Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη a priori;

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 12:14, 20-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Παιδια αυτα ειναι βασικα πραγματα, για το ονομα του θεου ανοιχτε ενα βιβλιο ψυχολογιας για αρχαριους, μην ακουτε μονο τη τηλεοραση τη μαμα και το μπαμπα
Θα ήθελα μόνο να σχολιάσω το ειρωνικό σχόλιο αυτό, καθώς στα άλλα δεν βγάζουμε άκρη.Με το σχόλιο αυτό δείχνεις οτι νομίζεις οτι είσαι ο μόνος μορφωμένος στην συζήτηση και ότι εμείς απλώς λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι,ενώ τα άλλα τα λένε οι μεγάλοι "επιστήμονες" οι ψυχολόγοι,και εμείς βλέπουμε μόνο τηλεόραση(που παρεπιμπτώντος αν βλέπαμε τηλεόραση σίγουρα θα είχαμε αντίθετες απόψεις).

Να είσαι σίγουρος ότι έχουμε ανοίξει πολλά βιβλία, όχι απαραίτητα ψυχολογίας, αλλά της μητέρας των επιστημών της φιλοσοφίας, που κάποια πράγματα που δεν δέχεσαι τα έχουν πεί και τα έχουν μελετήσει μεγάλες διάνοιες της ανθρωπότητας,και έμειναν στην ιστορία για αυτά,άμα ήταν χαζομάρες για να περνάει η ώρα δεν θα τους θυμόταν κανείς σήμερα,τα περί ηθικής και συμπεριφοράς δεν είναι εφεύρεση του χθές, για κάποιο λόγο μελετούντε χιλιάδες χρόνια τώρα,η εξέλιξη βλέπεις έκανε το λάθος να αναπτύξει έναν οργανισμό που μπορεί να αναρωτηθεί αν αυτά που επιβάλοντε απο την φύση είναι σωστά η λάθος.Γιατί απο ότι βλέπω θεωρείς ότι επιβάλει η φύση σαν σωστό, ε λοιπόν αφού είναι έτσι ας φτιάξουμε και μια μεγάλη αρένα σε στυλ κολοσαίου να λύνουμε τις διαφορές μας, αφού έτσι γίνεται στην φύση και ας σταματήσουμε να αμφισβητούμε τα ενστικτά μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:32, 20-10-06:

To παραδειγμα με το παιδι που γινεται πρεζακι συγκλονισε την υπαρξη μου.
ΟΛΑ τα παιδια χωρισμενων γονιων που ο λογος ηταν η απιστια (λες και ειναι λιγοι αυτοι που χωριζουν γι'αυτο) αλλωστε βρισκονται στην ομονοια, ειναι γνωστο αυτο.
Παω τωρα για μια βουτα στον κοσμο του τολκιν. Μπλουμ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:41, 20-10-06:

To παραδειγμα με το παιδι που γινεται πρεζακι συγκλονισε την υπαρξη μου.
ΟΛΑ τα παιδια χωρισμενων γονιων που ο λογος ηταν η απιστια (λες και ειναι λιγοι αυτοι που χωριζουν γι'αυτο) αλλωστε βρισκονται στην ομονοια, ειναι γνωστο αυτο.
Παω τωρα για μια βουτα στον κοσμο του τολκιν. Μπλουμ!
μπραβο, τι ηταν αυτο τωρα εξυπναδα? Οκ ανασκευαζω

χωριζουν οι γονεις: στεναχωριεται το παιδι

δεν χωριζουν οι γονεις: δεν στεναχωριεται το παιδι.

οκ τωρα, στεκει το επιχειρημα?

να δω τι αλλη π@π@ρια θα ακουσω

ε λοιπόν αφού είναι έτσι ας φτιάξουμε και μια μεγάλη αρένα σε στυλ κολοσαίου να λύνουμε τις διαφορές μας
εισαι σιγουρος οτι αυτο δεν γινεται ηδη? Δεν ξερω πολλες γατες που να εχουν αναπτυξει πυρινικα οπλα, να εχουν εξελιξει τις μεθοδους βασανηστιριων οσο ο ανθρωπος και που να κανουν πολεμους και γενεοκτονιες. Οχι, η γενεοκτονια ειναι χαρακτηριστικο μονο του ειδους που προικηστικε απο τη φυση με μια μεθοδο να "αμφισβιτει τα ενστικτα του"

Τωρα σχετικα με τις ανουσιοτητες περι ηθικης και μελετης της για χιλιαδες χρονια, τι να σου πω, για χιλιαδες χρονια πιστευαμε οτι ειμαστε το κεντρο του συμπαντος...

btw το ξερεις οτι η απολυτη ηθικη ηταν η αιτια που οι ιεροεξαιταστες ειχαν αναπτυξει μια συσκευη την οποια εβαζαν στο κολπο των "μαγισων" η οποια διεσταλοταν μεχρι που εσπαγε τις λεκανες τους.

και ναι ειμαι πολυ σιγουρος οτι δεν εχεις ανοιξει βιβλιο στη ζωη σου

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:47, 20-10-06:

Σοβαρα τωρα, αυτο με τους χωρισμενους γονεις και τη στεναχωρια το θεωρεις επιχειρημα? Γιατι οταν το παιδι ζει σ'ενα περιβαλλον που τα πυρα πανε κι ερχονται, δεν το διασκεδαζει και πολυ επειδη δεν παιρνουν αποφαση οι γονεις του να χωρισουν!

Επισης, το θεματακι εδω λεει πολυ καθαρα αν θεωρουμε ΔΕΔΟΜΕΝΗ την απιστια εξαρχης, οχι αν θα συγχωρουσαμε την απιστια το οποιο κανεις δεν μπορει να προβλεψει, ουτε οι μεν ουτε οι δε.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:02, 20-10-06:

Μέχρι τώρα πίστευα ότι συζητούσα με ένα άτομο που σέβεται το συνομιλητή του και τον θεωρεί απλά ώς ένα άτομο με διαφορετικές απόψεις (όπως έκανα εγώ). Πλέον βλέπω ότι μας θεωρείς αδαής και αφελείς και ένα σωρό άλλα χαρακτηριστικά με στερητικό α. Έπειτα, έπεσα τυχαία σε ένα άλλο θέμα στο οποίο έγραψες:
προσωπικα συζω με τη κοπελια μου, δεν βγαινουμε σχεδον ποτε, δεν συμφωνουμε πρακτικα σε τιποτα εκτος απο ορισμενα πολυ προφανη πραγματα δηλαδη ειμαστε μια χαρα:p

οχι χωρις πλακα, εμενα μου αρεσει, ειναι ζεστη, μαλακια και μυριζει ωραια, τι αλλο μπορει να θες?:p
Οκ το δεύτερο το δέχομαι σαν αστείο, αν και πιστεύω ότι αν της το έλεγες δεν θα το έβρισκε έτσι. Στο πρώτο όμως βλέπω, ότι εσύ δεν θέλεις τίποτα παραπάνω απο την σαρκική επαφή (αφού όλα τα άλλα τα απέκλεισες). Οπότε, είναι λογικό (σχεδόν) να μην σε ενδιαφέρει αν αυτή πηγαίνει με όλο τον λόχο, αν αυτό της επιβάλλουν τα "σαρκικά" της ένστικτα.
Αλλά μάλλον και αυτό θα σου φάνηκε ως άλλη μια π@π@ρι@, όπως λες.
Συγνώμη που θα σε γεμίσω και με άλλες, αλλά να σου πω ότι ξέρω την διαφορά της άρνησης και της αποδοχής. Δεν αρνούμαι ότι υπάρχει κόσμος που απιστεί, αλλά δέχομαι ότι μπορώ να βρω ταίρι το οποίο θα μπορώ να εμπιστευτώ όπως και αυτή εμένα.
Όσο για το άστοχο παράδειγμα που έθεσες, να πω ότι φυσικά και θα δρούσα όπως θα θεωρούσα σωστότερο για το παιδί. Το να κρατήσεις μια σχέση χωρίς νόημα, οπου οι γονείς δεν μπορούν να συζήσουν και επικρατεί μια κατάσταση αλληλοαποδοχής της κατάστασης, ίσως έιναι χειρότερο για το παιδί. Είναι πολύ μεγάλη όμως ανάλυση (τόσα βιβλία έχουν γραφτεί για σχέσεις γονιών-παιδιού, που υποθέτω τα έχεις διαβάσει όλα).
Επίσης στην "άποψη" σου για την απιστία δήλωσες ότι σε αυτά που επηρρεάζουν μια σχέση είναι "α) η αφοσιοση των συντροφων στις υποχρεωσεις τους οπως αυτες θεσπιστικαν ειτε εγγαμα ειτε με οποιοδηποτε αλλο τροπο (πχ κοινη αποδοχη)". Αν δεν κάνω λάθος όταν παντρεύεσαι, ορκίζεσαι πίστη στον σύντροφό σου μέχρι να πεθάνεις, ή να χωρίσετε. Αμέσως αμέσως δλδ παραβαίνεις τον όρκο σου. Αλλά ακόμα και για απλή σχέση να μιλάμε, ελπίζω να ξεκαθαρίζεις στο ταίρι σου ότι οι πιθανότητες να την απατήσεις είναι τεράστιες (αν όχι 100%). Αν μιλάς για "ελεύθερη" σχέση, με γειά σου με χαρά σου.
Να σου θυμήσω τέλος, ότι (όπως είπε η Κατερίνα) μιλάμε για το αν πρέπει να θεωρείς δεδομένη την απιστία, απο την αρχή της σχέσης. Πάω να συνεχίσω και εγώ την περιπλάνηση μου στον "παραμυθένιο" κόσμο μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 20-10-06 στις 14:05.
Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 15:32, 20-10-06:

εισαι σιγουρος οτι αυτο δεν γινεται ηδη? Δεν ξερω πολλες γατες που να εχουν αναπτυξει πυρινικα οπλα, να εχουν εξελιξει τις μεθοδους βασανηστιριων οσο ο ανθρωπος και που να κανουν πολεμους και γενεοκτονιες. Οχι, η γενεοκτονια ειναι χαρακτηριστικο μονο του ειδους που προικηστικε απο τη φυση με μια μεθοδο να "αμφισβιτει τα ενστικτα του"

Τωρα σχετικα με τις ανουσιοτητες περι ηθικης και μελετης της για χιλιαδες χρονια, τι να σου πω, για χιλιαδες χρονια πιστευαμε οτι ειμαστε το κεντρο του συμπαντος...

btw το ξερεις οτι η απολυτη ηθικη ηταν η αιτια που οι ιεροεξαιταστες ειχαν αναπτυξει μια συσκευη την οποια εβαζαν στο κολπο των "μαγισων" η οποια διεσταλοταν μεχρι που εσπαγε τις λεκανες τους.

και ναι ειμαι πολυ σιγουρος οτι δεν εχεις ανοιξει βιβλιο στη ζωη σου
Μπράβο, έχεις το κλασσικό χαρακτηριστικό αυτών που όταν ο άλλος δεν συμφωνεί μαζί τους αρχίζουν τις προσωπικές προσβολές.Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις, δικαιωμά σου είναι,αλλά ξέρεις το χειρότερο πράγμα δεν είναι να νομίζουν οι άλλοι ότι είσαι αμόρφωτος,σκασίλα σου,είναι να είσαι εσύ και να το ξέρεις πολύ καλά,σκέψου το καλύτερα αυτό.Το ότι μερικοί ήταν βασανιστές δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν έχουν την δυνατότητα να αμφισβητούν την φύση και να ξεχωρίζουν το λάθος απο το σωστό,όπως και το ότι μερικοί άνθρωποι είναι ανάπηροι δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν μπορούν να τρέξουν.

p.s.
Τουλάχιστον εγώ γράφω στο μονοτονικό σύστημα και όχι στο ατονικό,σεβάσου τουλάχιστον λίγο αυτόν που προσπαθεί να διαβάσει το post σου.Όσο για τα βιβλία τι να σου πώ διάλεξε ένα πεδίο επιστήμης και έλα να τα πούμε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m3nt0r : 20-10-06 στις 15:42.
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 18:48, 20-10-06:

Πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με το αν τον προσέχεις ή όχι. Υπάρχουν 2 λόγοι για να σε απατήσει ένας άντρας. 1) Δεν ήταν πραγματικά έτοιμος για μια σταθερή σχέση οπότε με την πρώτη στην κάνει.* 2) Νιώθει παραμελημένος και δεν έχει τα κότσια να σε διεκδηκήσει, ψάχνοντας αλλού αυτά που του λείπουν χωρίς να ρισκάρει να χάσει το μόνιμο.
*Αυτό το λέω γιατί πολλές φορές για να "δέσουμε" κάποιον τον "εκβιάζουμε" να δεσμευτεί μαζί μας ή να μας χάσει και τότε παίρνει αποφάσεις για τις οποίες δεν ήταν έτοιμος (μεγάλη ανωριμότητα).
(Κάπως έτσι παντρεύτηκε μια φίλη και τώρα μετά από 10 χρόνια και 1 4χρονο παιδί, προσπαθεί να τον μαζέψει. Εκείνος τότε ήταν μόλις 19χρ και άβγαλτος, φοβήθηκε μην την χάσει και την παντρεύτηκε, τώρα ξαφνηκά θυμήθηκε να ζήσει τα χαμένα νεανικά του χρόνια αλλά χωρίς να χωρήσει!!Θράσος Θεέ μου!!)
Πάντως αν και θεωρούν οτι η απιστία είναι αντρικό προνόμιο και μερικοί αντρικό δικαίομα, πιστεύω πως είναι ότι πιο άνανδρο υπάρχει! Το θέμα είναι να έχει κανείς το θάρος να αναλάβει την ευθήνη των πράξεών του και αν βλέπει πως κάτι τελειώνει ή κάτι άλλο αρχίζει, να μην τα μπερδεύει! Να ξεκαθαρίζει τα πράγματα ότι κι αν σημαίνει αυτό!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:07, 22-10-06:

Οκ το δεύτερο το δέχομαι σαν αστείο, αν και πιστεύω ότι αν της το έλεγες δεν θα το έβρισκε έτσι.
φυσικα και το ξερει και της το εχω πει και συμφωνει μαζι μου.

Στο πρώτο όμως βλέπω, ότι εσύ δεν θέλεις τίποτα παραπάνω απο την σαρκική επαφή (αφού όλα τα άλλα τα απέκλεισες)
get this, και ειναι γαματο, δεν βγαινουμε, γιατι θεωρουμε οτι να παμε να ξημεροβραδιαζομαστε σε καφετεριες ειναι ανοητο, επισις δεν χρειαζομαστε αλλους για να ειμαστε ευτυχισμενοι, μου αρκει αυτη και της αρκω εγω. Προτιμω να κατσω σπιτι να πιω σοκολοτιτσα με τη καλη μου - χωρις καν να χρειαζεαι να μιλαμε - τι αλλο να πουμε αλλοστε μετα απο 4 χρονια παρα να βγω εξω και να αναγκαστω να συναστραφω με ολα αυτα τα αυταρεσκα ανοητα πιθικοειδη που εχουν κατακλυσει το τοπο.

δεν συμφωνουμε πρακτικα σε τιποτα γιατι ειμαστε τελειως διαφορετικα μυαλα, θετικος και ρεαλιστης εγω, καλιτεχνικη και "φαντασμενη" εκεινη. Αλλα ξερεις κατι, εγω δεν θελω να μιλαω για κβαντομηχανικη με τη κοπελια μου, θελω να με κοιταει στα ματια και να νοιωθω το στομαχι μου να κανει πεταλουδες.

και θα σε παρακαλουσα την επομενη φορα που θα μιλισεις για τη σχεση μου να εχεις το θαρος να το κανεις μπροστα μου.

Όσο για τα βιβλία τι να σου πώ διάλεξε ένα πεδίο επιστήμης και έλα να τα πούμε
Pick one

σεβάσου τουλάχιστον λίγο αυτόν που προσπαθεί να διαβάσει το post σου
χαχαχα γιατι?

Δεν αρνούμαι ότι υπάρχει κόσμος που απιστεί, αλλά δέχομαι ότι μπορώ να βρω ταίρι το οποίο θα μπορώ να εμπιστευτώ όπως και αυτή εμένα.
καλη τυχη, ειναι λιγοτεροι απο 10-15 στους 100. Και ξερεις κατι, και εσυ ΔΕΝ εισαι ενας απο αυτους. Αλλα φυσικα δεν υπαρχει περιπτοση να το αποδεχθεις=αρνηση. Συνεπως οχι, δεν ξερεις τη διαφορα

τα υπολοιπα που γραφεις στερουντε στοχου και ειναι εμφανες οτι δεν καταλαβες τιποτα απο οσα ειπα, συνεπως δεν κανω το κοπο. Ξαναδιαβασε το ποστ μου και μην κανεις εικασιες για το πως σκεφτομαι εγω.

assumption is the mother of all fuck ups

Το ότι μερικοί ήταν βασανιστές δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν έχουν την δυνατότητα να αμφισβητούν την φύση και να ξεχωρίζουν το λάθος απο το σωστό,όπως και το ότι μερικοί άνθρωποι είναι ανάπηροι δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν μπορούν να τρέξουν.
μερικοι? χαχαχα σχεδον ΟΛΟΙ κατω απο τις καταληλες προυποθεσεις (που ειναι πολυ πιο ελαστικες απο οσο νομιζεις). Εσυ που οπως λες εισαι διαβασμενος ξερεις τιποτα για τον Milgram και τον Zimbardi?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 22-10-06 στις 11:10.
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:27, 22-10-06:

φυσικα και το ξερει και της το εχω πει και συμφωνει μαζι μου.
Συγχαρητήρια τότε, βρήκες ένα άτομο που σκέφτεται όπως εσύ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποκλείεις το γεγονός να υπάρχουν άτομα που σκέφτονται όπως εγώ.
get this, και ειναι γαματο, δεν βγαινουμε, γιατι θεωρουμε οτι να παμε να ξημεροβραδιαζομαστε σε καφετεριες ειναι ανοητο, επισις δεν χρειαζομαστε αλλους για να ειμαστε ευτυχισμενοι, μου αρκει αυτη και της αρκω εγω. Προτιμω να κατσω σπιτι να πιω σοκολοτιτσα με τη καλη μου - χωρις καν να χρειαζεαι να μιλαμε - τι αλλο να πουμε αλλοστε μετα απο 4 χρονια παρα να βγω εξω και να αναγκαστω να συναστραφω με ολα αυτα τα αυταρεσκα ανοητα πιθικοειδη που εχουν κατακλυσει το τοπο.
Τελικά έχεις αποφασίσει αν όλοι είμαστε ζώα ή όχι; Ή μήπως όλοι οι υπόλοιποι είναι αυτάρεσκα πιθηκοειδή και εσύ είσαι άλλο είδος ζώου (καλύτερο πάντα);
και θα σε παρακαλουσα την επομενη φορα που θα μιλισεις για τη σχεση μου να εχεις το θαρος να το κανεις μπροστα μου.
Εσύ μίλησες δημόσια για τη σχέση σου, οπότε δίνεις κάλλιστα στον καθένα το δικαίωμα να σχολιάσει για αυτήν. Ή μήπως όχι; Επίσης αυτό ήταν απειλή για τι; Θα χειροδικήσεις μήπως;
καλη τυχη, ειναι λιγοτεροι απο 10-15 στους 100. Και ξερεις κατι, και εσυ ΔΕΝ εισαι ενας απο αυτους. Αλλα φυσικα δεν υπαρχει περιπτοση να το αποδεχθεις=αρνηση. Συνεπως οχι, δεν ξερεις τη διαφορα
Μα με την ίδια λογική μπορώ να σου πω εγώ ότι και εσύ αρνείσαι (δεν καταλαβαίνω γιατί μου τονίζεις ότι είναι το ίδιο με το να πεις "δεν αποδέχομαι") ότι μπορούν να υπάρξουν τέτοιες περιπτώσεις, εφόσον μόνος σου λες ότι είναι 10-15% (άσχετα αν σε προηγούμενο post τους έβαζες 30-50%)
τα υπολοιπα που γραφεις στερουντε στοχου και ειναι εμφανες οτι δεν καταλαβες τιποτα απο οσα ειπα, συνεπως δεν κανω το κοπο. Ξαναδιαβασε το ποστ μου και μην κανεις εικασιες για το πως σκεφτομαι εγω.

assumption is the mother of all fuck ups
Εφόσον δεν σε ξέρω, μόνο εικασίες μπορώ να κάνω απο τα λεγόμενα σου. Όπως άλλωστε κάνεις και εσύ. Εικασία δεν είναι το ότι εσύ λες ότι εγώ ΔΕΝ είμαι στα άτομα που δεν απιστούν; Άρα πάλι βγάζεις τον εαυτό σου απ'έξω. Αλλά ξέχασα, εσύ είσαι παντογνώστης και εγώ ζω σε ένα παραμύθι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 22-10-06 στις 18:47.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 09:41, 23-10-06:

Συγχαρητήρια τότε, βρήκες ένα άτομο που σκέφτεται όπως εσύ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποκλείεις το γεγονός να υπάρχουν άτομα που σκέφτονται όπως εγώ.
ωωω μα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ που σκεφτονται σαν και εσενα make no mistake

Τελικά έχεις αποφασίσει αν όλοι είμαστε ζώα ή όχι; Ή μήπως όλοι οι υπόλοιποι είναι αυτάρεσκα πιθηκοειδή και εσύ είσαι άλλο είδος ζώου (καλύτερο πάντα);
οπως ελεγα σε αλλο τοπικ, οι ανθρωποι που ειναι αξιοι να λεγονται ανθρωποι ειναι ελαχιστοι. Το αν εγω ανοικω σε αυτους remains to be seen, αλλα τουλαχιστον εχω επιγνωση της ματαιοτητας μου. Στερουμαι το αυταρεσκος

Εσύ μίλησες δημόσια για τη σχέση σου, οπότε δίνεις κάλλιστα στον καθένα το δικαίωμα να σχολιάσει για αυτήν. Ή μήπως όχι; Επίσης αυτό ήταν απειλή για τι; Θα χειροδικήσεις μήπως;
yep ακριβως αυτο.

ότι μπορούν να υπάρξουν τέτοιες περιπτώσεις, εφόσον μόνος σου λες ότι είναι 10-15% (άσχετα αν σε προηγούμενο post τους έβαζες 30-50%)
ω θεε μου, εγραψα 500 φορες οτι τα ποσοστα για "επιπολεες" απιστιες (οχι δηλαδη συνουσια) ειναι σαφως μεγαλυτερα. Ελεος, λιγη διορατηκοτητα δεν κανει κακο.

Point is αν θες να ζεις στο πραγματικο κωσμο πρεπει να ερθεις σε συμβιβασμο με αυτον. Αν σου τυχει το 15% μπραβο, μπορει να σου τυχει και το λοτο, δεν μπορεις να βασιζεσαι σε αυτο.

(το εσυ το οποιο χρησημοποιω ειναι γενικο, αναφερομαι σε ενα ρητορικο εσυ, οχι συγκεκριμενα σε εσενα)

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:47, 23-10-06:

Point is αν θες να ζεις στο πραγματικο κωσμο πρεπει να ερθεις σε συμβιβασμο με αυτον. Αν σου τυχει το 15% μπραβο, μπορει να σου τυχει και το λοτο, δεν μπορεις να βασιζεσαι σε αυτο.
Δεν θα σχολιάσω τα υπόλοιπα, γιατί δεν αξίζει. Η διαφωνία μας αν θυμάσαι ξεκίνησε γιατί θεωρείς δεδομένο, ότι όλοι (συν εμένα) απιστούν. Απο τη στιγμή που δέχεσαι πλέον ότι υπάρχει ένα ποσοστό που ΔΕΝ απιστεί, μου αρκεί. Μπορώ λοιπόν, να ζω στο παραμύθι μου και να παίζω λόττο. Και εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι πάντα θα πηγαίνετε 3-3 ή 4-4...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:12, 23-10-06:

… σαν πολύ προσωπικά δεν το πήρατε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 24-10-06 στις 17:14.
Παράθεση

Pepper-ann

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pepper-ann
H Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Pepper-ann έγραψε στις 12:24, 23-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Και κάτι άλλο ακόμα… σαν πολύ προσωπικά δεν το πήρατε?
Ναι βρε παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να μαλώνετε...! Ο καθένας με την άποψή του...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:29, 24-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Pepper-ann
Ναι βρε παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να μαλώνετε...! Ο καθένας με την άποψή του...
Δεν μαλώνουμε, απλά είμαστε και οι δυο "έντονοι" χαρακτήρες. Όπως είπα το θέμα ξεκίνησε απο κάτι πολύ απλό και απλά προσωπικά ενοχλήθηκα γιατί προσπάθησε να μας μειώσει. Απο εκεί και πέρα, όπως είδατε το σταμάτησα γιατί το επίπεδο όσο πήγαινε και έπεφτε. Ε στο τέλος μάλλον (λέω μάλλον) το σταμάτησε και αυτός και για "τιμωρία" μάλλον έβαλε και ένα -4 κάρμα.

Για το θέμα πάντως, εγώ θα ήθελα να μου πουν αυτοί που πιστέυουν ότι όλοι σε μια μακροχρόνια σχέση απατούν, αν νομίζουν το ίδιο και για τους γονείς τους. Ελπίζω να μην μου πουν ότι το κάνω προσωπικό το θέμα. Απλά καλό είναι να μιλάμε θεωρήτικά, αλλά να το βλέπουμε και λίγο στην πράξη.

Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 15:54, 24-10-06:

Εγω παντως συμφωνω με τον fandago..

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:06, 24-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Για το θέμα πάντως, εγώ θα ήθελα να μου πουν αυτοί που πιστέυουν ότι όλοι σε μια μακροχρόνια σχέση απατούν, αν νομίζουν το ίδιο και για τους γονείς τους.
Οι περισσότεροι απατούν. Όχι όλοι.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:09, 24-10-06:

Γιατί ρε παιδιά "οι περισσότεροι" απατούν....
υπάρχουν στοιχεία και έρευνες για αυτό το πράγμα?
είναι οι περισσότεροι δλδ τόσο δυστυχισμένοι στη σχέση τους?

αναρωτιέμαι πραγματικά... η ερώτηση μου δεν ειναι ρητορική...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 16:11, 24-10-06:

Απλα βολευει. Το θεωρεις δεδομενο και τελειωσε. Αγαπη μου λυπαμαι, αλλα ετσι γινεται, ετσι λενε οι πινακες, δεν το θελω, αλλα θα σε απατησω.
Ειναι ευκολο και σε βγαζει απ'τη δυσκολη θεση, δε χρειαζεται να παιδεψεις τη σχεση σου, να προσπαθησεις, να κανεις καμια υποχωρηση.

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

O m3nt0r έγραψε στις 16:52, 24-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Απλα βολευει. Το θεωρεις δεδομενο και τελειωσε. Αγαπη μου λυπαμαι, αλλα ετσι γινεται, ετσι λενε οι πινακες, δεν το θελω, αλλα θα σε απατησω.
Ειναι ευκολο και σε βγαζει απ'τη δυσκολη θεση, δε χρειαζεται να παιδεψεις τη σχεση σου, να προσπαθησεις, να κανεις καμια υποχωρηση.
+++++

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m3nt0r : 24-10-06 στις 16:59.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:54, 24-10-06:

Βρε έποτε, αφού έχεις σε τόσα πράγματα δίκιο, γιατί το χάνεις με τον τρόπο που μιλάς;

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 23:39, 24-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Βρε έποτε, αφού έχεις σε τόσα πράγματα δίκιο, γιατί το χάνεις με τον τρόπο που μιλάς;
Εγώ ξέρω αλλά δε σας λέω

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:24, 25-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Γιατί ρε παιδιά "οι περισσότεροι" απατούν....
υπάρχουν στοιχεία και έρευνες για αυτό το πράγμα?
είναι οι περισσότεροι δλδ τόσο δυστυχισμένοι στη σχέση τους?

αναρωτιέμαι πραγματικά... η ερώτηση μου δεν ειναι ρητορική...
Μα δεν είναι εκεί πάντα το θέμα. Είναι και ένα από αυτά αλλά όχι μόνο αυτό.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:40, 25-10-06:

@kajira: Έχεις πει στον φίλο σου ότι θεωρείς ότι θα σε απιστήσει κάποια στιγμή και μάλιστα το θεωρείς και φυσιολογικό; Όσο για την εξέλιξη του ανθρώπου που λες, να σου θέσω το εξής ερώτημα. Εσύ είσαι έτοιμη να σε απορρίψει κάποιος για κάτι καλύτερο; Το δέχεσαι απρόσκοπτα; Δεν θα σε ενοχλήσει; Στην τελική, ακόμα και αν θες να πας σε κάτι καλύτερο, πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα; Χώρισε και μετά κάνε ότι θες. Δεν μπορείς να εφαρμόσεις, όπως όλοι, το "ότι δεν θέλω να μου κάνουν δεν το κάνω"; Έτσι δεν θα μειωνόταν η απιστία;
Ναι, του το έχω πει και μάλιστα του έχω πει πως αν δεν πρόκειται για παράλληλη σχέση και πρόκειται απλά για ένα φλερτάκι (που κι αυτό για μένα απιστία είναι), μάλλον θα του το συγχωρήσω κιόλας! Σαφώς βέβαια θα πονέσω πολύ και γι' αυτό λέω διαρκώς πως προτιμώ να μη το μάθω.. αλλά όλα μες στην ζωή είναι. Και φυσικά δεν μπορείς να ελέγξεις τα πάντα- αυτό πάει στο "γιατί να μη χωρίσεις πρώτα;" Σκέφτηκες πως μπορεί να μη θες να χωρίσεις, να θες απλά να ανανεωθείς ψιλοφλερτάροντας; Ναι, οκ, το σεξ είναι βασικό κομμάτι μιας σχέσης, αλλά δεν είναι και το μόνο που σε κρατάει σε αυτή.. Και μετά από χρόνια μπορεί απλά να θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο (έτσι απλά επειδή είναι κάτι διαφορετικό), χωρίς να θες να γυρίσεις και όλη σου την ζωή τούμπα, επειδή ένας άνθρωπος σου γυάλισε! Τόσο παράλογο ακούγεται αυτό δηλαδή; (Και μπορεί να μη κάνεις σεξ με τον άλλον άνθρωπο, επαναλαμβάνω και το φλερτ για μένα είναι απιστία!)

(Φυσικά δεν μιλώ προσωπικά σε σένα )

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Kajira εγω νομιζω οτι η χημεια ή η ελξη αναμεσα σε εναν ανθρωπο που εχει σχεση και εναν αλλο "εξωτερικο" ειναι κατι φυσιολογικο. Δεν μπορεις να σταματησεις να βλεπεις οτι γυρω σου υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι που σε ελκουν, η θα σου αρεσαν σε δεδομενες συνθηκες. Απ'το να σκεφτεις ομως οτι "μ'αυτον θα ταιριαζα" μεχρι να κανεις σεξ μαζι του υπαρχει μια τεραααστια αποσταση. Και το πρωτο δεν το θεωρω απιστια, και αν θεωρειται τοτε ναι, μονο αυτη την απιστια θεωρω δεδομενη a priori.
Ακριβώς αυτό!

Επότε, κρίμα, έχεις επιχειρήματα, αλλά το έχασες όταν άρχισες τους χαρακτηρισμούς!

Πάντως είναι απλό.. ελπίζω πάντα πως ποτέ δεν θα με απατήσουν, αλλά το περιμένω πάντα να συμβεί! Και ναι, θεωρώ ανόητο να διαλυθεί ένας γάμος και μια ζωή ολόκληρη στην οποία υπάρχουν και παιδιά, απλά και μόνο επειδή υπήρξε μια "επιπόλαιη" απιστία- εφόσον πάντα η σχέση είναι ζωντανή και μόνο το σεξουαλικό τράβηξε μια κρίση!

Και αν θέλετε να μιλήσουμε για τους γονείς μας, εγώ δεν έχω καλά πράγματα να σας πω.. Ο πατέρας μου δεν είχε ποτέ το μυαλό να καταλάβει τι είχε και γι' αυτό στο τέλος τα γκρέμισε όλα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 25-10-06 στις 08:52.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:39, 25-10-06:

Πάντως είναι απλό.. ελπίζω πάντα πως ποτέ δεν θα με απατήσουν, αλλά το περιμένω πάντα να συμβεί!
δεν νομιζω πως και αυτο ειναι λυση, το να εισαι συνεχως στην "τσιτα" αν θα σε κερατωσουν η οχι, το αγχος σκωτωνει, και μιλαω πολυ σοβαρα.

Προσωπικα στη σχεση μου νοιωθω αρκετη αυτοπεποιθηση ωστε το θεμα της απιστιας να μην εχει νοημα. Θελω να πω το εξις, πιστευω οτι ειμαι επαρκεστατος για την κοπελα μου σε τετοιο σημειο που *αν* με απατησει α) θα πρεπει να ειναι ηλιθια β) θα πρεπει να ειναι μεθυσμενη γ) θα πρεπει να ειναι τρελλα κ@#@$^%νη (το β και γ ειναι ισοδυναμα με το α οποτε πολυ απλα δεν θα με πειραξει γαιτι ξερω οτι συναισθηματικα δεν αλαξε προς εμενα.

Παρ ελπιδα συμβαινει και το αναστροφο. Δεν εχω απατησει μεχρι τωρα (εκτος απο τις αρχες αρχες αλλα αυτο ειναι στα πλαισια του "δεν τα εχουμε ακομα") και ουτε νοιωθω την αναγκη να το κανω, αλλα δεν κρυβω το γεγονος οτι αν μια ωραια κοπελια μου τη πεσει στεγνα θα δυσκολευτω να αντισταθω.

το σημειο κλειδι θεωρω σε μια σχεση ειναι η αυτοπεπηθηση, ασχετα απο απιστιες κτλ που αυτα μπορει να φερουν απο μεγαλη εως ελαχιστη βαρυτητα. Αν στη σχεση σου δεν νοιωθεις ηρεμος και ανετος τοτε κατι παει στραβα. Αν πρεπει συνεχεια να ανησηχεις μηπος σε κερατωσει, αν πιανεις τον εαυτο σου να φαντασιωνεσαι ολοκληρες καταστασεις με αλλες/αλλους κτλ τοτε κατι παει στραβα και αυτο πρεπει να κοιταξεις.

Ο πατέρας μου δεν είχε ποτέ το μυαλό να καταλάβει τι είχε και γι' αυτό στο τέλος τα γκρέμισε όλα!
δεν μπορεις να το ξερεις αυτο, δεν ξερεις τι ειδους ανθρωπος ειναι η μητερα σου σε μια σχεση

Παράθεση

Pepper-ann

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pepper-ann
H Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Pepper-ann έγραψε στις 12:05, 25-10-06:

Για το θέμα πάντως, εγώ θα ήθελα να μου πουν αυτοί που πιστέυουν ότι όλοι σε μια μακροχρόνια σχέση απατούν, αν νομίζουν το ίδιο και για τους γονείς τους. Ελπίζω να μην μου πουν ότι το κάνω προσωπικό το θέμα. Απλά καλό είναι να μιλάμε θεωρήτικά, αλλά να το βλέπουμε και λίγο στην πράξη.
Εννοείται ότι δεν είναι κανόνας το να απατάς το σύντροφό σου. Και ούτε έχει σχέση αν έχεις μακροχρόνια σχέση ή όχι.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 12:24, 25-10-06:

δεν νομιζω πως και αυτο ειναι λυση, το να εισαι συνεχως στην "τσιτα" αν θα σε κερατωσουν η οχι, το αγχος σκωτωνει, και μιλαω πολυ σοβαρα.

Προσωπικα στη σχεση μου νοιωθω αρκετη αυτοπεποιθηση ωστε το θεμα της απιστιας να μην εχει νοημα. Θελω να πω το εξις, πιστευω οτι ειμαι επαρκεστατος για την κοπελα μου σε τετοιο σημειο που *αν* με απατησει
αυτή έχασε λέω εγώ και ας πρόσεχε.
Και όπως και εσύ δεν θα κάτσω να ασχοληθώ για μήπως τύχει και το κάνει μπλα μπλα. Όταν το μάθω (και το πως είναι όλο το ζουμί) εκεί θα ασχοληθώ, θα κρίνω και θα αποφασίσω. Αν πληγωθώ, ας πρόσεχα. Σίγουρα όμως δεν θα αγχωθώ στην πορεία της σχέσης,γάμου μπλα μπλα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:53, 31-10-06:

Προσωπικα στη σχεση μου νοιωθω αρκετη αυτοπεποιθηση ωστε το θεμα της απιστιας να μην εχει νοημα. Θελω να πω το εξις, πιστευω οτι ειμαι επαρκεστατος για την κοπελα μου σε τετοιο σημειο που *αν* με απατησει α) θα πρεπει να ειναι ηλιθια β) θα πρεπει να ειναι μεθυσμενη γ) θα πρεπει να ειναι τρελλα κ@#@$^%νη (το β και γ ειναι ισοδυναμα με το α οποτε πολυ απλα δεν θα με πειραξει γαιτι ξερω οτι συναισθηματικα δεν αλαξε προς εμενα.

Παρ ελπιδα συμβαινει και το αναστροφο. Δεν εχω απατησει μεχρι τωρα (εκτος απο τις αρχες αρχες αλλα αυτο ειναι στα πλαισια του "δεν τα εχουμε ακομα") και ουτε νοιωθω την αναγκη να το κανω, αλλα δεν κρυβω το γεγονος οτι αν μια ωραια κοπελια μου τη πεσει στεγνα θα δυσκολευτω να αντισταθω.

το σημειο κλειδι θεωρω σε μια σχεση ειναι η αυτοπεπηθηση, ασχετα απο απιστιες κτλ που αυτα μπορει να φερουν απο μεγαλη εως ελαχιστη βαρυτητα. Αν στη σχεση σου δεν νοιωθεις ηρεμος και ανετος τοτε κατι παει στραβα. Αν πρεπει συνεχεια να ανησηχεις μηπος σε κερατωσει, αν πιανεις τον εαυτο σου να φαντασιωνεσαι ολοκληρες καταστασεις με αλλες/αλλους κτλ τοτε κατι παει στραβα και αυτο πρεπει να κοιταξεις.
Συμφωνώ μαζί σου και δεν έχω κανένα άγχος - δεν το σκέφτομαι ποτέ, ούτε το περιμένω με την κυριολεκτική έννοια του όρου, αλλά αν ποτέ μάθω κάτι αντίστοιχο δεν θα πέσω από τα σύννεφα (να μάθω για μια "απλή" απιστία, όχι για ολόκληρη παράλληλη σχέση, το ξαναδιευκρινίζω.. όχι για σένα, για τους υπόλοιπους- no offence ελπίζω! )

δεν μπορεις να το ξερεις αυτο, δεν ξερεις τι ειδους ανθρωπος ειναι η μητερα σου σε μια σχεση
Αυτό που βλέπω, αυτό λέω. Και σίγουρα για έναν χωρισμό φταίνε και οι δύο!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:13, 01-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Σ

Παράθεση:

Αυτό που βλέπω, αυτό λέω. Και σίγουρα για έναν χωρισμό φταίνε και οι δύο!
Λάθος (imo). Φυσικά δεν πάει στην μάνα και τον πατέρα κανένα. Αλλά αν ήταν ότι βλέπαμε να ισχύει, ΔΕΝ θα έπεφταν από τα σύννεφα ακόμη και κοντινά πρόσωπα όταν πχ σε ένα ζευγάρι ο ένας καταγγέλει κακοποίηση από τον άλλο.
Ακόμα και τα παιδιά δεν μπορούν να ξέρουν. Πριν καμιά 10αριά χρόνια οι γονείς μου είχαν φτάσει στα πρόθυρα χωρισμού και εγώ δεν είχα πάρει γραμμή τίποτα.

Μια φίλη μου χώρισαν οι γονείς της γιατί ο πατέρας της είχε πιάσει φίλη από την οποία μάλιστα της χαρισε και αδερφάκι. Η μητέρα της το είχε μάθει, οι σχέσεις ήταν αισχρές αλλά η κοπέλα [και ήταν 14 τότε δεν ήταν μωρό] θεωρούσε ότι οι γονείς της έχουν μια χαρά σχέση [μέχρι που την πιάσαν και οι 2 μαζί και της είπαν]

Έχω φίλες που κατά καιρούς υπέφεραν δίπλα σε αυταρχικούς/ζηλιάρηδες συντρόφους αλλά κανείς μας δεν έπαιρνε γραμμή γιατί στον κόσμο ήταν "ευτυχισμένο ζεύγος".
Αλλά έχω και άλλες που θεωρητικά φαινόταν το φταίξιμο να είναι του άλλου στο χωρισμό, ενώ στην ουσία η ζήλεια, η έλλειψη κατανόησης και οι παράλογες απαιτήσεις τον είχαν κάνει τον άνθρωπο να "σκάσει".

ΔΕΝ μπορείς να ξέρεις την κατάσταση μέσα σε ένα ζευγάρι και αυτό που βλέπουμε συχνότατα είναι λάθος.
imo

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:29, 07-11-06:

Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω όλες τις λεπτομέρειες, αλλά επειδή έχω ζήσει από μέσα κάποια πράγματα, το λέω αυτό.. Κι όταν λέω έχω ζήσει από μέσα, δεν εννοώ πως ήμουν απλά εκεί.. εννοώ πως ήμουν μέρος αυτού που συνέβη! Και φυσικά δεν κατηγορώ κανέναν από τους δύο, αυτό νόμιζαν καλύτερο, αυτό έκαναν, αλλά η άποψή μου δεν αλλάζει..

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:10, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Είσαι παντρεμένος, ατύχησες!

Και για να μη παρεξηγηθώ, μ αρέσουν οι λίγο κάφροι, δεν αντέχω και την πολύ βαρβατίλα.. Απλά με απωθούν φρικτά οι μετροσέξουαλ - αν είναι να έχει άποψη και για την ενυδατική μου.. άσε θα γίνω λεσβία, καλύτερα θα περάσω!
Αντιθέτως αυτό με καθιστά ακόμη πιο κακό παιδί, άρα και πιο θελκτικό, σύμφωνα με τα λεγόμενα σε αυτό το θρεντάκι.

Αλήθεια, γιατί αυτή η ηθικολογία με τους παντρεμένους, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Κατ' αρχήν και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή.

Δεύτερον, όταν καθιερώθηκε ο θεσμός του γάμου, το προσδόκιμο επιβίωσης των ανθρώπων ήταν γύρω στα 30-35. Σήμερα, που έχει πολλαπλασιαστεί επί 2,5 φορές, ποιος είναι αυτός που θα μας πει στα σοβαρά ότι για να αναπαραχθεί το είδος θα πρέπει να πηγαίνουμε 50 χρόνια με την ίδια γυναίκα; Ο άντρας έχει μέσα του συγκεκριμένα ένστικτα που είναι αναγκαία για την λειτουργία του ως αρσενικό, ένστικτα που δεν τα δημιούργησε η κοινωνία ούτε τα ανακάλυψα εγώ προσωπικά, αλλά η ίδια η φύση για να εξυπηρετήσει τους σκοπούς της.

Οι περισσότερες γυναίκες, οι οποίες απαιτούν από τους άντρες να κατανοούν τις ιδιαιτερότητες της φύσης τους (αχ δεν μπορώ, έχω πονοκέφαλο, έχω περίοδο, οι ορμόνες μου με κάνουν γκρινιάρα και νευρική, δεν έχω δυνατό μυικό σύστημα άρα εσύ πρέπει να με προστατεύεις, φοβάμαι τα ποντίκια και τις κατσαρίδες, το συναίσθημα με κυβερνά επειδή είμαι γυναίκα, είμαι υστερική γιατί έτσι είναι η φύση των γυναικών, εσείς δεν έχετε τέτοιες ορμόνες και δεν μας καταλαβαίνετε, νιανιανια νιανιανια) επ' ουδενί δεν παραδέχονται ότι και η αντρική φύση έχει ιδιαιτερότητες, αντιθέτως αν τις θέσεις επί τάπητος, σε χαρακτηρίζουν φαλλοκρατικό γουρούνι και ξενοιάζουν. Ο άντρας που παραμένει υποχρεωτικά πιστός (δηλαδή όταν δεν του βγαίνει πια η πίστη από μέσα του, αλλά αναγκάζεται γιατί είναι δέσμιος των κοινωνικών κατεστημένων αντιλήψεων) τελικώς ευνουχίζεται (χάνει το ενδιαφέρον του... and no kuku) και καθίσταται άχρηστος και για την γυναίκα του. Όπως ακριβώς συμβαίνει με ένα λιοντάρι που το έχουν στο κλουβί και το ταΐζουν. Έχετε προσέξει ότι τα ζώα σε αιχμαλωσία δύσκολα αναπαράγονται; Αυτό είναι ένστικτο και εξελικτικός μηχανισμός.

Έχω δει περιπτώσεις γυναικών, οι οποίες δεν ποθούν πια τον άντρα τους και προσπαθούν ν' αποφύγουν το σεξ μαζί του, όταν το κάνουν δε, αποτελεί "συζυγική υποχρέωση" δηλαδή μαύρη αγγαρεία, να τρελλαίνονται και να υστερίζουν επειδή αυτός πήγε τελικά με άλλη γυναίκα. Βρε κοπέλλα μου, αφού εσύ δεν το χρησιμοποιείς το εργαλείο, μπορεί να είναι χρήσιμο για κάποιαν άλλη.

Τρίτον, οι εποχές έχουν αλλάξει και o tempora, o mores! Για παράδειγμα, κάποτε τα ισόβια διαρκούσαν μια ζωή κυριολεκτικά, αργότερα έγιναν 25 χρόνια και σήμερα 15. Δηλαδή ρε φιλενάδα, ο Κοεμτζής έσφαξε τρεις και τραυμάτισε άλλους δενξερωκιεγωπόσους, κι έκατσε 24 χρόνια φυλακή. Ο Πάσσαρης, είναι στα 32 του και υπολογίζει τι θα κάνει στα 40 του όταν αποφυλακιστεί. Εγώ δηλαδή τι έκανα για να φάω πάνω από 20 χρόνια; Με τη λογική αυτή καλύτερα να έσφαζα και να βίαζα, πιο φτηνά θα μου ερχόταν.

Τέταρτον, βλέπω ότι η απελευθέρωση των γυναικών και η (δήθεν) ισότητα των φύλων, αντί ν' απελευθερώσει τους ανθρώπους από τα δεσμά της συμβατικότητας και της παλαιοημερολογίτικης ηθικολογίας, μάλλον έχει οδηγήσει σε έναν αβάστακτο νεοσυντηρητισμό. Μια γκ.. ε, κοπέλλα ήθελα να πω, μου είπε μια μέρα: "Μα εσύ ανήκεις σε άλλη". Και τι είμαι εγώ ρε φιλενάδα, δερμάτινο παλτό με ταγέρ συνολάκι για να ανήκω σε κάποια; Πότε με αγόρασε και δεν το ήξερα; Αλλά αυτό υπονοούν όταν σε ρωτάνε "ελεύθερος;" Ότι αν είσαι παντρεμένος είσαι σκλάβος, δηλαδή ανήκεις σε κάποιον.

Πέμπτον, η αντρική πολυγαμία επιβάλλεται ιστορικά σε εποχές λειψανδρίας, μετά από πολέμους κλπ. Με τη σημερινή λειψανδρία που μας δέρνει (gay, bi, metro), με τον εκφυλισμό του χρωμοσώματος Υ που παρατηρούν οι επιστήμονες, με τη θηλυκοποίηση του πληθυσμού λόγω ρύπανσης του περιβάλλοντος από χημικά και μετά την (αλήθεια λέω) παρατήρηση των επιστημόνων ότι το μέγεθος του αντρικού οργάνου ολοένα και μειώνεται σε μέσους όρους, κάνοντας όλο και περισσότερα αρσενικά να πέφτουν κάτω από τα 11 εκατοστά που είναι το όριο της λειτουργικότητας, ε σε λίγα χρόνια θα μας επιβάλλουν οι ίδιες οι κοινωνίες την πολυγαμία. Αυτό είναι το πιο σοβαρό από όσα έχω γράψει σε αυτό το post!!

Τέλος, δεν είπα να ξαναπαντρευτώ, για σεξ τις ήθελα τις κοπέλλες. Αν τώρα εσείς εδώ νομίζετε ότι το σεξ γίνεται μόνο εντός του γάμου, ή με σκοπό το γάμο ή μέσα σε μια σχέση τύπου γάμου (ναι μας ζητάνε και μονογαμία όταν είμαστε ανύπαντροι, άλλο πάλι και τούτο), απλά θα πω ότι δεν έχετε ιδέα!!! Μάλλον αυτά ανήκουν σε προηγούμενους αιώνες. Θάνατος στην Αστική Ηθική

Καλή μου Kajira, ξέρω ότι έκανες πλακίτσα, αλλά ξέρεις δεν είναι να πιάσω μια άκρη, την ξηλώνω μέχρι τέλους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 08-06-07 στις 17:23.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:26, 08-06-07:

Ας περάσει και ο χρόνος, και τα χρόνια και η ζωη ολόκληρη…εγώ τύψεις που τον θέλω μονογαμικό δεν θα νιώθω …καλή προσπάθεια πάντως…

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:53, 08-06-07:

Έχουμε δικαίωμα να θέλουμε ο,τιδήποτε, αρκεί να μην καταπατάμε τα ανθρώπινα δικαιώματα πάντως!!! Δεν έχεις ζήσει 20 χρόνια με τον ίδιο άνδρα, γι' αυτό τα λες αυτά. Σωστά πρέπει ο άντρας, όπως και η γυναίκα να είναι καταρχήν μονογαμικοί. Ο πανδαμάτωρ και ανίκητος χρόνος όμως αλλάζει τα δεδομένα. Δεν μιλάω για άντρες, όπως ο Καπετάνιος για παράδειγμα, που δεν επιθυμούν καμμία δέσμευση. Επαναλαμβάνω ότι η απαίτηση για ισόβια και υποχρεωτική μονογαμία είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση!!!

Θέλω να διευκρινίσω ότι όσα λέω για τη μονογαμία των ανδρών, ισχύουν (για άλλους ίσως εξελικτικούς λόγους) και για τις γυναίκες. Απλά οι άντρες δεν λένε εύκολα "μα εσύ είσαι παντρεμένη, ανήκεις σε άλλον, δεν πάω μαζί σου".

Εν πάσει περιπτώσει, οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και οι παντρεμένοι με τους παντρεμένους .

Παράθεση

avenger... (...)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avenger...
H ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H avenger... έγραψε στις 18:18, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Ας περάσει και ο χρόνος, και τα χρόνια και η ζωη ολόκληρη…εγώ τύψεις που τον θέλω μονογαμικό δεν θα νιώθω …καλή προσπάθεια πάντως…
Συμφωνώ!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:20, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Θέλω να διευκρινίσω ότι όσα λέω για τη μονογαμία των ανδρών, ισχύουν (για άλλους ίσως εξελικτικούς λόγους) και για τις γυναίκες. Απλά οι άντρες δεν λένε εύκολα "μα εσύ είσαι παντρεμένη, ανήκεις σε άλλον, δεν πάω μαζί σου".

Εν πάσει περιπτώσει, οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και οι παντρεμένοι με τους παντρεμένους .
Επίσης δεν λένε εύκολα "πάρε την γυναίκα μου αν θέλεις... δεν θέλω να της καταπατω το δικαιωμα της να γνωρίζει και άλλους εκτός και μετα από μένα…"

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:25, 08-06-07:

Αυτό επιβάλει ο βασικός σας προγραμματισμός. Στη σημερινή εποχή αυτά είναι ανεδαφικά. Οι κοινωνικές αλλαγές θα σας πιάσουν με τα παντελόνια κατεβασμένα. Γιατί δεν προσπαθείτε να ζήσετε σ' αυτόν τον αιώνα και όχι στον προηγούμενο; Άλλο η σχέση, άλλο ο γάμος, άλλο το σεξ, άσχετα αν και τα τρία συνυπάρχουν κάποιες φορές. Αλήθεια, δεν προσπάθησε ποτέ καμμία σας να αμφισβητήσει τη διαπαιδαγώγησή της; Μου κάνει εντύπωση. Εμείς πριν 20 χρόνια αμφισβητήσαμε τα πάντα. Ζήσαμε χωρίς το βραχνά της ηθικολογίας και περάσαμε υπέροχα. Όταν η κοπέλλα που είχα σχέση εκείνη την εποχή θέλησε να πάει με άλλον την άφησα να το κάνει, γιατί θεωρούσα ότι είναι δικαίωμά της. Σας ομολογώ ότι δεν έπαθα τίποτε κακό, ούτε φύτρωσε τίποτε στο κεφάλι μου, όπως ίσως πιστεύετε. Όταν θέλησα με τη σειρά μου να το κάνω, εκείνη με πέθανε στις σκηνές. Ε, τότε τα πήρα κρανίο και την έστειλα. Φέρθηκε η κοπέλλα σαν κλασσικός φαλλοκράτης δηλαδή. Η ανόητη πίστευε ότι εγώ δεν το ήξερα κι είχε δικαίωμα να μου πουλήσει ηθικολογία. Η γενιά σας είναι διάσημη για την έλλειψη αμφισβήτησης. Σας παρακολουθώ από νεαρά παιδιά (περίπου από τα 17, τόσο ήσασταν οι περισσότεροι όταν άρχισα να διδάσκω σε φροντιστήριο) να κάνετε κάθε προσπάθεια, υπό την καθοδήγηση των γονιών σας, με τους οποίους δυστυχώς ανήκω στην ίδια γενιά, ως επί το πλείστον, να προσπαθείτε να καταπιείτε αμάσητο οτιδήποτε πιστεύει η τηλεοπτικά ελεγχόμενη πλειοψηφία, γιατί λέει πρέπει να προσαρμοστούμε στην πραγματικότητα. Η γενιά μου είναι φυσικό να είναι συμβιβασμένη, η δικιά σας όμως; ...Μάλλον αφύσικο μου φαίνεται! Πάω δε στοίχημα, ότι οι περισσότερες δεν θα μπουν καν στον κόπο να διαβάσουν με προσοχή τα επιχειρήμματά μου.
(Σημείωση: Όταν έγραφα το ποστ δεν είχα δει το τελευταίο μήνυμα της Ρουμάνας)...

Θάνατος στην Αστική Ηθική (Οι μέρες της αφθονίας σας είναι μετρημένες).

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:44, 08-06-07:

Εγώ πάντως είναι απορίας άξιον πως δεν έφτυσα τον καφέ στην οθόνη από τα γέλια!

Μεγάλε Χά(ρ)ε, είναι σαφές πως και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή. Κι επίσης είναι ακόμα πιο σαφές ότι κάνουν και καλό σεξ (δοκιμασμένοι είναι ). Κι έχουν και πιο πολύ υπομονή (μείνε εσύ τόσα χρόνια με την ίδια γυναίκα κι έλα να τα πούμε μετά ). Και όλα αυτά δεν τα λέω μόνο θεωρητικά, έχω ..εντρυφήσει!

Η μονογαμία είναι μια ωραιότατη φούσκα. Είναι αδύνατον να είσαι 30 χρόνια με τον ίδιο άνθρωπο και να μη θελήσεις ποτέ άλλον/η. Μπορώ όμως να μη το μάθω; Ε και τέλος πάντων, δεν ήθελα να δωσω την εικόνα της πολύ ..άνετης, εγώ είμαι καλό κορίτσι (χωρίς γαλλικά και πιάνο), οι παντρεμένοι πρέπει να πηγαίνουν μόνο με την γυναίκα τους, αλλιώς να καίγονται στην πυρά, μη ξεχνάς πως μας διαβάζουν κι ανήλικα! (άσχετο, αλλα λέμε)

Ευχαριστώ.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:49, 08-06-07:

Πέραν την παρατήρηση ότι είμαστε ίδια γενιά εμείς οι δυο δεν έχω κάτι να πω… δηλαδή έχω πολλά να πω αλλά δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις (λόγο διαφορετικής μητρικής γλώσσας)… θα πω μόνο ότι είμαι εγωίστρια και τον θέλω μόνο για μένα.... δεν με ενδιαφέρει να γυρίσω(παρόλο που επιμένεις ότι εγω είμαι πίσω με τις ιδέες) δεν με ενδιαφέρει καθόλου λοιπόν να γυρίσω στην εποχή που ζούσαμε στα δέντρα και κάναμε ελεύθερα σεξ. Υπάρχει μια ψύχονοητόπολιτιστικόκοινωνική εξέλιξη…που δεν αρνούμαι…όπως μερικοί μερικοί…

Αυτά.

(Σύντομα θα μεταφερθούμε στο κατάλληλο topic )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 08-06-07 στις 20:24.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:56, 08-06-07:

Γεια σου ρε Kajira, εσύ μόνο καταλαβαίνεις τον πόνο μου κι ας είσαι φρεσκοερωτευμένη (σε καλό σου πουλάκι μου, συγκινούμαι ειλικρινά όταν το βλέπω αυτό). Ναι κι εγώ είμαι της ίδιας άποψης, ότι δεν θα ήθελα να το μάθει αν το κάνω, ούτε να το μάθω αν το κάνει. Είναι θέμα σεβασμού.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι..... Αν το είχε κάνει εγώ θα το μάθαινα;

Μήπως το έχει κάνει ήδη και δεν το έμαθα;

Θεέ μου γιατί σε μένα αυτόοοοοοοο, Μπουχουχουχου, είμαι ένας κερατάς κι εσείς δεν μου το λέτε ρε, φίλοι είστε εσείς;;;;

(Προς τους μοντεράτορες και κάθε άλλον σχετικό: Θα ήθελα ένα φατσουλίνι που να κλαίει με μαύρο δάκρυ, επίσης ένα που να υποκλίνεται κι όχι να προσκυνάει. Παίζει να φτιάξουμε κανένα;;;)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:05, 08-06-07:

Χε χε, σε καταλαβαίνω. Κι εγώ ΑΜΑ το μάθω, μαύρο φίδι που τον έφαγε!

Υστερία, πανικός, φρίκη, θυμός, σπάσιμο του κεφαλιού του, όλα μαζί! (όχι τίποτα, θα μπορούσε να έχει ειδοποιήσει να παίρνω κάνα μάτι.. )

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:17, 08-06-07:

@ Ρουμάνα:

Δυστυχώς υπήρχαν τέτοιες παλιοεγωίστριες :Pκαι στη γενιά μας, αν και θεωρώ τον εαυτό μου μάλλον τον μικρότερο από την προηγούμενη γενιά, ενώ εσύ πρέπει να θεωρείσαι από τους μεγαλύτερους της επόμενης. Όσο γι' αυτά τα κοινωνικοπολιτικοψυχοτέτοια που μου κοπανάς, ακριβώς γι' αυτά μιλάω κι εγώ. Επίσης η εποχή του ελεύθερου σεξ ήταν οι δεκαετίες του '60 και του '70, δεν θυμάμαι να ζούσαμε τότε σε δέντρα και σπηλιές. Θα σου θυμίσω μάλιστα ότι και ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είχε άλλη άποψη γι' αυτά και μάλιστα, ακριβώς επειδή αναγνώριζε ότι η σχετική μονογαμία είναι απαραίτητη για τη διατήρηση των κοινωνικών δομών, ενώ από την άλλη η απόλυτη μονογαμία είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση, είχε θεσμοθετήσει επίσημες γιορτές (κυρίως Διονυσιακές) όπου γινόταν το έλα να δεις, υπό την κοινωνική ανοχή. Οι ιέρειες της Αφροδίτης (οι γνωστές και ως ιερόδουλες) παρείχαν και τέτοιες υπηρεσίες. Επίσης θέλω να πω ότι κάποιος έγραψε πως η κοινωνική ηθική στηρίζεται στα μπορδέλλα και δεν μπορεί να σταθεί χωρίς αυτά. Με την άποψη που εκθέτουν εδώ κάποιες γυναίκες, στρέφουν τους άντρες προς τις πόρνες, με όλες τις συνέπειες που μπορεί να έχει αυτό για την υγεία των ίδιων αλλά και των συζύγων τους.

Τώρα εδώ που τα λέμε, τόση ώρα που το συζητάμε, θα είχα πληρώσει μια καλή κοπέλλα και θα το είχα κάνει χωρίς να πρήζω τον εγκέφαλό μου. Α ώστε θέλεις να πληρώσεις ρε άθλιε και ανίκανε, θα μου πείτε...

Γιατί όχι; Πάντα κάτι πρέπει να πληρώσεις για να γ****εις, ηθικά ή ψυχολογικά αν όχι υλικά. Το τσάμπα είναι ουτοπία. :D

Πόσο χυδαίο ακούγεται το σεξ όταν συνδέεται με διεκδίκηση, υποχρέωση, κυριαρχία κλπ!! Ακόμη και το αγοραίο σεξ δεν είναι χυδαιότερο. Χάνουμε την πραγματική του αξία, το σεξ είναι μια πράξη επικοινωνίας και η υψηλότερη και συνολικότερη έκφραση της ανθρώπινης υπόστασης. Όταν επικοινωνούμε μέσω αυτών των μηνυμάτων και κάποιος μας κάνει να "φτιαχτούμε" με αυτά που γράφει, δεν κάνουμε τίποτε διαφορετικό. Απλά το σεξ είναι η υλική έκφραση της ίδιας λειτουργίας, που πολλές φορές εδώ γίνεται πνευματικά: Επικοινωνία σε βαθύτερο επίπεδο.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:16, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Επίσης θέλω να πω ότι κάποιος έγραψε πως η κοινωνική ηθική στηρίζεται στα μπορδέλλα και δεν μπορεί να σταθεί χωρίς αυτά. Με την άποψη που εκθέτουν εδώ κάποιες γυναίκες, στρέφουν τους άντρες προς τις πόρνες, με όλες τις συνέπειες που μπορεί να έχει αυτό για την υγεία των ίδιων αλλά και των συζύγων τους.
true... αλλα ειμαι παλιοεγωιστρια..τα ειπαμε αυτα....

το σεξ είναι μια πράξη επικοινωνίας και η υψηλότερη και συνολικότερη έκφραση της ανθρώπινης υπόστασης. Όταν επικοινωνούμε μέσω αυτών των μηνυμάτων και κάποιος μας κάνει να "φτιαχτούμε" με αυτά που γράφει, δεν κάνουμε τίποτε διαφορετικό. Απλά το σεξ είναι η υλική έκφραση της ίδιας λειτουργίας, που πολλές φορές εδώ γίνεται πνευματικά: Επικοινωνία σε βαθύτερο επίπεδο.
Προτιμώ να χρησιμοποιήσω την μια έκφραση της ίδιας λειτουργίας (πνευματική επικοινωνία) για να επικοινωνήσω με όσους περισσότερους γίνεται, και με αυτό τον τρόπο να ξεθυμάνω για την οικιοθελώς αυτό καταπάτηση του δικαιώματος μου να πάω και με άλλους, ενώ την δεύτερη έκφραση(την σεξουαλική επικοινωνία) προτιμώ να την χρησιμοποιήσω με έναν και μοναδικό. Η λέξη κλειδί είναι «επιλογή».

Όχι τίποτα…ζούμε δύσκολοι καιροί και δεν θα ήθελα να έχω παραπάνω παιδιά(του) να μεγαλώσω…αρκετές ανασφάλειες έχουμε σε αυτή την ζωή. δεν θα προσθέτουμε και άλλα…

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:50, 09-06-07:

μεταφέρθηκαν κάποια πόστ από εδώ

συνεχίστε άφοβα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:57, 09-06-07:

Εγώ πάντως δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τον εαυτό μου, αποκλειστικά δεμένο με συμβόλαιο-σύμβαση αορίστου χρόνου με μια και μόνο γυναίκα.
Οπως και να το κάνεις, βαριέσαι βρε αδερφέ, θέλεις κάτι άλλο.
Εδώ βαριέσαι να πας με κάποια αν έχεις πάει ήδη μερικές φορές, πόσο μάλλον αν πηγαίνεις συνέχεια.
Ασε που όλη η φάση είναι η προσπάθεια να τη ρίξεις, το καμάκι.
Το δεδομένο δεν έχει ενδιαφέρον.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:08, 09-06-07:

Θεωρώ ότι κακώς αυτό το τμήμα αποκόπηκε και μπήκε σε αυτό το θέμα, θα ταίριαζε καλύτερα με τη συζήτηση περί συμβιβασμού στη σχέση, με την έννοια ότι και πάλι θα είμαστε εντός θέματος. Η απαίτηση για απόλυτη μονογαμία και η υποχρεωτική συμμόρφωση με αυτήν είναι ο μέγιστος συμβιβασμός σε μια σχέση. Οι άνθρωποι είναι τόσο προσκολλημένοι στις απόψεις που τους εμφυτεύτηκαν, τόσο εθισμένοι στην ψεύτικη ασφάλεια που αυτές οι ετοιματζίδικες απόψεις τους παρέχουν, αφού διατείνονται ότι βρήκαν τη μία και μόνη απάντηση σε όλα τους τα ερωτήματα, που τελικά γίνονται αυτοκαταστροφικοί. Ξέρετε πόσες οικογένειες θα ήταν σήμερα ενωμένες, πόσα παιδιά θα ήταν λιγότερο μόνα και δυστυχισμένα, πόσες γυναίκες δεν θα έπαιρναν ηρεμιστικά σε καθημερινή βάση, πόσοι άντρες δεν θα γυρνούσαν σαν τα ρεμάλια, αν απλά όλοι παραδεχόμασταν το προφανές; Λες όταν κάνω σεξ με τη γυναίκα μου και λέω μέσα μου "άντε να τελειώνουμε" το κάνω επίτηδες; Ότι τη μισώ και θέλω να τη μειώσω; Ότι δεν τη σέβομαι; Αυτό το "άντε να τελειώνουμε" βγαίνει από την ψυχή μου. Το σεξ είναι μια αυτόνομη διαδικασία που έχει τους δικούς της κανόνες. Η ανθρώπινη λίμπιντο είναι το πιο ανυπότακτο και αναρχικό τμήμα της προσωπικότητάς μας, γιατί απλά δεν παίρνει από λόγια. Θέλει έργα. Όσο και να παραμυθιάζω τον εαυτό μου ότι έτσι πρέπει, και πρέπει, και πρέπει... αργά ή γρήγορα απλά δεν θα μπορώ να συνεχίσω. Γιατί πρέπει ν' αφήσω την οικογένειά μου, με την οποία τα πηγαίνω θαυμάσια, να εγκαταλείψω το παιδί μου, να καταστρέψω ό,τι έχω χτίσει μέχρι σήμερα, απλά και μόνο γιατί η κοινωνία μου αρνείται το φυσικό μου δικαίωμα, να ικανοποιήσω δηλαδή μια έμφυτη φυσική μου ανάγκη; Εάν ζήσω μέχρι το μέσο όρο ηλικίας, θα πρέπει να ζω σεξουαλικά κορεσμένος για περίπου άλλα τόσα χρόνια απ' όσα έχω ζήσει. Ποιος έχει το δικαίωμα να μου το επιβάλει αυτό;

Για πολλά χρόνια δεν κοίταξα καν άλλη γυναίκα. Δεν πίεζα τον εαυτό μου, έτσι μου έβγαινε φυσικά. Έχω μια θαυμάσια γυναίκα, την οποία εγώ συνειδητά διάλεξα και δεν θα μπορούσα να κάνω καλύτερη επιλογή. Την αγαπώ και συμβιώνω θαυμάσια μαζί της. Όποιος και να με ρωτήσει δεν έχω να πω μια κακή κουβέντα γι' αυτήν. Έχω μια κόρη που λατρεύω, όπως δεν αγάπησα ποτέ κανέναν.
Κι όμως, έρχεται μια μέρα που ξυπνάς, πας να πιεις τον αγαπημένο σου καφέ, που πίνεις τόσα χρόνια καθημερινά, να φας το αγαπημένο σου πρωινό και το ρημάδι ξαφνικά δεν πάει κάτω. Κάποια μέρα έπιασα τον εαυτό μου να μετράει τα λεφτά του για να πάει στις π****νες. Ποτέ μου δεν έχω νιώσει χειρότερα, ούτε έχω ντραπεί τόσο πολύ για τον εαυτό μου. Γιατί πρέπει να συμβιβαστώ με την ανθρώπινη κατάντια; Τεσπά....Αποφάσισα να το κάνω μόνο στο απόλυτο σκοτάδι, γιατί μόνο έτσι πια μπορούσα να λειτουργήσω. Υπέροχα, ο έρωτας είναι το φως της ζωής...

Επειδή έχω μιλήσει για τη σύγχρονη εποχή και τις διαφορετικές συνθήκες που επικρατούν σε σχέση με το παρελθόν, θα αναφέρω κάτι που το έχω διαβάσει από κάποιον Ευρωπαίο κοινωνιολόγο, αλλά το έχω διαπιστώσει και ιδίοις όμμασιν. Στην παλιότερη λέει εποχή, ο μέσος άνθρωπος δεν αντιμετώπιζε μεγάλους πειρασμούς κατά τη διάρκεια της ζωής του, αφού στο περιορισμένο περιβάλλον που ζούσε, σπάνια έβλεπε μια γυναίκα ιδιαίτερα ομορφότερη από τη δική του (ισχύουν και αντιστρόφως για το άλλο φύλλο αυτά, αλλά θα τα παρουσιάσω από την αντρική πλευρά, χάριν συντομίας). Επίσης οι γυναίκες ήταν καλυμμένες και δεν προκαλούσαν τη λίμπιντο του άντρα. Το να ερεθίζεται ο άντρας όταν βλέπει ακάλυπτα τα κάλη μιας γυναίκας είναι, όχι μόνο εντελώς φυσικό αλλά και απαραίτητο για τη λειτουργία του ως αρσενικού. Ακόμη, το σεξ δεν διαφημιζόταν μέσα σε κάθε γιαούρτι, σοκολάτα, παγωτό, αυτοκίνητο, παστίλιες για το λαιμό καιγωδενξερωτί. Μέσα σε αυτά τα πλαίσια, ήταν τουλάχιστον εφικτό, αν όχι εύκολο να παραμείνει κανείς πιστός στη γυναίκα του και μονογαμικός. Τουλάχιστον όσοι επέλεγαν να ζήσουν με κάποια συναισθηματική σταθερότητα, αφού πάντα υπάρχουν και οι άντρες, όπως ο Καπετάνιος, που δεν έχουν τη διάθεση να δεσμευτούν. Αν όμως όλοι οι άντρες επέλεγαν (ίσως με το δίκιο τους) αυτήν τη στάση, δεν θα αναπαραγόμασταν, όχι τόσο σαν είδος, όσο σαν κοινωνία. Σήμερα, με όλα αυτά που περιέγραψα να αποτελούν τον "κοινωνικό ιστό" μιας κοινωνίας που στηρίζεται στην κατανάλωση, είναι αδύνατον ακόμη και στον πιο καλόπιστο να ελέγξει το ένστικτό του, που συνεχώς βομβαρδίζεται από χιλιάδες μηνύματα σεξουαλικού περιεχομένου.
Για παράδειγμα, πρόσφατα με τη γυναίκα μου κοιτούσαμε τις διαφημίσεις στην τηλεόραση. Η πρώτη λοιπόν μας έδειχνε (με τον γνωστό μικροαστικό και κακοβαλμένο γλυκανάλατο τρόπο που παρουσιάζεται η οικογενειακή ευτυχία πάντα στα ΜΜΕ) πόσο ωραίο πράγμα είναι να έχεις οικογένεια, να αγκαλιάζεις το παιδί σου κλπ. Η αμέσως επόμενη διαφήμιση μας έδειχνε πόσο ωραία είναι να κάνεις καμάκι με τους φίλους σου και να χαβαλεδιάζεις ελεύθερος. Η τρίτη παρουσίαζε μια που έτρωγε ένα δενξερωγωτί γιαούρτι με τρόπο λες κι έκανε τσ*****κι, η τέταρτη μια κορμάρα που έπαιρνε ολόγυμνη το λουτρό της εν μέσω αιθερίων αρωμάτων, η πέμπτη ξανά τι ωραία να είσαι οικογένεια και να μιλάς με τα οικογενειακά πακέτα της Π***άναφον, αφού προφανώς δεν μπορείς πια να μιλήσεις από κοντά, κ.ο.κ. Αφού το παρατηρήσαμε λίγο όλο αυτό το συνονθύλευμα, είπε η καλή μου γυναίκα: "Γι' αυτό τά' χει παίξει όλος ο κόσμος, άντε να βάλεις μέσα σου σε τάξη όλα αυτά τα αντιφατικά μηνύματα". Το ίδιο σκεφτόμουν να πω κι εγώ (Ξέρετε τι θα πει ότι τα τελευταία 10 χρόνια λέει ο ένας αυτό που σκέφτεται και θέλει μόλις να πει ο άλλος; Ωραία θα πει κανείς. Θαυμάσια θα πω κι εγώ, όμως βγες ρε π**στη μου έξω από το κεφάλι μου, δύσκολα μπορεί πια να πει ο ένας στον άλλον κάτι το πρωτότυπο. Λες εκείνη να μη νιώθει τα ίδια κατά βάθος;)

Θα συμφωνήσω με τη Ρουμάνα ότι όλα είναι θέμα επιλογής. Από τις αρχές όμως του 20ου αιώνα, που έχει περάσει πια σας θυμίζω, ο Αϊνστάιν έχει αποδείξει ότι στην παρούσα γωνιά του απέραντου Σύμπαντος όλα είναι σχετικά, ο χρόνος, η ύλη, η ενέργεια. Δεν υπάρχει απόλυτο μέγεθος σε αυτό το Σύμπαν (εκτός από τις απαιτήσεις των γυναικών, ίσως). Όλα έχουν τα όριά τους και όλα, τα καλά και τα κακά, ισχύουν ή όχι ανάλογα με τις μικροσυνθήκες και τις μικροκαταστάσεις μέσα στις οποίες συμβαίνουν. Όποιος νομίζει ότι βρήκε την απόλυτη αλήθεια που απαντά σε όλα του τα ερωτήματα, απλά ζει σε άλλο σύμπαν, ή αλλιώς στην κοσμάρα του. (Δεν εννοώ κανέναν προσωπικά, γενικά μιλάω εδώ).

Ο εγωισμός οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην αυτοκαταστροφή. Όποιος καθοδηγείται από αυτό το κατώτερο και θρασύδειλο συναίσθημα, θα ξυπνήσει μια μέρα, μετά από πολλά ίσως χρόνια, και θα δει ότι ήταν μακριά νυχτωμένος, από την πραγματική του ζωή.

Υπάρχει σεξ πέρα από το σεξ, υπάρχει αίσθηση πέρα από την αίσθηση, οργασμός πέρα από τον οργασμό, υπάρχουν βάθη του κορμιού και της ψυχής που όποιος φτάνει εκεί μπορεί να νιώσει για μια στιγμή ή και για πάντα αθάνατος. Για να φτάσει κανείς ως εκεί πρέπει να κάνει τον Έρωτα θεό του. Ο Έρωτας είναι πολύ γενναιόδωρος αφέντης, όμως απαιτεί ένα πράγμα από τους πιστούς του, για να τους δώσει το οτιδήποτε: Να πας με κάποιον μόνο επειδή τον γουστάρεις, επειδή μιλάει στα βαθύτερα στρώματα της υπόστασής σου και αυτό να το κάνεις χωρίς να ζητήσεις απολύτως τίποτε, πέραν από το μέγα θαύμα του έρωτα που θα σου χαριστεί. Ο Έρωτας τιμωρεί σκληρά αυτούς που πιστεύουν ότι πρέπει να παρέχουν το σεξ ως αντάλλαγμα για ο,τιδήποτε!!

Επίσης έχω να πω ότι από μια σχέση μαζί μου, μια γυναίκα μπορεί να έχει να κερδίσει περισσότερα απ' όσα θα της προσφέρει ένας ολόκληρος γάμος, ή να το πω ακόμη καλύτερα, ίσως να της προσφέρει αυτό που θα την κάνει να διαλέξει σωστά το ποιον θα παντρευτεί. Καμμία γυναίκα δεν καταστράφηκε επειδή δεν μπορούσε να με έχει μόνο για την πάρτη της, έστω κι αν στεναχωρήθηκε όταν με είδε να φεύγω. Στο τέλος μένουν τα θετικά, εφόσον αυτά ήταν που ήθελα ν' αφήσω πίσω μου. Καρατσεκαρισμένο ιστορικά!!

Αγαπητή μου Ρουμάνα, νιώθω ότι όταν μιλάμε περί σεξ, δεν αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 09-06-07 στις 14:12.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:00, 09-06-07:

Στο τέλος ρε Χάος θα με κάνεις να τον στέλνω εγώ η ίδια να βρει καμία, έτσι επειδή τον αγαπώ και δεν θέλω να υποφέρει…

Δεν ξέρω αν είναι γραμμένο στο ΔΝΑ μας να θέλουμε περισσότερους συντρόφους ή είναι ζήτημα προσωπικής η συλλογικής επιλογής, αλλά εγώ προσωπικά δεν λειτουργώ αν δεν αγαπώ. Βρε δεν πα να είναι και το κορμί του γιου ενός Ωνάση(κορμαρα που εχει και πολλα λεφτα δηλαδη..απόλυτο αφροδισιακό)... πώς το είπες καπου?... «δεν μου κάνει κούκου».
Τώρα... αν όντως οι άντρες λειτουργούν διαφορετικά, λυπάμαι… και χαίρομαι για άλλη μια φορά που έτυχε να γεννηθώ γυναίκα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:15, 09-06-07:

Χάος... παρόλα τα όσα όμορφα και καλά που γράφεις για τη γυναίκα σου και πόσο την αγαπάς... εγώ ειλικρινά δε θα ήθελα να είμαι γυναίκα σου.

Θεωρώ ότι όταν αγαπάς κάποιον και είσαι ευτυχισμένος μαζί του, αν θες πραγματικά, βρίσκεις τρόπους να ανανεώνεις την ερωτική σου ζωή μαζί του και έτσι να μην υπάρχει κορεσμός.
Μπορεί πάλι αυτό να είναι μια ροζ σκέψη πλασμένη πλάι στο πριγκιπόπουλο.

Αλλά αν ισχύουν όλα αυτά που λες για όλους τους άντρες, τότε όλοι οι άντρες που είναι παντρεμένοι μια δεκαετία και που οι αρχές τους δεν τους επιτρέπουν το κέρατο ή δεν έχουν την ικανότητα να δικαιολογήσουν στη συνείδηση τους το κέρατο όπως εσύ, είναι απόλυτα δυστυχισμένοι.
Αν δέχονται να είναι τόσο δυστυχής όλοι αυτοί οι άντρες ... τότε τι να πω...
Μιλάμε για την καταστροφή των ανθρώπων.. οι μισοί απόλυτα δυστυχισμένοι και οι άλλοι μισοί ψεύτες για να δικαιολογήσουν αυτό που η κοινωνία μας δεν αποδέχεται (την μη μονογαμία)

Προσωπικά πιστεύω ότι επειδή είσαι ένας πολύ έξυπνος και μορφωμένος άντρας, ότι έχεις καταφέρει να έχεις τη συνείδηση σου καθαρή για το κέρατο με έναν απίστευτο τρόπο.
Εντελώς εγκυκλοπαιδικά και από προσωπική περιέργεια, θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να συζητήσω και με τη γυναίκα σου και να δω πως το σκέφτεται αυτή το ίδιο θέμα (μιας που σκέφτεστε ίδια) και αν και αυτή πιστεύει ότι ο άνθρωπος είναι μη μονογαμικό ον, κι αν και αυτή με μια καλή ευκαιρία δεν θα διέλυε μεν το σπίτι της αλλά θα έκανε σεξ με κάποιον άλλο (όπως αντιλαμβάνομαι ότι θα έκανες με άνεση εσύ, αν δεν το κάνεις ήδη)
Ελπίζω ότι δε μπαίνω σε πολύ προσωπικά σου χωράφια, κι αν το κάνω ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη ειλικρινά.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:00, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή

Θεωρώ ότι όταν αγαπάς κάποιον και είσαι ευτυχισμένος μαζί του, αν θες πραγματικά, βρίσκεις τρόπους να ανανεώνεις την ερωτική σου ζωή μαζί του και έτσι να μην υπάρχει κορεσμός.
Μπορεί πάλι αυτό να είναι μια ροζ σκέψη πλασμένη πλάι στο πριγκιπόπουλο.
Κάτσε ρε ΚουΕ γιατί εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω....
Πως γίνεται δηλαδή;
Θα το κάνεις και έτσι, θα το κάνεις και αλλιώς, στο χαλί, στο τραπέζι, πάνω στο ψυγείο, μέσα στο ψυγείο, πάνω στο πατάρι, .....ε κάποια στιγμή θα εξαντλήσεις όλες τις δυνατές εφαρμογές.
Θέλεις και κάτι διαφορετικό πως να το κάνουμε...
Και όπως είπα και πιο πριν, δεν είναι μόνο η ερωτική πράξη αυτή καθ' αυτή που σε τραβάει, αλλά είναι περισσότερο το φλερτ, το παιχνίδι που κάνεις με μια γυναίκα μέχρι να μπει το γκολ, το οποίο δεν είναι καθόλου δεδομένο, σε αντίθεση με τη γυναίκα-σχέση σου.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 20:23, 09-06-07:

Διαβασα στα γρηγορα ολα τα ποστ απο τοτε που ειχα ποσταρει. Αν και δε θυμαμαι καν αν ειχα ποσταρει.

Το μονο που μου εμεινε απο ολα τα κειμενα ηταν : "σεξ" "γυναικες" "πολλες"

Damn i'm improving !

Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 20:39, 09-06-07:

Καλά, εγώ δέχομαι πως πολλοί είναι πολυγαμικοί, όμως γιατί οι 2 φανατικοί του θέματος δεν αναγνωρίζουν το δικαίωμα σε κάποιους μας να είμαστε μονογαμικοί και χαρούμενοι με αυτό?

Αποφασίσατε δηλαδή πως περιορίζουμε τον εαυτό μας και είμαστε δυστυχισμένοι μέσα μας και πρέπει να το δεχτούμε?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:53, 09-06-07:

Aντι να χαιρονται που υπαρχουν και μονογαμικοι και μενει περισσοτερος κοσμος single γι'αυτους....τς...τς...τς.....αχαριστία παιδι μου σου λεω !

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απιστία ή όχι; - Από FrontPage
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-04-17 στις 15:19.
    • Απιστία - Από Pure_Seduction
      Το θέμα έχει λάβει 70 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-16 στις 22:42.
    • Τι ορίζετε ως...απιστία; - Από frosw_
      Το θέμα έχει λάβει 76 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-09-11 στις 01:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους