Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 247)
Μακεδονία
25
10,12%
FYROM
34
13,77%
Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία
35
14,17%
Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία
143
57,89%
ΔΞ/ΔΑ
10
4,05%

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 22:20, 27-01-08:

Επαναλαμβανω:
Καταλαβαινεις οτι ειναι απο επισημα χειλη αυτα τα πραγματα ή οχι?

Κι επειδη μαλλον δε θες να καταλαβεις,
ξαναρωταω:
Το θα γινοταν αν εμεις λεγαμε για τον καιρο στην Ισταμπουλ?
Δε θα λεγανε καποιοι για εθνικισμους κτλ κτλ?
Κι επαναλαμβανω για να το καταλαβεις:
Ειναι απο επισημα χειλη.
Και για να το καταλαβεις στο κανω πιο λιανα:
ειναι απο επισημο καναλι των Σκοπιανων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 23:48, 27-01-08:

ΟΚ σταματάω... Sorry που μπλέχτηκα στα πόδια σου

Δεν είχα καταλάβει ότι ο εθνικιστικός χάρτης είναι επίσημος. Νόμιζα ότι αναφερόσουν ως επίσημο χάρτη στον χάρτη του... μετεωρολογικού δελτίου!

Έχω απαντήσει σε όλα τα πιο πάνω έτσι και αλλιώς (σε περίπτωση που αναφέρεσαι και πάλι μόνο στον καιρό)...

Υ.Γ. Μήπως θα μπορούσες να δώσεις την επίσημη πηγή του εθνικιστικού χάρτη που αναφέρει την ελληνική Μακεδονία ως "κατεχόμενη Μακεδονία"; θα ήθελα να μελετήσω πόσο "επίσημος" είναι.

Υ.Γ.2 Στον αποκαλυπτικό μετεωρολογικό χάρτη που παραθέτεις έχουν και πόλεις της Αλβανίας και της Βουλγαρίας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 28-01-08 στις 00:05.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 00:41, 08-02-08:

Ελπιζω αυτο να ειναι αρκετο.
Υπαρχουν κι αλλες φωτογραφιες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:57, 09-02-08:

Ε δε νομίζω να έχουν στο μυαλό τους οι Σκοπιανοί να καταλάβουν το κομμάτι της Μακεδονίας που ανήκει στην Ελλάδα.

Ότι στεφάνια και να βάζει τύπος στη Μακεδονία δεν υπάρχει ούτε ένας Σκοπιανός. Για ποιο λόγο να σκεφτούν να επεκταθούν; Λογικά τα κάνει για εσωτερική κατανάλωση...

Ποτέ άλλοτε στα Βαλκάνια (από όσα έχω διαβάσει) ένα κράτος δεν έκανε επίθεση για να καταλάβει μια περιοχή εάν δεν υπήρχε μια μικρή έστω μειονότητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 02:13, 09-02-08:

Γι' αυτό ο Πρωθυπουργός των Σκοπίων υποκλίνεται σε χάρτη που συμπεριλαμβάνει την Μακεδονία στα Σκόπια; Επειδή το κάνουνε για πλάκα και δεν έχουνε σκοπό να συμπεριλάβουν κομμάτι της Ελλάδας στα Σκόπια; Έχεις μιλήσει ποτέ με Σκοπιανό; Η συντριπτική πλειοψηφία πιστεύει ότι εμείς οι Μακεδόνες είμαστε αδέρφια τους και υποδουλωμένοι από τους Έλληνες...Δεν κατηγορώ τους ίδιους φυσικά. Αν μου έκαναν και εμένα προπαγάνδα από μικρό παιδί ότι οι Σκοπιανοί είναι υποδουλωμένοι Έλληνες τις ίδιες απόψεις θα είχα...

Όμως που είναι το ελληνικό κράτος να πει ότι η Ιστορία που διδάσκεται στα Σκόπια είναι ψευδής; Ότι δεν έχουν ρίζα μακεδονική; Υπάρχουν ευρήματα από τον Μακεδονικό πολιτισμό στα Σκόπια; Έχουν κανένα κατάλοιπο στη γλώσσα τους; Είναι κοινή οι καταγωγή τους; Όποιον Ιστορικό και να ρωτήσεις θα σου πει ότι μόνο ένα μικρό κομμάτι των Σκοπίων άνηκε στη Μακεδονία και πλέον οι κάτοικοι του ουδεμία σχέση έχουν με Μακεδόνες. Φυσικά τόσα χρόνια που γίνεται αυτή η προπαγάνδα εμείς δεν λέμε τίποτε. Μας φίμωσαν οι Αμερικανοί μέσα από τα τσιράκια τους...

Δεν τα λέω αυτά με φανατισμό γιατί ότι έγινε έγινε, το θέμα είναι να σταματήσουμε ως χώρα να κάνουμε ότι μας λένε και να πατήσουμε πόδι πάνω σε αυτό το θέμα...Όσο γίνεται βέβαια. Δεν κατηγορώ τους Σκοπιανούς αλλά κατά κύριο λόγω εμάς τους ίδιους που επειδή συμφέρει κάποιους 'μεγάλους' μια διαλυμένη Ελλάδα όπως και διαλυμένα Βαλκάνια καθόμαστε σαν τα προβατάκια και τα τρώμε όλα.

Δεν ξέρω από που είσαι φίλε μου μόνο που πιστεύω ότι με αυτή την φιλοσοφία που έχεις αν σίγά σιγά την αποκτήσουμε όλοι μετά Μακεδονία και Σκόπια θα θεωρούνται το ίδιο πράγμα...Ίσως να ακούγεται υπερβολή αλλά δεν είναι. Όσο προπαγάνδα γίνεται στους Σκοπιανούς ότι είναι Μακεδόνες άλλη τόση γίνεται σε εμάς για να μισήσουμε τις ίδιες μας τις ρίζες. Και δεν μιλάω για σένα αυτή τη στιγμή αλλά γενικότερα. Μας έφαγε η μανία μας να γίνουμε Ευρωπαίοι και πολιτισμένοι και φοβόμαστε μην τυχόν πούμε τίποτε υπέρ της χώρας μας γιατί θα μας πούνε και εθνικιστές...

Απογοήτευση...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 02:15, 09-02-08:

Όμορφο ξέσπασμα. Μαζί σου.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:16, 09-02-08:

Αν και συμφωνώ Άντζυ μαζί σου, μήπως και εμείς είμαστε κάπως επηρεασμένοι από την δική μας "ιστορία" που μπορεί κάλλιστα να έχει δόσεις προπαγάνδας;

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 03:38, 09-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Ποτέ άλλοτε στα Βαλκάνια (από όσα έχω διαβάσει) ένα κράτος δεν έκανε επίθεση για να καταλάβει μια περιοχή εάν δεν υπήρχε μια μικρή έστω μειονότητα.
http://www.florina.org/
Διαβαζουμε στην 1η σειρα:
"Welcome to Rainbow - Political party of the ethnic Macedonians in Greece"

Πρεπει επιτελους να καταλαβουμε οτι τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα απ'οσο φανταζομαστε.

(Μαλλον, απ'οσο μας αφηνουν τα ΜΜΕ να καταλαβουμε).

Πολλα στοιχεια υπαρχουν στο

http://www.macedoniaontheweb.com/ και στο
http://akritas-history-of-makedonia.blogspot.com/.

Για τις τελευταιες φρασεις της Angie, εχω να αναφερω το εξης:
Πριν λιγες ημερες εγινε μια ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ συγκεντρωση Αλβανων στην Αθηνα για την ανεξαρτησια του Κοσσοβου και δεν κουνηθηκε φυλλο. Ακομα κι αυτοι που εχουν παρει "εργολαβια" τον αντι-εθνικισμο, αντι-φασισμο, αντι-ρατσισμο δεν ειπαν κουβεντα.
Οι ιδιοι ειπαν ομως πολλες κουβεντες και ματαιωσαν τη συγκεντρωση μνημης για τα Ιμια ως εθνικιστικη.
Περαστικα μας.

Και κατι τελευταιο για εμενα:
Επειδη πολλοι πιστευουν οτι εχουν να κανουν με κανενα νιανιαρο που βρεχει τις πανες του ακομα, θελω να πω οτι την επομενη φορα που θα ξαναδω να με ειρωνευονται ή να με χαρακτηριζουν αμεσα ή εμμεσα φασιστα, θα φερθω κι εγω αναλογα. Κι ας με διωξουν απο το φορουμ.
Δεν εχω ενοχλησει ουτε μια φορα τους ανθρωπους του στεκιου αλλα δεν θα ξαναεπιτρεψω σε κανεναν ουτε να με ειρωνευτει ουτε να με χαρακτηρισει. Και ειδικοτερα για ΕΘΝΙΚΑ θεματα.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 04:04, 09-02-08:

Δεν αμφισβητώ τι πιστεύουν οι Σκοπιανοί Angie Ann. Δεν έχω μιλήσει με κανένα και σε πιστεύω.

Αλλά σαν ρεαλιστής γνωρίζω τα εξής. Η Ελλάδα ποτέ δε θα επιδιώξει πια να προσαρτήσει τη Κων/πολη ή Istanbul (υπάρχει και τραγούδι "Istanbul or Constantinople" άκουσε το ωραίο είναι). Τα συμφεροντά της το απαγορεύουν.

Ούτε τα Σκόπια πιστεύω ότι απειλούν την εδαφική ακεραιότητα της Ελλάδας. Ρεαλιστικά αν το δεις θέλουν αν μπουν στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ. Δε θα ρισκάρουν τα λεφτά της ΕΕ για ένα όνομα.

