Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ραγάδες

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:50, 27-09-06:

Τι γίνετε με αυτό το θέμα?
Έχω μια συνάδελφο απο την δουλειά που έχει κάποιες χαμηλά στην πλάτη, γενικώς στο κ@λο και μου είπε αν μπορώ να βρώ πληροφορίες γιατί απο πληροφορική δεν τα παέι καλά
Είδα ότι αντιμετωπίζονται με λειζερ, είναι ασφαλές?
Ααααα και για να μην παρεξηγηθώ μου είπε ότι έχει δεν μου τις έδειξε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:55, 27-09-06:

εξαρτάται απ το μέγεθος του προβλήματος....
το πρόβλημα αυτό όταν είναι πολύ μεγάλο, απ όσο ξέρω τουλάχιστον, αντιμετωπίζεται με πλαστική χειρουργική. Αν είναι leiser ή κάτι άλλο, δεν το γνωρίζω....

Πάντως, αν δεν είναι πραγματικά σοβαρό το πρόβλημα, δεν αξίζει τον κόπο να μπει κανεις σε αυτή τη διαδικασία (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα)

Ασε που δεν γνωρίζω και κανέναν/μία που να μην έχει καμία απολυτως ραγάδα...
άλλοι απ το απότομο ύψος, άλλες από εγκυμοσύνη, από απότομη αλλαγή βάρους...
είναι τόσοι πολλοί οι λόγοι που σκάει το δέρμα που... άστα να πάνε!
Το μόνο που "σωζει" είναι η πρόληψη κι αυτή σε περιορισμένο βαθμό γιατί αν είναι το δερμα σου να τις βγαζει... δε σε σωζει τίποτα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 15:41, 27-09-06:

Το πιο απλο για του ραγαδες:Βαζελινη!
Δεν τους εξαφανιζει τελειως αλλα κανει πολυ καλο σε μικρης εκτασης ραγαδες, αλλα γενικοτερα "απαλυνει" το ολο προβλημα.Φυσικα υπαρχουν και κρεμες που κανουν δουλεια, αλλα αυτες που πραγματικα αξιζουν ειναι αρκετα ακριβες.
Απο εκει και περα για πληρη εξαλειψη παμε σε αλλες μεθοδους...Ειδικα εαν το προβλημα ειναι εντονο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 15:52, 27-09-06:

Με λειζερ μονο φευγουν οριστικα, περισσοτερες λεπτομερειες δεν γνωριζω, αλλα οι κρεμες δεν κανουν τιιιιιποτα ειδικα αν εχουν αρχισει να ασπριζουν (ταδε εφη δερματολογα!)

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:18, 27-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Με λειζερ μονο φευγουν οριστικα, περισσοτερες λεπτομερειες δεν γνωριζω, αλλα οι κρεμες δεν κανουν τιιιιιποτα ειδικα αν εχουν αρχισει να ασπριζουν (ταδε εφη δερματολογα!)

To leizer κρίβει κινδύνους? Τις εξαφανίζει μόνιμα, ακόμα και αν είναι άσπρες?

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:01, 30-09-06:

Το λειζερ ετσι οπως μου το περιεγραφε η δερματολογος ειναι απολυτως ασφαλες, υποθετω θα ναι κατι αναλογο μ'αυτο που χρησιμοποιειται για αποτριχωση. Και ναι, υποτιθεται πως τις επαναφερει στο αρχικο κοκκινωπο σταδιο κι απο κει κι υστερα ειναι ευκολο με συγκεκριμενες κρεμες και καποιες 'συνεδριες' ακομη να φυγουν. Δεν ξερω καποιον παντως που να το χει κανει για να σου πω για στανταρ αποτελεσματα, και σαν μεθοδος πρεπει να ειναι αρκετα ακριβη.

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 16:23, 30-09-06:

Α μόλις χθες επισκεφτηκα δερματολόγο-αισθητικό γιαυτο ακριβώς το ζήτημα.

Αν και απελπιστικά αδύνατη εχω ραγάδες εκ γενετής.Κληρονομικό το πρόβλημα δηλ. Δεν ειναι σοβαρό ούτε εντονο αλλά επισκεφτηκα δερματολόγο επειδή αρχισαν να βγαινουν κι αλλες για να το προλάβω. μου έδωσε μία κρέμα αν θες ψάχνω τη συνταγή να σου πω πως τη λένε που σηνύθως τη δινουν οι πλαστικοί χειρούργοι.

Η κρέμα αυτή ενδέχεται να βελτιώσει τις ήδη υπάρχουσες άσπρες αλλά με αβέβαια αποτελέσματα. Αυτό που σίγουρα προσφέρει είναι η πρόληψη ώστε να μη βγουν καινούριες εφόσων υπάρχει η προδιάθεση στο δέρμα μου και σίγουρα θα εξαφανίσει όσες είναι κόκκινες, που δηλαδή βρισκονται σε αρχικό στάδιο. Τώρα μου είπε ότι αν θέλω να εξαφανιστούν τελείωσ και άμεσα οι υπάρχουσες, υπάρχουν θεραπέιες λέιζερ και ενέσεις. Πρέπει όμως η φίλη σου να ειναι ιδιαιτερα προσεκτική στην επιλογή του κέντρου και η θεραπεία να γίνεται από δεμρατολόγους και όχι από αισθητικούς τελειόφοιτους από αμφισβητούμενες σχολές ή τουλάχιστον να παρακολουθείται η θεραπεία από δερματολόγο.

Αν πάντως το πρόβλημα δεν ειναι εντονο η γιατρός μου είπε ότι δεν το θεωρει απαραίτητο κατά τη γνωμη της να στρεφόμαστε σε τετοιου είδους θεραπείες. Και αυτό μου το είπε παρόλο που η ίδια συνεργάζεται με κεντρο αισθητικής που κανει τετοιες θεραπείες και συνεπώς χάνει πελάτες λεγοντας τετοια. Ωστόσο ακόμα και στην περίπτωση που είναι εντονο το πρόβλημα η φιλη σου (εξαρτάται και από την ηλικία της βέβαια) αξίζει να κανει μία προσπάθεια με αλοιφές πριν ξεκινήσει τη "βαριά" ας πούμε θεραπεία. π.χ αν μιλάμε για σχετικά μικρές ηλικίες και ανάλογα και με τον τύπο του δέρματός της, αν κάνει ανάπλαση από μόνο του, αν ανανεώνονται τα κύτταρά της αυξάνονται και οι πιθανότητες ΄να εχει βελτίωση της υφής του δερματός της με τις αλοιφές. Στη δική μου περίπτωση ας πούμε που τα κύτταρά μου κάνουν γρήγορη ανάπλαση ενδύκνεινται οι κρεμες. Προς το παρόν τουλάχιστον. Πάντως ειναι σημαντικό να το προλάβεις το πρόβλημα παρά να τρέχεις αργότερα..

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 19:29, 30-09-06:

Διάβασα σε ένα ιατρικού περιεχομένου περιοδικό πως με λεϊζερ σβήνουν μόνο όταν είναι σε αρχικό στάδιο(μωβ-ροζ χρώμα) όταν πλέον είναι λευκές δεν σβήνουν τελείως!Για πλαστική δεν ξέρω ίσως να χρησιμοποιήται σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις(οταν δλδ έχει γίνει το δέρμα εντελώς ριγέ). Πάντως σίγουρη θεραπεία δεν υπάρχει μονο πρόλυψη δλδ καλή ενυδάτωση και ίσως μερικές θεραπείες κολαγόνου και βιταμίνης Ε να μπορούν να αποτρέψουν τις ραγάδες.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 20:16, 30-09-06:

Torry στο τελευταιο ποστ γραφω τη διαδικασια ετσι οπως μου τη μετεφερε η δερματολογος, οτι δηλαδη σκοπος του λειζερ ειναι να επαναφερει τις λευκες ραγαδες στο μωβ-ροζ χρωμα του αρχικου σταδιου για να φυγουν απο κει κι υστερα με κρεμες. Εγω που δε θελω να μπω στη διαδικασια του λειζερ και τη ρωτησα για τις δικες μου που πλεον εχουν ασπρισει μου ειπε οτι δεν υπαρχει τροπος να φυγουν, ουτε καν καποια κρεμα ως καλυτερη δε μου συνεστησε, δεν ξερω αν η κρεμα που λεει η diddle εχει καποια διαφορα απο αυτες του εμποριου(κι αν εχει περιμενουμε συνταγη :p).

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 21:03, 30-09-06:

Ναι αυτό διάβασα κι εγώ με την μόνη διαφορά οτι ακομα και με τις κρέμες που λες δεν βλέπεις ιδιαίτερα αποτελέσματα. Η επιδερμίδα είναι σαν το γυαλί αν σπάσει ότι κι αν κάνεις το ράγισμα πάντα θα φαίνεται! Προσωπικά απελπίστηκα γιατί κι εγώ από αππότομες αλλαγές βάρους έχω κάνει μια μέση ριγέ, και τώρα με την εγκυμοσύνη με βλέπω με ασορτί κοιλιά!Κλάφτα!

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 23:26, 30-09-06:

Εγω που δε θελω να μπω στη διαδικασια του λειζερ και τη ρωτησα για τις δικες μου που πλεον εχουν ασπρισει μου ειπε οτι δεν υπαρχει τροπος να φυγουν, ουτε καν καποια κρεμα ως καλυτερη δε μου συνεστησε, δεν ξερω αν η κρεμα που λεει η diddle εχει καποια διαφορα απο αυτες του εμποριου(κι αν εχει περιμενουμε συνταγη :p).
Κ εμένα μου είπε ότι λογικά δε θα φύγουν αλλά η όψη τους μπορεί να βελτιωθεί καθώς είμαι ικρή ακόμα και γίνεται ανάπλαση και κυρίως μπορώ να προλάβω ώστε να μην βγουν άλλες..Και για μένα αυτό είναι το σημαντικό, να μη βγουν άλλες. Οι ήδη υπαρχουσες δε με ενοχλούν, δεν ειναι κ τραγικές! Αν θέλεις σου συστήνω την κρέμα αλλά καταλαβαίνεις ότι δε μπορώ να πάρω ευθύνη για δική σου χρήση γιατί όπως και να το κάνουμε κάθε τύπος δέρματος εχει διαφορετικές ανάγκες και ο γιατρός ξέρει καλύτερα. Εγώ δεν την εχω πάρει ακόμα επομένως δε μπορώ να σου πω αποτελέσματα, χθες μου την εγραψε! Αμα θες δοκιμάζω κ σου λέω μετά ώστε να ρωτήσεις τον γιατρό σου πρώτα . Πάντως εντύπωση μου κάνει που δε σου έδωσε τίποτε για πρόληψη τουλάχιστον. Εσύ δε του ζήτησες??

Torry για την εγκυμοσύνη υπάρχουν κρέμες που δίνουν οι γυναικολόγοι ώστε να μην είναι επικίνδυνες ούτε για το εμβρυο και δεν αποκτάς ραγάδες. Και η μαμά μου είχε χρησιμοποιήσει όταν ήταν εγκυος σε μενα οπότε το ξέρω στανταρ γιατι όντως δεν απέκτησε.Ρώτησε το γιατρό σου γιατί ειναι κρίμα να το πάθεις από αγνοια ενώ υπάρχει λύση!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:48, 01-10-06:

όσο αφορά εγκυμοσύνη και ραγάδες....
η λύση για να μην κάνει ραγάδες κάποια στην εγκυμοσύνη της είναι ΜΟΝΟ μία και αυτή ουδεμία σχέση με κρέμες έχει
Εστιάζεται δε, σε δύο μόνο μικές λεξούλες.....
"ελάχιστο βάρος!"
Αν δεν πάρεις παραπάνω από 8-9 κιλά (όσα δλδ ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις για μωρό, υγρά, πλακούντα κλπ) τότε δεν κάνεις ραγάδες
Αν αποκτήσεις ΞΑΦΝΙΚΑ το βάρος μιας φάλαινας πάνω σου, τότε Ο,ΤΙ κρέμα και να βάλεις, θα κάνεις ραγάδες.
(Τάδε έφη... ο γυναικολόγος μου, όταν του ζήτησα να μου πει καμια μάρκα για κρεμα για τις ραγάδες )

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:43, 01-10-06:

Από προσωπική πείρα, αν είναι να κάνεις ραγάδες στην εγκυμοσύνη, θα κάνεις. Εγώ κιλά δεν πήρα, πάνω από όσα μου είπε ο γυναικολόγος πως πρέπει λογικά να πάρω, αλλά από ραγάδες... Και κρέμες έβαζα και ό,τι θες έκανα γιατί είχε πολλές και η μητέρα μου, αλλά τελικά δεν τις γλύτωσα. Oh well... Έχω συμβιβαστεί και ζω μαζί τους αρμονικά.
Χαλάλι και οι ραγάδες για το ζουζούνι μου!

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 14:16, 24-01-07:

Το έταξα στην κουέ οτι αν ξαναμιλήσω για ραγάδες,θα έρθω εδώ & να'μαι ! Εκανα μια αναφορά στο θέμα εκεί στο " Πως εχασα 40 + κιλα ", & μου ...τράβηξε τ'αυτί η κουέ,οπότε,θέλετε -δε θέλετε,θα με "φάτε" στη μάπα. .
Κατ'ευθείαν στο θέμα : Εκτός απο τα λειζερ ,τις αλοιφές κ.λ.π,υπάρχουν-γνωρίζετε φυσικές μεθόδους αντιμετώπισης του προβλήματος ? Να πώ ξανα ,γιατρός ΔΕΝ είμαι,μπήκα με σκοπό να βοηθήσω & παράλληλα να επεκτείνω το θέμα,έχω κάποια δεδομένα ν'ανταλλάξω,αλλά προτιμώ πρώτα να δω απαντήσεις & διάλογο,ωστε να μη "πουλάω" αποφθέγματα & "γιατροσόφια".

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:14, 24-01-07:

εμένα με ενδιαφέρει πάντως να σε διαβάσω
σκοπεύω κάποια στιγμή - θεού θέλοντος σύντομα- να μείνω έγκυος, και θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω αν υπάρχει τροπος να μην αποκτήσω ραγάδες

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 15:27, 24-01-07:

simoulcium στα φαρμακεια. Θα σε βοηθήσει.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:04, 24-01-07:

Κορίτσια…νομίζω ότι έχει σχέση με τοv τύπο δέρματος. Εγώ «απόκτησα» πολλές ραγάδες στις εγκυμοσύνες και έβαλα του κόσμου τις κρεμες.(και simulcium)
Αν το δέρμα είναι ελαστικό δεν κάνεις ραγάδες(η μαμά μου με τρία παιδιά δεν έχει ούτε μια ραγάδα)

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 16:15, 24-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Κορίτσια…νομίζω ότι έχει σχέση με τοv τύπο δέρματος. Εγώ «απόκτησα» πολλές ραγάδες στις εγκυμοσύνες και έβαλα του κόσμου τις κρεμες.(και simulcium)
Αν το δέρμα είναι ελαστικό δεν κάνεις ραγάδες(η μαμά μου με τρία παιδιά δεν έχει ούτε μια ραγάδα)
Να ενα καλό σημείο γι'αρχή με τους φυσικούς τρόπους.Ναι,έχει σχέση με την ελαστικότητα του δέρματος,κατα ενα ποσοστό μεγάλο.Πάμε στο,τι ενισχύει την ελαστικότητα? Τι βοηθάει στην ανάπλαση του δέρματος ? Η μητέρα μου συμπληρωματικά,με Χ παιδιά παραπάνω απ'οσα λες (δε θα πω), δεν εχει καμμία ! Η ενυδάτωση εχει κάποια σχέση ?Εδώ γύρω είμαι οκ ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wishful : 24-01-07 στις 16:17. Αιτία: Παράλειψη
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:43, 24-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Wishful
Να ενα καλό σημείο γι'αρχή με τους φυσικούς τρόπους.Ναι,έχει σχέση με την ελαστικότητα του δέρματος,κατα ενα ποσοστό μεγάλο.Πάμε στο,τι ενισχύει την ελαστικότητα? Τι βοηθάει στην ανάπλαση του δέρματος ? Η μητέρα μου συμπληρωματικά,με Χ παιδιά παραπάνω απ'οσα λες (δε θα πω), δεν εχει καμμία ! Η ενυδάτωση εχει κάποια σχέση ?Εδώ γύρω είμαι οκ ?

ρε μην παίζεις με τον πόνο μας λέμε
ξέρνα τώρα όλα όσα γνωρίζεις γιατί αλλιώς θα σου βάλω βραστά αυγά στις μασχάλες και θα σου ξεριζώσω τα νύχια ( ιουυυυυυυυ πόνεσε αυτο!)

ο γιατρός μου πάντως όταν του μίλησα για κρέμες και αλοιφές μου είπε το εξής χαρακτηριστικό....
"Το μόνο όφελος που μπορείς να έχεις από τις κρέμες αυτές, είναι το κέρδος στην τσέπη του κατασκευαστή" και συμπληρώνει.... "αν δεν πάρεις βάρος, δεν θα κάνεις ραγάδες"
Επειδή όμως είμαι κοιλιόδουλη και θέλω να τρωω και στανταρ θα παρω βάρος, θέλω να ξέρω, μπορω να τις γλυτώσω?

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 03:51, 25-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
ρε μην παίζεις με τον πόνο μας λέμε
ξέρνα τώρα όλα όσα γνωρίζεις γιατί αλλιώς θα σου βάλω βραστά αυγά στις μασχάλες και θα σου ξεριζώσω τα νύχια ( ιουυυυυυυυ πόνεσε αυτο!)

ο γιατρός μου πάντως όταν του μίλησα για κρέμες και αλοιφές μου είπε το εξής χαρακτηριστικό....
"Το μόνο όφελος που μπορείς να έχεις από τις κρέμες αυτές, είναι το κέρδος στην τσέπη του κατασκευαστή" και συμπληρώνει.... "αν δεν πάρεις βάρος, δεν θα κάνεις ραγάδες"
Επειδή όμως είμαι κοιλιόδουλη και θέλω να τρωω και στανταρ θα παρω βάρος, θέλω να ξέρω, μπορω να τις γλυτώσω?
Αφού εχεις σκοπό να πάρεις βάρος...διατήρησέ το κ δε θα κάνεις ραγάδες !!!¨Λοιπόν ,νυστάζω κ δε βλέπω τώρα ,το πρωι μετο καλό θα "ρίξω" άλλη μια αποριούλα για να το βρείς μόνη το τι θα κάνεις (συχαίνομαι τις οδηγίες)

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:30, 25-01-07:

τι άλλα βασανιστήρια ξέρεις ΚΕ? ... Δεν μας λέει τίποτα ...

Θες να σε πληρώσουμε? Να…πάρε ένα φιλάκι…

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:39, 25-01-07:

δε μας λέει ρουμάνα μου θα φταιω εγω να του βγαλω το μαλλι τρίχα τρίχα και να τον αφήσω καραφλό?

άλλη μια θεωρία που έχω ακούσει πάντως, αφορά αυτό που εμέσως είπε ο wishful
η ελαστικότητα του δέρματος είναι συναρτήσει της ενυδάτωσης....
ενα καλά ενυδατωμένο δέρμα δεν ανοιγει εύκολα... οπότε... οικονομικά.... βαζελίνη
γίνεσαι μέσα στη γλίτσα βέβαια αλλα... μπρος στα κάλη...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:50, 25-01-07:

Βαζελίνη? Δεν είναι πολύ πρακτικό αν έχεις να βγεις έξω…να κάνεις δουλειές…το βράδι μόνο πριν να κοιμηθείς…
Λες να κάνουν δουλειά οι βιταμίνες από φυτά … τα ineon(στα φαρμακεια)? Εμένα στα μαλλιά με βοήθησαν πραγματικά. Έχει και για το δέρμα…

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 10:21, 25-01-07:

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό, αλλά εγώ έχω κάνει ελάχιστες γιατί από μικρή και ακόμη και τώρα, πίνω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νερό, 3 λίτρα τη μέρα τουλάχιστον. Τσακωνόμουν με τη μαμά στο σπίτι γιατί όπου πήγαινα άφηνα πίσω μου ποτήρια.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 13:16, 26-01-07:

Καλημέρα σας !! Λοιπόν,να μην κάνω τον "άπιαστο" ...σωτήρα,να δώσω τα λίγα δεδομένα μου & εδώ είμαστε,θα το παρακολουθώ & θα τα εμπλουτίζουμε μαζί !
Θεωρώ δεδομένο λοιπόν,οτι τα "ξερά" δέρματα είναι πιο επιρρεπή στο σχηματισμό ραγάδων,κατω απο κάποιες συνθήκες.
Οι συνθήκες : Οταν η συνολική (αλλά & τοπικά πχ κοιλιακή χώρα για τις εγκύους) επιφάνεια του σώματος μεγαλώνει,επειδή πρέπει οπωσδήποτε το δέρμα να την καλύψει,ανοίγει, λεπταίνει,ξεχυλώνει κατα κάποιο τρόπο.Τωρα,επειδή η προσαρμογή του δέρματος είναι αργή σχετικά οταν η επιφάνεια επανέλθει,το τέντωμα αυτό,φαίνεται στις ραγάδες.Το οτι κάποιοι-ες δεν εμφανίζουν εγκειται στην ελαστικότητα του δέρματος (οπως ενα μπαλλόνι),που ανοίγει ,λεπταίνει & πάλι ξεφουσκώνωντας παίρνει την αρχική κατάσταση-θέση,χωρίς συνήθως... ραγάδες,η αν παρατηρήσετε σε κάποιο μπαλλόνι ξανοίγματα του χρώματος,αυτό ακριβώς συμβαίνει & στο δέρμα την χρονική στιγμή που "φουσκώνει",πράγμα που θα φανεί στο "ξεφούσκωμα" !
Σκοπός βασικός λοιπόν,να διατηρήσουμε την ελαστικότητα του δέρματος ! Χωρίς να μπώ σε λεπτομέρειες για τη σύσταση του ,θα συστήσω νερό -πολύ νερό ! Με τη μορφή που ξέρουμε,πολλά ποτήρια ! Αλλά & πολλές απλές υδατικές κρέμες σε καθημερινή βάση ! Φρούτα με τη φλούδα --για φάγωμα εννοείται--( πολύ καλό πλύσιμο ) .Τοπικό απαλό μασάζ για τις εγκύους,χωρίς "ξυσίματα" με σκληρά υλικά.Είναι ο πιο εύκολος & ξεκούραστος τρόπος για την αποφυγή του προβλήματος,αλλά οχι πλήρης !
Η πλήρης αντιμετώπιση του προβλήματος που σημαίνει συντήρηση & φροντίδα της φυσικής κατάστασης του δέρματος,είναι μεγάλο κεφάλαιο που περιλαμβάνει πολλά άλλα υποκεφάλαια.Είναι ενα κομμάτι επιστήμης γενικά.Ομως,δε θα το πάω εκεί,δεν είμαι επιστήμων (καποια δεδομένα εχω σκόρπια κι εκεί, καλώς-κακώς),θα περιμένω να δώ τι παραπάνω θα χρειαστεί το θέμα κι εδώ είμαι !

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 13:23, 26-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
δε μας λέει ρουμάνα μου θα φταιω εγω να του βγαλω το μαλλι τρίχα τρίχα και να τον αφήσω καραφλό?

Οχι !!! Οχι αυτό να χαρείς !!! Θα τα...ξεράσω όλα !!! Εχουν ήδη αρχίσει ν'αραιώνουν εδώ μροστά .Θα κάνεις έγκλημα !!!

Παράθεση

252

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 252
Ο 252 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O 252 έγραψε στις 21:10, 17-05-07:

Για σας και απο μένα!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι ραγάδες, φεύγουν αποτελεσματικά και για πάντα με τα λέϊσερ των ινστιτούτων.
Μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί κάτι τέτοιο;
Και αν ξέρει κανείς, ποιό είναι το καλύτερο ινστιτούτο, κατά την γνώμη του, για αυτήν την επέμβαση, καθώς και περίπου τα χρήματα που χρειάζονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:56, 18-05-07:

Προσοπικά δεν ήξερα ότι βγαίνουν οι ραγάδες, άν βγαίνουν γιατί τόσες γυναίκες που έχουν σε πόδια ποπό και στήθος δεν τις βγάζουν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 01:08, 19-05-07:

Καλα, τωρα που αρχισα να βλεπω ολες αυτες τις "αγαλματενιες" πριν το photoshop ειμαι τελειως σιγουρη οτι δε φευγουν με τιποτα!

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 17:43, 19-05-07:

Πάντως απο όσο γνωρίζω οι ραγάδες δεν φευγουν 100%. Σβήνουν κάπως αλλα μόνο όταν είναι σε αρχικό στάδειο όσο είναι κοκκινες δλδ όταν ασπρίσουν δεν της ξεφορτώνεσαι με τίποτα!

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 02:20, 25-05-07:

Κ τί κάνουμε για να φύγουν οι κόκκινες ραγάδες??

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 07:01, 25-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Κ τί κάνουμε για να φύγουν οι κόκκινες ραγάδες??
πες μου οτι εχεις ραγαδες μικρο κοριτσι εσυ σταλιτσα
βασικα εγω επειδη εβγαλα πολλες απο αποτομη αυξηση βαρους λογω ληψης κορτιζονης μου ειπε ο γιατρος μου να παρω τη reconstria της freezyderm. ειδα αρκετη βελτιωση σχεδον εξαφανιστηκαν.... ηταν πολυ κοκκινες ομως και ειχα πολλες.
ειναι λιγο ακριβουτσικη ομως..κανει 25 ευρω αλλα αξιζει τον κοπο. πρεπει να βαζεις 2 φορες τη μερα για να δεις αποτελεσμα.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 14:21, 25-05-07:

Κι όμως αγαπητή μουουουουο!!! Πήρα ξαφνικά λίγο βάρος πέρυσι κ τσουπ ήρθαν!!! Ήταν κόκκινες σαν νυχιές!!! Τί βαζελίνες έβαλα, τί κάτι ειδικές κρέμες για εγκύους ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!!! Τώρα κάποιες έχουν ασπρίσει κ άλλες δεν είναι τόσο έντονα κόκκινες!!! Τί να κάνω βρε κορίτσια??? Λές να βάλω Βίκυ μου αυτή που σου είπε ο γιατρός σου???

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 22:14, 25-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Κι όμως αγαπητή μουουουουο!!! Πήρα ξαφνικά λίγο βάρος πέρυσι κ τσουπ ήρθαν!!! Ήταν κόκκινες σαν νυχιές!!! Τί βαζελίνες έβαλα, τί κάτι ειδικές κρέμες για εγκύους ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!!! Τώρα κάποιες έχουν ασπρίσει κ άλλες δεν είναι τόσο έντονα κόκκινες!!! Τί να κάνω βρε κορίτσια??? Λές να βάλω Βίκυ μου αυτή που σου είπε ο γιατρός σου???
ναι βαλτην δεν εχεις τπτ να χασεις
αν ασπρισαν ομως μη περιμενεις μεγαλη διαφορα...η δραση της κρεμας πιανει στις κοκκινες ραγαδες...εγω παντως ειδα μεγαλη βελτιωση μ αυτην την κρεμα. εχει και κρεμα προληψης των ραγαδων η ιδια εταιρεια για οσους ενδιαφερονται (δεν κανω διαφημιση καλε) η κρεμα προληψης ειναι η prevenstria της freezyderm. αν παιρνετε αγωγη που προμυνηει αυξηση βαρους να την παρετε. εγω δυστυχως δεν την ηξερα την κρεμα προληψης ...οταν τις εβγαλα την πηρα την κρεμα και ειδα οτι εχει και προληψης.

Παράθεση

anna_33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna_33
H anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H anna_33 έγραψε στις 20:07, 30-09-07:

Από ότι ξέρω, μια καλή λύση για την απαλλαγή από τις ραγάδες είναι και το dermabrasion. Υπάρχουν πολλά ελληνικά sites που εξηγούν τι ακριβώς είναι αυτό. Διάβασέ το και πάρε καμία ιδέα και μετά ρώτα και κανένα γιατρό

Παράθεση

balant

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη balant
Ο balant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O balant έγραψε στις 13:54, 23-08-08:

Είμαι 15 χρονών και έχω βγάλει ραγάδες στη μασχάλη και δικέφαλους πάω και σε γυμναστήριο και τις έχω 3-4 μήνες (ειναι από τη μέσα μεριά του χεριού πάλι καλά).Μπορώ να τις προλάβω;Δεν έχω πάει δερματολόγο αλλά διάβασα από το ίντερνετ ότι δε φεύγουν παρά μόνο με λέιζερ.Αυτή η θεραπεία πόσο κοστίζει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 23-08-08 στις 14:00. Αιτία: μετατροπή greeklish σε ελληνικά
Παράθεση

Metallou19 (Blood Guzzler In Wonderland)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Metallou19
H Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H Metallou19 Kill Me... With Your Kisses... έγραψε στις 16:27, 23-08-08:

Δεν με απασχόλεισαι ποτέ το θέμα, αν και έχω δεν με πειράζει. Στην αρχή μόνο που δεν είχα καταλάβει τι είναι. Απ'όσο ξέρω όταν είναι ακόμα κόκκινες μπορείς να τις προλάβεις αν πας σε κάποιο γιατρό να σου πεί τι θα κάνεις (εγώ τότε δεν το ήξερα) και τώρα έχουν γίνει άσπρες και λογικά μόνο με λέιζερ φεύγουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Διονύσης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Διονύσης
Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Διονύσης έγραψε στις 23:52, 05-09-08:

εχω μια ερωτιση . εχω στην κοιλια ραγαδες πολλες τι μπορω να κανω?? εχω αρχησει υγειηνη διατροφη και διαδρομο. τι αλλο μπορω να κανο για να φυγουν. πολλες απο αυτες ειναι κοκκινες ακομα αλλες ( λιγες ειναι) ασπρες τι μπορω να κανω;;;;

Α! και οποιος ξερει σε ποια ταχητιτα ειναι καλο να βαζω τον διαδρομο και ποσοι ωρα να κανω ( Α! ο διαδρομος ειναι στο σπιτι οχι γιμναστιριο ) Στοιχεια: 1.70( περιπου) υψος και 88.00 βαρος. ( και ειμαι 17 χρονων οχι 16 που λεει) το Νοεμβρη τα κλεινω βρε παιδια

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 00:10, 06-09-08:

Οι άσπρες απ ότι έχω διαβάσει δεν φεύγουν. Τις κόκκινες από την άλλη μπορείς να τις αντιμετωπίσεις με ειδικές κρέμες όσο τουλάχιστον είναι κόκκινες (αργότερα θα γίνουν λευκές αν δεν κάνεις τπτ).

Εγώ πέρα από τις κάτι λίγες στη μέση, έβγαλα και μία τεράστια (και ξεκάρφωτη) ακριβώς πάνω στην κοιλιά και φαίνεται λες και έχω μία γιγαντιαία γρατσουνιά.

-petros

Παράθεση

green

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη green
Ο green αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O green έγραψε στις 03:26, 10-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Διονύσης
εχω μια ερωτιση . εχω στην κοιλια ραγαδες πολλες τι μπορω να κανω?? εχω αρχησει υγειηνη διατροφη και διαδρομο. τι αλλο μπορω να κανο για να φυγουν. πολλες απο αυτες ειναι κοκκινες ακομα αλλες ( λιγες ειναι) ασπρες τι μπορω να κανω;;;;

Α! και οποιος ξερει σε ποια ταχητιτα ειναι καλο να βαζω τον διαδρομο και ποσοι ωρα να κανω ( Α! ο διαδρομος ειναι στο σπιτι οχι γιμναστιριο ) Στοιχεια: 1.70( περιπου) υψος και 88.00 βαρος. ( και ειμαι 17 χρονων οχι 16 που λεει) το Νοεμβρη τα κλεινω βρε παιδια

γεια σου. λοιπον θα σου απαντησω σε αυτη την ερωτηση αλλα θα σου πω οτι ακριβως μου ειχε πει ο φυσικοθεραπευτης μου για τον διαδρομο( ειναι καθηγητης στο πανεπιστημιο). λοιπον μου ειχε πει οτι διαδρομο αρχιζεις με 20 λεπτα την ημερα και το κρατας για ολο τον μηνα. τον επομενο μηνα ανεβαζεις τον χρονο κατα 5 λεπτα και τον επομενο μηνα αλλα 5 λεπτα μεχρι να πας 60 λεπτα( δηλαδη καθε μηνα 5 λεπτα). αυτο γιατι ο ανθρωπινος οργανισμος αντεχει ταιτιες μεταβολες χωρις να παθει μελλοντικα προβληματα( δηλ. καταπονησεις το πιο συχνο λαθος οσων γυμναζοντε νομιζουν οτι ειναι ο κεντερης ή ο πυρρος και δεν καταλαβαινουν οτι το αργα και σταθερα ειναι το σωστο). οσο για την ταχητητα μου ειχε πει οτι μπορεις να πηγαινεις μεχρι εκει οπου ενω τρεχεις μπορεις να μηλησεις χωρις να κομπιαζεις. εγω θα μπορουσα να σου πω οτι μπορεις να αρχισης με 5 ταχυτητα και να ανεβαζεις καθε 2 βδομαδες 0.2 χιλ. ταχυτητα.( τον ειχα ρωτηση και μου ειχε πει οτι ειναι καλα). για την κληση στον διαδρομο χωρις να εχω ρωτηση κανεναν γι αυτο 1% καθε μηνα νομιζω οτι ειναι καλα αλλα δεν εχω ρωτηση τον φυσικοθεραπευτη γι αυτο μονο απο προσωπικη πειρα μπορω να σου το πω(αυτο εκανα εγω). δεν πρεπει να πας πανω απο 8 ταχυτηα και πανω απο 45 λεπτα την μερα με τετια ταχυτητα. να μην ξεχνας την προθερμανση(10 λεπτα με 5 ταχυτητα ειναι καλα ή με 5.5 αν θα τρεξεις και να μη μην ξεχασεις 5 λεπτα στο τελος να τρεχεις με 5 ή 5.5 ταχυτητα για να πεσουν οι παλμοι σου. ΠΡΟΣΟΧΗ πολυ σημαντικο ποτε δεν κατεβενουμε απο τον διαδρομο χωρις να εχουμε ριξη τους παλμους μας με 5 λεπτα χαμηλης ταχυτητας μου το τονιζαι συνεχως ο γιατρος.πρεπει να ξερεις οτι για να εχεις τα θετικα αποτελεσματα του διαδρομου θα περασει τουλαχιστον ενα εξαμηνο.να μην καταπονιζεις τον ευατο σου και οσο απλα και αν σου φαινοντε τα παραπανω να ξερεις οτι ειναι σημαντικα γιατι αλλιως μπορει στο μελλον να εχεις προβληματα ειδικα οταν εισαι παχυσαρκος ή αγυμναστος. επειδη ομως θα ακους διαφορες συμβουλες για το τη πρεπει να κανεις και ειδικα απο ανθρωπου πολυξερους που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα θα σου πω ενα παραδειγμα οπου λογο αγνοιας οι περισσοτεροι τα κανουν και αποκτουν στο μελλον προβληματα. οταν σηκωνεις βαρη στο γυμναστηριο( στην μπαρα) μου ειχε πει ο φυσιοθεραπευτης οτι δεν πρεπει να ειναι πανω απο 40 κιλα γιατι τοτε καταπονουντε οι αρθρωσεις και οι μυς με αποτελεσμα στο μελλον να αποκτας προβληματα. πεσμου τωρα ποσοι δεν το ξερουν? πολλοι!!! συνοπσιζοντας σου λεω αργα και σταθερα μην βιαζεσαι. αξιζεις να βαλεις την υγεια σου σε περιπετειες για να κερδισεις μερικους μηνες? φυσικα ΟΧΙ!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη green : 10-10-08 στις 03:37.
Παράθεση

Διονύσης

Νεοφερμένος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Διονύσης έγραψε στις 17:18, 10-10-08:

ευχαριστώ πολυ. Για τισ ραγάδες ξέρεις κατι??? να ναι πλζ πες μου

Παράθεση

green

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη green
Ο green αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O green έγραψε στις 02:18, 13-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Διονύσης
ευχαριστώ πολυ. Για τισ ραγάδες ξέρεις κατι??? να ναι πλζ πες μου
για να ειμαι ηλικρινεις ξερω πολλα για τις ραγαδες. ειμαι παθων δυστυχως. εγω εχω στην κοιλια στα χερια στη μεσι στα στιθοι. ειχα παει σε γιατρο και μου ειχε γραψει αλοιφες οι οπιες κανανε δουλεια και αρκετες μου τις μικριναν( οσο ηταν κοκκινες). το θεμα ειναι ομως οτι δυστηχως μετα απο 1 χρονο ξανα γινοντε οπως ηταν με λιγα λογια δεν αξιζει καθολου. ειχα πσαξει για laser αλλα ειναι για οσο ειναι κοκκινες. ειχα ρωτισει τον γιατρο μου κι μου ειχε πει οτι για να φυγουν με laser οι ραγαδες δεν φευγουν ,αλλα αν πας μεσα σε 10 μερες απο τοτε που σου εμφανιστηκαν μπορει να μειωθει και κατα 90%. γενικα δεν υπαρχει καμια θεραπεια που να τις σβηνει. κοιτα θα σου πω κατι αν σου ειναι κοκκινες ακομα πρεπει να ξερεις οτι φενοντε εντονα οι ραγαδες αλλα οταν γινονται ασπρες πραγματικα δεν φενοντε και πολυ( αυτο το λενε και οι περισσοτεροι και ποσο μαλλον εγω που εχω και πολλες). επισεις θα σε ρωτησω ποσο καιρο εχεις να πας σε παραλια? αυτο το λεω γιατι αν πας θα δεις οτι ενα μεγαλο ποσοστο εχει ραγαδες και κυριος στο πισινο οι γυναικες.με λιγα λογια μην ανχωνεσε οσο απιστευτο και αν σου ακουγεται αυτο που θα σου πω θα δεις που σε λιγους μηνες θα σου εχει συμβει δηλ. θα τις συνηθησεις και δεν θα σε πολυ ενοχλουν. απλα τωρα εστιαζεις σε καπιο σημειο και τρομαζεις. δηλαδη κοιτας το δεντρο και χανεις το δασος. τελος να ξερεις οτι δεν ειναι και τοσο μεγαλο αντιεσθιτικο προβλημα και οτι το εχουν πολλοι ανθρωποι. αν πας παραλια θα το παρατηρησεις. (κυριως στις γυναικες) sorry για τα ωρθογραφικα αλλα εχω δυσλεξια. μια συμβουλη. οσοι σου λενε οτι φευγουν με γυμναστικες και αλλα γιατροσοφια ειναι βλακειες. μονο η υγιεινη διατροφη τα 2 λιτρα νερο την ημερα και η γυμναστικη συμβαλουν στην εστω και λιγο καλιτερευση του προβληματος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διονύσης

Νεοφερμένος

O Διονύσης έγραψε στις 16:11, 13-10-08:

και εγω εχω δισλεξια . Οκ ευχαριστω παρα πολυ.

Παράθεση

maraki32

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki32
H maraki32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H maraki32 έγραψε στις 08:33, 05-12-08:

Παιδια δυστυχώς οι ραγάδες δεν φεύγουν... πρεπει να τις προλαβαίνουμε γιατι αν δημιουργηθούν αστα!
Εγω εχω στον πωπο αλλα το εχω αποδεχτει... αλλα για να μην δημιουργηθούν αλλες βάζω baby oil για να ειναι η επιδερμίδα ελαστική. Καλύτερα όταν είναι βρεγμένο το δερμα να βάζετε baby oil.

Παράθεση

rania82

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rania82
H rania82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H rania82 έγραψε στις 18:29, 21-12-08:

Καλησπερα σε ολους...
Ειμαι πολυ στεναχωρημενη εδω κ 2 μηνες που συνηδειτοποιησα οτι εχω βγαλει στα ποδια μου παραπανω ραγαδες απο οσες ειχα.. Τις κλασσικες δηλαδη, στους γοφους, αναμεσα στα ποδια μου ψηλα κ δεν ειχα κανενα προβλημα, ηταν λογω υψους απ' τα 15 μου. Ξαφνικα μολις περασε το καλοκαιρι κ μια μερα τελειως τυχαια κοιταχτηκα κ ειδα πως εχω βγαλει μια ραγαδα στο ποδι μου ψηλα οσο ειναι ενα δαχτυλο και αλλη μια λιγο πιο κατω σχεδον αναμεσα στα ποδια μου.. Εκτος λοιπον απ αυτες τις 2 εβγαλα κ κατι ξωφαλτσες αναμεσα στα ποδια, απο πισω, ασπρες μιλαμε ετσι? ποτε δεν ειχα κοκκινες να με προειδοποιησουν τουλαχιστον! Κ δεν εχουν βαθος. Ωστοσο ειχα μια φοβερη φαγουρα παιδια και ξυνομουν ελεεινα, κ σκεφτομαι μηπως εκανα τραυματισμο απο μονη.. Λοιπον, πηγα στη δερματολογο, μου εδωσε μια ενυδατικη σουπερ, ενυδατωθηκα, χωρις αλλαγη βεβαια στις ραγαδες μου, κ στη συνεχεια μια κρεμα για τις ραγαδες η οποια βεβαια επρεπε να χρησιμοποιηθει για 3 εβδομαδες. Δεν μπορουσα ομως να μεινω με σταυρωμενα χερια, εφοσον βλεπω κ μεσα απο συζητησηεις που εψαξα κ εδω σ εσας οτι δεν βγαινει τιποτα με τις κρεμες. Πηγα στο laser center και εκλεισα κατευθειαν ραντεβου για laser. Φυσικα ο γιατρος, μου ειπε πως ειμαι μια δυσκολη περιπτωση κ το μονο που μπορουμε να καταφερουμε ειναι 50% να φτασουμε στη μειωση τους.ΔΗλαδη να αφανιστουν κατα 50%. Εκανα τη πρωτη θεραπεια κ τωρα βαζω μια κρεμα το πρωι κ μια το βραδυ. Δυο διαφορετικες δηλαδη. Παιδια μου χει γινει εφιαλτης! Ειμαι 56 κιλα, εχω υψος 1.67 και ενω εξωτερικα ειμαι μια χαρα, εσωτερικα εχω γινει τοσο κομπλεξικη.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!! Τι θα κανω??

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:25, 21-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από rania82
Ειμαι 56 κιλα, εχω υψος 1.67 και ενω εξωτερικα ειμαι μια χαρα, εσωτερικα εχω γινει τοσο κομπλεξικη.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!! Τι θα κανω??
Άτιμο πράγμα οι ραγάδες..
Αφού έχεις ξεκινήσει θεραπεία και ο γιατρός σου εγγυάται πως θα μειωθούν έστω και σε αυτό το ποσοστό, θετικό είναι.
Μόλις δεις τα αποτελέσματα θα το ξεπεράσεις, δεν είναι και τόσο τραγικό πια.
Μπορεί να σου φαίνεται ότι τα λέω παρηγοριά στον άρρωστο, αλλά είναι πολύ άσχημο να αφήνεις κάτι να σε κομπλεξάρει.
Να είσαι σίγουρη πως δε θα το προσέχει κανείς όταν ΕΣΥ νιώσεις άνετα με αυτό και το αποδεχτείς.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:30, 21-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από rania82
Παιδια μου χει γινει εφιαλτης! Ειμαι 56 κιλα, εχω υψος 1.67 και ενω εξωτερικα ειμαι μια χαρα, εσωτερικα εχω γινει τοσο κομπλεξικη.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!! Τι θα κανω??
Ο άκυρος στο θέμα, θα παρέμβω απλά και μόνο επειδή πρωτομπήκες στο στέκι μπηγμένη στα κλάμματα και την απόγνωση (καλωσήρθες παρεμπιπτόντως).

Σκέψου ότι είσαι 26 χρονών κοπέλα, με ωραία αναλογία κιλών-ύψους, και το μόνο που έχεις να αντιμετωπίσεις είναι 2 αδέσποτες ραγαδίτσες. Συνέβη, πάει! Θα δοκιμάσεις την πεπατημένη, όπως αντιμετωπίζεται το ζήτημα τέλος πάντων διότι εγώ δεν γνωρίζω και απλά θα έχεις καλή διάθεση για τον εαυτό σου. Άμα δεν αγαπάς εσύ το σώμα σου, πως περιμένεις να το αγαπήσει κάποιος άντρας; Κρίμα δεν είναι να χαραμιστείς για 2 ραγάδες;

Τι να πω κι εγώ που είμαι γεμάτος ουλές στα πόδια, παρόλαυτά φάση έχουν, κάνω χάζι! Τι να πουν και άλλοι άνθρωποι στην ίδια ηλικία με χειρότερα προβλήματα και όχι αισθητικής φύσεως... Ηρεμία, δες πως θα πάει η αγωγή σου και κρίνεις! Εντάξει;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rania82

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rania82
H rania82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H rania82 έγραψε στις 19:17, 23-12-08:

Παιδια σας ευχαριστω, οντως υπαρχουν κ χειροτερα, απλα οταν δεν μαθαινεις να ζεις κατα αυτον τον τροπο, με σημαδια πανω σου, τοσα χρονια, ειναι λογικο να σε παιρνει απο κατω. Με εχει πιασει αγχος μην βγαλω στα χερια, στη κοιλια, αφου βλεπω πως εχω τη ταση. Μου χει γινει εμμονη ιδεα βασικα..

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:05, 25-04-09:

Μητέρες... απαντήστε μου παρακαλώ...
Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας η καλύτερη κρέμα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης για την αποφυγή των ραγάδων?

(Δεν ξέρω αν το έχετε ξανα συζητήσει το θέμα αυτό...αν ναι τότε sorry να με μεταφέρετε )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 16:35, 26-04-09:

Εγώ χρησιμοποιώ την Biovergeture της Biotherme.
Κοστίζει γύρω στα 35 ευρώ. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, στην κοιλιά που έβαζα καθημερινά από την αρχή της εγκυμοσύνης δεν έχω κάνει ούτε μία ραγάδα, παρόλο που έχει φτάσει σε ασύλληπτο επίπεδο τεντώματος.
Στο στήθος αντίθετα που το αμέλησα γιατί σκέφτηκα "σιγά, πόσο θα μεγαλώσει που θα κάνει και ραγάδες;" έκανα μία.

Ψ. Με το καλό ο μπέμπης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους