Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανάψτε ένα κερί ενάντια στη παιδική πορνογραφία και κακοποίηση.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:40, 20-09-06:

Τα αθώα θύματα της παιδικής πορνογραφίας και κακοποίησης στο internet δεν μπορούν να μιλήσουν για τον εαυτό τους.
Αλλά εσύ μπορείς να μιλήσεις γιʼ αυτά.
Με τη βοήθειά σου μπορούμε να αφανίσουμε αυτό το διαβολικό εμπόριο.
Δεν χρειαζόμαστε τα χρήματά σου.
Θέλουμε να σε καλέσουμε να ανάψεις ένα κερί συμπαράστασης στην ιστοσελίδα: http://www.lightamillioncandles.com/
Ο στόχος μας είναι να ανάψουμε τουλάχιστον ένα εκατομμύριο κεριά μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2006.
Αυτή η επίσημη αίτηση θα χρησιμοποιηθεί για να ευαισθητοποιήσει και να ενθαρρύνει κυβερνήσεις, πολιτικούς, δημοσιονομικούς οργανισμούς, δικαστικούς αντιπροσώπους, τεχνολογικές εταιρείες και φορείς παροχής υπηρεσιών διαδικτύου, ώστε να εξαλειφθεί η εμπορική βιωσιμότητα της παιδικής κακοποίησης στο internet.
Αυτοί έχουν τη δύναμη να δουλεύουν ομαδικά. Εσύ, έχεις τη δύναμη να τους βάλεις να δράσουν.
Μαζί μπορούμε να πατάξουμε την εμπορική βιωσιμότητα της παιδικής κακοποίησης στο internet που καταστρέφει τις ζωές αθώων παιδιών.

ακολουθεί το πρωτότυπο κείμενο:

The innocent victims of Internet child abuse cannot speak for themselves.
But you can.
With your help, we can eradicate this evil trade.
We do not need your money.
We need you to light a candle of support <http://www.lightamillioncandles.com>.
We're aiming to light at least One Million Candles by December 31, 2006.
This petition will be used to encourage governments, politicians, financial institutions, payment organisations, Internet service providers, technology companies and law enforcement agencies to eradicate the commercial viability of online child abuse.
They have the power to work together. You have the power to get them to take action.
Together, we can destroy the commercial viability of Internet child abuse sites that are destroying the lives of innocent children.

Light your candle here:
http://www.lightamillioncandles.com/

(ευχαριστώ Cancerman)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 20:51, 20-09-06:

το εκανα ηδη.. και το στειλα και με μειλ σε ολους τους γνωστους μου... σημερα το πρωι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 21:09, 20-09-06:

Κ εγώ έχω υπογράψει... Υπέγραψα ήδη όταν πρωτοείδα την σχετική υπογραφή της misslittledevil. Πρόκειται για πραγματικά ιερό σκοπό, αν κ δεν νομίζω πως μόνο με εικονικές υπογραφές θα γίνει κάποια μεγάλη αλλαγή...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:34, 20-09-06:

μμμ...η μεγάλη αλλαγή θα γίνει όταν πάψει να υπάρχει ζήτηση... και για να γίνει αυτό χρειάζεται μια καλύτερη κοινωνία και για να γίνει αυτό μια καλύτερη παιδεία, and so on, and so forth...

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 21:38, 20-09-06:

Έστω κι αυτή συμβολική κίνηση είναι κάτι όμως.Μπορεί να είναι η αρχή για κάτι μεγαλύτερο.

(πού έχεις χαθεί εσύ Isiliel?)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:45, 20-09-06:

<offtopic> Εδώ γύρω είμαι. Έχω τις κλειστές μου, αλλά είμαι καλά! Περνάω συχνά και σας διαβάζω. Θα μου περάσει που θα πάει! </offtopic>

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 22:00, 20-09-06:

Για να σταματήσει χρειάζεται να στήσουμε στον τοίχο όλους αυτούς που κακοποιούν τους ανήλικους. (Ξέρω πως ακούγεται φασιστικορατσιστικό αλλά δεν ύπαρχει άλλη λύση !), γι' αυτούς που ζητάν παιδική πορνογραφία πρέπει να τους κοπούν τα @@ για να μην έχω ανάγκη τις τσόντες.

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 22:37, 20-09-06:

Εγω δεν μπορω να κταλαβω γιατι τα επιτρεπουν ολα αυτα να ειναι τοσο φανερα.Την στιγμη που ως κι μεσα νετ ειναι τιμωρητεα η παιδικη πορνογραφια γιατι δεν κλεινουν ολες αυτες τις σελιδες?Δεν εχουν αυτη την δυνατοτητα?

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 23:26, 20-09-06:

Εύχομαι αυτή η κίνηση να αποτελέσει την έναρξη για δραστικά μέτρα εναντίον όλων αυτών που προωθούν όλο αυτό το υλικό!

Είμαστε κι εμείς όμως υπεύθυνοι ώστε να αντιδρούμε σε τέτοιες καταστάσεις όταν πέφτουν στην αντίληψή μας!Γιατί δεν μπορεί, όλα αυτά κάπου δίπλα μας συμβαίνουν.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 00:10, 21-09-06:

Μακαρι να εξαλειφθει μια για παντα αυτη η "αρρωστια"...
Επιτρεψτε μου ομως να ειμαι απαισιοδοξος...
Ακομα ενα κερακι απο εδω...

Παράθεση

Maggie

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Maggie
H Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H Maggie έγραψε στις 00:31, 21-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
το εκανα ηδη.. και το στειλα και με μειλ σε ολους τους γνωστους μου
Κι εγώ μόλις τώρα

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:21, 21-09-06:

Εννοειται πως κι απο εμενα εχει "ταξιδεψει" σε πολλα ατομα απο την πρωτη στιγμη που εμαθα γι' αυτο!

Νέα υπόθεση παιδικής πορνογραφίας
Pathfinder
χτές | 17:11

Αλλη μία υπόθεση παιδικής πορνογραφίας ήρθε στο φως της δημοσιότητας, προκαλώντας σοκ στο πανελλήνιο από τη σκληρότητα του πορνογραφικού υλικού.

Η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος συνέλαβε έναν 25χρονο, ο οποίος σε δύο σκληρούς δίσκους είχε αποθηκεύσει 15.000 αρχεία υλικού παιδικής πορνογραφίας, τα οποία διακινούσε μέσω Διαδικτύου.

Στο αποκρουστικό υλικό, μεταξύ άλλων εμφανίζονταν βρέφη να κλαίνε γοερά κατά τη διάρκεια του βιασμού τους. Επίσης στο σπίτι του 25χρονου βρέθηκαν και κατασχέθηκαν δεκάδες ψηφιακοί δίσκοι με φωτογραφίες και βίντεο παιδικής πορνογραφίας.

Πάντως, σύμφωνα με τις πληροφορίες της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος, δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι το υλικό προέρχεται από την Ελλάδα.

ΠιΕς: Αναρωτιεμαι.. Εχει σημασια αν ειναι απο Ελλαδα ή οχι?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:42, 21-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Εννοειται πως κι απο εμενα εχει "ταξιδεψει" σε πολλα ατομα απο την πρωτη στιγμη που εμαθα γι' αυτο!

[/size]

Κάπως ανακουφίζει τη φρίκη σου, ρε συ... Εγώ πολύ περισσότερα θα αγριευόμουν αν ήξερα ότι είναι Ελληνάκια τα κακοποιημένα μωράκια...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 11:26, 21-09-06:

Φυσικα και εχει σημασια εαν προερχοταν απο την Ελλαδα το υλικο ή οχι.Εαν δηλαδη τα βρεφη και τα παιδια και το ολο το σκηνικο γινοταν στην Ελλαδα.
Γιατι εαν ισχυε κατι τετοιο οι αρχες θα επρεπε να ξαμολυθουν και να βρουν
Ποιοι τα οργανωναν ολα αυτα;
Που εβρισκαν τα παιδια και τα βρεφη;
Οι οικογεννειες τους εμπλεκονταν (των θυματων);
Σε ποιον χωρο και υπο ποιες συνθηκες γινονταν ολα αυτα τα αποτροπαια;
Γενικοτερα υπηρχε οργανωμενο κυκλομα παιδικης πορνογραφειας; και αν ναι ποιοι το εστησαν κτλ κτλ.
Εμπλεκονταν και προσωπα και μια "Α" δυναμη στα χερια τους και εξουσια;
Και τα ερωτηματα πανε λεγοντας...
Και φυσικα ερχεται και ο παραγοντας της κοινης γνωμης και της προσπαθειας καθησυχασμου της, εαν ανακαλυπτοταν οτι ολα αυτα οργανωνονταν και γινονταν εγχωρια, μιας και κατι τετοιο ειναι ενα απο τα πλεον γερα πληγματα μιας κοινωνια και ενος τοπου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 21-09-06 στις 11:57.
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 11:41, 21-09-06:

κερακι κι απο εμενα...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:28, 21-09-06:

[/size]
Φοβαμαι οτι καμια. Εχουν αγριεψει τοσο τα πραγματα πλεον ακομη και εδω(βλ.Αλεξ), που ειναι θεμα χρονου να αποκαλυφθουν και τετοια περιστατικα.

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsus
Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 21:26, 21-09-06:

αναψα κ εγω ενα!

Παράθεση

angela

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angela
H angela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H angela έγραψε στις 23:13, 21-09-06:

Το "αναψα". Και λοιπον; Επιεικως ανουσιες αυτου του ειδους οι ψηφοφοριες.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 23:17, 21-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Φοβαμαι οτι καμια. Εχουν αγριεψει τοσο τα πραγματα πλεον ακομη και εδω(βλ.Αλεξ), που ειναι θεμα χρονου να αποκαλυφθουν και τετοια περιστατικα.
Θεμα χρονου ηταν...και δεν ξερω αν αγριεψαν τωρα τα πραγματα ή εαν τωρα αρχιζουν να ερχονται σιγα σιγα στο φως.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 07:44, 22-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από angela
Και λοιπον; Επιεικως ανουσιες αυτου του ειδους οι ψηφοφοριες.
Δεν το άναψα. Συμφωνώ με την παραπάνω πρόταση.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:07, 22-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Δεν το άναψα. Συμφωνώ με την παραπάνω πρόταση.
Εδω πηγαινετε και ψηφιζετε τους δηθεν πολιτικους που δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ τσαμπα, και δεν κανετε κοπο να "φηφισετε" εδω που δεν χρεωνουν και τιποτα?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:13, 22-09-06:

εγω πάντως είδα ότι για την ώρα είναι μικρός ακόμα ο αριθμός των κεριών και είπα να είμαι λιιιιιγο Large.... άναψα 5

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Troll
Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Troll έγραψε στις 08:49, 22-09-06:

Μιας και μιλάμε για παιδική πορνογραφία, το είδατε στις ειδήσεις το θέμα των ημερών? 25χρονος γιατρός πτυχιούχος, διακινούσε πορνογραφικό υλικό επί χρήμασι. Στις κατασχεθέντες ταινίες βρέθηκαν ακόμα και βρέφη που κακοποιούνταν. ο <<γιατρός>> επέτρεπε τη πρόσβαση στα βίντεο σε όσους πλήρωναν το ανάλογο ποσόν μέσω πιστωτικών καρτών. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει - δυστυχώς κατ'εμέ θανατική ποινή για κάποιες εξωφρενικές περιπτώσεις σα και αυτή της παιδικής και βρεφικής πορνογραφίας, με παρηγορεί το γεγονός ότι θα περάσει... πολύ καλά στη φυλακή αυτό το τέρας από τους συγκρατούμενούς του. Μακάρι να καταλήξει σα το Δουρή και να αυτοκτονήσει. Και εύχομαι αυτό να γίνει υστερα από ένα μακρυυυ διάστημα επίπονης ψυχικά και σωματικά φυλάκισης. Τέτοια τέρατα της φύσης πρέπει να εκτελούνται με αργό απαγχονισμό.

+1 από εμένα. Εγώ δε μπήκα καν στη διαδικασία να ανάψω κερί. Όχι ότι δε με νοιάζει το θέμα-το αντίθετο αλλά οι ενέργειες αυτές δεν έχουν απλά κανένα αντίκτυπο. (Δυστυχώς) Αυτό που χρειάζεται είναι δραστικά μέτρα από το εκάστοτε κράτος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 18-03-07 στις 18:02. Αιτία: Merge
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 08:50, 22-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
εγω πάντως είδα ότι για την ώρα είναι μικρός ακόμα ο αριθμός των κεριών και είπα να είμαι λιιιιιγο Large.... άναψα 5
Στις 19/09/2006 και ωρα 20:17 το νουμερο ηταν 104,344
Σημερα, 22/09/2006 και ωρα 09:50 το νουμερο ειναι 144,696.
Δεν το λες και ασχημα..
(Εγω αναψα 3)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:01, 22-09-06:

Στις 19/09/2006 και ωρα 20:17 το νουμερο ηταν 104,344
Σημερα, 22/09/2006 και ωρα 09:50 το νουμερο ειναι 144,696.
Δεν το λες και ασχημα..
(Εγω αναψα 3)
ναι ρε παιδί μου νταξ.... όμως δεδομένου ότι "πρέπει" να μαζευτεί ένα μύριο... εεε είναι μακρυά ακόμα
Σε τελική καλύτερα να ξεπεραστεί ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ παρά να μην φτάσει τον στόχο του... φαντάζεσαι παταγώδη αποτυχία και ντροπή?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:23, 22-09-06:

Υπάρχει και κάτι ακόμα που μπορούμε να κάνουμε:

http://www.inhope.org/en/index.html

Εδώ μπορούμε να αναφέρουμε τυχών παράνομα και προσβλητικά sites που πέφτουν στην αντίληψή μας.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:26, 22-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Troll
Μιας και μιλάμε για παιδική πορνογραφία, το είδατε στις ειδήσεις το θέμα των ημερών? 25χρονος γιατρός πτυχιούχος, διακινούσε πορνογραφικό υλικό επί χρήμασι. Στις κατασχεθέντες ταινίες βρέθηκαν ακόμα και βρέφη που κακοποιούνταν. ο <<γιατρός>> επέτρεπε τη πρόσβαση στα βίντεο σε όσους πλήρωναν το ανάλογο ποσόν μέσω πιστωτικών καρτών. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει - δυστυχώς κατ'εμέ θανατική ποινή για κάποιες εξωφρενικές περιπτώσεις σα και αυτή της παιδικής και βρεφικής πορνογραφίας, με παρηγορεί το γεγονός ότι θα περάσει... πολύ καλά στη φυλακή αυτό το τέρας από τους συγκρατούμενούς του. Μακάρι να καταλήξει σα το Δουρή και να αυτοκτονήσει. Και εύχομαι αυτό να γίνει υστερα από ένα μακρυυυ διάστημα επίπονης ψυχικά και σωματικά φυλάκισης. Τέτοια τέρατα της φύσης πρέπει να εκτελούνται με αργό απαγχονισμό.
Ας μην ξεχνάμε και τα τέρατα που επιλέγουν να παρακολουθούν αυτού του είδους το υλικό!
Χωρίς αυτούς ο "γιατρός" δεν θα είχε λόγο ύπαρξης...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 09:35, 22-09-06:

...και τα τέρατα που "παράγουν" αυτό το υλικό.
Γενικά, όταν ο κόσμος πιστεύει ότι τέτοιες κινήσεις είναι ανούσιες, ακόμα κι αν υπήρχε μία στο εκατομμύριο να γίνει κάτι, εξαλείφουν και αυτή την πιθανότητα.Οι διάφορες κινήσεις έχουν νόημα αν ο κόσμος δώσει κάποιο νόημα σ'αυτές.
Με τη νοοτροπία "δε βαριέσαι μωρέ, δεν πρόκειται να γίνει κάτι, δεν ασχολούμαι, βαριέμαι κι εγώ να κάνω 1 κλικ", προφανώς ήδη έχει χαθεί το νόημα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:18, 22-09-06:

faithplus1:
Οι διάφορες κινήσεις έχουν νόημα αν ο κόσμος δώσει κάποιο νόημα σ'αυτές.

Μ'αρέσεις!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 10:39, 22-09-06:

Εδω πηγαινετε και ψηφιζετε τους δηθεν πολιτικους που δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ τσαμπα, και δεν κανετε κοπο να "φηφισετε" εδω που δεν χρεωνουν και τιποτα?
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά αρνούμαι να ψηφίσω "το μη χείρον βέλτιστο". Σταθερά άκυρο.

Άλλωστε είναι γνωστό ότι αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι, θα ήταν παράνομες [παλιό σύνθημα των φοιτητικών μου χρόνων].

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Γενικά, όταν ο κόσμος πιστεύει ότι τέτοιες κινήσεις είναι ανούσιες, ακόμα κι αν υπήρχε μία στο εκατομμύριο να γίνει κάτι, εξαλείφουν και αυτή την πιθανότητα.Οι διάφορες κινήσεις έχουν νόημα αν ο κόσμος δώσει κάποιο νόημα σ'αυτές.
Με τη νοοτροπία "δε βαριέσαι μωρέ, δεν πρόκειται να γίνει κάτι, δεν ασχολούμαι, βαριέμαι κι εγώ να κάνω 1 κλικ", προφανώς ήδη έχει χαθεί το νόημα.
Το συγκεκριμένο site είναι μια από τις εκφάνσεις του internet-ικού λαϊκισμού - παρόμοιο με τα chain letters που έχουν ως περιεχόμενο "στείλτε αυτό το e-mail σε 100 άτομα και ο Bill Gates θα δωρίσει την μισή του περιουσία στην Αφρική".
Παντελώς ανούσιο και παντελώς επιφανειακό.

Σε ποιούς απευθύνεται; Στους παιδεραστές;

Πιστεύεις δηλαδή ειλικρινά ότι αν ανάψουν εκατό, χίλια ή ένα δισεκατομμύριο "κεριά" σε αυτό το site, οι απανταχού παιδεραστές θα... τρομάξουν;
Θα... μετανοήσουν;
Θα αρχίσουν να κλαίνε γοερά και να αναθεωρήσουν την όποια στάση της ζωής τους;
Ή μήπως θα παραδοθούν στην αστυνομία;

Ειλικρινά απορώ...

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 10:51, 22-09-06:

Απ'ότι φαίνεται, στο site αυτό έχει γίνει μια προσπάθεια κάπως πιο σοβαρή απ'ότι ένα chain letter.Αλλά εκτός απ'υατό, σίγουρα δεν απευθύνεται ούτε στους παιδεραστές, ούτε σε όσους διακινούν αυτό το υλικό, ούτε σε αυτούς που το "καταναλώνουν".
Προφανώς και απευθύνεται σε κάποιες αρχές, αρμόδιες για την πάταξη αυτών των κυκλωμάτων.Και υποτίθεται ότι θα δείξει και τη λαϊκή απαίτηση να γίνει κάτι.
Ναι, πιστεύω 1 δισεκατομμύριο "κεριά" θα είχαν κάποιο αντίκτυπο.
Τέλοσπάντων, δεν είναι υποχρεωτικό κιόλας...

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 11:16, 22-09-06:

Ειλικρινα κι εγω!

Απ'ότι φαίνεται, στο site αυτό έχει γίνει μια προσπάθεια κάπως πιο σοβαρή απ'ότι ένα chain letter.Αλλά εκτός απ'υατό, σίγουρα δεν απευθύνεται ούτε στους παιδεραστές, ούτε σε όσους διακινούν αυτό το υλικό, ούτε σε αυτούς που το "καταναλώνουν".
Προφανώς και απευθύνεται σε κάποιες αρχές, αρμόδιες για την πάταξη αυτών των κυκλωμάτων.Και υποτίθεται ότι θα δείξει και τη λαϊκή απαίτηση να γίνει κάτι.
Τέλοσπάντων, δεν είναι υποχρεωτικό κιόλας...
+1
Απο εκει και περα οντως.. κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν να κανει κατι που δεν θελει!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:34, 22-09-06:

Για μένα πάντως δεν έχει σημασία μόνο το τι θα γίνει και αν θα έχει αντίκτυπο το ότι άναψαν ένα εκατομύριο κεριά....
Σημασία για μένα και την συνείδηση μου έχει ότι έκανα ΚΑΙ εγώ κάτι...
έστω κι έτσι...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:07, 22-09-06:

Κι άλλο ένα link:

http://asacp.org/report.php

ASACP = Association of Sites Advocating Child Protection.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 12:18, 22-09-06:

Απ'ότι φαίνεται, στο site αυτό έχει γίνει μια προσπάθεια κάπως πιο σοβαρή απ'ότι ένα chain letter.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι διαφέρει αυτό το site από μία απλή διακήρυξη ευχών; Προτείνεται κάτι πρακτικό ή απλώς εγώ δεν το βλέπω;

Και υποτίθεται ότι θα δείξει και τη λαϊκή απαίτηση να γίνει κάτι.
Πιστεύεις ότι οι όποιες αρμόδιες αρχές δεν είναι αρκετά ευαισθητοποιημένες και περιμένουν από ένα site να γίνει... μοχλός πίεσης;
Δηλαδή αν δουν ένα δισ. υπογραφές, θα τρομάξουν και θα πουν "ε, καιρός να λάβουμε μέτρα, δεν πάει άλλο";

Δεν έχω όρεξη να αντιδικίσω με κανέναν.

Απλώς μου φαίνεται αφελές να πιστεύουμε ότι επειδή θα κάνω ένα click σε ένα site, θα εξαλειφθεί η παιδεραστία [ή η φτώχεια ή οι πολεμικές συρράξεις ή η παιδική πορνεία ή... ή... ή... ].

Συμβαίνει μάλλον αυτό που λέει η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Σημασία για μένα και την συνείδηση μου έχει ότι έκανα ΚΑΙ εγώ κάτι...
Ηρεμιστικό για τη συνείδησή μας...

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 12:50, 22-09-06:

Όταν λέω πιο σοβαρή προσπάθεια εννοώ ότι κι εγώ μπορώ να γράψω ένα κείμενο αλλά δε μπορώ να στήσω ένα site.
Δεν νομίζω κανένας να πιστεύει ότι θα εξαλειφθεί η παιδεραστία με ένα ή ένα δισεκατομμύριο κλικ.Αυτό είναι όντως αφελές.Μπορεί να αρχίσει να εξαλείφεται ένα μέρος της.
Πολλές φορές οι αρμόδιες αρχές θέλουν ένα "σπώξιμο" ας πούμε, κάποιον να τους αναγκάσει να κάνουν κάτι.Πες μου πόσες φορές με ένα σκάνδαλο πρώτα σχολήθηκαν οι δημοσιογράφοι και μετά ο εισαγγελέας.Δε σημαίνει ότι είναι σωστό, αλλά σίγουρα γίνεται.
Δεν αντιδικούμε, συζήτηση γίνεται.Στο κάτω κάτω και ηρεμιστικό συνείδησης να είναι, κακό δεν κάνει, καλό μπορεί, πού ξέρει ποτέ κανένας, να κάνει...

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 15:13, 22-09-06:

Κατα την γνωμη μου οι αρχες πραγματι δεν ειναι αρκετα ευαισθητοποιημενες εξαλλου η εξαλειψη της παιδεραστιας ειναι τρομερα δυσκολη υποθεση καθως προκειται για ενα κυκλωμα με πολυ χρημα κι αυτοι οι ανθρωποι (οι παιδοφιλοι) πολλες φορες ειναι υπερανω υποψιας.Πχ εκεινος ο ψυχολογος που συνεληφθει να ασελγει σε παιδικη κατασκηνωση.Πλυν αυτου το να γινονται κινησεις που δειχνουν οτι αναγνωριζουμε οτι υπαρχει προβλημα κι ειμαστε ατα αυτων των ανθρωπων που κανουν τετοια πραγματα τους δειχνει οτι η κοινωνια εχει πλεον ξυπνησει κι δεν ειμαστε τοσο αφελεις.Εξαλλου αυτα τα παιδια δικαιουνται να τους δειξουμε την υποστηριξη μας γιατι ζουν πολλες φορες σε καθεστως φοβου.Παντως μου κανει εντυπωση οτι σε ενα αλλο θεμα πλυν καποιους μηνες υπηρχαν ατομα που υποστηριζαν να κατεβει το οριο του ελευθερου σεξ στα 12 χρονια με την δικαολογια οτι δεν υπαρχει παιδεραστεια αρα δε υπαρχει κινδυνος.Τωρα βλεπουμε την αληθεια δυστυχως.Κι αυτο ειναι ενα βημα.

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 15:21, 22-09-06:

Το άναψα κι εγώ ελπίζοντας -μάταια ίσως- σ' ένα καλύτερο κόσμο για τα παιδιά μας....

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 16:48, 22-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από xristinaki
Παντως μου κανει εντυπωση οτι σε ενα αλλο θεμα πλυν καποιους μηνες υπηρχαν ατομα που υποστηριζαν να κατεβει το οριο του ελευθερου σεξ στα 12 χρονια με την δικαολογια οτι δεν υπαρχει παιδεραστεια αρα δε υπαρχει κινδυνος.Τωρα βλεπουμε την αληθεια δυστυχως.Κι αυτο ειναι ενα βημα.
Δεν θέλω να αναλάβω τον ρόλο του αυτόκλητου δικηγόρου της Michelle αλλά μάλλον δεν θυμάσαι καλά.

Στο προηγούμενο topic, η Michelle [κατά κύριο λόγο] υποστήριζε ότι τα παιδιά σήμερα είναι αρκετά ώριμα στο θέμα του sex ώστε να κατέβει το όριο από τρέχον [15 έτη] στα 12 ή στα 13 έτη.
Δεν προβλήθηκε ποτέ "δικαιολογία" ότι δεν υπάρχει παιδεραστία.

Ιδού και το θέμα για να θυμηθείς: http://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=3696

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:58, 22-09-06:

Άντε πάλι.
Άλλο όριο για το ελεύθερο σεξ, άλλο για την παιδεραστία.

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 18:08, 22-09-06:

tsitsilega δεν αναφερομαι σε ολο το θεμα που τεθηκε αλλα σε 4 σειρες συγκεκριμενες που μου εκαναν τετοια εντυπωση που μηνες μετα ακομα τις θυμαμαι.Ανηκουν σε εσενα κι επειδη δεν μπορω να κανω copy paste θα τις αντιγραψω ακριβως με το λεξιλογιο που τα εγραψες.
{Φοβαμαι οτι οι ομιλουντες περι εγκληματων κι λοιπων αστειοτητων νομιζουν οτι αν κατεβει η ηλικια στα 13 η 14 ετη ο καθε καυλ***** 40αρης η 50αρης θα βγει στο δρομο με το πουλι εξω κι θα κουτουπωνει οτι κινειται.Δεν ειναι ετσι βεβαια μιλαμε για συναινεση οχι για υποταγη.)
λοιπον υπαρχουν τετοια ατομα απο οτι φαινεται απο τα προσφατα γεγονοτα που κουτουπωνουν οπως λες οχι μονο οτι κινειταιι στο δρομο αλλα ακομη κι μωρα.Επισης λες περι εγκληματων κι λοιπων αστειοτητων η παιδεραστεια δε ειναι αστειοτητα ειναι γεγονος .Ισως να σε παρεξηγησα αλλα θεωρω οτι αυτη η προταση σου υποτιμα την περισταση.Εν πασει περιπτωσει το ηθικο διδαγμα κι αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι σιγουρα καποιοι ζουν ακομη στον κοσμο κι δεν αντιλαμβανονται οτι υφισταται προβλημα το να υπαρχουν site που να μας το υπενθημιζουν κι να μαχονται κατα της πεδαιραστιας ειναι απαραιτητα.

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Troll
Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Troll έγραψε στις 18:24, 22-09-06:

Το συγκεκριμένο site είναι μια από τις εκφάνσεις του internet-ικού λαϊκισμού - παρόμοιο με τα chain letters που έχουν ως περιεχόμενο "στείλτε αυτό το e-mail σε 100 άτομα και ο Bill Gates θα δωρίσει την μισή του περιουσία στην Αφρική".
Παντελώς ανούσιο και παντελώς επιφανειακό.
Σε ποιούς απευθύνεται; Στους παιδεραστές;
Πιστεύεις δηλαδή ειλικρινά ότι αν ανάψουν εκατό, χίλια ή ένα δισεκατομμύριο "κεριά" σε αυτό το site, οι απανταχού παιδεραστές θα... τρομάξουν;
Θα... μετανοήσουν;
Θα αρχίσουν να κλαίνε γοερά και να αναθεωρήσουν την όποια στάση της ζωής τους;
Ή μήπως θα παραδοθούν στην αστυνομία;
Ειλικρινά απορώ...
+10 Πέστα ρε φίλε. Καλά όλα τα λόγια του Faithplus1, αλλά μόνο για τη θεωρία. Η πράξη άλλα μας έχει διδάξει.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:09, 22-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Troll
. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει - δυστυχώς κατ'εμέ θανατική ποινή για κάποιες εξωφρενικές περιπτώσεις σα και αυτή της παιδικής και βρεφικής πορνογραφίας, με παρηγορεί το γεγονός ότι θα περάσει... πολύ καλά στη φυλακή αυτό το τέρας από τους συγκρατούμενούς του. Μακάρι να καταλήξει σα το Δουρή και να αυτοκτονήσει. Και εύχομαι αυτό να γίνει υστερα από ένα μακρυυυ διάστημα επίπονης ψυχικά και σωματικά φυλάκισης. Τέτοια τέρατα της φύσης πρέπει να εκτελούνται με αργό απαγχονισμό.
the same here...όσο...αντιχριστιανικό ή ότι άλλη μπούρδα είναι αυτό το πράγμα... αν και μου φαίνεται τραγικό σε μια πολιτισμένη κοινωνία να πρέπει να "κανονίζονται" κάτι τέτοιοι από δολοφόνους και λοιπούς εντός φυλακών για να καταλάβουν (?) τι κάνουν...

έχει ανάψει κι ένα από μένα από όταν το είδα στο βλογ και την υπογραφή της misslittledevil...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:36, 23-09-06:

Κάποιες απαντήσεις μεταφέρθηκαν στο θέμα για την θανατική ποινή
Νομίζουμε ότι εκεί είναι πιο σωστά τοποθετημένες κι ας προήλθαν σαν σκεπτικό από αυτό το θέμα.
Θα τις βρείτε εδώ http://www.e-steki.com/forum/showthr...773#post118773

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 11:54, 25-09-06:

Παντως μου κανει εντυπωση οτι σε ενα αλλο θεμα πλυν καποιους μηνες υπηρχαν ατομα που υποστηριζαν να κατεβει το οριο του ελευθερου σεξ στα 12 χρονια με την δικαολογια οτι δεν υπαρχει παιδεραστεια αρα δε υπαρχει κινδυνος.Τωρα βλεπουμε την αληθεια δυστυχως.Κι αυτο ειναι ενα βημα.
tsitsilega δεν αναφερομαι σε ολο το θεμα που τεθηκε αλλα σε 4 σειρες συγκεκριμενες που μου εκαναν τετοια εντυπωση που μηνες μετα ακομα τις θυμαμαι.Ανηκουν σε εσενα κι επειδη δεν μπορω να κανω copy paste θα τις αντιγραψω ακριβως με το λεξιλογιο που τα εγραψες.
{Φοβαμαι οτι οι ομιλουντες περι εγκληματων κι λοιπων αστειοτητων νομιζουν οτι αν κατεβει η ηλικια στα 13 η 14 ετη ο καθε καυλ***** 40αρης η 50αρης θα βγει στο δρομο με το πουλι εξω κι θα κουτουπωνει οτι κινειται.Δεν ειναι ετσι βεβαια μιλαμε για συναινεση οχι για υποταγη.)
[...]
Μάλλον καλύτερα να ξαναδιαβάσεις τι γράφεις. Βλέπεις πουθενά να υποστηρίζω τη μείωση του ορίου ηλικίας, όπως ισχυρίζεσαι; Ή βλέπεις να γράφω κάπου ότι δεν υφίσταται το πρόβλημα της παιδεραστίας;

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 13:13, 25-09-06:

Oκ Τσιτσιλεγκα (απο που προκυψε το εντυπωσιακο αυτο νικ το χω απορια).Εγω ειμαι καλοπιστος ανθρωπος κι θα πιστεψω οτι ενω καταλαβαινω αψογα τι μου λενε σε τρεις γλωσσες (καλα την τριτη τωρα την ξεκινησα) στην δικια σου περιπτωση δεν καταλαβα τι θελει να πει ο ποιητης.Παντως η ολη σταση σου στο θεμα δεν κρινεται ενθερμη κι οπως στο προηγοθμενο θεμα με τη λεξη αστειοτητες προεβαλες αρνητισμο τωρα βγαζεις αρνητισμο κι στο να αναψουμε απλως ενα κερι για να ηλωσουμε συμπαρασταση στα θυματα της παιδικης πορνογραφιας.Μια τοσο απλη πραξη με καλες προθεσεις γιατι να βρει καποιον αντιθετοκι να μην αφιερωσει μισο λεπτο?Αμαρτια ειναι.Επισης το χαρακτηριζεις οτι κοιμιζουμε την συνειδηση μας ετσι.Προσωπικα λατρευω τα παιδια κι η συνειδηση μου δε πεφτει σσε ναρκη με αυτο το τροπο.το θεωρω σα μια δηλωση συμβολικη γιατα παιδια που το δικαιουμται.Πως αναβουμε κερια στην εκκλησια για τα δικα μας προσωπα ακριβως κατι τετοιο.Βεβαια καθενας εχει τα χουγια του τι να πω

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 14:14, 25-09-06:

Παντως η ολη σταση σου στο θεμα δεν κρινεται ενθερμη
Δεν σχολιάζω καν την περικοπή αυτή. Εκτός κι αν καλούμαι σε απολογία για τη στάση μου.

οπως στο προηγοθμενο θεμα με τη λεξη αστειοτητες προεβαλες αρνητισμο τωρα βγαζεις αρνητισμο κι στο να αναψουμε απλως ενα κερι για να ηλωσουμε συμπαρασταση στα θυματα της παιδικης πορνογραφιας.Μια τοσο απλη πραξη με καλες προθεσεις γιατι να βρει καποιον αντιθετοκι να μην αφιερωσει μισο λεπτο?Αμαρτια ειναι.Επισης το χαρακτηριζεις οτι κοιμιζουμε την συνειδηση μας ετσι.Προσωπικα λατρευω τα παιδια κι η συνειδηση μου δε πεφτει σσε ναρκη με αυτο το τροπο.το θεωρω σα μια δηλωση συμβολικη γιατα παιδια που το δικαιουμται.Πως αναβουμε κερια στην εκκλησια για τα δικα μας προσωπα ακριβως κατι τετοιο.Βεβαια καθενας εχει τα χουγια του τι να πω
Με τη λέξη "αστειότητες" υπέδειξα εμμέσως πλην σαφώς το γελοίον του πράγματος για μερικά επιχειρήματα που είχαν γραφεί στο προηγούμενο topic.
Δεν διάβασα επιχειρήματά σου για το αντίθετο.

Η παρούσα 'πρωτοβουλία' είναι απλώς αφελής και ανούσια. Κι εδώ ακόμα όμως θα περίμενα κάποιο επιχείρημά σου με το οποίο αντικρούεις την άποψη αυτή και όχι λεκτικούς ακροβατισμούς του στυλ "εγώ λατρεύω τα παιδιά" ή τη γεμάτη υπονοούμενα φράση "Βεβαια καθενας εχει τα χουγια του τι να πω".

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:21, 25-09-06:

Η παρούσα 'πρωτοβουλία' είναι απλώς αφελής και ανούσια.
Εδώ θα ήθελα να παρεμβληθώ
όντως μπορεί να είναι αφελής.... και μάλλον έχεις δίκιο....
Ομως δεν είναι ανούσια....

Θυμάσαι την περίπτωση της γυναίκας που θα της επιβαλόταν η θανατική ποινή γιατί μαχαίρωσε και σκότωσε τον ένα βιαστή της? (http://www.e-steki.com/forum/showthr...?t=3501&page=5)
Ξεκίνησαν κάποιοι κάτι το ίδιο αφελές... να μαζεύουν υπογραφες... λες και θα γινοταν κάτι...
Κι όμως.... μαζευτηκαν πολλές υπογραφές...
τόσες πολλές που οι "αρμόδιοι" δεν μπορούσαν άλλο να κλείνουν τα μάτια και το στόμα τους....
κάτι έπρεπε να κάνουν για όλον αυτόν τον κόσμο που υπέγραφε αφελώς....
κι έκαναν...
και κινητοποιήθηκαν κάποιοι....
και τελικά υπήρξε κάποιο σοβαρό αποτέλεσμα....

Οι αφελείς φωνές ακούστηκαν..... γιατι απλά διέθεσαν ένα λεπτό να συμπληρώσουν χωρίς κανένα κόστος το όνομα τους σε μια σελίδα του ιντερνετ....

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 15:25, 25-09-06:

Εδώ θα ήθελα να παρεμβληθώ
όντως μπορεί να είναι αφελής.... και μάλλον έχεις δίκιο....
Ομως δεν είναι ανούσια....

Θυμάσαι την περίπτωση της γυναίκας που θα της επιβαλόταν η θανατική ποινή γιατί μαχαίρωσε και σκότωσε τον ένα βιαστή της? (http://www.e-steki.com/forum/showthr...?t=3501&page=5)
Ξεκίνησαν κάποιοι κάτι το ίδιο αφελές... να μαζεύουν υπογραφες... λες και θα γινοταν κάτι...
Κι όμως.... μαζευτηκαν πολλές υπογραφές...
τόσες πολλές που οι "αρμόδιοι" δεν μπορούσαν άλλο να κλείνουν τα μάτια και το στόμα τους....
κάτι έπρεπε να κάνουν για όλον αυτόν τον κόσμο που υπέγραφε αφελώς....
κι έκαναν...
και κινητοποιήθηκαν κάποιοι....
και τελικά υπήρξε κάποιο σοβαρό αποτέλεσμα....

Οι αφελείς φωνές ακούστηκαν..... γιατι απλά διέθεσαν ένα λεπτό να συμπληρώσουν χωρίς κανένα κόστος το όνομα τους σε μια σελίδα του ιντερνετ....
Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός: Δεν υποστηρίζω ότι όλες οι παρόμοιες πρωτοβουλίες είναι ανούσιες. Σίγουρα υπάρχουν παρόμοιες πρωτοβουλίες που σκοπεύουν σε κάτι και το καταφέρνουν, όπως επισημαίνεις. Δείχνουν την γενική κατακραυγή ενάντια σε μία ειλημένη απόφαση μίας κυβέρνησης.

Η συγκεκριμένη όμως 'πρωτοβουλία' σίγουρα είναι ανούσια. Γιατί είναι δεδομένη, τουλάχιστον από την πλευρά του 'πολιτισμένου' κόσμου, η απέχθεια στην παιδεραστία. Οπότε πού απευθύνεται; Στους παιδεραστές; Να αντιληφθούν το μέγεθος των εγκληματικών πράξεών τους και να μετανοήσουν οδυρόμενοι;

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 15:35, 25-09-06:

Σώθηκε;;;; Επειδή στο τελευταίο post η Isilliel έγραφε ότι πρέπει να συνεχιστεί η πίεση προς τις Ιρανικές αρχές! Πολύ χάρηκα πάντως! Ελπίζω να σώθηκε οριστικά!

Τώρα στο θέμα με την πορνογραφία πράγματι είναι δεδομένη η στάση όλων των πολιτών κυβερνήσεων των πολιτισμένων κρατών για απαγόρευση του παιδικού πορνογραφικού υλικού και ποινικοποίησης των διακινητών του, αλλά δεν είναι δεδομένη η εφαρμογή των όσων μέτρων λένε οτι θα πάρουν οι κυβερνήσεις. Με την συλλογή των υπογραφών αυτών ας ελπίσουμε να γίνουν ακόμη πιο αποτελεσματικά τα μέτρα που θα πάρουν οι κυβερνήσεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους