Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καμερες στην Ελλαδα

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 16:11, 03-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από angekon
μαλλον βλεπεις πολυ τσιπρα και λαζοπουλο.. ξεκιναει ο αστυνομικος να παει για δουλεια. φιλαει τα παιδακια του και λεει στην γυναικα.. γυναικα σημερα θα σκοτωσω ή θα σκοτωθω.. ριλαξ ρε παιδια ολοι εχουμε συγγενεις αστυνομικους.. αυτοι την εντυπωση σας εχουν δωσει;.
ακουσατε σημερα ειδησεις.. πιστευετε οτι αν υπηρχαν οι καμερες δε θα βλεπαμε ολοι οι ελληνες τις φατσες αυτων που τους πυροβολησαν εξ επαφεις.. πιστευεται οτι καποιος δεν θα τους αναγνωριζε καπου.. τωρα ειναι αφαντοι.. γι αυτο μιλαμε..
το αν εσυ περπατας στο δρομο και ξυνεσαι ή αγκαλιαζεις το κοριτσι σου ποσος ενδιαφερει κανεναν απο αυτους...

Ουτε τσιπρα ουτε λαζοπουλο, βασικα νταξ λαζοπουλο που κ που αλλα δεν εχει σχεση. Για αυτο που λεω υπαρχουν πολλα ερασιτεχνικα βιντεο, ψαξε στο youtube. Αυτο που ειχε δειξει ο Λαζοπουλος ειναι αρκετα κατατοπιστικο αλλα υπαρχουν και αλλα.
Εγω δεν εχω συγγενεις αστυνομικους παντως...
Δεν ακουσα σημερα ειδησεις, τι εγινε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 16:14, 03-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Daskalenko7
Αγορι μου οταν οι πορειες ειναι σε ηρεμα επιπεδα και δεν περναν σε βανδαλισμους τοτε νο προμπλεμ.Οταν ομως αποσκοπουν στο να ληστεψουν και καταστρεψουν τοτε λυπαμαι πρεπει να πεσουν και δακρυγονα
δεν ληστευουν ουτε καταστρεφουν οι πορειες.
αλλα που να το ξερεις αυτο. δε πιστευω να εχεις συμμετασχει σε μια για να εχεις αυτη την αποψη
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από andreas157
και λέω τώρα εγώ...όταν κάποιος είναι εντάξει με τον νόμο γιατί να φοβηθεί την κάμερα?
γιατι λογω της συμμετοχης του σε πορειες, λογω ενος ενεργου ,συνδικαλισμου, μπορει να περιθωριοποιηθει. παρα τη ψευδεσθηση που μπορεις να εχεις, αυτη η κοινωνια δεν ειναι ακριβως δημοκρατικη.
α ναι, ποτε μου δε συμφωνησα να παρακολουθουν καποιοι το τι κανω, τι τρωω, με ποιους βγαινω στο δρομο κοκ. εν ολιγοις, εχω καθε δικαιωμα να μη θελω να με παρακαλουθει
λεω εγω τωρα.
http://www.tovima.gr/default.asp?pid...6&artid=262173
αγγελε, δε θελω να θυσιασω σιγα σιγα την ελευθερια μου( γιατι αν διαβασεις εφημεριδες θα δεις οτι αυτο δεν ειναι πλεον το μοναδικο μετρο "προφυλαξης" απο τους τρομοκρατες/εγκληματιες/ληστες) για να μπορουμε, που πολυ αμφιβαλω, τα προσωπα των δραστων. δε νομιζω οτι χρειαζομαι 1 καμερα σε καθε δρομο για να σεβομαι το δρομο. τη καταλληλη παιδεια χρειαζομαι. ετσι και αλλιως, η καθε καμερα προφανως και δε τοποθετηται για τη μειωση της τρομοκρατιας. προφανως και θα χρησιμοποιηται (εναντια πιστευω στην προστασια των προσωπικων μας δεδομενων) για τον ελεγχο τον αντιφρονουντων. λυπαμαι πολυ που ενα κομματι της νεολαιας μας εχει συμβιβαστει τοσο, που να δινει με τοσο απλο τροπο το ελευθερο να περιορισουν την ελευθερια τους, που τοσο απλα περιμενει τους αλλους να λυσουν τα κοινωνικα προβληματα. ειναι μια νεολαια που παραμενει απαθης, που εχει κακομαθει και τα περιμενει στο πιατο. που εχει συνηθησει στον ελεγχο και που εχει αποχαυνωθει στα realities.

η εγκληματικοτητα δεν αντιμετωπιζεται με αντιδημοκρατικα και κατασταλτικα μετρα, αλλα με προληψη, με παιδεια και γενικοτερα με την αντιμετωπιση των κοινωνικων προβληματων, που απ'οτι φαινεται εμεις και η καθε κυβερνηση εχουμε ξεχασει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mission possible

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mission possible
Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 661 μηνύματα.

O mission possible έγραψε στις 17:18, 03-04-09:

Να βάλλουν πρώτα στις τράπεζες.
Να ελέγχουν και τους ορκωτούς λογιστές στις τράπεζες
Από αυτούς ξεκίνησε η κρίση.

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 17:39, 03-04-09:

Οι κάμερες θα μπορούσαν, σαφώς, να βοηθήσουν στο να παρακολουθούνται οι κινήσεις ορισμένων εγκληματιών (π.χ. των βαποριών). Θα μπορούσαν, επίσης, να είναι πολύτιμες στην εύρεση κάποιου καταζητούμενου.

Από κει και πέρα, όμως, το να λέμε ότι θα βοηθήσουν στο να συλληφθούν οι δήθεν "αναρχικοί", όπως τους παρουσιάζουν τα ΜΜΕ, και οι κουκουλοφόροι, δε νομίζω ότι είναι και τόσο αληθές. Ο κουκουλοφόρος θα φοράει την κουκούλα είτε απαγορεύεται είτε όχι, εδώ σπάει τζάμια, και στις κουκούλες θα διστάσει;

Όπως έχουν τα πράγματα τώρα, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί περιορίζουν την ελευθερία κάποιου απλού πολίτη, που δεν έχει κάνει τίποτε παράνομο/ανήθικο. Γιατί να σε καταδικάσει το δικαστήριο, επειδή κατέβηκες στη διαδήλωση; Από την άλλη, φοβάμαι ότι ίσως ο απολυταρχισμός και ο συντηρητισμός που έχει αρχίσει να κάνει την επανεμφάνισή του, λόγω της ανασφάλειας και της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης μπορεί να μετατρέψει το να κατέβει κάποιος σε διαδηλώσεις -για τις οποίες δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία, ζω σε κωμόπολη και στην Αθήνα έχω πάει μόνο για τριήμερη- σε "συμμετοχή σε εμπρηστικές ενέργειες" (απλά και μόνο επειδή δίπλα κάποια υποκινούμενα άτομα σπάνε και καίνε μαγαζιά) ή και ακόμα σε "δείγμα τρομοκρατικής δραστηριότητας" και "υποκίνηση του πλήθους κατά των 'νόμιμων' αρχών". Κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί ότι ένα σύστημα στενής παρακολούθησης, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, όπου ο έλεγχος είναι σχεδόν ανύπαρκτος σε πολλούς τομείς, δε θα μετατραπεί σε εργαλείο καταπίεσης και αθέμιτης επιβολής επάνω στο λαό.

Εξάλλου, το ότι πριν από λίγους μήνες οι κουκουλοφόροι (φτου, παραλίγο να γράψω αναρχικοί) έκαιγαν (χωρίς ουσιαστική αιτία, απλώς "διαμαρτύρονταν" -κατ' επίφασιν- για το θάνατο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου) τα πάντα στο κέντρο της πρωτεύουσας και ότι κάποιες "τρομοκρατικές οργανώσεις" έρχονται ξανά στην επιφάνεια, μου βρωμάει. Είναι αρκετά πιθανό όλα αυτά να γίνονται σκόπιμα, για να προκαλέσουν το αίσθημα της ανασφάλειας ανάμεσα στους πολίτες, ώστε να δεχτούν ευκολότερα το νέο μέτρο.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 18:54, 03-04-09:

Ακριβως Crookshanks, αν προσθεσεις και τους βανδαλισμους στα πανεπιστημια που εγιναν προσφατα θα δεις οτι βρωμαει πολυ το πραγμα απο παντου.

Ειδα τι εγινε με τους αστυνομικους στην Κυψελη, ελεος ρε angekon εχεις την εντυπωση οτι θα βαζαν καμερες εκει; Οπουδηποτε θα μπορουσε να γινει αυτο το πραγμα οπως και ολα τα εγκληματα. Δε προκειται να γεμισουν την Αθηνα σε καθε οδο με καμερες αν ειναι δυνατον. Και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δε προκειται να μειωθει η εγκληματικοτητα εξαιτιας τους. Ενω βαζοντας στους κεντρικους δρομους (που εδω που τα λεμε πιο πολλα εγκληματα γινονται σε στενα) θα μπορουν να κανουν αυτο που λεει ο Crookshanks. Καταλαβετε το, η κυβερνηση εχει τρομοκρατηθει και νιωθει απιστευτη ανασφαλεια με αυτα που γινονται τελευταια και ψαχνει πως να περασει μετρα για καταστολη.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 18:55, 03-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Οι κάμερες θα μπορούσαν, σαφώς, να βοηθήσουν στο να παρακολουθούνται οι κινήσεις ορισμένων εγκληματιών (π.χ. των βαποριών). Θα μπορούσαν, επίσης, να είναι πολύτιμες στην εύρεση κάποιου καταζητούμενου.

Από κει και πέρα, όμως, το να λέμε ότι θα βοηθήσουν στο να συλληφθούν οι δήθεν "αναρχικοί", όπως τους παρουσιάζουν τα ΜΜΕ, και οι κουκουλοφόροι, δε νομίζω ότι είναι και τόσο αληθές. Ο κουκουλοφόρος θα φοράει την κουκούλα είτε απαγορεύεται είτε όχι, εδώ σπάει τζάμια, και στις κουκούλες θα διστάσει;

Όπως έχουν τα πράγματα τώρα, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί περιορίζουν την ελευθερία κάποιου απλού πολίτη, που δεν έχει κάνει τίποτε παράνομο/ανήθικο. Γιατί να σε καταδικάσει το δικαστήριο, επειδή κατέβηκες στη διαδήλωση; Από την άλλη, φοβάμαι ότι ίσως ο απολυταρχισμός και ο συντηρητισμός που έχει αρχίσει να κάνει την επανεμφάνισή του, λόγω της ανασφάλειας και της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης μπορεί να μετατρέψει το να κατέβει κάποιος σε διαδηλώσεις -για τις οποίες δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία, ζω σε κωμόπολη και στην Αθήνα έχω πάει μόνο για τριήμερη- σε "συμμετοχή σε εμπρηστικές ενέργειες" (απλά και μόνο επειδή δίπλα κάποια υποκινούμενα άτομα σπάνε και καίνε μαγαζιά) ή και ακόμα σε "δείγμα τρομοκρατικής δραστηριότητας" και "υποκίνηση του πλήθους κατά των 'νόμιμων' αρχών". Κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί ότι ένα σύστημα στενής παρακολούθησης, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, όπου ο έλεγχος είναι σχεδόν ανύπαρκτος σε πολλούς τομείς, δε θα μετατραπεί σε εργαλείο καταπίεσης και αθέμιτης επιβολής επάνω στο λαό.

Εξάλλου, το ότι πριν από λίγους μήνες οι κουκουλοφόροι (φτου, παραλίγο να γράψω αναρχικοί) έκαιγαν (χωρίς ουσιαστική αιτία, απλώς "διαμαρτύρονταν" -κατ' επίφασιν- για το θάνατο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου) τα πάντα στο κέντρο της πρωτεύουσας και ότι κάποιες "τρομοκρατικές οργανώσεις" έρχονται ξανά στην επιφάνεια, μου βρωμάει. Είναι αρκετά πιθανό όλα αυτά να γίνονται σκόπιμα, για να προκαλέσουν το αίσθημα της ανασφάλειας ανάμεσα στους πολίτες, ώστε να δεχτούν ευκολότερα το νέο μέτρο.
κρουκ. η αθηνα δε "καηκε", οπως υποστηριξαν τα μεσα μαζικης ενημερωσης. υπηρχαν ζημιες, υπηρχαν φθορες, ναι. αλλα σε καμια περιπτωση δεν ηταν αυτο το τραγικο πραγμα που προσπαθουσαν να περασουν στον κοσμο. ο θανατος του γρηγοροπουλου δεν ηταν σε καμια περιπτωση η αιτια, τουλαχιστον τοσο σημαντικη. ηταν η αφορμη.

η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα απαισιοδοξος για τη καταπολεμηση της εγκληματικοτητας με την εφαρμογη αυτου του μετρου. οπως ηδη ειπα, ειναι πιο σημαντικο να φροντιζεις για τη μορφωση, τη παιδεια, για την αντιμετωπιση κοινωνικων προβληματων οπως ανεργεια.

τελος μαζι με της καμερες, υιοθετουνται και αλλα μετρα, μερικα απο τα οποια αναφερονται στη σελιδα του βηματος που ειχα δωσει

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 19:38, 03-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Ακριβως Crookshanks, αν προσθεσεις και τους βανδαλισμους στα πανεπιστημια που εγιναν προσφατα θα δεις οτι βρωμαει πολυ το πραγμα απο παντου.
Καλά, αυτοί γίνονται ούτως ή άλλως κάθε χρόνο σχεδόν.

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
κρουκ. η αθηνα δε "καηκε", οπως υποστηριξαν τα μεσα μαζικης ενημερωσης. υπηρχαν ζημιες, υπηρχαν φθορες, ναι. αλλα σε καμια περιπτωση δεν ηταν αυτο το τραγικο πραγμα που προσπαθουσαν να περασουν στον κοσμο. ο θανατος του γρηγοροπουλου δεν ηταν σε καμια περιπτωση η αιτια, τουλαχιστον τοσο σημαντικη. ηταν η αφορμη.

η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα απαισιοδοξος για τη καταπολεμηση της εγκληματικοτητας με την εφαρμογη αυτου του μετρου. οπως ηδη ειπα, ειναι πιο σημαντικο να φροντιζεις για τη μορφωση, τη παιδεια, για την αντιμετωπιση κοινωνικων προβληματων οπως ανεργεια.

τελος μαζι με της καμερες, υιοθετουνται και αλλα μετρα, μερικα απο τα οποια αναφερονται στη σελιδα του βηματος που ειχα δωσει
Μα δεν είπα εγώ ότι ήταν η αιτία.
Ίσως η μοναδική περίπτωση στην οποία θα υποστήριζα αυτό το μέτρο (από όσες μπορώ να σκεφτώ) είναι σε περιοχές όπου γίνεται εμπόριο ναρκωτικών ή trafficking. Θα μου πείτε, τότε τα ποντίκια θα χωνόταν πιο βαθιά. Ε δε μπορεί, δε θα χωρέσουν όλα στο βάθος της τρύπας.

Τί μέτρα υιοθετούνται; Το άρθρο απλώς εκφράζει μια γενική άποψη, δε μιλάει συγκεκριμένα για κάποιο μέτρο.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 19:58, 03-04-09:

Καλά, αυτοί γίνονται ούτως ή άλλως κάθε χρόνο σχεδόν.

Ναι γιατι καθε χρονο προσπαθουν να καταργησουν το ασυλο Ειλικρινα αν μπορειτε να σκεφτειτε εναν αλλο λογο για να γινει βανδαλισμος στο πανεπιστημιο εκτος απο προβοκατσια πειτε. Για εμπόριο και χρήση ναρκωτικών το δεχομαι οτι μπορει να γινεται γενικα, αλλα οι βανδαλισμοι δεν εχουν αλλο λογο να γινονται.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 20:04, 03-04-09:

συναντησα σημερα ενα κειμενο, νομιζω απο το βημα, που αναφεροταν στην παραβιαση των συγκεκριμενων ο habeas corpus, η αρχή της αθωότητας μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου, η προστασία από αυθαίρετες συλλήψεις, η προστασία της ιδιωτικής σφαίρας του πολίτη είναι κανόνες και αρχές που τους τελευταίους αιώνες επέτρεψαν την πολιτισμένη συμβίωση, που εγγυήθηκαν το κράτος δικαίου.- αλλα δε βρισκω το συγκεκριμενο :/.

εισαι, παρ'ολα αυτα διατεθημενος να δεχτεις τις καμερες, με ο,τι κακο μπορουν να επιφερουν, για την αντιμετωπιση του trafficking;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 20:11, 03-04-09:

Είμαι υπέρ να υπάρχουν στο χώρο των πανεπιστημίων, τουλάχιστον στις εισόδους, όπου καταφεύγουν συνήθως όσοι διαλύουν τις πορείες και προκαλούν επεισόδια. Με τον τρόπο αυτό θα μπορεί να γίνεται ένας καλύτερος συντονισμός για τη σύλληψη των γνωστών-αγνώστων σε συνεργασία με τις επιτόπιες δυνάμεις. Δεν είμαι υπέρ στο να παρακολουθούν όλες τις διαδηλώσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί το βίντεο από μια διαδήλωση στην οποία καταγράφηκε η μούρη σου, είτε είσαι στη δημοκρατία, είτε στο φασισμό. Παρ'ολα αυτά, ούτε θεωρώ ανάγκη η χώρα να έχει κάμερες, ούτε θεωρώ ότι αντιμετωπίζουμε κινδύνους που αντιμετωπίζουν (ή έτσι νομίζουν) άλλες χώρες, πχ. η Βρετανία και ούτε προσυπογράφω το "έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα". Αυτά είναι τρικάκια των καναλιών που στην ουσία τρομοκρατούν τον κόσμο, μετατρέποντας τον πορτοφολά, με ένα μουσικό εφέ, μια τραγική διήγηση και μια συνέντευξη γριάς, στον πιο επικίνδυνο κακοποιό. Μήπως ακριβώς ο σκοπός τους είναι καθοδηγούμενος; Ειλικρινά, ποτέ δεν ένιωσα σοβαρή απειλή στην πόλη μου, όσο κυκλοφορώ κι αν ήταν όπως τα λένε τα κανάλια, θα έπρεπε να μου έχουν πάρει πορτοφόλι 5-6 φορές, να μου έχουν επιτεθεί άλλες τόσες, να μου έχουν κλέψει και κάψει το αμάξι τουλάχιστον μία φορά, να έχω βρεθεί μια τουλάχιστον φορά σε διασταυρούμενα πυρά τρομοκρατών και Αστυνομίας και φυσικά να μ'εχουν απαγάγει τουλάχιστον δύο φορές, μία για τα λύτρα και μία για τα όργανα. Τόσο η Αθήνα όσο και τα άλλα αστικά κέντρα έχουν πολύ μικρότερα ποσοστά σοβαρής εγκληματικότητας από άλλες πόλεις της Δύσης και δεν θεωρώ απαραίτητο τίποτα παραπάνω από μια απλή συστηματοποίηση και οργάνωση της πεζής περιπολίας.

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:12, 03-04-09:

Μα για να τα αντιμετωπίσουν αυτά τα προβλήματα, δε θα βάλουν τις κάμερες στους κεντρικούς δρόμους. Στις γωνίες της Ομόνοιας όπου συχνάζουν τα βαποράκια (απ' ό,τι έχω διαβάσει, ξαναλέω ότι από Αθήνα δεν ξέρω και πολλά) και στους σταθμούς του μετρό, και περισσότερο στα στενά κακόφημα σοκάκια. Για πολύ συγκεκριμένα "ύποπτα" σημεία, γιατί να μη δεχτώ την τοποθέτηση καμερών; Δεν πάνε οι διαδηλωτές να κάνουν πορεία εκεί που συναλλάσσονται οι χρήστες και οι έμποροι τα ναρκωτικά.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid...6&artid=262173 .
Για του λόγου του αληθές, η Βρετανία έχει πικρή πείρα από τρομοκρατικά χτυπήματα, οπότε δικαιολογείται -μέχρι ενός σημείου- η παρακολούθηση. Αλλά όχι να τους έχουν σαν τα ποντίκια μες τη φάκα... Σε κάθε δρόμο και μια κάμερα! Α, και τί θα γίνει με κάποιες συμμαθήτριές μου που όταν τους πεταχτεί ένα σπυράκι, κάνουν το παν για να μη το δουν οι άλλοι; Πάνε οι κάμερεs.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 20:23, 03-04-09:

Και τέλος πάντων, γίνονται εκατό χιλιάδες κινητοποιήσεις το χρόνο στην Αθήνα, κολλήσατε στα επεισόδια των κάφρων το Δεκέμβρη για τα οποία δεν ξέρουμε τελικά αν οι δράστες ήταν φασιστάκια φίλοι των μπάτσων; Τα ΜΜΕ ας πάνε να ΧΧΧ καλύτερα. Να πιάσω από που; Απ'το γεγονός ότι ο κόσμος είναι ένα βήμα πριν την αυτοκτονία όχι επειδή αντιμετωπίζει ΤΑ τραγικά προβλήματα, αλλά επειδή του λένε 24 ώρες τη μέρα "αύριο θα μείνεις άνεργος, θα πεινάσεις, θα σου πάρουν το σπίτι, θα σου βάλουν φόρο, θα μπουν οι Σκοπιανοί στη Θεσσαλονίκη, θα μπουν οι Τούρκοι στην Άνδρο, θα φας πρόστιμο απ'τις Βρυξέλλες, το παιδί σου θα μείνει κούτσουρο, η χώρα σου θα πτωχεύσει"; Τι να πούνε, δηλαδή, και σε άλλες χώρες που όντως έχουν προβλήματα. Οι κάτοικοι του Σακραμέντο που έχουν φύγει και μένουν σε σκηνές επειδή έχασαν μέχρι και τα σώβρακά τους τι πρέπει να πούνε; Φτηνός λαικισμός, καταστροφολογία, απαράδεκτες γενικεύσεις, ταμπελοθέτηση και ηλίθιοι ρεπόρτερ προκαλούν τη βουλιμία του κάθε απατεώνα Μαρκογιαννάκη να το παίζει πολέμιος του εγκλήματος. Ας πάει καλύτερα να ψάξει ποιους υπερασπίζεται ως δικηγόρος και μετά να το παίξει υπέρμαχος και της τάξης και της νομιμότητας. Anyway, όποιος θέλει πιστεύει και το BBC, βέβαια, για το οποίο οι Έλληνες είναι "λαός βίαιος, πλατσικολόγος και καταστροφικός, πεινασμένος και καταπιεσμένος, χωρίς ίχνος τάξης και ασφάλειας, ενώ όσοι επιθυμούν την τάξη νοσταλγούν και πάλι τις μέρες του Παπαδόπουλου". Κι αυτό γιατί δεν έχουμε κάμερες κάθε 30 μέτρα, όπως το βρετανικό μάτι έχει εντέλει συνηθίσει να βλέπει.
Όσο για την Ομόνοια, δίπλα είναι το ΑΤ. Ας στείλουν πεζές περιπολίες, δεν χρειάζονται κάμερες. Εκτός κι αν ο όρος "αστυνομικός" σημαίνει κάποιον τυπά με καφεδιά και σάντουιτς που πολεμάει το έγκλημα απ'το μόνιτορ. Τα στέκια τα ξέρουν, όπως και τα πρόσωπα.

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:53, 03-04-09:

Βασικά, οι αστυνομικοί κοιμούνται ολόρθοι. Εδώ σταματήσαμε μπροστά σε αστυνομικό τμήμα, μιλήσαμε με αστυνομικό, δε φορούσαμε ζώνη, και δε μας είπε τίποτα...

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 21:00, 03-04-09:

τροχαια;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 21:21, 03-04-09:

Αν δεν είναι τροχαία δεν έχει δικαιοδοσία να κόβει κλήσεις, οπότε ό,τι και να έλεγε, τσάμπα θα το λεγε.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 21:26, 03-04-09:

ε κοιτα ως συμβουλη δε θα ηταν τζαμπα

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 21:28, 03-04-09:

Ντάξει, δεν είναι απίθανο να μην το πρόσεξε.

Παράθεση

angekon (Αγγελος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη angekon
Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O angekon έγραψε στις 23:29, 03-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Αν δεν είναι τροχαία δεν έχει δικαιοδοσία να κόβει κλήσεις, οπότε ό,τι και να έλεγε, τσάμπα θα το λεγε.

ολοι οι αστυνομικοι εχουν δικαιωμα και κοβουν κλησεις.. αλλα τι να σου ελεγε αφου οι ιδιοι σταματησατε χωρις ζωνες μπροστα στο τμημα και δε το καταλαβατε μονοι σας τι να πει κι αυτος..

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 00:56, 04-04-09:

το καταλαβαν για να μας το διηγειται

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 17:44, 04-04-09:

Αφού το τμήμα το ανοίξανε και για τα μηχανάκια που κόβουν βόλτες στους κεντρικούς δρόμους, ειδικά το καλοκαίρι, και προκαλούν ηχορρύπανση. Και η αστυνομία κόβει κλήσεις, αφού έχουν κόψει και του θείου μου για ζώνη.

Κάμερες θα ήθελα πάντως να έχει στα σχολεία, για να φαίνεται ποια γουρούνια λερώνουν τους τοίχους. Όχι που θα έχουμε το μ@@@@α το διευθυντή μας να μας λέει να βρίσκουμε ποιοι γράφουν στους τοίχους "Ολυμπιακός", όχι όμως οι Ολυμπιακοί, λέει, γιατί είναι στην ίδια ομάδα (και αυτός Ολυμπιακός είναι). Μιλάμε για μεγάλο ψώνιο, φασίστα και ανάγωγο (ενώ κατηγορεί τους άλλους ότι δεν ξέρουν να φερθούν, αυτός λέει ότι είναι ανοιχτός σε ιδέες και σε διάλογο, αλλά όταν σηκώσεις το χέρι σου να μιλήσεις σου βάζει τις φωνές).
αφου οι ιδιοι σταματησατε χωρις ζωνες μπροστα στο τμημα και δε το καταλαβατε μονοι σας τι να πει κι αυτος..
Σε κωμόπολη ζω, δεν έχει μεγάλους δρόμους και πολλά αυτοκίνητα εντός της.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 17:52, 04-04-09:

Με την ιδια λογικη θελουν να βαλουν καμερες ολοι... εχει διαφορα ομως το ποιος βαζει την καμερα και πως μπορει να εκμεταλλευτει το υλικο. Μπορειτε να στησετε μια ερασιτεχνικη για να βρειτε ποιος το κανει αν σε καιει τοσο.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 18:23, 04-04-09:

Είσαι υπερβολικός, δεν τρέχει και τίποτα αν βάφονται οι τοίχοι. Το σχολείο δεν είναι νοσοκομείο, για μένα το βάψιμο στους εξωτερικούς τοίχους είναι έκφραση και ειδικά αν είναι φιλοτεχνημένο graffiti, όχι μόνο το θέλω, αλλά πιστεύω ότι το ίδιο το σχολείο έπρεπε να βάζει παιδιά να κάνουν graffiti.
Και βασικά το σχολείο δεν χρειάζεται κάμερες, έχει φύλακα, άλλο που κάθεται και βλέπει τσόντες όλο το βράδυ στο γραφείο. Και στον τελευταίο δρόμο να έπρεπε να μπει κάμερα, στο σχολείο δεν θα έπρεπε να μπει ποτέ. (τα πανεπιστήμια είναι άλλη ιστορία)

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 18:34, 04-04-09:

Μιλάω για τις αυλές.

Φύλακας στο σχολείο; Θα έπρεπε να υπάρχει νόμος, ναι, ώστε να είναι υποχρεωτικό να βρίσκεται φύλακας. Αλλά ο Monsieur Directeur de Malache λέει πως δε μπορούμε να πληρώνουμε κι άλλο προσωπικό.

Πότε μίλησα εγώ γενικά για το βάψιμο των τοίχων; Μην παραποιείς τα λεγόμενά μου. Στο σχολείο μου δεν ξέρουν να κάνουν graffiti, μόνο να γράφουν συνθήματα ομάδων (απλώς γράμματα με σπρέι, και μάλιστα κακόγουστα γραμμένα ή ανορθόγραφα) και βρισιές, όπως επίσης και να ζωγραφίζουν ανδρικά μόρια...

Σαφώς και είναι προτιμότερος ο φύλακας από την κάμερα, αλλά από το τίποτα, μια κάμερα στην αυλή δε θα έκανε κακό... Και ας λειτουργούσε μόνο εκτός ωραρίου.

Το τί θα έπρεπε να βάζει τα παιδιά να κάνουν το σχολείο είναι μια άλλη, πολύυυυυυ μεγάλη υπόθεση...

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:40, 04-04-09:

ρε ελεος. πραγματικα θελετε ολοι σας να εχετε πανω απο το κεφαλι σας καποιον ή κατι για να σας υπαγορευει τι να κανετε, πως θα ζητε, τι ρουχα θα φορατε, πώς κανετε σεξ κοκ.; λιγη εμπιστοσυνη στον συνανθρωπο σας δε μπορείτε να έχετε; τι στο καλό; αυτο που βλέπω ειναι οτι αντί να προσπαθουμε να δημιουργουμε σκεπτομενους ανθρωπους, τους κλείνουμε σε κουτια. τους πεταμε λίγο θέαμα, τους δινουμε μια ψευδαισθηση ασφαλειας και τους λέμε "μη φοβαστε, όλα θα πανε καλά".

πολλες φορες τα καλοκαιρια πηγαινω σε ενα σχολειο για να αθληθω. κανονικα πρεπει οι πυλες να ειναι ανοιχτες και να αξιοποιουντε οι δημοσιοι χωροι

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 19:46, 04-04-09:

Επίσης πολλοί πάνε και βάφουν τους τοίχους και γράφουν βωμολοχίες, γιατί νομίζουν ότι είναι μάγκες.

Η εμπιστοσύνη δεν είναι δεδομένη, αποκτιέται.

Τί κακό θα μπορούσε να κάνει μια κάμερα στην αυλή του σχολείου;

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:49, 04-04-09:

τι καλο θα μπορουσε να κανει;
το κακο ειναι οτι παντου θελουμε καποιον να μας κραταει απο το χερακι, με τη προφαση της ασφαλειας

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 19:55, 04-04-09:

Επίσης πολλοί πάνε και βάφουν τους τοίχους και γράφουν βωμολοχίες, γιατί νομίζουν ότι είναι μάγκες.

Η εμπιστοσύνη δεν είναι δεδομένη, αποκτιέται.

Τί κακό θα μπορούσε να κάνει μια κάμερα στην αυλή του σχολείου;
Μα πως να νιωθεις καλα οταν ξερεις οτι παρακολουθησε εστω και αν δεν εχεις σκοπο να κανεις κατι?Συμφωνω με τον Fasdag...Δεν ειναι φυσιολογικο ρε παιδια στο κατω κατω,επειδη δλδ ειναι ανηκανοι καποιοι να μαθουν στα παιδια την ευσυνειδησια αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να παρακολουθουνται ολοι,αντι να βρουν μια σοβαρη λυση προσπαθουν να την επικαλυψουν παιροντας αθλια μετρα,με πασαλειματα εν ολιγης.Το πιο κακο ειναι πως εχουν περασει στους περισσοτερους οτι το να παρακολουθησε ειναι φυσιολογικο και μερικες φορες απαραιτητο,αυτο ειναι το πιο απογοητευτικο.Τελικα ειναι πολυ πιο δυσκολο απ οτι νομιζα να περασουμε προς την ελευθερια....Μας εχουν μαθει να μην θελουμε να νιωθουμε ελευθεροι.Πρεπει δλδ καποιος παντα να επιβαλεται και να ασκει εξουσια?Τοσο ηλιθιοι ειμαστε ποια?Κανενας ζωντανος οργανισμος δεν ειναι τοσο μα τοσο ηλιθιος και αυταρχικος,μονο εμεις οι ανθρωποι, η χειροτερη μορφη ζωης...

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 19:57, 04-04-09:

Κι ένα "Γαμιέται ο ΠΑΟ" να γράψουν στο προαύλιο δεν τρέχει τίποτα, λες κι αυτό μας πείραξε...

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 20:04, 04-04-09:

μπορεις να το καλυψεις το συνθημα αυτο

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:07, 04-04-09:

Μας εχουν μαθει να μην θελουμε να νιωθουμε ελευθεροι.
Εσύ νιώθεις ελεύθερη, όταν βλέπεις τη δημόσια περιουσία να καταπατείται;

Κι ένα "Γαμιέται ο ΠΑΟ" να γράψουν στο προαύλιο δεν τρέχει τίποτα, λες κι αυτό μας πείραξε...
Hahahaha!

Ένα... Δέκα!

Και πολύ χειρότερα. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να βλέπουμε ό,τι μπούρδα γράφει ο άλλος...
μπορεις να το καλυψεις το συνθημα αυτο
Να βάψεις τον τοίχο;

10.000 ευρά δαπανήθηκαν για να βαφτεί το σχολείο μας φέτος... Κάθε χρόνο την ίδια δουλειά θα κάνουμε;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:08, 04-04-09:

Ούτε εγώ είμαι υποχρεωμένος να βλέπω την ασπραδούρα της βαφής του εργολάβου, αλλά εσύ αυτό μου λες...

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:09, 04-04-09:

Τί θες να βλέπεις, δηλαδή;

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 20:17, 04-04-09:

Κατα πρωτον, Ποια δημοσια περιουσια μωρε?Που την ειδες εσυ την περιουσια?Εγω ολο σκουπιδια βλεπω και τσιμεντο,δεν μπορουμε να μιλαμε για δημοσια περιουσια οταν οι ιδιοι οι εχοντες εξουσια ξεριζωνουν δεντρα για να τα αντικαταστισουν με μπεντο,ουτε οταν εχουν αφησει στο ελεος και απαξιουν να ασχοληθουν με καθε ειδος υποτιθεμενης δημοσιας περιουσιας,δεν τους νοιαζει, μονο το $$$$ απασχολει πλεον. Και κατα δευτερον εγω δεν μιλησα για δημοσια περιουσια αλλα το οτι μας εχουν κανει να μην θελουμε να νιωθουμε ελευθεροι,αυτη η αισθηση και καλα "¨ασφαλειας" που θελουμε να νιωθουμε,δλδ χρειαζομαστε καποιον παντα εκφοβισμο?Δηλαδη το θεωρεις σωστο καποιος να μην κανει το οτιδηποτε επειδη ξερει οτι υπαρχει καποιος που θα τον κανει "ντα ντα"?Δηλαδη δεν θεωρεις οτι το ουσιαστικο θα ταν να του μαθεις να ειναι ευσυνειδητος?Να ξερει οτι δεν πρεπει να προβει σε καποιες ενεργειες εκ συνειδησεως και οχι απο επιβολη ξεροντας οτι μετα θα ρθει η τιμωρια?Με τον επιβαλεις κατι σε καποιον ειναι σαν να τον αφηνεις απλα ανωριμο γιατι μονο στα μωρα λενε "αα μη το κανεις αυτο θα φας ξυλο"σε μεγαλα παιδια και ενηλικους αυτα ειναι ξεφτιλα,πρεπει καποια στιγμη οι ανθρωποι να μαθουν να ωριμαζουν πνευματικα και οχι μονο σωματικα...

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:23, 04-04-09:

Το σχολείο μου θα μπορούσε να ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση αν το πρόσεχαν περισσότερο οι ίδιοι οι μαθητές.

Ναι, το ιδανικό θα ήταν να γίνεται εξ συνειδήσεως ο σεβασμός. Αλλά όταν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε πρέπει να πάμε όχι στην επιβολή, αλλά στην αποτροπή τέτοιων πράξεων.

Τί πρέπει δηλαδή κατά τη γνώμη σου να γίνει, για να αποτραπούν τέτοιες ενέργειες;

Φυσικά, με τις κάμερες θα μπορούν να έρθουν με κουκούλες. Το θέμα είναι να βρίσκεται στο σχολείο κάποιος και να το φυλάει.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:25, 04-04-09:

Την έμπνευση του κάθε μαθητή θέλω να βλέπω, είτε αυτή είναι αρκετά καλλιτεχνική ώστε να σου αρέσει, είτε όχι. Εγώ είπα για τα πανεπιστήμια μόνο και μόνο γιατί εκεί καταφεύγουν ποινικοί εγκληματίες που μπλέκονται σε επεισόδια, δεν το είπα για κανέναν τέτοιο λόγο...

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 20:31, 04-04-09:

Το σχολείο μου θα μπορούσε να ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση αν το πρόσεχαν περισσότερο οι ίδιοι οι μαθητές.

Ναι, το ιδανικό θα ήταν να γίνεται εξ συνειδήσεως ο σεβασμός. Αλλά όταν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε πρέπει να πάμε όχι στην επιβολή, αλλά στην αποτροπή τέτοιων πράξεων.

Τί πρέπει δηλαδή κατά τη γνώμη σου να γίνει, για να αποτραπούν τέτοιες ενέργειες;

Φυσικά, με τις κάμερες θα μπορούν να έρθουν με κουκούλες. Το θέμα είναι να βρίσκεται στο σχολείο κάποιος και να το φυλάει.
Για να αποτραπουν τετοιες ενεργειες θα μπορουσε να οργανωθει μια μερα γραφιτι ή απλα ζωγραφικης στο τοιχο,αν και αυτο δεν επαρκει γιατι τα παιδια εκτονονται εκφραζοντας εντονα αυτα που νιωθουν αλλα εστω με το να εδιναν αδεια και να αφηναν να εκφραστουν στους τοιχους θα εκτονοταν η κατασταση καπως γιατι μην ξεχναμε πως συνηθως το απαγορευμενο ελκει περισσοτερο τους ανθρωπους.Οχι φωνες οχι τα γνωστα" Γαιδουρια μην βαφετε τους τοιχους"οχι κυρηγματα.Καθηγητες μαζι με μαθητες διπλα οχι απεναντι.Αυτο θα ηταν μια προχειρη ισως ενεργεια το ουσιαστικο θα ρθει οταν η ιδια η παιδεια θα αφηνει χωρους εκφρασης στα παιδια,οταμν θα παψει να καταδικαζει την ελευθερη και οργισμενη εκφραση καποιον.Ειναι τετοια η καθημερινη καταπισεση που ξεσπουν μερικοι οπου να ναι.Αν και δεν βρισκω τοοοσο κακο πια το βαψιμο του τοιχου,μερικες φορες ειναι πολυ καλλιτεχνικο...(οχι τιποτα αλλο αλλα μπορεις να περνας και μηνυματα μεσω αυτου αφου τα βλεπουν ολοι,δοκιμασμενο)

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:33, 04-04-09:

Χώρων ιδεών είναι το σχολείο, δεν βρίσκω το λόγο να μιλάμε με τέτοιο τρόπο. Ναι, για να ενοχλούν είναι τα graffiti, αυτό θέλουμε. Από κει και πέρα, αυτό με το οποίο διαφωνώ και μάλιστα κάθετα είναι η αφισορύπανση. Αλλά ούτε αυτό δικαιολογεί κάμερες. Η δημοτική αστυνομία και οι καθαριστές του δήμου τι κάνουν;

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:39, 04-04-09:

Την έμπνευση του κάθε μαθητή θέλω να βλέπω, είτε αυτή είναι αρκετά καλλιτεχνική ώστε να σου αρέσει, είτε όχι. Εγώ είπα για τα πανεπιστήμια μόνο και μόνο γιατί εκεί καταφεύγουν ποινικοί εγκληματίες που μπλέκονται σε επεισόδια, δεν το είπα για κανέναν τέτοιο λόγο...
Τότε λοιπόν θα σου βγάλω φωτογραφίες από τους εξωτερικούς τοίχους του σχολείου μας, να μου πεις αν το θεωρείς καλλιτεχνική έμπνευση.

Για να αποτραπουν τετοιες ενεργειες θα μπορουσε να οργανωθει μια μερα γραφιτι ή απλα ζωγραφικης στο τοιχο,αν και αυτο δεν επαρκει γιατι τα παιδια εκτονονται εκφραζοντας εντονα αυτα που νιωθουν αλλα εστω με το να εδιναν αδεια και να αφηναν να εκφραστουν στους τοιχους θα εκτονοταν η κατασταση καπως γιατι μην ξεχναμε πως συνηθως το απαγορευμενο ελκει περισσοτερο τους ανθρωπους.Οχι φωνες οχι τα γνωστα" Γαιδουρια μην βαφετε τους τοιχους"οχι κυρηγματα.Καθηγητες μαζι με μαθητες διπλα οχι απεναντι.Αυτο θα ηταν μια προχειρη ισως ενεργεια το ουσιαστικο θα ρθει οταν η ιδια η παιδεια θα αφηνει χωρους εκφρασης στα παιδια,οταμν θα παψει να καταδικαζει την ελευθερη και οργισμενη εκφραση καποιον.Ειναι τετοια η καθημερινη καταπισεση που ξεσπουν μερικοι οπου να ναι.Αν και δεν βρισκω τοοοσο κακο πια το βαψιμο του τοιχου,μερικες φορες ειναι πολυ καλλιτεχνικο...(οχι τιποτα αλλο αλλα μπορεις να περνας και μηνυματα μεσω αυτου αφου τα βλεπουν ολοι,δοκιμασμενο)
Έλα όμως που υπάρχουν εκατό στριμμένα άντερα που διοικούν τα σχολεία...

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:41, 04-04-09:

Έμπνευση είπα εγώ, δεν είπα καλλιτεχνική...

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:45, 04-04-09:

Έστω.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 21:21, 04-04-09:

αλεξανδρε αν δεν νιωσουν οι μαθητες το σχολειο ως δικο τους χωρο, οσα και να δαπανησεις, οσες καμερες και να βαλεις την ιδια προβληματικη κατασταση θα εχεις.
οταν οι καθητες πιστευουν οτι ειναι παιδαγωγικο να ασκουν την εξουσια που μπορουν να ασκησουν αυταρχικα. οταν στην τελικη δεν ενδιαφερονται για τη διαμορφωση χαρακτηρα, αλλα για το ενα 5ωρο που θα δουλεψουν με τους μαθητες.

εσυ νιωθεις ελευθερος, οταν βλεπεις τα μαγαζια ενα ενα να κλεινουν, οταν σου λενε οτι θα σε προσλαβουμε να δουλευεις πανω απο 8 ωρες και πολλες φορες ανασφαλιστος; οταν περπατας στα εξαρχεια και σε καθε γωνια εχεις μια ομαδα αστυνομικων που σε λοξοκοιτανε;

αποψη μου ειναι οτι οι χωροι του πανεπιστημιου μπορουν να φυλαχθουν απο την ιδια την πανεπιστημιακη κοινοτητα. αυτη την αποψη την ασπαζονται και πολλοι καθηγητες, αν οχι η πλειονοτητα.

Παράθεση

angekon (Αγγελος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη angekon
Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O angekon έγραψε στις 09:54, 05-04-09:

Αφού το τμήμα το ανοίξανε και για τα μηχανάκια που κόβουν βόλτες στους κεντρικούς δρόμους, ειδικά το καλοκαίρι, και προκαλούν ηχορρύπανση. Και η αστυνομία κόβει κλήσεις, αφού έχουν κόψει και του θείου μου για ζώνη.

Κάμερες θα ήθελα πάντως να έχει στα σχολεία, για να φαίνεται ποια γουρούνια λερώνουν τους τοίχους. Όχι που θα έχουμε το μ@@@@α το διευθυντή μας να μας λέει να βρίσκουμε ποιοι γράφουν στους τοίχους "Ολυμπιακός", όχι όμως οι Ολυμπιακοί, λέει, γιατί είναι στην ίδια ομάδα (και αυτός Ολυμπιακός είναι). Μιλάμε για μεγάλο ψώνιο, φασίστα και ανάγωγο (ενώ κατηγορεί τους άλλους ότι δεν ξέρουν να φερθούν, αυτός λέει ότι είναι ανοιχτός σε ιδέες και σε διάλογο, αλλά όταν σηκώσεις το χέρι σου να μιλήσεις σου βάζει τις φωνές).

Σε κωμόπολη ζω, δεν έχει μεγάλους δρόμους και πολλά αυτοκίνητα εντός της.

μια ειναι η αστυνομια ειτε λεμε για τροχαια ειτε για ματ ειτε για τμημα.. ολοι ειναι αστυνομικοι..:no1:
τωρα για το διευθυντη σου τι να πω: ξερεις πολλα μικρα ψαρια με μεγαλο εγκεφαλο;(γαυρος δεν ειπες ειναι...)
τωρα για το σε κωμοπολη ζω δε ξερω. δηλ εκει ζωνες δε φορανε.. εγω παω περιπτερο και βαζω ζωνη...

τεσπα επειδη το θεμα ειναι οι καμερες και καμερες στο δρομο δε σημαινει οτι με την καμερα θα βλεπουν οτι δε φορας ζωνη και θα στελνουν κληση στο σπιτι σου. αν γι αυτο καποιοι ειναι τοσο επιφυλακτικοι..:thanks:

α και κατι για τους υπολοιπους... ρε παιδια αυτη τη καραμελα με το αν δεν νιωσουν τι να τις κανουμε και χωρις παιδεια δε γινεται τιποτα... λεω μονο χωρις σχολια.. καλα ρε σεις πατε σε σχολη οδηγων.. μαθενεται το πρωτο πραγμα που κανεται να βαζεται ζωνη... οταν παιρνετε διπλωμα γιατι κανεις δε την φοραει;
τεσπα θελω να πω οτι ολα χρεαιαζονται με μετρο.. οι καμερες αποτελουν καποιου ειδους λυση... γιατι δηλαδγ αν δουν ποιος βαφει τους τοιχους του σχολειου σας δε θα τιμωρηθει.. ή πιστευετε οτι και στην ιδεα οτι θα τον δουν δεν θα σταματησει να γραφει.. ε σας λεω δεν θα το ξανακανει απ τον φοβο του και μονο...
απλα καποιοι επιφυλακτικοι εχουν λερωμενοι την φολιτσα τους ή προσπαθουν να αποφυγουν αλλα.. π.χ ερωτικα παιχνιδακια..τσιγαρα..και δε συμμαζευεται.. λεμε τωρα!!!

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 10:53, 05-04-09:

Κι εγώ σου λέω ότι θα βάλει μια κουκούλα, θα σπάσει την κάμερα και θα το ξανακάνει όχι μία, αλλά δέκα φορές.
Κι επειδή βασικά ξαναμιλάς για δημιουργία φόβου, όπως στην περίπτωση της θανατικής ποινής, εγώ δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ως καταπολέμηση της εγκληματικότητας τη δημιουργία φόβου.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 13:54, 05-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από kotsis1
Το πράσινο φως για νέες προσλήψεις αστυνομικών, ενίσχυση της παρουσίας των αστυνομικών δυνάμεων και ενεργοποίηση των καμερών στους δρόμους έδωσε χθες το ΚΥΣΕΑ, το οποίο συνεδρίασε με διευρυμένη συμμετοχή υπουργών υπό τον πρωθυπουργό στο Μέγαρο Μαξίμου.

Της Έλλης Τριανταφύλλου

Σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές, οι αποφάσεις που ελήφθησαν σηματοδοτούν την αποφασιστικότητα της κυβέρνησης να επιφέρει τα μέγιστα δυνατά αποτελέσματα στο πεδίο της εγκληματικότητας, η οποία εσχάτως παρουσιάζει πρωτοφανή έξαρση. Κατά τις ίδιες πηγές, οι αποφάσεις λήφθηκαν ομόφωνα, ενώ είχε προηγηθεί μακρά σύσκεψη την περασμένη Δευτέρα στο υπουργείο Εσωτερικών με τη συμμετοχή του υπουργού Πρ. Παυλόπουλου, του αναπληρωτή υπουργού Χρ. Μαρκογιαννάκη και της ηγεσίας της ΕΛΑΣ. Το ΚΥΣΕΑ αποφάσισε την ενίσχυση της Ελληνικής Αστυνομίας σε προσωπικό και σε μέσα. Όπως διευκρίνισε αμέσως μετά ο αναπληρωτής υπουργός κ. Μαρκογιαννάκης, θα ενταθεί η παρουσία της αστυνομίας παντού, προκειμένου να επιτελέσει κατά τον καλύτερο τρόπο το ρόλο της. “Ένας ρόλος που αλλάζει συνεχώς, όσο αλλάζει μορφή το έγκλημα και όσο αλλάζουν και οι δράσεις των εγκληματιών”, είπε ο αναπληρωτής υπουργός.
Η δεύτερη απόφαση ήταν να δοθεί το πράσινο φως για τη λειτουργία των καμερών στους δρόμους. “Για την αντιμετώπιση του σύγχρονου εγκλήματος είναι αναγκαία η χρήση καμερών βάσει της ευρωπαϊκής εμπειρίας, όπως συμβαίνει και σε άλλες χώρες”, σημείωσε χαρακτηριστικά ο κ. Μαρκογιαννάκης. Το νομοθετικό πλαίσιο για τη χρήση των καμερών ανέλαβε να διερευνήσει ο παριστάμενος υπουργός Δικαιοσύνης Ν. Δένδιας με τη συνδρομή της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Στη συνεδρίαση συμμετείχαν ακόμη ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ Γ. Σουφλιάς, ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών Γ. Παπαθανασίου, ο υπουργός Άμυνας Ευ. Μεϊμαράκης και η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη. Κατά τις ίδιες πηγές, δεν υπήρξε αναφορά στο σύστημα C4I, όπως είχε ακουστεί, ενώ το ΚΥΣΕΑ δεν υιοθέτησε την πρόταση για αλλαγή της χρήσης του όπλου από αστυνομικούς, η οποία είχε κατατεθεί στο τραπέζι του προβληματισμού. “Στόχος είναι να βελτιώσουμε την απόδοση, την αποτελεσματικότητα της ΕΛΑΣ που έχει ρόλο σε μια κοινωνία που αλλάζει συνεχώς”, σχολίασε αργότερα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευ. Αντώναρος και διέψευσε ότι τα μέτρα οδηγούν σε στρατιωτικοποίηση της αστυνομίας”.

Απο την εφημεριδα Μακεδονια.Τα συμπερασματα δικα σας...
\

Αν είναι δυνατόν!Ο Μεγάλος Αδελφός και τώρα με τις ευλογίες του κράτους.Πρώτον και κύριον καταπατούνται στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα,παραβιάζουν το απόρρητο της ιδιωτικής μας ζωής.Οι κατ'επίφαση ''φιλελεύθερες'' δημοκρατίες τελικά είναι ο χειρότερος φασισμός.Με ποια δικαιοδοσία θα μας φακελώνουν με αυτό τον τρόπο;Αν θέλουν να μειώσουν την εγκληματικότητα να μειώσουν τις μπίζνες τους με τον Εφραίμ,τους πολεμικούς εξοπλισμούς και να διαθέσουν κάτι παραπάνω στην κακομοίρα την παιδεία.Γιατί τα πάντα είναι παιδεία.

Τις κάμερες να τις βάλει εκεί που ξέρει ο ''κυριος'' Μαρκογιαννάκης.

Όπως έχουν τα πράγματα τώρα, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί περιορίζουν την ελευθερία κάποιου απλού πολίτη, που δεν έχει κάνει τίποτε παράνομο/ανήθικο. Γιατί να σε καταδικάσει το δικαστήριο, επειδή κατέβηκες στη διαδήλωση;
Μα είναι αυτή νοοτροπία;Δηλαδή χρειάζεται να έχεις κάποιον με το τσεκούρι απο πάνω σου για να μην παρανομήσεις;Είναι δημοκρατικό και φιλελεύθερο να ελέγχουν τις κινήσεις σου νύκτα μέρα (είσαι δεν είσαι νόμιμος);Διανοήσαι τις πραγματικές συνέπειες και τον πραγματικό ρόλο αυτού του μέτρου;Όχι μόνο περιορίζει την ελευθερία του κάθε πολίτη αλλά του αφαιρεί το δικαίωμα ιδιωτικής ζωής εκτός των τεσσάρων τοίχων του σπιτιού του.Φακέλωμα;Όχι ,ευχαριστώ δε θα πάρω.
Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
Το ασχημο ειναι πως δεν θελω να ελεγχουν τις κινησεις μου απλα μας εχουν μαθει να μας φαινεται κατι το φυσιολογικο να μας παρακολουθουν...Και ομως ειναι χειροετρο απο φειμ στορυ,σε αυτη την περιποτωση σε δικαζουν και σε κατηγορουν για καθε ειδους αντιδραση...
:no1:+1

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 18:51, 05-04-09:

αλεξανδρε αν δεν νιωσουν οι μαθητες το σχολειο ως δικο τους χωρο, οσα και να δαπανησεις, οσες καμερες και να βαλεις την ιδια προβληματικη κατασταση θα εχεις.
οταν οι καθητες πιστευουν οτι ειναι παιδαγωγικο να ασκουν την εξουσια που μπορουν να ασκησουν αυταρχικα. οταν στην τελικη δεν ενδιαφερονται για τη διαμορφωση χαρακτηρα, αλλα για το ενα 5ωρο που θα δουλεψουν με τους μαθητες.
Είναι δυνατόν όλοι οι μαθητές να νιώσουν το σχολείο ως δικό τους χώρο;
Πάντα θα υπάρχουν σκάρτοι. Αν δεν υπάρχει κανένας επιστάτης (γιατί από μόνες τους οι κάμερες δεν κάνουν τίποτα), θα κάνουν ό,τι θέλουν και θα την πληρώνουν οι υπόλοιποι.

εσυ νιωθεις ελευθερος, οταν βλεπεις τα μαγαζια ενα ενα να κλεινουν, οταν σου λενε οτι θα σε προσλαβουμε να δουλευεις πανω απο 8 ωρες και πολλες φορες ανασφαλιστος; οταν περπατας στα εξαρχεια και σε καθε γωνια εχεις μια ομαδα αστυνομικων που σε λοξοκοιτανε;
Αυτό με το σχολείο τί σχέση έχει;

Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Μα είναι αυτή νοοτροπία;Δηλαδή χρειάζεται να έχεις κάποιον με το τσεκούρι απο πάνω σου για να μην παρανομήσεις;Είναι δημοκρατικό και φιλελεύθερο να ελέγχουν τις κινήσεις σου νύκτα μέρα (είσαι δεν είσαι νόμιμος);Διανοήσαι τις πραγματικές συνέπειες και τον πραγματικό ρόλο αυτού του μέτρου;Όχι μόνο περιορίζει την ελευθερία του κάθε πολίτη αλλά του αφαιρεί το δικαίωμα ιδιωτικής ζωής εκτός των τεσσάρων τοίχων του σπιτιού του.Φακέλωμα;Όχι ,ευχαριστώ δε θα πάρω.
Μάλλον δε διάβασες παρακάτω.

Τόνισε λίγο το "τώρα" που έχω βάλει.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 18:51, 05-04-09:

εγω αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ενα κομματι της νεολαιας (οχι μονο) μας ενδιαφερεται μονο να ειναι σε ενα κλουβακι, και να κανει εκει τη μικρη του ζωη, χωρις να ενδιαφερεται για τη κοινωνια, αρκει να εχει μια βολεμενη ζωη. καλυτερα να τον ελεγχουν συνεχεια για να εχει μια ψευδαισθηση ασφαλειας, παρα να προσπαθει να διεκδικησει μια πιο καλη ζωη, ως ενεργο κομματι της κοινωνιας.

ναι, πολλα δικαστηρια εχουν γινει επειδη συνελαβαν διαδηλωτες, χωρις να εχουν κανει κατι.
Αυτό με το σχολείο τί σχέση έχει;
εχει σχεση με τη κοινωνια. και με αυτο
εσυ νιωθεις οτι εχεις πραγματικη προσβασει στη δημοσια περιουσια;
γιατι το σχολειο σου με τις εγκαταστασεις του δε λειτουργει ολη τη μερα;
για ποιο λογο δεν υπαρχουν πολλες δημοσιες εγκαταστασεις, οπου μπορεις να αθληθεις, να παιξεις μουσικη, να ζωγραφισεις, να συζητησεις, να μαθεις ή να διδαξεις;
γιατι θεωρω οτι η δημοσια περιουσια ανηκει σε ολους μας, δεν υπαρχει μονο για να τη κοιταμε

Είναι δυνατόν όλοι οι μαθητές να νιώσουν το σχολείο ως δικό τους χώρο;
Πάντα θα υπάρχουν σκάρτοι. Αν δεν υπάρχει κανένας επιστάτης (γιατί από μόνες τους οι κάμερες δεν κάνουν τίποτα), θα κάνουν ό,τι θέλουν και θα την πληρώνουν οι υπόλοιποι.
η γενικευση χωρις να τη στηριζεις καπου πραγματικα δημιουργει προβληματα.
απο τη στιγμη που κανεις δεν ενδιαφερθηκε να οργανωσει το σχολειο ως μια κοινοτητα συνεργασιας και στηριξεις, θα υπαρχουν σκαρτοι. απο τη στιγμη που περιθωρειοποιεις μια ομαδα ανθρωπων, τους οποιους αβασημα αποκαλεις ως σκαρτους, ειναι ευκολο να διαπιστωσεις τη πηγη του προβληματος. και δεν ειναι αυτη η ομαδα.

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 19:01, 05-04-09:

εγω αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ενα κομματι της νεολαιας (οχι μονο) μας ενδιαφερεται μονο να ειναι σε ενα κλουβακι, και να κανει εκει τη μικρη του ζωη, χωρις να ενδιαφερεται για τη κοινωνια, αρκει να εχει μια βολεμενη ζωη.
Βασικά, αυτό το έχει μάθει από την προηγούμενη γενιά...:iagree:

Δε βλέπω πάντως πολλά μαγαζιά να κλείνουν, ούτε και αστυνομικούς στα Εξάρχεια, διότι απλούστατα δεν περνάω ποτέ από κει.

Το 8ωρο δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει με τις κάμερες.

Αν εννοείς ότι η κοινωνία μας γίνεται ολοένα και πιο συντηρητική, ότι οπισθοδρομεί, σε πολλά σημεία θα συμφωνήσω. Αλλά όπως δε μπορείς να έχεις έναν κύκνο σε κλουβί, έτσι δε μπορείς και να μολύνεις τη λίμνη όπου μένει.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:10, 05-04-09:

πως μολυνεις μια κοινωνια με ρωτας; εγω πιστευεω κοβοντας σιγα σιγα τις ελευθεριες του, επιβαλλοντας νομους σε ολες τις πτυχες της ζωης του, συμφωνα με τα δικα τους προτυπα και τις δικες τους αντιληψεις.

εγω ομως παλι, βλεπω τους αστυνομικους στα εξαρχεια και βλεπω τα μαγαζια στο αιγαλεω να κλεινουν, αλλα δε μπορω να δω πως σχετιζεται αυτο με την εγκληματικοτητα.
γιατι δεν απαντας ομως στο off θεμα του οκταωρου;

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 19:27, 05-04-09:

Μιλάω για τις αυλές.

Φύλακας στο σχολείο; Θα έπρεπε να υπάρχει νόμος, ναι, ώστε να είναι υποχρεωτικό να βρίσκεται φύλακας. Αλλά ο Monsieur Directeur de Malache λέει πως δε μπορούμε να πληρώνουμε κι άλλο προσωπικό.

Πότε μίλησα εγώ γενικά για το βάψιμο των τοίχων; Μην παραποιείς τα λεγόμενά μου. Στο σχολείο μου δεν ξέρουν να κάνουν graffiti, μόνο να γράφουν συνθήματα ομάδων (απλώς γράμματα με σπρέι, και μάλιστα κακόγουστα γραμμένα ή ανορθόγραφα) και βρισιές, όπως επίσης και να ζωγραφίζουν ανδρικά μόρια...

Σαφώς και είναι προτιμότερος ο φύλακας από την κάμερα, αλλά από το τίποτα, μια κάμερα στην αυλή δε θα έκανε κακό... Και ας λειτουργούσε μόνο εκτός ωραρίου.

Το τί θα έπρεπε να βάζει τα παιδιά να κάνουν το σχολείο είναι μια άλλη, πολύυυυυυ μεγάλη υπόθεση...
(διάβασα παρακάτω και απαντώ)
Αλέξανδρε συγγνώμη αλλά αυτός δεν είναι λόγος να γίνουμε μαριονέτες στο σόου τους.Για τη δημόσια περιουσία κάποιοι φορείς είναι υπεύθυνοι. (για το σχολείο η διευθυνση του και ο δήμος κοκ)
Αν αυτοί λόγω της ανικανότητας τους αδυνατούν να φέρουν εις πέρας τις υποχρεώσεις τους,εγώ δε φταίω σε τίποτα να έχω μια κάμερα μέρα νύκτα να με ελέγχει.Γιατί μη μου πείς οτι άμα τελικά μπούνε θα μπορείς να ξέρεις το ''ωραριο'' τους...Αυτό το μέτρο κατά τη γνώμη μου είναι ακραίος φασισμός.Κατάφωρη καταπάτηση της ελευθερίας μας.Δείχνει οτι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο οπου ο πολιτισμός,το πνεύμα έχει πιάσει πάτο.Αδυνατώ να καταλάβω τη νοοτροπία του βούρδουλα και του εξαναγκασμού υπακοής στους νόμους με τέτοια μέσα.Δηλαδή όλα με τη βία πρέπει να γίνονται;Τόσο απολίτιστοι είμαστε;Τόσο ακατόρθωτο είναι η πολιτεία να παρέχει τα κατάλληλα πνευματικά εφόδια στους νέους για να τους αποτρέψει απο την παραβατικότητα;Αλλά η παιδεία βέβαια δε συμφερει...

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 19:28, 05-04-09:

Το 8ωρο δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει με τις κάμερες.
Καλά, αφού το θες, θα βγω λίγο οφφ.

Νομίζω πως υπάρχει γενικότερα μια διάσταση του Κράτους και των πολιτών. Δε συνεργάζονται, δεν εμπιστεύονται ο ένας τον άλλο. Γι' αυτό και λένε κάποιοι ότι οι Έλληνες είναι αναρχικοί, και νομίζω ότι έχουν ένα δίκιο. Από την άλλη όμως, δεν έχουν μάθει να ζουν χωρίς κανόνες, γιατί είναι υπερβολικά ασυγκράτητοι, και δε θα έχουν εσωτερικούς κανόνες να ρυθμίζουν τις ζωές τους.

αλλα δε μπορω να δω πως σχετιζεται αυτο με την εγκληματικοτητα.
Εσύ τα ανέφερες πρώτα.

πως μολυνεις μια κοινωνια με ρωτας; εγω πιστευεω κοβοντας σιγα σιγα τις ελευθεριες του, επιβαλλοντας νομους σε ολες τις πτυχες της ζωης του, συμφωνα με τα δικα τους προτυπα και τις δικες τους αντιληψεις.
Και τελικά δημιουργώντας ένα αίσθημα ανασφάλειας...

Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά φοβάμαι ότι μέχρι να φτάσουμε στην ιδανική κατάσταση, όπου ο καθένας θα σέβεται τις ελευθερίες του άλλου, χωρίς να καταχράζεται τις δικές του, θα πρέπει να βρούμε έναν τρόπο αντιμετώπισης των εγκληματιών, είτε κουκουλοφόροι είναι, είτε δολοφόνοι.
(διάβασα παρακάτω και απαντώ)
Αλέξανδρε συγγνώμη αλλά αυτός δεν είναι λόγος να γίνουμε μαριονέτες στο σόου τους.Για τη δημόσια περιουσία κάποιοι φορείς είναι υπεύθυνοι. (για το σχολείο η διευθυνση του και ο δήμος κοκ)
Αν αυτοί λόγω της ανικανότητας τους αδυνατούν να φέρουν εις πέρας τις υποχρεώσεις τους,εγώ δε φταίω σε τίποτα να έχω μια κάμερα μέρα νύκτα να με ελέγχει.Γιατί μη μου πείς οτι άμα τελικά μπούνε θα μπορείς να ξέρεις το ''ωραριο'' τους...Αυτό το μέτρο κατά τη γνώμη μου είναι ακραίος φασισμός.Κατάφωρη καταπάτηση της ελευθερίας μας.Δείχνει οτι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο οπου ο πολιτισμός,το πνεύμα έχει πιάσει πάτο.Αδυνατώ να καταλάβω τη νοοτροπία του βούρδουλα και του εξαναγκασμού υπακοής στους νόμους με τέτοια μέσα.Δηλαδή όλα με τη βία πρέπει να γίνονται;Τόσο απολίτιστοι είμαστε;Τόσο ακατόρθωτο είναι η πολιτεία να παρέχει τα κατάλληλα πνευματικά εφόδια στους νέους για να τους αποτρέψει απο την παραβατικότητα;Αλλά η παιδεία βέβαια δε συμφερει...
Δεν απάντησες σε αυτό που εννοούσα εγώ, εγώ έλεγα παρακάτω στο ίδιο ποστ.

Δε σε ελέγχει μέρα-νύχτα μία, άντε δύο κάμερες στους τοίχους του σχολείου. Για σχολείο μιλάμε, όταν ο άλλος δε το σέβεται, και γράφει βωμολοχίες στους τοίχους, σημαίνει ότι είναι πνευματικά άρρωστος και ότι χρειάζεται βοήθεια. Αν δε τον βρεις, πώς θα του την προσφέρεις; Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε το κάθε σχολείο να έχει τον ψυχολόγο του.

Παραδέχομαι όμως ότι είναι άχρηστες, όταν οι φορείς που λες είναι ανεύθυνοι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους