Προγραμματισμός σε C++

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ξέρετε κανένα καλό compiler για C++; Έχω βρει tutorial και ανυπομονώ να ξεκινήσω αλλά δεν έχω compiler. Κατέβασα το Dev-C++ αλλά μου έβγαζε σφάλμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Φίλε απο c++ θα ξεκινήσεις?Γνώμη μου ξεκίνα από κάτι πιο απλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ξέρω τα βασικά από Pascal και συνεχίζω να μαθαίνω!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
ΓΝώμη μου προχώρα σε επίπεδο pascal και μετά πήγαινε για c.Βέβαια και εγώ από pascal ξέρω δεν έχω ασχοληθεί με c ακόμα αλλά μου έχουν πεί και έχω δεί δηλαδή ότι είναι άλλο επίπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Tι σφάλμα? Άμα σου βγάζει σφάλμα στον κώδικα, γιατί να φταίει απαραίτητα το Dev-C?
Ένα σωρό compiler μπορείς να βρεις... Δοκίμασε Netbeans ή Codeblocks, αν δεν σου κάνει το dev-c...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ξέρετε κανένα καλό compiler για C++; Έχω βρει tutorial και ανυπομονώ να ξεκινήσω αλλά δεν έχω compiler. Κατέβασα το Dev-C++ αλλά μου έβγαζε σφάλμα...

υπαρχει και ο compiler της microsoft , εχει και gui μεσα.
Εγω αυτον χρησιμοποιω σε οτι θελω να κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τι σφάλμα σου βγάζει;

Μαντεύω οτι θα ναι λάθος στον κώδικα σου, οπότε κάνε τον μια paste εδώ να σου πούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ορίστε το σφάλμα: There doesn't seem to be GNU Make file in PATH or in Dev-C++'s Bin path. Please make sure that you have GNU Make and adjust Bin setting or system PATH environment variable and that make setting in Compiler Option correct filename, otherwise you will not be able to compile anything.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μάλιστα,

Έχεις εγκαταστήσει το full πακέτο του DevC++; Αυτό που περιέχει μέσα το MINGW;
Έχει ένα Minimal πακέτο που μπορείς να κατεβάσεις και ένα με πολλά MB, κατέβασε το μεγαλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Οκ δούλεψε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Όλα λύνονται στο ischool :D .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
υπαρχει και ο compiler της microsoft , εχει και gui μεσα.
Εγω αυτον χρησιμοποιω σε οτι θελω να κανω.

Ένα ωραίο που άκουσα πρόσφατα, είναι το οτι να χρησιμοποιείς Visual Studio για τις πρώτες εργασίες σου σε C++ είναι σαν να στέλνεις έναν ICBM στον απέναντι τοίχο για να σκοτώσεις μια μύγα.

Το DevC++ κάνει πολύ καλά τη δουλειά του για έναν αρχάριο, χωρίς να περιμένει το μισό χρόνο να κάνουν refresh τα widgets. Όχι πως και με το Visual C++ δεν την κάνει, αλλα το να κατεβάσει παράνομα ένα τόσο ακριβό (και δυνατό) πακέτο για να εξασκηθεί στην C++ δεν είναι και ότι καλύτερο (υπάρχει βέβαια και free έκδοση νομίζω, αλλα επιφυλλάσομαι για την άδεια χρήσης)

Όλα λύνονται στο ischool :D .

Ε, μπρίκια κολλάμε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Λεω και εγω να αρχισω c++ και βρίκα αυτο το βιβλιο :https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0111201 Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο αν και λιγο ακριβο .
Ξερεται αν κυκλοφορει κανενα καλο e-book ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Λεω και εγω να αρχισω c++ και βρίκα αυτο το βιβλιο :https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0111201 Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο αν και λιγο ακριβο .
Ξερεται αν κυκλοφορει κανενα καλο e-book ?
https://www.cplusplus.com/files/tutorial.pdf
:)

Κατέβασε και εσύ το "full" DevC++ απο εδώ:

https://www.bloodshed.net/devcpp.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Υπομονήηηη στο δεύτερο εξάμηνο θα τα μάθεις όλα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Για κανένα λόγο δεν χρειάζεται visual studio για τις πρώτες εργασίες σου στην c++. Αργότερα όταν θελήσεις ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ GUI τότε ίσως ναι.

Εγώ ξέρω (?) αρκετά καλή c++ (μπορεί άραγε να λεχθεί κάτι τέτοιο ? πότε μπορεί να πει κάποιος ότι ξέρει "καλά" μία γλώσσα προγραμματισμού?) χρησιμοποιώ visual studio (express edition - ναι αυτό είναι το free). Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα το 08, τώρα το 2010 beta (το οποίο -άκουσον άκουσον- σ έχει αναγκαστικά τσεκαρισμένο το "send data of usage to ms) xD
Φυσικά μετά εγώ για σπάσιμο του έκοψα την connectivity με το net απ το firewall xD

Επίσης, δεν μπορώ να μην σε κατευθύνω και εδώ: https://www.dotnetzone.gr/cs/blogs/zaxarias/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για κανένα λόγο δεν χρειάζεται visual studio για τις πρώτες εργασίες σου στην c++. Αργότερα όταν θελήσεις ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ GUI τότε ίσως ναι.

Ούτε τότε το χρειάζεσαι :P
μπορεί άραγε να λεχθεί κάτι τέτοιο ? πότε μπορεί να πει κάποιος ότι ξέρει "καλά" μία γλώσσα προγραμματισμού?)

Ναι :)
Ενημερώνεται συνεχώς για τις διάφορες εκδόσεις, ξέρει καλές προγραμματιστικές τακτικές σε αυτή, ξέρει τι κάνει όταν γράφει το κάθε τι και την χρησιμοποιεί γενικά efficiently. Είναι δύσκολο να πείς οτι ξέρεις κάποια γλώσσα καλά (ειδικά την C++ που είναι ένα χάος) αλλα γίνεται.

χρησιμοποιώ visual studio (express edition - ναι αυτό είναι το free). Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα το 08, τώρα το 2010 beta (το οποίο -άκουσον άκουσον- σ έχει αναγκαστικά τσεκαρισμένο το "send data of usage to ms) xD
Έχει να κάνει με συλλογή πληροφοριών σχετικά με την χρήση του ώστε να βελτιώσουν την τελική έκδοση. Πάντως σε αυτές τις beta διάβαζε το disclaimer για την χρήση του, συνήθως
δεν είναι πολύ καλό (όχι οτι θα σε κυνηγήσει κανείς τώρα, αλλα λέμε). Η apple πχ για τα νέα xcode σου λέει οτι απαγορεύεται μέχρι και screenshots να δημοσιεύσεις (γι αυτό και μένω στα stable εγώ)

Το express είναι free για προσωπική χρήση ξέρω. Σου επιτρέπει όμως να δινεις τα προγράμματα σου αλλού; (έστω και τσάμπα).

Επίσης, δεν μπορώ να μην σε κατευθύνω και εδώ: https://www.dotnetzone.gr/cs/blogs/zaxarias/
Πλάκα έχει ο Ζαχαρίας, αλλα νομίζω οτι υπερβάλλει σε κάποια σημεία :P Δεν ξέρω βέβαια γιατί δεν έχω τύχει να δουλέψω σε ελληνική εταιρεία ακόμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Λεω και εγω να αρχισω c++ και βρίκα αυτο το βιβλιο :https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0111201 Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο αν και λιγο ακριβο .
Ξερεται αν κυκλοφορει κανενα καλο e-book ?

Είναι πολύ καλό βιβλίο από ότι μου έχει πεί ένας φίλος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ΓΝώμη μου προχώρα σε επίπεδο pascal και μετά πήγαινε για c.Βέβαια και εγώ από pascal ξέρω δεν έχω ασχοληθεί με c ακόμα αλλά μου έχουν πεί και έχω δεί δηλαδή ότι είναι άλλο επίπεδο...

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε μια ιστοσελίδα εαν ξέρετε που μπορώ να μάθω την συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top