Ότι και να λέει ο πρωθυπουργός τους ξέρει ποιο είναι το συμφέρον του. Όπως ξέρει και ο Έλληνας πρωθυπουργός ότι δε μπορεί να κάνει τίποτα παρά τους Έλληνες στην Κων/πολη. Εκεί σε αντίθεση με τη Μακεδονία υπάρχει μειονότητα. και μάλιστα με ένα Πατριαρχείο συνδετικό κρίκο

Δε με ενδιαφέρει τι πιστευούν για τον εαυτό τους. Κοιτάζοντας τις ειδήσεις στο εξωτερικό βλέπω ότι (δυστυχώς) η κοινή γνώμη είναι με το μέρος τους και δεν έχουμε και πολλές επιλογές. Το περίφημο veto όποτε το χρησιμοποιήσαμε μονο δεινά μας προσέφερε (βλ. Τουρκία και πως μπήκε η Κύπρος στην ΕΕ όταν σταμτήσαμε την αδιαλλαξία)

Με ενδιαφέρει να μην αποπροσανατολίζεται ο Μακεδόνας από την υψηλή ανεργία στη Βόρεια Ελλάδα και τη δυσκολία του μέσου νοικοκυριού εκεί. Δε θέλω να ασχολείται με ζητήματα τα οποία δεν θα βλάψουν παρά μόνο τον εγωϊσμό του επειδή δε κατάφερε να επιβληθεί στο μικρό, αδύναμο και φτωχό κράτος των Σκοπίων *με εθνικές διαιρέσεις στο εσωτερικό του). Δε γίνεται να δίνεται περισσότερη βαρύτητα από τον Έλληνα πρωθυπουργό στους Σκοπιανούς από τους Έλληνες.

Κάποτε οι Σκοπιανοί ζήτησαν το όνομα τους να είναι Βόρεια Μακεδονία ή κάτι τέτοιο (σύνθετη ονομασία). Αρνηθήκαμε. Σήμερα είναι πιο κοντά από ποτέ να ονομάζονται Μακεδονία (σκέτο). Το χειρότερο.

Όλα αυτά στο πλαίσιο της συζήτησης και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω...

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 04:25, 09-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
http://www.florina.org/
Διαβαζουμε στην 1η σειρα:
"Welcome to Rainbow - Political party of the ethnic Macedonians in Greece"

θεματα.

Θεωρείς αυτό το πράγμα ικανή πολιτική δύναμη; Τι ποσοστά παίρνει στις εκλογές; Πολιτική δύναμη θεωρούνταν τα εκατομμύρια των Ελλήνων στη Μικρά Ασία με το δεκάδες μέσα διάδοσης του Ελληνισμού και όχι 100 τραγικοί που με το internet έγιναν γνωστοί. Δεν είναι το ίδιο...

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 04:53, 09-02-08:

Θα σε προετρεπα να βρεις το τι εχουν πει αυτοι οι κυριοι και το τι επιρροη εχουν.

Α, ναι, ξεχασα.
Συμφωνα με στοιχεια της CIΑ, στην Ελλαδα υπαρχει μεγαλη "μακεδονικη" μειονοτητα. (Τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει).

"- Θέμα και μακεδονικής μειονότητας κυοφορείται τώρα στην Ουάσινγκτον. Εκπρόσωπος του Στέιτ Ντιπάρτμεντ τελικά επιβεβαίωσε προ ημερών ότι αξιωματούχοι του υπουργείου Εξωτερικών είχαν συνομιλίες με εκπροσώπους των «μακεδονικών μειονοτήτων» στην Ελλάδα και στη Βουλγαρία, που επίσης είχαν επαφές με μέλη του Κογκρέσου. Η αποστολή οργανώθηκε και χρηματοδοτήθηκε από την Ένωση Μακεδονικής Διασποράς σε συνεργασία με τις αμερικανικές πρεσβείες στην Αθήνα και στη Σόφια. Την Τρίτη στο κρατικό Κέντρο Ουίλσον δόθηκε διάλεξη κάποιου καθηγητή Λούμπας με θέμα «Η διαμόρφωση εθνικής ταυτότητας μεταξύ των μακεδονόγλωσσων(!) μουσουλμάνων της δυτικής Μακεδονίας…"
http://www.paron.gr/v3/new.php?id=14...7-05-06&mode=3
(Eφημεριδα "Το Παρον").

Για Αλβανική, Τουρκική και Μακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα μίλησε ο Αμερικανός υφυπουργός Εξωτερικών
http://www.greeknewsonline.com/modul...ticle&sid=3845

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bisbirikos : 09-02-08 στις 05:09.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:07, 10-02-08:

Κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει....

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  untitled.JPG
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  55,2 KB  
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:55, 12-02-08:

Είχα ξαναδεί το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα και νομίζω πως είτε ήταν μια πρόταση των εθνικιστών η οποία απορρίφθηκε, είτε απλά hoax. Δεν θυμάμαι που το ξαναείδα και δεν παίρνω όρκο.

Πάντως, τα χαρτονομίσματα που κυκλοφορούν (και κυκλοφόρησαν στο παρελθόν) από την γείτονα χώρα δεν είχαν καμία τέτοια αναπαράσταση

Ορίστε και το link για την επίσημη ιστοσελίδα της εθνικής τους τράπεζας.

Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά γιατί μερικά χαρτονομίσματα δεν μου ανοίγουν (οι εικόνες δλδ ), αλλά από τις λεζάντες και τα σχετικά αποσπάσματα βλέπω ότι δεν έχουν καμία σχέση με το χαρτονόμισμα της εικόνας.

Όσο για τα θέματα μειονότητας, νομίζω πως αυτά υπάρχουν παντού και ιδιαίτερα ανάμεσα σε γειτονικές χώρες. Ελληνικές μειονότητες υπάρχουν από την Τουρκία μέχρι και στην Αυστραλία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάνουμε επεκτατικό πόλεμο (καλά... δεν μιλάω για τις ορέξεις κάποιων για την Τουρκία). Τέλος, το θεωρώ αδιανόητο να φοβόμαστε μια χώρα η οποία εκτός από το ότι εξαρτάται οικονομικά και πολιτικά από εμάς, δεν έχει καν υποχρεωτικό στρατό, αλλά μισθοφόρους.

Υ.Γ. Bisbirikos, μπορείς να δώσεις το Link της πηγής της φωτογραφίας με τον πρόεδρο της ΠΓΔΜ να προσκυνάει άγαλμα στο οποίο έχουν κολλήσει εθνικιστικό φυλλάδιο; Θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα για την είδηση

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:38, 12-02-08:

Στην προηγούμενη μου δουλειά είχε δημιουργηθεί πριν κάποιο καιρό το εξής θέμα:
Η FYROM ανήκει στο ίδιο market unit με εμάς (Ελλάδα) οπότε mail διοικητικής/ενημερωτικής φύσης από εκεί φτάνουν και σε μας.

Είχε έρθει λοιπόν μια μέρα ένα μαιλ με τίτλο "National Holiday in Macedonia" [είχαν κάποια αργία]. Κάποιοι από εμάς ανακίνησαν το θέμα με σχόλια όπως "dear αποστολέα, αν είχε η Μακεδονία αργία θα είχα και εγώ (Στην Αττική) μιας και η Μακεδονία ανήκει επισήμως στην Ελλάδα, ως τμήμα της. Παρακαλώ πολύ να χρησιμοποιείτε το πραγματικό σας όνομα όπως το ορίζουν οι διεθνείς κανόνες [παράθεση εδώ του επίσημου κειμένου από τα Ηνωμένα Έθνη, όπως αυτό έχει καθοριστεί από το 93)"
Η απάντηση του Γενικού Διευθυντή της εταιρίας στη FYROM ανταπάτησε (στον δικό μας Γ.Δ που είχε στείλει το μαιλ) ότι "δεν έχουμε χρόνο να ασχολούμαστε με τα κολλήματά σας, όλοι μας παραδέχονται έτσι, ξέρετε πολύ καλά ότι εμείς είμαστε ολόκληρη η Μακεδονία [ναι αυτό το έλεγε έτσι] εσείς είστε οι μ@λ@κες της υπόθεσης" (καλά το έλεγε πιο ευγενικά προφανώς αλλά αυτό έλεγε).

Για την ιστορία, το θέμα έγινε escalated ακόμα πιο πάνω (Στη "μαμά"-εταιρία--ναι το είχε πάρει πατριωτικά ο τότε Γ.Δ) και έληξε με ένα διορθωτικό μαιλ από πλευράς FYROM και με τη διαβεβαίωση ότι δεν θα επαναληφθεί σε μαιλ που περιλαμβάνουν και τη δική μας εταιρία τέτοια ...ατοπήματα (τώρα αν έγινε κάτι άλλο ανεπίσημα δεν θα το ήξερα εγώ)

Σήμερα στην εν λόγω εταιρία υπάρχει άλλο θέμα . Οι σχεδιαστές ενός τμήματος του συστήματος στη "μαμα" εταιρία σε ένα χάρτη που έχει το σύστημα έχουν γράψει τα Σκόπια ως "Macedonia". Μετά από παράπονα των operators στην Ελλάδα (και μη αποδοχής των συστημάτων που τον περιλαμβάνουν-παρόλο που κατά τα άλλα είναι Up and running συστήματα) απαίτησε η Ελλάδα αλλαγή χάρτη. Έγινε [σκασίλα της της μαμάς εταιρίας ] αλλά η θυγατρική στη FYROM αρνείται να παραλάβει/παραδώσει στους εκεί operator τους ανανεωμένους χάρτες στις οποίες η χώρα τους αναφέρεται ως FYROM και όχι ως Macedonia. Επίσης δεν αποδέχονται να δημιουργηθούν "ειδικοί" χάρτες για αυτούς (στους οποίους θα αναφέρονται ως "macedonia") αλλά απαιτούν όλοι οι χάρτες (δέχονται ως εξαίρεση τους ελληνικούς μόνο) να τους αναφέρουν ως macedonia. Είμαστε εμείς δλδ οι "κακοί" και οι στριφνοι. Ή τουλ αυτό προσπαθούν να πείσουν την υπόλοιπη Ευρώπη...

Τα σχόλια δικά σας...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:08, 12-02-08:

το παιχνίδι θα παίξει λοιπόν στο ποια απ τις δυο εταιρίες φέρνει τα μεγαλύτερα κερδη για τη "μαμά"

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:10, 12-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
το παιχνίδι θα παίξει λοιπόν στο ποια απ τις δυο εταιρίες φέρνει τα μεγαλύτερα κερδη για τη "μαμά"
λολ.. τότε δεν παίζει... "το'χουμε"

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:43, 12-02-08:

Σόρι όμως, τα επίσημα ονόματα τι τα 'χουμε;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:55, 12-02-08:

Αν λάβει υπόψη του κανείς, ότι βρισκόμαστε μόλις στο χάραμα(ξημέρωμα-πρωί) της "Παγκοσμιοποίησης", αλλά και δημοσιεύσεις σαν την "Μεγάλη Σκακιέρα" του Ζμπιγκνιου Μπρεζίνσκι,το μέλλον δεν έχει ούτε "Ελλάδα", ούτε "Μακεδονία". Λογικά- δηλαδή αν δεν γίνει κάποιος παγκόσμιος πόλεμος που θα μας ξαναγύριζε στον "εθνικό προστατευτισμό"(οικονομικό-πολιτισμικό-πολιτικό)-η μελλοντική( αυτοκρατορία, θα γνωρίζει μόνον Πόλεις ή το πολύ, μεγάλες γεωγραφικές περιοχές, που θα διακρίνονται μεταξύ τους, με κριτήρια εντελώς διαφορετικά, από τα μέχρι τώρα "εθνικά". Κατά συνέπεια, οι κουτσαβακισμοί των "Σκοπιανών" περί "Μακεδονίας" και "μακεδονικής εθνότητας", δεν μπορεί παρά να στοχεύουν, αφενός στην τοπική "κοινωνική συνοχή" τους (βραχυχρόνια) κι αφετέρου, στο πιθανό ενδεχόμενο, "αύριο", σε μία ολοκληρωμένη Παγκοσμιοποίηση ή έστω μία ευρωπαϊκή ολοκλήρωση, οι "Σκοπιανοί" που πριν το 1945 ζούσαν σε περιοχές της σημερινής Ελληνικής Επικράτειας(ή οι απόγονοί τους), να ζητήσουν να τους επιστραφούν οι ακίνητες περιουσίες, που στο μεταξύ ιστορικά έχουν απαλλοτριωθεί. Δηλαδή, ο καυγάς γίνεται, βραχυχρόνια από εσωτερική πολιτική δημαγωγία(ένθεν και ένθεν) και μακροπρόθεσμα, επειδή η ιστορία κάποτε, διορθώνει όλες της τις εκκρεμότητες. Και το λεγόμενο "Ανατολικό Ζήτημα", μέχρι το 1999 ήταν συνολικά μία "μετέωρη εκκρεμότητα" των "Μεγάλων". Γι' αυτό ίσως και οι Αλβανοί, θέλουν μία "Μεγάλη Αλβανία". Εμείς όμως, οι "Μικρομέγαλοι" της Ευρώπης και του "παγκόσμιου πολιτισμού", καλά θα κάνουμε πρώτα, να αποφασίσουμε με ποιο μέτρο μετράμε τους εαυτούς μας. Τη σοβαρότητα πάντως, σα "μέτρο", μόνον σε μία λογική πρόβλεψη για το μέλλον, μπορεί κανείς να την επικαλεστεί. Υπ' αυτή την έννοια, η πολιτική διαχείριση του Σκοπιανού σήμερα(και χθες), έχει τόσες κωμικές όψεις: σχεδόν ανόητες!
Χέστηκε η ...Παγκοσμιοποίηση, για το αν έχουν δίκιο ή άδικό σήμερα κάποιοι, που μόλις αύριο δεν θα υπάρχουν(πολιτικά)!

Παράθεση

Τιτίνα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τιτίνα
H Τιτίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Τιτίνα έγραψε στις 14:44, 12-02-08:

H MΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ! Τ Ε Λ Ο Σ

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:17, 12-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Τιτίνα
H MΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ! Τ Ε Λ Ο Σ
Το αυτό επιθυμώ και εγώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ποιο νόημα θα έχει, π.χ. σε είκοσι χρόνια, το "ΕΛΛΗΝΙΚΗ"! Εσύ, αγαπητή φίλη Τιτίνα, μπορείς να μου πεις; (Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για κάθε ενδεχόμενη προσπαθεια!)
Αντί "συμπεράσματος": Η Ελλάδα γίνεται δευτερεύουσα υπόθεση όταν συλλογίζεται κανείς τον Ελληνισμό! Ό,τι από την Ελλάδα μʼ εμποδίζει να σκεφτώ τον Ελληνισμό ας καταστραφεί!
Αν ήταν δίκαιο να μεγαλώσει ο τόπος αυτός, δεν ήταν για να έχουμε περισσότερους βουλευτές, νομάρχες και χωροφύλακες. Ήταν για να μπορέσει νʼ αναπτυχθεί σε μία γωνία της γης ο Ελληνισμός-αυτή η ιδέα της ανθρώπινης αξιοσύνης και της Ελευθερίας, όχι αυτή η αρχαιολογική ιδέα! (Γ. Σεφέρης)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:29, 12-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Το αυτό επιθυμώ και εγώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ποιο νόημα θα έχει, π.χ. σε είκοσι χρόνια, το "ΕΛΛΗΝΙΚΗ"! Εσύ, αγαπητή φίλη Τιτίνα, μπορείς να μου πεις; (Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για κάθε ενδεχόμενη προσπαθεια!)
Αντί "συμπεράσματος": Η Ελλάδα γίνεται δευτερεύουσα υπόθεση όταν συλλογίζεται κανείς τον Ελληνισμό! Ό,τι από την Ελλάδα μʼ εμποδίζει να σκεφτώ τον Ελληνισμό ας καταστραφεί!
Αν ήταν δίκαιο να μεγαλώσει ο τόπος αυτός, δεν ήταν για να έχουμε περισσότερους βουλευτές, νομάρχες και χωροφύλακες. Ήταν για να μπορέσει νʼ αναπτυχθεί σε μία γωνία της γης ο Ελληνισμός-αυτή η ιδέα της ανθρώπινης αξιοσύνης και της Ελευθερίας, όχι αυτή η αρχαιολογική ιδέα! (Γ. Σεφέρης)

Μπλέκεις φίλε Νωευς το συγκεκριμένο ζήτημα με ένα θέμα (τη Παγκοσμιοποίηση) το οποίο δεν έχει μια προδιαγεγραμμένη μοίρα. Δεν έχει καμία βάση να πιστεύουμε ή έννοια Ελληνικό θα έχει αποδυναμωθεί σε 20 χρόνια. Απεναντίας, δεν είναι καθόλου παράλογο να υπάρξει μαι αμυντική στάση η οποία να δώσει στο εθνικό αίσθημα μια νέα αίγλη. Γενικά, το έθνος δεν εμφανίστηκε τυχαία. Επιβίωσε γιατί κάποιοι ήθελαν να επιβιώσει. Και δεν ήταν οι αντίστοιχοι Bush το 18ου αιώνα μόνο. Κινητοποιήθηκαν και μεγάλες μάζες. Μην υποβαθμίζεις τη δύναμη του εθνικού και την ασφάλεια που εμπεριέχει.
Και η παγκοσμιοποίηση της κοινωνίας δε σημαίνει απαραίτητα τη κρίση του έθνους αλλά τη κρίση του εθνικού κράτους. Συμφωνώ αν εννοείς αυτό, ότι το εθνικό δε θα προσμετράται σε σχέση με το κρατικό αλλά δε μπορώ να δεχτώ την αποδυνάμωση του. Τουλάχιστον όχι στις επόμενες δεκαετίες. Βλέπε τις εθνικιστικές κρίσεις σε πολλά σημεία του κόσμου. Μήπως τελικά η παγκοσμιοποιήση αναζωπυρώσει τα εθνικά αισθήματα?

(από ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο θέμα πάει για σπλίτ )

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:03, 13-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Μπλέκεις φίλε Νωευς το συγκεκριμένο ζήτημα με ένα θέμα (τη Παγκοσμιοποίηση) το οποίο δεν έχει μια προδιαγεγραμμένη μοίρα. Δεν έχει καμία βάση να πιστεύουμε ή έννοια Ελληνικό θα έχει αποδυναμωθεί σε 20 χρόνια. Απεναντίας, δεν είναι καθόλου παράλογο να υπάρξει μαι αμυντική στάση η οποία να δώσει στο εθνικό αίσθημα μια νέα αίγλη. Γενικά, το έθνος δεν εμφανίστηκε τυχαία. Επιβίωσε γιατί κάποιοι ήθελαν να επιβιώσει. Και δεν ήταν οι αντίστοιχοι Bush το 18ου αιώνα μόνο. Κινητοποιήθηκαν και μεγάλες μάζες. Μην υποβαθμίζεις τη δύναμη του εθνικού και την ασφάλεια που εμπεριέχει.
Και η παγκοσμιοποίηση της κοινωνίας δε σημαίνει απαραίτητα τη κρίση του έθνους αλλά τη κρίση του εθνικού κράτους. Συμφωνώ αν εννοείς αυτό, ότι το εθνικό δε θα προσμετράται σε σχέση με το κρατικό αλλά δε μπορώ να δεχτώ την αποδυνάμωση του. Τουλάχιστον όχι στις επόμενες δεκαετίες. Βλέπε τις εθνικιστικές κρίσεις σε πολλά σημεία του κόσμου. Μήπως τελικά η παγκοσμιοποιήση αναζωπυρώσει τα εθνικά αισθήματα?

(από ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο θέμα πάει για σπλίτ )
[Δεν έχει καμία βάση να πιστεύουμε ή έννοια Ελληνικό θα έχει αποδυναμωθεί σε 20 χρόνια]: Συμφωνώ γενικά με το "πνεύμα" των παραπάνω θέσεών σου, αλλά ιδιαίτερα για την μελλοντική τύχη του "Ελληνισμού".
[Συμφωνώ αν εννοείς αυτό, ότι το εθνικό δε θα προσμετράται σε σχέση με το κρατικό αλλά δε μπορώ να δεχτώ την αποδυνάμωση του.]: Αυτό εξάλλου θεωρώ ότι εννοεί και ο Σεφέρης, στο προαναφερόμενο απόσπασμά του...

Παράθεση

Τιτίνα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τιτίνα
H Τιτίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Τιτίνα έγραψε στις 22:10, 13-02-08:

"Το αυτό επιθυμώ και εγώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ποιο νόημα θα έχει, π.χ. σε είκοσι χρόνια, το "ΕΛΛΗΝΙΚΗ"! Εσύ, αγαπητή φίλη Τιτίνα, μπορείς να μου πεις; (Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για κάθε ενδεχόμενη προσπαθεια!"

Φίλτατε, γιατί το λες αυτό?
Λόγω της ευρωπαϊκής ένωσης ή μήπως το ότι θα έχει περάσει στουσ Σκοπιανούς το "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" ?
Άν είναι το πρώτο,΄ειλικρινά δεν είχε περάσει απο το μυαλό μου αυτό και ομολογώ πως με έβαλες σε σκέψεις. Ασ ελπίσω πως δεν θα φτάσουμε στο σημείο να αποκαλούμε κάπως αλλιώς την Ελλάδα ή κάθε τι ελληνικό να το λέμε π.χ. ευρωπαϊκό.
Με τρελαίνει και μόνο στην ιδέα. Μακάρι να μην ζω αν συμβεί ποτέ αυτό....
Άν ειναι το δεύτερο, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας......Κανένας έλληνας στην ψυχή δεν θα το επιτρέψει και πως όλοι θα ξεσηκωθούνε.Όπως τότε, πριν πολλά πολλά χρόνια, που ήμουν τόσο μικρή και παρά την ηλικία μου έκανα πορείες με τουσ γονείς μου στους δρόμους της Θεσσαλονίκης για να φωνάξουμε ένα και μόνο σύνθημα:
"Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!! ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΞΑΚΟΥΣΤΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ Η ΧΩΡΑ...........(το υπόλοιπο του τραγουδιού δεν το θυμάμαι, συγχωρέστε με...)

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 06:13, 14-02-08:

Η ΕΕ δεν κοπτεται καθολου για τα συνορα των χωρων της. Γι'αυτο και επι Σημιτη οταν υπηρξε η ερωτηση για τον ευρωστρατο, η απαντηση που πηραμε ηταν "αλλα λογια να αγαπιομαστε".

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:39, 14-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Τιτίνα
"Το αυτό επιθυμώ και εγώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ποιο νόημα θα έχει, π.χ. σε είκοσι χρόνια, το "ΕΛΛΗΝΙΚΗ"! Εσύ, αγαπητή φίλη Τιτίνα, μπορείς να μου πεις; (Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για κάθε ενδεχόμενη προσπαθεια!"

Φίλτατε, γιατί το λες αυτό?
Λόγω της ευρωπαϊκής ένωσης ή μήπως το ότι θα έχει περάσει στουσ Σκοπιανούς το "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" ?
αν είναι το πρώτο,΄ειλικρινά δεν είχε περάσει απο το μυαλό μου αυτό και ομολογώ πως με έβαλες σε σκέψεις. Ασ ελπίσω πως δεν θα φτάσουμε στο σημείο να αποκαλούμε κάπως αλλιώς την Ελλάδα ή κάθε τι ελληνικό να το λέμε π.χ. ευρωπαϊκό.
Με τρελαίνει και μόνο στην ιδέα. Μακάρι να μην ζω αν συμβεί ποτέ αυτό....
Άν ειναι το δεύτερο, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας......Κανένας έλληνας στην ψυχή δεν θα το επιτρέψει και πως όλοι θα ξεσηκωθούνε.Όπως τότε, πριν πολλά πολλά χρόνια, που ήμουν τόσο μικρή και παρά την ηλικία μου έκανα πορείες με τουσ γονείς μου στους δρόμους της Θεσσαλονίκης για να φωνάξουμε ένα και μόνο σύνθημα:
"Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!! ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΞΑΚΟΥΣΤΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ Η ΧΩΡΑ...........(το υπόλοιπο του τραγουδιού δεν το θυμάμαι, συγχωρέστε με...)
:είναι το πρώτο,΄ειλικρινά . Ηρέμησε, αδελφέ, ο Ελληνισμός είναι ένα μυστικό της ιστορίας, που θα υπάρχει και χωρίς εκείνους που τον επικαλούνται "καταναλωτικά" και "αλά νεοελληνικά"!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:47, 14-02-08:

Η ΕΕ δεν κοπτεται καθολου για τα συνορα των χωρων της. Γι'αυτο και επι Σημιτη οταν υπηρξε η ερωτηση για τον ευρωστρατο, η απαντηση που πηραμε ηταν "αλλα λογια να αγαπιομαστε".
Η ζωή όμως, όπως και η ιστορία, συνεχίζεται και η ΕΕ δεν είναι ακόμη "απολίθωμά" της. Δεν είναι καν "έφηβη" ακόμη. Εξάλλου, χωρίς απαραίτητα η ιστορία να επαναλαμβάνεται, η ιστορία όλων αυτοκρατοριών είχε το ίδιο αρχικό μοτίβο: τη "στρατηγική ενσωμάτωση της περιφέρειας, στις βουλήσεις του Πραιτωρίου"...Περάσαμε την "PAX ROMANA", αλλά ο Ελληνισμός επέζησε, έστω και στα Μουσεία του Κόσμου: γι' αυτό εξάλλου παραμένει και ζητούμενο, εντός εκτός (Ελλάδος και επί τα αυτά)!

Παράθεση

laiono

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη laiono
Ο laiono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O laiono έγραψε στις 10:50, 17-02-08:

Η ιστορική αλήθεια είναι πάντα ζήτημα έρευνας και σωστής άντλησης πληροφοριών από όλες τις πηγές είτε αυτές μπορεί να θεωρηθούν αξιόπιστες από ορισμένους κύκλους είτε όχι. Και τούτο γιατί κάθε ιστορικό γεγονός μπορεί να ιδωθεί κάτω από διάφορα πρίσματα. Ο αναγνώστης ασφαλώς στο τέλος βγάζει τα δικά του συμπεράσματα ανάλογα με τις γνώσεις του και τις προσωπικές του εμπειρίες. Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με το ζήτημα που έχει ανακύψει με τη γείτονα χώρα, ένα ζήτημα για το οποίο έχουν ακουστεί πολλά και που ακόμη και σήμερα ο φάκελος που αναγράφει το όνομα «Μακεδονία» δεν έχει οριστικά κλείσει.
Εν αρχή χρήσιμο είναι να αναφερθεί ότι γεωγραφικά ο όρος «Μακεδονία» αναφέρεται στην περιοχή που μοιράζεται ανάμεσα στην Ελλάδα, η οποία κατέχει το 52% της περιοχής, στην Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας με το 38%, και στην Βουλγαρία με περίπου το 10%. Το Ελληνικό κομμάτι ή διαμέρισμα της Μακεδονίας αναφέρεται ως "Ελληνική Μακεδονία" ή "Μακεδονία του Αιγαίου", η ΠΓΔΜ ως "Μακεδονία του Βαρδάρη" ή "Νότιος Σερβία", και το Βουλγαρικό κομμάτι ως "Μακεδονία του Πίριν" ή ως περιοχή του Μπλαγκόεβγκραντ.
Το τέλος λοιπόν του Β΄ παγκοσμίου πολέμου θα φέρει τον Τίτο να αναγνωρίζει την ύπαρξη Μακεδονικού έθνους στα όρια της Γιουγκοσλαβίας και θα ανοίξει ένα νέο κεφάλαιο στις γεωπολιτικές ισορροπίες στα Βαλκάνια. Η καθιέρωση και δημιουργία Μακεδονικής εκκλησίας και συνάμα ιστορίας ουσιαστικά θεμελίωνε την προσπάθεια του για ασφαλή εξέλιξη ενός Μακεδονικού έθνους-κράτους. Εδώ ακριβώς γίνεται το πρώτο «φάουλ», θα μπορούσαμε να πούμε, από ελληνικής πλευράς μιας και για 50 περίπου χρόνια δεν υπήρξε καμία επίσημη αντίδραση για τον τρόπο με τον οποίο κατασκευάζονταν η εθνική ταυτότητα των κατοίκων της ΠΓΔΜ. Η παραπάνω αδράνεια της Ελλάδας οφείλονταν κυρίως στο γεγονός ότι δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να χαλάσουν οι καλές μας σχέσεις με την Γιουγκοσλαβία. Έτσι δημιουργούνταν βάσιμες επεκτατικές τάσεις-βλέψεις, έστω και στα χαρτιά, από πλευράς ΠΓΔΜ τόσο σε Ελλάδα όσο και Βουλγαρία. Και η χώρα μας για δεκαετίες είχε μια ανοχή απέναντι σε αυτά φαινόμενα.
Ερχόμενοι στην επίμαχη περίοδο, στις αρχές της δεκαετίας του 90, κατά την οποία η χώρα μας, μετά από χρόνια διπλωματικού «ύπνου», ξυπνάει λόγω της αναστάτωσης στα βόρεια σύνορά της και αρχίζει μια περίοδος εξάρσεων, με εθνικιστικά χαρακτηριστικά, και φορτισμένο πολιτικό κλίμα. Στην Ελλάδα έχουμε κυβέρνηση τη ΝΔ ενώ στην ΠΓΔΜ κυβερνάει το σοσιαλιστικό κόμμα, το SDVM, με ένα Γκλιγκόροφ ο οποίος εμφανίζεται σκληρός στο εσωτερικό της χώρας και διαλλακτικός στο εξωτερικό. Αρχίζουν οι μυστικές συζητήσεις, τα μεγάλα συλλαλητήρια, τα οποία σε μεγάλο βαθμό υποκινούνταν από εκκλησιαστικούς κύκλους και δημιουργείται μια κατάσταση μέσα στην οποία κάθε ένας που έκανε αναφορά σε άλλη λύση πλην από την αφαίρεση κάθε τι που είχε σχέση με τον όρο ή λέξη «Μακεδονία»,θεωρούνταν το λιγότερο εθνικός μειοδότης. Εκείνη ακριβώς την περίοδο χάνεται μια μεγάλη διπλωματική ευκαιρία και υπογράφεται η «ενδιάμεση συμφωνία» το 1995 μετά από ένα χρόνο εμπάργκο, η οποία άφησε σε εκκρεμότητα το ζήτημα του ονόματος . Η ίδια αυτή συμφωνία ισχύει και σήμερα.
Εδώ και χρόνια λόγω της ένδειας της εξωτερικής μας πολιτικής σε αυτό το ζήτημα πάνω από 100 χώρες έχουν αναγνωρίσει την ΠΓΔΜ ως Μακεδονία.. Τι και αν άλλαξε το Σύνταγμα της ΠΓΔΜ και έκλεισαν τα ενδεχόμενα επεκτατικών βλέψεων. Δεν ξέρω βέβαια αν με δώδεκα χιλιάδες στρατιώτες και 5 απηρχαιωμένα ρωσικά άρματα μπορείς να έχεις επεκτατικές βλέψεις! Τι και αν βγήκε ο ήλιος της Βεργίνας απʼ τη σημαία και σε μεγάλο βαθμό έσβησαν απʼ τα σχολικά βιβλία ιστορικά γεγονότα που έλαβαν χώρα και ονόματα που έζησαν και δημιούργησαν στην Ελλάδα. Αυτό που μας έκαιγε πιο πολύ ήταν το όνομα. Το οποίο όχι μόνο δεν άλλαξε άλλα πλέον έχει σταθεροποιηθεί στη συνείδηση του υπόλοιπου κόσμου, πλην της χώρας μας, η λέξη «Μακεδονία». Άραγε πως θα πείσεις μια ολόκληρη γενιά πολιτών, η οποία μεγάλωσε κάτω απʼ την προπαγάνδα και τις ιστορικές ανακρίβειες του Τίτο; Όμως παράλληλα εγείρεται και το ερώτημα, τελικά η χώρα μας πιέζοντας την ΠΓΔΜ να αλλάξει όνομα μήπως γίνεται ανακόλουθη σε σχέση με διεθνείς συμφωνίες; Μιας και ως μέλος του ΟΗΕ, οφείλει να τηρεί το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης και αυτοπροσδιορισμού των κρατών.
Τελικά τι θέλουμε να γίνει; Να επιβάλλουμε εμπάργκο ξανά και να αποσύρουμε τις μεγάλες και μικρές επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην περιοχή, κλείνοντας τα σύνορα και διακόπτοντας τον τεράστιο όγκο του εμπορίου που φθάνει τα 500 εκ. ευρώ ετησίως; Θέλουμε μήπως να διεξάγουμε πόλεμο; Μια προοπτική που ακούγεται από ακραίους κύκλους.
Απλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι η μεγάλη ευκαιρία για μια λύση προς όφελος των συμφερόντων μας άλλα και ικανοποιητική για τα «θέλω» του κόσμου ίσως να είναι πλέον μακρινή. Σε περίπτωση νέων διαπραγματεύσεων θα ξεκινήσουμε από διαφορετική βάση και με γνώμονα τα σημερινά δεδομένα. Κάποιος μπορεί να το πει μοιρολατρικό, μιας και δε θα δεχτεί κανένα συμβιβασμό με την ΠΓΔΜ. Άλλος ενδεχομένως να το βλέπει κάτω από μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση. Το μεγάλο στοίχημα για τη χώρα μας και ίσως η τελευταία ευκαιρία είναι τώρα που η ΠΓΔΜ ετοιμάζεται να εισέλθει στο ΝΑΤΟ και αργότερα στην ΕΕ. Η δύναμη της αρνησικυρίας ή αλλιώς του βέτο ίσως μας δώσει μια ελπίδα ότι θα κερδίσουμε έστω και λίγο από το χαμένο μας διπλωματικό έδαφος. Αυτό μπορεί να μεταφράζεται στην ύπαρξη μιας σύνθετης ονομασίας όπως ορεινή Μακεδονία (GornaMacedonia) , στη χειρότερη περίπτωση Δημοκρατία της Μακεδονίας-Σκόπια (Republic of Macedonia-Skopje ), οι παραπάνω προτάσεις έχουν πέσει στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων, ή καλύτερα σε κάτι το οποίο δεν έχει σχέση με τον όρο Μακεδονία. Δίνοντας κατά κάποιον τρόπο στη γείτονα χώρα όνομα το οποίο θα προβάλλει- θα αναδείξει τη γεωγραφική διάσταση της περιοχής.
Απʼ την άλλη πλευρά η ΠΓΔΜ είναι σαφές ότι αποτελεί μέρος της Μακεδονίας. Το λάθος που διαπράττει η γείτονα χώρα είναι ότι επιθυμεί να χαρακτηριστεί «Μακεδονία» τι στιγμή που είναι μέρος της περιοχής και όχι όλη ή τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία της περιοχής.
Εν τέλει εκείνο που προέχει είναι να εξαντληθούν τα περιθώρια συζήτησης και διαλόγου κυρίως στο εσωτερικό της χώρας ώστε να αποφύγουμε διχασμούς και διλήμματα τα οποία μας οδήγησαν σε λάθος επιλογές τις προηγούμενες δεκαετίες.

------------

( το παρόν κείμενι έχει δημοσιευτεί στο "ΒΗΜΑ" και στα Χανιωτικα Νεα) περιμενω τα σχολια σας και τις παρατηρήσεις σας)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 11:14, 17-02-08:

Μια μικρη διαπιστωση:
ο αλυτρωτισμος των Σκοπιων δεν εχει σταματησει.
Ουτε καν ελαττωθει.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:46, 17-02-08:

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το θέμα, από τον Αλέξη Παπαχελά:
"Για να μας παίρνουν στα σοβαρά την επομένη" Καθημερινή

Παράθεση

laiono

Νεοφερμένος

Ο laiono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O laiono έγραψε στις 14:41, 17-02-08:

Μια μικρη διαπιστωση:
ο αλυτρωτισμος των Σκοπιων δεν εχει σταματησει.
Ουτε καν ελαττωθει.
Βεβαίως και δεν έχει σταματήσει ο αλυτρωτικός χαρακτήρας τόσο της πολιτικής όσο και των δηλώσεων από πλευράς επίσημων αξιωματούχων της FYROM. Απλά νομίζω ότι εάν επικεντρωθούμε σε αυτή την παράμετρο χάνουμε τον προσανατολισμό μας διότι οι επεκτατικές βλέψεις της γείτονα χώρας δεν τεκμηριώνονται επί της ουσίας, δηλαδή χρησιμοποιούνται απλά για εσωτερική κατανάλωση. Εκείνο που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει είναι να προωθήσουμε την ευρωπαϊκή πορεία της FYROM με κάποιες βασικές προϋποθέσεις. Δηλαδή να διευθετήσουμε με νηφαλιότητα το ζήτημα του ονόματος, προς το συμφέρον μας, χρησιμοποιώντας μια σύνθετη ονομασία και από την άλλη να στραφούμε προς την ενίσχυση της ευρωπαϊκής προοπτικής της FYROM. Διότι είναι καλύτερα να έχεις ένα δυνατό οικονομικά γείτονα από το να προβληματίζεσαι κάθε μέρα εάν και πότε θα διαλύσει αυτή η χώρα, θα δημιουργηθεί «αναμπουμπούλα» στα σύνορα και θα αυξηθεί το κύμα μετανάστευσης προς τη χώρα μας.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 01:58, 20-02-08:

Σκοπιανοί:"Κρετίνοι Έλληνες εμείς θα φτάσουμε μέχρι τη Θεσσαλονίκη"

Μαρία Καρχιλάκη

Ανταποκρίτρια του Mega από τα Σκόπια. Λέει στο βραδινό δελτίο ειδήσεων.

Απομαγνητοφώνησημπορείτε να το δείτε εδώ http://www.megatv.com/gegonota/ )

Η πρεσβεία μας στα Σκόπια δέχεται λιθοβολισμό αυτή τη στιγμή.

Πολιορκείται από οργισμένους νεαρούς. Αυτοί που είχαμε την τύχη ή την ατυχία να συναντήσουμε με το συνεργείο του Mega στην κεντρική πλατεία των Σκοπίων που διαδήλωναν υπέρ των συγκεκριμένης ονομασίας, να μην αλλάξει δηλαδή το συνταγματικό τους όνομα , προσπαθήσαμε λοιπόν να τραβήξουμε ορισμένα πλάνα.

Όταν λοιπόν τείναμε το μικρόφωνο για να μιλήσουμε με κάποιους απ αυτούς τους νεαρούς εκείνη την ώρα ήταν καμιά 500αριά, ένας από αυτούς κινήθηκε εναντίον μου, προσπάθησαν τα παιδιά του τηλεοπτικού μου συνεργείου να με προστατέψουν , κινήθηκε εναντίον μου μιλώντας Γαλλικά, προσπάθησαν λοιπόν οι συνάδελφοί μου να με προστατέψουν με αποτέλεσμα να τους δείρουν με κλωτσιές και μπουνιές καθώς επίσης και έναν ακόμα συνάδελφο οπερατέρ ελληνικού καναλιού.

Αντιλαμβάνεστε ότι εγκαταλείψαμε την προσπάθεια να μιλήσουμε με τους ανθρώπους αυτούς και φύγαμε για να έλθουμε εδώ να κάνουμε αυτή τη ζωντανή μας σύνδεση.

Είναι έκρυθμη η κατάσταση, αυτό που είδαμε με ανησυχεί πάρα πολύ, αρκεί να σας πω τα συνθήματα «Κρετίνοι Έλληνες» και τα πόστερ που βλέπαμε και τα πανό που κρατούσαν ήταν στα Αγγλικά, γλώσσα προφανώς για να μπορούν και οι Έλληνες προφανώς στα Ελληνικά κανάλια στόχευαν, να μπορούν να καταλάβουν την σημασία όσων λένε.

Κρατώντας σημαίες με τον ήλιο της Βεργίνας και επιδεικνύοντας χάρτες της «Μεγάλης Μακεδονίας» έλεγαν επίσης ότι «Εμείς θα φτάσουμε μέχρι τη Θεσσαλονίκη».

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 02:10, 20-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Η ζωή όμως, όπως και η ιστορία, συνεχίζεται και η ΕΕ δεν είναι ακόμη "απολίθωμά" της. Δεν είναι καν "έφηβη" ακόμη. Εξάλλου, χωρίς απαραίτητα η ιστορία να επαναλαμβάνεται, η ιστορία όλων αυτοκρατοριών είχε το ίδιο αρχικό μοτίβο: τη "στρατηγική ενσωμάτωση της περιφέρειας, στις βουλήσεις του Πραιτωρίου"...Περάσαμε την "PAX ROMANA", αλλά ο Ελληνισμός επέζησε, έστω και στα Μουσεία του Κόσμου: γι' αυτό εξάλλου παραμένει και ζητούμενο, εντός εκτός (Ελλάδος και επί τα αυτά)!
Η Ελλαδα παντα απο Εφιαλτες την πληρωνε.
Καντε μια βολτα απο fora και δειτε τι γινεται.
Αν θελετε, μπορω να σας δειξω τη δημοσιευση καποιου που ελεγε οτι η μονη λυση ειναι Κεντροβαλκανικη δημοκρατια που θα προελθει απο την αποσχιση της Μακεδονιας και μερους της Θρακης...

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kinezoula
H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 06:02, 20-02-08:

Aνεξαρτητα με το ποιος εχει δικιο θεωρω διπλωματικη ηττα να υποκυψει η χωρα στις πιεσεις μιας χωρας που εξαρταται οικονομικα απο την Ελλαδα και παρολ' αυτο δεν δισταζει να την πιεσει η να την εκβιασει..Η Ελλαδα πρεπει να δειξει οτι μπορει να χειριστει το ζητημα .Γιατι αν ηττηθει απο ενα νεοσυστατο κρατος οπως τα Σκοπια αν μη τι αλλο δειχνει αδυναμια στην Εξωτερικη πολιτικη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

laiono

Νεοφερμένος

O laiono έγραψε στις 10:39, 20-02-08:

Σκοπιανοί:"Κρετίνοι Έλληνες εμείς θα φτάσουμε μέχρι τη Θεσσαλονίκη"

Μαρία Καρχιλάκη

Ανταποκρίτρια του Mega από τα Σκόπια. Λέει στο βραδινό δελτίο ειδήσεων.

Απομαγνητοφώνησημπορείτε να το δείτε εδώ http://www.megatv.com/gegonota/ )

Η πρεσβεία μας στα Σκόπια δέχεται λιθοβολισμό αυτή τη στιγμή.

Πολιορκείται από οργισμένους νεαρούς. Αυτοί που είχαμε την τύχη ή την ατυχία να συναντήσουμε με το συνεργείο του Mega στην κεντρική πλατεία των Σκοπίων που διαδήλωναν υπέρ των συγκεκριμένης ονομασίας, να μην αλλάξει δηλαδή το συνταγματικό τους όνομα , προσπαθήσαμε λοιπόν να τραβήξουμε ορισμένα πλάνα.

Όταν λοιπόν τείναμε το μικρόφωνο για να μιλήσουμε με κάποιους απ αυτούς τους νεαρούς εκείνη την ώρα ήταν καμιά 500αριά, ένας από αυτούς κινήθηκε εναντίον μου, προσπάθησαν τα παιδιά του τηλεοπτικού μου συνεργείου να με προστατέψουν , κινήθηκε εναντίον μου μιλώντας Γαλλικά, προσπάθησαν λοιπόν οι συνάδελφοί μου να με προστατέψουν με αποτέλεσμα να τους δείρουν με κλωτσιές και μπουνιές καθώς επίσης και έναν ακόμα συνάδελφο οπερατέρ ελληνικού καναλιού.

Αντιλαμβάνεστε ότι εγκαταλείψαμε την προσπάθεια να μιλήσουμε με τους ανθρώπους αυτούς και φύγαμε για να έλθουμε εδώ να κάνουμε αυτή τη ζωντανή μας σύνδεση.

Είναι έκρυθμη η κατάσταση, αυτό που είδαμε με ανησυχεί πάρα πολύ, αρκεί να σας πω τα συνθήματα «Κρετίνοι Έλληνες» και τα πόστερ που βλέπαμε και τα πανό που κρατούσαν ήταν στα Αγγλικά, γλώσσα προφανώς για να μπορούν και οι Έλληνες προφανώς στα Ελληνικά κανάλια στόχευαν, να μπορούν να καταλάβουν την σημασία όσων λένε.

Κρατώντας σημαίες με τον ήλιο της Βεργίνας και επιδεικνύοντας χάρτες της «Μεγάλης Μακεδονίας» έλεγαν επίσης ότι «Εμείς θα φτάσουμε μέχρι τη Θεσσαλονίκη».
Αγαπητέ φίλε,
το τι δείχνουν τα κανάλια καμια φορά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Εαν για παράδειγμα 200 μέλη της χρυσής αυγής είχαν συγκεντρωθεί έξω από το προξενείο της FYROM στην Αθήνα και έκαναν τα ίδα τι θα έλεγές? Το θέμα είναι και πως μεταδίδουν τα μμε την είδηση. Καλύτερα να αποφύγουμε εντάσεις, διότι τα ίδια κάναμε και το 1992 και καταλήξαμε εδώ που είμαστε. Η αλήθεια φίλε μου είναι κάπου στη μέση. Όντος μπορούμε να σημειώσουμε οτι κάποια επίσημα όργανα της FYROM δείχνουν μια σκληρή στάση και εμφανίζει ο λόγος τους αλυτρωτικά χαρακτηριστικά. Απ την άλλη το ζήτημα είναι κάπως πολύπλοκο. Ναι μεν έχουν το δικαίωμα να εμφανίζουν το όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ άλλα η FYROM διεκδικεί πλήρως την ονομασία τη στιγμή που είναι μέρος της περιοχής και όχι η πλειοψηφία της περιοχής. Κατέχει το 38%. Ενω η Ελλάδα το 55%. Ενας γεωγραφικός προσδιορισμός θα ήταν η πιο σωστή λύση. Απλά πρέπει να είμαστε ήρεμοι γαιτί η εξωτερική πολιτική δεν χαράσεται με φανατισμό και κυρίως με μοιρολατρεία.

Παράθεση

laiono

Νεοφερμένος

O laiono έγραψε στις 10:43, 20-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από kinezoula
Aνεξαρτητα με το ποιος εχει δικιο θεωρω διπλωματικη ηττα να υποκυψει η χωρα στις πιεσεις μιας χωρας που εξαρταται οικονομικα απο την Ελλαδα και παρολ' αυτο δεν δισταζει να την πιεσει η να την εκβιασει..Η Ελλαδα πρεπει να δειξει οτι μπορει να χειριστει το ζητημα .Γιατι αν ηττηθει απο ενα νεοσυστατο κρατος οπως τα Σκοπια αν μη τι αλλο δειχνει αδυναμια στην Εξωτερικη πολιτικη.
Αγαπητή φίλη,
Εν μέρει συμφωνούμε και θα είναι θλιβερό να υποκύψουμε στη FYROM! ;Όμως η γείτονα χώρα έχει βοηθώ και πάτρωνα την USA. H οποία καλύπτει την πλειοψηφία του προυπολογισμού του ΟΗΕ άρα φαντάζεσαι οτι η λύση Νιμιτσ θα είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα των ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ και της FYROM. Mιας και οι Αμερικανοι τους θέλουν στο ΝΑΤΟ.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 13:01, 20-02-08:

Οποτε πρεπει να υποκυψουμε?
Δεν καταλαβαινω.

Και υποθετω οτι δε θα ειναι λιγοι αυτοι που θα λενε περι ανικανοτητας της εξωτερικης πολιτικης της Ελλαδας.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 13:02, 20-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από laiono
Αγαπητέ φίλε,
το τι δείχνουν τα κανάλια καμια φορά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Εαν για παράδειγμα 200 μέλη της χρυσής αυγής είχαν συγκεντρωθεί έξω από το προξενείο της FYROM στην Αθήνα και έκαναν τα ίδα τι θα έλεγές? Το θέμα είναι και πως μεταδίδουν τα μμε την είδηση. Καλύτερα να αποφύγουμε εντάσεις, διότι τα ίδια κάναμε και το 1992 και καταλήξαμε εδώ που είμαστε. Η αλήθεια φίλε μου είναι κάπου στη μέση. Όντος μπορούμε να σημειώσουμε οτι κάποια επίσημα όργανα της FYROM δείχνουν μια σκληρή στάση και εμφανίζει ο λόγος τους αλυτρωτικά χαρακτηριστικά. Απ την άλλη το ζήτημα είναι κάπως πολύπλοκο. Ναι μεν έχουν το δικαίωμα να εμφανίζουν το όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ άλλα η FYROM διεκδικεί πλήρως την ονομασία τη στιγμή που είναι μέρος της περιοχής και όχι η πλειοψηφία της περιοχής. Κατέχει το 38%. Ενω η Ελλάδα το 55%. Ενας γεωγραφικός προσδιορισμός θα ήταν η πιο σωστή λύση. Απλά πρέπει να είμαστε ήρεμοι γαιτί η εξωτερική πολιτική δεν χαράσεται με φανατισμό και κυρίως με μοιρολατρεία.
Υποθετω οτι αναλογα θα αντιδρουσατε εαν γινονταν φασαριες απο τη Χρυση Αυγη και καλυπτε το γεγονος καποιο καναλι με αρκετα εντονο τροπο.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:22, 20-02-08:

Οποτε πρεπει να υποκυψουμε?
Δεν καταλαβαινω.

Και υποθετω οτι δε θα ειναι λιγοι αυτοι που θα λενε περι ανικανοτητας της εξωτερικης πολιτικης της Ελλαδας.
Όχι δεν πρέπει να υποκύψουμε, όμως δυστυχώς εδώ και πολλά χρόνια τα Σκόπια μόνο στην Ελλάδα λέγονται Σκόπια.
Όλο το εξωτερικό τα αποκαλεί Μακεδονία. Δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου τον εκνευρισμό μου και το βρίσιμο που είχα ρίξει όταν στην Αυστρία σε ένα μουσείο είδα κάποια έκθεση από "Μακεδόνα" καλλιτέχνη και συνειδητοποίησα ότι τελικά ήταν σκοπιανός.

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kinezoula
H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 13:38, 20-02-08:

Aυτο καλη μου φιλη σημαινει απλα αγνοια .Μπορουμε να τους ενημερωσουμε οτι ειναι λαθος να λενε τα Σκοπια Μακεδονια.Και αν επιβαλουμε την εθνικη ονομασια ως Fyrom για παραδειγμα κανεις δεν θα θυμαται σε λιγα χρονια οτι τα Σκοπια λεγοταν Μακεδονια.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:44, 20-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από kinezoula
Aυτο καλη μου φιλη σημαινει απλα αγνοια .Μπορουμε να τους ενημερωσουμε οτι ειναι λαθος να λενε τα Σκοπια Μακεδονια.Και αν επιβαλουμε την εθνικη ονομασια ως Fyrom για παραδειγμα κανεις δεν θα θυμαται σε λιγα χρονια οτι τα Σκοπια λεγοταν Μακεδονια.
Δεν διαφωνώ ότι είναι άγνοια, εμείς όμως που είμασταν σαν κράτος να εμποδίσουμε τέτοια φαινόμενα;
Λίγο στρουθοκαμηλίζουμε όταν ως Ελλάδα δεν έχουμε αναγνωρίσει την ονομασία, αλλά απο την άλη δεν επεμβαίνουμε απαγορεύοντας να χρησιμοποιείται ο όρος Μακεδονιά στο εξωτερικό.

Παράθεση

laiono

Νεοφερμένος

O laiono έγραψε στις 14:01, 20-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Δεν διαφωνώ ότι είναι άγνοια, εμείς όμως που είμασταν σαν κράτος να εμποδίσουμε τέτοια φαινόμενα;
Λίγο στρουθοκαμηλίζουμε όταν ως Ελλάδα δεν έχουμε αναγνωρίσει την ονομασία, αλλά απο την άλη δεν επεμβαίνουμε απαγορεύοντας να χρησιμοποιείται ο όρος Μακεδονιά στο εξωτερικό.
Αγαπητέ φίλε/η,
Με την ενδιάμεση συμφωνία στα μέσα της δεκαετίας του 90 είχαμε διευθετήσει πολλές εκκρεμότητες με τη FYROM. Το μοναδικό που είχε μείνει ανοιχτό ήταν το θέμα του ονόματος. Σα χώρα δεν είχαμε όύτε έχουμε πρόβλημα να αναφέρεται η γείτονα χώρα ως FYROM. Εκεί που έχουμε πρόβλημα είναι να αναφέρεται ως ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Απλά στις δημερείς μας σχέσες την αναφέρουμε όπως θέλουμε. Κατ αρχήν παρανομούμε όταν απαγορεύουμε σε μια χώρα να αυτοκαθοριζεται και να ονομαζεται όπως εκείνει θέλει. Διότι ως ενεργά μέλη του ΟΗΕ έχουμε υπογράψει ένα κρίσιμο άρθρο το οποίο αναφέρει τα παραπάνω που είπα. Από εκέι και πέρα θα συμφωνήσω οτι εμείς απουσιάζαμε σα κράτος 50 χρόνια τώρα διότι για ακριβώς τόσα χρόνια η FYROM, το κατασκέυασμα του TITO ονομάζεται όπως θέλει και κάνει ότι θέλει εις βάρος της χώρας μας. Και εμείς δεν κάναμε τιποτα. Διοτι φοβόμασταν να διαταράξουμε τις σχέσεις μας με τη Γιουγκοσλαβια.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:08, 20-02-08:

Αγαπητέ φίλε/η,
Με την ενδιάμεση συμφωνία στα μέσα της δεκαετίας του 90 είχαμε διευθετήσει πολλές εκκρεμότητες με τη FYROM. Το μοναδικό που είχε μείνει ανοιχτό ήταν το θέμα του ονόματος. Σα χώρα δεν είχαμε όύτε έχουμε πρόβλημα να αναφέρεται η γείτονα χώρα ως FYROM. Εκεί που έχουμε πρόβλημα είναι να αναφέρεται ως ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Απλά στις δημερείς μας σχέσες την αναφέρουμε όπως θέλουμε. Κατ αρχήν παρανομούμε όταν απαγορεύουμε σε μια χώρα να αυτοκαθοριζεται και να ονομαζεται όπως εκείνει θέλει. Διότι ως ενεργά μέλη του ΟΗΕ έχουμε υπογράψει ένα κρίσιμο άρθρο το οποίο αναφέρει τα παραπάνω που είπα. Από εκέι και πέρα θα συμφωνήσω οτι εμείς απουσιάζαμε σα κράτος 50 χρόνια τώρα διότι για ακριβώς τόσα χρόνια η FYROM, το κατασκέυασμα του TITO ονομάζεται όπως θέλει και κάνει ότι θέλει εις βάρος της χώρας μας. Και εμείς δεν κάναμε τιποτα. Διοτι φοβόμασταν να διαταράξουμε τις σχέσεις μας με τη Γιουγκοσλαβια.
Δηλάδή αυτοί δεν παρανομούν όταν χρησιμοποιούν ένα όνομα που δεν έχει αναγνωρισθεί;

Παράθεση

laiono

Νεοφερμένος

O laiono έγραψε στις 15:32, 20-02-08:

Δηλάδή αυτοί δεν παρανομούν όταν χρησιμοποιούν ένα όνομα που δεν έχει αναγνωρισθεί;
όχι δεν παρανομού νόύτε είναι ανακόλουθοί διότι 123 και πλεον χώρες έχουν αναγνωρίσει τη FYROM με το Συνταγματικό της όνομα δηλαδή. Μακεδονια! Μόνο εμείς δεν έχουμε αναγνωρίσει το όνομα αυτο! Εμείς απ την άλλη βρισκόμαστε σε δύσκολη θέση διότι το αφήσαμε το θέμα για 50 χρόνια ανοιχτο και τώρα τρέχουμε και δε φτάνουμε. Απλά πλέον έχουμε χάσει μεγάλο μέρος της διαπραγματευτικής μας πολιτικής. Η βάση κάτω από την οποία συζητάμε είναι τελείως διαφορετική σε σχέση πχ με το 1992 όπου θα μπορούσαμε να δώσουμε λύση εφικτή, άλλα τελικά τα συλλαλητήρια τα λάβαρα συνεπικουρούμενα απο τα μμε έφεραν αυτο το αποτέλεσμα που γευομαστε σήμερα.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:46, 20-02-08:

όχι δεν παρανομού νόύτε είναι ανακόλουθοί διότι 123 και πλεον χώρες έχουν αναγνωρίσει τη FYROM με το Συνταγματικό της όνομα δηλαδή. Μακεδονια! Μόνο εμείς δεν έχουμε αναγνωρίσει το όνομα αυτο! Εμείς απ την άλλη βρισκόμαστε σε δύσκολη θέση διότι το αφήσαμε το θέμα για 50 χρόνια ανοιχτο και τώρα τρέχουμε και δε φτάνουμε. Απλά πλέον έχουμε χάσει μεγάλο μέρος της διαπραγματευτικής μας πολιτικής. Η βάση κάτω από την οποία συζητάμε είναι τελείως διαφορετική σε σχέση πχ με το 1992 όπου θα μπορούσαμε να δώσουμε λύση εφικτή, άλλα τελικά τα συλλαλητήρια τα λάβαρα συνεπικουρούμενα απο τα μμε έφεραν αυτο το αποτέλεσμα που γευομαστε σήμερα.
Συγγνώμη, δηλαδή το θέμα είναι πως θα την αποκαλούμε εμείς ως Ελλάδα; Πως είναι δυνατόν να αναγνωρίζουν οι άλλοι τα σκόπια ως Μακεδονία και εμείς να καθόμαστε και να κοιτάμε; Επειδή δηλαδή ο Τιτο είχε βλέψεις και εμείς δεν το πήραμε έγκαιρα πρέφα θα αναγνωρισθούν αυτοί ως Μακεδονία;

Παράθεση

laiono

Νεοφερμένος

O laiono έγραψε στις 17:18, 20-02-08:

Συγγνώμη, δηλαδή το θέμα είναι πως θα την αποκαλούμε εμείς ως Ελλάδα; Πως είναι δυνατόν να αναγνωρίζουν οι άλλοι τα σκόπια ως Μακεδονία και εμείς να καθόμαστε και να κοιτάμε; Επειδή δηλαδή ο Τιτο είχε βλέψεις και εμείς δεν το πήραμε έγκαιρα πρέφα θα αναγνωρισθούν αυτοί ως Μακεδονία;
Κοιτα οι απορίες σου είναι εύλογες , καταλαβαίνω την αγωνία σου, όμως οταν μια κατάσταση είναι de facto όπως αυτή του ονόματος, είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις κάποιους συσχετισμούς. Δεν είναι όμως και αδύνατο! όταν για παράδειγμα έχεις αφήσει ένα ασθενη άρρωστο χωρίς φάρμακα για χρόνια δε θα παιθάνει ή όταν πας να τον θεραπεύσεις δε θα είναι πιο δύσκολο? Ετσι ακριβώς ειναι και τώρα. όπως είπες και εσυ επειδή ακριβώς "κοιτούσαμε" τόσα χρόνια έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο.
Τέλος θα ήθελα να σου πω οτι το θέμα δεν είναι πως θα τους αποκαλούμε εμείς? Άυτο που παλεύουμε τώρα είναι πως θα αλλάξει το συνταγματικο όνομα τους και θα υπάρξει μια ονομασία κοινα αποδεκτή από όλους άρα και απο όλο τον υπόλοιπο κόσμο.(αυτούς που τους έχουν ήδη αναγνωρίσει). Εγω σου ανέφερα οτι με την ενδιάμεση συμφωνία απλά σε επίπεδο διημερών σχέσεων μπορουμε να τους αποκαλούμε όπως θέλουμε. Εκέι ήταν άλλο ένα φαουλ μας.!!!

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 18:53, 20-02-08:

Εδω τους εχουν αναγνωρισει και τη σλαβικη διαλεκτο τους ως Μακεδονικα... Το θεμα δεν μενει μονο στο ονομα, αλλα και τι θα αρχισουν να διεκδικουν μετα απο αυτο...Εχει δει κανενας το χαρτονομισμα τους με τον λευκο πυργο?... Ξερετε οι "μειονοτητες" τραβουν τη συμπαθεια της αμερικης...Μην αρχισουμε να μιλαμε και για μακεδονικες μειονοτητες στην Ελλαδα φοβαμαι...Και πεταγονται και τιποτα θρακικες μειονοτητες και παει λεγοντας...

Καθως και τις ιστορικες διεκδικησεις τους. Δικος τους ο Αλεξανδρος, δικος τους και ο Αριστοτελης...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη songless_bird : 20-02-08 στις 19:00.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

laiono

Νεοφερμένος

O laiono έγραψε στις 20:03, 20-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
Εδω τους εχουν αναγνωρισει και τη σλαβικη διαλεκτο τους ως Μακεδονικα... Το θεμα δεν μενει μονο στο ονομα, αλλα και τι θα αρχισουν να διεκδικουν μετα απο αυτο...Εχει δει κανενας το χαρτονομισμα τους με τον λευκο πυργο?... Ξερετε οι "μειονοτητες" τραβουν τη συμπαθεια της αμερικης...Μην αρχισουμε να μιλαμε και για μακεδονικες μειονοτητες στην Ελλαδα φοβαμαι...Και πεταγονται και τιποτα θρακικες μειονοτητες και παει λεγοντας...

Καθως και τις ιστορικες διεκδικησεις τους. Δικος τους ο Αλεξανδρος, δικος τους και ο Αριστοτελης...
Αγαπητέ φίλε,
η FYROM είναι ένα αμάλγαμα πολλών εθνοτήτων. Το ότι αυτό το συνοθήλευμα ονομάστηκε στα τέλη του Β παγκοσμίου Μακεδονια ήταν μια ενεργεια η οποία τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν έδειχνε να έχει αλυτρωτικά χαρακτηριστικά. Με το πέρασμα των χρόνων και ενω εμείς "κοιμομασταν τον ύπνο του δικαίου" για να δημιουργηθεί ένα έθνος έπρεπε να υπάρχουν κάποια κοινα στοιχεία και να υπαρξει μια κοινη αναφορα! Εδω ακριβως έγινε αυτο που διαπίστωσες και εσυ, δηλαδη κοινη γλώσσα και αξίες. Και κυρίως ιστορια. Εδώ και 50 χρόνια αυτοί οι άνθρωποι χαλκεύτηκαν κάτω απο τις ανακρίβειες οι οποίες εμφάνιζαν δικά τους ιστορικά γεγονότα και πρόσωπα τα οποία έδρασαν στην ΕΛΛΑΔΑ. Εδώ υπάρχει ένα ερώτημα. Πως θα πεισεις μια ολόκληρη γενια πολιτών να αλλάξει την "κοινή της αναφορά"? Μετ από 50 ολόκληρα χρόνια!!!
όσο αφορα΄το θέμα των μειονοτήτων. Νομίζω οτι Μακεδονική μειονότητα ειδικά σε περιοχές εντός των συνόρων μας δεν υπάρχει και μου φαίνεται και λιγάκι ουτοπικό αυτό που λςσ. Αν και αν εχεις κάποια στοιχεία θα ενδιαφερόμουν να τα δω. Απο εκέι και πέρα οτι υπάρχει μειονότητα θρησκευτική ασφαλώς στη Θράκη δεν το αμφισβητεί κανένας. Είναι στο χέρι μας να μη δημιουργηθεί πρόβλημα σε εκείνη την περιοχή. Ειδικά τι στιγμή που έχουμε δώσει πολιτικά δικαιώματα δε νομίζω οτι θα κατηγορηθούμε ποτέ οτι δεν έχουμε αφομιώσει δαιφορετικές θρησκευτικές ομάδες ανθρώπων οι οποίοι ασφαλώς και είναι Ελληνες.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 22:06, 20-02-08:

Για οποιον ανεφερε τον Αριστοτελη:

Και μια αποδειξη οτι το ονομα δημιουργει διεκδικησεις.
Η Μακεδονικη Ακαδημια ειναι Σκοπιανικη. Δεν το ξερατε?

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 22:45, 20-02-08:

http://www.enet.gr/online/online_hprint ... d=41020152

Ομπάμα, ο φιλέλλην!

Η Κύπρος πρέπει να είναι ενιαία και ανεξάρτητη, στη βάση των ψηφισμάτων του ΟΗΕ και των αρχών της Ε.Ε.

Η Τουρκία δεν μπορεί να κρατάει σε ομηρία το Οικουμενικό Πατριαρχείο και καλείται να επιστρέψει την περιουσία της Ελληνόρθοξης Εκκλησίας και να επιτρέψει την επαναλειτουργία της Θεολογικής Σχολής Χάλκης.

Οσο για τα Σκόπια; Να σταματήσουν την αλυτρωτική προπαγάνδα και να συνεργαστούν με την Ελλάδα για μια κοινώς αποδεκτή ονομασία.

*Ποιος υποστηρίζει τις παραπάνω εύηχες στα ελληνικά αφτιά θέσεις; Μα, ο Μπάρακ Ομπάμα, υποψήφιος για το χρίσμα των Δημοκρατικών ο οποίος ίσως και να είναι ο επόμενος πρόεδρος των ΗΠΑ!

*Οι φιλελληνικές απόψεις του μαύρου υποψηφίου μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα γνωστές στην Αθήνα, όμως στην Αμερική έχουν ήδη καταστεί αντικείμενο μιας «βεντέτας» εναντίον του από απόδημους άλλων χωρών -κυρίως από τη FYROM.

Απόδειξη; Το μήνυμα που έχουν ήδη κυκλοφορήσει μέσω πολλών διαδικτυακών ημερολογίων (blogs): «Κανείς Μακεδόνας της Αμερικής να μην ψηφίσει Ομπάμα».

Παλαιά η «κόντρα»

*Η επίθεση κατά του Μπάρακ Ομπάμα έχει αρχίσει από τον καιρό που ως απλός γερουσιαστής μαζί με τους συναδέλφους του Ολυμπία Σνόου και Ρόμπερτ Μενέντεζ είχε πρωταγωνιστήσει στην πρωτοβουλία του Κογκρέσου, ώστε στο νομοσχέδιο για τη διεύρυνση του ΝΑΤΟ τα Σκόπια να αναφερθούν ως FYROM και όχι ως «Δημοκρατία της Μακεδονίας», όπως είχε ήδη αναγνωριστεί από την Ουάσιγκτον.

*Αλλά και μόλις τον περασμένο Αύγουστο, ο υποψήφιος για το χρίσμα των Δημοκρατικών είχε πρωτοστατήσει για την έκδοση ψηφίσματος της αμερικανικής Γερουσίας στο οποίο τα Σκόπια καλούνται «να συμμορφωθούν με την Ενδιάμεση Συμφωνία του 1995, να σταματήσουν την προπαγάνδα και να εργαστούν για κοινά αποδεκτή λύση για το όνομα».

*Εκτοτε, ο Μπάρακ Ομπάμα έχει ακούσει πολλά και διάφορα εναντίον του:

Σκληρές εκφράσεις

*«Ο Ομπάμα επιδοκιμάζει τις θέσεις των ελλήνων εθνικιστών εις βάρος της Δημοκρατίας της Μακεδονίας... Αυτό μας κάνει να αναρωτιόμαστε για το τι είδους πολιτική θα ασκούσε στα Βαλκάνια ως πρόεδρος...», αναφέρει ο David Edenden στο «The Macedonian Tendency».

*«Ας ελπίσουμε ότι αυτή η στάση ήταν ένα προεκλογικό τέχνασμα για την ψήφο των Ελληνοαμερικανών και δεν θα μεταφραστεί σε γενικότερη αντιμακεδονική πολιτική σε περίπτωση που γίνει πρόεδρος», καταλήγει.

*«Δηλαδή, εμείς πώς πρέπει να αποκαλούμαστε, σύμφωνα με τον Ομπάμα; "Φυρόμιανς";» αναρωτιέται άλλος σκοπιανός ψηφοφόρος.

*Ενώ κάποιος άλλος προτείνει να αποκαλούν στο εξής οι Σκοπιανοί τον αμερικανό γερουσιαστή «όχι Αφροαμερικανό, αλλά νέγρο».

*Παρ' όλα αυτά η ελληνική ομογένεια, η οποία τα τελευταία χρόνια στήριζε σταθερά τους Κλίντον, άργησε να δώσει σημασία στον Ομπάμα που μόλις τις τελευταίες εβδομάδες κερδίζει έδαφος. Οι περισσότεροι φαίνεται να ποντάρουν στο «φαβορί» και όχι στο «αουτσάιντερ».

*Το επιβεβαιώνει και ο καθηγητής του πανεπιστημίου της Ν. Υόρκης, Γ. Φαρμακίδης: «Στις προκριματικές ψήφισα τον Μπάρακ Ομπάμα. Το Νοέμβριο όμως θα ψηφίσω Χίλαρι Κλίντον γιατί δεν νομίζω ότι ο Μπάρακ θα καταφέρει, τελικά, να πάρει το χρίσμα. Οσο για τους ομογενείς, είναι γεγονός ότι ο Ομπάμα προσελκύει όλο και περισσότερους τελευταία. Οχι τους λομπίστες, αλλά τους εκτός αυτών των συστημάτων ψηφοφόρους».

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 22:51, 20-02-08:

Παντως,
απ'οτι ακουγεται η Μπιλλαρυ Κλινγκον εχει ξεμεινει απο φραγκα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους