Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,961 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,899 μηνύματα σε 95,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 985 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,311 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 23:32, 10-08-13:

Στο λαιμό και κάτω από το πηγούνι αναγκαστικά τα παίρνουμε κόντρα. Ο πατέρας σου πιθανώς σου πε να μην τα παίρνεις κοντρα επειδή ερεθίζεται το δέρμα και μπορεί να γυρίσουν προς τα μέσα οι τρίχες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 01:13, 11-08-13:

Γενικα δεν εχω πολλα γενια αλλα οταν ειναι να τα μαζεψω τα παιρνω με την μηχανη επειδη βαριεμαι.Οταν θελω να κανω ενα καλο ξυρισμα ομως τα παιρνω παντα κοντρα(ακομα και αν μοιαζω σαν πιτσιρικι μετα ) ωστε να ξεμπερδευω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε στις 02:21, 11-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Στο λαιμό και κάτω από το πηγούνι αναγκαστικά τα παίρνουμε κόντρα. Ο πατέρας σου πιθανώς σου πε να μην τα παίρνεις κοντρα επειδή ερεθίζεται το δέρμα και μπορεί να γυρίσουν προς τα μέσα οι τρίχες.
μπορει να συμβει κατι τετοιο ?

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,311 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 22:27, 12-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
μπορει να συμβει κατι τετοιο ?
Απ‘ ο,τι έχω ακούσει, ναι.

Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε στις 02:20, 13-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Απ‘ ο,τι έχω ακούσει, ναι.
οκ,δεν το ήξερα.

Παράθεση

dimtennis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimtennis
Ο dimtennis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O dimtennis έγραψε στις 15:54, 30-06-14:

Παιδιά, εγώ δεν χρησιμοποιώ after shave. Νομίζετε ότι είναι απαραίτητο και αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 16:27, 30-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από dimtennis
Παιδιά, εγώ δεν χρησιμοποιώ after shave. Νομίζετε ότι είναι απαραίτητο και αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο??
Ούτε εγώ, αν κοπείς απλά βάλε οινόπνευμα. Το after shave υποτίθεται πως καυτηριάζει τις μικρο πληγές που μπορούν να προκληθούν στο ξύρισμα για να μην μπουν βακτήρια, αλλά γιαυτό έχουμε το ανοσοποιητικό σύστημα. Τόσες χιλιάδες χρόνια ξυρίζονται οι άντρες δίχως after shave.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 18:53, 30-06-14:

το after shave βοηθάει γιατί μετά το ξύρισμα το δέρμα έχει ερεθιστεί (οι κλασικές κοκκινίλες) και επίσης έχει συστατικά που βοηθούν στην γρηγορότερη ανάπλαση του δέρματος. Με το οινόπνευμα σταματάς τις πληγές αλλά το δέρμα ξεραίνεται και την επόμενη φορά πληγώνεται το ίδιο εύκολα.

Αν και έχω να χρησιμοποιήσω after shave πολύ καιρό, όταν χρησιμοποιούσα έβαζα Old Spice

Παράθεση

dimtennis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimtennis
Ο dimtennis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O dimtennis έγραψε στις 23:05, 01-07-14:

Χρησιμοποιεί κανείς το ξυραφάκι της Wilkinson Sword Quattro Titanium Precision; Είναι πολύ καλό αλλά δεν μπορω να βρω ανταλλακτικά, αν ξέρει κανένας μπορεί να μου πει;

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 652 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 17:36, 13-06-15:

Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα, αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Αποφάσισα να αφήσω γένια. Είμαι όμως άσχετος με το θέμα. Για να κάνω ένα στυλ που μου αρέσει (σκέφτομαι για κοντά γένια) τα αφήνω ένα διάστημα να μεγαλώσουν, και μετά τι; Πώς θα τα διατηρώ στο μέγεθος που θέλω; Λογικά με κάποια κουρευτική μηχανή. Αλλά για το μάκρος της τρίχας που θέλω, ποια μηχανή να πάρω;
Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο:
Ίσως και λίγο πιο κοντό, αν και δεν ξέρω αν γίνεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη art1
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 17:54, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από giannis4ever
Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα, αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Αποφάσισα να αφήσω γένια. Είμαι όμως άσχετος με το θέμα. Για να κάνω ένα στυλ που μου αρέσει (σκέφτομαι για κοντά γένια) τα αφήνω ένα διάστημα να μεγαλώσουν, και μετά τι; Πώς θα τα διατηρώ στο μέγεθος που θέλω; Λογικά με κάποια κουρευτική μηχανή. Αλλά για το μάκρος της τρίχας που θέλω, ποια μηχανή να πάρω;
Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο:
Ίσως και λίγο πιο κοντό, αν και δεν ξέρω αν γίνεται.
ναι...με μια κουρευτικη μηχανη θ πετυχεις αυτο που θελεις...θεωρητικα οποιαδηποτε κουρευτικη μηχανη θ σου εκανε...αλλα εγω θ σου προτεινα μια σαν κ αυτην με τν οποια μπορεις ν κανεις και ψαλιδισμα (οχι βαθυ κουρεμα της τριχας) ευκολα και γρηγορα πετυχαινοντας τ μηκος που σεο αρεσει..ριξε μια ματια... http://braun.braun.com/gr/male-groom...uzer-body.html

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:53, 13-06-15:

Αποφάσισα να αφήσω γένια. Για να κάνω ένα στυλ που μου αρέσει (σκέφτομαι για κοντά γένια) τα αφήνω ένα διάστημα να μεγαλώσουν, και μετά τι; Πώς θα τα διατηρώ στο μέγεθος που θέλω; Λογικά με κάποια κουρευτική μηχανή. Αλλά για το μάκρος της τρίχας που θέλω, ποια μηχανή να πάρω;
Όταν άρχισα να γενειοφορώ, είχα αγοράσει μια κουρευτική μηχανή της Braun, όπως προτείνει και ο φίλος. Είχε ρύθμιση για όποιο μήκος ήθελα και ειδικά εξαρτήματα για μύτη και γεννητικά όργανα. Μια χαρά έκανε τη δουλειά της. Όμως, με τον καιρό που απόκτησα εμπειρία, τη βαρέθηκα και γύρισα στην πατροπαράδοτη μέθοδο χτένας - ψαλιδιού. Για αρχή αγόρασε μηχανή, αργότερα βλέπεις. Όμως πάρε καλή και μη λυπηθείς τα χρήματα. (Υπολόγισε κάπου 50€).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

O giannis4ever έγραψε στις 19:53, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από art1
ναι...με μια κουρευτικη μηχανη θ πετυχεις αυτο που θελεις...θεωρητικα οποιαδηποτε κουρευτικη μηχανη θ σου εκανε...αλλα εγω θ σου προτεινα μια σαν κ αυτην με τν οποια μπορεις ν κανεις και ψαλιδισμα (οχι βαθυ κουρεμα της τριχας) ευκολα και γρηγορα πετυχαινοντας τ μηκος που σεο αρεσει..ριξε μια ματια... http://braun.braun.com/gr/male-groom...uzer-body.html
Αυτή που μου προτείνεις είναι για το σώμα. Καλύτερα δεν είναι να πάρω αυτή που είναι για τα γένια;

Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 20:17, 13-06-15:

Αυτή που μου προτείνεις είναι για το σώμα. Καλύτερα δεν είναι να πάρω αυτή που είναι για τα γένια;
ναι...ξερω οτι ειναι για τ σωμα αλλα προσωπικα τουλαχιστον θεωρω οτι ειναι εξισου καλη κ για τ γεινια(αυτο που σου ειπα με τ ψαλιδισμα ειναι αρκετα βοηθητικο για λεπτομερειες κ για ν πετυχεις πιο ευκολα τ μηκος που θες)...σιγουρα κ αυτη που προτεινεται για τα γενια αποκλειστικα ειναι εξισου καλη...απλα εγω σου εδειξα την αλλη για ν σου προτεινω κτ διαφορετικο απο τ συνηθισμενο. Αλλα κ αυτη για τα γενια εχει την δυνατοτητα ψαλιδισματος...απλα λιγο διαφορετικο...οποτε μια χαρα...ο,τι νομιζεις οτι σε βολευει περισσοτερο...γνκ η συγκεριμενη εταιρεια ειναι πλ καλη!

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

O giannis4ever έγραψε στις 20:40, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Όταν άρχισα να γενειοφορώ, είχα αγοράσει μια κουρευτική μηχανή της Braun, όπως προτείνει και ο φίλος. Είχε ρύθμιση για όποιο μήκος ήθελα και ειδικά εξαρτήματα για μύτη και γεννητικά όργανα. Μια χαρά έκανε τη δουλειά της. Όμως, με τον καιρό που απόκτησα εμπειρία, τη βαρέθηκα και γύρισα στην πατροπαράδοτη μέθοδο χτένας - ψαλιδιού. Για αρχή αγόρασε μηχανή, αργότερα βλέπεις. Όμως πάρε καλή και μη λυπηθείς τα χρήματα. (Υπολόγισε κάπου 50€).

Κάπου τόσα θέλω να δώσω.
Αρχική Δημοσίευση από art1
ναι...ξερω οτι ειναι για τ σωμα αλλα προσωπικα τουλαχιστον θεωρω οτι ειναι εξισου καλη κ για τ γεινια(αυτο που σου ειπα με τ ψαλιδισμα ειναι αρκετα βοηθητικο για λεπτομερειες κ για ν πετυχεις πιο ευκολα τ μηκος που θες)...σιγουρα κ αυτη που προτεινεται για τα γενια αποκλειστικα ειναι εξισου καλη...απλα εγω σου εδειξα την αλλη για ν σου προτεινω κτ διαφορετικο απο τ συνηθισμενο. Αλλα κ αυτη για τα γενια εχει την δυνατοτητα ψαλιδισματος...απλα λιγο διαφορετικο...οποτε μια χαρα...ο,τι νομιζεις οτι σε βολευει περισσοτερο...γνκ η συγκεριμενη εταιρεια ειναι πλ καλη!
Αν αφήσω τελικά γένια, θα πάρω μάλλον αυτή για τα γένια.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 20:48, 13-06-15:

Κάπου τόσα θέλω να δώσω.

Αν αφήσω τελικά γένια, θα πάρω μάλλον αυτή για τα γένια.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
ωραιος φιλε!! μια χαρα!!

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 22:19, 12-11-15:

Ξυραφι σκετο. Τιποτα άλλο. Ετσι ειναι ο αντρας ο δυνατος, ο γρηγορος, ο πρακτικος... (Επισης τρωω τη μπριζολα κατευθειαν απο τα καρβουνα).

Περαν απο την πλακα δεν χρησιμοποιω αφρο, γιατι βαριεμαι το ξεπλυμα. Θα χρησιμοποιουσα ηλεκτρικη, αλλα δεν ξυριζουν καλα κι ετσι βαζω απλα μια αντισηπτικη λοσιον και περναω ξυραφι.
Παράθεση

fockos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,648 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:08, 13-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Ξυραφι σκετο. Τιποτα άλλο. Ετσι ειναι ο αντρας ο δυνατος, ο γρηγορος, ο πρακτικος... (Επισης τρωω τη μπριζολα κατευθειαν απο τα καρβουνα).

Περαν απο την πλακα δεν χρησιμοποιω αφρο, γιατι βαριεμαι το ξεπλυμα. Θα χρησιμοποιουσα ηλεκτρικη, αλλα δεν ξυριζουν καλα κι ετσι βαζω απλα μια αντισηπτικη λοσιον και περναω ξυραφι.
πονάει δε πρέπει να βγάζεις πολλά γένια αλλιώς πονάει
Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη einhell
Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε στις 11:38, 13-11-15:

Περαν απο την πλακα δεν χρησιμοποιω αφρο, γιατι βαριεμαι το ξεπλυμα.
Ποιό ξέπλυμα? Όταν τελειώνεις το ξύρισμα δεν έχει μείνει αφρός και στη μούρη λίγο νεράκι θα το ρίξεις έτσι κι αλλιώς.
Εκτός κι αν αυτό που αγόρασες για αφρό ξυρίσματος είναι αφρός ...επισκευής ελαστικών!
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 11:40, 13-11-15:

Η ηλεκτρική πάντως αν είναι καλή μια χαρά τα παίρνει σε βάθος. Έχω μια braun series 7 και τα παίρνει κομπλέ, χωρίς να κάνει πληγές ή να πονάει εννοείται, ενώ είναι πολύ πρακτική λόγω του οτι τα παίρνει γρήγορα. Εξαρτάται από το σύστυμα που έχει η κάθε μηχανή, οι περισσότερες φθηνότερες ουσιαστικά κάνουν δουλειά σαν trimmer.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 11:57, 13-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από einhell
Ποιό ξέπλυμα? Όταν τελειώνεις το ξύρισμα δεν έχει μείνει αφρός και στη μούρη λίγο νεράκι θα το ρίξεις έτσι κι αλλιώς.
Ο αφρος δεν εχει κανενα αποτελεσμα πανω μου γιατι εχω σκληρο γενι. Θελει gel, αλλά αυτο μετα το ξυρισμα κανει μια γλιτσα και θελει πολυ νερο να φυγει. Το βαρεθηκα και χρησιμοποιησα ενα παχυρευστο διαλυμμα με βαση το οινοπνευμα που εχει η γυναικα μου στο ξενοδοχειο της για να απολυμαινει τα χερια χωρις ξεπλυμα. Μετα εγινε συνηθεια.
Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε στις 12:26, 13-11-15:

Ο αφρος δεν εχει κανενα αποτελεσμα πανω μου γιατι εχω σκληρο γενι. Θελει gel, αλλά αυτο μετα το ξυρισμα κανει μια γλιτσα και θελει πολυ νερο να φυγει. Το βαρεθηκα και χρησιμοποιησα ενα παχυρευστο διαλυμμα με βαση το οινοπνευμα που εχει η γυναικα μου στο ξενοδοχειο της για να απολυμαινει τα χερια χωρις ξεπλυμα. Μετα εγινε συνηθεια.
Πάω πάσο, άμα γίνει συνήθεια κάτι... Πάντως αυτό το υγρό που λες απ ότι γνωρίζω στεγνώνει πολύ γρήγορα, πρέπει να είσαι γρήγορος σαν Σαμουράι να προλάβεις το ξυράφι!
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 12:52, 13-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από einhell
Πάω πάσο, άμα γίνει συνήθεια κάτι... Πάντως αυτό το υγρό που λες απ ότι γνωρίζω στεγνώνει πολύ γρήγορα, πρέπει να είσαι γρήγορος σαν Σαμουράι να προλάβεις το ξυράφι!
Απλωνεις λιγο, ξυριζεσαι, επαναλαμβανεις. Ειναι καπως ετσι (οχι αυτη η μαρκα):
http://www.hostingpics.net/viewer.ph...7gelamains.jpg
Προφανως θα υπαρχουν κι αλλα που δεν βασιζονται στο οινοπνευμα, απλα εγω βρηκα την ευκολη λυση, επειδη τα βουταω απο την κυρα μου.
Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

O einhell έγραψε στις 12:58, 13-11-15:

Καλή φάση, και πατσίζεις κιόλας γιατί δε μπορεί...κάτι θα σου βουτάει κι εκείνη!
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 19:14, 13-11-15:

Εγώ αφρό χρησιμοποιώ και βολεύει αρκετά. Gel δεν έxω δοκιμάσει θα πάρω όταν μου τελειώσει ο αφρός.

Πάντως σε σχέση με κρεμοσάπουνο που χρησιμοποιούσα μικρότερος είναι η μέρα με τη νύχτα.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,261 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:07, 14-11-15:

Από τότε που πήρα ξυριστική ξέχασα το ξυράφι. Εκτός απ' ότι προτιμώ να έχω γένια, με τον καιρό θα σου βγει και πιο φτηνό. Τα ξυραφάκια είναι πανάκριβα. Αρκεί να επενδύσεις σε καλή μηχανή που να μην χαλάσει.
Παράθεση

fockos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,648 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:02, 14-11-15:

Χρησιμοποιώ ξυραφάκια και όχι μηχανή είχα παλιά μηχανή τύπου αλλά πονούσε και την παράτησα.

Με τα ποστ σας με βάλατε σε σκέψεις, ενδιαφέρομαι για ξύρισμα (βαθύ) υπάρχει καμία μηχανή καλή για μένα καλύτερη από τα ξυραφάκια.
Επίσης είναι μερικές μηχανες που λειτουργούν με αφρό ή τζελ τι κάνουν ακριβώς;

Ουσιαστικά θέλω να δοκιμάσω μηχανή αλλά φοβάμαι μήπως είναι η αίσθηση όπως παλιά.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 13:50, 14-11-15:

Ανέβασε μια άλλη φώτο να καταλάβω τι τύπου μηχανή είχες γιατί αυτή δεν ανοίγει.
Συνήθως όταν πονάει η μηχανή οφείλεται στο ότι δεν έχει αρκετή ισχύ ή αρκετά κοφτερές λεπίδες και τραβάει τις τρίχες.
Εμένα μου αρέσουν πολύ οι ξυριστικές μηχανές τις braun
Έχουν foil shaver που ξυρίζει σε μεγάλο βάθος ενώ κάποιες έχουν και ένα εξάρτημα στη μέση (όπως αυτό της φωτογραφίας) που βοηθά να ανασηκωθούν οι τρίχες. Ανάλογα και με το μοντέλο βέβαια ξεφεύγουν οι τιμές και δεν ξέρω πόσα είσαι διαθέσιμος να δώσεις, αν σκεφτείς βέβαια ότι είναι κάτι που θα το έχεις για πολλά χρόνια αξίζει η επένδυση,έχουν καλή κατασκευή και η δικιά μου τουλάχιστον λέει made in germany.
Ανάλογα με τον τύπο δέρματός σου και τρίχας θα επιλέξεις το ανάλογο μοντέλο. Αν π.χ. η τρίχα σου είναι πολύ σκληρή, ή πολύ πυκνή, ή κοιτάνε προς διάφορες κατευθύνσεις και είναι κολλημένες στο δέρμα καλύτερα να πάρεις το πιο εξελιγμένο μοντέλο. Αν πάλι τα γένια σου είναι πιο αραιά και μαλακά και ένα μεσαίο μοντέλο θα σε βολέψει.
Μηχανές που να λειτουργούν με αφρό ή τζελ δεν έχω δει από κοντά αλλά στις ηλεκτρικές το μεγάλο πλεονέκτημα είναι η ευκολία, γιατί να κάτσεις να βάλεις αφρό?
Επίσης αν έχεις πολύ ευαίσθητο δέρμα ίσως έχεις μικρούς ερεθισμούς (γενικά ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία τοπικά ειδικά αν κάνεις αρκετά περάσματα γι αυτό είναι καλύτερο κάποιο δυνατό μοντέλο που θα τα παίρνει γρήγορα), αλλά αυτό λύνεται είτε αν βάλεις κάποιο αφρό (αρκεί να είναι κατάλληλη η μηχανή) είτε μπορείς να πάρεις ένα μοντέλο που βγήκε πέρυσι νομίζω και έχει σύστημα ψύξης (αυτή βέβαια δεν έχει τόσο ισχυρό μοτέρ, είναι ουσιαστικό η braun series 5 με cooling system.) ή απλά αν χαμηλώσεις την ταχύτητα του μοτερ (πολλά μοντέλα έχουν ταχύτητες λειτουργίας)
Απ'ότι είδα τώρα έχει βγει και braun series 9, αλλά είναι αρκετά ακριβή ακόμα και χωρίς σύστημα καθαρισμού (το οποίο αξίζει, την κάνει να φρεσκομυρίζει λεμόνι)
Εκτός από τις braun υπάρχουν και οι philips, από αυτές όμως δεν έχω εμπειρία, είναι άλλη τεχνολογία, rotary. Σε αυτές έχω ακούσει ότι είναι πιο εύκολο να σου γυρίσει τρίχα μέσα στο δέρμα, αλλά υποθέτω ότι αν είναι κάποιο καλό μοντέλο δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
Στην ελλάδα ουσιαστικά αυτές οι δυο μάρκες παίζουν, στο εξωτερικό υπάρχουν και κάποια καλούτσικα μοντέλα από εταιρείες όπως η remington που εδώ δεν τα βρήκα, αλλά απ ότι κατάλαβα και στο εξωτερικό οι philips-braun θεωρούνται οι καλύτερες.
Εμπειρία πάντως από ξυράφι δεν έχω ώστε να σου πω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο το ξύρισμα από ξυράφι, εγώ πάντως το βρίσκω πολύ ικανοποιητικό, είναι βαθύ και γρήγορο.
Κάτι άλλες ξυριστικές μηχανές τύπου trimmer μην τις κοιτάς καν, είναι μόνο αν θες να αφήνεις γένια 3 ημερών, παραπάνω δεν κόβουν
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,261 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:53, 14-11-15:

focko πάρε μηχανή τύπου κουρευτικής και όχι ξυριστική μηχανή. Ένα σετ περιποίησης δηλαδή.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 18:21, 14-11-15:

Αν θες ξύρισμα τόσο βαθύ όσο με ξυράφι υπάρχει μηχανή που να κάνει τέτοια δουλειά; Κουρευιτκή χρησιμοποιούσα παλιότερα αλλά δεν τα παίρνει τελείως αφήνει γένια.
Παράθεση

fockos

Αποκλεισμένος χρήστης

O fockos έγραψε στις 19:22, 14-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
Ανέβασε μια άλλη φώτο να καταλάβω τι τύπου μηχανή είχες γιατί αυτή δεν ανοίγει.
Συνήθως όταν πονάει η μηχανή οφείλεται στο ότι δεν έχει αρκετή ισχύ ή αρκετά κοφτερές λεπίδες και τραβάει τις τρίχες.
Είχα από αυτές (ακομα την έχω μάλλον) που έχουν κάτι στρογγυλα που γυρνάνε γύρω γύρω και ειχε στην άκρη για φαβορίτες.

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
focko πάρε μηχανή τύπου κουρευτικής και όχι ξυριστική μηχανή. Ένα σετ περιποίησης δηλαδή.

Τέτοια έχω τα κουρεύει καλά αλλά δεν είινα βαθύ. το πρόβλημα είναι ότι δε τα καταφέρνω πολύ καλά με την περιποίηση του μουσιου και ως τώρα τα κόβω κάθε 1 μέρα την βδομάδα με ξυράφι.

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Αν θες ξύρισμα τόσο βαθύ όσο με ξυράφι υπάρχει μηχανή που να κάνει τέτοια δουλειά; Κουρευιτκή χρησιμοποιούσα παλιότερα αλλά δεν τα παίρνει τελείως αφήνει γένια.
δε ξέρω αυτό αναρρωτιέμαι.
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
Μηχανές που να λειτουργούν με αφρό ή τζελ δεν έχω δει από κοντά αλλά στις ηλεκτρικές το μεγάλο πλεονέκτημα είναι η ευκολία, γιατί να κάτσεις να βάλεις αφρό?
Επίσης αν έχεις πολύ ευαίσθητο δέρμα ίσως έχεις μικρούς ερεθισμούς (γενικά ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία τοπικά ειδικά αν κάνεις αρκετά περάσματα γι αυτό είναι καλύτερο κάποιο δυνατό μοντέλο που θα τα παίρνει γρήγορα), αλλά αυτό λύνεται είτε αν βάλεις κάποιο αφρό (αρκεί να είναι κατάλληλη η μηχανή) είτε μπορείς να πάρεις ένα μοντέλο που βγήκε πέρυσι νομίζω και έχει σύστημα ψύξης (αυτή βέβαια δεν έχει τόσο ισχυρό μοτέρ, είναι ουσιαστικό η braun series 5 με cooling system.) ή απλά αν χαμηλώσεις την ταχύτητα του μοτερ (πολλά μοντέλα έχουν ταχύτητες λειτουργίας)
Υπάρχουν μερικά που λειτουργούν και με αφρό κα με χωρίς. Η αλήθεια είναι ότι χωρίς αφρό ερεθίζομι αλλά πρέπει να είναι θέμα συνήθιας αφόυ έχω παρα πολυ καιρό να χρησιμοποιήσω μηχανή για ξύρισμα.

αφρό δε ξέρω τι προσφέρει παραπάνω απλά θα ήθελα να μια μηχανή που να ξυρίζει τόσο καλά όσο το ξυράφι. Αυτή που δείχνεις έχει διαφορετική τεχνολογιά από αυτές που γνωρίζω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 14-11-15 στις 19:38.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O vasilakis13 έγραψε στις 19:58, 14-11-15:

Αυτή που έχει τώρα είναι κουρευτική (trimmer), όχι ξυριστική.
Οι ξυριστικές χωρίζονται σε δυο κατηγορίες, τις foil (σαν αυτή που σου έδειξα και τις βγάζει κυρίως η braun) και τις rotary (σαν αυτή που είχες, με τις περιστρεφόμενες κεφαλές και τις βγάζει κυρίως η philips, στην ελλάδα τουλάχιστον)
Εφόσον θες ξύρισμα σαν ξυράφι σίγουρα πας για κάποια ξυριστική. Εμένα μου αρέσει πολύ η τεχνολογία της braun και την βρίσκω και πολύ πρακτική, εξαρτάται όμως τι σου αρέσει και σένα. Αν προτιμάς τις rotary πάρε μια philips. Πάρε κάποιο από τα καλά μοντέλα πάντως και μην λυπηθείς τόσο τα χρήματα, γιατί τα πιο φθηνά μοντέλα έχουν πιο αδύναμα μοτερ και δεν θα πετύχεις ξύρισμα σαν ξυράφι, τσάμπα τα χρήματα δηλαδή.
Εγώ θα σου πρότεινα αυτή

δες και εδώ ένα βίντεο πως λειτουργεί https://www.youtube.com/watch?v=T-W0evfnRw0

Αν προτιμάς την άλλη τεχνολογία έχει βγάλει και η philips πολύ καλά μοντέλα, με μια αναζήτηση θα τα βρεις.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 20:10, 14-11-15:

Μια χαρά βαθύ είναι συνήθως έχουν σκάλες ανάλογα με τα χιλιοστά, βάλ' την στο 1 και θα έχεις ένα χιλιοστό, εκτός και αν θες να είσαι τελείως ξυρισμένος πράγμα όχι τόσο της μόδας (πρέπει να έχεις έστω και λίγο).
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 705 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 17:26, 08-03-16:

Προτιμώ το ξυράφι, δεν ξέρω...
Δεν τα κατάφερνα ποτέ με μηχανή.

Μπορεί βέβαια να μην ήταν και καλύ μηχανή, δεν ξέρω.
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,521 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 19:10, 03-01-17:

Τι χρησιμοποιείται για να ξυρίζεστε? Εννοώ αφρό ξυρίσματος ή κρέμα ξυρίσματος ή τζέλ?
Παράθεση

harry akritas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 560 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 20:36, 03-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
Τι χρησιμοποιείται για να ξυρίζεστε? Εννοώ αφρό ξυρίσματος ή κρέμα ξυρίσματος ή τζέλ?
Αφρό ξυρίσματος.
Παράθεση

manolis_98

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 20:43, 03-01-17:

Αφρο ή τζελ.Αν και πλεον χρησιμοποιω περισσοτερο ξυριστικη
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,521 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 20:54, 03-01-17:

Aυτά όλα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture.PNG
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  321,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture2.PNG
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  619,1 KB  
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους