Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,045 μέλη και 2,411,774 μηνύματα σε 75,394 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 478 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

1η Ιουλιου:H Eλλαδα σβηνει το τσιγαρο

Ειστε συμφωνοι με την απαγορευση του καπνισματος στους κλειστους χωρους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 246)
Υπερ
214
86,99%
Κατα
29
11,79%
Δεν εχω αποψη
3
1,22%

Οδυσσέας

Επιφανές Μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε: στις 12:00, 01-06-09:

Η απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους θα είναι μία πραγματικότητα, καθώς ο αντικαπνιστικός νόμος 3730/2008 θα τεθεί σε ισχύ. Τι προβλέπει; Απαγορεύει μεν... αλλά ανοίγει και μερικά παράθυρα... καπνού. Δίνει το περιθώριο να δημιουργηθούν καπνιστήρια ακόμα και σε χώρους που καθόλου δεν έχει θέση το τσιγάρο, όπως είναι τα νοσοκομεία, οι παιδικοί σταθμοί, τα κέντρα υγείας, τα σχολεία κλπ.
Τουλάχιστον έτσι θα μπορούν οι εργαζόμενοι σε αυτά να μην κλείνονται στα γραφεία τους για να ανάψουν τσιγάρο (το 'χουμε δει όλοι) αλλά να πηγαίνουν στους ειδικούς χώρους με τους κατάλληλους εξαερισμούς.
Απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστούς - δημόσιους ή ιδιωτικούς - χώρους γράφει ο νόμος. Αν όμως το μαγαζί (εστιατόριο, καφέ, μπαρ ή κέντρο διασκέδασης) είναι εμβαδού μέχρι 70 τ.μ τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να το κάνει καπνιστήριο. Αν είναι μεγαλύτερο θα πρέπει να φτιάξει μέσα σε αυτό καπνιστήριο αλλά ακόμα δεν έχει τις προδιαγράφες στα χέρια του.
Στους χώρους εργασίας τώρα - ιδιωτικούς και δημοσιους - ο εργοδότης μπορεί επίσης να φτιάξει αδιευκρίνιστους χώρους για τους καπνιστές καθώς το υπουργείο δεν έχει ακόμα προκαθορίσει πώς πρέπει να είναι αυτοί.
Απαγορεύεται μεν το κάπνισμα σε:
- Δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους εργασίας
- Χώρους μακράς αναμονής του κοινού (αεροδρόμια, σιδηροδρομικοί σταθμοί, σταθμοί λεωφορείων κλπ.)
- Μονάδες παρόχής υπηρεσιών υγείας (νοσοκομεία, ιδιωτικές κλινικές, περιφερειακά και δημοτικά ιατρεία κλπ.)
- Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια, μπαρ, καφετέριες, κέντρα διασκέδασης κ.α)
- Χώρους που παρέχεται εκπαίδευση δημόσιοι ή ιδιωτικοί (βρεφονηπιακοί σταθμοί, σχολεία, ΤΕΙ, ΑΕΙ, φροντηστήρια, παιδότοποι κλπ.)
- Μέσα μαζικής μεταφοράς (λεωφορεία, τρένα, πλοία, αεροπλάνα, ταξί)
Αλλά επιτρέπεται στα καπνιστήρια τους!
Οπως αναφέρει ο νόμος σε "νηπιαγωγεία, παιδικούς σταθμούς, βρεφονηπιακούς σταθμούς, παιδότοπους, σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, φροντηστήρια, στα κτίρια των δημοσιων υπηρεσιών, νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, νομικών προσώπων ιδιωτικούς δικαίου που εποπτεύονται και επιχορηγούνται από το κράτος, οργανισμών και άλλων ιδιρυμάτων (Ο.Τ.Ε, Δ.Ε.Η, ΕΛ.ΤΑ κλπ.) στα νοσηλευτικά ιδρύματα, ιδιωτικές κλινικές, κέντρα υγείας, ιατρεία νομικών προσώπων δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου (ΙΚΑ κλπ) ορίζονται ειδικοί χώροι (καπνιστήρια) στους οποίους θα υπάρχει ισχυρή εγκατάσταση συστήματος εξαερισμού για τους εργαζόμενους καπνιστές".
Από τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς εξαιρούνται τα πλοία εσωτερικών γραμμών που όπως αναφέρει ο νόμος "σε αυτά θα υπάρχει ένας χώρος καπνιστήριο, καλά αεριζόμενος, εάν είναι δυνατόν ανά όροφο".
Εξαιρούνται και οι χώροι υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια, καφέ, μπαρ, κέντρα διασκέδασης κ.α) που έχουν εμβαδό μέχρι 70 τετραγωνικά μέτρα οι οποίοι αν θέλουν κάνουν το μαγαζί τους σκέτο καπνιστήριο: "Τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος εμβαδού έως 70 τ.μ. χαρακτηρίζονται με απόφαση του ιδιοκτήτη τους... ως καταστήματα αποκλειστικά για καπνίζοντες ή μή καπνίζοντες".
Οι ιδιοκτήτες των μεγαλύτερων των 70 τ.μ. χώρων τώρα, οφείλουν να δημιουργήσουν καπνιστήρια για όσους δεν μπορούν να αποχωριστούν το τσιγάρο, αφού "δύναται να διαμορφωθούν χώροι καπνιζόντων που διαχωρίζονται από την υπόλοιπη αίθουσα και έχουν ειδικές εγκαταστάσεις εξαερισμού".
Το ίδιο ισχύει και για τους χώρους εργασίας. "Σε όλους τους δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς ή στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας" με απόφαση εργοδότη προβλέπεται η δημιουργία ειδικών χώρων για τους καπνιστές.
Την τελευταία φορά που επιχειρήθηκε η απαγόρευση του τσιγάρου στους "χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος", το 2002, απέτυχε διότι οι έλεγχοι ήταν ελλιπείς. Αυτή τη φορά τους ελέγχους αναλαμβάνει το υπουργείο Υγείας που θα συνεργάστεί με δήμους και νομαρχίες. Προσλήψεις ωστόσο δεν έχουν γίνει μέχρι στιγμής για την στελέχωση των μικτών επιτροπών, όπως τις ονομάζει το υπουργείο που θα καλύψουν όλη την επικράτεια. Τελικά, δεν καθορίζεται λεπτομερώς η λειτουργία και στελέχωση των μηχανισμών ελέγχου. Απαγορεύεται σύμφωνα με το νόμο και η πώληση καπνού σε ανήλικους χωρίς να καθορίζεται ο τρόπος με τον οποίο θα ελέγχεται αυτό.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 291 μηνύματα.

O statakos έγραψε: στις 12:08, 01-06-09:

Και σίγουρα θα εφαρμοστούν τα παραπάνω ....

Την τελευταία φορά που επιχειρήθηκε η απαγόρευση του τσιγάρου στους "χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος", το 2002, απέτυχε διότι οι έλεγχοι ήταν ελλιπείς.
Είμαι περίεργος να δώ τους ελέγχους του 2009 .

(Όμως δεν ξέρω τι παίζει με πρόστιμο )

P.S : Καλό θα ήταν να έβαζες και την πηγή.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Οδυσσέας

Επιφανές Μέλος

O Οδυσσέας έγραψε: στις 12:09, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από statakos
Και σίγουρα θα εφαρμοστούν τα παραπάνω ....

Είμαι περίεργος να δώ τους ελέγχους του 2009 .

(Όμως δεν ξέρω τι παίζει με πρόστιμο )
Aυτη τη φορα καλα θα κανουμε να μην το αφησουμε να περασει ετσι.
Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 291 μηνύματα.

O statakos έγραψε: στις 12:11, 01-06-09:

Σίγουρα. Δεν διαφωνώ περι αυτού.
Παράθεση

ΜαΚαΧα

Νεοφερμένος

H ΜαΚαΧα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ΜαΚαΧα έγραψε: στις 12:16, 01-06-09:

Παιδιά είμαι πολύ χαρούμενη που το 100% ψηφίζει υπέρ! http://www.ischool.gr/images/Xsmilies/jumpy.gif
Παράθεση

Rania.

Διακεκριμένο μέλος

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε: στις 12:27, 01-06-09:

Υπερ εννοειται.
Το κατα ποσο θα εφαρμοστει το αγνοω, αλλα δεν σταματαω να ελπιζω για μια ξαφνικη αλλαγη νοοτροπιας.
Παράθεση

~Valentina~

Δραστήριο Μέλος

H ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H ~Valentina~ έγραψε: στις 12:31, 01-06-09:

:no1::no1: συμφωνω..βεβαια δε νομιζω να εφαρμοστει αλλα θα δειξει...
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,229 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 12:43, 01-06-09:

Εγω και υπερ ειμαι και σχεδον σιγουρος οτι θα εφαρμοστει. Δεν ξερω, μπορει και να ονειροβατω.
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 12:44, 01-06-09:

Υπερ είμαι και έχω μία συγκρατημένη αισιοδοξία.Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί μλκ που θα κάνουν τους μάγκες ''Έχω λεφτά και θα πλερώσω το πρόστιμο'' υπάρχουν.
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Διάσημο Μέλος

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε: στις 12:44, 01-06-09:

Υπερ.
Βαρεθηκα πια οπου και να πηγαινω να πνιγομαι απ' τον καπνο.
Και τι να πω.
Ελπιζω να εφαρμοστει.=)
Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,426 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε: στις 12:45, 01-06-09:

Μπαα παιδια δεν βλεπω φως στο τούνελ...
Παλι στα ίδια χαλια θα καταντησουμε μετα απο λίγο καιρο...
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,229 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 12:49, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Υπερ είμαι και έχω μία συγκρατημένη αισιοδοξία.Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί μλκ που θα κάνουν τους μάγκες ''Έχω λεφτά και θα πλερώσω το πρόστιμο'' υπάρχουν.
Ε μια, δυο, τρεις, θα βαρεθουν να το πληρωνουν. Τι διαολο, για ενα τσιγαρο θα δεχονται να πληρωνουν τετοιο ποσο; (ειναι αρκετα μεγαλο αν θυμαμαι καλα)

Βεβαια το παραπανω θα ισχυσει μονο στην περιπτωση που θα εχουμε εντατικους ελεγχους. Δυστυχως τον θελει τον βουρδουλακα του ο Ελληνας...
Παράθεση

Οδυσσέας

Επιφανές Μέλος

O Οδυσσέας έγραψε: στις 12:53, 01-06-09:

Εγω θελω να δω τι θα γινει στα σχολεια με τους καθηγητες.Φετος ειχαμε πει στην υπευθυνη της ταξης μας πως ειναι προκλητικο να καπνιζουν οι καθηγητες και μην επιτρεπεται στους μαθητες που ειναι ενηλικοι.Κι αυτη φυσικα ειπε πως απο του χρονου αυτο θα αλλαξει.Για να δουμε...
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

O chris_90 έγραψε: στις 12:56, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από cris@tos
Εγω θελω να δω τι θα γινει στα σχολεια με τους καθηγητες.Φετος ειχαμε πει στην υπευθυνη της ταξης μας πως ειναι προκλητικο να καπνιζουν οι καθηγητες και μην επιτρεπεται στους μαθητες που ειναι ενηλικοι.Κι αυτη φυσικα ειπε πως απο του χρονου αυτο θα αλλαξει.Για να δουμε...
Στο σχολειο μας καθηγητες και μαθητες καπνιζανε παρεα, τι λες τωρα;
Παράθεση

Evris7

Διάσημο Μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε: στις 12:57, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Στο σχολειο μας καθηγητες και μαθητες καπνιζανε παρεα, τι λες τωρα;
Χαχα, κι μας.
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 13:03, 01-06-09:

Ξέρω ένα μέλος του ischool που θα βγάζει καπνούς από το στόμα του με αυτό το μέτρο
Παράθεση

Purple sunrise (Λουδοβίκος ο 16ος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκοταδιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

O Purple sunrise έγραψε: στις 13:17, 01-06-09:

Εγώ είμαι κατά.Δημόσιος χώρος είναι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει.
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 13:20, 01-06-09:

Με την ίδια λογική μπορεί να κάνει και σεξ εκείΑλλά δεν κάνουν γιατί απαγορεύεται από το νόμο...Το ίδιο θα ισχύει και τώρα
Παράθεση

Purple sunrise (Λουδοβίκος ο 16ος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκοταδιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

O Purple sunrise έγραψε: στις 13:21, 01-06-09:

Το δημόσιο σεξ προσβάλλει τα χρηστά ήθη και γι αυτό δεν επιτρέπεται.Δεν είναι το ίδιο.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,340 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 13:22, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Λουκρητία
Υπερ.
Βαρεθηκα πια οπου και να πηγαινω να πνιγομαι απ' τον καπνο.
Και τι να πω.
Ελπιζω να εφαρμοστει.=)
Ι agree!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια