Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:08, 13-06-14:

Έχω το ubuntu 13.04 και στο booting το grub booter δεν αναγνωρίζει το usb πληκτρολόγιό μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω boot πχ στα windows παρά μόνο αν συνδέσω το παλιο πληκτρολόγιο την παλιά θύρα. Καμιά ιδέα? Κάνω update στα 14.04 αυτή τη στιγμή αλλά δε νομίζω να λυθεί το θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 00:50, 13-06-14:

εμενα τετοια προβληματα μου εβγαζε οταν εβαζα usb 3.0 σε θυρα usb 2.0. Απο το grub μενου μπορεις να δεις τις εξωτερικες συσκευες, ετσι δεν ειναι ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:57, 13-06-14:

όχι στο grub menu το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι boot ή memory test. To πληκτροόγιο είναι στάνταρ 2.0 καθώς το pc είναι παλιό και δεν έχει 3.0 θήρες.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 01:12, 13-06-14:

εχεις τσεκαρει τα βασικα ; δηλαδη αν το κανει μονο σε αυτο το pc, και με ολες τις θυρες ;
Μιλαμε για desktop, ετσι δεν ειναι ;
Οταν καταφερεις με το παλιο και μπεις και μετα συνδεσεις το καινουργιο δουλευει ;

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 01:40, 13-06-14:

Δεν ξέρω αν είναι μόνο σε αυτό pc καθώς δεν έχω άλλο pc εδώ. Στο δικό σου έχεις τέτοιο πρόβλημα? Καμία θύρα δεν δουλεύει. Ο μόνος τρόπος για να κάνω boot είναι να έχω και το κλασσικό πληκτρολόγιο συνδεδεμένο. Βασικά είχα το ίδιο πρόβλημα και με τον booter των Windows αν θυμάμαι καλά, πριν βάλω grub.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 01:46, 13-06-14:

δεν εχω δοκιμασει εξωτερικο στο παλιο σταθερο και τωρα στο laptop με 14.04 δεν εχω εξωτερικο πληκτρολογιο :/
Μου κανει εντυπωση το προβλημα. Δεν πιστευω να ειναι θεμα driver.

Πριν φορτωσει η επιλογει του λειτουργικου μπορεις απο command line να δεις τι παιζει αλλα σε αυτο δε μπορω να βοηθησω καθως σε system programming δεν το εχω σε τετοιο βαθμο.

Μπορεις εαν εχεις λογαριασμο να θεσεις ερωτημα στην κοινοτητα του ubuntu και να σε βοηθησουν τα παιδια.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 01:49, 13-06-14:

Τελικά διαβάζοντας το τελευταίο ποστ μου, συμπέρανα πως αφού είχα πρόβλημα και με τον boot loader windows, τότε πρέπει να είναι θέμα BIOS και τελικά αυτό ήταν, μέσα στο BIOS ήταν απενεργοποιημένο το USB keyboard και είχε μόνο το PCI enabled. Με παίδευε τόσο καιρό αυτή η βλακεία και τελικά ήταν τόσο απλό.

Παράθεση

wherever

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη wherever
H wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 171 μηνύματα.

H wherever έγραψε στις 11:10, 26-12-15:

Καλημέρα,
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει με απλές οδηγίες πως μπορώ να εγκαταστησω τα windows σε linux υπολογιστή ώστε μετά να έχω την επιλογή να χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά; Έχω ένα usb 4GB και τα windows σε μορφή iso ,ο υπολογιστής εχει linux 14.04 .Έχω δοκιμάσει κάποιες διαδικασίες αλλά δεν γίνεται σωστή η εγκατάσταση...
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 15:48, 26-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από wherever
Καλημέρα,
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει με απλές οδηγίες πως μπορώ να εγκαταστησω τα windows σε linux υπολογιστή ώστε μετά να έχω την επιλογή να χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά; Έχω ένα usb 4GB και τα windows σε μορφή iso ,ο υπολογιστής εχει linux 14.04 .Έχω δοκιμάσει κάποιες διαδικασίες αλλά δεν γίνεται σωστή η εγκατάσταση...
Καταρχάς κατέβασε το gparted. -> gparted.org
Το gparted είναι ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να δημιουργείς, να διαγράφεις και να επεξεργάζεσαι partition στο δίσκο σου, δηλαδή ουσιαστικά να χωρίζεις το δίσκο σε υποδίσκους. Έχει μια έκδοση που είναι live cd, όπως δηλαδή το ubuntu. Κατέβασέ την και γράψτην σε cd.

Μόλις το κάνεις αυτό βάλε το garted live cd και κάνε boot από αυτό. Θα σου ανοίξει τα partition του δίσκου σου. Καλό είναι να διαγράψεις όλα τα partition (αυτό θα διαγράψει όλα αρχεία του δίσκου σου). Μόλις το κάνεις αυτό φτιάξε ένα partition στο δίσκο που θα είναι τύπου NTFS. Εκεί θα εγκαταστήσεις τα Windows. Αφού εγκαστήσεις τα Windows, θα κάνεις boot από το cd του ubuntu και θα του πεις να εγκατασταθεί στον υπόλοιπο δίσκο.

To ubuntu χρησιμοποιεί το δικό του boot loader το grub και θα διαγράψει το bootloader των Windows, γι'αυτό βάζεις τα windows πρώτα. Αφού εγκαταστήσεις και το ubuntu, μόλις ανοίγεις το pc o grub θα σου δίνει την δυνατότητα να ξεκινήσεις είτε από ubuntu ή από windows.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 04:23, 27-12-15:

Αν το σύστημά σου είναι EFI μπορείς να έχεις 2 ESP ένα για κάθε λειτουργικό ( αν και δε προτείνεται ) και να μη πειράξεις τίποτα. Το πρόβλημα συνήθως είναι πως τα windows δεν βλέπουν τίποτα πέρα από τον εαυτό τους οπότε αν τα βάλεις σε σύστημα με linux προεγκατεστημένο θα βρουν το ESP αν υπάρχει θα το αδειάσουν και θα γράψουν εκεί μέσα που αυτό θα καταλήξει με ένα unbootable linux. Ενώ αντίθετα όπως λέγεται και πιο πάνω το linux στην εγκατάσταση αν δει κάτι σου λέει ξες βλέπω έχεις windows τι θες να κάνω;
Ψάξτο αν μπορείς στην εγκατάσταση των windows να δεις αν μπορείς να του ορίσεις πού θα έχει ορισμένο το ESP partition αν γίνεται κάτι τέτοιο ( ξέρω πώς γίνεται μέσα από repair tools στο ίδιο image αλλά μέσα από τον installer ιδέα δεν έχω ) τότε είτε το αφήνεις έτσι και αλλάζεις λειτουργικά με το uefi ( πλέον γίνεται ) είτε τρέχεις ένα mkconfig στο grub ( με τη βοήθεια του os-prober ) για να ενημερωθεί για το νέο λειτουργικό.

Αν σου σβηστεί το ESP του linux ( δηλαδή το /boot/efi που πάει και κάνει mount ) δοκίμασε να μπεις με ένα live image και chroot δε ξέρω αν θα ναι μόνο θέμα grub γιατί κάπου εκεί στο boot πάει και βάζει και τον kernel αλλά σε κάθε περίπτωση όλο και κάτι θα γίνεται.

Αυτά φυσικά αν έχεις όρεξη για ψάξιμο και δε θες με τίποτα να κάνεις format σε ενα φτιαγμένο σύστημα αν δε σε πειράζει απλά κάνε wipe κι απ' την αρχή.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:22, 27-12-15:

Θα συμφωνησω με τον Βασιλη. Μεχρι πριν 1 χρονο ειχα συστημα dual boot fedora - windows 7. Η καλυτερη και πιο ευκολη λυση ειναι να εγκαταστησεις πρωτα τα windows (θα σου κανουν φορματ ολο τον σκληρο γι' αυτο κρατα οπωσδηποτε backup με τα αρχεια σου) και επειτα εγκατεστησε το linux της αρεσκειας σου. Το linux θα σου εντοπισει το partition με τα windows και θα καθοδηγησει να φτιαξεις νεα partitions για το linux (θα εχεις νομιζω συνολικα 4 partitions μαζι με τα windows). Προαιρετικα μπορεις να δημιουργησεις αλλο ενα οπου θα εχεις το /home folder του linux σου. Οσες φορες ειχα dual boot συστημα, ποτε δεν χρειαστηκε να κατεβασω καποιο προγραμμα για partitions.

Επειδη χρησιμοποιεις linux προτεινω να χρησιμοποιησεις για backup ενα προγραμμα οπως το dejadup. Μολις κανεις recovery θα σου επαναφερει ολα τα αρχεια και τις ρυθμισεις σου οπως και πριν. Θα ειναι σαν να μην εχεις κανει format!
Παράθεση

wherever

Δραστήριο Μέλος

H wherever έγραψε στις 12:15, 27-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Καταρχάς κατέβασε το gparted. -> gparted.org
Το gparted είναι ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να δημιουργείς, να διαγράφεις και να επεξεργάζεσαι partition στο δίσκο σου, δηλαδή ουσιαστικά να χωρίζεις το δίσκο σε υποδίσκους. Έχει μια έκδοση που είναι live cd, όπως δηλαδή το ubuntu. Κατέβασέ την και γράψτην σε cd.

Μόλις το κάνεις αυτό βάλε το garted live cd και κάνε boot από αυτό. Θα σου ανοίξει τα partition του δίσκου σου. Καλό είναι να διαγράψεις όλα τα partition (αυτό θα διαγράψει όλα αρχεία του δίσκου σου). Μόλις το κάνεις αυτό φτιάξε ένα partition στο δίσκο που θα είναι τύπου NTFS. Εκεί θα εγκαταστήσεις τα Windows. Αφού εγκαστήσεις τα Windows, θα κάνεις boot από το cd του ubuntu και θα του πεις να εγκατασταθεί στον υπόλοιπο δίσκο.

To ubuntu χρησιμοποιεί το δικό του boot loader το grub και θα διαγράψει το bootloader των Windows, γι'αυτό βάζεις τα windows πρώτα. Αφού εγκαταστήσεις και το ubuntu, μόλις ανοίγεις το pc o grub θα σου δίνει την δυνατότητα να ξεκινήσεις είτε από ubuntu ή από windows.
Το είχα βρει αυτό το αρχείο αλλά με άλλη διαδικασία ...θα την δοκιμασω αλλά αν γίνεται εξήγησε μου πως να εγκαταστησω το πρόγραμμα σε cd ? Δεν γίνεται σε φλασακι; Είναι εύκολη η διαδικασία ή θέλει κάποιο πρόγραμμα; Επίσης όταν βάλω το cd πρέπει αν κατάλαβα καλά να έχω γράψει κάπου τα windows και κάπου τα ubuntu σωστά; Τα windows τα έχω σε μορφή iso πως τα γράφω σε cd?? (Σορυ μπορεί να φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν έχω ξανασχοληθει με αυτά!!)

Ευχαριστώ Nelliel και Βασίλη για τις πληροφορίες!!

Πάντως θα το κοιτάξω και θα σας ενημερωσω !! Προς το παρόν έχω το wine και κάπως βολευομαι!!
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:10, 27-12-15:

Δοκιμασε αυτο το tool για να τα γραψεις στο usb: http://wudt.codeplex.com/
Παράθεση

wherever

Δραστήριο Μέλος

H wherever έγραψε στις 20:20, 27-12-15:

Αποθηκευσα ολα τα αρχεια που ειχα και εβαλα windows 10 ακολουθωντας τις οδηγιες εδω
http://askubuntu.com/questions/28955...ck-with-ubuntu
Αν κ ειχα ακουσει τα καλυτερα για το linux τελικα τα windows με βολευουν απιστευτα!!
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις!!
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 21:37, 27-12-15:

Εχω προστατεψει την partition /home με nosuid, nodev, noexec στο fstab. Ως εκ τουτου στο .wine δεν μπορω να εγκαταστησω προγραμματα windows, ενω θα ηθελα internet explorer και outlook για δοκιμες. Καμμια ιδέα;
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 23:14, 27-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Εχω προστατεψει την partition /home με nosuid, nodev, noexec στο fstab. Ως εκ τουτου στο .wine δεν μπορω να εγκαταστησω προγραμματα windows, ενω θα ηθελα internet explorer και outlook για δοκιμες. Καμμια ιδέα;
Γιατι δεν δοκιμαζεις να εγκαταστησεις τα windows σε virtual box? Το wine ουτως ή αλλως δεν λειτουργει καλα σε αρκετα προγραμματα των windows, οποτε αν βαλεις windows σε virtual box θα εχεις την δυνατοτητα να δοκιμαζεις σχεδον τα παντα.

Btw, το outlook 2016 ειναι φοβερο και με εχει βολεψει παρα πολυ (μεχρι προσφατα χρησιμοποιουσα thunderbird).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:24, 27-12-15:

Είμαι χρήστης ubuntu εδώ και 6 μήνες. Εχω σε virtual box τa windows starter για να διαβάζει το iphone και το ipad μου, το προγραμμα σκανερ και κατι αλλα. Θεωρώ μεγάλο αρνητικό των ubuntu που δε διαβάζει απευθείας το κινητό μου, επίσης δε διαχειρίζεται καλά την μνήμη του μηχανήματος μου (4gb ram) όταν βλέπω πολλα βίντεο yotutube ξαφνικά κολλάει και θέλει restart και κάποια bugs τα οποία είναι ενοχλητικά επίσης δεν υπάρχουν κάποια προγράμματα που θέλω (π.χ. δεν έχω βρει κανένα καλό προγραμμα να διαβαζω pdf βαρειά μεγαλου μεγέθους) στο virtual box με τους μικρούς πόρους που έχω δώσει διαβάζονται πολύ ωραια, επισης δεν έχω δει κανένα προγραμμα με ευρεία επιλογών για να κάνω recording παιχνίδια.

Το θετικό είναι ότι το σύστημα είναι σταθερό και δεν έχει κολλήσει κανένα κακοβουλο προγραμματακι (νιώθω μεγάλη ασφάλεια ως προς αυτό).

Μετά από 6 μηνες με τα ubuntu είμαι έτοιμος να περάσω στην windows 10 εποχή θα κολλήσω και πάλι ιος και θα νευριασω αλλά ξέρω ότι είναι η καλυτερη επιλογη.

Είμαι κατά των dual boot....
Επόμενος υπολογιστης θα είναι ένα macbook, Μac mini, ή mac mini
αλλά αυτά όταν γίνω ιατρός και βγάλω καποια λεφτα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 27-12-15 στις 23:29.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 00:22, 28-12-15:

fockos, το ubuntu παντα μου φαινοταν βαρυ. Δοκιμασε fedora, ειναι απειρες φορες καλυτερο
Παράθεση

Disposable.

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Disposable.
Ο Disposable. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Disposable. έγραψε στις 00:49, 28-12-15:

Βαλε debian : ) Το packet manager του fedora δεν ειναι οσο καλο του debian απο ακρετες αποψεις κ σημαντικοτερη διαθεσιμοτητα πακετων .Συν αμα θες για φεντορα γτ να μην βαλεις Cent ?
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 02:04, 28-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Γιατι δεν δοκιμαζεις να εγκαταστησεις τα windows σε virtual box? Το wine ουτως ή αλλως δεν λειτουργει καλα σε αρκετα προγραμματα των windows,
Τα καταφερα να εγκαταστησω τον ΙΕ8, αλλά δεν λειτουργει κανονικά, οποτε ναι παω virtual box. Ευχαριστω, γιατι παρολο που το ηξερα μου ειχε διαφυγει.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 03:06, 28-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Θεωρώ μεγάλο αρνητικό των ubuntu που δε διαβάζει απευθείας το κινητό μου,
Αμα συνδεσεις με το ειδικο καλωδιο (USB-μικροUSB) το κινητο με τον υπολογιστη, δεν σου προτεινει καποιο service το κινητο για τη συνδεση; Εμενα το android μου προτεινει ενα Kies και με αυτο ο υπολογιστης βλεπει το κινητο σαν εξωτερικο δισκο. Μηπως να εψαχνες στο store του κινητου να βρεις καποια εφαρμογη που κανει το ιδιο;

επίσης δε διαχειρίζεται καλά την μνήμη του μηχανήματος μου (4gb ram) όταν βλέπω πολλα βίντεο yotutube ξαφνικά κολλάει και θέλει restart και κάποια bugs τα οποία είναι ενοχλητικά επίσης δεν υπάρχουν κάποια προγράμματα που θέλω (π.χ. δεν έχω βρει κανένα καλό προγραμμα να διαβαζω pdf βαρειά μεγαλου μεγέθους) στο virtual box με τους μικρούς πόρους που έχω δώσει διαβάζονται πολύ ωραια, επισης δεν έχω δει κανένα προγραμμα με ευρεία επιλογών για να κάνω recording παιχνίδια.
Βαλε mint, το ubuntu εχει ποτε ποτε προβληματα, εγω χρησιμοποιω http://peppermintos.com/
(mint με γραφειο lxde).
Για pdf μπορεις να δεις και calibre (διαχειριση βιβλιοθηκης). Με recording εννοεις screencast/desktop recording ? Αν ναι, δεν υπαρχουν εφαρμογες αξιωσεων. Δες το recordmydesktop και το vokoscreen.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 10:18, 28-12-15:

Αν το ubuntu είναι βαρύ τα windows δηλαδή τι είναι;
Το unity κάνει τη μαλακία μπορείς να βάλεις κάτι άλλο. Αν και προσωπικά συμφωνώ με το libre το mint έχει καλύτερο development circle και παίρνει πιο σοβαρές αποφάσεις.
Το fedora είναι αδικαιολόγητα αργό για αυτά που φοράει πάνω και για το πόσο vanilla είναι δε ξέρω τι optimizations δεν έχουν κάνει αλλά κάτι πάει στραβά. Επίσης μου τη δίνει που εκεί είναι σε τέτοιο βαθμό τσακωμένοι με τα κλειστά. Πήγα να βάλω το καλοκαίρι τους κλειστούς nvidia drivers μου βγαλε τη πίστη τελικά δεν τους είχανε φτιαξει καν στο rpmfusion.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:06, 28-12-15:

τα mind τα φοβάμαι γιατί είναι για pro αλλά με ψίνει η ιδεά γιατι ειναι ελαφρυα αλλα και τα fedora θα ήθελα να δοκιμάσω. Εχω έναν φορητο' με core i5 και 4gbram τι να προτιμήσω 32 ή 64 bit . Ως τώρα χρησιμοποιούσα 64
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 12:50, 28-12-15:

64άρια πλέον 32bit βάζουνε σε τοστιέρες κυρίως
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 14:01, 28-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
τα mind τα φοβάμαι γιατί είναι για pro αλλά με ψίνει η ιδεά γιατι ειναι ελαφρυα αλλα και τα fedora θα ήθελα να δοκιμάσω. Εχω έναν φορητο' με core i5 και 4gbram τι να προτιμήσω 32 ή 64 bit . Ως τώρα χρησιμοποιούσα 64
Αν δεν γραφουν τα χαρτια του κομπιουτερ κατι συγκεκριμμενο για τον προσεσορα δεν βγαζεις ακρη. Παλιοτερα οι διανομες προτειναν 32bit οταν δεν ξερεις τι να βαλεις. Αν με mint και 64bit εχεις παντα ενδειξεις για κακη διαχειριση μνημης και κολληματα δοκιμασε 32bit.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 16:59, 28-12-15:

Καλά για να μην έχεις 64bit hardware το pc σου πρέπει να ναι ΠΟΛΥ παλιό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους