Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη a priori;

neraidoula (Πεγκυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη neraidoula
H Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H neraidoula έγραψε στις 21:28, 24-09-06:

Με αφορμή τη συζητηση μιας οικογενειακης φιλης,παντρεμενης οτι ολοι οι αντρες μια μερα θα στο φορεσουν το κερατο,χωρις να παρω θεση θα θελα να μου πειτε...Πιστευετε οτι ειτε τον προσεχετε ειτε οχι,αυτος θα την κανει τη λαδια?Εστω πχ μια μερα να τον τραβηξει ολη η παρεα σε ενα στριπτιτζαδικο..!!(και αυτο λιγο βλακεια ειναι ...!
)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:33, 24-09-06:

Αν και άντρας, θα σου απαντήσω και μάλιστα με μια κουβέντα μόνο:

Δεν υπάρχουν αδύναμα φύλα αλλά αδύναμοι χαρακτήρες._

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

neraidoula (Πεγκυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H neraidoula έγραψε στις 21:34, 24-09-06:

Μεχρι τωρα οτι εχεις πει ,ειναι πολυ σωστο....!!(αν και αντρας!!)χεχε

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:55, 24-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από mili
ολοι οι αντρες μια μερα θα στο φορεσουν το κερατο
κάποτε μου το είχε πει και μένα μια κυρία αυτο το πράγμα και τότε δυστυχώς την είχα πιστέψει (εγώ ήμουν 22 και αυτή κοντά στα 50) και βάση αυτής της πίστης μου έκανα μια πολύ λάθος επιλογή και ένα αρκετά σοβαρό λάθος στη ζωή μου... παντρευτηκα τον πρώτο άντρα μου ενώσω με είχε ήδη "κερατώσει" ... ή έστω το είχε προσπαθήσει αλλά δεν του βγήκε και ήρθε και μου το είπε στη συνέχεια.... είχα σκεφτεί λοιπόν ότι αφού σχεδόν μου το φόρεσε και δεν του βγηκε... ε αυτό ήταν δεν θα το ξανακάνει ( ναι καλα....)

Περνώντας τα χρόνια, κι αφού μεγάλωσα, κι αφού χώρισα με τον πρώτο μου άντρα, κι αφού γνώρισα κι άλλους άντρες κι άλλους ανθρώπους.... κατάλαβα ότι υπάρχουν κι άνθρωποι που δεν ειναι δειλοί....
Ανθρωποι που αν δουν οτι κάτι δεν παει καλα με τη σχεση τους χωριζουν πρωτα και μετα πανε στις άλλες πορτοκαλιες....
Για μένα το κέρατο είναι δειλια... δειλια να πάρεις αποφασεις που θα εχουν αντικτυπο....
Θεωρώ λοιπόν πλέον, όπως είπα και πιο πριν, ότι υπάρχουν κι άνθρωποι με αξιοπρέπεια... άνθρωποι που αναλαμβάνουν το βάρος των επιλογών τους, τις ευθύνες τους και τις συνέπειες .....

Παράθεση

neraidoula (Πεγκυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H neraidoula έγραψε στις 22:02, 24-09-06:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου ,απλα νευριαζω με κατι γυναικες που μου τα λενε αυτα..σορρυ..Δεν μπορω να κανω συμβιβασμους στα ονειρα μου..αν μαθαινα κατι τετοιο θα χωριζα κατευθειαν ...!!

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 22:09, 24-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Αν και άντρας, θα σου απαντήσω και μάλιστα με μια κουβέντα μόνο:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...

Όπως είπε και η ΚΕ το κέρατο είναι δειλία. Όταν δεις οτι δεν τραβάει μια σχέση ξεκόβεις και μετά συνεχίζεις την ερωτική σου αναζήτηση. Αλλά αυτό ισχύει και για άνδρες και για γυναίκες, ανεξαρτήτου ηλικίας.

Η αντίληψη οτι ένας άνδρας μπορεί να σου φορέσει το κέρατο πιο εύκολα είναι αντίκτυπος της μορφής που είχε η κοινωνία μας μέχρι και πριν από μερικές δεκαετίες (δεν ξέρω καν αν πρέπει να χρησιμοποιήσω πληθυντικό!). Ο άνδρας απλά ήταν το Α και το Ω μιας οικογένειας και είχε το ελεύθερο να κάνει ότι θέλει. Και φυσικά όπως συμβαίνει τις περισσότερες φορές όταν έχεις απόλυτη εξουσία κάπου απλά διαφθείρεσαι...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 22:15, 24-09-06:

Μετα τα τσουβαλι με πατατες εχουμε και τα τσουβαλι ανθρωπων ε;κοινως γενικευω και δεν σκευτομαι.
Aυτες τις γενικευσεις τις κανουν τα ατομα που συνηθως δεν ξερουν οχι που πανε τα τεσσερα, αλλα ουτε καν τα δυο...
Τι παει να πει "ολοι οι αντρες", και "ολες οι γυναικες";;
Ο Valder ειπε το πιο σωστο για τους αδυναμους χαρακτηρες!Οπως και η KE για δειλιες.
Κι εγω την απιστια δεν την μπορω...Οπως εχω ξαναπει προσωπικα οταν δινομαι σε καποιον δινομαι ολοκληρωτικα.Ορισμενες "πορτες" ανοιγουν, αλλες κλεινουν και αλλες ειναι ανοιχτες μονο για εμενα και το ταιρι μου.
Και ναι μεν δεν την θελω δεσμια-φυλακισμενη την αλλη, αλλα οπως και να το κανουμε δεν ειναι Milko να την μοιραστω με την παρεα μου.
Με λιγα λογια,ΟΧΙ το κερατο (να το πω λαικα) δεν ειναι συνηθες φαινομενο ουτε ειναι ο κανονας ουτε ειναι χαρακτηριστικο των ανδρων ή των γυναικων.Οσοι και οσες το λενε αυτο (οσοι γενικευουν δηλαδη) -κατα την ταπενη μου γνωμη- ή οπως ειπα δεν ξερουν τι τους γινεται, ή ειναι πολυ απογοητευμενοι ή εχουν βρει την καραμελα-διακαιολογια ωσρτε να κανουν κι αυτοι/ες τις ιδιες "πραξεις" και να λενε.."Ελα μωρε το εκανα γιατι ετσι κι αλλιως κι αυτος θα το εκανε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:33, 24-09-06:

Φυσικα δεν υσχιει αυτο! Καθε ανθρωπος ειανι διαφορετικος και αλλαζει κιολας απο σχεση σε σχεση. Αλλοι εχουν παρει τετιες αρχες που δεν προκειτε ποτε να το κανουν, αλλοι δεν θα το κανουν συνιδιτα αλλα ισως υπο την επιρια αλκοολ, αλλοι θα το κανουν επειδι το θελουν. Το ιδιο υσχιει και για της γυναικες.
Και πρωσοπια ξερω περισσοτερες περιπτωσεις οπου η γυναικα εχωσε κερατο στον αντρα παρα ο αντρας στην γυναικα... (ειτε ξερωντας το ειτε οχι ο/η συζιγος, γιατι δεν ειναι αναγκη να το ξερει ο/η συζιγος για να το ξερω και εγω...)

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 23:09, 24-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από mili
Με αφορμή τη συζητηση μιας οικογενειακης φιλης,παντρεμενης οτι ολοι οι αντρες μια μερα θα στο φορεσουν το κερατο,χωρις να παρω θεση θα θελα να μου πειτε...Πιστευετε οτι ειτε τον προσεχετε ειτε οχι,αυτος θα την κανει τη λαδια?Εστω πχ μια μερα να τον τραβηξει ολη η παρεα σε ενα στριπτιτζαδικο..!!(και αυτο λιγο βλακεια ειναι ...!
)
Ο μόνος που θέλω να προσέχω μην μου κάνει "λαδιές" είναι ο σκύλος μου
Δεν μπορώ να κυνηγάω και τον σύντροφο μου, το άγχος του που είσαι τι κάνεις και μήπως με απατάς είναι ένα άγχος που δεν θέλω να του χαρίσω στον εαυτό μου.
Είτε πρόκειται για άντρα είτε για γυναίκα αν θέλει να απιστήσει θα απιστήσει αργά ή γρήγορα και κανένας ρόλος δεσμοφύλακα δεν θα τον αποτρέψει.
Το γιατί θα το κάνει είναι ένα άλλο ερώτημα, είτε είναι στην φύση του, είτε κουράστηκε είτε έτυχε και χίλιες δυο δικαιολογίες, η ουσία είναι μία και το αποτέλεσμα ίδιο.
Έχω απιστήσει και έχω απατηθεί, και στις δύο περιπτώσεις πόνεσα και στις δύο περιπτώσεις πλήρωσα τις συνέπειες αλλά δεν μετάνοιωσα ούτε δικαιολογήθηκα.
Αν βρισκόμουν μέσα σε μια σχέση που άξιζε ή πολύ περισσότερο σε ένα γάμο δεν θα το διακινδύνευα για λίγες στιγμές ευχαρίστησης να χαλάσει κι αν βρισκόμουν στο απέναντι άκρο ναι θα συγχωρούσα, όχι όμως επανελλειμένα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:42, 25-09-06:

Συμφωνώ με τους παραπάνω. Πάντως το στριπτητζάδικο δεν το θεωρώ κέρατο, ειδικά αν τον σούρουν οι φίλοι του εκεί. Κι εσύ το ίδιο θα έκανες πιθανότατα αν σε έσουρναν οι φίλες σου. Άλλο στριπτητζάδικο κι άλλο πορνείο (ασχέτως αν ενίοτε συστεγάζονται )
Πάντως, παραφράζοντας αυτό που σου λένε, εγώ πιστευω ότι "Είτε άντρας, είτε γυναίκα, σε μια μακροχρόνια σχέση θα μπεις έστω και ελάχιστα στον πειρασμό να το φορέσεις". Το θέμα είναι πόσο συχνοί είναι οι πειρασμοί, πόσο έντονοι και πόσο μπορείς να αντισταθείς σε αυτούς. IMHO.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:59, 25-09-06:

Εγώ δεν συμφωνώ ότι το κέρατο είναι δείγμα δειλίας μόνο. Υπο περιπτώσεις ναι είναι. Άλλοι το κάνουν for the kicks που δεν ξέρω και την ελληνική έκφραση.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:02, 25-09-06:

Για μένα το κέρατο είναι δειλια... δειλια να πάρεις αποφασεις που θα εχουν αντικτυπο....
Θεωρώ λοιπόν πλέον, όπως είπα και πιο πριν, ότι υπάρχουν κι άνθρωποι με αξιοπρέπεια... άνθρωποι που αναλαμβάνουν το βάρος των επιλογών τους, τις ευθύνες τους και τις συνέπειες .....
+1

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 18:48, 25-09-06:

Πιστευετε δηλαδη οτι υπαρχουν ακομα οι μονογαμικοι ανδρες που δεν σκεφτονται καμια αλλη ενω ειναι ηδη σε μια σχεση? Δυστυχως, κατα τη γνωμη βεβαια, για τους ανδρες υπαρχουν πολλοι πειρασμοι, που δυσκολα μπορουν να τους αντισταθουν.. Δηλαδη αν τους τυχει να βρισκονται παρεα με μια ωραια και σεξυ κοπελα που δεν λεει οχι εστω και για μια νυχτα τρελου ερωτα, πιστευετε πως δεν θα λυγισουν να πανε μαζι της (Χωρις να το μαθουμε εμεις βεβαια..) ?

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 18:59, 25-09-06:

Δεν μπορεί κανείς να γενικέυει μια μεμονωμένη εμπειρία για ένα τεράστιο αριθμό ανθρώπων. Τι πάει να πει δηλαδή όλοι οι άντρες θα σε κερατώσουν? Και που ξέρει ο καθένας μας τι ισχύει για όλους τους άντρες?
Θεωρώ οτι ο χαρακτήρας αλλά κυρίως η ποιότητα της σχέσης είναι που καθορίζουν το αν θα σε απατήσει ο άλλος ή όχι ή το αν θα απατήσεις και εσύ ή όχι. Και ναι , συμφωνώ οτι αν ο/η άλλος/η θέλει να σε απατήσει μπορεί να το κάνει και κάτω από τη μύτη σου χωρίς να πάρεις είδηση όσο υποψιασμένη/ος είσαι. Το θέμα είναι να μπορείς να φεύγεις από αυτές τις σχέσεις που σου προκαλούνε πόνο και να προχωράς στη ζωή σου προσπαθώντας να μην πεαναλάβεις τις ίδιες λανθασμένες επιλογές. Αυτοί που δεν μπορούν να φύγουν από αυτές τις σχέσεις απλά γενικεύουν τον κανόνα για να αισθάνονται καλά με τον εαυτό τους...

Αρχική Δημοσίευση από X-girl
Πιστευετε δηλαδη οτι υπαρχουν ακομα οι μονογαμικοι ανδρες που δεν σκεφτονται καμια αλλη ενω ειναι ηδη σε μια σχεση? Δυστυχως, κατα τη γνωμη βεβαια, για τους ανδρες υπαρχουν πολλοι πειρασμοι, που δυσκολα μπορουν να τους αντισταθουν.. Δηλαδη αν τους τυχει να βρισκονται παρεα με μια ωραια και σεξυ κοπελα που δεν λεει οχι εστω και για μια νυχτα τρελου ερωτα, πιστευετε πως δεν θα λυγισουν να πανε μαζι της (Χωρις να το μαθουμε εμεις βεβαια..) ?
Οι άντρες μπορεί να σκέφτονται "να μια όμορφη γυναίκα", αλλά από το "να μια όμορφη γυναίκα" στο "γεια, θες να πάμε σε ένα ξενοδοχείο" υπάρχει τεράστια απόσταση. Αν ο άλλος ξέρει τι θέλει, όχι δε θα λυγίσει στην ωραία σέξυ κοπέλα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 04-09-09 στις 12:40. Αιτία: Merge
Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 19:09, 25-09-06:

Maκαρι να εχετε δικιο και να υποστηριζετε αυτο που λετε! Εγω δεν μιλησα μεσα απο τις εμπειριες μου, απλα ετσι μου ηρθε.. Συγνωμη αν σας αδικησα, γιατι ο ανθρωπος απο ανθρωπο οντως διαφερει, δεν επρεπε να το γενικευσω..Να ειστε καλα παιδια.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 19:47, 25-09-06:

Θα είμαστε καλά παιδιά
Εγώ δεν κατάλαβα πάντως... Εσύ X-girl βγάζεις τον εαυτό σου απ'έξω ή όλες τις γυναίκες; Δηλαδή πιστεύεις ότι μόνο οι άντρες θα σκεφτόντουσαν έτσι; Με αυτή τη λογική, δέχεσαι είτε ότι δεν θα παντρευτείς (ή κάνεις σοβαρή σχέση ποτέ) ή ότι θα κάνεις, αλλά θα φας κέρατο. Κάνω λάθος;

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H X-girl έγραψε στις 22:48, 25-09-06:

Κανεις λαθος fandago! Μια χαρα ειμαι και στις σχεσεις μου και δεν κρινω κανεναν. Η επιλογη του καθενος ειναι να κανει οτι θελει.. Απλως ειπα οτι κατα τη γνωμη μου σχεδον ολοι οι ανδρες ειναι απιστοι.. Με σωζει το οτι δεν ειμαι καθολου ζηλιαρα και στον ανθρωπο μου δινω την απολυτη ελευθερια να κανει οτι θεωρει σωστο για εκεινον αλλα και για μενα.. Αυτα..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:59, 25-09-06:

X-girl στην φαση που ειμαι εγω πιστεψε με, οπια και αν ητανε αυτη η αιθερια υπαρξη δεν θα το εκανα. Και γιατι αυτο να υσχιει μονο για τους αντρες και οχι για της γυναικες; Η γυναικες δλδ ειναι μσαν την οδοντοβουρτσα που την χρησιμοποιει μονο ενας ενω οι αντρες ειναι σαν τα πειρουνια που τα πλενουμε και μετα τρωει αλλος;

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H X-girl έγραψε στις 23:13, 25-09-06:

Οκ..Να συμπληρωσω..εχω πολλους φιλους και συχνα συζηταμε για το παρον θεμα.. Θυμηθηκα τωρα κατι και απο το παρελθον μου.. Οι φιλες μου ειχαν μια χαρα σχεσεις με αγαπες, λουλουδια και τετοια.. Ελεγαν πως εχουν τις πιο επιτυχιμενες σχεσεις..Δεν ηξεραν ομως πως πισω απο τη πλατη τους τα αγορια τους φλερταραν εμενα!!!!!!!! Τι αλλο να πω... Αλλα και παλι δεν σας βαζω ολους σε μια σειρα..

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 23:52, 25-09-06:

δεν υπάρχει ποσοστό του ποιος κερατώνει περισσότερο ή λιγότερο. άντρες+γυναίκες=άνθρωποι και άνθρωποι=πλάσματα με συναισθήματα και αδυναμίες. εξαρτάται την κατάσταση. κάποιες φορές το κέρατο είναι δειλία, κάποιες άλλες απλά το αλατοπίπερο. μην κρίνετε για να μην κριθείτε και (εγώ προσωπικά) μεγάλες κουβέντες δεν λέω. πειρασμοί υπάρχουν για όλους και όλες, το θέμα είναι ο χαρακτήρας και οι αρχές του καθενός, οι αδύναμες στιγμές και το παιχνίδι της αναζήτησης.
το να είμαστε απόλυτοι μπορεί να μας πονέσει (το έμαθα από πρώτο χέρι!) καλό είναι όπως κ ναχει να προσπαθούμε να μην πληγώνουμε τους άλλους, από κει κ πέρα όλα είναι πιθανά και όλα συμβαίνουν (ακόμα κ στις καλύτερες οικογένειες). όσο για το θέμα της συγχώρεσης που δεν θυμάμαι ποιος το έθεσε, θα εκπλαγείς με το πόσα μπορείς να συγχωρείς σε κάποιον που αγαπάς (χωρίς να χάνεις αξιοπρέπεια κ εγωισμό)!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 02:02, 26-09-06:

Απλως ειπα οτι κατα τη γνωμη μου σχεδον ολοι οι ανδρες ειναι απιστοι..
Γνωρίζεις κυριολεκτικά 3 δισεκατομμύρια άντρες και μπορείς με ασφάλεια να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα; Θα σε ενοχλήσει αυτό που θα σου πω αλλά τέτοιες κουβέντες βρίθουν από προκατάληψη και εμπάθεια πρός το αντρικό φύλο (και αντίστοιχα προς τις γυναίκες, όταν κάποιος άντρας λέει "όλες είναι που...", για ίσα ρε παιδιά, για ίσα!). Άλλο το να πεί κανείς "στατιστικά οι άντρες/γυναίκες απατούν πιό πολύ τις/τους συντρόφους τους εξαιτίας αυτού και αυτού του χαρακτηριστικού" και άλλο να πει κανείς αυτό που είπες εσύ. Μπορώ μόνο να υποθέσω είτε ότι διατυπώνεις τη σκέψη σου λανθασμένα, είτε την εκφράζεις αστήριχτα, είτε την εκφράζεις βασιζόμενη σε προσωπικό/κοντινό/οικογενειακό βίωμα (ο πατέρας της Μαρίας έδειρε τη μητέρα της, άρα η Μαρία θεωρεί όλους τους άντρες βίαιους.).

Οι φιλες μου ειχαν μια χαρα σχεσεις με αγαπες, λουλουδια και τετοια.. Ελεγαν πως εχουν τις πιο επιτυχιμενες σχεσεις..Δεν ηξεραν ομως πως πισω απο τη πλατη τους τα αγορια τους φλερταραν εμενα!!!!!!!!
Εντάξει, τώρα τι να πω... θα ήθελα να θίξω το ζήτημα του Μεγαλοϊδεατισμού αλλά δεν νομίζω ότι έχω τη διάθεση. Πάντως έχε υπόψη σου ότι σε κάθε αμάξι, είτε Yugo είτε Ferrari, οι κατασκευαστές, εγκαθιστούν και φρένα! Όποιο κι αν οδηγείς, έχε πάντα ένα μέτρο!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:50, 26-09-06:

Δε συμφωνω καθολου με τετοιες βαρυγδουπες δηλωσεις. Μου θυμιζουν το γραφικο "αντρας ειναι, θα τσιλημπουρδισει"! (Ιιιιιιου).
Επισης, κυκλοφορει ενα αλλο που λεει για τη γυναικα και το μπουκαλι.
Γενικα εχουν βγει πολλα εμπνευσμενα κατα καιρους, που εχουν πλακα οταν ειμαστε ψιλοπληγωμενοι και θελουμε να πουμε καμια βλακεια να ελαφρυνουμε το κλιμα, αλλα οταν τα συζηταμε σοβαρα ειναι ελαφρως γελοια

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 04:57, 26-09-06:

Απλως ειπα οτι κατα τη γνωμη μου σχεδον ολοι οι ανδρες ειναι απιστοι.. Με σωζει το οτι δεν ειμαι καθολου ζηλιαρα και στον ανθρωπο μου δινω την απολυτη ελευθερια να κανει οτι θεωρει σωστο για εκεινον αλλα και για μενα.. Αυτα..
Απο τα λόγια σου, συμπεραίνουμε ότι είτε έχεις βρεί ότι απομένει απο τους σχεδόν όλους που είναι άπιστοι, ή ο δικός σου έχει λυγίσει (ή θα λυγίσει σίγουρα) και δεν το έχεις μάθει (δεν θα το μάθεις, αντίστοιχα). Βέβαια το ότι δεν είσαι καθόλου ζηλιάρα (το οποίο συγνώμη αλλά δεν το βρίσκω φυσιολογικό, εφόσον είναι ανθρώπινο φυσικό συναίσθημα) θα μπορούσε να σε κάνει να μην σε ενδιαφέρει και αν ο δικός σου πάει και με μια και με 2 και με όσες άλλες γυναίκες, οπότε ακόμα και στην δεύτερη περίπτωση (του να έχει λυγίσει) δεν σε ενδιαφέρει.
Βέβαια στο πρώτο μνμ σε παράθεση μιλάς για όλους τους άντρες ενώ στο δεύτερο για σχεδόν όλους τους άντρες, οπότε μάλλον έχεις αμφιβολίες
Όπως και να έχει όμως, δεν νομίζεις ότι είναι στερεότυπο το να λές ότι οι άντρες είναι άπιστοι;

@katerina : 666μνμτα και απο SinCity; ουουου six six six

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 26-09-06 στις 05:02.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:24, 26-09-06:

Να πω κάτι εντελώς off-topic που απορώ γιατί δεν το καταλαβαίνει ο κόσμος και σκέφτεται τόσο απόλυτο στην φράση ολοι.... και ίσως σας βοηθήσει να καταλάβετε αυτό που λέει η X-Girl.

Θα το θέσω πολύ γενικά όμως και ελπίζω να το καταλάβετε.

Έχουμε την πρόταση-συμπέρασμα (ΠΣ) όλοι μια υποομάδας (Ο) του κοινωνικού συνόλου έχουν την ιδιότητα (Ι) ας πούμε σημαίνει το εξής.

Εν αρχή εγώ δεν έχω βγάλει το συμπέρασμα (ΠΣ) και συναντάω διαρκώς άτομα της (Ο). Μελετώντας αυτά τα άτομα και ύστερα από ένα ικανοποιητικό δείγμα καταλήγω σε ένα συμπέρσμα σχετικά έστω με την ιδιότητα (Ι) το οποίο δεν είναι απόλυτο αλλά ισχύει σε ένα μεγάλο ποσοστό. Και πιστεύω στην συνέχεια στην (ΠΣ) ως άποψη.

Στην συνέχεια για κάθε μέλος της (Ο) που συναντάω χωρίς να φοράω παροπίδες δεν βγάζω το συμπέρασμα ότι έχει την ιδιότητα (Ι) επειδή ανήκει στην (Ο) καθώς το ποσοστό της (ΠΣ) δεν είναι απόλυτο. Αλλά αφού μελετήσω το άτομο και σε βάθος χρόνου βγάζω το συμπέρασμα αν έχει την ιδιότητα (Ι). Τυχαίνει όμως τα νέα άτομα που συναντώ από την (Ο) να ικανοποιούν και να συντηρούν το στατιστικό νούμερο της (ΠΣ). Γιαυτό και λέμε ότι εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά μην ξεχνάμε τι σημαίνει εξαίρεση.

Το λάθος στην παραπάνω διαδικασία που δυστυχώς συναντιέται απίστευτα πολύ είναι ότι όταν συναντάμε ένα νέο άτομο προερχόμενο από την (Ο), αυτόματα βγάζουμε το συμπέρασμα ότι έχει την ιδιότητα (Ι) το οποίο είναι παροπιδισμός.

Ελπίζω να είναι κατανοήτο και δεν γίνομαι συγκεκριμένος για να μην δώσω ούτε θετική ούτε αρνητική χροιά στην ιδιότητα (Ι)
Τέλος off-topic

Με βάση το παραπάνω λοιπόν εγώ συμφωνώ με αυτό που λέει η X-Girl και φυσικά όχι μόνο για τους άνδρες αλλά και για τις γυνάικες και να συμπληρώσω με τα λεγόμενα της travel_lover
δεν υπάρχει ποσοστό του ποιος κερατώνει περισσότερο ή λιγότερο. άντρες+γυναίκες=άνθρωποι και άνθρωποι=πλάσματα με συναισθήματα και αδυναμίες. εξαρτάται την κατάσταση. κάποιες φορές το κέρατο είναι δειλία, κάποιες άλλες απλά το αλατοπίπερο. μην κρίνετε για να μην κριθείτε και (εγώ προσωπικά) μεγάλες κουβέντες δεν λέω. πειρασμοί υπάρχουν για όλους και όλες, το θέμα είναι ο χαρακτήρας και οι αρχές του καθενός, οι αδύναμες στιγμές και το παιχνίδι της αναζήτησης.
Και οι στιγμές αδυναμίας, οι πιθανοί πειρασμοί και το πως αυτά συνδυάζονται πολλές φορές δεν κάνουν την απιστία δειλεία. Ναι είναι λάθος, ναι πληγώνει τον άλλον αλλά όπως είχε συζητήθεί σε ένα άλλο τοπικ, επειδή ακριβώς κανένας μας δεν μπορεί να θέσει τον εαυτό του υπεράνω ενός πιθανού τέτοιου πειρασμού και φυσικά θα θελήσει επιικια και κατανόηση (τουλάχιστον από τον εαυτό του πρωτίστος) δεν κρίνουμε αυτόματα για να μην κριθούμε. Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν μιλάω για την συστηματική απιστία.

Και προς όλους όσους λένε με τρομερή άνεση εγώ
δεν υπάρχει περίπτωση
δεν μπορώ να σκεφτώ να το κάνω
δεν
δεν
δεν
μια φράση έχω μόνο για σας

FAMOUS LAST WORDS

καθώς η απιστία είναι γεγονός, γίνεται πολύ και κρατιέται μυστική.Όποιος δεν το βλέπει μάλλον εθελοτυφλεί.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σκιστούμε στην αστυνόμευση του έτερον μας ήμισυ ούτε να μην το εμπιστευθούμε. Δείχνουμε εμπιστοσύνη όπως θέλουμε να μας δείξει εμπιστοσύνη και τα υπόλοιπα θα γίνουν ή δεν θα γίνουν. Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι η απιστία υπάρχει πολύ και ίσως εμείς ή το ζευγάρι μας συμμετέχει σε αυτή σε κάποια στιγμή στο μέλλον.

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H X-girl έγραψε στις 10:21, 26-09-06:

Με καλυψες απολυτα Demelene. Και απορω με αυτους που δεν βλεπουν παρα περα απο τη μυτη τους..! διοτι ο κοσμος που ζουμε ειναι αρκετα σκληρος..

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:17, 26-09-06:

Ωχ το αναλύετε υπερβολικά.
Όπως έγραψα στην αρχή όλοι μας είμαστε εν δυνάμη άπιστοι και απατηθέντες και κάτω απο τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να απατήσουμε και να απατηθούμε.
Αυτό όμως δεν προδικάζει καμμία βεβαιότητα για τίποτε απο τα δύο.
Οπότε ποιος ο λόγος να φτιάχνουμε κανόνες γενικεύοντας "ναι όλοι θα απιστήσουμε στο μέλλον", "ναι όλοι οι άντρες θα απιστήσουν" , "όχι μόνοι οι δειλοί θα απιστήσουν".

Αυτή η ανασφάλεια είναι τόσο μάταιη όσο το να μάθουμε πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου ή πότε θα πεθάνουμε. Γιατί πολύ απλά δεν είναι στο χέρι μας να γνωρίζουμε την εξέλιξη.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 12:03, 26-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν μπορώ να κυνηγάω και τον σύντροφο μου, το άγχος του που είσαι τι κάνεις και μήπως με απατάς είναι ένα άγχος που δεν θέλω να του χαρίσω στον εαυτό μου.
Είτε πρόκειται για άντρα είτε για γυναίκα αν θέλει να απιστήσει θα απιστήσει αργά ή γρήγορα και κανένας ρόλος δεσμοφύλακα δεν θα τον αποτρέψει.
Νομίζω ότι αυτό συνοψίζει το όλο θέμα πολύ σωστά.

Συγνωμη αν σας αδικησα, γιατι ο ανθρωπος απο ανθρωπο οντως διαφερει, δεν επρεπε να το γενικευσω..Να ειστε καλα παιδια.
Αυτό το "δεν έπρεπε να το γενικεύσω", δεν συμβαδίζει με το
Απλως ειπα οτι κατα τη γνωμη μου σχεδον ολοι οι ανδρες ειναι απιστοι..
Γιατί μπορώ κάλλιστα να σου απαντήσω: Σχεδόν όλες οι γυναίκες είναι πουτ*νες.
Συμφωνείς και μ'αυτή τη γενίκευση;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsitsilegas : 26-09-06 στις 12:05.
Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H X-girl έγραψε στις 13:12, 26-09-06:

Xa xa!! Δεν εχεις και αδικο! Κατα βαθος (στη ψυχη) ειμαστε οντως π......ς! χωρις παρεξηγηση.. Αλλα μονο εκει που πρεπει και διχως υπερβολες..

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 13:28, 26-09-06:

τελικό συμπέρασμα;
είμαστε όλοι αθώοι μέχρι αποδείξεως του αντίθετου...
άπιστοι και άπιστες, μετανοείτε

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:33, 26-09-06:

Τα μπουτια μας εχουμε μπλεξει...στο ενα ποστ λεμε να μην γενικευουμε, στο ακριβως απο κατω βγαζουμε πορισματα για γυναικες και αντρες στο συνολο...
ΟΚ keep walking...
Οποιος θελει και το εχει αναγκη απιστει και δεχεται τις οποιες συνεπειες αν υπαρξουν,οποιος δεν το εχει κανει και δεν πιστευει οτι θα το κανει και δεν θελει να το κανει, επισης μαγκια του και τωρα για το αν οι γυναικες ειναι πορνες ειτε στο μυαλο ειτε στην ψυχη ή το σωμα και το αν οι αντρες ειναι "μπερμπατηδες" ή οχι ο καθενας με τις εμεπιριες του, τις γνωριμιες του και τα βιωματα του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 26-09-06 στις 13:36.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:49, 26-09-06:

Και εγώ πιστεύω ότι η κλέφτρα το πέτυχε συνοπτικά.

Γιατί μπορώ κάλλιστα να σου απαντήσω: Σχεδόν όλες οι γυναίκες είναι πουτ*νες.
Συμφωνείς και μ'αυτή τη γενίκευση;
Άποψη σου και άποψη της.Κανείς δεν επιβάλλει στον άλλον άποψη
Το θέμα για μένα είναι τι κάνεις με αυτή την άποψη για κάθε άνθρωπο που συναντάς.Παροπίδες και έτοιμο συμπέρασμα ή μελέτη από το μηδέν.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:54, 26-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Το θέμα για μένα είναι τι κάνεις με αυτή την άποψη για κάθε άνθρωπο που συναντάς.Παροπίδες και έτοιμο συμπέρασμα ή μελέτη από το μηδέν.
Ακριβως...

Αρχική Δημοσίευση από Κλεφτρα
Αυτό όμως δεν προδικάζει καμμία βεβαιότητα για τίποτε απο τα δύο.Οπότε ποιος ο λόγος να φτιάχνουμε κανόνες γενικεύοντας "ναι όλοι θα απιστήσουμε στο μέλλον", "ναι όλοι οι άντρες θα απιστήσουν" , "όχι μόνοι οι δειλοί θα απιστήσουν".
Αυτή η ανασφάλεια είναι τόσο μάταιη όσο το να μάθουμε πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου ή πότε θα πεθάνουμε. Γιατί πολύ απλά δεν είναι στο χέρι μας να γνωρίζουμε την εξέλιξη.
....ετσι

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 14:22, 26-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Τα μπουτια μας εχουμε μπλεξει...στο ενα ποστ λεμε να μην γενικευουμε, στο ακριβως απο κατω βγαζουμε πορισματα για γυναικες και αντρες στο συνολο...
Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Όσον αφορά το δικό μου μήνυμα, μάλλον το παρεξήγησατε.

Με το καθ'υπερβολήν σχήμα που παρέθεσα ήθελα να επισημάνω ότι οι γενικεύσεις δεν είναι σχεδόν ποτέ ορθές.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:28, 26-09-06:

Τsitsilegas με εσενα προσωπικα συμφωνουσα.
Το οτι μπλεξαμε τα μπουτια μας και οτι λεμε και ξε-λεμε δεν πηγαινε αποκαμια αποψη σε σενα.
Εσυ ησουν ξεκαθαρος σε αυτα που ειπες.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 14:33, 26-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Τsitsilegas με εσενα προσωπικα συμφωνουσα.
Το οτι μπλεξαμε τα μπουτια μας και οτι λεμε και ξε-λεμε δεν πηγαινε αποκαμια αποψη σε σενα.
Εσυ ησουν ξεκαθαρος σε αυτα που ειπες.
Άρα... εγώ παρεξήγησα το μήνυμά σου και νόμισα ότι εσύ παρεξήγησες το μήνυμά μου.
Και έγραψα το παραπάνω για να μην... παρεξηγηθώ.

Τα μπλέξαμε τα μπούτια μας, όντως!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:00, 26-09-06:

@Demelene, άσε τις θεωρίες φίλε και κοίτα τη γραμματική σύνταξη των προτάσεων της X-Girl. Δεν είπε "Όσους άντρες γνώρισα, ήταν άπιστοι" για να μιλήσουμε για δείγματα και στατιστικές αλλά πιάνει και βάζει στο τσουβάλι δισεκατομύρια αντρών. Λοιπόν, τα ελληνικά δεν είναι και τόσο δύσκολη γλώσσα, δε νομίζετε; Δε θα τα ξεχάσω ρε παιδιά στα 23 μου. Αυτό δεν το δέχομαι!

@X-Girl, ότι έγραψες σχολιάσαμε. Αν εννοούσες κάτι άλλο, διατύπωσέ το καλύτερα. Όσο για τη σκληρότητα της ζωής και το μέχρι που βλέπω, είμαι από εκείνους που δεν επιδέχονται πατρονάρισμα στο θέμα. Τη γνωρίσαμε τη ζωή και μάλιστα από πολλές όψεις. Λεπτομέρειες αν θέλεις, άλλη φορά.

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H X-girl έγραψε στις 15:13, 26-09-06:

Το σχολιασαμε αρκετα το θεμα και παρασχολιασαμε θα ελεγα. Ο καθενας πιστευει οτι θελει, λοιπον.Δικαιωμα του ειναι εξαλλου..

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 15:18, 26-09-06:

αφιερωνω ενα τραγουδι της γιαγκουση σε ολες τις απατημενες!....την απιστια δεν τη συγχωραω γιαυτο αν θελεις να σε αγαπαω ποτε να μη σκεφτεις να μου την κανεις γιατι να ξερεις οτι με χανεις

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:28, 26-09-06:

Το σχολιασαμε αρκετα το θεμα και παρασχολιασαμε θα ελεγα. Ο καθενας πιστευει οτι θελει, λοιπον.Δικαιωμα του ειναι εξαλλου..
Πάντα όμως να υπάρχει ένα μέτρο για αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων:

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται
Διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της
ελευθερίας και της ισότητας.
Διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν
την αυθάδεια ως δικαίωμα,
την παρανομία ως ελευθερία,
την αναίδεια του λόγου ως ισότητα
και την αναρχία ως ευδαιμονία.

Ισοκράτης

Δεν πιστεύω να διαφωνείς, έτσι;

Παράθεση

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πελοπίδας
Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Πελοπίδας έγραψε στις 16:00, 26-09-06:

Συζήτηση κάνουμε βρε παιδιά. Απόψεις ανταλλάσσουμε, δεν επιβάλλουμε. Σίγουρα ο καθένας έχει τη δική του. Και μια και ανέφερες τη Δημοκρατία, Valder, ο εκπληκτικότερος ορισμός της Δημοκρατίας που έχω ακούσει προέρχεται από κάποιον μανάβη σε λαϊκή αγορά:

" Χειρονομίες μη μου κάνεις. Με τα λόγια έχεις το δικαίωμα να μου πεις ότι θες, κι εγώ έχω το δικαίωμα να σε γράψω στα α#%@&α μου".

Πιστεύω ότι οι γενικεύσεις υποτιμούν και προσβάλλουν την περίπλοκη και πολυδιάστατη ανθρώπινη προσωπικότητα. Αν η οικογενειακή φίλη της Mili δεν της είχε πει "όλοι οι άντρες θα σου φορέσουν κέρατο", αλλά "πολλοί άντρες θα σου το φορέσουν", και πιό κοντά στην πραγματικότητα θα έπεφτε, και εμείς τώρα μπορεί να είχαμε γλυτώσει απ' αυτό το thread.

Με μεγάλη δυσκολία θα χαρακτήριζα δειλό ένα τέτοιο άτομο. Τόσο αυστηρός θα ήμουν μόνο για όσους απατούν συστηματικά το έτερο τους ήμισυ, και μάλιστα με ποικιλία ατόμων. Τη συντριπτική πλειοψηφία των απιστούντων την εντάσσω στο κεφάλαιο "ανθρώπινες αδυναμίες". Γι αυτό κι ο λαός λέει την παρομία "στο φαί και στο γ#@$%ι ο Θεός δεν κάνει κρίση".

Γιατί πώς αλλιώς εξηγείται - αν κατάλαβα καλά - που όλοι οι φίλοι των φιλενάδων της Χ-girl μόλις την γνώριζαν ήθελαν ΧΧΧ μαζί της; Πώς να το κάνουμε; "Δεν είναι οι ομορφιές στον κόσμο δίκαια μοιρασμένες" έλεγε το παλιό τραγουδάκι. Όπως ακριβώς όλοι οι άντρες δεν είναι ίδιοι, κι όλες οι γυναίκες δεν είναι π@$&ες.

Το μόνο που θα θελα να προσθέσω: Δεν είναι ωραίο να κάνεις απιστίες. Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ. Και νοιώθω πολύ καλά γι αυτό.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:17, 26-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Πελοπίδας
Με μεγάλη δυσκολία θα χαρακτήριζα δειλό ένα τέτοιο άτομο. Τόσο αυστηρός θα ήμουν μόνο για όσους απατούν συστηματικά το έτερο τους ήμισυ, και μάλιστα με ποικιλία ατόμων. Τη συντριπτική πλειοψηφία των απιστούντων την εντάσσω στο κεφάλαιο "ανθρώπινες αδυναμίες". Γι αυτό κι ο λαός λέει την παρομία "στο φαί και στο γ#@$%ι ο Θεός δεν κάνει κρίση".
Υπάρχει μια (πολύ μικρή ) περίπτωση να κάνω λάθος αλλά....
όταν κάποιος/α απατήσει το σύντροφο του μια φορά και δεν πιαστεί... θα το κάνει σύστημα....
Γιατί η αρχή που τον έβαλε στη διαδικασία του μοιχού, είναι η μη πλήρης κάλυψη του απ το σύντροφο του....
Κι αυτό, δεν είναι κάτι που αλλάζει εύκολα ή απ τη μια μέρα στην άλλη...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 18:07, 26-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Υπάρχει μια (πολύ μικρή ) περίπτωση να κάνω λάθος αλλά....
όταν κάποιος/α απατήσει το σύντροφο του μια φορά και δεν πιαστεί... θα το κάνει σύστημα....
Γιατί η αρχή που τον έβαλε στη διαδικασία του μοιχού, είναι η μη πλήρης κάλυψη του απ το σύντροφο του....
Κι αυτό, δεν είναι κάτι που αλλάζει εύκολα ή απ τη μια μέρα στην άλλη...
Μικρήηηηηηηηη???? Μόνο. ΚΟΥΕ έχει πολύ δίκιο γιαυτούς που το κάνουν σκόπιμα ή μεθοδευμένα.Για τους άλλους δεν ξέρω. Αλλά έχεις πολύ δίκιο και γιαυτό και είναι πολύ δύσκολο να ξαναεμπιστευτείς το άτομο αυτό.

@Valder δεν συμφωνώ έτσι όπως το είπες.

Παράθεση

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πελοπίδας
Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Πελοπίδας έγραψε στις 20:18, 26-09-06:

Ξέρω αρκετά άτομα που απίστησαν μιά φορά, μετάνιωσαν και δεν το ξανάκαναν. Πολλοί αισθάνονται μπερδεμένοι κάποια στιγμή, ακόμα και από περιέργεια. Αυτοί που μετανιώνουν γίνονται συχνά υπόδειγμα πίστης μετά.

Και τους βρίσκω τις πιό ενδιαφέρουσες περιπτώσεις, γιατί πήγαν απέναντι και γύρισαν πίσω. Συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο να εμπιστευτείς ξανά ένα τέτοιο άτομο. Μερικές φορές όμως συμβαίνει, και το έχω δει από πολύ πολύ κοντά...

Κάτι τέτοια με έμαθαν να μην ισοπεδώνω τα πάντα στη ζωή, και να γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Φυσικά υπάρχουν κι αυτοί - αυτές που το χουν στο αίμα τους. Μακρυά !

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:16, 26-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Πελοπίδας
Ξέρω αρκετά άτομα που απίστησαν μιά φορά, μετάνιωσαν και δεν το ξανάκαναν. Πολλοί αισθάνονται μπερδεμένοι κάποια στιγμή, ακόμα και από περιέργεια. Αυτοί που μετανιώνουν γίνονται συχνά υπόδειγμα πίστης μετά.

Και τους βρίσκω τις πιό ενδιαφέρουσες περιπτώσεις, γιατί πήγαν απέναντι και γύρισαν πίσω. Συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο να εμπιστευτείς ξανά ένα τέτοιο άτομο. Μερικές φορές όμως συμβαίνει, και το έχω δει από πολύ πολύ κοντά...

Κάτι τέτοια με έμαθαν να μην ισοπεδώνω τα πάντα στη ζωή, και να γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Φυσικά υπάρχουν κι αυτοί - αυτές που το χουν στο αίμα τους. Μακρυά !

Δε μπορώ να πω ότι έχεις άδικο... έχεις σε ένα μεγάλο ποσοστό δίκιο.
Δυστυχώς, εγώ δεν έχω γνωρίσει τέτοια άτομα....
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν
Απλά μάλλον είναι πολύ πολύ πολύ λίγα....
Δεδομένου λοιπόν ότι μιλάμε για ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν μπορούμε να μιλήσουμε με βάση την μειοψηφία αλλά με βάση την πλειοψηφία.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:34, 26-09-06:

Νομίζω ότι όλοι καταλάβαμε ότι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι για τίποτα, άρα δώθηκε απάντηση στην ερώτηση αν "Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη a priori?" και αυτή είναι ένα μεγάλο ΟΧΙ. Όποιος το κάνει αυτό, σίγουρα κάποια στιγμή θα αδικήσει κάποιον και θα το μετανιώσει. Εμείς πρέπει να είμαστε καλοί απο την μεριά μας...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:25, 27-09-06:

Ο Δάσκαλος οδήγησης μου πάντως είχε άποψη.
Έλεγε κάνε ότι είναι να κάνεις τώρα μαζί με απιστίες, ώστε μετά όταν παντρευτείς να μην έχεις την περιέργεια.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 09:24, 27-09-06:

Βέβαια υπάρχει και η άποψη "όσο και να λατρεύεις ένα συγκεκριμένο φαγητό, αν το τρως κάθε μέρα, κάποια στιγμή θα το βαρεθείς".

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:40, 27-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Βέβαια υπάρχει και η άποψη "όσο και να λατρεύεις ένα συγκεκριμένο φαγητό, αν το τρως κάθε μέρα, κάποια στιγμή θα το βαρεθείς".
Νταξ... αν είναι να βάζουμε τις σχέσεις και τους ανθρώπους ίσα και όμοια με τα φαγητά... τότε πρέπει να είμαι σουβλάκι... με τα ξυγκάκια μου και τα παχάκια μου.... τις σάλτσες να τρέχουν απ το χαρτί, το "ζατζίκι" το πικάντικο ενίοτε... πατατούλες για ενέργεια... τοματούλα για το χρώμα....

ε μα....

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 11:46, 27-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Νταξ... αν είναι να βάζουμε τις σχέσεις και τους ανθρώπους ίσα και όμοια με τα φαγητά... τότε πρέπει να είμαι σουβλάκι... με τα ξυγκάκια μου και τα παχάκια μου.... τις σάλτσες να τρέχουν απ το χαρτί, το "ζατζίκι" το πικάντικο ενίοτε... πατατούλες για ενέργεια... τοματούλα για το χρώμα....

ε μα....
Με στεναχωρεί που δείχνεις να μην αντιλαμβάνεσαι τον παραλληλισμό.

Πολύ απλά, υπάρχει πάντα και η βαρεμάρα. Η οποία χτυπάει και τα δύο φύλα φυσικά. Προσωπικά αποδέχομαι ότι κάποια στιγμή η όποια σύζυγός μου ενδέχεται να με βαρεθεί. Όπως ενδέχεται να την βαρεθώ κι εγώ.

[το θέμα είναι ποιός θα προλάβει πρώτος... ]

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:52, 27-09-06:

Μη στεναχωριέσαι γιατι μια χαρά κατάλαβα τον παραλληλισμό
Κι ακριβώς επειδή πιστεύω ότι δεν μπορούμε να βάλουμε ίσα κι όμοια όλες τις καταστάσεις της ζωής μας, ακριβώς γιαυτό απάντησα όπως απάντησα...

απ την άλλη με στεναχωρεί που εσύ κάνεις αυτον τον παραλληλισμό

Η βαρεμάρα φυσικά και μπορεί να εισβάλει στη σχέση δυο ανθρώπων.
Αυτό τι σημαίνει όμως? ότι θα αντιδράσει ο ένας εκ των δύο με τρόπο μη θεμιτό? (μη θεμιτός τρόπος = κέρατο = λέω ψέμματα και κοροϊδεύω το άλλο άτομο) ή θα κοιτάξει να βρει που είναι η ρίζα του προβλήματος και να το παλέψει?

Κοινώς... τη μια να φάει σουβλάκι απ όλα την άλλη σουβλάκι με ολίγα, την άλλη παιδικό, την άλλη με μπιφτεκι κλπ αλλα... σταθερά σουβλάκι!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απιστία ή όχι; - Από FrontPage
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-04-17 στις 15:19.
    • Απιστία - Από Pure_Seduction
      Το θέμα έχει λάβει 70 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-16 στις 22:42.
    • Τι ορίζετε ως...απιστία; - Από frosw_
      Το θέμα έχει λάβει 76 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-09-11 στις 01:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους