Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διάρκεια των συναισθημάτων

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 16:56, 10-10-06:

Καλώς ή κακώς τα ερωτικά συναισθήματα δεν έχουν πάντα την ίδια ένταση. Είναι πολύ έντονα στην αρχή , τους πρώτους μήνες της γνωριμίας και στη συνέχεια υπάρχουν αλλά όχι στον ίδιο βαθμό. 1)Πώς επηρεάζει το γεγονός αυτό την πορεία μιας σχέσης, που πιθανόν στο διάστημα αυτό να έχει δημιουργηθεί?
2)Είναι φυσιολογική αυτή η μείωση του ενδιαφέροντος? Λέω μείωση, όχι να μην ενδιαφέρεται κάποιος πλέον καθόλου... Μήπως το γεγονός αυτό συμβαίνει μόνο σε ορισμένους ανθρώπους , οι οποίοι διαρκώς αναζητούν έντονες και άρα νέες συγκινήσεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:18, 10-10-06:

Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μακρόχρονη σχέση, οπότε δεν έχω βιώσει το αίσθημα "ξεθωράσματος" για το οποίο πολλοί μιλάνε. Αλλά δε νομίζω ότι ισχύει ότι από ένα σημείο και μέτα μειώνεται η ένταση εκτός κι αν μιλάμε για πολλά χρόνια. Ξέρω παιδιά που είναι γύρω στα 25, είναι 6 χρόνια μαζί και όταν τους βλέπεις αισθάνεσαι ότι είναι πολύ ερωτευμένοι. Από εκεί και πέρα η κάθε σχέση έχει τα πάνω της και τα κάτω της.

Αυτό που θεωρώ είναι ότι αν ο άλλος συνεχίζει να σου κεντρίζει το ενδιαφέρον με την προσωπικότητά του και ταυτόχρονα δεν αφήνεται εμφανισιακά(να βάλει 10 κιλά, να ξεχάσει την καλή σχέση που είχε με το πλύσιμο) ή να ξεπεράσει τα ανθρώπινα όρια οικειότητας(ποτέ δεν κατάλαβα αυτούς που πάνε τουαλέτα με την πόρτα ανοιχτή ), τότε ο έρωτας μπορεί να διατηρηθεί για πολύ. Και λίγη ζήλεια δεν βλάπτει!

Μου αρέσει που βγάζω συμπεράσματα και δεν έχω σταυρώσει σχέση πάνω από μήνα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:50, 10-10-06:

Μήπως εννοείς ότι αυτό που μειώνεται είναι η ένδειξη του ενδιαφέροντος και το κυνηγητό?
Μήπως εννοείς ότι αυτό που μειώνεται είναι τα εκατοντάδες τηλέφωνα και sms μέσα στη νύχτα και αυτό εκλαμβάνεται ως μείωση του ενδιαφέροντος?
Μήπως εννοείς ότι μειώνεται το ΠΡΩΤΟ φλερτάρισμα?

Το ότι κάποια πράγματα σιγά σιγά αρχίζουν με το πέρασμα του χρόνου να υποχωρούν είναι δεδομένο στις σχέσεις... όχι όμως και τα αισθήματα!
Τα αισθήματα αυξάνουν.... ή μεταβάλονται.... από πάθος ίσως σε έρωτα... από έρωτα σε αγάπη....
Το ιδανικό βέβαια είναι μια σχέση να έχει σε όλη της τη διάρκεια και πάθος κι έρωτα και αγάπη κι ένα σωρό άλλα πράγματα αλλά αυτό είναι σχεδόν ουτοπικό μιας που η κάθε μέρα που περνάει είναι διαφορετική και ίσως διαφοροι εξωγενείς απ τη σχέση παράγοντες να συμβάλουν για κάτι άλλο.
(δεν μπορώ να είμαι η παθιασμένη γκόμενα που γνώρισε ο άλλος αν με απολύσουν απ την δουλεια μου ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ)
Όμως.... μετά από δύο χρόνια παράδειγμα πάλι, είναι λίγο κάπως να σπας τα τηλέφωνα για να λες στον άλλον ερωτικά πράγματα....
Τη στιγμή που, ποσες φορές πια θα τα πεις, μέχρι να θεωηρουν καραμέλα?

Τα αισθήματα εξελίσονται συνεχώς... οι πράξεις ίσως μειώνοναι μιας που από κάποια στιγμή και μετά, βάση πάντα τα κριτήρια του καθενός, κάποια πράγματα θεωρούνται δεδομένα (συνήθως... απ τους εκπρόσωπους του ανδρικού φύλου μιας που σε τέτοια θέματα οι περισσότεροι σκέφτονται κάπως διαφορετικά από εμάς)

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 22:53, 10-10-06:

ως συνήθως το κουεδίνι με καλύπτει
τα αισθήματα δεν αλλάζουν. μπορεί να αλλάξει μορφή (πάθος-έρωτας-αγάπη) κ το κάθε επίπεδο έχει τα δικά του χαρακτηριστικά. στην αρχή είναι το κυνηγητό, μετά το καρδιοχτύπι κ ίσως οι παράλογες ζήλειες κ μετά η κατανόηση, η ανακούφιση. φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει έρωτας. απλά ο καθένας το θεωρεί διαφορετικά.
εγώ μπορεί να μην μπορώ να αντέξω μέρα που να μην δω την αγάπη μου, αλλά δεν αμφισβητώ τον -διαφορετικό μεν, έρωτα όμως πάντα- της μητέρας μου που αρκείται να περπατάει χερι χερι με τον πατέρα μου στην παραλία...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:13, 10-10-06:

Εμένα πάντως οι παράλογες ζήλιες μου ήρθαν πολύυ μετά Στην αρχή δεν ζήλευα καθόλου Φταίει και αυτός ο άτιμος που όλο πλακίτσες μου κάνει για να ζηλέψω τελευταία

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 23:24, 10-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εμένα πάντως οι παράλογες ζήλιες μου ήρθαν πολύυ μετά Στην αρχή δεν ζήλευα καθόλου Φταίει και αυτός ο άτιμος που όλο πλακίτσες μου κάνει για να ζηλέψω τελευταία

χαχα!! κ σε μένα τα ίδια! λες να θέλουν να μας δοκιμάσουν, ή μήπως΄αργήσαμε να ερωτευτούμε παράλογα;;;
ιδου η απορία...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:27, 10-10-06:

Εμένα πάντως μου λέει οτι του αρέσει όπως κάνω όταν ζηλεύω

Παράθεση

neraidoula (Πεγκυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη neraidoula
H Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H neraidoula έγραψε στις 23:34, 10-10-06:

Μια που σχολιασατε και αυτο με τη ζηλια ,ο τελευταιος μ σιχαινοταν τη ζηλια ..βεβαια εκεινος ζηλευε αλλα εγω δεν ελεγα τιποτα γιατι τον εβρισκα γλυκο το τροπο του!! ομως πολλεσ φορες ειχαμε μαλωσει γιατι δνε ηθελε να ζηλευω ελεγε οτι τον πιεζει αυτο(και ασ ηταν απλα ενα μικρο σχολιο!!)τα θυμηθηκα τωρα! (αν και στηη αρχη ζηλευα πολυυ λιγο..μετα ομωσ περισσοτερο..)αλλο λαθος μου..

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 23:35, 10-10-06:

τα ίδια μυαλά όλοι οι άντρες... αχ! βαχ!
κ μένα τα ίδια μου λέει μέχρι να μου γυρίσει το μάτι από τη ζήλεια να δω τότε αν θα του αρέσει...
βρε συ, για πέτα καμιά ιδέα, τι να κάνουμε εμείς για να ζηλέψουν (να δουν την γλύκα)! -γιατί τουλάχιστον ο δικός μου ζηλεύει ελάχιστα - κ φυσικά δεν το δείχνει καθόλου μα καθόλου!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:38, 10-10-06:

Εμενα πάλι ζηλεύει αρκετά, αν και απο τότε που άρχισα να ζηλεύω το μείωσε
Μήπως να πάμε στο άλλο άκρο? Να κάνουμε σαν υστερικές ζηλιάρες να δούμε αμα θα τους αρέσει, μουαχαχαχα

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 23:47, 10-10-06:

μμμμ.... λες;
κ πως είναι οι υστερικές;; πρέπει να κάνω πρόβα στον καθρέφτη!

Παράθεση

neraidoula (Πεγκυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη neraidoula
H Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H neraidoula έγραψε στις 23:47, 10-10-06:

Λοιπον μια φιλη μου πολυ τσαουσω σε αυτα που παρεπιμπτοντως ξαφνικα εκανε παιδι και παντρευτηκε(μα ολα τα ζησε πια )?και ειναι 21!μ λεγε διαφορεσ ιδεεσ μια μερα που ειχαμε παει για καφεδακι και μ λεγε και τα δικα της για το τοτε αγορι της που εκανε βλακειεσ και κυριως κοιταζε ανεξελεγκτα ..ενα που θυμαμαι ..πχ να βρουμε κατι πχ με το κινητο να ασχολουμαστε πολυ οταν ειμαστε εξω..μην .σε φιλες και καλα.και αν πχ κοιταει ο δικος μας μια γκαρσονα να ειμαστε χαλαρεσ να τησ πιανουμε και κουβεντα(γκρρρρρρ!)η να πιασουμε και εμεισ με τη σειρα μας σε εναν που μασ σερβιρει(εμενα σε ενα pool bar o δικος μ με ρωταει το ξερεις το γακρσονι?του κανω εντελωσ για πλακα με νοημα ναιιιι!)και εκεινοσ καταπρασινος μου πιανει τη μυτη με δυναμη και απο τη μυτη μ εβγαλε αιμα αφου ο ηλιθιθοσ ξεχασε οτι φορουσα σκουλαρικι!)λολ..τωρα το βγαλα δυστηχως ..αναγκαστικα να το βαγαλω και δεν εμπαινε!τεσπα ξεφυγα λιγο!αυτα!δε μου ρχονται αλλα!! γυναικα εισαι κατι θα βρεις δεν μπορει

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:49, 10-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
μμμμ.... λες;
κ πως είναι οι υστερικές;; πρέπει να κάνω πρόβα στον καθρέφτη!
Χμμμ φαντάζομαι να τους λέμε με το παραμικρό "επ! Γιατί την κοίταζες αυτή; Είναι πιο ωραία απο μένα; Μποοουυυυχουυυχουυυ δεν μ'αγαπάς πιααααα" (κι ας μην έχει κοιτάξει πουθενά)

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 00:13, 11-10-06:

καινούρια ταινεία φώσκολος: "ζήλεια κ υστερία"

πλάκα πλάκα όμως όσο κ να μου την σπάει που δεν ζηλεύει κ τόσο, το θεωρώ καρακατιναριό να κάνω επίτηδες κάτι να ζηλέψει...
πάντως όπως λέει κ ι μίλλι αν το παίξεις λίγο αδιάφορη χώρις να δείξεις ζήλεια ίσως τσιμπήσει... λέω τώρα εγώ!

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 00:22, 11-10-06:

Μήπως εννοείς ότι αυτό που μειώνεται είναι η ένδειξη του ενδιαφέροντος και το κυνηγητό?
Μήπως εννοείς ότι αυτό που μειώνεται είναι τα εκατοντάδες τηλέφωνα και sms μέσα στη νύχτα και αυτό εκλαμβάνεται ως μείωση του ενδιαφέροντος?
Μήπως εννοείς ότι μειώνεται το ΠΡΩΤΟ φλερτάρισμα?
Μάλλον ναι..τώρα που το σκέφτομαι...ίσως και να εννοώ αυτό που λες..
Αλλά καλό δεν είναι, να υπάρχουν που και που κι αυτά..?

Τα αισθήματα εξελίσονται συνεχώς... οι πράξεις ίσως μειώνοναι μιας που από κάποια στιγμή και μετά, βάση πάντα τα κριτήρια του καθενός, κάποια πράγματα θεωρούνται δεδομένα (συνήθως... απ τους εκπρόσωπους του ανδρικού φύλου μιας που σε τέτοια θέματα οι περισσότεροι σκέφτονται κάπως διαφορετικά από εμάς)
Τι εννοείς λέγοντας ότι σκέφτονται κάπως διαφορετικά από εμάς? Ότι με το που δημιουργούν με κάποια σχέση, την θεωρούν πλέον και δεδομένη?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:35, 11-10-06:

Πίσω στο θέμα της εξέλιξης...
Όντως αλλάζει η σχέση. Ωριμάζει. Έχεις άλλα πράγματα ανάγκη κι έχεις άλλη "ενέργεια" να δείξεις πράγματα...
Αλλά πολλές φορές αυτό είναι τόοοοσο ωραίο...!

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 00:41, 11-10-06:

Όντως αλλάζει η σχέση. Ωριμάζει. Έχεις άλλα πράγματα ανάγκη κι έχεις άλλη "ενέργεια" να δείξεις πράγματα
Δηλαδή?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:16, 11-10-06:

Δηλαδή... δε χοροπηδάς σαν κατσίκι από έρωτα, ξέρεις τι θέλει ο άλλος και τι να περιμένεις... αλλά έχεις και μία ισχυρή αίσθηση ασφάλειας... Αχ δε μου έρχεται έμπνευση να το εξηγήσω ακριβώς... Βοήθεια κανείς;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:52, 11-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Μάλλον ναι..τώρα που το σκέφτομαι...ίσως και να εννοώ αυτό που λες..
Αλλά καλό δεν είναι, να υπάρχουν που και που κι αυτά..?
Φυσικά... καθώς καλό είναι να υπάρχουν που και που και τα λουλουδάκια και τα ραβασάκια και οι εκπληξούλες κι όλα αυτα τα όμορφα...
Αυτά για να τα έχεις πρέπει να ισχύει ένα απ τα τρία
1) να είναι ιδιαίτερα ρομαντικός ο φίλος σου (πράγμα δυστυχώς ψιλοσπανειο μας που ο ρομαντισμός στις μέρες μας απ τους άντρες θεωρείται - λανθασμένα - αδυναμία)
2) να έχεις κάνει σοβαρή κουβέντα με το φίλο σου που θα του έχεις πει ότι για σένα αυτά ειναι σημαντικά που και που και τα θέλεις και να προσπαθήσει να στα κάνει γιατί αλλιώς εσύ ξενερώνεις (ψιλοασχημο γιατι φτάνει τα όρια του συναισθηματικού εκβιασμού... αλλα μην έχοντας άλλη λυση ίσως φτάσει κάποιος/α κι εκει)
3) Να τα κάνεις εσύ πρωτη μπας και πιάσει κι αλλος το μήνυμα (χρειάζεται να είσαι σούπερ αισιόδοξο άτομο για να ελπίζεις κάτι τέτοιο )

Αρχική Δημοσίευση από princess
Τι εννοείς λέγοντας ότι σκέφτονται κάπως διαφορετικά από εμάς? Ότι με το που δημιουργούν με κάποια σχέση, την θεωρούν πλέον και δεδομένη?
Οχι δεν ειναι ακριβώς ότι τη θεωρούν δεδομένη τη σχέση... όσο το ότι μέσα στην καθημερινότητα με τα προβληματα ξεχνάμε όλοι οι άν θρωποι (και περισσότερο οι άντρες μάλλον) ότι πρέπει να διεκδικούμε συνεχώς τον έρωτα του συντρόφου μας

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:35, 11-10-06:

Γενικά οι σχέσεις είναι δύσκολο να αντέξουν στον χρόνο και θέλουν πολύ δουλειά που δυστυχώς λίγοι κατανοούν. Και ειδικά οι άντρες (χωρίς να θέλω να ξεκινήσω πόλεμο των φύλων ε; ) επαναπαύονται πιο εύκολα. Και νομίζω πως αυτό συμβαίνει γιατί έχω παρατήρησει πως όταν πουν πως βρήκαν τον άνθρωπό τους, γίνονται πολύ ολιγάρκεις. Οι γυναίκες είναι συνήθως αυτές που είναι στην τσίτα και θέλουν περισσότερα.. Άσε που οι περισσότεροι δεν σκαμπάζουν μία από ρομαντισμό και φλερτ, διότι θεωρείται αδυναμία όπως είπε και η Κουέ- πολλές φορές ο φίλος μου ξεκινάει ένα λεκτικό παιχνίδι κι εκεί που είμαι τρελαμένη από πόθο και την βρίσκω με τις ατάκες μας, δεν κρατιέται και πετάει μια λαλακία απίστευτου μεγέθους που με ξενερώνει αυτόματα και καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που αποφάσισα να συνεχίσω το παιχνιδάκι και δεν το έκοψα εξαρχής.. Και μετά αρχίζει άλλες λαλακίες για να με ηρεμήσει και το μόνο που καταφέρνει είναι να με νευριάσει ακόμα περισσότερο! (άμα λένε πως οι άντρες είναι πάντα παιδιά κάτι ξέρουν..)

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 17:07, 14-10-06:

Έχω διαβάσει τα εξής σε ένα βιβλίο που περιγράφει μια έρευνα που έγινε για το "ρομαντικό έρωτα" όπως τον λέει, και είναι σχετικά με το θέμα...

"Ο ρομαντικό έρωτας είναι συναίσθημα το οποίο παράγεται από ειδικές χημικές ουσίες και δίκτυα του εγκεφάλου. Οι πιο σημαντικές από αυτές είναι η ντοπαμίνη και η νορεπινεφρίνη, αλλά και η σεροτονίνη.

ΝΤΟΠΑΜΙΝΗ: Τα αυξημένα επίπεδα της ντοπαμίνης στον εγκέφαλο προκαλούν ακραία επικέντρωση της προσοχής, καθώς και απαρασάλευτα κίνητρα, όπως και συμπεριφορές κατευθυνόμενες από το στόχο. Αυτά είναι τα βασικά χαρακτηριστικά του ρομαντικού έρωτα. Οι ερωτευμένοι εστιάζουν έντονα στο αγαπημένο άτομο, αποκλείοντας συχνά όλους τους άλλους γύρω τους. Επικεντρώνονται μάλιστα, τόσο επίμονα στα θετικά σημεία του λατρευτού ατόμου, ώστε παραβλέπουν τα αρνητικά γνωρίσματά του. Λατρεύουν ακόμη και τα συμβάντα και τα αντικείμενα που μοιράζονται με την αγάπη τους....

ΝΟΡΕΠΙΝΕΦΡΙΝΗ: Είναι μια χημική ουσία που προέρχεται από την ντοπαμίνη και συμβάλει στην έξαψη του ερωτευμένου ατόμου. Τα αποτελέσματά της ποικίλλουν, ανάλογα με το μέρος του εγκεφάλου που ενεργοποιεί. Παρόλα αυτά, αυξημένα επίπεδα αυτού του διεγερτικού προκαλούν συνήθως μεγάλη χαρά, υπερβολική ενέργεια, αϋπνία και απώλεια όρεξης - μερικά βασικά χαρακτηριστικά του ρομαντικού έρωτα. Αυξημένα επίπεδα της νορεπινεφρίνης θα μπορούσαν επίσης να εξηγήσουν γιατί ο ερωτευμένος μπορεί να θυμάται τις παραμικρές λεπτομέρειες των πράξεων του αγαπημένου του προσώπου και των αγαπημένων στιγμών που πέρασαν μαζί. Αυτή η ουσία συνδέεται με την αυξανόμενη μνήμη για νέα ερεθίσματα....

ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗ: Στη σεροτονίνη οφείλετα;ι το εντυπωσιακό σύμπτωμα το ρομαντικού έρωτα, που είναι η ακατάπαυστη σκέψη για το αγαπημένο πρόσωπο.... Όλες αυτές οι αναρίθμητες ώρες, κατά τις οποίες το μυαλό σου τρέχει σαν ποντικός σε ποδοκίνητο τροχό, μπορεί να συνδεθούν με τα μειωμένα επίπεδα σεροτονίνης που διατρέχουν τις λεωφόρους του εγκεφάλου. Καθώς τα επίπεδα της ντοπαμίνης και της νορεπινεφρίνης μεγαλώνουν, μπορεί να αναγκάσουν τα επίπεδα της σεροτονίνης να κατρακυλήσουν. Αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει γιατί η ρομαντική έκσταση ενός ερωτευμένου ενισχύει, ουσιαστικά, την ανάγκη να ονειροπολεί, να φαντασιοκοπεί, να σκέφτεται, να σταθμίζει και να κατέχεται από έμμονες ιδέες για ένα αγαπημένο πρόσωπο....

Πάντως τα δεδομένα από το Λονδίνο (δηλ. της έρευνας) μας υπέδειξαν επίσης κάτι για τον τρόπο που μεταβάλλεται ο έρωτας. Τα άτομα της μελέτης του Λονδίνου ήταν ερωτευμένα κατά μέσο όρο επί 2,3 χρόνια...."

(Σας θυμίζουν τίποτα;;; )

Πάντως μου έχει τύχει ακριβώς στα 2 χρόνια να μου έχει συμβεί το "ξεθώριασμα" του έρωτα... Νομίζω ότι ο έρωτας περνάει από διάφορα στάδια, όπου το πιο έντονο είναι το αρχικό, για να μην πω ότι είναι αυτό πριν κάνεις σχέση με το άλλο άτομο... μετά νιώθεις σιγουριά κατά κάποιον τρόπο και ότι ΠΛΕΟΝ τον/την έχεις κερδίσει, οπότε και δεν υπάρχει πια αυτό το "κυνηγητό".

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 19:13, 20-10-06:

Η μεγαλύτερη σχέση που έχω κάνει είναι 5 χρόνια. Σε αυτή το δικό μου ενδιαφέρων ήταν τουλάχιστον για τα πρώτα 3,5 όλο και πιο έντονο. Αυτό που τα χάλασε όλα ήταν οτι από ένα σημείο και ύστερα ο άλλος με έιχε τόσο σίγουρη που έπαψε να ενδιαφέρεται. Στα 4 μοιάζαμε πλέων σαν παντρεμένο ζευγάρι από συνηκέσιο μετά από 35 χρόνια συμβίωσης! Ε!Δεν γίνεται να προσπαθεί πάντα ο ένας και για τους δύο. Εκανα άλλο ένα χρόνο να το καταλάβω και σχεδόν άλλον ένα για να πάρω απόφαση να φύγω πετώντας τα πρωηγούμενα χρόνια στα σκουπίδια για να μην χάσω μια ολόκληρη ζωή με έναν ανούσιο γάμο λόγω μακροχρώνιας σχέσης! Ευτυχώς που το κατάλαβα οτι δεν βγάζει πουθενά!
Αυτό που αποκώμησα από αυτή τη σχέση είναι πως όταν βλέπεις πως κάτι δεν τραβάει μην το πιέζεις πολύ, τον χρόνο σου χάνεις! Οταν περνάει ο καιρός και ο ένας έστω αρχίζει να βαριέται τόσο που δεν θέλει πια να ασχοληθεί για κάτι καλύτερο, ακόμα κι αν ο άλλος προσπαθεί, τότε έχει τελειώσει. Ο μόνος λόγος που συνεχίζει να υπάρχει αυτή η σχέση είναι η συνήθεια και ο φόβος για μοναξιά!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους