Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σε θάνατο δι'απαγχονισμό η ποινή του Σαντάμ

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:28, 06-11-06:

http://www.in.gr/news/article.asp?ln...8&lngDtrID=245

πέραν των πολιτικών προεκτάσεων της απόφασης, πως νιώθετε απέναντι σε μια απόφαση που μιλάει για κρέμασμα ενός ανθρώπου και την οποία χαιρετίζει ο δυτικός κόσμος?

Το άκουσα στις ειδήσεις και έχω διαβάσει διαγώνια μόνο το παραπάνω άρθρο, προσωπικά ένιωσα όμως φρίκη βλέποντας ανθρώπους να πανηγυρίζουν που κάποιος θα κρεμαστεί [νομίζω ότι ήταν σχεδόν δεδομένο ότι θα καταδικαστεί σε θάνατο], ότι ο δυτικός κόσμος χαιρέτισε την αποφαση απαγχονισμού.

Στυγνή απόφαση σε ένα στυγνό δολοφόνο θα πείτε κάποιοι. Η βία γεννά βία, θα πείτε κάποιοι άλλοι. Όμως και πάλι... Πως νιώθετε (απο κοινωνικής πλευράς, το πολιτικό κομμάτι εγώ τουλάχιστον δεν είμαι σε θέση να το σχολιάσω) για μια τέτοια απόφαση?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 06-11-06 στις 18:51. Αιτία: διόρθωση link
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 10:35, 06-11-06:

Δεν με απασχολει ιδιατερα, ομως λογικο το βρισκω να πανηγυριζουν οι πιο πολλοι Ιρακινοι. Ναι ειναι φρικιαστικο, ομως δεν ηταν ακομα πιο φρικιαστικος ο Σανταμ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 10:35, 06-11-06:

O θάνατος του θα φέρει και άλλο θάνατο δυστηχώς.
Το Ιράκ θρυνει καθημερινά εκατοντάδες θύματα λόγω της πολιτικής των ΗΠΑ και του μπούς, αναμενόμενο ήταν κάτι τέτοιο για τον Σαντάμ είτε "βάση νόμου" είτε απο "ατύχημα".
Το φοβερό δεν είναι ότι κρεμάνε τον Σαντάμ, το φοβερό είναι ότι δεν κρεμάνε κάποιον άλλο!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:38, 06-11-06:

Οπότε συντάσσεσαι στο "η βία γεννάει βία"? Δεν είναι μόνο θέμα σαντάμ, αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι ότι χαιρόμαστε με κάτι φρικιαστικό (κατά τη γνώμη μου) όπως είναι ο θάνατος στην κρεμάλα [δεν το έχω περάσει αλλα΄φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι από τους πλεόν φριχτούς τρόπους να πεθάνεις...]... Ίσως έρχονται όλα μαζί σε μένα (κυνισμός απέναντι στο σεξ, χαρούμενοι άνθρωποι για κάτι τόσο φρικτό, είδα και το "τα παιδιά των ανθρώπων" χτες και επηρεάστηκα μάλλον ] απλά κάτι με χαλάει σε όλες αυτές τις καταστάσεις..

editτο παραπάνω γράφτηκε πριν διαβάσω την απάντηση του Γιαννη)

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:15, 06-11-06:

Το είδα χθες και φρίκαρα! Για εμένα η θανατική ποινή είναι τελείως κατακριτέα, ό,τι και να έχει κάνει ο άλλος. Για ποιά ανθρώπινα δικαιώματα μιλάμε; Ή για ποιά δυνατότητα μεταμέλειας; Δεν ξέρω τι ακριβώς να πω, αν έχει και νόημα.

Όσο για το θέμα της κρεμάλας, εκεί κι αν φρίκαρα. Λες και είμαστε κι εγώ δεν ξέρω σε ποιόν αιώνα. Βέβαια η θανατική ποινή όπως και να γίνει το αποτέλεσμα το ίδιο είναι. Αλλά η κρεμάλα ταπεινώνει τόσο πολύ τον άνθρωπο!

Παράθεση

vanilia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vanilia
H vanilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H vanilia έγραψε στις 12:05, 06-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Το φοβερό δεν είναι ότι κρεμάνε τον Σαντάμ, το φοβερό είναι ότι δεν κρεμάνε κάποιον άλλο!

Τα ειπες ολα...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:09, 06-11-06:

Πάλι καλά που δεν τον λιθοβολούν, βρε παιδιά... Άκου εκεί...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:12, 06-11-06:

Εφετζίδικη ποινή. Προς τέρψην του κοινού...Η ρωμαϊκή αρένα δεν έπαψε ποτέ να υπάρχει...

Αυτό που με σοκάρει είναι που πιθανότατα θα το δούμε live στις τηλεοράσεις μας, από τον καναπέ του σπιτιού μας...με ποπ-κορν και κοκα-κολα...

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 13:37, 06-11-06:

@ΧΡZ, διόρθωσε το link που έδωσες.

Σχετικά με το θέμα, το μόνο που δεν ένοιωσα είναι έκπληξη. Για ποια δίκαιη δίκη μιλάμε... ποια ανθρωπινα δικαιώματα...ποια δημοκρατία... τίποτα. Μόνο η εξουσία του δυνατού υπάρχει.
Όταν ο εγκληματίας γίνεται δικαστής δε περιμένω τίποτα καλύτερο.
Άσε που έρχονται και εκλογές και ο George κάτι τέτοια προεκλογικά τα χρειάζεται.

Γενικότερα είναι ουτοπικό να μιλάμε για δικαιοσύνη.Δεν υπάρχει πουθενά. Και δε γίνεται να υπάρξει ποτέ δικαιοσύνη παντου.
Απλά μερικές φορές κάνει την εμφάνισή της μόνο και μόνο για να διαφημίσει το "δίκαιο" προφίλ του ισχυρού.
Για παράδειγμα όλοι δείχνουμε το δίκαιο προφίλ μας όταν σε 2 παιδάκια που μαλώνουν για 2 παγωτά τους δίνουμε από ένα. Σε περιπτώσεις όμως που το συμφέρον μας εμπλέκεται... η δικαιοσύνη πάει περίπατο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrJ7000 : 06-11-06 στις 13:41.
Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 14:15, 06-11-06:

Τη ποινή αυτή τη θεωρώ απάνθρωπη για τα σημερινα δεδομένα...αν και δε σοκάρομαι γιατί ίσως το αξίζει κάτι τετοιο αλλά δεν πρέπει να ξεχναμε οτι ζούμε στον 21ο αιώνα...αλλά μερικοί φαίνεται να το αγνοούν αυτό...
Παντως κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί τη ζωή ενος ανθρώπου ότι και αν έχει κάνει ...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:19, 06-11-06:

Προσωπικα οσο και αν εν ετη 2006 με σοκαρει το ακουσμα του θανατου δια απαγχονισμου (ουτε καν με ενεση,αλλα μιλαμε για ανατολικες χωρες.) τοσο πλεον μου εχει δημιουργηθει ενα ειδος "ανοσιας" στο ακουσμα τετοιων δικαστικων αποφασεων, σε χωρες ταλαιπωρημενες,εκμεταλευομενες απο μερικους κτλ κτλ.Δυστυχως σε τετοιου ειδους θεματα βρισκονται σε πολυ πιο ασχημες εποχες και καταστασεις αυτες οι χωρες...και ισως ειναι και φυσιολογικο να υπαρχει αυτη η "αγριοτητα" και στις οποιες δικαστικες αποφασεις.
Ετσι δε τους "μεγαλωσαν";
Ετσι δεν τους κυβερνουσαν;
Με τετοια δεν τους ποτιζαν τα μυαλα εγχωριοι εξουσιαστες αλλα και εισαγωμενοι;
Πως ειναι δυνατον τοτε να σκεφτομαστε καν οτι το δικαστηριο θα μπορουσε να εχει αλλους νομους ,απο την στιγμη που ο φοβος,ο πονος και η εκμεταλευση των πολλων απο τους λιγους καθημερινα ειχε την τιμητικη του;

Σαν προσωπικη εκτιμηση -με κινδυνο να πεσω εξω- πιστευω οτι τελικα μετα την εφεση που θα ασκησει ο Σανταμ, δεν θα παει στην κρεμαλα.Και ειναι κατι που μπορει να συμφερει και τις ΗΠΑ (να τον εχουν απλως κλειδαμπαρωμενο καπου) ωστε ανα πασα στιγμη να τον χρησιμοποιουν σαν χαρτι-τζοκερ.
Ανα πασα στιγμη θα τον φερνουν στην επιφανεια,θα αναμοχλευουν το παρελθον και το παραμυθι θα πηγαινει λεγοντας.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 17:48, 06-11-06:

Είμαι αντίθετος στην θανατική ποινή ότι και να έχει κανει ο άλλος, ακόμη και αν είναι ένας κατάπτιστος, αιμοβόρος, διαβολικός κτλ δικτάτορας και εν ψυχρώ δολοφόνος, όπως ο Σαντάμ, γιατί θεωρώ πως αυτός ο υπέρτατος σεβασμός της ανθρώπινης ζωής (μέχρι αηδίας δηλαδή) είναι που ξεχωρίζει τις "πολιτισμένες" κοινωνίες από τις "απολίτιστες".

Πέραν αυτού, η δίκη ήταν μεγάλη αμερικανιά και απορώ γιατί...

Η Διεθνής Αμνηστία (που θυμίζω... πάλευε επί χρόνια για τα ανθρώπινα δικαιώματα επί εξουσίας Σαντάμ!!!) αντέδρασε ως εξής:

Η Διεθνής Αμνηστία επέκρινε έντονα την καταδίκη σε θάνατο του Σαντάμ και των άλλων δύο πρώην υπευθύνων του Ιράκ, λέγοντας ότι η δίκη “αμαυρώθηκε από σοβαρές παρατυπίες”.
Και έπειτα πράγματι τι καταφέρνουν με αυτό οι Αμερικάνοι;
Δικαιοσύνη; Μπαααααααααα.
Έρχονται πίσω οι νεκροί; Μπααααααααααα
Μήπως κάνουν τον Σαντάμ μάρτυρα και έτσι ξεκινάνε ένα νέο λουτρό αιματος;χμ.... Ίσως!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:04, 06-11-06:

"Για δίκη-παρωδία έκανε λόγο η ομάδα υπεράσπισης του Ιρακινού πρώην ηγέτη, τονίζοντας ότι η απόφαση προέρχεται από ένα δικαστήριο ψεύτικο και παράνομο που έστησαν οι αμερικανικές δυνάμεις κατοχής, το οποίο δεν μπορεί να δώσει εγγυήσεις για μια δίκαιη δίκη."

Aυτο ακριβως πιστευω. (κομματι απο το αρθρο που παρεθεσες)

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 22:04, 06-11-06:

Είμαι αντίθετος στην θανατική ποινή ότι και να έχει κανει ο άλλος, ακόμη και αν είναι ένας κατάπτιστος, αιμοβόρος, διαβολικός κτλ δικτάτορας και εν ψυχρώ δολοφόνος, όπως ο Σαντάμ, γιατί θεωρώ πως αυτός ο υπέρτατος σεβασμός της ανθρώπινης ζωής (μέχρι αηδίας δηλαδή) είναι που ξεχωρίζει τις "πολιτισμένες" κοινωνίες από τις "απολίτιστες".
Αν υποψιαζοταν οτι ησουν πληροφοριοδοτης για τους σιιτες και/η τους κουρδους σου εκανε το λεγομενο acid bath, δηλαδη σε πετουσαν σε μια πισινα με οξυ μπροστα στην οικογενεια σου

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:12, 06-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
ακόμη και αν είναι ένας κατάπτιστος, αιμοβόρος, διαβολικός κτλ δικτάτορας και εν ψυχρώ δολοφόνος, όπως ο Σαντάμ,
Το ακουω αυτο συνεχεια, και οχι πως διαφωνω, αλλα μου φαινεται φοβερη ειρωνια να δικαζει καποιος (Μπους/Αμερικη) τον Σανταμ και να τον βγαζει ενοχο για εγκληματα πολεμου ενω αυτος εχει διαπραξει ισαξια, ισως και χειροτερα! Αλλα ξεχασα, αυτα ειναι κατω απο την μασκα του δυτικου πολιτισμου, του πολεμου εναντιον της τρομοκρατιας. Μονο που δεν εχω καταλαβει ακομα ποιος ειναι ο τρομοκρατης! Δυο μετρα και δυο σταθμα, η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο...

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 22:28, 06-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Αν υποψιαζοταν οτι ησουν πληροφοριοδοτης για τους σιιτες και/η τους κουρδους σου εκανε το λεγομενο acid bath, δηλαδη σε πετουσαν σε μια πισινα με οξυ μπροστα στην οικογενεια σου
είπα το αντίθετο;
είναι ένας δολοφόνος και ένας ψυχάκιας... ένας άνθρωπος που δεν σέβεται την ανθρώπινη ζωή. Θα πρέπει να γίνω και "εγώ" το ίδιο;

απλά το δικαίωμα να αποφασίζει ο καθένας για τη ζωή του το θεωρώ αναφέρετο...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 22:29, 06-11-06:

Το ακουω αυτο συνεχεια, και οχι πως διαφωνω, αλλα μου φαινεται φοβερη ειρωνια να δικαζει καποιος (Μπους/Αμερικη) τον Σανταμ και να τον βγαζει ενοχο για εγκληματα πολεμου ενω αυτος εχει διαπραξει ισαξια, ισως και χειροτερα! Αλλα ξεχασα, αυτα ειναι κατω απο την μασκα του δυτικου πολιτισμου, του πολεμου εναντιον της τρομοκρατιας. Μονο που δεν εχω καταλαβει ακομα ποιος ειναι ο τρομοκρατης! Δυο μετρα και δυο σταθμα, η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο...
καλα παντος προτιμω τον ηλιθιο και υποκριτη bush πανω απο το κεφαλι μου παρα τον ηληθιο και υποκριτη hussein πανω απο το κεφαλι μου

είπα το αντίθετο;
είναι ένας δολοφόνος και ένας ψυχάκιας... ένας άνθρωπος που δεν σέβεται την ανθρώπινη ζωή. Θα πρέπει να γίνω και "εγώ" το ίδιο;

απλά το δικαίωμα να αποφασίζει ο καθένας για τη ζωή του το θεωρώ αναφέρετο...
γιατι οχι? Δεν νομιζω πως υπαρχει καμια αμφιβολια για το αν ο hussein ειναι εγκληματιας του χειροτερου ειδους. Η θανατικη ποινη εχει προβληματα γιατι μπορει να γινει πλανη και δεν μπροεις να επιστρεψεις τη ζωη σε ενα ανθρωπο. Αλλα αυτος μονο χωρο πιανει, τι να τον κανεις να τον εχεις φυλακη για το υπολοιπο της ζωης του που θα περναει καλα?

ο σωφρονισμος δεν τιθεται ως θεμα, ισοβια=ισοβια δεν εχεις σκοπο να τον βγαλεις ποτε, συνεπως?

Αν κατι εγω βρισκω "ειρωνικο" ειναι το γεγονος οτι η δικη δεν εγινε για το "καλο της ανθρωποτητας" αλλα γιατι ο hussein σταματησε να εξυπηρετει τα συμφεροντα των αμερικανων. Βεβαια ηξερε που εμπλεκε...αλλα ακομα και ετσι ειναι ειρωνια να σε καταδικαζει αυτος που σε αθωωνε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 06-11-06 στις 22:32.
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 22:45, 06-11-06:

καλα παντος προτιμω τον ηλιθιο και υποκριτη bush πανω απο το κεφαλι μου παρα τον ηληθιο και υποκριτη hussein πανω απο το κεφαλι μου

Τον προτιμας, εκ του ασφαλους βεβαιως, γιατι δεν εστειλε τα στρατιωτακια του να ριξουν βομβες στην δικη σου οικογενεια...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:02, 07-11-06:

Τον προτιμας, εκ του ασφαλους βεβαιως, γιατι δεν εστειλε τα στρατιωτακια του να ριξουν βομβες στην δικη σου οικογενεια...
οχι, ακομα και ετσι τον πρωτιμω.

ο μπους εχει να απολογηθει σε ορισμενες σταθερες αξιες της αμερικανικης κοινωνιας. Ο χουσειν οχι. Ειναι (ηταν) απολυτος ανεξελεγκτος.

και οπως και να το κανουμε οι αμερικανοι ακομα και σε πολεμους προσπαθουν να περιοριζουν τις αμαχες απολειες, καποιος σαν το χουσειν θα σκοτωνε αμαχους επι τουτου

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:08, 07-11-06:

.

και οπως και να το κανουμε οι αμερικανοι ακομα και σε πολεμους προσπαθουν να περιοριζουν τις αμαχες απολειες, καποιος σαν το χουσειν θα σκοτωνε αμαχους επι τουτου
χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να παρέθετες επί της ουσίας πειστήρια για αυτό που λες γιατί εμένα ο χ αμερικανός/βρετανός δημοσιογράφος που ακολουθεί τα εν λόγω στρατεύματα δεν με πείθει ότι αυτό γίνεται. Δεν είπα ότι σφάζει αμάχους επι τούτου απλά νιώθω ότι απλά του είναι παντελώς αδιάφορο [άρα με τον τρόπο του "επιτρέπει" τα έκτροπα]. Θα ένιωθα ευτυχισμένη ειλικρινά [και δεν έχει δόση ειρωνίας] αν είχες στοιχεία ανεξάρτητα και σίγουρα που θα μπορούσες να παραθέσεις και να με πείσεις/κάνεις να νιώσω λίγο καλύτερα.

[αν και μου ακούγεται τόσο ειρωνικό: έρχομαι, σε βομβαρδίζω και μετά προσπαθώ να περιορίσω αυτά που ο ίδιος προκάλεσα... αλλά ακόμα και έτσι... υπάρχουν ανεξάρτητα και αντικειμενικά στοιχεία για αυτο?]

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:36, 07-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να παρέθετες επί της ουσίας πειστήρια για αυτό που λες γιατί εμένα ο χ αμερικανός/βρετανός δημοσιογράφος που ακολουθεί τα εν λόγω στρατεύματα δεν με πείθει ότι αυτό γίνεται. Δεν είπα ότι σφάζει αμάχους επι τούτου απλά νιώθω ότι απλά του είναι παντελώς αδιάφορο [άρα με τον τρόπο του "επιτρέπει" τα έκτροπα]. Θα ένιωθα ευτυχισμένη ειλικρινά [και δεν έχει δόση ειρωνίας] αν είχες στοιχεία ανεξάρτητα και σίγουρα που θα μπορούσες να παραθέσεις και να με πείσεις/κάνεις να νιώσω λίγο καλύτερα.

[αν και μου ακούγεται τόσο ειρωνικό: έρχομαι, σε βομβαρδίζω και μετά προσπαθώ να περιορίσω αυτά που ο ίδιος προκάλεσα... αλλά ακόμα και έτσι... υπάρχουν ανεξάρτητα και αντικειμενικά στοιχεία για αυτο?]
+1

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:44, 07-11-06:

τι ειδους στηχεια περιμενεις? Χτυπανε στρατιωτικους στοχους και λαθη γινονται.

Ειναι καλυτερο απο το να σκοτωνεις αμαχους για να τρομαζεις, αυτο δεν το κανουν, δεν θελει στοιχεια ειναι προφανες

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:03, 07-11-06:

τι ειδους στηχεια περιμενεις? Χτυπανε στρατιωτικους στοχους και λαθη γινονται.

Ειναι καλυτερο απο το να σκοτωνεις αμαχους για να τρομαζεις, αυτο δεν το κανουν, δεν θελει στοιχεια ειναι προφανες
"και οπως και να το κανουμε οι αμερικανοι ακομα και σε πολεμους προσπαθουν να περιοριζουν τις αμαχες απωλειες"
εννοείς με αυτό που λες ότι το "καταλάθος" των -εξυπνων- βομβών που στέλνει τισ βόμβες km μακρυά από το στόχο είναι Indeed καταλάθος.
ΕΣΤΩ. Ναι αυτό δεν χρειάζεται αποδείξεις. Αυτό χρειάζεται απλά πίστη στην "καλή Αμερική". Δεν έχω πίστη δεν θα με πείσεις. Εχεις πίστη δεν θα σε κλονίσω. End of story.

Βεβαια, ας μην παραγνωρίζουμε άλλο ένα προφανές. δεν ζήτησα σύγκριση σαντάμ / μπους. Ζήτησα να μου δώσεις πειστήρια για το πως περιορίζουν τις άμαχες απώλειες στην καμμένη γη που αφήνουν πίσω τους. Γιατί εγώ - που θυμίζω, ΔΕΝ πιστεύω στην καλή Αμερική και θα θεωρήσω τον άνθρωπο που άλλαξε την ροή του πλανήτη όποιον σκοτώσει εν ψυχρώ τον Μπους και/ή όποιον επιχειρήσει να συνεχίσει την πολιτική του κατόπιν- βλέπω σφαγές αμάχων, βλέπω να μπαίνουν στα σπίτια αμάχων να βρουν αντάρτες βλέπω δολοφονίες [μωρέ τι μου θυμίζει αυτό??? Α...ναι! την κατάσταση κατοχής εδώ στην Ελλάδα!].

Και ρωτάω. Υπάρχει τρόπος να με κάνεις να νιώσω καλύτερα? Υπάρχει τρόπος να με πείσεις ότι έχω διαστρεβλώσει τα πράγματα και κάτι έχω πάρει πολύ πολύ στραβά και τα πράγματα δεν είναι έτσι????

Αφήνοντας κατα μέρος την προφανή διαθεση ειρωνίας και υποβιβασμού του συνομιλήτή σου /διαφωνούντα, αν καταφέρεις κάτι τέτοιο πραγματικά θα με βοηθήσεις πολύ...

.-

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:11, 07-11-06:

...

δηλαδη πραγματικα δεν βλεπεις διαφορα αναμεσα στις πρακτικες των αμερικανων και των πιο "απολυταρχικων" αν θες καθεστοτων.

οι αμερικανοι εχουν συνταγμα αυτο θα επρεπε να αρκει, υπηρχε ενα αρκετα μεγαλο τμημα του αμερικανικου λαου που ηταν εναντια στο πολεμο (πραγμα το οποιο περιορισε την εκταση του!).

Το αν οι βομβες πεφτουν κατα λαθος η επιτηδες ειναι ανεξαρτητο. Αφενος, ναι, δεν θελουν να σκοτωνουν αμαχους, οχι για τη καλη ψυχη της μανας τους, αλλα γιατι υπαρχουν επιπτοσεις. Κοιτα το ισραιλ με το λιβανο, ξερεις τι οικονομικες συνεπειες ειχε ο θανατος των αμαχων στο ισραιλ? Τι γεωπολιτικες επιδρασεις θα ειχαν οι αμερικανοι αν εκαναν αναλογες φρικαλεοτητες. Αυτα τα πραγματα βγαινουν, δεν κρυβονται, θυμισου την ιστορια με τους αμερικανους στρατιωτες που βασανιζαν τους αιχμαλωτους. Το εμαθε ολος ο κοσμος εγιναν ρεζιλι και φυσικα τιμωριθικαν.

αναλογη ιστορια σε ενα καθεστος σανταμ και οι βασανιστες θα επερναν μεταλεια.

σε καθε περιπτοση, αυτο που λεω ειναι οτι αναμεσα στα δυο κακα προτιμω τους αμερικανους. Προτιμω να με βαζουν φυλακη παρα να με πνιγουν σε οξυ.

Αυτο που με εκνευριζει ειναι ο αννοητος τροπος σχηματισμου αποψεων που περιοριζεται σε αυτο που σας λενε τα ΜΜΕ. Εχω βαρεθει και εχω κουραστει να περιτρυγιριζομαι απο αννοητα ανθρωπακια που οι μονες παραστασεις που εχουν ειναι αυτες που τους ταισαν. Και ακομα χειροτερο ειναι το γεγονος οτι εγω θα παρω ban η κατι αναλογο ΠΑΡΟΤΙ η μισελ τουλαχιστον συμφωνει μαζι μου, αλλα δεν εχει το θαρος, η τα κοτσια η την ανηθηκοτητα η οπως θες πεστο να στο πει καταμουτρα.Αλλα εγω τα εχω

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:27, 07-11-06:

Όσο αφορά τη Michelle, δε μου έχει δείξει πως δεν έχει τα κότσια να βροντοφωνάζει την άποψή της και τη χαίρομαι γι'αυτό!

Όσο για τα υπόλοιπα που συζητάμε, αθώοι άνθρωποι πεθαίνουν σε ανατολή και δύση και δεν εννοώ από φυσικά αίτια...

ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. Τόσο απλά και τόσο ρομαντικά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 07-11-06 στις 13:36.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:47, 07-11-06:

ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. Τόσο απλά και τόσο ρομαντικά!
good luck with that οι υπολοιποι ζουμε στο πραγματικο κωσμο και αντιθετα απο εσενα που καθεσαι στη καναπεδια σου βλεποντας την τηλεοραση σου και γραφοντας τις αποψεις σου στο (λολ...αμερικανικο!) ιντερνετ προσπαθουμε να κανουμε κατι αντι να φωναζουμε "ειρηνη υμην" και μετα να κοιμωμαστε απο την αλλη.

και η δραση απαιτει συμβιβασμους και ρεαλισμο. Τα παιδια των λουλουδιων το μονο που καταφεραν ηταν να κανουν τη φουντα διασημη, οι επιστημονες της "κακιας" αμερικης και της "βδελυρης" Χ πολυεθνικης καταφεραν να περιορισουν τη τρυπα στο οζων.

αν λοιπον για να γλυτωσουν 1000 παιδακια πρεπει να παιθανουν 10, ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΥ πρεπει να παρει αυτη την αποφαση, και εσυ και ολοι οι υπολοιποι μπορειτε να γκρινιαζετε οσο θελετε αλλα η πικρη αληθεια σας διαψευδει.

Συνεπως, υπο αυτο το πρισμα μπορει ο πολεμος στο ιρακ να μην ηταν ΤΟΣΟ αδικαιολογητος. Ηταν τα αιτια του η καλη ψυχη της μανας τους? Οχι βεβαια, δεν ηταν (αλλα ουτε και η βλακωδης φραση "για τα πετρελαια εγινε" ειναι, οπως μπορεις να δεις η παραγωγη πετραιλεου μειωθηκε και οι αμερικανοι εχασαν τα απειρα λεφτα απο αυτη την ιστορια). Ομως, αν εστω αυτες οι κακες η εγωιστικες, η αλαζονικες, η οτιδηποτε θες πεστο προθεσεις γλιτωσαν 100 παιδακια απο το να δουν τους γονεις τους να σπαραζουν λιονοντας τοτε πρεπει σιγουρα να αποδεχθω οτι ειναι καλυτερα να εχεις τους αμερικανους στη κουτρα σου απο τους αλλους.

στους τυφλους ο μονοφθαλμος μπας και καταφερουμε και γλιτωσουμε κανενα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 07-11-06 στις 13:51.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:56, 07-11-06:

...
Αυτο που με εκνευριζει ειναι ο αννοητος τροπος σχηματισμου αποψεων που περιοριζεται σε αυτο που σας λενε τα ΜΜΕ. Εχω βαρεθει και εχω κουραστει να περιτρυγιριζομαι απο αννοητα ανθρωπακια που οι μονες παραστασεις που εχουν ειναι αυτες που τους ταισαν. Και ακομα χειροτερο ειναι το γεγονος οτι εγω θα παρω ban η κατι αναλογο ΠΑΡΟΤΙ η μισελ τουλαχιστον συμφωνει μαζι μου, αλλα δεν εχει το θαρος, η τα κοτσια η την ανηθηκοτητα η οπως θες πεστο να στο πει καταμουτρα.Αλλα εγω τα εχω
post τεραστίων διαστάσεων και τι γίνεται με την καμμένη γη δεν είπες. Μόνο ότι τιμωρήθηκαν 2-5-10 (εξιλαστήρια θύματα) στρατιώτες.

Και δεν ξέρω τι κάνει η Μισελ και δεν με απασχολεί. Μετά από 730 ποστ όμως εδώ μέσα έχω να σου πω ότι warνing δεν πήρα ποτέ γιατί διαφώνησα με κάποιον. Ειδοποίηση και κλείδωμα του θέματος όμως έφαγα όταν μίλησα με το 1/10 της απαξίωσης που μιλας εσύ στην παράγραφο που παραθέτω. Αν φας λοιπόν warning , η εγώ (με τον τροπό που γράφω αυτό το ποστ) δεν θα φταινε οι απόψεις μου αλλά ο δεικτικός και άθλιος τρόπος μου.

Οφείλω να σε ενημερώσω ότι η ηθική μου [του καναπέ?] δεν μου επιτρέπει να μιλώ με "επαναστάτες" [του καναπέ]. Γιατί η εικόνα που με τάισαν εμένα είναι οι ανθρωπιστές Αμερικάνοι που βοηθάνε τα καημένα τα παιδάκια. Αl Jazira (η όπως αλλιώς γράφεται) δεν πιάνω εδώ στην Αθήνα. Παρόλαυτα πως γίνεται να διαφωνώ?

θα είμαι ακόμα πιο ανοήτη μάλλον....
τόσο ισχνό και "φτηνό" επιχείρημα. Οι διαφωνούντες είναι ανόητοι...

Αντίο σου.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 14:05, 07-11-06:

Μόνο ότι τιμωρήθηκαν 2-5-10 (εξιλαστήρια θύματα) στρατιώτες.
οταν βαζεις ενα σκυλο στα @@ ενος φιμωμενου, δεμενου γυμνου αιχμαλωτου και μετα τιμωρισαι για αυτο δεν εισαι εξιλαστηριο θυμα.

ο τροπος που γραφω ειναι αμμεση συναρτηση της εφυιας του συνομιλιτη μου. Δεν μπορω να μιλαω με ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν τον ειρμο της σκεψης μου ακομα και οταν ειναι απλουστατος.

αλλα λεω 500 φορες 1+1 = 2 και η απαντηση ειναι "οχι κανεις λαθος"

εξακολουθεις να μην εχεις απαντησει σε ΤΙΠΟΤΑ απο οσα εχω πει, το περιτρυγηριζεις σχολιαζοντας το ποιον μου (πρακτικα ακολουθεις την πιο απλη και λειτουργικη μορφη αντιπαραθεσης την αξιοπηστια του ομιλητη οχι των επιχειρηματων του).

τι θα κανουμε με τη καμενη γη? Δεν ξερω, εσυ πες μου, εγω λεω να τους αφησουμε στην υσηχια τους να ψωφησουν ολοι σα μαυρα σκυλια. Καλυτερα για μενα, λιγοτερος ανταγωνισμος.

εσυ τι λες?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:06, 07-11-06:

good luck with that οι υπολοιποι ζουμε στο πραγματικο κωσμο και αντιθετα απο εσενα που καθεσαι στη καναπεδια σου βλεποντας την τηλεοραση σου και γραφοντας τις αποψεις σου στο (λολ...αμερικανικο!) ιντερνετ προσπαθουμε να κανουμε κατι αντι να φωναζουμε "ειρηνη υμην" και μετα να κοιμωμαστε απο την αλλη.

Το τι κάνω ή έχω κάνει δεν μπορείς βέβαια να το ξέρεις...
Γιατί δε μου λες κι εμένα τι κάνετε εσείς οι υπόλοιποι;
Θα χαρώ πραγματικά να σας βοηθήσω!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:16, 07-11-06:

τι θα κανουμε με τη καμενη γη? Δεν ξερω, εσυ πες μου, εγω λεω να τους αφησουμε στην υσηχια τους να ψωφησουν ολοι σα μαυρα σκυλια. Καλυτερα για μενα, λιγοτερος ανταγωνισμος.
εσυ τι λες?
[downgrade στους τόνους...]

δεν ξέρω αν τους αφήσουμε μόνους αν θα ψοφήσουν. Δεν το επιτρέψαμε σε κανέναν ... Αυτό που λέω, είναι ότι μου φαινεται πολύ μεγάλος κυνισμός να λέμε ότι το κάνουμε για το καλό τους (!!!) ότι τους έχουμε στρατιώτες που χτυπάνε / καταπιέζουν /καταδιώκουν / κάνουν πλιάτσικο και να το παίζουμε και σωτήρες!!!!
Ε, πως να γίνει τώρα δεν γίνεται!!!

Εγώ δεν θα το παίξω καλή σαμαρίτισσα και δεν είμαι ούτε η isi ούτε κανένας άλλος που μπορεί να έχει κάνει κάτι. Ναι είμαι του καναπέ. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι μου αφαιρεί το δικαίωμα να βλέπω και να λέω ότι δεν τους αφήνουν να ζήσουν. Ότι απλά δεν θα λέγεται Σαντάμ (ή ή ή ανάλογα με το που μιλάμε κάθε φορά) αλλά John, Jack και οτιδήποτε άλλο μπορεί να λέγεται και ότι μπορεί το παιδάκι όντως να μην δει το βαναυσότατο όξινο θάνατο αλλά τελικά εξαθλίωση και θάνατο θα δει.
Δεν θεοποιώ το Σαντάμ (σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση φυσικά!!! δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτά που λες) απλά το να φτάνουμε να εξυμνούμε κάτι το οποίο απλά είναι το "μη χείρον" [<--το σκότωσα ορθογραφικά] και να μένουμε εκεί ΜΗ κάνοντας τίποτα [οπότε επιτρέποντας να αποθρασυνθούν... ] δεν είναι σίγουρα η λύση.

Να το βράσω που η Φιλανδία, ο ένας ο άλλος καταδικάζει γεγονότα από τον καναπέ του και πίνοντας το mojito του! Όταν μάλιστα φτάνουμε να εξυμνούμε και συμπεριφορές που έτη φωτός απέχουν από τις σωστές εγώ προσωπικά εξοργίζομαι!

[ps. και εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι στην εποχή του nano οι "εξυπνες" βόμβες ΔΕΝ αστοχουν καταλάθος km...]

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:25, 07-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
[ps. και εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι στην εποχή του nano οι "εξυπνες" βόμβες ΔΕΝ αστοχουν καταλάθος km...]
και ξανά +1

τελικά Quis custodiet ipsos custodes?

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 14:28, 07-11-06:

δεν ξέρω αν τους αφήσουμε μόνους αν θα ψοφήσουν. Δεν το επιτρέψαμε σε κανέναν ... Αυτό που λέω, είναι ότι μου φαινεται πολύ μεγάλος κυνισμός να λέμε ότι το κάνουμε για το καλό τους (!!!) ότι τους έχουμε στρατιώτες που χτυπάνε / καταπιέζουν /καταδιώκουν / κάνουν πλιάτσικο και να το παίζουμε και σωτήρες!!!!
Ε, πως να γίνει τώρα δεν γίνεται!!!
θες να σου πω κατι? Οταν το '94 εγινε η σφαγη στη ρουαντα και δεν επενεβει κανενας αμερικανος ολοι ελεγαν "του αφησατε να παιθανουν". Αν βεβαια οι αμερικανοι το ειχαν παρει χαμπαρι πριν καν γινει και βομβαρδιζαν καθε χουτου κτιριο ολοι θα ελεγαν "ε τους αλητες σκοτωσαν παιδακια". Δεν υπαρχει κερδισμενη κατασταση γιατι οι αποφασεις της κοινης γνωμης ειναι τελειως θυμικες, πανε με αυτο που αισθανονται οχι με το πραγματικα γινεται.

Εκαναν οι αμερικανοι το πολεμο για να σωσουν τα παιδια απο τις βιαιοτητες του χουσειν? ΟΧΙ, αλλωστε αυτοι τον εβαλαν εκει που ηταν. Το εκαναν γιατι ειχαν κατι να κερδισουν.

ΟΜΩΣ, αυτη η διαδικασια, καταφερε να ριξει ενα κατα τα αλλα απεχθη δικτατορα που ηταν στην εξουσια για ενα 20% του πλυθισμου καταπιεζοντας το υπολοιπο 80%. Συνεπως δεν βγηκε κατι καλο? Παροτι δεν ηταν καλες οι προθεσεις τελικα δεν εγινε κατι καλο? Αυτο λεω, οτι οι αμερικανοι παροτι ιδιοτελεις λογο ιστοριας και κοινονικων πιεσεων που απορεουν απο μια παραδοσιακη δομη εχουν ΟΡΙΑ.

εδω στη νασα χανουνε διαστημοπλοια, στις 10.000 βομβες 3-4 δεν θα αστοχησουν? Για το ονομα, γινονται αυτα τα πραγματα. Αλλα σε ρωτω, οι αμερικανοι τι εχουν να κερδισουν απο το θανατο αμαχων?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:31, 07-11-06:

θ

ΟΜΩΣ, αυτη η διαδικασια, καταφερε να ριξει ενα κατα τα αλλα απεχθη δικτατορα που ηταν στην εξουσια για ενα 20% του πλυθισμου καταπιεζοντας το υπολοιπο 80%. Συνεπως δεν βγηκε κατι καλο? Παροτι δεν ηταν καλες οι προθεσεις τελικα δεν εγινε κατι καλο? Αυτο λεω, οτι οι αμερικανοι παροτι ιδιοτελεις λογο ιστοριας και κοινονικων πιεσεων που απορεουν απο μια παραδοσιακη δομη εχουν ΟΡΙΑ.
?
είναι σαν να μου λες ότι να πουμε "μπράβο, τι καλή που ήταν η χούντα!" επειδή έδιωξε το βασιλιά!

ε όχι. σκ@τα ήταν και το ένα σκ@τα ήταν και το άλλο
[εκτος κι αν είσαι χουντικός οπότε το βουλώνω, πάω πάσο, διαφωνώ μαζί σου αλλά δεν έχω δικαίωμα να σου αλλάξω τα πολιτικά πιστεύω]

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:39, 07-11-06:

θες να σου πω κατι? Οταν το '94 εγινε η σφαγη στη ρουαντα και δεν επενεβει κανενας αμερικανος ολοι ελεγαν "του αφησατε να παιθανουν".

Οι αμερικάνοι όχι μόνο δεν επενέβησαν αλλα μπλόκαραν την αποστολή οποιασδήποτε βοήθειας απο οποιοδήποτε κράτος.
Η δικαιολογίες ήταν το κόστος ποιος θα το πληρώσει κτλ. Να είναι καλά η Ματλίν ο μπραιαν που τότε το μόνο που ήξερε να κάνει είναι να χορευει μακαρένα στα Ε.Ε.

Αν βεβαια οι αμερικανοι το ειχαν παρει χαμπαρι πριν καν γινει και βομβαρδιζαν καθε χουτου κτιριο ολοι θα ελεγαν "ε τους αλητες σκοτωσαν παιδακια".

Το θέμα είναι πάντα το ποιόν θα βομβαρδίσουν ή να μπορέσουν έστω και με την παρουσιά τους να αποτρέψουν μια κατάσταση?

Εκαναν οι αμερικανοι το πολεμο για να σωσουν τα παιδια απο τις βιαιοτητες του χουσειν? ΟΧΙ, αλλωστε αυτοι τον εβαλαν εκει που ηταν. Το εκαναν γιατι ειχαν κατι να κερδισουν.

Και όταν σταμάτησε να είναι μαριονέτα τους του χυμήξανε στο "όνομα της ελευθερίας" ότι έκαναν δηλαδή και στον Παναμά.

ΟΜΩΣ, αυτη η διαδικασια, καταφερε να ριξει ενα κατα τα αλλα απεχθη δικτατορα που ηταν στην εξουσια για ενα 20% του πλυθισμου καταπιεζοντας το υπολοιπο 80%. Συνεπως δεν βγηκε κατι καλο? Παροτι δεν ηταν καλες οι προθεσεις τελικα δεν εγινε κατι καλο?

Έκανε 1 καλό και προκάλεσε 1.000 άσχημα. Κάθε μέρα σκοτώνονται εκατοντάδες πολίτες απο βομβιστικές ενέργιες και το Ιρακ απο την έναρξη του πολέμου έχει χάσει 10% του πληθυσμού τους λόγο των Αμερικάνων.

Αυτο λεω, οτι οι αμερικανοι παροτι ιδιοτελεις λογο ιστοριας και κοινονικων πιεσεων που απορεουν απο μια παραδοσιακη δομη εχουν ΟΡΙΑ.

Τα όρια που ήταν στον πολεμο της Γιουγκοσλαβίας όταν οι επιθέσεις τους ήταν κάτά αμάχων?

εδω στη νασα χανουνε διαστημοπλοια, στις 10.000 βομβες 3-4 δεν θα αστοχησουν? Για το ονομα, γινονται αυτα τα πραγματα. Αλλα σε ρωτω, οι αμερικανοι τι εχουν να κερδισουν απο το θανατο αμαχων?

Δολάρια!!!! Πολλά δολάρια, απο τον έλεγχο των πετραιλαίων, απο τα κατασκευαστικά έργα που θα γίνουν σε όποια τιμή γουστάρουν και που θα πληρώνουν για μια ζωή οι Ιρακινοί.
Βάση στην Μεση Ανατολή για άμεση επέμβαση και προπήργιο δυνάμεων και χιλιάδες άλλα οφέλη.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:44, 07-11-06:

Έκανε 1 καλό και προκάλεσε 1.000 άσχημα. Κάθε μέρα σκοτώνονται εκατοντάδες πολίτες απο βομβιστικές ενέργιες και το Ιρακ απο την έναρξη του πολέμου έχει χάσει 10% του πληθυσμού τους λόγο των Αμερικάνων.
Και ας μη ξεχνάμε πως για όλους τους λάθος λόγους, πεθαίνουν και αμερικανάκια εκεί κάτω.
Κι αυτοί οικογένειες έχουν, μαμάδες, παιδιά... Και που είναι το θετικό αποτέλεσμα?

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:52, 07-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Και ας μη ξεχνάμε πως για όλους τους λάθος λόγους, πεθαίνουν και αμερικανάκια εκεί κάτω.
Κι αυτοί οικογένειες έχουν, μαμάδες, παιδιά... Και που είναι το θετικό αποτέλεσμα?
Είναι παράπλευρες απώλιες τα αμερικανάκια σε αυτή την περίπτωση όπως και ο εξοπλισμός που χάνουν.
Τι τους νοιάζει όμως όταν θα βγάλουν τα εκατομμύρια, άλλωστε μην ξεχνάμε ότι ο μπους, τόσο ο μπαμπάς όσο και ο γιος οφείλουν την επαγγελματική τους δραστηριότητα στην οικογένεια λάντεν .

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:55, 07-11-06:

Μα αυτό είναι που λέω Γιάννη:
Δεν αντέχω άλλο να ακούω για ανθρώπινες ζωές ανεξαρτήτου εθνικότητας ή χρώματος να αντιμετωπίζονται ως παράπλευρες απώλειες.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:59, 07-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μα αυτό είναι που λέω Γιάννη:
Δεν αντέχω άλλο να ακούω για ανθρώπινες ζωές ανεξαρτήτου εθνικότητας ή χρώματος να αντιμετωπίζονται ως παράπλευρες απώλειες.
Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλα ειδικά αν είναι να στεναχωρηθώ για μια ανθρώπινη ζωή στο Ιράκ σίγουρα δεν θα είναι του αμερικάνου εθελοντή στρατιώτη που έχει πάει εκεί με την γνώση του τι ρισκάρει, άλλα για τα άμαχα παιδιά του ιράκ που το μόνο λάθος που έχουν κάνει είναι το ότι γεννήθηκαν σε λάθος μέρος του κόσμου την λάθος στιγμή.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 15:05, 07-11-06:

ok

λοιπον, αρχιστε να προτεινετε λυσεις λοιπων

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:17, 07-11-06:

ok

λοιπον, αρχιστε να προτεινετε λυσεις λοιπων
Λύσεις???? τα πράγματα δέχονται λύσεις μέχρι ένα σημείο, μετά απο ένα στάδιο οι λύσεις είναι λυσεις ανάγκης η αυτοκτονίας.
Οι ΉΠΑ στο Ιρακ το έχουν περάσει εδω και πάρα πολύ αυτό το όριο και θα τους στοιχίσει βραχυπρόθεσμα ή μακροχρόνια.
Ειδικά για τις ΗΠΑ και την εξωτερική πολιτικής τους όμως, όπως έστρωσαν ας κοιμηθούν! ας πρόσεχαν σιγά μην ανχωθω κιόλας πως θα βγούν απο το αδιέξοδο.
Είναι σαν να λυπάσε τον χασάπη που λερώθηκε με αίμα απο το ζώο που έσφαξε

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 15:47, 07-11-06:

εννοουσα λυσεις για το λαο του ιρακ, αλλα χαιρομαι να βλεπω ενα συναδελφο μηδενιστη.

και εγω μαζι σου, ας ψωφισουν ολοι, οσο λιγοτεροι τοσο καλυτερα.

hell δωσμου ενα οπλο και θα βοηθησω κιολας!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:05, 07-11-06:

εννοουσα λυσεις για το λαο του ιρακ, αλλα χαιρομαι να βλεπω ενα συναδελφο μηδενιστη.

και εγω μαζι σου, ας ψωφισουν ολοι, οσο λιγοτεροι τοσο καλυτερα.

hell δωσμου ενα οπλο και θα βοηθησω κιολας!
Γιατί αλλάζεις το νόημα σε αυτό που λέω? Δεν είπα να πεθάνουν όλοι, αλλα δεν με απασχολεί και ιδιαιέτερα αν χάνουν στρατευματα οι ΗΠΑ στον κατακτητικό του πόλεμο.
Φυσικά και με ενοχλεί αν χάνονται άμαχοι και ειδικά για το πόλεμο που κάπιοι σχεδιάσαν.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 16:10, 07-11-06:

epote, πραγματικα νιωθω οτι ζουμε σε αλλη πραγματικοτητα.

Θα αρχισω με το βασικο: Ποιος εδωσε το δικαιωμα στους αμερικανους να κρινουν ποιος ειναι καλος και ποιος κακος και να πραττουν αναλογως? Ποιος τους εκανε αστυνομικους του πλανητη? Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να επεμβαινουν σε εσωτερικες υποθεσεις αλλων κρατων, μονο τα Ηνωμενα Εθνη εχουν τετοια δικαιωματα!

Οσο για τις αξιες και το συνταγμα της Αμερικης που λες που τους συγκρατουν και δεν προβαινουν σε αθλιες πραξεις, θα σου θυμησω μονο οτι ο πολεμος στο Ιρακ κριθηκε παρανομος απο τα Ηνωμενα Εθνη, και παρολαυτα αυτοι δεν πτοηθηκαν.

Οχι, δεν πιστευω σε λαθη. Πιστευω οτι δεν τους ενδιαφερει αν θα αστοχησουν, αν θα σκοτωσουν αμαχους. Και γιατι να τους νοιαζει αλλωστε? Οι μονοι που θα αντιδρασουν ειναι καποιοι "γραφικοι", θα βγουν στους δρομους να φωναξουν και ολοι εσεις που "ζειτε στην πραγματικοτητα" θα μας αποκαλεσετε ονειροπολους και χαζους, και θα τελειωσει εκει το θεμα. Εστω, να δεχτω για λιγο οτι τους εχω παρεξηγησει, οτι γινονται και λαθη. Γιατι μετα το τελος του πολεμου στη Γιουγκοσλαβια αδειασαν οτι βομβες τους ειχαν μεινει στην Αδριατικη (γιατι θα εληγαν σε λιγο, jesus!)? Ειναι πολυ νωρις για να δεις τα αποτελεσματα τετοιων πραξεων, τα ποσοστα καρκινου στα βαλκανια ομως αναμενεται να ανεβουν τραγικα!

Αυτοι που εσυ τους θεωρεις πολιτισμενους, με αξιες, σκοτωνουν χωρις κανεναν ενδοιασμο αθωους ανθρωπους σε οποιο μερος της γης τους καπνισει, χρησιμοποιωντας δικαιολογιες που ξεπερνουν τα ορια της παρανοιας! Αυτοι που και καλα ενδιαφερονται για τις τοσες ζωες που επερνε ο Σανταμ, γιατι δεν κανουν κατι για τους αλλους δυστυχισμενους του πλανητη? π.χ. τους Κουρδους Αναρωτιεμαι πραγματικα πως γινεται να μας κοροιδευουν και να μας εκμεταλλευονται μεσα στα μουτρα μας και εμεις να τους προσκυναμε...

Τελος, θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μιλας καλυτερα στους συνομιλητες σου, και να αποφευγεις επιχειρηματα του στυλ "Ειστε ολοι βλακες γιαυτο δεν συμφωνειτε μαζι μου". Και οχι, δεν λες 1+1=2 και εμεις διαφωνουμε. Λες οτι 50.000 θανατοι ειναι καλυτερο απο 500.000 θανατους. Και διαφωνω, γιατι οι ζωες δεν μετριουνται ετσι.

Edit: για τις λυσεις που θες να προτεινουμε, δεν ξερω πολλα απο διπλωματια, ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ ομως οτι αν οι Αμερικη ηθελε πραγματικα να σωσει αυτον το λαο, θα χρησιμοποιουσε την απιστευτη (πολιτικη) δυναμη που εχει αυτη τη στιγμη για να κατεβασει τον Σανταμ απο την εξουσια χωρις να σκοτωθουν χιλιαδες ανθρωποι. Για την ακριβια θα το ειχε κανει πολυ νωριτερα! Τωρα θυμηθηκε ο Μπους να το παιξει Σουπερμαν....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη io-io : 07-11-06 στις 16:14.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 17:06, 07-11-06:

io-io:

ωραια ολα αυτα, συμφωνοι, με το λαο του ιρακ τι θα επρεπε να ειχε γινει? Να τους αφηναμε να τους ψηνει ο χουσειν?

Γιαννη:

ενταξι, μπορεις να μου προτεινεις μια λυση στο προβλημα της μεσης ανατολης?

Edit: για τις λυσεις που θες να προτεινουμε, δεν ξερω πολλα απο διπλωματια, ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ ομως οτι αν οι Αμερικη ηθελε πραγματικα να σωσει αυτον το λαο, θα χρησιμοποιουσε την απιστευτη (πολιτικη) δυναμη που εχει αυτη τη στιγμη για να κατεβασει τον Σανταμ απο την εξουσια χωρις να σκοτωθουν χιλιαδες ανθρωποι. Για την ακριβια θα το ειχε κανει πολυ νωριτερα! Τωρα θυμηθηκε ο Μπους να το παιξει Σουπερμαν...
οκ, αλλα δεν ειχε να κερδισει κατι απο αυτο, οποτε επρεπε λες να τους αφησει καλυτερα στη τυχη τους?

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 17:15, 07-11-06:

οκ, αλλα δεν ειχε να κερδισει κατι απο αυτο, οποτε επρεπε λες να τους αφησει καλυτερα στη τυχη τους?
Δηλαδη τωρα ειναι σε καλυτερη μοιρα ε?

Βλεπω μια παρεα στο δρομο και εναν τυπο να τους πλησιαζει με ενα μαχαιρι και να τους απειλει. Εγω λοιπον δεν αφοπλιζω τον τυπο αλλα βγαζω ενα οπλο και τον πυροβολω, αλλα "καταλαθος" σκοτωνω και εναν απο την παρεα. Μετα βουταω πορτοφολια κλπ και την κανω. Και τους εσωσα και τα ματσωσα.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:19, 07-11-06:

Γιαννη:
ενταξι, μπορεις να μου προτεινεις μια λυση στο προβλημα της μεσης ανατολης?
Να φύγουν τώρα οι κατακτητές και να τους αφήσουν έστω και καθυστεριμένα να ζήσουν όπως μπορούν.
Αυτά τελικά που τους έκανε ο σαντάμ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που τους προκάλεσαν οι ΗΠΑ.
Αν ήθελαν να διδάξουν δικαιοσύνη ας το έκαναν στις δεκάδες αφρικανικές χώρες που χρόνια τώρα πλήτονται απο εμφίλιους πολέμους με χιλιάδες θύματα και ας το έκαναν επειδή αυτό είναι το σωστό και όχι γιατί έχουν κέρδος.
Αν ήταν έτσι αμερικάνικη σημαία θα κρέμαγα 4η Ιουλίου για να τους τιμήσω!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 17:23, 07-11-06:

οκ, δηλαδη τωρα που μιλαμε οι ιρακινοι ειναι σε χειροτερη κατασταση απο οτι πριν πεσει ο χουσειν ε? Το ρωταω για να ξεκαθαρισω την αποψη σας ωστε ναξερω να κινηθω

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:30, 07-11-06:

οκ, δηλαδη τωρα που μιλαμε οι ιρακινοι ειναι σε χειροτερη κατασταση απο οτι πριν πεσει ο χουσειν ε? Το ρωταω για να ξεκαθαρισω την αποψη σας ωστε ναξερω να κινηθω
Φυσικά και ναι,
Κατα την διάρκεια θητείας του Χουσείν μερίδα πολιτών βασανιζόταν απο τον μονάρχη και σίγουρα τα πράγματα ήταν πάρα πολύ άσχημα σε καθημερινή βάση.
Τώρα όμως μπορεί να έχουν φαινομενική ελευθερία αλλα σε καθημερινή πια βάση χάνουν την ζωή τους έιτε την δική τους έιτε δικών τους ανθρώπων και ζούν με τον μόνιμο τρόμο μιας επίθεσης.
Πέρα απο αυτο έχουν και τις "εκαθαρίσεις" και απαγορεύσεις απο τις δυνάμεις κατοχής και ούτε κάν να πιάσουμε θέματα ανεργίας, εγκληματικότητας κτλ.
Αυτά ούτε στα ψηλά γράμματα δεν φαίνονται
Με τον Σαντάμ οι Ιρακινοί πέρναγαν άσχημα τώρα ζούν στην κόλαση που προκάλεσαν κάπιοι παράνομα με το έτσι θέλω!
Για εξήγησε μου τι ενοείς με το να κινηθείς? και σταμάτα να απαντάς γενικά σε όλους η κάθε απάντηση εκφράζει την ατομική άποψη και έτσι να την αξιολογείς

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 17:32, 07-11-06:

Συνεχιζεις να μιλας με τη λογικη του "το μη χειρον, βελτιστο". Δεν μιλαμε για πατατες, για ανθρωπινες ζωες μιλαμε. Δεν ξερω αν τα πραγματα ειναι καλυτερα η χειροτερα, ξερω ομως οτι δεν ειναι ΚΑΛΑ, και δεν βλεπω πολλα περιθωρια βελτιωσης.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 21:13, 07-11-06:

Φυσικά και ναι,
Κατα την διάρκεια θητείας του Χουσείν μερίδα πολιτών βασανιζόταν απο τον μονάρχη και σίγουρα τα πράγματα ήταν πάρα πολύ άσχημα σε καθημερινή βάση.
επι χουσειν ο βιασμος ηταν νομιμη ποινη σε περιπτοσεις μοιχειας πχ.

τωρα δεν ειναι.

επι χουσειν, οι πορνες αποκεφαλιζονταν δημοσια και τα κεφαλια τους παλουκονονταν με μια ταμπελα "Για την τιμη του ιρακ"

τωρα δεν αποκεφαλιζονται.

επι χουσειν, επαιρναν παιδακια και τα εκπαιδευαν στο στρατο βαζοντας τα να βασανιζουν ζωα.

τωρα δεν γινεται αυτο.

η λιστα ειναι μεγαλη, θες να συνεχισω?

Τώρα όμως μπορεί να έχουν φαινομενική ελευθερία αλλα σε καθημερινή πια βάση χάνουν την ζωή τους έιτε την δική τους έιτε δικών τους ανθρώπων και ζούν με τον μόνιμο τρόμο μιας επίθεσης.
κατσε για να καταλαβω, επειδη οι πρωην υποστιρικτες του χουσειν ειναι πλεον τρομοκρατες, επρεπε να τους αφησουν στην κυβερνιση? Ας σοβαρευτουμε. Να τους φανε λαχανο επρεπε, αλλα αυτο δεν εγινε γιατι δεν ειχαν πια συμφερων για κατι τετοιο οι αμερικανοι.

Με τον Σαντάμ οι Ιρακινοί πέρναγαν άσχημα τώρα ζούν στην κόλαση που προκάλεσαν κάπιοι παράνομα με το έτσι θέλω!
εξω απο το χωρο...κτλ κτλ, στοιχεια παρακαλω, οχι τις αποψεις σου.

Συνεχιζεις να μιλας με τη λογικη του "το μη χειρον, βελτιστο". Δεν μιλαμε για πατατες, για ανθρωπινες ζωες μιλαμε. Δεν ξερω αν τα πραγματα ειναι καλυτερα η χειροτερα, ξερω ομως οτι δεν ειναι ΚΑΛΑ, και δεν βλεπω πολλα περιθωρια βελτιωσης.
μιλαω ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ. Ναι το ιδανικο θα ηταν να μην πεινουσε κανενας και οι μονοι πολεμοι να γινονταν με τριανταφυλα, αλλα ακομα και ο Κant ο μεγιστων των φιλελευθεριστων στο εργο του "διηνεκης ειρηνη" παραδεχεται οτι αυτο δεν ειναι ρεαλιστικα εφικτο καθοτι η ειρηνη απαιτη ιεραρχια και η ιεραρχια απαιτει ανωτερους και κατωτερους και κανενας δεν θελει τη θεση του κατωτερου.

σε παρακαλω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πριν απαντας να κανεις καποια βασικη ερευνα, τουλαχιστον να δεις τι εχουν πει οι αλλες μεγαλες προσωπικοτητες

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φοβάστε το θάνατο; - Από Emmanuella
      Το θέμα έχει λάβει 756 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-16 στις 13:48.
    • Μετά τον θάνατο, τι; - Από kleftra
      Το θέμα έχει λάβει 125 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-15 στις 02:13.
    • Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο; - Από Mr Positive
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-10 στις 19:34.
    • Θάνατος στο θάνατο από την επιστήμη; - Από trobas
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-07-05 στις 23:55.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους