Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γονείς: Πόσο καλά τελικά ξέρουν τα παιδιά τους;

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:54, 13-06-05:

Συχνά αναρωτιέμαι πόσο αν είναι δυνατόν οι γονείς μου να με “ξέρουν” τόσο λίγο όσο φαίνεται. Σε πολλές συζητήσεις , ειδικότερα για την μητέρα μου, βγάζει κανείς το συμπέρασμα ότι δεν με γνωρίζουν καθόλου , νομίζουν τελείως λάθος πράγματα για έμενα για το χαρακτήρα μου, βγάζουν τελείως λάθος συμπεράσματα για έμενα και πιστεύουν ότι είμαι ένας τελείως διαφορετικός άνθρωπος. Και αυτό δεν το παρατηρώ όχι μόνο σε προσωπικό επίπεδο. Εσείς έχετε νιώσει πότε έτσι; Τι πιστεύετε ότι φταίει ; Ή διαφορά ηλικίας; Το ότι δεν δέχονται τίποτα καινούριο από αυτό που βρήκαν στο δρόμο τους για την “Ιθάκη” ? Ή ότι πολλές φόρες κρύβουν κάποια πράγματα τα ίδια τα παιδιά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 02:38, 14-06-05:

Πολύ καλά μας ξέρουν αν θες τη γνώμη μου. Εμένα με καταλαβαίνουν ό,τι και να έχω! Αλλά δε μου το λένε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 11:31, 14-06-05:

Βασικά οι γονείς συνήθως "ωραιοποιούν" την κατάσταση και πιστεύουν ότι τα παιδιά τους είναι πιο κοντά σε αυτό που αυτοί προσδοκούν να είναι (τα παιδιά) από ότι είναι στην πραγματικότητα.. Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα που μερικές φορές τους κάνουν να εθελοτυφλούν όταν βλέπουν κάτι που δεν τους αρέσει (π.χ. "το παιδί μου δεν είναι δολοφόνος )

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:46, 14-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead
Βασικά οι γονείς συνήθως "ωραιοποιούν" την κατάσταση και πιστεύουν ότι τα παιδιά τους είναι πιο κοντά σε αυτό που αυτοί προσδοκούν να είναι (τα παιδιά) από ότι είναι στην πραγματικότητα.. Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα που μερικές φορές τους κάνουν να εθελοτυφλούν όταν βλέπουν κάτι που δεν τους αρέσει (π.χ. "το παιδί μου δεν είναι δολοφόνος )
Και το χειρότερο για εμένα είναι ότι πότε δεν φταίει το παίδι αλλα οι άλλοι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 13:54, 14-06-05:

Εγώ πιστεύω ότι δε φέρονται καλά στους γονείς τους τα παιδιά σήμερα...

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 16:23, 14-06-05:

Η σωστή εκδοχή είναι κάπου ενδιάμεσα σε αυτά που είπατε...

Καταρχάς όλοι οι γονείς νομίζουν/πιστεύουν πως το παιδί τους είναι το καλύτερο απ' όλα στον κόσμο. Εκτός από αυτό όμως τα παιδιά όντως φέρονται απαίσια στους γονείς τους τη σήμερον ημέρα (όπως ανέφερε και ο φίλτατος-συνάδελφος-emufear). Αλλά πολλές φορές τα θέλουν και αυτοί, γιατί δε μπορούν ίσως να καταλάβουν ότι το πιτσουνάκι τους πλέον είναι μια προσωπικότητα ξεχωριστή και το ζαλίζουν με πράγματα που αυτό ίσως θεωρεί ασήμαντα (κυρίως δικούς τους ανεκπλήρωτους στόχους).

Αυτά για τώρα

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 17:18, 14-06-05:

Πιστευω οτι οι γονεις θελουν να μην επαναλαβουν αυτα που "επαθαν" απο τους δικους τους γονεις σε εμας.Μετα κανουν αλλα λαθη.Ειναι πολυ πιο ανοιχτομυαλοι(συνηθως) απο τους παππουδες,αλλα μενουν στις δικες τους ανοιχτομυαλες αποψεις,κ επαναπαυονται σε ακριβως αυτο,οτι δλδ ειναι αρκτα ανοοιχτομυαλοι,δε χρειαζεται αλλο.Κ απο κει κ περα δρουν με αυτη τη γραμμη πλευσης.Δυστυχως...

Παράθεση

thanatitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanatitsa
H thanatitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H thanatitsa έγραψε στις 18:03, 14-06-05:

vasika paizei ki ena xasma genewn....
alliws katalavainoun oi goneis....
aliws katalavainoun ta paidia....
kai na oi pare3hghseis kai na kai h asunenohsh...

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 18:37, 14-06-05:

Είναι θέμα και των δύο(γονείς- παιδία)
πάιζει ρόλο η σχέση που έχει αναπτυχθεί ανάμεσα τους από την στιγμή που γεννιέται το παίδί.
Παίζει ρόλο η ηλικία των γονιών και τα πιστέυω τους(αν είναι παλαιών αρχών είναι χειρότερα)
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τουσ γονείς μου,έχουμε μια πολυ καλή φιλική σχέση,με καταλαβαίνουν και τουσ καταλαβαίνω και όλα είναι μέλι γάλα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:42, 14-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τουσ γονείς μου,έχουμε μια πολυ καλή φιλική σχέση,με καταλαβαίνουν και τουσ καταλαβαίνω και όλα είναι μέλι γάλα.
Σε ζηλεύω..... :mad17:

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 18:50, 14-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Σε ζηλεύω..... :mad17:

μην κλαις σώπα σώπα

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 17:45, 15-06-05:

Η μητέρα μου με ξέρει πολύ καλά και μάλιστα, επειδή έχει καταλάβει τι αντιδραστικό άτομο που είμαι μου λέει το αντίθετο από αυτό που θέλει να κάνω και πάντα πιάνει! Ο πατέρας μου πάλι, νομίζω θα πάθει σοκ αν ανακαλύψει ότι δεν είμαι τίποτα από αυτά που νομίζει!

Παράθεση

garfield

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη garfield
Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O garfield έγραψε στις 19:26, 15-06-05:

Να μιλήσει και η άλλη απόψη: σαν γονέας δηλαδή.
Καταλαβαίνω τα παιδιά μου πολυ καλά όπως ακριβώς καταλαβαινε και μένα η δική μου μητέρα.
Βλέπω τα ελαττώματα όπως και τα προτερήματα τους. Προσπαθώ να είμαι κοντά τους, να τα στηρίζω και να μην απέχω και πάαρα πολύ απο αυτό που θά ήθελα πραγματικά να είμαι.
Δυστυχώς όμως απέχω. Δεν έχω αρκετή υπομονή και φωνάζω συχνά.
Οι κόρες μου είναι 5 και 15 χρονών. Η μεγάλη ήρθε τις προάλλες και μου είπε πως κάπνισε σ' ένα πάρτι. Αυτό, πιστεύω πως είναι προσωπική μου επιτυχία.. Οχι το τσιγάρο, αλλά η εξομολόγηση της σκατιάς.
Αν περιορίσω λοιπόν λιγάκι τις φωνες (που αφορουν αποκλειστικά την ποιότητα του φαγητου που προτιμούν), δε νομίζω πως θα απέχουμε και πάρα πολυ απο τη σχέση που θα ήθελα να έχω με τα παιδιά μου.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 19:39, 15-06-05:

Πάντως αν δεν της φώναξες οταν στο είπε όντως ήταν επιτυχία σου και μπράβο σου
διότι αν φώναζες θα την έκανες να ζοριζόταν την επόμενη φορα να σου αποκαλύψει το καθε τι που έκανε.

Δεν είναι όμως όλοι οι γονείς αντικειμενικοί δυστυχώς, βλέπω γονείς οι οποίοι πιστεύουν πως τα καμάρια τους είναι τα καλύτερα και όλα τα υπόλοιπα παιδιά είναι τα σκάρτα.
Πάντως μπράβο σου προσπάθησε να συνεχίσεις έτσι,είναι πολύ δύσκολος ο ρόλος της σωστής μητέρας.

Παράθεση

garfield

Νεοφερμένος

Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O garfield έγραψε στις 16:59, 16-06-05:

Για το τσιγάρο φυσικά κ δε φώναξα. Για το φαί όχι απλώς φωνάζω, γκαρίζω σαν γάιδαρος.
Μα γίνεται να τρώει αποκλειστικά σκουπίδια? Ούτε η μουσική τέρμα μ' ενοχλεί, ούτε η χαλαρότητα στο σχολείο (με την καταπίεση κανείς ποτέ δεν κατάφερε κάτι, οποτε τι να την κυνηγάω?)ούτε τίποτα τέτοιο
ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΑΙ??? Τρέλα με πιάνει...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 17:02, 16-06-05:

Ax αυτό το φαγητό
όλες οι μανάδες γκρινιάζετε γι' αυτό το θέμα :/

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:26, 16-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
Ax αυτό το φαγητό
όλες οι μανάδες γκρινιάζετε γι' αυτό το θέμα :/
Όμως ελάχιστες μόνο για αυτό.....

Πάντως garfield σε συγχαίρω , κατά την γνώμη μου, έχει πολυ σωστές απόψεις.
Έχεις καταφέρει να έχεις πραγματική επικοινωνία μετα παιδεία σου...
Για εμένα πχ στους γόνεις μου δεν έχω πεί πολλά πραγματά όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατί δεν υπάρχει επικοινωνία αλλα και κάποίες φόρες επειδή ξέρω την αντίδραση τους

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 14:11, 17-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Συχνά αναρωτιέμαι πόσο αν είναι δυνατόν οι γονείς μου να με “ξέρουν” τόσο λίγο όσο φαίνεται. Σε πολλές συζητήσεις , ειδικότερα για την μητέρα μου, βγάζει κανείς το συμπέρασμα ότι δεν με γνωρίζουν καθόλου , νομίζουν τελείως λάθος πράγματα για έμενα για το χαρακτήρα μου, βγάζουν τελείως λάθος συμπεράσματα για έμενα και πιστεύουν ότι είμαι ένας τελείως διαφορετικός άνθρωπος. Και αυτό δεν το παρατηρώ όχι μόνο σε προσωπικό επίπεδο. Εσείς έχετε νιώσει πότε έτσι;# Τι πιστεύετε ότι φταίει ; Ή διαφορά ηλικίας; Το ότι δεν δέχονται τίποτα καινούριο από αυτό που βρήκαν στο δρόμο τους για την “Ιθάκη” ? Ή ότι πολλές φόρες κρύβουν κάποια πράγματα τα ίδια τα παιδιά;
με όλο μου τον σεβασμο καλέ μου administrator αυτο που περιγραφεις ειναι ενα απο τα βασικότερα χαρακτηριστικά της εφηβιας

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:25, 17-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από gilie
με όλο μου τον σεβασμο καλέ μου administrator αυτο που περιγραφεις ειναι ενα απο τα βασικότερα χαρακτηριστικά της εφηβιας
Σε αυτό θα συμφωνήσω... Αν και όχι 100% γιάτι οντως πολλες φορές οι γονεις δεν μπορουν να "δουν" το χαρακτήρα τον παιδιών τους, ειτε γιατι αυτα φοβούνται ειτε γιατι προσπαθουν να πεισουν τον εαυτό τους οτι είναι πιο κοντα σε αυτό που ονειρευοντουσαν οταν η νυν μητέρα ήταν πρώην εγκυος...

Παράθεση

garfield

Νεοφερμένος

Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O garfield έγραψε στις 12:27, 18-06-05:

Πάντως δύσκολο να είσαι γονιός σήμερα.. Να μου πείτε πάντα έτσι ήταν αλλά...
Το δικό μου το πρόβλημα είναι το εξής: η μεγάλη μου η κόρη δεν διαβάζει. Δεν θέλει, βαριέται, δεν της αρέσουν τα μαθηματικα, όλο το πακετο. Προσωπικά πιστεύω (αν πάρω παράδειγμα κι απ' τον εαυτό μου) ότι η πίεση ποτέ δεν φέρνει αποτέλεσμα. Γι' αυτό εκτός απο τις κλασικές συζητήσεις τύπου "δε νομίζεις πως πρέπει να στρωθείς λιγάκι, εξετάσεις εχεις" και τις (μόνιμες πλέον απαντήσεις) "ναι μαμά", δεν πιέζω καθόλου τα πράγματα. Εξ άλλου με την παραμικρή πίεση εχουμε προβλήματα στο στομάχι (αμφότερες) οποτε καλύτερα γερό στομάχι παρά υψηλή βαθμολογία.
Οταν όμως μεγαλώσει, δε θα μου προσάψει ευθύνες γιατί δεν την έβαλα κάτω με το ζόρι, να της αλλάξω τα φώτα στο διάβασμα? Αυτό είναι το πρόβλημα μου... Σημειωτέον βέβαια πως εν καιρώ εξετάσεων δε βγαίνει έξω και προσπαθεί να διαβάσει. Είναι ανάμεσα στα Friends, στον Stephen King, στα cd της και στα βιβλία....
Αχχχ...........

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:18, 19-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από garfield
Πάντως δύσκολο να είσαι γονιός σήμερα.. Να μου πείτε πάντα έτσι ήταν αλλά...
Το δικό μου το πρόβλημα είναι το εξής: η μεγάλη μου η κόρη δεν διαβάζει. Δεν θέλει, βαριέται, δεν της αρέσουν τα μαθηματικα, όλο το πακετο. Προσωπικά πιστεύω (αν πάρω παράδειγμα κι απ' τον εαυτό μου) ότι η πίεση ποτέ δεν φέρνει αποτέλεσμα. Γι' αυτό εκτός απο τις κλασικές συζητήσεις τύπου "δε νομίζεις πως πρέπει να στρωθείς λιγάκι, εξετάσεις εχεις" και τις (μόνιμες πλέον απαντήσεις) "ναι μαμά", δεν πιέζω καθόλου τα πράγματα. Εξ άλλου με την παραμικρή πίεση εχουμε προβλήματα στο στομάχι (αμφότερες) οποτε καλύτερα γερό στομάχι παρά υψηλή βαθμολογία.
Οταν όμως μεγαλώσει, δε θα μου προσάψει ευθύνες γιατί δεν την έβαλα κάτω με το ζόρι, να της αλλάξω τα φώτα στο διάβασμα? Αυτό είναι το πρόβλημα μου... Σημειωτέον βέβαια πως εν καιρώ εξετάσεων δε βγαίνει έξω και προσπαθεί να διαβάσει. Είναι ανάμεσα στα Friends, στον Stephen King, στα cd της και στα βιβλία....
Αχχχ...........
Συμφωνώ μάζι σου, Έτσι και δεν βρώ κάτι ενδιάφερον στο μάθημα που πρέπει να διαβάσω και 100.000 ευρώ να μου δώσουν εγώ δεν προκείται να το διαβάσω καλά, ευτυχώς που το 85% τον μαθημάτων που θα δώσω πανελλήνιες τουλάχιστον μου αρέσουν. Όσο για το αν θα σου ρίξει της ευθύνες σε εσένα δεν νομίζω , πιστεύω ότι απλώς οτι θα κατηγορεί τον ευατό της

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 19:29, 19-06-05:

Σήμερα η μητέρα μου μου εσπασε τα νεύρα γιατί φοβάται μηπως γίνει τπτ στη συναυλία Slayer...

Έλεος. :/

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 20:11, 19-06-05:

Λογικό είναι ρε...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:04, 19-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Λογικό είναι ρε...
Κάλα εμένα φοβόνταν μήπως μου την πέσει κανένας ναρκομανής και με χτυπήσει με καμία σύριγγα

Παράθεση

apostolos1986 (Αποστολος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη apostolos1986
Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O apostolos1986 έγραψε στις 22:07, 19-06-05:

Είναι δύσκολο να μας καταλάβουν πλήρως οι γονείς μας γιατί υπάρχει το χάσμα γενεών το οποίο δεν γεφυρώνεται εύκολα. Το ότι οι γονέις μας μερικές φορές γίνονται προστατευτικοι σε υπεβολικό βαθμό είναι φυσιολογικό γιατί για αυτούς εμείς τα παιδιά τους είμαστε η ίδια η ζωή τους. Μερικές φορές πρέπει να μπαίνουμε λίγο στη δικιά τους θέση και να τους δίνουμε κάποιο δίκιο. Φυσικά η υπερπροστατευτικότητα μπορεί να φέρει αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα ιδιαίτερα στα κρίσιμα χρόνια της εφηβείας που είναι η περίοδος της πλήρους αντίδρασης.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:25, 19-06-05:

Εγω παντος με τον πατερα μου εχουμε απολητη επικοινονια και τα βρησκουμε μεταξυ μας. Περναμε τελια, δλδ να φανταστητε καμια φορα μου λενε οι φιλοι μου να βγουμε και δεν βγαινω μαζι τους για να παω καπου με τον πατερα μου. Οσο για πιεση κτλ, αφτα τα τραβαω απο γιαγια-παπου και την θεια-νουνα μου. Βεβαια απο το ενδιαφερον τους το κανουν και τους καταλαβενω και ευτιχος δεν το παραξυλουν. Παντος και εγω χαρη στην επικοινονια μου με τον πατερα μου δεν εχω αυτα τα προβληματα με το σχολειο το διαβασμα κτλ

Οσο για την συναβλιες... Πιο πολυ θελει ο πατερας μου να παμε-παω παρα εγω. Αφου ελπιζει καμια βδομαδα εκει στης 18 Ιουλιου να μην δουλευει για να ανεβουμε αθηνα για scorpions και σημερα μου το σκασε, πηγε να δει τους Think Floyd! Μηλαμε ο πατερας μου ειναι και αυτος ενας εφηβος...

Παράθεση

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iris_Didini
H Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Iris_Didini έγραψε στις 20:40, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από garfield
Οταν όμως μεγαλώσει, δε θα μου προσάψει ευθύνες γιατί δεν την έβαλα κάτω με το ζόρι, να της αλλάξω τα φώτα στο διάβασμα? Αυτό είναι το πρόβλημα μου...
Με αυτήν ακριβώς την ατάκα οι γονείς μου, μου έκαναν τη ζωή μαρτύριο μέχρι που πέρασα στο Πανεπιστήμιο και με βλέπουν τα βράδια πριν πέσω για ύπνο, άντε και καμιά Κυριακή. Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είναι εύκολο να γίνεις ξένος με το παιδί σου και σ' αυτή την περίπτωση, πληγώνονται και οι δύο.
Μου λέγανε λοιπόν -για οτιδήποτε, όχι μόνο το σχολείο, που εκεί βασικά δεν τους έπαιρνε να πουν και πολλά γιατί ήμουν άριστη- ότι "δεν τα λέμε για σένα, τα λέμε για 'μας.. Για να μη γυρίσεις μια μέρα να μας πεις ότι δε στα λέγαμε"
Πραγματικά, ακόμα και τώρα που ακούω αυτή την ατάκα, φουντώνω!
Σιγά μη ζητήσω τα ρέστα από τον καθένα για τις επιλογές που έκανα.
Δηλαδή, θα νιώθουν καλύτερα οι γονείς μου αν μια μέρα γυρίσω και τους πω "μετανιώνω που σας άφησα να με εμποδίσετε να κάνω τα δικά μου λάθη και να τα πληρώσω εγώ και να μάθω;"

Φυσικά, δεν αναφέρομαι στην περίπτωσή σου garfield! Απλά διάβασα αυτό τον προβληματισμό σου και θυμήθηκα ομηρικούς καβγάδες στο σπίτι!

Παράθεση

katerina21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina21
H katerina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H katerina21 έγραψε στις 13:39, 21-06-05:

Εμένα ειδικά ο μπαμπάς μου δεν ξέρει καθόλου τι δημιούργησε........η μαμά κάτι έχει πάρει χαμπάρι αλλά δεν μιλάει!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 21-03-07 στις 14:40. Αιτία: Greeklish :)
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 11:28, 23-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn
Σήμερα η μητέρα μου μου εσπασε τα νεύρα γιατί φοβάται μηπως γίνει τπτ στη συναυλία Slayer...

Έλεος. :/
Καλά ρε τους λες κανονικά πως είναι αυτές οι συναυλίες; Εγώ τους λέω θα πάω σε συναυλία και νομίζουν ότι πηγαίνω σε συναυλίες που κάθονται και κοιτάνε όπως στα εντεχνάδικα.. Ή το άλλο.. είπα στη γιαγιά μου ότι παίζω σε ένα συγκρότημα και με ρώτησε αν έχουμ ακκορτνεόν (σ.σ. metal συγκρότημα)

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 12:19, 23-06-05:

είπα στη γιαγιά μου ότι παίζω σε ένα συγκρότημα και με ρώτησε αν έχουμ ακκορτνεόν (σ.σ. metal συγκρότημα)
γιαγια

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 13:16, 23-06-05:

είπα στη γιαγιά μου ότι παίζω σε ένα συγκρότημα και με ρώτησε αν έχουμ ακκορτνεόν (σ.σ. metal συγκρότημα)
όπα, πολύ progressive άποψη η γιαγιά. καλό ακούγεται \m/.

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 18:45, 23-06-05:

Καλά ρε τους λες κανονικά πως είναι αυτές οι συναυλίες; Εγώ τους λέω θα πάω σε συναυλία και νομίζουν ότι πηγαίνω σε συναυλίες που κάθονται και κοιτάνε όπως στα εντεχνάδικα.. Ή το άλλο.. είπα στη γιαγιά μου ότι παίζω σε ένα συγκρότημα και με ρώτησε αν έχουμ ακκορτνεόν (σ.σ. metal συγκρότημα)
Της είπα για πλάκα πως θα γίνει καμμιά θυσία στο σατανά, σφαγή κλπ και τρόμαξε

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 22:05, 23-06-05:

εεεε ρε κολλητέ, τι περίμενες μετά απο αυτά που της είπες? Απόλυτα φυσιολογική αντίδραση...

ps. εμένα κάποτε με είχε δει ο πατέρας μου στις ειδήσεις να βγένω απο ενα "παράνομο" παρτάκι...
ps2. γκαντέμης ε???

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 22:18, 23-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
ps. εμένα κάποτε με είχε δει ο πατέρας μου στις ειδήσεις να βγένω απο ενα "παράνομο" παρτάκι...
ps2. γκαντέμης ε???
ΠΟΟ! Τελείως γκαντέμης...

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 22:45, 23-06-05:

Αστα να πάνε... οι "καλοί δημ(ι)οσιογράφοι" εν το μεταξύ κατέβαζαν ότι παπάρα μπορούσαν να σκεφτούν και όπως καταλαβένεις υπήρχε ένα κλίμα λίγο κάπως!!! όχι οτι δεν έπαιζαν μέσα τα πάντα αλλά ΟΚ δεν ήταν και τόσο τραγικά τα πράγματα...

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 00:38, 24-06-05:

Ρε φίλε εγώ είμαι σίγουρος πως η μητέρα μου θα είναι όλη μέρα στην τηλεόραση και πάνω στο τηλέφωνο μήπως συμβεί κάτι. Στάνταρ οι μεσημεριανές-χριστιανικές εκπομπές θα δείξουν κάτι και θα την αγχώσουν. Εδώ έδειξαν στους Slipknot... Βγαίνει ο τραγόπαπας: "θα σφάξουν ζώα, θα ψάλλουν τα άσματα του διαβόλου" ΕΛΕΟΣ!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 21:51, 25-06-05:

Πές της αυτό που της είχα πεί εγώ κάποτε...
"Παρακάλα να σου λέω αλήθεια και να ξέρεις που πάω... trust me!"

ps. Αυτό της το είχα πέι πριν 11 χρόνια μέσω τηλεφώνου απο τα Μάλγαρα. Απο τις πρώτες μου εκδρομές με την ομάδα!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:07, 10-07-05:

Σε αυτό το ζήτημα έχω να καταθέσω την εμπειρία μου από τους δικούς μου γονείς. Όταν ήμουν 15-16 ήμουν πεπεισμένη ότι κανείς από τους 2 τους δεν καταλαβαίνει ούτε στο ελάχιστο πως νιώθω εγώ. Πίστευα ότι η εικόνα που είχαν για μένα και για πράγματα που κάνω/ μου αρέσουν απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Αυτό που συνειδητοποιώ μέσα από συζητήσεις τώρα, καμιά 10αριά χρόνια μετά είναι πόσο απίστευτα μεγάλο λάθος έκανα και πόσα πράγματα για μένα που εγώ πίστευα ότι δεν είχαν πάρει χαμπάρι ότι τα πιστεύω ήξεραν. Και πως σε κάποια πράγματα με το να το παίξουν ανήξεροι με οδήγησαν σε σωστές αποφάσεις, αφήνοντας με να πιστεύω ότι της πήρα μόνη μου (διαφορετικά λόγω αντίδρασης ίσως να είχα κάνει κάτι άλλο)... Εν τέλει λοιπόν, πιστεύω ότι οι γονείς που ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους,όσο και αν δεν μπορούμε να το δούμε εμείς, μας καταλαβαίνουν πολύ καλά και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μας καθοδηγούν προς την σωστή κατε'θυνση... Εγώ αυτό εισπράττω πάντως τώρα, κοιτάζοντας πίσω και βλέποντας κάποιες από τις αποφάσεις που πήρα...

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:58, 28-01-06:

Εγώ νομίζω ότι κανείς δε σε ξέρει τόσο καλά όσο οι γονείς σου

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 21:12, 15-07-06:

Oι περισσότεροι τουλάχιστον, νομίζω πως τα ξέρουν πολύ λίγο, για να μην πω καθόλου και θεωρηθώ υπερβολική...

Εδώ όμως, θα πρέπει να σταθούμε και σε κάτι ακόμα, το οποίο θεωρώ πολύ σημαντικό.
Δεν πρέπει να παραβλέψουμε, πως οι περισσότεροι νέοι και όχι μόνο..., δεν έχουν καταφέρει να γνωρίσουν καλά, ούτε τον ίδιο τον εαυτό τους, ήτε γιατί δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά με αυτό το θέμα, ήτε γιατί και ο ίδιος ο εαυτός μας, περνάει από πολλές μεταβολές.., στην πάροδο των χρόνων και δεν είναι λίγες οι φορές, που αργούμε αρκετά να το συνειδητοποιήσουμε...

Ίσως λοιπόν, να ήταν καλό, να τους βοηθάμε και εμείς λίγο σ΄αυτό, εάν θέλουμε πραγματικά να μας ξέρουν καλά..., ώστε να υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες, να κάνουμε την επικοινωνία μας μαζί τους, κάπως καλύτερη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 22:41, 15-07-06:

Ευτυχως εχουμε αψογη σχεση και επικοινωνια. Τα πραγματα που δεν εκαναν οι ιδιοι και πιθανον να λειτουργουσαν σαν δικα τους απωθημενα με την κακη χροια πανω μου, τα χουν κανει προτροπη για να ζησω οσα περισσοτερα μπορω. Γενικα μπορω να τους εκθειαζω για ωρες αλλα το πιασατε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:54, 16-07-06:

Ρόλο παίζει και το πόσο εσωστρεφής είσαι. Οι γονείς σου μπορεί να σε ξέρουν καλά κατα τη παιδική ηλικία αλλά από την εφηβία και μετά θολώνουν τα πράγματα και ίσως παραμένει η εντύπωση πως γνωρίζουν το παιδί τους.
Αυτό που περιγράφεις exp το ζω κι εγώ, πριν από αρκετό καιρό το θεωρούσα πολύ σπαστικό και δεν είναι μόνο με τους γονείς μου αλλά με όλους. Προσωπικά έχει σταματήσει να με νοιάζει και κάνω αυτό που θέλω αδιαφορώντας για το τι νομίζουν οι άλλοι, ας πιστεύουν ότι θέλουν αρκεί να μην μπαίνουν εμπόδιο στο δρόμο μου.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:13, 28-02-07:

Πιστέυω ότι δεν παίζει ρόλο η εσωστρέφια τόσο, όσο οι αδυναμιες και οι ασχολείες τους(θα μου πείτε τι ξέθαψα τώρα) οι γονείς δεν θέλουν να καταλάβουν ότι τα παιδιά τους έχουν τον δικό τους χαρακτήρα το καθένα, νομίζουν ότι επιδή εισαι διαφορετικός απο αυτούς είσαι λάθος, δεν δέχοντε την μοναδικότητα των παιδιών τους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

LP4ever (Konstantina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LP4ever
H Konstantina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H LP4ever pfffff exo vare8ei t pada έγραψε στις 16:22, 20-12-08:

δεν με καταλαβαινουν καθολου. για μια ολοκληρη βδομαδα σηκονομουν απο το κρεβατι στισ 2, δεν γελαγα πια οσο παλια και τις περισσοτερες φορες ειχα βλεμα σκεπτικο. δεν τουσ περασε ουτε μια στιγμη η καταθλιψη απο το μυαλο και αν και ειχαν δει τα σημαδια απο τισ γρατσουνιεσ στα χερια μου(μονο ενασ τυφλοσ δεν θα τα εβλεπε) τα αγνοησαν. Ασε που ποτε δεν με καταλαβαινουν οταν θελω να να τουσ μιλησω για κατι σοβαρο. παντα νομιζουν οτι ειμαι ανωριμη(ειμαι αλλα οχι οταν προκειται για κατι σοβαρο) και δεν με παιρνουν στα σοβαρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anda (Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anda
H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 20:36, 20-12-08:

Επειδή πέρασα ακριβώς την ίδια φάση με σένα στην ίδια κιόλας ηλικία, θα σου πω πως ο μναδικός που μπορεί να σε βοηθήσει είσαι εσύ η ίδια!!!Μην αφήσεις την κατάθλιψη να σε πάρει από κάτω...!!!!Ξέρω τώρα μπορεί να σου ακούγονται ηλίθια όσα λέω και ίσως να σκέφτεσαι πως:"Ε, ακόμα και αν εγώ πάθω κάτι δεν με νοιάζει, αφού ούτως ή άλλως και αυτοί θα πονάνε", αλλά σε παρακαλώ σκέψου ποιος είναι αυτός που χάνει από την όλη κατάσταση..???Εσύ και μόνο εσύ....
Οι γονείς - όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι κατ'εμέ - θέλουν να πιστεύουν πως τα παιδιά τους είναι "ότι αυτοί θέλουν να γίνουν"!!!Εγώ ήθελα να γίνω προπονήτρια, αλλά νομίζεις με άκουσε κανείς??Αντίθετα πάνω στην καλύτερή μου φάση σαν αθλήτρια(εθνική ομάδα, πρωταθλήτρια και λοιπά), σταμάτησα γιατί έπρεπε να πάρω το proficiency και να διαβάσω για το φροντιστήριο...Δε νοιάστηκε κανείς για το αν έκλαιγα μόνη μου τα βράδια και το πώς ένιωθα που μέσα σε μία βδομάδα μου πήραν αυτό που για μένα ήταν τα πάντα...η κολύμβηση!!!Αποτέλεσμα???? Ναι, είχαν δίκιο...ήμουν πολύ καλή μαθήτρια, άριστη, με Μ.Ο. πάνω από 19 σε όλο το λύκειο που άγγιξε το απόλυτο 20 στην 3η Λυηκείου!!!Πήρα και τα 3 πτυχία Proficiency και στις Πανελλήνιες έβγαλα 18000 μόρια!!!!Δεν πέρναγα βέβαια Ιατρική που ήθελαν οι δικοί μου, αλλά και πάλι είχα ένα μεγάλο εύρος επιλογών!!!Μπήκα 11η στη σχολή μου και ήμουν από τους καλύτερους το α' εξάμηνο!!!!Από εκεί και πέρα όμως, πήρα την κάτω βόλτα...Δεν χρωστάω βέβαια πολλά μαθήματα, είμαι 3ο έτος και χρωσταω 2 μόνο, αλλά όσα έχω περάσει τα πέρασα με χαμηλή θα έλεγα βαθμολογία γύρω στο 6 και 7...Και όλα αυτά ενώ νιώθω κουρασμένη πλέον από τη ζωή που μου επέβαλλαν όλοι αυτοί!!!!Έφτασα μέχρι και στο σημείο να σκέφτομαι να εγκαταλείψω τη σχολή μου...αλλά ευτυχώς η λογική πρυτάνευσε!!!!

Όσο για το αν με γνωρίζουν οι γονείς μου, κατηγορηματικά απαντάω ΟΧΙ!!!Δεν με ξέρουν και δεν πρόκειται να με μάθουν γιατί πολύ απλά δεν το θέλουν οι ίδιοι!!!!Ναι, θα ήθελα να είχα τους γονείς-φίλους που έχουν κάποιοι γνωστοί μου, αλλά αφού δεν το επιδιώκουν οι ίδιοι, δε βλέπω το λόγο να το κάνω εγώ...!!!Τώρα πια όμως όμως θα πρέπει να θερίσουν ότι αυτοί έσπειραν τα τελευταία 20 χρόνια....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους