H πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
@founes η τέχνη είναι ελεύθερη. Π.χ. στην μουσική ... ακούγεται δωρεάν και νόμιμα σε ραδιοφωνικούς σταθμούς τώρα αν θέλεις να την αποκτήσεις για προσωπική χρήση ... πρέπει να την αγοράσεις ... και οι τιμές δεν καθορίζονται από τα ίδια κριτήρια που καθορίζεται και η τιμή ενός σκληρού δίσκου :)

Εξακολουθώ να πιστεύω οτι η "πειρατεία" (προπαγανδιστικό όνομα που έβγαλαν οι δισκογραφικές) εντάσεται στους νόμους του εμπορίου και παραεμπορίου που "βλέπουν" την τέχνη ορισμένες εταιρίες και συμβόλαια...

ps. Μ' αρέσει το τρόπος μου βλέπει και σκέφτεται τα πράγματα ο duke nukem
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Να σας πω την αλήθεια η ίδια η βιομηχανία μουσικής σκοτώνει την μουσική και όχι η πειρατεία.
Όταν ο καλλιτέχνης πίεζεται να δημιουργήσει μόνο και μόνο γιατί έχει υπογράψει ένα συμβόλαιο, σε κάποιες περιπτώσεις η ποιότητα μπαίνει σε 2η μοίρα.
Dead line στην δημιουργία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν είχα ποτέ στη ζωή μου ένα cd που να μου άρεσαν πραγματικά μέσα πάνω από 3 κομμάτια στα περίπου 16 που έχει μέσα....


Αυτά τα επιπλέον κομμάτια καλούμε να τα πληρώσω αδρα επειδή η δισκογραφική πίεσε τον "καλλιτέχνη" να βγάλει cd λόγω συμβολαιου όπου κι αυτός "δικαίως" έχει μόνο ένα δυο καλά και αξιολογα κομμάτια στο cd του.


ΑΝ δεν υπήρχε η πειρατεία θα είμασταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ακούμε ΜΟΝΟ ότι μας σερβίρουν τα media...
ήτοι... περισυ θα βγάζαμε τη χρονια με καλομοίρα (αν αντέχαμε να βγάλουμε όλη τη χρονια)

Τι λέμε τώρα? Σκεφτείτε λιγο τι παιζει η tv και στο πλείστον τους οι ραδιο-ΦΟΝΙΚΟΙ σταθμοί και μετα πείτε μου οτι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική....
Παλι καλά που υπαρχει κι αυτη κι ακουμε ΜΟΥΣΙΚΗ κι όχι εμπορικες μπουρδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Σαν απόψεις, με έχουν καλύψει πάνω κάτω όλα όσα έχετε πει(γράψει) πριν από μένα.
Όντως δε σκοτώνει η πειρατεία τη μουσική, ούτε κανείς άλλος. Μπορεί κάλλιστα να αφήνει να τη (τη μουσική εννοώ) δολοφονούν οι "στιχουργοί", "συνθέτες", εταιρίες, τραγουδιστές, μάνατζερ που έχει :P.
Για να μη ξεχάσουμε ότι με τους μισθούς που έχει ο μέσος Έλληνας (γύρω στα 560 δεν είναι ο καθαρός βασικός? ) που να πρωτοδώσει χρήματα? Τι να πρωτοκαλύψει? Δάνεια? Πιστωτικές? Κοινόχρηστα? Θέρμανση? Ένδυση? Δημόσιες υπηρεσίες (ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΕΥΔΑΠ)?..Βενζίνες? ..άρα πως να μπορεί να ξοδέψει 10 ή και 20 ευρώ για να αγοράσει ένα νόμιμο Cd? Εδώ στα πειρατικά cds και κάνει παζάρια ο Έλληνας και από 5 ευρώ το φτάνει εως 2...θα πάει σε μαγαζί να πάρει με 20 ευρώ αυθεντικό? Για ποιο λόγο? Θα έρθει κανείς σπίτι του να ελέγξει τη δισκοθήκη του ή θα βγει να διατυμπανίσει ότι αγοράζει νόμιμα cd?
Χίλες φορές να κατεβάζω μέσω ιντερνετ τα 3-5 κομμάτια που με ενδιαφέρουν από το cd κάποιου καλλιτέχνη (και ναι, να πληρώσω από 0 εως 50 λεπτά το κομμάτι) παρά να πάω να "σκασω" το εικοσάευρο σε κάποιο κατάστημα για να μη βοηθήσω την "πειρατεία" να σκοτώσει τη μουσική:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thebest20

Νεοφερμένος

Ο thebest20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όταν τα τραγούδια ανακυκλώνονται ξανά και ξανά και βγαίνουν πεντάλεπτες εκτελέσεις που ο τραγουδιστής μπαίνει στο κομμάτι μόνο ένα λεπτό και τα υπόλοιπα 4 λεπτά είναι μουσική (Μιλάω για συνθέτη γνωστής δισκογραφικής που γράφει κομμάτια όλο μουσική...και δεν θέλω να πω όνομα)...Θέλω να καταλήξω πως όλα είναι τα ίδια,καμία πρωτοτυπία.Οι συνθέτες σκοτώνουν τη μουσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
και ναι, να πληρώσω από 1 εως 99 λεπτά το κομμάτι
:devil:

Αυτό δεν είναι παράνομο. Ίσα ίσα είναι μια απόλυτη νόμιμη διαδικασία για να ακούσεις μουσική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ernesto_che

Νεοφερμένος

Ο ernesto_che αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μου θύμησες ένα πολύ ωραίο αυτοκόλλητο που είχε βγάλει παλιότερα μια οργάνωση και είχε μια παλάμη με ανοιχτά τα δάχτυλα (δλδ μούντζα) και απο κάτω έγραφε "η $#$#% σκότωσε την μουσική" πολύ πετυχημένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εχω ανακαλυψει ΤΟΣΟΥΣ τραγουδιστες και γκρουπ κατεβαζοντας μεσω ιντερνετ, που ακομα κι αν εδινα το βασιλειο μου στο μετροπολις δε θα γνωριζα ουτε το 1/10. Μου αρεσει κυριως το κομματι του dl που μαθαινω "αγνωστα" παιδια, μεσω myspace πχ, που η μουσικη τους ειναι πραγματικα καλη αλλα δεν εχουν κανενα σιντι, ή δουλειες που κυκλοφορουν μονο σε καποιες χωρες.
Εχετε σκευτει οτι η υπαρξη εναλλακτικών μεθόδων διανομής (internet) δινει την ευκαιρια σε καινουριους καλλιτεχνες να γινουν γνωστοι και να προωθήσουν τη μουσική τους χωρίς να τους προβαλλει καποιο στουντιο; Αυτο πιστευω φοβουνται τα στουντιο, οτι δεν θα ειναι μοναδικα στην διανομή της μουσικης. Η ελλειψη πειρατειας επίσης σκοτώνει τη μουσικη υπο μια εννοια λογω ελεγχου απο συγκεκριμενες εταιριες που παρακαμπτεται με τα p2p και τα social networks τυπου myspace και του ακομα καλύτερου παλιου audiogalaxy (απο τα καλύτερα που υπήρξαν σε θεμα social networking).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
κολλητεεεε που το θυμήθικες το audiogalaxy!!! Νομίζω οτι μετά το Napster που έκανε την αρχή αυτό ήταν το καλύτερο! είχε τα ΠΑΝΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Μπορεί η πειρατεία να σκοτώνει την μουσική αλλά και οι τιμές της μουσικής σε original σκοτώνει την τσέπη!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Μπορεί η πειρατεία να σκοτώνει την μουσική αλλά και οι τιμές της μουσικής σε original σκοτώνει την τσέπη!:mad:



Θα συμφωνήσω απόλυτα :worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αληθεια μπορει καποιος να μου πει στην Ελλαδα ενα cd περιπου ποσο κανει;:hmm:
ενος ξενου καλλιτεχνη π.χ. κι ενος Ελληνα.(δεν μιλαω για προσφορες, αλλα για καινουργια κυκλοφορια.)
Και ποσο κανει κι ενα cd single...
Sorry αλλα με ελλαδα εχω χασει παντελως το θεμα τιμων...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
περίπου 17-22ευρώ αν θυμάμαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ειναι μερικές συλλογές απο 14,90 και φτάνουμε στους φανταστικούς Έλληνες τραγουδιάριδες που τα χτυπάνε μέχρι και 22-24 ευρώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μπορεί η πειρατεία να σκοτώνει την μουσική αλλά και οι τιμές της μουσικής σε original σκοτώνει την τσέπη!:mad:

συμφωνω και προσυπογραφω...!!!:clapup:
δεν καταλαβα...θα κανω εγω πλουσιους αυτους που τα τρωνε απο παντου...?!
ε οχι...θα προτιμησω τον καθε εγχρωμο με την τιμη των 4-5ευρω!
τς τς τς!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Kατα την γνωμη μου περισσοτερο οι ιδιες οι εεταιριες καταστρεφουν την μουσικη.Πλεον αντι να προωθουν τις καλε φωνες κι τραγουδια προωθουν γρηγορα hit κι ατομα με ωραια εμφανιση (εδω εκανε δισκακι η Αλεξανδρατου) για να πουλησουν .
Την στιγμη που οι ιδιοι δεν μας σεβονται γιατι να τους σεβαστουμε εμεις?Προσωπικα αγοραζω cd απο καλλιτεχνες που εκτιμω για το ταλεντο τους κι θελω να εχω τα cd τους αυθεντικα.Κατα τα αλλα με βολευει πιο πολυ το νετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
χμ, οκ μπορεί να είναι τελείως άστοχο αυτό που θα πω αλλά πιστεύω ότι όσο σκοτώνουν την πληροφορική τα opensource προγράμματα, άλλο τόσο σκοτώνει και η "πειρατεία" την μουσική. Δηλαδή καθόλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αν και είχα απαντήσει σε παλαιότερο θρεντ νομίζω, απαντάω κι εδώ.
Λοιπόν, είμαι υπέρ της πειρατείας με λίγα λόγια.
Αν αγόραζα όσα θέλω να ακούσω, θα έπρεπε να πουλήσω δυο διαμερίσματα.
Επίσης, όταν θέλω να αγοράσω κάτι, θέλω πρώτα να πάρω μια πρώτη γεύση, για να γίνει και πιο συνετή η αγορά.
Βέβαια, είμαι κατά της κατάφορης χρήσης της πειρατείας. Αγαπάω πολύ την συλλογή απ' τα cd μου και αγοράζω πολύ συχνά cd που με ικανοποιούν. Και για τις τιμές δεν παραπονιέμαι, στον χώρο που παρακολουθώ εγώ, τα καινούρια cd έχουν 16-17 ευρώ ενώ κάποια πραγματικά διαμάντια υπάρχουν και με 7 ευρώ.
Οταν μπορείς να αγοράσεις ένα αυθεντικό cd με 7 ευρώ ας πούμε, δεν είναι ανόητο να το κατεβάζεις;
Και δε συγκρίνεται η ανάγνωση του booklet και η συσκευασία με κάποια απλά αρχεία σε έναν φάκελο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χμ, οκ μπορεί να είναι τελείως άστοχο αυτό που θα πω αλλά πιστεύω ότι όσο σκοτώνουν την πληροφορική τα opensource προγράμματα, άλλο τόσο σκοτώνει και η "πειρατεία" την μουσική. Δηλαδή καθόλου
Καμιά σχέση το ένα με το άλλο. :)
Αν και είχα απαντήσει σε παλαιότερο θρεντ νομίζω, απαντάω κι εδώ.
Λοιπόν, είμαι υπέρ της πειρατείας με λίγα λόγια.
Αν αγόραζα όσα θέλω να ακούσω, θα έπρεπε να πουλήσω δυο διαμερίσματα.
Επίσης, όταν θέλω να αγοράσω κάτι, θέλω πρώτα να πάρω μια πρώτη γεύση, για να γίνει και πιο συνετή η αγορά.
Βέβαια, είμαι κατά της κατάφορης χρήσης της πειρατείας. Αγαπάω πολύ την συλλογή απ' τα cd μου και αγοράζω πολύ συχνά cd που με ικανοποιούν. Και για τις τιμές δεν παραπονιέμαι, στον χώρο που παρακολουθώ εγώ, τα καινούρια cd έχουν 16-17 ευρώ ενώ κάποια πραγματικά διαμάντια υπάρχουν και με 7 ευρώ.
Οταν μπορείς να αγοράσεις ένα αυθεντικό cd με 7 ευρώ ας πούμε, δεν είναι ανόητο να το κατεβάζεις;
Και δε συγκρίνεται η ανάγνωση του booklet και η συσκευασία με κάποια απλά αρχεία σε έναν φάκελο.
Τα booklet πλέον υπάρχουν και σε ψηφιακή μορφή που σου τα δίνουν αν αγοράσεις έναν δίσκο από itunes κτλ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thebest20

Νεοφερμένος

Ο thebest20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σκεφτείτε έβγαλε 2ο cd ο Γιώργος Χρήστου και παραπονιόταν σε γνωστούς μου από εδώ,Πάτρα ότι κατεβάζουν το cd του και δεν το αγοράζουν γνήσιο....μα καλά έχει 24euro εδώ Πάτρα το cd του και γενικά όσα βγάζει η Heaven...του Χατζηγιάννη το Live το πήρα από Πάτρα 24euro και φυσικά το ευχαριστήθηκα καθώς είναι πραγματικά καλλιτέχνης!!!!!Σκεφτείτε είχε 2 cds και 1 dvd δηλαδή πάνω από 4 απολαυστικές ώρες και ένθετο 20σελίδων...τέλεια συσκευασία και γενικά είναι θεικός!!!!!!!!Σκεφτείτε διαφορά!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top