Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,795 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διαζύγιο

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 16:38, 16-09-06:

Με αφορμή ένα άρθρο που διάβασα και μη εντοπίζοντας παρόμοιο thread θέλησα να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου.

Σύμφωνα με το άρθρο εκδόθηκαν μέσα στο 2005, 15000 διαζύγια εκ των οποίων το 20 % αφορούσε γάμους που δεν είχαν συμπληρώσει την πενταετία. ΄
Αυτό κατ’ εμέ σημαίνει δύο τινά…

1) ότι διανύουμε μια εποχή σοβαρών προβλημάτων και κρίσεων στις διαπροσωπικές μας σχέσεις

2) ότι ο θεσμός της οικογένειας κλονίζεται και βάλλεται από πολλές πλευρές …

στο δεύτερο επεκτείνω τη σκέψη μου και να πω ότι είναι πολλά τα παντρεμένα ζευγάρια που ενώ έχει κλονιστεί σοβαρά η μεταξύ τους σχέση παραμένουν μαζί για οικονομικούς, κοινωνικούς λόγους ή φοβούμενοι τον αντίκτυπο ενός χωρισμού για τα παιδιά με αποτέλεσμα να ζουν βίους παράλληλους και διατηρώντας πολλές φορές μια κρυφή διπλή ζωή. Υποκρισία …

Σε μια τέτοια περίπτωση φυσικά υποστηρίζω το διαζύγιο ακόμη και όταν υπάρχουν παιδιά για τα οποία είναι πολύ χειρότερο να συνυπάρχουν με γονείς που ζουν άκρως συμβιβαστικά και δεν υπάρχει ουσιαστική σχέση μεταξύ τους .

Από την άλλη σκέφτομαι γιατί τόσα πολλά ζευγάρια και μάλιστα νέα καταλήγουν να χωρίζουν … ?

Μήπως τελικά δεν είναι ο άνθρωπος πλασμένος για μια τόσο μεγάλη δέσμευση όσο ο γάμος ακόμη και αν υπάρχουν οι καλύτερες των προϋποθέσεων όταν παίρνει την απόφαση?

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν και ευτυχισμένα παντρεμένα ζευγάρια αλλά δυστυχώς οι αριθμοί είναι άκρως δυσοίωνοι.

Ποια είναι η γνώμη σας για το διαζύγιο?

Σορι αν προϋπάρχει thread και δεν το είδα .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:08, 16-09-06:

Εμένα δε με ανησυχούν τόσο τα 15.000 διαζύγια όσο το ότι όλοι αυτοί παντρεύτηκαν. Πόσο ανεύθυνος μπορεί να είναι κανείς για να παντρευτεί δίχως να το σκεφτεί καλά; Άσε τα παιδιά που θα σπείρει. Ο κόσμος δεν ξέρει τι θέλει σήμερα και πέραν αυτού, παίρνει πολλά πράγματα εντελώς αψήφιστα. Δεν είναι όλα αστεία. Δεν είναι ενα πήδημα ο γάμος. (που και το πήδημα χωρίς προσοχή πάλι επικίνδυνο είναι).

Γενικά πιστεύω ότι έχει επικαθήσει τόση βλακεία στους λοβούς των δύο φύλων που πρέπει να τους αφαιρεθεί ο εγκέφαλος πάραυτα και να μεταφερθούν για εμφύτευση εγκεφάλου ουρακοτάγκου μπας και σκεφτούν καλύτερα το κάθε τι.

Όλα τα οχτάποδα πάνε και παντρεύονται και βλέπεις τον κύριο μόλις ανοίξει το στόμα του, εκσφενδονίζει οχετό απείρου κάλλους, απαρτιζόμενο από πληθώρα αηδιών και ανώριμων σκέψεων, ενώ η κυρία δεν ξέρει τι πάει να πεί μάνα και κυρία πέρα από εκείνη που της έστρωνε το κρεβάτι μέχρι τα 25 -που η κωκώνα ξέστρωνε με τον γκόμενο το περασμένο βράδυ- και της έσκαγε λεφτά για να σπουδάζει Παρανυχιδοκοπτική στον Οίκο Soulis.

Τα παιδιά λυπάμαι... Τίποτε άλλο. Αυτοί είναι άξιοι της μοίρας τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:27, 16-09-06:

Αν και το δικό μου διαζύγιο πρέπει να ανήκει μέσα σε αυτές τις 15.000 που δεν κράτησε ο γάμος πάνω από 5 χρόνια (ναι επισήμως εκδόθηκε το 2005 παρόλο που ήμουν χωρισμένη απ το 2000) οφείλω να πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο αρνητικά όσο πιθανά νομίζετε...

Ενας πολύ μεγάλος αριθμός διαζυγίων οφείλετε στο ότι αρχής εξ αρχής ο γάμος έγινε λόγω... εγκυμοσύνης.

Και για να σχολιάσω το αρχικό κείμενο έχω να πω το εξής....

Διανύουμε μια εποχή παρτακισμού, εγωισμού και κανενός συμβιβασμού....
Δεν έχουν οι σχέσεις το προβλημα αλλά οι άνθρωποι που τις ξεφτυλίζουν....
Δεν είναι ο θεσμός του γάμου αυτού καθ αυτού το πρόβλημα αλλά το πως αντιμετωπίζουν τον γάμο πολλοί άνθρωποι.

Για μένα το διαζύγιο είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση.... το ίδιο σοβαρή όσο και ο γάμος.....
Θεωρώ ότι σε πάρα πάρα πολλές περιπτώσεις το διαζύγιο είναι εντελώς απαραίτητο αλλά και σε άλλες τόσες δεν είναι.....
Γενικά για μένα, όλα ξεκινούν απ το πολύ μεγάλο ΕΓΩ που κουβαλάμε στις πλάτες μας....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 17:48, 16-09-06:

Σε πολυ μεγαλο βαθμο με καλυψε και ο Valder αλλα και η ΚΕ μετα.
Λοιπον, δυο πραγματα μονο θα πω.
Εαν για καποιον ο γαμος ειναι ισοδυναμος με ολοκληρωση-δημιουργια οικογενειας (με καθε σεβασμο στην λεξη οικογενεια!!!), τοτε ο καθενας θα πρεπει να σκεφτει πολυ καλα πριν να κανει αυτο το βημα και θα θα πρεπει να σκεφτει και με ποιον το κανει!
Φυσικα δεν μιλαω και δεν τολμω να πω, γενικα οτι οσοι εχουν παιδια και χωριζουν ειναι φταιχτες,κατακριτεοι κτλ κτλ.Σε πολλες περιπτωσεις διαζυγιου τα προβληματα ειναι μεγαλα και ειναι τετοια η φυση τους που ο χωρισμος ειναι μονοδρομος...ή ο φονος! (Τωρα θα μου πειτε μα καλα κατω απο 5ετια ομως και χωρισαν και εχουν και παιδι/α;;...anayway,μπορει να γινει και αυτο αλλα παμε παρακατω.)

Απο την αλλη εαν ο γαμος ειναι για καποιον απλως να συνεχισει να συζει με το ταιρι του απλως πιο...επισημα, τοτε ειλικρινα καλα κανουν και χωριζουν.Ευκαιρια να ζησουν και οι δικηγοροι.

Το διαζυγιο καθε αλλο παρα κυνικα, ή αστεια υποθεση το θεωρω.Πολλοι ειναι παραγοντες που μπορει να οδηγησουν σ' αυτο.Αλλα σε αυτους τους παραγοντες να μην ξεχναμε να βαλουμε και την επιπολαιοτητα που διακρινει πολλους.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 09:54, 24-09-06:

Συμφωνώ απόλυτα με Μάριο, Βαλ και Κουε.
Κι άλλη μια μικρή παρατήρηση πάνω στο θέμα.Πέρα απο όλα όσα πολύ σωστά έγραψαν τα παιδιά για μένα αιτία διαζυγίων (και ειδικά των γάμων που διαρκούν λίγο) είναι και κάτι ακόμη.Το ότι πλέον οι άνθρωποι συμβιβάζονται λιγότερο.Έχουν μάθει,ανατραφεί,πιστεψει, δεχτεί πλύση εγκεφάλου ίσως ότι μπορούν να έχουν τα πάντα δίνοντας ελάχιστα και χωρίς κανέναν συμβιβασμό.
Μια συμβίωση και μάλιστα ισόβια όπως ο γάμος απαιτεί συμβιβασμούς αμοιβαίους, θυσίες, υπομονή και ανοχή.Ανοχή του άλλου και των προβλημάτων που ίσως προκύπτουν.
Αλλά πως να ανεχθείς τον άλλον όταν καλά καλά δεν τα βρίσκεις με τον ίδιο σου τον εαυτό και προσμένεις ανέλπιδα ότι ο άλλος θα σε σώσει;
Είχα πάντα ένα στόχο στην ζωή μου, όσες σχέσεις κι αν κάνω να κάνω ένα και μόνο γάμο(φυσικά όσο περνάει απο το χέρι μου).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 10:12, 24-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Συμφωνώ απόλυτα με Μάριο, Βαλ και Κουε.
Κι άλλη μια μικρή παρατήρηση πάνω στο θέμα.Πέρα απο όλα όσα πολύ σωστά έγραψαν τα παιδιά για μένα αιτία διαζυγίων (και ειδικά των γάμων που διαρκούν λίγο) είναι και κάτι ακόμη.Το ότι πλέον οι άνθρωποι συμβιβάζονται λιγότερο.Έχουν μάθει,ανατραφεί,πιστεψει, δεχτεί πλύση εγκεφάλου ίσως ότι μπορούν να έχουν τα πάντα δίνοντας ελάχιστα και χωρίς κανέναν συμβιβασμό.
Μια συμβίωση και μάλιστα ισόβια όπως ο γάμος απαιτεί συμβιβασμούς αμοιβαίους, θυσίες, υπομονή και ανοχή.Ανοχή του άλλου και των προβλημάτων που ίσως προκύπτουν.
Αλλά πως να ανεχθείς τον άλλον όταν καλά καλά δεν τα βρίσκεις με τον ίδιο σου τον εαυτό και προσμένεις ανέλπιδα ότι ο άλλος θα σε σώσει;

Είχα πάντα ένα στόχο στην ζωή μου, όσες σχέσεις κι αν κάνω να κάνω ένα και μόνο γάμο(φυσικά όσο περνάει απο το χέρι μου).
Συμφωνω απολυτα με την θεση σου κλεφτρονι!
Ειναι πολυ σωστη παρατηρηση και πραγματικα ειναι χαρακτηριστικο της εποχης μας...δυστυχως!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:35, 25-09-06:

Γενικά συμφωνώ με αυτά που λέτε αλλά να σας πω εγώ και μια άλλη εκδοχή που κανείς δεν λέει!

Η σημερινή γενιά είναι απίστευτα κακομαθημένη από ένα τσούρμο γονιών που είχαν στερηθεί διάφορα και για να μην γίνει το ίδιο στα παιδιά τους τους έχουν περάσει στο άλλο άκρο. Αυτό σε συνδυασμό με το καταιγισμό της καθώς πρέπει χαζοχαρούμενης μάνας έχει αλλάξει εντελώς τις ισοροπίες!

Και ενώ η κοιωνία γίνεται όλο και πιο σκληρή αλλά και δύσκολη, εμείς μεγαλώνουμε όλο και πιο κακομαθημένα παιδιά και όταν λέω παιδιά ενώ μέχρι την ηλικία πριν παντρευτούν. Θεωρούμε απόλυτα φυσιολογικό μέχρι τα 30 του να του πλένει και να του μαγειρεύει και να τα βρίσκει όλα έτοιμα για ένα άνδρα όπως επίσης και μια γυναίκα που δεν έχει ιδέα από οικοκυρικά! (Για να μην το κάνουμε πεδίο μάχης δεν αναφέρομαι στους ρόλους των δύο φύλλων). Φυσικά η συγκατοίκηση σημαίνει λεφτά στην τσέπη και μια σχετική οικονομική άνεση.

Έρχεται λοιπόν το ζευγάρι και παντρεύεται χωρίς να έχει ακριβώς συζήσει επειδή κάνουν πολύ γαματο σεξ αλλά και επειδή ο καθένας ικανοποιεί το τέλειο γκόμενο/γκόμενα που έχει σιδερώσει η τηλεόραση. Οικογένεια = έξοδα και πόσο μάλλον οικογένεια με παιδιά. Ελπίζω να καταλαβαίνεται πόσο δύσκολο είναι για κάποιον που στα 30 του τα βρίσκει όλα έτοιμα και στρωμένα να συμβιβαστεί με μια διαδικασία που λεφτά λίγα αλλά και υποχρεώσεις περισσότερες. Συνεπώς ανακατεύουμε και γονείς για βοήθεια αν και αυτοί μπορούν και γενικά γίνεται ένα μπάχαλο. Συνήθως το παιδί έρχεται κάπου εκεί που η σχέση έχει αρχίσει να στραβώνει απλά για να αναθερμάνει την σχέση και να δώσει μια παράταση ζωής.

Η "φλωριά" της νέας γενιάς και η έλλειψη αίσθησης ευθύνης οδηγεί αναπόφευκτα σε έλλειψη διάθεσης συμβιβασμού και μετά βγαίνουν αυτά που λέτε. Και αυτή η έλλειψη συμβιβασμού οδηγεί και σε διάλυση γάμους που έγιναν με βάση την μαζοχιστική βλακεία στην επιλογή συντρόφου.Αλλά αυτά τα έχουμε ξαναπεί.

Και υπάρχει και κάτι ακόμα που δεν θα αναλύσω όσο θα ήθελα γιατί θα ξεσηκώσει αντιπαράθεση. Οι σημερινές "φεμινίστριες" (εντός εισαγωγικών).

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 23:20, 07-10-06:

Ενας συνδιασμός λεγομένων της ΚΟΥΕ και του Demelene μπορώ να πω πως με καλύπτει!Δυστυχώς γάμοι τελευταία γίνονται(χωρίς αυτό να είναι απόλυτο) για τους εξής 4 λάθος λόγους. 1) Γιατί είμαστε πάνω στην καψούρα και θέλουμε να δέσουμε τον γαϊδαρό μας (άσχετα αν εμείς δεν είμαστε έτοιμοι και ούτε κατα το ελάχιστο προετοιμασμένοι για μια τέτοια νέα κατάσταση.Δλδ καλοβολαιμένα παιδάκια της μαμάς που δεν έχουν αναλάβει ευθήνες πέρα από σπουδές)2) Λόγω μιας εγκυμοσύνης ακόμα κι αν την διακόψουμε το κάνουμε από τύψεις(μέγα λάθος και οι 2 περιπτώσεις)! 3) Γιατί μας συμφέρει οικονομικά ή για να ξεφύγουμε από άσχημες οικογενειακές καταστάσεις (το οτι δεν νιώθουμε κάτι για τον αλλο, μια μικρή λεπτομέρια λεπτομέρια...) 4)Γιατί μια σχέση άσχετα με το αν πάει καλά έχει περάσει κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα φαίνεται λογική συνέχεια ο γάμος. Ειδικά όταν έχει αρχίσει να χαλάει το κλήμα υπάρχει η θεωρία οτι με έναν γάμο και ακόμα χειρότερα με ένα παιδί, μια σχέση φτιάχνει ως δια μαγείας! Οι λόγοι διαζυγίου? Δεν είναι ολοφάνεροι? 1) Οταν έχεις μάθει να είσαι για πάρτη σου και ξαφνικά αρχίζουν ευθήνες απο εκεί που δεν το περίμενες, τότε με την πρώτη στραβή τσινάς σαν το μουλάρι! 2) Γάμος με το ζόρι= διαζύγιο!3) Οταν δεν υπάρχει αγάπη αληλοεκτήμηση και αληλοσεβασμός αλλά εκμετάλευση τότε κάποια στιγμή ή το θύμα ξυπνάει ή ο "βολεψάκιας" της υπόθεσης ψάχνει κάτι που να τον γεμίζει οπότε άντε για! 4) Μια σχέση και ιδιαίτερα ένας γάμος(δλδ +παιδί) θέλουν γερές βάσεις! Αν κάτι έχει αρχίσει να μετράει αντίστροφα τότε ότι και να κάνεις η κατάλυξη είναι η ίδια. Μόνη διαφορά ο χρόνος που θα γίνει και τα περισσότερα θύματα αυτής της κατάστασης(δυστυχώς τα παιδιά)! Στην πραγματικότητα μια εγκυμοσύνη και το μεγάλωμα ενός παιδιού πιο εύκολα μπορεί να διχάσει και να απομακρύνει ένα ζευγάρι παρά να το δέσει! Γι αυτό για να γίνει ένα τέτοιο βήμα θα πρέπει να ξεκινήσει κάποιος οικογένεια με τις ιδανικότερες των συνθηκών! Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις υπερισχύει μόνο το ΕΓΩ μας κι εκεί είναι και η αρχή του τέλους! Σε ένα γάμο (και σε μια σχέση για μένα) πρεπει να λειτουργούμε με το ΕΜΕΙΣ αλλιώς κλάφτα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:03, 08-10-06:

Θεωρώ οτι όποιος δεν είναι παντρεμένος για πάνω απο πέντε χρόνια είναι λίγο άτοπο να σχολιάζει τη στατιστική και ακόμα χειρότερα να κατακρίνει και να καταδικάζει αβίαστα. Μην κρίνεις για να μην κριθείς. Πιστεύετε οτι αυτοί που χώρισαν αν τους γύριζες πίσω δεν θα έλεγαν παρόμοια με εσάς σε ένα τέτοιο θέμα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 10:06, 08-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Η σημερινή γενιά είναι απίστευτα κακομαθημένη από ένα τσούρμο γονιών που είχαν στερηθεί διάφορα και για να μην γίνει το ίδιο στα παιδιά τους τους έχουν περάσει στο άλλο άκρο.
Να αγιάσει το στόμα σου!!!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 17:40, 08-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Θεωρώ οτι όποιος δεν είναι παντρεμένος για πάνω απο πέντε χρόνια είναι λίγο άτοπο να σχολιάζει τη στατιστική και ακόμα χειρότερα να κατακρίνει και να καταδικάζει αβίαστα. Μην κρίνεις για να μην κριθείς. Πιστεύετε οτι αυτοί που χώρισαν αν τους γύριζες πίσω δεν θα έλεγαν παρόμοια με εσάς σε ένα τέτοιο θέμα;
Sorry αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοιος περιορισμός στο thred και αν όντως ήταν έτσι θα ήταν πολύ λίγοι που θα έγραφαν. Δικαίομα να πουν την γνώμη τους έχουν όλοι. Τώρα αν εσύ δεν το θεωρείς σωστό απλά μην το διαβάζεις! Και τεσπα εκτώς από παντρεμένοι-χωρισμένοι υπάρχουν και παιδιά χωρισμένων γωνιών που σίγουρα ξέρουν το θέμα πολύ καλά και μπορούν να έχουν άποψη!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:42, 08-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Και τεσπα εκτώς από παντρεμένοι-χωρισμένοι υπάρχουν και παιδιά χωρισμένων γωνιών που σίγουρα ξέρουν το θέμα πολύ καλά και μπορούν να έχουν άποψη!
Κι εγώ παιδί χωρισμένων γονιών είμαι

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:06, 13-10-06:

Sorry αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοιος περιορισμός στο thred και αν όντως ήταν έτσι θα ήταν πολύ λίγοι που θα έγραφαν. Δικαίομα να πουν την γνώμη τους έχουν όλοι. Τώρα αν εσύ δεν το θεωρείς σωστό απλά μην το διαβάζεις! Και τεσπα εκτώς από παντρεμένοι-χωρισμένοι υπάρχουν και παιδιά χωρισμένων γωνιών που σίγουρα ξέρουν το θέμα πολύ καλά και μπορούν να έχουν άποψη!
Καλή μου torry, δεν διαφωνώ ότι όλοι μπορούν να πουν την άποψή τους για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά τον διαχωρισμό των παιδιών χωρισμένων γονιών για ποιο λόγο τον κάνεις? Τι παραπάνω έχουν να πουν αυτά τα παιδιά? Πώς βίωσαν το διαζύγιο? Ως τι? Ως παιδιά? Επειδή ανήκω σε αυτή τη κατηγορία, δεν νομίζω ότι έχω να πω κάτι παραπάνω για το θέμα "Διαζύγιο" σε σχέση με κάποιον που οι γονείς του είναι ακόμα μαζί και αγαπημένοι, ακριβώς επειδή το διαζύγιο δεν ήταν δικό μου, αλλά των γονιών μου και τις αποφάσεις δεν τις πήρα εγώ.
Νομίζω πως συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες σε γενικές γραμμές ως προς το τι φταίει που τα νέα ζευγάρια στις μέρες μας δεν έχουν διάρκεια στους γάμους τους, αλλά ταυτόχρονα συμφωνώ απόλυτα με την Michelle γιατί όπως λέει μια σοφή παροιμία "έξω απ'τον χορό πολλά τραγούδια λέμε".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 12:38, 15-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Καλή μου torry, δεν διαφωνώ ότι όλοι μπορούν να πουν την άποψή τους για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά τον διαχωρισμό των παιδιών χωρισμένων γονιών για ποιο λόγο τον κάνεις? Τι παραπάνω έχουν να πουν αυτά τα παιδιά? Πώς βίωσαν το διαζύγιο? Ως τι? Ως παιδιά? Επειδή ανήκω σε αυτή τη κατηγορία, δεν νομίζω ότι έχω να πω κάτι παραπάνω για το θέμα "Διαζύγιο" σε σχέση με κάποιον που οι γονείς του είναι ακόμα μαζί και αγαπημένοι, ακριβώς επειδή το διαζύγιο δεν ήταν δικό μου, αλλά των γονιών μου και τις αποφάσεις δεν τις πήρα εγώ.
αλλά ταυτόχρονα συμφωνώ απόλυτα με την Michelle γιατί όπως λέει μια σοφή παροιμία "έξω απ'τον χορό πολλά τραγούδια λέμε".
Κοιτα ο καθένας μας έχει διαφορετικά βιώματα. Και 1ον όταν βρίσκεσαι μέσα σε μια τέτοια κατάσταση είτε πέρνεις εσύ τις αποφάσεις είτε όχι ,δεν πάβεις να επιρεάζεσαι και να βλέπεις τα πράγματα με άλλο μάτι σε σχέση με κάποιον που δεν το έχει ζήσει ούτε έτσι. 2ον το ζευγάρι πάντα κάνει της επιλογές του και είναι υπεύθηνο για το που θα καταλύξει μια σχέση ή ένας γάμος ενώ τα παιδιά που είναι στη μέση απλά το βιώνουν χωρίς να έχουν επιλογές. Για αυτά τα παιδιά ειδικά σε κάποιες ηλικίες είναι πολύ πιο δύσκολο να αντιμετωπίσουν μια τέτοια κατάσταση γιατί συνήθως γίνονται μπαλάκι αναμεσα στο ζευγάρι. Και νομίζω πως το βιώνουν σε μεγαλύτερο βαθμό και από τους ίδιους τους γωνείς καμιά φορά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:32, 15-10-06:

Κοιτα ο καθένας μας έχει διαφορετικά βιώματα. Και 1ον όταν βρίσκεσαι μέσα σε μια τέτοια κατάσταση είτε πέρνεις εσύ τις αποφάσεις είτε όχι ,δεν πάβεις να επιρεάζεσαι και να βλέπεις τα πράγματα με άλλο μάτι σε σχέση με κάποιον που δεν το έχει ζήσει ούτε έτσι. 2ον το ζευγάρι πάντα κάνει της επιλογές του και είναι υπεύθηνο για το που θα καταλύξει μια σχέση ή ένας γάμος ενώ τα παιδιά που είναι στη μέση απλά το βιώνουν χωρίς να έχουν επιλογές. Για αυτά τα παιδιά ειδικά σε κάποιες ηλικίες είναι πολύ πιο δύσκολο να αντιμετωπίσουν μια τέτοια κατάσταση γιατί συνήθως γίνονται μπαλάκι αναμεσα στο ζευγάρι. Και νομίζω πως το βιώνουν σε μεγαλύτερο βαθμό και από τους ίδιους τους γωνείς καμιά φορά.

Χίλιες φορές να ήμουν παιδί χωρισμένων γονιών.... παρά που έζησα κοντά τους όσα έζησα....
όταν το ζευγάρι επιβάλεται να χωρίσει αλλά δεν το κάνει για το .... "καλό" των παιδιών, είναι έγκλημα κατά την ταπεινή μου πάντα γνωμη....
"φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα".....

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 21:27, 15-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Χίλιες φορές να ήμουν παιδί χωρισμένων γονιών.... παρά που έζησα κοντά τους όσα έζησα....
όταν το ζευγάρι επιβάλεται να χωρίσει αλλά δεν το κάνει για το .... "καλό" των παιδιών, είναι έγκλημα κατά την ταπεινή μου πάντα γνωμη....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ΚΕ μου, το μόνο κακό είναι σε περιπτώσεις σαν την δική μου που δεν τους είδα ΠΟΤΕ μαζί παρα μόνο σε μιά φωτό και όσο και αν θέλω, δεν μπορώ να φανταστώ πώς είναι η ζωή με μαμά κ μπαμπά στο ίδιο σπίτι...
Γνώμη μου είναι κάθε ζευγάρι που είναι να παντρευτεί είτε να συζεί για ένα χρονικό διάστημα ή να κάνει παιδάκια μετά από 2-3 χρόνια έγγαμου βίου..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:30, 15-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ΚΕ μου, το μόνο κακό είναι σε περιπτώσεις σαν την δική μου που δεν τους είδα ΠΟΤΕ μαζί παρα μόνο σε μιά φωτό και όσο και αν θέλω, δεν μπορώ να φανταστώ πώς είναι η ζωή με μαμά κ μπαμπά στο ίδιο σπίτι...
Γνώμη μου είναι κάθε ζευγάρι που είναι να παντρευτεί είτε να συζεί για ένα χρονικό διάστημα ή να κάνει παιδάκια μετά από 2-3 χρόνια έγγαμου βίου..

Σταλίτσα μου, χίλιες φορές να τους βλέπεις μαζί μόνο σε φωτό παρά να βλέπεις να σπάνε το κεφάλι ο ένας του άλλου
όσο για το αν πρέπει να συζεί το ζευγάρι πριν τον γάμο....
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ 1000%!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:38, 15-10-06:

Σχετικα με το να συζουν συμφωνω και εγω. Οστοσω για το αν σου εκανε καλο η κακο το οτι δεν τους ειδες ποτε μαζι παιζετε, μαλλον καλο σου εκανε ομως κατα την γνωμη μου. Βεβαι ακαι εμενα ειναι χωρισμενοι οι γονεις μου και τους ειδα μαζι και το οτι τους ειδα μου βγηκε σε καλο γιατι αν δεν τους ειχα δει μαζι δεν θα ηξερα ποσο καλυτερα ειναι για ολους που δεν ειναι μαζι (το μονο κακο ειναι οτι ζω αρκετα χιλιομετρα μακρια απο την αδερφη μου)

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 22:35, 15-10-06:

1) ότι διανύουμε μια εποχή σοβαρών προβλημάτων και κρίσεων στις διαπροσωπικές μας σχέσεις

η οτι οι γυναικες πλεον εχουν και αυτες το δικαιομα επιλογης και μετανειας σε μια σχεση, παλιοτερα απλα παθαιναν καταθλιψη και ετρωγαν ξυλο απο το κρετινο που παντρευτικαν.

"ο θεσμος της οικογενιας" μη χεσω, πατρις θρησκεια και γιναμε κομπλε

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 00:05, 16-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote

η οτι οι γυναικες πλεον εχουν και αυτες το δικαιομα επιλογης και μετανειας σε μια σχεση, παλιοτερα απλα παθαιναν καταθλιψη και ετρωγαν ξυλο απο το κρετινο που παντρευτικαν.

"ο θεσμος της οικογενιας" μη χεσω, πατρις θρησκεια και γιναμε κομπλε
Και ποιοί θεσμοί αξίζουν κατα την γνώμη σου να υπάρχουν;

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 08:35, 16-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r

Ο epote δεν νομίζω ότι καταργεί τον υγιή θεσμό της οικογένειας, αλλά τον άρρωστο, τον προβληματικό, που για τα μάτια του κόσμου, δυστυχισμένοι άνθρωποι μένουν μαζί και παρατείνουν την δυστυχία τους, για να μην γίνουν (κατά τη γνώμη τους) τροφή στο στόμα των τρίτων.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:02, 16-10-06:

Και αν κρίνω και από τους δικούς μου γονείς είναι και έγκλημα για τον εαυτό τους. Η δικαιολογία της δικής μου μάνας ήταν ότι το διαζύγιο δεν είναι επιλογή. Ίσως να σκεφτόταν ότι θα πάει στην κόλαση? Ποιος ξέρει.

Πάντως όταν τα παιδιά μεγαλώσουν μετά τα 12-14 πιστεύω από όσους γνστούς έχω ότι το διαζύγιο ελάχιστα τα αποσχολεί. Αν δεν γίνει πάντως το σύνυθες είναι κάτι που έκανα και εγώ, να καταλήγει το παιδί να αδιαφορεί με όλη την σημασία της λέξης και ίσως και περισσότερο για τους γονείς.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:03, 16-10-06:

η ιδια η εννοια θεσμος ειναι προβληματικη, υπαινησεται οτι υπαρχει μια δογματικη νορμα για ορισμενες ανθρωπινες/κοινονικες παραμετρους οταν ειναι εμφανες τοσο απο την φυσιολογια οσο και απο την κοινωνιολογια οτι πολυ απλα τα πραγματα δεν ειναι ετσι.

τι παει να πει ο θεσμος της οικογενειας? Ειναι η πιστη σε ενα σεξουαλικο συντροφο? Η παροχη πορων σε αυτον? Η διαδικασια αναπαραγωγης και διαιονησης του ειδους? Η ανθρωποτητα υπηρχε και θα υπαρχει χωρις την "οικογενεια". Προσωπικα θεωρω οτι οικογενεια με την συνηθησμενη (θεσμικη αν θες) εννοια πρεπει να κανουν μονο οσοι *θελουν* και μπορουν να κανουν. Δεν ειναι ευκολο πραγμα και σιγουρα δεν ειναι για ολους. Η οικογενεια δεν θα πρεπει να επιβαλετε ουτε κοινωνικα ουτε να ειναι μια "θυσια" που κανεις για να μην μηνεις μονος σου, πρεπει να ειναι μια επιλογη οριακα τελεολογικη η οποια ερχεται απροβληματιστα.

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 13:01, 16-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
η ιδια η εννοια θεσμος ειναι προβληματικη, υπαινησεται οτι υπαρχει μια δογματικη νορμα για ορισμενες ανθρωπινες/κοινονικες παραμετρους οταν ειναι εμφανες τοσο απο την φυσιολογια οσο και απο την κοινωνιολογια οτι πολυ απλα τα πραγματα δεν ειναι ετσι.

τι παει να πει ο θεσμος της οικογενειας? Ειναι η πιστη σε ενα σεξουαλικο συντροφο? Η παροχη πορων σε αυτον? Η διαδικασια αναπαραγωγης και διαιονησης του ειδους? Η ανθρωποτητα υπηρχε και θα υπαρχει χωρις την "οικογενεια". Προσωπικα θεωρω οτι οικογενεια με την συνηθησμενη (θεσμικη αν θες) εννοια πρεπει να κανουν μονο οσοι *θελουν* και μπορουν να κανουν. Δεν ειναι ευκολο πραγμα και σιγουρα δεν ειναι για ολους. Η οικογενεια δεν θα πρεπει να επιβαλετε ουτε κοινωνικα ουτε να ειναι μια "θυσια" που κανεις για να μην μηνεις μονος σου, πρεπει να ειναι μια επιλογη οριακα τελεολογικη η οποια ερχεται απροβληματιστα.
Όπως τα λες συμφωνώ μαζί σου ότι δεν πρέπει να επιβάλονται δόγματα σε κανέναν,το θέμα είναι ότι οι άνθρωποι χρειάζονται τα δόγματα κατά την γνώμη μου για να είναι κάτι ανώτερο απο τα ζώα.Πες το δόγμα επιστήμη,τεχνολογία,ηθικολογία(όχι πάντως θρησκεία) ότι και απο αυτά να είναι είναι κάτι βαθύτερο απο το τίποτα, η αναρχία(έλειψη δογμάτων) στους homo sapiens είναι ένα απο τα ελάχιστα πράγματα στο σύμπαν που η πιθανότητα να συμβεί είναι ακριβώς 0

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:04, 16-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r
το θέμα είναι ότι οι άνθρωποι χρειάζονται τα δόγματα κατά την γνώμη μου για να είναι κάτι ανώτερο απο τα ζώα.Πες το δόγμα επιστήμη,τεχνολογία,ηθικολογία(όχι πάντως θρησκεία)
Αν και φανατικά πολέμιος της θρησκείας, γιατί την βγάζεις έξω από τα δόγματα? Το κάθε δόγμα έχει μια βάση για να επεκτείνεται και να επιβάλλεται χωρίς συζητήσιμους όρους. Η θρησκεία τα έχει και τα δύο.

Και για μένα δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα. Ο κόσμος πιστεύει ότι χρειάζεται δόγματα που εξαιτίας της έντονης φράσης θεωρώ αρνητικό χαρακτηριστικό της κοινωνίας μας. Αλλά στην ιστορία φαίνεται πάντα ότι είχαμε ένα μεγάλο ψέμα να μας καθοδηγεί.

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

O m3nt0r έγραψε στις 14:24, 16-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Αν και φανατικά πολέμιος της θρησκείας, γιατί την βγάζεις έξω από τα δόγματα? Το κάθε δόγμα έχει μια βάση για να επεκτείνεται και να επιβάλλεται χωρίς συζητήσιμους όρους. Η θρησκεία τα έχει και τα δύο.

Και για μένα δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα. Ο κόσμος πιστεύει ότι χρειάζεται δόγματα που εξαιτίας της έντονης φράσης θεωρώ αρνητικό χαρακτηριστικό της κοινωνίας μας. Αλλά στην ιστορία φαίνεται πάντα ότι είχαμε ένα μεγάλο ψέμα να μας καθοδηγεί.
Έχεις δίκιο για την θρησκεία,αλλά εγώ θέλησα να γράψω τα δόγματα τα οποία προσφέρουν και κάτι ουσιαστικό,είμαι υπερ των δογμάτων όταν αυτά κάνουν καλό έστω και αν χαρακτηρίζονται φασιστικά απο πολλούς ενώ δεν είναι.Για παράδειγμα μεγάλοι φιλόσοφοι όπως ο Νίτσε έχουν εκπληκτικά δόγματα για μοντέλο ζωής(φυσικά δεν λέει κανείς να ζεις απο αυτά καρμπόν αλλά να εμπνευστείς) που βασίζονται στην ηθικολογία.Για το θέμα της επιστήμης/τεχνολογίας δόγμα είναι ο transhumanism(πέρα απο τον άνθρωπο).Είναι δόγματα με εφικτούς στόχους που αντίστοιχα στοχεούν στο άτομο και στην κοινωνία.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:10, 16-10-06:

Μάλλον δεν έχουν την ίδια βάση σκέψης. Οποιαδήποτε ιδεολογία που βασίζεται στην θεμελιώση αξία ενός δόγματος είναι λάθος. Εγώ πραγματικά δεν θέλω κανένα δόγμα πάνω από το κεφάλι μου. Δεν δέχομαι το έτσι είναι.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 20:48, 16-10-06:

Δεν το συζητώ είναι πολύ καλύτερο να χωρίζουν παρά να μένουν μαζί για τα παιδιά ή για λόγους θρησκίας και προκαταλύψεων. Αλλά μην νομίζεις πως σαν παιδί χωρισμένων γωνιών δεν ζείς εξίσου άσχημες καταστάσεις, γιατί πολύ απλά μέχρι να το πάρουν απόφαση να χωρήσουν ζείς και τον χαμό από καβγάδες-ξύλο και άλλα όμορφα αλλά και την συνεχή αλλάγή συναισθημάτων (την μια σκοτώνονται και την άλλη σου ανακοινώνουν όλο χαρά πως τα βρήκαν και τουμπαλιν!) Για ένα παιδί 5-10 ετών είναι το πιο άσχημο πράγμα!Αβαιβεώτητα σε όλο της το μεγαλείο!
Πάντως όπως και να'χει λοταν κάτι δεν τραβάει όσο πιο γρήγορα τελειώσει τόσο το καλύτερο για όλους!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:31, 19-10-06:

Είστε εκτός θέματος.
Η συνέχεια εδώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyhelen : 19-10-06 στις 12:55.
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 12:12, 30-10-06:

Παιδιά δεν ξέρω πραγματικά.. Είναι τόσα πολλά που σκέφτομαι επί του θέματος και πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει σωστό ή λάθος σε αυτά τα θέματα ή πρέπει ή δεν πρέπει. Προσωπικά ούτε από χωρισμένη οικογένεια προέρχομαι (επειδή συζητήθηκε) ούτε έχω παντρευτεί ως τώρα. Απλά εγώ μπορώ να εκφράσω τον φόβο μου? Απλά τον φόβο μου. Όταν όλοι καλώς ή κακώς έχουμε μία εμπειρία Α από σχέσεις στη ζωή μας, που μπορεί να είναι μακροχρόνια, κάνουμε ένα delete μία μέρα μετά από πολλά χρόνια και λέμε "δεν ταιριάζαμε", η ερώτησή μου είναι πώς όταν έχουμε συνηθίσει μία ζωή να φεύγουμε όταν κάτι δεν μας κάνει και ξαφνικά κάποιος λέει, όταν κάνεις οικογένεια δεν πρέπει να χωρίσεις? Ο γάμος δεν είναι στην ουσία μια μακροχρόνια σχέση? Ποιος σου λέει από την πρώτη μέρα ότι όλα είναι εγγύηση για το μέλλον? Ποιος παντρεύεται και ξέρει από την αρχή ότι κάποια στιγμή θα χωρίσει? Δεν νομίζω ότι όσοι παντρεύονται παντρέυονται απλά για να το κάνουν. Όλοι κάνουν όνειρα και ελπίζουν. Από την άλλη... Πώς μεγάλωσε ο καθένας από εμάς? Όταν έχω φίλες στην ηλικία μου και ολη την ημέρα το μόνο τους άγχος είναι πότε θα γίνουν μάνες, το 99% δεν είναι λογικό ότι θα βρουν τον πρώτο τυχόντα που θα τους καλύψει εν μέρει την μεγάλη τους ανάγκη χωρίς να έχουν ψάξει ποιος στην ουσία είναι αυτός ο άνθρωπος? Αν φάσκω και αντιφάσκω δεν είναι επειδή αυτα πιστεύω, απλά τοποθετώ διάφορες απόψεις. Προσωπικά, δεν θα παντρευτώ αν δεν αισθανθώ 99% σίγουρη για ΜΕΝΑ, ότι αυτόν τον άνθρωπο θέλω να τον έχω δίπλα μου, ότι είμαι ΓΕΜΑΤΗ μέσα μου, και όχι γεμάτη στις τσέπες μόνο, ή σε μία σχέση που απλά προχωράει επειδή έτσι πρέπει. Χώρισα από μία σχέση που πήγαινει πολύ σοβαρά για το λόγο αυτό. Δεν με κάλυπτε η δική του αγάπη (πράγμα που λόγω ανασφάλειας πολλοί άνθρωποι καλύπτονται στο να αγαπιούνται και να μην αγαπούν). Γενικά ναι, ο γάμος με φοβίζει.. ίσως επειδή μεγάλωσα σε μία τόσο ευτυχισμένη οικογένεια που με τρομάζει αν δεν αισθανθώ ακριβώς το ίδιο. Και πραγματικά σήμερα τουλάχιστον έχω την αίσθηση ότι δεν πρόκειται να προχωρήσω στη ζωή μου αν "κάτι" δεν μου πάει καλά.. Αλήθεια, πόσα ζευγάρια στον περίγυρό σας ξέρετε που είναι μαζί 6-7 χρόνια, παντρεύονται και στους 3 μήνες χωρίζουν? Έχει αναρωτηθεί κανείς γι'αυτό??? Εγώ έχω αναρωτηθεί και το έχω ζήσει. Δεν χάλασε ξαφνικά αυτή η σχέση. Αυτή η σχέση ήταν από την αρχή ανεπαρκής, στο demi, θα έλεγα... η συνήθεια για μένα παίζει τραγικό ρόλο....
Και ναι δεν μπορώ να πω τιποτα απόλυτα γιατί δεν είμαι σε θέση να το κάνω.. Και ναι αν είχα έναν προβληματικό γάμο και δεν μιλάω για τσακωμούς του στυλ ποιος θα πλύνει τα πιάτα, αλλά αν ο άνθρωπός μου μου δημιούργούσε σε εμένα και στα παιδιά μου σοβαρά προβλήματα υποθέτω ότι θα χώριζα. Αν και για μένα...υπάρχει ΓΑΜΟΣ αλλά δεν υπάρχει χωρισμός. Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει τις ανάλογες ευθύνες των αποφάσεών του.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 21:45, 31-08-09:

Ο μεγάλος αριθμός διαζυγίων προυποθέτει και μεγάλο αριθμό γάμων. Κατά τη γνώμη μου, τα διαζύγια και όλοι οι προβληματισμοί, τα προβλήματα με τα παιδιά (και η λίστα δεν έχει τελειωμό) θα μπορούσαν να αποφευχθούν αν όλοι σκέφτονταν λίγο παραπάνω πριν παντρευτούν και συζούσαν για κάποιο διάστημα. Από τη στιγμή, τώρα, που ο γάμος δεν προχωράει ομαλά το διαζύγιο, μάλλον, αποτελεί λύτρωση. Το θέμα είναι να μην φτάσουμε στο στάδιο που πρέπει να παρθεί διαζύγιο. Αν υπάρχουν παιδιά στη μέση τα πράγματα δυσκολεύουν. Αλλά είναι καλύτερα ένα διαζύγιο, παρά μια καθημερινότητα, όπου ακούν ατέλειωτους καυγάδες ή ποιος ξέρει τι άλλο... Αλλά γενικά τα διαζύγια όλοενα και αυξάνονται με ανησυχιτικούς ρυθμούς, γιατί κανείς δεν αναλογίζεται νωρίς τις συνέπειες ενός γάμου και δεν ξέρει ποιον πραγματικά έχει δίπλα του...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

snoopy10190

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snoopy10190
H snoopy10190 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H snoopy10190 έγραψε στις 17:33, 29-10-09:

Υπάρχει δικηγόρος στην παρέα????Θέλω βοήθεια και συμβουλή.Σε περίπτωση διαζυγίου και όταν υπάρχει ένα μωρό 6 μηνών ποιός από τους δύο έχει την επιμέλεια του????Να σημειωθεί ότι κανείς από τους δύο γονείς δεν εργάζεται αυτή την περίοδο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iriniem (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iriniem
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H iriniem A dream without a plan is just a wish έγραψε στις 17:54, 29-10-09:

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις διαζυγίων...
1η) και οι δύο να συμφωνούν δηλαδη συμφωνητικό....με επιμέλεια η μητέρα
2η) πληρης διαφωνεία με αποτέλεσμα απανοτα δικαστήρια κ μπερδεμα για το/τα παιδιά
3η)διακιμάνσεις στις απόψεις των διαζεύθέντων

Φυσικά υποστηρίζω την άποψη ότι αν δεν υπάρχει χημεία καλυτερα το διαζύγιο,γιατί μετα κυριαρχει η υποκρισια και η καταπάτηση των δικαιωμάτων και απο τις δύο πλευρές...όσο επώδινο και αν είναι αυτό για το/τα παιδια....πολλά παιδια έχουν χωρισμένουσ γονείς και τα έχουν καταφέρει μια χαρα με την ίδια αγάπη και από τους 2 γονείς...
Tip:υπάρχουν πολλές προυποθέσεις για να παρθεί η απόφαση του διαζυγίου, οικονομική κατάσταση,κοινωνική κτλ
αυτό που μπορώ να πω είναι ότι με καλή διάθεση οση και αν είναι αυτή,με διάλογο και με μόρφωση βρίσκονται συμβιβαστικές λύσεις.

ΥΓ: Δεν είμαι δικηγόρος SNOOPY αλλά επειδή ξέρω από το στενό μου περιβάλλον κατι..ισως βοηθήσω....εξάλλου και οι γονείς μου παραλίγο να χωρίσουν..
θα το αντιμετώπιζα όριμα...μεταξύ τους χωριζουν..με το παιδι ποτέ..αναφερόμενη σε γονείς που ενδιαφέρονται για το παιδί τους

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:57, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από SNOOPY
Υπάρχει δικηγόρος στην παρέα????Θέλω βοήθεια και συμβουλή.Σε περίπτωση διαζυγίου και όταν υπάρχει ένα μωρό 6 μηνών ποιός από τους δύο έχει την επιμέλεια του????Να σημειωθεί ότι κανείς από τους δύο γονείς δεν εργάζεται αυτή την περίοδο.
από τη στιγμή που η μητέρα δεν έχει ποινικό μητρώο, δεν είναι αλκοολική ναρκωμανής ψυχοπαθής κλπ όλα όσα θα απαιτούσαν τον εγκλεισμό της σε κάποιου είδους ίδρυμα, την επιμέλεια την παίρνει η μητέρα

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:39, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
από τη στιγμή που η μητέρα δεν έχει ποινικό μητρώο, δεν είναι αλκοολική ναρκωμανής ψυχοπαθής κλπ όλα όσα θα απαιτούσαν τον εγκλεισμό της σε κάποιου είδους ίδρυμα, την επιμέλεια την παίρνει η μητέρα
Δλδ αν υπαρχει ενας γαμος και η μητερα αποφασισει να τον διαλυσει,παιρνει και το παιδι???

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:09, 31-10-09:

Ναι, τόσο απλά

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 23:15, 31-10-09:

Το διαζυγιο καποτε θεωρουνταν ταμπου και ηταν μεγαλη ντροπη ειδικα για τιs γυναικεs να εχουν στην πλατη τουs καποιο διαζυγιο ηταν κατα καποιο τροπο στιγματισμενεs απο την υπολοιπη κοινωνια και περιθωριοποιημενεs.
Απο τοτε μεχρι σημερα καποια πραγματα αλλαξανε και ετσι και οταν καποιοs λεει σημερα οτι ειναι χωρισμενοs το εχει σαν κατι πολυ φυσιολογικο αφου ειναι τοσα πολλα τα διαζυγια σημερα που πιο πολυ εντυπωση σου κανει το γεγονοs του εαν καποιοs ειναι παντρεμενοs 10 η 15 χρονια παρα αν εχει ηδη χωρισει.Οι εποχεs του τοτε με το σημερα πανω σε αυτο το ζητημα ηταν και ειναι ιδιεs η μονη διαφορα ειναι οτι ο χωρισμοs σημερα σε σχεση με το χθεs θεωρειται ωs εξελιξη και προοδοs των σχεσεων.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:59, 01-11-09:

Οκ, μπορεί να ακούγεται άδικο πως η επιμέλεια είναι συνήθως υπέρ της μητέρας αλλά βασικά τα μικρά παιδιά έχουν γενικώς περισσότερο ανάγκη την μητέρα τους, παρά τον πατέρα τους. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως ο πατέρας δεν έχει δικαιώματα και πως δεν πρέπει να έχει απρόσκοπτη και διαρκή επικοινωνία με το παιδί του, απλώς η ανάγκη του παιδιού για την μητέρα του είναι πιο έντονη. Άλλωστε οι περισσότεροι άντρες (αν και θέλω να ελπίζω πως όχι όλοι) μετά το διαζύγιο είναι συνήθως αρκετά απασχολημένοι με το να ζήσουν την ζωή τους και δυσκολεύονται να συνδυάσουν αυτό με την ανατροφή ενός μικρού παιδιού..

(Και μη πέσετε να με φάτε, θα ήθελα κι εγώ να ήταν αλλιώς τα πράγματα, αλλά δεν είναι)

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:01, 02-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Με αφορμή ένα άρθρο ...

...σημαίνει δύο τινά…

.... Υποκρισία …

Ποια είναι η γνώμη σας για το διαζύγιο?

... .
- Νομίζω, πως ο "θεσμός της οικογένειας", ούτε "κλονίζεται" ούτε "βάλλεται από πολλές πλευρές" (αυτά εξάλλου τον χαρακτήριζαν από "γεννησιμιού" του), αλλά μάλλον "μετασχηματίζεται". Στη διαδικασία αυτή, που είναι παράλληλη και με τη διαδικασία περαιτέρω εξανθρωποίησης όλων των (ανθρώπινων)θεσμών, εκείνο που είναι το ουσιωδώς αναλλοίωτο, είναι η αγάπη μεταξύ των "συνοικούντων", ως βασική και μόνη ικανή προϋπόθεση συμβίωσης. Η παραδοσιακή αντίληψη και κατάσταση του έγγαμου βίου σήμερα, αλλά ακόμη περισσότερο "αύριο", ξεθωριάζει ως "ομόρρυθμη εταιρεία", σε έναν κόσμο που άλλοτε διεκδικεί την ετερορρυθμία κι άλλοτε οδηγεί προς την ανωνυμία ή, έστω, στην περιορισμένη ευθύνη. Οι άνθρωποι, ακούσια ή εκούσια, είμαστε καταρασμένοι, να αναζητούμε την ελευθερία, αλλά και να διεκδικούμε την ασφάλεια. Αυτά τα δύο, μόνον η άδολη και ανιδιοτελής αγάπη μπορεί να τα εμπεριέχει, όσο αντινομικά κι αν είναι μεταξύ τους.
- Ναι, μάλλον διερχόμαστε μία
...εποχή σοβαρών προβλημάτων και κρίσεων στις διαπροσωπικές μας σχέσεις
, αλλά για τις "κρίσεις" δεν είναι, φυσικά, υπαίτιες τόσο οι "σχέσεις", όσο η "διευρυνόμενη στενότητα" που δικαίως διαπιστώνουμε καθημερινά στον προσωπικό μας βίο, με τη καταλυτική ικανότητα της "αμεσης επικοινωνίας" από "απόσταση", που μας παρέχει η τρέχουσα, αλλά και η μελλοντική τεχνολογία μας!
- Ναι, νομίζω πως το διαζύγιο είναι κι αυτός ένας θεσμός, όχι μόνον λυτρωτικός( πχ απ' την υποκρισία), αλλά κια ενωτικός! Εδώ μάλλον πιάνει τόπο κι εκείνο που έλεγε για τούς οικιακούς του ο Ι.Χ. : "...αλλά τούτοι είναι οι αδελφοί και η οικογένειά μου" και έδειχνε τα πλήθη των άγνωστων που Τον ακροάζονταν!

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:12, 02-11-09:

Μου άρεσε μια κουβέντα που άκουσα:
"Αυτό που δεν ήθελα είναι να έχουνε τα παιδιά μου την εικόνα ότι δυο άνθρωποι ζούνε μαζί ενώ δεν αγαπιούνται πια."
Δεν είναι οι καβγάδες, που πολλές φορές μπορείς να τους αποφύγεις ή που και ένα αγαπημένο ζευγάρι μπορεί να έχει. Είναι η καλλιέργεια της εικόνας της συνύπαρξης δύο ανθρώπων που δεν έχουν λόγο να συνυπάρχουν... η αποθέωση της αδιαφορίας που μου φαίνεται σοκαριστικό να προσπαθεί να αναπαραχθεί.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:06, 15-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Δλδ αν υπαρχει ενας γαμος και η μητερα αποφασισει να τον διαλυσει,παιρνει και το παιδι???
Προφανώς εξαρτάται και από τους λόγους που τον διέλυσε. Μπορεί να το έκανε επειδή ο άντρας της την βάραγε ή δεν ξέρω και 'γω τι... Αλλά αν το έκανε για άλλους λόγους και είναι η μοναδική υπεύθυνη (αν και γενικά σχεδόν ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας) τότε πιστεύω ότι θα έπρεπε να πάρει το παιδί ο πατέρας.

Και γενικά δεν είμαι της άποψης ότι η φράση ''το παιδί χρειάζεται την μητέρα του'' ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις. Φυσικά και την χρειάζεται, αλλά πάνω από όλα χρειάζεται ένα περιβάλλον ηρεμίας και αγάπης που θα το βοηθήσει να γίνει ένας σωστός άνθρωπος. Και αν ο πατέρας μπορεί να τα προσφέρει αυτά και όχι η μητέρα, τότε να πάει με τον μπαμπά του.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:54, 19-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Προφανώς εξαρτάται και από τους λόγους που τον διέλυσε. Μπορεί να το έκανε επειδή ο άντρας της την βάραγε ή δεν ξέρω και 'γω τι... Αλλά αν το έκανε για άλλους λόγους και είναι η μοναδική υπεύθυνη (αν και γενικά σχεδόν ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας) τότε πιστεύω ότι θα έπρεπε να πάρει το παιδί ο πατέρας.
Διαφωνώ. Νομίζω πως το παιδί πρέπει να το παίρνει αυτός που μπορεί να του προσφέρει την μεγαλύτερη συναισθηματική ισορροπία αλλά και τον περισσότερο χρόνο. Το ποιός έφυγε από τον γάμο δεν έχει καμία σχέση με το αν είναι καλός γονιός ή όχι. Πιθανώς κάποια γυναίκα να άφησε τον σύζυγό της για άλλον, ή επειδή θεώρησε ότι η συμβίωση μαζί του ήταν μίζερη, για λόγους δηλ. επιφανειακούς για τον πολύ κόσμο. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να την "τιμωρήσουμε" στερώντας της την κηδεμονία. Το αν υπήρξε καλή σύζυγος ή όχι δεν συνδέεται πάντα με την "ικανότητά" της ως μητέρα και για να μην πολυλογώ, νομίζω ότι η απόφαση για το ποιός θα πάρει την κηδεμονία θα πρέπει να στηρίζεται στο συμφέρον του παιδιού και μόνο.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 20:12, 19-11-09:

Διαφωνώ. Νομίζω πως το παιδί πρέπει να το παίρνει αυτός που μπορεί να του προσφέρει την μεγαλύτερη συναισθηματική ισορροπία αλλά και τον περισσότερο χρόνο.
Συμφωνω απολυτα αλλα πως θα μπορουσε ενας δικαστης να το κρινει αυτο??

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 00:40, 20-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Συμφωνω απολυτα αλλα πως θα μπορουσε ενας δικαστης να το κρινει αυτο??
Φαντάζομαι με την συνδρομή κοινωνικού λειτουργού, παιδοψυχολόγου και λοιπά.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:55, 20-11-09:

Πιθανώς κάποια γυναίκα να άφησε τον σύζυγό της για άλλον, ή επειδή θεώρησε ότι η συμβίωση μαζί του ήταν μίζερη, για λόγους δηλ. επιφανειακούς για τον πολύ κόσμο. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να την "τιμωρήσουμε" στερώντας της την κηδεμονία.
Και τι προτείνεις δηλαδή; Να μεγαλώνει το παιδί μαζί με τον εραστή της;

Δεν την τιμωρεί κανείς, επιλογή της ήταν να αφήσει τον άντρα της για άλλον, θα δεχτεί τις συνέπειες. Πριν κάνει παιδί δεν ήξερε πώς ήταν ο άντρας της; Συγνώμη αλλά σε αυτά τα θέματα είμαι πολύ αυστηρή...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:12, 20-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Και τι προτείνεις δηλαδή; Να μεγαλώνει το παιδί μαζί με τον εραστή της;

Δεν την τιμωρεί κανείς, επιλογή της ήταν να αφήσει τον άντρα της για άλλον, θα δεχτεί τις συνέπειες. Πριν κάνει παιδί δεν ήξερε πώς ήταν ο άντρας της; Συγνώμη αλλά σε αυτά τα θέματα είμαι πολύ αυστηρή...
Θα προτιμουσες δλδ το παιδι να μεγαλωσει με τον λιγοτερο ικανο να του εξασφαλισει συναισθηματικη ισορροπια και χρονο?
Ο δευτερος αντρας στη ζωη της μητερας δε θα αναπληρωσει κανενα κενο, εαν ο πατερας ειναι διπλα στο παιδι του...
Και εισαι αυστηρη με τι ακριβως?!
Οτι εαν κανουμε ενα λαθος στη ζωη μας, εστω και απο τα μεγαλυτερα, ειναι προτιμοτερο να το πληρωνουμε και εμεις αλλα και οι γυρω μας μια ζωη?!

Συγγνωμη που θα στο πω, αλλα αυτες οι αποψεις, ειναι θεσεις που ειχε η γιαγια μου και ηταν γενηθεισα το 1902.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 20-11-09 στις 15:38.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:18, 20-11-09:

Δε συγχωρώ λάθη που έχουν να κάνουν με τη ζωή ενός παιδιού - του δικού μας (εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις βιασμού ή ψυχολογικών προβλημάτων). Τον άνθρωπο που επιλέγεις για πατέρα του παιδιού σου τον δοκιμάζεις πολύ ώσπου να δεις οτι είναι κατάλληλος. Από τη στιγμή που θα κάνεις παιδί λυπάμαι που το λέω αλλά η προτεραιότητά σου είναι το παιδί σου. Αν κριθεί ο πατέρας ακατάλληλος, φυσικά να πάει το παιδί με τη μάνα και τον εραστή. Μη χείρον βέλτιστον...

Η γιαγιά σου ήταν γεννηθείσα το 1902 και συμφωνώ με τις αποψεις της. Αν αυτό με κάνει οπισθοδρομική, δε με πειράζει. Μπορείς εσύ να προσδιορίσεις το λάθος και το σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:51, 20-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Δε συγχωρώ λάθη που έχουν να κάνουν με τη ζωή ενός παιδιού - του δικού μας (εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις βιασμού ή ψυχολογικών προβλημάτων). Τον άνθρωπο που επιλέγεις για πατέρα του παιδιού σου τον δοκιμάζεις πολύ ώσπου να δεις οτι είναι κατάλληλος. Από τη στιγμή που θα κάνεις παιδί λυπάμαι που το λέω αλλά η προτεραιότητά σου είναι το παιδί σου. Αν κριθεί ο πατέρας ακατάλληλος, φυσικά να πάει το παιδί με τη μάνα και τον εραστή. Μη χείρον βέλτιστον...

Η γιαγιά σου ήταν γεννηθείσα το 1902 και συμφωνώ με τις αποψεις της. Αν αυτό με κάνει οπισθοδρομική, δε με πειράζει. Μπορείς εσύ να προσδιορίσεις το λάθος και το σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις;
Οταν μερα με τη μερα ανακαλυπτουμε και κατι καινουργιο για τον ιδιο μας τον εαυτο, πως περιμενουμε να εχουμε μαθει πολυ καλα καποιον ξενο, ακομα και εαν ειναι αυτος που επιλεξαμε για πατερα/μητερα του παιδιου μας?!
Επειδη σημερα ειναι καποιος καταλληλος, νομιζεις οτι μπορεις να εισαι σιγουρος, εαν θα συνεχισει να ειναι καταλληλος και "αυριο"? Εαν ναι, τοτε θεωρω πως κανεις τραγικο λαθος.

Σαφως και ειναι προτεραιοτητα σου το παιδι, αλλα εαν εσυ δεν εισαι καλα με τον εαυτο σου, δεν προκειται να ειναι ουτε το παιδι σου. Θα αυτοσυγκρατηθεις, θα υπομεινεις, θα υποφερεις, αλλα μεχρι ποτε...? Καποια στιγμη θα λυγισεις και αυτο θα εχει επιπτωσεις και στο παιδι.

Καταλαβαινεις οτι το προβλημα σου ειναι οτι μπορει η μητερα να φτιαξει κανα τη ζωη της?! Τι σημαινει, εαν αποδειχτει ακαταλληλος ο πατερας τοτε ας μεινει το παιδι με τον νεο ανδρα στη ζωη της?!
Εαν κριθει η μητερα πιο ικανη ή ο πατερας αντιστοιχα ποια η σημασια δλδ να εχει συνεχισει τη ζωη της/του με καποιον αλλο ανθρωπο?!
Σε περιπτωση δλδ η μητερα ή ο πατερας δεν εφτιαχναν τη ζωη τους με αλλο ανθρωπο, τοτε για σενα φανταζομαι, δεν υπαρχει θεμα, σωστα?

Το λαθος και το σωστο συνοψιζεται για μενα σε αυτο που ορθα παρατηρησε η under..."Νομίζω πως το παιδί πρέπει να το παίρνει αυτός που μπορεί να του προσφέρει την μεγαλύτερη συναισθηματική ισορροπία αλλά και τον περισσότερο χρόνο. Το ποιός έφυγε από τον γάμο δεν έχει καμία σχέση με το αν είναι καλός γονιός ή όχι."

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:52, 20-11-09:

Το διαζήγιο είναι το πιό βάρβαρο πράγμα που μπορεί να ζήσει κανείς, είμουν είμαι και θα είμαι υπέρ αυτού, ο γάμος είναι να δίνεις και να δίνεσαι, να προσπαθείς να θές να ελπίζεις και πάντα μαζί με τον άλλο, όταν όμως το ζευγάρι λειτουργεί μόνο απο την μια μεριά και η άλλη είναι στον κόσμο της, όταν ο ένας προσπαθεί και ο άλλος όχι τότε καλύτερα ένα διαζήγειο παρά να είσαι δυστηχισμένος.

Υπάρχουν πολλοι λόγοι για να παντρευτεί κάποιος όπως εγγυμοσίνη, πίεση απο 3ους, βλακεία αλλα και έρωτας...
Υπαρχουν όμως και πολλύ λογοι για να χωρίσεις λόγο των παραπάνω όπως δυστυχία απο την πίεση των αλλων, βλέκεια δικιά μας και αυτό που λένε ο έρωτας είναι τυφλός, μπορεί όταν αγαπάς να μην βλέπεις ή όπως όταν είσαι βλάκας πάλι δεν βλέπεις...

Οπότε είναι απλό, αν ο γάμος καταστρέφει εμάς και τους γύρω μας(όπως παιδια) τότε καλύτερα να υπάρχουν 100000000000 διαζήγεια παρά 100000000000000000000000 δυστυχισμένοι άνθρωποι

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:18, 20-11-09:

Οταν μερα με τη μερα ανακαλυπτουμε και κατι καινουργιο για τον ιδιο μας τον εαυτο, πως περιμενουμε να εχουμε μαθει πολυ καλα καποιον ξενο, ακομα και εαν ειναι αυτος που επιλεξαμε για πατερα/μητερα του παιδιου μας?!
Επειδη σημερα ειναι καποιος καταλληλος, νομιζεις οτι μπορεις να εισαι σιγουρος, εαν θα συνεχισει να ειναι καταλληλος και "αυριο"? Εαν ναι, τοτε θεωρω πως κανεις τραγικο λαθος.
Γι'αυτό πρέπει να τον περάσουμε από πολλά "κόσκινα" για να τον επιλέξουμε για πατέρα του παιδιού μας. Πιστεύεις οτι σήμερα οι γυναίκες σκέφτονται τόσο πολύ τη σοβαρή απόφαση του παιδιού; Αν τον τεστάρεις, τον βρεις σωστό μετά από πολλές δοκιμασίες και αρκετό χρόνο και μετά σου μεταμορφωθεί, ε τότε τι να πω,έπεσες στην περίπτωση. Δε νομίζω οτι ένας άντρας που φαίνεται οτι θα είναι σωστός πατέρας μετά από καιρό θα πάθει μετάλλαξη, είναι τρομερά σπάνια περίπτωση.

Σαφως και ειναι προτεραιοτητα σου το παιδι, αλλα εαν εσυ δεν εισαι καλα με τον εαυτο σου, δεν προκειται να ειναι ουτε το παιδι σου. Θα αυτοσυγκρατηθεις, θα υπομεινεις, θα υποφερεις, αλλα μεχρι ποτε...? Καποια στιγμη θα λυγισεις και αυτο θα εχει επιπτωσεις και στο παιδι.
Καταλαβαινεις οτι το προβλημα σου ειναι οτι μπορει η μητερα να φτιαξει κανα τη ζωη της?! Τι σημαινει, εαν αποδειχτει ακαταλληλος ο πατερας τοτε ας μεινει το παιδι με τον νεο ανδρα στη ζωη της?!
Εαν κριθει η μητερα πιο ικανη ή ο πατερας αντιστοιχα ποια η σημασια δλδ να εχει συνεχισει τη ζωη της/του με καποιον αλλο ανθρωπο?!
Σε περιπτωση δλδ η μητερα ή ο πατερας δεν εφτιαχναν τη ζωη τους με αλλο ανθρωπο, τοτε για σενα φανταζομαι, δεν υπαρχει θεμα, σωστα?

Αυτό δε σημαίνει οτι μπορείς να βρεις γκόμενο και να παρατήσεις την οικογένειά σου δίχως να παλέψεις. Τερμάτισε το γάμο, δες τι θα γίνει με τον ψυχισμό του παιδιού σου,κανόνισε τα διαδικαστικά,και μετά δες τι θα κάνεις στη ζωή σου.

Το λαθος και το σωστο συνοψιζεται για μενα σε αυτο που ορθα παρατηρησε η under..."Νομίζω πως το παιδί πρέπει να το παίρνει αυτός που μπορεί να του προσφέρει την μεγαλύτερη συναισθηματική ισορροπία αλλά και τον περισσότερο χρόνο. Το ποιός έφυγε από τον γάμο δεν έχει καμία σχέση με το αν είναι καλός γονιός ή όχι."
Το ποιος ναι, δεν έχει σημασία. Το πώς και το γιατί έχει όμως τεράστια.

Σαφώς κι εγώ είμαι υπέρ του διαζυγίου σε περίπτωση που κάποιος είναι δυστυχής. Μην το κάνουμε όμως και ψωμοτύρι γιατί δε θέλουμε να μπούμε στον κόπο να παλέψουμε...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Thoba19

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σχέσεις μετά το διαζύγιο - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 171 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-11-17 στις 16:05.
    • Διαζύγιο και επιπτώσεις - Από nimos96
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-01-13 στις 14:23.
    • Διαζύγιο γονέων - Από αφροξιλανθη
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-12 στις 20:23.
    • Περιουσιακά και διαζύγιο - Από p990i
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-07-07 στις 08:39.
    • Διαζύγιο και Κηδεμονία - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-12-06 στις 17:14.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους