Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ασύρματο internet

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:40, 08-05-11:

Για vista:: http://windows.microsoft.com/el-GR/w...eless-networks
Για 7: πίνακας ελέγχου-Δίκτυο και ιντερνετ-Kέντρο δικτύου και κοινής χρήσης-Σύνδεση σε δίκτυο.
Επιλέγεις ασύρματο και λογικά θα το βρει.
Βεβαιώσου ότι έχεις ανοιχτό το διακοπτάκι του νετμπουκ για ασύρματο.
Τώρα αν θέλει και καμία ρύθμιση από το μόντεμ είναι χαζός ο τεχνικός που δεν το έκανε.

Δοκίμασε και πες μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 15:43, 08-05-11:

Δε μου βρήσκει τον δικό μου. Έχει ένα άλλο που έχει 2 γραμμές σήμα και θέλει κωδικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:46, 08-05-11:

Χμ, νομίζω θέλει κάποια ρύθμιση έτσι ώστε να είναι ανιχνεύσιμο.
Δεν είμαι και πολύ σχετική, ψάξτο στο κεντρικό pc σου.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:17, 08-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Καλησπέρα, παιδιά.
Λοιπόν.
Έχω σπίτι τον υπολογιστή που έχει ίντερνετ. Από αυτόν σας γράφω!
Πρόσφατα αγόρασα ένα νετμπουκ και θέλω να κλέψω ίντερνετ από τον υπολογιστή αυτό.
Αλλά δεν έχει ρούτερ.
Έγινε χθες φορμάτ και ο ειδικός είπε ότι μπορεί να κλαπεί ίντερνετ και χωρίς ρούτερ.
Πώς γίνεται?
Υπάρχει καμιά ρύθμιση που πρέπει να κάνω στον υπολογιστή, για να το καταφέρω?

Φαντάζομαι έχεις dsl απλώς έχεις πάρεις το ενσύρματο modem που δεν έχει κεραιούλα και μπορείς να συνδέεις ένα pc κάθε φορά με usb. Βγάλε το photo η βρες το μοντέλο του "το γράφουν κάτω συνήθως".

Aν έχεις αυτό αντικατέστησε το με ένα ασύρματο modem που είναι και ρουτερ μαζί για να συνδέει όσα πισιά θέλεις ασύρματα ή ενσύρματα.

Εναλλακτικά μπορείς να κάνει αγοράσεις 1 wifi αντάπτορα για τον επιτραπέζιο και να συνδέθεις με ad hoc σύνδεση με τον φορητό ή να κάνει ενα wifi hotspot στο επιτραπέζιο με το Connectify

Σε αυτή τη περίπτωση όμως έχεις το αρνητικό ότι για να μπεις με το φορητό ιντερνετ πρέπει να εχεις ανοιχτό το επιτραπέζιο.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 16:22, 08-05-11:

Δηλαδή δεν γίνεται χωρίς την αγορά κάποιας συσκευής?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:28, 08-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Δηλαδή δεν γίνεται χωρίς την αγορά κάποιας συσκευής?
Aν έχει wifi o επιτραπέζιος (το νετμπουκ έχει δεν μπορεί) δεν θα χρειαστείς άλλο μπιχλιμπίδι διαφορετικά θα πρέπει να αγοράσεις ένα wifi (αντάπτορα) που το κόστος είναι 10 ευρώ περίπου. Αυτή είναι η φθηνή λύση όμως που το αρνητικό της είναι ότι πρέπει να έχεις τον επιτραπέζιο ανοιχτό για να μπεις ιντερνετ με τον επιτραπέζιο.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 16:31, 08-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Aν έχει wifi o επιτραπέζιος (το νετμπουκ έχει δεν μπορεί) δεν θα χρειαστείς άλλο μπιχλιμπίδι διαφορετικά θα πρέπει να αγοράσεις ένα wifi (αντάπτορα) που το κόστος είναι 10 ευρώ περίπου.Αυτή είναι η φθηνή λύση όμως που το αρνητικό της είναι ότι πρέπει να έχεις τον επιτραπέζιο ανοιχτό για να μπεις ιντερνετ με τον επιτραπέζιο.
1) Πώς θα καταλάβω, αν έχω wifi?
2)Στο λάπτοπ θέλω ίντερνετ, όχι στον επιτραπέζιο. Στον επιτραπέζιο έχω έτσι κ αλλιώς.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:39, 08-05-11:

Για να δώσει ο επιτραπέζιος ιντερνετ στο φορητό πρέπει να έχει και ο επιτραπέζιος wifi. Ψάξε στο πίνακα ελέγχου του επιτραπέζειο εκεί που λέει για δίκτυο/network και δες αν έχει κανένα εικονίδιο για ασύρματη σύνδεση. Αν δεν έχει τότε δεν έχει wifi.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 16:41, 08-05-11:

Δεν έχει.

Αυτή τη στιγμή είμαι από το νετμπουκ. Ήρθε ο τεχνικός πάλι και έβαλε wifi. :>

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Avicii : 22-07-11 στις 14:37. Αιτία: ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 09:59, 19-08-11:

Παιδια αν καποιος παιρνει internet μπορει με καποιο τροπο απο τον υπολ. του να δει τα στοιχεια του θυματος
(του υπολ. του εννοω);

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 10:08, 19-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
Παιδια αν καποιος παιρνει internet μπορει με καποιο τροπο απο τον υπολ. του να δει τα στοιχεια του θυματος
(του υπολ. του εννοω);
Κατ' αρχάς, το internet δεν δρομολογείται (συνήθως) από τον Η/Υ σου αλλά από το router σου. Συνεπώς άμεση πρόσβαση στο PC σου δεν έχει.
Όμως, εάν σου παίρνει κάποιος internet, θα είναι - λογικά - στο ίδιο υποδίκτυο με σένα, οπότε θα "βλέπει" τους άλλους Η/Υ του ίδιου υποδικτύου. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τις δικές σου παραμετροποιήσεις εάν μπορεί να "μπει" στον Η/Υ σου ή όχι.

Σε κάθε περίπτωση, από τις ρυθμίσεις του router μπορείς - συνήθως - να βλέπεις ποιος έχει μπει ή έχει πάρει internet από εκεί.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 10:29, 19-08-11:

1) Εγω ειμαι ο θυτης και ενας αλλος το θυμα
2)Λες οτι ο θυτης αμεση προσβαση στο pc του θυματος δεν εχει.Εμεση δηλαδη μπορει να εχει; και αν ναι, τι ζημια που μπορει να προκαλεσει
3)Η ερωτηση μου ειναι εαν εγω ως θυτης μπορω να δω ποιοι ειναι συνδεδεμενοι στο δικτυο ή εστω αν αυτος που εχει το router ειναι μεσα την στιγμη που ειμαι εγω;
4)ερωτηση Νο2: Αν αυτος ψαξει στις ρυθμισεις του router του θα δει το ονομα του υπολ. μου ή το ip μου;

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 11:26, 01-09-14:

Καλημέρα!
Λοιπόν, είμαι ψιλοάσχετη αλλά θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο καλά μπορώ.
Μένω σε διώροφο σπίτι (μεζονέτα) και έχουμε ασύρματο ίντερνετ με το router στον κάτω όροφο. Όπως είναι φυσικό στον πάνω όροφο δεν πιάνει ντίπι. Ψάχτηκα ,λοιπόν, λίγο και βρήκα πως υπάρχουν κάποιοι αναμεταδότες που επεκτείνουν το σήμα του ίντερνετ. Πως όμως λειτουργούν οέο; Εδώ σε θέλω... έχουν καλωδιάκια ή μπαίνουν απλά στην μπρίζα; Επίσης, τι σόι set up χρειάζονται; Και κάτι τελευταίο, αυτοί οι αναμεταδότες είναι ένας ή δύο; Γιατί κάπου πήρε το μάτι μου πως είναι δύο, ένας εκεί που πιάνει σήμα και ένας στην "νεκρή" ζώνη του σπιτιού (δηλ. εκεί που δεν πιάνει). Ισχύει κάτι τέτοιο;

Υ.Γ. ΚΑΙ για να μην το ξεχάσω ξέρει κανείς τι είναι το access point;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chester20080
Ο chester20080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

O chester20080 έγραψε στις 12:20, 01-09-14:

Access point είναι ουσιαστικά... το WiFi, σημείο πρόσβασης. Π.χ. το ασύρματο router που έχει ενεργοποιημένο το WiFi αποτελεί ενα access point(AP) για αλλες συσκευές ώστε να συνδέονται ασύρματα στο ίντερνετ μέσω αυτου. Το κινητο σου με ενεργοποιημενο wifi hotspot ειναι AP.Αν δεν κάνω λάθος μια τέτοια κεραία έχει μέγεθος τετραδίου και συνδέεται απλούστατα και μονο μέσω USB με τον υπολογιστή (τουλάχιστον αυτήν που έχω εγώ).Αυτό ισχύει για την πλευρα του client που πιάνει ίντερνετ. Τώρα για το αντίστροφο, απο πλευρά αυτουνου που δίνει το ίντερνετ δεν ξέρω. Γιατί δεν παίρνεις κεραία ώστε να ενισχύσεις το σημα που λαμβανεις εσύ και οχι το σήμα που μεταδίδεται εξαρχής απο το router?Αν ενισχύσεις τη μετάδοση πολύ πιθανόν να εχεις...πελατες-υποκλοπεις. Είναι πιο ασφαλές το πρωτο. Δεν ξέρω αν καταλαβες τη διαφορά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chester20080 : 01-09-14 στις 12:28.
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 12:31, 01-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από chester20080
Access point είναι ουσιαστικά... το WiFi, σημείο πρόσβασης. Π.χ. το ασύρματο router που έχει ενεργοποιημένο το WiFi αποτελεί ενα access point(AP) για αλλες συσκευές ώστε να συνδέονται ασύρματα στο ίντερνετ μέσω αυτου. Το κινητο σου με ενεργοποιημενο wifi hotspot ειναι AP.Αν δεν κάνω λάθος μια τέτοια κεραία έχει μέγεθος τετραδίου και συνδέεται απλούστατα και μονο μέσω USB με τον υπολογιστή (τουλάχιστον αυτήν που έχω εγώ).Αυτό ισχύει για την πλευρα του client που πιάνει ίντερνετ. Τώρα για το αντίστροφο, απο πλευρά αυτουνου που δίνει το ίντερνετ δεν ξέρω. Γιατί δεν παίρνεις κεραία ώστε να ενισχύσεις το σημα που λαμβανεις εσύ και οχι το σήμα που μεταδίδεται εξαρχής απο το router?Αν ενισχύσεις τη μετάδοση πολύ πιθανόν να εχεις...πελατες-υποκλοπεις. Είναι πιο ασφαλές το πρωτο. Δεν ξέρω αν καταλαβες τη διαφορά.
καλά το κατάλαβες
να πάρω κεραία να την βάλω που;

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

Ο chester20080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

O chester20080 έγραψε στις 12:43, 01-09-14:

Η κεραία είναι κάτι τέτοιο:
Τη βάζεις κάπου κοντά στο παράθυρο ή γενικά κάπου που να μην εμποδίζεται από τοίχους, κλπ,π.χ. στο μπαλκονι τη στερεωνεις κάπου και το συνδεεις με USB στον υπολογιστη. Αυτομάτως θα ενισχυθεί έτσι το σήμα που θα λαμβάνεις απο τον κάτω όροφο και θα πιανεις καλυτερα.

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 12:49, 01-09-14:

δεν τίθεται θέμα να πιάνω καλύτερα αφού στον πάνω όροφο δεν πιάνω καθόλου

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 13:06, 01-09-14:

Εγώ επιανα το πολύ 2-3 με το ζόρι και τώρα πιάνω 7-8+.Το ότι δεν πιάνεις δε σημαίνει οτι δεν υπάρχουν σήματα, απλα είναι πολύ ασθενή και δύσκολο να ανιχνευθούν.Βέβαια,μπορείς να κάνεις και το δεύτερο, να ενισχύσεις την έξοδο του σήματος απο πλευράς router,εκεί όμως δεν ξέρω να σου πω για κεραία. Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο θα είναι.Αλλά να αλλαξεις προεπιλεγμένο κωδικό για ασφάλεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chester20080 : 01-09-14 στις 13:11.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το internet που μας ενώνει, το internet που μας χωρίζει... - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διαδίκτυο και καθημερινή ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-14 στις 03:26.
    • Ασυρματο Ιnternet - Από Ironboy
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-06-09 στις 09:30.
    • Ασύρματο δίκτυο... - Από kambana
      Το θέμα έχει λάβει 58 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-09 στις 15:06.
    • Πρόβλημα με ασύρματο τηλέφωνο - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φορητές συσκευές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-03-07 στις 12:00.
    • Πρόβλημα με το ασύρματο πληκτρολόγιο - Από Bill_1992
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-12-06 στις 09:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους