Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη a priori;

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:58, 18-06-07:

(μια παρενθεση -χωρις να εχω διαβασει το 100% του τοπικ) :

1.Υπαρχουν πιθανοτητες για να συμβουν διαφορα πραματα που μας φαινονται "κουφα".
2.Μπορει , αν δεν εχουμε την προσοχη μας εστιασμενη συχνα, να στελνουμε μηνυματα, που δε τους δινουμε σημασια, και μετα απορουμε γιατι οι αλλοι αντεδρασαν ετσι.
3.Στα 27 του καποιος, εχει την εικοα του κοσμου της μαμας του, αν ζει σε ενα κλουβι. Διαφορετικα ολο και καποιες εμπειριες θα χει να κρινει απο μονος του.

κλεινω παρενθεση, συνεχιστε )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:58, 18-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Φαίνεται Δόκτωρ ότι έχω κι εγώ τον τρόπο μου με τις γυναίκες, ακόμη κι όταν δεν το κάνω επίτηδες...
Συγνώμη αλλά γιατί συμπαθέστατε Χάος με μπλέκεις ? Αυτό περί δήθεν είναι άποψη του hamsteraki, όχι δική μου, εγώ απλά έγραψα ότι σύμφωνα με το νόμο των πιθανοτήτων μου φάνηκε λίγο περίεργο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:30, 18-06-07:

Σε αυτό σου απάντησα κι εγώ Δόκτωρ.

@ Lorien: Τότε έχω δει πολλούς και σε μεγαλύτερες ηλικίες να ζουν μέσα σε όνειρο. Πράγματι όμως, κι εγώ υπονόησα περίπου αυτό που λες, όταν είπα ότι τα προηγούμενα χρόνια που εγώ ήμουν καλά, δεν μου την έπεφτε καμμία. Μόλις ένιωσαν ότι ήμουν διαθέσιμος...Βροχή οι αιτήσεις μιλάμε...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:35, 18-06-07:

έχω και γω μια ερώτηση κουμπάρε! (καλά μην το πάρεις και πολύ ζεστά αυτό το κουμπάρε, δε θα στην πέσω )

1) εσύ πως και ξέρεις για την φάση του κολλητού με την abyss Κι αυτή δεν έχει ιδέα ότι οι γυναίκες που εμπιστεύεται και βάζει στο σπίτι της, ετοιμάζονται να της την κάνουν?
2) είσαι βέβαιος ότι δεν γνωρίζει? μήπως ΠΑΡΑγνωρίζει?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:55, 18-06-07:

Ακριβώς γι' αυτό Καπετάνιο, αυτά που φτιάχνουμε πρέπει να μπορούμε και να σταθούμε να τ' αντιμετωπίσουμε. Γι' αυτό και η μοίρα είναι αδυσώπητη μαζί μας, γιατί εμείς την επιλέγουμε...
Ακριβώς εκεί έγκειται η διαφορά μας Χάο.
Εσύ με τις επιλογές σου πιστεύεις οτι η μοίρα είναι αδυσώπητη.
Εγώ με τις επιλογές μου πιστεύω οτι η μοίρα, αν υπάρχει, είτε έχασε το παιχνίδι και παραδόθηκε, είτε απλά δεν υπάρχει..

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 20:38, 18-06-07:

Μπορείς να μου πεις πού ακριβώς βλέπεις το δήθεν; Εγώ θα πω για σένα πάντως ότι κάποιοι έχουν πειστεί τόσο πολύ πως ο κόσμος γύρω τους είναι όπως τους τον έμαθε η μαμά τους και τα ρομαντικά μυθιστορήματα (κι εγώ έχω μαμά κι εγώ έχω διαβάσει ρομαντικά μυθιστορήματα, έτσι; ) που αρνούνται να δεχθούν ότι κάποιος που περιγράφει τις ενδιαφέρουσες εμπειρίες του απλά λέει την αλήθεια και ψάχνουν να βρουν συνωμοσίες. Σε καταλαβαίνω, το ήξερα ότι κάποιοι θα τα βρουν υπερβολικά για να τα πιστέψουν.

Ξέρεις κάτι? Ίσα ίσα επειδή δεν έχω πειστεί ότι ο κόσμος είναι έτσι ακριβώς όπως εσύ τον λες δεν μπορώ να δεχτώ και αυτό που λες. Εν ολίγοις το "αθώο" το παιδί που του την έπεσαν οι αδερφές, γνωστές και κουμπάρες. Τώρα που μου είπες αναλυτικά νομίζω ότι όλοι κατάλαβες πώς με τις λεπτομέρειες που έγραψες δεν στην έπεσε καμία τυχαία. Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω, εκεί ακριβώς πήγαινε το δήθεν και χαίρομαι που έφτασες εκεί που ήθελα.

Φαίνεται Δόκτωρ ότι έχω κι εγώ τον τρόπο μου με τις γυναίκες, ακόμη κι όταν δεν το κάνω επίτηδες...

Η συμπεριφορά σου είναι προκλητική για μένα πάντως.

Λοιπόν απαντώ. Η πρώτη ήταν άνεργη και άστεγη και την φιλοξενούσαμε στο σπίτι. Ήθελα να πω ότι αυτή με γνώρισε πρώτη, (!!! οπότε δεν μίλησα τυχαία προηγουμένως, έτσι;;; Κλασική συμπεριφορά, δεν γουστάρουμε ένα γκομενάκι, το πασάρουμε αλλού αλλά πάντα παραμένει καβάτζα )

μετά από αυτήν γνώρισα την Abyss (πριν 20 χρόνια μιλάμε τώρα), και για να την αποφύγω της πάσαρα έναν κολλητό μου ενώ εγώ την έπεσα στην Abyss που με είχε τρελλάνει και δεν μπορούσα να σκεφτώ τίποτε άλλο. Από τότε η συγκεκριμένη μου κουνιάδα μου έχει πετάξει δυο φορές από μια γλάστρα στο κεφάλι, μετά από φοβερές σκηνές. Τη μία γλάστρα έσκυψα, την απέφυγα και την έφαγε ένας μπάτσος (no shit) . H δεύτερη απλώς αστόχησε. Πάντα το έλεγα, και τό 'χα πει και στην Abyss, ότι ποτέ μια γυναίκα δεν πετάει γλάστρες σ' έναν άντρα χωρίς λόγο, αλλά δεν περίμενα ότι θα φτάσει μέχρι εκεί. Αν την ήθελα αυτήν τη γυναίκα θα την είχα τότε που ήταν νέα κι όμορφη κι όχι τώρα που σίτεψε... Αν σας διηγόμουν και πώς έγινε...θα μας έπιανε η λογοκρισία.

Για την δεύτερη: Εμείς συνηθίζουμε να βλέπουμε τους φίλους μας ως φίλους και ασχέτως φύλου. Με τη συγκεκριμένη είχαμε κάνει πολλά άγρια ξενύχτια, καυτές νύχτες που ξεσηκώσαμε όλη τη Σαλλονίκη, εκδρομές κλπ. Όταν λοιπόν αυτή λέει, μπροστά στη γυναίκα μου..."Έλα Χαουλάκη για καφέ μέχρι να σχολάσει η Abyss και μετά θα βγούμε έξω", όταν ξέρω ότι θα είναι κι άλλα άτομα, όταν τέλος η γυναίκα μου συμφωνεί, ε λοιπόν δεν είμαι και κανένας κομπλεξικός, ξέρω να φυλάω τον εαυτό μου.

(Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα απλά άλλο το ένα άλλο το άλλο και το ένα δεν αναιρεί το άλλο)

Σιγά μη φοβηθώ. Άλλωστε εάν έχεις σκοπό να μην κάνεις κάτι απλά δεν το κάνεις. Δεν είμαι κανένα νιάνιαρο να παρασύρρομαι. Τελικά οι άλλοι που θα έρχονταν ήταν μόνο μια φιλενάδα της, η οποία σύντομα και χωρίς συγκεκριμένο λόγο αποχώρησε δήθεν γιατί την έπιασε πονοκέφαλος. Κατάλαβες τώρα χαμστεράκι μου, ή να βάλω τη γατούλα μου να στα ξαναπεί;

Φυσικά και κατάλαβα.. στο είπα και προηγουμένως, οι λεπτομέρειες βοήθησαν πολύ κόσμο να καταλάβει ότι τίποτα δεν έγινε τυχαία...

Για την τρίτη: Έχεις δίκιο μ' αυτό το "κάπως" που λες. Φυσικά και θα το έκανα, αν μου ερχόταν εκείνη τη στιγμή να το κάνω. Το ότι δεν το έκανα οφείλεται σε αυτό ακριβώς, μου πέρασε απ' το μυαλό ο φίλος μου, όχι η γυναίκα μου και "μού 'πεσε". Αν ήταν άλλος λιγότερο φίλος και δεν μ' ένοιαζε, αυτή μ' ερέθισε τόσο πολύ που δεν θα έλεγα όχι... Δεν είναι λίγο βλέπεις να σε αρπάζουν από τα πέτα, να σε χώνουν στην τουαλέτα των γυναικών και να σε στριμώχνουν στη γωνία...Ε, όσο και να το κάνεις φτιάχνεσαι με κάτι τέτοιο. Αυτή με είχε μελετήσει μάλλον κι ήξερε πώς να με φτιάξει. Παρεμπιπτόντως: Η συγκεκριμένη είναι από το ίδιο χωριό με τη γυναίκα μου και τις αδελφές της. Το έχει το νερό φαίνεται, η τα κορίτσια αυτού του χωριού έχουν μια ψύχωση μαζί μου.

(Αυτό δεν το κρίνω, αν εσύ γουστάρεις να πηδ.. είναι δικό σου θέμα απλά δεν θα έλεγα τίποτε από όλα αυτά αν δεν ξεκινούσες να "θίξεις" τα τέσσερα αυτά άτομα ενώ στην ουσία για μένα και τα τέσσερα τα έχεις προκαλέσει Και εσύ με τον τρόπο σου)

Για την τέταρτη: Με αυτήν έχουμε οικονομικές συναλλαγές και υπήρξαμε συνέταιροι επί ενάμισυ χρόνο όταν δουλεύαμε σε περίπτερο. Δεν είναι παράξενο πάντως, από παλιά πήγαινα μόνος μου στο σπίτι της και συζητούσαμε, δεν ήταν κάτι περίεργο. Η συγκεκριμένη έχει σπουδάσει στη Γαλλία τη δεκαετία του '80 κι έχει άλλες απόψεις για το σεξ, απόψεις που ασπάζομαι κι εγώ. Να θυμάστε ότι αυτά που συζητάμε τώρα είναι ξεπερασμένα πάνω από 20 χρόνια τώρα στην Ευρώπη. Εμείς ακόμη είμαστε δέσμιοι της υποκρισίας του Χριστόδουλου και των Δεσποτάδων του. Θα το έκανα μαζί της ευχαρίστως, αν δεν έκρινα ότι ο Θ. ήταν ο κατάλληλος γι' αυτήν κι εγώ το μόνο που θα έκανα ήταν να της χαλάσω το τυχερό. Είχα απόλυτο δίκαιο και είμαι χαρούμενος γιατί την απόφαση δεν την πήρα υπό την επίρρεια ηθικολογίας, αλλά συνυπολογίζοντας το καλό του άλλου.

Όσο για την γυναίκα μου, όταν της την έπεσε ο φίλος μου, έπαιξε κι αυτή για καιρό το παιχνίδι και το έβλεπα . Αποφάσισα να τ' αφήσω να φτάσει στο τέλος. Είχε κάθε δικαίωμα να παίξει και ν' αποφασίσει, όπως έχω κι εγώ το ίδιο δικαίωμα. Οι χαοτικές σχέσεις είναι πιο σταθερές απ' ότι νομίζετε, δεν χρειάζονται πολλή ρύθμιση, αλλά αυτορυθμίζονται.

(Αναρωτιέμαι κατα πόσο ευχαριστεί έναν άνδρα να βλέπει τη Γυναίκα του να γκομενίζει μπροστά στα μάτια του.. προφανώς για το λόγο αυτό κινείστε και οι δύο έτσι.. Δράση, αντίδραση )

Το οτιδήποτε σου γράφω δεν είναι κατακριτέο κατα τη δική μου άποψη. Είμαι άνθρωπος που δεν γουστάρει να κρίνει αλλά δεν μου αρέσει να μην λένε μία αλήθεια χωρίς τις "βασικές" λεπτομέρειες.

Ο έρωτας διαρκεί μόνο μια μέρα...[/quote]

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:46, 18-06-07:

Στο 4 σταμάτησες ρε Χάο;
Δεν έχει παρακάτω;
Αμα το αναγάγουμε σε κλάσμα (από τα 19 μέχρι τα 39), είναι μία γυναίκα κάθε 5 χρόνια....
Οχι και πολύ καλά, θα είχα να πω.....
Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι αληθινές οι συγκεκριμένες ιστορίες, ξέρω σίγουρα όμως οτι θα μπορούσαν να είναι....

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 20:47, 18-06-07:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το Χάος λέει αλήθεια, ίσως επειδή έχω γνωρίσει από την άσχημη πλευρά την γυναικεία ψυχολογία

edit: ρε παιδιά, το Χάος δεν έκανε κάτι μ'αυτές

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 20:47, 18-06-07:

Χωρις παρεξηγηση παντως και χωρις να αναφερομαι ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ μιας και θα απαντησω στο αρχικο ερωτημα του thread, εαν υπαρχει ανθρωπος που θεωρει την απιστια "a priori" ή αλλιως δεδομενη και παρολα αυτα επιλεγει να κανει σχεση τοτε το σιγουρο ειναι πως και θα κανει να δυστυχισει τον αλλο και πως ειναι ολιγον τι "μαζοχας"...
Προσωπικα καθε αλλο παρα "a priori" δεν την θεωρω.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:49, 18-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Χωρις παρεξηγηση παντως και χωρις να αναφερομαι ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ μιας και θα απαντησω στο αρχικο ερωτημα του thread, εαν υπαρχει ανθρωπος που θεωρει την απιστια "a priori" ή αλλιως δεδομενη και παρολα αυτα επιλεγει να κανει σχεση τοτε το σιγουρο ειναι πως και θα κανει να δυστυχισει τον αλλο και πως ειναι ολιγον τι "μαζοχας"...
Προσωπικα καθε αλλο παρα "a priori" δεν την θεωρω.
Εγώ θα συμπλήρωνα επίσης "δειλός" και "τζάμπα μάγκας"

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:31, 18-06-07:

Εγώ πάντως χαμστεράκι δεν κατάλαβα απο που φαίνεται οτι τις προκάλεσε όλες αυτές.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 21:52, 18-06-07:

Μου γεννήθηκε και μένα μια απορία. Φίλε, Χάος απορρίπτεις την "αστική" ηθική ή την ηθική;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:54, 18-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Μου γεννήθηκε και μένα μια απορία. Φίλε, Χάος απορρίπτεις την "αστική" ηθική ή την ηθική;
Δεν ξέρω τι πιστεύει ο Χάος, με τον οποίο συμφωνώ σε πολλά, γι'αυτό εξάλλου του αφιέρωσα και το videaki για να κάνουμε κέφι, αλλά προσωπικά την αστική ηθική δεν την θεωρώ ηθική.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:58, 18-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
έχω και γω μια ερώτηση κουμπάρε! (καλά μην το πάρεις και πολύ ζεστά αυτό το κουμπάρε, δε θα στην πέσω )

1) εσύ πως και ξέρεις για την φάση του κολλητού με την abyss Κι αυτή δεν έχει ιδέα ότι οι γυναίκες που εμπιστεύεται και βάζει στο σπίτι της, ετοιμάζονται να της την κάνουν?
2) είσαι βέβαιος ότι δεν γνωρίζει? μήπως ΠΑΡΑγνωρίζει?
Καλή μου Κουέ το πρώτο μου άρεσε πολύ, άντε κάνε κι εσύ κανένα χοντρό αστειάκι να μη νιώθω μόνο εγώ κάφρος. Για τα υπόλοιπα που λες επίσης έχεις πιθανώς πολύ δίκιο. Εγώ νομίζω ότι για κάποια από αυτά ξέρει. Αύριο θα σας διηγηθώ δυο ακόμη ιστορίες, όπου ήξερε και δεν είπε τίποτε.

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ακριβώς εκεί έγκειται η διαφορά μας Χάο.
Εσύ με τις επιλογές σου πιστεύεις οτι η μοίρα είναι αδυσώπητη.
Εγώ με τις επιλογές μου πιστεύω οτι η μοίρα, αν υπάρχει, είτε έχασε το παιχνίδι και παραδόθηκε, είτε απλά δεν υπάρχει..
Οι υβριστές τιμωρούνται Καπετάνιο, μην προκαλείς τη μοίρα και το Χάος (όχι εμένα).

Εγώ θα συμπλήρωνα επίσης "δειλός" και "τζάμπα μάγκας"
Αν θεωρούσα την απιστία δεδομένη εκ των προτέρων ίσως να είχες δίκιο. Εγώ πετούσα σε γαλάζια συννεφάκια κι προσγειώθηκα ανώμαλα. Στην Ευρώπη, ξαναλέω, αυτά τα ζητήματα άρχισαν να συζητιώνται εδώ και τρεις δεκαετίες κι έχουν ήδη απαντηθεί εδώ και είκοσι χρόνια περίπου. Εμείς το παίζουμε Ελληναράδες, ενώ καμμία ηθική δεν έχουμε. Το μόνο που τρομοκρατεί στο ξενοπήδημα είναι ότι δεν κατέχεις ολοκληρωτικά τον άλλο. Σε μια Γαλλική ταινία ο 50άρης σύζυγος λέει στην απατημένη σύζυγο (επίσης 50άρα): "Μην κάνεις έτσι χρυσή μου, είναι πολύ κοινό για νά 'ναι τραγικό". Για μένα πάλι δειλός είναι αυτός που έχει μάθει να φεύγει τρέχοντας. Αυτός που αντιμετώπισε τις γυναίκες καταπρόσωπο, έχει γαλόνια και παράσημα ηρωισμού και θάρρους. Μην προκαλείς το Χάος...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ πάντως χαμστεράκι δεν κατάλαβα απο που φαίνεται οτι τις προκάλεσε όλες αυτές.

Αυτές δεν τις προκάλεσα Μισέλ μου, το Χαμστεράκι (νιάάάου) προκάλεσα, όπως λέει και το ίδιο. Άλλωστε ποιος είναι ο λόγος να τις προκαλέσω αφού δεν ήθελα να κάνω τίποτε μαζί τους; Αν την άλλη την είχα καβάντζα θα έτρωγα τις γλάστρες; Ο χαρακτήρας της μου χτύπησε καμπανάκι από την πρώτη στιγμή, γι' αυτό και την απέφυγα.

Όπως βλέπεις αγαπητή μου Μισέλ, ακόμη και από μακριά κάποιες γυναίκες θεωρούν ότι προκαλούνται. Τι να κάνω εγώ, να τους χαλάσω το χατήρι; Ποτέ!!!
Ο φίλος μου νομίζεις ότι είναι τόσο λαλάκας που μου εμπιστευόταν την γυναίκα του κι έφευγε; Δεν είδε ότι δεν την κοίταξα ποτέ ερωτικά; Αυτό πολλές γυναίκες δεν μου το συγχωρούν, έχω μια τεράστια ικανότητα να δημιουργώ εχθρούς του άλλου φύλου.

Πέρα από την πλάκα, να διευκρινίσω ότι εγώ εκείνη την εποχή ήμουν βαρύτατα ερωτευμένος με άλλη, οπότε δεν ήθελα να βλέπω τις υπόλοιπες, ούτε μου έκαναν κέφι. Αν ήμουν τέτοιος πηδίκουλας θα είχα πολλά πολλά να διηγηθώ από την νεανική μου ηλικία μέχρι και σήμερα. Συνήθως προσπαθώ να αποφύγω κάποιες γυναίκες, γιατί δημιουργώ κι εχθρούς, όπως είπα...

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 22:02, 18-06-07:

Αυτός που αντιμετώπισε τις γυναίκες καταπρόσωπο, έχει γαλόνια και παράσημα ηρωισμού και θάρρους. Μην προκαλείς το Χάος...
Για να λέμε όμως και τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη...μπορεί τις υπόλοιπες γυναίκες να τις αντιμετωπίζεις καταπρόσωπα όπως λες, αλλά τη γυναίκα σου πάντως όχι....
παρά εμμέσως μόνο.....

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:05, 18-06-07:

Συγνώμη, ο Parafernalia και ο Δόκτωρ έγραψαν ενώ έγραφα κι εγώ.

Την αστική ηθική εννοώ. Έχω δικό μου τρόπο να έχω ήθος χωρίς να ηθικολογώ. Θα φτάσουμε κι εκεί. Δεν μου αρέσει να απορρίπτω χωρίς να έχω ν' αντιπροτείνω.

Σωστά Δόκτωρα, πρόκειται για τη μητέρα του ψεύδους και της υποκρισίας. Αλλά ας μην προκαλώ άλλο τις γυναίκες, κάποιες δεν θα μπορούν να κοιμηθούν απόψε... Είδες πώς ξέρουν ότι δεν μπορώ ν' αντιμετωπίσω τη γυναίκα μου; "Όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος", έλεγε ο παππούς μου... Αυτοί που ξέρουν, ε τι να κάνουμε, είπα δεν θα τους χαλάσω το χατήρι, θα κλειστώ σε μοναστήρι και θα κάνω χαρακίρι

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:06, 18-06-07:

Το μόνο που τρομοκρατεί στο ξενοπήδημα είναι ότι δεν κατέχεις ολοκληρωτικά τον άλλο.
Δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και:
  • το ψέμα και η υποκρισία (αν μιλάμε για περιπτώσεις που ο άλλος το κρύβει)
  • η συνειδητοποίηση οτι ο άλλος δεν είναι τόσο απόλυτα ερωτευμένος μαζί του ώστε να μην θέλει απο μόνος του να πάει με άλλη (εκτός αν εννοείς αυτό ως "κατοχή").
  • Η πιθανή ταπείνωση και γελοιοποίηση του έτερου ήμισυ στα μάτια των άλλων, και ακόμα χειρότερα, της ίδιας της άλλης ("αχαχα, η κερατού, δεν θα χωράει να περάσει απο την πόρτα, καλά πόσο τούβλο είναι και δεν καταλαβαίνει τίποτα, αχαχαχα" κοκ)
  • Ο φόβος της απόρριψης του άλλου, αν ο εραστής/ερωμένη αποδειχτεί καλύτερος/η απο το "μόνιμο/η".

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:07, 18-06-07:

Οι υβριστές τιμωρούνται Καπετάνιο, μην προκαλείς τη μοίρα και το Χάος (όχι εμένα).
Χάε, εδώ και πολλά χρόνια προκαλώ τη μοίρα μου. Την τελέυταία φορά, σηκώθηκα όρθιος ψηλά και φώναξα " ελα λοιπόν, σε προκαλώ, τι νομίζεις οτι μπορείς να μου κάνεις;"
Αλλά πιθανότατα, κάπου είχε κρυφτεί, γιατί ζωή είναι να πέφτεις εφτά φορές και να σηκώνεσαι οχτώ...!!!!

Αν θεωρούσα την απιστία δεδομένη εκ των προτέρων ίσως να είχες δίκιο. Εγώ πετούσα σε γαλάζια συννεφάκια κι προσγειώθηκα ανώμαλα. Στην Ευρώπη, ξαναλέω, αυτά τα ζητήματα άρχισαν να συζητιώνται εδώ και τρεις δεκαετίες κι έχουν ήδη απαντηθεί εδώ και είκοσι χρόνια περίπου. Εμείς το παίζουμε Ελληναράδες, ενώ καμμία ηθική δεν έχουμε. Το μόνο που τρομοκρατεί στο ξενοπήδημα είναι ότι δεν κατέχεις ολοκληρωτικά τον άλλο. Σε μια Γαλλική ταινία ο 50άρης σύζυγος λέει στην απατημένη σύζυγο (επίσης 50άρα): "Μην κάνεις έτσι χρυσή μου, είναι πολύ κοινό για νά 'ναι τραγικό". Για μένα πάλι δειλός είναι αυτός που έχει μάθει να φεύγει τρέχοντας. Αυτός που αντιμετώπισε τις γυναίκες καταπρόσωπο, έχει γαλόνια και παράσημα ηρωισμού και θάρρους. Μην προκαλείς το Χάος..
Oύτε γαλόνια έχει, ούτε παράσημα.
Είναι απλά το θύμα της λακούβας, που μην ανέχοντας τη μονογαμία, ως αρχικώς πίστευε, ενέδωσε σε άλλους πειρασμούς.
Δεν είναι φόβος αυτό που κάνει κάποιον να τρέχει, είναι συνηδειτή επιλογή, είναι στάση ζωής που υποδηλώνει οτι επιλέγω το παιχνίδι αντί για τη λακούβα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 19-06-07 στις 00:20.
Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 22:48, 18-06-07:

Καλησπερα!!! Ειμαι νεο forumοπαιδο (καλα το γραφω? ) και τα'χω κανει λιγο σαλατα με τις παραθεσεις , τα quote-split....,γι'αυτο συγγχωρεστε με! Σ' ευχαριστω @chaos για τις υποδειξεις σου!!! Καθε βοηθεια δεκτη ! Το οτι εχω το ιδιο AVATOR με καποιο αλλο μελος, το ειδα μολις χθες.
Δυστυχως με πιεζει ο χρονος γιατι θα επιστρεψει το "στεφανι" μου και θα γινει:mad17: για μια θεση στο pc !!!
Εχω εθιστει σοβαρα στο e-steki κ σκεφτομαι σοβαρα ν'αγορασω δικο μου υπολογιστη , μονο που ειμαι ασχετη απ'αυτα!
Οσο για την απιστια ( για να ερθω στο θεμα επι τελους ) , ας μη λεει κανεις μας "μεγαλη κουβεντα." Οταν ειμουν περιπου 20 χρονων, δεν θα μπορουσα να διανοηθω, οτι θα ζουσα με καποιον ο οποιος " με ψηλωσε μερικους ποντους, κοινως κερατο ) , βεβαια ουτε κι αυτος το φανταζοταν ! Μην βιαστειτε να βγαλετε συμπερασματα , η ιστορια φυσικα δεν ειναι τοσο απλη οπως ,ισως , ακουγεται! Πιστευω απλα οτι οσο ωριμαζουμε, αποδεχομαστε- κατανοουμε πραγματα κ καταστασεις ,καταφερνουμε να δουμε κ την αλλη πλευρα του νομισματος. Δεν κατηγορω, ουτε κρινω το στεφανι μου γιατι πηγε μ'αλλη , σαφως δεν χαιρομαι ουτε λεω οτι δεν με πειραξε.....,ενα ομως ειναι σιγουρο !!! Ειχα κι εχω την ευθυνη μου γι αυτο , οπως επισης κι αυτος !!! Ας προσεχαμε !!! Εγω απλα προσπαθησα ,οσο ηταν δυνατον , να "ερθω" στην θεση του, να παραμερισω τον εγωισμο μου κι οτι αλλο αισθανομουν και να εστιασω στην ουσια. Δλδ, αν χωρισουμε αυτη την στιγμη, ο λογος θα ειναι η απιστια??? Μην τρελλαθουμε....!!! Η απιστια ειναι το κερασακι στην τουρτα !!! Ειναι η "δικαιολογια" που καποιες φορες πολυ μας βολευει να την θεωρουμε "μοναδικη υπευθυνη"
για τα προβληματα στις σχεσεις μας αλλα και ως λογο διαζυγιου ! Εννοειται βεβαια, πως καθε περιπτωση ειναι μοναδικη κ διαφορετικη. Οταν ομως μετρας καποια χρονια μ'εναν ανθρωπο, οταν εχεις μοιραστει χαρες και λυπες, ΟΤΑΝ εχεις 2 παιδια μαζι του ( στην εφηβεια μαλιστα ) , οταν εχεις "μεγαλωσει" μαζι του αλλα κυριως τον αγαπας ( με την βαθια εννοια του ορου ) η' καλυτερα , προσπαθεις να το κανεις......τοτε αναθεωρεις πολλα πραγματα!

ΥΓ.Ισως κουρασα , ισως οχι !!!
Παντως το στεφανι μου δεν επεστρεψε ακομα αρα
προλαβαινω!!!

Αντρικη απιστια : " Ο καλος ο μυλος ολα τ' αλεθει !!! "
Γυναικεια απιστια : Αμαρτησα για το παιδι μου !!! "

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 07:42, 19-06-07:

Πες τα χρυσή μου πες τα, γιατί αν τα πω εγώ το ξύλο θα πέσει σύννεφο. Οι γυναίκες ποτέ δεν φταίνε, λέει το στερεότυπο. Οι άντρες είναι γουρούνια από τη φύση τους. Όλες οι γυναίκες είναι πόρνες, λέει το στερεότυπο της αντίπερα όχθης. Τι ωραία να ήταν έτσι απλά κι ασπρόμαυρα τα πράγματα...

@Μισέλ: Το πρώτο που λες είναι η υπεκφυγή που λεει η Πύλη. Το δεύτερο είναι πολύ σοβαρό, όμως από κάποιο σημείο και μετά όλοι το συνειδητοποιούν. Το τρίτο είναι αποτέλεσμα της κοινωνικής υποκρισίας και σιχαίνομαι όταν αναγκάζομαι να το συνυπολογίσω στις επιλογές μου, αλλά δυστυχώς είναι το χειρότερο απ' όλα. Το τέταρτο τρομάζει περισσότερο τους άντρες, περισσότερο απ' ότι φαντάζεσαι. Για αυτό το λόγο συμβαίνει και τούτο που λέγαν κάποιοι νωρίτερα, ότι πολλοί προτιμούν να μην ξέρουν. Αυτό έχει έναν αυτοματισμό: Αν δεν το "ξέρεις", δηλαδή αν δεν σου τριφτεί στη μούρη, σημαίνει ότι ο άλλος απλά διασκεδάζει και δεν έχει βρει τίποτε καλύτερο. Αν το "μάθεις", σημαίνει ότι ό άλλος "κάτι" θέλει να σου πει μ' αυτό.

Καπετάνιο μπορείς να προκαλείς τη μοίρα σου όσο θέλεις, πάντως η δική μου εμπειρία μου λέει ότι κάτι τέτοιο δεν είναι σοφό...Ίσως κατά βάθος ζητάς να τη βρεις. Επίσης έχω να πω ότι επιλέγει να χτυπήσει εκεί που το περιμένεις λιγότερο και σε χρόνο που μπορεί να σ' εκπλήξει. Μοιρολάτρης λέει ο Καπετάνιος τώρα. Μπορεί. Αυτά τα λέει όποιος έπεσε στη λακκούβα έτσι φίλε; Το θέμα της απιστίας δεν με είχε ανησυχήσει σοβαρά ποτέ, αφού κι όταν ήμουν 20 χρονών δεν με τρέλλαινε ιδιαίτερα. Αν ήθελα να πάω πήγαινα. Το θέμα είναι ότι κάποτε δεν ήθελα καθόλου. Μετά έγινε αυτό που λέει η Μισέλ. Το να μην μπορείς πλέον να μην κοιτάξεις αλλού, παρά μόνο καταπιέζοντας το σώψυχό σου. Αυτό πράγματι ήταν λακκούβα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 19-06-07 στις 07:49.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:02, 19-06-07:

Για σου PYLH...
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Εκφράζεις μια πολύ ώριμη-συμβιβαστική ίσως άποψη.
Η απιστία όμως είναι ένα ψέμα που υπάρχει ανάμεσα στο ζευγάρι. Φαίνομαι εγωίστρια όταν λέω ότι δεν συχωρώ και δεν μπορώ να δεχτώ την απιστία. Είμαι εγωίστρια σε βαθμό που προστατεύω τον εαυτό μου, την αυτοπεποίθηση μου, την εικόνα που έχω για μένα.

Δεν ξέρω πώς εξελίσσονται τα συναισθήματα, μπορεί να είμαι και εγώ κάποτε από αυτούς που θα έχουν να αντιμετωπίζουν την απιστία (μη κακό μας). Αν συμβαίνει σε περίοδο που είμαι ερωτευμένη (όπως τώρα) αμφιβάλω ότι μπορώ να συχωρώ. Δεν μπορώ να συχωρώ την κοροϊδία. Δεν θα μπορώ να συχωρώ το γεγονός ότι δεν μου έδωσε την ευκαιρία να μάθω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ώστε να το διορθώσω αν είναι δυνατόν.

Τελικά βγάζω το συμπέρασμα ότι είναι και ζήτημα χαρακτήρας. Προσωπικά πιστεύω ότι απιστούν εκείνοι που είναι ανασφαλής και θέλουν επιβεβαίωση ότι «μετράνε ακόμα» ή εκείνοι που επίσης είναι ανασφαλής και έχουν μια νεκρή σχέση αλλά δεν αντιμετωπίζουν την κατάσταση (όπως να ξεκαθαρίσουν τι συμβαίνει με τη σχέση τους.)

Αν η σχέση είναι υγιείς και το ζευγάρι επικοινωνεί, μόνο δυο πράγματα μπορούν να συμβούν : να ξεπεράσουν το πρόβλημα τους(πριν την απιστια) ή να συμβιβάζονται με το γεγονός ότι η σχέση δεν λειτουργεί πια. Και στις δυο περιπτώσεις αποφεύγεται το ψέμα.

Οπότε δεν πιστεύω ότι η απιστία είναι δεδομένη a priori. Για μένα δεν είναι τίποτα παρα μια εύκολη δικαιολογία που λέμε στον εαυτό μας (και καλά η φύση μας έκανε άπιστα ων) όταν μια σχέση δεν λειτουργεί(έστω και για ένα διάστημα) και δεν αντιμετωπίζουμε το προβλημα μας.

Η απιστία είναι ψέμα και ανωριμότητα με λίγα λόγια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 19-06-07 στις 08:21.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:21, 19-06-07:

Έχω την αίσθηση ότι όταν είμαστε μικροί σε ηλικία η απιστία μας φαίνεται κάτι τραγικό, είναι προφανώς λόγος χωρισμού, ενώ όταν μεγαλώνουμε τα βλέπουμε πιο ψύχραιμα να το πω? πιο αδιάφορα? το έχουμε πάρει απόφαση ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει? Δεν ξέρω, την έχετε αυτή την εντύπωση κι εσείς?

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:27, 19-06-07:

Νιώθουμε το ίδιο άσχημα σε όποια ηλικία μας λένε ψέματα. Νιώθουμε προδομένοι. Έτσι δεν είναι? Απλά δεν διεκδικείς το ίδιο δυνατά όταν τα συναισθήματα μεταμορφώνονται και η αγάπη είναι πιο πολύ συνηθεια παρα υπαρκτό συναίσθημα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:30, 19-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Έχω την αίσθηση ότι όταν είμαστε μικροί σε ηλικία η απιστία μας φαίνεται κάτι τραγικό, είναι προφανώς λόγος χωρισμού, ενώ όταν μεγαλώνουμε τα βλέπουμε πιο ψύχραιμα να το πω? πιο αδιάφορα? το έχουμε πάρει απόφαση ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει? Δεν ξέρω, την έχετε αυτή την εντύπωση κι εσείς?
σε μένα δεν ισχύει αυτό... ή δεν έχω μεγαλώσει ακόμα αρκετά

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 09:10, 19-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Δεν προβληματίζομαι με την απιστία πλέον.. Δεν πιστεύω ότι είναι φύλο θηλυκού/αρσενικού και δεν νομίζω ότι πρέπει απαραίτητα να υπάρχει πρόβλημα στη σχέση για να πάει κάποιος με άλλο/η.
Επίσης δεν νομίζω ότι όσο μεγαλώνουμε το βλέπουμε και πιο ψύχραιμα. Όχι όλοι τουλάχιστον. Γνωρίζω ανθρώπους που έχουν χωρίσει για ένα κέρατο, ήταν κάτι που το είχαν ξεκαθαρίσει εξ' αρχής.
Νομίζω ότι επειδή ακριβώς τίποτα δεν είναι δεδομένο, ούτε η απιστία είναι.. Νομίζω έχει να κάνει αποκλειστικά με τις ανάγκες του κάθε ανθρώπου/συνθήκες σχέσης και από τα θέλω του καθένα από εμάς.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 09:20, 19-06-07:

Τελικά βγάζω το συμπέρασμα ότι είναι και ζήτημα χαρακτήρας. Προσωπικά πιστεύω ότι απιστούν εκείνοι που είναι ανασφαλής και θέλουν επιβεβαίωση ότι «μετράνε ακόμα» ή εκείνοι που επίσης είναι ανασφαλής και έχουν μια νεκρή σχέση αλλά δεν αντιμετωπίζουν την κατάσταση (όπως να ξεκαθαρίσουν τι συμβαίνει με τη σχέση τους.)

Το ότι μετράς ακόμα μπορείς να το δεις με ένα απλό βλέμμα, με ένα φλερτ που ούτως ή άλλως σχεδόν όλοι το κάνουν..

Δεν διαφωνώ για την ανασφάλεια ... αλλά δεν μπορώ να πω ότι κάποιος/α που το έχει συνήθεια να πη**** δεξιά και αριστερά και να συνεχίζει τη σχέση του σαν να μην συμβαίνει τίποτα ότι το κάνει από ανασφάλεια. Μάλλον γουστάρει και το κάνει απλά οι περισσότεροι κάνουν τα πράγματα πολύπλοκα ενώ είναι πολύ απλά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:58, 19-06-07:

@roumana: Αν ως απιστία ορίζεται το να πας με άλλον εντός σχέσης, γιατί να είναι απαραίτητα ψέμα και κοροιδία; Αν το πεις στον άλλον λίγο πριν ή αμέσως μετά;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:34, 19-06-07:

Συμφωνω με roumana.

Μισελ : Γιατι να πας ομως ; Αν εχουμε δηλωσει πιστοι στον ανθρωπο μας, και δεν εχουμε καποιο προβλημα στη σχεση, ο μονος λογος απιστιας, ειναι να αφησεις τον εαυτο σου να βρεθει σε ευαλωτη θεση-προκληση, στην οποια υποκυπτεις λογω ορμονων. Ετσι, προδιδεις/κοροιδευεις τον αλλον. Αν η σχεση εχει καποιο προβλημα και το να πας με αλλον, αποτελει (για σενα) διεξοδο στο προβλημα, τοτε δεν ησουν ειλικρινης και δεν ειχες το θαρρος και το σεβασμο να το συζητησεις με το συντροφο. (το 2ο ενικο ειναι σχημα λογου)

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:36, 19-06-07:

@roumana: Αν ως απιστία ορίζεται το να πας με άλλον εντός σχέσης, γιατί να είναι απαραίτητα ψέμα και κοροιδία; Αν το πεις στον άλλον λίγο πριν ή αμέσως μετά;
Το «λίγο πριν» με το «αμέσως μετά» δεν είναι το ίδιο, αλλά και πάλι…γιατί να μην πεις στον άλλον «έχουμε πρόβλημα, έλα να το λύσουμε» παρα «συγγνώμη, εγώ σε αγαπώ αλλά υπέκυψα/θα υποκυψω στον πειρασμό?» Να την κάνω τι τέτοια αγάπη που με ποναει?

Γιατί να μην αποφεύγουν τον πόνο, που όσο να΄ναι, θα δημιουργηθεί σε περίπτωση απιστίας? Ας το συζητήσουν και αν δεν έχει ελπίδα η σχέση να χωρίσουν. Όχι εγώ σε πλένω, σου μαγειρεύω, παίζω το ρόλο της νοικοκυράς στη ζωή σου, έχεις την ασφάλεια της μόνιμης σύντροφο, αλλά εσυ κάνεις και το πεταχτό, γιατί η άλλη είναι η "ελκυστική". Δεν είναι κοροϊδία? Τι είναι? Έλλειψη αυτοπεποίθησης μου φαίνετε εμένα το να τον δέχεσαι πίσω. Εκτός και αν σε φτιάχνει η ιδέα ότι πάει με άλλη αλλά γυρίζει πάντα στο σίγουρο(που δεν είναι και σίγουρο ότι θα γυρίσει ουσιαστικά.)

Γενικά πιστεύω ότι το να κρύβεις κάτι τόσο σημαντικό όπως «με ελκύει άλλη γυναίκα/άντρας» είναι κοροϊδία.
Και δεν αλλάζω με τίποτα γνώμη ότι δεν μου/μας αξίζει κάτι τέτοιο.

Η απιστία παιδιά είναι επιλογή και δεν είναι κάτι που «συμβαίνει κατά λαθος».

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 19-06-07 στις 12:35.
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 11:42, 19-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Συμφωνω με roumana.

Μισελ : Γιατι να πας ομως ; Αν εχουμε δηλωσει πιστοι στον ανθρωπο μας, και δεν εχουμε καποιο προβλημα στη σχεση, ο μονος λογος απιστιας, ειναι να αφησεις τον εαυτο σου να βρεθει σε ευαλωτη θεση-προκληση, στην οποια υποκυπτεις λογω ορμονων. Ετσι, προδιδεις/κοροιδευεις τον αλλον. Αν η σχεση εχει καποιο προβλημα και το να πας με αλλον, αποτελει (για σενα) διεξοδο στο προβλημα, τοτε δεν ησουν ειλικρινης και δεν ειχες το θαρρος και το σεβασμο να το συζητησεις με το συντροφο. (το 2ο ενικο ειναι σχημα λογου)
Εγώ δεν πιστεύω ότι το να πας με άλλον σου δίνει οποιαδήποτε διέξοδο σε οποιοδήποτε πρόβλημα. Προσωπική ικανοποίηση σου δίνει εκείνη τη στιγμή και σίγουρα αν δεν σου "ξαναδώσει" ή που θα το κάνεις μόνιμα πλέον επειδή ο σύντροφός σου δεν το έχει μάθει, ή που αλληλοκερατώνονται. Η σχέση για μένα έχει "λήξει" όταν έχει παιχτεί κέρατο, ακόμα και αν το κάνουν και οι δύο και κανείς από τους δύο δεν το έχει ανακαλύψει. Απλά το ανακαλύπτουν αργότερα. Έτσι είτε χωρίζουν μετά από μία "δήθεν" σχέση είτε που περνάνε καλά και οι δύο

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:06, 19-06-07:

Ναι hamsteraki, εννοω οτι αυτος που επιλεγει την απιστια ισως το βλεπει σαν διεξοδο, οχι οτι ειναι ουσιαστικη διεξοδος.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 13:19, 19-06-07:

Ναι hamsteraki, εννοω οτι αυτος που επιλεγει την απιστια ισως το βλεπει σαν διεξοδο, οχι οτι ειναι ουσιαστικη διεξοδος.
Ναι, σε αυτό συμφωνώ

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 14:16, 19-06-07:

Καλημερα σ'ολους !!! Πολλα απ'αυτα που διαβασα με βρισκουν απολυτα συμφωνη. Για να μην τα μπλεξω ομως με τις παραθεσεις , δεν θα τις χρησιμοποιησω. Σιγουρα εκφραζω μια συμβιβαστικη αποψη @roumana και δεν πιστευω οτι ειναι εγωισμος το να θελει καποιος να προστατευσει τον εαυτο του!!! Τιποτα δεν ειναι δεδομενο, το πιστευω !!! Δεν αναφερομαι στις περιστασιακες σχεσεις μικρης διαρκειας, αυτο φανταζομαι οτι εγινε αντιληπτο.
Μονο για την δικη μου περιπτωση μπορω να μιλησω με σιγουρια! Οπου η απιστια ηταν η αφορμη να' ρθουν στην επιφανεια προβληματα που υπηρχαν στην σχεση και ειτε δεν θελαμε να "δουμε", ειτε δεν ειχαμε συνηδητοποιησει που μπορει να μας οδηγησουν...!!! Θεωρω απλα, οτι στις περισσοτερες
περιπτωσεις μακροχρονιων σχεσεων, η απιστια δεν ειναι η αιτια , αλλα η αφορμη! Κι ισως καποιες φορες " να ειναι το ταρακουνημα που χρειαζομασταν " για να ξυπνησουμε απ'τον ληθαργο που βρισκομασταν. Οταν η σχεση εχει γερες βασεις , οταν ο αλλος-η δεν π******* " μ'οποιον βρει μπροστα του", τοτε κ μονο τοτε, πιστευω οτι η απιστια μπορει να αποτελεσει ενα "εργαλειο" (ας μου επιτραπει η εκφραση ), που ισως μπορεσει να διορθωσει την κατασταση. Σ'αυτες τις περιπτωσεις αξιζει να αφησουμε εγωισμους,θυμους,προδοσιες. ...στην ακρη (πραγμα φυσικα δυσκολο ) και να επανεξετασουμε τα πραγματα.
Σιγουρα οταν παντρευτηκα δεν ειχα στο μυαλο μου οτι το στεφανι μου θα παει μ'αλλην κι εγω θα παραμενω μαζι του, ουτε, εννοειται , παντρευτηκα με σκοπο να χωρισω. Παντρευτηκα πιστευοντας οτι θα ζησω με τον ανθρωπο που αγαπω κ μ' αγαπα ευτυχισμενα ......κι ολα τα σχετικα που " μου ειχαν πει εως τοτε..." Σιγουρα υπαρχουν ζευγαρια που ειναι πιστα ο ενας στον αλλον , που ζουν ετσι οπως , εξ' αρχης πιστευαν οτι θα ζησουν. Φοβαμαι ομως οτι ειναι πολυ λιγα!!! Οσο για την δειλια και ανασφαλεια που αναφερθηκε , εχει κι αυτη το μεριδιο της !!! Το μεγαλο " λαθος " μου ηταν οτι απο την στιγμη που ανεβαινα τα σκαλια της εκκλησιας σκεφτομουν: " Που πας τωρα ??? Τι πας να κανεις ??? " Δεν ηθελα να χωρισω , τον αγαπουσα κι ηθελα να ειμαστε μαζι. Ομως υπηρχαν μικροπροβληματακια τα οποια " ριχναμε " πισω μας, με την ελπιδα φανταζομαι , οτι ηταν " μικροπροβληματακια . "
Αυτη ηταν η μεγαλη παγιδα , η τεραστια λακουβα στην οποια επεσα !!! Στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα!!! Τα μεγαλα και σοβαρα προβληματα δεν ξεφυτρωνουν απ' το πουθενα ξαφνικα μπροστα μας . Μας χτυπανε καμπανακια απο πριν που δεν θελουμε-μπορουμε...να δουμε. Ταπεινη μου αποψη , απ'αυτα που εχω βιωσει εως τωρα , ειναι πως τα μικρα, καθημερινα ισως προβληματα , για τα οποια σκεφτομαστε : " Δεν βαριεσαι μωρε τωρα....τι να συζητησω...ετυχε...ηταν κουρασμενος-η και το ειπε....δεν το σκεφτηκε καλα.... !!! " ολα αυτα ειναι μικρα-μικρα πετραδακια που ομως στην πορεια χτιζουν μεγαλα βουνα που πολυ δυσκολα μπορεις να "διασχισεις."
Θα πρεπει να διευκρινισω βεβαια οτι , οταν δεν εισαι παντρεμμενος και δεν εχεις παιδια , αλλα βρισκεσαι μεσα σε μια σοβαρη σχεση, τα πραγματα ειναι " λιγο " διαφορετικα ισως γιατι ειναι πιο ευκολο να χωρισεις , ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΑΛΛΩΝ ( ΠΑΙΔΙΩΝ ) ΣΟΥ ( για τα κεφαλαια .) Η απιστια βεβαια ειναι απιστια , μεσα 'η εξω απ'τον γαμο !!!

" Το θεμα δεν ειναι να εχουμε αυτο που θελουμε ,
αλλα να θελουμε αυτο που εχουμε !!! "

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:16, 19-06-07:

Εγώ μια φορά έκανα στη ζωή μου το λάθος να πω την αλήθεια χωρίς να με πιάσουν στα πράσσα, από δήθεν τιμιότητα, για να είμαι πιστός σε όλα αυτά τα "σωστά" που λέτε, και το μετάνιωσα τόσο σκληρά που αποφάσισα ότι κάποια πράγματα γίνονται και δε λέγονται. Εγώ θα κάνω αυτό που πιστεύω σωστό και αναλαμβάνω την ευθύνη για τις συνέπειες. Τα επικίνδυνα και επιλήψιμα πράγματα έχουν ακριβώς αυτή τη χάρη. Ότι είναι επικίνδυνα. Μου αρέσει να ζω στα όρια των καταστάσεων, να εξερευνώ τη χρησιμότητά τους, να μαθαίνω πώς να τα "κλέβω", όπως οι χάκερ στα κομπιούτερ. Έτσι τη βρίσκω κι αυτό θα κάνω, είτε αρέσει είτε όχι. Αν δεν το χειριστώ σωστά και την πατήσω, τουλάχιστον θα έχω πληρώσει τις δικές μου επιλογές. Δεν μ' ενδιαφέρει στην πραγματικότητα το θέμα της απιστίας, όσο το γιατί επιλέγει κανείς να το κάνει. Όλοι οι ορισμοί είναι εύκολοι στο κέντρο των καταστάσεων. Όποιος έχει την τόλμη και το θράσσος να πλησιάσει στα όριά τους θα δει πως η καταστάσεις δεν είναι και τόσο απλές, επίσης ότι στα όριά του το κάθε σύστημα έχει "κενά" από τα οποία μπορεί να περάσει ελέφαντας.

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Νιώθουμε το ίδιο άσχημα σε όποια ηλικία μας λένε ψέματα. Νιώθουμε προδομένοι. Έτσι δεν είναι? Απλά δεν διεκδικείς το ίδιο δυνατά όταν τα συναισθήματα μεταμορφώνονται και η αγάπη είναι πιο πολύ συνηθεια παρα υπαρκτό συναίσθημα.
Θα μου επιτρέψετε σ' αυτό το σημείο να είμαι απόλυτος, αν και δεν μου πολυαρέσει αυτή η στάση. Η αγάπη είναι αθάνατη, σε αντίθεση με τον έρωτα που είναι θνητός και ξαναγεννιέται κάθε μέρα όπως οι πεταλούδες. (Μια πεθαίνει, μία γεννιέται, άλλη μια μέρα περνάει). Η αγάπη δεν χάνεται ποτέ. Αν δεν είναι πια υπαρκτό συναίσθημα, απλά σημαίνει πως δεν υπήρχε ποτέ. Μα τι λες ρε Χάος, αυτά που ένιωθα κάποτε για τον/την σύντροφό μου δεν ήταν αγάπη; Πράγματι, αυτό που ένιωθε κανείς ως αγάπη που όμως πια δεν υπάρχει, δεν ήταν αγάπη προς τον σύντροφο. Ήταν αγάπη προς τα σημεία του εαυτούλη σου που ο άλλος μπορούσε να καλύψει. Όταν παύεις ν' αγαπάς, σημαίνει ότι ανέκαθεν μονάχα το τομάρι σου αγαπούσες. Μην μπερδεύετε τόσο πολύ την αγάπη με το σεξ. Το σεξ είναι γυμναστική, στην καλύτερη περίπτωση είναι απόλαυση κι επικοινωνία. Αν ζούσαμε σε μια ανθρώπινη κοινωνία όπου οι ανάγκες θα καθόριζαν την ηθική και όχι σε κοινωνία εξουσιαστική όπου η ηθική καθορίζει τις ανάγκες, το σεξ θα ήταν κάτι που θα μας το συνιστούσε ο γιατρός ως συνταγή για μακροζωία, ευεξία και καλή υγεία. Ο έρωτας είναι πύρινος Φοίνικας και φλεγόμενη βάτος. Η αγάπη είναι ποτάμι... Πράγματι κάνουμε τα απλά πράγματα περίπλοκα, συμφωνώ.

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Δεν προβληματίζομαι με την απιστία πλέον.. Δεν πιστεύω ότι είναι φύλο θηλυκού/αρσενικού και δεν νομίζω ότι πρέπει απαραίτητα να υπάρχει πρόβλημα στη σχέση για να πάει κάποιος με άλλο/η.
Επίσης δεν νομίζω ότι όσο μεγαλώνουμε το βλέπουμε και πιο ψύχραιμα. Όχι όλοι τουλάχιστον. Γνωρίζω ανθρώπους που έχουν χωρίσει για ένα κέρατο, ήταν κάτι που το είχαν ξεκαθαρίσει εξ' αρχής.
Νομίζω ότι επειδή ακριβώς τίποτα δεν είναι δεδομένο, ούτε η απιστία είναι. Νομίζω έχει να κάνει αποκλειστικά με τις ανάγκες του κάθε ανθρώπου/συνθήκες σχέσης και από τα θέλω του καθένα από εμάς.
Επιτέλους χαμστεράκι μου συμφωνούμε. Τώρα θα μαζέψω τη γάτα μου (Το αστειάκι με τη γάτα προέρχεται από ένα θέμα περί ξύλου που βγήκε από τον Παράδεισο, όπου έγραψα ότι δεν υπάρχει πιο φωτισμένος ηγέτης από τη μαμά γάτα). Διαφωνώ μόνο μερικώς στο σημείο που έχω υπογραμμίσει. Οι περισσότεροι μεγαλώνοντας αποκτούν περισσότερες εμπειρίες που μπορούν να τους καθοδηγήσουν σε αναθεώρηση κάποιων απόψεών τους. Από μια ηλικία και μετά οι περισσότεροι άνθρωποι γίνονται ωφελιμιστές και κυνικοί. Αν τους συμβεί να αντιμετωπίσουν το θέμα, είτε προσωπικά είτε μέσα στον κύκλο τους, πολλοί το ξεπερνούν και δεν του δίνουν πια και τόση φόρτιση, όση στο παρελθόν. Ένας γάμος είναι μια πολύ δύσκολη σύμβαση (η δυσκολότερη λένε). Είναι ένας συνεταιρισμός που μπορεί να αποβεί πολύ αποδοτικός ακόμη και αν οι συνέταιροι δεν κοιμούνται κάθε βράδυ μαζί. Θεωρώ ότι κάθε άνθρωπος, από τη στιγμή που εκπληρώνει τις υποχρεώσεις του απέναντι στην κοινωνία, έχει το ελεύθερο να καθορίσει τον προσωπικό του χώρο και να κάνει πράγματα χωρίς να δώσει λογαριασμό στην κοινή γνώμη. Το λέω αυτό γιατί έχω παρατηρήσει πως το χειρότερο στην εξωσυζυγική σχέση, αυτό που τελικά πληγώνει τους περισσότερους με μη αναστρέψιμο τρόπο, είναι το "κέρατο" που σου φοράει η κοινωνία, να σε λέει για παράδειγμα λαλάκα άντρα και κερατά, αν εσύ επιλέξεις πως προτιμάς μια γυναίκα που σε φτιάχνει, αλλά μπορεί καμμιά φορά να πάει με άλλον, από μια γυναίκα ηθική που τη βλέπεις πια σαν τη θεια σου τη Μυρσούδα (που τρία βρακιά φορεί, ώσπου να βγάλει τό 'να, τα δυο τα κατουρεί ).

Τέλος, είσαι σίγουρη ότι αυτοί που χώρισαν για ένα κέρατο δεν έψαχναν απλά ευκαιρία και δικαιολογία ν' απαλαγούν από κάποιον που τους χαλούσε τη μέρα; Μήπως απλά χρειάζονταν μια αφορμή για να ψάξουν για μια καινούρια ευκαιρία, χωρίς να πάρουν την ευθύνη; Για παράδειγμα, μια γυναίκα που "κάθεται" στον άντρα της δυο φορές το μήνα (υπάρχουν και τέτοια παραδείγματα, τα οποία γνωρίζω), κι αυτό με ύφος "άντε πάλι το συζυγικό καθήκον", του το ξεπληρώνουν δε με τρεις μέρες κρεβατομουρμούρα, ε μάλλον ψάχνει για ηρωική έξοδο. Έχω ακούσει γυναίκες να λένε: "Τι τον θέλω τώρα αυτόν να του σιδερώνω το σώβρακο; Καλύτερα μόνη μου, τώρα που έκανα και το παιδάκι μου." Έχω ακούσει άλλη να λέει "Όλο σεξ θέλει, δεν βρίσκει καμιά γκόμενα να ησυχάσω;" Μην είστε σίγουροι ότι αυτός που ανέχεται ή δεν ανέχεται το κέρατο το κάνει για το κέρατο. Συνήθως τα προβλήματα στις σχέσεις είναι πολύ βαθύτερα. Ξέρω γυναίκα που έδιωξε τον άντρα της ενώ ήταν λεχώνα, γιατί έκανε ο άνθρωπος το λάθος να πάει μια διήμερη εκδρομή για να ξεσκάσει από τα βασανιστήρια που πέρασε από τις παραξενιές της καθ' όλη την εγκυμοσύνη. (Αυτό μου το είπε η γυναίκα, όχι ο άντρας). Όταν την πίεσα λιγάκι, μου ομολόγησε ότι παντρεύτηκε αυτόν τον άντρα ενώ δεν τον ποθούσε πλέον, απλά γιατί "Τι θα έλεγε η μάνα της". Όταν της είπα ότι αυτό είναι εκμετάλλευση, απλά κατέβασε τα μάτια (πώς μ' αρέσουν οι χαμηλοβλεπούσες, δεν λέγεται... ).

Μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι είναι στο χέρι σου να αφήσεις ή όχι τον εαυτό σου, όταν τα πράγματα φτάσουν στο αμήν. Κανείς δεν έχει τόσο έλεγχο των συναισθημάτων του και των μύχιων σκέψεων και πόθων του ώστε να ξέρει από τα πριν τι σημαίνει το κάθε σκίρτημα της ψυχής του. Συνήθως φίλε μου αυτά τα καταλαβαίνεις κατόπιν εορτής και αφού δεις το τελικό αποτέλεσμα. (Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα). Άλλωστε εσύ δεν είπες προηγουμένως ότι δεν ήμαστε ρομπότ κλπ;

Εδώ θέλω να πω κάτι που θα ακουστεί κυνικό, όμως δεν είναι έτσι. Δεν θα πω ότι το έκανα επίτηδες ή με κάποιο σχεδιασμό. Θα σας πω όμως το αποτέλεσμα. Ξέρεις φίλε πόσα χρόνια προσπαθούσα να συζητήσω το πρόβλημα της σχέσης μου (το οποίο ήξερα καλά) με τη γυναίκα μου, στο παρελθόν; Ξέρεις τι αντίδραση αντιμετώπισα; Πόση άρνηση; Πόση επιμονή να μη θέλει να παραδεχθεί το δίκιο μου; Τουλάχιστον 5!! Ποτέ δεν έχω μαλώσει ουσιαστικά με την Abyss στα τόσα χρόνια, με αξιοσημείωτη εξαίρεση αυτήν τη συγκεκριμένη συζήτηση. Ξέρεις ποια ήταν πάντα η τελική απάντηση; "Εγώ έτσι θέλω, έτσι το βλέπω κι αν σ' αρέσει". Η ίδια γυναίκα που σε όλα τα άλλα θέματα ήταν τόσο γλυκειά, τόσο διαλακτική, τόσο συζητήσιμη, όταν ερχόταν το συγκεκριμένο θέμα στο τραπέζι γινόταν Τούρκος (δεν μιλάω για το κέρατο και λοιπά, μιλάω για το αντικειμενικό πρόβλημα της σχέσης, όπως το αναφέρει ο Lory). Στηριζόταν φαίνεται πολύ στην πίστη μου, την οποία είχα μέχρι τότε πολλάκις αποδείξει. Μόλις έφτασα στο αμήν κι είπα μέσα μου "ε, δεν γουστάρω έτσι τελικά", μόλις η πίστη μου σταμάτησε να είναι δεδομένη (γι' αυτό μάλλον και φρόντισα να καταστεί σαφές αυτό, δηλώνοντας ότι δεν επιθυμώ ούτε τη δική της πίστη, της την χαρίζω ρε αδερφέ), τι ωραία που άλλαξαν τα πράγματα! Τι ωραία που με ακολούθησε, αφού ήξερε καλά ότι εγώ όταν φεύγω από κάπου έχω εξαντλήσει όλα τα περιθώρια και γι' αυτό δεν γυρνώ ποτέ πίσω! Τι ωραία που άκουσα μετά από 5 χρόνια ένα "είχες δίκιο τελικά"! Η σχέση αναγεννήθηκε, τη στιγμή που για 2 χρόνια έμενα πια από ανάγκη, λόγω οικονομικών προβλημάτων. Περάσαμε τα επόμενα δυο χρόνια σαν νιόπαντροι, μερικές φορές νομίζω, ειδικά στο κρεβάτι, ότι είναι εκείνη η γαμώ τις γκόμενες που γνώρισα πριν 20 χρόνια. Όπου δεν πίπτει λόγος....

Απαραίτητη διευκρίνιση: Δεν είδα το ποστ της Πύλης ενώ έγραφα το δικό μου. Επίσης η Πύλη δεν είναι γυναίκα μου, ούτε καν ξαδέλφη μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 19-06-07 στις 14:37.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:34, 19-06-07:

Ταπεινη μου αποψη , απ'αυτα που εχω βιωσει εως τωρα , ειναι πως τα μικρα, καθημερινα ισως προβληματα , για τα οποια σκεφτομαστε : " Δεν βαριεσαι μωρε τωρα....τι να συζητησω...ετυχε...ηταν κουρασμενος-η και το ειπε....δεν το σκεφτηκε καλα.... !!! " ολα αυτα ειναι μικρα-μικρα πετραδακια που ομως στην πορεια χτιζουν μεγαλα βουνα που πολυ δυσκολα μπορεις να "διασχισεις."
Σωστο, γιαυτο και η επικοινωνια, η αγαπη , ο σεβασμος και το θαρρος να συζητιουνται ολα, πρεπει να υπαρχουν,για να ξερουμε που βρισκομαστε.

Η αγάπη δεν χάνεται ποτέ. Αν δεν είναι πια υπαρκτό συναίσθημα, απλά σημαίνει πως δεν υπήρχε ποτέ. Μα τι λες ρε Χάος, αυτά που ένιωθα κάποτε για τον/την σύντροφό μου δεν ήταν αγάπη; Πράγματι, αυτό που ένιωθε κανείς ως αγάπη που όμως πια δεν υπάρχει, δεν ήταν αγάπη προς τον σύντροφο. Ήταν αγάπη προς τα σημεία του εαυτούλη σου που ο άλλος μπορούσε να καλύψει. Όταν παύεις ν' αγαπάς, σημαίνει ότι ανέκαθεν μονάχα το τομάρι σου αγαπούσες. Μην μπερδεύετε τόσο πολύ την αγάπη με το σεξ.
Απ τα δακτυλα μου το πηρες.

Μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι είναι στο χέρι σου να αφήσεις ή όχι τον εαυτό σου, όταν τα πράγματα φτάσουν στο αμήν. Κανείς δεν έχει τόσο έλεγχο των συναισθημάτων του και των μύχιων σκέψεων και πόθων του ώστε να ξέρει από τα πριν τι σημαίνει το κάθε σκίρτημα της ψυχής του. Συνήθως φίλε μου αυτά τα καταλαβαίνεις κατόπιν εορτής και αφού δεις το τελικό αποτέλεσμα. (Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα). Άλλωστε εσύ δεν είπες προηγουμένως ότι δεν ήμαστε ρομπότ κλπ;
Αυτο με το αμην, δε το καταλαβα τι εννοεις. Το θεμα γιατι να τα αφησεις να φτασουν αφου βλεπεις λιγο πολυ προς τα που πανε. Δλδ ενταξει, λιγο πολυ μπορουμε να βλεπουμε ποτε το πραμα παει προς επικινδυνη κατασταση, απο την οποια δυσκολα θα ξεφυγουμε. Και το πιο απλοικο παραδειγμα : ποτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 19-06-07 στις 14:43.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:41, 19-06-07:

.Το σεξ είναι γυμναστική, στην καλύτερη περίπτωση είναι απόλαυση κι επικοινωνία. Αν ζούσαμε σε μια ανθρώπινη κοινωνία όπου οι ανάγκες θα καθόριζαν την ηθική και όχι σε κοινωνία εξουσιαστική όπου η ηθική καθορίζει τις ανάγκες, το σεξ θα ήταν κάτι που θα μας το συνιστούσε ο γιατρός ως συνταγή για μακροζωία, ευεξία και καλή υγεία.
ΑΝ...ζούσαμε σε μια κοινωνία όπως περιγράφεις θα ήμασταν ακόμα στα δέντρα(ναι... ναι... στο ξαναείπα) και θα άρπαζε το αρσενικό όποιο θηλυκό έβρισκε μπροστά του(είτε είναι μάνα του, αδελφή του ή κόρη του) και θα έκανε την γυμναστική του.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:44, 19-06-07:

Η ηθικη καθοριζει τις αναγκες στην κοινωνια μας ; Ή απλα προσπαθει να μην τις αφηνει να μπλεκουν με τις αναγκες των αλλων ;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:50, 19-06-07:

Γιατί όταν η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη, απλά κάθεσαι και την παρακολουθείς. Θα παραφράσω μια ατάκα από την ταινία "Το Μίσος". Εκεί έλεγε για μια κοινωνία. Εγώ θα μιλήσω για μια σχέση.

Μια σχέση που καταρρέει θυμίζει κάποιον που πέφτει από τον 100ο όροφο ενός ουρανοξύστη.
Πέφτει πέντε πατώματα και λέει μέσα του: "Μέχρι εδώ καλά".
Πέφτει άλλα πέντε και λέει: "Πάλι καλά που δεν πάθαμε τίποτε"
Πέφτει άλλα πέντε και λέει: "Και πάλι εντάξει είμαστε".
Όταν το έδαφος φτάνει όμως κοντά, τότε η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη.
Και τελικά δεν είναι η πτώση που μετρά, αλλά η σύγκρουση!!!

Όπως ίσως είδες από τα δύο συνεχόμενα και μη αλληλοεξαρτώμενα ποστ της Πύλης και το δικό μου, στις δύο περιπτώσεις μας η σύγκρουση ήταν αναπόφευκτη και το κέρατο ήταν η αφορμή, ή ακόμη καλύτερα το "εργαλείο", όπως λέει η Πύλη (συγνώμη ρε φιλενάδα, από τα Τρίκαλα είσαι; ). Τελικά αυτό που μέτρησε και στις δύο περιπτώσεις δεν ήταν η πτώση αλλά η σύγκρουση. Από τη στιγμή που αυτή έγινε με παραγωγικό τρόπο, όλη η πτώση μοιάζει με Bangy Jumping (σόρρυ για την ορθογραφία, δεν ξέρω πώς γράφεται το ρημάδι). Αν η σύγκρουση είναι σφοδρή και ανελέητη, ακόμη και η πτώση από ένα σκαλοπάτι μπορεί να είναι θανατηφόρα...

@Ρουμάνα: Καλή μου δείχνεις πολύ σίγουρη ότι ανέκαθεν στις πολιτισμένες κοινωνίες αυτού του πλανήτη, κοινωνίες που παρήγαγαν περισσότερο πολιτισμό και τέχνη και λιγότερα σκουπίδια και ρύπανση από τη δική μας, υπήρχε αυτή η ηθική που πιστεύεις εσύ σήμερα. Επίτρεψέ μου να σου πω ότι οι γνώσεις μου στην ανθρωπολογία και την κοινωνιολογία διαφωνούν καθέτως μ' αυτό το συμπέρασμα. Μου θυμίζει το χρυσόψαρο που έχει μνήμη μόνο 3 δευτερόλεπτα κι έτσι γυρνάει στη στενή του γυάλα χωρίς ν' αναγνωρίζει ότι περνάει ξανά και ξανά από το ίδιο σημείο. Έτσι κι εσύ νομίζοντας ότι έτσι ήταν πάντα οι άνθρωποι και οι πολιτισμοί τους, πήδηξες από την εποχή των σπηλαίων στον Ιουδαιοχριστιανικό πολιτισμό της Μεσογειακής Λεκάνης, αγνοώντας όπως σου έχω ξαναπεί τον Ελληνικό πολιτισμό που άλλη ιδέα είχε για το σεξ, παρά το γεγονός ότι είχε ανακαλύψει το γάμο και τη μονογαμία. Θα ξαναπώ ότι στην αρχαία Αθήνα του χρυσού αιώνα, οι Αθηναίοι ήταν περήφανοι αν τη γυναίκα τους πηδούσε ο Αλκιβιάδης, επειδή εθαύμαζαν το κάλος του (την ομορφιά του δηλαδή). Οι Άραβες πάλι δεν ζούνε στα σπήλαια. Οι Βορειοευρωπαϊκοί λαοί και οι Ρώσοι επίσης. Αυτοί οι λαοί έχουν άλλη γνώμη για το σεξ. Οι Γάλλοι επίσης. Οι Άγγλοι παραδοσιακά υποθάλπουν την ομοφυλοφιλία, την εποχή που εμείς εδώ κρεμούσαμε κουδούνια στους ομοφυλόφιλους. Λυπάμαι που θα πω ότι το σκεπτικό "Αφού εγώ είμαι έτσι, άρα όλοι είναι έτσι και πας μη Έλλην βάρβαρος" (αστειεύομαι εσύ είσαι Ρουμάνα), είναι εξαιρετικά απλοϊκό.

Τέλος να προσθέσω και ότι οι απόψεις μου έχουν διατυπωθεί πριν από εμένα από σύγχρονους κοινωνιολόγους οι οποίοι τις παρουσιάζουν ως μοντέλλα του μέλλοντος κι όχι του απώτατου παρελθόντος. Το "Θάνατος στην Αστική Ηθική" ήταν σύνθημα του Μάη του '68 κι όχι δικό μου. Οι μη εξουσιαστικές κοινωνίες αποτελούν το ζητούμενο των προοδευτικών κι όχι των σκοταδιστικών δυνάμεων. Λέω να ξανακοιτάξεις λίγο τη βιβλιογραφία σου, τουλάχιστον σε ζητήματα κοινωνιολογίας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 19-06-07 στις 15:13.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:57, 19-06-07:

Συμφωνω, αλλα υπαρχουν 2 λεξεις-κλειδια στο ποστ σου : "οταν" και "αναποφευκτη".

ΥΓ: (bunjee)

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:18, 19-06-07:

Ε, γενικά μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις, όχι για ομαλές.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:22, 19-06-07:

Δηλαδη που να μην υπαρχει κανενα προηγουμενο σημαδι οτι μπορει να βγει κατι εκτος ελεγχου εννοεις. Οκ. Ομως μπορουμε να πουμε οτι αυτες ειναι πολυ λιγες. συνηθως υπαρχουν ενδειξεις. Αρκει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα. Μακαρι να μπορουσαμε να υποκυπτουμε σε καθε τετοια περιπτωση χωρις συνεπειες

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:52, 19-06-07:

Καπετάνιο μπορείς να προκαλείς τη μοίρα σου όσο θέλεις, πάντως η δική μου εμπειρία μου λέει ότι κάτι τέτοιο δεν είναι σοφό...Ίσως κατά βάθος ζητάς να τη βρεις. Επίσης έχω να πω ότι επιλέγει να χτυπήσει εκεί που το περιμένεις λιγότερο και σε χρόνο που μπορεί να σ' εκπλήξει. Μοιρολάτρης λέει ο Καπετάνιος τώρα. Μπορεί. Αυτά τα λέει όποιος έπεσε στη λακκούβα έτσι φίλε; Το θέμα της απιστίας δεν με είχε ανησυχήσει σοβαρά ποτέ, αφού κι όταν ήμουν 20 χρονών δεν με τρέλλαινε ιδιαίτερα. Αν ήθελα να πάω πήγαινα. Το θέμα είναι ότι κάποτε δεν ήθελα καθόλου. Μετά έγινε αυτό που λέει η Μισέλ. Το να μην μπορείς πλέον να μην κοιτάξεις αλλού, παρά μόνο καταπιέζοντας το σώψυχό σου. Αυτό πράγματι ήταν λακκούβα.
Oσες φορές προκάλεσα τη μοίρα μου Χάο, βγήκα νικητής. Πράγματι, παραφυλάει και επιλέγη την πιο ανύποπτη στιγμή να σου επιτεθεί και να σου τη φέρει πισώπλατα εκεί που δεν το περιμένεις. Πράγματι, το έκανε πολλές φορές, και νόμισε οτι τα κατάφερε, έκανε όμως λάθος. Είμαι ακόμα εδώ, νικητής και εξακολουθώ να την προκαλώ.
Προσωπικά Χάε ήξερα από νωρίς οτι δεν μπορούσα να συμβιβαστώ με μια και μόνο γυναίκα. Οταν πήγαινα με μια ξανθιά, την επόμενη φορά ήθελα να πάω με μια μελαχρινή ή καστανή. Οταν πήγαινα με μια αδύνατη, την επόμενη φορά ήθελα να πάω με μια γεματούλα. Αν έβρισκα πάλι ξανθιά ή αδύνατη (π.χ.) δεν μου έκανε κέφι, ήθελα κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό, και μετά πάλι τα από την αρχή. Πάντα με τραβούσε το διαφορετικό. Αυτό ίσως απαντάει και στο οτι, δεν λειτουργώ έτσι επειδή θέλω να επιβεβαιώνομαι, αν και αυτό δεν το θεωρώ απόλυτα κακό, όμως δεν είναι έτσι. Αν ίσχυε αυτό, θα έπερνα σβάρνα ό,τι πέρναγε από μπροστά μου, όμως το δικαίωμα της "επιλογής" είναι πργματικά απολαυστικό.
Γι' αυτό, ή μάλλον, και γι' αυτό, δεν έκανα ποτέ σχέση. Δεν έχει νόημα για μένα. Και γενικά δεν βρίσκω κανένα νόημα να έχει κάποιος σχέση και να πηγαίνει με άλλους. Αυτό είναι που αναφέρω παραπάνω, δειλία, υποκρισία και "τζάμπα μάγκας". Θέλεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο, και την ασφάλεια μιας υποκριτικής σχέσης που χρησιμοποιείς για κάλυψη, αλλά και να το παίζεις και κυνηγός. Δεν πάνε μαζί αυτά τα δύο.

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH έγραψε στις 17:23, 19-06-07:

@Chaos Μηπως ειμαι τελικα καμμια μακρινη ξαδελφη σου , γιατι γυναικα σου δεν ειμαι σιγουρα !!! Τα Τρικαλλα γιατι τ' ανεφερες αληθεια???

Μην πειτε ποτε: " θελεις αντι για βεντουζες να σου κανω το κολπο με τη γατα και τις 9 ουρες ??? "
Επισης : " Κατι εχει σπασει μεσα μου. Κανε λιγο υπομονη...δωσε μου λιγο χρονο..."

ΥΓ. Σε καμμια περιπτωση δεν θελω να " γελοιοποιησω " ενα τοσο σοβαρο θεμα...!!! αλλα και κανενα αστειακι χρειαζεται που και που... . ( ταπεινη μου γνωμη παντα! )

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:33, 19-06-07:

Δεν σου κάνω πρόταση καλή μου Πύλη, άλλωστε το τραγουδάκι "παντρεμένοι κι οι δυό" το ξέρεις, μη βρεθούμε σε κανέναν γκρεμό. Απλά το διευκρίνισα γιατί θα μπορούσε κανείς να υποψιαστεί ότι έφερα τη γυναίκα μου ή κάποιο συγγενή μου να με σιγοντάρει, έτσι πως πέφτουν ταυτόχρονα οι απαντήσεις μας. (Πω πω τι έπαθα μ' αυτό το κωλοθέμα που καταπιάστηκα. Μόλις μιλάω σε γυναίκα παρεξηγείται . Από 'δω και πέρα έχασα την έξωθεν καλή μαρτυρία και θα πρέπει ν' απολογούμαι διαρκώς. Ρε ζημιά, δεν το βουλώνεις κι εσύ καημένε; Αλήθεια, ποιο είναι το αντίστοιχο του "Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς" στο πληκτρολόγιο; "Καλύτερα να χτυπάς το πουλί σου παρά τα πλήκτρα"; )
Μην ξαναφέρνεις τη γάτα ρε Πύλη, θα φοβηθεί το χαμστεράκι.
Την Πύλη Τρικάλων δεν την ξέρεις; Ωραίο χωριό...

@Lorien: Εννοώ για καταστάσεις που έρχονται όταν έρχονται και είναι αναπόφευκτες. Επαναλαμβάνω ότι συνήθως δεν έχουμε τη διαγνωστική μέθοδο να καταλάβουμε τα σκόρπια συναισθήματα που μας προειδοποιούν, λέμε "εντάξει, σήμερα νιώθω έτσι, θα μου περάσει, είμαι ντάουν και δεν ξέρω γιατί", μετά ψάχνουμε κάτι να ξεχαστούμε, μια καλή μέρα, λίγο ωραίο σεξ με τη σχέση μας, μια ωραία ταινία στην τηλεόραση, ένα χαμόγελο του παιδιού, και για λίγο μας φεύγει. Ακριβώς όπως το παράδειγμα αυτού που πέφτει από τον 100ο όροφο. Συνήθως αρνούμαστε πεισματικά να δούμε την πτώση, μέχρι που η σύγκρουση να είναι αναπόφευκτη...

@ Καπετάνιος: Ποτέ μου δεν έκανα καμμία σταθερή σχέση Καπετάνιε. Απλά πήγαινα για μια μέρα κι αν μου άρεζε συνέχιζα για άλλη μια μέρα. Μου αρέσει να έχω γυναίκα στο ταξίδι, αν κι εσείς οι παλιοί μπαρουτοκαπνισμένοι ναυτικοί το θεωρείτε γρουσουζιά. Ποτέ δεν υποσχέθηκα πίστη, ποτέ δεν υποσχέθηκα ασφάλεια, ποτέ δεν είπα το "για πάντα". Τώρα πώς γίνεται να βρίσκονται πάντα γυναίκες που ν' ακολουθούν το ταξίδι μου, μάλλον είμαι καλός ξεναγός .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 19-06-07 στις 17:49.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:44, 19-06-07:

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όοολα τα ποστς, ειδικά τα τελευταία.
Θα διαφωνήσω σε κάτι: Γιατί θεωρείτε οτι το να θελήσεις κάποτε να πας με αλλον είναι ένδειξη προβλήματος στη σχέση; Μιλάμε για μακροχρόνιες σχέσεις. Ε δεν είναι δυνατόν να είσαι 10+ χρόνια με κάποιον και να μην ποθήσεις κανέναν άλλον αρκετά ώστε να μην μπορείς να του αντισταθείς, χωρίς να τον θέλεις για σχέση, χωρίς καν να σε καλύπτει γενικώς, απλά για να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό, ενώ σε καλύπτει απόλυτα η σχέση σου σε όλα τα επίπεδα. Δεν λέω να γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι, αλλά δεν μπορεί, κάποια στιγμή στα τόσα χρόνια θα συμβεί και αυτό. Καλύτερα λοιπόν να έχεις μια ειλικιρνή σχέση, όπου ο άλλος θα σε καταλάβει, παρά να αναγκάζεσαι να του το κρύβεις. Για μένα το ψέμα που ακολουθεί τις περισσότερες απιστίες είναι χειρότερο απο την ίδια την απιστία.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:54, 19-06-07:

Συμφωνώ απόλυτα με τη Μισέλ, (?) έχεις 1000% δίκιο.
Κάντο πρώτα εσύ στην πράξη, και έπειτα έλα να μας πεις τα αποτελέσματα.

"Ολες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες,
τότε και μόνο όταν είναι εφικτές,
μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις,
ασ' τες καλύτερα καθόλου μην τις λες"

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:12, 19-06-07:

Συμφωνώ απόλυτα με τη Μισέλ, (?) έχεις 1000% δίκιο.
Κάντο πρώτα εσύ στην πράξη, και έπειτα έλα να μας πεις τα αποτελέσματα.

"Ολες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες,
τότε και μόνο όταν είναι εφικτές,
μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις,
ασ' τες καλύτερα καθόλου μην τις λες"
Σίγουρα δεν είναι εφικτή λύση σε όλες τις σχέσεις.
Θέλω να πιστευω οτι στη δική μου είναι, διότι υπάρχουν οι κατάλληλες βάσεις φίλίας και κατανόησης.
Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, διότι δεν το έχω δοκιμάσει.
Αλλά ούτε εσύ μπορείς να το βάλεις για το αντίθετο

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:13, 19-06-07:

Οχι, δεν μπορώ.
Ομως προτιμώ να μιλήσω περισσότερο σχετικά, μετά τα αποτελέσματα.....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:16, 19-06-07:

Οχι, δεν μπορώ.
Ομως προτιμώ να μιλήσω περισσότερο σχετικά, μετά τα αποτελέσματα.....
Σαφώς και τότε ο,τι πούμε θα είναι πιο έγκυρο.
Αλλά δεν νομίζω οτι είμαι η μόνη που μιλάει θεωρητικά.
Και εσύ μιλάς θεωρητικά, μιας και ποτέ δεν έχεις κάνει σχέση, και όσοι γράφουν χωρίς να έχουν απατήσει/απατηθει στην τωρινή τους σχέση.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:20, 19-06-07:

Δεν χρειάζεται να έχεις σχέση για να το ξέρεις αυτό, κρίνεις από αυτά που βλέπεις γύρω σου.
Πάντως αν όντως συμβαίνει αυτό, σίγουρα θα είναι τουλάχιστον μειοψηφεία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απιστία ή όχι; - Από FrontPage
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-04-17 στις 15:19.
    • Απιστία - Από Pure_Seduction
      Το θέμα έχει λάβει 70 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-16 στις 22:42.
    • Τι ορίζετε ως...απιστία; - Από frosw_
      Το θέμα έχει λάβει 76 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-09-11 στις 01:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους