Tips οικοκυρικών!

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δοκίμασε το λάδι, κι εγώ το έχω ακούσει. Ή βαζελίνη, που βάζουμε και στα αμάξια αν έχουν κουτσουλιστεί! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Obscura για την μπανιέρα δεν ξέρω.

Τα πιάτα τα πλένω με Fairy, είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Τα μάρμαρα τα σφουγγαρίζω με Glory (ένα πράσινο υγρό απορριπαντικό που είναι υποτίθεται ειδικό για μάρμαρα) και τα ξύλινα πατώματα με Overlay. ΠΡΟΣΟΧΗ: τα ξύλινα πατώματα δεν τα σφουγγαρίζουμε συχνά. Μία φορά το εξάμηνο και με καλά στυμμένη σφουγγαρίστρα γιατί το ξύλο όταν έρχεται σε επαφή με νερό συχνά φουσκώνει και χαλάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για τα πιάτα χρησιμοποιώ ενεργό αφρό fairy..Δεν αφήνει τίποτα και δεν μυρίζουν τα πιάτα.

Για μάρμαρο αν θυμάμαι καλά, κάποτε μου είχε πει η γιαγιά μου να προτιμώ ζεστό νερό μόνο για σφουγγάρισμα και αν θέλω καμιά φορά να βάζω λίγο πράσινο σαπούνι μέσα.Η συχνή χρήση απρρυπαντικών δεν τους κάνει καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ, κάτι πώς καθαρίζουμε τοίχους και πόρτες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Η μητέρα μου έβρεχε ένα σφουγκαράκι και τα έτριβε απαλά με την συρμάτινη πλευρά. Ο τοίχος καθαρίζει (καφέ που έχω καθαρίσει εγώ) ακόμα και αν μουσκέψεις ένα πανάκι με λίγο σαπούνι και τρίψεις απαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ, κάτι πώς καθαρίζουμε τοίχους και πόρτες;;
τοίχους με σφουγγάρι και υγρό για τα πιάτα, καλά στραγγισμένο (ουσιαστικά με τον αφρό δηλαδή).
Πόρτες με wetex και Azax διαλυμένο σε λεκανάκι με νερό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ξερει κανεις πως (η αν) βγαινει κερι απο τοιχο? Το τριψιμο δεν ωφελει καθως χτυπηθηκε απο το κερι και εχει μια πολυ λεπτη επιστρωση που δν φευγει με τπτ (ηταν και μαυρο το καταραμμενο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
@ Γίδι:
Χμμμ, εγώ εχω βρει ένα πανάκι (είναι σαν wetex αλλά πιο τραχύ) και με αυτό και σκέτο νερό καθαρίζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Νομίζω η μάρκα ήταν scotch brite. Kι ούτε αχλάει το χρώμα στους τοίχους, ούτε γρατζουνιέται ούτε τίποτα. Εναλλακτικά με wetex και σουάζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ξερει κανεις πως (η αν) βγαινει κερι απο τοιχο? Το τριψιμο δεν ωφελει καθως χτυπηθηκε απο το κερι και εχει μια πολυ λεπτη επιστρωση που δν φευγει με τπτ (ηταν και μαυρο το καταραμμενο)

Δοκίμασε να κάνεις τον τοίχο με σεσουάρ (ναι, αυτό για τα μαλλιά) για αρκετή ώρα και μόλις ζεσταθεί το κερί και αρχίσει να τρέχει κάντο γρήγορα με ένα υγρό σφουγγαράκι από την άγρια πλευρά του...

Επίσης, για να φύγει κερί από ρούχο, βάζετε μια εφημερίδα πάνω στο κερί που έχει στάξει και του πατάτε μια τσάκιση με το σίδερο σε υψηλή θερμοκρασία!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τα μάρμαρα τα σφουγγαρίζω με Glory (ένα πράσινο υγρό απορριπαντικό που είναι υποτίθεται ειδικό για μάρμαρα) και τα ξύλινα πατώματα με Overlay. ΠΡΟΣΟΧΗ: τα ξύλινα πατώματα δεν τα σφουγγαρίζουμε συχνά. Μία φορά το εξάμηνο και με καλά στυμμένη σφουγγαρίστρα γιατί το ξύλο όταν έρχεται σε επαφή με νερό συχνά φουσκώνει και χαλάει

Το Overlay είναι πράγματι πολύ καλό για ξύλινες επιφάνειες. :)
Εγώ το χρησιμοποιώ για βιβλιοθήκες και διάφορα έπιπλα... Παλλαντινάκι να σε ρωτήσω- για τα πατώματα πώς είναι; Γιατί το ξέρω ότι υπάρχει μόνο σε μορφή σπρευ και σε παχύρευστη, σαν κρεμώδη. Υπάρχει και άλλο;..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Το Overlay είναι πράγματι πολύ καλό για ξύλινες επιφάνειες. :)
Εγώ το χρησιμοποιώ για βιβλιοθήκες και διάφορα έπιπλα... Παλλαντινάκι να σε ρωτήσω- για τα πατώματα πώς είναι; Γιατί το ξέρω ότι υπάρχει μόνο σε μορφή σπρευ και σε παχύρευστη, σαν κρεμώδη. Υπάρχει και άλλο;..
υπάρχει και σε υγρή μορφή, σε μπουκάλι με χερούλι και καπάκι. Πώς είναι το μπουκάλι του azax για όλες τις επιφάνειες; τέτοιο στυλ. Και γράφει απ'έξω "παρκέ διαρκείας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αχ να πω οτι για να βγαλετε το κερι απο τα ρουχα να βαλετε χαρτι κουζινας απο αυτο που μαγειρευουμε φαγητο ή το βαζουμε σαν αντικολλητικο. περναμε με σιδερο απο πανω αλλα οχι ζεστο προς θεου γιατι θα κανει λεκε το κερι και ξεχαστε το ρουχο. πρεπει να το περασετε γρηγορα και να ειναι χαμηλη η θερμοκρασια.
για τα ματια της κουζινας αν δεν ειναι κεραμικη εστια αναβετε τα ματια να ζεσταθει λιγο η ολη περιοχη και μετα βαζετε καποιο καθαριστικο εγω προσωπικα βαζω ενα που λεγετε quilit bang κατι τετοιο ειναι σε σπρει σε μοβ μπουκαλι μιλαμε ειναι τρομερο και εχει και για αλατα για νεροχυτες μπανια κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Για τους τοίχους ??? Υπάρχει η μαγική " γομα " ένα σφουγγαράκι δε λέω μάρκα μη φανεί διαφήμιση λευκό που το βρέχεις , το στίβεις καλά και " σβήνεις " ότι έχει ο τοίχος σημάδια από περάσματα επίπλων , μια μολυβιά στον άδη .. ωχ, σόρυ άσχετο αλλά μου ' ρθε , κάνει και για ξύλινες επιφάνειες . Αν χρησιμοποιήσετε πανί , βετέξ η σφουγγάρι βρεγμένα και το σπίτι έχει καιρό να βαφτεί κι αν προσθέσουμε και την πιθανότητα να καπνίζετε κιολας , τότε ο τοιχος θα γίνει μια μουτζούρα και θα θέλει όοολος πλύσιμο μετά . Θα πρότεινα στεγνό πανί κι αν υπάρχουν σημάδια το μαγικό σφουγγαράκι που σας είπα.


Για το κερί το σίδερο που προτείνατε θέλει πολύ προσοχή γιατί αν είναι πολύ ζεστό τελικά δεν θα αποτυπωθεί το κερί στο χαρτί αλλά θα λιώσει πάνω στο ρούχο ..οπότε ..
προτείνω κατάψυξη , ναι ναι ζκαταψυξη , βάλτε το ρούχο κι αφήστε το να παγώσει , όταν θα το βγάλετε με μια απλή κίνηση θα φύγει το κερί χωρίς να αφήσει σημάδια , γενικά βέβαια το κερί στο ρούχο είναι μια ζόρικη υπόθεση και πολύ πιθανό να μείνει κάποιο ίχνος όπως κι αν το παλέψετε .


Τέλος η βρωμιά από τα μεταλικά στεφάνια της κουζίνας βγαίνει πολύ καλά με ένα συνδυασμό απορρυπαντικού πιατων και σόδας , γενικά η σόδα κάνει θαύματα σε ποτήρια που σας έχουν θολώσει , σε μεταλλικά αντικείμενα , ασημένια κοσμήματα που έχουν μείνει καιρό αχρησιμοποίητα και έχουν ψιλομαυρίσει . Είναι και απολυμαντική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δοκίμασε να κάνεις τον τοίχο με σεσουάρ (ναι, αυτό για τα μαλλιά) για αρκετή ώρα και μόλις ζεσταθεί το κερί και αρχίσει να τρέχει κάντο γρήγορα με ένα υγρό σφουγγαράκι από την άγρια πλευρά του...

Μπαα... Ειναι τελικα πολυ επιμονο το κερι... Ο τοιχος κιτρινισε λιγο απο τη θερμοτητα, το κερι τπτ. Μου φαινεται θα παω να παρω κανενα heat gun :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μπαα... Ειναι τελικα πολυ επιμονο το κερι... Ο τοιχος κιτρινισε λιγο απο τη θερμοτητα, το κερι τπτ. Μου φαινεται θα παω να παρω κανενα heat gun :P
Αν απλώς ...βάψεις τον τοίχο σε εκείνο το σημείο, ίσως; :hmm:

Υ.Γ. Ξέρω ότι παίζει να γίνει μ***κία, αλλά τουλάχιστον δεν θα φαίνεται προσωρινά το κερί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Obscura τι έγινε τελικά με την μπανιέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Το βρεγμένο δέρμα (είναι πανί που καθαρίζουν το αυτοκίνητο) καθαρίζει πολύ καλά τα τζάμια, και γενικά τις λείες επιφάνειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Συμβουλές για newbies-φοιτητές/τριες αλλά και αυτούς που βαριούνται να καθαρίσουν.
Μία συλλογή σημειώσεων που κρατάω στο μυαλό μου από τότε που άρχισα να περιποιούμαι τακτικά το σπίτι

Πάντα πρέπει να υπάρχει ένα υποτυπώδες stock καθαριστικών στην αποθήκη ή κάτω απ τον νεροχύτη και περιλαμβάνει (minimum) :

  • σφουγκαράκια για πιάτα/επιφάνειες,
  • συρματάκια για καθάρισμα,
  • υγρό πιάτων,
  • υγρό σφουγγαρίσματος,
  • χλωρίνη,
  • υγρό για τα άλατα,
  • υγρό ξεσκονίσματος,
  • σαπούνι χεριών κουζίνας,
  • wettex (βιτέξ),
  • πλαστικά γάντια (!!),
  • σακούλες σκουπιδιών (κατά προτίμηση βιοδιασπώμενες)

  1. Δεν πετάμε ό,τι τζιμιτζιρούλι έχει πάνω το πιάτο (από αποφάγια μέχρι να στουμπώνουμε μισοφαγωμένα λαχανικά) στον νεροχύτη. Θα βουλώσει, θα βρωμάει και μετά άντε να έρθει υδραυλικός ή άντε να ρίχνουμε όλες τις χημικές βλακείες να ξεβουλώσει, σκοτώνοντας όλο το τετράγωνο απ τη μπόχα.
  2. Το μπάνιο χρειάζεται συχνά καθάρισμα για τα μικρόβια στον νιπτήρα, στην λεκάνη της τουαλέτας, τα χνούδια απ τα ρούχα και τις πετσέτες, μπανιέρα! Γάντια, σφουγγάρι, χλωρίνη σε σπρέυ. Ψεκάζουμε, απλώνουμε, ξεπλένουμε με ζεστό νερό, τελειώσαμε. Για τους πορωμένους : υγρό για τα άλατα. Μετά λάμπει το μπάνιο.
  3. Το βουρτσάκι του μπάνιου (ξέρετε ποιο βουρτσάκι ε; ) το λουζουμε με χλωρίνη και τραβώντας το καζανάκι το τρίβουμε στα τοιχώματα της χεσ.. εεεεμ ξέρετε, για να ξεπλυθεί καλά η χλωρίνη. Ψεκάζουμε και λίγη χλωρίνη ή αντιβακτηριδιακό σπρέυ στη θήκη του βουρτσακίου.
  4. Βάζουμε κανα κάλυμμα στον καναπέ για να μην τον τρίβουμε κάθε λίγο και λιγάκι όταν πέφτουν τρόφιμα/ποτά/στάχτες πάνω.
  5. Καθαρίζουμε τα ντουλάπια με τα τρόφιμα για να μην γεμίσουμε ζουζούνια και το ψυγείο, για να μην γεμίσει πάγο και μπόχα.
  6. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Πριν φύγουμε για διακοπές και χαρούμενοι κλείσουμε το μάτι στην ΔΕΗ κλείνοντας τον γενικό, σιγουρευόμαστε ότι βγάλαμε όλα τα τρόφιμα και το ψυγείο και ο καταψύκτης είναι άδεια. Αλλιώς, απ την μπόχα θα λιποθυμίσει η μισή πολυκατοικία και στην χειρότερη θα νομίζουν ότι κρύψατε κάποιο πτώμα και βρωμάει έτσι. Ειδικά αν αφήσετε κρεατικά. (το είχε κάνει μια φίλη και κόντεψα να κάνω εμετό όταν ανοίξαμε το σπίτι της).
  7. Δεν αφήνουμε σκουπίδια μες στο σπίτι. Είναι σαν να λέμε στις κατσαρίδες : "Ελάτε παιδιά! Φαί!". Τα δένουμε σε μια μεγάλη σακούλα, τα αφήνουμε στο μπαλκόνι σε κάδο μικρό και αν δεν μπορούμε να τα σουτάρουμε, το κάνουμε την επόμενη μέρα στον κάδο.
  8. Το πάπλωμα είναι καλό να το τινάζουμε όποτε μπορούμε, μην πάθουμε και τίποτα απ τη σκόνη.
  9. Όχι χαρτιά υγείας και πετσέτες σε κλειστά και υγρά ντουλάπια, γιατί θα τα βρούμε με πράσινα μαλλιά. (μπορεί και να μιλάνε με τόσους μικρο-οργανισμούς και βλάστηση πάνω τους)
  10. Σιδερώνουμε πετσέτες και εσώρουχα.
Αυτά τα ολίγα από συζητήσεις με φίλες/ους και συμφοιτητές/τριες, παθούσες και παθόντες. Enjoy! Μην σας δούμε και καμια μέρα στη γνωστή εκπομπή : πόση μπίχλα έχει το σπίτι σας;

Υ.Γ. Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι να έχουν βάλει τάπερ πλαστικό στο φούρνο, να έχουν αφήσει παριζάκι έξω για 3 εβδομάδες και να έχουν ξεχάσει τα ρούχα στο πλυντήριο 1 εβδομάδα. Α ναι, και συχνά πυκνά κατσαριδο-φιέστες σε τοστιέρες και καφετιέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το βουρτσάκι του μπάνιου μπορούμε να το καθαρίσουμε και με το παπί. Κοινώς, βάζουμε παπί στην τουαλέτα, συν λίγο έξτρα στην τρούπα, κι αφήνουμε μέσα το βουρτσάκι για λίγο. Έξτρα τόππινγκ λίγο παπί ακόμα δε βλάπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιακ :sick: ...Tο παπί το ρώτησες;






Πς. παιδια μη γελάσετε. Υπάρχει κ άλλο παπι του μπάνιου;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top