Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Tips οικοκυρικών!

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimidola
H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε στις 02:18, 01-10-06:

Επειδή απ' ό,τι έχω καταλάβει οι περισσότεροι εδωμέσα ζούμε μόνοι μας(ή τελοσπάντων είμαστε κύριοι του εαυτού μας) και είμαστε και λίγο στόκοι(με την καλή έννοια) μήπως να ανοίγαμε κάπου ένα subforum με απορίες και λύσεις σχετικά με τη συντήρηση του σπιτικου;;; Έχω βαρεθεί να ψάχνω μεταφράσεις από Ολλανδέζικα sites κάθε φορά που πιάνει μούχλα η κουρτίνα του μπάνιου για το τι είναι και πώς βγαίνει!!! ε ε ε;;; φανταστικοί ops???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 03:18, 01-10-06:

Ξεκίνα το θέμα, και αν δούμε ότι πάει τόοοοσο καλά που θέλει δικό του sub-forum το συζητάμε....
Αν και νομίζω ότι ένα thread του τύπου "tips για την ευκολότερη συντήρηση του σπιτιού" (ή κάτι τέτοιο... τέτοια ώρα δε μπορώ να σκεφτώ τίτλο...έχει ενεργήσει και ο Γιάννης ο περηπατητής) θα ήταν αρκετό....

Προσωπικά θα μου ήταν χρήσιμα μερικά τέτοια tips....
(ξεκίνα με αυτό για την κουρτίνα αν θες....το χρειάζομαι)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:13, 01-10-06:

τη βάζεις στο πλυντήριο.

να πλένεται όμως ε?

αθάνατο ΙΚΕΑ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:29, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από dimidola
Επειδή απ' ό,τι έχω καταλάβει οι περισσότεροι εδωμέσα ζούμε μόνοι μας(ή τελοσπάντων είμαστε κύριοι του εαυτού μας) και είμαστε και λίγο στόκοι(με την καλή έννοια) μήπως να ανοίγαμε κάπου ένα subforum με απορίες και λύσεις σχετικά με τη συντήρηση του σπιτικου;;; Έχω βαρεθεί να ψάχνω μεταφράσεις από Ολλανδέζικα sites κάθε φορά που πιάνει μούχλα η κουρτίνα του μπάνιου για το τι είναι και πώς βγαίνει!!! ε ε ε;;; φανταστικοί ops???
Η μούχλα στην κουρτινα του μπάνιου είναι τα γνωστα και περίφημα ακάρεα
ή τη βάζεις στο πλυντήριο ή την τρίβεις με χλωρίνη ή ακόμα καλύτερα την πετάς (πλυντήριο και χλωρίνη μόνο αν τα αντέχει η κουρτίνα )
Βασικά τα ακάρεα είναι σχετικα επικίνδυνοι μικροοργανισμοί
Για να μην πιάνει η κουρτίνα ακάρεα - το έχω καρατσεκαρισμένο- πρέπει όταν τελειωνεις με το μπανιο σου, να μην την αφήνεις μαζεμένη στη μία άκρη της μπανιέρας αλλά να την ανοίγεις όσο πιο πολύ γίνεται ώστε να στεγνώσει το συνατόν συντομότερα

Και επειδή το θέμα πλέον έχει ξεφύγει απ τον σχολιασμό το μετακινώ και του βάζω νέο τίτλο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimidola
H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε στις 14:37, 01-10-06:

Α ωραία!!! Άλλη απορία: Πώς διάολο καθαρίζουν τα μάτια της κουζίνας από σκουριά(τουλάχιστον έτσι μοιάζει) και καμμένο λάδι;;; Όποιος πει τρίψιμο θα τον δείρω!!!
ΥΓ:Δεν είμαι τόσο ακαμάτρα όσο φαίνομαι... Άμα θέλω είναι καθαρό το σπίτι μου..

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 15:10, 01-10-06:

Γεια σας από άλλον έναν εργένη

Νομίζω ότι υπάρχουν πλέον τέτοια καθαριστικά για την κουζίνα (μη με ρωτήσετε μάρκες τώρα) που με ένα απλό ψέκασμα μετά από λίγη ώρα καθαρίζουν από μόνα τους τα λάδια, αλλά και τη σκουριά. Ίσως χρειαστεί και λίγο τρίψιμο με σύρμα, όμως αν είναι ακριβή η κουζίνα δεν συνιστάται.
Νομίζω ότι μόνο με καθαριστικά κάνεις τη δουλειά σου.

Καλή δύναμη

Υ.Γ. Πολύ χρήσιμο θέμα και για μένα!η

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:58, 01-10-06:

Χε! Ωραίο Θέμα!

Λοιπόν, δύο συμβουλές για λεκέδες στα ρούχα:

Λεκές από μελάνι: Βάζουμε κάτω από το λεκέ λίγο χαρτί κουζίνας και μετά τον ψεκάζουμε με λίγη λάκ. Πιέζουμε το σημείο με μια πετσέτα και απομακρύνουμε το λεκέ τρίβοντας ελαφρά! (σε αρκετές περιπτώσεις δουλεύει καλά και το γάλα).

Λεκές από σκουριά: Βάζουμε λίγο χαρτί κουζίνας κάτω από το λεκέ και στίβουμε επάνω λίγο χυμό λεμονιού. Αφήνουμε το ρούχο στον ήλιο να στεγνώσει και ΤΑΝ-ΤΑΧ!!!...ο λεκές εξαφανίζεται ως δια μαγείας!

Καλό είναι να δοκιμάζουμε σε μια γωνίτσα του υφάσματος αν θα αντέξει τα "πειράματά" μας, πάντως τα δύο παραπάνω είναι δοκιμασμένα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:58, 01-10-06:

Τα καμμένα λίπη απ τα στεφανάκια των ματιών της κουζίνας βγαίνουν ΜΟΝΟ με πολύ ισχυρά καθαριστικά (Σουάζ ας πούμε) και ελαφρό τρίψιμο.
Φυσικά και μετά από αρκετές τέτοιες προσπάθειες καταστρέφονται, χάνουν τη γυαλάδα τους κλπ.
Γιαυτό το καλύτερο όλων, είναι η πρόληψη... κοινώς να μην τα αφήνεις να γίνονται έτσι
Την ώρα που μαγειρευεις, με ένα βρεγμένο βετεξ τα περνάς πυκνα συχνά γυρω γυρω ώστε να μην προλαβαίνουν οι λαδιές να κάθονται και να στεγνώνουν...
Εγω πάντως, με αυτή την μέθοδο, έχω κουζίνα 11 ετών καινούργια (οκ συν το γεγονός ότι ειναι κεραμικες εστίες )

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:23, 02-10-06:

Ξέρει κανείς πως κάνουμε ένα αβοκάντο να ωριμάσει γρηγορότερα;

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 13:39, 02-10-06:

Χμμμ ... σίγουρα όχι βάζοντάς το στο ψυγείο.

Πιστεύω ότι σ΄αυτές τις περιπτώσεις βοηθάνε οι υψηλές θερμοκρασίες. Οπότε κάπου που να το βλέπει ο ήλιος. Ελπίζω να έχει αποτέλεσμα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:40, 02-10-06:

Yup! Βάζεις το avocado σου σε μια χάρτινη σακούλα (από αυτές που αγοράζουμε φρούτα και λαχανικά) μαζί με μια-δυό μπανάνες.
Οι μπανάνες απελευθερώνουν κάποιο φυσικό αέριο που βοηθάει στην ωρίμανση των avocado.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:44, 02-10-06:

Να χα μπανάνες καλα θα ήταν! Thanks πάντως, πολύ χρήσιμο!!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 14:36, 02-10-06:

Σχετικά με τα πιάτα. όσο πίκρα και πακέτο και αν φαίνεται ξεπλένουμε τα πιάτα μόλις φάμε με σαπούνι ώστε να μην βαζεύται στίβα. Το πιάτο καθαρίζεται πανεύκολα καθώς διατηρεί την εσωτερική θερμοκρασία του από το φαγητό. Και το πολύ πολύ κάνουμε μια στίβα με καθαρά περίπου πιάτα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:56, 08-03-07:

Λοιπόν άν έχετε ένα μπουκάλι που ειναι στενό και δεν καθαρίζει έυκολά βάλτε νερό μέσα μαζί με ρίζι αφήστε το 5 ώρες και ξεπλήντε απίστευτο αποτέλεσμα.
Αν έχετε προφιλακτήρα αλουμηνίου κοκα κόλα και σφουγκάρι θα καθαρήσει και θα πάρει γιαλάδα.
Καφές σε αλουμινόχαρτο σταματάνε τις μυροδιές στο ψυγείο.
Εχω και άλλα που δεν θυμάμε θα τα θυμηθώ και θα σας πώ

Ρε τι ξεθάβω το άτομο σήμερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:48, 18-04-07:

Λιπών όταν η κεραμική εστία πέρνει μια γιαλάδα στο κέντρο του κάθε ματιού που είναι άπο λάδι που κάικέ την ώρα που τηγανήζαμε μπορεί να βγεί με τον εξής τρόπο...

Την περνάμε πρώτα όλη τη νέπιφάνια με ένα κοπίδι που λογικά όλοι πήρατε όσοι έχετε κεραμική, στεγνώνουμε καλά την επιφάνια και βάζουμε το πιό ψυλο συρματάκι της άγοράς πάλι στεγνό, εδώ απαγορέυοντε χειμικ΄'α και βλακίες και τρίβουμε την επιφάνεια, η μάνα μου σώθηκε, δική μου ιδέα μιας που είμαι πολλύ των πειραμάτων.

Τσίκλα άν είναι σε ρούχο βάζουμε το ρούχο σε μία τσάντα και απευθείας στην κατάψηξε όταν παγώσει την σπάμε, όταν ειναι σε χαλί αφού δεν μπένει στην κατάψηξη για ευνόητούς λόγους, ρίχωούμε υνόπνευμα και την τραβάμε αργά.
Σε περίπτωση που πέσει στα μαλιά άπλά κόφτε την τούφα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:30, 18-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Σε περίπτωση που πέσει στα μαλιά άπλά κόφτε την τούφα
όχι, εγώ θέλω κατάψυξη

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 11:32, 18-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ξέρει κανείς πως κάνουμε ένα αβοκάντο να ωριμάσει γρηγορότερα;
το βάζεις μέσα σε μία σακούλα σουπερ μαρκετ και το δένεις. μετά σε ένα ζεστό μέρος

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:24, 26-03-09:

Βοήθεια στην άσχετη

Ψέκασα η πανέξυπνη στην μπανιέρα μου ένα καθαριστικό που δεν ενδείκνυται για έγχρωμες μπανιέρες και γέμισε κάτι άσπρο σαν άλατα που φεύγει με το νερό αλλά μετά μαζεύεται πάλι. Πώς θα το κάνω να φύγει; Ξέρετε κανένα καθαριστικό (ψεκαστικό κατά προτίμηση) για έγχρωμη μπανιέρα;

Ποιο είναι το καλύτερο απορρυπαντικό πιάτων; Δεν ξέρω τι κάνω λάθος αλλά με το Mr Grand ή το Planet συχνά μένει μία γλίτσα (no comment please :p) στα πιάτα και δε μυρίζουν κι ωραία.

Τα μάρμαρα και το ξύλο μόνο με νερό τα σφουγγαρίζω; Τίποτα να ρίξω για καλύτερο αποτέλεσμα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:39, 26-03-09:

σχετικά με την έγχρωμη μπανιέρα, πολύ φοβάμαι ότι την "ξέβαψες" σαν να έχει πιτσιλιές από χλωρίνη πάνω σε ρούχο
όταν βρέχεται δεν φαίνεται κι όταν στεγνώνει φαίνεται
δοκίμασε να της κάνεις μια επάλειψη με λάδι σε ένα σημείο για να δεις μήπως σώσεις τπτ αν και πολύ φοβάμαι πως είναι χαμένη υπόθεση

τώρα, όσον αφορά τα πιάτα, εγώ πλένω με fairy τον αφρο κι είμαι πολύ ευχαριστημένη
(κρατάει και πάρα πολύ)

τα μάρμαρα και το ξύλο, υπάρχουν ειδικά καθαριστικά
άλλο όμως για το μάρμαρο κι άλλο για το ξύλο
στο τμήμα των καθαριστικών θα τα βρεις
εγώ για το ξύλο χρησιμοποιώ glo coat και μου αρέσει πολύ και η μυρωδιά και το αποτέλεσμα
μάρμαρα δεν έχω για να σου πω, είναι όλο το σπίτι με παρκέ (εκτός μόνο του μπάνιου που έχει πλακάκι )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:52, 26-03-09:

Πωπώ μη λες χαμένη υπόθεση, με φρίκαρες τώρα, τρέχω!

Το λάδι τώρα τι υποτίθεται κάνει;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:00, 26-03-09:

Δοκίμασε το λάδι, κι εγώ το έχω ακούσει. Ή βαζελίνη, που βάζουμε και στα αμάξια αν έχουν κουτσουλιστεί!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 18:53, 26-03-09:

Obscura για την μπανιέρα δεν ξέρω.

Τα πιάτα τα πλένω με Fairy, είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Τα μάρμαρα τα σφουγγαρίζω με Glory (ένα πράσινο υγρό απορριπαντικό που είναι υποτίθεται ειδικό για μάρμαρα) και τα ξύλινα πατώματα με Overlay. ΠΡΟΣΟΧΗ: τα ξύλινα πατώματα δεν τα σφουγγαρίζουμε συχνά. Μία φορά το εξάμηνο και με καλά στυμμένη σφουγγαρίστρα γιατί το ξύλο όταν έρχεται σε επαφή με νερό συχνά φουσκώνει και χαλάει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:40, 26-03-09:

Για τα πιάτα χρησιμοποιώ ενεργό αφρό fairy..Δεν αφήνει τίποτα και δεν μυρίζουν τα πιάτα.

Για μάρμαρο αν θυμάμαι καλά, κάποτε μου είχε πει η γιαγιά μου να προτιμώ ζεστό νερό μόνο για σφουγγάρισμα και αν θέλω καμιά φορά να βάζω λίγο πράσινο σαπούνι μέσα.Η συχνή χρήση απρρυπαντικών δεν τους κάνει καλό.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:08, 26-03-09:

Να ρωτήσω κι εγώ, κάτι πώς καθαρίζουμε τοίχους και πόρτες;;

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 20:09, 26-03-09:

Η μητέρα μου έβρεχε ένα σφουγκαράκι και τα έτριβε απαλά με την συρμάτινη πλευρά. Ο τοίχος καθαρίζει (καφέ που έχω καθαρίσει εγώ) ακόμα και αν μουσκέψεις ένα πανάκι με λίγο σαπούνι και τρίψεις απαλά.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 20:22, 26-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Να ρωτήσω κι εγώ, κάτι πώς καθαρίζουμε τοίχους και πόρτες;;
τοίχους με σφουγγάρι και υγρό για τα πιάτα, καλά στραγγισμένο (ουσιαστικά με τον αφρό δηλαδή).
Πόρτες με wetex και Azax διαλυμένο σε λεκανάκι με νερό

Παράθεση

wagneriandandy (Λευτέρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wagneriandandy
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O wagneriandandy έγραψε στις 20:31, 26-03-09:

Ξερει κανεις πως (η αν) βγαινει κερι απο τοιχο? Το τριψιμο δεν ωφελει καθως χτυπηθηκε απο το κερι και εχει μια πολυ λεπτη επιστρωση που δν φευγει με τπτ (ηταν και μαυρο το καταραμμενο)

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 20:35, 26-03-09:

@ Γίδι:
Χμμμ, εγώ εχω βρει ένα πανάκι (είναι σαν wetex αλλά πιο τραχύ) και με αυτό και σκέτο νερό καθαρίζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Νομίζω η μάρκα ήταν scotch brite. Kι ούτε αχλάει το χρώμα στους τοίχους, ούτε γρατζουνιέται ούτε τίποτα. Εναλλακτικά με wetex και σουάζ.

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 20:37, 26-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από wagneriandandy
Ξερει κανεις πως (η αν) βγαινει κερι απο τοιχο? Το τριψιμο δεν ωφελει καθως χτυπηθηκε απο το κερι και εχει μια πολυ λεπτη επιστρωση που δν φευγει με τπτ (ηταν και μαυρο το καταραμμενο)
Δοκίμασε να κάνεις τον τοίχο με σεσουάρ (ναι, αυτό για τα μαλλιά) για αρκετή ώρα και μόλις ζεσταθεί το κερί και αρχίσει να τρέχει κάντο γρήγορα με ένα υγρό σφουγγαράκι από την άγρια πλευρά του...

Επίσης, για να φύγει κερί από ρούχο, βάζετε μια εφημερίδα πάνω στο κερί που έχει στάξει και του πατάτε μια τσάκιση με το σίδερο σε υψηλή θερμοκρασία!!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:49, 26-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Τα μάρμαρα τα σφουγγαρίζω με Glory (ένα πράσινο υγρό απορριπαντικό που είναι υποτίθεται ειδικό για μάρμαρα) και τα ξύλινα πατώματα με Overlay. ΠΡΟΣΟΧΗ: τα ξύλινα πατώματα δεν τα σφουγγαρίζουμε συχνά. Μία φορά το εξάμηνο και με καλά στυμμένη σφουγγαρίστρα γιατί το ξύλο όταν έρχεται σε επαφή με νερό συχνά φουσκώνει και χαλάει
Το Overlay είναι πράγματι πολύ καλό για ξύλινες επιφάνειες.
Εγώ το χρησιμοποιώ για βιβλιοθήκες και διάφορα έπιπλα... Παλλαντινάκι να σε ρωτήσω- για τα πατώματα πώς είναι; Γιατί το ξέρω ότι υπάρχει μόνο σε μορφή σπρευ και σε παχύρευστη, σαν κρεμώδη. Υπάρχει και άλλο;..

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 20:59, 26-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Το Overlay είναι πράγματι πολύ καλό για ξύλινες επιφάνειες.
Εγώ το χρησιμοποιώ για βιβλιοθήκες και διάφορα έπιπλα... Παλλαντινάκι να σε ρωτήσω- για τα πατώματα πώς είναι; Γιατί το ξέρω ότι υπάρχει μόνο σε μορφή σπρευ και σε παχύρευστη, σαν κρεμώδη. Υπάρχει και άλλο;..
υπάρχει και σε υγρή μορφή, σε μπουκάλι με χερούλι και καπάκι. Πώς είναι το μπουκάλι του azax για όλες τις επιφάνειες; τέτοιο στυλ. Και γράφει απ'έξω "παρκέ διαρκείας"

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 21:56, 26-03-09:

αχ να πω οτι για να βγαλετε το κερι απο τα ρουχα να βαλετε χαρτι κουζινας απο αυτο που μαγειρευουμε φαγητο ή το βαζουμε σαν αντικολλητικο. περναμε με σιδερο απο πανω αλλα οχι ζεστο προς θεου γιατι θα κανει λεκε το κερι και ξεχαστε το ρουχο. πρεπει να το περασετε γρηγορα και να ειναι χαμηλη η θερμοκρασια.
για τα ματια της κουζινας αν δεν ειναι κεραμικη εστια αναβετε τα ματια να ζεσταθει λιγο η ολη περιοχη και μετα βαζετε καποιο καθαριστικο εγω προσωπικα βαζω ενα που λεγετε quilit bang κατι τετοιο ειναι σε σπρει σε μοβ μπουκαλι μιλαμε ειναι τρομερο και εχει και για αλατα για νεροχυτες μπανια κλπ

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 02:11, 27-03-09:

Για τους τοίχους ??? Υπάρχει η μαγική " γομα " ένα σφουγγαράκι δε λέω μάρκα μη φανεί διαφήμιση λευκό που το βρέχεις , το στίβεις καλά και " σβήνεις " ότι έχει ο τοίχος σημάδια από περάσματα επίπλων , μια μολυβιά στον άδη .. ωχ, σόρυ άσχετο αλλά μου ' ρθε , κάνει και για ξύλινες επιφάνειες . Αν χρησιμοποιήσετε πανί , βετέξ η σφουγγάρι βρεγμένα και το σπίτι έχει καιρό να βαφτεί κι αν προσθέσουμε και την πιθανότητα να καπνίζετε κιολας , τότε ο τοιχος θα γίνει μια μουτζούρα και θα θέλει όοολος πλύσιμο μετά . Θα πρότεινα στεγνό πανί κι αν υπάρχουν σημάδια το μαγικό σφουγγαράκι που σας είπα.

Για το κερί το σίδερο που προτείνατε θέλει πολύ προσοχή γιατί αν είναι πολύ ζεστό τελικά δεν θα αποτυπωθεί το κερί στο χαρτί αλλά θα λιώσει πάνω στο ρούχο ..οπότε ..
προτείνω κατάψυξη , ναι ναι ζκαταψυξη , βάλτε το ρούχο κι αφήστε το να παγώσει , όταν θα το βγάλετε με μια απλή κίνηση θα φύγει το κερί χωρίς να αφήσει σημάδια , γενικά βέβαια το κερί στο ρούχο είναι μια ζόρικη υπόθεση και πολύ πιθανό να μείνει κάποιο ίχνος όπως κι αν το παλέψετε .

Τέλος η βρωμιά από τα μεταλικά στεφάνια της κουζίνας βγαίνει πολύ καλά με ένα συνδυασμό απορρυπαντικού πιατων και σόδας , γενικά η σόδα κάνει θαύματα σε ποτήρια που σας έχουν θολώσει , σε μεταλλικά αντικείμενα , ασημένια κοσμήματα που έχουν μείνει καιρό αχρησιμοποίητα και έχουν ψιλομαυρίσει . Είναι και απολυμαντική

Παράθεση

wagneriandandy (Λευτέρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wagneriandandy
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O wagneriandandy έγραψε στις 03:26, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Δοκίμασε να κάνεις τον τοίχο με σεσουάρ (ναι, αυτό για τα μαλλιά) για αρκετή ώρα και μόλις ζεσταθεί το κερί και αρχίσει να τρέχει κάντο γρήγορα με ένα υγρό σφουγγαράκι από την άγρια πλευρά του...
Μπαα... Ειναι τελικα πολυ επιμονο το κερι... Ο τοιχος κιτρινισε λιγο απο τη θερμοτητα, το κερι τπτ. Μου φαινεται θα παω να παρω κανενα heat gun

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 09:06, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από wagneriandandy
Μπαα... Ειναι τελικα πολυ επιμονο το κερι... Ο τοιχος κιτρινισε λιγο απο τη θερμοτητα, το κερι τπτ. Μου φαινεται θα παω να παρω κανενα heat gun
Αν απλώς ...βάψεις τον τοίχο σε εκείνο το σημείο, ίσως;

Υ.Γ. Ξέρω ότι παίζει να γίνει μ***κία, αλλά τουλάχιστον δεν θα φαίνεται προσωρινά το κερί.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:45, 31-03-09:

Obscura τι έγινε τελικά με την μπανιέρα?

Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 22:01, 02-05-09:

Το βρεγμένο δέρμα (είναι πανί που καθαρίζουν το αυτοκίνητο) καθαρίζει πολύ καλά τα τζάμια, και γενικά τις λείες επιφάνειες.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:06, 10-05-09:

Συμβουλές για newbies-φοιτητές/τριες αλλά και αυτούς που βαριούνται να καθαρίσουν.
Μία συλλογή σημειώσεων που κρατάω στο μυαλό μου από τότε που άρχισα να περιποιούμαι τακτικά το σπίτι

Πάντα πρέπει να υπάρχει ένα υποτυπώδες stock καθαριστικών στην αποθήκη ή κάτω απ τον νεροχύτη και περιλαμβάνει (minimum) :
  • σφουγκαράκια για πιάτα/επιφάνειες,
  • συρματάκια για καθάρισμα,
  • υγρό πιάτων,
  • υγρό σφουγγαρίσματος,
  • χλωρίνη,
  • υγρό για τα άλατα,
  • υγρό ξεσκονίσματος,
  • σαπούνι χεριών κουζίνας,
  • wettex (βιτέξ),
  • πλαστικά γάντια (!!),
  • σακούλες σκουπιδιών (κατά προτίμηση βιοδιασπώμενες)
  1. Δεν πετάμε ό,τι τζιμιτζιρούλι έχει πάνω το πιάτο (από αποφάγια μέχρι να στουμπώνουμε μισοφαγωμένα λαχανικά) στον νεροχύτη. Θα βουλώσει, θα βρωμάει και μετά άντε να έρθει υδραυλικός ή άντε να ρίχνουμε όλες τις χημικές βλακείες να ξεβουλώσει, σκοτώνοντας όλο το τετράγωνο απ τη μπόχα.
  2. Το μπάνιο χρειάζεται συχνά καθάρισμα για τα μικρόβια στον νιπτήρα, στην λεκάνη της τουαλέτας, τα χνούδια απ τα ρούχα και τις πετσέτες, μπανιέρα! Γάντια, σφουγγάρι, χλωρίνη σε σπρέυ. Ψεκάζουμε, απλώνουμε, ξεπλένουμε με ζεστό νερό, τελειώσαμε. Για τους πορωμένους : υγρό για τα άλατα. Μετά λάμπει το μπάνιο.
  3. Το βουρτσάκι του μπάνιου (ξέρετε ποιο βουρτσάκι ε; ) το λουζουμε με χλωρίνη και τραβώντας το καζανάκι το τρίβουμε στα τοιχώματα της χεσ.. εεεεμ ξέρετε, για να ξεπλυθεί καλά η χλωρίνη. Ψεκάζουμε και λίγη χλωρίνη ή αντιβακτηριδιακό σπρέυ στη θήκη του βουρτσακίου.
  4. Βάζουμε κανα κάλυμμα στον καναπέ για να μην τον τρίβουμε κάθε λίγο και λιγάκι όταν πέφτουν τρόφιμα/ποτά/στάχτες πάνω.
  5. Καθαρίζουμε τα ντουλάπια με τα τρόφιμα για να μην γεμίσουμε ζουζούνια και το ψυγείο, για να μην γεμίσει πάγο και μπόχα.
  6. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Πριν φύγουμε για διακοπές και χαρούμενοι κλείσουμε το μάτι στην ΔΕΗ κλείνοντας τον γενικό, σιγουρευόμαστε ότι βγάλαμε όλα τα τρόφιμα και το ψυγείο και ο καταψύκτης είναι άδεια. Αλλιώς, απ την μπόχα θα λιποθυμίσει η μισή πολυκατοικία και στην χειρότερη θα νομίζουν ότι κρύψατε κάποιο πτώμα και βρωμάει έτσι. Ειδικά αν αφήσετε κρεατικά. (το είχε κάνει μια φίλη και κόντεψα να κάνω εμετό όταν ανοίξαμε το σπίτι της).
  7. Δεν αφήνουμε σκουπίδια μες στο σπίτι. Είναι σαν να λέμε στις κατσαρίδες : "Ελάτε παιδιά! Φαί!". Τα δένουμε σε μια μεγάλη σακούλα, τα αφήνουμε στο μπαλκόνι σε κάδο μικρό και αν δεν μπορούμε να τα σουτάρουμε, το κάνουμε την επόμενη μέρα στον κάδο.
  8. Το πάπλωμα είναι καλό να το τινάζουμε όποτε μπορούμε, μην πάθουμε και τίποτα απ τη σκόνη.
  9. Όχι χαρτιά υγείας και πετσέτες σε κλειστά και υγρά ντουλάπια, γιατί θα τα βρούμε με πράσινα μαλλιά. (μπορεί και να μιλάνε με τόσους μικρο-οργανισμούς και βλάστηση πάνω τους)
  10. Σιδερώνουμε πετσέτες και εσώρουχα.
Αυτά τα ολίγα από συζητήσεις με φίλες/ους και συμφοιτητές/τριες, παθούσες και παθόντες. Enjoy! Μην σας δούμε και καμια μέρα στη γνωστή εκπομπή : πόση μπίχλα έχει το σπίτι σας;

Υ.Γ. Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι να έχουν βάλει τάπερ πλαστικό στο φούρνο, να έχουν αφήσει παριζάκι έξω για 3 εβδομάδες και να έχουν ξεχάσει τα ρούχα στο πλυντήριο 1 εβδομάδα. Α ναι, και συχνά πυκνά κατσαριδο-φιέστες σε τοστιέρες και καφετιέρες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 10-05-09 στις 19:10. Αιτία: σφουΓΓάρι; τί κάνω; ανορθόγραφη; πού πάω;
12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:45, 10-05-09:

Το βουρτσάκι του μπάνιου μπορούμε να το καθαρίσουμε και με το παπί. Κοινώς, βάζουμε παπί στην τουαλέτα, συν λίγο έξτρα στην τρούπα, κι αφήνουμε μέσα το βουρτσάκι για λίγο. Έξτρα τόππινγκ λίγο παπί ακόμα δε βλάπτει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:10, 10-05-09:

Γιακ ...Tο παπί το ρώτησες;

Πς. παιδια μη γελάσετε. Υπάρχει κ άλλο παπι του μπάνιου;

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:18, 10-05-09:

μα τι χαζό που είσαι

λέγεται έτσι λόγω του λαιμού του που προσαρμόζεται εύκολα και πιάνει τα δύσκολα σημεία στο πάνω μέρος της λεκάνης

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:47, 12-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
και να έχουν ξεχάσει τα ρούχα στο πλυντήριο 1 εβδομάδα.
extra hint για όσους μπορεί να το πάθαν (όχι εγώ προς Θεού πώς σας πέρασε από το μυαλό?!)

ΑΝ κάποια από τα ρούχα έχουν μουχλιάσει (οι φήμες λένε ότι άμα τα αφήσεις και πάς στο πατρικό σου 2 εβδομάδες μετά ποθ γυρνάς ενδέχεται να βρεις τα ρουχαλάκια σου πουά από τη μούχλα) ΜΗΝ επιχειρήσετε να τα πλύνετε και να τα φορέσετε. Μουτζωθείτε και πετάχτε τα άφοβα.

Και κάντε και μια πλύση με λίγη χλωρίνη και άδειο κάδο (όλα τα πλυντήρια έχουν κάποιο μικρό πρόγραμμα) πριν το ξαναχρησιμοποιήσετε ε!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 19:39, 12-05-09:

Ένας φίλος μου το είχε πάθει πάντως. Ευτυχώς που είχε μόνο πετσέτες και λίγα εσώρουχα στο πλυντήριο τότε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:23, 12-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Ρε συ Αθηνα, μη μου πεις οτι το εχεις παθει?!
Εαν ναι, εισαι ιλεος, το ξερς?!
ήμουν μικρή και τριανταφυλλένια τότε ντάξ?

δεν δικαιούται δλδ ένα πιτσιρίκι που μόλις έχει ξεμπερδέψει με την πρώτη του εαρινή εξεταστική εν μέσω καύσωνα στην Αθήνα να ... παρασυρθεί λιγουλάκι και να ξεχάσει μερικές μπλουζίτσες και μερικά εσώρουχα στο πλυντήριο και να φύγει για Κέρκυρα?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 08:39, 15-05-09:

Δεν αφήνω ποτέ ρούχα μέσα στο πληντύριο....
Οχι ότι το έπαθε κάποιος και το ξέρω!!!
Από απλή σκέψη ότι με την υγρασία θα μουχλιάσουν!!!!
Είναι απλό!!

Παράθεση

Estartu (τρελή κι αλλοπαρμένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Estartu
H τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Estartu (e)friends call me "Jok" .... έγραψε στις 14:20, 18-05-09:

αφιερωμένο σε όσους /ες διατηρούν φυτά στο μπαλκόνι τους

1. Μελίγκρες (του γένους σιχαμένες-σιχαμένες) : διαλύω σ ένα λίτρο νερό μια κουταλιά της σούπας
υγρό σαπούνι για τα πιάτα και μια κουταλιά της σούπας λευκό οινόπνευμα, κουνάω το μπουκαλάκι για να
διαλυθούν στο νερό και ψεκάζω άφθονη ποσότητα στο φυτό που έχει πρόβλημα (κατά προτίμηση το σούρουπο)

δεν ξεβγάζω

2-3 φορές την εβδομάδα και μελίγκρες πάπαλα (και το φυτό δεν παθαίνει απολύτως τίποτα)

2. Μυρμηγκάκια, σκουλικάκια και λοιπά ζωύφια που την βρίσκουν με το να κάνουν φωλιές στο χώμα της
γλάστρας και να την κάνουν ταράτσα με τις ρίζες των καϋμένων των φυτών μου

ή ποτίζω τις γλάστρες με σκορδόνερο (ένα κεφάλι σκόρδο στουμπηγμένο και αφημένο σ ένα μεσαίο κουβά
από βραδύς )
ή φυτεύω στις γλάστρες μερικές σκελίδες (tip: έχω φρέσκα σκορδάκια όποτε τα χρειαστώ για τη μαγειρική
μου)

όπως και ο δράκουλας έτσι και τα ζωύφια φεύγουν με χίλια μόλις μυρίσουν σκόρδο στο χώμα "τους"!!

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 23:36, 11-06-09:

Χαιρετω! Εχω την εξης ερωτηση για εσας: υπαρχει καποιος τροπος να διατηρω την αισθηση φρεσκαδας στα ρουχα μου? Βαζω μαλακτικο στο πλυντηριο, οχι παραπανω απο το επιτρεπτο οριο, δηλ. ενα καπακι σε καθε πλυση... αλλα εχω την εντυπωση οτι οταν τα απλωνω στο μπαλκονι, απορροφουν και μια μυρωδια της ατμοσφαιρας (που αλλοι μπορει να μην τη μυριζουν καν η να μην τους ενοχλει αλλα εγω ειμαι λιγο "κατακουζηνος" στο θεμα καθαριοτητας)

Βαζω αρωματικα στην ντουλαπα μου και σαπουνακια αλλα θελω να παρατεινω την ομορφη μυρωδια και να ειναι και πιο εντονη.. κανενα meritto στο σιδερωμα μηπως?

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 23:40, 11-06-09:

Meritto όχι γιατί έχει φυσικό άμυλο και είναι πιο πολύ για κολαριστά ρούχα και έντονα σιδερώματα. Εγώ χρησιμοποιώ στο σίδερο ένα υγρό γνωστού μαλακτικού Το βάζω στη θέση που μπαίνει το απιονισμένο νερό και ψεκάζω τα ρουχαλάκια πριν τα σιδερώσω. Έχει πολύ απαλή μυρωδιά λουλουδιών , δεν τα "κολλάει" ούτε τα επιβαρύνει με οποιονδήποτε τρόπο και η φρεσκάδα διαρκεί (σαν διαφήμιση ακούστηκε αυτό )

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:55, 12-06-09:

Δεσμώτη δεν σε πιάνω.
Madrugada είχα τον ίδιο πόθο. Μέχρι που με κάποιο απορρυπαντικό μου δώσανε δώρο ένα μαλακτικό συμπυκνωμένο. Δεν ξέρω τι έχει μέσα, αλλά τα σεντόνια μυρίζουν τέλεια, ακόμα και δύο μέρες μετά το στρώσιμο τους στο κρεβάτι (και μετά μυρίζουν, αλλά ξεθυμαίνει, στις 2 μέρες μυρίζει και από πιο μακριά!). Είναι το Lenor Concentrate το μπλε (δεν ξέρω αν έχει άλλα) - είναι ένα μικρό μπουκάλι που όμως διαρκεί σαν κανονικό μαλακτικό διότι ένα καπάκι αρκεί για μυρίζουν όλα τα ρούχα τέλεια για μέρες! (κι άλλη διαφήμιση εδώ )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:16, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
Χαιρετω! Εχω την εξης ερωτηση για εσας: υπαρχει καποιος τροπος να διατηρω την αισθηση φρεσκαδας στα ρουχα μου? Βαζω μαλακτικο στο πλυντηριο, οχι παραπανω απο το επιτρεπτο οριο, δηλ. ενα καπακι σε καθε πλυση... αλλα εχω την εντυπωση οτι οταν τα απλωνω στο μπαλκονι, απορροφουν και μια μυρωδια της ατμοσφαιρας (που αλλοι μπορει να μην τη μυριζουν καν η να μην τους ενοχλει αλλα εγω ειμαι λιγο "κατακουζηνος" στο θεμα καθαριοτητας)

Βαζω αρωματικα στην ντουλαπα μου και σαπουνακια αλλα θελω να παρατεινω την ομορφη μυρωδια και να ειναι και πιο εντονη.. κανενα meritto στο σιδερωμα μηπως?
έχω την εντύπωση ότι βάζεις λίγο
δοκίμασε να βάλεις δύο καπάκια απ το μαλακτικό σου
εγώ δεν μετράω καν καπάκια.... βάζω στη θήκη του πλυντηρίου μέχρι εκεί που λέει max

tips μπουγάδας
για να είναι οι πετσέτες και γενικώς αφράτα τα ρούχα που πλένετε, πρέπει να :
1. μην απλωθούν στον ήλιο και γίνουν σαν ξεραμένα χταπόδια (ιδανικά τώρα το καλοκαίρι απλώνετε τη νύχτα και μαζεύετε το πρωί)
2. βάζετε στη θήκη της πλύσης μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φυσική Φυσική tips? - Από moxa15
      Το θέμα έχει λάβει 35 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-17 στις 10:20.
    • Tips Μαγειρικής - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 74 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-06-15 στις 01:35.
    • Tips για μουσακά - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 72 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-11-11 στις 13:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους