Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη a priori;

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:02, 10-06-07:

Σε άλλα κοινωνικά σχήματα ας μην ξεχνάμε πως η πολυγαμία επιτρέπεται και το οικογενειακό μοντέλο είναι διαφορετικό...

Νομίζω άκουγα σε μια εκπομπή στην τηλεόραση για μια χώρα στην οποία ο άντρας το σκέφτεται πολύ πριν απατήσει την ή τις συζύγους του, γιατί η ανύπαντρη κοπέλα μπορεί μετά να τον εκβιάσει να την παντρευτεί κι εκείνη. Αυτό σημαίνει έξοδα (πρέπει να την αγοράσει απ' το μπαμπά της ο οποίος με τα χρήματα μπορεί να πάρει μια καινούργια γυναίκα για τον εαυτό του ), κάτι που δεν είναι πάντα ευπρόσδεκτο, κι έτσι οι περιπτώσεις μοιχείας είναι ελάχιστες.

Η ασφάλεια της μονογαμίας είναι μια πλάνη (το ξέρω από πρώτο χέρι) αλλά είναι και η μόνη που ξέρουμε πως να χειριστούμε (ή έστω έτσι νομίζουμε). Η αγάπη όπως την μάθαμε από τα παραμύθια είχε κακές μητριές - τι άδικο- αλλά ποτέ άπιστους συζύγους! Και είναι πάντα ρομαντικό να σε αφήνουν να πιστεύεις πως είσαι μοναδική...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:47, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Προσωπικά πιστεύω ότι επειδή είσαι ένας πολύ έξυπνος και μορφωμένος άντρας, ότι έχεις καταφέρει να έχεις τη συνείδηση σου καθαρή για το κέρατο με έναν απίστευτο τρόπο.
Πραγματικά όσα έγραψε ο Great Chaos ομολογώ ότι με downιασαν. Αν τα δεχθώ ως το συμπέρασμα ενός ~40άρη για τη ζωή, με τόσα χρόνια παραπάνω εμπειριών, τότε omg που λένε! Αλλά μάλλον έχει δίκιο η Κακή Επιρροή στο quoted text, ότι είναι ο τέλειος τρόπος για να έχεις τη συνείδηση σου καθαρή. Πάντως, με έβαλε σε σκέψεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 06:19, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Πάντως, με έβαλε σε σκέψεις...
Ο Χάος μας το κάνει συχνά αυτό γιατί μας παρουσιάζει πλευρές ενός θέματος που απορρίψαμε εξαρχης ως bad, αλλά ο τρόπος που τα παρουσιάζει, τα επιχειρήματα που φέρνει είναι λογικότατα...και λες...μπας και κάνω λάθος? ο Χάος μας έμαθε να αμφισβητούμε και να ψάχνουμε πέρα από αυτό μου μας έμαθαν μέχρι σήμερα ότι είναι σωστό. Βέβαια δεν είναι ανάγκη να συμφωνησούμε στα πάντα, το ζήτημα είναι να δούμε περισσότερες πτυχές ενός θέματος ...

(εγώ δεν σου ξαναμιλώ για σεξ-απιστια Χάος, παραλίγο να με πείσεις να τον στειλω για πορτοκαλια... μόλις ένιωθα το φρέσκο αεράκι της αλλαγής να κτύπα...τσακ, έκλεισα το παράθυρο)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 10-06-07 στις 06:32.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:27, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Κάτσε ρε ΚουΕ γιατί εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω....
Πως γίνεται δηλαδή;
Θα το κάνεις και έτσι, θα το κάνεις και αλλιώς, στο χαλί, στο τραπέζι, πάνω στο ψυγείο, μέσα στο ψυγείο, πάνω στο πατάρι, .....ε κάποια στιγμή θα εξαντλήσεις όλες τις δυνατές εφαρμογές.
Θέλεις και κάτι διαφορετικό πως να το κάνουμε...
Και όπως είπα και πιο πριν, δεν είναι μόνο η ερωτική πράξη αυτή καθ' αυτή που σε τραβάει, αλλά είναι περισσότερο το φλερτ, το παιχνίδι που κάνεις με μια γυναίκα μέχρι να μπει το γκολ, το οποίο δεν είναι καθόλου δεδομένο, σε αντίθεση με τη γυναίκα-σχέση σου.
τι να σου πω βρε πειρατή μου....
όπως είπα και στο ποστ μου, αυτό το θεωρώ.... και επίσης συμπλήρωσα ότι ίσως είναι μια ροζ σκέψη βαλμένη δίπλα σε πριγκιπόπουλο

αν προσπαθήσω να το αναλύσω λίγο περισσότερο... θα πω ότι, κι εγώ έχω υπάρξει σε πολύχρονη σχέση άνω της δεκαετίας και το σεξ ήταν οκ....
Μπορεί να μην είχε το τρακ που είχε τις πρώτες φορές αλλά με το πέρασμα του χρόνου έχει άλλα πράγματα....
Μπορεί να το έχεις ήδη κάνει σε όλα τα δωμάτια όπως λες, αλλά πλέον είναι με αγάπη... με πολύ αγάπη...
Κι ίσως τότε να μην είναι σεξ με την έννοια που το λέει το χάος αλλά so what? είναι έρωτας... είναι κάνω έρωτα στον άντρα μου ή στη γυναίκα μου
και ΑΝ γουστάρω, μπορώ ρε παιδιά να του κάνω και σεξ
(εκτός αν είσαι απ τα άτομα που λένε, με τη γυναίκα μου/ άντρα μου, δεν μπορώ να κάνω σεξ γιατί είναι η μάνα/πατέρας των παιδιών μου και πρέπει να κάνουμε μόνο ιεραποστολικό )

όσο για το φλερτ... τι να σου πω... και πάλι κι αυτό δε μπορώ να το καταλάβω
ίσως είναι guys thing.... να μην μπορείτε να φλερτάρετε τη γυναίκα σας? γιατί??? τι παραπάνω έχει μια ξένη απ τον άνθρωπο σας?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:12, 10-06-07:

ίσως είναι guys thing.... να μην μπορείτε να φλερτάρετε τη γυναίκα σας? γιατί??? τι παραπάνω έχει μια ξένη απ τον άνθρωπο σας?
Ναι ρε 'σεις!!! Γιατι σταματάτε να φλερτάρετε τις γυναίκες σας?!!! Εκείνες το έχουν εξ ίσου ανάγκη με τις νέες γνωριμίες σας. Ίσως και παραπάνω...

Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ghelly
H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 11:35, 10-06-07:

Το κακό είναι να θεωρηθεί ο/η σύντροφος δεδομένος. Εκεί μπορεί κάλλιστα να χαθεί η μπάλα. Όσο για το αν χρειάζεται το φλερτ κατά τη διάρκεια πια της σχέσης...ΣΑΦΩΣ και χρειάζεται. Ακόμα και με το πιο απλό βλέμμα, όταν δηλώνει επιθυμία, αναζωπυρώνεται η ένταση και το πάθος.

Παράθεση

avenger... (...)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avenger...
H ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H avenger... έγραψε στις 13:53, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Poniro Ksotikouli
Καλά, εγώ δέχομαι πως πολλοί είναι πολυγαμικοί, όμως γιατί οι 2 φανατικοί του θέματος δεν αναγνωρίζουν το δικαίωμα σε κάποιους μας να είμαστε μονογαμικοί και χαρούμενοι με αυτό?

Αποφασίσατε δηλαδή πως περιορίζουμε τον εαυτό μας και είμαστε δυστυχισμένοι μέσα μας και πρέπει να το δεχτούμε?
Συμφωνώ!!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:38, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ναι ρε 'σεις!!! Γιατι σταματάτε να φλερτάρετε τις γυναίκες σας?!!! Εκείνες το έχουν εξ ίσου ανάγκη με τις νέες γνωριμίες σας. Ίσως και παραπάνω...

Αυτό θέλω να το μάθω κι εγώ.. και άπαξ και χάσεις το φλερτ, συνήθως μετά από λίγο χάνεις και την μπάλα..

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:37, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Aντι να χαιρονται που υπαρχουν και μονογαμικοι και μενει περισσοτερος κοσμος single γι'αυτους....τς...τς...τς.....αχαριστία παιδι μου σου λεω !
Γιατί ρε συ Λόρι, τι σημασία έχει αν είναι μονογαμικοί ή singles;
Το ίδιο εργαλείο κουβαλάνε....

τι να σου πω βρε πειρατή μου....
όπως είπα και στο ποστ μου, αυτό το θεωρώ.... και επίσης συμπλήρωσα ότι ίσως είναι μια ροζ σκέψη βαλμένη δίπλα σε πριγκιπόπουλο

αν προσπαθήσω να το αναλύσω λίγο περισσότερο... θα πω ότι, κι εγώ έχω υπάρξει σε πολύχρονη σχέση άνω της δεκαετίας και το σεξ ήταν οκ....
Μπορεί να μην είχε το τρακ που είχε τις πρώτες φορές αλλά με το πέρασμα του χρόνου έχει άλλα πράγματα....
Μπορεί να το έχεις ήδη κάνει σε όλα τα δωμάτια όπως λες, αλλά πλέον είναι με αγάπη... με πολύ αγάπη...
Κι ίσως τότε να μην είναι σεξ με την έννοια που το λέει το χάος αλλά so what? είναι έρωτας... είναι κάνω έρωτα στον άντρα μου ή στη γυναίκα μου
και ΑΝ γουστάρω, μπορώ ρε παιδιά να του κάνω και σεξ
(εκτός αν είσαι απ τα άτομα που λένε, με τη γυναίκα μου/ άντρα μου, δεν μπορώ να κάνω σεξ γιατί είναι η μάνα/πατέρας των παιδιών μου και πρέπει να κάνουμε μόνο ιεραποστολικό )

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Αυτό θέλω να το μάθω κι εγώ.. και άπαξ και χάσεις το φλερτ, συνήθως μετά από λίγο χάνεις και την μπάλα..
Πρώτα απ' όλα, δεν θα μπορούσα ποτέ να συμβιβαστώ με Οκ σεξ. Θα μπορούσα να συμβιβαστώ ίσως με έναν οκ καφέ, με ένα οκ φαγητό, αλλά με ένα οκ σεξ, ΠΟΤΕ !!!
Το θέμα φλερτ της συζήγου ή της σχέσης εμένα προσωπικά μου είναι αδιανότητο.
Πρώτον είναι δεδομένο οτι θα πέσει. Κι αν δεν πέσει κάποια στιγμή, έτσι για αλλαγή, θα ξέρεις οτι είναι στημένο, και θα πέσει την επόμενη φορά. Αλλωστε και η ίδια εσένα θα σκεφτεί όταν θα θέλει σεξ.
Αλλά ακόμα κι αυτό δεν είναι ο βασικότερος λόγος που με απωθεί σαν ιδέα.
Ο βασικότερος λόγος είναι οτι, φλερτάρεις μια γυναίκα που ξέρεις από πριν οτι θα πέσει, αλλά ακόμα κι αν σου κάνει τα παιχνίδια της για να μην τη θεωρήσεις δεδομένη, πάλι το ίδιο φαγητό θα φας.
Προσωπικά δεν μπορώ να το συγκρίνω με το ενδιαφέρον που παρουσιάζει κάθε φορά η αντίδραση και η συμπεριφορά μιας διαφορετικής γυναίκας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:39, 10-06-07:

Πρώτα απ' όλα, δεν θα μπορούσα ποτέ να συμβιβαστώ με Οκ σεξ. Θα μπορούσα να συμβιβαστώ ίσως με έναν οκ καφέ, με ένα οκ φαγητό, αλλά με ένα οκ σεξ, ΠΟΤΕ !!!
όταν είπα ΟΚ εννοούσα ότι το σεξ ήταν μια χαρά και χωρίς πρόβλημα
σκέφτηκα ότι δεν χρειαζόταν εκτενής αναφορά για το πόσο σούπερ ήταν

όσο για τα υπόλοιπα που λες, τα θεωρώ σεβαστά και φυσικά δικαίωμα σου
ευχαριστώ ταυτόχρονα το θεό που δεν είναι όλοι οι άντρες σαν εσένα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:40, 10-06-07:

Απλά επειδή συνήθως το οκ, για μένα δηλώνει μετριότητα...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:52, 10-06-07:

Σεβαστη η άποψή σου περί φλερτ Καπετάνιο, αλλά επειδή δεν ανήκεις στον μ.ο. δεν είχα εσένα ακριβώς στο μυαλό μου όταν έκανα την ερώτηση

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:55, 10-06-07:

so what ?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:59, 10-06-07:

Δεν εχει παρακάτω. Απλά δεν είσαι στον μ.ο., δεν μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψιν την άποψή σου, αν και τη σέβομαι, τη στιγμή που δεν είχες ποτέ μακρόχρονη "κανονική" σχέση.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 21:01, 10-06-07:

Αχ παιδιά εγώ έχω καταλάβει ότι οι ανθρώπινες σχέσεις, πόσο μάλλον η σχέση ενός ζευγαριού, είναι πολύ δύσκολες. Το θέμα είναι να βρεις έναν άνθρωπο που αξίζει, να είναι ο άνθρωπός σου, και να είσαι διατεθειμένος να παλέψεις για να πάει καλά η σχέση σου. Αν είσαι εξ αρχής προκατειλημένος αρνητικά τότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:02, 10-06-07:

Τι έχει μια ξένη γυναίκα; Μα το ότι είναι ξένη. Κάποτε ρώτησαν τον ποιητή Κώστα Βάρναλη, "Ποια είναι η ομορφότερη γυναίκα;" Και τι απάντησε ο ποιητής, ως ρομαντική ψυχή; "Τ' αλλουνού!!!"

Το ότι δεν ξέρεις τι θα πει πριν το σκεφτεί.

Το ότι μυρίζει διαφορετικά.

Το ότι είναι νεότερη.

Το ότι δεν την έχεις ξαναδεί γυμνή.

Το ότι με τη γυναίκα σου συνεχίζεις να φλερτάρεις έτσι κι αλλιώς, ειδάλλως δεν στέκεται η σχέση.

Αγαπητή μου Κουέ, δυστυχώς για μένα, ξεκίνησα τη ζωή μου με τις δικές σου ιδέες. Ουδέποτε υπήρξα πολυγαμικός, αν και σε όλες ανεξαιρέτως τις σχέσεις μου πήγα και με κάποια άλλη. Μάλλον ολιγογαμικός μπορώ να χαρακτηριστώ. Παντρεύτηκα στα 21 μου, σήμερα στα 40 είμαι πλέον "Βετεράνος Χιλίων Ψυχικών Πολέμων", όπως λένε και οι Blue Oyster Cult. Όλα όσα λες ίσχυαν από μόνα τους μέσα μου, δεν χρειάστηκε επί πολλά χρόνια να πιέσω τον εαυτό μου. Όλα όσα λέω παραπάνω τα ένιωσα ξαφνικά και με τον πιο αδυσώπητο τρόπο. Πιστεύω ότι κανείς δεν πρέπει να μένει σε μια σχέση ή να κάνει το οτιδήποτε επειδή πρέπει, αλλά επειδή έτσι νιώθει κι αυτό τον κάνει ευτυχισμένο. Δεν έμαθα στη ζωή μου να υποκρίνομαι απέναντι στα πραγματικά μου συναισθήματα, ούτε μου αρέσει να λέω ψέμματα στον εαυτό μου.

Όσο για το κέρατο, αρνούμαι την ύπαρξη αυτού του όρου. Το ότι η μονογαμία είναι απόδειξη της αγάπης είναι παραμύθι του Μάτριξ. Το σωστό που μπορεί να πει κανείς είναι ότι συνήθως όταν αγαπάς κάποιον θέλεις μόνον αυτόν, όμως τούτο μπορεί και να μην ισχύει πάντα. Ιδιαίτερα για χρονικές διάρκειες που είναι αρκετές και για έναν Κοεμτζή να πληρώσει τις αμαρτίες του. Θα μου πείτε τώρα γιατί αναφέρεις τους ισοβίτες εγκληματίες;
Όταν παντρεύεσαι, αναλαμβάνεις ένα χρέος απέναντι στην κοινωνία, η οποία έχει θέσει και τα θέσφατα που εσείς αποδέχεστε, ή αν θέλεις έγραψε τα παραμύθια που μας μεγάλωσαν. Το ίδιο συμβαίνει και μ' έναν εγκληματία. Τη στιγμή που τον συλλαμβάνουν, αποκτά ένα χρέος απέναντι στην κοινωνία, δηλαδή αυτή τον τιμωρεί και τον αναμορφώνει προκειμένου να πληρώσει για τα εγκλήματά του, αλλά και να ξαναβγεί στην κοινωνία χωρίς τουλάχιστον να είναι επικίνδυνος (Αυτές είναι αρχές του δικαίου, δεν σημαίνει ότι τηρούνται πάντα, θα βγούμε οφτοπικοί). Αναρωτιέμαι λοιπόν, γιατί η κοινωνία δέχεται ότι ένας Πάσσαρης πληρώνει το χρέος του προς αυτήν σε 15 χρόνια ενώ εγώ δεν έχω εκπληρώσει το χρέος μου με 20; Θυμίζω ότι ο γάμος ονομαστικά είναι ισόβια, όσο δηλαδή και η ποινή του Κοεμτζή.

Όσο για τη γυναίκα μου, το έχω συζητήσει μαζί της, θεωρητικά όπως κάνουμε κι εδώ τώρα, και πραγματικά δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Η απάντηση ήταν "Έχεις δίκιο, κάνε ότι θέλεις όμως πρόσεξε να μην εξευτελίζεσαι". Φυσικά τα ίδια ισχύουν και από την αντίστροφη. Το μόνο που δεν μπορώ να της πω είναι ότι μερικές φορές σκέφτομαι "άντε να τελειώνουμε". Σκέψου ότι έχουμε "γράψει" πάνω από 2500 φορές μαζί. Σε άλλα ζευγάρια αυτό το νούμερο φτάνει για 50 χρόνια γάμου. Μάλλον το καταναλώσαμε το πράγμα. Ακριβώς όπως τα λέει ο Καπετάνιος.

Πράγματι τέλος, δεν είναι πολλές οι γυναίκες που μπορούν να σταθούν δίπλα μου. Γι' αυτό και δεν ανησυχεί και πολύ η γυναίκα μου. Ούτε για σεξ δεν πάω αν δεν μου τη δίνει μια γυναίκα, κι αυτή που με ξέρει σαν την παλάμη της, γνωρίζει ότι αυτό συμβαίνει σπάνια κι έχει κυρίως πνευματικό κι όχι μόνο σωματικό λόγο να συμβεί. Έτσι μου είπε, μη το κάνεις αν δεν αξίζει πραγματικά. Αν πράγματι αξίζει δεν έχω πρόβλημα, αν και προτιμώ να μην το μάθω. Αν θέλεις βασιλειά, πρέπει να είσαι βασίλισσα, αν θέλεις λύκο πρέπει να είσαι λύκαινα. Αν θέλεις το Μέγα Χάος...πρέπει να είσαι η Άβυσσος. Κάποτε την ερωτεύτηκα τρελλά αυτήν τη γυναίκα. Εγώ φταίω που δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό το συναίσθημα;Βρίσκομαι σε τραγικό αδιέξοδο...
Το κέρατο δεν το αναγνωρίζω ως όρο, γιατί πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα αυτοδιάθεσης και ότι δεν έχω κανένα δικαίωμα να του επιβάλλω εγώ ποιος θα καλύπτει τις ανάγκες του. Δεν μιλάω για συστηματικό ξενοπήδημα, γιατί τότε δεν υπάρχει σχέση της προκοπής, όπως και να το κάνουμε.

Αν κάποιοι συνομιλητές πιστεύουν ότι αυτά εκφράζουν μόνο τις προσωπικές μου ανάγκες, θα τους πω να κοιτάξουν τις στατιστικές για τα διαζύγια και για τις εξωσυζυγικές σχέσεις. Πάνω από το 80% των αντρών και το 70% των γυναικών ομολογούν (πόσοι το κάνουν και δεν το λένε...) ότι έχουν εξωσυζυγικές σχέσεις. Το ότι εσείς οι περισσότεροι δεν το έχετε δει οφείλεται στο ότι συνήθως οι παντρεμένες προτιμούν τους παντρεμένους, γιατί έχουν κοινά συμφέροντα (αφού και οι δύο το κάνουν για την ερωτική ποικιλία και δεν θέλουν να ρισκάρουν να χαλάσουν το σπίτι τους). Επίσης, όπως προανέφερα, το μεγαλύτερο ποσοστό πελατών των πορνών είναι παντρεμένοι, οπότε αν δεν ασκείτε εσείς το αρχαιότερο των επαγγελμάτων (που είναι κοινωνικό λειτούργημα λένε, τώρα καταλαβαίνω σιγά σιγά γιατί) μάλλον βλέπετε τους παντρεμένους που γνωρίζετε ως αθώες περιστερές, αφού στην υποκριτική μας κοινωνία μόνο το Μέγα Χάος τολμά να συζητήσει ανοικτά αυτό που πολλοί άλλοι σκέφτονται και κάνουν. Όσο για τα διαζύγια; Στις μέρες μας έχουν φτάσει πια γύρω στο 65%!!!

@ Ρουμάνα: Το μόνο που ζήτησα είναι ανοχή και όχι ηθικολογία. Τώρα συμφωνώ μαζί σου! Υπερασπίζομαι αυτό που θεωρώ σωστό και δεν μου αρέσει να με κοιτάν ως αμαρτωλό, όταν εγώ έχω καθαρή την ψυχή μου. Ό,τι έχω κάνει το έχω κάνει μόνο επειδή ένιωθα μια αληθινή και πιεστική ανάγκη. Μάλιστα σε χαμηλές δόσεις βοηθά στην αναβίωση της σχέσης... Κατά τ' άλλα, ναι προβληματιστείτε και μην ακολουθείτε τη θέση μου, αν δεν νιώσετε κι εσείς το ίδιο. Αν όμως το νιώσετε, θα θυμηθείτε τον φίλο σας το Χάος και αυτό θα σας βοηθήσει ν' απαλλαγείτε ευκολότερα από τις τύψεις. (Ρε συ δεν είμαι εγώ ο αμαρτωλός και το κοπρόσκυλο αυτής της κοινωνίας, και το Χάος κάποτε μας τά' λεγε)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 10-06-07 στις 21:12.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:06, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Δεν εχει παρακάτω. Απλά δεν είσαι στον μ.ο., δεν μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψιν την άποψή σου, αν και τη σέβομαι, τη στιγμή που δεν είχες ποτέ μακρόχρονη "κανονική" σχέση.

Εδώ δεν είμαστε για να λαμβάνουμε σοβαρά τις απόψεις του οποιουδήποτε, πολύ περισσότερο να τις υιοθετούμε, παρά μόνο να τις καταθέτουμε, και σύμφωνα με αυτή τη λογική, κάθε άποψη είναι σεβαστή με όση σοβαρότητα της αρμόζει.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 21:45, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Πιστεύω ότι κανείς δεν πρέπει να μένει σε μια σχέση ή να κάνει το οτιδήποτε επειδή πρέπει, αλλά επειδή έτσι νιώθει κι αυτό τον κάνει ευτυχισμένο.
Και τι γίνεται στις περιπτώσεις που νιώθεις το "πρέπει";

Έτσι όπως ανακαλύπτω το θέμα, νομίζω ότι αρχικά διατυπώθηκε με τη λέξη "a priori". Ζούμε στην μετα-ηθική της ανεκτικότητας, κάθε πολυπλοκότητα θεωρείται υπαρκτή και τίποτα δεν προκαθορίζεται "a priori".

Κάποτε ρώτησαν τον Πανούση κάτι σχετικό. Αφού αυτοχαρίστικε μονογαμικός, είπε: "Είμαι μονογαμικός γιατί είμαι ανώμαλος ή είμαι ανώμαλος γιατί είμαι μονογαμικός;" Τα δεδομένα: Είναι μονογαμικός και ανώμαλος! Αν θελετε να μας χαρακτηρίσετε ανώμαλους για τη μονογαμία μας, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Είναι και αυτό μια επιλογή, ένας τρόπος ζωής. Και πηγάζει από την "ανωμαλία" του ότι ναι μεν ότι αρχίζει τελειώνει (βασικός νόμος της διαλεκτικής) αλλά για μας.....τελειώνει με το τέλος του κόσμου!

Αυτό που έχω ως άνδρας - και δεν θέλω να το χάσω - είναι το φυσικό ένστικτο του "βλέπε άφοβα ψυχή μου" Θα προσέξω μια όμορφη γυναίκα, θα μου έβγαινε φυσικά να την αγκαλιάσω ίσως.....αλλά το "νιωθωπρέπει" μου θα με οδηγούσε στο κρεβάτι με τον άνθρωπό μου.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:00, 10-06-07:

Μήπως οι απόψεις του Χάους έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι δεσμεύτηκε απ τα 21 του?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:07, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Αν θελετε να μας χαρακτηρίσετε ανώμαλους για τη μονογαμία μας, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Εγώ από την συγκεκριμένη φράση κρατάω αποστάσεις.
Το οτι ο τρόπος ζωής που επιλέγεις φίλε μου εσύ και πολλοί άλλοι, δεν με αντιπροσωπεύει, δεν με καθοδηγεί να σε χαρακτηρίσω, ούτε καν να σε κρίνω.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 22:27, 10-06-07:

Εγώ από την συγκεκριμένη φράση κρατάω αποστάσεις.
Το οτι ο τρόπος ζωής που επιλέγεις φίλε μου εσύ και πολλοί άλλοι, δεν με αντιπροσωπεύει, δεν με καθοδηγεί να σε χαρακτηρίσω, ούτε καν να σε κρίνω.
Δεν το εννοώ με την επιθετική του έναντι της διαφορετικότητας. Εξυπακούεται ότι ούτε εγώ πρόκειται να ακούσω τον κριτή μου σε θέματα επιλογών, ούτε θα κρίνω τον άλλο. Δίνω τη δική μου ερμηνεία στη μονογαμία. Αν είναι "ανώμαλο", "παραφύση" ή οτιδήποτε θέλει κάποιος καλώς να το χαρακτηρίσει είναι για μένα μόνο για στατιστικούς λόγους και όχι φυσικούς.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:34, 10-06-07:

Αν είναι έτσι, τότε να συμπληρώσω οτι διαφωνώ με την άποψη του καθ'όλα συμπαθή Τζιμάκου.
Δεν θεωρώ τη μονογαμία ανωμαλία.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:48, 10-06-07:

[...]Αν κάποιοι συνομιλητές πιστεύουν ότι αυτά εκφράζουν μόνο τις προσωπικές μου ανάγκες, θα τους πω να κοιτάξουν τις στατιστικές για τα διαζύγια και για τις εξωσυζυγικές σχέσεις. Πάνω από το 80% των αντρών και το 70% των γυναικών ομολογούν (πόσοι το κάνουν και δεν το λένε...) ότι έχουν εξωσυζυγικές σχέσεις.
[...]
Πιστεύεις μήπως, ότι το υπόλοιπο ποσοστό απλά ΔΕΝ ομολογεί ότι έχει εξωσυζυγικές σχέσεις; Ότι δηλαδή όλοι το κάνουν;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:49, 10-06-07:

Εγώ πάντως ξέρω μια κοπέλα που λέει: "Είμαι ανώμαλη! Πάω μόνο με άντρες" ...

Ο μπαμπάς μου έλεγε ο Γάμος θα 'πρεπε να είναι ένα 5ετές συμβόλαιο. Εάν στα 5 χρόνια είναι όλα καλά και υπάρχει ακόμα ζωντανή η φλόγα να καίει, τότε το ανανεώνεις για άλλα 5 χρόνια. Αν έχει σβήσει, παίρνει ο καθένας το δρόμο του... Τουλάχιστον αυτό θα βοηθούσε στο να μη θεωρείται τίποτα δεδομένο και το φλέρτ θα παρέμενε πάντα ζωντανό...

Πάντως υπάρχει κανένας ακόμη ανάμεσά μας, που να είχε τόσο μακροχρόνια σχέση όπως ο Great Chaos?

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 23:01, 10-06-07:

Ούτε για σεξ δεν πάω αν δεν μου τη δίνει μια γυναίκα, κι αυτή που με ξέρει σαν την παλάμη της, γνωρίζει ότι αυτό συμβαίνει σπάνια κι έχει κυρίως πνευματικό κι όχι μόνο σωματικό λόγο να συμβεί.
Τρεισχειρότερα δηλαδή...
Το οποίο σημαίνει ότι κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί και η στραβή και να παρατήσεις τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου, διότι βρήκες μία άλλη πνευματικά καλύτερη...
Εμένα πάντως μου δίνεις την εντύπωση του ότι επιδιώκεις να φλερτάρεις με οποιαδήποτε ενδιαφέρουσα κοπέλα βρεθεί στο δρόμο σου, αδιαφορώντας για τη γυναίκα σου....
Προσωπικά θα προτιμούσα να απατηθώ από κάποιον μόνο και μόνο γιατί βρήκε μία άλλη σωματικά και εξωτερικά πιο ελκυστική, παρά γιατί κάθισε και έψαξε και τον πνευματικό της κόσμο...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:22, 10-06-07:

Εγώ, εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι οι γυναίκες που επιλέγουν να περάσουν μια νύχτα με έναν παντρεμένο. Μου φαίνεται σαν χαμένος χρόνος.
Ειδικά, δεν καταλαβαίνω τις γυναίκες που πιστεύουν κιόλας πως μπορούν να χωρίσουν έναν παντρεμένο. Και άντε και χώρισε, ποιός σου εξασφαλίζει πως έπειτα θα μείνει μαζί σου για πάντα?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:02, 11-06-07:

Aν και γενικα συμφωνω με τον chaos, θεωρω οτι το θεμα της πολυγαμιας ειναι απλα τα μερη του αρχεγκεφαλου που διατηρουν ζωωδη ενστικτα.

Μπορει να φοραμε κουστουμακια και να οδηγουμε αυτοκινητα...αλλα δεν εχουμε εξελιχθει τοσο πολυ ακομα, ωστε να ειμαστε ακομα πιο εγκεφαλικοι στο θεμα.

Ετσι ο ανωτερος συναισθηματικος μας κοσμος συχνα συγκρουεται με τον κατωτερο ζωωδη.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 07:50, 11-06-07:

Η πιο πιθανή απάντηση που μπορεί να δώσουν οι άντρες είναι ότι: "η γυναίκα τους θα πέσει σίγουρα" οπότε δεν ανεβαίνει η αδρεναλίνη απ την αγωνία «θα σκοράρω απόψε, δεν θα σκοράρω» κάτι που είναι παρα πολύ απαραίτητο για τους κυνηγούς…
Η μόνη λύση για τις γυναίκες είναι να συνδυάζουν σωστά, ισορροπημένα το «δεδομένο» (θα σου κάτσω() γιατί είσαι ο άντρας μου, εραστής μου και το θέλω και εγώ φυσικά) με το «κυνήγι» ( δεν θα σου κάτσω() είτε γιατί κάνω την δύσκολη, είτε γιατί όντως δεν θέλω. )

…φλερτάρεις κάτι που δεν ξέρεις, κάτι που θες να γνωρίσεις καλύτερα. Τώρα αν μετά από 20 χρόνια ξέρεις και την τελευταία λεπτομέρεια για τον(την) σύντροφο σου, είναι λογικό να μην θέλεις να φλερτάρεις γιατί δεν θα έχεις κάτι να ανακαλύψεις.

Γιʼαυτό…ας κρατάμε και κανένα μυστικό για πάρτη μας, να έχουμε με τι να τον εκπλήσσουμε αργότερα…σε καλό θα μας βγει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 11-06-07 στις 08:35.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:58, 11-06-07:

Πάντως υπάρχει κανένας ακόμη ανάμεσά μας, που να είχε τόσο μακροχρόνια σχέση όπως ο Great Chaos?
όσο ο χάος όχι αλλά χτύπησα 11άρα χρόνια από τα 19 ως τα 30

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:08, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Η πιο πιθανή απάντηση που μπορεί να δώσουν οι άντρες είναι ότι: "η γυναίκα τους θα πέσει σίγουρα" οπότε δεν ανεβαίνει η αδρεναλίνη απ την αγωνία «θα σκοράρω απόψε, δεν θα σκοράρω» κάτι που είναι παρα πολύ απαραίτητο για τους κυνηγούς…
Η μόνη λύση για της γυναίκες είναι να συνδυάζουν σωστά, ισορροπημένα το «δεδομένο»: θα σου κάτσω() γιατί είσαι ο άντρας μου, εραστής μου και το θέλω και εγώ φυσικά, με το «κυνήγι»: δεν θα σου κάτσω() είτε γιατί κάνω την δύσκολη, είτε γιατί όντως δεν θέλω.

…φλερτάρεις κάτι που δεν ξέρεις, κάτι που θες να γνωρίσεις καλύτερα. Τώρα αν μετά από 20 χρόνια ξέρεις και την τελευταία λεπτομέρεια για τον σύντροφο σου, είναι λογικό να μην θέλεις να φλερτάρεις γιατί δεν θα έχεις κάτι να ανακαλύψεις.

Γιʼαυτό…ας κρατάμε και κανένα μυστικό για πάρτη μας, να έχουμε με τι να τον εκπλήσσουμε αργότερα…σε καλό θα μας βγει...
Nαι, για παράδειγμα αν κρατήσεις μυστικό οτι στο παστίτισιο βάζεις και λίγη κάπαρη, ε τότε πια θα σε φλερτάρει πιο έντονα ο από 20ετίας σύντροφος.
Δεν είναι αυτό Ρουμάνα μου. Το είπα και πιο πάνω. Η γυναίκα στη σχέση είναι δεδομένη και ακόμα κι αν πέσει, πάλι το ίδιο θα φάμε.
Το διαφορετικό είναι απρόβλεπτο και σίγουρα έχει άλλη αίσθηση.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:12, 11-06-07:

Nαι, για παράδειγμα αν κρατήσεις μυστικό οτι στο παστίτισιο βάζεις και λίγη κάπαρη, ε τότε πια θα σε φλερτάρει πιο έντονα ο από 20ετίας σύντροφος.
Δεν είναι αυτό Ρουμάνα μου. Το είπα και πιο πάνω. Η γυναίκα στη σχέση είναι δεδομένη και ακόμα κι αν πέσει, πάλι το ίδιο θα φάμε.
Το διαφορετικό είναι απρόβλεπτο και σίγουρα έχει άλλη αίσθηση.
Ποτέ δεν είναι αργά να μάθουμε εμείς οι γυναίκες πώς να είμαστε απρόβλεπτες…χωρίς να διαλύσουμε το γάμο…

(εύκολα βάζω πρωί πρωί ε?)

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:14, 11-06-07:

Ναι, αλλά ακόμα κι αν όλα πάνε τέλεια, το καλύτερο αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με αυτό που έχεις εδώ και 20 χρόνια.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:15, 11-06-07:

Ναι για μένα είναι στάνταρ κάποια πράγματα, δυστιχώς υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την απιστία στο αίμα τους άλλα δεν μπένουν όλοι στο ίδιο σακί, πιστέυω ότι πολλά μπορούν να κάνουν τον άνθρωπο άπιστο και καμία φορά φτέει και ο/η σύντροφος άπο κεί και πέρα άν ξεκινάει ο΄/η σύντροφος προκατηλημένος ότι θα το κάνει τότε θα το κάνει

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:24, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Δεν το εννοώ με την επιθετική του έναντι της διαφορετικότητας. Εξυπακούεται ότι ούτε εγώ πρόκειται να ακούσω τον κριτή μου σε θέματα επιλογών, ούτε θα κρίνω τον άλλο. Δίνω τη δική μου ερμηνεία στη μονογαμία. Αν είναι "ανώμαλο", "παραφύση" ή οτιδήποτε θέλει κάποιος καλώς να το χαρακτηρίσει είναι για μένα μόνο για στατιστικούς λόγους και όχι φυσικούς.
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι φίλε μου. Η διαφορά είναι ότι οι κοινωνικές συμβάσεις θεωρούν συμβατούς με την ηθική τους αυτούς που είναι σαν εσένα, ενώ καταδικάζουν αυτούς που είναι σαν εμένα. Γι' αυτό σχολιάζω, αλλιώς κάνω ό,τι θέλω και δεν με νοιάζει.

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Πιστεύεις μήπως, ότι το υπόλοιπο ποσοστό απλά ΔΕΝ ομολογεί ότι έχει εξωσυζυγικές σχέσεις; Ότι δηλαδή όλοι το κάνουν;
Αυτό είναι κοινός τόπος, απορώ γιατί ρωτάτε...Τόσα διαζύγια γιατί γίνονται;

Αρχική Δημοσίευση από violetta
Τρεισχειρότερα δηλαδή...
Το οποίο σημαίνει ότι κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί και η στραβή και να παρατήσεις τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου, διότι βρήκες μία άλλη πνευματικά καλύτερη...
Εμένα πάντως μου δίνεις την εντύπωση του ότι επιδιώκεις να φλερτάρεις με οποιαδήποτε ενδιαφέρουσα κοπέλα βρεθεί στο δρόμο σου, αδιαφορώντας για τη γυναίκα σου....
Το αναπόφευκτο δεν μπορεί κανείς να το αρνηθεί. Το περίεργο είναι ότι η Άβυσσος (σύζυγος του Μεγάλου Χάους) αυτό που γράφεις το θεωρεί πιο αποδεκτό από το τραλαλά ξενοπήδημα. Αναρωτιέμαι πάντως από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι φλερτάρω με οποιαδήποτε κι αδιαφορώ για την Άβυσσο.... Πέρασαν πολλά χρόνια που απέδειξα ότι δεν τό' χει η κούτρα μου να κατεβάζει ψείρες, για να έρχεται οποιαδήποτε να μου φορτώνει τέτοια πράγματα. Αν ήμουν πολυγαμικός από τη φύση μου θα έλεγα αυτό ακριβώς και δεν θα έγραφα τόσα. Αλλού είναι το πρόβλημα. Μου φαίνεται ότι η γυμνή αλήθεια που περιγράφω, κάποιες τις τρομάζει τόσο πολύ, που απλά την απωθούν. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να βγάλεις στραβό αυτόν που υπερασπίζεται την ιδέα που σε τρομάζει. Αλλά, πίσω έχει η αχλάδα την ουρά...

Aν και γενικα συμφωνω με τον chaos, θεωρω οτι το θεμα της πολυγαμιας ειναι απλα τα μερη του αρχεγκεφαλου που διατηρουν ζωωδη ενστικτα.

Μπορει να φοραμε κουστουμακια και να οδηγουμε αυτοκινητα...αλλα δεν εχουμε εξελιχθει τοσο πολυ ακομα, ωστε να ειμαστε ακομα πιο εγκεφαλικοι στο θεμα.

Ετσι ο ανωτερος συναισθηματικος μας κοσμος συχνα συγκρουεται με τον κατωτερο ζωωδη.
Πολύ σωστά φίλε Lory, θαυμάσια τοποθέτηση. Σου έχω ξαναπεί ότι εγώ προσωπικά αρνούμαι να εξελιχθώ προς αυτήν την κατεύθυνση. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ. Η υψηλή διανόηση ανήκει στο πάνω κεφάλι και εκεί πρέπει να παραμείνει. Το σεξ ανήκει ξεκάθαρα στο κάτω και δεν έχω σκοπό να σκέφτομαι υψηλά νοήματα με το κάτω και σεξ με το πάνω, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Χθες λοιπόν ανέφερα ότι δεν αναγνωρίζω τον όρο κέρατο, εννοώντας ότι κατά τη γνώμη μου το σεξ δεν προκαλεί τίποτε να φυτρώσει από το κεφάλι μας. Αργότερα το βράδυ το συζητούσα με την Άβυσσο και εκείνη μου είπε ότι έχω λάθος.
"Το σεξ δεν σου φοράει κανένα κέρατο, ούτε και είναι συνήθως η ουσία του προβλήματος. Το κέρατο σου το φοράει η έλλειψη σεβασμού και ο εξεφτελισμός, που υφίστασαι από το σύντροφό σου και από τους άλλους".

Συμφωνώ με αυτήν τη θέση και αναθεωρώ τη δική μου.

Όσες σπεύσετε να λυπηθείτε την καημένη την Abyss, να θυμάστε κάτι. "Ευτυχώς που δεν μιλάς πολύ", της έχω πει. "Εάν εμένα με κρεμούσανε, εσένα θα σε ρίχναν στην πυρά"...Υπάρχουν και χειρότεροι από εμένα, όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο. Υπήρξαν κάποιες που ήξεραν ότι είμαι παντρεμένος και θέλησαν να ρισκάρουν να διεκδικήσουν την τύχη τους. Μόλις γνώρισαν την Abyss, έκαναν πίσω έντρομες. Καταλάβατε;;;

Κάποια είπε πως δεν θα ήθελε να είναι γυναίκα μου. Παραδόξως και αντίθετα απ' ότι θα πιστεύετε, υπήρξαν πολλές που ήθελαν να με παντρευτούν και το πιο ωραίο είναι ότι με θέλαν και οι μαμάδες τους. Φαίνεται ότι είμαι πολύ καλός ορμονολόγος, ειδικός στην ορμονική ρύθμιση, λόγω και έργω . Επίσης από τα γραπτά, μόνο ένα μικρό μέρος αυτού που είμαι πραγματικά μπορεί να βγει, γι' αυτό μην προτρέχετε. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι του ξημερώνει με το Μέγα Χάος, ούτε αν σε αυτό το θέμα θα διαβάσετε τις ίδιες απόψεις και αύριο.

Και για να έχουμε το καλό ερώτημα....

Πιστεύετε ότι κάποιος που θέλει να πηδήξει καμιά γκόμενα, βάζει έτσι στη συζήτηση εύκολα και χωρίς να του ζητηθεί και τη γυναίκα του; Εκθειάζει τα προσόντα της; Αναφέρει πόσο επικίνδυνη είναι;

Είμαι τόσο κουτός άραγε που το κάνω αυτό;

Μήπως κάποιοι δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους;

Πιστεύετε ότι υπάρχουν αδιέξοδα για το Χάος;

Μήπως αύριο το Χάος θα ξεφουρνίσει ύμνους προς τη μονογαμία;

Ποιος θα μάθει να διαβάζει πίσω από τις λέξεις;;;;

Σκεφτήτε, σκεφτήτε, ξαναδιαβάστε αυτά που έγραψα, ίσως να καταλάβετε κάτι.

Μια χαοτική σχέση είναι πολύ πιο σταθερή απ' ότι νομίζετε. Η μονογαμία δεν είναι απαίτηση, όπως και το ξενοπήδημα δεν είναι το ζητούμενο.

Θάνατος στην αστική ηθική

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 20:32, 11-06-07:

Σου έχω ξαναπεί ότι εγώ προσωπικά αρνούμαι να εξελιχθώ προς αυτήν την κατεύθυνση. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ. Η υψηλή διανόηση ανήκει στο πάνω κεφάλι και εκεί πρέπει να παραμείνει. Το σεξ ανήκει ξεκάθαρα στο κάτω και δεν έχω σκοπό να σκέφτομαι υψηλά νοήματα με το κάτω και σεξ με το πάνω, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...
Μακαρι να μπορουσαμε ολοι να αρνουμαστε αυτη την εξελιξη

Καποτε μαλλον δε θα ειμαστε καν υλη, αλλά ενεργεια. Το σεξ εχει ημερομηνια ληξεως. Τρεχτε να προλαβετε !

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 20:56, 11-06-07:

Το σεξ εχει ημερομηνια ληξεως. Τρεχτε να προλαβετε !

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:03, 12-06-07:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σε μια διαφορετική άποψη βλέπεται την υπερβολή και το απραγματοποιήτο και όχι την ουσία, δηλαδή το αδερφέ τα πράγματα δεν είναι τόσο δεδομένα όσο τα θεωρείς. Μπορεί να είναι και αλλιώς....Thninking out of the box στην αγγλιστή.

Προσωπικά εγώ χαίρομαι πολύ που πόσταρε ο Great Chaos. όχι γιατί συμφωνώ ή όχι με τις θέσεις του (δεν φαίνεται ούτε ο ίδιος να τις εστερνίζεται) όσο γιατί έχει ένα πολύ καλό τρόπο να παρουσιάσει την καταπιεσμένη πραγματικότητα. Αλλά το ότι δεν είναι απόψεις του πιθανα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί και το διαφορετικό. Και αυτό κάνεις τις απόψεις του πραγματικά απόψεις του από επιλογή.

Προσωπικά θεωρώ την μονογαμία καθαρό υγειονομικό τρίκ του παρελθόντος(και ίσως και ελέγχου γεννήσεων) που υιοθετήθηκε σε μια εποχή που η ιατρική δεν υπήρχε και φυσικά επιβλήθηκε από ποιον άλλον, αλλά από τον συνήθη ύποπτο θρησκεία.

Στην σχέση μου με τις γυναίκες, επιλέγω να γνωστοποιήσω ότι μεγάλα λόγια δεν λέω. Δεν έχω "απατήσει"(εισαγωγικά γιατί συμφωνώ με chaos στον όρο) καμιά πρώην, αλλά ποτέ δεν της είπα λόγια που ποτέ δεν ξέρεις αν θα κρατήσεις. Famous Last Words λέω εγώ όσον αφορά οποιαδήποτε υπόσχεση σχετικά με το για πάντα και ποτέ και ειδικά για τον γάμο.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:12, 12-06-07:

Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και αν ισχύει ότι όοοοοολος ο κόσμος απατάει, να το κρατήσουμε μεταξύ μας και να μην το μεταδίδουμε γιατί τους ενθαρρύνουμε
Οπότε σσσσσσσσσσσςςςςςςςςςςςςςςς...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:15, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Προσωπικά εγώ χαίρομαι πολύ που πόσταρε ο Great Chaos. όχι γιατί συμφωνώ ή όχι με τις θέσεις του (δεν φαίνεται ούτε ο ίδιος να τις εστερνίζεται) όσο γιατί έχει ένα πολύ καλό τρόπο να παρουσιάσει την καταπιεσμένη πραγματικότητα. Αλλά το ότι δεν είναι απόψεις του πιθανα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί και το διαφορετικό. Και αυτό κάνει τις απόψεις του πραγματικά απόψεις του από επιλογή.

Προσωπικά θεωρώ την μονογαμία καθαρό υγειονομικό τρίκ του παρελθόντος(και ίσως και ελέγχου γεννήσεων) που υιοθετήθηκε σε μια εποχή που η ιατρική δεν υπήρχε και φυσικά επιβλήθηκε από ποιον άλλον, αλλά από τον συνήθη ύποπτο θρησκεία.
Α) Πραγματικά τις ενστερνίζομαι μόνο σχετικά. Αυτό που θέλω να δείξω κι ευτυχώς βρέθηκε έστω κι ένας που το κατάλαβε, είναι ότι οι επιλογές μου είναι διαλεκτικές, όχι ηθικολογικές. Αυτή η πλευρά του θέματος που έχω θίξει μέχρι τώρα, είναι πραγματική. Την έζησα στις πολλές φάσεις που πέρασε η μακροχρόνια σχέση μου, την έχω δει και σε άλλους, την έχω συζητήσει με πολλούς. Τον ποιο τρόπο βρήκα εγώ να διασώσω τη σχέση μου από την κατάρρευση, μπορώ να τον εκθέσω αν σας ενδιαφέρει. Το σημαντικό είναι πως ό,τι κι αν επέλεξα, σίγουρα έλαβα στα υπόψιν και αυτήν την πλευρά. Ο απόλυτος τόνος που χρησιμοποίησα, ίσως μπέρδεψε τους συνομιλητές μας, όμως ήταν απαραίτητος για να οριοθετήσει αυτήν την πλευρά του θέματος.

Β) Πολύ σωστά φίλε. Ακόμη και σήμερα, αν με ρωτήσουν ποιο είναι το ισχυρότερο αντικειμενικό κι όχι ηθικολογικό επιχείρημα υπέρ της πολυγαμίας, θα απαντήσω ακριβώς αυτό. Προσοχή, γιατί το AIDS, η σύφιλλη και άλλα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα θερίζουν. Η κατάσταση, κατά τη γνώμη μου, δεν θα ήταν τόσο άσχημη, εάν η υποκριτική ηθικολογία δεν έδινε τόση τροφή στην πορνεία και αν ο ιερός Έρωτας (μαζί με τη σωματική του εκδήλωση, το σεξ) δεν είχε υποβιβαστεί σε καταναλωτικό αγαθό.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:22, 13-06-07:

Α) Πραγματικά τις ενστερνίζομαι μόνο σχετικά. Αυτό που θέλω να δείξω κι ευτυχώς βρέθηκε έστω κι ένας που το κατάλαβε, είναι ότι οι επιλογές μου είναι διαλεκτικές, όχι ηθικολογικές. Αυτή η πλευρά του θέματος που έχω θίξει μέχρι τώρα, είναι πραγματική. Την έζησα στις πολλές φάσεις που πέρασε η μακροχρόνια σχέση μου, την έχω δει και σε άλλους, την έχω συζητήσει με πολλούς. Τον ποιο τρόπο βρήκα εγώ να διασώσω τη σχέση μου από την κατάρρευση, μπορώ να τον εκθέσω αν σας ενδιαφέρει. Το σημαντικό είναι πως ό,τι κι αν επέλεξα, σίγουρα έλαβα στα υπόψιν και αυτήν την πλευρά. Ο απόλυτος τόνος που χρησιμοποίησα, ίσως μπέρδεψε τους συνομιλητές μας, όμως ήταν απαραίτητος για να οριοθετήσει αυτήν την πλευρά του θέματος.
Sorry κι όλας βρε Κωστή (το όνομα που σε λέει η κόρη σου ε? ) αλλά σε σχέση με αυτά που έχω κάνει έντονα... τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όσοι μιλήσαμε απ την αντίπερα όχθη δεν το κάναμε με διαλεκτική διάθεση κι όχι για ηθικολογία?
Νιώθω να με προσβάλεις (κι η αλήθεια είναι ότι το ξαναένιωσα στο προηγούμενο ποστ σου που ήταν απάντηση στο δικό μου και γιαυτό σταμάτησα και την κουβέντα)
Γιατί πιστεύεις ότι είσαι ο μόνος που έχει μακρόχρονη σχέση?
Εμείς δλδ αποκλείεται να έχουμε περάσει από μακρόχρονη σχέση που δεν είχε τέτοιου είδους πρόβλημα?

Τέλος πάντων, πιστεύω ότι για όλους όσους ενδιαφέρονται πάντα για τη σχέση τους, καινούργια ή παλιά, αν και εφόσον έχεις το κέφι και τη διάθεση, θα ήταν χρήσιμη η δική σου ιστορία για το πως εσύ και η γυναίκα σου ξεφύγατε απ το πρόβλημα που κυνηγάει τα περισσότερα παντρεμένα επί δεκαετίες ζευγάρια

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:39, 13-06-07:

Ναι, αυτό θα είχε όντως ενδιαφέρον

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 13:41, 13-06-07:

Πιο πολύ ενοχλεί τους πάντες αν θα το μάθουν παρά αν τον έχει απατήσει ο σύντροφός τους. Η άγνοια αρέσει..

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:45, 13-06-07:

Αχ βρε Κουέ μου, είσαι πολύ ευπρόσβλητη κι ευαίσθητη, στο έχω ξαναπεί. Αφού ξέρεις ότι η εκτίμηση και ο σεβασμός μου στο πρόσωπό σου είναι δεδομένα. Το να επιτίθεμαι σε μια σου άποψη δεν σημαίνει ότι επιτίθεμαι σ' εσένα. Εσύ είσαι εσύ, οι απόψεις σου δεν είναι απαραίτητα εσύ. Ξέρεις πόσες φορές μου έτυχε να αλλάξω απόψεις, όταν ανακάλυπτα νέα στοιχεία ή απλά αποδεικνυόταν λανθασμένες αυτές που υποστήριζα, χωρίς ωστόσο να σταματήσω να είμαι εγώ; Το να μου αποδείξει κάποιος ότι μια άποψή μου είναι λανθασμένη, πιστεύω ότι μου προσφέρει υπηρεσία και το θεωρώ ως πράξη αγάπης.

Τώρα ο λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι οι θέσεις που εξέφρασες εσύ και αρκετοί άλλοι (μάλλον η πλειοψηφία θα έλεγα, γι' αυτό όσα έγραψα δεν απευθύνονταν αποκλειστικά σε σένα) δεν στηρίζονται σε διαλεκτική αντιμετώπιση αλλά σε ηθικολογία, είναι ο εξής: Δεν διέκρινα, σε καμία περίπτωση ότι κάποιοι έχουν σκεφτεί αυτήν την πλευρά του θέματος, αλλά για κάποιους αντικειμενικούς λόγους έχουν, όπως εγώ, επιλέξει τη μονογαμία. Μόνο ο Καπετάνιος δήλωσε ότι επειδή τα έχει σκεφτεί, επιλέγει την πολυγαμία, που δεν είναι αυτό που εννοώ εγώ. Δεν διέκρινα εκείνη την κατανόηση απέναντι σε κάποιον (του οποίου το ρόλο ανέλαβα προς στιγμήν εγώ) που πονάει μπροστά στην αναπόφευκτη φθορά της σχέσης του και συνθλίβεται μεταξύ των αναγκών του από τη μια μεριά και της απειλής της κατάρευσης όλης του της ζωής από την άλλη, επειδή λέει έκανε το έγκλημα να ποθήσει κι άλλη γυναίκα εκτός της δικής του. Αυτή η κατανόηση είναι που προδίδει ότι κάποιος έχει διαλεκτική προσέγγιση απέναντι στα πράγματα.
Αντίθετα διέκρινα μια τάση να απορριφθούν όλα όσα έλεγα, ως γραφικά, υπερβολικά, ή ως μια καλή προσπάθεια ενός μπερμπάντη σαραντάρη να δικαιολογήσει γιατί έχει συνέχεια στο μυαλό του πώς να ξεφτιλίσει και να κερατώσει τη γυναίκα του. Δεν μπορείς ν' αρνηθείς ότι κι εσύ κάτι τέτοιο εννοούσες όταν έλεγες ότι "έχεις καταφέρει να έχεις τη συνείδηση σου καθαρή για το κέρατο με έναν απίστευτο τρόπο". Άλλες απαντήσεις που άκουσα ήταν "Καλή προσπάθεια, αλλά άστα αυτά", "Εγώ ό,τι και να λες τον θέλω πιστό" (αν και η Ρουμάνα είναι στην πραγματικότητα από αυτούς που διάβασαν με μεγάλη προσοχή τα κείμενά μου και το αναγνωρίζω αυτό), "Φλερτάρεις κάθε ενδιαφέρουσα γυναίκα και αδιαφορείς για τη γυναίκα σου" (εδώ τα πήρα κρανίο), "Είναι χάσιμο χρόνου η σχέση μ' έναν παντρεμένο" (η Isi δεν μ' έχει συνηθίσει σε ηθικολογίες και θα την περιλάβω ξεχωριστά), "Θεωρείτε ανώμαλους εμάς τους μονογαμικούς" (κακή στιγμή και του Parafernalia) κλπ.

Ακόμη και η αντίθεσή μου προς την ΑΠΟΛΥΤΗ μονογαμία, αφού όπως ξέρετε πάντα είμαι εναντίον των απόλυτων καταστάσεων, εκλήφθηκε ως ύμνος προς την πολυγαμία, πράγμα που δείχνει πανικό απέναντι σε μια προκλητική κατά τ' άλλα άποψη. Άλλος αναρωτιόταν αν έχουν συχνά οι παντρεμένοι εξωσυζυγικές σχέσεις, λες κι έπεσε από άλλο παράλληλο σύμπαν, άλλος έπαθε κατάθλιψη διαβάζοντάς το κλπ. Χαρακτηριστική ήταν και η παρέμβαση της Kajira, η οποία ενώ δικαιολογούσε τη θέση μου, ξαφνικά πήρε ένα συνωμοτικό ύφος και άρχισε να γράφει του στυλ "όποιος παντρεμένος ξενοπηδήξει να πάει στην πυρά" κλπ, εννοώντας με αυτόν τον τρόπο ότι το θέμα είναι Ταμπού και στο τέλος "θα φάμε ξύλο", αφού κανείς δεν αντέχει να τ' ακούει αυτά (καλά κατάλαβα Kajira; ).

Τέτοιου είδους αντιδράσεις τις έχω ξανασυναντήσει και ξέρω τι σημαίνουν.

Τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι σταματάνε να με ακούνε από τις πρώτες δέκα λέξεις, μόλις αναφέρω τη μαγική φράση κλειδί "ηθικολογία" ή απλά αντιδράσω στην κοινότοπη ατάκα "Α, εσύ είσαι παντρεμένος". Οι αντιδράσεις είναι κοινές επίσης. Όλοι αρχίζουν να με κοιτούν ως κάθαρμα (η φάτσα μου προϊδεάζει βλέπετε για κάτι τέτοιο) φαλλοκράτη (και για κάτι τέτοιο επίσης), γουρούνι (η φάτσα μου δεν προδιαθέτει αλλά αυτά πάνε πακέτο) και το χειρότερο αρχίζουν να λυπούνται την Abyss και να την κοιτούν σαν μια δύστυχη γυναικούλα που ανέχεται έναν τυρρανικό σύζυγο από αγάπη και μπουχουχού, μπουχουχού, αμάρτησα για το παιδί μου). Αυτό με κάνει να ντρέπομαι περισσότερο απ' όλα, αφού ενώ το σεξ δεν το θεωρώ και τόσο τρομερό πράγμα, το να μας λυπούνται το θεωρώ αποτρόπαιο. Το συμπέρασμά μου με όλα αυτά, το οποίο επιβεβαιώθηκε κι από το παρόν πείραμα που έκανα, είναι ότι αυτές οι αντιδράσεις είναι εμφυτευμένες με τον τρόπο που υπονοεί το έμβλημα του Lorien, ο οποίος ήταν από τους λίγους που πραγματικά αντιμετώπισε διαλεκτικά το θέμα, εκθέτοντας απλά τη συμφωνία του αλλά και τις όποιες διαφωνίες του, όπως και ο Demelene.

@ Isiliel: Ίσως ν' απόρησες που θεωρώ ότι η έκφραση που χρησιμοποίησες ήταν ηθικολογική, αφού εκ πρώτης όψεως είπες κάτι "αντικειμενικό". Πρόσεξε πού βλέπω την ηθικολογία σε κάτι τέτοιο. Δεν είπες πώς κάθε φορά που μια γυναίκα πάει με έναν άντρα για μια νύχτα είναι χαμένος χρόνος. Είπες πώς το να πάει για μια νύχτα με παντρεμένο είναι χαμένος χρόνος. Καταλαβαίνεις την ειδοποιό διαφορά; Επίσης, γιατί είναι χαμένος χρόνος το να κάνει κάποια περιστασιακά σεξ με κάποιο παντρεμένο (που όπως είπε και η Kajira είναι και δοκιμασμένος) την εποχή που δεν έχει κάποιο δεσμό να την τρελλαίνει; Ακόμη, ποιος λέει ότι κάθε φορά που ξεκινάς μια κατάσταση με τον οποιονδήποτε πρέπει να καταλήξει κάπου;

Ο μέσος όρος των σχέσεων τη σήμερον ημέρα δεν υπερβαίνει τους δύο μήνες (γενικά μιλάω, δεν ξέρω για εσάς τι κάνετε). Θέλετε να μου πείτε πώς κάθε γυναίκα, κάθε φορά που τα φτιάχνει με κάποιον έχει την ελπίδα ότι θα τον παντρευτεί; Και μετά από ένα μήνα έχει πάλι την ελπίδα ότι θα παντρευτεί τον επόμενο; Και μετά τον επόμενο; (Θεέ μου αυτό θα ήταν αξιοθρήνητο, δεν θέλω να το πιστέψω). Αν η απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα είναι αρνητική, θέλω να συνεχίσω την ερώτηση: Γιατί λοιπόν είναι κερδισμένος χρόνος να κάνεις 3 μήνες σχέση με έναν ανύπαντρο και χαμένος χρόνος να κάνεις 3 μήνες σχέση με έναν παντρεμένο;

Ο Παν. Γιαννάκης έχει πει κάτι πολύ ωραίο: "Οι άνθρωποι βιάζονται να φτάσουνε στο τέλος και ξεχνούν να ζήσουν τη στιγμή. Δεν καταλαβαίνουν το μεγαλείο που μπορεί να έχει μια στιγμή".
Κανείς πια δεν κάνει έρωτα για την εμπειρία; Κανείς επειδή απλά έτσι γουστάρει; Πρέπει να πρέπει για όλα τελικά;

Ζήτω ο Έρωτας. Θάνατος στην Αστική Ηθική...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:54, 13-06-07:

HIPHIP HURRAYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY!!!!!

την abyss να μας γνωρίσεις
α, και να τους περιλάβεις ούλους

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:29, 13-06-07:

Εγώ πάντως πλακίτσα έκανα απλά, γενικά συμφωνώ μαζί σου Χάος και το εξέφρασα νομίζω ανοιχτά στις πρώτες μου απαντήσεις Και ειλικρινά ακόμα και για τον εαυτό μου, δεν ξέρω αν μπορώ να μείνω πίστη "για πάντα" σε κάποιον. Πάντως θαυμάζω όσους το κάνουν αν και δεν θεωρώ το σεξ τόσο ..πως να το θέσω τώρα; Τέλος πάντων, θεωρώ πως ο άντρας μου μπορεί να πάει με κάποια άλλη γιατί του την γυάλισε, του την έπεσε, έκατσε η συγκυρία, είχε πιει κάτι παραπάνω.. και αυτό να μη σημαίνει απολύτως τίποτα κακό για την σχέση μας. Απλά, ναι, θα προτιμούσα να μη το μάθω ποτέ (μα να μου σταμπάρει άλλη το μοσχάρι ΜΟΥ; )

Το θέμα των παράλληλων σχέσεων όμως είναι ένα θέμα που δεν αντιμετωπίζω τόσο ..άνετα. Θεωρώ πως δύσκολα θα του συγχωρούσα παράλληλη σχέση - είναι άλλο να πας για ένα, δύο, πέντε βράδια και να βρίσκεσαι μονο για σεξ κι άλλο να πηγαίνεις και για φαγητό πριν πχ με την ερωμένη σου. Και αν κατάλαβα καλά, εσύ αντιμετωπίζεις και τα δύο με τον ίδιο τρόπο. Ε;

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 15:29, 13-06-07:

Άκουσα κάπου πρόσφατα ότι οι γυναίκες λειτουργούν με βάση το τι ακούνε και οι άνδρες με βάση το τι βλέπουν. Πολύ σωστό..
Εμένα πάλι δεν μου αρέσει να παραμυθιάζομαι. Κάποτε έλεγα ότι εμένα Κανείς και Ποτέ δεν με έχει κερατώσει. Ναι καλά.. Τώρα λέω.. μου έδειξαν ότι με αγάπησαν στο μέγιστο βαθμό αλλά Ίσως και να με έχουν κερατώσει. Έχω μία σχέση που θέλω να προχωρήσει, που περνάμε άψογα, που νιώθουμε ότι ο ένας είναι για τον άλλο αλλά δεν θα δεχτώ το ότι εγώ δεν θα σε κερατώσω ούτε από εμένα ούτε από εκείνον.
Γελάω με τους ανθρώπους που είναι απόλυτοι. Γελάω με τους ανθρώπους που λένε ότι θα χωρίσουν τον/την σύντροφό τους αν Μάθουν ότι τους κερατώνουν και στην ουσία οι άλλοι ήδη το κάνουν (βλ. συναντήσεις 1-2 φορές την εβδομάδα κ.ο.κ.). Δεν γελάω εις βάρος τους με τον τρόπο που φαίνεται, γελάω επειδή στην ουσία παραμυθιάζουν τον εαυτό τους.
Για μένα Η ΟΥΣΙΑ είναι να Περνάω Καλά. Είναι τόσο απλό όσο το διαβάζει κανείς. Και ναι για μένα από εκεί ξεκινάνε όλα.
Θέλω να τον βλέπω και να γελάω, να μιλάω, να βγαίνω, να διασκεδάζω, να κάνω απίστευτο σεξ.. αυτά τα μικρά χαζά πράγματα που πολλοί τα "κοροιδεύουν". Αυτή είναι η αρχή για μένα όπου είναι και το ήμισι του παντός. Αν υπάρχουν κοινοί στόχοι ή μάλλον κοινός τρόπος σκέψης ότι καλύτερο.
Αλλά δεν θα μπω στη διαδικασία να σκεφτώ τι θα γίνει αν θα κερατώσω ή αν θα με κερατώσει. Για μένα αυτά είναι μικρότητες.. και εκτός ουσίας.

Χάνω το τώρα που λατρεύω για κάτι που μπορεί να γίνει ή να μην γίνει ποτέ. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει με όλα στη ζωή??

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 17:54, 13-06-07:

Θεωρώ ότι τελικά μάλλον το θέμα αφορά στα "αξιώματα" που έχει θέσει ο καθένας μας για τη ζωή του...
Άλλοι θεωρούν "φυσικό" ότι κάποια μέρα θα κερατώσουν,άλλοι όχι...
Άλλοι θεωρούν "φυσικό" ότι κάποια μέρα θα κερατωθούν, άλλοι όχι...
ΟΜΩΣ...
Ένα σημαντικό πράγμα είναι να γνωρίζουν και οι σύντροφοι μας τι αξιώματα κουβαλάμε στο κεφάλι μας εμείς...και να σμίγουν οι κατάλληλοι άνθρωποι μεταξύ τους...
Then again, η ειλικρίνεια έγκειται στο να μπορεί ο καθένας να εκφράζει τι έκανε στον σύντροφό του...και όχι να λέει ψέμματα ο ένας και να αγνοεί ο άλλος...
Γιατί αν ο ένας λέει ψέμματα, τότε αυτόματα ξέρει ότι αυτό που έπραξε δεν είναι αποδεκτό από τον/την σύντροφο...και αν ο άλλος προτιμάει να αγνοεί, αυτό αυτόματα επίσης σημαίνει ότι πάλι δεν αποδεχεται να τον απατούν...
Και if this is the case...νομίζει και αυτός που λέει ψέμματα, αλλά και αυτός που αγνοεί, ότι έτσι προβάλλει τη γενναιότητά του(τη δήθεν γενναιότητά του) για το θέμα της μη μονογαμικότητας(και όχι κατά ανάγκη πολυγαμικότητας...)....

Και τελικά διαβάζοντας όλα τα παραπάνω...
θα συμμεριστώ περισσότερο απόψεις σαν του Πειρατή και σαν της Μισέλ σαν αποδεκτές τακτικές και στάσεις ζωής...
Οσο και αν δεν με εκφράζει το περιέχομενό τους...
Ωστόσο είναι θέσεις ειλικρίνειας!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:29, 13-06-07:

Και τελικά διαβάζοντας όλα τα παραπάνω...
θα συμμεριστώ περισσότερο απόψεις σαν του Πειρατή και σαν της Μισέλ σαν αποδεκτές τακτικές και στάσεις ζωής...
Οσο και αν δεν με εκφράζει το περιέχομενό τους...
Ωστόσο είναι θέσεις ειλικρίνειας!
Εχμμ πρώτον οι απόψεις μου επι του θέματος, με αυτές του πειρατή, δεν θα μπορούσαν να είναι πιο αντίθετες
Δεύτερον, εγώ το μόνο που είπα στο εν λόγω θέμα είναι οτι σίγουρα θα βρεθείς στον πειρασμό να απατήσεις, δεν είπα οτι θα το κάνεις κιόλας.
Μάλλον μπερδεύεσαι με άλλο θέμα που είχα πει οτι δεν θεωρώ και τόσο τραγική την απιστία και τη δικαιολογώ ως κάτι ανθρώπινο. Άλλο αυτό όμως κι άλλο η πολυγαμία!

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 18:35, 13-06-07:

Nαι Μισέλ μου...εγώ δεν αναφερόμουν σε τυχόν ομοιότητες απόψεών σου με του Πειρατή...αλλά στην ειλικρίνεια που λες ότι θα είχατε με τον φίλο σου, αν κάποιος από τους δύο σας ήθελε να δοκιμάσει κάτι άλλο..μπορεί να είναι σε άλλο θεμα, αλλά δεν είναι εκεί το point μου...
Καθαρά και μόνο στην ειλικρίνειά σας απέναντι στους άλλους αναφερόμουν..
Τίποτα άλλο!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:39, 13-06-07:

Nαι Μισέλ μου...εγώ δεν αναφερόμουν σε τυχόν ομοιότητες απόψεών σου με του Πειρατή...αλλά στην ειλικρίνεια που λες ότι θα είχατε με τον φίλο σου, αν κάποιος από τους δύο σας ήθελε να δοκιμάσει κάτι άλλο..μπορεί να είναι σε άλλο θεμα, αλλά δεν είναι εκεί το point μου...
Καθαρά και μόνο στην ειλικρίνειά σας απέναντι στους άλλους αναφερόμουν..
Τίποτα άλλο!
Καλά κάτσε να έρθει αυτή ώρα (μακριά απο μας) γιατί επι του παρόντος είναι καθαρά θεωρητικά αυτά

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απιστία ή όχι; - Από FrontPage
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-04-17 στις 15:19.
    • Απιστία - Από Pure_Seduction
      Το θέμα έχει λάβει 70 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-16 στις 22:42.
    • Τι ορίζετε ως...απιστία; - Από frosw_
      Το θέμα έχει λάβει 76 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-09-11 στις 01:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους