Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,031 μέλη και 2,416,307 μηνύματα σε 75,348 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 569 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

1η Ιουλιου:H Eλλαδα σβηνει το τσιγαρο

Ειστε συμφωνοι με την απαγορευση του καπνισματος στους κλειστους χωρους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 246)
Υπερ
214
86,99%
Κατα
29
11,79%
Δεν εχω αποψη
3
1,22%

Jfire

Δραστήριο Μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O Jfire έγραψε: στις 17:06, 01-06-09:

Υπερ εννοειται...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Οδυσσέας

Επιφανές Μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε: στις 17:07, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από November Rain
Φίλε μου αυτό μας το είπε ο καθηγητής κοινωνιολογίας μας πέρσυ.
Και ετσί να μην ήταν η λαική βούληση επηρεάζει αρκετά τις αποφάσεις της βουλής.
Αν μαζευτούν όλοι οι καπνιστές της Ελλάδας μέχρι και πραξικόπημα μπορούν να κάνουν.

Αντι να ξεσηκωθει ο κοσμος για κανενα σοβαρο θεμα θα ξεσηκωθει για να καταστρεψει την υγεια του;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 17:08, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από November Rain
Φίλε μου αυτό μας το είπε ο καθηγητής κοινωνιολογίας μας πέρσυ.
Και ετσί να μην ήταν η λαική βούληση επηρεάζει αρκετά τις αποφάσεις της βουλής.
Αν μαζευτούν όλοι οι καπνιστές της Ελλάδας μέχρι και πραξικόπημα μπορούν να κάνουν.

Ε, εντάξει, ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι πίπα θέλει, εγώ θέλω αποδείξεις.
Δεν πρόκειται να μαζευτεί κανένας και να κάνει τίποτα, για τον πολύ απλό λόγο ότι ο κόσμος έχει καταλάβει τη σημασία του μέτρου. Οι καπνιστές-σταρχιδιστές έχουν ήδη καταντήσει παρακμιακή μειοψηφία.
Παράθεση

Jfire

Δραστήριο Μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O Jfire έγραψε: στις 17:08, 01-06-09:

Είναι δικαίωμα όλων να ζούμε, να εργαζόμαστε, να ψυχαγωγούμαστε σε καθαρό περιβάλλον
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 17:10, 01-06-09:

Kαλά το καθαρό είναι άλλο θέμα.
Παράθεση

dimitris_v (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O dimitris_v My Ideas Go On:) έγραψε: στις 17:22, 01-06-09:

έχω βαρεθεί να βγαίνω έξω και όταν γυρίζω τα ρούχα μου να μυρίζουν τσιγαρίλας...αειμαι υ΄πέρ και ελπίζω να εφαρμοστεί...
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,229 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 17:23, 01-06-09:

Κι εγω που ειμαι υπερ, περιστασιακος καπνιστης ειμαι. Και ξερω και ατομα που κατεβαζουν 2-2 τα πακετα και ειναι υπερ. Απλα πρεπει να σκεφτουμε και την αλλη πλευρα (ακομα κι εγω ενοχλουμαι σε κλειστους χωρους που ειναι σαν τεκεδες). Στο κατω-κατω και σπιτια εχουμε, και εξω μπορουμε να βγαινουμε.
Παράθεση

Jfire

Δραστήριο Μέλος

O Jfire έγραψε: στις 17:45, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από MhTs[AkOs]
έχω βαρεθεί να βγαίνω έξω και όταν γυρίζω τα ρούχα μου να μυρίζουν τσιγαρίλας...αειμαι υ΄πέρ και ελπίζω να εφαρμοστεί...
Σε καταλαβαινω απολυτα,γιατι ακριβος το ιδιο μου τυχαινει κι εμενα.....
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Kαλά το καθαρό είναι άλλο θέμα.
καλα καλα μην το λες ...Αν θες εσυ να αναπνέεις τον καπνό των καπνιστων,εγω δεν εχω να πω τπτ...
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,229 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 18:06, 01-06-09:

H SoZi λεει οτι δεν ειναι μονο ο καπνος του τσιγαρου των καπνιστων που επιβαρυνει τον αερα. Δεν θα καθαρισει ξαφνικα η ατμοσφαιρα με την απαγορευση του καπνισματος.
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 18:07, 01-06-09:

Δεν το είπα με αυτή την έννοια.

edit:

H SoZi λεει οτι δεν ειναι μονο ο καπνος του τσιγαρου των καπνιστων που επιβαρυνει τον αερα. Δεν θα καθαρισει ξαφνικα η ατμοσφαιρα με την απαγορευση του καπνισματος.
Αυτό
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε: στις 20:05, 01-06-09:

Εννοείται ότι είμαι υπέρ.Επιτέλους θα ηρεμήσουμε.Αν και πιστεύω ότι δε θα τηρηθεί από τους περισσότερους,αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
Παράθεση

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

H Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται μαθήτρια :p . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H Cogito ergo sum έγραψε: στις 20:45, 01-06-09:

Επιτέλους! Γενικότερα, με τον καπνό και το τσιγάρο έχω μεγάλο πρόβλημα. Δε στέκομαι μόνο στην απέχθεια που μου προκαλεί η θέα ενός τσιγάρου και η συνολική εικόνα ενός καπνιστή που αδιαφορεί για τους γύρω του, αλλά κάθε φορά που εισπνέω καπνό βήχω για τα επόμενα 10 λεπτά τουλάχιστον! Μάλιστα στις καφετέριες όπου το περιβάλλον δεν είναι και το πιο υγιές, είχε τύχει να πνιγώ και να γίνω θέαμα. :p Θεωρώ πως αυτό το σύνολο μέτρων θα ευνοήσει όχι μόνο τους καπνιστές αλλά και τους πολίτες που ακούσια εισπνέουν θάνατο. Υπάρχει ποσοστό θνησιμότητας στους παθητικούς καπνιστές και είναι τουλάχιστον κρίμα. Άλλωστε, με τα επερχόμενα πρόστιμα που θα επιβάλλονται πολλοί από τους ήδη καπνιστές, θα το σκεφτούν πριν παραβιάσουν τα παραπάνω μέτρα. Βέβαια, ας μην ξεχνάμε πως ζούμε στην Ελλάδα. Πολλοί από τους καπνιστές θεωρώντας ρατσιστικά τα μέτρα, θα θελήσουν να επαναστατήσουν (μην το σχολιάσω) και να διαφοροποιηθούν διεκδικώντας τα δικαιώματά τους. Ε λοιπόν, δικαίωμα τους είναι να καταστρέφουν τους εαυτούς τους και όχι τους γύρω τους. Συγγνώμη για το έντονο ύφος γραφής αλλά παρασύρθηκα.
Συνεπώς ΥΠΕΡ.
Παράθεση

UberHacker

Νεοφερμένος

H UberHacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H UberHacker έγραψε: στις 20:51, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Καλά, φαντάσου τα δικά σου.
Ps, το Σύνταγμα δεν έχει νόμους κι επίσης αυτό που λες, 100 φορές έχω διαβάσει το Σύνταγμα, πουθενά δεν το δα.
Μάλλον εννοεί την Ακροτελευταία διάταξη, που όμως δεν αναφέρει αυτό, αλλά το εξής:

Άρθρο 120

1. Το Σύνταγμα αυτό, που ψηφίστηκε από την Ε' Αναθεωρητική Βουλή των Ελλήνων, υπογράφεται από τον Πρόεδρό της, δημοσιεύεται από τον προσωρινό Πρόεδρο της Δημοκρατίας στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με διάταγμα που προσυπογράφεται από το Υπουργικό Συμβούλιο και αρχίζει να ισχύει από τις ένδεκα Ιουνίου 1975.
  2. Ο σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων.
  3. Ο σφετερισμός, με οποιονδήποτε τρόπο, της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή διώκεται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία, οπότε αρχίζει και η παραγραφή του εγκλήματος.
  4. Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.
Παράθεση

dreamer (xristos)

Δραστήριο Μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

O dreamer έγραψε: στις 20:53, 01-06-09:

Μπορώ να αλλάξω γνώμη???Δεν με νοιάζει θα αλλάξω!Είμαι καπνιστής αλλά είμαι υπέρ του νόμου αυτού,έκατσα και το σκέφτηκα και όχι μόνο είστε πλειοψηφία αλλά έχετε και δίκαιο....απλά πιστεύω πως δεν παύει να είναι περιορισμός και χωρίς να γίνει δημοψήφισμα το θεωρώ αντιδημοκρατικό.
Η αλλαγμένη γνώμη μου.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,240 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 21:06, 01-06-09:

θα μπορουσε οντως να γινει δημοψηφισμα αλλα γενικα απο οσο εχω δει αυτη η κυβερνηση την εχει λιγο χεσμενη τη γνωμη των πολιτων
Παράθεση

Οδυσσέας

Επιφανές Μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε: στις 21:08, 01-06-09:

Εδω δεν εγιναν δημοψηφισματα για αλλα θεματα,θα γινουν γι αυτο, που στ κατω-κατω ειναι απαραιτητο μετρο για να λεμεοτι ζουμε σε μια πολιτισμενη χωρα;
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 21:09, 01-06-09:

Σε ορισμένα πράγματα που άπτονται καθαρά ειδίκευσης και τεχνοκρατίας, ο όχλος δε μπορεί να έχει λόγο. Χρειάζεσαι δημοψήφισμα να σου πει ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία και πρέπει να απαγορευτεί;
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 21:16, 01-06-09:

το δημοψηφισμα δε σου λεει αν ειναι βλαβερο αλλα αν το θελουν οι πολιτες...
οχλος ειμαστε οι πολιτες ε; ωραιος τροπος σκεψης
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 21:21, 01-06-09:

Σε κάποια θέματα ναι. Κι όταν μιλάμε για ένα τέτοιο ζήτημα λίγο με ενδιαφέρει τι θέλουν οι πολίτες.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 21:22, 01-06-09:

κ εσυ πολιτης εισαι οχι πολιτικος, υπενθυμιση.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια