Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,733 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το Ανωτατο Ον - Ο Άνθρωπος

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 05:57, 24-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
mentor:

η επιστιμη ειναι δογμα?! τι αλλο θα ακουσουμε πια

δεν ξερω τι χρειαζεσαι εσυ για να "νοιωθεις ανωτερος απο τα ζωα" εγω προσωπικα δεν χρειαζομαι δογματα ουτε νοιωθω ανωτερος απο τα ζωα, διαφορετικος ναι, ανωτερος...γιατι? τραβα γαργαλησε τα @@ μιας αρκουδας να δεις την ανωτεροτητα σου
Θέλω να σου πω, οτί το θέμα σου μου κέντρισε την προσοχή(κοιτάζοντας βέβαια και μερικές απόψεις παρακάτω.Ο Λόγος που μου κέντρισε την προσοχή, έχει να κάνει με το άμμεσο μέλλον μου.Ζήτημα είναι αν έχουν περάσει δύο 24ωρα.Πήγαινα να πάρω τσιγάρα και παρατηρώ κάτω στο έδαφος κάτι "άμοιρα" μυρμηγκάκια.Και αναρρωτιέμαι...Υπάρχει κάτι που με υποκαθιστά ανώτερο από αυτά τα ζώα;...................κάτι μου λέει οτί είμαστε σχεδόν το ίδιο....σκέφτομαι ότι η λογική μου, είναι η κορόνα μου.Αλλά ποιος λέει οτί αυτά δεν έχουν;Σκέφτομαι οτί είμαι το πιο δυνατό ζώο πάνω στον πλανήτη.Αυτά απλά μπορούν να σηκώσουν το βάρος τους μερικές φορές δεκαπλάσια!Η επόμενη μέρα, μοιάζει με την τελευταία.Ίσως και γι' αυτά το ίδιο.Πώς και πότε δημιουργήθηκε το καθένα;Ξέρουμε;Ποιο θα επικρατήσει περισσότερο; Ξέρουμε;Βασικά ο άνθρωπος γνωρίζει τα πάντα και τίποτα.Στην πραγματικότητα νομίζω οτί ο άνθρωπος δε θα καταφέρει να αποδείξει ποτέ οτί είναι ο βασιλιάς των ζώων.Προσωπικά νομίζω, οτί απλά ο άνθρωπος, είναι άρρητα συνδεδεμένος με όλους τους ζωντανούς οργανισμούς που επιπλέουν πάνω στη γη.Ένας θεός ειναι ανώτερος από τον άνθρωπο και ένα ζώο είναι κατώτερο από αυτόν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 10:05, 24-05-09:

σκέφτομαι ότι η λογική μου, είναι η κορόνα μου.Αλλά ποιος λέει οτί αυτά δεν έχουν;Σκέφτομαι οτί είμαι το πιο δυνατό ζώο πάνω στον πλανήτη.Αυτά απλά μπορούν να σηκώσουν το βάρος τους μερικές φορές δεκαπλάσια!
ειναι εντυποσιακο πως οι ανθρωποι μπερδευουν τα επιτευγματα των λιγων ανθρωπων με την δικη τους αξια...

ΕΣΥ (η εγω) δεν πηγαμε στο φεγγαρι, δεν φτιαξαμε την φωτια, δεν κλεισαμε αρκουδες στο κλουβι. Αυτα τα εκαναν λιγοι, εξυπνοι ανθρωποι, η συντρηπτικη πληοψηφια των ανθρωπων απλα χρησημοποιει και περιμενει να ψωφησει χωρις να προσφερει τιποτα.

ΕΣΥ δεν εισαι δυνατος, αυτος που εφτιαξε το τανκ και το f16 ειναι...

Λες οτι η λογικη σου ειναι η κορονα σου, εισαι σιγουρος οτι μπορεις να χειρηστεις την λογικη με τοσο καλο τροπο? Σορρυ αλλα το οτι μπορεις να καταλαβεις οτι ο αστυνομικος δεν ειναι μπουζουκι δεν σε κανει φιλοσοφο.

Δεν τα λεω για να σε προσβαλω, και εγω στην ιδια μοιρα ειμαι, το εσυ ειναι γενικολογικο. Απλα ειναι εντυποσιακο πως τα επιτευγματα της ανθρωποτητας ειναι κοινο κτημα (οι αμερικανοι πηγαν στο φεγγαρι ως εκ τουτου εγω ως ανθρωπος ειμαι εξυπνος γιατι πηγαν οι αμερικανοι στο φεγγαρι) αλλα οι φρικαλεοτητες και οι ΒΛΑΚΕΙΕΣ δεν ειναι publick domain, i.e. αυτοι που εκαναν τις σφαγες στη ρουαντα ηταν σιχαμενοι αλλα δεν ειναι χαρακτηριστικο της ανθρωποτητας.

newsflash οι ανθρωποι ειναι ζωα, οι σφαγες και οι φρικαλεοτητες (και οι αννοησιες) ειναι πολυ πολυ περισοτερες απο τους einstein και τους πικασο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Value

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Value
Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Value έγραψε στις 13:04, 24-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
ΤΟ πρόβλημα του ανθρώπου είναι ότι δε μπορεί να επιβληθεί στον εαυτό του.Το ότι μπορεί να αφανιστεί ακόμα και αύριο, είναι αλήθεια.Αλλά θα πάρει μαζί του όλον τον πλανήτη και κανένα άλλο ζώο δε μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό.
+1

Με την λέξη ζώο δεν εννοείς άνθρωπο ε;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους