Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

meidei

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη meidei
Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 375 μηνύματα.

O meidei .. έγραψε στις 14:49, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Silent_Killer
Πώς κάνουμε εγκατάσταση προγραμμάτων;Πχ avira free!
Έτσι για σιγουριά!
To Avira δεν θα το χρειαστείς. Εγκατάσταση προγραμμάτων στο λίνουξ = από τον package manager (ie, package-kit, synaptic)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 11:50, 07-01-10:

Antivirus σε linux χρειάζεσαι μόνο και μόνο για να προστατέψεις τους χρήστες windows που συναναστρέφονται μαζί σου. Επίσης για περιπτώσεις που έχεις κάποιον πχ mail ή file server για να προστατεύεις τους clients. Δεν είναι απαραίτητος σε home user (εκτός αν πχ αυτά που κατεβάζεις απο linux τα χρησιμοποιείς μετά windows)

Τέλως πάντων, για αυτή τη δουλειά, νομίζω το clamav που θα βρείς στο synaptic σε καλύπτει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 16:23, 07-01-10:

Νομίζω το αβάστ για linux είναι καλύτερο!Τι λες;Ή να παραμείνω με αυτά που μου προσφέρει το λειτουργικό;

Παράθεση

Fedde le Grand

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fedde le Grand
Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε στις 16:35, 07-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης-Νάξος
παιδια μπορω αραγε να εγκαταστασω στο πισι και Ubuntu και τα γουινντοος???(δηλαδδη να εχω δυο λειτουργικα???)
Ναι!!Εγώ έχω και Linux και Windows XP

Παράθεση

Septagram (Παναγιωτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Septagram
Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Septagram έγραψε στις 17:55, 09-01-10:

Υπαρχει και το εξαιρετικο audacity για επεξεργασια ηχου

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:31, 16-05-10:

Εγκατέστησα σήμερα σε flashάκι μια 64bit εκδοχή του Ubuntu 10.04. Με εντυπωσίασε οφείλω να ομολογήσω.

Πράγματι το Flash και ο Firefox τρέχει καλύτερα σε Linux παρά σε Windows ή φταίει ότι το λειτουργικό ήταν φρέσκο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:17, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Πράγματι το Flash και ο Firefox τρέχει καλύτερα σε Linux παρά σε Windows ή φταίει ότι το λειτουργικό ήταν φρέσκο;
Τρέχει καλύτερα σε Linux παρά σε Windows. Η έννοια "φρέσκο λειτουργικό" έχει νόημα μόνο για Windows άλλωστε, που τιγκάρεται η registry τους και θέλουν κάθε τρεις και λίγο restart.

Εμένα όπως μου έπαιζε ο firefox στην αρχή έτσι παίζει και τώρα. Σφαίρα. Σε Windows πάλι κάνει κλασικά τριακόσιες ώρες για να φορτωθεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:38, 16-05-10:

Αυτό με την registry είναι παραπληροφόρηση, για αυτό και αντίστοιχα εργαλεία δεν έχουν αποδώσει τα αντίστοιχα εργαλεία καθαρισμού. Κανένα πρόγραμμα δεν σκανάρει όλη την registry αλλά πηγαίνει κατεύθυναν στην τοποθεσία όπου έχει αποθηκεύσει τις πληροφορίες. Το πρόβλημα με την καθυστέρηση τον Windows, νομίζω, ότι βρίσκεται στα πολλά προγράμματα που βάζουμε στην εκκίνηση ή στις πολλές διεργασίες που τρέχουν στο background.

Όσο για το firefox, το πρόγραμμα των windows είναι κακογραμμένο. Δεν είναι τυχαίο που άλλαξε ο CEO της mozilla και που έχουν αλλάξει τόσες φόρες τα σχέδια των εκδόσεων, π.χ. τελικά δεν θα υπάρξει 3.7.

Ωστόσο, τουλάχιστον, τα ubuntu οφείλω να τα παραδεχτώ. Αναγνώρισαν όλους τους drivers, παρόλο που στα Windows 7 χρειάστηκε να κάνω διάφορα μαγικά (αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η Dell σταμάτησε να υποστηρίζει το m1210 όποτε χρειάστηκε να κατεβάζω drivers από παρόμοια μοντέλα ή απευθείας από τους κατασκευαστές). Ίσως να χρησιμοποιήσω τα ubuntu σε κάποιο μηχάνημα ως κύριο λειτουργικό ώστε να αποφύγω τα έξοδα για Windows.

Ωραίο gnome, btw!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 08:24, 17-05-10:

Επίσης να σημειώσω ότι στο ubuntu κατάφερα να σετάρω αμέσως εκτυπωτή χωρίς να βάλω ούτε CD ούτε τίποτα γιατί έρχεται με πολλούς drivers προεγκατεστημένο. Κανονικό plug & play. Επίσης κατάφερα να σκανάρω πολύ-πολύ εύκολα χωρίς να εγκαταστήσω τίποτα.
Γενικά στο ubuntu ή θα σου δουλέψει κάτι με την πρώτη (το συνηθέστερο) ή θα σου σπάσει τα νεύρα μέχρι να δουλέψει!

Είμαι προσωπικά απόλυτα ευχαριστημένος τους 4 περίπου μήνες που χρησιμοποιώ αποκλειστικά linux (κι αυτό έτυχε γιατί τα 'φτυσε το desktop μου). Ό,τι δουλειά χρειαστώ βγαίνει. Μια-δυο φορές που μου έσπασε το apt γιατί μου έπεσε η σύνδεση χρειάστηκε να ψάξω για το τι έπρεπε να κάνω (ένα απλό apt-get update ήταν τελικά) αλλά όλα καλά!

Μοναδική φορά που χρειάστηκα τα Windows ήταν για την χρήση προσομοιωτών που θέλουν Windows και για το Ε9.

Προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο πολύ το gnome του Ubuntu, δεν υποφέρεται αυτό το ... εμετικό μπεζ.
Το gnome του Linux Mint είναι πιο ωραίο (Ubuntοειδές λειτουργικό, αυτό χρησιμοποιώ βασικά, ωστόσο έχει την ίδια μηχανή από πίσω).

Για τον firefox btw κι εγώ το 'χω διαβάσει κάπου ότι κάτι απ' αυτά φταίει, ότι είτε φταίει το λειτουργικό είτε το έγραψαν άθλια για Windows είτε και τα δύο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:35, 11-10-10:

Linux Mint 9 here (δηλαδή Ubuntu 10.04). Κάνοντας σήμερα το κλασικό update, είχα τα εξής:

W: Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/...86/Packages.gz 404 Not Found
W: Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/...86/Packages.gz 404 Not Found
E: Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.

Έχει και άλλος πρόβλημα; Είναι δηλαδή πρόβλημα των servers ή ν' αρχίσω να ψάχνομαι;

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 07:00, 11-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Linux Mint 9 here (δηλαδή Ubuntu 10.04). Κάνοντας σήμερα το κλασικό update, είχα τα εξής:

E: Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.

Έχει και άλλος πρόβλημα; Είναι δηλαδή πρόβλημα των servers ή ν' αρχίσω να ψάχνομαι;
Πάρτα απο άλλο repository ρε.. σιγά

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 09:52, 11-10-10:

Για κάποιο λόγο σήμερα δεν μου το χτυπάει. Τι να πεις, υγεία.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 13:09, 11-10-10:

Για κάποιο λόγο σήμερα δεν μου το χτυπάει. Τι να πεις, υγεία.
Διορθώσαν το πακέτο.. Και προφανώς έκανες κάποιο update..

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 08:04, 13-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Πάρτα απο άλλο repository ρε.. σιγά
Μεγα σφαλμα αυτο. Θα σπασει η διανομη σου, ειδικα δε αν μιλαμε για ubuntu, που τα repositories τους ειναι αναρχα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 10:09, 13-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield
Μεγα σφαλμα αυτο. Θα σπασει η διανομη σου, ειδικα δε αν μιλαμε για ubuntu, που τα repositories τους ειναι αναρχα.
Γιατί;

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 13:53, 13-10-10:

Δεν ισχύει αυτό που λέει.. Τα πακέτα είναι ίδια άσχετα απο που τα πέρνεις.. Έχει επιλογή στο GUI να διαλέξεις απο που θες να λαμβάνεις πακέτα...

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 15:24, 13-10-10:

Δεν ισχύει αυτό που λέει.. Τα πακέτα είναι ίδια άσχετα απο που τα πέρνεις.. Έχει επιλογή στο GUI να διαλέξεις απο που θες να λαμβάνεις πακέτα...
Εχει μεγαλη σχεση αυτο που σου λεω και ηταν ο λογος που μεταπηδησα απο το Ubuntu στο Fedora (και τωρα στο Arch linux ).
Μερικα προγραμματα εχουν συγκεκριμενες εξαρτησεις συγκεκριμενων εκδοσεων λογισμικου.

Ας υποθεσουμε οτι εγω φτιαξω το χ προγραμμα με εξαρτηση το ψ πακετο στην ζ εκδοση και το βαλω στο επισημο αποθετηριο του ubuntu. Αν εσυ απο τη μερια σου, αντικαταστησεις το ψ πακετο και βαλεις διαφορετικη εκδοση απο αλλο αποθετηριο, αυτοματως θα σπασεις και το χ προγραμμα και δεν θα μπορει να δουλεψει. Συν το γεγονος οτι τα αποθετηρια του Ubuntu ειναι αναρχα, τοσο απο πλευρας περιεχομενου οσο κι απο πλευρας εξαρτησεων. Επι εποχης Ubuntu 8.04 μου ειχε σπασει καμποσες φορες η διανομη μετα απο update, ενω στο Arch που το εχω 1,5 χρονο δεν μου εσπασε καμια φορα (βεβαια το Arch Linux ειναι πολυ πιο προσεγμενη διανομη, αρτια δομημενα αποθετηρια, κοινως κορυφαια θα ελεγα ).

Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη babisgr
Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 23:38, 30-07-11:

Έχω κατεβάσει αυτό: ubuntu-11.04-desktop-amd64 τρέχω το Install (το wubi.exe) και κάνει κανονικά τις λήψεις του και μέχρι εκεί... Ούτε βλέπω που έχει κάνει τις λήψεις και ενώ έχει μπει στον C: φάκελος ubuntu κάνω επανεκκίνηση και έχει να τρέξω μόνο windows και όχι ubuntu.... Πάω να ξανακάνω εγκατάσταση μήπως και έκανα τπτ λάθος αλλα λέει ότι έχει ήδη εγκατεστημένο το ubuntu... Αυτό το έχω κάνει πάρα πολλές φορές αλλά τίποτα...

Τί κάνω λάθος; Τί να κάνω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 23:52, 30-07-11:

1) κατεβαζεις τα ubuntu (ειναι σε μορφη iso) 2)Το καις σε ενα αγραφι cd 3)κανεις reboot (επανεκινηση) και ξεκινας με το cd (boot το cd kai οχι τα windows ) 4)ξεκειναει μονο του το cd και εσυ απλα επιλεγεις Ελληνικα 5)σου βγαζει τρεις νομιζω επιλογες,,,εσυ επιλεγεις να εγκατασταθουν και να υπαρχουν και τα windows (δεν θυμαμαι καθολου τι λεει αλλα αμα εχεις βαλει ελληνικα τοτε θα καταλαβεις μονος σου).
τα ubuntu μπορεις να τα εκγαταστησεις στον ιδιο σκληρο με τα win (κατατμησεις) ή σε ξεχωριστο και να επιλεγεις εσυ με ποια θα ξεκινας καθε φορα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:10, 31-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
1) κατεβαζεις τα ubuntu (ειναι σε μορφη iso) 2)Το καις σε ενα αγραφι cd 3)κανεις reboot (επανεκινηση) και ξεκινας με το cd (boot το cd kai οχι τα windows ) 4)ξεκειναει μονο του το cd και εσυ απλα επιλεγεις Ελληνικα 5)σου βγαζει τρεις νομιζω επιλογες,,,εσυ επιλεγεις να εγκατασταθουν και να υπαρχουν και τα windows (δεν θυμαμαι καθολου τι λεει αλλα αμα εχεις βαλει ελληνικα τοτε θα καταλαβεις μονος σου).
τα ubuntu μπορεις να τα εκγαταστησεις στον ιδιο σκληρο με τα win (κατατμησεις) ή σε ξεχωριστο και να επιλεγεις εσυ με ποια θα ξεκινας καθε φορα...
Δεν ειναι απαραιτητο το CD, μπορει να το περασει και σε usb stick και να κανει boot απο το usb

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 12:14, 31-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Δεν ειναι απαραιτητο το CD, μπορει να το περασει και σε usb stick και να κανει boot απο το usb
Εχεις δικιο απλα εμενα μου ηταν πολυ αργο το install οταν το επιχειρησα γι αυτο προτεινα cd

Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 436 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 12:23, 31-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από babisgr
Έχω κατεβάσει αυτό: ubuntu-11.04-desktop-amd64 τρέχω το Install (το wubi.exe) και κάνει κανονικά τις λήψεις του και μέχρι εκεί... Ούτε βλέπω που έχει κάνει τις λήψεις και ενώ έχει μπει στον C: φάκελος ubuntu κάνω επανεκκίνηση και έχει να τρέξω μόνο windows και όχι ubuntu.... Πάω να ξανακάνω εγκατάσταση μήπως και έκανα τπτ λάθος αλλα λέει ότι έχει ήδη εγκατεστημένο το ubuntu... Αυτό το έχω κάνει πάρα πολλές φορές αλλά τίποτα...

Τί κάνω λάθος; Τί να κάνω;
Καλύτερα μην χρησιμοποιείς το wubi!! Κάνε κανονική εγκατάσταση (κρατώντας και τα παράθυρα αν τα θες) ακολουθώντας τον οδηγό της ελληνικής κοινότητας του ubuntu
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455

Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη babisgr
Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 14:11, 31-07-11:

Καταρχήν με το deamon tools τρέχω το iso σαν εικονικό cd... To θέμα είναι ότι δεν θέλω να πειράξω τη BIOS.. Αλλά αφού το ubuntu είναι σαν εφαρμογή των windows θεωρούσα ότι θα γίνεται εγκατάσταση όπως οι εφαρμογές..

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.. θα δω τι θα κάνω..

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 15:09, 31-07-11:

παιδια εχω επιλεξει οταν ανοιγει ο υπολ. να μπορω να επιλεξω win7 ή ubuntu 11.04.πως μπορω να την απενεργοποιησω αυτην την επιλογη ωστε να βγαλω τον δευτερο σκληρο απο το κουτι χωρις να παθει τιποτα η εκκινηση; Αν βγαλω τον δευτερο σκληρο χωρις να εχω αλλαξει κατι, τοτε ο υπολογιστης δεν ανοιγει..Οποιος μπορει ας βοηθησει

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:43, 23-08-11:

Οταν ανοιγει ο υπολογιστεις μπες στο bios και δες πια boot devices εχεις, αλλαξε τα λιγο και πειραματισου να δεις αν θα ανοιξει χωρις τον σκληρο

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 20:00, 25-10-11:

Βοηθεια.
Στα Ubuntu 11.10 πηγα και εκανα εγκατασταση . Δημιουργηθηκε προβλημα αφου μετα απο λιγο εγω εβλεπα μον τα αρχεια της επιφανειας εργασια και το φοντο. Δεν εβλεπα την αριστερη αναδυομενη εργαλιοθηκη αλλα ουτε και τα εικονηδια που βρισκονται πανω δεξια της εικονας δειχνοντας το δικτυο και την γλωσσα. Με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα. Μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να το διορθωσω ; Ισως να βοηθουσε να κανω κατι σαν το restore των windows . Οποιαδηποτε λυση τελοσπαντων.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 20:44, 25-10-11:

please μια βοηθεια. . .

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:44, 25-10-11:

Για καπιων που εχει γνωσεις υπολογιστων πανω απο το μεσο ορο, και μια σχετικη εξικοιωση, αλλα δεν εχει και καμια "τρελη" ενασχοληση, θα προτινατε ubuntu για πειραματισμο η ψαξω κατευθειαν αλλες εκδοσεις για να πεσω στα βαθια να ψαχνομαι να γουσταρω;

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:36, 27-10-11:

Βοηθεια.
Στα Ubuntu 11.10 πηγα και εκανα εγκατασταση . Δημιουργηθηκε προβλημα αφου μετα απο λιγο εγω εβλεπα μον τα αρχεια της επιφανειας εργασια και το φοντο. Δεν εβλεπα την αριστερη αναδυομενη εργαλιοθηκη αλλα ουτε και τα εικονηδια που βρισκονται πανω δεξια της εικονας δειχνοντας το δικτυο και την γλωσσα. Με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα. Μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να το διορθωσω ; Ισως να βοηθουσε να κανω κατι σαν το restore των windows . Οποιαδηποτε λυση τελοσπαντων.
Άνοιξε το terminal (alt+F2 και μετά γράψε terminal στο παραθυράκι που θα ανοίξει. Αν δεν μπορείς να ανοίξεις το terminal, τότε πάτα αυτά τα πλήκτρα: Ctrl+Alt+F1 (Ctrl+Alt+F7 για να βγεις)) και δοκίμασε αυτά:

sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f

αν δεν λυθεί το πρόβλημα, μπορείς να δοκιμάσεις αυτό: sudo apt-get install ubuntu-desktop

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Για καπιων που εχει γνωσεις υπολογιστων πανω απο το μεσο ορο, και μια σχετικη εξικοιωση, αλλα δεν εχει και καμια "τρελη" ενασχοληση, θα προτινατε ubuntu για πειραματισμο η ψαξω κατευθειαν αλλες εκδοσεις για να πεσω στα βαθια να ψαχνομαι να γουσταρω;
ξεκίνησα με kubuntu αλλα διαπιστωσα οτι δεν ηταν και πολυ σταθερα στο laptop μου και αποφασισα να χρησιμοποιησω καποια αλλη εκδοση η οποια υποτιθεται ηταν πιο δυσκολη. Εβαλα λοιπον fedora, και το μονο που εχω να πω ειναι οτι το λατρεψα! Στο kubuntu δεν λειτουργουσαν τα Fn keys. Στο fedora ολα λειτουργουν out of the box. Δεν ξερω γιατι θεωρουν καποιοι το fedora πιο δυσκολο απο το ubuntu. Το ιδιο μου φαινονται. Γενικα ολα τα distros ειναι πανω κατω το ιδιο. Αν θελεις κατι πιο challenging, δοκιμασε να βαλεις arch .

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 09:52, 27-10-11:

Άνοιξε το terminal (alt+F2 και μετά γράψε terminal στο παραθυράκι που θα ανοίξει. Αν δεν μπορείς να ανοίξεις το terminal, τότε πάτα αυτά τα πλήκτρα: Ctrl+Alt+F1 (Ctrl+Alt+F7 για να βγεις)) και δοκίμασε αυτά:

sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f

αν δεν λυθεί το πρόβλημα, μπορείς να δοκιμάσεις αυτό: sudo apt-get install ubuntu-desktop

ξεκίνησα με kubuntu αλλα διαπιστωσα οτι δεν ηταν και πολυ σταθερα στο laptop μου και αποφασισα να χρησιμοποιησω καποια αλλη εκδοση η οποια υποτιθεται ηταν πιο δυσκολη. Εβαλα λοιπον fedora, και το μονο που εχω να πω ειναι οτι το λατρεψα! Στο kubuntu δεν λειτουργουσαν τα Fn keys. Στο fedora ολα λειτουργουν out of the box. Δεν ξερω γιατι θεωρουν καποιοι το fedora πιο δυσκολο απο το ubuntu. Το ιδιο μου φαινονται. Γενικα ολα τα distros ειναι πανω κατω το ιδιο. Αν θελεις κατι πιο challenging, δοκιμασε να βαλεις arch .
Αν δεν σπουδάζεις πληροφορική σε παντρεύομαι..
Πέρα απο την πλάκα παιδιά, βαρέθηκα να βλέπω τις γυναίκες να μην ξέρουν να ανοίξουν ούτε το κουμπί του power..
+1 στην κοπέλα απο πάνω

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:03, 27-10-11:

Αν δεν σπουδάζεις πληροφορική σε παντρεύομαι..
Πέρα απο την πλάκα παιδιά, βαρέθηκα να βλέπω τις γυναίκες να μην ξέρουν να ανοίξουν ούτε το κουμπί του power..
+1 στην κοπέλα απο πάνω

δεν σπουδάζω πληροφορική, απλά μου αρέσει να ασχολούμαι με υπολογιστές (και ότι άλλο πέφτει στα χέρια μου) και να μην είμαι γλάστρα Να πω την αλήθεια όμως, με το fedora δεν έχω συνηθίσει ακόμα τις εντολές. Το apt-get του ubuntu το βρίσκω πιο πρακτικό από το yum

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 10:14, 27-10-11:

Θα συνηθήσεις, όλα μια ιδέα είναι. Ποτέ πάντως δεν εκτίμησα διανομές rpm πακέτων. Για τα kubuntu πριν πάντως είχες δίκιο, εγώ με αυτά έπαθα και έμαθα ταυτοχρόνως, η κοινότητα δεν τα προσέχει όσο τους αρμόζουν. Τέσπα, συνέχισε έτσι και αν έχεις χρόνο και όρεξη ένα πράγμα θα σου πρότεινα αναφορικά με τα linux: Επιχείρησε να βάλεις Gentoo. Δεν ξέρεις πόσα πράγματα θα μάθεις. Αν έχεις πολύ χρόνο για ασχολία κάντο και θα με θυμηθείς.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:35, 27-10-11:

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να δοκιμάσω arch, αλλά με απωθεί το γεγονός ότι πρέπει να τα κάνω compile Το kubuntu είναι σίγουρα αρκετά παραμελημένο σε σχέση με το ubuntu. Δεν είχα πολλά παράπονα, ήταν αρκετά σταθερό, αλλά με ενοχλούσε που δεν λειτουργούσαν τα Fn keys Κρίμα γιατί το kde είναι πολύ καλύτερο από το (αντιπαθέστατο και άσχημο) unity. Το rpm ούτε εγώ το συμπάθησα ιδιαίτερα. Το fedora για κάποιο λόγο το έχω συμπαθήσει ιδιαίτερα (ίσως να "φταίει" το gnome 3 γι' αυτό!) και λειτουργούν όλα άψογα (ακόμα και το πολυμηχάνημα yay!!!). Το βρίσκω λίγο αργό στην εκκινήση, αλλά δεν πειράζει, κάνω suspend τις περισσότερες φορές

Έχετε χρησιμοποιήσει το gnome pie? Είναι σαν το docky, αλλά πολύυυυυυυ πιο καλή φάση!!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:04, 27-10-11:

παντως απο οτι βλεπω σε βιντεακια στο tube ,,το fedora μοιαζει πιο πρωτογονο και με σφαλματα απο το ubuntu

το ubuntu παρολο που το παρακανει με τα εφε συχνα.
νομιζω οτι ειναι οτι πιο σοβαρο και επαγγελματικο στο linux και οχι πειραματικο οπως ειναι βασικα ολα τα αλλα..

αν εχεις ενα μηχανημα για δουλεια,,φοβασαι να παιζεις με τετοια πραγματα..

τοσες φορες την εχω πατησει.. με συγκατοικιση λειτουργικων..
δεν ξερω πως αλλοι δεν εχουν κανενα προβλημα..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:27, 27-10-11:

Tα ιυμπούντου πραγματι είναι το καλύτερο λινουξ λειτουργίκο αυτή την στιγμή παρόλα αυτά υπάρχουν πάρα πολλα λάθη στον κώδικα και στην συμβατότητα που προσωπικά δε με αφήνουν να ζήσω χωρίς windows

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:55, 28-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
παντως απο οτι βλεπω σε βιντεακια στο tube ,,το fedora μοιαζει πιο πρωτογονο και με σφαλματα απο το ubuntu

το ubuntu παρολο που το παρακανει με τα εφε συχνα.
νομιζω οτι ειναι οτι πιο σοβαρο και επαγγελματικο στο linux και οχι πειραματικο οπως ειναι βασικα ολα τα αλλα..

αν εχεις ενα μηχανημα για δουλεια,,φοβασαι να παιζεις με τετοια πραγματα..

τοσες φορες την εχω πατησει.. με συγκατοικιση λειτουργικων..
δεν ξερω πως αλλοι δεν εχουν κανενα προβλημα..
Στο laptop μου πάντως το fedora 15 είναι πολύ πιο σταθερό από το kubuntu 11.05 και 10.10. Για να φανταστείς πόσο σταθερό είναι, δεν μου έχει κρασάρει ούτε μια φορά και ούτε έχει χρειαστεί να κάνω kill κάποιο app επειδή δεν ήταν responsive (τρέχω fedora τους τελευταίους 3 μήνες). Από το 1ο λεπτό που έβαλα fedora, όλα λειτουργούσαν φανταστικά. Με το kubuntu έπρεπε να προσθέσω ένα repository για τα γραφικά (δεν λειτουργούσαν καλά), δεν λειτουργούσαν τα fn keys και ούτε κατάφερα να τα φτιάξω, και ακόμα και για τα gestures έπρεπε να παίξω με το terminal για να λειτουργήσουν. Άσε που στο kubuntu μου είχε βγει η πίστη να ενεργοποιήσω το δυκτιο... δεν έβλεπε το ένα pc το άλλο (πρόβλημα με το samba αν θυμάμαι καλά). Το ubuntu 11.05 το δοκίμασα στο desktop μου και είχε ένα σωρό προβλήματα, κυρίως με τον ήχο. Επίσης ήταν υπερβολικά αργό και βαρύ (σε σχέση με το kubuntu). Ήταν και αρκετά buggy

Το fedora 14 (αυτό που τρέχει gnome) είναι πιο άσχημο από το ubuntu, το fedora 14 που τρέχει kde είναι πιο ομορφο. Γενικά ότι τρέχει kde είναι όμορφο (το καινούριο gnome το βρίσκω πιο όμορφο από το kde πλέον). Το fedora 15 (gnome 3 και kde) ειναι πανέμορφο. Αν αλλάξεις και τα εικονίδια και βάλεις τα faenza, είναι υπερβολικά καλαίσθητο!

Γιατί θέλεις να έχεις πολλά λειτουργικά συστήματα μαζί; Εγώ μόνο fedora τρέχω. Με το wine τρέχει τέλεια το ms office (στο kubuntu είχα πρόβλημα με τα γραφικά και δεν έτρεχε καλά) και αν θέλεις τόσο πολύ να τρέχεις και windows, μπορείς να το κάνεις μέσω virtualbox (το είχα κάνει παλαιότερα και ήταν σαν να τρέχεις τα windows σε διαφορετικό partition).

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:57, 28-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Tα ιυμπούντου πραγματι είναι το καλύτερο λινουξ λειτουργίκο αυτή την στιγμή παρόλα αυτά υπάρχουν πάρα πολλα λάθη στον κώδικα και στην συμβατότητα που προσωπικά δε με αφήνουν να ζήσω χωρίς windows
Έλα ρε φοκε, βρήκες και λάθη στον κώδικα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:14, 28-10-11:

Έλα ρε φοκε, βρήκες και λάθη στον κώδικα;
Ε ναι. Ο φόκος είναι γιατρός, κτηνίατρος, ΗΜΜΥ, βασεολόγος, οικονομολόγος, στατιστικολόγος, γυναικολόγος και πλέον είναι και προγραμματιστής.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:34, 28-10-11:

Ε ναι. Ο φόκος είναι γιατρός, κτηνίατρος, ΗΜΜΥ, βασεολόγος, οικονομολόγος, στατιστικολόγος, γυναικολόγος και πλέον είναι και προγραμματιστής.
Είμαι νοσηλευτής, ιατρός δεν είμαι ελπίζω να γίνω κάποτε , κτηνίατρος απλά επειδή είχα μια φίλη κτηνίατρο έχω παρακολουθήσει κτηνιατρικά χειρουργία και σε μερικά πράγματα μπορώ να παίρνω θέση (δε διαφέρει και πολύ από την ανθρωποιατρική) , ΗΜΜΥ δεν είμαι απλά θαυμάζω τους ΗΜΜΥ (όπως και τους μηχανικούς), Βασεολόγος είμαι (ως χόμπυ) αν και σκέφτομαι να το εγκαταλείψω γιατί βαρέθηκα (εχω μεγαλώσει και είναι πλέον λίγο έξω από τα νερά μου), Developer είμαι αυτό έχω σχεδιάσει με αποτυχία ένα παιχνιδάκι (που δε το εχω δημοσιεύσει γιατί έχει μπαγκσ) και είμαι στην βασικη ομάδα των Medidia (συμμετειχα στο κώδικα και στο ντισάιντ (εκεί έγω έκανα κουμάντο) αν και την βασική δουλειά του προγραμματιστή δεν την κάνω εγώ). Εχω φτιάξει και το patrameds που όλες τις δουλειές του τις εχω αναλάβει εγώ μπορεί να μην πηγαίνει καλά αλλά αναγκαστικά κάποιες δουλειές δε θα πάνε καλά.
Στατιστικολόγος δεν είμαι (τα ποσοστά που λέω μερικές φορές στο φορουμ τα λέω στην τυχη). Οικονομόλος ούτε πάλι δεν είμαι δεν εχω ιδέα από οικονομικά. Γυναικολόγος δεν είμαι αλλά είναι μια πολύ καλή ειδικότητα που σκέφτομαι σοβαρά για το μέλλον δεν έχω αποφασίσει όμως ακόμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 28-10-11 στις 12:52.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:26, 28-10-11:

Το fedora 15 (gnome 3 και kde) ειναι πανέμορφο. Αν αλλάξεις και τα εικονίδια και βάλεις τα faenza, είναι υπερβολικά καλαίσθητο!
δεν με ενδιαφερει η εμφανιση..
αλλα η σταθεροτητα και οι απλες ρυθμισεις για καθημερινη χρηση συσκευες οδηγους κλπ..

απο συσκευες συμβατοτητα κλ π πώς ειναι?

32βιτ ή 64 λεμε? το απλο flash πχ και mp3 ταινιες dvd avi κλπ,,ολα αυτα τα παιζει με την πρωτη?

τα απλα λεμε..

καλα μονο λινουξ εχεις?
ε νταξει,,πιο λογικο ειναι.

αλλα η συγκατοικιση σε διαφορετικα παρτιτιονς θελει προσοχη..

σε wine παιζουν οκ τα προγραμματα-το οφις πχ σαν σε windows?- ?παιχνιδια πχ?κα ολα τα αλλα απειρα προγραμματα windows ..

η εγκατασταση ειναι οπως στο ubuntu?χωρις κανα προβλημα?

παντως οντως το ubuntu ειναι βαρυ...
κατι αλλο,,για καθε προγραμμα που εγκαθιστας ή αλλαγη πχ στις ρυθμισεις της οθονης -βαζεις κωδικο ε?δεν ειναι εκνευριστικο?
δεν γινεται να μπεις ως administrator κατευθειαν οπως στα windows που μπαινω χρονια?xp εχω..

θα το εχω στα υποψη μου το fedora 15 παντως,,απο αυτα που μου λες..

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:56, 29-10-11:

δεν με ενδιαφερει η εμφανιση..
αλλα η σταθεροτητα και οι απλες ρυθμισεις για καθημερινη χρηση συσκευες οδηγους κλπ..

απο συσκευες συμβατοτητα κλ π πώς ειναι?
ως τώρα μου φαίνεται πιο σταθερό από το kubuntu. Με drivers δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα, ακόμα και το iphone/ipod touch έκαναν sync την μουσική μου και τα documents πολυ εύκολα (με το iOS 5 έχω πρόβλημα τώρα, αλλά όπου να 'ναι θα βγει η αναβαθμισμένη έκδοση του libimobiledevice και πιστεύω ότι δεν θα έχω προβλήματα). Για το πολυμηχάνημα μου (brother) δεν είχαν drivers, τα κατέβασα όμως από το site της brother (rpm αρχεία) και λειτουργεί μια χαρά (με το kubuntu είχα πρόβλημα... παρόλο που είχα κατεβάσει τα αρχεία .deb και τα είχα τρέξει, ο εκτυπωτής δεν λειτουργούσε και έπρεπε να βάλω κάτι commands στο terminal... αρκετά επίπονη διαδικασία)

32βιτ ή 64 λεμε? το απλο flash πχ και mp3 ταινιες dvd avi κλπ,,ολα αυτα τα παιζει με την πρωτη?
32 bit, παίζει flash, mp3, quicktime, κτλ (ταινία dvd δεν έχω δοκιμάσει να δω, οπότε δεν ξέρω... θα παίζει λογικά). Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να προσθέσεις 2 repositories για να παίξουν όλα αυτά, αλλά είναι πολύ εύκολο να τα εγκαταστήσεις ( http://rpmfusion.org/Configuration | http://rpm.livna.org/ | http://www.fedorafaq.org/#mp3 )

καλα μονο λινουξ εχεις?
ε νταξει,,πιο λογικο ειναι.
ναι, από τότε που κόλλησα έναν ιο και κόντεψα να χάσω πολύτιμα documents, δεν χρησιμοποιώ windows. Έτρεχα 7 τότε και είχα και firewall (comodo) και av (avira), αλλά από ότι φαίνεται, δεν ήταν αρκετά...

αλλα η συγκατοικιση σε διαφορετικα παρτιτιονς θελει προσοχη..
χμ, είχα παλαιότερα linux και windows σε partitions και δεν μου ειχε παρουσιαστει καποιο προβλημα Ακομα και όταν ήμουν εντελώς άσχετη (όχι ότι είμαι σχετική τώρα, αλλά λέμε ), το 2003, είχα βάλει xp και mandrake σε διαφορετικά partitions και λειτουργούσαν μια χαρά

σε wine παιζουν οκ τα προγραμματα-το οφις πχ σαν σε windows?- ?παιχνιδια πχ?κα ολα τα αλλα απειρα προγραμματα windows ..
παιχνίδια δεν έχω τρέξει (δεν παίζω videogames στο laptop, προτιμώ το xbox ). Το office 2007 το τρέχει μια χαρά, ούτε που καταλαβαίνεις ότι τρέχει σε linux. Kάνω attach screenshot με το excel και το word να δεις πως τρέχουν

η εγκατασταση ειναι οπως στο ubuntu?χωρις κανα προβλημα?
ναι, απλή είναι, αρκεί να μη πειράξεις τα partitions πολύ. Αν ακολουθήσεις αυτά που σου προτείνει, δεν θα έχεις πρόβλημα.

παντως οντως το ubuntu ειναι βαρυ...
ναι, και μου έκανε εντύπωση γιατι περίμενα ότι θα έτρεχε μια χαρά σε desktop με 1gb ram...

κατι αλλο,,για καθε προγραμμα που εγκαθιστας ή αλλαγη πχ στις ρυθμισεις της οθονης -βαζεις κωδικο ε?δεν ειναι εκνευριστικο?
χμ, στις ρυθμίσεις για την οθόνη δεν μου ζητάει κωδικό. Δεν ζητάει κωδικό πουθενά στο system settings. Συνήθως ζητάει κωδικό όταν εγκαθιστάς κάποιο πρόγραμμα (στα updates δεν ζητάει κωδικό) ή όταν ανοίγεις τις ρυθμίσεις του firewall ή του samba. Όταν εγκαθιστάς πολλά προγράμματα μαζί ή μετά από σύντομο χρονικό διάστημα ζητάει κωδικό την πρώτη φορά, για τα υπόλοιπα δεν ζητάει. Είναι στην αρχή λίγο ενοχλητικό, αλλά μετά συνηθίζεις

δεν γινεται να μπεις ως administrator κατευθειαν οπως στα windows που μπαινω χρονια?xp εχω..
χμ, νομίζω πως μπαίνω ως administrator Στο root όμως πρέπει να κάνεις login ως administrator.

θα το εχω στα υποψη μου το fedora 15 παντως,,απο αυτα που μου λες..
ωραίο είναι, γενικά το gnome 3 φαίνεται πολύ καλό και αρκετά διαφορετικό από όσα λειτουργικά συστήματα έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 18-07-12 στις 06:32.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:27, 29-10-11:

To gnome μπαινει σαν προγραμμα πανω σε linux και αλλαζι το γραφικο περιββαλον; Ειναι συμβατο με τα ubuntu;

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:46, 29-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
To gnome μπαινει σαν προγραμμα πανω σε linux και αλλαζι το γραφικο περιββαλον; Ειναι συμβατο με τα ubuntu;
βασικά το ubuntu τρέχει gnome, απλά δεν έχει το gnome shell (τρέχει unity) Στο ubuntu 11.10 μπορείς να βάλεις το gnome shell νομίζω Αλλά δεν ξέρω τι παίζει με το unity. Είχε πάρει το μάτι μου κάτι που έλεγε ότι αν βάλεις το gnome shell, θα σβηστεί το unity, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν αφορούσε το ubuntu 11.10 ή το 11.04
Το gnome είναι γραφικό περιβάλλον (νομίζω ), όπως το kde, το lxde, xfce, κτλ

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 08:44, 29-10-11:

sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f

Ευχαριστω πολυ.Πριν απαντησεις στην απορια μου εω ειχα παει και ειχα ανει επανεγκατασταση.
Μια αλλη απορια και οποιος εχει ορεξη να βοηθησει ας το κανει.
Εχω ubuntu 11.10 και θελω να εγκαταστησω τον σωστο driver της ΑΤΙ που εχω (hd 5450) αλλα δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος. Το ubuntu απο μονο του μου βγαζει 2 driver.Εκανα τον ενα εγκατασταση και μετα που εκανα το compiz δημιουργηθηκε προβλημα.Παω να κανω install τον αλλον και στην πορεια της εγκαταστασης μου σταματα λεγοντας οτι ο driver ειναι κλειστος ή κατι τετοια με αποτελεσμα τα γραφικα να ειναι ψιλοχαλια.
Ευχαριστω για καθε απαντηση !

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:50, 29-10-11:

ενδιαφεροντα ολα αυτα..

αυτο που παθαινα παντως ειναι οι πειραζα τα partitions μεσω win και ετσι γινοταν μπαχαλο στο dual boot ..αλλα αν δεν τα πειραζα-με τρωγε ο κ@λος μου- μια χαρα λειτουργουσαν τα δυο λειτουργικα,,μονο που με τσατιζε που επρεπε να μπαινω στα win xp μεσω grub..

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:55, 29-10-11:

Ευχαριστω πολυ.Πριν απαντησεις στην απορια μου εω ειχα παει και ειχα ανει επανεγκατασταση.
Μια αλλη απορια και οποιος εχει ορεξη να βοηθησει ας το κανει.
Εχω ubuntu 11.10 και θελω να εγκαταστησω τον σωστο driver της ΑΤΙ που εχω (hd 5450) αλλα δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος. Το ubuntu απο μονο του μου βγαζει 2 driver.Εκανα τον ενα εγκατασταση και μετα που εκανα το compiz δημιουργηθηκε προβλημα.Παω να κανω install τον αλλον και στην πορεια της εγκαταστασης μου σταματα λεγοντας οτι ο driver ειναι κλειστος ή κατι τετοια με αποτελεσμα τα γραφικα να ειναι ψιλοχαλια.
Ευχαριστω για καθε απαντηση !
ακολούθησε τις οδηγίες αυτές: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubu...lrx.2FCatalyst

δοκίμασε πρώτα αυτο από το παραπάνω site: sudo apt-get install fglrx-amdcccle αφού πρώτα ενεργοποιήσεις το resitricted repository: Applications -> Ubuntu Software Center -> Edit -> Software Sources

αν δεν λειτουργήσουν καλά τα γραφικά σου, θα πρέπει να κάνεις build το driver

ενδιαφεροντα ολα αυτα..

αυτο που παθαινα παντως ειναι οι πειραζα τα partitions μεσω win και ετσι γινοταν μπαχαλο στο dual boot ..αλλα αν δεν τα πειραζα-με τρωγε ο κ@λος μου- μια χαρα λειτουργουσαν τα δυο λειτουργικα,,μονο που με τσατιζε που επρεπε να μπαινω στα win xp μεσω grub..
χαχα! Όσο τα πειράζεις, τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες να κάνεις λάθος και να χρειαστείς format Το grub με εκνευρίζει και εμένα γι' αυτό και όταν έτρεχα τα windows, επέλεξα να τα τρέχω μέσω virtualbox και όχι σε διαφορετικό partition. Αν θυμάμαι καλά, το kde πρόσφατα άλλαξε κάτι με το grub και όταν κάνεις restart σου δίνει την επιλογή να ξεκίνησει με windows ή κάποιο άλλο OS: http://ksmanis.wordpress.com/2011/04...pport-for-kdm/

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 10:25, 29-10-11:

Οσον αφορα αυτο restricted repositories για δες ειναι ενεργοποιημενο ;

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot at 2011-10-29 11:21:45.png
Εμφανίσεις:  46
Μέγεθος:  686,0 KB  
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 14:10, 29-10-11:

εκανα οσο μπορουσα αυτα που μου ειπες και το αποτελεσμα ειναι:
Κατι αντιστοιχο με το προηγουμενο προβλημα. Εχω την εντυπωση οτι βλεπω ενα μερος της εικονς αρκετα μεγενθυμενο και δεν μπορω να ανοιξω καμια εφαρμογη. Το mojila to ανοιξα μεσω της υπαρχουσας εικονας στην επιφανεια

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot at 2011-10-29 15:07:12.png
Εμφανίσεις:  40
Μέγεθος:  831,8 KB  
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:26, 29-10-11:

εκανα οσο μπορουσα αυτα που μου ειπες και το αποτελεσμα ειναι:
Κατι αντιστοιχο με το προηγουμενο προβλημα. Εχω την εντυπωση οτι βλεπω ενα μερος της εικονς αρκετα μεγενθυμενο και δεν μπορω να ανοιξω καμια εφαρμογη. Το mojila to ανοιξα μεσω της υπαρχουσας εικονας στην επιφανεια
χμ, για δες και αυτό: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic...rt=110#p213562

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 17:44, 07-11-11:

παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορω να μεταφερω αρχεια απο το κινητο μου στον υπολογιστη μεσω καλωδιου usb ; Εχω ubuntu

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους