Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

1η Ιουλιου:H Eλλαδα σβηνει το τσιγαρο

Ειστε συμφωνοι με την απαγορευση του καπνισματος στους κλειστους χωρους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 246)
Υπερ
214
86,99%
Κατα
29
11,79%
Δεν εχω αποψη
3
1,22%

nick29 (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nick29
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O nick29 έγραψε στις 16:13, 16-06-09:

Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα για τους καπνιστές. Οι καφετέριες <70 τ.μ. θα έχουν δικαίωμα να επιλέξουν αν θα είναι καφετέριες καπνιστών ή μη και προφανώς οι περισσότερες θα επιλέξουν το πρώτο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggelikaki (Αγγελική)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggelikaki
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H aggelikaki έγραψε στις 16:47, 16-06-09:

Και γω ελπιζω να εφαρρμοστει,διοτι τα περισσοτερα πραγματα στην Ελλαδα δεν γινονται σωστα.....μακαρι να εφαρμοστει...και γω εχω προβλημα καθε φορα που βγαινω γυριζω σπιτι και τα παντα πανω μου απο ρουχα μεχρι μαλλια βρωμανε....ασε που δακρυζω και φτερνιζομαι με τον καπνο του τσιγαρου!
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από nick29
Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα για τους καπνιστές. Οι καφετέριες <70 τ.μ. θα έχουν δικαίωμα να επιλέξουν αν θα είναι καφετέριες καπνιστών ή μη και προφανώς οι περισσότερες θα επιλέξουν το πρώτο...
μονο που αν επιλεξουν το πρωτο τους επιβαλλεται οχι μονο αν εγκαταστησουν συγκεκριμενο εξαερισμο γαι αν καθονατι οι καπνιστες,αλλα πληρωνουν και κατι σαν προστιμο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~rosi~

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~rosi~
H ~rosi~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.

H ~rosi~ έγραψε στις 17:32, 19-06-09:

να ρωτησω κατι.. αυτος ειναι κανονικος νομος?? γιατι αν ειναι, εχει να πεσει προστιμο συννεφο!! ρε παιδια για την ελλαδα μιλαμε! ποιος θα το τηρησει?!?!!?!? κατα την αποψη μου οι 2 στους 5!!
αμα θελουν να καπνιζουν να καθονται σπιτια τους, γιατι ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και αυτοι εχουν επιλεξει την αυτοκαταστροφη τους. κατανοητο!! τους παθητικους καπνιστες δεν πρεπει να τους σκεφτει καποιος?? αυτοι δηλαδη τι φταινε να καταστρεφονται χωρις να το θελουν??
μακαρι να λειτουργησει σωστα ο νομος..

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 17:36, 19-06-09:

υπαρχει μη κανονικος νομος;

Παράθεση

candygirl96

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη candygirl96
H candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H candygirl96 έγραψε στις 21:33, 22-06-09:

και βεβαια ειμαι υπερ.δεν γινεται ο αλλος να καπνιζει το τσιγαρο και να το πληρωνω εγω...
θελεις να καπνισεις κυριε?βγες εξω στο δρομο και καπνισε οσο θες...δεν ειμαι εγω υποχρεωμενη να την πληρωνω...
εξαλλου,δεν εχετ δει εκεινη την διαφημιση που δειχνει πως γινονται τα οργανα του ανθρωπου με το τσιγαρο...?αυτην την ειχαν καταργησει στο εξωτερικη,γιατι την αποκαλουσαν αηδιαστικη...κι ομως,ειναι αληθινη..

Παράθεση

~Λένα~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,166 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 21:42, 22-06-09:

Aυτη που πεταγεται ο πνευμονας και παει εξω να αναπνευσει;
Η αγαπημενη μου ηταν.

Παράθεση

candygirl96

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη candygirl96
H candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H candygirl96 έγραψε στις 12:55, 23-06-09:

ναι,αυτη λεω...
ηταν η αγαπημενη σου??

Παράθεση

eleni91 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni91
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H eleni91 έγραψε στις 13:33, 23-06-09:

βέβαια και συμφωνώ!το θέμα είναι ποίος καπνιστής θα το τηρήσει. επίσης ποιός ιδιοκτήτης καταστήματος (ιδιαίτερα νυχτερινού μαγαζιού) θα σκεφτεί τους μη καπνιστές μπροστά στο κέρδος...

Παράθεση

/\/@t@|1@...!!! (Ναταλία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη /\/@t@|1@...!!!
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H /\/@t@|1@...!!! έγραψε στις 17:58, 23-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από eleni91
βέβαια και συμφωνώ!το θέμα είναι ποίος καπνιστής θα το τηρήσει. επίσης ποιός ιδιοκτήτης καταστήματος (ιδιαίτερα νυχτερινού μαγαζιού) θα σκεφτεί τους μη καπνιστές μπροστά στο κέρδος...

συμφωνώ απόλυτα...αν και πιστεύω πως θα αποτύχει και αυτή η ''προσπαθεια...΄΄

Παράθεση

Inferno29278

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Inferno29278
Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Inferno29278 έγραψε στις 18:18, 23-06-09:

Η κατάσταση με το τσιγάρο στην Ελλάδα έχει ξεφύγει. Δεν γίνεται να πάω σε κάθε καφετέρια και επειδή τα μικρά από δίπλα θέλουν να το παίξουν μάγκες, να καπνίζω κι εγώ το μισό τους τσιγάρο. Και το χειρότερο μάλιστα είναι όταν από δίπλα τους κάθονται οικογένειες με μωρά. Αυτά σίγουρα θα βγουν προβληματικά, αφού από τόσο μικρή ηλικία γίνονται παθητικοί καπνιστές. Για εμένα πρέπει να καταργηθεί το τσιγάρο και όχι το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους. Ίσως είμαι δογματικός, αλλά αυτή είναι η άποψή μου...

Παράθεση

laraska

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη laraska
Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O laraska έγραψε στις 18:38, 23-06-09:

ειμαι κατα του καπνισματος

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 18:58, 23-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Inferno
Η κατάσταση με το τσιγάρο στην Ελλάδα έχει ξεφύγει. Δεν γίνεται να πάω σε κάθε καφετέρια και επειδή τα μικρά από δίπλα θέλουν να το παίξουν μάγκες, να καπνίζω κι εγώ το μισό τους τσιγάρο. Και το χειρότερο μάλιστα είναι όταν από δίπλα τους κάθονται οικογένειες με μωρά. Αυτά σίγουρα θα βγουν προβληματικά, αφού από τόσο μικρή ηλικία γίνονται παθητικοί καπνιστές. Για εμένα πρέπει να καταργηθεί το τσιγάρο και όχι το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους. Ίσως είμαι δογματικός, αλλά αυτή είναι η άποψή μου...
Kαθόλου. Με ενοχλούν, επίσης, κάποιοι που λένε "Εγώ δεν καπνίζω μπροστά στα παιδιά μου, δε θέλω να τους δίνω κακό παράδειγμα και να προκαλέσω βλάβες στην υγεία τους", αλλά τα παιδιά των άλλων τα γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια.

Παράθεση

Maria17

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maria17
H Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H Maria17 έγραψε στις 19:34, 23-06-09:

Υπερ... αλλα οταν το 40τοσο % των ελληνων καπνιζει και απο αυτους οι μισοι πανω απο 20 τσιγαρα την ημερα,δε δινω και πολλες ελπιδες στο νομο

Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orestes
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 663 μηνύματα.

O Orestes Dderp έγραψε στις 22:55, 23-06-09:

Και ειδικά όταν στο 40% είναι και όργανα της δημόσιας διοίκησης η οποία ως γνωστόν σε θέματα καθημερινότητας είναι τυπικότατη...

Παράθεση

Οδυσσέας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Οδυσσέας
Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 12:31, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από cris@tos
Η απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους θα είναι μία πραγματικότητα, καθώς ο αντικαπνιστικός νόμος 3730/2008 θα τεθεί σε ισχύ. Τι προβλέπει; Απαγορεύει μεν... αλλά ανοίγει και μερικά παράθυρα... καπνού. Δίνει το περιθώριο να δημιουργηθούν καπνιστήρια ακόμα και σε χώρους που καθόλου δεν έχει θέση το τσιγάρο, όπως είναι τα νοσοκομεία, οι παιδικοί σταθμοί, τα κέντρα υγείας, τα σχολεία κλπ.
Τουλάχιστον έτσι θα μπορούν οι εργαζόμενοι σε αυτά να μην κλείνονται στα γραφεία τους για να ανάψουν τσιγάρο (το 'χουμε δει όλοι) αλλά να πηγαίνουν στους ειδικούς χώρους με τους κατάλληλους εξαερισμούς.
Απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστούς - δημόσιους ή ιδιωτικούς - χώρους γράφει ο νόμος. Αν όμως το μαγαζί (εστιατόριο, καφέ, μπαρ ή κέντρο διασκέδασης) είναι εμβαδού μέχρι 70 τ.μ τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να το κάνει καπνιστήριο. Αν είναι μεγαλύτερο θα πρέπει να φτιάξει μέσα σε αυτό καπνιστήριο αλλά ακόμα δεν έχει τις προδιαγράφες στα χέρια του.
Στους χώρους εργασίας τώρα - ιδιωτικούς και δημοσιους - ο εργοδότης μπορεί επίσης να φτιάξει αδιευκρίνιστους χώρους για τους καπνιστές καθώς το υπουργείο δεν έχει ακόμα προκαθορίσει πώς πρέπει να είναι αυτοί.
Απαγορεύεται μεν το κάπνισμα σε:
- Δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους εργασίας
- Χώρους μακράς αναμονής του κοινού (αεροδρόμια, σιδηροδρομικοί σταθμοί, σταθμοί λεωφορείων κλπ.)
- Μονάδες παρόχής υπηρεσιών υγείας (νοσοκομεία, ιδιωτικές κλινικές, περιφερειακά και δημοτικά ιατρεία κλπ.)
- Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια, μπαρ, καφετέριες, κέντρα διασκέδασης κ.α)
- Χώρους που παρέχεται εκπαίδευση δημόσιοι ή ιδιωτικοί (βρεφονηπιακοί σταθμοί, σχολεία, ΤΕΙ, ΑΕΙ, φροντηστήρια, παιδότοποι κλπ.)
- Μέσα μαζικής μεταφοράς (λεωφορεία, τρένα, πλοία, αεροπλάνα, ταξί)
Αλλά επιτρέπεται στα καπνιστήρια τους!
Οπως αναφέρει ο νόμος σε "νηπιαγωγεία, παιδικούς σταθμούς, βρεφονηπιακούς σταθμούς, παιδότοπους, σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, φροντηστήρια, στα κτίρια των δημοσιων υπηρεσιών, νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, νομικών προσώπων ιδιωτικούς δικαίου που εποπτεύονται και επιχορηγούνται από το κράτος, οργανισμών και άλλων ιδιρυμάτων (Ο.Τ.Ε, Δ.Ε.Η, ΕΛ.ΤΑ κλπ.) στα νοσηλευτικά ιδρύματα, ιδιωτικές κλινικές, κέντρα υγείας, ιατρεία νομικών προσώπων δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου (ΙΚΑ κλπ) ορίζονται ειδικοί χώροι (καπνιστήρια) στους οποίους θα υπάρχει ισχυρή εγκατάσταση συστήματος εξαερισμού για τους εργαζόμενους καπνιστές".
Από τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς εξαιρούνται τα πλοία εσωτερικών γραμμών που όπως αναφέρει ο νόμος "σε αυτά θα υπάρχει ένας χώρος καπνιστήριο, καλά αεριζόμενος, εάν είναι δυνατόν ανά όροφο".
Εξαιρούνται και οι χώροι υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια, καφέ, μπαρ, κέντρα διασκέδασης κ.α) που έχουν εμβαδό μέχρι 70 τετραγωνικά μέτρα οι οποίοι αν θέλουν κάνουν το μαγαζί τους σκέτο καπνιστήριο: "Τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος εμβαδού έως 70 τ.μ. χαρακτηρίζονται με απόφαση του ιδιοκτήτη τους... ως καταστήματα αποκλειστικά για καπνίζοντες ή μή καπνίζοντες".
Οι ιδιοκτήτες των μεγαλύτερων των 70 τ.μ. χώρων τώρα, οφείλουν να δημιουργήσουν καπνιστήρια για όσους δεν μπορούν να αποχωριστούν το τσιγάρο, αφού "δύναται να διαμορφωθούν χώροι καπνιζόντων που διαχωρίζονται από την υπόλοιπη αίθουσα και έχουν ειδικές εγκαταστάσεις εξαερισμού".
Το ίδιο ισχύει και για τους χώρους εργασίας. "Σε όλους τους δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς ή στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας" με απόφαση εργοδότη προβλέπεται η δημιουργία ειδικών χώρων για τους καπνιστές.
Την τελευταία φορά που επιχειρήθηκε η απαγόρευση του τσιγάρου στους "χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος", το 2002, απέτυχε διότι οι έλεγχοι ήταν ελλιπείς. Αυτή τη φορά τους ελέγχους αναλαμβάνει το υπουργείο Υγείας που θα συνεργάστεί με δήμους και νομαρχίες. Προσλήψεις ωστόσο δεν έχουν γίνει μέχρι στιγμής για την στελέχωση των μικτών επιτροπών, όπως τις ονομάζει το υπουργείο που θα καλύψουν όλη την επικράτεια. Τελικά, δεν καθορίζεται λεπτομερώς η λειτουργία και στελέχωση των μηχανισμών ελέγχου. Απαγορεύεται σύμφωνα με το νόμο και η πώληση καπνού σε ανήλικους χωρίς να καθορίζεται ο τρόπος με τον οποίο θα ελέγχεται αυτό.
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=49193
Eίχα ξεχάσει την πηγή.

Παράθεση

~Λένα~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,166 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 16:41, 28-06-09:

Χτες ανεπνευσα τοσο καπνο που με εκαιγε ο λαιμος μου και δακρυζαν τα ματια μου. Ειχαν ριξει και κατι καπνογονα...Ανα τακτικα διαστηματα εβγαινα εξω να ανασανω. Που καταληξαμε ομως ε; Να βγαινεις εξω για να αναπνευσεις ! Το τραπεζι μας ηταν διπλα στο παραθυρο μεν αλλα η μανιακη καπνιστρια του διπλανου τραπεζιου δεν ηθελε το ρευμα να χτυπαει την πλατουλα της.Εγω ομως να τρωω τον καπνο της στην μουρη! Για να μην αρχιζω να φωναζω λοιπον, βγηκα εξω.
Και σκεφτομαι τωρα εγω, θα υπαρξει καμια αλλαγη σε 3 μερες ή τζαμπα τα λεμε και τζαμπα εχω τσακωθει με ολο τον κοσμο;

Παράθεση

maraki (Μαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maraki
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 22:00, 28-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ~Λένα~
Χτες ανεπνευσα τοσο καπνο που με εκαιγε ο λαιμος μου και δακρυζαν τα ματια μου. Ειχαν ριξει και κατι καπνογονα...Ανα τακτικα διαστηματα εβγαινα εξω να ανασανω. Που καταληξαμε ομως ε; Να βγαινεις εξω για να αναπνευσεις ! Το τραπεζι μας ηταν διπλα στο παραθυρο μεν αλλα η μανιακη καπνιστρια του διπλανου τραπεζιου δεν ηθελε το ρευμα να χτυπαει την πλατουλα της.Εγω ομως να τρωω τον καπνο της στην μουρη! Για να μην αρχιζω να φωναζω λοιπον, βγηκα εξω.
Και σκεφτομαι τωρα εγω, θα υπαρξει καμια αλλαγη σε 3 μερες ή τζαμπα τα λεμε και τζαμπα εχω τσακωθει με ολο τον κοσμο;
Αν σου πω ότι κι εγώ αυτό σκέφτομαι.Κάθε μέρα απογοητεύομαι όλο και περισσότερο,γιατί αναλογίζομαι ότι αποκλείεται να τηρηθεί αυτό το μέτρο,βλέποντας σε καφετέριες,ταβέρνες κλπ,τους περισσότερους να καπνίζουν αλόγιστα.
Τι να πω,ας ελπίσουμε για το καλύτερο.

Παράθεση

mar_prin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mar_prin
H mar_prin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H mar_prin έγραψε στις 02:48, 29-06-09:

δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ......

Παράθεση

ποκαχοντας (ΕΙΡΗΝΗ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ποκαχοντας
H ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H ποκαχοντας έγραψε στις 11:26, 29-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ~Valentina~
:no1::no1: συμφωνω..βεβαια δε νομιζω να εφαρμοστει αλλα θα δειξει...
επιτελους!!!!!!!

Παράθεση

Tas (Τασος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tas
Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Tas έγραψε στις 11:34, 29-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από mar_prin
δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ......
Στοιχημα πως θα γινει και οι καπνιστες θα πουνε και ενα τραγουδι; Δεν μπορει η Ελλαδα να βρισκεται πισω 200 χρονια στα παντα πια! Ελεος! Καιρος να ξεπερασουμε τις ηλιθιες προκαταληψεις και την ελληνικη "υπερηφανεια" και να μαθουμε επιτελους να σεβομαστε τον συνανθρωπο μας αντι να το γραφουμε στα αχαμνα μας και να κανουμε οτι γουσταρουμε.

Παράθεση

temisdas@gmail

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη temisdas@gmail
Ο temisdas@gmail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O temisdas@gmail έγραψε στις 07:45, 30-06-09:

ωραια παιδια και εγω υπερ ειμαι ομως αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι οταν καπνιζουν στισ στασεις λεοφορειων... ειδικα τωρα το καλοκαιρι που εχω να πηγαινω καθε μερα φροντιστηριο με ΜΜΜ. τι μπορω να κανω αν ειναι καποιοσ στην σταση και καπνιζει και ερχεται ολοσ ο καπνοσ επανω μου????

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 10:20, 30-06-09:

Νταξ εκεί τουλάχιστον είναι κάπως ανοιχτός χώρος και στην ανάγκη πας λίγο παραδίπλα.

Παράθεση

tebelis13

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 11:33, 30-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από temisdas@gmail
ωραια παιδια και εγω υπερ ειμαι ομως αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι οταν καπνιζουν στισ στασεις λεοφορειων... ειδικα τωρα το καλοκαιρι που εχω να πηγαινω καθε μερα φροντιστηριο με ΜΜΜ. τι μπορω να κανω αν ειναι καποιοσ στην σταση και καπνιζει και ερχεται ολοσ ο καπνοσ επανω μου????
Ειναι ανοιχτος ο χωρος και ο νομος δεν ισχιει για ανοιχτους χωρους οπως τη σταση νομιζω...

Παράθεση

Eftychialou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 11:45, 30-06-09:

Δηλαδή σε πάρκα και στάσεις είναι όλα οκ? Να το διευκρινίσουμε αυτό..
Και κάτι άλλο, θα κυκλοφορούν διάφοροι από την αστυνομία και θα μας βάζουν πρόστιμα? Να ξέρουμε από που να κρυβόμαστε δηλαδή...

Παράθεση

tebelis13

Περιβόητο Μέλος

O tebelis13 έγραψε στις 12:12, 30-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eftychialou
Δηλαδή σε πάρκα και στάσεις είναι όλα οκ? Να το διευκρινίσουμε αυτό..
Και κάτι άλλο, θα κυκλοφορούν διάφοροι από την αστυνομία και θα μας βάζουν πρόστιμα? Να ξέρουμε από που να κρυβόμαστε δηλαδή...
Σε χωρους ανοιχτους νομιζω πως δεν θα υπαρχει προβλημα...
Ρε παιδια θα απαγορευτει και ο ναργιλες??

Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,028 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 13:24, 30-06-09:

Ο ναργιλές μου φαίνεται κουλό να απαγορευτεί. Δηλαδή από επιλογή του πάει κάποιος σε ένα μαγαζί με ναργιλέ.

Παράθεση

tebelis13

Περιβόητο Μέλος

O tebelis13 έγραψε στις 13:33, 30-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Ο ναργιλές μου φαίνεται κουλό να απαγορευτεί. Δηλαδή από επιλογή του πάει κάποιος σε ένα μαγαζί με ναργιλέ.
Εγω ξερω καφετερια πολυ γνωστη (βασικα orriental bar) που πηγαινω σχεδον καθε μερα και ενα 5-10% δεν κανει ναργιλε :/

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 14:49, 30-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Νταξ εκεί τουλάχιστον είναι κάπως ανοιχτός χώρος και στην ανάγκη πας λίγο παραδίπλα.
Ο καπνίζων να πάει παραδίπλα...

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 14:54, 30-06-09:

Ε κάποιος απο τους δυο τέλος πάντων. Σε ανοιχτό χώρο, και ειδικά σε στάση που είναι σύντομη η αναμονή, δεν έχω πρόβλημα να μετακινηθώ εγώ λίγο.

Παράθεση

Daisy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Daisy
H Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H Daisy έγραψε στις 16:30, 30-06-09:

Υπερ
για να δούμε τι θα δούμε ....

Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,028 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 19:23, 30-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από tebelis13
Εγω ξερω καφετερια πολυ γνωστη (βασικα orriental bar) που πηγαινω σχεδον καθε μερα και ενα 5-10% δεν κανει ναργιλε :/
Μα τότε γιατί να θες να πας σε οριένταλ μπαρ; =/
Θέλω να πω, το ποτό σου μπορείς να το πιείς σε τόσες χιλιάδες άλλα μέρη.
Αυτό λέγεται οριένταλ γιατί έχει ναργιλέδες. :/
Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι κάπως περίεργα.

Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη djimmakos
Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής . Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 12:37, 01-07-09:

Έφτασε και η πρώτη Ιουλίου. Καλό μήνα btw

Για να δούμε..τι θα δούμε.

Παράθεση

Pavlitos (Παύλος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pavlitos
Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 683 μηνύματα.

O Pavlitos έγραψε στις 12:46, 01-07-09:

Τελικά το έσβησε το Ελλάντα το τσιγάρο;Γιατί οι γνωστοί μου δεν το έχουν πάρει στα σοβαρά.

Παράθεση

maraki (Μαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maraki
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 12:49, 01-07-09:

To πρωί άκουγα κάτι παιδιά που έλεγαν ότι δεν πρόκειται να εφαρμοστεί.Άντε να το τηρήσουν για καμιά εβδομάδα για τα μάτια του κόσμου.Και μάλισταν έλεγαν "Σιγά μη γίνει τίποτα και να πιάσουν κάποιο να καπνίζει.Οι φυλακές είναι γεμάτες και δεν πρόκειται να βάλουν κάποιον μέσα επειδή κάπνιζε."Εκείνη την ώρα σκέφτηκα μα καλά με τέτοια μυαλά που "κουβαλούν" ορισμένοι πώς να πάμε μπροστά;
Τέλος πάντων.Τι να πει κανείς...

Παράθεση

Inferno29278

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Inferno29278
Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Inferno29278 έγραψε στις 12:54, 01-07-09:

Εγώ άκουσα ένα κορυφαίο στην τηλεόραση. Λέει ο δημοσιογράφος σε έναν καπνιστή που είναι κατά του μέτρου αυτού: "Σε όλη την Ευρώπη εφαρμόζεται αυτό όμως". Και ο άθλιος απαντάει "Η Ελλάδα δεν είναι στην Ευρώπη όμως" Άντε να παραβλέψω τα λίγα που έμαθα από γεωγραφία, όλα αυτά περί Ευρωπαϊκής Ένωσης και Ευρωεκλογών και τα λοιπά που τα πάει;

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 13:18, 01-07-09:

το πρόβλημα αυτής της χώρας είναι μερικοί σκατόμυαλοι πολίτες,
οι οποίοι άν και συνέχεια εκθιάζουν την κατάντια του τόπου και πως πάμε απο το κακό στο χειρότερο,
αδυνατούν να καταλάβουν οτι αυτοί οι ίδιοι είναι υπαίτιοι για ότι κακό έχει η ελλάδα.

Παράθεση

nikos88 (ALB)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos88
Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 63 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O nikos88 έγραψε στις 14:38, 01-07-09:

χαχαχαχα...ωραιο αστειο!!!πολυ ωραιο...!!!Χαχαχαχαχα

Παράθεση

pizza_dora

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pizza_dora
H pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H pizza_dora έγραψε στις 14:42, 01-07-09:

Eγω παντως αν και ειμαι 1000% υπερ της απαγορευσης, αναρωτιέμαι τι θα κάνουν οι καπνιστές φιλοι μου... Δλδ νταξ, στην παρεα είναι 2-3 ατομα που όμως δεν ειναι και πολυ φανατικα, αρα δεν νομιζω οτι θα είχαν προβλημα να μην καπνιζουν για καποιες ωρες.
Τι θα κανουν αλλοι ομως που τα 3 απο τα 7 ατομα πχ θα είναι εξαρτημενοι?? Δεν θα αναγκαστουν τελικα να πανε σε μια καφετερεια καπνιστων? Δεν θα χασουν τον κοσμο τους οι υπολοιπες?
Γενικά είναι μεγαλη βλακεια αυτο το παραθυρακι που επιτρεπει σε οποιον θελει να κανει το μαγαζι καπνιστών... Στην ουσία δεν θα αλλάξει τπτ, απλως για καποιο χρονικο διαστημα θα εχει λιγο φασαρια μεχρι να βγουνε οι αδειες... Επειδη προφανως δεν μπορω να διαβασω ολο το thread απο την αρχη, μηπως ξερει κανεις αν θα υπαρξει καποιος περιορισμος στον αριθμο των μαγαζιων που θα παρουν αδεια?(εκτος απο το <75τμ)
Οχι τπτ αλλο, αλλα αν ειναι λιγα, θα ειναι παντα γεματα και ετσι δεν θα μπορουμε να βρουμε θεση, αρα θα παμε αλλου!

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 19:34, 01-07-09:

Τα μικρότερα των 70m^2 μπορούν να είναι εξ' ολοκλήρου καπνιστών.

Δε νομίζω να υπάρχει κάποια ρύθμιση σχετικά με τον αριθμό των μαγαζιών που θα πάρουν άδεια για καπνιστήριο ή για μετατροπή σε μαγαζιά καπνιστών, αλλά για να γίνουν αυτά θα πρέπει να πάρουν σχετικές άδειες από το δήμο κ.λπ.
Τώρα, εγώ νομίζω πως για κάνα, άντε δυο τρεις μήνες, θα κάνουν ελέγχους στις μεγάλες πόλεις, και μετά θα συνεχίσουν να καπνίζουν εκεί που δεν πρέπει.
Πάντως άκουσα σήμερα το πρωί στην τηλεόραση ότι από το 2010 (τώρα πότε ακριβώς, δε θυμάμαι) ότι θα απαγορευθεί ολοκληρωτικά.

Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~LoVeR BoY~
Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,221 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 15:18, 04-07-09:

Ακόμα λένε αν δεν τηρηθεί ο νόμος από 1 Ιανουαρίου 2010 θα γίνει γενική απαγόρευση σε όλους τους κλειστούς χώρους

Παράθεση

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SCULLY
H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 18:41, 04-07-09:

Με ικανοποιηση διαπιστωσα στη βραδινη εξοδο μου μια απο αυτες τις μερες οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των μαγαζιων εδω οντως το απαγορευσε στους θαμωνες.νωρις ειναι ακομα ομως,θα δειξει..

Παράθεση

fusebb (Δαναη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fusebb
H Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H fusebb έγραψε στις 19:03, 04-07-09:

προσωπικα δεν αναγνωριζω κανενα απολυτως δικαιωμα στους καπνιζοντες. οι ιδιοι διαλεξαν να καταστρεφουν την υγεια τους, γτ να πρεπει και εμεις οι υπολοιποι να εισπνεουμε τον καπνο τους.
1000% υπερ της απαγορευσης και ακομα παραπερα. Γιατι δηλαδη να απαγορευονται τα ναρκωτικα και οχι το τσιγαρο, γτ αυτο απλως σκοτωνει σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα?

Παράθεση

megistos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη megistos
Ο megistos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O megistos έγραψε στις 19:30, 04-07-09:

Παιδια και εγω ειμαι υπερ.Οι παθητικοι καπνιστες δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να εισπνεουμε τον καπνο των καπνιστων,αλλα και για αυτους ηρθε η ωρα να μειωσουν το τσιγαρο και να καταλαβουν το κακο που κανουν στην υγεια τους!

Παράθεση

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SCULLY
H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 19:44, 04-07-09:

Εγω πιστευω πως η απαγορευση στοχο εχει κυριως την προστασια της υγειας των μη καπνιζοντων και οχι τοσο το να συνειδητοποιησουν οι καπνιστες το κακο που προκαλουν στους εαυτους τους.κατι τετοιο αλλωστε το γνωριζουν ηδη (εκτος αν δεν ξερουν να διαβαζουν ή ειναι απο αλλο πλανητη ξερωγω), δεν χρειαζεται η νομοθεσια να τους το υπενθυμισει.

Παράθεση

Eftychialou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 23:41, 04-07-09:

Σε καφετέριες που βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο απαγορεύετε? γιατί σήμερα που βγήκα δεν διαπίστωσα καμία αλλαγή

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 00:52, 05-07-09:

Βγηκα σήμερα σε ένα μαγαζί και το 1/3 κάπνιζε χαλαρά.

ουδέν σχόλιο

Παράθεση

psit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη psit
Ο psit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O psit έγραψε στις 01:58, 05-07-09:

εννοειται ψηφηζω κατα του ρατσιστικου νομου που ικανοποιει μονο τη μια πλευρα και στην προκειμενη περιπτωση τη μειονοτητα

Παράθεση

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη PGeorge4
Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O PGeorge4 έγραψε στις 02:01, 05-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eftychialou
Σε καφετέριες που βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο απαγορεύετε? γιατί σήμερα που βγήκα δεν διαπίστωσα καμία αλλαγή
οχι

Παράθεση

nikos88 (ALB)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos88
Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 63 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O nikos88 έγραψε στις 10:49, 05-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από psit
εννοειται ψηφηζω κατα του ρατσιστικου νομου που ικανοποιει μονο τη μια πλευρα και στην προκειμενη περιπτωση τη μειονοτητα
και εγω κατα ειμαι...αλλα δεν μπορεις να πεις οτι ειναι μειονοτητα...!!!!αφου με στατιστικα στοιχεια το 30% καπνιζει στην ΕΛΛΑΔΑ...!!!αν κανω λαθος...διωρθοσε με!!!!

Παράθεση

Οδυσσέας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Οδυσσέας
Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 11:00, 05-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από psit
Μα δεν απαγορεύεται το κάπνισμα,απαγορεύεται η καταστροφή της υγείας των υπολοίπων.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους