Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,672 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,280 μηνύματα σε 91,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 890 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Φέρνω την καταστροφή

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:34, 03-11-06:

Λοιπόν, τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει κάτι σχετικά με το χαρακτήρα μου, που μάλλον δεν είναι και τόσο συνηθισμένο. Σίγουρα έχετε ακούσει τη φράση "φέρνεις την καταστροφή", την οποία λέμε σε κάποιον ο οποίος από ένα τόσο δα λαθάκι σημιουργεί ολόκληρη καταστροφή χωρίς αυτή να υπάρχει. Ε, εγώ μάλλον αυτό το κάνω πολύ συχνά. Και για να γίνω πιο σαφής θα σας δώσω ένα απλό παράδειγμα: Είμαι στο σπίτι και οι γονείς μου έχουν βγει το βράδυ για φαγητό με φίλους τους. Η ώρα έχει πάει μια το βράδυ και δεν έχουν επιστρέψει ακόμα, κάτι αναμενόμενο βέβαια γιατί έχουν πάει και μακριά και εντάξει για βράδυ έχουν βγει. Ε, εγώ αντι να σκεφτώ οτι οκ, θα έρθουν ή είναι στο δρόμο και έρχονται, αρχίζω και φτιάχνω "καταστροφικά σενάρια" στο μυαλό μου. Οτι είναι κάπου και χτυπάνε με το αμάξι και είναι χτυπημένοι, μετά πάει εκεί η τροχαία, τους βρίσκει, πάνε στο νοσοκομείο και μετά υποκύπτουν στα τραύματά τους. Όλα αυτά περνούν από το μυαλό μου σε κλάσματα του δευτερολέπτου βέβαια σαν ένα πιθανό ενδεχόμενο κι όχι σαν κάτι το οποίο έχει γίνει σίγουρα. Αλλά το θέμα είναι οτι μετά αρχίζω να σκέφτομαι τι θα έκανα αν συνέβαιναν όλα αυτά και πώς θα προχωρούσα στη ζωή μου κλπ κλπ. Με άλλα λόγια, η φαντασία μου πραγματικά οργιάζει. Δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό το πράγμα. Μου συμβαίνει γενικά όχι μόνο με τους γονείς μου, αλλά και με φίλους, γνωστούς γενικά τελος πάντων.

.... Θα ζήσω γιατρέ μου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:15, 03-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Ε, εγώ αντι να σκεφτώ οτι οκ, θα έρθουν ή είναι στο δρόμο και έρχονται, αρχίζω και φτιάχνω "καταστροφικά σενάρια" στο μυαλό μου. Οτι είναι κάπου και χτυπάνε με το αμάξι και είναι χτυπημένοι, μετά πάει εκεί η τροχαία, τους βρίσκει, πάνε στο νοσοκομείο και μετά υποκύπτουν στα τραύματά τους. Όλα αυτά περνούν από το μυαλό μου σε κλάσματα του δευτερολέπτου βέβαια σαν ένα πιθανό ενδεχόμενο κι όχι σαν κάτι το οποίο έχει γίνει σίγουρα. Αλλά το θέμα είναι οτι μετά αρχίζω να σκέφτομαι τι θα έκανα αν συνέβαιναν όλα αυτά και πώς θα προχωρούσα στη ζωή μου κλπ κλπ. Με άλλα λόγια, η φαντασία μου πραγματικά οργιάζει.
Αυτό το κάνω κι εγώ συχνά!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:38, 03-11-06:

Εγώ όταν άρχιζω να μην ελέγχω τι σκέφτομαι, βρίσκω κάτι να γεμίσω την ώρα μου. Δες καμιά ταινία, παίξε κάποιο παιχνίδι, δες τηλεόραση. Σε μένα πιάνει...

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 01:58, 03-11-06:

Που να δείτε εγώ πόσο συχνά το κανω αυτό που περιγράφει το adespoto..Και αφορμές μπορεί να ειναι ό,τι πιο ασήμαντο και ανούσιο υπάρχει..Και μιλάμε για τρελά σεναρια επιστημονικής φαντασίας και όλα εκτυλίσονται τόσα μα τόσο γρήγορα..Για γονείς,φίλους,γνωστούς ακόμα και για τον ίδιο μου τον εαυτό.Και μετά που επανέρχεσαι σκεφτεσαι μα καλά είμαι φρικιό αραγε?? Δεν μπορώ να σχολιασω την περιπτωσή μας αλλά δε μου φαίνεται και πολύ νορμάλ αυτό που μας συμβαινει...Λες να κανουμε ομαδικό group therapy??
ή μήπως διαγωνισμό ποια θα δημιουργησει το καταστροφικότερο σεναριο??

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,823 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 02:00, 03-11-06:

Όλοι το παθαίνουμε κάποια στιγμή αυτό, ο καθένας με τη μη σταθερή συχνότητά του.

Δεν το θεωρώ παράξενο, αντιθέτος δίχνει ότι νοιάζομαστε για κάποια άτομα και από μια αρχή-ιδέα καταλήγουμε σε... αυτό που φοβόμαστε.
Βρες κάτι να ασχοληθείς, όπως ειπώθηκε. Βγες μια βόλτα μόνη ή με φίλους, δες κάποια ταινία, διάβασε κάποιο βιβλίο /περιοδικό, βγες για ψώνια.. ε κάνε κάτι τέλοσπάντων.

Σκέψου θετικά..

-petros

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:12, 03-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
[...]Και μιλάμε για τρελά σεναρια επιστημονικής φαντασίας και όλα εκτυλίσονται τόσα μα τόσο γρήγορα..[...]Λες να κανουμε ομαδικό group therapy??
ή μήπως διαγωνισμό ποια θα δημιουργησει το καταστροφικότερο σεναριο??
Τελικά αποσύρω την πρόταση μου για να βλέπετε ταινίες όταν τα σκέφτεσαι αυτά. Το πιο πιθανό είναι ότι θα τους βάζετε στους ρόλους της ταινίας και θα σας μπαίνουν ιδέες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:58, 03-11-06:

Κι εγώ το κάνω, στιγμιάια...
Αν είναι έντονη η σκέψη, χτυπάω ξύλο. Και καλά, αν είμαι βολεμμένη στο κρεβάτι, ξεβολεύομαι για να χτυπήσω το κεφαλάρι... Αν περπατάω στο δρόμο, απλά κάνω τοκ-τοκ σε κάποια σκληρή επιφάνεια...
Και γενικά, το διατηρώ σε τέτοια επίπεδα...!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 18:07, 03-11-06:

Κακα τα ψεματα ολοι τα σκεφτομαστε αυτα...Το θεμα ειναι να προσπαθησουμε να αντιμετωπισουμε τις σκεψεις μας...Να γινουμε πιο αισιοδοξοι κ να δουμε τη ζωη απο μια αλλη πλευρα..Πχ σκεψου οτι τιποτα δεν προκειται να συμβει οτι ολα πανε κ θα συνεχισουν να πηγαινουν καλα στη ζωη σου..Δηλαδη να σκεφτεσαι το αντιθετο...Μην αγχωνεσαι χωρις λογο...Το αγχος σκοτωνει..

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 17:42, 16-11-06:

Και εγώ όλο κάτι τέτοια σκέφτομαι...
Προσπαθώ να μην σκέφτομαι τέτοια αλλά δεν μπορω και δεν μου είναι ευκολο.
Ξεχνιέμαι λιγακι μόνο όταν ασχολούμαι με κάτι άλλο π.χ διαβαζω ένα βιβλίο αλλά μετά παλι αρχίζω να σκέφτομαι τέτοια...

Παράθεση

Puff_Daddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Puff_Daddy
Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Puff_Daddy έγραψε στις 12:06, 19-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από smart
Και εγώ όλο κάτι τέτοια σκέφτομαι...
Προσπαθώ να μην σκέφτομαι τέτοια αλλά δεν μπορω και δεν μου είναι ευκολο.
Ξεχνιέμαι λιγακι μόνο όταν ασχολούμαι με κάτι άλλο π.χ διαβαζω ένα βιβλίο αλλά μετά παλι αρχίζω να σκέφτομαι τέτοια...
Hello!

Δεν νομίζω οτι αυτά που περιγράφετε πιο πάνω αγγίζουν τα όρια της παθολογίας, ώστε να αρχίσετε να ανησυχείτε σοβαρά...Οπότε απλά θα κάνουμε φιλολογική συζήτηση

Τέτοια "σενάρια" όλοι κατά καιρούς φτιάχνουμε. Πηγάζουν από τους ενδότερους φόβους μας (Κατά την ψυχιατρική φοβίες), οι οποίες αποτελούν νευρώσεις -ελλάσονες ψυχικές διαταραχές- που έχουν όλοι οι άνθρωποι. Ανεξαιρέτως όλοι! Οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Επίσης υπάγονται κατά έναν πολύ μεγάλο βαθμό στην ψυχολογία του εφήβου, δηλαδή συνηθίζονται και εμφανίζονται κυρίως σε έφηβους, και μεταέφηβους.

Αιτιοπαθογένεια:

Που οφείλονται; Οφείλονται στην ψυχοσύνθεση / ψυχολογία / εμπειρίες του καθενός, και κατά έναν πολύ μεγάλο βαθμό στο εξωτερικό περιβάλλον. Δηλαδή, αν εγώ είμαι φοιτητής Ιατρικής, και όλη μέρα βλέπω καρκίνους και σκληρύνσεις κατά πλάκας, πολύ λογικό μου φαίνεται να κάθομαι να σκέφτομαι όλη την ώρα μήπως έχω καρκίνο / μήπως μουδιάζει το χέρι μου, μήπως πονάει το κεφάλι μου κλπ. (Αποτελεί μια πολύ συνιθισμένη περίπτωση σε φοιτητές ιατρικής - και όχι μόνο). Επίσης, αν είμαι φοιτητής κοινωνικής εργασίας, ψυχολογίας, κλπ, και είμαι όλη μέρα με ψυχικά διαταραγμένους, προφανώς θα αρχίσω να ανησυχώ αν πάσχω από κάποια ψυχική διαταραχή. Ακόμα, με τόσα που βλέπουμε στις ειδήσεις, για τα τροχαία ατυχήματα, για τις καινούργιες ασθένεις, κλπ, από αυτόν τον βομβαρδισμό και μόνο πολύ λογικό να μας αναπτύσσονται φοβίες.

Όλοι τα έχουμε περάσει, και θα τα περνάμε. Θα παρατηρήσετε οτι απλά πρόκειται για φάσεις. Συνάδελφε adespoto, αν εκείνη την ώρα δεν ήσουν μόνη σου σπίτι, αλλά ήσουν με το αγόρι σου, και κάνατε ότι κάνατε θα σκεφτόσουν τίποτα από όλα αυτά; Στοίχημα πως όχι. Δοκίμασέ το την επόμενη φορά. Ο τρόπος/ ώρα εμφάνισης των συμπτωμάτων, είναι πολύ ενδεικτικός για το αν είναι όντως σοβαρό σύμπτωμα ή απλά παιχνίδισμα του μυαλού.

Ελπίζω να βοήθησα

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:08, 21-07-09:

Όλοι σκεφτόμαστε κάτι τέτοια που και που...Το θέμα είναι να τα περιορίσουμε όσο γίνεται..Εγώ δεν τα καταφέρνω και απόλυτα,αλλά προσπαθώ...Μερικές φορές προσπαθώ να ξεχαστώ κάνοντας κάτι άλλο ή γελάω βρίσκοντας την ιδέα της ''καταστροφής'' γελοία...Αλλά ίσως είναι μια φάση..Παλιά μου συνέβαινε αυτό πολύ πιο συχνά από ότι μου συμβαίνει τώρα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 12:06, 22-07-09:

Μετά απο καιρό κακοτυχίας έχω φτάσει στο σημείο να βρίσκω την κατάσταση υπερβολικά γελοία! Δεν ξαφνιάζομαι με ότι μου συμβαίνει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:22, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από mpourou
Μετά απο καιρό κακοτυχίας έχω φτάσει στο σημείο να βρίσκω την κατάσταση υπερβολικά γελοία! Δεν ξαφνιάζομαι με ότι μου συμβαίνει..
Συμβαίνει ακόμα και σ'αυτούς που έχουν τις καλύτερες προθέσεις. Δεν είσαι η μόνη.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 11:48, 23-07-09:

αν παρολα αυτα οδηγει σε προβληματικες συμπεριφορες (κρισεις αγχους/πανικου κτλ) καλο ειναι να το κοιταξεις

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 12:15, 23-07-09:

εγω παλι ειμαι εντελως αναισθητη.ποτε δεν σκεφτομαι το κακο ο,τι κι αν γινει.το κακο το αντιμετωπιζω οταν μου ερθει.πριν το δω απο κοντα μονο θετικες σκεψεις κανω.

Παράθεση

M.Scofield

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη M.Scofield
Ο M.Scofield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O M.Scofield έγραψε στις 15:43, 23-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitral
εγω παλι ειμαι εντελως αναισθητη.ποτε δεν σκεφτομαι το κακο ο,τι κι αν γινει.το κακο το αντιμετωπιζω οταν μου ερθει.πριν το δω απο κοντα μονο θετικες σκεψεις κανω.
Και αυτό δεν είναι καλό γιατί δεν σε βοηθάει να προετοιμάζεσαι για κάποιες καταστάσεις...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 17:32, 23-07-09:

ναι αλλα η αγνοια ειναι ευτυχια

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 10:54, 24-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από M.Scofield
Και αυτό δεν είναι καλό γιατί δεν σε βοηθάει να προετοιμάζεσαι για κάποιες καταστάσεις...
εχεις δικιο δεν προετοιμαζομαι.αλλα για να σου εξηγησω πως σκεφτομαι , αν παρουμε για παραδειγμα οτι μπορει οι γονεις μου να παθουν κατι δεν βρισκω τον λογο να αρχισω να αγχωνομαι , να στενοχωριεμαι και να σχεδιαζω πως θα το αντιμετωπισω πριν συμβει κατι.ασε που το θεωρω και "γρουσουζια".στην πραγματικοτητα αυτοπροστατευομαι διωχνοντας καθε αρνητικη σκεψη απο το κεφαλι μου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους