούται κάποιο παραπάνω προνόμιο από έναν πτυχιούχο Ιατρικής που επειδή δε βρίσκει δουλειά σε νοσοκομείο, τελικά ανοίγει επιχείρηση σουβλατζίδικο.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:16, 10-04-09:

βεβαια, καπιταλισμο εχεις, αυτον εκθιαζεις. η σταση τουλαχιστον τον ενισχυει. ο αγροτης μπορει να μην εχει την ικανοτητα να μπει στη τρυπα, τη τοσο αθλια, του καπιταλισμου.απο τη στιγμη που το κρατος δε φροντιζει να ελεγξει λιγο την αγορα σε νευραλγικους τομεις της χωρας. ενας απο αυτους ΕΙΝΑΙ η γεωργια.
ενας αγροτης μια χαρα κανει τη δουλεια του, παραγει προϊοντα. απο τη στιγμη ομως που δεν μπορει να τα πουλησει σε τετοια τιμη ωστε να μπορεσει να εχει κατι για να επενδυσει, τοτε σαφως θα μεινει πισω ΚΑΙ στη παραγωγη.

δε προηγειται καποιος, ολοι σημαντικοι ειναι.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:17, 10-04-09:

PS, δεν είναι οι κουβέντες μου σκληρές, η πραγματικότητα είναι σκληρή και μόνο όσοι έχουν και σκληρά @@ είναι ικανοί να την αντιμετωπίσουν. Οι υπόλοιποι μπορούν να κλαίγονται ελεύθερα, αν και σπάνια έχω ακούσει να κλαίγονται αγρότες, μάλλον οι εκπρόσωποι των αγροτών κλαίγονται, της ΠΑΣΚΕ τώρα, της ΔΑΚΕ όταν ο Παπανδρέου πάει στο Μαξίμου, του ΠΑΜΕ γενικότερα και με όλες τις κυβερνήσεις και πάει λέγοντας. Αν κάποιος αποφασίσει πχ. ν'αλλάξει μορφή καλλιέργειας μπορεί να βρει χρηματοδότηση που να καλύπτει μέχρι και το 75-80%. Δε μπορούν να μιλάνε αυτοί που απλά δεν προσπάθησαν ποτέ να φύγουν για λίγο απ'τη βολή τους.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:20, 10-04-09:

βασικα δεν ειναι η πραγματικοτητα, ειναι αυτο που θελει να δεις εσυ. επισης πολυ πιο συνηθες ειναι να μη χρηματοδοτουν καν.

α επιπλεον, τα golden boys των τραπεζων, των μεγαλων εταιριων και οι οικονομολογοι που βγαζουν 50.000+ παραγουν ουσιαστικα πολυ μικροτερο εργο στη κοινωνια απ'οτι ενας αγροτης

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:22, 10-04-09:

Δε μπορεί να μπει μέσα το κράτος και να επιβάλλει κατώτατη τιμή στον έμπορα, γιατί όλο αυτό το ποσό θα πρέπει να το κόψει αυτομάτως από άλλες κοινωνικές ομάδες. Δε λέει κάτι να πάρεις δέκα φράγκα πχ. απ'τους πολύτεκνους και να τα δώσεις στον αγρότη. Γιατί στην τελική η Ελλάδα, όπως και οι περισσότερες χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης δεν βασίζουν την οικονομία τους στην αγροτιά (τεράστιος ανταγωνισμός από ΗΠΑ, Κίνα, Ινδία, Αργεντινή κλπ.), οπότε δεν πρόκειται να χαλάσει κι ο κόσμος αν αλλάξουν και δουλειά μερικοί αγρότες.

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 14:22, 10-04-09:

Προηγούνται άλλες ομάδες πληθυσμού
Διακρίσεις? Εναντίων αυτών που ασκούν το κουραστικότερο και ισχότερα αμοιβόμενο επάγγελμα? Έχεις δει πολλούς αγρότες να κάνουν περιουσίες? (και όχι δεν αναφέρομαι στους τσιφλικάδες που το γυρνάν στην πολιτική μετά)

Αν ένας παραγωγός δε μπορεί να κάνει τη δουλειά του, ας αλλάξει δουλειά.
Είναι πραγματικά ανώριμο από μέρος σου να πιστεύεις ότι ο 60 χρόνος αγρότης θα κάνει στροφή στην επαγγελματική του καρίερα επειδή δεν πάει καλά το επάγγελμα.
Δηλαδή τί? Θα ξαναγυρίσει στα θρανία?(εδώ καλά καλά δεν θα έχει βγάλει το γυμνάσιο)

Δεν δικαιούται κάποιο παραπάνω προνόμιο από έναν πτυχιούχο Ιατρικής που επειδή δε βρίσκει δουλειά σε νοσοκομείο, τελικά ανοίγει επιχείρηση σουβλατζίδικο.
Γιατί να κατέβουν τα "προνόμια" των αγροτών και να μην ανέβουν των ανέργων πτυχιούχων?

Δουλεία του κράτους είναι να φροντίζει εξίσου όλους τους δομικούς του λίθους(εμείς) και να μην αφήνει να καταστραφούν οι πιο αδύναμοι από αυτούς(αγρότες).

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:26, 10-04-09:

Αν δεν έτυχε να το δεις, έχω ήδη πει πως δεν δικαιολογείται ποτέ κρατική χρηματοδότηση σε επιχείρηση, είτε τράπεζα, είτε οικογενειακή αγροτική επιχείρηση. Από τη στιγμή που τα golden boys δεν πληρώνονται απ'τα 28 δις ευρώ (και δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι'αυτό γιατί στο εξωτερικό από αυτά πληρώθηκαν), δε μ'ενοχλεί καθόλου, δεδομένου πάντα ότι η τράπεζα θα πρέπει να εξασφαλίζει όλες τις καταθέσεις ακόμη κι αν χρειαστεί να πάρει το σπίτι του Γενικού Διευθυντή, όπου πλέον εκεί όχι μόνο δικαιολογείται, αλλά κι επιβάλλεται η παρέμβαση του κράτους, χωρίς να χρειαστεί το κράτος να πληρώσει τα σπασμένα απ'το δικό του ταμείο, όπως και δυστυχώς γίνεται.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 14:27, 10-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Δεν πειράζει, καπιταλισμό έχεις είτε το θες είτε όχι. Ούτε εγώ κόβομαι να τον έχω, αλλά τον έχω κι έτσι θα πάω. Προηγούνται άλλες ομάδες πληθυσμού, αν μιλήσουμε για κρατική βοήθεια, ούτε οι αγρότες, ούτε οι λιμενεργάτες, ούτε οι υπάλληλοι της ΔΕΗ και του ΟΤΕ.
Αν ένας παραγωγός δε μπορεί να κάνει τη δουλειά του, ας αλλάξει δουλειά. Δεν δικαιούται κάποιο παραπάνω προνόμιο από έναν πτυχιούχο Ιατρικής που επειδή δε βρίσκει δουλειά σε νοσοκομείο, τελικά ανοίγει επιχείρηση σουβλατζίδικο.
Απορώ με τέτοιες νοοτροπίες ειλικρινά.Σοβαρολογείς ;Δηλαδή δε μπορεί να υπάρξει μια μέση λύση ωστε να αντιμετωπίσουμε σφαιρικά το πρόβλημα -όχι μόνο των αγροτών;Είναι δυνατόν να λες να κόψουν το λαιμό τους και να αλλάξουν επαγγελμα εφόσον δε μπορούν να ανταπεξέλθουν;Δηλαδή αν ήσουν πολιτικός αυτή τη ''λύση'' θα πρότεινες;Τι να πει κανείς πια.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:28, 10-04-09:

Δε μπορεί να μπει μέσα το κράτος και να επιβάλλει κατώτατη τιμή στον έμπορα, γιατί όλο αυτό το ποσό θα πρέπει να το κόψει αυτομάτως από άλλες κοινωνικές ομάδες. Δε λέει κάτι να πάρεις δέκα φράγκα πχ. απ'τους πολύτεκνους και να τα δώσεις στον αγρότη. Γιατί στην τελική η Ελλάδα, όπως και οι περισσότερες χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης δεν βασίζουν την οικονομία τους στην αγροτιά (τεράστιος ανταγωνισμός από ΗΠΑ, Κίνα, Ινδία, Αργεντινή κλπ.), οπότε δεν πρόκειται να χαλάσει κι ο κόσμος αν αλλάξουν και δουλειά μερικοί αγρότες.
ανετα μπορει να ελεγξει την αγορα ΚΑΙ να επιβαλει κατωταταη τιμη στον εμπορο. πως σχετιζεται με τις αλλες κοινωνικες αναγκες απο τη στιγμη που και αυτες δεν εχουν τοσα μεγαλα ποσα επιδοτησης. δε ξερω αν εχεις ακουσει για τις αλλαγες στην διατροφη αρκετων αναπτυσομενων χωρων. ετσι και αλλιως, προτιμω να εχω μια αρκετα δυνατη εγχωρια παραγωγη, ετσι ωστε να μπορω να καταναλωνω προιοντα που παραγω, ΔΕΝ ΕΙΣΑΓΩ και λογικα θα εχω μικροτερο κοστος.
εν τελει, η ελλαδα δεν εχει φροντισει να επενδυσει ουτε στη παιδεια της, ουτε στην ερευνα, και στηριζεται ως ενα βαθμο στο τουρισμο της. το βρισκο προβληματικο παρ'ολα αυτα.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:29, 10-04-09:

Δεν υπάρχει κανένα προνόμιο. Δεν εξασφαλίζεται σε καμία χώρα του κόσμου πως ένας πτυχιούχος Ιατρικής θα δουλέψει αναγκαστικά ως γιατρός. Εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο μεταναστεύουν για να πετύχουν οικονομικά, δεν πειράζει αν γίνουν περισσότεροι, σημείο των καιρών είναι και δεν γίνεται αλλιώς, δεν είναι δυνατόν κάθε γεωγραφική περιοχή ξεχωριστά να μπορεί να παρέχει, σε μικρογραφία, όλες τις δυνατότητες που υπάρχουν στην ανθρωπότητα.

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

O agiostimotheos έγραψε στις 14:30, 10-04-09:

PS, δεν είναι οι κουβέντες μου σκληρές,
ποιος μίλησε για τις δικές σου κουβέντες μόνο?

η πραγματικότητα είναι σκληρή και μόνο όσοι έχουν και σκληρά @@ είναι ικανοί να την αντιμετωπίσουν.
Πιθανότατα θα σου έρθει μπούμερανγκ κάποια στιγμή.

Οι υπόλοιποι μπορούν να κλαίγονται ελεύθερα, αν και σπάνια έχω ακούσει να κλαίγονται αγρότες, μάλλον οι εκπρόσωποι των αγροτών κλαίγονται, της ΠΑΣΚΕ τώρα, της ΔΑΚΕ όταν ο Παπανδρέου πάει στο Μαξίμου, του ΠΑΜΕ γενικότερα και με όλες τις κυβερνήσεις και πάει λέγοντας.
Οι εκπρόσωποι των αγροτών είναι απλώς κομματόσκυλα και σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύπουν τον μέσο αγρότη.

Αν κάποιος αποφασίσει πχ. ν'αλλάξει μορφή καλλιέργειας μπορεί να βρει χρηματοδότηση που να καλύπτει μέχρι και το 75-80%. Δε μπορούν να μιλάνε αυτοί που απλά δεν προσπάθησαν ποτέ να φύγουν για λίγο απ'τη βολή τους.
Συνειδητοποιείς ότι μιλάμε για ημιμορφωμένους ανθρώπους κυρίως? Δεν είναι επιχειρηματίες αλλά κάνουν αυτό που έμαθαν από τους γονείς τους να κάνουν καλλιεργούν προιοντα.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:32, 10-04-09:

Επιβάλλοντας κατώτατη τιμή, οι έμποροι θα αγοράσουν μικρότερες ποσότητες. Το υπόλοιπο είτε θα μείνει στις αποθήκες να σαπίσει, είτε θα πάει στις χωματερές, είτε θα το αγοράσει το κράτος χωρίς να έχει τι να το κάνει. Έχει γίνει και παλαιότερα το παραμύθι αυτό κι έχει αποτύχει παταγωδώς, δε νομίζω ότι έχει καν στόχο να το ξανασυζητάμε.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:34, 10-04-09:

Δεν υπάρχει κανένα προνόμιο. Δεν εξασφαλίζεται σε καμία χώρα του κόσμου πως ένας πτυχιούχος Ιατρικής θα δουλέψει αναγκαστικά ως γιατρός. Εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο μεταναστεύουν για να πετύχουν οικονομικά, δεν πειράζει αν γίνουν περισσότεροι, σημείο των καιρών είναι και δεν γίνεται αλλιώς, δεν είναι δυνατόν κάθε γεωγραφική περιοχή ξεχωριστά να μπορεί να παρέχει, σε μικρογραφία, όλες τις δυνατότητες που υπάρχουν στην ανθρωπότητα.
το προβλημα σου ειναι η λογικη σου. η κοινωνια πρεπει να φροντιζει για την οσο το δυνατον καλυτερη διαβιωση και επιβιωση των μελων της. κατι που σε καμια περιπτωση δε γινεται με το να αναγκαζει τα μελη της μεταναστευσης. ασφαλως και πειραζει να γινουν περισσοτεροι. αλλα στο βωμο του καπιταλισμου και του ατομισμου, μπορεις να τα θυσιασεις ολα, ετσι δεν ειναι;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:35, 10-04-09:

Αν ήμουν πολιτικός δεν θα πρότεινα στα κανάλια αυτό, αλλά θα ήξερα, όπως και ξέρουν όλοι οι πολιτικοί άσχετα αν δεν το δείχνουν, ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως άλλη λύση. Εκτός κι αν εξαιρεθεί η χώρα απ'την Κοινή Αγροτική πολιτική και βρει, με κάποιο τρόπο, ανθρώπους που δεν θα ξανακάνουν τις ίδιες βλακείες που γίνονται επί χρόνια για τη μούρη και τη λαοφιλία και μόνο και μακροπρόθεσμα αποδείχτηκαν καταστροφικές και για το κράτος, που ξόδευε τα απίστευτα χωρίς λόγο και για τον κλάδο, που έμαθε επί δεκαετίες να είναι παράσιτο της κάθε κυβέρνησης και χρηματοδότησης χωρίς καμία πολιτική ανάπτυξης. Ακριβώς δηλαδή αυτό που μου λες, τον προπάππου του παππού του πατέρα μου. Δεν μπορεί να στηριχτεί καμία προοπτική ανάπτυξης στις μοντέρνες συνθήκες με λογικές του 1850. Κι αν το δικό μου πρόβλημα είναι η λογική μου, το παραπάνω είναι το κύριο δομικό πρόβλημα ολόκληρης της ελληνικής οικονομίας.

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

O agiostimotheos έγραψε στις 14:40, 10-04-09:

που ξόδευε τα απίστευτα χωρίς λόγο και για τον κλάδο, που έμαθε επί δεκαετίες να είναι παράσιτο της κάθε κυβέρνησης και χρηματοδότησης χωρίς καμία πολιτική ανάπτυξης.
Παράσιτο οι αγρότες? δεν την παλεύεις μια. είσαι απλώς δογματικός και προβαίνεις σε αερολογίες μη θέλωντας να αφουγκραστείς το πρόβλημα που αντιμετωπίζει μερίδα συνανθρώπων σου. Προτείνεις να αλλάξουν δουλεία (αδύνατο) η να μεταναστέψουν(αδιανόητο).

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 14:41, 10-04-09:

@μιβ:Ο,τι και να σου πει κανείς είναι λίγο.Σε λυπάμαι ειλικρινα.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από agiostimotheos
Παράσιτο οι αγρότες? δεν την παλεύεις μια. είσαι απλώς δογματικός και προβαίνεις σε αερολογίες μη θέλωντας να αφουγκραστείς το πρόβλημα που αντιμετωπίζει μερίδα συνανθρώπων σου. Προτείνεις να αλλάξουν δουλεία (αδύνατο) η να μεταναστέψουν(αδιανόητο).
Πέστα!+100000

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:43, 10-04-09:

ποιο ακριβως; το γεγονος οτι καθε κυβερνηση φροντισε να κλεψει; το γεγονος οτι η αθηνα εχει φτασει στο απροχωρητο με τους 4000000 κατοικους της; το γεγονος οτι η γεωργια παραμεληθηκε στο βωμο της τουριστικης αναπτυξης; το οτι η παιδεια και η ερευνα ακολουθησαν τον ιδιο δρομο; λυσεις σαφως υπαρχουν. δεν νομιζω οτι εισαι εσυ ο αρμοδιος να αποφανθεις οτι η μοναδικη λυση ειναι να αλλαξουν οι αγροτες επαγγελμα.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 14:44, 10-04-09:

αναρωτιεμαι τι θα τρωει ο μιβ αν γινουν αυτα που προτεινει

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:45, 10-04-09:

το κρατος δε θα εχει τι να το κανει ετσι;
απο εξαγωγες μεχρι και διανομη σε ευνοικες τιμες στις διαφορες κοινωνικες αναγκες που το χρειαζονται

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:45, 10-04-09:

Έλεος, δεν καταλαβαίνεις γρι μάλλον. ΠΑΡΑΣΙΤΟ είναι ένα οικονομικό σώμα (κλάδος) που δεν κερδοφορεί και δεν αυτοχρηματοδοτείται αλλά ζει με επιχορηγήσεις, χρηματοδοτήσεις και άλλα εξωγενή, επιφανειακά και πρόσκαιρα κρατικα μέτρα. Αυτό που ηταν η αγροτιά επι δεκαετίες κι αυτό που απαιτείς εσύ σήμερα, αντί της μοντέρνας ανάπτυξης μιας αγροτιάς που θα πατάει στα πόδια της.
dom, δε μ'ενδιαφέρει ο συναισθηματικός σου κόσμος, με ενδιαφέρει η κουβέντα.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:46, 10-04-09:

θα τρωει εισαγωμενα προιοντα.
Έλεος, δεν καταλαβαίνεις γρι μάλλον. ΠΑΡΑΣΙΤΟ είναι ένα οικονομικό σώμα (κλάδος) που δεν κερδοφορεί και δεν αυτοχρηματοδοτείται αλλά ζει με επιχορηγήσεις, χρηματοδοτήσεις και άλλα εξωγενή, επιφανειακά και πρόσκαιρα κρατικα μέτρα. Αυτό που ηταν η αγροτιά επι δεκαετίες κι αυτό που απαιτείς εσύ σήμερα, αντί της μοντέρνας ανάπτυξης μιας αγροτιάς που θα πατάει στα πόδια της.
dom, δε μ'ενδιαφέρει ο συναισθηματικός σου κόσμος, με ενδιαφέρει η κουβέντα.
με αυτη τη λογικη παρασιτο ειναι και κοινωνικη προνοια, η παιδεια και η υγεια.

η μοντερνα "αγροτια" στηριζεται στη μαζικη παραγωγη με τα χημικα μιχαλη;
δε μ'ενδιαφέρει ο συναισθηματικός σου κόσμος, με ενδιαφέρει η κουβέντα.
αν οντως σε ενδιεφερε η κουβεντα θα αφηνες τους δογματισμους κατα μερος

πως θα εκμοντερνισεις ενα κλαδο οταν δε τους παρεχεις την καταλληλη εκπαιδευση ή οταν οι επιχωρηγησεις σου δεν αρκουν;

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

O agiostimotheos έγραψε στις 15:01, 10-04-09:

Oι υπόλοιποι στον καιάδα. viva la sparta ancienne το κράτος ας αποτελείωσει όσους δεν μπορούν να σταθουν στα πόδια τους.
και ξαναλέω θα σου έρθει μπούμερανγκ κάποια στιγμή, χωρίς να το εύχομαι φυσικα, απλώς ως αποτέλεσμα της υβρις σου.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 16:03, 10-04-09:

Το κοινωνικό κράτος, η δημόσια υγεία, η δημόσια εκπαίδευση δεν είναι επιχειρηματικοί κλάδοι, οι αγροτικές επιχειρήσεις είναι. Μίλησα για οικονομικό οργανισμό, το δημόσιο σχολείο και το δημόσιο νοσοκομείο δεν είναι οικονομικές μονάδες. Και οι επιχειρήσεις συνήθως φροντίζουν να ζουν απ'τα κέρδη τους, αν είναι να τις χρηματοδοτεί 30 χρόνια το κράτος, καλύτερα να κλείσουν. Είναι άλλο πράγμα η έκτακτη αποζημίωση από ανώτερη βία (καιρικές συνθήκες) η οποία επιτρέπεται και είναι αποδεκτή και άλλο πράγμα να βγαίνει ένας ολόκληρος κλάδος στο δρόμο μια φορά το χρόνο και να ζητιανεύει απ'τη χώρα και το κοινωνικό σύνολο επειδή για άλλη μια χρονιά μπήκε μέσα. Ε, παρατήστε τα ρε παιδιά αν μπαίνετε μέσα, τι να κάνουμε.
Ο κάθε κλάδος, λόγω τεχνικής εξειδίκευσης, γνωρίζει τον τρόπο να εκμοντερνιστεί από μόνος του, μόνο που δεν μπαίνει κανένας στον κόπο να το κάνει όταν ξέρει πως θα κατέβει στην εθνική, θα κλείσει τα σύνορα, θα επηρεάσει άλλες δέκα κοινωνικές ομάδες και τις δραστηριότητές τους, τελικά θα εκβιάσει την κυβέρνηση και θα πάρει αυτά που ζητάει. Η διαφορά είναι πως πχ. οι κρητικοί συνεταιρισμοί δεν είχαν την απαραίτητη δύναμη να πετύχουν τον εκβιασμό αυτό, όπως αντίστοιχα οι συνεταιρισμοί της Θεσσαλίας. Οι επιχορηγήσεις υπάρχουν, αν μιλάμε για εναλλακτικές καλλιέργειες και μάλιστα είναι πολύ υψηλές. Οι συμβατικές καλλιέργειες δεν βλέπω κανένα λόγο να επιχορηγούνται, 200 χώρες στον κόσμο έχουν τέτοιες και το να ρίξεις λεφτά σε μια απαρχαιωμένη μέθοδο δεν σημαίνει για κανένα λόγο ανάπτυξη. Και μάλιστα σε πληροφορώ πως όταν κάποιος αποφασίσει να κάνει εναλλακτική καλλιέργεια τηρεί όλους τους κανονισμούς γιατί έτσι και συλληφθεί να παρεκκλίνει, επιστρέφει πίσω την επιδότηση επί τρία. Όποιος, λοιπόν, έχει την επιθυμία να κάνει κάτι διαφορετικό, ιδιαίτερο στη δουλειά του, μπορεί να το κάνει και αν όχι, σαφώς και μπορεί ν'απαιτήσει κρατική υποστήριξη, όχι όμως να απαιτεί επιχορήγηση για συμβατική καλλιέργεια, αυτό που εσύ ονομάζεις χορό των χημικών, ή κάπως έτσι και σε ενημερώνω ότι οι απόψεις μας ταυτίζονται απολύτως. Καμία σχέση με ανάπτυξη η συμβατική καλλιέργεια και δεν πρέπει να λαμβάνει ούτε φράγκο παραπάνω από τις συνήθεις αποζημιώσεις.

*Ancien, είναι ο παλιός, antique ο αρχαίος.
**Η ύβρης, της ύβρεως.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 16:11, 10-04-09:

τοτε τι ισχυριζεσαι οτι πρεπει να τα παρατησουν και να τα μεταναστευσουν. οπως οι τραπεζες θα παρουν το λεγομενο "πακετο στηριξης" των τοσων δυσ. που δεν ειναι τοσο απαραιτητο οσο ισχυριζονται, δε μπορω να καταλαβω γιατι να μη βοηθησουν εναν επιχειρηματικο κλαδο με μηχανηματα σεμιναρια κ.ο.κ. που σε καμια περιπτωση δεν ειναι αρκετα. λυσεις υπαρχουν , οπως εσυ μολις ειπες. ειναι, επομενως εντελως αστοχο να υποστηριζεις οτι πρεπει να τα κλεισουν και να πανε αλλου.

τι εννοεις παλι ως συμβατικη καλλιεργεια;
δε μπορω να εχω σαφη θεση για την κινητοποιηση των αγροτων, δεν την ειχα παρακολουθησει. αλλα σιγουρα δεν ειναι λυση να υποστηριζεις οτι πρεπει οι αγροτες να τα παρατησουν. ετσι και αλλιως σε εναν επιχειρηματικο κλαδο η ιδια η κυβερνηση μπορει να κανει επενδυσεις, αν οντως ενδιαφερεται για την εξελιξη του κλαδου. οι προηγουμενες κυβερνησεις δε το υποστηριξαν οπως θα επρεπε

Παράθεση

thewatcher

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη thewatcher
Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O thewatcher έγραψε στις 16:18, 10-04-09:

Η γεωργία δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα. Οι αγρότες δίκιο έχουν αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι για να βελτιωθούν οι συνθήκες.
Το σφάλμα είναι ότι δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση από το κράτος επειδή δεν θέλει να χάσει λεφτά.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 16:20, 10-04-09:

δε φταιε μονο το κρατος. ας μην εθελοτυφλουμε.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 17:47, 10-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από MadMax S
Δεν γίνεται αυτό που λές...... όπως και να το πάρεις.... και αυτό γτ προσπαθεί ο αγρότης να περικόψει τα έξοδα μιάς και τα έσοδα είναι σαφώς μικρότερα των εξόδων...μια τα φάρμακα, μία το ντίζελ που το βάζει θέρμανσης, μία τα καθυστετημένα σέρβις, (κουτουλουπου...κουτουλουπου...κουτουλουπου...)

Αν ποτέ το κράτος σκεφτεί να δώσει κάμια ριμάδα επιχορήγηση η οποία δεν θα κατακρεουργηθεί απο τα 300 και λοιπά λαμόγια , τότε να δεις για πότε θα αρχίζουν να χρησιμοποιούν εναλλακτικές και βέβαια ,να "σέβονται" το περιβάλλον..
Μιχαήλ αυτό που λέω είναι εφικτό αλλά επειδή μπαίνουν στη μέση τεράστια οικονομικά συμφέροντα δε γίνεται μέχρι στιγμής.Οι αγρότες μπορούν να απεξαρτητοποιηθούν πλήρως απο τα φυτοφάρμακα και μάλιστα κερδίζοντας πολύ περισσοτερα και σε ποιότητα προιόντων και σε καθαρό εισόδημα.Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο δε θα σύνέφερε τις πολυεθνικές που παράγουν φυτοφάρμακα και λιπάσματα κτλ. και γι'αυτό κιολας δεν προωθείται η εναλλακτική καλλιέργεια.Έχεις ακουστά τους ενεργούς μικροοργανισμούς;Στη περιοχή μου είναι ένας άνθρωπος που έχει καταφέρει να παράγει άριστης ποιότητας βιολογικά προιόντα σε μεγάλες ποσότητες με πολύ μικρότερο κόστος χρησιμοποιώντας μόνο ε.μ.Δεν είναι αναγκασμένος πια κάθε χρόνο να αγοράζει φυτοφάρμακα.Έχει καταφέρει να ανεξαρτοποιηθεί από τις εταιρείες.

Παράθεση

thewatcher

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη thewatcher
Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O thewatcher έγραψε στις 19:10, 10-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
δε φταιε μονο το κρατος. ας μην εθελοτυφλουμε.
Δεν έγραψα αυτό στο κείμενό μου. Αν το ξαναδιαβάσεις θα δεις ότι λέω πως δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα για την καλυτέρευση των συνθηκών στη γεωργία.

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 20:29, 10-04-09:

Πολύ σκληρές κουβέντες ξεστομίζεται όλοι εσείς που λέτε στους αγρότες να αλλάξουν δουλεία, να μεταναστέψουν και γενικά να πάνε να γα....θούν.
Σκληρές κουβέντες από άτομα που δεν έχουν ζήσει ούτε θα ζήσουν ποτέ τις δυσκολίες των αγροτών στην παραγωγή και μιλούν παπαγαλίζοντας φρασούλες που έχουν ακούσει ή διαβάσει από ανενημέρωτους εκφραστές του στιγνού καπιταλισμού.
*στυγνού
*ξεστομίζετε

Συμφωνώ μαζί σου.

Μπορεί. Οι τιμές αγοράς από τους εμπόρους διαρκώς κατεβαίνουν. Θα μπορούσαν τουλάχιστον να σταθεροποιηθούν. Και μην αρχίσεις να μου λες για οικονομική κρίση, γιατί αυτό ξεκίνησε από πριν. Μια χαρά εισόδημα βγάζουν οι έμποροι, αλλά κάθε χρόνο συνεννοούνται και λένε ότι κανένας τους δεν αγοράζει για πάνω από μια συγκεκριμένη τιμή. Τα αγροτικά σωματεία δε μπορούν να το κάνουν αυτό, γιατί η σοδειά θα πάει χαμένη, ενώ ο έμπορος όλο και από κάποιους άλλους παραγωγούς ή διαφορετικές καλλιέργειες θα βρει να αγοράσει.

Και λέγοντας έλεγχος από το κράτος, δεν εννοώ μόνο τις τιμές. Εννοώ, για παράδειγμα, το ότι η μία κλούβα ζυγίζει περίπου 1,5 κιλά, αλλά οι έμποροι, όταν πάνε το φορτηγό στη ζυγαριά και μετράνε τις κλούβες για να αφαιρέσουν το βάρος τους, τις παίρνουν για δύο.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 20:38, 10-04-09:

Τώρα είδα αυτό το ποστ που το έκανε παράθεση ο Κρουκ.Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για άλλη μια φορά.

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

O agiostimotheos έγραψε στις 22:18, 10-04-09:

Και μάλιστα σε πληροφορώ πως όταν κάποιος αποφασίσει να κάνει εναλλακτική καλλιέργεια τηρεί όλους τους κανονισμούς γιατί έτσι και συλληφθεί να παρεκκλίνει, επιστρέφει πίσω την επιδότηση επί τρία. Όποιος, λοιπόν, έχει την επιθυμία να κάνει κάτι διαφορετικό, ιδιαίτερο στη δουλειά του, μπορεί να το κάνει και αν όχι, σαφώς και μπορεί ν'απαιτήσει κρατική υποστήριξη, όχι όμως να απαιτεί επιχορήγηση για συμβατική καλλιέργεια, αυτό που εσύ ονομάζεις χορό των χημικών, ή κάπως έτσι και σε ενημερώνω ότι οι απόψεις μας ταυτίζονται απολύτως. Καμία σχέση με ανάπτυξη η συμβατική καλλιέργεια και δεν πρέπει να λαμβάνει ούτε φράγκο παραπάνω από τις συνήθεις αποζημιώσεις.
Δεν διαβάζεις επίτηδες τι γράφω? Πως ένας 50 60 χρονος ημιμορφωμένος αγρότης που έχει μάθει να καλλιεργεί συμβατικά προιόντα σε όλη την ζωή του να στραφεί στις νέες καλλιέργιες?

*Ancien, είναι ο παλιός, antique ο αρχαίος.
Λάθος κάνεις ξαναδές το. σημαίνει και τα 2 το ancien

**Η ύβρης, της ύβρεως.
what ever κατάλαβες τι εννοώ αλλά λίγη σημασία έχει αυτό.
*στυγνού
*ξεστομίζετε
σόρρυ για τα λάθη

Τώρα είδα αυτό το ποστ που το έκανε παράθεση ο Κρουκ.Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για άλλη μια φορά.
ΤΗΑΝKΣ
στην μεσημεριανή αναμπουμπούλα είχα περάσει και εγώ μερικά ποστς χωρίς να τα δώ.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 23:43, 10-04-09:

Πρόωρη συνταξιοδότηση με πλήρεις αποδοχές στα 55 ή στα 60. Το έχω προτείνει ήδη νομίζω...

Παράθεση

MadMax S (Mιχαήλ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MadMax S
Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O MadMax S έγραψε στις 23:53, 10-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Μιχαήλ αυτό που λέω είναι εφικτό αλλά επειδή μπαίνουν στη μέση τεράστια οικονομικά συμφέροντα δε γίνεται μέχρι στιγμής.Οι αγρότες μπορούν να απεξαρτητοποιηθούν πλήρως απο τα φυτοφάρμακα και μάλιστα κερδίζοντας πολύ περισσοτερα και σε ποιότητα προιόντων και σε καθαρό εισόδημα.Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο δε θα σύνέφερε τις πολυεθνικές που παράγουν φυτοφάρμακα και λιπάσματα κτλ. και γι'αυτό κιολας δεν προωθείται η εναλλακτική καλλιέργεια.Έχεις ακουστά τους ενεργούς μικροοργανισμούς;Στη περιοχή μου είναι ένας άνθρωπος που έχει καταφέρει να παράγει άριστης ποιότητας βιολογικά προιόντα σε μεγάλες ποσότητες με πολύ μικρότερο κόστος χρησιμοποιώντας μόνο ε.μ.Δεν είναι αναγκασμένος πια κάθε χρόνο να αγοράζει φυτοφάρμακα.Έχει καταφέρει να ανεξαρτοποιηθεί από τις εταιρείες.

Ναί έχω ακουστά....και ναί συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... αλλά όπως είπες και εσύ....αν το οικονομικό ζήτημα τεθεί τότε τα πράγματα αλλάζουν άρδην.... και βέβαια μήν ξεχνάς το εμπορικό ζήτημα αλλά και το "μιζικο"....αφού πολλές εταιρίες δίνουν μίζες παντού και πάντα σχεδόν για την προώθηση των δικών τους προιόντων...

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

O agiostimotheos έγραψε στις 00:09, 11-04-09:

Πρόωρη συνταξιοδότηση με πλήρεις αποδοχές στα 55 ή στα 60. Το έχω προτείνει ήδη νομίζω...
Ναι! παίρνουν απίστευτες συντάξεις οι αγρότες που περιμένουν πως και πως να συνταξιωθούν!!!!! Οι περισσότεροι παίρνουν την σύνταξή τους και συνεχίζουν να δουλεύουν για να βγάλουν τα προς το ζην.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 00:12, 11-04-09:

Δεν χρειάζεται να δώσουν μίζες πουθενά οι εταιρείες για την προώθηση των προιόντων τους. 4-5 κολοσσοί είναι σε όλον τον κόσμο, συγκεκριμένα η αμερικάνικη Monsanto και οι δορυφόροι της. Δεν παράγει μόνο μεταλλαγμένους σπόρους, παράγει γενικότερα σπόρους, ζιζανιοκτόνα κι εντομοκτόνα. Κι τολμάνε ορισμένοι να ζητάνε επιδότηση τη στιγμή που γνωρίζουν πως σχεδόν ολόκληρη η ελληνική παραγωγή παίζει με τέτοιου είδους προμηθευτές, εξαιρώντας πάντα τις βιολογικές καλλιέργειες που έχουν πιστοποίηση και ούτως ή άλλως παίρνουν πολλά λεφτά από διάφορα ευρωπαικά προγράμματα. Να επιδοτήσω (ξελασπώσω) τον αγρότη στο Κιλκίς γιατί; Για να του δώσω συγχαρητήρια που, επειδή τα τελευταία 50 χρόνια χρησιμοποιεί σπόρους της Monsanto, εξαφάνισε εντελώς την ιθαγενή μεσογειακή ποικιλία που ευδοκιμούσε εδώ και 3000 χρόνια;
Περιθώριο ενίσχυσης του ΟΓΑ υπάρχει. Αυτό είναι εντελώς άλλη διάσταση απ'την συντήρηση στη ζωή, ως παράσιτο, ενός ασθενικού κλάδου, σε κωματώδη κατάσταση, απ'την τσέπη του φορολογούμενου.

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

O agiostimotheos έγραψε στις 00:27, 11-04-09:

απ'την τσέπη του φορολογούμενου.
και οι αγρότες φορολογούμενοι είναι.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 00:44, 11-04-09:

Μειοψηφία και με χαμηλό συντελεστή. Το κράτος, στην ουσία, οι μισθωτοί των αστικών κέντρων το συντηρούν κι αυτούς σπάνια τους ρωτάει κανένας, ενώ δεν έχουν και κανένα τελωνείο κοντά να πάνε να κλείσουνε, ούτε έχουν θεσμική οργάνωση με...εκπροσώπους, εξαιρώντας, βέβαια, οργανισμούς τύπου ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν μεταφέρουνε τις έδρες τους στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ μπας και κάνουν και καμιά οικονομία στο νοίκι.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 01:16, 11-04-09:

μη λαικιζεις

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 01:36, 11-04-09:

Το πες αυτό (εγώ το πα, αλλά anyway), παρακάτω...

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 01:47, 11-04-09:

αφου δεν ακους. το κανεις μια το κανεις δυο. ετσι και αλλιως η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ δεν ειναι "οργανισμοι"

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 01:51, 11-04-09:

Δεν δέχομαι υποδείξεις, χαλάρωσε. Μη λαικίζω...Μάλλον κάτι άλλο εννοείς με το λαικισμό και γι'αυτό δεν συννενοούμαστε. Το παραπάνω μήνυμα, συγκεκριμένα, είχε μόνο τεκμήρια, δεν ανέπτυξα κάποιο πλήρες επιχείρημα, στην ουσία απλή παράθεση. Θα ήταν ενδιαφέρον να μου εξηγήσεις που ακριβώς είδες το...λαικισμό.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 01:52, 11-04-09:

ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν μεταφέρουνε τις έδρες τους στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ μπας και κάνουν και καμιά οικονομία στο νοίκι.
εδω. παω για υπνο. καλη νυχτα

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 01:55, 11-04-09:

Μπα, αυτό είναι περισσότερο τεκμήριο ως αλήθεια, εκτός κι αν δεν ασχολείσαι με τα πολιτικά, οπότε πάω πάσο, δεν απαιτώ να έχεις ψάξει όλους τους συσχετισμούς.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 02:00, 11-04-09:

ψαξε τους εσυ λιγο καλυτερα, αυτους τους συγκεκριμενους συσχετισμους. εσυ αναφερεσε για τη ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ ως συνολο, οχι για τις ηγεσιες της, που ναι ειναι "συνδικαλιστες"- κομματοσκηλα.

επισης ξεχασες να αναφερεις το ΠΑΜΕ που ειναι ενα ακομη σωματειο.

επιπλεον
*μειονοτητα, οχι μειοψηφια

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 02:08, 11-04-09:

Το ΠΑΜΕ όχι μόνο έχει διοίκηση το ίδιο το ΚΚΕ, αλλά είναι και de facto συνδικαλιστικό του όργανο, έλεος. Το μόνο που μπορώ να εκτιμήσω είναι πως δεν ντρέπονται να πουν ότι έχουν αρχηγείο τον Περισσό.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 02:11, 11-04-09:

δεν απαντησες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • ΙΕΚ: ποια είναι η γνώμη σας; - Από beautiful loser
      Το θέμα έχει λάβει 95 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-10-17 στις 12:56.
    • Βαθμοθηρία: ποια η γνώμη σας; - Από Andypro
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-15 στις 09:42.
    • Κ. & Π. Αγωγή Ποια η γνώμη σας για τη ΚΠΑ; - Από filologiko paidi
      Το θέμα έχει λάβει 34 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-06-13 στις 18:14.
    • Ποια η γνώμη σας για το BCA; - Από Mcstefan7
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-08-11 στις 12:46.
    • Υποτροφίες 4000 ευρώ σε παιδιά αγροτών - Από Μιχάλης9867
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά Θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-02-10 στις 20:56.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους