Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναικείες φιλίες: Ποια είναι η γνώμη σας;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:53, 18-09-12:

γιωργο σου ριξα και σενα θετικη αλλα δεν τρελαθηκα

απλα μια αληθεια υπαρχει σε αυτα που λεει η gilda τα εχω διαβασει και αλλου υπαρχει τετοια ταση

οποτε το καθε παραδειγμα μονο του δεν αναιρει την πιθανη ταση ή κανονα

και δεν θελω να γλυψω τις γυναικες περι φιλιας ή να τις χτυπησω
απλα προσπαθω να καταλαβω τη διαφορετικοτητα αναμεσα στην ανδρικη και γυναικεια φιλια
και υπαρχει..διαφορά,,συν και πλην,,
λογω της διαφορετικη ςφυσης και εγκεφαλου των δυο φυλων..

οποτε η σταμπα ,
Σ Τ Ε Ρ Ε Ο Τ Υ Π Α
δεν μπορει να σταματησει το ψαξιμο για τις διοφορες..
και τα ουσιαστικα ερωτηματα περιδιαφορων των δυο φυλων..

(gilda γραψε μου και τιποτα αλλο να απαντησω να φτασω τα 9000 μηνυματα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:11, 18-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Γιώργο αρχικά θα μπορούσες εσύ, και αρκετοί άλλοι, να είστε απλά η εξαίρεση. Και ο ισχυρισμός μου να μην είναι καθόλου ασταθής.
Εφόσον στην επιχειρηματολογία σου χρησιμοποίησες ή άφησες να εννοηθεί ότι κάνεις χρήση του ποσοδείκτη , δηλαδή "ΓΙΑ ΚΑΘΕ", αρκεί ένα αντιπαράδειγμα για να καταρρίψει την επιχειρηματολογία σου. ΤΕΛΕΙΑ.-

Εάν θες να αφήνεις περιθώρια, να χρησιμοποιείς τον ποσοδείκτη , δηλαδή το "υπάρχει".
Δηλαδή:
  • "Υπάρχουν επιφανειακές αντρικές φιλίες", αντί του:
  • "Όλες οι αντρικές φιλίες είναι επιφανειακές", ή ισοδύναμα "Δεν υπάρχουν βαθιές αντρικές φιλίες".
Γιατί άφησες να εννοηθεί το δεύτερο.
Όπως μπορώ να πω κι εγώ ότι "υπάρχουν επιφανειακές γυναικείες φιλίες", κάτι το οποίο δεν μπορείς να καταρρίψεις.

Να μάθουμε να διατυπώνουμε σωστά επιχειρήματα παρακαλώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:16, 18-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Εφόσον στην επιχειρηματολογία σου χρησιμοποίησες ή άφησες να εννοηθεί ότι κάνεις χρήση του ποσοδείκτη , δηλαδή "ΓΙΑ ΚΑΘΕ", αρκεί ένα αντιπαράδειγμα για να καταρρίψει την επιχειρηματολογία σου. ΤΕΛΕΙΑ.-

Εάν θες να αφήνεις περιθώρια, να χρησιμοποιείς τον ποσοδείκτη , δηλαδή το "υπάρχει".
Δηλαδή:
  • "Όλες οι αντρικές φιλίες είναι επιφανειακές", ή ισοδύναμα "Δεν υπάρχουν βαθιές αντρικές φιλίες".
Όπως μπορώ να πω κι εγώ ότι "υπάρχουν επιφανειακές γυναικείες φιλίες", κάτι το οποίο δεν μπορείς να καταρρίψεις.

Να μάθουμε να διατυπώνουμε σωστά επιχειρήματα παρακαλώ.
Τί να σου πω βρε Γιώργο, βάλε μου απουσία, κόψε με στο εξάμηνο.
Έλεος..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:08, 18-09-12:

, δηλαδή "ΓΙΑ ΚΑΘΕ", αρκεί ένα αντιπαράδειγμα για να καταρρίψει την επιχειρηματολογία σου. ΤΕΛΕΙΑ.-

Δηλαδή:
αστους ποσοδεικτες..
απλα στατιστικα ειναι,,
λέεμε τωρα

μεσοι οροι τυπικες αποκλισεις ,,ετσι γινονται και οι διαφορες ερευνες και αυτα πρακτικα καταλαβαινουμε στην καθημερινη ζωη και στατιστικη με τα ματια και τις εμπειριες μας..

(ασε,,εχω φαει στη μαπα τοσα στατιστικα στη σχολη,,που χορτασα)

9000 μηνυματαααααααααααα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:34, 18-09-12:

Ἄς μὴν εἴμαστε πάντως τόσο καταδικαστικοὶ στὰ στερεότυπα· μέχρις ἑνὸς βαθμοῦ παίζουν κάποιο ῥόλο γιατὶ μπορεῖς νὰ σχηματοποιήσῃς πιὸ εὔκολα μιὰ κατάσταση καὶ νὰ μὴ χαθῇς στὶς ἀτραποὺς τῆς πολυπλοκότητας τῆς ἀνθρώπινης φύσης. Αὐτὸ βέβαια μόνο ὅταν μιλοῦμε γιὰ μακροσκοπικὴ ἀνάλυση. Ὅταν ἀναφερώμαστε σὲ συγκεκριμένα ζητήματα τὰ ὁποῖα ἀφοροῦν συγκεκριμένους ἀνθρώπους, τότε σίγουρα ἡ κάθε περίπτωση εἶναι ξεχωριστή.

Τί ἔχω καταλάβει ἐγὼ γιὰ τὶς γυναικεῖες φιλίες (ἐνδεχομένως νὰ κάνω καὶ λάθος ἢ ἡ κρίση μου νὰ στηρίζεται στὶς δικές μου ἐμπειρίες οἱ ὁποῖες νὰ μὴν ἀντικατοπτρίζουν τὸ τί συμβαίνει συνολικά). Οἱ γυναῖκες ἔχουν μιὰ τάση νὰ παραγνωρίζωνται καὶ γι' αὐτὸ δημιουργοῦνται παρεξηγήσεις. Οἱ ἄντρες πιστεύω δύσκολα θὰ ὑπεισέλθουμε σὲ λεπτομέρειες οἱ ὁποῖες θὰ δημιουργήσουν ἐνδεχομένως κάποια ῥήξη. Ἀκόμα ἐμεῖς οἱ ἄντρες ἔχουμε μιὰ πιὸ «ἐλεύθερη» ἄποψη γιὰ τὴ φιλία. Δὲ γινόμαστε τόσο εὔκολα «αὐτοκόλλητοι» καὶ μπορεῖ νὰ τελειώσουμε μια φιλία «σιωπηλὰ» καὶ χωρὶς τσακωμοὺς ἢ ῥήξεις. Σίγουρα αὐτὰ εἶναι σχηματοποιήσεις, ἀλλὰ πιστεύω ἐμπεριέχουν τὴν ἀποτύπωση μιᾶς τάσης.

Σχετικὰ τώρα με τὸ τί συζητοῦν οἱ ἄνδρες καὶ οἱ γυναῖκες στὶς παρέες τους, αὐτὸ ἐξαρτᾶται πιστεύω ἀπὸ τὸν ἄνθρωπο καὶ τὰ ἐνδιαφέροντά του. Ἐνδεχομένως οἱ συζητήσεις ποὺ κάνω μὲ τοὺς φίλους μου στὶς περισσότερες γυναῖκες νὰ φανοῦν πολὺ βαρετές, ἀλλὰ αὐτὸ δὲ σημαίνει ὅτι εἶναι πάντοτε ἐπιδερμικὲς ἢ χαζές. Συνήθως ἐμεῖς συζητοῦμε εἴτε γιὰ πολιτική εἴτε γιὰ ἱστορία εἴτε γιὰ θέματα στρατιωτικοῦ ἐνδιαφέροντος εἴτε γιὰ μουσικὴ εἴτε γιὰ ταινίες εἴτε γιὰ θέματα τοῦ ἀντικειμένου μας ἂν βρεθῶ μὲ φιλολόγους φυσικὰ εἴτε γιὰ πιὸ ἀνάλαφρα θέματα. Ἂς μᾶς πῆτε ἐσεῖς οἱ γυναῖκες τί ἀκριβῶς συζητᾶτε μεταξύ τους.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

UnoDos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη UnoDos
H UnoDos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H UnoDos έγραψε στις 16:30, 19-12-12:

Ειμαι και εγω μια κοπελα που οι καλοι μου φιλοι ειναι κυριως αγορια θα ελεγα, και αυτο γιατι πιστευω οτι οι αντρες ρε παιδια δεν ειναι τοσο ψιρες! θα σου πουν και την γυμνη αληθεια, ΔΕΝ ΖΗΛΕΥΟΥΝ, θα σου πουν και "ανδρικες σκεψεις" ενω η γυναικα σε περναει ακτινοβολια απο την 1η τριχα που εβγαλες στο μαλλι σου μεχρι το τελευταιο ακρο των ποδιων σου.. Υπερβαλλω λιγο ναι αλλα το θεμα γυναικεια φιλια πολυ δυσκολο θα ελεγα και μπραβο σε οσες εχουν κατι δυνατο στο θεμα αυτο..

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 16:55, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
οι άντρες [...]αντιμετωπίζουν το φίλο τους πιο επιδερμικά????
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ενω οι ανδρες τα πολυ προσωπικα μας θεματα [...]δεν τα λεμε ουτε στο φιλο..
για να δούμε τι λένε και τα λαϊκά άσματα ...

υγ. η χαρά της γενίκευσης είναι τούτο το θρεντ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:40, 03-02-13:

Είναι πολύ ευρύ θεμά και δεν ξέρω τι να πρωτογράψω...

Υπάρχει γυναικεία φιλία, αλλά είναι πολύ σπάνια.
Ημουν και είμαι ενα αρκετά επικοινωνιακό κι εξωστρεφές άτομο. Εξωστρεφές μόνο όπου αισθάνομαι εμπιστοσύνη. Κοντεύω στα 30 και κάνοντας τους απολογισμούς μου, επειδή έχουν περάσει αρκετές φίλες απο δίπλα μου, είτε ως απλές φιλεναδίτσες της παρέας, είτε ως κολλητές - ξημεροβραδιάσματα στα τηλέφωνα, ξενύχτια μέχρι πρωίας, ατελείωτες φιλοσοφικές συζητήσεις, κλάμματα και χαρές, συζητήσεις αγάπης με υποσχέσεις, έχω παρατηρήσει πώς οι περισσότερες υπήρχαν μόνο όταν αισθάνονταν ίσες ή ανώτερες και δεν απειλούνταν εμφανισιακά, επαγγελματικά, αισθηματικά. Με τους άνδρες φίλους δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο θέμα. Οι γυναίκες είναι πιο εγωίστριες απο τους άνδρες ή καλύτερα πιο ανασφαλείς, γι'αυτό και μεταξύ τους υπάρχει ο ανταγωνισμός, άμεσος -που σκάει η φιλία με την πρώτη σοβαρή σύγκρουση και έμμεσος που αργεί να σκάσει, κάτι ακόμα χειρότερο πιστεύω. Τα μέσα ενημέρωσης έχουν πάιξει πιστεύω σημαντικό ρόλο σε αυτη τη γυναικεία στάση. Εχω παρατηρήσει πως γυναίκες που έχουν δυνατή προσωπικότητα και είναι εμφανίσιμες, σπάνια έχουν αληθινές φίλες-αδερφικές δίπλα τους.

Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν μπορεί να υπάρξει μια δυνατή, ισότιμη φιλία. Και η αληθινή γυναικεία φιλία έχω διαπιστώσει πως είναι καλύτερη και δυνατότερη κι απο την ανδρική, διότι η γυναίκα εξωτερικεύεται απόλυτα και λειτουργεί ως τροφοδότης του έρωτα, της στοργής και καλύπτει όλα τα κενά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 03-02-13 στις 01:57.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:16, 03-02-13:

οι γυναικες βγαζουν τον κακο εαυτο τους μεταξυ τους..
πολυ καλες μπορει να ειναι.
αλλα η ανασφαλεια τις κανεις να φερονται ασχημα μεταξυ τους

καλυτερα να εχετε φιλους ανδρες,,
και για μας τους ανδρες,,μαθαινουμε πραγματα και γινομαστε καλυτεροι
η ανδρικη φιλια δεν παει τοσο βαθια ψυχολογικα συχνα,,
ενω σε μια φιλη γυναικα μπορω να πω τα ψυχολογικα μου θεματα,να ανοιχτω-και σε ψυχολογους γυναικες αντιστοιχα-,και να με καταλαβει να μην με κοροιδεψει ,ενω με τον ανδρα,,το παιζεις ασυναισθητα σκληρος και σφίγγεσαι
η γυναικεια εμπαθεια τρυφεροτητα και μητρικη αγκαλια σχεδον κανει θαυματα..

οι γυναικες φιλες ειναι θησαυρος,ειτε καταληξουν σε ερωτα ειτε οχι..
τα διαφορετικα κανουν τις καλυτερες σχεσεις,,

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 23:27, 08-03-13:

Εγώ πάντως δεν μπορώ να κάνω παρέα με γυναίκες. Πρέπει να είναι κάποια που εμπιστεύομαι απόλυτα ή που με ξέρει πολύ καλά. Οι άνθρωποι που θεωρώ φίλους (ή κοντά στην έννοια αυτή) είναι όλοι άντρες. Τυχαίο; Δε νομίζω. Οι άντρες είναι πιο αθώοι, δεν έχουν τη γυναικεία πονηριά ή πουτανιά που σιχαίνομαι.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:58, 11-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγώ πάντως δεν μπορώ να κάνω παρέα με γυναίκες. Πρέπει να είναι κάποια που εμπιστεύομαι απόλυτα ή που με ξέρει πολύ καλά. Οι άνθρωποι που θεωρώ φίλους (ή κοντά στην έννοια αυτή) είναι όλοι άντρες. Τυχαίο; Δε νομίζω. Οι άντρες είναι πιο αθώοι, δεν έχουν τη γυναικεία πονηριά ή πουτανιά που σιχαίνομαι.
Ως συνηθως υπερβαλλεις κ εισαι απόλυτη... Δεν είναι όλες οι γυναικείες φιλίες σκάρτες. Σπάνιες μεν, αλλά όχι όλες σκάρτες. Θεωρώ πως άτομα ή του ύψους ή του βάθους έχουν τόσο ακραίες απόψεις και η αλήθεια πιστεύω είναι κάπου στη μέση. Όταν μια γυναίκα είναι εκ χαρακτήρος ηθική, όσο κι αν την προκαλέσεις δε θα σε βλάψει. Ίσως καλύτερα ναναρωτιόταν το θρεντ αν υπάρχει ηθική, ποιοσ ζει πραγματικά ταπεινά, καταννοεί κ αγαπά τον πλησίον του, νομίζω εκεί είναι η ρίζα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 22:10, 13-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Συμφωνώ σ'αυτό που λες ότι οι άντρες είναι πιο αθώοι, ωστόσο δεν μπορείς να ισοπεδώνεις τα πάντα. Δεν είναι όλες οι γυναίκες σκάρτες ξέρεις... Η Gilda έχει εν μέρει δίκιο σ'αυτά που λέει, ότι μερικές φορές οι σχέσεις μεταξύ ανδρών είναι επιφανειακές, και φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για τις σχέσεις ανδρών-γυναικών. Εσύ δηλαδή θα κάτσεις να συζητήσεις όλα τα αισθηματικά σου με τους φίλους σου; ΑΝ το κάνεις, μπράβο σου, αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα συνηθισμένο (έχω κι εγώ δύο άντρες- πολύ φίλους οπότε δικαιούμαι να μιλάω)

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 22:37, 13-04-13:

λυκοφιλίες που λέει και η γιαγιά μου..............

οι περισσότερες γυναίκες είναι δυστυχώς κότες-ανασφαλείς-ψωνάρες-ζηλιάρες-γκρινιάρες-εκδικητικές και έτσι ψάχνουν κάποιες παρόμοιες για να κάνουν παρέα........ενώ έχουν χαράξει στους τοιχους τα ονόματα τους,έχουν δηλώσει στο φβ ότι είναι παντρεμένες...ξαφνικά κάτι γίνεται,πιάνονται μαλλί με μαλλί και χωρίζουν

εγώ έχω βρεί δύο κοπέλες που δεν είναι καθόλου έτσι και τις θεωρώ κολλητές μου.Με όλους τους άλλους(αντρες και γυναικες) κάνω απλά παρέα και περνάμε καλά

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 00:45, 19-04-13:

Νομίζω πως οδηγούμαστε έτσι εύκολα σε επισφαλή και υπερβολικά γενικευμένα συμπεράσματα επειδή δεν έχουμε γνωρίσει πολλά αξιοπρεπή άτομα και το ανάγουμε ασυναίσθητα το φαινόμενο σε καθολικό επίπεδο. Προσπαθώ όσο γίνεται με όλους να μην είμαι προκατειλημμένη και να διακόπτω την φιλία όταν πάει κάτι στραβά.
Και άσχετο, μεν, αλλά ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί απλά δεν μπορούμε να φερόμαστε καλά μεταξύ μας. Πιο εύκολο δεν είναι από τα θαψίματα και τις μηχανορραφίες που τόσοι δυστυχώς σκαρφίζονται?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 09:27, 19-04-13:

Κάθε δεύτερος και διαφορετικός.Τι σημαίνει ''ανδρική'' ή ''γυναικεία'' φιλία? Η δυναμική της κάθε σχέσης εξαρτάται από τα συμβαλώμενα μέρη και εμείς είμαστε διαφορετικοί στο πως αναπτύσουμε,συντηρούμε ή διακόπτουμε τις διαπροσωπικές μας σχέσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 11:17, 02-09-14:

Ειτε αντρας ειτε γυναικα, αν ο αλλος ειναι σκαρτος και σε πληγωσει το ιδιο και το αυτο ειναι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μύριαμ4 (Μύριαμ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μύριαμ4
H Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Μύριαμ4 ♥Neverland♥ έγραψε στις 11:24, 04-09-14:

Προσωπικά θεωρώ ότι οι γυναικείες φιλίες έχουν χαλάσει πολύ!Ο ανταγωνισμός μεταξύ των γυναικών είναι πολύ αυξημένος πράγμα που είναι πολύ καταστροφικό σε υπερβολικό σημείο.Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις πάντα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 13:19, 04-09-14:

Δεν πιστεύω ιδιαίτερα πως μπορεί να υπάρξει γυναικεία φιλία, λόγω του κλίματος ζήλιας, πονηριάς και ανταγωνιστικότητας που επικρατεί ανάμεσα στις γυναίκες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλες οι γυναικείες φιλίες είναι έτσι, ή πως ο άντρας ποτέ δεν θα στην κάνει, οι χαρακτήρες παίζουν τον πιο βασικό ρόλο.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:23, 04-09-14:

Θεωρώ ότι αυτό που λένε για τις γυναικείες φιλίες πως δεν μπορούν να κρατήσουν καιρό είναι απλά ένα τέρμα ηλίθιο στερεότυπο. Κατά πόσο θα κρατήσει μια φιλιά εξαρτάται από το τι άνθρωπος είναι ο καθένας, αν κολλάει η φιλία/παρέα και άλλα τέτοια. Επίσης θεωρώ ότι σε μια φιλιά δεν χωράει ζήλια (αν είναι δυνατόν να ζηλέψω την κολλητή μου) οπότε δεν στέκουν αυτά τα στερεότυπα που βγαίνουν σχετικά με τις φιλίες μεταξύ γυναικών.

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 14:04, 04-09-14:

Μπορεί να γενικεύω, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότερες γυναίκες είμαστε πονηρές και ορισμένες φορές ζηλιάρες και ανταγωνιστικές. Όχι ότι οι άντρες είναι τέλειοι,αλλά για τις γυναίκες σίγουρα ισχύει αυτό. Βέβαια εξαρτάται φυσικά και από το τι άτομο είναι ο καθένας. Η φιλία μου με την κολλητή μου έχει αντέξει 9+ χρόνια γιατί ταιριάζουμε,είναι πολύ καλός άνθρωπος,δεν ζηλεύει η μία την άλλη και γενικά,περνάμε καλά μαζί. Όμως τις περισσότερες φορές που είχε τύχει να έρθω πιο κοντά και να κάνω παρέα με άλλα κορίτσια,στο τέλος ή άρχισαν να κάνουν παρέα με άλλα άτομα και ξεχνούσαν την ύπαρξή μου, ή ζήλευαν,μιλούσαν για εμένα πίσω από την πλάτη μου και το μάθαινα από τρίτους ή έβαζαν λόγια σε άλλους για εμένα, χωρίς να έχω κάνει κάτι. Γι'αυτό το λόγο προτιμώ να έχω λίγους και καλούς φίλους παρά πολλούς που όμως δεν είναι πραγματικοί φίλοι. Δεν είναι σίγουρο ότι καμιά γυναικεία φιλία δεν αντέχει,απλά δεν είναι και τόσο συνηθισμένο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:24, 04-09-14:

Λίγοι λόγοι για τους οποίους οι αντρικές φιλίες είναι δυνατότερες

1. Όταν πάρεις κιλά δε φοβάσαι μη στη πουν οι φίλοι σου.

2. Δε σχολιάζει ούτε νοιάζει κανέναν στην παρέα τι φοράς.

3. Μπορούμε να ρευόμαστε και να κλάνουμε χωρίς να σκεφτόμαστε τι θα πει ο άλλος.

4. Δεν είμαστε θύματα της μόδας.

5. Ο ένας δεν σχολιάζει τον άλλο πίσω απ'τη πλάτη του.

6. Δε φοβόμαστε μη μας κλέψει ο φίλος τη γκόμενα bros before who'es.

7. Ανεξαιρέτως οικογενειακής κατάστασης όλοι θα κοιτάξουμε και θα σχολιάσουμε το κώλο της σερβιτόρας δίχως τύψεις.

8. Όταν γίνει παρεξήγηση θα βριστούμε, θα μαλώσουμε, θα πέσει καμιά ψιλή, αλλά δε θα το κρατήσουμε μανιάτικο.

9. Αν δύο οι περισσότεροι γουστάρουν την ίδια γκόμενα θα γίνει κλήρωση ή εκ των προτέρων συμφωνία, δε θα ανταγωνιστεί ο ένας τον άλλο. Εκτός κι αν αυτός είναι ο σκοπός.

Αυτά κατά κύριο λόγο. Υπάρχουν βέβαια και αντρικές φιλίες που δεν είναι έτσι αλλά μιλάμε πάντα για τους μέσους όρους.

Παράθεση

νΑίφος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νΑίφος
H νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H νΑίφος Όλα είναι δρόμος... έγραψε στις 14:50, 06-09-14:

Γενικά έχω απογοητευτεί από τις γυναικείες φιλίες.. μια γυναίκα δεν ξέρεις πάντα τι θέλει από σένα. Πονηρές, ζηλιάρες, ανταγωνιστικές.. Έχω κολλητούς που κάνουμε παρέα από πολύ παιδιά, έχουμε μαλώσει κάποιες φορές αλλά πάντα με στηρίζουν και τους στηρίζω στα δύσκολα, δεν βγάζουμε ζήλιες μεταξύ μας..
Γενικά οι φιλίες μου με άντρες είναι πιο υγιείς..

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 14:26, 17-09-14:

Τα απειρα κομπλεξ ορισμενων εως και σχεδον ολων των γυναικων( συγγνωμη κοριτσια αλλα ισχυει) στιγματισαν τη γυναικεια φιλια. Τωρα βεβαια εδω που τα λεμε ουτε οι αντρες πανε πισω. Πολλα προβληματα ο κοσμος.... ουφ λιγακι ζαμαν φου ρε παιδια....

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 17:29, 17-09-14:

Οι γυναικείες φιλιες έχουν πιο πολλες πιθανότητες να καταστραφουν λογω του ανταγωνισμού κυριως. Ακόμα και πραγματικα να ενδιαφερεται η μία για την αλλη, αμα δει τη φίλη της ντυμενη ωραία και να δέχεται κομπλιμέντα, ενω αυτη εκεινη τη στιγμή είναι ντυμενη πολυ πρόχειρα, θα αισθανθεί άσχημα. Επισης, αν μια ειρωνευτεί την αλλη, έστω και πανω στην πλακα, εκείνη θα το παρει με άσχημο τρόπο και θα αρχισει τις μπηχτες κτλ. Τελευταία παντως έχω παρατηρησει κι αρκετους άντρες να φέρονται σαν κατίνες. Αυτό είναι ένα "συμπτωμα" της "θηλοπρέπειας" πολλων αντρων σήμερα.

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 18:17, 17-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Οι γυναικείες φιλιες έχουν πιο πολλες πιθανότητες να καταστραφουν λογω του ανταγωνισμού κυριως. Ακόμα και πραγματικα να ενδιαφερεται η μία για την αλλη, αμα δει τη φίλη της ντυμενη ωραία και να δέχεται κομπλιμέντα, ενω αυτη εκεινη τη στιγμή είναι ντυμενη πολυ πρόχειρα, θα αισθανθεί άσχημα. Επισης, αν μια ειρωνευτεί την αλλη, έστω και πανω στην πλακα, εκείνη θα το παρει με άσχημο τρόπο και θα αρχισει τις μπηχτες κτλ. Τελευταία παντως έχω παρατηρησει κι αρκετους άντρες να φέρονται σαν κατίνες. Αυτό είναι ένα "συμπτωμα" της "θηλοπρέπειας" πολλων αντρων σήμερα.
Ποια θυληπρεπεια, και εσεις στο αίμα σας το εχετε το κουτσομπολιό, ξέρεις πόσους μεγάλους άντρες βλέπω να συζητάνε για όλους και για ολα;
Και στο παράδειγμα που δίνεις οτι αν η μια ειναι ντυμένη ωραια κτλ, δεν συμφωνώ εντελώς. Αν μιλάμε για πραγματική φιλία, δεν πρόκειται να ζηλέψει η μια την άλλη, εγω για παράδειγμα δεν θα ζηλευα ποτε την κολλητή μου. Αλλα αν δεν ειναι αληθινή η φιλία, τότε ναι, μπορει η άλλη να ζηλέψει. Θεμα χαρακτήρα ειναι.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:10, 19-09-14:

Δύσκολο πράγμα.. Δε ξέρω αν φταίει το φύλο ή κάτι άλλο, αλλά είναι δύσκολο.

Παράθεση

Αγάπη01 (Αγάπη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αγάπη01
H Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Αγάπη01 Unicorn! έγραψε στις 15:09, 23-10-14:

Ας παραθέσω και εγώ την ταπεινή μου άποψη!
Πιστεύω πως τον τελευταίο καιρό κυριαρχεί ο ανταγωνισμός,κυρίως,μεταξύ των γυναικών και αυτό τις επηρεάζει ως ένα σημείο.Επιπλέον έχω παρατηρήσει ότι τώρα τελευταία πολλές φίλες μου δεν μιλάνε πλέον με τις κολλητές τους!Για να είμαι ειλικρινής είναι μια πολύ δύσκολη σχέση αυτή μεταξύ των γυναικών!Γενικότερα οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δύσκολες και θέλουν υπομονή και προσπάθεια!

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:06, 04-01-15:

Μια καλή φίλη είναι σχεδόν σαν την αδερφή μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 23:58, 04-01-15:

Μερικές φορές η αδερφή που ποτέ δεν αποκτήσαμε. Δεν μπορούμε να επιλέξουμε τα αδέρφια που θέλουμε, αλλά τουλάχιστον έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε με ποια άτομα θέλουμε να κάνουμε παρέα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 00:49, 05-01-15:

Η φιλία έχει να κάνει με τον χαρακτήρα και την ψυχή του άλλου, όχι το φύλο του !!! Τα στερεότυπα και υπερ-γενικεύσεις κάποια στιγμή καταντάνε κουραστικά....

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 00:59, 05-01-15:

Θεωρω πως δεν είναι θέμα φυλο αλλά της γενικότερης κρίσης στις ανθρώπινες σχεσεις. Υπάρχει η τάση να ενοχοποιουνται και να κατηγορούνται γενικότερα οι γυναίκες. Ακομη και όταν διαλύονται οι αντρικες φιλίες θα "φταίει" και τότε κάποια "τσουλα". Οτι φταίει η γυναίκα που οι άντρες δε σέβονται τη φιλία τους. Μη και αναλάβουν καμία ευθυνη...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους