Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναικείες φιλίες: Ποια είναι η γνώμη σας;

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:33, 11-11-08:

Γυναικείες φιλίες

Φιλίες, μα το μαχαίρι έτοιμο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evagelia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evagelia
H evagelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H evagelia έγραψε στις 16:14, 13-11-08:

Άποψή μου είναι ότι δεν παίζει ρόλο το φύλο αλλά ο άνθρωπος. Ξέρω κορίτσια που άνετα θα πήγαιναν με το αγόρι της κολλητής τους και αγόρια που άνετα θα πήγαιναν με την κοπέλα του φίλου τους χωρίς τύψεις.

Ίσως όμως καμιά φορά τα κορίτσια στις φιλίες τους έιναι πιο συναισθηματικά και γι αυτό πληγώνονται πιο εύκολα και γι αυτό πολλές φορές χαλάνε φιλίες.΄
Ένα παράδειγμα. Είχα έναν συμμαθητή που έκανε πολύ παρέα με κάποια αγόρια επί 3 χρόνια στο σχολείο. Το καλοκαίρι μετά την Γ Λυκείου το παιδί είχε ένα πρόβλημα με το πόδι του και δε μπορούσε να βγει. Ούτε ένας φίλος του δεν πήγε να τον δει στο σπίτι του, και όταν τους έιπε να πάνε καμιά μέρα του απάντησαν:"σιγά ρε θα χάσουμε την έξοδό μας και θα κλειστούμε σπίτι για σένα;" . Εγώ στη θέση του θα θύμωνα τρομερά μ' αυτό. Όμως αυτός ούτε θύμωσε και σε κανένα μήνα που έγινε καλά ξαναέβγαιναν μαζί σαν να μην έτρεχε τίποτα. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις...

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι θέμα ατόμου και όχι άντρα ή γυναίκας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manouela
H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 12:06, 23-11-08:

φιλία μεταξύ γυναίκες??? κάτι σχεδόν απίθανο.πολύ δύσκολο. είναι γυναίκες και υπάρχει ο ανταγωνισμός. βέβαια υπάρχουν και φιλίες που έχουν αντέξει στο χρόνο και είναι πιο γερές και από οποιαδήποτε αλυσίδα

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WildCherry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WildCherry
H WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H WildCherry έγραψε στις 00:12, 28-11-08:

Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν μπορώ να πω ότι αποδέχομαι αυτή την διάκριση μεταξύ αντρών και γυναικών φίλων!!! Υπάρχουν και άντρες και γυναίκες που μου έχουν φερθεί σκάρτα, υπάρχουν όμως και κοπέλες που μου έχουν φερθεί πολύ καλά, όπως και άντρες! Ας πούμε η κολλητή μου(που είμαστε μαζί από το σχολείο) και άλλες δυο κοπέλες από την σχολή με τις οποίες κάνουμε πολύ παρέα....και οι οποίες τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει να με θάβουνε ή να είναι φίδια κολοβά...ελπίζω βέβαια αυτό να κρατήσει....Ενώ υπάρχουν και άλλες οι οποίες είναι κατίνες με όλη την σημασία της λέξης....τόσο εκνευριστικές και συνάμα τόσο αξιολύπητες....
Ενώ αντιθέτως το πρώην αγόρι μου και πρώην κολλητός μου (γνωριζόμασταν 5 χρόνια και ήξερε τα πάντα για εμένα..τον θεωρούσα δεύτερο αδελφό μου....φέρθηκε πολύ σκάρτα στο τέλος) Τεσπα!
Θεωρώ ότι όλα είναι θέμα ποιότητας, καλλιέργειας και καταβολών του ανθρώπου...και τα δύο φύλα μπορεί να είναι σκ@τ@νθρωποι ή φίλοι πραγματικοί που θα φανούν στα δύσκολα...πράγμα βέβαια σπάνιο στις ημέρες μας! Και τα δύο φύλα κρύβουν θεωρώ μια κατινιά μέσα τους, απλά οι γυναίκες την εκδηλώνουν πιο εύκολα από τους άνδρες! Γενικά είμαι της άποψης λίγοι φίλοι και καλοί...!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sofoulinaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofoulinaki
H sofoulinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sofoulinaki έγραψε στις 13:48, 24-12-08:

εγώ θεωρώ πως έχετε άδικο όλοι σας
υπάρχει γυναικεία φιλια και είναι πολύ πιο δυνατή από κάθε αντρική!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 24-12-08 στις 14:00. Αιτία: greeklish και τετμημένες λέξεις
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:21, 24-12-08:

φιλια μεταξυ γυναικων είναι πιο δυσκολο και σπανιο να πετυχει απο ότι μεταξυ ανδρων,αλλα αν και όταν υπαρξει -συμφωνα με κατι έρευνες που διαβασα- είναι πιο πραγματικη και απολυτη....Γνωμη μου βεβαια..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 01:17, 26-12-08:

Μερικά από τα μεγαλύτερα μαθήματα της γυναικείας φιλίας τα έμαθα "κατά τύχην" επειδή έδωσα προσοχή.
Τα πάντα συμβαίνουν παντού. Σέβομαι τη φίλη μου και το φίλο της.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 02:08, 26-12-08:

γυναικίες φιλίες μόνο όταν είναι πολύ μακροχρόνιες...τότε υπάρχει μια αδερφική σχέση...αλλιως βγαίνουν μαχαιρια.... και φυσικα μακρια απο σκορπινες...ελπιζω να μην θίξω καμία αλλα τέτοια κακία και εκδικητικότητα δεν έχω δει αλλού!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:09, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
γυναικίες φιλίες μόνο όταν είναι πολύ μακροχρόνιες...τότε υπάρχει μια αδερφική σχέση...αλλιως βγαίνουν μαχαιρια.... και φυσικα μακρια απο σκορπινες...ελπιζω να μην θίξω καμία αλλα τέτοια κακία και εκδικητικότητα δεν έχω δει αλλού!
ποσο ευκολα μπαινουμε σε καλουπια... και υιοθετουμε τα κλισε...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 02:06, 10-01-09:

καλα αμα σου τυχει που δεν στο ευχομαι θα δεις...

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 02:54, 10-01-09:

Δε θα αναφερθώ στο σύνολο των γυναικείων φιλιών αλλά σε ένα μοτίβο που έχω παρατηρήσει και που ίσως εξηγεί εν μέρει τη στάση που έχει διαμορφωθεί για αυτές. Λοιπόν, νομίζω ότι μία φιλία μεταξύ δύο γυναικών διαφέρει από αυτή μεταξύ δύο ανδρών ως προς το θέμα της οικειότητας και των ορίων. Σκεφτείτε δύο κοπέλες με τις εκδηλώσεις οικειότητας στον υπερθετικό βαθμό: φιλιά, αγκαλιές, μαζί μέχρι και στα δοκιμαστήρια των καταστημάτων, συνεχής επικοινωνία, αμοιβαίες εξομολογήσεις, δράμα, όρκοι αιωνίας πίστης κτλ. Σκεφτείτε αντιστοίχως δύο άνδρες. Τα πράγματα σαφώς και είναι πιο ήπια, ακόμα και στον υπερθετικό τους βαθμό, ναι; Και ρωτώ, σε ποια από τις δύο σχέσεις που περιέγραψα είναι πιο πιθανό να προκληθούν παρεξηγήσεις; Νομίζω στις σχέσεις μεταξύ γυναικών. Τα δύο άκρα πάντοτε φλερτάρουν μεταξύ τους. Η πλήρης εξιδανίκευση οδηγεί στην πλήρη απαξίωση και απομυθοποίηση και γι'αυτό ίσως πολλές πρώην "κολλητές" φτάνουν στο σημείο να μη μιλιούνται καν.

Bonus: Μία πικάντικη εξελικτική εκδοχή που εξηγεί το λόγο που οι γυναικείες φιλίες συνήθως είναι έντονότερες από τις ανδρικές, είναι ότι στο μακρινό παρελθόν μας, όταν τα αρσενικά έλειπαν για κυνήγι, τα θηλυκά ...έπρεπε κάπως να βολευτούν μεταξύ τους...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:42, 09-02-09:

δεν υπαρχουν γυναικειες φιλιες...πολυ σπανιο.. και το λεω απο προσωπικη πειρα.. δε μου χουν φερθει σωστα οπως κ γω καποιες φορες... απλα πλεον εχω μαθει και το πηγαινω πιο διπλωματικα... δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι η πλειοψηφια των φιλων μου ειναι αντρες... μαυτους υπαρχει επικοινωνια ακομα και στη Λαρισα που ηρθα ''κολλητο'' εκανα, και οχι ''κολλητη''!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 12:52, 09-02-09:

Πολλές γυναίκες λένε ότι δεν υπάρχει γυναικεία φιλία και οι πιο στενοί τους φίλοι είναι άντρες. Την ίδια στιγμή πολλοί άντρες λένε ότι φιλία μεταξύ άντρα και γυναικας δεν υπάρχει. Αν ισχύουν και τα δυο τότε οι γυναίκες δεν έχουν ούτε φίλους ούτε φίλες και η μόνη στενή παρέα που κάνουν είναι με τον εκάστοτε γκόμενο, ενώ πραγματική φιλία υπάρχει μόνο μεταξύ ανδρών. Μήπως είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:02, 09-02-09:

Μια χαρά φιλία υπάρχει μεταξύ γυναικών, απλά πρέπει να ξέρεις να διαλέγεις τους φίλους σου.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 13:16, 09-02-09:

Σωστά! Η μέθοδος της αυτουποτίμησης δεν ενδείκνυται διότι συνήθως μπερδεύει την αιτία με το αποτέλεσμα!

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 13:23, 09-02-09:

Ένας φίλος μου πρόσφατα είπε κάτι πολύ σοφό.

"Μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ γυναικών, για όσο χρονικό διάστημα αυτές έχουν διαφορετικά γούστα."

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 13:32, 09-02-09:

Σωστό κι αυτό!!!!! Να προσθέσω ότι ισχύει μέχρι την ηλικία ...άντε το πολύ των 20!
Μετά υπάρχει απίστευτη "συγκλιση" στόχων! Ανατριχιαστικό.....

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,249 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:36, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από nv
Λένε ότι το μ.... σέρνει καράβι
Να και η απόδειξη:

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 13:36, 09-02-09:

υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ γυναικων που εχουν αντρικο τροπο σκεψης.η γυναικες εχουν εναν πολυπλοκο μηχανισμο στον εγκεφαλο τους,μπλεκουν την λογικη και το συναισθημα και την ηθικη και τα πανε απο εδω τα πανε απο εκει......ενω ο αντρας σου λεει:ενα κι ενα κανουν δυο!ετσι απλα!δεν σκεφτεται την εκδοχη του ενα,του τρια,του τεσσερα κ.ο.κ.η γυναικα τα ψιλομπερδευει λιγο γι αυτο και χανεται.
προσωπικα παντως αν εξαιρεσεις την κολλητη μου ,που ειμαστε ουνα ρατσα ουνα φατσα,ολοι μου οι φιλοι(οι ανθρωποι με τους οποιοιυς μιλαω δλδ και για κατι παραπανω απο κομμωτηριο ) ειναι αντρες.ισως και να ετυχε δεν ξερω.αλλα στον δικο μου κυκλο ,καταρχας οι αντρες εχουν χιουμορ,ενω οι γυναικες παρεξηγουνται με το παραμικρο και δευτερον σε ρωτανε τι κανεις σε χτυπανε στον ωμο και το εννοουν.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,249 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:42, 09-02-09:

Η γυναίκα όταν έχει γκόμενο γίνεται τόσο ανταγωνιστική και καχύποπτη που όλα τα βλέπει περίεργα, μίλησες στο αγόρι της; Κάτι τρέχει. Είσαι ψυχρή μαζί του για να μην την κάνεις να νιώθει άσχημα; Πάλι κάτι τρέχει και της ρίχνεις στάχτη στα μάτια. Οι μόνες φίλες που έχω είναι στην ηλικία της μαμάς μου. Μόνο αυτές δε με βλέπουν ανταγωνιστικά και μπορώ να συμβουλευτώ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:52, 09-02-09:

Που συμβαίνουν όλα αυτά κι εγώ δεν έχω πάρει χαμπάρι;

Κολλάει μου φαίνεται πολύ το γνωστό : Μάχαιραν έδωκας, μάχαιραν θα λάβεις.. αλλά θα γίνω κακιά.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 13:58, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Εκεί...έξω! Αλλά μην ανησυχείς, στην εικονική πραγματικότητα του internet όλα είναι τέλεια!
Και οι "απόψεις" όλων (σχεδόν) τέλειες

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:04, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

Κολλάει μου φαίνεται πολύ το γνωστό : Μάχαιραν έδωκας, μάχαιραν θα λάβεις.. αλλά θα γίνω κακιά.

Αυτή την απορία την έχω και εγώ! Αλλά ξέχασα ζω στο δικό μου ροζ συννεφάκι... :Χ

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:10, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Εκεί...έξω! Αλλά μην ανησυχείς, στην εικονική πραγματικότητα του internet όλα είναι τέλεια!
Και οι "απόψεις" όλων (σχεδόν) τέλειες
Ουφ ησύχασα.. γιατί φοβήθηκα μη μάθουν οι facebookfriends μου το "in relationship with μου" και του στείλουν κεράσματα κρυφά από μένα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:11, 09-02-09:

Διαφωνώ στο ότι όταν η γυναίκα έχει σχέση αποτρελαίνεται.Αλλά νομίζω ότι ισχύει το ότι οι γυναίκες είναι ανταγωνιστικές (με πολλές διακυμάνσεις). Θα ξαναπώ αυτό που είχα πει και παλιότερα, δεν είναι ότι δεν έχω φίλες ή ότι δεν τις αγαπώ, αλλά για τις γυναίκες οι φίλοι στον κατάλογο προτεραιοτήτων είναι κάτω από: σύντροφο (ή σεξουαλικό παρτενέρ), οικογένεια, δουλειά, νοικοκυριό, χόμπυ. Κι από τότε που το κατάλαβα και σταμάτησα να έχω πολλές απαιτήσεις από φίλες είμαι πολύ πιο χαρούμενη, ισορροπημένη και περνάω καλύτερα τόσο με αυτές, όσο και χωρίς αυτές.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 14:24, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Διαφωνώ στο ότι όταν η γυναίκα έχει σχέση αποτρελαίνεται.Αλλά νομίζω ότι ισχύει το ότι οι γυναίκες είναι ανταγωνιστικές (με πολλές διακυμάνσεις). Θα ξαναπώ αυτό που είχα πει και παλιότερα, δεν είναι ότι δεν έχω φίλες ή ότι δεν τις αγαπώ, αλλά για τις γυναίκες οι φίλοι στον κατάλογο προτεραιοτήτων είναι κάτω από: σύντροφο (ή σεξουαλικό παρτενέρ), οικογένεια, δουλειά, νοικοκυριό, χόμπυ. Κι από τότε που το κατάλαβα και σταμάτησα να έχω πολλές απαιτήσεις από φίλες είμαι πολύ πιο χαρούμενη, ισορροπημένη και περνάω καλύτερα τόσο με αυτές, όσο και χωρίς αυτές.

να αγιασει το στομα σου!εγω αργησα να το καταλαβω πολυ!κι ολο ελεγα μα γιατι δεν παιρνει ποτε εκεινη τηλεφωνο;μα παλι δεν προλαβαινει να παμε σινεμα;ποτε θα τον πιουμε τον ρημαδοκαφε!αλλα μετα οκ!τα καταλαβα ολα!και εμαθα να ζηταω οσα μπορουν να μου δωσουν!

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:19, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Μια χαρά φιλία υπάρχει μεταξύ γυναικών, απλά πρέπει να ξέρεις να διαλέγεις τους φίλους σου.
Όπως και όλα στη ζωή.

Πιστεύω ότι όσες δηλώνουν πληγωμένες κατα συρροή (γιατί δεν αποκτάς μια γενική άποψη από ένα τυχαίο περιστατικό αλλά από αλλεπάληλα γεγονότα) ότι ή οι ίδιες δεν ξέρουν πολύ καλά να συμπεριφέρονται σε φίλες, ή έχουν σταθεί εξαιρετικά άτυχες ή δεν έχουν ανάγκη τη φιλία με το ίδιο φύλο.

Παράθεση

poison

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poison
H poison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H poison έγραψε στις 00:20, 10-02-09:

Και βεβαια υπάρχει φιλία μεταξύ γυναικών. Απλά συμφωνώ ότι πρέπει να διαλέγεις τους φίλους σου. Ακόμα και αν σε "μαχαιρώσουν πισώπλατα", κάνεις μια ανασκόπηση για το αν φέρεισ και εσύ μερίδιο ευθύνης ή αν σου είχε ήδη δείξει στοιχεία του χαρακτήρα της και εσυ απλά δεν τα είδες. Αν τα έβλεπες θα είχες αποφύγει την απογοήτευση γιατί δεν θα είχες επενδύσει σε ένα τέτοιο άνθρωπο, ανεξαρτήτου φύλου. ούτως ή αλλιώς τίποτα δεν μένει στάσιμο, οι σχέσεις αλλάζουν, γιατί οι άνθρωποι αλλάζουν, άρα και ο κάθε ένας από μας πρέπει να εξετάζει ανα τακτά χρονικά διαστήματα ποιοί θα είναι δίπλα του. Αυτή η εξέταση είναι προϊόν ζύμωσης με τα εκάστοτε άτομα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 01:16, 10-02-09:

γυναικεια φιλια:πιο δυσκολο και σπανιο να πετυχει αλλα ΑΝ πετυχει είναι πολυ στενοτερη απο την αντρικη...

αντρικη φιλια:πιο ευκολη και συχνη ,πιο πρακτικη αλλα εκ φυσεως δεν ερχομαστε τοσο κοντα και σωματικα και συναισθηματικα,κραταμε καποια στοιχεια αυστηρα προσωπικα...

κοινως δεν τα λεμε όλα στο φιλο μας ούτε χαιδευομαστε τοσο κλπ,όπως κανουν οι φιλες μεταξυ τους...

γιαυτο και η γυναικεια ομοφυλοφιλια φαινεται πιο δυσκολα απο την αντρικη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 10-02-09 στις 01:39.
Παράθεση

thecure

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thecure
H thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H thecure ψυχραιμια έγραψε στις 02:29, 10-02-09:

Ντιφάιν φρεντσιπ .ενα μιγμα διασκεδασης, αλληλοβοηθειας και εμπιστοσυνης ? δυσκολο να το βρεις μακροπροθεσμα γενικα . ανεξαρτητως φυλου . τα χω κανει λαμπογυαλο και με γυναικες φιλες και με αντρες φιλους , για διαφορους λογους !αυτη τη στιγμη το κοντινοτερο σε μενα ατομο του φιλικου περιβαλλοντος ειναι αντρας, εδω και τεσσερα χρονια, αλλα και παλι διατηρω επιφυλαξεις για την εξελιξη της φιλιας μας. οχι λογο του ατομου , μιας που ειναι ατομο που εκτιμω βαθυτατα, αλλα παντα θα γινει η στραβη.. τωρα το πως θα το χειριστουνε και οι 2 και το αν θα σταματησει εκει η θα συνεχισει η φιλια βλεποντας και κανοντας ( ανεξαρτητως φυλου ) . ο καθενας τελικα εχει διαφορετικα κριτηρια και εκει βασιζεται το βαθος και ο χρονος της φιλιας ( και παλι ανεξαρτητως φυλου )

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:40, 11-02-09:

Πάντως εγώ σε αυτό το θέμα θα ήθελα να είμαι άντρας (και σε πολλλά άλλά αλλά άσχετο). Οι άντρες έχουν πιο ντόμπρες φιλίες, είναι πιο ξεκάθαροι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, δεν αναλύουν τα πάντα τόσο όσο εμείς και δε βάζουν (συνήθως) μια γυναίκα πάνω από τη φιλία τους.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 10:51, 11-02-09:

Εγώ πάντως έχω δει και ξεκατινιάσματα μεταξύ αντρών αλλά και το να βάζουν μια γυναίκα πάνω από την φιλία τους.

Πιστεύω ότι είναι στον άνθρωπο και όχι στο φύλο. Οι φιλίες που έχω με γυναίκες βέβαια έχουν διαφορετική αίσθηση από αυτές που έχω με άντρες ακριβώς γιατί είμαι και γω γυναίκα. Άλλα πράγματα θα μοιραστώ με τις γυναίκες φίλες μου και άλλα με τους άντρες. Δεν κάνει όμως αυτό λιγότερο φίλους τους μεν και περισσότερο τους δεν.

Επίσης φυσικό είναι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου ( φιλία άντρα με άντρα και γυναίκας με γυναίκα) να υπάρχει περισσότερο το στοιχείο της ζήλιας και του ανταγωνισμού(κανείς δεν είναι τέλειος, ούτε και είμαστε αγγελικά πλασμένοι) αλλά από την άλλη μπορείς να καταλάβεις περισσότερο την ψυχοσύνθεση του άλλου όταν ανήκει στο ίδιο φύλο με σένα.

Προσωπικά χρειάζομαι και τους δύο. Δεν θα μπορούσα να έχω μόνο γυναίκες ή μόνο άντρες φίλους. Ο καθένας μου προσφέρει κάτι το διαφορετικό.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:03, 11-02-09:

βάζουν μια γυναίκα πάνω από την φιλία τους.
αυτο δεν είναι κακο,αν αγαπας πραγματικα τη κοπελα του φιλου σου πχ και αυτη προτιμαει εσενα απο αυτον... και μετα απο αυτο μπορεις να συνεχισεις να είσαι φιλος με τον άλλον...φυσικα πραγματα είναι...:ποιος ταιριαζει καλυτερα με ποιον..

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 19:36, 11-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πάντως εγώ σε αυτό το θέμα θα ήθελα να είμαι άντρας (και σε πολλλά άλλά αλλά άσχετο). Οι άντρες έχουν πιο ντόμπρες φιλίες, είναι πιο ξεκάθαροι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, δεν αναλύουν τα πάντα τόσο όσο εμείς και δε βάζουν (συνήθως) μια γυναίκα πάνω από τη φιλία τους.
Πεστα Himela πεστα για καποιεs βεβαια η αληθεια ποναει και φαινεται αλλα ειναι ετσι οπωs τα λεs. Σου βαζω 10 με τονο για το σχολιο σου.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:18, 11-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Η γυναίκα όταν έχει γκόμενο γίνεται τόσο ανταγωνιστική και καχύποπτη που όλα τα βλέπει περίεργα, μίλησες στο αγόρι της; Κάτι τρέχει. Είσαι ψυχρή μαζί του για να μην την κάνεις να νιώθει άσχημα; Πάλι κάτι τρέχει και της ρίχνεις στάχτη στα μάτια. Οι μόνες φίλες που έχω είναι στην ηλικία της μαμάς μου. Μόνο αυτές δε με βλέπουν ανταγωνιστικά και μπορώ να συμβουλευτώ.
Μήπως μόνο αυτές δεν βλέπεις εσύ ανταγωνιστικά και θεωρείς ότι μπορείς να τις εμπιστευτείς;
Όλες οι γυναίκες της ηλικίας σου πιστεύεις πως με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα θέλουν να μπουν ανάμεσα σε σενα και το αγόρι σου ή να σου κάνουν κακό; Μα ποιος ο λόγος να το κάνουν; Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που ζηλεύουν, άνθρωποι που αντί να προσπαθήσουν να σε φτάσουν προσπαθούν να σε ρίξουν, αλλά το να πιστεύεις ότι όλοι είναι έτσι είναι άδικο- πρώτα από όλα για σένα. Γιατί δεν αφήνεσαι να νιώσεις τις χαρές της γυναικείας φιλίας, από τον φόβο μην σε κοροιδέψουν, εκμεταλλευτούν ή σε πληγώσουν...

Οι γυναίκες που έχουν σχέση σε αυτό τον κόσμο είναι παρα πολλές, και αν όλες αυτές δεν άφηναν να μιλήσεις στο αγόρι τους, να τον κοιτάξεις, να πείτε μια καλημέρα αμα πέσετε μούρη με μούρη στο χωλ, τότε θα είμασταν όλες ξεμαλλιασμένες και ξεκατινιασμένες. :X
Κατα τα άλλα η Angie_Ann τα είπε τέλεια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑΛΙΝΑ (Αλινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΛΙΝΑ
H Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ΑΛΙΝΑ MH ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΧΟΥΣ! έγραψε στις 22:49, 11-02-09:

Kι εγώ πιστεύω ότι σαν γυναίκα προτιμώ γιά φιλία άνδρες , αλλά μέχρι σήμερα δεν το κατάφερα .Ολοι θέλουν κάτι παραπάνω .Βέβαια απ την μιά
με κολακεύει , αλλά γιατί βρε παιδί μου πρέπει μιά φιλία,άνδρα με γυναίκα ,πρέπει να συνοδεύεται ,ντε καί καλά με σεξ!!! Ας μου λύσει κά-
ποιος αυτήν την απορία μου.
ευχαριστώ

Παράθεση

μαριώ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαριώ
H μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

H μαριώ έγραψε στις 14:28, 17-09-12:

Συνεχιζω να ξεθαβω θεματα ακαθεκτη

εχω τρεις φιλους (δυο κοριτσια ενα αγορι) που μετρουν χρονια. Η μια μετρα δεκαετια και μια φορα μαλωσαμε με αφορμη τη ζηλια μου για αγορι και αιτια οτι την υποτιμουσα πολυ... αλλα αυτα τελειωσαν εδω και χρονια (η μια φορα που μετανοησα και το χαρηκα)
νομιζω υπαρχει η γυναικεια φιλια και μου αρεσει που την βρηκα απο μικρη ηλικια. αυτο που υποψιαζομαι ειναι οτι η αντιληψη οτι δεν υπαρχει γυναικεια φιλια αφορα μεριδα του γυναικειου κοσμου που προτεραιοτητα ειναι να ριξεις τον γκομενο και να τον κανεις να σερνεται (εκτος του οτι πρεπει να εισαι η πιο θεα). αυτα που ζω δεν ειναι ετσι και πιστευω οτι η ΓΥΝΑΙΚΑ δεν ειναι ετσι και ξερει να σεβεται τις σχεσεις των αλλων. ευττυχως επιβεβαιωνομαι στην καθημερινοτητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamRider (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamRider
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O DreamRider έγραψε στις 14:59, 17-09-12:

Κακα τα ψεματα... Πιστευω πως η αντρικη φιλια δεν ειναι ανωτερη αλλα ειναι σιγουρα πιο δυνατη στον χρονο. Ειναι κοινα αποδεκτο πως η γυναικεια ψυχολογια ειναι πιο πολυπλοκη απο την αντρικη. Γι αυτο το λογο κιολας πιστευω οτι οι παρεξηγησεις και οι τσακωμοι σε μια γυναικεια παρεα ειναι πιο συχνοι. Και δεν φτανει που γινονται περισσοτερες παρεξηγησεις... Τις περισσοτερεσ φορες παρατηρω οτι δεν εκτονωνοται κιολας. Σε αντιθεση με την αντρικη φιλοσοφια παρεας που με το που γινει μια παρεξηγηση θα πεσει ΤΟ μπινελικι θα γινει ο χαμος και μετα απο δυο μερες μελι γαλα.

Γενικα πιστευω οτι οι αντρικες φιλιες ειναι πολυ πιο απλες. Μενουν οπως τοτε που ημασταν πιτσιρικια. Τουλαχιστον εμενα αυτο μου βγαινει οταν ειμαι με τους φιλους μου. Οτι ειμαι παλι 10 χρονων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 15:57, 17-09-12:

Τους τελευταίους μήνες, η αλήθεια είναι, ότι έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για την πραγματική γυναικεία φιλία. Το σίγουρο είναι ότι δύσκολα κρατάει φιλία που ξεκινά από το σχολείο (Πρώτη Δημοτικού για μένα). Ακόμη δεν έχω κάτσει να σκεφτώ αν γι'αυτό ευθύνεται η ανωριμότητα που είχαμε ως παιδιά, ή αν είναι απλά η συνήθεια των χρόνων που σε έφερε σε σημείο να νομίζεις έναν άνθρωπο φίλο σου, παρ'όλο που δεν θα "έτρεχε" ποτέ για σένα.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 17:50, 17-09-12:

δεν πιστευω οτι η φιλια ειναι θεμα φυλου.
οποτε γενικα νομιζω οτι υπαρχει μεταξυ ανθρωπων..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:36, 18-09-12:

Ειναι κοινα αποδεκτο πως η γυναικεια ψυχολογια ειναι πιο πολυπλοκη απο την αντρικη. Γι αυτο το λογο κιολας πιστευω οτι οι παρεξηγησεις και οι τσακωμοι σε μια γυναικεια παρεα ειναι πιο συχνοι.
ακριβως
ευθικτες οι γυναικες
ολο απλωνουν νυχια για μικρα πραγματα,,και παρεξηγιουνται τσαμπα..

γιαυτο και οι περισσοτερες γυναικες παραδεχονται οτι οι καλυτεροι φιλοι τους ειναι ανδρες..
γιατι απλα δεν ψυριζουμε τη μαιμου οπως οι γυναικες που παρεξηγιουνται με καθε εκφραση λογο κλπ..

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:44, 18-09-12:

Από την άλλη, πιστεύετε ότι οι άντρες, έχουν φιλίες, στις οποίες συζητάνε, αγγίζουν θέματα συναισθηματικά κτλ?
Απ ότι βλέπω στον περίγυρό μου, οι άντρες με τους φίλους τους, πάνε για καφέ, για μπάσκετ, για καμάκι, διακοπές κτλ, αλλά οι συζητήσεις τους είναι επιδερμικές. Για παράδειγμα, πήγα με την τάδε, καλή ομάδα εκείνη, στη δουλειά πήζω κτλ. Δεν βλέπω συχνά να μιλάνε για φοβίες, συναισθήματα. Να αφήνουν τον ευατό τους να εκτεθεί σε κάποιον άλλο.
Όσες φορές έχω δει άντρες όντως να ανοίγονται όπως οι γυναίκες, έχω δει και τα συμπτώματα της γυναικείας φιλίας.
Δηλαδή και τσακωμούς, και κατινιές, και απ όλα.

Μήπως δηλαδή οι άντρες έχουν πιο διαχρονικές φιλίες, χωρίς τσακωμούς κτλ, γιατί αντιμετωπίζουν το φίλο τους πιο επιδερμικά????

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 10:56, 18-09-12:

Εχω ελαχιστους αντρες φιλους. οι περισσοτερες γυναίκες είναι και μια χαρά είμαστε!
πλακίτσες, τσακωμοί και απ όλα
θα συμφωνήσω με τη τζίλντα ότι οι άντρες δεν ανοίγονται το ίδιο στους φίλους τους όσο εμείς. Αλλά αυτά είναι κ σχετικά.. δεν έχουν ολοι οι άνθρωποι την ίδια ανάγκη να ανοιχτούν και να συζητήσουν.

Ας πούμε έχω μια φίλη η οποία στ' αλήθεια ποτέ δε λέει τα σωψυχά της. Θα πει απλά "στεναχωρηθηκα", θα βρίσει αλλά δε θα κάνει την υπαρανάλυση που θα έκανα με αλλες φίλες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:03, 18-09-12:

Απ ότι βλέπω στον περίγυρό μου, οι άντρες με τους φίλους τους, πάνε για καφέ, για μπάσκετ, για καμάκι, διακοπές κτλ, αλλά οι συζητήσεις τους είναι επιδερμικές. Για παράδειγμα, πήγα με την τάδε, καλή ομάδα εκείνη, στη δουλειά πήζω κτλ. Δεν βλέπω συχνά να μιλάνε για φοβίες, συναισθήματα. Να αφήνουν τον ευατό τους να εκτεθεί σε κάποιον άλλο.
Όσες φορές έχω δει άντρες όντως να ανοίγονται όπως οι γυναίκες, έχω δει και τα συμπτώματα της γυναικείας φιλίας.
σε παω εσενα,στο εχω πει?

οπως το λες ειναι

εχει αποδειχθει και με κατι ρευνες που ειχα δει.
οι γυναικες κανουν δυσκολα φιλιες,,αλλα ειναι πιο βαθιες και βαθια η ενωση όταν και οσο πετυχουν..

ενω οι ανδρες τα πολυ προσωπικα μας θεματα -που νομιζω βεβαια οτι δεν ειναι τοσο πολλα οσο στις γυναικες-δεν τα λεμε ουτε στο φιλο..
και σωματικα δεν αγγιζομαστε οι ανδρες αν δεις οπως οι γυναικες,,οι γυναικες μπορεινα πανε μαζι τουλετα να μοραστουν τα αποκρυφα τους,,και χαιδευονται ή φιλιουνται χωρις παρεξηγηση(εκει ειναι και η γοητεια του πιθανου ερωτισμου και προς τους ανδρες αν με πιανετε και το χρησιμοποιουν οι γυναικες..)

ενω οι ανδρες δεν πλησιαζουμε τοσο..αλλιως παρεξηγιομαστε

ειναι η ποιοτητα ή βαθυτητα της ενωσηςαν θελεις και η ποσοτητα..
οι γυναικες εχουν το ενα -και σπανιο- οι ανδρες το αλλο

γιαυτο η καλυτερη ενωση για μενα δεν ειναι καμια φιλία..
αλλα η ενωση αρσενικου θηλυκου..εκει ειναι και ισχυρη και βαθια και κραταει..

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 11:13, 18-09-12:

Μου το χεις πει αλλά κοκκινίζω..

Θα σας πω ένα απλό παράδειγμα.
Ο αρραβωνιαστικός μου έχει φίλους χρόοοοονια. Πολλά χρόνια. Καλές φιλίες, δεν έχουν τσακωθεί ποτέ, και κάθε φορά πάνε για μπάσκετ, για καφέ. Αλλά ποτέ δεν τους έχω ακούσει να μιλανε για κάτι άλλο εκτος από αυτοκίνητα.
Εγώ έχω φίλες με τις οποίες έχω τσακωθεί, τα χουμε ξαναβρεί (με άλλες όχι), αλλά η μια κράταγε το χέρι της άλλης στα δύσκολα, έχω χαρεί στις χαρές.

Ποια είναι πιο σημαντική φιλία?

Και δεν νομίζω η αντρική, επειδή απλα και μόνο δεν τσακώθηκαν ποτέ.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:18, 18-09-12:

Ο αρραβωνιαστικός μου έχει φίλους χρόοοοονια. Πολλά χρόνια. Καλές φιλίες, δεν έχουν τσακωθεί ποτέ, και κάθε φορά πάνε για μπάσκετ, για καφέ. Αλλά ποτέ δεν τους έχω ακούσει να μιλανε για κάτι άλλο εκτος από αυτοκίνητα.
οχι τοσο
οι ανδρες καλοι φιλοι θα στηριξουν ο ενας τον αλλον στην αναγκη..
απλα δεν μιλανε συνεχεια για σχεσεις και λοιπα ψυχολογικα συανιασθηματικα θεματα οπως οι γυναικες
ειναι πιο πρακτικοι λιγοτερο συανισθηματικοι.

και ερωτω,,
αν δυο φιλες εχουν αγαπηθει..βοηθησει η μια την αλλη,και οταν τα χαλαγανε εβγαζε η μια το ματι της αλλης ,τι νοημα εχει αν τα ξαναβρηκαν μετα
αν εχει ηδη γινει η ζημια?
τα βλεπω συνεχεια πχ με τη μανα μου αδελφη μου,,σφαζονται τη μια μερα,,αγαπιουνται την αλλη.
ζαλιζομαιαπο τα περα δωθε..

οι ανδρες θα δεχθουν βαθια συναισθηματικη βοηθεια κυριως απο μια γυναικα,,αυτες ξερουν να γιατρευουν ή να πληγωνυο τα συναισθηματα,,
ειτε η μανα ειναι αυτη,,ειτε η γυναικα

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 11:27, 18-09-12:

Πιστεύω πως η μαμά σου και η θεία σου αγαπιούνται.
Ότι και να κάνουν, αγαπιούνται.

Ισχύει μερικές φορές αυτή η απαράδεκτη άποψη ότι "Αν δεν ξεσπάσεις στον άνθρπωπό οσυ, σε ποιον θα το κάνεις?".

Διαφωνω καθετα με την άποψη αυτή, αλλά συμβαίνει καθημερινά..

Άγγελε, κι αν ένας άντρας δεν ανοίγεται ούτε σε γυναίκες?
Δεν κρίνεις ότι τότε οι φιλίες του, είτε με άντρες είτε με γυναίκες, είναι καθαρά επιφανειακές?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:31, 18-09-12:

Άγγελε, κι αν ένας άντρας δεν ανοίγεται ούτε σε γυναίκες?
τοτε εχει προβλημα

ακομα πχ και σε ψυχολογους ψυχιατρους κλπ,,που ειχα μιληει καποτε..
σε γυναικες -και ακομη περισσοτερο νεες-ανοιγομαι πολυ πιο ευκολα
ενω σε ανδρα οχι,,δυσκολα

Δεν κρίνεις ότι τότε οι φιλίες του, είτε με άντρες είτε με γυναίκες, είναι καθαρά επιφανειακές?
ναι,,σιγουρα..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 11:37, 18-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Από την άλλη, πιστεύετε ότι οι άντρες, έχουν φιλίες, στις οποίες συζητάνε, αγγίζουν θέματα συναισθηματικά κτλ?

Μήπως δηλαδή οι άντρες έχουν πιο διαχρονικές φιλίες, χωρίς τσακωμούς κτλ, γιατί αντιμετωπίζουν το φίλο τους πιο επιδερμικά????
Σ Τ Ε Ρ Ε Ο Τ Υ Π Α

Έχω ΠΟΛΥ δυνατή φιλία, βαθιά και όχι επιδερμική, εδώ και 6 χρόνια. Χωρίς τσακωμούς, χωρίς κατινιές, χωρίς τίποτα από τα συμπτώματα των γυναικείων φιλιών. Αλλά έχει απ' όλα. Και "επιδερμικές" συζητήσεις και "βαθιές / συναισθηματικές". Έτσι λειτουργεί η ΣΩΣΤΗ αντρική φιλία. The "bro code".

Συνεπώς, ο ισχυρισμός σου είναι ασταθής, εφόσον σου έχω ένα τουλάχιστον αντιπαράδειγμα - εμένα.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 11:44, 18-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τοτε εχει προβλημα
ακομα πχ και σε ψυχολογους ψυχιατρους κλπ,,που ειχα μιληει καποτε..
σε γυναικες -και ακομη περισσοτερο νεες-ανοιγομαι πολυ πιο ευκολα
ενω σε ανδρα οχι,,δυσκολα
Άγγελε γενικά πάντα συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις. Και το καλό είναι ότι δεν είσαι κολλημένος άνθρωπος, ακούς και άλλες απόψεις, σκέφτεσαι, μια χαρά. Θα σαι καλός φίλος (είτε σε άντρες, είτε σε γυναίκες).
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Σ Τ Ε Ρ Ε Ο Τ Υ Π Α

Έχω ΠΟΛΥ δυνατή φιλία, βαθιά και όχι επιδερμική, εδώ και 6 χρόνια. Χωρίς τσακωμούς, χωρίς κατινιές, χωρίς τίποτα από τα συμπτώματα των γυναικείων φιλιών. Αλλά έχει απ' όλα. Και "επιδερμικές" συζητήσεις και "βαθιές / συναισθηματικές". Έτσι λειτουργεί η ΣΩΣΤΗ αντρική φιλία. The "bro code".

Συνεπώς, ο ισχυρισμός σου είναι ασταθής, εφόσον σου έχω ένα τουλάχιστον αντιπαράδειγμα - εμένα.
Γιώργο αρχικά θα μπορούσες εσύ, και αρκετοί άλλοι, να είστε απλά η εξαίρεση. Και ο ισχυρισμός μου να μην είναι καθόλου ασταθής. Όμως, θα σου πω ότι εμενα αυτη είναι μια άποψη που μου χει σχηματιστεί από απλή παρατήρηση. Ούτε ψυχολόγος είμαι, ούτε κοινωνιολόγος, ούτε κάποια σχετική ειδικότητα έχω. Φυσικά και μπορεί να κάνω και λάθος. Απλά αυτό παρατήρησα, αυτό κατέγραψα.
Διαφωνείς? Κανένα πρόβλημα, δημοκρατία έχουμε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους